forum.optyczne.pl

Cyfrowe aparaty bez lustra z wymienną optyką - Nowy model???

caravela - Pon 01 Lis, 2010
Temat postu: Nowy model???
Witam

Mam na imię Marek i zdarza mi się amatorsko używać aparatu fotograficznego (nie tylko na rodzinnych imprezach:)

Teraz coś dla forumowych "nerwusów". Często korzystam z różnych forum i umiem korzystać z wyszukiwarki niestety owe wyszukiwarki nie zawsze odpowiadają moim potrzebą:)

Teraz fakty:

W dziedzinie fotografii jestem amatorem. Obecnie posiadam aparat fotograficzny firmy sony model DSC-H5. Zdjęcia, które wykonuje służą celom osobistym. Niestety posiadany model aparatu często nie jest dla mnie wystarczający. Aparatu głównie używam w celach osobistych (rodzina, imprezy, wycieczki). Niestety coraz częściej praca z modelem wyżej wskazanym jest delikatnie mówiąc denerwująca. Wynika to z faktu, że w sytuacjach, w których używam aparat ten model niestety się nie sprawdza. Chodzi mi tu przede wszystkim o to, że aparat działa za wolno (robię dużo zdjęć mojemu zwierzakowi, i często zdarza się, że zamiast jemu to robię zdjęcie powietrzu bo aparat przed zrobieniem zdjęcia za dużo myśli a pupil jest już w tym czasie w innym pomieszczeniu. Po drugie szczególnie na różnych rodzinnych i prywatnych imprezach (wieczorową porą) aparat strasznie rozmazuje zdjęcie (no albo nie znający się fotograf:) a do tego są one niezbyt jasne.

W związku z powyższym poszukuje nowego aparatu, który pomoże mi przynajmniej w jakimś stopniu pozbyć się w/w niedogodności. Dlatego szukam aparatu który.;

1. Szybko będzie robił zdjęcia
2. Zdjęcia będą wyraźne (nawet gdy postać będzie w ruchu)
3. Aparat będzie w miarę kompaktowy
4. Portreto lubny (zwierzako lubny też:)
5. Lubi puby i dym:)
6.Pozwoli mi się rozwinąć fotograficznie (naprawdę lubię bawić się w foto)
7.Będzie mniejszy (bardziej mobilny od obecnego - pod warunkiem, że jakość zdjęć będzie o wiele lepsza)

Powiem co przynajmniej marketingowo mi się podoba (choć nie wiem jak faktycznie działa i o ile jest lub nie jest lepsze od mojego aparatu)

1. SONY NEX-5 (żałuje tylko, że nie posiada wbudowanej lampy błyskowej)
2. PEN
3. Lumix DMC-GF1

Dodam tylko, że strasznie nie podobają mi się aparaty, których "obiektywy" przypominają ziarnko piasku.

Cena najlepiej do 3500zł - (może być goły aparat), na ewentualne dodatki jakoś zarobie:)

P.S.
Czytałem większość opinii dotyczących różnych modeli i jestem przerażony : żaden aparat nie robi dobrych zdjęć a może się mylę? :)

Z GÓRY DZIĘKUJE ZA OPINIĘ I RADY

lotofag - Pon 01 Lis, 2010
Temat postu: Re: Nowy model???
caravela napisał/a:

2. Zdjęcia będą wyraźne (nawet gdy postać będzie w ruchu)

Ustawienie odpowiedniej ekspozycji i dość szybki AF, z tym drugim może być problem...
caravela napisał/a:

3. Aparat będzie w miarę kompaktowy

Np. korpus NEXa jest niby malutki, tylko podepnij do niego coś innego niż "naleśnik"... ;)
Aż dochodzimy do takiego kuriozum:

caravela napisał/a:

4. Portreto lubny

To zależy od obiektywu.
caravela napisał/a:

7.Będzie mniejszy (bardziej mobilny od obecnego - pod warunkiem, że jakość zdjęć będzie o wiele lepsza)

Jakość zdjęć będzie lepsza z powodu większych fizycznie matryc, ale to nie jedyny skaądnik "dobrego" zdjęcia ;)
caravela napisał/a:

żałuje tylko, że nie posiada wbudowanej lampy błyskowe

Dobrych efektów i tak z nią nie uzyskasz...
caravela napisał/a:

Dodam tylko, że strasznie nie podobają mi się aparaty, których "obiektywy" przypominają ziarnko piasku.

Tzn?
caravela napisał/a:

Czytałem większość opinii dotyczących różnych modeli i jestem przerażony : żaden aparat nie robi dobrych zdjęć a może się mylę?

Bez dobrego fotografa i dobrej optyki nie zrobi.

ghost - Pon 01 Lis, 2010

zoomy ~10x (sony 18200 i panasłonik 14140) pasują do evili, ale są bardziej orientowane do kamer z 4/3 i E. nie wiem czemu wszyscy je uparcie przedstawiają jako dowód niekompaktowości bezlusterkowców.

nex ma lampę w zestawie, małą, przypinaną.

sony portetolubny nie będzie, bo na razie brak odpowiednich szkieł. ani 16 ani 1855 nie będą szczególnie dobre w tym celu.

hijax_pl - Pon 01 Lis, 2010

ghost napisał/a:
nie wiem czemu wszyscy je uparcie przedstawiają jako dowód niekompaktowości bezlusterkowców.
No dla mnie NEX z 18-55 jest już niekompaktowy. :???:
A czemu przestawiają? Aby uzmysłowić że jak ktoś chce mieć 10x zuma jak w kompakcie to się musi liczyć z pewnymi ograniczeniami. No cóż - kompaktowy hiperzumy to tylko w hybrydach z małymi matrycami ;)
ghost napisał/a:
nex ma lampę w zestawie, małą, przypinaną.

To tak samo jak GF1 - tyle, że wpiętą na stałe + dodatkowo gorąca stopka ;)

caravela - Wto 02 Lis, 2010
Temat postu: Trudny wybór.
Drodzy forumowicze.

