forum.optyczne.pl

Nasze zdjęcia - FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA 2010

paman - Pią 19 Mar, 2010
Temat postu: FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA 2010
Za Waszą namową postanowiłem założyć osobny wątek poświęcony fotografii podróżniczej.
Dlaczego? Poszczególne zdjęcia można zaliczyc a to do "Reportażu", a to do "krajobrazów", dobrze jednak, kiedy ogląda się je razem, gdyż razem stanowią pewną całość.

Na początek wrzucam kilkanaście zdjęć z Laosu, z czasem bedzie więcej. Wszystkie zdjęcia są również dostępne na mojej stronie (adres w stopce).

Wątek jest otwarty, więc liczę na to, że z czasem pojawi się tu wiele Waszych zdjęć.

Zatem Laos:
1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11.


12.


I na koniec 4 zdjęcia z nocnego targu:
13.


14.


15.


16.

nemos_22 - Pią 19 Mar, 2010

manczyk, przyjemnie sie oglada te fotografie, podobaja sie oku.
marze by sie tam kiedys wybrac nawet osadzic sie na stale w jakiej osadzie.

degol - Nie 21 Mar, 2010

Piękne fotki, przedstawiają ciekawe miejsca, osoby ich życie, dzień codzienny, znaczy się min. targowy, super.
oranżewski - Nie 21 Mar, 2010

rzeczywiście: jakby je rozbić na zwierzęta, reportaż, architektura, to by nie było tak ciekawie.
dobrze, że stworzyłeś ten wątek.
no i oczywiście całość wypada fajnie :)

paman - Nie 21 Mar, 2010

Dzisiaj kolejna dawka zdjęć, tym razem z Kambodży (więcej dostępne na mojej stronie, ale tam nie można o nich podyskutować).

Najpierw kultura:
17.


18.


19.


20.


Życie codzienne:
21:


22.


23.


24.


25.


26.


27.


28.


29.


30.


31.


32.


33.


Pozostałości po rządach Polpota:

34.


35.


36.


37.


39.

jasiekcom - Nie 21 Mar, 2010

paman, fajny reportaż fotki choć nie wszystkie fajne mnie się podoba najbardziej 24 i 39
paman, jednak wielka prośba nie zarzucaj zdjęciami dawaj mniejsze ilości łatwiej będzie się do nich ustosunkować :wink: i pamiętaj nie zawsze ilość idzie w jakość :neutral:

Bumber - Nie 21 Mar, 2010

paman, 35 jest bardzo wymowne...

A na 27. zastanawia mnie ten pan śpiący na drugim planie. ^^ Też sobie wybrał miejsce... ;)

Cały reportaż bardzo dobry.

moronica - Nie 21 Mar, 2010

11 super, choc chyba przesadziles z wyostrzaniem :wink:
paman - Pon 22 Mar, 2010

Hej, akurat zdjęcie 11 w oryginale jest ostre do bólu, dobre szkło, dobre warunki, przymknięta przysłona i już...

A tak BTW, aż dziwne, że jeszcze nikt nie zapytał mnie o sprzęt, jaki obiektyw itp... Celowo tego nie napisałem aby widzowie się skupili na zdjęciach a nie na sprzęcie. No dobra - wspomnę tylko, że zdecydowana większość zaprezentowanych zdjęć (jeśli nie wiszystkie, nie pamiętam) są zrobione jednym (amatorskim) stałoogniskowym szkłem:)

Co do ilości i jakości, jako że mam emocjonalne podejście do tych zdjęć, mój wybór jest subiektywny. Mnie podobają się te.... Pewnie najlepiej byłoby poprosić o wybór jakąś osobę postronną.

A ilość? Faktycznie może trochę zaszalałem, następne paczki będą mniejsze.

Pozdrawiam/
Paweł

Bumber - Pon 22 Mar, 2010

paman napisał/a:
A ilość? Faktycznie może trochę zaszalałem, następne paczki będą mniejsze.

Może w mniejszych ilościach nie byłoby takiego efektu. Reportaż (bo tak chyba można nazwać serie Twoich zdjęć) ma to do siebie, że musi się składać z kilku klatek, żeby pokazać co autor miał na myśli.

cybertoman - Wto 23 Mar, 2010

Rzeczywiscie troche duzo, trudno sie skoncentrowac - czasem mniej jest wiecej.
Z reportazem bym nie przesadzal - tu jest wiele watkow, brak historii (gawedy) i typowych dla reportazu ram.

paman - Sro 24 Mar, 2010

Dzisiaj zaledwie kilka zdjęć, tym razem z Bangkoku. Uważam, że trochę słabsze od poprzednich, ale cóż, stanowią część całej opowieści...

Szkoda, że jestem tu jedynym dodającym fotki, zachęcam gorąco do dodawania swoich zdjęć.

A może macie jakien pytania odnośnie sposobu podróżowania, organizacji wyprawy do Azji na wlasną ręke? Służę pomocą...

