forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu bez lustra z wymienną optyką - Aparat do 2200 zł

netron - Pon 15 Lis, 2010
Temat postu: Aparat do 2200 zł
Witam wszystkich,

szukam aparatu pomiędzy kompaktem a lustrzanką, zależy mi na jakości zdjęć, filmowanie jest na drugim planie.

Zainteresowałem się Olimpus E-P1 / E-P2 ale jak zobaczyłem na żywo to jakość wykonania jest słabsza i jeszcze pisze made in china, niż Sony Nex3

Tak na marginesie zawsze kusił mnie Canon EOS 450D ale już ma większe wymiary i nie wie czy coś podobnego w tej jakości znajdę.

Dosyć istotne musi być możliwość robienia zdjęć z zoomem , oraz makro , obsługa może być ciężka nie boję się instrukcji :grin:  

Jakie możecie polecić aparaty ?

Luke_S - Pon 15 Lis, 2010
Temat postu: Re: Aparat do 2200 zł
netron napisał/a:
Dosyć istotne musi być możliwość robienia zdjęć z zoomem , oraz makro...


Nie ma problemu. Jeśli kupisz sobie zooma, będziesz miał zdjęcia z zoomem. Jeśli kupisz obiektyw makro, będziesz miał makro...

Arek - Pon 15 Lis, 2010

netron napisał/a:
Zainteresowałem się Olimpus E-P1 / E-P2 ale jak zobaczyłem na żywo to jakość wykonania jest słabsza i jeszcze pisze made in china, niż Sony Nex3


Dla mnie Olki są wykonane znacznie lepiej niż NEX-y.

netron - Pon 15 Lis, 2010

Arek napisał/a:
netron napisał/a:
Zainteresowałem się Olimpus E-P1 / E-P2 ale jak zobaczyłem na żywo to jakość wykonania jest słabsza i jeszcze pisze made in china, niż Sony Nex3


Dla mnie Olki są wykonane znacznie lepiej niż NEX-y.



Muszę przyznać że coś innego stwierdziłem na żywo, oczywiście jeżeli chodzi o PEN, ale powyżej 3000 Olki są bardzo dobre i później zaczynają się Nikony i Canony.


Szukałem i z tego co widzę to tylko takie firmy oferują coś czego szukam: Olimpus, Sony, Samsung, Panasonic, z Canona i Nikona nic nie widzę.

Potrzebuję coś pomiędzy lustrzanką a kompaktem, łatwo nie jest , trzeba to przyznać.

Luke_S - Pon 15 Lis, 2010

netron napisał/a:
Potrzebuję coś pomiędzy lustrzanką a kompaktem, łatwo nie jest , trzeba to przyznać.


Takich aparatów na rynku jest już sporo. Odpowiedz sobie na pytanie, jakich obiektywów potrzebujesz, a wówczas wybór okaże się prosty.

netron - Pon 15 Lis, 2010

Luke_S napisał/a:
netron napisał/a:
Potrzebuję coś pomiędzy lustrzanką a kompaktem, łatwo nie jest , trzeba to przyznać.


Takich aparatów na rynku jest już sporo. Odpowiedz sobie na pytanie, jakich obiektywów potrzebujesz, a wówczas wybór okaże się prosty.



No wiesz, dużo i niedużo , zależy jak patrzeć przynajmniej połowa to urządzenia z wieloma wadami i to wieku dziecięcego a cena duża.

Faktem jest że potrzebuję obiektywu który robi zdjęcie widoku, wiadomo ludzi, oraz mikro z odległości około 10- 20 cm.
Jeżeli miało by być to wszytko to dołączony obiektyw musi być sporych rozmiarów, a teraz dochodzę do wniosku czy nie wybrać jakiegoś zaawansowanego kompaktu np. Canon PowerShot G12 lub Panasonic LX5, bo jeżeli spojrzy się tak to nie ma nic sensownego pomiędzy kompaktem a lustrzanką , najlepiej wybrać jedno albo drugie ale z uwagi że szukam czegoś co jest wiarę małe zostają kompakty racja ?

Luke_S - Pon 15 Lis, 2010

netron napisał/a:
Faktem jest że potrzebuję obiektywu który robi zdjęcie widoku, wiadomo ludzi, oraz mikro z odległości około 10- 20 cm.


Zwykły kitowy zoom wystarczy, oczywiście przy założeniu, że nie masz zamiaru fotografować główki od szpilki w dużym powiększeniu ani nie liczysz na to, że portrety nim wykonywane charakteryzować się będą efektownie rozmytym tłem.

netron napisał/a:
...dochodzę do wniosku czy nie wybrać jakiegoś zaawansowanego kompaktu np. Canon PowerShot G12 lub Panasonic LX5...