Domyślam się, że w zasadzie najtrudniej jest (jeżeli w ogóle można) wybrać dobry aparat, który jednocześnie "można zabrać wszędzie" a jednocześnie taki, który będzie (dodając opcjonalne obiektywy) dawał namiastkę profesjonalnego sprzętu.

Ja generalnie szukam aparatu, który już jako standardowy będzie robił dobre zdjęcia a po zmianie obiektywu (nawet na taki nieporęczny) będzie pozwalał wyzwolić z aparatu coś więcej (mam na myśli lepsze makro, zoom itd.).

Zgadzam się, że najważniejsze są umiejętności fotografa ale wiem również, że nawet Kubica gdyby jeździł fiatem 126p raczej formuły 1 by tym samochodem nie zawojował. Dlatego interesuje mnie najbardziej fotograficzny Golf GTI lub focus RS:)

Modeli aparatów jest tak dużo, że niestety samodzielny wybór jest trudny. Tym bardziej, że niestety nie mam możliwość testowania ich i porównywania jakości wykonanych nim zdjęć (w nocy, przy takim świetle czy innym).

Dodam również, że ja się nie upieram przy Sony Nex-5, wskazałem tylko te modele, które mniej więcej najbardziej odpowiadają mi gabarytowo.

"lotofag" - dla mnie obiektywy, które przypominają ziarnko piasku to te spotykane w większości telefonach komórkowych:)

Jakieś propozycje?

TS - Wto 02 Lis, 2010

A patrzyłeś na Panasa G2? Ja go co prawda nie mam, ale kupił go brat i już wiele razy nim fotografowałem. Jest nieco większy od tych co piszesz, za to ma niezły wizjer i wygodne sterowanie (wiele przycisków i przełączników) - właśnie tak jak w bardziej "profesjonalnym" sprzęcie.

Generalnie wchodziłbym w m43 z uwagi na największy wybór obiektywów (autofokus i ciekawe zapowiedzi manualnych Vojtków). Do portretu w tej chwili można kupić niedrogo coś ze starych manuali OM + adapter (ale nie testowałem w praktyce).

ghost - Wto 02 Lis, 2010

do nexa jest multum przejściówek, więc współpraca z manualami nie jest przewagą u4/3.

realne słabe/mocne punkty to: aktualnie wybór szkieł systemowych (ale z tego co pamiętam nie wszystkie szkła z dużego 4/3 mają af) i nieobecność wizjera w nexach.

do nexa można podpinać szkła z bagnetem A. te z sam i ssm będą nawet jakoś ostrzyć w reszcie będzie działało automatyczne domykanie przesłony.

caravela - Wto 02 Lis, 2010

Tak jak na wstępie napisałem obecnie (od 1.5 roku) posiadam aparat fotograficzny firmy sony model DSC-H5, który nie do końca mnie satysfakcjonuje (opisane wyżej).
Z racji faktu, iż powyższy aparat mam już trochę czasu zacząłem intensywnie poszukiwać następcy. Najbardziej gabarytowo pasowałyby mi aparaty pokroju PEN-a (możliwość zabrania niemal wszędzie), stąd G2 raczej odpada.

Najważniejsze jest jednak to, że nie kupie nowego aparatu jeżeli rzeczywiście nie będzie mi się dużo lepiej sprawował niż ten, który obecnie posiadam.

Dlatego proszę Was o wskazanie modeli, które będą lepsze (najlepiej dużo lepsze ) od tego co posiadam i krótkie info dlaczego wskazujecie ten model.

komor - Wto 02 Lis, 2010

caravela napisał/a:
Dlatego proszę Was o wskazanie modeli, które będą lepsze (najlepiej dużo lepsze ) od tego co posiadam i krótkie info dlaczego wskazujecie ten model.

Akurat takie się składa, że H5 był testowany na tutejszym portalu (Sony DSC-H5 - test aparatu, więc wejdź sobie proszę w ten test, popatrz na jakość matrycy, porównaj z testami modeli NEX/Pen/G, które też są już przetestowane, a zobaczysz, że różnica w jakości jest zdecydowana. Po uświadomieniu sobie tego należy tylko pamiętać, że do pełni szczęścia potrzebny jest jeszcze odpowiedni obiektyw plus inne warunki, które sobie narzucasz, np. ta kwestia rozmiaru, o której wspomniałeś.

caravela - Wto 02 Lis, 2010

"komor" czytałem te wszystkie testy i muszę przyznać, że są rozbudowane i ciekawe. Niestety w moim przypadku żaden z nich nie pozwolił mi ostatecznie podjąć decyzji o zakupie konkretnego modelu. (zresztą testy tych 3 aparatów zakończyły się bodajże taką samą notą). Odnoszę takie wrażenie, że nie tylko mi powyższe testy nie dają zielonego światła w wyborze aparatu, ponieważ w zasadzie jeszcze nikt z forumowiczów nie pomógł mi w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu.

Przyznaje się bez bicia, że nie jestem profesjonalnym fotografem i niestety nie wszystkie "techniczne sprawy" mam opanowane - choć zacząłem się doszkalać:), dlatego zwróciłem się z pytaniem do doświadczonych użytkowników sprzętu, którzy miałem nadzieje pomogą mi wybrać sprzęt, który z technicznego punktu widzenia powinien mi przypasować.

hijax_pl - Wto 02 Lis, 2010

caravela napisał/a:
czytałem te wszystkie testy i muszę przyznać, że są rozbudowane i ciekawe. Niestety w moim przypadku żaden z nich nie pozwolił mi ostatecznie podjąć decyzji o zakupie konkretnego modelu.
Jakich informacji w tych testach brakuje? Jakich językiem pisanych? Tym bardziej, że piszesz:
caravela napisał/a:
Przyznaje się bez bicia, że nie jestem profesjonalnym fotografem i niestety nie wszystkie "techniczne sprawy" mam opanowane


Tak się pytam, bo może pomogłoby to redakcji ??

caravela - Wto 02 Lis, 2010

Testy przedstawione na stronie uważam osobiście za bardzo dobre i całościowe. Niestety
mi osobiście brakuje porównania modeli bazujących na podobnych rozwiązaniach, bądź celujących w daną grupę kupujących. Nie mając osobiście możliwości "pobawienia się sprzętem" trudno mi na podstawie samych testów w dodatku przy identycznych notach bądź zbliżonych wybrać konkretny aparat.