40.


41.


42.


43.


44.


45.


46.

skasowany - Sro 24 Mar, 2010

paman, foty, jakich ostatnio multum w necie ;) Azja już nie jest tajemnicza, niedostępna, inna... Tym bardziej, że mamy kolegę, który regularnie podrzuca nam całe serie z Chin ;)
Wielu z nas podróżuje i pokazuje na forum swoje zdjęcia, ale generalnie w poszczególnych wątkach albo w galerii ;)

Michalis - Sro 24 Mar, 2010

Ruslan napisał/a:
paman, foty, jakich ostatnio multum w necie ;) Azja już nie jest tajemnicza, niedostępna, inna... Tym bardziej, że mamy kolegę, który regularnie podrzuca nam całe serie z Chin ;)
Wielu z nas podróżuje i pokazuje na forum swoje zdjęcia, ale generalnie w poszczególnych wątkach albo w galerii ;)


może i fotek podobnych jest sporo, Azja nie jest tajemnicza hmm... no nie zgodzę się - może dla kogoś kto spędził tam kawałek swojego życia to na na pewno, ja jestem w Chinach, na Tajwanie raz do trzech razy w roku i za każdym razem mnie zaskakuje,


co do wątku uważam że jest całkiem sympatyczny ponieważ pozwala przybliżyć klimat tamtych miejsc, a nie każdy ma możliwość podróżować w takie miejsca

niebawem sam coś podrzucę

kasiakaaz - Sro 24 Mar, 2010

paman napisał/a:
Szkoda, że jestem tu jedynym dodającym fotki, zachęcam gorąco do dodawania swoich zdjęć.

paman, zaczekaj do wakacji... Wiele osób jest ograniczonych urlopami, wakacjami w szkole itp... :wink:


PS
Mnie się większość Twoich fotek podoba, choć chyba bardziej bym je selekcjonowała do pokazywania. Na pewno dla Ciebie mają one zupełnie inną wartość, niż dla osób oglądających je tutaj. Np. z ostatniej serii nie bardzo mi się widzi 43 - mz źle naświetlone. 42 - nieciekawy kadr. Najciekawsze 44,45 i 46.

skasowany - Sro 24 Mar, 2010

Michalis, zbyt dosłownie odebrałeś mój wpis ;) Chodzi mi o to, że jeszcze 15 lat temu Chiny, Indie, Bangkok, Kambodża i wiele innych krajów była dla większości z nas praktycznie niedostępna . Dzisiaj chyba każde biuro podróży ma w swojej ofercie wyjazdy w tamte rejony obok wypadów na Teneryfę czy do Tunezji ;) I tak jak kiedyś chwalono się zdjęciami z Egiptu i Cypru, tak dzisiaj wiele osób ma w swojej kolekcji zdjęcia z rejonów Azji tutaj prezentowanych. Na dzień dzisiejszy trzy osoby (oddzielnie) z mojego środowiska przebywają w tamtych rejonach. Podobno nawet kartka pocztowa ma do mnie niedługo dojść :mrgreen: :wink: paman wybrał najwłaściwszą drogę i nie skorzystał z oferty biura podróży, tylko zorganizował przedsięwzięcie sam i chwała mu za to, bo takie podróże są najcenniejsze! ;)
Michalis - Sro 24 Mar, 2010

Oczywiście masz rację, dziś łatwiej się podróżuje i taniej -cieszmy się z tego.

Chodzi mi tylko o zasadność tego wątku, uważam że te zdjęcia mają swój urok i fajnie się takie ogląda. W mojej kolekcji mam sporo zdjęć może nie najlepszych pod względem warsztatu i jakości ale mają swój klimat.

skasowany - Sro 24 Mar, 2010

Michalis napisał/a:
Oczywiście masz rację, dziś łatwiej się podróżuje i taniej

W tamtym kierunku pewnie tak ;)

Michalis napisał/a:
uważam że te zdjęcia mają swój urok i fajnie się takie ogląda.

Też tak uważam i dlatego tutaj zaglądam ;)

Michalis napisał/a:
W mojej kolekcji mam sporo zdjęć może nie najlepszych pod względem warsztatu i jakości ale mają swój klimat.

Wrzucaj, ocenimy! ;)

paman - Sro 24 Mar, 2010

No, nareszcie cos ruszyło. Wrzucajcie coś, bo czuję sie tu jak pan i władca, a nie bardzo mi taka rola pasuje...

Co do wyjazdów, to zgadzam się, kierunki są coraz bardziej polularne i coraz więcej biur podróży ma Azję Południowo-Wschodnią w swojej ofercie.
Sztuką nie jest jednak pojechać na 2 tyg do Tajlandii za 6000zł, a na miesiąc za 4,5 tyś i to przemieszczając sie po całych Indochinach...
Wiele osób myśli, że no tak, ale z rodziną i w ogóle to lepiej z biura podrózy. A prawda jest tak, że bardzo ludzi jeździ na własną rękę i to z małymi dziećmi!

