forum.optyczne.pl

Aparaty analogowe - ISO oraz wyzwalanie lampy

luke130 - Pią 16 Kwi, 2010
Temat postu: ISO oraz wyzwalanie lampy
1. W jakim zakresie ISO we współczesnych cyfrówkach jest tożsame z czułością filmu analogowego tzn czy mogę zastosować takie same nastawy na kliszy jeśli zdjęcie cyfrowe przy takich samych nastawach jest dobrze naświetlone (oczywiście ISO błony i matrycy takie same)?
2. Czy stary aparat analogowy wyzwoli mi nowoczesną lampę błyskową w trybie M na stopce lub wyzwalaczem radiowym?

hijax_pl - Pią 16 Kwi, 2010

Ad 1 - ISO to jakie widzisz na wyświetlaczu jest mniej więcej tożsame. W cyfrze to zrozumiała dla fotografów reprezentacja wzmocnienia przetwornika. A to jak dokładnie odpowiada wartości "analogowej" - no z tym już jest różnie.

Ad 2 - tak - o ile nowoczesna lampa da się tak wyzwolić - niektóre mają z tym problem.

candy - Nie 18 Kwi, 2010

co do pytania nr 1 to tak jak napisal hijax_pl, a co do 2 to wiekszosc manuali odpalala ze srodkowego styku(no wlasciwie to byla tylko "masa" i "iskra" :D ) wiec jesli lampa odpala sie ze srodkowego to da rade z manualnym body(ja np.robilem zdjecia Pentaxem Spotmatic II z lampa bodajze Sigma EF 500 DG Super(do Canona) i strzelala.
palindrom - Nie 18 Kwi, 2010

luke130,
ad2)
To jeszcze wszystko zależy od trybu, jaka lampa i jakie body. Dla przykładu, do Pentaksa K20D kupiłem sobie Metza 58 AF-1. Na cyfrze mam wszystko z automatu, w tym zoom i informacje o ekspozycji aby lampa mogła potwierdzić jej poprawność. Oczywiście jest p-TTL.
Później kupiłem kolejnego analoga - Pentaksa LX. Ręcznie ustawiam tylko zoom, body steruje błyskiem w starym dobrym TTLu. Ekspozycja w punkt :)
Oczywiście wyzwolisz każdą nowoczesną lampę środkowym kontaktem w trybie M. Masz do wyboru:
- wybrać moc lampy
- wybrać przesłonę i pełny błysk (oldschool ;) )
Jasne? :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group