forum.optyczne.pl

Nasze zdjęcia - FOTOGRAFIE HDR Styczeń-Czerwiec 2011

goltar - Sob 01 Sty, 2011
Temat postu: FOTOGRAFIE HDR Styczeń-Czerwiec 2011
FOTOGRAFIE HDR Styczeń-Czerwiec 2011
muzyk - Sro 05 Sty, 2011

1. Puck DRI.

Cola - Sro 05 Sty, 2011

lekko w lewo a tak to kolorki bardzo mi się podobają
nie wiem tylko czy "wyższe" nie byłoby fajniejsze (nie wiem jak te okna wyzej wygladały)

muzyk - Sro 05 Sty, 2011

Cola napisał/a:
lekko w lewo

Ono w ogóle jest pokieraszowane, bo zrobiłem nie na wprost i grzebałem w perspektywie.
Może to "w lewo" przejdzie w miarę na rzecz ... byle jakiego obiektu. Ale - wiemy o co chodzi.
Cola napisał/a:
nie wiem tylko czy "wyższe" nie byłoby fajniejsze (nie wiem jak te okna wyzej wygladały)

Masz rację. Miałem podpiętą 50 tkę na APS-C, a ciasno było.
Dzięki za miłe słowa!

Cola - Sro 05 Sty, 2011

a teraz pytanie do znawców
co w tej sytuacji miał zrobić muzyk?

odejść kilka krokow do tyłu czy może "uciąć" górne okna w góle?
i czy wtedy kompozycja byłaby zamknieta czy nie powstałoby za dużo wolnego?

muzyk - Sro 05 Sty, 2011

Tak wyglada oryginal (bez numeru)


Cola - Sro 05 Sty, 2011

powiem Ci ze niepotrzebnie go prostowałeś do obróbki, bo oryginał nabiera trójwymiaru i widać pod jakim kątem stałeś
ale obróbka koloru i ostrości na 1 dużo lepsza - tylko to "prostowanie"

PS na org nawet nie przeszkadza mi to ze te okna są ucięte... nawet rzekłbym że tak jest idealnie (no ale tu proszę znawców o wypowiedzi)

muzyk - Sro 05 Sty, 2011

Hmm, tez sie zastanawialem, czy grzebac w perspektywie, czy nie no i zagrzebalem.
W sumie, zedjecie takie sobie, ale klimat miejsca uhmm, trza tam byc :lol:

Cola - Sro 05 Sty, 2011

a pobaw sie jeszcze w CZ/B bo może i z klimatu coś sie wyciśnie więcej
kasiakaaz - Czw 06 Sty, 2011

muzyk, ciekawa koncepcja - obskurna rudera w takich cukierkowych kolorkach... Mnie się podoba.
muzyk - Czw 06 Sty, 2011

dzięki!
PiotrOs - Czw 06 Sty, 2011

muzyk, fajne...wypatrzyles blyskotke na smietniku :wink:
U mnie ten snieg na dole troche dziwnie wyglada. Szkliscie tak, jakby sie podtopil i zamarzl na nowo.

arietiss - Pią 07 Sty, 2011

Jesienny kiczyk...
2.

Tworas - Pią 07 Sty, 2011

arietiss, jak dla mnie trochę "szaro" wyszło ale HDR fajnie wykorzystany - nie jest sztucznie a poprawia odbiór ;)
mógł bym pokazać swoje delikatne poprawki odnośnie tej "szarości" ? :razz:

[ Dodano: Pią 07 Sty, 2011 22:48 ]
a co mi tam :razz: arietiss, mam nadzieje że nie masz nic przeciwko :wink:
2b


zdjęcie jak dla mnie ma teraz więcej wyrazu :wink:

Cola - Pią 07 Sty, 2011

khem khem a z jakich programów korzystacie do skladania HDRów i czy bawicie sie jakos specjalnie czy automat? I czy potem takiego gotowego HDRa dajecie jeszcze do PS?
muzyk - Pią 07 Sty, 2011

Najbardziej znanym jest chyba Photomatix.
Świetny jest Machinery - też do robienia pseudo HDR, czy DRI.

Cola - Sob 08 Sty, 2011

a czemu pseudo?
a moze inaczej zapytam : czy wszystkie te programy robią pseudo? :)
w takim razie czym jest nie pseudo HDR?

muzyk - Sob 08 Sty, 2011

Tym, że składasz zdjęcie z rzeczywistych przynajmniej dwóch różnie naświetlonych zdjęć.
arietiss - Sob 08 Sty, 2011

Tworas, podobnie było w pierwotnej wersji, ale na koniec zdjąłem jeszcze odrobinę kolorów. Może trochę za dużo, ale nie lubię kiedy jest to szyte grubymi nićmi. W naturze takie kolory się nie zdarzają.
Ja korzystam z Photomatix. A zabawy jest w nim co nie miara... Na koniec jeszcze w PS drobna kosmetyka.
DRI czyli pseudo HDR to wywoływanie z jednego RAW rozciągniętego na kilka ekspozycji. Prawdziwy HDR otrzymujemy z kilku RAW naświetlonych w różnym stopniu. To daje lepsze efekty i dużo większe pole manewru.

hijax_pl - Sob 08 Sty, 2011

No Panowie... I DRI i HDR można składać z paru ekspozycji ;)

Różnica jest taka, że DRI się składa w sposób uproszczony, np: w PS dwie rożne ekspozycje maskujemy sobie na warstwach. Co ważne - możemy operować na JPGach tylko - zaczynamy z 2 JPGami naświetlonymi na niebo i las i kończymy z jednym wynikowych JPGiem. W sumie to zastosowanie filtrów połówkowych też jest taką techniką DRI ;)

W HDR każdy piksel podlega przeliczeniu do postaci 96-bitowej (po 32bity na każdą składową) i jako takiej niemożliwej do wyświetlenia. Dlatego drugim, wymaganym etapem przy HDR jest ToneMapping, aby tego HDRa sprowadzić do "8-bitowej" postaci.

W tym rozumieniu to właśnie DRI jest bliższy fotografii jako takiej ;)

Robienie czegokolwiek z jednego RAWa, który z natury rzeczy jest obrazem LDR i niczym więcej, to nic innego jak odpowiednie mapowanie tonalne. Można to zrobić samemu w dowolnej wołarce, można takie pojedynczy obraz wrzucić do Phtomatixa, można na kilka sposobów wywoływać i składać jako "pseudo-HDR"

W Lightroomie wystarczy suwaki Contrast/FillLight/Recovery i Clarity ustawić na 100 aby mieć taki właśnie "hadeerowy" obrazek ;)

Cola - Sob 08 Sty, 2011

dzieki :)

wczoraj pobawiłem się demo machinery i te pseudo na definiowanych ustawieniach wychodzą całkiiem fajnie :)

Tworas - Sob 08 Sty, 2011

arietiss napisał/a:
Tworas, podobnie było w pierwotnej wersji, ale na koniec zdjąłem jeszcze odrobinę kolorów. Może trochę za dużo, ale nie lubię kiedy jest to szyte grubymi nićmi. W naturze takie kolory się nie zdarzają.

ok rozumiem że nie lubisz przeginać z kolorami ;) Ale co do kolorów w naturze to czasami się zdarzają :wink:

lolek88 - Sob 08 Sty, 2011

arietiss, jakiej wersji Photomatixa używasz jeżeli można wiedzieć? ;)
arietiss - Sob 08 Sty, 2011

Tym razem bardziej dosadnie:
Tory...
3.


Tworas, tym razem mniej zachowawczo! :wink:
lolek88, ja używam Photomatix Pro 3.2

Adolfik - Sob 08 Sty, 2011

Było już to zdjęcie ;)
arietiss - Sob 08 Sty, 2011

Adolfik, pewno było bardzo podobne. Mam sporo ujęć tego miejsca i bardzo lubie sobie tamtędy łazić jak tylko jestem.
Tworas - Nie 09 Sty, 2011

arietiss, 2 mi się bardziej podoba :razz: na 3 od razu widać że to HDR i jak dla mnie to jest minus :razz:
kufel - Nie 09 Sty, 2011

hijax_pl napisał/a:
W Lightroomie wystarczy suwaki Contrast/FillLight/Recovery i Clarity ustawić na 100 aby mieć taki właśnie "hadeerowy" obrazek ;)
u mnie w tej sytuacji na kontrastowych krawędziach pojawia sie okropna obwódka :???: i nie mam tu na myśli żadnego halo,świecenia tylko coś a'la aberracja ,z tym ze bez jakichś kolorów. nie wiem czy to kwestia Lr i ze ta wołarka tak ma gdy sie te suwaki na 100 ustawi ,czy może dla cr2 z 40D to normalne zachowanie. czy ktoś coś podobnego u siebie tez dostrzegł?
hijax_pl - Nie 09 Sty, 2011

kufel napisał/a:
w tej sytuacji na kontrastowych krawędziach pojawia sie okropna obwódka
Bo ciągniesz Clarity i FillLight na maksa - zwiększasz lokalny kontrast. To takie Photomatixowy DetailEnhancer ;)
kufel - Nie 09 Sty, 2011

hijax, ten efekt pojawia sie bez uzycia clarity. czasem wystarczy ze pociagne mocniej fill light...

poszukam jakiegos przykladu i wrzuce.

[ Dodano: Nie 09 Sty, 2011 14:39 ]
dwa przyklady obrazujące co mam na mysli:

fill light na 50


fill light, clarity, recovery na 100



czy ktos u siebie tez dostrzegł takie cos ?

[ Dodano: Nie 09 Sty, 2011 14:41 ]
PS. zdjecia to cropy 100%

maciej0507 - Nie 09 Sty, 2011

Wygląda jakbyś bez statywu robił :razz:
Tylko co z tym BB ?



To dodam coś od siebie :) )

4.





5.




6.

Lightroom pomógł :) )

Mik443 - Nie 09 Sty, 2011

Maciej0507 Twoje zdjęcia powinny mieć nr 4,5,6.
Pozdrawiam

MC - Nie 09 Sty, 2011

Raczej zaszkodził...
Przejarane zbyt jak na mój gust.

Cola - Nie 09 Sty, 2011

a mi sie akurat w zdjeciach HDR podoba ze są przejarane :)
jakby je ktoś namalował

hijax_pl - Nie 09 Sty, 2011

Cola, każdemu na początku się podobają takie cukierki, ale to z czasem przechodzi :)
moronica - Nie 09 Sty, 2011

nie kazdemu, mam znajomego ktory uparcie robi HDRy wygladajace jakby sie odbijaly w kaluzy benzyny ;) i oczywiscie jego znajomi na facebooku zawsze sie nad nimi rozplywaja ;)
hijax_pl - Nie 09 Sty, 2011

moronica, są miejsca takie, które właśnie dla kontrast przecukrzone wglądają niesamowicie. Ale robienie cukru ze wszystkiego jest bez sensu ;)
Cola - Nie 09 Sty, 2011

hijax_pl napisał/a:
Cola, każdemu na początku się podobają takie cukierki, ale to z czasem przechodzi :)


możesz mieć rację ale póki co wychodzę z założenia że jak robić HDRa to na słodziaka, a jak nie chcę takiego cukru to nie robię HDRa tylko bawie sie nim w PS (jednak najczesciej teraz to w ogole chce fotki jakies zrobic a gdzie tam do PSa ;) )

maciej0507 - Nie 09 Sty, 2011

Ja sam widzę po dobie :)
mi z moich zdjęć, które tu dodałem najbardziej się pierwsze podoba, aczkolwiek widzę parę błędów... :neutral:

muzyk - Nie 09 Sty, 2011

maciej0507, z Twoich trzech, to środkowe jest ciekawe.
W trzecim nie te kolory. Jakbym widział działanie Machinery na zdjęciu wyjętym z 450D :razz:

fatman - Pon 10 Sty, 2011

Tym razem HDR-BW... jeżeli wogóle można tak nazwać...
Nie jest to swiątynia w Khaj ani żaden pomnik z czasów wojny. :wink:
Kadr jest wprawdzie ciasny ale własny :mrgreen:

7.

Tadeuszek - Pon 10 Sty, 2011

7 to dobrze, że widzę na tym zdjęciu skałę ułożoną z setek ludzkich głów/czaszek?
Dobre zdjęcie! :wink:

fatman - Pon 10 Sty, 2011

Tadeuszek - takie samo miałem odczucie. Jakbym jakąs "odkrywkę" z czasów dżumy zobaczył. Zstąpiłem do śródziemia... :wink:

8.

kasiakaaz - Pon 10 Sty, 2011

fatman napisał/a:
Zstąpiłem do śródziemia...

A zdjęcie robił Ci krasnolud, czy troll? :wink: Ciekawa okolica i nieźle uchwycony klimat.

bhpchmiel - Wto 11 Sty, 2011

kasiakaaz napisał/a:
fatman napisał/a:
Zstąpiłem do śródziemia...

A zdjęcie robił Ci krasnolud, czy troll? :wink: Ciekawa okolica i nieźle uchwycony klimat.

Ja znam tego "trolla"... Nazywa się "samowyzwalacz" :mrgreen: :wink:

arietiss - Wto 11 Sty, 2011

fatman, 7 bardzo fajna! Fajna okolica.
Dyzmard - Pią 14 Sty, 2011
Temat postu: Catskill
w sumie to zrobilem tylko jedego HDR wiec czemu go nie wrzucic :)
muzyk - Pią 14 Sty, 2011

Myczkowce?
Dyzmard - Pią 14 Sty, 2011

nie to w gorach catskill w stanach.
muzyk - Pią 14 Sty, 2011

Eh, jedno zbocze góry przypomina Bieszczady, choć zalew - ten większy trochę.
arietiss - Pią 14 Sty, 2011

Nie lubię jak góry są takie niebieskie. Często tak się robi, ale zawsze można to korygować.
cumulus - Pią 14 Sty, 2011

Chyba tutaj lepiej pasują niż do krajobrazu.
10


11


Oceniajcie Panie i Panowie ;)

kufel - Pią 14 Sty, 2011

Dyzmard, obróbka jak dla mnie zdecydowanie na nie ;)

cumulus, czy nie pokazywałeś tych zdjęć już wcześniej na forum? :) mowa o 10 szczególnie. a co do samych zdjęć, to scena nie wygląda na wymagającą użycia techniki hdr.

Dyzmard - Pią 14 Sty, 2011

kufel >> a co bys zmienil
kufel - Pią 14 Sty, 2011

zmniejszył saturacje i kontrast . zwróć np uwagę na zbyt intensywny kolor niebieski gór o czym wspomniał juz arietiss. z resztą za duza saturacja dotyczy calego zdjecia.
Tadeuszek - Pią 14 Sty, 2011

cumulus, 10 fajna
Co do 11 to dół mało ciekawy, kadrował bym tak od poły zdjęcia w górę i dał więcej chmur :)

Dyzmard - Pią 14 Sty, 2011

kufel napisał/a:
zmniejszył saturacje i kontrast . zwróć np uwagę na zbyt intensywny kolor niebieski gór o czym wspomniał juz arietiss. z resztą za duza saturacja dotyczy calego zdjecia.


a ja celowo podkrecilem saturację i kontrast - bo to miała być taka abstrakcja trochę :grin:

fatman - Sob 15 Sty, 2011

Za 10 jestem na TAK.
I nawet nic bym nie zmieniał. Kompozycja bardzo OK.
Można by się zastanowić nad lekkim "podbrązowieniem" drzew w parterze żeby nie były takie spłowiałe.

arietiss - Sob 15 Sty, 2011

Dyzmard, podkręcona saturacja - OK (jeśli taki jest cel), ale niebieskie góry? Dla mnie nie wygląda to fajnie.
cumulus, 10 fajna!

Adolfik - Sob 15 Sty, 2011

cumulus, Twoje 10 daje radę ;)
kmosw - Sob 15 Sty, 2011

cumulus, dla mnie rewelacja :) W jakim miejscu robiłeś zdjęcia?
edmun - Sob 15 Sty, 2011

Dyzmard napisał/a:
a ja celowo podkrecilem saturację i kontrast - bo to miała być taka abstrakcja trochę

bo masz na razie manię suwakowania HDR'ów.
w DigitalFotoVideo (poprzednim numerze) był obszerny artykuł o HDR'ach a także o takich tragicznych kolorystycznie zdjęciach jakie robi każdy początkujący, który dorwał Photomatixa i lubi właśnie abstrakcję :D ;)

Polecam zajrzeć.

cumulus - Nie 16 Sty, 2011

kufel, Tadeuszek, fatman, arietiss, Adolfik, kmosw Dzięki wielkie za opinię. Cieszę się że się podoba :) .

kufel napisał/a:
cumulus, czy nie pokazywałeś tych zdjęć już wcześniej na forum? :) mowa o 10 szczególnie.

Aj owszem, pokazywałem, jednak teraz "pobawiłem" się tym zdjęciem. Znacznie więcej poświęciłem mu czasu.
kufel napisał/a:
a co do samych zdjęć, to scena nie wygląda na wymagającą użycia techniki hdr.

Być może, nie wnikam. Pewnie masz rację ;)
kmosw napisał/a:
cumulus, dla mnie rewelacja :) W jakim miejscu robiłeś zdjęcia?

Thx :) , zdjęcie przedstawia Tatry od Słowackiej strony. Gdzieś koło miejscowości Vysoke Tatry i Stribske Pleso. Osobiście polecam tą trasę :) .

Tadeuszek napisał/a:
Co do 11 to dół mało ciekawy, kadrował bym tak od poły zdjęcia w górę i dał więcej chmur :)

Sprawdzę przy wolnej chwili ;) . PS. Może kiedyś wyskoczymy na wspólny plener ?
fatman napisał/a:
I nawet nic bym nie zmieniał. Kompozycja bardzo OK.
Można by się zastanowić nad lekkim "podbrązowieniem" drzew w parterze żeby nie były takie spłowiałe.

Miło to słyszeć, pomęczę te drzewa jeszcze ;)

Cola - Nie 16 Sty, 2011

kufel napisał/a:
to scena nie wygląda na wymagającą użycia techniki hdr.


a gdzie jest ta granica gdy wymaga?
albo jaka jest definicja zastosowania?
są jakies ramy?
pytam powaznie :)

hijax_pl - Nie 16 Sty, 2011

Cola napisał/a:
a gdzie jest ta granica gdy wymaga?
albo jaka jest definicja zastosowania?
Gdy rozpiętość tonalna sceny przekracza możliwości rejestracji matrycy aparatu. Cała definicja ;)

Tyle, że jechanie na pomiarze matrycowym i automatycznym balansie bieli bardzo przeszkadza tą maksymalną rozpiętość z aparatu wycisnąć...

