forum.optyczne.pl

Plener 321! - Propozycja nowej zabawy

hijax_pl - Nie 29 Maj, 2011
Temat postu: Propozycja nowej zabawy
Tak sobie pomyślałem, że może warto zmienić całkowicie formułę WP...
Nie małe kroczki, ale może duży skok?

Konkurs na najlepsze zdjęcie - wybierają je użytkownicy forum, oddając głos na jedną pracę. Mile widziane komentowanie, dyskutowanie, dopytywanie o szczegóły i wszelkie inne gadanie, nawet odrobinę nie na temat - ogólna dowolność, zero narzuconych reguł ;) Autorzy prac - jawni. Głosowanie - jawne.
(Czyli krok w tył w stosunku do bieżącego regulaminu WP... )

Czas konkursu - 2 tygodnie na zamieszczenie zdjęcia od ogłoszenia konkursu (można wstawiać od razu po podaniu tematu). W tym czasie nie głosujemy, nie komentujemy, lecz napawamy się artyzmem dzieł i szukamy swojego typu. Na dany znak zaczynamy oceniać i rozmawiać o sztuce ;) Po tygodniu ogłasza się zwycięzcę.
Cały cykl trwa zatem 3 tygodnie.

A krok w przód? Pewne "zautomatyzowanie" definicji tematu (oraz obróbki). Jak już wspomniałem temat składałby się z trzech zmiennych, obieranych z następujących pul (moja propozycja)...

TEMATYKA:
- abstrakcja
- akcja (wydarzenie, sport, impreza itd.)
- architektura
- człowiek
- dowolna
- martwa natura
- noc
- pejzaż
- roślina
- technika (pojazdy, maszyny itd.)
- zwierzę

TECHNIKA:
- fotomontaż
- grafika (kreatywna obróbka)
- hdr
- kolorowe
- krosowanie
- monochromatyczne (b&w, sepia, cyan itd.)

FORMAT:
- dyptyk
- kwadrat
- pionowy
- poziomy
- tryptyk

Np: [Akcja, grafika, tryptyk] albo.. [Pejzaż, pion, HDR]...

Początkowo myślałem by losować z wszystkich trzech zmiennych, ale mam wątpliwości jakby to mogło być technicznie zorganizowane...
Dlatego myślę, że chyba najlepszym wyjściem byłoby gdyby zwycięzca precyzował temat i wykonanie pracy następnej edycji, wybierając trzy zmienne z poniższej puli. Może odstąpić od zmiennych “technika” i “format” - najważniejsza jest tylko kategoria: temat. Wygrał - decyduje. No chyba , że ktoś wymyśli sposób zautomatyzowania generowania tematów i obróbki kolejnych edycji ;)

Co Wy na to?

masza - Nie 29 Maj, 2011

Piszę się na to. Luuubię się bawić :)
Poza tym widzę, że "regulamin" nie jest jak kaganiec czy kajdanki, więc tym bardziej mi to pasuje.

fatman - Nie 29 Maj, 2011

Za dużo zmiennych w tym równaniu imho :sad:
moronica - Nie 29 Maj, 2011

a mi sie zmienne podobaja ;)
masza - Nie 29 Maj, 2011

fatman, ale dlaczego? Rozwiń.
komor - Nie 29 Maj, 2011

hijax_pl napisał/a:
Może odstąpić od zmiennych “technika” i “format” - najważniejsza jest tylko kategoria: temat. Wygrał - decyduje.

Ale czym to się wtedy różni od aktualnego WP?

masza - Nie 29 Maj, 2011

moronica, mi też się podobają. I ta furtka, że "wygraniec" może odstąpić od definiowania techniki i formatu. Ale gdy zdefiniuje - może to być ciekawe wyzwanie :)
hijax_pl - Nie 29 Maj, 2011

komor napisał/a:
Ale czym to się wtedy różni od aktualnego WP?
Przynajmniej tym, że nie pojawi się temat w stylu: "Sceny dworcowe" czy tez "Domowy zwierzyniec z uczuciem" ;)
(bynajmniej nie odmawiam im kreatywności ;) )
masza napisał/a:
Ale gdy zdefiniuje - może to być ciekawe wyzwanie
Właśnie w tych dwóch dodatkowych komponentach upatruję ciekawych wyzwań.
masza - Nie 29 Maj, 2011

komor, zasadnicza różnica: brak anonimowości. Odwaga wystawiających pracę i komentujących. Odpowiedzialność za słowo.
Cola - Nie 29 Maj, 2011

masza napisał/a:
Odpowiedzialność za słowo


:mrgreen:

masza - Nie 29 Maj, 2011

Cola, z czego rżysz, że tak trywialnie zapytam? ;)
TS - Nie 29 Maj, 2011
Temat postu: Re: Propozycja nowej zabawy
hijax_pl napisał/a:

Początkowo myślałem by losować z wszystkich trzech zmiennych, ale mam wątpliwości jakby to mogło być technicznie zorganizowane...

Podoba mi się ten pomysł. W tej chwili zwycięzca wybiera temat, co ma być nagrodą. Mam jednak wątpliwości, czy to faktycznie jest nagroda...
Co do samego losowania, to - gdyby pomysł spodobał się - mogę je zorganizować. Gwarantuję uczciwe losowanie (ze zwracaniem/bez - do określenia), mogę napisać skrypcik w R CRAN :) .

B o g d a n - Nie 29 Maj, 2011

Brakuje jeszcze definicji z jaką migawką i przysłoną trzeba wykonać kadr. :wink:
Zaproponowane zasady zamiast dać swobodę fotografowi, dają mu ograniczenia. :grin:

Cola - Nie 29 Maj, 2011

@Masza

ano z tego że jak oceniamy anonima (który i tak później nim być przestaje) to nie musimy brac odpowiedzialnosci za swoje slowa, a jak wiemy kogo oceniamy to juz musimy? :mrgreen:

moronica - Nie 29 Maj, 2011

B o g d a n, nie koniecznie. zamiast ograniczac tematyka - ogranicza technika wykonania. czy w ostatnim plenerze "na budowie" znalazles jakiekolwiek zdjecie, ktorego nie spodziewales sie tam znalezc? co definiuje zdjecie w wiekszym stopniu, technika czy tematyka?
B o g d a n - Nie 29 Maj, 2011

moronica napisał/a:
co definiuje zdjecie w wiekszym stopniu, technika czy tematyka?

Temat. Zdecydowanie zdjęcie musi być na temat.

Chyba, że mówimy o doskonaleniu technik i warsztatach z tym związanych. Ale wtedy to są po prostu warsztaty, kończące się wspólnym omówieniem prac. Jak na studium foto. :wink:

moronica - Nie 29 Maj, 2011

no to skoro najwazniejszy jest temat zdjecia a nie technika to czemu uwazasz, ze narzucenie techniki odbierze fotografowi swobode w wiekszym stopniu niz narzucenie tematu? ;)
B o g d a n - Nie 29 Maj, 2011

Nie no oczywiście można się umówić na wszystko, nawet na to, że nie ma tematu.