Dla laika same testy nie zawsze są wystarczające. Osobiście wolałbym, żeby przy testach np. bezlusterkowców był prowadzony ranking modeli (np. kategoria najładniejsze zdjęcia na ustawieniach automatycznych, najlepsze makro, itd.)

Dodam tylko, że jest już sporo wypowiedzi do mojego posta - za co z góry dziękuje:)

Niestety żaden nie wskazuje ani jednego modelu aparatu.
Pisząc post miałem poprostu nadzieje, że właśnie doświadczeni użytkownicy pomogą mi wybrać sprzęt, ponieważ znają się właśnie na sprawach technicznych.

hijax_pl - Wto 02 Lis, 2010

caravela napisał/a:
Niestety
mi osobiście brakuje porównania modeli bazujących na podobnych rozwiązaniach, bądź celujących w daną grupę kupujących.

Np test NEX-5 http://optyczne.pl/135.6-...brazu_JPEG.html gdzieś w połowie strony masz porównanie wycinków 1:1 zdjęć uzyskanych dla tych samych parametrów aparatami NEX-5, NX10, GF1 i E-PL1

Takie samo porównanie jest w przypadku plików RAW (czyli pomijając wbudowane w aparat algorytmy wywoływanie -> tworzenia JPG)

Na stronie z balansem bieli masz pokazane jak się przesuwają kolory (to te fajne wykresiki ;) ) - w podsumowaniu masz zestawienie w tabeli odchyleń. Wystarczy porównać liczby z testów różnych aparatów.

Ostatni rozdział testu to przykładowe zdjęcia. Wielokrotnie są to te same motywy - łatwo więc jest je porównać miedzy testami.

Itp itd..

Warto też zapoznać się z artukułem http://optyczne.pl/53.1-a...ki_cyfrowe.html

TS - Wto 02 Lis, 2010

caravela napisał/a:

Pisząc post miałem poprostu nadzieje, że właśnie doświadczeni użytkownicy pomogą mi wybrać sprzęt, ponieważ znają się właśnie na sprawach technicznych.

Tyle, że odpowiedzialnie wskazać konkretny model można, jeśli zna się Twoje potrzeby (które podałeś), fotografowało się H5 oraz tymi trzema bezlusterkowcami. O takie osoby może być trudno ;) . Ja poza G2 używałem też E-PL1 (oba z kitami) i mogę powiedzieć, że do wymienionych przez Ciebie celów się nadają, ew. po uzupełnieniu o obiektywy. A czy lepiej od H5 - pewnie tak, bo to stary superzum (więc na pewno wolny), z malutką matrycą, kiepsko pracującą przy słabym klubowym czy domowym oświetleniu.

caravela - Wto 02 Lis, 2010

Ach jednak nawet forum photo podobne do innych.
Jak kupisz samodzielnie sprzęt to mówią dlaczego nie pytałeś, jak pytasz to mówią najpierw kup później porównój:)))

Nie mniej jednak ostatnie podejście zanim swoją wiedzą porazi mnie sprzedawca w media lub inny zaawansowanym sklepie:)

Który byście sami wybrali?
1.PEN EPL-1
2.PEN EP-2
3.Sony NEX-5
4.Lumix DMC-GF1
5.Inny z "małych"

+ jakie szkło dokupić?

P.S. W sklepie to mi wcisną albo to co nie schodzi albo to co mają sprzedać:(

hijax_pl - Wto 02 Lis, 2010

caravela, bawiłem się penami różnorakimi przez parę dni, NEXa miałem w rękach kilkadziesiąt minut - tak z czystej ciekawości. GF1 bawiłem się w Saturnie. I z tych trzech wybrałbym GF1 z naleśnikiem. I żadnym innym obiektywem ;)
lotofag - Wto 02 Lis, 2010
Temat postu: Re: Trudny wybór.
caravela napisał/a:

Ja generalnie szukam aparatu, który już jako standardowy będzie robił dobre zdjęcia a po zmianie obiektywu (nawet na taki nieporęczny) będzie pozwalał wyzwolić z aparatu coś więcej (mam na myśli lepsze makro, zoom itd.).

To możesz mieć problem, bo póki co systemy bezlusterkowe są bardzo ubogie. Jest zwykle standardowy ciemny zoom 18-55, jakieś tele i stałka-naleśnik (poprawcie mnie jeśli się mylę). Dedykowanych obiektywów jak np. makro chyba na razie brak, pewnie można się wspomóc przejściówką do optyki z innych systemów - oczywiście z pewnymi ograniczeniami. Pozostaje kwestia opłacalności poszczególnych rozwiązań.
caravela napisał/a:

"lotofag" - dla mnie obiektywy, które przypominają ziarnko piasku to te spotykane w większości telefonach komórkowych:)

To tam są jakieś obiektywy? :mrgreen:
A tak serio to czy do tej "grupy" nie zaliczasz czasem obiektywów typu "naleśnik" spotykanych chyba w każdym systemie bezlusterkowym (i niektórych lusterkowych też ;) )? Wielkość przedniej soczewki to nie jest wyznacznik jakości...

caravela - Wto 02 Lis, 2010

Wreszcie pierwsza ocena:)
1:0 dla GF1

Coman - Wto 02 Lis, 2010

Ja również polecam GF1 z 20/f1.7. Używam tego obiektywu z G10 i jestem z niego bardzo zadowolony. Po pierwszym plenerze z tym szkiełkiem szczena mi opadła z wrażenia jak zobaczyłem efekty :grin:
lotofag - Wto 02 Lis, 2010

ghost napisał/a:
zoomy ~10x (sony 18200 i panasłonik 14140) pasują do evili, ale są bardziej orientowane do kamer z 4/3 i E. nie wiem czemu wszyscy je uparcie przedstawiają jako dowód niekompaktowości bezlusterkowców.