No ale wracając do zdjęć, moje są jakie są i inne już nie będą. Jadąc na tramping dosyć intensywnie się przemieszczamy i dzisiaj jesteśmy tu, jutro tam. Robimy zdjęcia tego co akurat napotykamy. Nie ma czasu aby zaplanować wyjście z aparatem i powiedzieć, że jutro tu wrócimy i zrobimy zdjęcie temu lub tamtemu... No, chyba że za rok, wszak Bangkok to popularne miejsce wypadowe do innych zakątków Azji Pd.Wsch...

Zatem czekam na zdjęcia i zapraszam do dyskusji. A za parę dni coś tam jeszcze od siebie dorzucę...

Michalis - Sro 24 Mar, 2010

To może na początek coś z branży spożywczej :)
Taipei

47.Kurczę



48. Lunch


49. Świeży połów


50.Chipsy


51.Naprawdę polecam


52.Zbliżają się Święta Wielkiejnocy

garreth - Sro 24 Mar, 2010

na 52 to jajka w sosie sojowym? :smile:
Michalis - Sro 24 Mar, 2010

nie jestem w 100% pewien, były sprzedawane w takim odpowiedniku naszego kiosku "Ruchu" w centrum miasta, śmierdziały niemiłosiernie - nie miałem odwagi na degustację :mrgreen:
kasiakaaz - Sro 24 Mar, 2010

garreth napisał/a:
na 52 to jajka w sosie sojowym?

Nie jestem pewna, ale czy to czasem nie są jajka z płodami drobiu? Nie pamiętam jak się to nazywa, ale to jakiś lokalny, wielce ceniony przysmak, o ile to, to...
brrrrrr...

[ Dodano: Sro 24 Mar, 2010 22:59 ]
O znalazłam coś...:takiego

magdabis - Czw 25 Mar, 2010

Tak, to zdecydowanie jajka na twardo w sosie sojowym. Te z niespodzianką w środku to przysmak filipiński :)

Pozdrawiam
Magda

[ Dodano: Czw 25 Mar, 2010 10:14 ]
To może ja też wrzucę trochę fotek :)

Na początek lodowiec Perito Moreno w argentyńskiej Patagonii

53.


54.


55.



I z innej "bajki" - ludzie w Birmie

56.


57.


58.


59.


60.


61.


Pozdrawiam
Magda

[ Dodano: Czw 25 Mar, 2010 10:22 ]
Wyspa Wielkanocna

62.


63.


64.


65.


66.


Pozdrawiam
Magda

skasowany - Czw 25 Mar, 2010

magdabis, super zdjęcia, super miejsca i na pewno najwspanialsze wspomnienia! :) Teraz się przyczepię ;) Numerujemy zdjęcia, łatwiej się wtedy do konkretnych odnosić ;) I nie wstawiamy tych samych zdjęć do różnych wątków ;) To był kurs 'Regulamin w 3 sekundy!' ;)
magdabis - Czw 25 Mar, 2010

Obiecuję poprawę :)
Zdjęcia już ponumerowane :)

skasowany - Czw 25 Mar, 2010

magdabis napisał/a:
Zdjęcia już ponumerowane :)

Numerujemy kolejne w wątku, nie w serii ;) Twoje powinny zacząć się od 53 ;) Ależ się czepiam, co? ;)

[ Dodano: Czw 25 Mar, 2010 11:02 ]
Z lodowcowych najbardziej podoba mi się 55. Szczególnie delikatnie zamglona linia horyzontu...
Ludzie - zdecydowanie pierwsze, 56 ;)
Z Wielkanocnej ostatnie, 66!
Naprawdę piękne zdjęcia!

paman - Czw 25 Mar, 2010

@Magda
Z lodowców podoba mi się ostatnie (55) zastanawiam się jakby wyglądało poziomo?
Wszystkie lodowcowe majłą ładne kolory.
Z Birmy zdecydowanie 56 - wg. mnie najlepsze zdjęcie jakie tu zaprezentowałaś. 60 też ładne. Reszta: 57, 59, 60 dosyć oklepane (piszę to jako człowiek obyty z azjatyckimi klimatami), 58 nie podoba mi się kadr, ucięta miska.

Zdjęcia z Wyspy Wielkanocnej - trochę wszystkie o tym samym, tak jakby nie było tam nic innego oprócz tych posągów. Na ostatnim krzywy horyzont.

@Michalis - nie wiem w czym jest problem, ale jakoś twoje zdjęcia do mnie nie trafiają...
Trochę wyglądają jakbyś się bał te zdjęcia robić, lub jak pocropowane z większych zdjęć. 49 ostry gość z przudu, a nie pani- temat zdjęcia, 51 - też pani nieostra, poza tym dla mnie zbyt duża głębia ostrości, itd.
Ponadto wyglądają jakbyś je naprędce zmniejszał i wrzucał, bez poświęcenia choć paru minut w programie graficznym.

magdabis - Czw 25 Mar, 2010

paman napisał/a:
.

