forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - Test obiektywu Sigma 85 mm f/1.4 EX DG HSM

Arek - Nie 19 Gru, 2010
Temat postu: Test obiektywu Sigma 85 mm f/1.4 EX DG HSM
Zapraszam do lektury i dyskusji:
http://www.optyczne.pl/in...ywu&test_ob=206

Arek

as... - Nie 19 Gru, 2010

Ciekawe szkło!

I af trafia na Canonie w punkt :shock:

Arek - Nie 19 Gru, 2010

Szybko czytasz :)
as... - Nie 19 Gru, 2010

:)

a tak poważnie fajne szkło.
Jak szybki jest af na canonie w porównianiu do 85L?

MM - Nie 19 Gru, 2010

85L nie jest szybkim szkłem i raczej na bank Sigma będzie szybsza.
dr11 - Nie 19 Gru, 2010

O 0,3 sekundy jest szybsza na pełnym zakresie. Sigma ma do pokonania 3x mniejszą drogę kątową od Canona.
Arek - Nie 19 Gru, 2010

85L ma zupełnie inny pierścień do manualnego ostrzenia. Tam da się naprawdę ostrość ustawić dokładnie. W Sigmie jest z tym problem. Ale przez to Canon ma więcej do kręcenia i jest wolniejszy.
dr11 - Nie 19 Gru, 2010

Całkiem udane szkło moim zdaniem. Dobrze, że pojawiają się alternatywy, to tylko działa na korzyść użytkowników :) Teraz można wybierać w zależności od potrzeb, finansów i... siły (Sigma jest ponad ćwierć kilo lżejsza od Canona 1.2 :D ).
mir - Nie 19 Gru, 2010

Ze stwierdzeniem, Najciekawiej sytuacja wygląda dla posiadaczy lustrzanek Canona, bo oni mają teraz największy wybór. Za kwotę na poziomie 1000 zł mogą kupić albo znany i popularny model EF 85 mm f/1.8 USM to trochę przesadziła Redakcja. Poza tym faktycznie Czy opłaca się przepłacać 2x za Canona zyskując tylko trochę przesłony z f1,4 na f 1,2, chyba nie. Ale pozostaje jeszcze magia L, czyli to coś czego nie da się wykazać w tabelkach. Nie wiadomo czy to istnieje. Ci co mają L uważają, że TAK, część Tych co nie mają L uważają że NIE i tak już będzie.
Arek - Nie 19 Gru, 2010

mir, ale to nie tylko skok z f/1.4 na f/1.2, ale też inna praca w trybie manualnym. Dla niektórych to ważne. W astrofoto wolałbym kręcić pierścieniem Canona a nie Sigmy, co nie znaczy, że kupiłbym Canona.

Tak naprawdę prywatnie uważam, że Sigma najlepiej zrobiłaby puszczając dobry optycznie 1.8/85 HSM w cenie około 1500 zł. Szedłby jak ciepłe bułeczki. Canonierzy by go kupowali, bo byłby lepszy do EF 1.8/85. Nikoniarze z podobnych powodów plus z tego, że AF będzie działał na korpusach typu D5000/D3100. W Sony nie ma konkurencyjnego szkła w tej cenie (plastikowe 2.8/85 to nie konkurencja). W Pentaxie też znaleźliby się chętni bo 1.8/77 LTD byłby o 1000 zł droższy. No ale Sigma ma ostatnio aspiracje by boleśnie kopać po kostkach firmowe szkła.

A ja bym chciał serię pełnokltakowych szkieł Sigmy o parametrach 1.8/24, 1.8/28, 1.8/35, 1.8/85, 2/100 i 2/135 w cenach na poziomie 1500-2000 zł.