Jeśli chcesz mieć aparat kieszonkowy, a uniwersalny, to kompakt będzie jedynym sensownym rozwiązaniem. Jeśli chcesz mieć możliwość zmiany obiektywów i oczekujesz lepszej jakości zdjęć, to już niekoniecznie...

muzyk - Pon 15 Lis, 2010

netron napisał/a:
bo jeżeli spojrzy się tak to nie ma nic sensownego pomiędzy kompaktem a lustrzanką

Tzn.?

netron - Pon 15 Lis, 2010

Luke_S napisał/a:
netron napisał/a:
Faktem jest że potrzebuję obiektywu który robi zdjęcie widoku, wiadomo ludzi, oraz mikro z odległości około 10- 20 cm.


Zwykły kitowy zoom wystarczy, oczywiście przy założeniu, że nie masz zamiaru fotografować główki od szpilki w dużym powiększeniu ani nie liczysz na to, że portrety nim wykonywane charakteryzować się będą efektownie rozmytym tłem.

netron napisał/a:
...dochodzę do wniosku czy nie wybrać jakiegoś zaawansowanego kompaktu np. Canon PowerShot G12 lub Panasonic LX5...


Jeśli chcesz mieć aparat kieszonkowy, a uniwersalny, to kompakt będzie jedynym sensownym rozwiązaniem. Jeśli chcesz mieć możliwość zmiany obiektywów i oczekujesz lepszej jakości zdjęć, to już niekoniecznie...



Jeżeli chodzi o kitowy to wsumie racja , ale pewnie po zrobieniu około 5000 zdjęć będzie nadawał się do wymiany szczególnie mówię o tych plastikowych np z E-P1,

No tak przydało by się aby można było robić portrety z rozmytym tłem lub też np. kota czy psa etc. ale jak mówisz trzeba zapomnieć, no chyba że kupię obiektyw ale to dużo wody upłynęłoby

Z jednej strony chcę coś małego z drugiej z wiarę wysoką jakością zdjęć. I chcę robić podobne zdjęcia jak w portfoliach Czyli chyba nawet sobie sam odpowiedziałem kompakt odpada , zostaje tylko cyfrowy aparat z wymienną optyką, zgadza się ?

muzyk napisał/a:
netron napisał/a:
bo jeżeli spojrzy się tak to nie ma nic sensownego pomiędzy kompaktem a lustrzanką

Tzn.?


Chodzi mi to to że wiele ma problemy wieku dziecięcego

Luke_S - Pon 15 Lis, 2010

netron napisał/a:
...pewnie po zrobieniu około 5000 zdjęć będzie nadawał się do wymiany szczególnie mówię o tych plastikowych np z E-P1...


Kto Ci to powiedział? Na pewno tym obiektywem nie przybijesz 5000 gwoździ, ale z powodzeniem zrobisz nim wielokrotnie więcej zdjęć, zanim wyzionie ducha.

netron napisał/a:
Z jednej strony chcę coś małego z drugiej z wiarę wysoką jakością zdjęć.


Wóz albo przewóz... Wybieraj.

netron napisał/a:
I chcę robić podobne zdjęcia jak w portfoliach Czyli chyba nawet sobie sam odpowiedziałem kompakt odpada , zostaje tylko cyfrowy aparat z wymienną optyką, zgadza się ?


Nie wiem, jakie portfolia masz na myśli, ale jeśli chodzi o galerie zdjęć profesjonalistów czy nawet zaawansowanych amatorów, to potrzebne będzie przede wszystkim mnóstwo wiedzy i doświadczenia, które potem trzeba umieć wykorzystać w praktyce. A puszka z jednym kitowym obiektywem może okazać się wtedy sporym ograniczeniem.

netron - Pon 15 Lis, 2010

Luke_S napisał/a:
netron napisał/a:
...pewnie po zrobieniu około 5000 zdjęć będzie nadawał się do wymiany szczególnie mówię o tych plastikowych np z E-P1...


Kto Ci to powiedział? Na pewno tym obiektywem nie przybijesz 5000 gwoździ, ale z powodzeniem zrobisz nim wielokrotnie więcej zdjęć, zanim wyzionie ducha.

netron napisał/a:
Z jednej strony chcę coś małego z drugiej z wiarę wysoką jakością zdjęć.