Zdjęcia z Wyspy Wielkanocnej - trochę wszystkie o tym samym, tak jakby nie było tam nic innego oprócz tych posągów. Na ostatnim krzywy horyzont.



jest dokładnie tak jak piszesz - nie ma tam nic poza posągami. Serio :)
Dzięki za uwagi o zdjęciach

Pozdrawiam
magda

[ Dodano: Czw 25 Mar, 2010 13:28 ]
Wrzucę jeszcze jedno zdjęcie. Osobiście bardzo je lubię. Ciekawe co Wy o nim powiecie.

Zrobione w tybetańskim miasteczku Litang w stanie Yunnan, Chiny. Ten człowiek to właściciel sklepu zaopatrującego mnichów. Pozuje w owym sklepie właśnie.

67.


Magda

paman - Czw 25 Mar, 2010

Magda, i to się nazywa ładny portret - chyba nawet ma swoją nazwę, że portretuje się ludzi na tle przedmiotów określających ich zajęcie:)
Co prawda trochę bym zjechał aparatem w dół, żeby ręce gościa nie były tak blisko krawędzi ale generalnie jest OK.
Ponadto przydałaby się mniejsza głębia ostrości, tak, żeby tło nie było tak ostro narysowane.

Niemniej ładne światło i kolory!

Wiem, czepiam się, czepiam, niemniej uważam, że w fotografii podróżniczej również ważny jest sam warsztat. Pomimo tego, że tutaj łatwiej jest zaciekawić widza ponieważ zazwyczaj sam temat jest egzotyczny, to jak emocje związane z egzotyką tematu opadną to pozostaje do oceny tylko kunszt.... I tego właśnie musimy być świadomi (czego wam i sobie życzę:)

magdabis - Czw 25 Mar, 2010

paman napisał/a:

Ponadto przydałaby się mniejsza głębia ostrości, tak, żeby tło nie było tak ostro narysowane.


Przesłona f4. Największa w obiektywnie jakim robiłam to zdjęcie.
Ogniskowa 24mm

Michalis - Czw 25 Mar, 2010

paman napisał/a:

@Michalis - nie wiem w czym jest problem, ale jakoś twoje zdjęcia do mnie nie trafiają...
Trochę wyglądają jakbyś się bał te zdjęcia robić, lub jak pocropowane z większych zdjęć. 49 ostry gość z przudu, a nie pani- temat zdjęcia, 51 - też pani nieostra, poza tym dla mnie zbyt duża głębia ostrości, itd.
Ponadto wyglądają jakbyś je naprędce zmniejszał i wrzucał, bez poświęcenia choć paru minut w programie graficznym.


masz rację były cropowane i masz rację nie były obrabiane graficznie ( w sumie program graficzny mi nie potrzebny do obróbki zdjęć )

f11whocares - Czw 25 Mar, 2010

paman napisał/a:
@Magda


Zdjęcia z Wyspy Wielkanocnej - trochę wszystkie o tym samym, tak jakby nie było tam nic innego oprócz tych posągów.


Bo oprocz posagow niewiele tam jest :) , bialy koral w sklepie, rowery do wynajecia, rafa gleboko pod woda, frytki za 13$, las zmutowanych eukaliptusow, ach te wspomnienia. :)

edmun - Czw 25 Mar, 2010

magdabis napisał/a:
Przesłona f4. Największa w obiektywnie jakim robiłam to zdjęcie.
Ogniskowa 24mm

zdjęcie dobre, wymówka zła :D

Model bliżej aparatu, tło dalej od niego, wydłużyć delikatnie ogniskową (a jeśli się nie da, to manewrować aby delikatnie odsunąć tło od modela)
rozmycie poprzez GO gwarantowane, kwestia dobrania na tyle przysłony aby tło wciąż było czytelne ale nie rozpraszało aż tak uwagi :)

czyż nie tak ? :razz:

skasowany - Czw 25 Mar, 2010

edmun, może jak focisz kmosw w parku, to będzie Ci się przestawiać gdzie zechcesz ;) Ludzie na ulicy nie zawsze + nie zawsze jest czas na wstępne pogawędki ;)
paman - Czw 25 Mar, 2010

Ruslan - byłeś szybszy z odpowiedzią.
Właśnie miałem tu stanąć w obronie Magdy.
Fakt, wchodzisz do sklepu i często masz jedną szansę. Albo zrobisz dobre jedno, dwa zdjęcia, albo jak to mówią "po ptokach".