To powyżej to oczywiście też jest obiektyw, który tylko pasuje do NEXa, ale tak naprawdę "orientowany jest do kamer"? :lol:

Bezlusterkowce są kompaktowe na ile to możliwe, ale napotykają pewne ograniczenia i nie ma o co kopii kruszyć. Włóżmy tam matryce z kompaktów to i optyka będzie mniejsza, pytanie po co to komu...

caravela - Wto 02 Lis, 2010

2:0 dla GF1
"Coman" a jakie jeszcze obiektywy można polecić do tego modelu i jak się sprawdzają?

[ Dodano: Wto 02 Lis, 2010 22:01 ]
"lotofag" - mi osobiście pasuje, że do tych modeli można podpiąć inne obiektywy nawet te "nie praktyczne" bo dzięki temu aparat może być choć namiastką profesjonalnego sprzętu. Inaczej szukał bym zwykłej cyfrówki. Ale taką już mam:)

Coman - Wto 02 Lis, 2010

caravela, podstawowy obiektyw to 14-140 HD, cichy, specjalny do filmowania. Osobiście polecam jeszcze stałkę 45/2.8, fajny do macro i portretów. A za kilka dni wychodzi 100-300 na którego czekam.
ghost - Wto 02 Lis, 2010

lotofag napisał/a:

To powyżej to oczywiście też jest obiektyw, który tylko pasuje do NEXa, ale tak naprawdę "orientowany jest do kamer"? :lol:


no to postaw jeszcze obok pena, panasłonika i dowolną małą lustrzankę z kitem. i pogadamy o kompaktowości.

hijax_pl - Wto 02 Lis, 2010

ghost, kompaktowe to są kompakty, jak ktoś chce mieć jakoś lustrzankową i mieć coś więcej niż naleśnik - to wybiera lustrzankę - dla ergonomii korpusu. ;)
caravela - Wto 02 Lis, 2010

Ja osobiście zamiast rozmawiać o kompaktowości to wole porozmawiać w tym poście o wyborze aparatu.

"ghost" -ja zdaje sobie doskonale sprawę z faktu, że najlepsze zdjęcia robią lustrzanki ale ja nie robię zdjęć półnagim modelką od Armaniego (nad czym szczerze ubolewam) i taki aparat do moich zastosowań się nie nada. Oczywiście od czasu do czasu będę chciał zrobić jakiś zoom ale pogodzę się z mniejszymi możliwościami mniejszych aparatów.

[ Dodano: Wto 02 Lis, 2010 22:17 ]
ghost widząc ile postów już napisałeś na forum domyslam się, że masz sporą wiedzę w dziedzinie fotografii, dlatego może pomożesz w wyborze aparatu a ja później zobowiązuje się do chwalenia twojego sprzętu jako najlepszego:)))

ghost - Wto 02 Lis, 2010

caravela, ja akurat wierzę w to że zdjęcia z lustrzanki i bezlusterkowca się nie różnią znacząco ;-)
sposób używania to inna sprawa, ale skoro jesteś przyzwyczajony do kompakta, to gładsza będzie przesiadka na evila, niż dslra.

ja bym zagłosował za nexem, ale z braku szkieł poza kitem i naleśnikiem, na razie lepiej poszukać czegoś w u4/3.

TS - Wto 02 Lis, 2010

caravela napisał/a:

Który byście sami wybrali?
1.PEN EPL-1
2.PEN EP-2
3.Sony NEX-5
4.Lumix DMC-GF1
5.Inny z "małych"

Numer 5, czyli PEN E-P1. Dostępny z kitem (piszą, że od ręki) za jakieś 1,4 koła. Do tego naleśnik Panas 20/1.7 i ew. manual z adapterem do portretu.
Choć osobiście czekam na takiego samego PENa, ale z wizjerem :wink:

lotofag - Wto 02 Lis, 2010

caravela napisał/a:

"lotofag" - mi osobiście pasuje, że do tych modeli można podpiąć inne obiektywy nawet te "nie praktyczne" bo dzięki temu aparat może być choć namiastką profesjonalnego sprzętu. Inaczej szukał bym zwykłej cyfrówki. Ale taką już mam:)

Akurat te dwa, których zdjęcia wrzuciłem, to standardowy ciemny "zóm" 18-55 i "hiperzóm" 18-200, czyli nic specjalnie związanego z wysoką jakością czy "namiastką profesjonalizmu"
caravela napisał/a:
ja zdaje sobie doskonale sprawę z faktu, że najlepsze zdjęcia robią lustrzanki

I tu się akurat mylisz, bo w bezlusterkowcach siedzą te same matryce co w lustrzankach APS-C i 4/3, a problemem może być póki co szkło i nieuchronne uproszczenia w korpusach dla zapewnienia tej kompaktowości.

ghost, jak chcę kompaktowości i jakości zarazem to mój ulubiony zestaw to K-7 z DA 40 Limited i DA 70 Limited. Ale rozumiem, że komuś może pasować ultra-mały korpus z jakimkolwiek szkłem ;)

caravela - Wto 02 Lis, 2010

http://www.youtube.com/wa...feature=related
Po obejrzeniu tej recenzji muszę się przyznać szczerze, że jak na razie to faktycznie
GF1 jest dla mnie faworytem.

