forum.optyczne.pl

Materiały światłoczułe i akcesoria ciemniowe - Wybór filmu i fotolabu

sweeps - Nie 12 Sie, 2007
Temat postu: Wybór filmu i fotolabu
Kupiłem sobie niedawno analoga, wywołałem dwa filmy i mam skrajne odczucia:
    pierwszy film wyszedł świetnie (zdjęcia ostre, kolory żywe) - film konica-minolta 200, lab Kodaka (Kodak express e-world.pl)

    drugi film kodak color 200, lab fotoprint (niby też kodak), beznadziejna ostrość, wyblakłe kolory, film jakgdyby prześwietlony, nie wiem czy film był do niczego, czy może wywołanie nieudane

Ze względu na to, że pierwszy film wyszedł świetny (każde zdjęcie!) wykluczam swoją niewiedzę (sporo robiłem w trybie auto, lub pół-auto), czy defekt sprzętu. Obecnie chcę wypróbować fujifilm superia 200 (już zacząłem pstrykać), ale kompletnie nie wiem, gdzie go później oddać - chcę wypróbować następne miejsce aby mieć porównanie. Jeżeli znacie jakiś sieciowy fotolab, fotolab na terenie Łodzi, lub jakieś inne kryterium porównawcze, to dajcie znać w poście. Poza tym podajcie swoje doświadczenia w szukaniu perfekcyjnych odbitek ;) Słyszałem, że poza wyborem filmu i fotolabu istotny jest również zestaw (fotolab + film), podobno ciekawe efekty się uzyskuje oddając np film kodaka do labu agfy.

MM - Nie 12 Sie, 2007

Niestety padło Fotokonsorcjum w Łodzi. Jutro odbieram swoją Superię Realę z LAFOB-a w Łodzi. Będą odbitki i skan. Zobaczę jak to zrobili i napiszę. Ale ten zakład ma dobrą opinię, więc powinno być dobrze :wink:
garreth - Wto 08 Lip, 2008

Z własnego doświadczenia wiem, że bardzo mizernie wygląda kombinacja: film Fuji + laboratorium Kodaka. Początkowo na swoim kompakcie robiłem Superią 200, 400, parę razy na 800. Za każdym razem architektura i krajobrazy wychodziły całkiem dobrze, niestety portrety - źle, a nawet tragicznie (z powodu nienaturalnego oliwkowo-szarego odcienia skóry).
Gdy zdobyłem swoje obecne lustro, załadowałem raz Fuji Pro H (znajomy gorąco polecał). Oddałem do wywołania w labie Kodaka (tak na marginesie- zupełnie innym, niż ten, w którym wywoływałem Superie) i niestety znów ten sam efekt :sad:

Wujek_Pstrykacz - Wto 08 Lip, 2008

Ja mam zamiar na zlot przytargać analoga. Mam jeszczze trzy Velvie 50 więc na ranki będzie w sam raz.
palindrom - Wto 08 Lip, 2008

Naciąłem się raz na kliszę Konica i już chyba jej nie kupię. Zależało mi na kilku klatkach i wyszła kicha - kiepski kontrast, płytkie kolory, ehhh...
Używam przede wszystkim klisz Fuji (ostatnio nawet Press :) ) i wywołuję w fotolabie Agfy. Jestem bardzo zadowolony. Nawet mam zniżkę (Wrocław, Jedności Narodowej). Bardzo dobre laboratorium.

garreth - Czw 10 Lip, 2008

Jak już jesteśmy w temacie labów:

http://www.prl.strefa.net/mazowieckie.php

który z labów w Warszawie i okolicach polecicie? ja chyba zmienię swój, bo mi ostatnio porysowali kilka klatek (ważnych klatek), a kilka w ogóle nie wywołali (pomimo tego, że na skanie są nieporuszone i dobrze naświetlone)

ps.: pytanko do założyciela wątku - czemu w ankiecie można zaznaczyć tylko jedną opcję? jeśli na zmianę robię na Kodaku i Ilfordzie, to ankieta nie oddaje w pełni stanu rzeczy...

