forum.optyczne.pl

Lornetki - Nikon 8x25 czy 10x25?

Abs - Sro 02 Lut, 2011
Temat postu: Nikon 8x25 czy 10x25?
W zasadzie nie powinienem pytać a zdać się na własne odczucia ale...
Planuję zakup Nikona Sportstar Ex 8x25 lub 10x25 na wyjazdy. Całe moje doświadczenie wskazywałoby, że faworytem jest 8x25. Jednak patrzę w 8x25 potem w 10x25 i prawie zawsze (robiłem to wiele razy) mam wrażenie że 10x będzie dla mnie lepszą opcją - kolory mniej nasycone ale dostrzegalność szczegółów jakby lepsza...

Co sądzicie? Czy popełnię błąd kupując 10x?

PS.
Mam już rosyjską 8x30, z pewnością niedługo kupię Nikona 10x50 (lub 12x) do astronomii.

yossarian222 - Czw 03 Lut, 2011

A jak z komfortem trzymania i stabilnością obrazu ? Miałem kiedyś podobny dylemat gdy kupowałem lornetkę turystyczną i zdecydowałem się jednak na 8x25, przy tak niewielkiej wadze trudno było mi utrzymać stabilny obraz w 10x.
Dawid1984 - Czw 03 Lut, 2011

Gdy bym miał sobie wybierać wybrał bym 8x 25,większa średnica wyjściowa jak i zapewne większe pole widzenia.Co do różnicy miedzy 8x a 10x, moim zdaniem znikoma.
Abs - Pią 04 Lut, 2011

Lornetka kupiona. Zdecydowałem się na 8x25 ale nawet teraz pozostały wątpliwości. Obie prezentowały bardzo dobrą jakość jak na aperturę 25mm. Rzeczywiście drgania w 10x25 były większe. Po pierwszych obserwacjach muszę przyznać, że powiększenie 8x nie wydaje mi się już tak małe jak w warunkach sklepowych. Jakość obrazu świetna, pole także (143m/1000m).
Waga 280g i ogólna jakość wskazują, że wykorzystam sprzęt nie tylko w czasie wyjazdów.
Dzięki za sugestie.

Guliwer - Pią 04 Lut, 2011

Na gwiazdkę zamówiłem sobie Sportstara 8x25 ale zadzwonili, że nie ma w magazynie i proponują 10x25. Zrezygnowałem bez wahania. Poczekam na następne święta :grin:
Na wycieczki wystarczy 8x a nawet mniejsze powiększenie. Poza tym źrenica 2,5mm w 10x jest jednak za malutka.

Dawid1984 - Sob 05 Lut, 2011

W moim mniemaniu dokonałeś dobrego wyboru :smile:
Abs - Sob 05 Lut, 2011

Mam wrażenie, że Nikony Sportstar ex są nieco niedoceniane ze względu na aperturę 25mm. Jeszcze niedawno sam byłem przeciwnikiem takiego sprzętu póki nie sprawdziłem tego Nikona. Wcześniej kilka razy nie mogłem zabrać na wakacje mojej BPC 8x30 bo nie mieściła się w bagażu. Obraz z Nikona jest znacznie lepszy od całkiem niezłej BPC i to pod każdym względem.
Jutro wyjeżdżam na tydzień i zabieram nową lornetkę. Zobaczymy jak się sprawdzi.

kivirovi - Nie 06 Lut, 2011

To prawda, male 25mm z dobra optyka wymiata. Nawet 10x daje rade, ale tez wybralbym 8x zwlaszcza za to pole.
Volver - Czw 10 Lut, 2011

Witajcie,

Mam Sportstara 10x25 właśnie. Ogólnie jestem zadowolony, może byłem do dwóch miesięcy od zakupu. Lornetka straciła kolimację. Ma fatalne odblaski przy bocznym świetle, zwłaszcza mocnym, wakacyjnym. Zalety-waga i rozmiary, akceptowalny obraz a dla mnie pewnie i to, że nie korzystam z lornetki zbyt długo w ciągu dnia, może raczej-tygodnia i taki kompromis pomiędzy jakością, "niezauważalnością" i ceną był dla mnie ok. Teraz jednak zastanawiałbym się nad lepszej jakości sprzętem.