Wóz albo przewóz... Wybieraj.

netron napisał/a:
I chcę robić podobne zdjęcia jak w portfoliach Czyli chyba nawet sobie sam odpowiedziałem kompakt odpada , zostaje tylko cyfrowy aparat z wymienną optyką, zgadza się ?


Nie wiem, jakie portfolia masz na myśli, ale jeśli chodzi o galerie zdjęć profesjonalistów czy nawet zaawansowanych amatorów, to potrzebne będzie przede wszystkim mnóstwo wiedzy i doświadczenia, które potem trzeba umieć wykorzystać w praktyce. A puszka z jednym kitowym obiektywem może okazać się wtedy sporym ograniczeniem.



No tak skoro tak mówisz to może być i kitowy na jakiś czas.

Wybieram wóz , a tak na serio to jednak na 100% cyfrowy z wymienną optyką, najwyżej kiedyś dokupię obiektyw., Ale na sam początek muszę mieć obiektyw z możliwością zrobienia zdjęcia pleneru , ludzi, a o makro mówiłem dlatego ponieważ robię recenzje sprzętu dlatego nieraz trzeba zrobić zdjęcie z bliska.

Portfolia miałem na myśli zdjęcia tego typu np. nigdy nikonem p-5000 nie było możliwe wykonanie takiego zdjęcia, chyba że źle coś robiłem.

Wiem że będzie mi potrzeba wiedza ale na sam początek drogi chyba nie muszę się kupować lustrzanki , przecież zdjęć na pokazy , czy śluby nie będę robił


Czyli cyfrowy z wymienną optyką, teraz pytanie jaki .. ?

Luke_S - Pon 15 Lis, 2010

netron napisał/a:
Czyli cyfrowy z wymienną optyką, teraz pytanie jaki .. ?


Obojętnie...

muzyk - Pon 15 Lis, 2010

netron napisał/a:
Czyli cyfrowy z wymienną optyką, teraz pytanie jaki .. ?

Najlepiej przeglądnij testy, idź do sklepu, weź do rąk i sam się przekonaj jaki aparat najbardziej Ci odpowiada - lustrzanka czy bezlusterkowiec, a może rzeczywiście kompakt.

netron - Pon 15 Lis, 2010

Luke_S napisał/a:
netron napisał/a:
Czyli cyfrowy z wymienną optyką, teraz pytanie jaki .. ?


Obojętnie...



No tak wyjątkowo przydatna rada...


muzyk napisał/a:
netron napisał/a:
Czyli cyfrowy z wymienną optyką, teraz pytanie jaki .. ?

Najlepiej przeglądnij testy, idź do sklepu, weź do rąk i sam się przekonaj jaki aparat najbardziej Ci odpowiada - lustrzanka czy bezlusterkowiec, a może rzeczywiście kompakt.



Odpowiada mi kompakt ale jeżeli ma być to co chce to wychodzi na bezlusterkowca


Nie wiem dlaczego wszyscy boją się pisać , wygląda to trochę na prawie martwe forum, strona ok ale na forum ciężko uzyskać odpowiedz jak widzę.

Luke_S - Pon 15 Lis, 2010

netron napisał/a:
No tak wyjątkowo przydatna rada...


Ale to naprawdę bez różnicy, który aparat z kitem wybierzesz. Do tego, co chcesz robić, każdy z nich nada się w takim samym stopniu.

Dam Ci za ten lepszą radę: kup najładniejszy. Serio.

netron - Pon 15 Lis, 2010

Luke_S napisał/a:
netron napisał/a:
No tak wyjątkowo przydatna rada...


Ale to naprawdę bez różnicy, który aparat z kitem wybierzesz. Do tego, co chcesz robić, każdy z nich nada się w takim samym stopniu.

Dam Ci za ten lepszą radę: kup najładniejszy. Serio.


Chyba żartujesz

muzyk - Pon 15 Lis, 2010

Netron.
Pisząc wcześniej o przeczytaniu testów - pisałem poważnie. Po to one są.
Nimi i realnym budżetem kierowałem się kupując 450D. Na nich również, jak też lekturą forum/for opierałem się kupując 2 lata później starszy model 30D.
Jeśli masz dostęp do np. Saturna czy Media markt - idź i wypróbuj. Będziesz wiedział co z czym - jakie wielkości, jaka ergonomia, CENY sklepowe - osprzęt, obiektywy.

Co do piękna aparatu... to może będziesz miał wybór koloru body :grin:

Chris62 - Wto 16 Lis, 2010

netron, ac oczekujecie na tacy najlepszego dla Was rozwiązania od ludzi którzy nie mają pojęcia o Waszych preferncjach?
Trzeba zrozumieć, że dla nas Polaków najlepsze jest to co JA kupiłem i już :grin: .