Pablo901 - Nie 16 Sty, 2011

Witajcie.
...to i ja wkleję HDR'a - z moim kotowatym ^^
12.
http://i303.photobucket.c...01/Kot_HDR2.jpg


zamieniłem na link ze względu na wielkość zdjęcia niezgodna z regulaminem forum

Cola - Nie 16 Sty, 2011

hijax_pl napisał/a:
Cola napisał/a:
a gdzie jest ta granica gdy wymaga?
albo jaka jest definicja zastosowania?
Gdy rozpiętość tonalna sceny przekracza możliwości rejestracji matrycy aparatu. Cała definicja ;)

Tyle, że jechanie na pomiarze matrycowym i automatycznym balansie bieli bardzo przeszkadza tą maksymalną rozpiętość z aparatu wycisnąć...


hehe.... u mnie system kwalifikacji wygląda tak : ..."fajnie by ta fota wyglądała jak HDR"....
czy to jakis wielki błąd? wątpię by wszyscy bawili sie w "pomiary" ;)

hijax_pl - Nie 16 Sty, 2011

Cola napisał/a:
wątpię by wszyscy bawili sie w "pomiary" ;)
Po jakimś czasie to po prostu widać, nie trzema nic mierzyć... A jak już, to wystarczy spojrzeć na podgląd zdjęcia z zaznaczonymi migającymi przepałami ;)
Cola - Nie 16 Sty, 2011

dzięki hijax_pl,
jeszcze tylko z 3 lata i bede oblatany ;)

cumulus - Nie 16 Sty, 2011

hijax_pl napisał/a:
Tyle, że jechanie na pomiarze matrycowym i automatycznym balansie bieli bardzo przeszkadza tą maksymalną rozpiętość z aparatu wycisnąć...

Mam trzy ustawienia:
-Pomiar wielosegmentowy
-Pomiar skupiony
-Centralnie ważony uśredniony

Na którym pomiarze wg. Ciebie wycisnę najwięcej z aparatu? ;)

kufel - Nie 16 Sty, 2011

hijax_pl napisał/a:
Tyle, że jechanie na pomiarze matrycowym i automatycznym balansie bieli bardzo przeszkadza tą maksymalną rozpiętość z aparatu wycisnąć...
a czemu? pierwszy raz slysze o takiej zależności .
hijax_pl - Nie 16 Sty, 2011

cumulus, poczytaj o UniWB, co to jest i do czego służy...
cumulus - Nie 16 Sty, 2011

Poczytałem sobie trochę tutaj http://www.optyczne.pl/8....e_typu_TTL.html

hijax_pl Myślisz że robię zdjęcia tylko w AWB? Otóż nie zawsze. Był okres czasu gdy bawiłem się nawet w ręczny WB :wink: .

Wnioski przyszły same po pewnym czasie. Fotografia to temat rzeka. Tak samo jak i gusta tych którzy oglądają zdjęcia. Oglądając już od dłuższego czasu zdjęcia zamieszczane na forum zauważyłem, że większość tak naprawdę i tak jest mniej bądź bardziej poprawiana. Część osób dąży do tego by pokazać zdjęcie jak najbardziej prawdziwe, część przerabia je tak żeby się podobało. Ale czy to jest złe? Wg. mnie nie. Do czego zmierzam? Otóż czy ustawie balans bieli poprawnie w aparacie, czy najadę pipetą w programie graficznym i dopiero tam go zmienię, wg. mnie w dzisiejszych czasach nie ma znaczenia. Wszystko zależy od tego co fotograf chce przekazać odbiorcy.

Cytat:
kufel napisał/a:
to scena nie wygląda na wymagającą użycia techniki hdr.

I kufel ma rację. Pewnie te same efekty uzyskałbym odpowiednio obrabiając to zdjęcie w programie graficznym. Tylko tak na prawdę liczy się samo zdjęcie, a nie technika którą osiągnąłem ten "efekt". Czy zrobię ekspozycję z 4 zdjęć czy z jednego RAWA a efekt będzie ten sam, to wg. mnie wszystko jedno jaką drogą doszedłem do takiego rezultatu. Liczy się to jak odbierają to zdjęcie użytkownicy forum :)

hijax_pl - Nie 16 Sty, 2011

kufel napisał/a:
a czemu? pierwszy raz slysze o takiej zależności .
To żadna zależność. Dobra ekspozycja to taka, w której histogram jest maksymalnie dosunięty do prawej strony. Przewrotnie można powiedzieć, że jeśli nie ma kilku pikseli maksymalnie nasyconych - fotografia jest niedoświetlona. (nie podejmuje tu pobocznych wątków typu latarnia w fotografii nocnej ;) ). Kiedy tych maksymalnych wysyceń jest całkiem sporo - mamy prześwietlenie... Mówię o plikach RAW, nie JPGach.

Każde rozjaśnianie fotografii prowadzi do utraty informacji o obrazie, tak w kontekście rozdzielczości, kontrastu, koloru jak i przejść tonalnych i w efekcie dynamiki. Taki to jest efekt wzmacniania szumów, ale i nie tylko. Musimy jeszcze wziąć pod uwagę zapis binarny i jego konsekwencje.
Dajmy na to nasz aparat obsługuje RAWy 12bitowe. Tyle bitów pozwala zapisać obraz o dynamice 11EV, ale ale... Jak te 12 bitów przekłada się na rozdzielczość w poszczególnych zakresach? Otóż w najjaśniejszych partiach mamy 2048 tonów (zakres 2048-4095), następnie poziom -1EV (w stosunku do maksymalnego wysycenia) można podzielić na 1024 tonów (zakres 1024-2047) i tak dalej aż dochodzimy do samego dołu, gdzie poziom -10 EV daje nam 2 tony (zakres 2-3) oraz poziom -11EV opisany tylko jedną wartością (jest albo go nie ma).
Jeśli teraz rozjaśniamy o np 4EV, to taki poziom -8EV (8 wartości) staje się poziomem -4EV, ale nadal o 8 wartościach pośrednich, a nie 128... - banding jak cholera ;)

[ Dodano: Nie 16 Sty, 2011 13:43 ]
cumulus napisał/a:
hijax_pl Myślisz że robię zdjęcia tylko w AWB? Otóż nie zawsze. Był okres czasu gdy bawiłem się nawet w ręczny WB :wink:
Nie - po prostu stwierdziłem, że jedno to robienie zdjęć, a drugie to wyciskanie ile się da z matrycy. Po prostu w większości przypadków stosowanie techniki HDR da się ominąć prawidłowo naświetlając.
cumulus napisał/a:
Otóż czy ustawie balans bieli poprawnie w aparacie, czy najadę pipetą w programie graficznym i dopiero tam go zmienię, wg. mnie w dzisiejszych czasach nie ma znaczenia. Wszystko zależy od tego co fotograf chce przekazać odbiorcy.
Tak, ja się tylko odnosiłem do tematu w ten sposób, że oceniając ekspozycję za pomocą histogramu de facto oglądamy JPGa a nie to matryca zarejestrowała. I uciera się taki pogląd, że RAW jest do ratowania. OK, można ratować, ale czy nie lepiej nieraz zamiast 2 pstryków dla jasnych i ciemnych partii zrobić jedną, a porządnie? ;)
cumulus napisał/a:
Czy zrobię ekspozycję z 4 zdjęć czy z jednego RAWA a efekt będzie ten sam, to wg. mnie wszystko jedno jaką drogą doszedłem do takiego rezultatu. Liczy się to jak odbierają to zdjęcie użytkownicy forum :)
Oczywiście. Zgadzam się i nie polemizuję :)
kufel - Nie 16 Sty, 2011

hijax_pl,jesli chodzi o kwestie ekspozycji to ogólnie rozumiem co masz na myśli, bardziej zaskoczyło mnie to,ze awb negatywnie wpływa na wyciaganie rozpiętości tonalnej.
cumulus - Nie 16 Sty, 2011

hijax_pl Dzięki za wyjaśnienie sprawy od strony technicznej :) . Czyli każda próba ingerencji typu rozjaśniania czy przyciemniania RAWA kończy się utratą pewnej ilości danych. Zgadzam się też z tobą w 100% że zawsze trzeba dbać oto by dobrze naświetlić wszystkie partie obrazu by potem cieszyć się większą rozpiętością tonalną ;) . Tylko czy zawsze możemy otrzymać idealnie doświetlone wszystkie partie obrazu bez stosowania filtrów? Chyba raczej nie i wtedy jesteśmy zmuszeni "oszukiwać", bądź tak jak ja wyciskać z matrycy tyle ile się da ;)
hijax_pl - Nie 16 Sty, 2011

kufel napisał/a:
bardziej zaskoczyło mnie to,ze awb negatywnie wpływa na wyciaganie rozpiętości tonalnej.
Może za szybko napisałem. Balans bieli wpływa na to co widzisz na histogramach RGB (bo przecież te histogramy są budowane z miniaturek JPGów). A to co tam jest - jest kluczowe do oceny, czy matryca zarejestrowała wszystko co się dało czy też nie wykorzystaliśmy jej potencjału.

[ Dodano: Nie 16 Sty, 2011 14:07 ]
cumulus napisał/a:
Tylko czy zawsze możemy otrzymać idealnie doświetlone wszystkie partie obrazu bez stosowania filtrów?
Oczywiście, że nie - jak już napisałem, matryca rejestrująca dynamikę 10EV przy scenie 20EV nie da rady. Cudów nie ma. I aby to ograniczenie obejść możemy zastosować filtry, które zmniejszą dynamikę sceny poprzez obniżanie kontrastu bądź zrobienie dwóch ekspozycji i sklejenie ich w kompie ;)
muzyk - Nie 16 Sty, 2011

Pablo901 napisał/a:
...to i ja wkleję HDR'a - z moim kotowatym ^^

Hmm, to jest HDR?
Z ilu zdjęć to zrobiłeś? Wygląda jak zwykła fota.

Cola - Nie 16 Sty, 2011

heh no dzięki bardzo... taka burza powinna mieć tutaj znacznie częściej miejsce.... obiecuję prowokować ;)

PS a czy można wykres takiego wzorcowego histogramu wkleic tutaj? :)

hijax_pl - Nie 16 Sty, 2011

Cola napisał/a:
a czy można wykres takiego wzorcowego histogramu wkleic tutaj?
Oczywiście, że można - ale o jaki wzorcowy Ci chodzi? I czy liczony z RAW czy JPG? ;)
Pablo901 - Nie 16 Sty, 2011

muzyk, Z tego co pamiętam to z 3 RAWów :)

Tu masz "płaskie" zdjęcie dla porównania ;)
13.

muzyk - Nie 16 Sty, 2011

Pablo901 napisał/a:


aha. Ale z trzech rawów i konwersja do jpg czy z trzech rawów przekonwertowanych do jpg i w hadeer zrobionych?
A program jakiś ciekawy, czy Photomatix? Sorry, że tak wypytuję.

Pablo901 - Nie 16 Sty, 2011

W ADOBE photoshop CS5. Z 3 pełnych RAWów, dopiero plik wyjściowy zapisany jako JPG.

A tutaj jeszcze jeden HDR'ek, pamiętam, że to było tak, cykam sobie plener, a tu nagle brama xD i sobie myślę - aa, spróbuję cyknąć HDRa - kucnąłem i z ręki kilka fotek (bez bracketingu :zalamany: ) a tu o, jak wyszło :P
14.
http://i303.photobucket.c...rama_HDR1-1.jpg


zmieniłem na link z powodu wymiarow niezgodnych z regulaminem

moronica - Nie 16 Sty, 2011

jesli juz sie porywac na HDR z reki to tylko bracketing i szybkie zdjecia seryjne
MC - Nie 16 Sty, 2011

Według mnie - nieciekawie :razz:
Kadr dziwny, widać, że poruszone.

Cola - Nie 16 Sty, 2011

hijax_pl napisał/a:
Cola napisał/a:
a czy można wykres takiego wzorcowego histogramu wkleic tutaj?
Oczywiście, że można - ale o jaki wzorcowy Ci chodzi? I czy liczony z RAW czy JPG? ;)


no o wzorcowy czyli : "...w której histogram jest maksymalnie dosunięty do prawej strony"

no chyba ze masz na mysli jeszcze jakis inny wzorcowy to tez poprosze :)

i liczony raczej z RAW, ale fajnie by było porównać też tej samej fotki w JPG bo od razu bedzie widac co sie dzieje w przypadku kompresji (?)

skasowany - Nie 16 Sty, 2011

Za MC, kot imo nie lepszy...

[ Dodano: Nie 16 Sty, 2011 15:00 ]
Cola napisał/a:
taka burza powinna mieć tutaj znacznie częściej miejsce

Któryś mod już zdążył coś wykasować???

Adolfik - Nie 16 Sty, 2011

Jeżeli mieszkasz w czarnobylu to luz, ale jeżeli nie to zacząłbym się martwić dlaczego rośliny świecą.
Cola - Nie 16 Sty, 2011

Ruslan napisał/a:
Któryś mod już zdążył coś wykasować???


nieeee :)
tak dla lepszego efektu nazwałem to burzą ;) (mózgów ;) )

hijax_pl - Nie 16 Sty, 2011

Cola napisał/a:
no o wzorcowy czyli : "...w której histogram jest maksymalnie dosunięty do prawej strony"
http://www.luminous-lands...ose-right.shtml
Cola - Nie 16 Sty, 2011

dzięki! (nawet lekcja tam jest)

teraz bede robil foty na wykres a nie na oko ;)

Pablo901 - Nie 16 Sty, 2011

moronica napisał/a:
jesli juz sie porywac na HDR z reki to tylko bracketing i szybkie zdjecia seryjne


Kurde w Sony A350 jest straszna wada, że brack. można ustawić tylko
-0,7 / 0 / +0,7
lub
-0,3 / 0 / +0,3

:( obstawiam, że nie da się wgrać żadnego upgrade'u softu, ani nic w tym rodzaju...? :cry:

hijax_pl - Nie 16 Sty, 2011

Cola napisał/a:
teraz bede robil foty na wykres a nie na oko
To na poważnie pomyśl o UniWB i profilu przetwarzania kolorów (czy jak to się nazywa w Twojej puszce) - inaczej to troszkę bez sensu będzie ;)

Pablo901 napisał/a:
Kurde w Sony A350 jest straszna wada, że brack. można ustawić tylko
No niestety.... Zostaje tryb M i statyw
Pablo901 - Nie 16 Sty, 2011

hijax_pl napisał/a:
No niestety.... Zostaje tryb M i statyw


...no i tak robię ;)
15.
http://i303.photobucket.c...SC05790_HDR.jpg

(tutaj chmury szybko leciały i nie zdążyłem tak szybko nacykać fotek, więc się przesunęły i zepsuły dość mocno efekt :< )


po raz ostatni zamieniam na link, następne zdjęcia niezgodne z regulaminem będę kasował, poza tym proszę nie zapominać o numerowaniu zdjęć

Jesienny - Nie 16 Sty, 2011

yyy a co to jest? Ani temat ani wykonanie.
skasowany - Nie 16 Sty, 2011

Pablo901 napisał/a:

...no i tak robię ;)

Po tym co Ci podpowiedział hijax poszedłeś w teren i wypróbowałeś w praktyce, tak? :P
Z całym szacunkiem, ale ogarnij się! ;)

hijax_pl - Nie 16 Sty, 2011

Ruslan napisał/a:
Po tym co Ci podpowiedział hijax poszedłeś w teren i wypróbowałeś w praktyce,
Taaaa... :)

Ruslan, masz u mnie piwo - jak tylko się w stolycy pojawię ;)

kufel - Nie 16 Sty, 2011

Pablo901, jak juz powidzial Jesienny, ani temat za dobry ani wykonanie. do poprawki ;)
arietiss - Nie 16 Sty, 2011

Pablo901, po co do tego kota był HDR? Można było spokojnie bez!
Brama rozmazana, sam wiesz czemu, a to podwórko... Sztuka dla sztuki?

Pablo901 - Pon 17 Sty, 2011

Ruslan napisał/a:
Po tym co Ci podpowiedział hijax poszedłeś w teren i wypróbowałeś w praktyce, tak? :P


Tak, bo mój iloraz inteligencji jest na takim poziomie, że nie wpadłem na tak genialny pomysł, żeby do wykonania serii zdjęć użyć statywu :roll:

(zdjęcie jest z 2 października zeszłego roku...)

Wiem, że to zdjęcie to nie cud, tak sobie zrobiłem na próbę. Nie jestem jakimś mega-fotografem :<

Cola - Pon 17 Sty, 2011

powiedzcie mi czy jesteście w stanie rozpoznac HDRa zrobionego z powiedzmy 3 fotek a pseudo HDRa zrobionego z 1 fotki za pomocą np machinery?
Pebal - Pon 17 Sty, 2011

Cola napisał/a:
powiedzcie mi czy jesteście w stanie rozpoznac HDRa zrobionego z powiedzmy 3 fotek a pseudo HDRa zrobionego z 1 fotki za pomocą np machinery?

Wszystko zależy od parametrów rejestrowanej sceny i obróbki. Jednak mając zdjęcia źródłowe i zdjęcie finalne, lub mając dwa zdjęcia finalne, wykonane różnymi technikami z dużym prawdopodobieństwem da się stwierdzić, które jest pseudo HDR-em.

Tadeuszek - Pon 17 Sty, 2011

[quote="cumulus"
PS. Może kiedyś wyskoczymy na wspólny plener ?
[/quote]
Jasne, jestem ZA! : )

Cola - Pon 17 Sty, 2011

Pebal napisał/a:
Cola napisał/a:
powiedzcie mi czy jesteście w stanie rozpoznac HDRa zrobionego z powiedzmy 3 fotek a pseudo HDRa zrobionego z 1 fotki za pomocą np machinery?