Jedynie co mnie martwi to brak stabilizacji w korpusie o której wspomina recenzent, ponieważ mam wrażenie, że jak jemu to przeszkadza to co dopiero m i:)

hijax_pl - Wto 02 Lis, 2010

caravela, obejrzyj to: http://www.youtube.com/watch?v=cuxsV_Fa17o
Coman - Sro 03 Lis, 2010

Jeszcze jedno porównanie:
http://www.youtube.com/watch?v=hBox_wfAM08

komor - Sro 03 Lis, 2010

caravela napisał/a:
Jak kupisz samodzielnie sprzęt to mówią dlaczego nie pytałeś, jak pytasz to mówią najpierw kup później porównój:)))

Coś w tym jest. :) Ale akurat trafiłeś na temat w którym większość osób póki co nie ma wielkiego doświadczenia – większość z nas używa jednak lustrzanek i z bezlusterkowcami ma niewielki kontakt. Stąd kłopot z łopatologicznym wykładem.

caravela napisał/a:
Osobiście wolałbym, żeby przy testach np. bezlusterkowców był prowadzony ranking modeli (np. kategoria najładniejsze zdjęcia na ustawieniach automatycznych, najlepsze makro, itd.)

Mission impossible, za dużo subiektywnych czynników, zależności od zmiennych warunków, itd.

caravela - Sro 03 Lis, 2010

Po obejrzeniu większości recenzji video na youtube i przeczytaniu sporej ilości tekstu wybieram GF1.

Jak zawsze jak przymierzam się do jakiegoś zakupu kolejna rzecz mnie martwi... ponoć GF2 się zbliża:)))

michalng - Sro 03 Lis, 2010

caravela napisał/a:

Jak zawsze jak przymierzam się do jakiegoś zakupu kolejna rzecz mnie martwi... ponoć GF2 się zbliża:)))


Tym to się nie przejmuj. Zawsze coś się zbliża. :) Jak będziesz się martwił takimi sprawami to nigdy nic nie kupisz.

Luke_S - Sro 03 Lis, 2010

caravela napisał/a:
...ponoć GF2 się zbliża:)))


I bardzo dobrze, że się zbliża. Poczekaj trochę, a GF1 zacznie tanieć.

caravela - Czw 04 Lis, 2010

Orientujecie się może gdzie można najtaniej kupić ten aparat z tym najcieńszym obiektywem (ile kosztuje samo body i ile obiektyw)?
TS - Czw 04 Lis, 2010

caravela napisał/a:
Orientujecie się może gdzie można najtaniej kupić ten aparat z tym najcieńszym obiektywem (ile kosztuje samo body i ile obiektyw)?

W sklepie za granicą lub na aukcji. A swoją drogą, skoro w styczniu wejdzie GF2, to - jak pisze - Luke_S, lepiej poczekać, bo GF1 może stanieć, jak E-P1 po wejściu dwójki.

caravela - Czw 04 Lis, 2010

Nie ukrywam, że trochę liczę na to, że ceny delikatnie spadną ale jak będzie faktycznie to zobaczymy.

A czy macie może namiar na sklep, który sprzedaje GFI i obiektywy do niego (czy jest sprzedawany w zestawach z obiektywem, czy osobno?), najbardziej interesuje mnie ten krótki obiektyw (chyba naleśnik?):)

Daniel*1977 - Czw 04 Lis, 2010

A ja wtrącę swoje :twisted:
Dlaczego nie Samsung NX10 / NX100??

[ Dodano: Pią 05 Lis, 2010 09:44 ]
Portrety jak widać lubi ( zrobione NX100 + 20-50mm)


Samsung NX100 Sample images - Face by samsungzone, on Flickr

Pełen rozmiar
http://farm5.static.flick...5ec798c31_o.jpg

caravela - Pią 05 Lis, 2010

Powiem szczerze, że specjalnie się nie przyglądałem możliwościom technicznym samsunga. Nie wiem czy w fotografii, aż tak dobrze samsungowi idzie, poza tym design tego aparatu nie bardzo przypada mi do gustu.
Luke_S - Pią 05 Lis, 2010

Ale takie zdjęcie można zrobić każdą puszką z kitowym obiektywem. Więc to, że NX daje fotografowi możliwość wykonania takiego zdjęcia nie może być powodem jego wyboru. Musiało chodzić o jakieś inne cechy.
GoOrange - Pią 05 Lis, 2010

Luke_S napisał/a:
Ale takie zdjęcie można zrobić każdą puszką z kitowym obiektywem. Więc to, że NX daje fotografowi możliwość wykonania takiego zdjęcia nie może być powodem jego wyboru. Musiało chodzić o jakieś inne cechy.


Myślę że to zdanie powinno raczej brzmieć tak: "Ale takie zdjęcie można zrobić też NX100 z kitowym obiektywem. Więc to, że nie tylko klasyczna lustrzanka daje fotografowi możliwość wykonania takiego zdjęcia nie może być powodem pomijania bezlusterkowców. Musiało chodzić o jakieś inne cechy.

Np. AF, szpan, itd. :mrgreen:

Luke_S - Sob 06 Lis, 2010

GoOrange napisał/a:
Myślę że to zdanie powinno raczej brzmieć tak: "Ale takie zdjęcie można zrobić też NX100 z kitowym obiektywem...


Przecież to zdjęcie było zrobione tym aparatem. Pisanie, że można też je zrobić aparatem, którym przecież zostało zrobione, byłoby bez sensu.

GoOrange napisał/a:
Więc to, że nie tylko klasyczna lustrzanka daje fotografowi możliwość wykonania takiego zdjęcia nie może być powodem pomijania bezlusterkowców. Musiało chodzić o jakieś inne cechy.


Ale ja nie pytałem, jakie cechy sprawiły, że kolega "pomija bezlusterkowce". Tym bardziej, że ich nie pomija, a wręcz przeciwnie. Pytałem o cechy, które sprawiają, że je faworyzuje.

caravela - Sob 06 Lis, 2010

Przed zakupem mam jeszcze kilka pytań.