Jeśli taka porada Was interesuje to proszę bardzo: Samsung NX10 - w podanym budżecie kupicie z kitem i stałką 30 mm F2,0 na ten moment najlepsza IMHO oferta jeśli uwzględnić aspekt cena/jakość.
Jak się Wam podoba?

jannik - Wto 16 Lis, 2010

Netron
Z czystym sumieniem mogę ci polecić 2 aparaty kompaktowe, którymi można wykonać zdjęcia pod względem jakości zbliżone do lustrzanki... za akcentem na słowo "zbliżone" :razz:

1. Fuji HS10

2. Canon G12 lub S95

polecam

Haesem 10 można zrobić naprawdę pięknej jakości zdjącia

poniżej podaję ci linka do pewnego forum turyst. Tam zwróć uwagę na zdjęcia wykonane przez użytkownika Weldon .. właśnie działa na HS10.
HS 10 - Weldon

Ja z kolei miałem przez chwilę G11, a to jest podobny sprzęt do G12 i S95
Lumix LX-5 i Samsung EX-1 ... testowałem w sklepach (na swojej karcie) i zdecydowanie bardziej spodobał mi się G11.. ale to chyba kwestia gustu.

ac - Wto 16 Lis, 2010

jannik napisał/a:
Netron
Z czystym sumieniem mogę ci polecić 2 aparaty kompaktowe, którymi można wykonać zdjęcia pod względem jakości zbliżone do lustrzanki...
1. Fuji HS10
2. Canon G12 lub S95
polecam

Haesem 10 można zrobić naprawdę pięknej jakości zdjącia


HS-10 piękny aparat, ale może trochę szerzej spojrzymy na możliwości matrycy w tym aparacie ? Bo jeśli napisałeś: "którymi można wykonać zdjęcia pod względem jakości zbliżone do lustrzanki... " to może lepiej jednak polecić aparat w którym po jego zastosowaniu - to "zbliżenie" będzie jeszcze bardziej "namacalne" ?
:grin:

O tym, że ww. przez Ciebie aparaty mają się nijak do pytania zadanego w temacie wątku nie muszę dodawać ? :lol:

Krótki spacerek po ISO w HS-10 vs Nex-5 (chodzi o zasadę porównania pracy tych matryc - tak więc jeśli można darujcie sobie wszelkiego rodzaju dyskusje o spełnieniu pewnych warunków koniecznych do wykonania testu - bo wiadomo, że każdy test jest mniej lub więcej niewiarygodny z różnych powodów nie zawsze zawinionych przez testujących).

ISO 200
Sony Nex-5 http://216.18.212.226/PRO...X5INBI00200.JPG
Fuji HS-10 http://216.18.212.226/PRO...S10INBI0200.JPG

ISO 800
Sony Nex-5 http://216.18.212.226/PRO...X5INBI00800.JPG
Fuji HS-10 http://216.18.212.226/PRO...S10INBI0800.JPG

ISO 1600
Sony Nex-5 http://216.18.212.226/PRO...X5INBI01600.JPG
Fuji HS-10 http://216.18.212.226/PRO...S10INBI1600.JPG

Umówmy się, że mam nieco większe wymagania co do możliwości technicznych aparatu i mała matryca w HS-10 na każdej czułości przegra z matrycami formatu APS-C. Czujnik w Nexie APS-C (23x15mm) vs 1/2.5" w HS-10 (6x4 mm). Czasami wielkość matrycy jednak robi różnicę, przy o wiele mniejszych wymiarach korpusu.
Jeśli zdjęcia z HS-10 porównasz do zdjęć z aparatu z matrycą Exmor CMOS APS-C to bedzie całkiem inna bajka. A jeśli dodam, że dobra optyka manualna pozwoli na osiągniecie podobnych (zaznaczam p o d o b n y c h) efektów co w lustrzankach (GO) vide np szkła Voigtlandera z adapterami (osobiście używam manualnych szkieł canona FL i FD) to chyba oczywiste jest co jest ciekawszym wyborem dla kupującego w podobnej cenie ?.
:lol:

Pozdrawiam fachowców od sprzętu na tym forum.