Guliwer - Czw 10 Lut, 2011

Na pewno reklamowałeś tę rozkolimowaną lornetkę. Jak to wyglądało w praktyce?
Abs - Pon 14 Lut, 2011

Trochę potestowałem lornetkę w czasie wyjazdu. Używałem głównie do podziwiania zabytków architektury oraz szeroko pojętego krajobrazu miejskiego. Bez wątpienia sprawdza się w turystyce. Jak na aperturę 25mm, niską wagę i małe gabaryty lornetka prezentuje całkiem przyzwoitą jakość. Jasność i pole nie budzą żadnych moich zastrzeżeń. Obraz jest wystarczająco ostry w centrum. Zauważalnym mankamentem jest jego pogorszenie na brzegu pola widzenia. Aberracji nie zauważyłem. Odblaski boczne na razie nie dały mi się we znaki. Dystorsja bardzo mała. Na dziś jestem zadowolony z zakupu - czegoś takiego potrzebuję na wakacje i wyjazdy. Oby posłużyła jak najdłużej.
Guliwer - Sob 05 Mar, 2011

Żona mi kupiła Sportstara EX 8x25 na Dzień Mężczyzn. :grin:
Na razie lornetka jakoś mi źle leży w dłoni. Pewnie kwestia przyzwyczajenia.
Małe źrenice wyjściowe wymagają precyzyjnego nastawienie rozstawu okularów a tu nie ma podziałki.
Pole widzenia chyba jest mniejsze niż 143m/1000.
Poza tym jest OK. Aberracja chromatyczna malutka. Obraz czysty, kontrastowy. Dobra głębia ostrości. Wszystko się kręci równo, z odpowiednim oporem. Składa się do niewielkich rozmiarów.

Binofan - Sob 12 Mar, 2011

Witam.

W związku z tym iż brakowało mi małej lornetki dla dziecka , zacząłem czytać opinie o tych maleństwach. Po pewnym czasie na placu boju pozostały Nikon 7x35 i Nikon Sportstar 8x25 EX .
Poszedłem więc sobie do fotojokera bo najbliżej i ceny przyzwoite . Najpierw wziąłem do ręki 7x35, obejrzałem,stwierdziłem że nawet nie taka duża ,zostawiłem zastaw i wyszedłem na dwór przetestować . I tu przeżyłem wielkie rozczarowanie - otóż pierwsze spojrzenie sprawiło iż pomyślałem że patrzę przez denko od butelki . Jak żyje tak wielkiej dystorsji nie widziałem nawet w lornetkach za 50 zł. Około 60% pola widzenia była niezła reszta to obraz beczka i nieostry na brzegach. Przesuwając obszar obserwacji wszystko pływa i wygina się w beczkę. Wziąłem drugą -to samo-sądzę że za tą lornetkę Nikon powinien się wstydzić bo niestety ten sprzęt nie nadawał sie do obserwacji a muszę dodać że ja nie jestem aż tak wymagającym obserwatorem -ot patrzenie musi sprawiać przyjemność i tyle ,nie wnikam w strukturę atomu -tylko że 7x35 takiej przyjemności nie zapewnia . Na drugi ogień poszedł Nikon Sportstar 8x25 EX i tu ....drugi biegun . Przyznam ze jakość obrazu zaskoczyła mnie niesamowicie . Zawsze sądziłem że takie maleństwa to raczej zabawki . Tutaj obraz jest po prostu fantastyczny , oczywiście w kategoriach sprzętu za 300zł . Aberracja jest naprawdę minimalna , dystorsja minimalna ,ostrość super , obraz klarowny,kontrastowy i jasny jak w dużej lornetce . Rozmiary tak niewielkie że po złożeniu mieści się w kieszeni kurtki . Patrzenie przez nią to po prostu przyjemność bo obserwuje się tak jakby nic w ręce nie było . Dziecko jest zachwycone , ja też ............chyba będziemy się o nią kłucić. Zresztą po dwóch dniach dziecko na razie oddało mi sprzęt bo się znudził :razz:

Kilka zdjęc:









I porównanie Kronosa 26x70 i Nikona Sportstar 8x25 :mrgreen:













pozdrawiam

ps. Dziękuję kolegom ABS i Guliwerowi za opinie i pomoc .

Santre - Nie 13 Mar, 2011

Z tym kupowaniem dla dziecka to jest niezły manewr sam to przerabiałem tylko że moje dziecko zauważyło kolosalną różnicę miedzy dobrą 8x30 a wspomnianym nikonem. Cytuję ,, Tato ta lornetka jest o wiele ciemniejsza kolor wpada w żółty ostrość nie łapie...,, Koledzy nie przesadzajmy z pochwałami dla tej lornetki jeśli posiadamy w swojej kolekcji nawet średniej klasy 8x30 to spokojnie można zaobserwować kolosalną różnicę.
Pozdrawiam

RB - Nie 13 Mar, 2011

Binofan napisał/a:
. Najpierw wziąłem do ręki 7x35, obejrzałem,stwierdziłem że nawet nie taka duża ,zostawiłem zastaw i wyszedłem na dwór przetestować . I tu przeżyłem wielkie rozczarowanie - otóż pierwsze spojrzenie sprawiło iż pomyślałem że patrzę przez denko od butelki . Jak żyje tak wielkiej dystorsji nie widziałem nawet w lornetkach za 50 zł.