Tak sobie pomyślałem, że w przypadku Magdy i zdjęcia Chińczyka - kowboja wbrew pozorom pomógłby obiektyw stałoogniskowy.
Jego stałość automatycznie wymogłaby na fotografie oddalenie się, no i swiatlo większe.
Nikoniarze mają świetny i tani 35 f/1.8, canoniarze mają gorzej bo pozostają im droższe 28 f/1.8 albo sigma 30 f/1.4

Czy można przejechać Azję z jednym stałym szkłem?
Można... patrz zdjecia 1-46 :)

magdabis - Czw 25 Mar, 2010

Pewnie, że super było by mieć stało ogniskowy obiektyw f1.4, ale akurat takiego nie posiadałam w tamtej chwili. Super by było gdyby koleś stanął dalej od tła itp, ale tak jak piszą poprzednicy w takich chwilach nie ma czasu na bawienie się w ustawianie. To jest sklep, facet ma ciągle klientów, ja w ogóle jestem wdzięczna, że poświęcił mi chwilę i zapozował. W takich chwilach, gdy ma się kilka sekund na załatwienie sprawy nie ma czasu na zabawę...



Pozdrawiam
Magda

cybertoman - Pią 26 Mar, 2010

magdabis, Indiana Jones da sie lubic. Dorzucilabys ze 300 px w Twoich zdjeciach to odbior bylby latwiejszy. Lodowce - ech...
edmun - Pią 26 Mar, 2010

paman napisał/a:
Właśnie miałem tu stanąć w obronie Magdy.

nigdzie nikogo nie zaatakowałem, więc słowo "obrona" - moim zdaniem jest nie na miejscu

zdjęcie tak jak napisałem, jest ok, wiem że wielu rzeczy się nie da, ale nie ukrywajmy jak to bywa - odbiorcy zdjęcia nie obchodzi czy było nam zimno, czy mieliśmy naładowane czy rozładowane akumulatory, czy staliśmy na jednej czy na trzech nogach ;)

Więc trochę luzu życzę wszystkim obrońcom :wink: a od magdy czekam na więcej dobrych zdjęć

skasowany - Pią 26 Mar, 2010

edmun napisał/a:
nigdzie nikogo nie zaatakowałem, więc słowo "obrona" - moim zdaniem jest nie na miejscu

No właśnie, a teraz:
edmun napisał/a:
wymówka zła

Słowo "wymówka" - moim zdaniem jest nie na miejscu, bo autorka nigdzie się nie tłumaczyła, usprawiedliwiała, czy wykręcała... ;)
Zakomunikowała czym zrobiła zdjęcie i już ;)

lupo57 - Pią 26 Mar, 2010

paman napisał/a:
Magda, i to się nazywa ładny portret - chyba nawet ma swoją nazwę, że portretuje się ludzi na tle przedmiotów określających ich zajęcie:)


jest to tzw. portret w entourage'u i opowiada o człowieku, otoczeniu w którym żyje, pracuje i przedmiotami którymi się otacza.
Celem takiego portretu jest przedstawienie danej osoby poprzez połączenie fotografii portretowej z opowieścią o danym miejscu

to tyle w kwestii wyjaśnienia :wink:

paman - Czw 01 Kwi, 2010

Dzisiaj 5 zdjęć z Damnoen Saduak - pływającego targu w okolicach Bangkoku.
<ciach - Tu był przydługawy wstęp. Patrzcie na zdjęcia, wstęp nieważny! Zainteresowanym background na prv:) >

A zatem:

68.


69.


70.


71. Specjalnie umieściłem jedno za drugim. Które bardziej wam się podoba, to czy poprzednie?


72. Zdjęcie wykonane przez moją żonę - nie zgadniecie czym...

skasowany - Czw 01 Kwi, 2010

paman, ooo! Bardzo sympatyczne zdjęcia! :mrgreen: :wink:
paman - Czw 01 Kwi, 2010

Ruslan masz rację. Zrobiłem ciach i po wstępie, może zbyt wielu jeszcze nie widziało:)
zug - Czw 01 Kwi, 2010

paman napisał/a:
może zbyt wielu jeszcze nie widziało:)

:cool:

dr11 - Czw 01 Kwi, 2010

paman, z targu fajna seria :)
PS. Pozdrowienia od pani: http://forum.optyczne.pl/...php?pic_id=2874 :D

oranżewski - Pią 02 Kwi, 2010

paman, :o :!:
jaka pucha? bo chyba fajna :o

paman - Pią 02 Kwi, 2010

Wsystkie moje dotychczasowe zdjęcia w tym wątku to D90 + 35 f/1,8.
Ostatnie zdjęcie to TZ3.

magdabis - Pon 05 Kwi, 2010

Kilka nowych fotek ode mnie. Tym razem kilka klasycznych miejsc z Sydney - foty zrobione na przestrzeni kilku lat.
Nie mam pojecia czemu wokol zdjec pokazuje sie taka dziwna ramka z kropek...