hijax_pl - Wto 16 Lis, 2010

ac, w sytuacjach gdy nie ma światła i trzeba podnosić ISO, faktycznie nie ma co się małej matrycy równać do APS-C. Z drugiej strony APS-C to pikuś przy takim FF, szczególnie gdy nie jest megapikselami przeładowany... Ale w sytuacjach typowo wycieczkowych, przy zdjęciach jakie pokazał jannik różnica będzie niewielka. Uwidoczni się przy okazji wada NEXa - ograniczone możliwości zuumujące obiektywu 16/2.8 ;) Dodatkowo problemem jest skąpa oferta systemowych szkieł, raptem 3 sztuki: kit, jakościowo średnia stałka i gabarytowo wątpliwy ultrazoom (ale już całkiem OK przy podłączeniu do NEX-VG10 ;) ) Okazuje się, że efektem ubocznym dużej matrycy jest duże pole obrazowe obiektywu - stąd duże szkła. I czar kompaktowości pryska jak bańka mydlana ;)
O braku wizjera w zestawie już nie wspomnę. Fajnie, że jest chociaż lampka, ale okazuje się że albo lampka, albo wizjerek. A co mam zrobić chcąc doświetlić w słoneczny dzień lampą, a na ekraniku niewiele widać? Hm.. no cóż, NEX nie do takich zaawansowanych technik fotograficznych jest stworzony ;) Ale do radosnego pstrykania na około siebie (syndrom japońskiej wycieczki) jest idealny :)

ac - Wto 16 Lis, 2010

hijax_pl napisał/a:
Ale w sytuacjach typowo wycieczkowych, przy zdjęciach jakie pokazał jannik różnica będzie niewielka. Uwidoczni się przy okazji wada NEXa - ograniczone możliwości zuumujące obiektywu 16/2.8 ;) Dodatkowo problemem jest skąpa oferta systemowych szkieł, raptem 3 sztuki: kit, jakościowo średnia stałka i gabarytowo wątpliwy ultrazoom (ale już całkiem OK przy podłączeniu do NEX-VG10 ;) ) Okazuje się, że efektem ubocznym dużej matrycy jest duże pole obrazowe obiektywu - stąd duże szkła. I czar kompaktowości pryska jak bańka mydlana ;)


@hijax_pl - szanuję i znam Twoje wypowiedzi. Lecz zauważyłem, że podobnie jak Arek zupełnie nie postrzegacie Nexów jako aparatów, którymi można zrobić naprawdę dobre zdjęcia (mam 5D i 7D i kilka L-ek widzę różnice i nie są rażące po odpowiednim obniżeniu nasycenia, kontrastu i wyostrzenia z fabrycznych ustawień w nexie). Co do solidności wykonania to zarówno w odniesieniu do korpusu Nexa-5 i "kitowych" szkieł 16 i 18-55 w porównaniu do Olków E-P1 i E-PL1 oraz "szkieł" do nich - mam całkiem odmienne zdanie - to IMO. Osobiście używam, jak wyżej napisałem głównie manualnych szkieł canona na mocowania FD i FL - będąc zachwycony ich "pracą" na pełnym otworze w nexie (fotka córki :lol: http://www.dfv.pl/gallery...SC04811n3_m.jpg i takie tam pitu-pitu http://www.dfv.pl/gallery...DSC05133n1m.jpg ). Zawsze też mogę zaopatrzyć się w Voigtlandera 35mm f/1.4 Nokton Classic http://www.optyczne.pl/up...5_1_4_mm_09.jpg który zapewni odpowiedni kąt widzenia i kompaktowe wymiary - czyli to co jak widzę, mocno Ci spędza sen z oczu.
:lol:

Dla mnie nex to kompakt, który z dwoma szkłami (FD 50 mm f/1,4 i kit 18-55) zapewnia znakomitą mobilność w każdych warunkach i nie wymaga dzwigania plecaków i walizek wyładowanych akcesoriami do lustrzanki np. na spacerze. (przeczytaj w DCP http://www.e-kiosk.pl/images/9237_fs.jpg wywiad z Markiem Arcimowiczem o Evilach i nexie - polecam)
:lol:

Amatorom przyda się zestaw z kitem 18-55, bo wbrew pozorom nie przeszkadza i nie "wadzi" ani ciężarem, ani gabarytami jak podobne konstrukcje "naśladujące" prawdziwe lustrzanki wyglądem i obsługą.