Wszystko zależy od parametrów rejestrowanej sceny i obróbki. Jednak mając zdjęcia źródłowe i zdjęcie finalne, lub mając dwa zdjęcia finalne, wykonane różnymi technikami z dużym prawdopodobieństwem da się stwierdzić, które jest pseudo HDR-em.


no wlasnie chodzi mi o to czy da sie stwierdzic mając tylko finalny produkt :)

Pebal - Pon 17 Sty, 2011

Cola napisał/a:

no wlasnie chodzi mi o to czy da sie stwierdzic mając tylko finalny produkt :)

Nie da się tego stwierdzić mając jedynie finalny produkt.
Technika HDR jest tylko jedną z możliwych opcji pozwalających uzyskać zamierzony efekt. Zamiast korzystać z techniki HDR można przecież doświetlić scenę lub poczekać na mniej kontrastowe światło. Aby stwierdzić czy użyto techniki HDR trzeba wiedzieć jaki zakres dynamiki miała rejestrowana scena.

Cola - Pon 17 Sty, 2011

no to gites - można oszukiwać ;)
hijax_pl - Pon 17 Sty, 2011

Cola napisał/a:
można oszukiwać ;)
Tzn? Co masz na myśli?
kasiakaaz - Pon 17 Sty, 2011

Pebal, zaraz wpadnie hijax albo jaad i stwierdzi, że się da... :wink: :grin:
o hijax mnie uprzedził... :razz:

Cola - Pon 17 Sty, 2011

hijax_pl napisał/a:
Cola napisał/a:
można oszukiwać ;)
Tzn? Co masz na myśli?


oj żarcik taki jako konkluzja ;) ...widać nieudany :D

ale jakby sie tak zastanowić to skoiro padają terminy HDR i pseudo HDR tzn ze ten pseudo nie jest "prawdziwy" (tylko pseudo ;) ) a skoro nie da sie tego wyłapać oglądając finalny produkt tzn że można....... jeść wyrób czekoladobotobny i wmawiać wszystkim że to czekolada ;) ....eeee yyyyy to nie był dobry przykład.... no to może ze sztucznym miodem?.... yyyy też nie.... no wiesz o co chodzi ;)

hijax_pl - Pon 17 Sty, 2011

Cola, tyle, że pomiędzy HDR a pseudo-HDR jest diametralna różnica. Niby skąd tyle pytań typu: "gdzie tu HDR", "z ilu zdjęć robiłeś"... i podobnych?
Cola - Pon 17 Sty, 2011

no sam zawsze ciekaw jestem z ilu fotek itd, ale dopadłem to machinery ostatnio i z 1 fotki mozna tak suwakami poszaleć że jak cukierka zrobię to różnicy nie widzę (tzn ja nie widzę, a dopiero się patrzeć uczę) wiec wolałem przyspieszyć swoją edukację i zapytać czy da sie odróżnic :)

PS reasumując : rozumiem że Ty jesteś w stanie rozpoznać od strzału czy jest pseudo czy nie?

hijax_pl - Pon 17 Sty, 2011

Cola napisał/a:
rozumiem że Ty jesteś w stanie rozpoznać od strzału czy jest pseudo czy nie?
Nie wiem. Ale wiem, że widać czy technika HDR była potrzebna, czy tylko była użyta jako sztuka dla sztuki...

Po prostu scen o naprawdę dużej rozpiętości jakoś tak dużo się tu nie widzi ;) A jeśli już takie sceny są to wystarczy polar + szara połówka i mamy ładny widoczek bez hadeera ;)

Cola - Pon 17 Sty, 2011

hijax_pl napisał/a:
Nie wiem.


czyli można oszukiwać ;)

hijax_pl napisał/a:
widać czy technika HDR była potrzebna


to juz ustalilismy wczesniej :)

hijax_pl napisał/a:
użyta jako sztuka dla sztuki


obawiam sie ze to częściej wystepuje, ale nie obrazałbym sie na to, bo zauważyłem że HDRa wykorzystuje sie bardziiej jako forme wyrazu niz jako zwiekszenie zakresu
i takie prawo robiących fotki ;)

....wiesz... kiedyś soli używali do konserwowania/przedłużania terminu żywności, aż z czasem sie zorientowali że taki słone lepiej smakuje i tu może być podobnie i podobnie to ewoluować..... najpierw robiło sie HDRy po to by ze światłem sobie poradzić, a teraz by było bardziej fikuśnie ;) ....co nie znaczy że soli nadal nie używa się do konserwacji ;)

PS jeszcze raz dziękuję

Pebal - Wto 18 Sty, 2011

hijax_pl napisał/a:
A jeśli już takie sceny są to wystarczy polar + szara połówka i mamy ładny widoczek bez hadeera ;)

W przypadku fotografowania krajobrazu można użyć szarej połówki, jednak w przypadku fotografowania wnętrz, HDR jest często jedynym sensownym rozwiązaniem.

hijax_pl - Wto 18 Sty, 2011

Pebal, zgadza się.
r300 - Wto 18 Sty, 2011
Temat postu: saint patric's catedral
dlatego kochan HDR
http://www.flickr.com/pho...45226/lightbox/

edmun - Wto 18 Sty, 2011

r300, ee... coś mi kolego źle pokazujesz..
pełno obwódek wokół gałęzi oraz podwójne krawędzie wieży (po prawej stronie w tle).

r300 - Wto 18 Sty, 2011
Temat postu: Re: saint patric's catedral
jut poprawiłem, nie ten plik na flickr podałem :) , ale co do gałęzi to zrobielem co moglem, obwodki dopiero widac po sporym zoomie :)
http://www.flickr.com/pho...07592/lightbox/

edmun - Wto 18 Sty, 2011

teraz troszeczkę lepiej, ściągnąłbym jeszcze tego różowego :) :razz:
kufel - Wto 18 Sty, 2011

r300 napisał/a:
dlatego kochan HDR
ale czy to jest stricte hdr , czyli poskładane ekspozycje? bo obwódki przypominają mi ciągniecie fill light i recovery w Lightroom ;)
r300 - Sro 19 Sty, 2011

z 3 raw-ow -2,0,+2
kufel - Czw 20 Sty, 2011

r300, dzieki za odp. w sumie zdziwiłem sie trochę ze takie obwódki powstały z kilku ekspozycji. moze suwaki za bardzo ciągnięte ;)
Dyzmard - Pią 21 Sty, 2011

edmun napisał/a:
Dyzmard napisał/a:
a ja celowo podkrecilem saturację i kontrast - bo to miała być taka abstrakcja trochę

bo masz na razie manię suwakowania HDR'ów.
w DigitalFotoVideo (poprzednim numerze) był obszerny artykuł o HDR'ach a także o takich tragicznych kolorystycznie zdjęciach jakie robi każdy początkujący, który dorwał Photomatixa i lubi właśnie abstrakcję :D ;)

Polecam zajrzeć.
[url=http://dfv.pl/tl_fil.../tn.jpg]Obrazek[/URL]


tylko, ze to HDR skladany w PS3, probowalem wiele kombinacji i gory zawsze wychodzily mi niebieskie, tego zlozylem w photomatix'ie (demo) i od razu co - czarne :)

kufel - Pią 21 Sty, 2011

Dyzmard, z obu wersji powyższa duzo lepsza jak dla mnie :)
Dyzmard - Pią 21 Sty, 2011

kufel >> to zdjecia tak wygladalo po wyjsciu z ph..x'a, trzeba nad nim jeszcze popracowac w PS'ie, ale najpierw trzeba zaopatrzyć się w wersje bez napisów :)
fatman - Sro 26 Sty, 2011

Dyzmard, mało coś ostra ta szóstka.
Dyzmard - Sro 26 Sty, 2011

fatman, jak chodzi ci o ten ostatni obrazek z napisami, to
nie jest to finalna wersja. Wrzucilem tylko w celach pokazania jak konwertuje kolory Photomatix vs CS3, ktory robil niebieskie gory.

Nie robilem zadnej obrobki, np trzeba popracowac na poziomami/ kontrastem, kolorami itp, nie bylo tez ostrzone po zmniejszeniu, stąd takie wrażenie.
W orginałach daje radę.

Pozdrawiam

fatman - Czw 27 Sty, 2011

Dyzmard, wypróbuj Photomatixa 4.0, bardzo fajny interfejs, dużo ulepszeń, podgląd od razu kilku wersji przykładowej obróbki.
Dyzmard - Czw 27 Sty, 2011

fatman, wlasnie zakupilem dzisiaj i zamierzam sie pobawic :) Dzieki

[ Dodano: Nie 30 Sty, 2011 20:29 ]
fatman, rzeczywiscie przyjemny w obsludze. Kilka hdr'ow z dzisiaj.[img]

16.

17.

18.

fatman - Wto 01 Lut, 2011

Dyzmard.... 16-tka miodowa! Szczeglnie niebo zarąbiste.
No i pier na 18 też Ci ładnie wyszedł. Taki Oldschool. Będzie zabawa !!
Jak znajdziesz czas - ponieważ mieszkasz jak widzę w NY - kup i poczytaj książkę Davida Nightingale'a - "Practical HDR". Ja kupiłem na Amazon.
Ta 18-tka własnie mi przypomniała tę książkę. Jest tam mnóstwo przykładów i rad jak obrabiać architekturę.
Już widzę jak zrobisz Grand Central albo nocną fasadę National Galery !
Do roboty! :smile:

Ale ja tu dzi swój ryjek włożyłem z jeszcze jedną trescią.
Dzis testowałem HDR Efex Pro ze stajni Nik Software.
Zajefajnie się tym robi. Nie dosć, że jest kupę gotowych szablonów (po lewej) to jeszcze sporo narzędzi (po prawej). Praca w tym srodowisku to melodia !!!
Możecie spróbować wersji 15-dniowej z ich strony.

Poniżej zamieszczam dwa zdjęcia interfejsu i... wynik produkcji: chałupa i krajobraz.
Chmur w krajobrazie proszę się nie czepiać :razz: to był naprawdę ponury, deszczowy dzień :mrgreen:

19. Interfejs



20. gotowa produkcja



21. Interfejs



22. I produkt z tej maszynki:


Dyzmard - Wto 01 Lut, 2011

fatman, dzieki, dzieki - nie bylem pewny co do obrobki bo z hdr'ami latwo przegiac, jechalem na wyczucie, co do lektury popatrze.
cumulus - Wto 01 Lut, 2011

16. miodzio :wink:
fatman - Wto 01 Lut, 2011

Im dłużej patrzę na tę 18-tkę tym bardziej mi sie podoba ! :mrgreen:
hijax_pl - Wto 01 Lut, 2011

Dyzmard, 18 - świetne światełko :)
Dyzmard - Wto 01 Lut, 2011

fatman, to ktore bys wrzucil do galerii ? :)
Cola - Wto 01 Lut, 2011

fatman, 19 w interfejsie bardziej mi siadają kolorki niz w 20 czyli finalnym efekcie :)
fatman - Wto 01 Lut, 2011

18. zdecydowanie. To jest dobre a jeszcze ten anapis Long Island na tym pier przypomina własnie stare czasy. Brakuje jeszcze obłażącej farby... (ale to zrobisz następnym razem z bliska) :grin:

Tymczasem zapodaję kawałek architektury "wnętrzarskiej" zrobionej nowym narzędziem:

23.

Dyzmard - Wto 01 Lut, 2011

fatman,
nie da rady to świeżuchne budowle, cos mi nie wchodzi twoje 23. - tzn chyba zapomniales dolaczyć :)

[ Dodano: Wto 01 Lut, 2011 16:10 ]
fatman, no i weszlo i jest dobrze :)

fatman - Wto 01 Lut, 2011

Cola napisał/a:
fatman, 19 w interfejsie bardziej mi siadają kolorki niz w 20 czyli finalnym efekcie :)


Bo jak wyjąłem "produkcję" 19 z HDR Efex Pro to jeszcze w celu otrzymania 20-tki w PS-ie - jak zapewne zauważyłes zdjąłem ten fioletowy zafarb z nieba (lewy górny róg kadru) i podniosłem żółty lekko, żeby ten domek (tam gdzie farba na nim została" wyglądał bardziej sharpiasto a nie tak mdło. :razz:
Moja wizja była własnie taka ale... jak tak patrzęi patrzę to... masz chyba rację ! :mrgreen:

Cola - Wto 01 Lut, 2011

fatman napisał/a:
jak zapewne zauważyłes


optymista ;)

lolek88 - Pią 04 Lut, 2011

24.

fatman - Pią 04 Lut, 2011

Hmm... Niezły bunkier lolek88... ale kompozycja jakoś nie przemawia do mnie
kufel - Pią 04 Lut, 2011

fatman napisał/a:
Bo jak wyjąłem "produkcję" 19 z HDR Efex Pro
fatman, czy obrabiałeś pojedynczego RAWa tym pluginem? a jesli tak to czy zanim zacznie sie go obrabiać w hdr efex to trzeba jakieś poprawki zrobic wczesniej w Camera raw? ( typu wyciąganie z cieni etc) . pytam bo jestem zainteresowany tym pluginem ;)

fatman napisał/a:
Niezły bunkier
ten beton przypomina trochę hale niedawno zburzonego katowickiego dworca.
lolek88 - Pią 04 Lut, 2011

Ten bunkier to ruiny teatru miejskiego w Gliwicach. Miejsce jest świetne do fotografowania, ale będąc tam pierwszy raz nie wiedziałem za co się wziąć, stąd kiepskie kadry :oops: jeszcze mam parę innych, jak coś uda mi się wyciągnąć do wrzucę ;)
arietiss - Pią 04 Lut, 2011

lolek88, miejsce z potencjałem, zwłaszcza HDR-owym...! :mrgreen:
25.
Pod lasem...

muzyk - Sob 05 Lut, 2011

Lolek, miejsce fajne, ale za mało go odkrywasz. Idź tam i zrób panoramę wnętrza - może nie totalnie szeroką, ale taką, jaką Ci się nie udało objąć sceny na tym zdjęciu.
Arietiss - to jest przyhadeerzone? (nie mam na myśli paplania DRI suwakami w photomasteriXACH czy innych kolorotrzepach)

Dyzmard - Sob 05 Lut, 2011

muzyk, a co ci z tymi panoramami dzisiaj :P
Mik443 - Sob 05 Lut, 2011

lolek88 napisał/a:
Ten bunkier to ruiny teatru miejskiego w Gliwicach. Miejsce jest świetne do fotografowania

Świetne, to mało powiedziane. Idź i pstrykaj. Porozmawiaj z ludźmi, To miejsce ma też swoją historię, warto ją poznać.

muzyk - Sob 05 Lut, 2011

fatman napisał/a:
Tymczasem zapodaję kawałek architektury "wnętrzarskiej" zrobionej nowym narzędziem:

O Ty!!! Zajetegowiste. Bardzo!!!
Dyzmard napisał/a:
muzyk, a co ci z tymi panoramami dzisiaj :P

No, ten tego, żeby szerzej było, może z lekka przuhadeerzone, zwłaszcza u Lolka (choć on pewnie póki co tam nie będzie "na dniach", żeby skadrować wnętrze i shadeerzyć).
Tam ... tam, jakbyś sprzed tych ławeczek, aparacik w pionie i cyk cyk cyk, a później choćby w ICE Microsoft złożył, byłoby ... inaczej? Ciekawie?
Zrób zaczajkę, Dyzmard please.
Mik443 napisał/a:
Świetne, to mało powiedziane.

No właśnie, dobrześ to ujął Mik

lolek88 - Sob 05 Lut, 2011

Niestety z tego co wiem, nie da się tam wejść tak sobie. Zdjęcia były robione podczas Spaceru Fotograficznego w Gliwicach. Wtedy to miejsce było specjalnie doświetlone i udostępnione. Muszę się dowiedzieć dokładnie jak z wejściem tam jest :twisted: , ale przypuszczam, że nie tak łatwo...

Jeszcze odnośnie tego programu HDR Efex Pro. Bomba! Jak dla mnie o wiele lepsze od Photomatixa :D

arietiss - Sob 05 Lut, 2011

muzyk, tak to HDR z 3 ekspozycji -2,0,+2. W oryginale pod lasem było ciemno, cały śnieg w pierwszym planie strasznie podświetlony słońcem z prawej i niewiele mniej sam wierzchołek Ćwilina.

[ Dodano: Sob 05 Lut, 2011 07:39 ]
Nie chodziło mi o jakiś straszny HDR-kowy efekt tylko o pokazanie tego widoczku bez przepałów i niedoświetleń. No i chyba się udało skoro są wątpliwości... :smile:

muzyk - Sob 05 Lut, 2011

arietiss napisał/a:
No i chyba się udało

Chyba?
Zdjęcie jest bardzo ładne. :o
Ciekawe, czy K-5tką udałoby się bez HDR zrobić?
Jaad, jak myślisz?

[ Dodano: Sob 05 Lut, 2011 09:41 ]
fatman napisał/a:
HDR Efex Pro

A propos... małe porównanko

arietiss - Sob 05 Lut, 2011

Nie mierzyłem rozpiętości, ale na pewno przerosła możliwości mojego sprzętu.
muzyk - Sob 05 Lut, 2011

Można RAWy otwierać w tym Efes Pro?
Mik443 - Sob 05 Lut, 2011

lolek88 napisał/a:
Niestety z tego co wiem, nie da się tam wejść tak sobie.

Zarządcą Ruin Teatru jest Teatr Muzyczny w Gliwicach (dawna Operetka Śląska). Z dostępnością na co dzień pewnie będzie ciężko, ale są, a przynajmniej były, wystawiane tam przedstawienia. Odbywają się też koncerty. Najwięcej imprez w ruinach jest przy okazji Gliwickich Spotkań Teatralnych. Ale... Cała okolica jest ciekawa fotograficznie. Z jednej strony jest niedoceniany pasaż łączący ul. Zwycięstwa z ul. 1 Maja, z drugiej ul. Kłodnicka, która z bramami, otwartymi podwórzami i budynkiem kościoła bodaj Babtystów daje niesamowite pole do popisu.

25 - Nie znam się na HDR, ale to zdjęcie mi się podoba.

fatman - Sob 05 Lut, 2011

muzyk - to "małe porównanko", które zamieciłes jest "w cyc" !
Ja też uważam, że HDR Efex Pro WYMIATA !!!

arietiss - widzę, że Niedźwiedzie budzą się z zimowego snu! Nie próbowałe tej 25-tki kadrowac trochę niżej? Tak 20 cm nad sniegiem? Ziarno snięgu z tyl lasem na 3-cim planie mogłoby wietnie zagrać.