1.Czy obiektywy od innych modeli, firm (np. olympus) pasują do GF1?
2. Dlaczego GF1 tak ciężko kupić (w media i innych sklepach są PEN-y, NEX-y) a GF1 nie mają? Czy nie będzie z GF1 problemu w dokupywaniu akcesoriów?
3.W jakich cenach są poszczególne obiektywy i, który najlepszy do (szybkich zdjęć, makro, portret)? Pytam bonie wiem czy kupić samo body czy z obiektywem

Pozdrawiam.

Luke_S - Sob 06 Lis, 2010

caravela napisał/a:
1.Czy obiektywy od innych modeli, firm (np. olympus) pasują do GF1?


Wszystkie obiektywy z standardzie μ4/3 będą pasować, niezależnie od producenta.

caravela napisał/a:
2. Dlaczego GF1 tak ciężko kupić (w media i innych sklepach są PEN-y, NEX-y) a GF1 nie mają?


Pewnie dlatego, że ma dużo guzików i przeciętny klient MM nie jest nim zainteresowany.

caravela napisał/a:
Czy nie będzie z GF1 problemu w dokupywaniu akcesoriów?


Przez net raczej nie.

caravela napisał/a:
3.W jakich cenach są poszczególne obiektywy i...


www.skapiec.pl

caravela napisał/a:
...który najlepszy do (szybkich zdjęć, makro, portret)?


Do makro pewnie 45 mm macro, a do portretów pewnie 20 mm f/1,7. Do szybkich zdjęć to nie wiem, bo nie wiem, czym są szybkie zdjęcia.

caravela napisał/a:
Pytam bonie wiem czy kupić samo body czy z obiektywem


Samym body zdjęć nie zrobisz.

P.S. Kup kompakta.

caravela - Sob 06 Lis, 2010

Hehe. Dz za info.
P.S. Kompakt już posiadam

lotofag - Nie 07 Lis, 2010

Luke_S napisał/a:
do portretów pewnie 20 mm f/1,7.

Światłosiła to nie wszystko - 20mm w portrecie raczej średnio się sprawdzi, przy ciasnym kadrowaniu pojawią się zniekształcenia perspektywy...

Luke_S - Nie 07 Lis, 2010

Na cropie 2x to jest ekwiwalent 40 mm, a więc blisko standardowej 50-tki. Z powodzeniem da się tym robić portrety, chociaż raczej nie popiersia, a bardziej pół sylwetki czy nawet całą.

Co do zniekształceń perspektywy, to nie uważam ich za coś, czego za wszelką cenę trzeba unikać. Lubię portrety na szerokim kącie, które albo pokazują fotografowaną postać w jej otoczeniu, wpisują ją w jakąś sytuację i przestrzeń, w której się znalazła lub takie, które są nieco zniekształcone przez perspektywę, przez co widać, że fotograf podszedł blisko i ta rzeczywistość wokół fotografowanej osoby wygląda trochę tak, jakby przedstawiona została z jej punktu widzenia. Nie jest to najlepszy sposób na robienie zdjęć mody, zdjęć do legitymacji czy klasycznych, sterylnych portretów, ale do ślubniaków, reportaży, streetphoto i ciekawych, niebanalnych portretów jest jak znalazł.

lotofag - Nie 07 Lis, 2010

A wiesz co, tu się z Tobą zgodzę :wink:
Też nie jestem w sumie portretowym purystą, niemniej wolałem wspomnieć komuś, kto nie ma na razie zbytnio pojęcia z czym to się je, czym grozi bliższe podejście do modela ze szkłem o krótkiej ogniskowej. W u4/3 rzeczywiście to powinno przejść bez większych sensacji, w bezlusterkowcach z matrycami APS-C będzie gorzej - to już bliżej szerokiego kąta niż standardu...

hijax_pl - Nie 07 Lis, 2010

lotofag, w u4/3 zastosujesz 20mm, w APS-C 35mm, na pełnej 50mm. Każdy z tych zestawów do Ci ba rdzo podobny kadr, gdy zdjęcie zrobisz z tej samej odległości. Problemy z perspektywą się zaczynają gdy zmieniamy odległość, a to się stanie kiedy na siłę będziemy stosować nieodpowiednią ogniskową - np super szkiełko 50/1.8 na FF i APS-C.
To na co ja bym zwrócił uwagę, to fakt, że przy utrzymaniu podobnego kąta widzenia (czyli zmniejszonej ogniskowej przy u43) mocno wzrasta nam głębi ostrości. I trudniej będzie nam odizolować fotografowaną osobę od tła, za to prościej będzie w makro ;)

lotofag - Nie 07 Lis, 2010

hijax_pl napisał/a:
Problemy z perspektywą się zaczynają gdy zmieniamy odległość, a to się stanie kiedy na siłę będziemy stosować nieodpowiednią ogniskową

A o czym ja niby pisałem (krótka ogniskowa i ciasny portret)? :wink:

hijax_pl - Nie 07 Lis, 2010

O ile się dobrze dobierze ogniskową - nie widzę problemu ;)

A ciasne portrety robi się korzystając z tele i nie ma przeciwwskazań by na u43 robić je na okolicach 40-50mm. Tyle, że nie ma jasnych szkiełek w tym zakresie w tym "systemie". Zatem używanie u43 do portretu jest dość wątpliwe - właśnie z uwagi na GO. Co oczywiście nie przeszkadza robić portretów ;)

Luke_S - Nie 07 Lis, 2010

Różne są portrety. Niektóre mają taką GO, że ostre jest tylko oko i pół rzęsy, a inne takie, gdzie ostra jest cała postać. Generalnie mała GO służy temu, żeby rozmyć w tle elementy odciągające uwagę widza o tematu zdjęcia, czyli od fotografowanej osoby. Jeśli takich elementów w tle nie ma, albo są jednolite (np. w studiu, na tle muru lub gdy tło jest w dużej odległości), to małej GO generalnie się nie używa*. µ4/3 to nie jest idealny system do porterów, ale jako mały aparat do wszystkiego sprawdzi się bez problemów również do jakichś okolicznościowych "portrecików" na amatorskie potrzeby. GO na f/1,7 nie będzie problemem, jeśli zachowamy umiar w swoich oczekiwaniach.

