forum.optyczne.pl

Wolne tematy - Jak zkalibrować monitor pod wyświetlacz w aparacie

Nowy - Wto 14 Sie, 2007
Temat postu: Jak zkalibrować monitor pod wyświetlacz w aparacie
Witam
I proszę o pomoc w jaki prosty sposób można osiągnąć zgodność kolorów między obrazem widocznym na monitorze a wyświetlanym w aparacie (Nikon D40)
Moje metody prób i błędów kosztowały mnie kupę czasu i nerwów a moja cierpliwość jest już na wykończeniu
Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję
Pozdrawiam

(Może są do kalibracji monitora jakieś programy?)

MM - Wto 14 Sie, 2007

A ja się pytam po co to chcesz kalibrować? Bo kalibrować to można tylko monitor przy komputerze, a ten powinien być ustawiony neutralnie. Od tego są specjalne kalibratory. Kalibrowanie monitora komputera pod wyświetlacz w aparacie to... sorki - kuriozum stulecia jak dla mnie.
Nowy - Wto 14 Sie, 2007

A więc tak wyświetlacz w aparacie ma bardziej zbliżone kolory do zdjęć które mam już na papierze a w monitorze za bardzo odbiegają od stanu rzeczywistego np. bużki za czerwone itd.
I nie widzę tu żadnego kuriozum stulecia bo jeżeli chciałbym kalibrować pod zdjęcie to musiał bym pod każde osobno bo inaczej wygląda na papierze a inaczej na monitorze (odbitki robione w fotojoker)

MM - Wto 14 Sie, 2007

Monitor komputera się kalibruje i widocznie musisz to zrobić. Natomiast pomysł, by wzorcem kolorystyki był monitorek LCD na aparacie uważam za kuriozalny i zdania zmieniać nie mam zamiaru.
Jak skalibrować monitor komputera... temat rzeka, ale nic nie zastąpi specjalnych kalibratorów. Jeżeli masz photoshopa to jest tam umieszczone specjalny programik, który "na oko" może coś poprawić.
Jeżeli masz za duży kontrast na monitorze to go zmniejsz. Do tego jeżeli masz tani monitor LCD to ... ciężko by był on wzorcem kolorystyki. Przeważnie ludzie ustawiają w takich wynalazkach kontrast i nasycenie na maksimum, proponuję mocno to zmniejszyć.

Arv - Sro 15 Sie, 2007

Obawiam się, że LCD robią z kolorami co chcą.
Jeżeli zależy Ci na wernym odwzorowaniu koloru zainwestuj w CRT albo przynajmniej coś do czego producent dołącza driver z profilem koloru.

nirriti - Sro 15 Sie, 2007

[b]Dobry[b] monitor CRT + karta graficzna dobrej firmy (np. Matrox) to w miarę tanie rozwiązanie, lepsze niż wszystkie monitory LCD z niższej półki. A jak ktoś ma kasę to może sobie kupić jakiś LCD Eizo czy innej firmy za 5-10 tys. zł :)
MM - Sro 15 Sie, 2007

Najtańszy dobry i nadający się do obróbki zdjęć EIZO to S2000 lub S2111W. Do tego dokupujesz kalibrator i ... jest wypasik. Dla ludzi z forum Canona jest zniżka u pewnego sprzedawcy :wink:
Na ostatnich targach foto miałem dość długi dysput z przedstawicielem tej firmy, oglądałem efekty na ekranie i wnioski są takie jak powyżej. Mieścimy się w 4000 zł. Drogo, ale efekty są... MIODZIO :D


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group