To była VII czy EX? Jeśli VII to normalne. One tak mają. Taka klasa...

Arek - Nie 13 Mar, 2011

Ten Nikon 8x25 mm jest pierwszą lornetką o obiektywie poniżej 28 mm, którą mógłbym być zainteresowany. Nie dość, że przy 25 mm ma powiększenie 8x (wiele modeli ma 10x, a dla 8x wrzucają mniejszy obiektyw 20 mm), to jeszcze pole 8.2 stopnia jest takie jakie bym oczekiwał od lornetki 8x.
Abs - Nie 13 Mar, 2011

Santre napisał/a:
...Koledzy nie przesadzajmy z pochwałami dla tej lornetki jeśli posiadamy w swojej kolekcji nawet średniej klasy 8x30 to spokojnie można zaobserwować kolosalną różnicę.
Pozdrawiam


Nie wiem czy BPC5 8x30 jest klasy średniej (pewnie nie choć ją bardzo cenię) ale ten Nikon rozkłada ją optycznie na łopatki. Vortex Fury (299$ w USA) już z pewnością w klasie średniej się mieści i gładko z Nikonem wygrywa.
Oczywiście warto zachować rozsądek w ocenie i większość z nas chyba tak robi porównując tę lornetkę do innych ale nie zapominając o ich cenach.
To najtańszy z Nikonów ex o aperturze 25mm i za te pieniądze jest bardzo dobrą lornetką kieszonkową, często o mniejszych wadach optycznych niż konkurenci, nawet (jak pisze Binofan) rodzimi. Tutaj nie mamy obrazu z "dziurki od klucza" tylko pełne, piękne pole i całkiem przyzwoitą optykę.

Guliwer - Nie 13 Mar, 2011

W młodości łaziłem po górach z przedwojenną wojskową lornetką porro, Voigtländer Braunschweig 8x25. Wydawało się, że jest świetna. Nie ma chyba żadnych powłok, bo nie widać zabarwienia na soczewkach ani pryzmatach.
Jak teraz porównałem jej obraz ze Sportstarem EX o tych samych parametrach, to zobaczyłem na czym polega postęp w optyce. VB ma szary, mało kontrastowy, ciemnawy obraz. Jakbym patrzył przez dym nad ogniskiem. Ale kiedyś tego nie widziałem, choć oczy były młodsze. Dopiero teraz przez porównanie. Niemniej ta staruszka ma prawie niewidoczną aberracje chromatyczną, ostrość po brzegi, no i jako porro, lepszy efekt 3D.
Sportstar nie jest jakimś cudem ale za tę cenę jest świetna. Na razie inne szkiełka leżą w szufladach.

Binofan - Pon 14 Mar, 2011

Santre napisał/a:
tylko że moje dziecko zauważyło kolosalną różnicę miedzy dobrą 8x30 a wspomnianym nikonem. Cytuję ,, Tato ta lornetka jest o wiele ciemniejsza kolor wpada w żółty ostrość nie łapie...
Pozdrawiam


Witam

No to ciekawe ,gdyż żółtego nijak tutaj nie widać (w Ruskiej owszem ) , Jasna jest moim zdaniem bardzo (jak na 25mm) , a ostrość można ustawić bez problemu i jest bardzo dobra.
Oczywiście zgadzam się że nie należy wpadać w nadmierny zachwyt , jednak pamiętajmy że opisujemy lornetkę o obiektywach 25mm która kosztuje 280zł . Po złożeniu można ją wsadzić w kieszeń i waży tyle co nic . Mechanicznie moim zdaniem jest super ,chodzi bardzo płynnie z lekkim oporem . Wiec porównujmy ją z podobnymi lornetkami o obiektywach 25mm ,niskiej cenie i wadze ok 300g . Ja w każdym bądź razie wybrałem ją a nie 7x35 która była wyraźnie gorsza (tutaj odpowiem koledze RB że była to lornetka VII a nie EX ) . Dodam jeszcze że mam możliwość oddać tą lornetkę w ciągu kilku najblizszych dni ,jednak na pewno tego nie zrobię co o czymś świadczy - No moze nie jestem zbyt wymagający jednak wiem co to zółta optyka -Mój Kronos 26x70 jest tego najlepszym przykładem ,wiem jak wygląda jasny obraz , i ostrość.