Nie twierdzę też, że technika nie jest ważna, ale wolę sam ją wybrać do danego tematu, podobnie jak zdecydować, czy wyrażam to poprzez barwy, czy B&W, czy kwadrat, czy prostokąt, a może panorama itd

hijax_pl - Pon 30 Maj, 2011

B o g d a n napisał/a:
ale wolę sam ją wybrać do danego tematu, podobnie jak zdecydować, czy wyrażam to poprzez barwy, czy B&W, czy kwadrat, czy prostokąt, a może panorama
No i fajnie. Jednak jeśli tematem jest np: roślina, to tylko i wyłącznie w Twoim rozumieniu tego tematu może być ścieżka w lesie, liść, zbliżenie kwiatka czy sęku, albo pole zboża. I oczywiście dla każdej z takich interpretacji odpowiedni będzie jakiś kadr i obróbka.
Ale interpretacja tematu to połowa sukcesu. Wyraź ten temat w specyficznym kadrze: jeśli to tryptyk to czemu nie łodyga, liść, kwiat? Jeśli czarno biały - pokaż to tak by było ciekawe w b&w - albo po prostu zdesaturuj i już... Czy takie podejście bardzo ogranicza?

maput - Pon 30 Maj, 2011

A mi ograniczenia techniczne bardzo się podobają, bo z prostego pstryknięcia zdjęcia do tematu " pies i kot" robi się wyzwanie.
Ba, ja do trzech zmiennych określających pożądane zdjęcia, dodałbym jeszcze jedną. Coś w rodzaju "bonus". I to co zaproponował Bogdan krytykując nowe zasady wcale nie wydaje mi się głupie. Niech zwycięzca obok trzech zmiennych wybranych z zestawu dostępnych opcji doda jeszcze jakieś wymaganie ekstra - f2.8, mrożenie ruchu, szeroki kąt...
Im trudniej, tym większe wyzwanie i więcej kombinowania nad zdjęciem. Czyli więcej zabawy ;)

B o g d a n - Pon 30 Maj, 2011

maput napisał/a:
I to co zaproponował Bogdan krytykując nowe zasady wcale nie wydaje mi się głupie.
Mam szczerą intencję, aby moje marudzenie było konstruktywne. :smile:

Ja dalej prowokacyjnie napiszę tak: :wink:

Po co w ogóle robić wyjściową listę tematów, technik i formatów? Zaraz zgłosi się ktoś i powie, że nie ma tam tego i owego.
Proponuję tego nie systematyzować i dać pełną dowolność dla osoby określającej kolejne rozdanie.

Z drugiej strony przykładowo jeżeli ktoś określi: człowiek, hdr, kwadrat i do tego f/2.8, to ciekawy jestem:

- ile będzie prac w tej zabawie?
- ile czasu będzie trzeba dać na przygotowanie pracy i czy inni nie uczestniczący (bo np. temat nie podszedł) nie będą się w tym czasie nudzić?
- dla kogo to będzie zabawa?
- czy aby nie tylko dla wybranej grupy zaawansowanych amatorów, mających pełną torbę szkieł, wypaśny komputer, odpowiednie oprogramowanie i kupę wolnego czasu?
:smile:

maziek - Pon 30 Maj, 2011

... i ten jeszcze, no jak mu tam, statyw!
Usjwo - Pon 30 Maj, 2011

To moze to jako trzecia rownolegla wersja WP, jeszcze jakas jedna modyfikacja aby byly cztery wersje i bedzie mozna odpalac WP co tydzien :razz:

Jezeli codzi o nwoa zabawe to ja bym proponowal cos innego.
Typu "Miszczowie PSa".
Ktos wrzuca zdjecie w RAW, uczestnicy przygotowuja swoja wersje jpg i potem oceniamy.
(mozna bedzie wrzucac w aRGB :razz: )

dr11 - Pon 30 Maj, 2011

Usjwo, nie każdy ma PSa, ale większość ma dostęp do MS Paint'a :)
Usjwo - Pon 30 Maj, 2011

dr11 napisał/a:
Usjwo, nie każdy ma PSa, ale większość ma dostęp do MS Paint'a :)


Dobry "artysta" to i farbami namaluje patrzac na "0" i "1" w RAWie :mrgreen:

goltar - Pon 30 Maj, 2011

Podoba mi się pomysł z losowaniem tematu/ techniki /formatu i tu byłbym za. Tworzy to bardziej atmosferę warsztatu niż galerii, jak to ma miejsce obecnie.
Brak anonimowości na etapie oceny/komentowania jak dla mnie powoduje tworzenie zamkniętej grupy, kółka wzajemnego wsparcia. To mi się nie podoba.
Wstawianie zdjęć zaraz po ogłoszeniu tematu, tu też jestem za.
Piszę to także pod kątem obecnego pleneru, te zasady można wprowadzić jeśli taka będzie wola większości, weźcie i taki wariant pod uwagę.

Tutejszyn - Pon 30 Maj, 2011

goltar napisał/a:
Brak anonimowości na etapie oceny/komentowania jak dla mnie powoduje tworzenie zamkniętej grupy, kółka wzajemnego wsparcia
Ale skąd taka wiedza? To tylko przypuszczenie, które nawet jesli mialoby być prawdziwe.. Jest wielu aktywnych użytkowników, jednych bardzo cenię innych trochę mniej. Z innymi lubie przeciągać linę i sprawdzać gdzie leży punkt wytrzymałosci.. tutaj muszę pozdrowić kozidrona i ostatnio nieobecnego rusłana.. To nalezy do kolorytu forum. Dlaczego ma tego nie być?

EDIT..
Może niezbyt jasno się wyraziłem. Plener, jak i całe forum, to miejsce dla wszystkich. Kto chce, to się bawi, a kto nie - jego wybór.

kaurak - Pon 30 Maj, 2011

A może zrobić tak:
na początek ktoś założy wątek o tytule np "człowiek", przez tydzień każdy może dodać zdjęcie/zdjęcia w dowolnej technice itp ale tylko o ludziach. Po tygodniu podsumowuje się oceny i kto wygra zakłada nowy wątek o innym temacie.