*tak to przynajmniej wygląda, kiedy przegląda się albumy znanych fotografów czy podręczniki. Inaczej sprawa wygląda na forach internetowych. Tutaj jak najmniejsza GO dla wielu jest celem samym w sobie, stosowana zawsze i wszędzie gdzie się tylko da. I wcale nie chodzi o to, żeby była wystarczająco mała, tylko żeby była nieskończenie mała ;)

TS - Nie 07 Lis, 2010

Luke_S napisał/a:
Na cropie 2x to jest ekwiwalent 40 mm, a więc blisko standardowej 50-tki. Z powodzeniem da się tym robić portrety, chociaż raczej nie popiersia, a bardziej pół sylwetki czy nawet całą.

...a popiersie można sobie wykadrować, korzystając z ostrości tego obiektywu.

hijax_pl - Nie 07 Lis, 2010

Luke_S napisał/a:
Generalnie mała GO służy temu, żeby rozmyć w tle elementy odciągające uwagę widza o tematu zdjęcia, czyli od fotografowanej osoby. Jeśli takich elementów w tle nie ma, albo są jednolite (np. w studiu, na tle muru lub gdy tło jest w dużej odległości), to małej GO generalnie się nie używa

Właśnie dlatego wolę określenie "odizolować od tła" a nie "rozmyć tło" ;)

lotofag - Nie 07 Lis, 2010

Luke_S napisał/a:

*tak to przynajmniej wygląda, kiedy przegląda się albumy znanych fotografów czy podręczniki. Inaczej sprawa wygląda na forach internetowych. Tutaj jak najmniejsza GO dla wielu jest celem samym w sobie, stosowana zawsze i wszędzie gdzie się tylko da. I wcale nie chodzi o to, żeby była wystarczająco mała, tylko żeby była nieskończenie mała ;)


Celny komentarz :mrgreen:
No i nigdy nie dość dostatecznie jasnych szkieł do tego celu w systemie, nawet jeśli ktoś i tak ich nie kupi.

Luke_S - Nie 07 Lis, 2010

Można [dop. wykadrować], ale są pewne granice. Ja uznaję kadrowanie jako poprawkę kosmetyczną - można trochę przyciąć, ale nie żeby wywalić od razu połowę zdjęcia. Tym bardziej, że często po mocnej obróbce raczej nie chcemy oglądać zdjęć w większym zbliżeniu, niż to konieczne :)
hijax_pl - Nie 07 Lis, 2010

Luke_S napisał/a:
Ja uznaję kadrowanie jako poprawkę kosmetyczną - można trochę przyciąć, ale nie żeby wywalić od razu połowę zdjęcia
Ale kadrować przed zrobienie zdjęcia, a nie po - to trzeba się nauczyć.
Niestety wzrost liczy mpix powoduję, że dużo początkujących fotografów zaczyna od byle jakiego pstryka, który dopiero w kompie przybiera postać fotografii. Z czasem jednak tych korekt w komputerze jest coraz mniej...

TS - Nie 07 Lis, 2010

Luke_S napisał/a:
Ja uznaję kadrowanie jako poprawkę kosmetyczną - można trochę przyciąć, ale nie żeby wywalić od razu połowę zdjęcia.

Na razie nie ma w m4/3 idealnego rozwiązania do portretu (czyli powiedzmy jakaś 50-tka 1.4) i trzeba sobie niestety jakoś radzić :wink: . Można też spróbować ze starym manualem o tych parametrach i adapterem, ale to też proteza (za to tania).

Luke_S - Nie 07 Lis, 2010

Moim zdaniem 100 mm ekw. wcale nie jest idealnym rozwiązaniem do portretu, bo to tak szeroka dziedzina fotografii, że nie ma do niej jednej idealnej ogniskowej. Korzystając jeszcze z 4/3 miałem Sigmę 50 f/1,4 i szybko się jej pozbyłem, bo była dla mnie za wąska. W plener czy do studia - ok. Ale w reportażu (w którym nie mam za bardzo doświadczenia, więc może tu leżał problem) musiałem latać po ścianach, żeby zmieścić w kadrze to, co chciałem.
TS - Nie 07 Lis, 2010

Luke_S napisał/a:
Korzystając jeszcze z 4/3 miałem Sigmę 50 f/1,4 i szybko się jej pozbyłem, bo była dla mnie za wąska. W plener czy do studia - ok.

Ja używam dwóch szkieł do portretu na małym obrazku, tzn. FF: setki 2,8 (ten sam kąt i głębia jak 50/1,4 na 4/3) oraz pięćdziesiątki 1,8.
To pierwsze jest częściej w użyciu - gdybym miał wybrać tylko jedno, to właśnie to. Dla mnie za wąskie w pomieszczeniach, poza tym ok.

A reportaż (takie portret uliczny masz na myśli?) to inna bajka, biorę 50 lub 28 :) .

Jerry_R - Nie 07 Lis, 2010

hijax_pl napisał/a:
"odizolować od tła" a nie "rozmyć tło" ;)

Dokladnie, papierowa GO razem z super hiper ultra wysokim ISO to najwieksze fetysze forow internetowych...

Wcale niepotrzebne do dobrej, poruszajacej, dajacej do myslenia, powodujacec zatrzymanie sie - fotografii.

komor - Nie 07 Lis, 2010

Luke_S napisał/a:
Korzystając jeszcze z 4/3 miałem Sigmę 50 f/1,4 i szybko się jej pozbyłem, bo była dla mnie za wąska. W plener czy do studia - ok. Ale w reportażu (w którym nie mam za bardzo doświadczenia, więc może tu leżał problem) musiałem latać po ścianach, żeby zmieścić w kadrze to, co chciałem.