Mik43 - jak ja tam wpadnę do tych Gliwic... Czasem bywam. Gdzie dokładnie ten teatr? Na razie to tylko katedrę tam robiłem :mrgreen:

kufel - moja 19-tka to składanka z trzech TIFF-ów (-2,0,+2) zrobionych z 3 RAWów. Jak próbuje robić bezpoednio - to mnie wywala (za mało pamięci w kompie) :mrgreen:

Ja też zrobiłem pojedynek HDR Efex Pro z Photomatixem 4.0 po dzisiejszym spacerze.
Może nie najszczęsliwszą fotę wybrałem bo robione było "z ręki".
Wezmę się na poważnie jutro i obrobię jakie foty ze statywu.
Na razie zobaczcie to. Ustawienia defaultowe. Przy numerze zdjęcia podaje jakiego template'u użyłem. Trzy ujęcia (-2,0,+2). RAW-y konwerowane do 16-bitowych TIFFów w CR6.0 a potem ładowane wprost do pojedynkujących się aplikacji. Po obróbce - lekko wyostrzone w PS (na takich samych ustawieniach).

26. Efx Pro - template "realistic balanced"



27. Photomatix - template "enhancer default"



IMHO - na tej focie Stary Mistrz spisał się lepiej (w ustawienaich defaultowych).
Młody kogut moim zdaniem pokazał lepszą "strukturalnosć" obiektu np. sciana po prawej.

Mik443 - Sob 05 Lut, 2011

Fatman wpadaj, wpadaj :mrgreen: tutaj mapka. Obiekt zaznaczony zieloną strzałką.
Cola - Sob 05 Lut, 2011

przydałoby się porównanie jeszcze z naszym rodzimym machinery
kufel - Sob 05 Lut, 2011

fatman napisał/a:
dzie dokładnie ten teatr? Na razie to tylko katedrę tam robiłem :mrgreen:
:shock: a myślałem ze już tylko ja pracuje na zabytku :mrgreen: :smile: ten plugin to spory wysiłek dla mojego kompa ale co dziwne nie wywala mi go :) a pamięci mam w zasadzie tylko 700mb...
lolek88 - Sob 05 Lut, 2011

Mik443 napisał/a:

Zarządcą Ruin Teatru jest Teatr Muzyczny w Gliwicach (dawna Operetka Śląska). Z dostępnością na co dzień pewnie będzie ciężko, ale są, a przynajmniej były, wystawiane tam przedstawienia. Odbywają się też koncerty. Najwięcej imprez w ruinach jest przy okazji Gliwickich Spotkań Teatralnych. Ale... Cała okolica jest ciekawa fotograficznie. Z jednej strony jest niedoceniany pasaż łączący ul. Zwycięstwa z ul. 1 Maja, z drugiej ul. Kłodnicka, która z bramami, otwartymi podwórzami i budynkiem kościoła bodaj Babtystów daje niesamowite pole do popisu.

O walorach fotograficznych centrum Gliwic mówić mi nie musisz ;)
Jakby była okazja do fotografowania tam podczas jakiejś imprezy to bez wahania bym skorzystał, jednak pewnie bez akredytacji może być ciężko. Ale mogę się mylić. Jednak i tak co innego fotografować podczas imprezy/koncertu, a co innego w spokoju, bez ludzi, samo miejsce.

fatman - Nie 06 Lut, 2011

Mik443 napisał/a:
Fatman wpadaj, wpadaj :mrgreen: tutaj mapka. Obiekt zaznaczony zieloną strzałką.


Dzięki. No ale jaja...
Zawsze jak jestem w Gliwicach to spię w Diamencie na Zwycięstwa i nie wiedziałem, że pod samym nosem mam TAKI teatr :grin:

Imperial - Nie 06 Lut, 2011

16.
fajne
18.
imho. troch za duzo saturacji, ale miejsce dobre :)

28. z centrum miasta, buduja pewnie nowy "market"

MC - Nie 06 Lut, 2011

28 bardzo na tak.
Cola - Nie 06 Lut, 2011

28

o w morde :shock:

extra tylko winieta za duza moim zdaniem

PS z jakiego softu korzystasz?

Canonier 400 - Nie 06 Lut, 2011

Dla mnie 28 bardzo na nie.
Niebo jest ciemniejsze od cieni w burzonym budynku.
Przehadeorzone....

witkot - Nie 06 Lut, 2011

Imperial ciekawy temat na HDR-ka,ale jak poprzednicy-ta winieta jest zdecydowanie za mocna
kufel - Nie 06 Lut, 2011

28 z potencjałem , za duża winieta.
blaine - Nie 06 Lut, 2011

Fakt, przehadeerzone, ale można przehadeerzyć z klasą i bez klasy ;)
Mi się podoba ;)

kufel - Nie 06 Lut, 2011

blaine napisał/a:
Fakt, przehadeerzone,
no wlasnie nie ,no chyba ze pisząc przehadeerzone masz na myśli ze za duża winieta ;) :razz:
blaine - Nie 06 Lut, 2011

Dla mnie jeśli po zdjęciu od razu widać, że to HDR, to jest przehadeerzone. ;)
Mam inny próg tolerancji najwyraźniej. ;)

Cola - Nie 06 Lut, 2011

ale to na szczescie kwestia gustu :)
hijax_pl - Nie 06 Lut, 2011

blaine napisał/a:
Dla mnie jeśli po zdjęciu od razu widać, że to HDR, to jest przehadeerzone. ;)
To tak jak z lampą błyskową - dobrze użyta jest wtedy gdy nie widać jej użycia ;)

Oczywiście zawsze ktoś może celowo ustawić lampy tak by był silny kontrast i cienie - tak samo ktoś może sobie zrobić cukierkowego HDRa ;)

cybertoman - Nie 06 Lut, 2011

Imperial napisał/a:
28
HDR w te czy we wte - nie naleze tez do wielbicieli winiet (a wrecz przeciwnie). A to zdjecie mi sie podoba.
blaine - Nie 06 Lut, 2011

hijax_pl, święta prawda, dlatego napisałem, że można przehadeerzyć z klasą ;)
arietiss - Nie 06 Lut, 2011

Jakoś takie mocne HDR-y pasują mi do ruin, maszyn, skał, konstrukcji, budynków itp, ale winieta za mocna!
moronica - Nie 06 Lut, 2011

28 taki nietypowy HDR ale jak dla mnie swietne
kasiakaaz - Pon 07 Lut, 2011

Imperial, 28 świetne, bardzo mi się podoba. Winieta mi nie przeszkadza, ale ciekawa jestem jak wyglądałoby z mniejszą... :smile:
poroz - Pon 07 Lut, 2011
Temat postu: domek
To jedno z pierwszych zdjęć HDR jakie zrobiłem ciekawy jestem jak się podoba ?
kufel - Pon 07 Lut, 2011

poroz,bez zachwytu ale czepiać sie za bardzo tez nie ma czego ;) warto pomyśleć nad jakimś ciekawym tematem, jest ich cale multum , od krajobrazów po opuszczone domy etc ;)


blaine napisał/a:
Mam inny próg tolerancji najwyraźniej. ;)
hmm to nawet chyba nie kwestia progu tolerancji a...tematu zdjęcia :) ta sama obróbka w krajobrazie na pewno by mi sie nie spodobała , natomiast do maszyn,riun etc czyli jak w tym przypadku jak najbardziej jest OK. tylko ta winieta... ;)
Dyzmard - Pon 07 Lut, 2011

Imperial, 28 wymiata.
fatman - Pon 07 Lut, 2011

Przychylam się do zdania niektórych kolegów. Imho na 28 przewinietowane.
Ale ożna jeszcze tam poszaleć z koparkami :razz:

Imperial - Pon 07 Lut, 2011

Dzieki wszystkim za pozytywne komentarze i slowa krytyki.

Cola
hdr w photomatix nastepnie lightroom

W glowoli sprostowania, rozumiem komentarze skierowana w strone viniety...zdalem sobie od poczatku sprawe, ale po prostu od jak zobaczylem te ruiny to mialem przed oczami katastrofe, powiedzmy kleske (jak na Haiti) i chcialem oddac na zdjeciu moje odczucie, troche dlubalem w lightroomie i uznalem, ze zostawie wlasnie taki obrazek (na poczatku byla ciemna wersja czarno/biala). Sa powiedzmy pewne przyjete zasady tolerancji. Ktos bardzo nudny dawno temu powiedzial, ze musi byc taki i taki odstep czy zabarwienie itd. ale jak nie musze to sie ich nie trzymam.

dla kasiakaaz i innych spragnionych mniejszej viniety (o polowe mniejsza):
30.

baracuda - Pon 07 Lut, 2011

Imperial napisał/a:
innych spragnionych mniejszej viniety (o polowe mniejsza):
30.


noo , zajefajne :wink:

hijax_pl - Pon 07 Lut, 2011

Imperial, jak dla mnie - dużo lepiej :idea:
kasiakaaz - Pon 07 Lut, 2011

Imperial, druga wersja jest taka bardziej "poprawna" i niewątpliwie jest świetna, ale pierwsza ma w sobie coś katastroficznego i mrocznego... Dlatego też bardzo mi się podoba i chyba nawet bardziej. :wink: Jak napisałam wcześniej, mnie ta winieta nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie.
kufel - Pon 07 Lut, 2011

no i dla mnie tez ta wersja jest lepsza.
fatman - Wto 08 Lut, 2011

Imperial - jest DOBRZE a nawet DUZO LEPIEJ ! :razz:

Zobaczcie galerię:
http://www.chromasia.com/galleries/hdr.php

Ciekawostką jest to, że można myszką najechać na napis "show the original" i zobaczyć z czego facet "wychodził" robiąc HDRa.

dr11 - Wto 08 Lut, 2011

Też tak myślę :P :)
poroz - Wto 08 Lut, 2011
Temat postu: Staruszek
Mam nadzieję że to jest ciekawsze
Aszex - Wto 08 Lut, 2011

hijax_pl napisał/a:
Cola napisał/a:
no o wzorcowy czyli : "...w której histogram jest maksymalnie dosunięty do prawej strony"
http://www.luminous-lands...ose-right.shtml


Genialne :)

dragossani - Wto 08 Lut, 2011

Staroć z czasów gdy jeszcze jechałem na JPGach - szkoda bo z RAWa pewnie przepał dał bym radę wyciągnąć.

32.

Adolfik - Wto 08 Lut, 2011

Konkretne pytanie. Jak minimalizować efekt halo? Strasznie denerwuje ot choćby jak moim przykładzie


kufel - Wto 08 Lut, 2011

poroz, sam budynek ciekawszy ale dopracuj obróbkę ;)

Adolfik, im bardziej przygaszasz jasne niebo i jednocześnie mocno rozjaśniasz ciemniejsze miejsca tym większe szanse na powstanie "halo" , tak wlasnie jest w przypadku 33. nie wiem czy da sie to jakos ominąć. chyba trzeba suwaki poluzować troche ;)

Aszex - Wto 08 Lut, 2011

Znacie jeszcze jakiś blog podobny do Chromasi ze zdjęciami przed i po? :)
kufel - Wto 08 Lut, 2011

skoro jesteśmy w temacie koparek i wyburzeń ;)

34.

dragossani - Wto 08 Lut, 2011

35.

Adolfik - Sro 09 Lut, 2011

36


Tyle ile dało się poprawić to poprawiłem ;)

kufel - Sro 09 Lut, 2011

Adolfik napisał/a:
Tyle ile dało się poprawić to poprawiłem ;)
no halo mniejsze, za to troche odszumianiem pojechales ;)
Adolfik - Sro 09 Lut, 2011

Fakt. W sumie to pierwszy hdr z jakiejś szufladowej fotki, ale to nie powód do tłumaczeń ;) Coś nowego się upiecze niedługo.
fatman - Sro 09 Lut, 2011

Adolfik i dragossani - widzę, że my ze stolicy Pyrlandii a więc możemy się podziellić miejscówkami albo jakiś pierwszy na tym forum wielkopolski hdrplenerek zorganizować. :smile:
Co Wy na to?

Adolfik - Sro 09 Lut, 2011

Fotek nigdy nie za wiele ;) A już w ogóle bym się ucieszył z analogowego foto-spotkania.
veenee - Sro 09 Lut, 2011

milo zobaczyc stare katy - nasz ratusz rules! :wink:
fatman - Nie 13 Lut, 2011

Cos z wypadu na Neist Point...

37.


38.

kasiakaaz - Nie 13 Lut, 2011

fatman, jak zwykle - bardzo ładnie. :smile: Sama nie wiem, który kadr podoba mi się bardziej... Chyba jednak 37. Fajnie, że na 38 te różowe kwiatki "wlazły" w kadr...
Adolfik - Nie 13 Lut, 2011

fatman, mam wrażenie że juz coś z tej serii wstawiałeś, tym razem jednak znacznie lepiej ;)
kufel - Nie 13 Lut, 2011

fatman, obydwa fajne.

PS. robione photomatixem? bo obrazek dość typowy dla tego programu. no chyba ze to jedna z opcji hdr efex ;)

fatman - Nie 13 Lut, 2011

Photomatix 4.0
W hdr Efex wyszły kiepsko. Za bardzo szum wylazł przy lokalnynych wzmocnieniach i zrezygnowałem.

lolek88 - Pon 14 Lut, 2011

39

kufel - Pon 14 Lut, 2011

fatman napisał/a:
Photomatix 4.0
czyli oko mnie niem myli ;)

lolek88, jak dla mnie ok, pasuje mi tu ta mocna obróbka.

fatman - Pon 14 Lut, 2011

lolek88 - obróbka na miejscu. Ten "duch" na niebie z lewej trochę odciąga uwagę. Jak robione?
lolek88 - Wto 15 Lut, 2011

kufel, właśnie o obróbkę się bałem, czy się spodoba. Zrobiłem sobie dla porównania parę innych wersji, także słabszych i jakoś taka najbardziej pasowała do warunków.
fatman, skąd się duch wziął, nie wiem, spróbuję go potem występlować. A zrobione w HDR Efex. Bardzo fajne są tam te gotowe wzory. Jeden z nich wybrałem i zmodyfikowałem go jeszcze 'pod siebie'.

fatman - Wto 15 Lut, 2011

lolek88 napisał/a:
fatman, skąd się duch wziął, nie wiem, spróbuję go potem występlować. A zrobione w HDR Efex. Bardzo fajne są tam te gotowe wzory. Jeden z nich wybrałem i zmodyfikowałem go jeszcze 'pod siebie'.


Tak. Te gotowce są rzeczywiście w cyc!
Stwierdziłem jednak, że HDR Efex Pro słabo się sprawuje przy zaszumionych zdjęciach. wtedy PMX pokazuje siłę.

lolek88 - Wto 15 Lut, 2011

Zaszumionych zdjęć jeszcze nie HDRowałem ;) Zobacze jak to potem będzie.
A teraz tak z ciekawości przepuściłem przez HDR Efex Pro tylko jedno zdjęcie. W Photomatixie chyba nie było to możliwe (albo było? nie pamiętam...). Chciałem zobaczyć jak zmodyfikować można jedno zdjęcie w takim programie. Część z tych panoram dawałem do Krajobrazów wczoraj.
Po kliknięciu pojawią się duże zdjęcia.

40.

Oryginał:


41.

Wersja druga

Oryginał.


42

Wersja druga

Oryginał.


43

Wersja druga

Oryginał.


44

Wersja druga

Oryginał.


To tak bardziej w ramach ciekawostki ;) Aczkolwiek wszystkie opinie mile widziane.

fatman - Wto 15 Lut, 2011

No to żeś naprodukował :mrgreen:
Ale po kolei. Najbardziej pasują mi:
41. wersja pierwsza
42. oryginał (ciut bym podostrzył). Jednak niebo w wersji 1 wyszło paskowo za ciemne.
43. wersja 2 ale niebo do odszumienia (zamaskuj dół)
44. wersja pierwsza

lolek88 - Sro 16 Lut, 2011

Efekt nudy :D Jeszcze mam parę dni wolnego przed studiami i tak myślę co by tu jeszcze stworzyć :cool:
I dzięki za opinie ;)
Jeszcze z tego co zaobserwowałem przy robieniu HDRów z jednego zdjęcia, to bardzo często góry, głównie cienie, robił się niebieskie/granatowe. W LR potem musiałem ściągać sporo niebieskiego. No i teraz jak mi napisałeś z tym szumem, to rzeczywiście sporo tego wyszło przy różnego rodzaju obróbce.

Pebal - Sro 16 Lut, 2011

lolek88 napisał/a:
Efekt nudy :D Jeszcze mam parę dni wolnego przed studiami i tak myślę co by tu jeszcze stworzyć :cool:

Jeżeli masz czas to możesz się zapoznać z programem SNS-HDR Pro/Lite, generuje bardziej czysty obraz od HDR Efex Pro ;-)

cybertoman - Sro 16 Lut, 2011

A rzeczywiscie, eksperymentowalem z SNS-HDR jakis czas temu i mam dobre wspomnienia co do rezultatow, tylko byl deczko wolny.
Pebal - Sro 16 Lut, 2011

Dalej jest deczko wolny, ale generuje coraz lepszy obraz.
baracuda - Sro 16 Lut, 2011

lolek88 napisał/a:
41,44
najbardziej mi podchodzą :smile:

43. pasuje mi na tapetę na kompa , można wykorzystać :razz:

lolek88 - Sro 16 Lut, 2011

Pebal napisał/a:

Jeżeli masz czas to możesz się zapoznać z programem SNS-HDR Pro/Lite, generuje bardziej czysty obraz od HDR Efex Pro ;-)

Ok, spróbuję. O programie słyszałem, ale z tego co wiem wersja Lite jest tylko tekstowa, tak?
baracuda, korzystaj do woli :D

baracuda - Sro 16 Lut, 2011

lolek88 napisał/a:
baracuda, korzystaj do woli :D


Dzięki , 43 mam na pulpicie :smile:

cybertoman - Sro 16 Lut, 2011

Pebal napisał/a:
generuje coraz lepszy obraz.
To znow sie pobawie.
fatman - Sro 16 Lut, 2011

Pebal napisał/a:
Dalej jest deczko wolny, ale generuje coraz lepszy obraz.


Każda myszka SWÓJ ogonek chwali :razz:

cybertoman - Sro 16 Lut, 2011

fatman, Pliszka. Myszki maja kable.
Pebal - Sro 16 Lut, 2011

fatman napisał/a:

Każda myszka SWÓJ ogonek chwali :razz:

Jak ładny, to czemu nie. Zawsze można go skonfrontować z innymi ogonkami.

fatman - Sro 16 Lut, 2011

cybertoman napisał/a:
fatman, Pliszka. Myszki maja kable.