Jeśli by to nie był problem, można utworzyć 2 kategorie: jedną dla amatorów a drugą dla profesjonalistów. Każdy według swojego doświadczenia wybrałby kategorię. Dałoby to szansę początkującym. A w wątku profesjonalnym byłoby łatwiej to ogarnąć.
Oczywiście profesjonaliści mogliby oceniać amatorów i na odwrót .

co o tym myślicie :?:

Tutejszyn - Pon 30 Maj, 2011

kaurak, a kto niby jest profesjonalistą? Czy uważasz, że ktoś nie daje Ci szansy? Ja może dużo gadam, ale uwierz, nie nie przekłada się na jakość prac, a wstawiam bez kompleksów, bo... bo... Własciwie nie wiem, czemu. Może dlatego, że to fajne forum?
masza - Pon 30 Maj, 2011

Śmiem twierdzić, że wszyscy jesteśmy tu amatorami (mam nadzieję, że nikogo nie obraziłam) :)
hijax_pl, załóż - na próbę - wątek w "Naszych zdjęciach", wylosuj te trzy zmienne (albo i nawet je wybierz) i zobaczymy, co z tego wyniknie.
Dołożę wszelkich starań, by wziąć udział w zabawie. Chcę się bawić, a nie gadać o tym, jak można się bawić, co zrobić, by zabawa była lepsza, co się komu podoba, a co nie, uczestniczyć w ankietach, gdzie decyduje "większość", co nie wrzuca zdjęć i tak dalej, i tym podobne.
To co - spróbujemy?

kufel - Pon 30 Maj, 2011

Usjwo napisał/a:
To moze to jako trzecia rownolegla wersja WP, jeszcze jakas jedna modyfikacja aby byly cztery wersje i bedzie mozna odpalac WP co tydzien :razz:

Jezeli codzi o nwoa zabawe to ja bym proponowal cos innego.
Typu "Miszczowie PSa".
Ktos wrzuca zdjecie w RAW, uczestnicy przygotowuja swoja wersje jpg i potem oceniamy.
całkiem fajny pomysł.
hijax_pl - Pon 30 Maj, 2011

masza, powiem tylko tyle - fajny masz awatar :)
masza - Pon 30 Maj, 2011

hijax_pl, dziękuję :)
A co z zabawą?

hijax_pl - Pon 30 Maj, 2011

masza napisał/a:
A co z zabawą?
No myślę, by ten wątek jeszcze z parę dni pożył. Jakoś mało głosów jak do tej pory...
masza - Pon 30 Maj, 2011

Nie wszystkim chce się głosować. Namawiam... :)
maput - Pon 30 Maj, 2011

hijax_pl napisał/a:
masza napisał/a:
A co z zabawą?
No myślę, by ten wątek jeszcze z parę dni pożył. Jakoś mało głosów jak do tej pory...

widać martwe dusze jeszcze nie zostały tu nagonione )

Tutejszyn - Pon 30 Maj, 2011

hijax_pl napisał/a:
Jakoś mało głosów jak do tej pory...
Nie potrzeba wielu glosów.
moronica - Pon 30 Maj, 2011

mysle, ze grunt by byly glosy na tak. ci co nie sa zainteresowani formula nieanonimowej zabawy beda sobie startowali w wirtualnym plenerze
multics - Pon 30 Maj, 2011

Chciałbym spróbować (o ile nie zabijecie mnie techniką) :)
masza - Pon 30 Maj, 2011

Ciekawą socjologiczną obserwacją jest śledzenie głosów na "nie". Wchodzą w temat, który ich nie interesuje. Ach, jakaś durna zabawa, to nie dla mnie. Ale klikają... Więc chyba chcą zaznaczyć, że są! istnieją! protestują! :) Anonimowi, nierozpoznawalni, przeciwni :)
multics - Pon 30 Maj, 2011

masza, w pewnym sensie po to jest ta opcja w ankiecie ;) Jakby było samo "TAK" wiedzielibyśmy tylko ilość ludzi ew. zainteresowanych taką zabawą a nie nastrojami użytkowników forum.
maput - Wto 31 Maj, 2011

Tyle, że Ci na nie jakoś mniej udzielają się w samym temacie. Tylko anonimowy głos i tyle...
Usjwo - Wto 31 Maj, 2011

Ja popieram kazda propozycje, ktora troche rozrusza forum. Gorzej bedzie z udzialem, ledwo sie wyrabiam ze sztafeta, w mnisztafecie czasami cos uda mi sie wstawic, w WP bralem udzial trzy rundy temu :sad: . Trzeba probowac, beda chetni to bedziemy sie bawic, Ci co sa przeciw i tak nie wezma udzialu :mrgreen:
cybertoman - Wto 31 Maj, 2011

masza napisał/a:
Ciekawą socjologiczną obserwacją jest śledzenie głosów na "nie". Wchodzą w temat, który ich nie interesuje. Ach, jakaś durna zabawa, to nie dla mnie. Ale klikają... Więc chyba chcą zaznaczyć, że są! istnieją! protestują! Anonimowi, nierozpoznawalni, przeciwni
Tylko jedna opcja "TAK" rozwiazuje takie problemy.
masza - Wto 31 Maj, 2011

cybertoman, masz rację.
hijax_pl, ankieta do bani! ;)

hijax_pl - Wto 31 Maj, 2011

Pozwoliłem sobie zrobić próbkę jak takie tematy mogłyby wyglądać:

Kod:
# 1 : zwierze / krosowanie / kadr poziomy
# 2 : pejzaz / kolorowe / kadr poziomy
# 3 : pejzaz / kolorowe / fotomontaz
# 4 : abstrakcja / monochromatyczne (b&w, sepia, cyan itd.) / fotomontaz
# 5 : pejzaz / monochromatyczne (b&w, sepia, cyan itd.) / kadr pionowy
# 6 : martwa natura / hdr / kadr pionowy
# 7 : akcja (wydarzenie, sport, impreza itd.) / grafika (kreatywna obrobka) / kadr poziomy
# 8 : pejzaz / grafika (kreatywna obrobka) / dyptyk
# 9 : pejzaz / krosowanie / dyptyk
# 10 : martwa natura / grafika (kreatywna obrobka) / kadr poziomy

itp.. itd...

W tej chwili to po prostu losowanie elementów z trzech tablic.

Skrypt generujący dostępny jest pod tym adresem.

kasiakaaz - Wto 31 Maj, 2011

Chętnie wezmę udział w zabawie, oczywiście w miarę moich fotograficznych/technicznych umiejętności :wink: Tym bardziej, że coś Sztafetę zatkało... :neutral:
edmun - Wto 31 Maj, 2011

ja się za bardzo pogubiłem i za dużo na głowie mam ostatnio
Tutejszyn - Sro 01 Cze, 2011

Myślałem sobie o tym, czego oczekuję i sprawdzałem, czy nowa formuła pozwala mi na coś, czy jednak w czymś ogranicza. Wydaje mi się, że chyba nie może być lepiej. Nawet to, ze sam plener jest elastyczny i że można go zmienić nic nie zmieniając. Myślałem sobie o tematach, których brakowałoby mi w nowym plenerze. Coś takiego jak: "Żar i chłód", "W obliczu korozji", "Dotyk". "Siła". Ale przecież jeśli wyeksploatują się pejzaże, czy architektura, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby te wyeksploatowane usunąć i zastąpić je czymś w stylu: "Żar i chłód". Można przechować przecież ciekawe pomysły i je podrzucać do Tematów. To taka moja propozycja nie-zmiany.

[ Dodano: Sro 01 Cze, 2011 08:51 ]
Oczywiście to były tematy jednorazowego użycia.

dr11 - Sro 01 Cze, 2011

Jestem raczej dokumentalistą, czyli pstrykam co zastanę. Więc jak będę miał w pstrykniętych coś pod temat to się zgłoszę, jak nie to poczekam na kolejny... :)
goltar - Sro 01 Cze, 2011

Tutejszyn napisał/a:
goltar napisał/a:
Brak anonimowości na etapie oceny/komentowania jak dla mnie powoduje tworzenie zamkniętej grupy, kółka wzajemnego wsparcia
Ale skąd taka wiedza?

goltar napisał/a:
jak dla mnie
... więc to tylko moja opinia :) .