A właśnie co do obsługi to po aktualizacji oprogramowania - ISO, sposób pomiaru światła i dodatkowe funkcje HDR, DRO uruchamiam przyciskiem w głównym kole nastawczym i wybieram np. odowiednie ISO kręcąc kołem nastawczym - z kolei jego boczne naciśnięcie(parwo - lewo) powoduje przejście do kolejnych funkcji uprzednio "zaszytych" głęboko w menu. W chwili obecniej od użytkownika zależy co i gdzie będzie chciał ustawiać - z bezpośrednim dostępem.

hijax_pl napisał/a:
O braku wizjera w zestawie już nie wspomnę. Fajnie, że jest chociaż lampka, ale okazuje się że albo lampka, albo wizjerek. A co mam zrobić chcąc doświetlić w słoneczny dzień lampą, a na ekraniku niewiele widać? Hm.. no cóż, NEX nie do takich zaawansowanych technik fotograficznych jest stworzony ;) Ale do radosnego pstrykania na około siebie (syndrom japońskiej wycieczki) jest idealny :) ;)


Brak wizjera doskwiera wszytkim tym, którzy nigdy wcześniej nie używali np. starta z kominkiem i lupą nastawczą. Uchylny LCD o bdb. jakości i kontraście po odchyleniu do góry pozwala błyskawicznie skadrować i wyostrzyć nawet na manulnym szkle kręcąc pierścieniem ostrości. Lampy błyskowej przez pół roku użytkowania nexa nie użyłem ani razu, bo mając jasną optykę i wysokie ISO do dyspozycji naprawdę nie miałem nawet takiej potrzeby.

Dlaczego wybrałem Nexa ?
1/dobra matryca Exmor CMOS APS-C
2/HDR, DRO i panorama (3D) z ręki - bez konieczności biegania wszędzie ze statywem + tryb "zdjęć z ręki o zmierzchu" (Automatyczne wykonywanie serii sześciu zdjęć w słabym oświetleniu i łączenie ich w jeden obraz o niskim poziomie szumów vide fota z kita 18-55 na 1/4 sec. i f/8 z ręki http://www.dfv.pl/gallery...SC00085n1_m.jpg ).
3/Uchylny LCD o BDB jakości umożliwiającej ręczne ostrzenie z optyką manualną.
4/Możliwość podpięcia dowolnej optyki manualnej z każdego systemu przez odpowiedni adapter http://www.foto-akcesoria...=0&sort=default
5/Praca na wysokich ISO
6/Małe wymiary korpusu i solidna obudowa (nex-5)
7/Filmowanie w formacie Full HD
8/7 klatek/sek - używam głównie szkieł manualnych i tu właśnie mi się przydaje.

hijax_pl - Wto 16 Lis, 2010

ac napisał/a:
szanuję i znam Twoje wypowiedzi
Dziękuję.
ac napisał/a:
Lecz zauważyłem, że podobnie jak Arek zupełnie nie postrzegacie Nexów jako aparatów, którymi można zrobić naprawdę dobre zdjęcia
Dobrze wiesz, że nie o to chodzi. Chodzi bardziej o ideę tek linii aparatów. Dla mnie to eksperyment. Nic więcej.
ac napisał/a:
A właśnie co do obsługi to po aktualizacji oprogramowania - ISO, sposób pomiaru światła i dodatkowe funkcje HDR, DRO uruchamiam przyciskiem w głównym kole nastawczym
Miło słyszeć. Jak się bawiłem NEXami przed aktualizacja - porażka. Klikanie, klikanie i klikani.. albo full auto ;)
ac napisał/a:
Uchylny LCD o bdb. jakości i kontraście po odchyleniu pozwala błyskawicznie skadrować i wyostrzyć nawet na manulnym szkle kręcąc pierścieniem ostrośc
Rozumiem, że mówisz o jakimś starym np minoltowym szkle? Co w sytuacji kiedy pierścień nie chodzi lekko, tylko z wyczuwalnym oporem?
ac napisał/a:
Lampy błyskowej przez pół roku użytkowania nexa nie użyłem ani razu
No ale są tacy, którzy nie traktują ampy jako złą wcielonego, i używają nawet przy słońcu - wtedy nie potrzeba wysokich wartści iso czy jasnych szkieł ;)
ac napisał/a:
bo mając jasną optykę
Jakie szkło?
ac napisał/a:
HDR, DRO i panorama (3D) z ręki
Kurczę, dlaczego wszyscy chwalą a jak proszę by pokazali jak sobie radzi z wyrównywaniem kadru czy duszkami to nagle zmieniamy temat? Możesz zrobić taki HDR na 200mm?
ac napisał/a:
4/Możliwość podpięcia dowolnej optyki manualnej z każdego systemu
Czy to jakaś unikalna cecha?
ac napisał/a:
5/Praca na wysokich ISO
Samsungi NX nie są wcale gorsze ;)