Masz rację - to rzeczywiście miała być Pliszka. :oops:

Pebal - Sro 16 Lut, 2011

lolek88 napisał/a:

O programie słyszałem, ale z tego co wiem wersja Lite jest tylko tekstowa, tak?

Tak, wersja Lite nie ma interfejsu graficznego, pliki przeciąga się na ikonkę programu. Jednak w nowej wersji Lite dostępne są już predefiniowane presety, które pozwalają częściowo wpływać na uzyskane efekty.

ophiuchus - Sob 26 Lut, 2011

45.

robertok01 - Sob 26 Lut, 2011

45.Bardzo fajne.
46.


Mój pierwszy post:)

kufel - Sob 26 Lut, 2011

w 46 troche góry mi brakuje, komin zbyt blisko krawędzi

robertok01 napisał/a:
Mój pierwszy post:)
witamy na forum ;)
sklsk - Nie 27 Lut, 2011

47 Roztocze, Bełżec


[ Dodano: Nie 27 Lut, 2011 21:50 ]
nie wyrobiłem się w ciągu godziny ale mam nadzieję że nikt nie urwie mi głowy za post pod postem :)
za fotki chyba jednak to się może zdarzyć
48 Roztocze Bełżec

test256 - Pią 11 Mar, 2011

49.


(jeśli można to zamieszczam link do troszkę większego zdjęcia : link (1200x795px) )

LoveBeer - Pią 11 Mar, 2011

46 jest ekstra. hdr po ktorym nie widac ze to hdr to najlepszy hdr ! ;)
kasiakaaz - Sob 12 Mar, 2011

test256, za bardzo pojechałeś suwaczkami. Wszystko "świeci".
fatman - Sob 12 Mar, 2011

test256... krótkofalówka na plecach żołnierza... BEZCENNE !
Najlepszy motyw tego zdjęcia !

Imperial - Nie 20 Mar, 2011

50.
przesadzilem moze troche w post, dlatego wiekszym nawet sie nie chwale (sic!)

kasiakaaz - Nie 20 Mar, 2011

Imperial, przesadziłeś, jak przesadziłeś... Mnie osobiście to zestawienie kolorystyczne i pojechanie akurat w tym przypadku się nawet podoba, ale drażni brak symetrii, tj. ucięte komin, wieżyczka i drzewo w odbiciu. Przydałby się symetryczny kadr. Mam wrażenie, że leci w lewo. :wink:
kufel - Nie 20 Mar, 2011

no wlasnie, obróbka jakoś przesadzona nie jest, bardziej w oczy rzuca sie to o czym kasiakaaz napisała.
panmarecq - Pon 21 Mar, 2011

Zapewne zostanę zjechany za to że to przejechany HDR czy jak to tam się mówi "suwakami pojechane" No ale jak na mój pierwszy HDR to mi się podoba,miał wyjść właśnie taki surowy trochę klimat.

51


Robione w Machinery demo.

kufel - Pon 21 Mar, 2011

nie do końca przekonuje mnie aż tak pochyły kadr.
panmarecq - Pon 21 Mar, 2011

kufel,
Nie mam szerokiego kąta moje 24 mm daję jakieś 39 mm,a koniecznie chciałem mieć komin w tle i trochę zniekształcony samochód i tylko tak udało mi się to połączyć.

hijax_pl - Pon 21 Mar, 2011

panmarecq napisał/a:
i tylko tak udało mi się to połączyć.
A skleić dwie czy trzy ekspozycje a'la panorama?
Dyzmard - Wto 22 Mar, 2011

panmarecq, mogłeś kadrować w pionie.
panmarecq - Wto 22 Mar, 2011

hijax_pl, nie przyszło mi to do głowy

Dyzmard, W pionie też kadrowałem,ale ten kadr niezbyt mi podchodził, spróbuję zrobić z pionowego hdr'a i wrzucę.

newryhighwayman - Sro 23 Mar, 2011

Moje pierwsze hdry z trzech klatek RAW - jak wyszło?

52.


53.

dr11 - Sro 23 Mar, 2011

Wang ładny :)
52 chyba w lewo lekko leci, 53 kolorystycznie lepiej (mniejsze nasycenie wydaje mi się lepsze) i kadr ciekawszy.

MC - Sro 23 Mar, 2011

Ładnie, ale mimo wszystko na drugim drażni mnie przepał w górnych oknach oraz rozlane żółto-białe plamy od oświetlenia. Wiem, to nie było łatwe.
newryhighwayman - Sro 23 Mar, 2011

Dzięki, spróbuję jeszcze nad tym popracować.
MC - Sro 23 Mar, 2011

A rawy robiłeś -2,0,+2? Może w takich sytuacjach jeszcze ręcznie zrobić -4EV?
fatman - Nie 27 Mar, 2011

Klimaty nad Dziką Orlicą.

54.


55.

hijax_pl - Nie 27 Mar, 2011

fatman, prawidłowo zastosowana technika HDR :)

P.S.
Bardziej mi pasuje to z galerii..

kufel - Nie 27 Mar, 2011

fatman,niezłe, ale również bardziej pasuje mi to z galerii :)
Cola - Nie 27 Mar, 2011

prawidłowo wg których prawideł? ;)

PS mnie tez bardziej ten z galerii

hijax_pl - Nie 27 Mar, 2011

Cola napisał/a:
wg których prawideł? ;)
Oczywiście tych od butów mojego dziadka ;)
kufel - Nie 27 Mar, 2011

Cola napisał/a:
prawidłowo wg których prawideł? ;)
estetyki :P
Cola - Nie 27 Mar, 2011

a estetyka w jakim przedziale ramowym sie znajduje? ;)
gdzie jest estetycznie, a gdzie jeszcze lub już nie? ;)

kufel - Nie 27 Mar, 2011

Cola napisał/a:
a estetyka w jakim przedziale ramowym sie znajduje? ;)
gdzie jest estetycznie, a gdzie jeszcze lub już nie? ;)
w tej kwestii sa dwa obozy o przeciwnych poglądach, ja wole ten który mówi o tym żeby nie przesadzać z suwakami , szczególnie saturacji ;) ale fakt, jakiejś jednej prawdy objawionej tu nie ma. co nie zmienia faktu ze często hdr staje sie celem a nie środkiem a wtedy przybiera rozne pstrokate formy ;)
hijax_pl - Nie 27 Mar, 2011

Dla mnie sprawa jest prosta jak konstrukcja cepa:
- gdy chodzi nam o poszerzenie zakresu tonalnego, aby obejść ograniczenia używanego aparatu - nie przesadzamy z suwakami
- gdy chcemy podkreślić zniszczenie, zintensyfikować jego odbiór na pracy - wtedy urządzamy sobie sesję radosnego suwania suwaczkami.

Ale to tylko i wyłącznie moje zdanie. Prywatne. :cool:

kufel - Nie 27 Mar, 2011

hijax_pl napisał/a:
Ale to tylko i wyłącznie moje zdanie. Prywatne. :cool:
w zasadzie mógłbym sie pod tym podpisać :)
fatman - Nie 27 Mar, 2011

Łazik z 54 i 55 stał za tą chałupą...

56.

Cola - Nie 27 Mar, 2011

czyli jednak dochodzimy do miejsca w którym wypadałoby zaakcentować słowo "SUBIEKTYWIZM" :)
kufel - Nie 27 Mar, 2011

Cola napisał/a:
czyli jednak dochodzimy do miejsca w którym wypadałoby zaakcentować słowo "SUBIEKTYWIZM" :)
z pewnością :)
fatman - Nie 27 Mar, 2011

kufel napisał/a:
... ja wole ten który mówi o tym żeby nie przesadzać z suwakami , szczególnie saturacji ;) ale fakt, jakiejś jednej prawdy objawionej tu nie ma. co nie zmienia faktu ze często hdr staje sie celem a nie środkiem a wtedy przybiera rozne pstrokate formy ;)


W przypadku tego samochodu saturacja była środkiem podkreślającym strukturę. Nie miałem (zresztą rzadko kiedy mam) na celu oddawanie rzeczywistości tylko to jak ja to widzę. Suwaczkami to się bawiłem dawno temu, kiedy robiłem pierwsze kadry w HDR. Waliłem na maxa i mi sie podobało. :mrgreen:
W 90% fotografuję krajobrazy a tam jak widomo HDRu trzeba używać bardzo ostrożnie a wręcz niedostrzegalnie. Jazda mikrokontrastem odpada (halo) Ale przy maszynach... uważam lekkie przesaturowanie jak i mocne przeostrzenie jako narzędzia wyciągające/podkreślające strukturę obiektu.

dr11 - Nie 27 Mar, 2011

fatman, z wszystkich łazików ten z 56 dla mnie naj ;)
kufel - Nie 27 Mar, 2011

fatman napisał/a:
Ale przy maszynach... uważam lekkie przesaturowanie jak i mocne przeostrzenie jako narzędzia wyciągające/podkreślające strukturę obiektu.
dokładnie.dziala to również w przypadku budynków np i ruin wszelakich :)

fatman napisał/a:
W przypadku tego samochodu saturacja była środkiem podkreślającym strukturę.
ale przesytu imo nie ma :)
witkot - Pon 28 Mar, 2011

dr11 napisał/a:
fatman, z wszystkich łazików ten z 56 dla mnie naj ;)

Tylko następnym razem weź Husqvarne i wytnij te drzewo z pierwszego planu :mrgreen:

ps.tak na serio- dobra robota !

kasiakaaz - Wto 29 Mar, 2011

fatman, mnie się podobają i łaziki (uważam, że suwaczkami są pojechane w sam raz). Chałupka też fajna, drzewo mi nie przeszkadza - dodaje klimatu.

[ Dodano: Wto 29 Mar, 2011 17:32 ]
newryhighwayman napisał/a:
Moje pierwsze hdry z trzech klatek RAW - jak wyszło?

Całkiem fajnie... :grin: :wink: Generalnie mi się podobają, ale na 53 rzeczywiście przepały na oknach i oświetleniu trochę przeszkadzają.

fatman - Wto 29 Mar, 2011

kasiakaaz, witkot - dzięki za dobre słowo. :smile:

PS. Ta chałupa bez drzew wyglądałaby łysawo i mniej klimatycznie.

newryhighwayman - Sro 30 Mar, 2011

kasiakaaz napisał/a:

Całkiem fajnie... :grin: :wink: Generalnie mi się podobają, ale na 53 rzeczywiście przepały na oknach i oświetleniu trochę przeszkadzają.


OK, poprawiłem oba, dzięki za uwagi :)

lolek88 - Czw 31 Mar, 2011

Też mógłbym się podpisać pod zdaniem hijax_pl ;)
A 54 i 55 jak najbardziej na +
fatman, masz może 56 w kolorze?

fatman - Czw 31 Mar, 2011

Mam lolek
Wywołany tylko z RAWa i lekko wyostrzony. Poza tym ... out of the box.
57.

newryhighwayman - Czw 31 Mar, 2011

Fatman, nie potrzebujesz pomocy w remoncie? :)
kasiakaaz - Czw 31 Mar, 2011

fatman, iiiiiiii... 56 duuuużo lepsze - ma klimat. :wink:
fatman - Czw 31 Mar, 2011

kasiakaaz - Też tak uważam ale zamieściłem na prośbe lolka.
newryhighwayman - a wiesz..., że chętnie bym kupił tę chałupę zważywszy na miejsce gdzie ona stoi...
http://maps.google.pl/map...037894&t=h&z=15

psylo - Czw 31 Mar, 2011

ojjj...zacne miejsce...śnieżnik pod ręką, kotlina kłodzka pod ręką... zbaczając z fototematyki to w wielu górskich miejscowościach jest wiele opuszczonych chatek i chat opasłych w swe rozmiary... niestety zajmowanie pustostanów nie jest przychylne w bolandzie... ale zawsze mozna pogadać z ludźmi, którzy wiedzą kto tam mieszkał i z kim się kontaktować...jak się uda to za niewielkie pieniądze będzie ziemia w takim piknym miejscu a na remont i tak wyda sie mniej niż na nowy (oczywiście w zależności co kto potrzebuje;> )
lolek88 - Pią 01 Kwi, 2011

o, dzięki ;) chciałem tylko z ciekawości zobaczyć różnice między czb a kolorem.
btw, do środka da się jakoś wejść? ;> czy pozamykane wszystko?

fatman - Pią 01 Kwi, 2011

Da sie wejść do sieni. Potem ... kłódka na drugich drzwiach :cry:
litlfisch - Nie 03 Kwi, 2011

58 jedna z ciekawszych sala z pałacu Biedermanna

fatman - Wto 05 Kwi, 2011

Kurcze... tak symetryczne że aż oczy bolą (gdyby nie ten mii statyw poprawej) :razz:
Bardzo ładne i równe tonalnie zdjęcie.

litlfisch - Sro 06 Kwi, 2011

fatman napisał/a:
(gdyby nie ten mii statyw poprawej) :razz:

dobra
jeszcze nikt tak mojego bohomaza tak nie nazwał :mrgreen:

fatman - Sro 06 Kwi, 2011

"mini" a nie mii miało być.

BTW: Czy to jest ten słynny Bohomaz BH-300 carbon IS ? :mrgreen:

litlfisch - Sro 06 Kwi, 2011

fatman napisał/a:
"mini" a nie mii miało być.
BTW: Czy to jest ten słynny Bohomaz BH-300 carbon IS ? :mrgreen:

tak najnowszy model jaki się ukazał

fillion - Nie 10 Kwi, 2011

Moje pierwsze boje z HDR w starym, opuszczonym XIX-wiecznym młynie.

59.


60.


61.


62.

newryhighwayman - Pon 11 Kwi, 2011

Wrzosy w Puszczy Kampinoskiej, różne dni i nastroje:

63.


64.

muzyk - Wto 12 Kwi, 2011

fatman napisał/a:
tak symetryczne że aż oczy bolą

Eno... luknij et dokładniej...
Niemniej, bardzo fajne zdjęcie.
64. Bardzo !!!

lolek88 - Wto 12 Kwi, 2011

64. świetny klimat !
63. z resztą też ;)

fatman - Czw 14 Kwi, 2011

fillion - ten młyn ma potencjał tylko nad kompozycją trochę popracuj.
Jest tam mnóstwo fajnych rzeczy do pokazania.

[ Dodano: Wto 19 Kwi, 2011 00:39 ]
Sorka Admin ale już 4 dni nikt tu nie pisał. łączenie wpisu... wiem :cry:

Nowy gatunek :mrgreen: nocny HDRek. Z Krakowa...

65.

Tiunk - Wto 19 Kwi, 2011

66.


67.


Z różnych dziedzin, ale to moje początki z zabawą z HDR.

kufel - Wto 19 Kwi, 2011

Tiunk, obróbka ok, ale kadry nie do końca mi pasują ;)

fatman napisał/a:
Nowy gatunek :mrgreen: nocny HDRek. Z Krakowa...
albo mi sie wydaje albo krawędź dachu trochę świeci ;) poza tym ok :)
Morpheus - Wto 19 Kwi, 2011

64 ok. lubię takie klimaty – znudziły mnie zdjęcia kwiatuszek, gałązka albo inne zwierzątko z popisowym zastosowaniem GO

[ Dodano: Wto 19 Kwi, 2011 14:10 ]
65 też ciekawe

fatman - Wto 19 Kwi, 2011

kufel - ano świeci... :oops:
Przyłożyłem strukturki więcej żeby kamienie na ścianach wyszły i cegły i wtedy ta poświatka wylazła. Leń ze mnie, mogłem przymaskować :oops: :oops:

nozomi - Sro 20 Kwi, 2011

64 fajne jest :cool:
newryhighwayman - Sro 20 Kwi, 2011

Morpheus napisał/a:
64 ok. lubię takie klimaty – znudziły mnie zdjęcia kwiatuszek, gałązka albo inne zwierzątko z popisowym zastosowaniem GO


Dzięki :) mam cyfrową lustrzanke od niedawna, ale kiedyś robiłem duzo zdjęć - czyli miałem długą przerwę. No i przez te parę miesięcy juz wyczaiłem, jakie są dziś najbanalniejsze i najbardziej nadużywane tematy. Zamglone kamienie na pierwszym planie, pomost idący w nicość, fałdy zielonych pól itd. I już mam na te tematy uczulenie :)

moronica - Nie 24 Kwi, 2011

takie cos dzis popelilam, skladane z 5 zdjec wywolywanych z jednego RAWa

68

muzyk - Nie 24 Kwi, 2011

Fajnie zdjęcie!
Ociupinkę w prawo leci, ale to drobiazg.
W jakim programie składałaś i czy j-pegi czy rawy?

nozomi - Nie 24 Kwi, 2011

Za muzykiem, mi też się podoba, lubię taką "surową" tonację :smile:
moronica - Nie 24 Kwi, 2011

skladane z TIFow w Photomatiksie
hijax_pl - Pon 25 Kwi, 2011

moronica, photomatix sam potrafi wielokrotnie wywołać pojedynczego RAWa ;)
litlfisch - Pon 25 Kwi, 2011

69 Talar, zabytkowy młyn wodny

dr11 - Pon 25 Kwi, 2011

68 niestety dla mnie to ani forma ani treść. Kadr centralny i halo na niebie.
litlfisch, przewody nie pasują, do wystemplowania. :)

litlfisch - Pon 25 Kwi, 2011

dr11,
coś dzisiaj myślenie mi nie sprzyja :mrgreen: następnym razem muszę złapać oba budynki i pokombinować

dr11 - Pon 25 Kwi, 2011

litlfisch napisał/a:
coś dzisiaj myślenie mi nie sprzyja
Może jaj za dużo? ;) :) Mi też ciężko to idzie :P Spoko, młyn nie ucieknie...
Marshal3d - Pon 25 Kwi, 2011

70
litlfisch - Pon 25 Kwi, 2011

Marshal3d, chyba ciut z niebieskim pojechane

71 jeden z eksponatów w bunkrze Konewka 380 metrów, wchodził cały pociąg, szkoda że końcówka lufy z GO wyszła


72 część końcowa korytarza

AMB - Pon 25 Kwi, 2011

armata całkiem całkiem wyszła,

a tu mój skromny HDR
http://www.flickr.com/pho...tream/lightbox/

dr11 - Pon 25 Kwi, 2011

litlfisch, armata wyszła OK, może gibnąłbym ją nieco na prawo :)
AMB, trochę ciemno na dole w cieniach jak na mój gust. Ale chmurka pięknie wyszła :)

Ja na razie tak.
73.

fatman - Pon 25 Kwi, 2011

moronica- 68 bardzo ładne
litlfish - 71 armata bardzo dobra. Szkoda, że początek lufy nie wyszedł ostro ale rozumiem, że tak musiał...
Marshal3d - zjedź z saturacją dość mocno na 70-tce.

dr11 - Pon 25 Kwi, 2011

No to kolejna, jeszcze ciepła ;) Zabrakło mi nieco rozpiętości tonalnej, do powtórki :P

74.