Jednocześnie nie mam nic przeciwko innym zabawom, jak nie będę musiał tego obsługiwać to może też się przyłącze...

psylo - Sob 04 Cze, 2011

to kiedy to rusza? bo czasu brak, w schematach konceptu się pogubiłem ale mam nadzieję, że w końcu i ja w jakiejś zabawie wziąłbym udział... a jeśli bym nie wziął to pewnie bym podpatrzył jakies nowe pomysły...
Baku - Pon 06 Cze, 2011

Pomysł mi się podoba głównie z tych powodów, które opisał goltar. Galerii to już tu mamy aż nadto (główna i cały dział 'nasze zdjęcia'), a takiego miejsca gdzie można zmierzyć się z techniką (losowanie zmiennych? jestem za!) raczej nie za bardzo.
A poza tym takie określenie warunków spowoduje, że wszystkie te "szuflady" wypełnione po brzegi na pewno świetnymi pracami ...będą w dużej mierze bezużyteczne. Trzeba będzie jednak wstać, pójść gdzieś, a później nad tym posiedzieć. W tym sensie szanse pomiędzy fotografami z przepastnymi szufladami a początkującymi po prostu się wyrównują.
Co do anonimowości i kółek wzajemnej adoracji - nie wierzę w to za bardzo, za to wierzę w to, że dobre zdjęcie się obroni bez krucjat ze strony autora. Moje zdjęcia najczęściej nie zyskują pochlebnych opinii, ale nie odbieram tego jako działalności układu czy zaplanowanej akcji spiskowej. Po prostu w porównaniu z innymi nie są dość dobre. Ale póki się z tym nie zmierzę, to ich nie poprawię.

maput - Wto 07 Cze, 2011

No to kiedy startujemy ?
Usjwo - Wto 07 Cze, 2011

No wlasnie, hijax_pl uruchom maszyne wylosuj trzy numery, nie ma co dluzej czekac.
hijax_pl - Wto 07 Cze, 2011

No to startujemy dzisiaj :) Niedługo się pojawi odpowiedni temat ;)
multics - Wto 07 Cze, 2011

Cool :)
komor - Wto 07 Cze, 2011

hijax_pl, nagraj screencasta jak uruchamiasz program, wpisujesz dane i wyskakują wyniki. :P
maput - Wto 07 Cze, 2011

i skołuj Komisję Kontroli Gier i Zakładów żeby nadzorowała losowanie.
hijax_pl - Wto 07 Cze, 2011

Już - http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=15495

Dlaczego 321? Bo startujemy ;) ... Albo 3 zmienne, 2 tyg przygotowań i 1 tydz głosowania ;)


Filmiku nie będzie ;)
By wyłonić pierwszy temat zdałem się na "ślepy" los - sierotka Marysia wylosowała: roślina / grafika (kreatywna obróbka) / kwadrat

No to do dzieła! :)

pitras - Wto 07 Cze, 2011

hijax_pl napisał/a:
Już - http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=15495

Dlaczego 321? Bo startujemy ;) ... Albo 3 zmienne, 2 tyg przygotowań i 1 tydz głosowania ;)


Filmiku nie będzie ;)
By wyłonić pierwszy temat zdałem się na "ślepy" los - sierotka Marysia wylosowała: roślina / grafika (kreatywna obróbka) / kwadrat

No to do dzieła! :)

A tak łopatologicznie, jak rozumieć kreatywna obróbka ?
Fotografuję teściową, przekształcam w PS i wychodzi mi... COŚ ... :twisted: Czy raczej fotka kwiatka który zostanie kwiatkiem ?

masza - Wto 07 Cze, 2011

pitras, myślę, że taki np. fijołek uczyniony z teściowej mógłby być arcydziełem kreatywnej obróbki ;)
hijax_pl - Wto 07 Cze, 2011

pitras napisał/a:
A tak łopatologicznie, jak rozumieć kreatywna obróbka ?
Dla mnie to taka obróbka, która jest widoczną i integralną częścią końcowego obrazu. Coś co może być przeciwne realizmowi w fotografii. Odrealnienie, albo po prostu twórcza zabawa w programach graficznych. W skrócie - coś więcej niż JPG prosto z puszki ;)
pitras - Wto 07 Cze, 2011

masza napisał/a:
pitras, myślę, że taki np. fijołek uczyniony z teściowej mógłby być arcydziełem kreatywnej obróbki ;)

I tu się zgodzę ale z teścia mogę zrobić niezłego bratka :)

[ Dodano: Wto 07 Cze, 2011 18:59 ]
hijax_pl napisał/a:
pitras napisał/a:
A tak łopatologicznie, jak rozumieć kreatywna obróbka ?
Dla mnie to taka obróbka, która jest widoczną i integralną częścią końcowego obrazu. Coś co może być przeciwne realizmowi w fotografii. Odrealnienie, albo po prostu twórcza zabawa w programach graficznych. W skrócie - coś więcej niż JPG prosto z puszki ;)

A ja tak bardzo lubię realizm w foto :)

hijax_pl - Wto 07 Cze, 2011

pitras napisał/a:
A ja tak bardzo lubię realizm w foto
To zrób negatyw kolorowy i już ;)


Przykładzik:

:cool:

pitras - Wto 07 Cze, 2011

Czyli taka wesoła zabawa suwaczkami w PS lub LR :)

P.S. Kurcze mój Seba ? :D

maput - Wto 07 Cze, 2011

kurcze ja to się dzisiaj już pierwszych prac nie spodziewałem. Powinien być jeszcze zakaz szuflady ;)
kufel - Wto 07 Cze, 2011

maput napisał/a:
Powinien być jeszcze zakaz szuflady ;)
i w tym momencie wszystkie wirtualne plenery szlag trafił... ;) :)
hijax_pl - Wto 07 Cze, 2011

maput napisał/a:
kurcze ja to się dzisiaj już pierwszych prac nie spodziewałem.
Ja też :) Widać chęć zabawy - mam nadzieję, żę prac będzie więcej :)
maput napisał/a:
Powinien być jeszcze zakaz szuflady
Eeeee... :)
pitras - Wto 07 Cze, 2011

maput napisał/a:
Powinien być jeszcze zakaz szuflady ;)

maput, a gdzie wtedy miejsce dla fotopsuja ? :twisted:

masza - Wto 07 Cze, 2011

maput napisał/a:
kurcze ja to się dzisiaj już pierwszych prac nie spodziewałem. Powinien być jeszcze zakaz szuflady ;)

Szybkość wrzutu nie musi oznaczać szufladowych zapędów ;)

Usjwo - Sro 08 Cze, 2011

Przed szuflada nie ma obrony, ale przynajmniej bedzie trzeba zdjecie odkurzyc i troche popsuc.
hijax_pl - Sro 08 Cze, 2011

Może jeszcze słówko wyjaśnienia: pisząc "roślina" miałem na myśli "flora". I oczywiście pod słowem "zwierzę" kryje się "fauna". Tak jak jest teraz to jest tak troszkę nieelegancko...