73


74


75


76


77


78


79


80


81


82

Sunders - Wto 06 Kwi, 2010

magdabis, 73 bardzo mi się podoba-jakim obiektywem je zrobiłaś?
f11whocares - Wto 06 Kwi, 2010

magdabis, A gdzie monorail :) plus za wspomnienia ale jakies takie nie ostre
Bumber - Wto 06 Kwi, 2010

magdabis, krajobrazy lepiej Ci wychodzą. ;) Te zdjęcia są po prostu dobre, niczym nie porywają. Może poza pierwszym, tęcza robi spore wrażenie.

Ramki pojawiają się, gdy wklejasz zdjęcie w rozmiarze większym, niż mieści się na stronie. Po kliknięciu pojawia się większa wersja. Polecam zmniejszać do 800x600, wtedy jest wszystko ok.

paman - Pią 09 Kwi, 2010

Dzisiaj podróż sentymentalna do czasów kiedy gazety branżowe pisały, że fotografia cyfrowa się nie przyjmie, bo rozdzielczośc matryc jest zbyt mała przy hipotetycznej rozdzielczości pełnej klatki szacowanej na 17-20 megapikseli...

Wtedy (2002) na 7 tygodni wyprawy do Chin miałem w torbie 6 rolek slajdów (może jakieś fotki też wrzucę kiedyś tam) i 2 rolki czarno-białego Kodaka T-Max (do procesu C41). Jedną rolkę zostawilem sobie na powrót Koleją Transsyberyjską z której zdjęcia niniejszym prezentuję.

Jeszcze parę słów na temat koloru. Oddałem ten film do wywołania w laboratorium Kodaka i oni wywołując go w normalnym procesie kolorowym zrobili mi te zdjęcia mniej więcej w takim kolorze. Potem były skanowane... a potem starałem się odzyskać te kolory aby wyglądały tak samo na ekranie jak na papierze.

A zatem zaczynamy:

83.


84.


85.


86.


87.


88.


89.


90. Miasto nazywa się 'Zima' - 15 września 2002


91.

skasowany - Pią 09 Kwi, 2010

Dobre, dobre! :mrgreen: Swojskie klimaty! ;)
Strzała - Pią 09 Kwi, 2010

90 najfajniejsza :D
jelonekI - Sob 10 Kwi, 2010

super fotki !!! gratuluje
garreth - Sob 10 Kwi, 2010

Cytat:
zdjęcia mniej więcej w takim kolorze

wyszły ponieważ
Cytat:
Kodaka T-Max

nie przeznacza się zwyczajowo
Cytat:
do procesu C41

;)

fotki dobre, mi osobiście najbardziej przykuł uwagę 85 :)

paman - Sob 10 Kwi, 2010

garreth: Parę słów na temat T-Maxa 400:
Cytat:
BW400CN: Film chromogeniczny o najdrobniejszej strukturze ziarna na świecie; poddawany obróbce w chemii C-41, pozwala uzyskać czarno-białe odbitki na papierze kolorowym z subtelnymi neutralnymi odcieniami oraz zadziwiające efekty podświetlania i zacieniania detali –nawet w powiększeniu.


Film jest wywołany prawidłowo, tylko odbitki były zrobione maszynowo na kolorowym papierze, stąd ten odcień.

Pozdrawiam :mrgreen:

garreth - Sob 10 Kwi, 2010

paman, Przyjacielu... gdzie Rzym, a gdzie Krym...



T-max to T-max...


BW CN to BW CN...


to nie to samo ;)

paman - Sob 10 Kwi, 2010

garreth Przyjacielu, to był 2002 rok :smile:
Mój wyglądał mniej więcej tak:


W tamtych zamierzchłych czasach CN też nazywał się T-Max i tyle.
Zresztą jak pogooglasz po amerykańskich sklepach z filmami to zauważysz, że BW400CN nadal zwyczajowo opisywany jest jako T-Max. Ot, tak z przyzwyczajenia.
Pozdrawiam!

masza - Sob 10 Kwi, 2010

paman, świetna dokumentacja "drogi". Obrazy z 84 i 85 długo będą stać przed oczami.
magdabis - Nie 11 Kwi, 2010

Mongolia

92


93


94


95


96


97


98


99

jaad75 - Nie 11 Kwi, 2010

Hmm...
Nie jestem przyzwyczajony do wrzucania zdjęć w większej ilości, a do tego nie do końca jestem przekonany, czy takie pstryki tu pasują, bo jakość zdjęć w tym wątku stoi na wysokim poziomie, ale namówiony przez Ruslana wrzucam taki wakacyjny pseudo-reportażyk, bo wydaje mi się, że pojedynczo te zdjęcia nie bardzo się bronią...
Chętnie usłyszę komentarze, choć zdaję sobie sprawę, że to zdjęcia raczej albumowe i wakacyjno-turystyczne niż coś, co możnaby określić mianem "fotografia podróżnicza"...