pozdrawiam

Abs - Pią 29 Kwi, 2011

Po kilku miesiącach użytkowania kolejnych kilka słów na temat Nikona 8x25. Sama idea lornetki kieszonkowej jest doskonała. Człowiek zdecydowanie częściej zabiera lornetkę, która waży 280g niż te, które mają 600g. czy więcej. Ostatnio lornetka była ze mną na koncercie a potem w górach. Znajomi byli zachwyceni obrazem z Nikona ale moje spojrzenie jest bardziej krytyczne ("apetyt rośnie w miarę jedzenia"). Obraz jest dobry ale jednak nie doskonały. Podtrzymuję opinię, że relacja jakości Nikona do jego ceny jest bardzo dobra ale jednak lornetce tej raczej bliżej optycznie do Sortera ex niż do Monarcha. Ostrość obrazu – jak dla mnie jest nieco miękka. Nie widać tego zupełnie na krótkim dystansie do kilku metrów. Pozostałe właściwości optyczne poza zniekształceniem brzegowym, o którym już pisałem są do przyjęcia. Nawet w obserwacjach astronomicznych Nikon daje radę – nie spodziewałem się tak dobrego obrazu po apreturze 25mm (M81 w zasięgu – ale to chyba max). Mimo wszystko fajny, solidny sprzęt wypadowy, dający w terenie satysfakcjonujący obraz.
Guliwer - Pią 29 Kwi, 2011

Jest mało ergonomiczna. DO 10x25 jest pod tym względem lepsza i jest lżejsza.
FIFI - Sro 24 Sie, 2011

Dziękuję wszystkim za opinie... od dnia dzisiejszego jestem szczęśliwym posiadaczem tej lornetki. Moim zdaniem to bardzo fajna lornetka. Patrzyłem trochę przez 8x40 VII w MM nic nie mogłem stwierdzić bo słabe warunki, ale śruba ciężko chodziła i ogólnie obudowa taka tandetna trochę, a w sportstar 8x25 jest już lepiej :)

[ Dodano: Czw 25 Sie, 2011 11:55 ]
Acha i jeszcze mnie denerwuje wg.mnie duża nieostrość brzegowa, która u mnie w lewym okularze jest większa niż w prawym ;/

[ Dodano: Czw 25 Sie, 2011 17:41 ]
Sory to ja lewe oko mam gorsze :D

az - Pią 26 Sie, 2011

Oglądałem tego nikona (8x25,10x25) w fotojokerze i zupełnie nie rozumiem zachwytu nad tą lupką, ona jest po prostu taka sobie żeby nie powiedzieć beznadziejna
FIFI - Sob 27 Sie, 2011

Heh no wiesz ja tego nie porównuję do drogich sprzętów... i nie przeczę że nie wydałem na nią dużo kasy. Ale jak na małą lornetkę do 300 zł wg. mnie jest spoko :)
Abs - Sob 27 Sie, 2011

az napisał/a:
Oglądałem tego nikona (8x25,10x25) w fotojokerze i zupełnie nie rozumiem zachwytu nad tą lupką, ona jest po prostu taka sobie żeby nie powiedzieć beznadziejna


Dawno temu naczytałem się o lornetkach klasy 8x25, że "patrzysz przez dziurkę od klucza", "ciemne jak noc"...etc. Potem spojrzałem przez taniutkiego Bressera opinie się potwierdziły. Któregoś dnia wpadł mi do ręki Nikon Ex 8x25 - ogromne pole, czysty i ładny obraz (co z tego nie klasy Zeiss). Gdy wylatywałem gdzieś w świat moja dotychczasowa lornetka nigdy się nie załapała (za ciężka) - z Nikonem jeżdżę wszędzie, mam ją prawie zawsze przy sobie.

To trochę jak z Fiatem Panda - niby taki sobie, "żeby nie powiedzieć beznadzieja"... ale wielu cieszy jego funkcjonalność i przełożenie jakości do ceny.

Binofan - Sob 27 Sie, 2011

az napisał/a:
Oglądałem tego nikona (8x25,10x25) w fotojokerze i zupełnie nie rozumiem zachwytu nad tą lupką, ona jest po prostu taka sobie żeby nie powiedzieć beznadziejna


Dodaj jeszcze łaskawie do czego porównujesz tą lornetkę ?