Może poprosić jakiegoś modoadma by zamienił te felerne określenia? Czy zostawić już?

goltar - Sro 08 Cze, 2011

Cytat:
Może poprosić jakiegoś modoadma by zamienił te felerne określenia? Czy zostawić już?
Zmienione.
Tutejszyn - Nie 03 Lip, 2011

Co sprzedaje Coca-Cola? Pół litra, czy Coca-Colę w butelce pół litrowej? Tak naprawdę Coca-Cola sprzedaje siebie, swój wizerunek, tradycję i jakość. To samo dotyczy Pleneru 321. Dlaczego pojawia się na liście tematów nieprzeczytanych jako Edycja I, czy II? Dlaczego nie Plener 321 - Edycja jakaś tam? Plener 321 to coś więcej niż tylko nic nie znacząca nazwa, którą można ot tak pominąć.
hijax_pl - Nie 03 Lip, 2011

Tutejszyn, na moją prośbę tak były tematy zmienione - ale jak słusznie zauważasz, to zupełnie nietrafiony pomysł...
komor - Nie 03 Lip, 2011

Łe tam, nie przesadzajmy. Jest czysto i schludnie. :)
Tutejszyn - Pon 04 Lip, 2011

Czysto jest, ale nie widać Pleneru 321. Dostałem właśnie w poczcie powiadomienie o nowym wpisie. Miałem już kasować, ale w ostatniej chwili połączyło mi się w świadomości słowo "Edycja" z naszym plenerem.. Tak, jak jest teraz trudno jest nawet zauważyć, że istnieje coś takiego jak Plener 321.
maput - Pon 04 Lip, 2011

I właśnie takie drążenie zabija cała zabawę :P
Może zrobimy ankietę ? :mrgreen:

komor - Wto 05 Lip, 2011

Zgodnie z duchem demokracji, wraz z kolegą Hijaxem postanowiliśmy w zaciszu kuluarów, za plecami większości, zmienić tytuł i opis wątku na taki, żeby było nieco jaśniej, ale żeby jednocześnie mieściło się w ramach wyznaczonych przez silnik forum.
Tutejszyn, musisz wiedzieć, że długość tytułu tematu jest ograniczona i nie da się zmieścić tam jednocześnie nazwy pleneru i długiego tematu, takiego jak w I edycji. Dlatego przyjęliśmy rozwiązanie kompromisowe.

hijax_pl - Wto 05 Lip, 2011

komor, dzięki za szybką i sprawną pomoc w rozwiązaniu problemu :)
Tutejszyn - Wto 05 Lip, 2011

Tutejszyn ma moralniaka i przez jakiś czas odzywać się nie będzie.
Usjwo - Wto 05 Lip, 2011

Tutejszyn napisał/a:
Tutejszyn ma moralniaka i przez jakiś czas odzywać się nie będzie.


Spoko, tak rano tylko ja czytam :mrgreen:

kasiakaaz - Wto 05 Lip, 2011

Usjwo napisał/a:
Spoko, tak rano tylko ja czytam

Ja zdążyłam, zanim komor wykasował... :razz:
Ale wersja obombanego Tutejszyn'a też mi pasuje :mrgreen:

hijax_pl - Pią 22 Lip, 2011

Z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy myślę, że można by było troszkę poprzesuwać/powyciągać terminy. Co Wy na to?
maput - Pią 22 Lip, 2011

Jestem za. Ja już wiem, że w obecnym terminie się nie wyrobię i pracy nie wyślę.
Tutejszyn - Pią 22 Lip, 2011

Tak.. Szkoda by było stracić jakąś pracę.
hijax_pl - Pon 25 Lip, 2011

To co? +1 tydzień wystarczy?
kasiakaaz - Pon 25 Lip, 2011

Myślę, że tak, ale może niech wypowie się więcej osób...
masza - Wto 26 Lip, 2011

+ 1 tydzień wystarczy :)
hijax_pl - Sro 27 Lip, 2011

Poprosiłem o zmianę w poście inicjującym 3 plenerek na następujący terminarz:
Cytat:
- Wstawianie zdjęć: w terminie 22.07–14.08 (włącznie)
- Głosowanie: w terminie 15.08–21.08 (włącznie)
- Ogłoszenie wyników: 22.08

komor - Sro 27 Lip, 2011

Zmienione.
masza - Wto 16 Sie, 2011

W kwestii głosowania w 321! - proponuję coś takiego: Można wybrać dwie prace. (Trzy to według mnie za dużo jak na średnią liczbę uczestników zabawy). Pierwsza (najlepsza) dostaje 3 punkty, druga - 1 punkt. Co myślicie?
moronica - Wto 16 Sie, 2011

troche tak eurowizyjnie ;) jestem za
hijax_pl - Wto 16 Sie, 2011

No ale co w sytuacji gdy trudno wskazać tą jedną jedyną?

Może tak: każdy ma do dyspozycji max 3 żetony, które może rozdzielić pomiędzy max trzema pracami.
Czyli wszystkie żetony na jedną pracę (3), albo 2+1, albo 1+1+1?

masza - Wto 16 Sie, 2011

moronica, zastanawiałam się, skąd mi ten koncept różnicy dwóch punktów zaświtał. No tak, Eurowizja! :)

[ Dodano: Wto 16 Sie, 2011 20:13 ]
hijax_pl, trochę to - jak dla mnie - zagmatwane. Za dużo trzeba myśleć. Ałć. :) Ale niech inni się wypowiedzą.

moronica - Wto 16 Sie, 2011

pomysl z zetonami tez dobry
psylo - Wto 16 Sie, 2011

no to jeżeli już to mi osobiście widzi sie pomysł z 3 żetonami... nie wiem czemu ale przypomina mi jakieś zawody z początku lat '90 tańcu na lodzie... ;> dla mnie ta opcja jeśli jakaś inna od obecnej ma zaistnieć to jest najlepsza...
maput - Czw 18 Sie, 2011

Zawsze uważałem, że wybieranie jednej najlepszej pracy to najprostszy sposób na tego rodzaju konkursy, ale poprzednia edycja pokazała, że nie zawsze to możliwe. Też jestem za 3 "żetonami.
dragossani - Czw 18 Sie, 2011

Ja też jestem za opcją z trzema żetonami.
Tutejszyn - Czw 18 Sie, 2011

Ja nie. Trudniej jest mi oceniać, niż przygotować fotografię. Teraz będzie trzy razy trudniej :)
moronica - Czw 18 Sie, 2011

Tutejszyn, ale przeciez wcale nie musisz glosowac na wiecej niz jedna osobe ;)
mozer - Czw 18 Sie, 2011

Żetony najlepsze, bo każdy może wedle uznania głosować.
masza - Pią 19 Sie, 2011

I ja popieram żetony. :)
kasiakaaz - Sob 20 Sie, 2011

Niech będą żetony. :smile:
hijax_pl - Pon 22 Sie, 2011

No to już nowy temat jest, a głosów przeciwko żetonom jakoś tak mało :D

Może się jeszcze ktoś nie wypowiedział, a chciałby zabrać głos?