Tworas - Pon 20 Gru, 2010

Naprawdę bardzo ciekawe szkło :) ogniskowa 85mm i światło 1.4 to genialne połączenie i sigma poradziła sobie bardzo dobrze :)

jak by ktoś chciał pooglądać to TU jest sporo ciekawych portretów z sigmy ;)

jak by cena spadła tak do 3500 to obiektyw sprzedawał by się znakomicie :) obecnie w Nikonie można się zastanawiać czy nie kupić systemowego szkła w tej samej cenie czy np jeszcze trochę nie dozbierać do N1.4 G ... ;)

MC - Pon 20 Gru, 2010

Ja uważam, że Sigma się bardzo dobrze wstrzeliła.
Co do Nikona to się nie będę wypowiadał, bo nie znam.
Co do Canona, to jest jak wiemy albo f1.8 za niewielkie pieniądze albo drogi f1.2L. Teraz jest coś między nimi i może być ciekawą alternatywą.

Sunders - Pon 20 Gru, 2010

as... napisał/a:
Ciekawe szkło!

I af trafia na Canonie w punkt :shock:

Niestety, z tego co można wyczytać na innych forach, jego użytkownicy miewają z tym problemy i to wcale nierzadko :sad:

Arek - Pon 20 Gru, 2010

Sunders, a czytałeś opinie o 50L w naszej bazie obiektywów? Różni użytkownicy mają różne problemy z różnymi rzeczami. Czasami są to rzeczywiste problemy, a czasami mniej rzeczywiste...
Sunders - Pon 20 Gru, 2010

Arek napisał/a:
Różni użytkownicy mają różne problemy z różnymi rzeczami. Czasami są to rzeczywiste problemy, a czasami mniej rzeczywiste...

Zgoda, ale historia "kontaktów" puszek canona z obiektywami sigmy jest szczególnie obciążona. Sam miałem nadzieję, że problemy się skończyły i nadal się zastanawiam, czy "zaryzykować" zakup tego obiektywu, bo jest wiele "argumentów za" :???: . Ale żeby sobie wyrobić zdanie warto poczytać :sad: :
http://photography-on-the...ad.php?t=886651
/na początku tego wątku też są zachwyty, ale potem się to zmienia/ :zalamany:

mir - Pon 20 Gru, 2010

Canon się obroni, stanieje może do 6000 zł i wtedy sytuacja będzie inna.
komor - Pon 20 Gru, 2010

Że kto stanieje? :) 85L? A poczemu? Zresztą Canon zdaje się nie zauważać działań konkurencji, szczególnie zaś Nikona. A o istnieniu Sigmy pewnie nawet nie wiedzą. ;)
konczako - Pon 20 Gru, 2010

Prędzej Sigma stanieje do 3tys zł niż eLka do 6tys.
Co do testu to długo na niego czekałem i nie spodziewałem się aż tak dobrego wyniku. Pozostaje tylko sobie przetestować przed zakupem i jak będzie dobrze zgrywała z korpusem to tylko brać i olać systemowe szkła...

MM - Pon 20 Gru, 2010

konczako napisał/a:
... olać systemowe szkła...


Sam bym tak zrobił przy ogniskowej 50mm w Canonie i tutaj preferuję Zeissa (choć Sigma faktycznie niezła). Niemniej dam Ci do zabawy na cały dzień korpus FF, Sigmę 85/1.4 i 85L II a jestem przekonany, że jak nie patrzysz tylko na tabelki rozdzielczości to miałbyś wielki problem co wybrać (uwzględniając cenę obu obiektywów). Można tak pisać o wielu szkłach, ale akurat w zdjęciach z 85L jest to coś co powoduje dreszcz emocji i szybsze bicie serca. Mnie się ugięły nogi po zrobieniu pierwszego zdjęcia. Robiłem też Zeissem 85/1.4 i jakoś tak - bez emocji.

konczako - Pon 20 Gru, 2010

MM napisał/a:
konczako napisał/a:
... olać systemowe szkła...

Można tak pisać o wielu szkłach, ale akurat w zdjęciach z 85L jest to coś co powoduje dreszcz emocji i szybsze bicie serca. Mnie się ugięły nogi po zrobieniu pierwszego zdjęcia. Robiłem też Zeissem 85/1.4 i jakoś tak - bez emocji.