Historia jednego popołudnia i krótkiego rekonesansu po okolicach wioski Masca, w północno-zachodniej części Teneryfy...

100.

W drogę wybraliśmy się późnym popołudniem i w zasadzie nie planowaliśmy dojechać do samej Maski, a tylko popatrzeć na widoki...

101.

...dotarliśmy jednak do przełęczy nad miejscowością Santiago del Teide (jakieś 900m n.p.m.)...

102.

...i widok po drugiej stronie skusił nas by pojechać dalej...

103.

...drogi w górach Teneryfy są niewiarygodnie kręte i wąskie, co w połączeniu z niesamowitymi widokami robi niezapomniane wrażenie...

104.

...niespodziewanie szybko dla nas droga zawiodła nas do skąpanej w popołudniowym słońcu miejscowości Masca, znajdującej się na przełęczy wieńczącej dolinę o tej samej nazwie...

105.

...Masca podzielona jest naturalnie na dwie części - górną i dolną. Tym razem spędziliśmy tu tylko kilka chwil i mielismy okazję zobaczyć zaledwie fragment górnej...

106.

...kusiło mnie, żeby zapuścić się z aparatem w głąb krętych, wąskich uliczek-ścieżek, ale niestety będę musiał poczekać jeszcze kilka dni, by przyjechać tu o wcześniejszej porze...

107.

...zwłaszcza, że czekał nas jeszcze obowiązkowy punkt programu, czyli plenerowa "sesja turystyczna"...

108.

...do zaangażowania się w którą zostałem zmuszony, mimo zapewnień, że obiektyw właściwy do takich zadań został w samochodzie...

109.

...i chwila relaksu w znajdującej się kilka kilometrów dalej restauracji, z widokiem na coraz bardziej pogrążoną w cieniu dolinę...

110.

...jako, że droga dalej wyglądała na niezbyt odpowiednią, by ryzykować podróż nią naszym samochodem, postanowiliśmy wrócić do ostatniego rozwidlenia...

111.

...i porobić trochę kiczowatych zdjęć zachodu słońca...

112.

...pokontemplować widoki...

113.

...popozować do kolejnych standardowych zdjęć...

114.

...i wyruszyć w drogę powrotną, zanim słońce schowa się zupełnie za widoczną na horyzoncie wyspą La Gomera...

skasowany - Nie 11 Kwi, 2010

Most (98.) najlepsze! :cool:

[ Dodano: Nie 11 Kwi, 2010 20:58 ]
jaad75, zmieniaj numerację ;) Ale się zgraliście! ;)

jaad75 - Nie 11 Kwi, 2010

Ruslan napisał/a:
jaad75, zmieniaj numerację ;) Ale się zgraliście! ;)
Zmieniona... :smile:

[ Dodano: Nie 11 Kwi, 2010 21:13 ]
magdabis, jako pojedyncze zdjęcia, mniej podobają mi się trzy ostatnie, ale w całości dobrze się to ogląda...

arietiss - Nie 11 Kwi, 2010

magdabis, fajne. 98, a narzeka sie u nas na drogi... :lol:
jaad75, 103 widok zapierający dech w piersiach! Fajna wycieczka.

ophiuchus - Nie 11 Kwi, 2010

jaad75, 102 podoba mi się niezmiernie :D całość tyż fajna, ale na moim crt praktycznie nie widać szczegółów w cieniach :-/
garreth - Nie 11 Kwi, 2010

paman, OK, ja się nie znam na tych amerykańskich wynalazkach ;)
wydawało mi się, że mówisz o najzwyklejszym "europejskim" T-maxie do procesu tradycyjnego :)

Monastor - Pon 12 Kwi, 2010

jaad75, każde z osobna dobre. Technicznie wszystko na plus, do tego eleganckie światło i piękne widoki. Podoba mi się sposób, w jaki organizujesz takie szerokie kadry. Mi zawsze coś niepotrzebnego wlezie w kadr, albo chociaż jakaś linia nie zagra :oops:
Takie powyginane klatki dobrze pasują do charakteru takich dróg.

Niemniej patrząc na cykl można odczuć przesyt fiszajki. Tak przynajmniej to wygląda w moim odczuciu. IMHO w takiej serii powinno być większe urozmaicenie jeśli chodzi o ogniskowe. Mimo wszystko szkoda trochę tego obiektywu w samochodzie ;)

jaad75 - Pon 12 Kwi, 2010

arietiss, dzieki!
ophiuchus, dziękuję. Obawiałem sie, że u użytkowników CRT może być trochę za ciemno w cieniach, ale rozjaśnienie ich jakoś mi nie pasuje wizualnie...
Monastor, no wlaśnie zastanawiałem się nad odbiorem takich klatek przez osoby postronne - dla mnie FE stał się niemal obiektywem podstawowym (zwłaszcza na wszelkich wyjazdach), więc takie widzenie świata jest niejako naturalnym i nawet nie zauważam, że to są jakieś pogięte kadry... Poza tym, łapię się na tym, że jak już robię tego typu zdjęcia innymi szkłami (mam serię z kolejnej wizyty w tym samym miejscu, gdy starałem się używać rektalinearnego UWA i 31/1.8), to potem robiąc selekcję i tak wybieram te z fisha... W każdym razie, dzięki za opinię, postaram się wrzucać bardziej urozmaicone serie - chociaż ciężko mi będzie odrzucać kadry z FE, jeśli będę uważał je za lepsze... :smile:

Monastor - Pon 12 Kwi, 2010

jaad75, mam ostatnio ten sam problem z tokiną. Głównie przez to, że miałem okazję robić sporo fotek we wnętrzach i jak tylko zapiąłem coś innego to miałem za wąsko ^^
rodak - Pon 12 Kwi, 2010

Siwa w Bangalore

115


Monastor - Pon 12 Kwi, 2010

rodak, nie za paszportowo? :)
jaad75 - Pon 12 Kwi, 2010

Też tak mi się wydaje - jakoś mało porywający ten kadr...

[ Dodano: Nie 09 Maj, 2010 02:48 ]
No dobra, w miarę czyszczenia szuflady wkleję trochę nowojorskiego "streetu" - mój ostatni wieczór na Manhattanie... Trochę późno uświadomiłem sobie, że właściwie nie wykorzystywałem okazji do robienia zdjęć zwykłych ulic i nie mam prawie nic, co mogłoby pokazać jak wygląda to miasto oczyma "turysty"... Mam nadzieję, że to się tu nadaje...

116.


117.


118.


119.


120.


121.


122.


123.


124.


125.


126.

zug - Nie 09 Maj, 2010

coś się w końcu ruszyło w tym temacie ;)
candy - Nie 09 Maj, 2010

widać ludzie zaczęli podróżować znowu ^^
jaad75 - Nie 09 Maj, 2010

Nie, to z sierpnia 2009... Szuflada. :smile:
f11whocares - Nie 09 Maj, 2010

jaad75, Czesc z nich to mogles sobie darowac, takie pstryki z ameryki :)
krisv740 - Nie 09 Maj, 2010

f11whocares, pstryki z ameryki to ja ci mogę pokazać... :mrgreen:
jaad75 - Nie 09 Maj, 2010

f11whocares, które konkretnie?
f11whocares - Nie 09 Maj, 2010

jaad75 napisał/a:
f11whocares, które konkretnie?


Na przyklad 116, 118 , 119, 120, 126. Z calej serii tylko 125 jest ponad przecietne IMO.

jaad75 - Nie 09 Maj, 2010

f11whocares napisał/a:
Z calej serii tylko 125 jest ponad przecietne IMO.
Ciekawe, bo to zdjęcie uważam za jedno z najsłabszych z serii, tyle, że akurat pasowało mi w tamtym miejscu... To ma oddać typowy wieczorny klimat popularnych ulic Manhattanu - czy mi się udało, nie wiem, tak to widziałem i tak pamietam NYC do tej pory... W każdym razie bez wymienionych przez Ciebie zdjęć, nie byłoby serii, zwłaszcza, że odrzuciłeś jedne z moim zdaniem najlepszych i najbardziej "nowojorskich" fragmentów układanki...
Usjwo - Nie 09 Maj, 2010

jaad75 napisał/a:
tak to widziałem i tak pamietam NYC do tej pory...


... i moze tu jest pies pogrzebany... :wink:

PS. Nie ma to jak ocenic cos o czym sie pojecia nie ma, ani NYC nie widzialem (niestety), ani zdjec nie widze (niestety) :mrgreen:

f11whocares - Nie 09 Maj, 2010

jaad75 napisał/a:
f11whocares napisał/a:
Z calej serii tylko 125 jest ponad przecietne IMO.
Ciekawe, bo to zdjęcie uważam za jedno z najsłabszych z serii, tyle, że akurat pasowało mi w tamtym miejscu... To ma oddać typowy wieczorny klimat popularnych ulic Manhattanu - czy mi się udało, nie wiem, tak to widziałem i tak pamietam NYC do tej pory... W każdym razie bez wymienionych przez Ciebie zdjęć, nie byłoby serii, zwłaszcza, że odrzuciłeś jedne z moim zdaniem najlepszych i najbardziej "nowojorskich" fragmentów układanki...


Zeby bylo jasne, podobaja mi sie kolory zdjec, nawet bardzo. Ale np w 118 nie bardzo rozumie co chciales pokazac(tyl autobusu, korki), np. w 119 szkoda ze nie widac twarzy policjantow....
W 125 swietny bokeh dodatkkowo kwatera glowna Pepsi jest wlasnie w NY.:), jakos tak mi sie skojarzylo od razu. I chodzilo mi o to ze cala seria troche ponizej twoich innych zdjec..


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group