MaciekNorth - Pon 22 Sie, 2011

Więc niech będą te żetony już w tym plenerze. A jeśli ktoś nie chce się tak rozdrabniać to zawsze może dać wszystkie trzy na jedna pracę :grin:
hijax_pl - Sro 07 Wrz, 2011

U W A G A.
Od tego pleneru (4) eksperymentalnie zmieniamy sposób głosowania:

Każdy głosujący ma do dyspozycji 3 żetony, które może dowolnie rozdzielić pomiędzy maksymanie 3 prace
(przykładowo 3 na pracę A, albo 2 na pracę A i 1 na pracę B, lub też po jednym na prace A, B i C).

Głosy z inną liczbą żetonów niż 3, lub przydzielone większej ilości pracy niż 3 będą traktowane jako nieważne.

hijax_pl - Sro 07 Wrz, 2011

Dodałem nowy temat, podsumowujący dotychczasowe plenery 321!
http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=16514

Mam nadzieję, że się zgadzacie z taką formą prezentacji zwycięskich prac?

goltar - Sro 07 Wrz, 2011

Informacyjnie: hijax_pl został moderatorem tego działu (tj. Plener 321!).
Helium - Czw 08 Wrz, 2011

hijax_pl, Ś W I E T N Y pomysł :)
hijax_pl - Wto 13 Wrz, 2011

moronica napisał/a:
zgadzam sie, ze tutejsze tematy to wlasciwie nie tematy. kazdy chyba widzi roznice miedzy tematem typu "architektura" i w jak roznoraki sposob mozna go ugryzc i np "nawiedzony dom" - niby rowniez architektura ale o ile wezszy i bardziej restrykcyjny temat.
To może w następnym plenerku (czy też może warsztatach) zedytuję pierwszy post tak by odzwierciedlał to , że temat wymyśla sobie uczestnik bazując na wskazówkach? ;)
kasiakaaz - Wto 13 Wrz, 2011

hijax_pl napisał/a:
To może w następnym plenerku (czy też może warsztatach) zedytuję pierwszy post tak by odzwierciedlał to , że temat wymyśla sobie uczestnik bazując na wskazówkach? ;)

Dla mnie to jest oczywista oczywistość :wink: (tzn. nie trzeba niczego edytować).

mozer - Wto 13 Wrz, 2011

hijax_pl, ja bym nie kombinował, jest dobrze :)
masza - Wto 13 Wrz, 2011

Też uważam, że jest dobrze.
cybertoman - Wto 13 Wrz, 2011

hijax_pl, moim zdaniem nic nie trzeba zmieniac. Im wieksza swoboda tworzenia, tym wieksza swoboda odbioru - tak to rozumiem.
Helium - Sro 14 Wrz, 2011

moronica napisał/a:
+1 dla tej panoramy tylko bez narzuconego formatu

Myślę, jednak że trzeba określić granicę pomiędzy kadrem "zwykłym", a panoramicznym stąd zaproponowałem aby były to proporcje HD lub bardziej "rozciągnięte" w poziomie niż HD tj. 16 lub więcej do 9 ( 16+ : 9 ).

mozer napisał/a:
ale wiesz, że to nie HDR w takim razie? ;)

Też miałem to napisać, ale tak naprawdę czy aby na pewno pozostałe prace są zmapowanymi HDRami ? W przypadku niektórych mam spore wątpliwości ;)

moronica - Sro 14 Wrz, 2011

a moze przyjac takie kryteria jak w temacie z panoramami? ze panorama to praca z co najmniej 2 polaczonych ze soba zdjec. moze to byc klasyczna panorama a mozna sie przeciez bawic w tworzenie planetek, wtedy bedzie w formacie kwadratowym
Helium - Sro 14 Wrz, 2011

No i mamy mętlik... odseparujmy format panoramiczny od techniki panoramy. Format panoramiczny mogę zrobić z 1 klatki przycinając od góry i/lub dołu kadr. Technika tworzenia panoram to zupełnie inna bajka, bo tu już trzeba się wykazać łącząc kadry w jeden (i tu już format nie jest kryterium definicyjnym).
Aszex - Sro 14 Wrz, 2011

@moronica: gratulacje ;)

Tylko, że dwa połączone zdjęcia z 11mm to więcej niż 180, a dwa z 55mm to około 50 stopni. :)

Wiki twierdzi, że pano powinna mieć stosunek boków większy niż 1,6; 16:9 to 1,77; proponuję więc żeby to było więcej niż 2. ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Panorama_(zdjęcie)

Helium - Sro 14 Wrz, 2011

hijax_pl napisał/a:
Technika "panoramowania" to śledzenie obiektu w ruchu z czasem migawki , który odda ten ruch poprzez rozmazanie tła ;)

Dlatego ująłem to w cudzysłów, żeby podkreślić że używam tego słowa w innym znaczeniu niż ogólnie przyjęte. Ale dla jasności: chodziło mi o technikę tworzenia panoram... swoją drogą prawdziwą technikę panoramowania też można wprowadzić w plener123 ;)

P.S. Wyedytowałem swój post, by uniknąć nieporozumień... przy okazji dzięki za zwrócenie mojej uwagi na szaloną niejednoznaczność mojej wypowiedzi.

mozer - Sro 14 Wrz, 2011

Helium, chciałbym zobaczyć pracę architektura/panoramowanie ;)
Helium - Sro 14 Wrz, 2011

mozer, fakt... kuriozum :lol: Ale np. akcja/panoramowanie już tak - nie zakładajmy, że zestawienie "słów kluczowych" będzie dobierane bezmyślnie ;)
jaad75 - Sro 14 Wrz, 2011

Aszex napisał/a:
Tylko, że dwa połączone zdjęcia z 11mm to więcej niż 180
Tylko, jak to będzie wyglądało...
kasiakaaz - Sro 14 Wrz, 2011

Helium napisał/a:
nie zakładajmy, że zestawienie "słów kluczowych" będzie dobierane bezmyślnie ;)

Przy założeniu, że to maszyna losuje - może tak być... Chyba, że wtedy dopuścimy modyfikację tematu przez osobę wybierającą lub ponowne losowanie :wink:

Aszex - Sro 14 Wrz, 2011

mozer napisał/a:
Helium, chciałbym zobaczyć pracę architektura/panoramowanie ;)


Mówisz, masz... :mrgreen:

http://www.youtube.com/watch?v=mUSLjytXzN0

[ Dodano: Sro 14 Wrz, 2011 11:13 ]
jaad75 napisał/a:
Aszex napisał/a:
Tylko, że dwa połączone zdjęcia z 11mm to więcej niż 180
Tylko, jak to będzie wyglądało...