Być może. Nie zapowiada się jednak na razie żeby mnie było stać na 85/1.2. Z mojego doświadczenia cały ten mit magiczności niektórych obiektywów jest trochę nadmuchany. Oczywiście nie twierdze że nie widać różnic w kolorach i nieostrościach i czym tam jeszcze ale jeśli chodzi o tzw. "magiczność" to bardziej istotnym jest pomysł fotografa, tło, światło obróbka itd.

dr11 - Pon 20 Gru, 2010

komor napisał/a:
Że kto stanieje? 85L? A poczemu?
Bo tyle kosztowała? ;) :)
panmarecq - Pon 20 Gru, 2010

Od początku kibicowałem temu szkłu i proszę! Okazał się bardzo udany :) .
Co do ceny to sądzę że mało kto kupi te szkło w Polsce,na amazonie kosztuję pod canona 939 dolarów a do nikona-899 dolców. Czyli wychodzi ponad 1000 zł oszczędności :) Sigma pewnie stanieje ale nie sądzę żeby aż do 3500 zł.

ophiuchus - Pon 20 Gru, 2010

Hmmm... pięćdziesiątka Sigmy kosztowała tysiąc pięćset na początku, kilka miesięcy potem cena wzrosła do niemal dwójki i tak jakoś niespecjalnie się zapowiada, żeby miała zmaleć. ;)
mavierk - Pon 20 Gru, 2010

ophiuchus napisał/a:
Hmmm... pięćdziesiątka Sigmy kosztowała tysiąc pięćset na początku, kilka miesięcy potem cena wzrosła do niemal dwójki i tak jakoś niespecjalnie się zapowiada, żeby miała zmaleć. ;)
idąc tym tokiem rozumowania Nikkor 85/1.4D kosztował tyle, za ile teraz można wydębić nówkę. Myślę, że to szkło w cenie 3400-3700zł będzie za jakiś czas :)

A co do szkła - poczekam na więcej sampli, bo na chwilę obecną niewiele fajnych kadrów z tego szkła widziałem.

MC - Pon 20 Gru, 2010

ophiuchus, a czy tylko ten obiektyw podrożał, czy może inne także? :roll:
Wujek_Pstrykacz - Pon 20 Gru, 2010

Sigma ta jest super, ale ja miałem wielkiego pecha i na moim korpusie to szkło które miałem zapięte miało wielki FF. :sad:
ophiuchus - Pon 20 Gru, 2010

MC, dobra dobra ;P ale nie wszystkie tak trzymają cenę po tych kilkunastu miesiącach :D
MC - Pon 20 Gru, 2010

Niestety, wszystkie Sigmy z wyjątkiem tych które akurat są w promocji.
Nad czym oczywiście bardzo ubolewam.

mavierk - Pon 20 Gru, 2010

Nie tylko sigmy - wszystko podrożało i trzyma się w cenie.
tkosiada - Pon 20 Gru, 2010

krzaczki i fotki: http://www.slrclub.com/bb...desc=asc&no=192
mir - Pon 20 Gru, 2010

Oj kusi ta f1,4. Jakoś przestał mi się podobać mój
Canon 85/1,8 choć mam do niego zastrzeżenia tylko jeśli chodzi prace pod światło.

komor - Wto 21 Gru, 2010

tkosiada napisał/a:
krzaczki i fotki: http://www.slrclub.com/bb...desc=asc&no=192

Fajny test działania i kształtu przysłony. Dałoby się jeszcze dołożyć kilka przydatnych rzeczy do testów Optycznych. :)

konczako - Sro 22 Gru, 2010

komor napisał/a:
tkosiada napisał/a:
krzaczki i fotki: http://www.slrclub.com/bb...desc=asc&no=192

Fajny test działania i kształtu przysłony. Dałoby się jeszcze dołożyć kilka przydatnych rzeczy do testów Optycznych. :)

Kurcze co by nie mówić niezły test bo bez zrozumienia tekstu :mrgreen: jest przejrzysty i ciekawy, można sobie wyrobić zdanie bez masy tabelek :wink: . A na koniec dużo fajnych sampli do obejrzenia albo w RAW. Super.
Połączyć "szkiełko i oko" optycznych z czymś takim i był by test ideał :grin: :wink: .