Nie to, że dewaluuję Twój wybór. Wręcz przeciwnie - twierdzę, że NEX to fajowy aparacik, ale oprócz achów i ochów dobrze widzieć jest też tę drugą, ciemną stronę...

ac - Wto 16 Lis, 2010

Nie twierdzę, że Nexy są najlepsze :lol:
Ale w moim przypadku spełniły 99% oczekiwań. (ten 1% to mała dostępność cenowa szkieł na które mam ochotę, czyli szkła Voigtlandera i Leica M :cry: - bo siedząc w lustrzance nie mam ochoty finansować dodatkowych szkieł do nexa, ale mam też kilka szkiełek na M42, co mi całkowicie wystarcza).
:lol:

Przykładowo kiedyś na spacerze (staram się zawsze mieć coś poza telefonem w kieszeni) miałem kompakt Ixusa http://www.dfv.pl/gallery...08+galerian.jpg i wyszło jakościowo dennie - a gdybym miał nexa to zdjęcie miałoby całkiem inny potencjał.

Jak to już ktoś wcześniej napisał - jedni kupują Evile jako jedyny aparat, a inni jako dodatkowy do lustrzanki tzw."notes", który ze sobą noszą wszędzie. U mnie nex "nosi" kilka manualnych szkieł canona FD, w których ustawianie ostrości manualnym pierścieniem o długim skoku jest kwintesencją przyjemności fotografowania dostępnym również w kompaktowym aparacie z matrycą lustrzanki.

Jakie szkła? canon FD 50 mm f/1,4 / Tokina Macro AT-X 90 mm f/2,5 (biały kruk - nieosiągalne już obecnie http://makingnottaking.bl...cro-bokina.html ) / FD 35-105 f/3,5 / FD 200 mm f/2,8 / FD 24 mm f/2,8 / Super Takumar 50 mm f/1,4 na M42 / Helios 58 mm f/2 i kilka innych.
:smile:

Arek - Wto 16 Lis, 2010

ac napisał/a:
Lecz zauważyłem, że podobnie jak Arek zupełnie nie postrzegacie Nexów jako aparatów, którymi można zrobić naprawdę dobre zdjęcia


Jak ja kocham jak ludzie wkładają w moje usta słowa, których nigdy nie powiedziałem...

hijax_pl - Wto 16 Lis, 2010

ac, tak jak myślałem. Dla Ciebie to po prostu korpusik w torbie ze szkłem. :D
A ja - skoro mam już torbę szkieł i parę korpusów - myślę o małym czymś co da mi lekkość i lomofotograficzność :) I niestety NEX mi baaaaardzo nie pasuje. Z powodów które podałem wyżej ;)

ac - Wto 16 Lis, 2010

Arek napisał/a:
ac napisał/a:
Lecz zauważyłem, że podobnie jak Arek zupełnie nie postrzegacie Nexów jako aparatów, którymi można zrobić naprawdę dobre zdjęcia


Jak ja kocham jak ludzie wkładają w moje usta słowa, których nigdy nie powiedziałem...

Ok - przepraszam. Nie to miałem na myśli. Zmierzałem do ogólnego postrzegania nexów na rynku pod szyldem Sony, który ma bardzo agresywną reklamę w mediach co może się nie podobać i to rozumiem.

[ Dodano: Wto 16 Lis, 2010 21:24 ]
hijax_pl napisał/a:
ac, tak jak myślałem. Dla Ciebie to po prostu korpusik w torbie ze szkłem. :D
A ja - skoro mam już torbę szkieł i parę korpusów - myślę o małym czymś co da mi lekkość i lomofotograficzność :) I niestety NEX mi baaaaardzo nie pasuje. Z powodów które podałem wyżej ;)

No tak, ale nie trzeba tego całego złomu brać ze sobą. Wystarczy jeden obiektyw i jeden aparat na spacerze. Kusiła mnie możliwość bardziej fotograficznego wykorzystania analogowych manualnych szkieł niż kiszenie ich kolejne pół wieku w szafie przez niemożność podpięcia do cyfrowej lustrzanki (adapter z soczewką).

komor - Wto 16 Lis, 2010

ac napisał/a:
No tak, ale nie trzeba tego całego złomu brać ze sobą. Wystarczy jeden obiektyw i jeden aparat na spacerze.