To tylko przykład. Nie łap za słówka. :lol:

mozer - Sro 14 Wrz, 2011

Aszex, hehe - czas naświetlania 3h, filtr szary 10000? ;)
Aszex - Sro 14 Wrz, 2011

Po drodze taka "konstrukcja" porusza się względnie szybko... ;)

http://www.youtube.com/watch?v=20dj5MEmcv4

hijax_pl - Sro 14 Wrz, 2011

mozer napisał/a:
chciałbym zobaczyć pracę architektura/panoramowanie ;)

http://www.youtube.com/watch?v=akLC_JMjpjA

moronica - Sro 14 Wrz, 2011

to jak z tym fotomontazem, zostaje jako kompozycja czy technika?
hijax_pl - Sro 14 Wrz, 2011

Podsumowując:

Fotomontaż jako technika, tak samo jak panoramowanie - czyli wpisuje się w "Grafika (kreatywna obróbka)"?
W zasadzie to nie chcę by się takie kwiatki tworzyły jak przytoczona już "architektura/panoramowanie".

Proponuję zatem by zmienić opis: "grafika (kreatywna obróbka)" na "grafika (np: kreatywna obróbka, panoramowanie, fotomontaż)"

Panorama jako format jest moim zdaniem zbędny - wszak to format poziomy lub pionowy lub kwadrat w zależności od inwencji twórczej. I wg mnie małe-planetki mogą spokojnie trafić do "pejzaż/grafika/kwadrat"

Nowy zestaw wyglądałby tak:

TEMATYKA: abstrakcja, akcja (np: wydarzenie, sport, impreza itd.), architektura, człowiek, fauna, flora, martwa natura, noc, pejzaż, technika (np: pojazdy, maszyny itd.)
TECHNIKA: grafika (np: kreatywna obróbka, panoramowanie, fotomontaż), hdr, kolorowe, krosowanie, monochromatyczne (b&w, sepia, cyan itd.)
FORMAT: dyptyk, kwadrat, pionowy, poziomy, tryptyk

Co Wy na to?

Helium - Sro 14 Wrz, 2011

IMO teraz jest OK.
moronica - Sro 14 Wrz, 2011

poza kolorowymi zdjeciami przejechalismy juz przez wszystkie techniki. moze dorzucic tu cos ciekawego? osobiscie to uwazam, ze ten element jest zawsze najciekawszy i najbardziej pobudza wyobraznie

- high-key
- low-key
- motion blur
- silhouette
- soft focus
- wielokrotna ekspozycja
- contre-jour
- winietowanie
- light writing
- forced perspective

mozer - Sro 14 Wrz, 2011

moronica, mi się pomysł podoba, ale Ty to chyba nie lubisz języka polskiego ;)
moronica - Sro 14 Wrz, 2011

mozer, wiekszosc tych terminow nie ma polskich odpowiednikow, jak widac jeden nie ma nawet angielskiego terminu
hijax_pl - Sro 14 Wrz, 2011

moronica napisał/a:
jak widac jeden nie ma nawet angielskiego terminu
Być może jestem za bardzo śpiący ale... który?
mozer - Sro 14 Wrz, 2011

moronica napisał/a:
mozer, wiekszosc tych terminow nie ma polskich odpowiednikow, jak widac jeden nie ma nawet angielskiego terminu

Nie mówię, że wszystkie trzeba tłumaczyć, ale można chyba napisać:
- sylwetki
- pisanie światłem
- wymuszona perspektywa
- zdjęcie pod światło

Mówi się też czasem wysoki klucz i niski klucz, choć tu się nie upieram.

moronica - Sro 14 Wrz, 2011

hijax_pl, tlumaczenia to jedno a odpowiedniki to drugie ;) podpieralam sie wikipedia, jak np artykul po angielsku artykul sie nazywa contre-jour i polskiego w ogole nie ma to zakladam, ze taka jest nazwa techniki i tlumaczyc ja owszem, mozna, ale najwidoczniej nie weszlo to tlumaczenie jeszcze do obiegu na tyle by wyprzec termin francuski

mozesz sie wziac za przetlumaczenie i np zostawic oryginaly w nawiasach ;) taka moja propozycja bo serio mysle, ze wlasnie technika jest sila napedowa tej zabawy

hijax_pl - Sro 14 Wrz, 2011

Za dodaniem nowych technik jestem za. To nad czym sie zastanawiam to by nie były one zbyt hermetyczne, wąsko-specjalizacyjne ;-)
moronica - Sro 14 Wrz, 2011

jesli sa zbyt hermetyczne to zawsze mozna je pogrupowac, np
- efekty swietlne (sylwetki, pod swiatlo, flary, pisanie swiatlem)
- high-key / low-key
- ostrość (plytki / gleboki / miekki focus, rozmycia, ruch, kreatywny bokeh)
- manipulacje (kreatywna perspektywa, wielokrotna ekspozycja, optyczne iluzje, tilt i shift)

hijax_pl - Sro 14 Wrz, 2011

moronica, o - świetnie :)

Ja jestem za czymś takim (lubię się bawić fotografią ;) ) jak więcej osób też pozytywnie zareaguje - od przyszłego plenerku wprowadzę to na listę.

masza - Sro 14 Wrz, 2011

hijax_pl napisał/a:
Ja jestem za czymś takim (lubię się bawić fotografią ;) ) jak więcej osób też pozytywnie zareaguje - od przyszłego plenerku wprowadzę to na listę.

Wpisuję się - mimo znacznych obaw - na listę pozytywnie reagujących. Jak powiedziała moronica - raz się żyje. :)

kasiakaaz - Sro 14 Wrz, 2011

aaaaaaaaa..., moronica przerażasz mnie, ale - no dobra, raz się żyje...
moronica - Sro 14 Wrz, 2011

ja mysle, ze kazda z tych kategorii jest na tyle szeroka ze nie wymaga specjalistycznego sprzetu i kazdy moze sie pobawic nawet jak nie ma jasnej stalki czy obiektywu t/s

kasiakaaz, nie przesadzaj :P takie krosowanie przykladowo robilam pierwszy raz w zyciu i pewnie nie ja jedyna

Cytat:
Problemem fotoamatora jest to, że nie ma on powodów do robienia zdjęć

...i do probowania nowych technik ;)

cybertoman - Sro 14 Wrz, 2011

hijax_pl napisał/a:
by nie były one zbyt hermetyczne
Czyz to nie jest tak, ze im ciasniejsze ramy tym wiecej miejsca dla kreatywnosci?
kasiakaaz - Sro 14 Wrz, 2011

moronica napisał/a:
...i do probowania nowych technik ;)

Fakt, a co z tego wyjdzie, to już "inna para kaloszy" :razz: :wink:

moronica - Sro 14 Wrz, 2011

moze sie chlopaki odkuja bo jak na razie przegrywaja 1:3 sasasa
hijax_pl - Sro 14 Wrz, 2011

moronica napisał/a:
moze sie chlopaki odkuja bo jak na razie przegrywaja 1:3 sasasa
Oj tam oj tam.. Po prostu kulturalni są :)
hijax_pl - Sro 14 Wrz, 2011