mir - Czw 23 Gru, 2010

Jakby nie patrzyć to Canon 85/1,2 wyznaczył niedościgniony wzór, do którego dążą wszystkie inne firmy. Po prostu nie ma lepszego. Możemy się spierać o różne rzeczy, ale niech ktoś napisze, że ta Sigma jest lepsza ....? Canon to po prostu kanon piękna i dla tego mnie szlag trafia.
jaad75 - Czw 23 Gru, 2010

mir napisał/a:
Jakby nie patrzyć to Canon 85/1,2 wyznaczył niedościgniony wzór, do którego dążą wszystkie inne firmy. Po prostu nie ma lepszego.
Czyżby?
http://www.16-9.net/lens_...ntax85mm_c.html

dr11 - Pią 24 Gru, 2010

jaad75, mir miał na myśli Canon 85/1,2 a nie 150% kadru z Canon 85/1,2 interpolowane w PS :mrgreen: Zapewniam, że tak nie wygląda kadr z 85L na f/1,4.
Cytat:
You'll note in all cases that the Pentax 85mm is a longer focal length than the Canon.
No i Pentaksa 85mm jest jakieś inne :D
jaad75 - Pią 24 Gru, 2010

dr11 napisał/a:
jaad75, mir miał na myśli Canon 85/1,2 a nie 150% kadru z Canon 85/1,2 interpolowane w PS :mrgreen:
To miało zdaje się bardziej uwidocznić różnicę. Gdzieś widziałem znacznie lepsze porównanie, ale nie moge teraz znaleźć.
dr11 napisał/a:
No i Pentaksa 85mm jest jakieś inne :D
To akurat norma, że szkła nie mają dokładnie nominalnej ogniskowej. Pytanie, kto jest bliżej deklarowanej wartości i jakie to ma znaczenie ostatecznie...
AM - Pią 24 Gru, 2010

jaad75 napisał/a:
Gdzieś widziałem znacznie lepsze porównanie, ale nie moge teraz znaleźć.

Chyba kazde porownanie jest lepsze od testow z 16-9.net. Autor juz kilka razy sie tlumaczyl ze swoich rewelacji o 16-35L i roznych sigmach.

Tak czy inaczej moim faworytem w tym zaresie i tak jest Leica 90 AA.

ov_Darkness - Pią 24 Gru, 2010

Teraz to już mnie naprawdę łeb rozbolał: Zeiss, czy Sigma?

Chyba jednak Cajs. Wygląda, jakby się miał nie rozlecieć przy pierwszym locie na glebę...
Sigma jak na mój gust robi za duże, zbyt wystające przednie soczewki...
Cholerka... może Apo-Lanthar jednak? W dodatku 2x tańszy...

bacruk - Pią 24 Gru, 2010

ov_Darkness napisał/a:
Chyba jednak Cajs


Byłbym za mimo ceny :)

