forum.optyczne.pl

Teleskopy, lunety i celowniki optyczne - prezent dla geografa

pio - Nie 16 Maj, 2010
Temat postu: prezent dla geografa
Witam wszystkich. chciałbym was prosić o pomoc, wraz z rodziną chcemy sprawić mamie prezent- ma to być przyrząd optyczny do obserwacji nieba, mama jest geografem i często w nie spogląda i na pewno bardzo ją ucieszy taka rzecz- tyle tylko że nią mam pojęcia co kupić bo się nie znam, Obserwację prowadziła by z bardzo dużego tarasu w miejscu gdzie raczej nie ma oświetlenia, ja dysponuję lornetką nikon action VII 10x50 więc mógłbym ją pożyczyć mamie a chodzi o zakup lunety/teleskopu.. czy coś mi jesteście w stanie poradzić i w jakiś sposób pomóc.. ? pozdrawiam wszystkich..
Groni - Nie 16 Maj, 2010

Wejdz na jakies forum astronomiczne (specjalizowane), tam cie pokierują dokładnie i wskaża potrzebny sprzęt.
A odsyłam dlatego iż jezeli masz naprawde dobre warunki terenowo-oświetleniowe(a to decyduje) to warto podejśc do tego poważniej, szczególnie że to prezent dla osoby dorosłej i jednak zainteresowanej.

papatki - Nie 16 Maj, 2010

Podaj kwotę do jakiej jesteście w stanie dla mamy wyłożyć :)
Pozdrawiam!

pio - Nie 16 Maj, 2010

papatki napisał/a:
Podaj kwotę do jakiej jesteście w stanie dla mamy wyłożyć :)

no nie stety ( domyślam się ile optyka kosztuje) nie jest ona wielka, koło 600 zł

papatki - Nie 16 Maj, 2010

oj to bym obstawiał zakup lornetki w tej cenie, bo z telepem to może być ciężko jakimś ciekawym....
Groni - Nie 16 Maj, 2010

Telep to odmiana epilepsji ?
hijax_pl - Nie 16 Maj, 2010

Groni, raczej delirka ;)
pio - Pon 17 Maj, 2010

papatki napisał/a:
oj to bym obstawiał zakup lornetki
pisałem że dysponuje lornetką nikon action VII 10x50
Groni - Pon 17 Maj, 2010

Pio udaj sie na specjalizowane forum.
Dostaniesz tam tez sprzet z drugiej reki,moze nawet w swoim miescie.

papatki - Pon 17 Maj, 2010

Groni - myślisz, że na forum astronomicznym doradzą coś innego?
W tej kwocie dla dzieciaka można by kupić jakiś tani badziew, ale skoro osoba jest dorosła i na dodatek to jej pasja, to wymagania będą znacznie wyższe. Jedyny teleskop który w tej cenie można by polecić to coś takiego: http://deltaoptical.pl/te...4az3,d1210.html ale to raczej do przeglądu nieba i bez możliwości obserwacji planet (zbyt krótka ogniskowa + wady wynikające z tego, że ten refraktor to achromat).
No ale przy dobrym niebie, dobra lornetka może dać większą satysfakcję.

Telep (z arch. telepium) - to potoczne określenie na delirkę, która łapie posiadaczy teleskopów w czasie długiego okresu braku pogody (czyli tak jak teraz) ;)

Pozdrawiam!

Groni - Pon 17 Maj, 2010

Na pewno na specjalizowanym forum siedza ludzie,którzy od lat parają się tym hobby.
To po pierwsze i nie do przecenienia.
Po drugie, rynek "astronomiczny" jest bardzo niszowy, łatwo coś kupić i trudno coś zbyć.
W związku z tym istnieje naprawde duża szansa nabycia czegoś dobrego i sprawdzonego za relatywnie niewielkie pieniądze,a poza tym i w związku z tym pomyłka wpakowania się w badzieiwe skutkowac będzie wyniesieniem na strych,bo nikt tego nie kupi, a jesli już to za psie pieniądze.
Ale start w rozważaniach i decyzji zależy głownie od tego jakie ma się warunki do obserwacji, jeżeli dobre to nie warto bawić się półśrodki, lepiej doinwestować.
Podam przykład : jezeli fotografujesz często w miejscu o dużej wilgotności powietrza, o częstych mgłach i zachmurzeniach to logiczne jest że kupowanie dobrego teleobiektywu mija się kompletnie z celem.
I takie dokładnie jest przełożenie w astronomii amatorskiej : warunki obserwacji.
Jezeli masz kiepskie to nie warto pakowac się w koszta sprzętowe bo uzyskany efekt będzie dokładnie taki sam jak przy "badziewiu".
Z tym że badziewie to można kupić dziecku z myślą że jeśli zainteresowanie nie przeminie to w przyszłości....a dla dorosłego chcącego jakoś tam sobie od czasu do czasu popatrzeć w niebo przy kieliszku wina relaksowo wystarczy zdecydowanie lornetka na statywie.
Z tego co kolega napisał jest to osoba dorosła,zainteresowana "niebem", mająca do tego dobre warunki obserwacyjne, w związku z tym warto je wykorzystać.