Backstage: https://lh4.googleusercontent.com/_IMCCmy57OBc/TbW_bTp9zbI/AAAAAAAACS8/YKUAchrF55I/IMG_9351-R.jpg
Dzięki Marku ;)

fatman - Pon 25 Kwi, 2011

No..... 74 to już mistrzostwo !
I jeszcze te lampy z pod lufy. Super !

litlfisch - Pon 25 Kwi, 2011

fatman, cholera nie chciała się zmieścić :sad:
ciemno jak u murzyna ..... było

75 delikatnie i chyba zbyt tradycyjnie

kufel - Pon 25 Kwi, 2011

litlfisch, dr11, niezle armaty
litlfisch napisał/a:
75 delikatnie i chyba zbyt tradycyjnie
kadr w 71 IMO lepszy ;)
krych - Pon 25 Kwi, 2011

74 dla mnie bomba

76

komor - Pon 25 Kwi, 2011

Fajnie dajecie, 76 bardzo pasuje mi tu cz-b. 74 i 71 też bardzo fajowe.
fatman - Wto 26 Kwi, 2011

Zaraz, zaraz... krych... zrób no te góry w tle 76 całe jeśli można.
krych - Wto 26 Kwi, 2011

fatman niestety obecnie nie mam takiej możliwości, może kiedyś :wink:
fatman - Sro 27 Kwi, 2011

damn...! :wink:
krikus - Czw 28 Kwi, 2011

fot. 77

MaciekNorth - Sob 30 Kwi, 2011

78. Chaos i śmierć...

sklsk - Sob 30 Kwi, 2011

78- gdzie to takie klimaty się spotyka?
arietiss - Sob 30 Kwi, 2011

78 dobre!
litlfisch - Sob 30 Kwi, 2011

MaciekNorth napisał/a:
78. Chaos i śmierć...

coś w sobie ma

kasiakaaz - Sob 30 Kwi, 2011

litlfisch, dr11, fajna sesja z armatami i bunkrem w tle. Miejsce ma potencjał, a fotki zacne. :smile:
krych, 76 też ciekawe.
krikus, nieźle zrobiłeś te ruderę, fajnie wyszło - nawet ten śnieg w odcieniach szarości pasuje...
MaciekNorth, 78 dziwne miejsce... Kadr intryguje. A jakby tak w wersji bardziej mrocznej i posępnej coś tam "wyrzeźbić"? :wink:

Lukas 7Art - Nie 01 Maj, 2011

79. Moje pierwsze HDR ...


litlfisch - Nie 01 Maj, 2011

z wizytą w skansenie wsi Łowickiej

80 kuźnia


81 stodoła

edmun - Nie 01 Maj, 2011

Lukas 7Art, nie pasuje mi temat zdjęcia, bo ani to symetryczne, ani chaotyczne :)
litlfisch, czemu wszystkie takie płaskie?

litlfisch - Pon 02 Maj, 2011

edmun napisał/a:
litlfisch, czemu wszystkie takie płaskie?

przecież to zdięcia, to jakie mają być :wink:
też się nad tym zastanawiałem ale do żadnych mądrych wniosków nie doszedłem

82 spichlerz

edmun - Pon 02 Maj, 2011

jakiś tam swój urok mają, ale zdecydowanie brakuje mi jakiejkolwiek głębi i nie tylko głębi ostrości :)
poprzez całkowity brak cieni (oczywiście są ciemne plamy na zdjęciach, ale bardziej wskazują na jakiś mrok niż cień) wszystkie elementy na zdjęciu straciły jakąkolwiek bryłowatość (o ile można to tak nazwać) :)
Ale jak autor sam mówi że tak miało być to nic mi tu do dyskutowania ;) ;)

moronica - Pon 02 Maj, 2011

a mi sie podobaja, wygladaja jak plaskorzezby
degol - Pon 02 Maj, 2011

MaciekNorth, 78- gdzie to ?

krikus, 77 - nasunęło mi się skojarzenie z budynkiem warszawskiej Pragi, przy/w sąsiedztwie ul. Okrzei.

MaciekNorth - Pon 02 Maj, 2011

78 - Borkowo, kilkanaście km od Łeby, niemiecki grobowiec systematycznie niszczejący od czasów wojny... wiadomo, ziemie odzyskane :???: Jak wrócę z długiego weekendu to wrzucę jeszcze parę fotek stamtąd.

kasiakaaz napisał/a:
MaciekNorth, 78 dziwne miejsce... Kadr intryguje. A jakby tak w wersji bardziej mrocznej i posępnej coś tam "wyrzeźbić"? :wink:
Ale w jaki sposób wyrzeźbić? :grin: Bo na pewno bardziej mroczna była zawartość trumien...
litlfisch - Pon 02 Maj, 2011

edmun napisał/a:
Ale jak autor sam mówi że tak miało być to nic mi tu do dyskutowania ;) ;)

jak już kiedyś napisałem - o gustach się nie dyskutuje :mrgreen:
ale cóż nie każde założenia są właściwe a tylko na błędach można tego doświadczyć :wink:

degol - Pon 02 Maj, 2011

MaciekNorth, zarzuć, zarzuć.
Chętnie bym się wybrał w takie miejsce ... z aparatem :)

MaciekNorth - Czw 05 Maj, 2011

83. Grobowiec, odsłona druga. Jak oceniacie kadr? Bo ja bym coś zmienił, ale chcę znać waszą opinię ;)

sklsk - Czw 05 Maj, 2011

83 - obróbka podoba mi się, jednak wolałbym ostre wieko nie spód czyli górny lewy róg.
jakoś tam właśnie ciągnie wzrok.

eljot1987 - Czw 05 Maj, 2011

Przyłączam się do sklsk, ostre wieko chyba lepiej by wyglądało.
witkot - Czw 05 Maj, 2011

A mi się wydaje że w technice HDR wszystko ( o ile to możliwe) raczej powinno być ostre.
hijax_pl - Czw 05 Maj, 2011

witkot napisał/a:
A mi się wydaje że w technice HDR wszystko ( o ile to możliwe) raczej powinno być ostre.
A dlaczego?
witkot - Czw 05 Maj, 2011

hijax_pl napisał/a:
witkot napisał/a:
A mi się wydaje że w technice HDR wszystko ( o ile to możliwe) raczej powinno być ostre.
A dlaczego?

hijax_pl Więcej niż parę zdjęć w tej technice już widziałem (chociażby w tym dziale).
Raczej wszystkie elementy a przynajmniej temat główny mieści się w tym samym GO. Na 83 nawet jeden nie jest w całości "ostry" a jak dla mnie to trochę dziwne wygląda.Podkreślam że to tylko moje IMHO ale jak pytasz to odpowiadam.Jak masz inną teorię na ten temat to chętnie pogłębię swoją wiedzę.Dzięki.

hijax_pl - Czw 05 Maj, 2011

witkot, ale tu nie chodzi o pogłębianie :) Po prostu byłem ciekaw skąd takie Twoje stanowisko :)
MaciekNorth - Pią 06 Maj, 2011

Dzięki za opinie.
Sklsk, eljot1987, może i słuszna koncepcja, ale wtedy trzeba trochę kadr zmienić. Gdy będę tam następnym razem jeszcze coś pokombinuję ;)
Witkot, poniekąd się z Tobą zgadzam, gdyż na 83 chętnie bym widział większą GO, tak aby przynajmniej uchwyt (a najlepiej cały spód sarkofagu) był ostry, trochę za bardzo portretowo wyszło ;) Lecz wg mnie w HDR niekoniecznie wszystko musi być ostre - tak jak napisałeś - gdy temat główny, to co dominuje jest ostre, to lekko rozmyte tło nie przeszkadza.

84. Wedle życzenia, prawie wszystko ostre, wieko też :mrgreen:

sklsk - Pią 06 Maj, 2011

ostre jest, ale dlaczego takie krzywe ;) , a gdzie gospodarz
arietiss - Pią 06 Maj, 2011

Gospodarz "wyskoczył" na chwilę... :mrgreen:
witkot - Pią 06 Maj, 2011

hijax_pl napisał/a:
witkot, ale tu nie chodzi o pogłębianie :) Po prostu byłem ciekaw skąd takie Twoje stanowisko :)

A ja właśnie myślałem o GO może źle to powiedzałem :wink:
MaciekNorth napisał/a:
niekoniecznie wszystko musi być ostre - tak jak napisałeś

"raczej powinno" a "musi" to lekka różnica.
MaciekNorth napisał/a:
to co dominuje jest ostre, to lekko rozmyte tło nie przeszkadza

Zgadzam się z tobą w 100%.

MaciekNorth -- 84 Piękna głębia ostrości :mrgreen: :mrgreen:
Tak na serio.Fajny kadr i dużo lesze niż 83
Pozdrawiam wszystkich.

degol - Sob 07 Maj, 2011

MaciekNorth, 83 i 84 b.fajne, kadr w 84 ciekawy, nasuwa mi się na myśl jakby jakowyś hełm . Jak już wspominałem wcześniej, "ciekawe" miejsce :)
Ja dam mojego drugiego hdr ( a raczej drugą próbę hdr ) :)
85

krikus - Sob 07 Maj, 2011

Degol, fot.85 nie wygląda na HDR.

fot.86 "Tarnów"

MC - Sob 07 Maj, 2011

85 mi się nie podoba kadrowanie.
86 mi się nie podoba obróbka - niebieski śnieg i efekt halo wyglądają fatalnie.

kufel - Sob 07 Maj, 2011

krikus,w 86 obróbka do poprawki.
degol - Sob 07 Maj, 2011

krikus, to źle, czy może jednak dobrze ?
krikus - Nie 08 Maj, 2011

degol napisał/a:
krikus, to źle, czy może jednak dobrze ?
Dobrze napewno nie, bo nie o takie zdj chodzi w tykm temacie. Bardziej pasowałoby do "krajobrazy" :wink:
Pebal - Nie 08 Maj, 2011

degol napisał/a:
krikus, to źle, czy może jednak dobrze ?

Dobrze.

multics - Nie 08 Maj, 2011

Ja także uważam że dobrze, przynajmniej nie jest chamsko pociągnięte suwakami.
kufel - Nie 08 Maj, 2011

krikus napisał/a:
bo nie o takie zdj chodzi w tym temacie.
a jakie? ;)
hijax_pl - Nie 08 Maj, 2011

multics napisał/a:
Ja także uważam że dobrze,
I ja też :)
kufel napisał/a:
a jakie?
Zapewne te cukierkowe ;)

Dawno nic nie wrzucałem, to wrzucę takie pstryki..

87. Architektura - pięć ekspozycji +/- 2EV:

88. Starocie - trzy ekspozycje +/- 1EV:

litlfisch - Nie 08 Maj, 2011

89 kuźnia 2 podejście

hijax_pl - Nie 08 Maj, 2011

litlfisch, tak się zastanawiam, czy tam po prostu długa ekspozycja by nie dała lepszych rezultatów?.. Tzn coś w stylu tajemniczego pomieszczenia, gdzie wnętrze kreślone byłyby promieniami światła? :roll:
litlfisch - Nie 08 Maj, 2011

hijax_pl napisał/a:
litlfisch, tak się zastanawiam, czy tam po prostu długa ekspozycja by nie dała lepszych rezultatów?.. Tzn coś w stylu tajemniczego pomieszczenia, gdzie wnętrze kreślone byłyby promieniami światła? :roll:

coś nie mam na nią koncepcji, cały czas wychodzi coś na wzór drzeworytu kompletny brak głębi :sad:
ekspozycja -1/+5 co 1EV

Pebal - Nie 08 Maj, 2011

litlfisch napisał/a:

coś nie mam na nią koncepcji, cały czas wychodzi coś na wzór drzeworytu kompletny brak głębi :sad:
ekspozycja -1/+5 co 1EV

Możesz pokazać jak to wygląda przed obróbką?

dr11 - Nie 08 Maj, 2011

Może słaba plastyka wynika też z kierunku padania światła - jest w tej samej linii co kierunek patrzenia aparatu?

[ Dodano: Nie 08 Maj, 2011 12:52 ]
hijax_pl, 87 całkiem fajnie się prezentuje.

litlfisch - Nie 08 Maj, 2011

Pebal, nie ma na co patrzeć

90 Opatów

Adolfik - Nie 08 Maj, 2011

91


litlfisch, ramki chyba wyszły z mody ;)

degol - Nie 08 Maj, 2011

hijax_pl, 87-me podoba się ! Interesi mnie, co jest w tych wnękach, ale że ich nie odsłoniłeś, pewnie nic ciekawego ?
litlfisch, 90 b. fajne miejsce !

lancer - Nie 08 Maj, 2011

Adolfik napisał/a:
litlfisch, ramki chyba wyszły z mody ;)

Już mu to mówiłem, ale coś nie dociera :wink:
90 gdyby nie ramka fajna
89 nie nadaje się do hdr - taką scenę powinno oświetlać się przynajmniej na 4-5 lampek

MaciekNorth - Pon 09 Maj, 2011

hijax_pl,
87. Gdzie to?
88. Szkoda obciętego zderzaka ;)

92. To miejsce kojarzy mi się z Prypecią i w sumie ma pewien związek. A ze światłem utrafiłem trochę lepiej niż litlfisch na 89. w kuźni ;)

hijax_pl - Pon 09 Maj, 2011

MaciekNorth napisał/a:
87. Gdzie to?
Park romantyczny w Arkadii niedaleko Nieborowa...

Mam takiego jeszcze pstryka z tamtych okolic... Choć nie jestem zadowolony z niego :???: ...

93


Pięć ekspozycji co 1EV

Na googlomapie to jest ten obiekt...

litlfisch - Pon 09 Maj, 2011

hijax_pl napisał/a:
Choć nie jestem zadowolony z niego :???: ...

mnie brakuje tutaj czerwieni

94 budynek zlikwidowanej zajezdni tramwajowej

lancer - Pon 09 Maj, 2011

hijax_pl napisał/a:
Choć nie jestem zadowolony z niego :???: ...

a niesłusznie bo jest bardzo fajny

hijax_pl - Pon 09 Maj, 2011

lancer, dzięki :)
pitras - Pon 09 Maj, 2011

lancer napisał/a:
hijax_pl napisał/a:
Choć nie jestem zadowolony z niego :???: ...

a niesłusznie bo jest bardzo fajny

A dla mnie fotka troszkę płaska, fajny temat, okolica, itepe ale duuużo poniżej tego co hijax_pl potrafi....
Tym niemniej brawo za odwagę :)

muzyk - Wto 10 Maj, 2011

MaciekNorth napisał/a:
92. To miejsce kojarzy mi się z Prypecią i w sumie ma pewien związek.

Wyrąbista fota!
HDR, czy DRI?
I gdzie to, jeśli nie tajemnica?

arietiss - Wto 10 Maj, 2011

91 ciekawy klimacik wyszedł. Dobre na okładkę do jakiegoś horroru.
MaciekNorth - Wto 10 Maj, 2011

Muzyk, dziękować :mrgreen:
92
to HDR z puszki (bardzo przydatny gadżet), oczywiście później obrobiony. Choć może przypominać DRI, niebo trochę wygląda jak wklejone ;)
A miejsce to Hotel w Nadolu, który służył robotnikom budującym EJ Żarnowiec. Niszczał ponad 20 lat, w tym roku część się zawaliła i teraz go rozbierają, wiec ostatnia szansa żeby jeszcze porobić tam fajne fotki, może ktoś chętny żeby się wybrać?

Litlfish, 94 bardzo dobry kadr i fajna obróbka, budynek do złudzenia wygląda tak, jakby miał kolumny.

psylo - Wto 10 Maj, 2011

właśnie..z ciekawości to gdzie ta zajezdnia litlfisch ?
hijax_pl - Wto 10 Maj, 2011

psylo napisał/a:
to gdzie ta zajezdnia
W Łodzi ;)
muzyk - Wto 10 Maj, 2011

MaciekNorth napisał/a:
Żarnowiec.

A Żarnowiec? Fajne tam organki mają w kościółku.
MaciekNorth napisał/a:
może ktoś chętny żeby się wybrać?