MM - Pon 03 Sty, 2011

Sigma 85/1.4 kilka dni gościła u mnie w domu. Wrażenia bardzo pozytywne. Szkiełko do obrzydzenia poprawne optycznie, jak dla mnie za mała winieta na pełnej dziurze :lol: , zero kłopotów z jakimiś aberacjami i komami. Pod światło nie sprawdzałem bo na bzdury szkoda mi było czasu. Optyczni do zdjęć osłonę zdejmują (skoro jest w komplecie to dla mnie działanie bez sensu), ja na mocnym słońcu zawsze robię w osłonie przeciwsłonecznej.
Przyznam się od razu, że jak domknąłem powyżej f/2.8 to przez przypadek. Nie po to kupiłbym ten obiektyw by go mocno domykać. Zabrałem swoją panią na spacer i się zaczęło... Ciasna zabudowa blokowa, nieciekawe tła, brak miejsca na fajne kadry i... od czego ta światłosiła? Ciasne kadry, przysłona f/1.4 do f/1.8 i tło było nieistotne - było dość fajnie rozmyte. Naprawdę bokeh przyzwoity. Ostrość też niezła. Robiłem na starym 5D i nawet przez chwilę nie ciągnęło do czegoś nowszego. Co być może "dziwne" nie było w tych ciasnych kadrach problemu z AF-em a pamiętajmy, że wielkość GO była papierowa. Na większych dystansach już z tą celnością nie było tak wyśmienicie i tutaj Canon górą, ale generalnie do celów dla jakich bym to szkło kupił to dawał radę. Jego szybkość choć nie była piorunująca to była wystarczająca, z pewnością lepsza niż 85L. Niestety jak to u Sigmy, ile razy bym nie nacisnął spustu migawki "robiąc" ostrość to tyle razy musiała sobie powarczeć i pobzyczeć korygując ustawienia. Sigma to jednak Sigma :razz:
Budowa mechaniczna solidna, dość godne zaufania wykończenie, ładnie wygląda na dużym korpusie z gripem, prezentuje się całkiem elegancko. :mrgreen: Tylko ten wygląd tylnej soczewki nie powoduje radochy u kogoś kto widział "zadek" 85L. Tam to dopiero jest szkiełko!
Trochę złego.
Porównując z 85L II to na pełnym otwarciu jak chciałem gdzieś zrobić ostro to miałem naprawde ostro a reszta przepięknie się rozpływała. Tutaj jest równiej, optycznie poprawniej, ale... troszkę na tym plastyka jak dla mnie traci. Po drugie transmisja jest jakby gorsza. Kolory i kontrast są "sigmowe". Zdjęcia z L-ki miały dla mojego oka fajniejsze, żywsze barwy. Nie miałem oczywiście L-ki w tym samym momencie i miejscu, tym niemniej zostanę przy swoim i tutaj wskazanie na 85L.

Meritum, czyli czy warto kupić. Wiedząc jaka może być cena tego szkła (sporo ponżej 4000 zł) i patrząc na to co oferuje to Canonierom spokojnie ją polecę. Przy cenie ponad dwa razy mniejszej niż 85L, mając napięte fundusze, naprawdę warto przynajmniej sprawdzić ten obiektyw. Jeżeli ktoś ma Nikona to ... no nie wiem. Nie bawiłem się chyba nowym Nikkorem a jak już to bardzo zdawkowo (czyli zerowo), tym niemniej gdyby różnica wynosiła (za rok) około 1000 zł to brałbym szkło systemowe. Nikkory są pancerne a obudowa Sigmy sprawia wrażenie, że choć mechanicznie solidna to po kilku latach mocno "złuszczy się" lub odrapie. O jakość optyczną Nikkora jestem jakoś dziwnie spokojny. Sprawdzić jednak zawsze warto.
Sigma dorobiła się ciekawej 50/1.4, teraz mamy bardzo udane 85/1.4... Ja czekam na kolejne ruchy. Może teraz jakiś 35/1.4? Potem 24/1.4? To by naprawdę było całkiem niegłupie posunięcie.

Sunders - Pon 03 Sty, 2011

MM napisał/a:
Wiedząc jaka może być cena tego szkła (sporo ponżej 4000 zł) i patrząc na to co oferuje to Canonierom spokojnie ją polecę. Przy cenie ponad dwa razy mniejszej niż 85L, mając napięte fundusze

MM napisał/a:
Sigma dorobiła się ciekawej 50/1.4, teraz mamy bardzo udane 85/1.4... Ja czekam na kolejne ruchy.

MM, reasumując: jak ktoś ma napięte fundusze, to polecasz; a sam nie musząc się napinać czekasz :???: :smile:

goltar - Pon 03 Sty, 2011

MM dzięki za ocenę.
Fatman73 - Wto 15 Lut, 2011

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony obrazem/działaniem tej Sigmy.
Podpięta pod mojego Nikona D3, nie potrzebowała żadnej korekcji AF w body. Z bliska, daleka, z kontrastowym/niekontrastowym fotografowanym obiektem, pod światło -praktycznie zawsze trafiała idealnie w punkt.
Bardzo dobrze radziła też sobie podczas fotografowania poruszających się obiektów.
I całkiem szybkie jest to szkło. Zadowolony jestem :-)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group