Dla mnie 50 mm nawet na APS-C to w reporterce raczej dodatek niż podstawa. Ale w portrecie oczywiście co innego, można w różny sposób wykorzystać.

Co do:
TS napisał/a:
Na razie nie ma w m4/3 idealnego rozwiązania do portretu

to z drugiej strony zobaczcie, że do bezlusterkowców można łatwiej (i taniej) podpiąć jasne manualne wynalazki, o których w lustrzance raczej można zapomnieć lub trzeba zapłacić znacznie więcej. Vide najnowszy news o nowych Voigtlanderach dostępnych w PL, takich z mocowaniem Leiki, czyli łatwo podpinalnym do bezlusterkowca, a niepodpinalnych do lustra. Proszę: 35/1,2 za niecałe 4000 zł, 35/1,4 za 2100 zł, 50/1,1 za 3600 zł. Ze starszego newsa: 40/1,4 za 1950 zł, 75/1,8 za 2300 zł. Do lustra można od tego samego producenta dostać 58/1,4, 40/2 i w sumie tyle.
Oczywiście pytanie jak się te szkła sprawdzają na cyfrowej matrycy, bo szkła dalmierzowe telecentryczne raczej nie są i ratunkiem jest tylko fakt, że wykorzystujemy matrycę APS-C lub 4/3, więc skrajne, najtrudniejsze obszary mamy wycięte.

caravela - Nie 07 Lis, 2010

Czy do Panasonic GF1, (z UK lub USA) można bez problemu wgrać polskie menu?
Luke_S - Nie 07 Lis, 2010

Do tych aparatów chyba w ogóle nie da się wgrać menu.
hijax_pl - Nie 07 Lis, 2010

Ale pewnie da się aktywować jakoś poprzez menu serwisowe. Skoro w mniejszych można to w tych pewnie też.
caravela - Nie 07 Lis, 2010

Przez najbliższe 2 tygodnie mam przede wszystkim możliwość ściągnąć sprzęt z USA (kuzyn wraca z pracy).
Jerry_R - Nie 07 Lis, 2010

caravela napisał/a:
Czy do Panasonic GF1, (z UK lub USA) można bez problemu wgrać polskie menu?

Mozna wgrac zlamany firmware do wersji US (NTSC), ktory umozliwia m.in., nagrywanie w Full HD, daje PAL, angielski (zamiast japonskiego), itd.

Ale czy jest tam polskie menu? Nie mam pojecia, to akurat pierwsze rzecz, ktora wylaczam.

PS: serwisy NIE wgrywaja polskiego menu do aparatow spoza polskiej dystrybucji. Przynajmniej taka jest oficjalna odowiedz.

hijax_pl - Nie 07 Lis, 2010

Jerry_R napisał/a:
serwisy NIE wgrywaja polskiego menu do aparatow spoza polskiej dystrybucji. Przynajmniej taka jest oficjalna odowiedz.
Zgadza się. Powiem więcej - w Polsce można kupić bez problemu aparat, który jak się okazuje nie jest z polskiej dystrybucji. I nie mówię tu o firmie pana Tadzia, ale o dużym i znanym, wiarygodnym sklepie internetowym. :(
Luke_S - Nie 07 Lis, 2010

Ale w czym problem? Niech sprzedają w sklepach sprzęt sprowadzany z innych państw UE. Mogą to robić. I niech robią to jak najczęściej, a polscy dystrybutorzy może się w końcu ockną i zaczną oferować sprzęt w konkurencyjnych cenach.
Jerry_R - Nie 07 Lis, 2010

Ja np. czasem kupuje przez Pixmanie, na pewno nie z polskiej dystrubucji, nie narzekam na nic jak dotad.
hijax_pl - Nie 07 Lis, 2010

Jerry_R napisał/a:
na pewno nie z polskiej dystrubucji,
Nieraz, kupowanie nie z polskiej dystrybucji, ma więcej zalet niż wad ;)
caravela - Czw 11 Lis, 2010

Drodzy Forumowicze


Przeczytawszy większość postów na tym forum i kilku innych mam jednak jeszcze kilka pytań:

1. Czym się różni w praktyce format bezlusterkowców 4/3 w GF1 i APS-c w NEX-ach (wiem, że dotyczy wielkości matrycy ale, który w praktyce jest lub powinien być lepszy i dlaczego)?

2. Czy po podłączeniu do np. GF1 lub NEX-a większych obiektywów, ich możliwości dużo wzrosną i będą mogły dać zoom, makro itd. podobny do lustrzanek (wiem, że będą wtedy wyglądać dziwacznie i mogą być mniej użyteczne i nie wygodne w użyciu ale chodzi mi o jakość zdjęć a nie ergonomię)?

3. Który Waszym, osobistym zdaniem system (4/3 w GF1 czy APS-c w NEX) jest lepszy.?

4. Czy ktoś z Was może słyszał, że do NEX-a będzie można (przez ich złącze) podłączyć kiedyś większą lampę błyskową lub lampę sterowaną kablem czy czymś tam?

5. Jak w NEX-ie lub GF1 powinny wychodzić zdięcia przy gorszym oświetleniu (np. w klubie nocnym czy przy ognisku),dodam tylko, że w moim obecnym kompakcie Sony DSC-H5 wychodzą kiepsko.

6. Czy są dobre szkła, które można zamontować do NEX-a (bez względu na ergonomię)?

7. Czy Sony ma dobre lustrzanki? (wiem, choć nie wiem dlaczego, że firmę Sony mało kto lubi na forum:)

Jerry_R - Czw 11 Lis, 2010

1. Kup najtanszy jaki znajdziesz. Albo uzywaj tego co masz.

2. Zapisz sie na kurs fotografii.

3. Kup troche ksiazek o kompozycji i swietle.

4. Przez chwile przestan tracic czas na sprzetowe onanizmy na forach internetowych.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group