WojciechW - Pią 18 Lip, 2008

Mam taką uwagę co do wyniku na filmie Kodaka ,opisanego przez kol. Sweepsa. Przypomina mi się podobny efekt, który przytrafił mi się po kilkumiesięcznym przetrzymaniu naświetlonego filmu Kodaka. Ponadto muszę przyznać się, że wyniki na fimach Kodaka niezupełnie mi odpowiadały, wolałem Fuji.

Mam przy okazji pytanie wiążące się trochę z tematem, bo mam tu bardzo naganną niewiedzę. Otóż zupełnie nie wiem czy obecne wykonywanie odbitek w fotolabach na różnego rodzaju maszynach to jeszcze klasyczny proses fotograficzny z wywoływaniem kilkowarstwowego papieru, czy nie jest to może czasami rodzaj drukowania poprzedzonego elektronicznym przetwarzaniem obrazu?

Gorąco pozdrawiam.

nixon - Pią 21 Lis, 2008

WojciechW napisał/a:


Mam przy okazji pytanie wiążące się trochę z tematem, bo mam tu bardzo naganną niewiedzę. Otóż zupełnie nie wiem czy obecne wykonywanie odbitek w fotolabach na różnego rodzaju maszynach to jeszcze klasyczny proses fotograficzny z wywoływaniem kilkowarstwowego papieru, czy nie jest to może czasami rodzaj drukowania poprzedzonego elektronicznym przetwarzaniem obrazu?

Gorąco pozdrawiam.


dobre pytanie. czy przypadkiem nie skanują aby druknąć cyfrowo?

WojciechW - Pią 21 Lis, 2008

nixon napisał/a:
WojciechW napisał/a:


Mam przy okazji pytanie wiążące się trochę z tematem, bo mam tu bardzo naganną niewiedzę. Otóż zupełnie nie wiem czy obecne wykonywanie odbitek w fotolabach na różnego rodzaju maszynach to jeszcze klasyczny proses fotograficzny z wywoływaniem kilkowarstwowego papieru, czy nie jest to może czasami rodzaj drukowania poprzedzonego elektronicznym przetwarzaniem obrazu?

Gorąco pozdrawiam.


dobre pytanie. czy przypadkiem nie skanują aby druknąć cyfrowo?


Z tego co w międzyczasie zdołałem ustalić to na pewno skanują, ale w wielu wypadkach przeskanowany obraz jest chyba rzucany na klasyczny papier barwny. Takie rozwiązanie powinno umożliwiać oddanie jasności i koloru korzystając z trzech naświetlanych punktów, a więc łatwiejsze uzyskanie lepszej jakości odbitki. Na normalnej dobrej drukarce potrzeba do 200 zadrukowywanych kropek na piksel obrazu. Ale chyba też w niektórych fotolabach są stosowane specjalne drukarki.

Może w końcu wypowie się jakiś zawodowiec lub właściciel fotolabu.

WojciechW

piotrmkg - Pią 21 Lis, 2008

w wiekszosci fotolabow robia skany z filmu, a potem jak z cyfrowki, na papier. aby miec pewnosc ze odbitki beda wykonane w sposob klasyczny trzeba juz sie pytac czy odbitki robione sa na powiekszalniku.

co do jakosci skanowania w fotolabach to jest ono tragiczne jakosciowo.

ci z wa-wy moga robic odbitki cz/b np tutaj:
- http://www.czarno-biale.pl/sklep/catalog.php
- http://www.profilab.pl/site/01_powiekszenie_b.html

[ Dodano: Wto 25 Lis, 2008 15:17 ]
Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Mam jeszczze trzy Velvie 50 więc na ranki będzie w sam raz.

u mnie w zamrażarce leży zawsze ok. 60 rolek (60% velvia 50 i 40% velvia 100) slajdów na wypadek gdyby fuji zaprzestało produkcji filmów małoobrazkowych. :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group