FIFI - Sob 27 Sie, 2011

Abs napisał/a:
az napisał/a:
Oglądałem tego nikona (8x25,10x25) w fotojokerze i zupełnie nie rozumiem zachwytu nad tą lupką, ona jest po prostu taka sobie żeby nie powiedzieć beznadziejna


Dawno temu naczytałem się o lornetkach klasy 8x25, że "patrzysz przez dziurkę od klucza", "ciemne jak noc"...etc. Potem spojrzałem przez taniutkiego Bressera opinie się potwierdziły. Któregoś dnia wpadł mi do ręki Nikon Ex 8x25 - ogromne pole, czysty i ładny obraz (co z tego nie klasy Zeiss). Gdy wylatywałem gdzieś w świat moja dotychczasowa lornetka nigdy się nie załapała (za ciężka) - z Nikonem jeżdżę wszędzie, mam ją prawie zawsze przy sobie.

To trochę jak z Fiatem Panda - niby taki sobie, "żeby nie powiedzieć beznadzieja"... ale wielu cieszy jego funkcjonalność i przełożenie jakości do ceny.


Dokładnie i ja takie mam zdanie... i nie rozumiem mówienia że ta lornetka się nie nadaje do obserwacji . Dużo ludzi będzie zadowolonych obrazem takiej lornetki mimo wielu wad na których nie zwraca się uwagi.

az - Nie 28 Sie, 2011

Szukam jakiegoś podróżnego malucha dla siebie i jest z tym ciężka sprawa ten nikon 8x25 EX , wypada za słabo, robi takie mydełko , obraz ogólnie taki sobie , Nikon 8x20 HG bardzo drogi , 20 a nie 25 nie wiedzieć czemu. Mam już tyle lornetek ,że rozwiązania pośrednie mnie nie interesują a kieszonkowca chcę mieć bo takie coś , można mieć przy sobie "prawie zawsze i wszędzie" i nie będzie to lornetka o nocnych obserwacji a raczej wycieczkowa. Tak więc chodzi o coś o jakości dobrej 8x32 ale w rozmiarze 8x20-25, w wykręcanymi muszlami( dla okularników).
yossarian222 - Nie 28 Sie, 2011

W centrum pola obraz 8x25 Nikona Ex jest bardzo przyzwoity, natomiast krawędzie faktycznie wyraźnie tracą na ostrości. Co do twojego pytania, czemu tylko 8x20 HG, to jest jeszcze 10x25 w tej serii, warto się mu przyjrzeć, choć osobiście nie lubię 10x w obserwacji z ręki, dla mnie to za dużo. Natomiast porównywane oko w oko Nikon 8x25 Ex i Nikon 8x20 HG w różnych porach dnia i wieczorem pozwalają mi stwierdzić, że w moim subiektywnym odczuciu obraz z 8x20 HG jest wyraźnie jaśniejszy w gorszych warunkach oświetleniowych (pełne zachmurzenie, wieczór) niż w Nikonie 8x25 Ex. Nie zmienia to faktu, że za swoją cenę 8x25 Ex to moim zdaniem całkiem sensowny wybór. Nikon 8x20 HG to inna klasa, bardziej sensowne wg mnie byłoby porównywanie tej lornetki z Leicami Ultravid i Trinovid, Swarovskim Travelerem czy Zeissami Victory i Conquest.
az - Nie 28 Sie, 2011

Nie chodzi mi o jakieś siłowe porównywanie ale o kupienie czegoś optymalnego za optymalne :razz: pieniądze. Wiem że HG możemy porównywać do trójki , nie przeszkadza mi to :twisted: . Ma ktoś jakieś sensowne kontr propozycje ? Najlepiej widziane 8x25, 7,5' widzenia i min.15mm odległość oczna, no i oczywiście dachówka z korektą fazy :grin: . proszę o coś z najniższą ceną
kimek27 - Nie 28 Sie, 2011

Z korekcją fazy w przystępnej cenie to będzie ciężko. Sam szukałem i testowałem różne dachówki, aż zakupiłem odwrócone porro 8x25.
kivirovi - Nie 28 Sie, 2011

A moze Kowa, nie jest jeszcze calkiem kompaktowa, ale juz mala:
http://www.lornetki.pl/ka...?idProdukt=2925
Odwrocone porro to nikon Travelite EX.

kimek27 - Nie 28 Sie, 2011

Tak, 8x25 Travelite EX, Sam rozważałem Kowe BD 8x25 oraz Vortex Viper 8x28, niestety nie miałem okazji ich przetestować.
Osobiście nie kupił bym teraz lornetki podwójnie łamanej, ze względu na czas jaki zajmuje jej poprawne ustawienie.

az - Pon 29 Sie, 2011

A Kowe BD 8x25 ma ktoś ? Może jakiś użytkownik by coś powiedział.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group