Tyle, że wtedy to już można zabrać lustrzankę, bo z jednym niewielkim szkłem i tak nie jest to problem, szczególnie dla osoby, która tak czy owak jest już przyzwyczajona do większego i cięższego sprzętu. Oczywiście pozostaje jeszcze argument dyskrecji małego zestawu.

hijax_pl - Wto 16 Lis, 2010

ac napisał/a:
No tak, ale nie trzeba tego całego złomu brać ze sobą. Wystarczy jeden obiektyw i jeden aparat na spacerze.
Zgadza się, z tym, że mnie nie korci korzystanie z FD ;) i z zaciekawieniem spoglądam na Fuji X100 :)
ac napisał/a:
Kusiła mnie możliwość bardziej fotograficznego wykorzystania analogowych manualnych szkieł niż kiszenie ich kolejne pół wieku w szafie
Oj ten zły producent co zmienił bagnet ;) Swoją drogą skoro już raz to zrobili, jaka gwarancja jest że znów nie zrobią? ;)
komor napisał/a:
Tyle, że wtedy to już można zabrać lustrzankę, bo z jednym niewielkim szkłem i tak nie jest to problem
Dokładnie. Taki na przykład D5000 z 35/1.8G. Super zestawik. I też ma odchylany ekran ;)
koniaczek - Wto 16 Lis, 2010

Uważam, ze po taniości i jakości to to: http://allegro.pl/olympus...1323068326.html a do tego z budżetu starczy jeszcze na jakis statyw, torbe i lampe.
ac - Sro 17 Lis, 2010

"Moją najulubieńszą złośliwością i sztuczką jest to, że moje milczenie umie się nie zdradzać milczeniem" - Nietzsche
:mrgreen:

No cóż... chyba nie napiszę nic więcej, bo jak napiszę cokolwiek o funkcjonowaniu forum - to i tak post zostanie usunięty (ten zapewne również).
:razz:

Bo jak napiszę coś "nie po myśli" (a mam niestety odmienne zdanie w kwestiach tzw. eskploatacyjnych dotyczących sprzętu foto) innych osób testujących i używających sprzęt fotograficzny - to dostanę kolejne ostrzeżenie.
:cry:

Było mi bardzo miło - pozdrawiam wszystkich sympatycznych forumowiczów szukających odpowiedzi na swoje pytania. Jeśli kogoś uraziłem z góry przepraszam, bo nie było to moim zamierzeniem. Swoje doświadczenia zachowam dla siebie i osób, które zechcą się z nimi zapoznać i porozmawiać ze mną w inny sposób.
:grin:

Chris62 - Sro 17 Lis, 2010

koniaczek napisał/a:
Uważam, ze po taniości i jakości to to: http://allegro.pl/olympus...1323068326.html a do tego z budżetu starczy jeszcze na jakis statyw, torbe i lampe.


Czy ja wiem ...jeśli doliczyć jasną stałkę o ekw. ~50 mm to już tanio nie będzie.
Podtrzymuję więc, że NX10 obecnie jest najciekawszym bezlusterkowcem na rynku.
A w przyszłym roku wychodzą nowe szkiełka m.in 85 F1,4 60 F2,8 macro i robi sie coraz ciekawiej...
Poza tym im większa matryca tym lepiej pod względem kontroli nad GO.

Coś takiego jak proponowany tu HS10 to chyba nieporozumienie.
To sprzęt dla bardzo mało wymagających osób ewentualnie tych co mają kiepski monitor i wywołują małe formaty odbitek - wtedy nie widzą tej "pasty".
Zastanawia mnie jak łatwo Fuji nabiera ludzi interpolacją z niskiej rozdzielczości do deklarowanego rozmiaru obrazu-w specyfikacji (co nie dodaje szczegółów bo i skąd?) czy naprawdę tego nie widzicie?

O NEXach się nie wypowiadam- mało o nich wiem poza tym to nie mój typ ergonomiczny do tego chyba sporo droższy od Samsunga więc dla mnie wybór był oczywisty.

goltar - Sro 17 Lis, 2010

ac napisał/a:
No cóż... chyba nie napiszę nic więcej, bo jak napiszę cokolwiek o funkcjonowaniu forum - to i tak post zostanie usunięty (ten zapewne również).
:razz:
Dla uwag związanych z funkcjonowaniem forum przeznaczony jest dział "Opinie i uwagi".

ac napisał/a:
Bo jak napiszę coś "nie po myśli" (a mam niestety odmienne zdanie w kwestiach tzw. eskploatacyjnych dotyczących sprzętu foto) innych osób testujących i używających sprzęt fotograficzny - to dostanę kolejne ostrzeżenie.
:cry:
Za odmienne zdanie nie dajemy ostrzeżeń i to które dostałeś nie było z tego powodu.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group