W ramach prezentu można zamiast kupowac za "tylko tyle" zaoferowac doinwestowanie ,a za 1200 (dla pryzkładu) pole manewru jest juz spore i to w dalszym ciągu bedzie prezent.
Wyjście zawsze istnieje,a kupowanie czegos tam na szybko za tyle zeby bylo jest w tym przypadku naprawde chybionym pomyslem.
Nie tędy droga, oczywiście moim zdaniem bazując (podkreślam) na tym co kolega opisał.

papatki - Pon 17 Maj, 2010

W sumie Groni masz rację.
W związku z tym, że jestem administratorem jednego z najstarszych i największych polskich for astronomicznych polecam zajrzeć na www.astro4u.net :)
....choć na bazie moich wieloletnich doświadczeń w obserwacji i fotografowaniu nieba w tej kwocie którą podano polecam to co podałem powyżej, lub jak wspominałem... dobrą lornetkę. Jak kwota będzie wyższa to zakup w zależności od zdolności manualnych "operatora" w 95% sprowadza się do zakupu Synty 8", no ale na dziś jest tylko taka kwota i nie wiadomo, jak mama dawała by radę posługiwać się znacznie większą tubą :)

Pozdrawiam!

Rakatums - Czw 03 Lis, 2022

Czy możecie mi powiedzieć, gdzie mogę kupić kod podarunkowy dla siostry na prezent? Mieszkają teraz we Wrocławiu i chciałabym dać jej mały prezent. Czy możesz mi powiedzieć, gdzie mogę to teraz zrobić? Święta już niedługo.
Mrakobs - Czw 03 Lis, 2022

Możesz dać jej kod podarunkowy do sklepu, do którego lubi chodzić, kod podarunkowy do sklepu kosmetycznego dla kobiet itp. Możesz kupić kod na prezent dla siostry na święta tutaj. Istnieje duży wybór sklepów oferujących kody podarunkowe. Często kupujemy tam kody podarunkowe za dosłownie 100 zł dla naszych znajomych. Mały, ale bardzo fajny prezent dla przyjaciół.
Soniak10 - Sob 05 Lis, 2022

Groni napisał/a:
Pio udaj sie na specjalizowane forum.
Dostaniesz tam tez sprzet z drugiej reki,moze nawet w swoim miescie.

A co byś powiedział na tego Bressera ? W tej cenie nie wygląda najgorzej, a powiększenia rzędu 100x powinny dawać zadowalające obrazy?

Jar - Nie 06 Lis, 2022

Soniak10, rada spóźniona o 12 lat (patrz daty postów, na które odpisujesz), do tego kiepska. Powiększenie 100x z achromatu 70/350 za rewelacyjne nie będzie, sorry... Używałem taniego 80/400 o b. podobnej konstrukcji. Jak 70 mm, to coś w stylu 70/500 albo 70/700.
Pozdrawiam
-J.

Soniak10 - Wto 08 Lis, 2022

Jar napisał/a:
rada spóźniona o 12 lat (patrz daty postów, na które odpisujesz)

Fakt: spojrzałem na dwa ostatnie posty i zasugerowałem się, że pozostałe też są z tego roku. :sad:
Co nie zmienia mojej opinii, że ten Bresser wygląda fajnie, hę?! Za 600 PLN to MZ warto mu się przyjrzeć, choć z pewnością droższe dadzą lepszy obraz. Aż takiego doświadczenie nie mam, ale coś w tym chyba musi być? :shock:
Pzdr

Jar - Sob 12 Lis, 2022

Soniak10 napisał/a:

Co nie zmienia mojej opinii, że ten Bresser wygląda fajnie, hę?! Za 600 PLN to MZ warto mu się przyjrzeć, choć z pewnością droższe dadzą lepszy obraz. Aż takiego doświadczenie nie mam, ale coś w tym chyba musi być? :shock:
Pzdr

No włąśnie mylisz się okrutnie. Takie teleskopy (krótkoogniskowe achromaty o małej aperturze) maja masę ograniczeń, mocno specjalizowany sprzęt nadający się do małych powiększeń i szerokich pól. Ten tutaj (70/350) to absolutnie skrajny przypadek. Nadaje się bardziej do obserwacji przyrody, jako tani substytut typowej lunety obserwacyjnej. Która jest lepiej przystosowana do przenoszenia i użycia w polu, bo nie ma luźnych elementów typu wymienna kątówka czy okulary. Do nieba jego możliwości odpowiadają w zasadzie lornetce. Przez lornetke też mozesz popatrzeć na Księżyc czy na Jowisza, tylko pytanie, co zobaczysz w porównaniu z teleskopem nadającym się do tych rzeczy.
Nie przypadkowo wspomniałem o refraktorach 70/500 i 70/700. Niby też tylko 70 mm, ale przy dużych powiększeniach obrazu nie zabije chromatyzm. Na tym nie koniec: chcesz coś konkretnego zobaczyć na planetach czy Księżycu? Potrzebujesz powiększeń w granicach 100x + (dla 70 mm apertury 140x to umowny maks).
I tu się zaczynają jaja z tym 70/350, bo jakim okularem uzyskasz to z 350 mm ogniskowej? Z tanich Plossli to masz najwyżej 4mm (krótszych nie robią), co daje nieco ponad 88x (w 70/500 ten okular dałby sensowne 100x, a 5 mm w 70/700 da już 140x)) i jest piekielnie niewygodne, bo mały ER (wysunięcie źrenicy), dosłownie wbijasz oko w okular. Wiem, bo mam lub miałem taki. Są okulary o ogniskowych mniejszych, nawet 2.5 mm, z dużym ER, tylko sprawdź sobie ceny - nieraz więcej niż ten cały teleskopik. A i tak jakość obrazu przy 100x + będzie marna (bo chromatyzm), więc to się mija totalnie z celem.
Czy teraz rozumiesz, dlaczego to zły wybór, nawet (a może przede wszystkim) dla początkującego?
Pozdrawiam
-J.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group