No, najwcześniej na wakacjach. Może Bieszkowice obskoczyć by było, albo okolice czarnego szlaku nad Szmeltą?

litlfisch - Sro 11 Maj, 2011

psylo, dokładnie w tym miejscu 51.739458,19.477676
muszę spróbować tam wejść, fotki z hali mogą być ciekawe

arietiss - Nie 15 Maj, 2011

95.
Wiosną...

litlfisch - Nie 15 Maj, 2011

96 dworzec

4motion - Nie 15 Maj, 2011

96. pociąg wyszedł zarąbiście chodnik mi sie trochę nie podoba.
litlfisch - Nie 15 Maj, 2011

4motion napisał/a:
96. pociąg wyszedł zarąbiście chodnik mi sie trochę nie podoba.

mnie też nie do końca pasuje, fotka robiona z jak to się mówi w biegu z ręki na przypadkowych ustawieniach
ratowana z kompletnie przepalonego RAWa

komor - Nie 15 Maj, 2011

litlfisch, mi też chodnik trochę przeszkadza, ale sam pomysł i pozostała część realizacji – bardzo fajne. Rozdygotanie kadru bardzo fajnie pasuje.
Lukas 7Art - Nie 15 Maj, 2011

Komuś się tutaj na pociąg śpieszyło :grin: Efekt pociągu miodzio :wink:
moronica - Nie 15 Maj, 2011

95 ledwo widac ze to hdr, bardzo fajne
arietiss - Nie 15 Maj, 2011

moronica, dzięki! :smile: Taki był zamiar.
litlfisch, świetne! :smile: Jedyna wada, to ten chodnik...

litlfisch - Nie 15 Maj, 2011

dzięki
trochę przekombinowałem i chyba wyszło lepiej, chodnik nie daje tak po oczach

97

hijax_pl - Nie 15 Maj, 2011

litlfisch, na Twoim miejscu bym ten HDR złożył w PS z klatką niedoświetloną by zamaskować ten przepał na chodniku ;)

[ Dodano: Nie 15 Maj, 2011 21:49 ]
litlfisch, o - dużo lepiej :)

arietiss - Pon 16 Maj, 2011

Dam jeszcze chatkę tym razem HDR+B&W
98.

dr11 - Pon 16 Maj, 2011

arietiss, 98 nieczo szaro-szaro jak dla mnie, a temat to chyba już Twój motyw poznany dogłębnie? ;)
moronica - Pon 16 Maj, 2011

za duzo po prawej. chatka zwrocona ku lewej stronie wiec tym bardziej kadr powinien byc nieco inny
muzyk - Pon 16 Maj, 2011

Arietiss, czy to ta sama chata co jakiś czas temu hadeerzyłeś?
Bardzo sympatycznie ją eksploatujesz - takie "chaciane zagłębie haadeerne".
Litlfisch - 97 jest w deseczkę! Chyba się kopsnę na dworzec, tym bardziej, że łysy jara.
Ale znów ... farfocle - jakaś "agrafka" w górnym lewym :wink:
Żartuję oczywiście.

arietiss - Pon 16 Maj, 2011

dr11, muzyk, tak to moja stała miejscówka! :smile:
dr11, wieczorem trochę inaczej "świeci" ten BW... Muszę brać na to poprawkę!
moronica, po lewo włażą mi w tło nowoczesne domy i dlatego tak...
Dzięki za opinie i sugestie! Popracuję jeszcze nad tym! :mrgreen:

cumulus - Pon 16 Maj, 2011

98.


Głównie chodzi mi o ocenę obróbki, bo wiem, że kadrowanie leży.

litlfisch - Pon 16 Maj, 2011

Cytat:
Głównie chodzi mi o ocenę obróbki, bo wiem, że kadrowanie leży.

jak dla mnie jest ok
szkoda że cholery tak ciasno poustawiane

MaciekNorth - Sro 18 Maj, 2011

Kadr nie jest taki zły, dobrze że ogon nie obcięty ;) Za to ładna głębia wyszła, obróbka też fajna. Można by bardziej wyostrzyć i jeszcze raz przeskalować, bo widzę jakiś przeskok pikseli przy wspornikach kół ;)
MC - Sro 18 Maj, 2011

Na pierwszym planie Czapla a na drugim RWD-5?
cumulus - Sro 18 Maj, 2011

litlfisch, MaciekNorth dzięki za opinie, rzeczywiście jest przeskok pikseli. Nawet tego nie zauważyłem przy obróbce. Co do samego muzeum litlfisch masz rację, ciasno trochę porozstawiane te samoloty w tym hangarze, no i ciemno było jak zdjęcia robiłem.

MC na pierwszym planie to PZL P11c, nasz samolot myśliwski z czasów II wojny światowej.

EDIT:
Nie jestem pewien, wydaje mi się, że na drugim planie jest Tiger Moth (dwupłatowiec).

dr11 - Czw 19 Maj, 2011

99.

pitras - Czw 19 Maj, 2011

99. Fajny klimat
dr11 - Czw 19 Maj, 2011

pitras, dzięki, jeszcze lepszy był tam wieczorem na dole, między liściami, gdy na czworakach sprawdzałem w wizjerze czy zrobiłem dobry tilt wraz z ustawieniem ostrości, żeby i liście (15cm od soczewki) i lampa (troszkę dalej ;) ) były w GO :D
Imperial - Czw 19 Maj, 2011

99. dobre linie

100.

gora mi "zwinietowala" :/

kmosw - Pią 20 Maj, 2011

dr11, naprawdę dobre, rewelacyjne kadrowanie. Dawno tak długo nie patrzyłam na jedno zdjęcie :)
witkot - Pią 20 Maj, 2011

dr11-99 Świetny kadr i szacun że z tak niskiej perspektywy.A co z "robalami" kąsały mocno!! :mrgreen: :mrgreen:
Dyzmard - Sob 21 Maj, 2011

101.

102l

lancer - Sob 21 Maj, 2011

na 101. poczułem się jak w grze komputerowej, a na 99 jak mrówka :)
Fajnie, fajnie, aż nabrałem ochoty na wyHDRowanie czegoś w ten weekend :)

Daruu - Sob 21 Maj, 2011

lancer napisał/a:
na 101. poczułem się jak w grze komputerowej...


Dokładnie, mnie się skojarzyło z Tomb Raider, która część nie pamiętam :)

muzyk - Sob 21 Maj, 2011

Cytat:
98.

Cumulus - bardzo fajnie, acz może ociupinkę więcej kontrastu, żeby szary był bardziej "upostaciowany".
dr11 napisał/a:
99.

Doktor, ciekawy pomysł! Po prawej część nieba deczko nie pasuje kolorystycznie do tego "głównego".
Imperial napisał/a:

100.

Imperial - bardzo ładne zdjęcie. Pięknie skadrowane i ze smakiem obrobione.
Ewentualnie... poprawiłbym nieco linie, żeby np. te wywietrzniki, zwłaszcza lewy były bardziej równoległe do brzegu zdjęcia, a nad nim- tym lewym troszkę tą ciemną chmurkę by rozjaśnić.
Dyzmard - bardzo ładne, zwłaszcza 102, choć może przyciąłbym go bardziej z lewej, aby uwagę skupić na "maszynerii" w centrum.

[ Dodano: Nie 22 Maj, 2011 01:10 ]
103. Hamburg - widok na basen przy tarasach Magellana.


[ Dodano: Nie 22 Maj, 2011 01:29 ]
104. Dźwig (2).

Canon 30D + Biotar 58 f2 + HDR Efex Pro + LR
Oba zdjęcia: DRI z jednego raw'u.

[ Dodano: Nie 22 Maj, 2011 01:50 ]
105. Dźwig (3).

j.w.

raf7775 - Sro 25 Maj, 2011

Pierwszy hdr z 8 jpg, starałem się, żeby był naturalny.
106.

dr11 - Sro 25 Maj, 2011

raf7775, dobra próba moim zdaniem. Nie wiem, czy 8 było potrzebnych, ale to z czasem będziesz wiedzieć na podstawie światłomierza. Na ogół 3-4 wykonane w odstępie 2EV wystarczają.
Znajdź teraz ciekawą scenkę w okolicy i wypróbuj na niej swoich sił :)

PS. Niezła kolekcja pilotów ;) :D

edmun - Sro 25 Maj, 2011

raf7775, a jaki jest temat zdjęcia ? :D
jak na razie widzę nawet takie szczegóły jak coś po prawej w górnym rogu które nie wiem po co jest :) (chodzi mi po co ma być na zdjęciu)

raf7775 - Sro 25 Maj, 2011

dr11, Dzięki za słowa zachęty.
edmun, , no włącznik świateł tam jest, można by wymazać, racja. Tytuł może być "relax"

dr11 - Sro 25 Maj, 2011

107. Polecam kliknąć :)

raf7775 - Czw 26 Maj, 2011

Wow. To jest sklejane z dwóch, czy taki szeroki obiektyw masz.
dr11 - Czw 26 Maj, 2011

HDR z 4*(sklejka z 17L shift 12mm w lewo + 12mm w prawo).
litlfisch - Czw 26 Maj, 2011

dr11,
zrobiłeś porządki w gablocie :wink:

dr11 - Czw 26 Maj, 2011

litlfisch, a owszem. Niedługo ją zabierają, wczoraj już jakaś karteczka z paragrafami była :)
komor - Czw 26 Maj, 2011

Bardzo mnie ciekawi co to za „kaloryfer” widać po stronie pasażera, w miejscu, gdzie jest schowek. :)
dr11 - Czw 26 Maj, 2011

komor, moim zdaniem to jakiś wymiennik ciepła od klimy http://www.swedishautopar...ator9470137.jpg ale ja się nie znam...
MaciekNorth - Czw 26 Maj, 2011

dr11 napisał/a:
107. Polecam kliknąć :)
A już miałem nadzieję na QTVR :razz:
Helium - Nie 29 Maj, 2011

107 wprost genialne... a przy tym kontrast wraku z logo ericssona niesamowity :) Zastanawiam się (zupełnie luźno) jaki byłby w odbiorze ten kadr gdyby wypoziomować horyzont, a nie wrak ? :roll:

108. Prędzej czy później Twoje auto dołączy do tej elity:



Uploaded with ImageShack.us

dr11 - Nie 29 Maj, 2011

Helium napisał/a:
Zastanawiam się (zupełnie luźno) jaki byłby w odbiorze ten kadr gdyby wypoziomować horyzont, a nie wrak ?
Wiesz co, dobra uwaga i nawet podjąłem próby wprowadzenia tego pomysłu w życie, ale moim zdaniem, wówczas odbiór koncentruje się bardziej na dalszym planie, gdyż to on staje się jakby "bazą". No a w moim zamyśle było pokazanie właśnie tego grata. Niemniej jednak fajnie, że zauważyłeś kontrast, bo zwracałem uwagę, żeby i w tle było widać to, co widać ;)
PS. Do auta nie wszedłem, sprzęt włożyłem przez dziurę po tylnej szybie. Kadrowałem na czuja - były dwie próby.
Dzięki :)

Nieco niewyraźne 108, ostrość by tu dobrze zagrała z metalem. A klimat przytłaczający mimo żywej kolorystyki.

Helium - Nie 29 Maj, 2011

dr11, po dłuższym zastanowieniu efekt był do przewidzenia - wypoziomowanie wraku niejako umieszcza widza w jego wnętrzu :) Niemniej dzięki za zaspokojenie mojej ciekawości. Jeszcze raz gratuluję kadru - jedna z dwóch prób stała się strzałem w dychę !

Na 108 wyszło mi mydełko, bo strzelałem z ręki, światła było mało, a nie chciałem przegiąć z ISO - jak widać zły wybór: trzeba było dać wyższe ISO, a potem pomęczyć się z odszumianiem... Dzięki za podzielenie się spostrzeżeniami :)

raf7775 - Pon 30 Maj, 2011

109.


[ Dodano: Pon 30 Maj, 2011 23:14 ]
110.


[ Dodano: Pon 30 Maj, 2011 23:32 ]
111.


komor - Wto 31 Maj, 2011

raf7775, no syfów na matrycy sporo, to fakt… :)
fatman - Wto 31 Maj, 2011

raf7775 - przede wszystkim - matryca do czyszczenia a poza tym...
1. Za bardzo jedziesz suwakami i zdjęcia są płaskie i wyblakłe. Spróbuj odzyskać głębię.
2. Kompozycja. Za duży bałagan na zdjęciach. Miejscówka ma potencjał ale wybierz jakieś elementy. Na zdjęciach jest tego za dużo.
Najlepsze 110 ale wyprałeś z kontrastu i kolorów.
109 - kadruj inaczej. O co chodzi w tym zdjęciu? Mlecze? Zamek?
Pozdejmuj poza tym aberacje i wyprostuj ten zamek ze 109.

raf7775 - Sro 01 Cze, 2011

109 jest z raw, 110 i 111 z jpg, lepsze moim zdaniem.
Nie wiem jak pozdejmować aberracje.
Cmentarz miał taki wyjść, szary i smutny.
Zamek, no cóż, faktycznie za dużo kwiatków.
A o co chodzi z tym syfem na matrycy?
Bo niedługo będę go rozbierał do wymiany modułu sterowania przysłoną, to bym wyczyścił.

kufel - Sro 01 Cze, 2011

raf7775 napisał/a:
A o co chodzi z tym syfem na matrycy?
czarne kropki widoczne szczególnie na niebie ;)


a co do obrobki, to zgadzam sie z fatmanem, jest za płasko, zabiłeś wszelkie cienie itp.

raf7775 napisał/a:
Cmentarz miał taki wyjść, szary i smutny.
trzeba było wybrać bardziej odpowiednią aurę ;)
fatman - Sro 01 Cze, 2011

raf7775 napisał/a:
Cmentarz miał taki wyjść, szary i smutny.


... a tym czasem wyszło kolorowo i kwieciście... i jeszcze aberacje.
Rada: Zajedź tam jak będzie burzowa pogoda (dramatyczne chmury ale jeszcze nie deszcz) i spróbuj przedstawić ten cmentarz w BW.

raf7775 - Sro 01 Cze, 2011

No teraz widzę te kropki. trzeba będzie wyczyścić.

[ Dodano: Czw 02 Cze, 2011 15:37 ]
Tzn 110, miało być smutne i było robione bez słońca a na 111 błysnęło słonko i wyszło takie jak miało być.
110 spruję obrobić inaczej, no i dzięki za cynk z tymi czarnymi kropkami, jakoś wcześniej tego nie zauważałem.

[ Dodano: Czw 02 Cze, 2011 18:03 ]
No to inaczej.
112.


[ Dodano: Czw 02 Cze, 2011 18:30 ]
113.

fatman - Czw 02 Cze, 2011

Nie no...raf7775.... błagam !
Na 112 niebo całkiem wybielone a na 113 "przejechałeś" to niebo suwakami i dlatego wyblakło a nawet chmury wyprałeś. Sam zobacz tę dziurę w chmurach nad lewą wieżą jak sztucznie to wygląda. Żeby choć zdjęcie to było ostre ale sam zobacz jak wygląda struktura muru na 113. Wnoszę że strzelałeś z ręki.
Sorka z tę krytykę ale zdjęcia ani obróbka sie nie bronią.
Jeżeli zdjęcia są technicznie kiepsko zrobione to żadną obróbką tego nie wyciągniesz.
Jak mówią eskimosi: "... shit in - shit out". :razz:

PS. Przyjedź na zlot to pogadamy o HDR i nie tylko :smile:

raf7775 - Pią 03 Cze, 2011

No to ostatnia próba, skadrowałem, poprawiłem kontrast i jasność, wyprostowałem i tyle.
Zdjęcia były robione ze statywu.
114.


psylo - Pią 03 Cze, 2011

na hdr się nie znam, w znaczeniu nie próbowałem jeszcze, ale raf7775 przy 113 i 114 wzrok się naprawdę psuje przez brak ostrości...wszelkie uwagi napisał fatman i nie staraj się z tych zdjęć wyciągnąć coś jeszcze tylko daj chwile na oddech, pomysł i zaatakuj ponownie to miejsce...
pozdrawiam...

Helium - Pią 03 Cze, 2011

raf7775, po pierwsze ekspozycja: mam wrażenie, że nie naświetliłeś prawidłowo nieba i dlatego biedna struktura chmur Ci wyszła. Proponuję na przyszłość podążać za radami kolegi edmun'a:
edmun napisał/a:
Pierwszy strzał najlepiej na centralnie ważonym, po czym przestawiamy na punktowy i sprawdzamy jakie parametry ekspozycji są w najjaśniejszym punkcie i jakie w najciemniejszym punkcie, po czym wykonujemy właśnie trzy takie zdjęcia (albo i więcej) i sklejamy do kupy za pomocą dostępnych programów

Taki modus operandi praktycznie gwarantuje wydobycie całego zakresu tonalnego ze sceny w czasie "sklejania" HDRa :)
Druga sprawa: myślę, że na 114 możesz nieco jeszcze powalczyć o ostrość zakładając maskę unsharp na kanał lightness w przestrzeni lab - rewelacji pewnie nie będzie bo mydło spore ale na pewno przyjemniejszy w odbiorze stanie się kadr (pod warunkiem, że nie przeostrzysz). Może spróbuj radius ustawić na 0,7-0,95 a amount na ok. 80-90% (zakładam, że będziesz ostrzył w tej rozdziałce, w której oglądamy ten kadr). Popróbuj, poeksperymentuj z unsharp mask i sam okreś ile da się z kadru wydobyć, a na przyszłość staraj się zwracać baczną uwagę na to gdzie masz punkt ostrzenia przed naciśnięciem spustu migawki. Poza tym przy takich kadrach przysłona nie jest strategicznym parametrem z punktu widzenia głębi ostrości, więc proponuję ustawiać przysłonę krytyczną (tą dla której dany obiektyw ma najlepszą rozdzielczość) - kadr na pewno na tym nie ucierpi ;)

raf7775 - Pią 03 Cze, 2011

Poszukam tej maski ale z tym zdjęciem już daję spokój.
Punk ostrości był centralny, tylko że przysłona chyba f13, co dla ogniskowej 17mm jak widać najlepszym rozwiązaniem nie jest w mojej sigmie, przy 17mm najlepszą ma rozdzielczość z przysłoną f4-5.6 i tego się będę trzymał na przyszłość.
Pomiar światła był ustawiony na matrycowy.
Następne spróbuję według powyższych rad.

komor - Sob 04 Cze, 2011

raf7775 napisał/a:
Punk ostrości był centralny,

Pytanie gdzie trafił…

raf7775 - Nie 05 Cze, 2011

Warwick Castle.
115.

kufel - Nie 05 Cze, 2011

raf7775, lepiej niz poprzednie. choć widzę ze suwakami i tak nieźle pojechałeś ;) no i kolejna uwaga, choć może się czepiam, ale tłumy ludzi w kadrze przeszkadzają ;)
raf7775 - Nie 05 Cze, 2011

Taki urok piknikowania pod zamkiem, przecież ich nie wygonię a tyle wymazywać też bez sensu.
dragossani - Nie 05 Cze, 2011

116.

raf7775 - Nie 05 Cze, 2011

117.

blaine - Nie 05 Cze, 2011

raf7775, kadr jeszcze jak cie mogę, w tłoku ujdzie, ale brak ostrości i troche za mocno pojechane suwakami jak na mój gust.
raf7775 - Pon 06 Cze, 2011

A na 116 ostrość jest?
Pokaż jakieś swoje.

blaine - Pon 06 Cze, 2011

Na 116 tego nie widzę. Może i twoje zdjęcie ostre jest, może to kompresja, obróbka, czy cokolwiek innego, ale na 117 dużo bardziej rzuca się to w oczy.
moronica - Pon 06 Cze, 2011

a ja sie zastanawiam, czy w ogole jest sens stosowac HDR przy ujeciach typu 117. przeciez to normalna dzienna scena przy slonecznej pogodzie, gdzie tu DR braklo? na niebie? to stosowac filtr polaryzacyjny lub polowkowy
dr11 - Pon 06 Cze, 2011

118. Inne spojrzenie na teatr anatomiczny.

Sunders - Pon 06 Cze, 2011

Ujęcie z galerii IMO jest ciekawsze :smile:
dr11, orientujesz się czy ten teatr jest jeszcze obecnie w jakiś sposób wykorzystywany, czy pełni tylko rolę sali muzealnej?

dr11 - Pon 06 Cze, 2011

Sunders, dzięki. Jest to wyłącznie sala muzealna.
moronica - Pon 06 Cze, 2011

troche mi to seksmisje przypomina ;)
pitras - Pon 06 Cze, 2011

moronica napisał/a:
troche mi to seksmisje przypomina ;)

a Curie Skłodowska gdzie ? :D

czonek - Pon 06 Cze, 2011

118. oniemiałem, monumentalne, lubię takie, dr11 jesteś wielki
dr11 - Pon 06 Cze, 2011

czonek, dzięki, ale wielcy to tam urzędowali :P Jam tylko pstrykacz-turist ;)
MaciekNorth - Pon 06 Cze, 2011

Raf7775, a czy ten brak ostrości nie jest przypadkiem spowodowany złym wyrównaniem zdjęć składowych? Bo przecież przy naświetlaniu mogło być delikatne przesunięcie między poszczególnymi klatkami, automat nie zawsze dobrze sobie z tym radzi. Rażą mnie też te duszki na 117 ;)
I faktycznie jak napisała moronica, takie sceny nie wymagają HDR, spróbuj poćwiczyć np. w pomieszczeniu z oknem ;)

raf7775 - Pon 06 Cze, 2011

No możliwe, że się coś zruszyło w kolejnych klatkach, mnie też wkurzali ci ludzie w kadrze.
119.


Strzała - Pon 06 Cze, 2011

A ja powiem, że lubię takie mocno bijące po oczach HDRy :)
MaciekNorth - Pon 06 Cze, 2011

Raf7775, 118 już mi się podoba, mam tylko małe zastrzeżenia do znacznego przesunięcia chmur ;)
dr11 - Pon 06 Cze, 2011

No pikny widoczek raf7775 :)

120. Katedra w Uppsali, po kliknięciu zaczyta się 4MB detali ;)

kufel - Pon 06 Cze, 2011

raf7775, 188 na tak i ta sama uwaga co MaciekNorth.

dr11, no pojechałeś, czym hadeerzone ? :) photomatix?

dr11 - Pon 06 Cze, 2011

kufel napisał/a:
photomatix?
Tak, 4.0.2. Przedtem kadrowanie i wyrównanie WB w LR, po złożeniu czterech zdjęć import wynikowego tiffa z powrotem do LR i korekta poziomów/kolorów itd.
psylo - Pon 06 Cze, 2011

119. przytłacza detalami... piknie... ;>
a 118. najlepsze z Twoich podejść ;>

kasiakaaz - Wto 07 Cze, 2011

doktorku, ładnie dajesz... Katedra piękna... Teatrzyk też świetny, szkoda tylko, że "barierka" na dole z lewej strony się wygła, bo teatrzyk traci trochę na symetrii. Ale i tak robi wrażenie... :wink:
pitras napisał/a:
a Curie Skłodowska gdzie ? :D

pitras, pamiętaj, że Kopernik też była kobietą... :razz: :wink:

raf7775 - Wto 07 Cze, 2011

Dr11, fajne zdjęcie.
No cóż, na moim zdjęciu wiatr zdążył przesunąć chmury pomiędzy składowymi fotkami.
Chyba wykombinowałem sobie jak zminimalizować sobie ten efekt, jak i inne ruchy aparatu w kolejnych hdr'ach.
Przełączyć na zdjęcia seryjne odpalane z pilota z włączonym braketingiem co 2EV, dobrze kombinuję...

hijax_pl - Wto 07 Cze, 2011

raf7775 napisał/a:
na moim zdjęciu wiatr zdążył przesunąć chmury pomiędzy składowymi fotkami.
No to niezły ten wietrzyk był ;)
raf7775 napisał/a:
dobrze kombinuję...
Dobrze.
dr11 - Wto 07 Cze, 2011

kasiakaaz napisał/a:
szkoda tylko, że "barierka" na dole z lewej strony się wygła, bo teatrzyk traci trochę na symetrii.
Dokładnie, trochę nie do końca wygląda to tak, jak chciałem, ale na usprawiedliwienie mogę dodać, że samej konstrukcji brakowało trochę do symetrii. Jedna barierka z przodu była krótsza, druga dłuższa. Centralny ośmiobok też lekko kopnięty. Ciężko mi było się ustawić, nie mówiąc już o wyczekaniu momentu bez ludzi w kadrze i mając na sumieniu używanie statywu (chyba nie za bardzo było można :P ;) ).
arietiss - Wto 07 Cze, 2011

dr11, świetne!
witkot - Wto 07 Cze, 2011

dr11 Tak jak inni 119 bardzo na TAK.
Klimat bajkowy można powiedzieć.
No i napracowałeś się przy obróbce. :roll:

pitras - Wto 07 Cze, 2011

dr11, 119 kojarzy mi się z jakąś sceną z gier fantasy, pracowicie renderowaną w 3D Studio. Świetna robota :)
Helium - Wto 07 Cze, 2011

dr11: 118 i 119 fantastyczne. Idealna saturacja, doskonały kontrast no i świetne kadry ! Takie HDRy koją oczy... zatrzymałem się na tych kadrach na dobre 10 minut/kadr ! :)

Ja trochę mniej spektakularnie ;)

121. Z wizyty na złomowisku



Uploaded with ImageShack.us

122. Z wizyty na torowisku



Uploaded with ImageShack.us

witkot - Wto 07 Cze, 2011

121 dobre tylko ten odblask na górze z prawej coś psuje.Fajne wypatrzone odbicie na szynie.
masza - Wto 07 Cze, 2011

dr11, gdy człowiek zada sobie trud kliknięcia w 119... właściwie wypowiadający się przede mną powiedzieli już to, co było do powiedzenia. Zachwyt!...
Żeby zbytnio nie słodzić - następnym razem kadruj tak, by można było bez domyślania się odczytać imiona wszystkich apostołów ;) (Oczywiście żartuję. Piękne zdjęcie, piękne malowidła).
Helium, 121 fajne, ciekawy pomysł z jedną szyną pośrodku kadru i odbiciem w niej.

kasiakaaz - Wto 07 Cze, 2011

Helium, za poprzednikami 121 fajny pomysł i realizacja. Dobre zdjęcie.
raf7775 - Sro 08 Cze, 2011

Helium,
"dr11: 118 i 119 fantastyczne. Idealna saturacja, doskonały kontrast no i świetne kadry ! Takie HDRy koją oczy... zatrzymałem się na tych kadrach na dobre 10 minut/kadr ! :) "

118, jest moje ;-)

Helium - Sro 08 Cze, 2011

raf7775, boś zdublował 118tkę (dlatego poprzedziłem numery nickiem Autora) ;P Aczkolwiek Twoje 118 także zasługuje na słowo uznania (eh... gdyby nie te "maźnięte" chumury) :)
dr11 - Sro 08 Cze, 2011

Helium, z tym odbiciem fajna kombinacja, trzeba ją wykorzystać bardziej :)
raf7775 - Sro 08 Cze, 2011

Faktycznie, nie zauważyłem.
Helium - Sro 08 Cze, 2011

dr11, co masz na myśli ? (pytam bo jutro będę w tym samym miejscu)
Inna ogniskowa ? Inny kąt ? Może B&W ? Przyznam szczerze, że dzisiaj jestem wyjałowiony z pomysłów (mam straszny zapitol w robocie)...

Pomożecie mi "zaprojektować" ten kadr ? :)

psylo - Sro 08 Cze, 2011

Helium czekaj na nadjeżdżający pociąg... wniesie mocne napięcie ;>
Helium - Sro 08 Cze, 2011

psylo, plan dobry, ale niestety nie będę miał na to czasu :mrgreen: W tym miejscu na torowisku mogę być 15-20 minut z samego rana, bo obowiązki gonią :(
fatman - Czw 09 Cze, 2011

122 - bardzo dobre !
MaciekNorth - Pon 13 Cze, 2011

123.

dr11 - Wto 14 Cze, 2011

Helium, kurczę nie wiem w tej chwili, ale jak na coś wpadnę (mam podobną sytuację jak Ty :) ) To się odezwę. Może węższym kątem, żeby odbicia było więcej... :P
Imperial - Pią 17 Cze, 2011

124. psine wrzuce...

MC - Pią 17 Cze, 2011

Psina bardzo ładnie wyszła, dobra obróbka, ale całość psują obcięte łapy...
litlfisch - Pią 17 Cze, 2011

Imperial, za MC fotka zacna ale łapy też by się do kompletu przydały

125 pomęczyłem trochę Biskupin :smile:

psylo - Pią 17 Cze, 2011

Biskupin jako pępek ;> dobre...
kufel - Pią 17 Cze, 2011

litlfisch napisał/a:
125
czemu ten koń nie spada w dół ? :razz: :wink: fanie wyszło :)
litlfisch - Pią 17 Cze, 2011

Cytat:
czemu ten koń nie spada w dół ?

kufel ten koń to zamaskowany Pegaz :wink:

psylo - Pią 17 Cze, 2011

chyba najważniejsze że nie spada w górę ;>
litlfisch - Pią 17 Cze, 2011

psylo napisał/a:
chyba najważniejsze że nie spada w górę ;>

bo ma przyssawki w kopytach :lol:

dr11 - Nie 19 Cze, 2011

litlfisch, fajna planetka :D

Ja jeszcze coś z katedry z Uppsali. Sorry, że przynudzam :roll:
126.

kasiakaaz - Nie 19 Cze, 2011

litlfisch, bardzo fajna ta Twoja wersja Biskupina :grin:
dr11 - nie przynudzasz - super... Do Galerii z nią :wink: maziek w końcu nie będzie marudzić, że się o strop uderzył... :mrgreen:

psylo - Nie 19 Cze, 2011

taaa...teraz powie, że od razu padł na glebę ;>
126. super ;>

Tadeuszek - Nie 19 Cze, 2011

dr11, świetne, długo się ustawiałeś do takiej symetrii?
A z zazdrości pomarudzę, witraż po prawej ma sprane kolory! :mrgreen:

dr11 - Nie 19 Cze, 2011

Tadeuszek, jakąś minutę. Sprane, bo poszły poza DR, jeszcze jedna ekspozycja by się przydała.
hijax_pl - Nie 19 Cze, 2011

dr11, a z jakim przesunięciem robiłeś?
dr11 - Nie 19 Cze, 2011

hijax_pl, zacząłem od 0.8sek, ISO400, f/9. Potem 2 i 4 EV krócej.
hijax_pl - Nie 19 Cze, 2011

dr11, czyli jedna 3EV by się przydało... Hm...

To ja dam takie coś - +/-2 EV z ręki..

127


128

dr11 - Nie 19 Cze, 2011

hijax_pl napisał/a:
dr11, czyli jedna 3EV by się przydało
Ale ja nie robiłem bracketu, tylko ręcznie zmieniałem ekspozycję co 2EV na M. Więc mogłem robić nawet co 4EV. Ale robię najczęściej co 2EV, bo jakościowo to się opłaca. Po prostu miałem nadzieję, że wskazany alert przepalenia będzie się dało skuteczniej ściągnąć w dół i zrezygnowałem z czwartej ekspozycji.
hijax_pl - Nie 19 Cze, 2011

dr11 napisał/a:
Ale ja nie robiłem bracketu
A ja nie mówiłem o bracketingu ;)
dr11 napisał/a:
Po prostu miałem nadzieję, że wskazany alert przepalenia będzie się dało skuteczniej ściągnąć w dół i zrezygnowałem z czwartej ekspozycji.
No przydało by się UniWB i liniowa krzywa w takim razie...
dr11 - Nie 19 Cze, 2011

hijax_pl napisał/a:
A ja nie mówiłem o bracketingu
OK, jednak pozostanę przy 2EV.
hijax_pl napisał/a:
No przydało by się UniWB i liniowa krzywa w takim razie...
Nie za bardzo wiem o czym mówisz :D

Z resztą, pchanie na siłę tych witraży przysparza pewne problemy w ustawieniach hdr'a, więc może to i lepiej, że poszło poza zakres :)

hijax_pl - Nie 19 Cze, 2011

dr11 napisał/a:
Nie za bardzo wiem o czym mówisz :D
Przy jakimś piwie Ci powiem ;)
komor - Pon 20 Cze, 2011

hijax_pl napisał/a:
Przy jakimś piwie Ci powiem

A po co, skoro w Cwanonie i tak nie da się tego zaimplementować. :)

hijax_pl - Pon 20 Cze, 2011

UniWB? A dlaczego?
dr11 - Pon 20 Cze, 2011

Pewnie jakoś się da... http://www.guillermoluijk...wb/index_en.htm
litlfisch - Pon 20 Cze, 2011

dr11, przyjemny ten suficik

129

kasiakaaz - Pon 20 Cze, 2011

litlfisch, podoba mi się, fajna obróbka. Gdyby nie ten asfalt i ciutkę mniej ostrości, wyglądałoby na bardzo starą fotografię. Lubię takie :wink:

[ Dodano: Pon 20 Cze, 2011 22:18 ]
hijax_pl, 128 - ciekawe miejsce, to jakieś muzeum archeologiczne?

litlfisch - Pon 20 Cze, 2011

kasiakaaz, dzięki, jutro popracuję nad nowym ujęciem, będę tam rano i słońce będzie od frontu oświetlać
hijax_pl - Wto 21 Cze, 2011

kasiakaaz, Museum Gustavianum- Universitetsmuseum w Uppsali
Tutejszyn - Wto 21 Cze, 2011

hijax_pl, proszę zdradź czym łaczyłeś zdjęcia. Oststnio mam jakiś kryzys jeśli chodzi o HDR. Ciężko to trawię (wiem, że mi przejdzie), a to co pokazałeś na 127-128 jest po prostu cudownie wspaniale niehadeerowe..
hijax_pl - Wto 21 Cze, 2011

Tutejszyn, photomatix

Było sakralnie to ja teraz tak industrialnie wrzucę ;)

130


I trochę architektonicznie też ;)

131

Tutejszyn - Wto 21 Cze, 2011

Myslałem, że Photomatixa potrafię wyczuć na milę. Powiedz, to TYLKO photomatix, czy czarowałeś jeszcze w czymś?
hijax_pl - Wto 21 Cze, 2011

Tutejszyn napisał/a:
Powiedz, to TYLKO photomatrix, czy czarowałeś jeszcze w czymś?
LR (podstawowa obróbka) -> photomatix (z jakimś presetem, w zasadzie to nie chciało mi się tam za bardzo grzebać) -> LR (ostateczna obróbka) -> JPG
dr11 - Wto 21 Cze, 2011

hijax_pl, no i fajnie wyszło, chociaż i bez HDRa te sceny wyglądają dobrze :)
hijax_pl - Wto 21 Cze, 2011

dr11 napisał/a:
chociaż i bez HDRa te sceny wyglądają dobrze
Zgadza się :)
dr11 - Wto 21 Cze, 2011

hijax_pl napisał/a:
dr11 napisał/a:
chociaż i bez HDRa te sceny wyglądają dobrze
Zgadza się :)
Ale tak są trochę "mocniejsze" ;)
MaciekNorth - Sro 22 Cze, 2011

Na 130 chętnie widziałbym bardziej agresywną obróbkę ;)

132. Szyby dzięki tej rejestracji do złudzenia przypominają mi tylne światła samochodu :)

litlfisch - Sro 22 Cze, 2011

MaciekNorth, przydały by się całe okna z lewej i kadr w kwadrat

133 kurza nóżka - obrotowy dół od wiatraka z galerii

MaciekNorth - Czw 23 Cze, 2011

Litlfisch, chciałem poszerzyć kadr, ale znalazłyby się w nim bardzo niepożądane obiekty typu samochód czy dom ;)
kasiakaaz - Czw 23 Cze, 2011

litlfisch, a tak z ciekawości - ostatnie swoje fotki we wnętrzach strzelałeś z ręki, czy rozkładałeś się ze statywem?
litlfisch - Czw 23 Cze, 2011

kasiakaaz napisał/a:
litlfisch, a tak z ciekawości - ostatnie swoje fotki we wnętrzach strzelałeś z ręki, czy rozkładałeś się ze statywem?
wszystkie ze statywu, czasy naświetlania od kilku d kilkunastu sekund żadnych szas na fotkę z ręki
andy2 - Czw 23 Cze, 2011

134. Burning in the skies

edmun - Pią 24 Cze, 2011

brak konkretnego tematu i zniszczone kolory. jestem zdecydowanie na nie dla HDR które są pojechane :)

p.s. sam kiedyś takie robiłem :zalamany:

blaine - Pią 24 Cze, 2011

Popieram edmuna, zbyt pojechane kolory, mało fajnie to wygląda.
muzyk - Pią 24 Cze, 2011

Mnie jakoś tak przykuł uwagę ten kod kreskowy u dołu.
Nie wystarczyłoby samo nazwisko i imię?

Co do kolorów... no są pojechane, ale mam wrażenie, że za mało.
Jeśli już, to totalnie pojechałbym, żeby coś innego z tego zrobić.

Bliki można by wystemplować.

witkot - Pią 24 Cze, 2011

Miejsce ma ogromny potencjał.Daruj sobie HDR-ka i spróbuj coś krajobrazowego.Drzewa wraz z cieniami strzelone z prawej strony równolegle ale tak aby było widać odstępy między nimi.Albo sama ławeczka wczesnym porankiem.
MC - Pią 24 Cze, 2011

Mam wrażenie, że 134 dałoby się zrobić nieporównywalnie lepiej klasycznie. Bo tak to i kolory pojechane i ostrości nie ma i generalnie kicz.
litlfisch - Pon 27 Cze, 2011

135 auto

mozer - Czw 30 Cze, 2011

litlfisch, auto, bo samochód, czy auto, bo autoportret? ;) Chyba jednak lepiej by było obniżyć perspektywę, żeby górna część nie zlewała się z zabudowaniami tła.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group