Nowy, poprawiony generatorek jest tu: http://hijax.pl/321!/nowy.php

Jak się podoba to lecimy z tym koksem ;)

cybertoman - Czw 15 Wrz, 2011

moronica napisał/a:
moze sie chlopaki odkuja bo jak na razie przegrywaja 1:3 sasasa
i koniecznie "Biegnaca z wilkami" i cos Coelho. O Matko!
Aszex - Czw 15 Wrz, 2011

cybertoman napisał/a:
moronica napisał/a:
moze sie chlopaki odkuja bo jak na razie przegrywaja 1:3 sasasa
i koniecznie "Biegnaca z wilkami" i cos Coelho. O Matko!


pojechała po ambicji... :twisted:

Helium - Czw 15 Wrz, 2011

Panowie... trzeba przygotować megabombę ! Postarajmy się ! :lol:
hijax_pl - Czw 15 Gru, 2011

Nowy temat stworzony: technika / ostrość / kwadrat

Autorytatywnie wydłużyłem czas przygotowywania prac - by podzielić czas na święta i zabawę.
Mam nadzieję, że wszystkim pasuje nowy terminarz :)

masza - Czw 15 Gru, 2011

hijax_pl, roztropnie. :)
Myślę o powtarzalności tematów. Zawsze najważniejszy wydaje mi się pierwszy człon, czyli treść, a nie forma. Być może kiedyś (oby nie!) znudzi się nam przygotowywanie prac na (pozornie) ten sam temat. Wówczas nie miałabym nic przeciwko, by ten, kto temat definiuje, zawęził go, uściślił, zmodyfikował itp. Ale to pomysł na bliżej nieokreśloną przyszłość, czyli dmuchanie na zimne. ;)

hijax_pl - Czw 15 Gru, 2011

masza napisał/a:
Myślę o powtarzalności tematów. Zawsze najważniejszy wydaje mi się pierwszy człon, czyli treść, a nie forma. Być może kiedyś (oby nie!) znudzi się nam przygotowywanie prac na (pozornie) ten sam temat
W sumie nawet gdy się powtórzą wszystkie trzy człony to nic znaczy, że trzeba wyciągać starego kotleta.. Technika czy natura ma wiele twarzy ;)

Przy okazji chciałbym zaproponować I specjalny plener 321! o temacie "święta / monochrom / pion (by się choinka/stos prezentów zmieścił :mrgreen: )"

Są chętni? ;)

kasiakaaz - Czw 15 Gru, 2011

Są. :wink:
mozer - Czw 15 Gru, 2011

Dla mnie im więcej plenerów, tym lepiej, tylko coś z liczbą uczestników bywa słabo. :)
masza - Czw 15 Gru, 2011

Chętna!
:)

Strzała - Pią 16 Gru, 2011

W tym wezmę udział :)
Aszex - Pon 26 Gru, 2011

Ale Wielkanoc to też Święta, 1 i 3 maja, święta kościelne... Przy takim temacie "święta" można go shakować na wiele sposobów... :)
masza - Pon 26 Gru, 2011

Aszex, hakuj sobie do woli, byleś nas ładnym zdjęciem uraczył! :)
Aszex - Pon 26 Gru, 2011

Gdybym miał czym... ;)
hijax_pl - Sro 04 Sty, 2012

Tak sobie myślę... kiedy drugi okolicznościowy powinien być ogłoszony. Może walentynkowy?
A może macie inne propozycje?

maput - Sro 04 Sty, 2012

18. stycznia - Dzień Kubusia Puchatka ;)
mozer - Sro 04 Sty, 2012

hijax_pl, myślę, że nie może być ich za dużo, bo "okolicznościowość" straci znaczenie ;) Terminowo okolice walentynek pewnie byłyby ok, ale co do tego "święta" to mam pewne obiekcje ;)
dcs - Sro 04 Sty, 2012

mozer,
Komercyjne święto wypromowane przez Amerykanów /choć może marketingowców beneficjentów/.
Jak ktoś Kocha nie okazuje tego od święta i nie jest one mu do niczego potrzebne.
A w restauracjach, kinach itp. tłok...

hijax_pl - Nie 06 Maj, 2012

Informacyjnie - nowy temat XV plenerku 321 już powstał: noc / monochrom / kadr poziomy

:)

Usjwo - Wto 15 Maj, 2012

Ja bym mial propozycje rezygnacji z plenerow okolicznosciowych, lub powolywania ich tylko w jakis szczegolnych okolicznosciach, albo z dluga data waznosci (np. "pocztowka z wakacji", termin nadsylania zdjec 1-7 pazdziernika). Tworzenie rownoleglych bytow, nie sprzyja podnoszeniu "wartosci artystycznych", juz nie wspominajac o ilosci uzytkownikow
hijax_pl - Wto 15 Maj, 2012

Usjwo, masz rację...
hijax_pl - Pon 09 Lip, 2012

Z uwagi na małą frekwencję, utrudniającą wyłonienie zwycięzcy, proponuję zawiesić plener 321! na czas wakacji.
masza - Pon 09 Lip, 2012

Przychylam się do propozycji - choć szkoda.
mozer - Pon 09 Lip, 2012

hijax_pl, może zrobić wersję "do dnia .. oraz wstawienia n prac"? ;) Czyli jeżeli minie termin i nie będzie wystarczającej liczby prac, to czekamy na n-tego autora i automatycznie zamykamy. Taki dodatkowy wyścig ;)
MaciekNorth - Czw 12 Lip, 2012

Mozer, świetny pomysł, jestem za! :D
dcs - Czw 12 Lip, 2012

Możecie robić wybór tematu większością głosów z propozycji osób poprzednio wygrywających.

Wiem, że skomplikowało by to obliczenia, ale jakby głosujący mieliby do wydania przyznane w poprzednich głosowaniach na nich żetony -wybór tematu nie byłby w gestii jednej osoby -zwiększałoby to grono zainteresowanych do wstawiania prac.

Byłby to też mały "hazard": ile żetonów wydam na wsparcie jednego z kilku /losowo wybranych lub przez np. ostatnich trzech laureatów/ tematów?

Komplikuję, ale zabawa podwójna -zbierasz żetony i możesz częścią lub całością ich wesprzeć jedną z propozycji wyboru nowego tematu.

Nie ma interesujących cię propozycji tematów -nie wydajesz swoich żetonów, na przeforsowanie interesującego cię możesz wydać ile chcesz ze zgromadzonych żetonów.

hijax_pl - Nie 15 Lip, 2012

mozer napisał/a:
może zrobić wersję "do dnia .. oraz wstawienia n prac"?
Ciekawy pomysł, wart rozważenia :)
MaciekNorth - Czw 06 Wrz, 2012

Hm, wakacje minęły, ludzie powrócili z wojaży, można by kolejny plener uruchomić :)
hijax_pl - Pią 07 Wrz, 2012

MaciekNorth, ja nie mam nic przeciwko :) Tylko niech się odmeldują kreatywni i niebojący się dziwacznych wyzwań! :)
kasiakaaz - Pią 07 Wrz, 2012

Nie wiem, czy jestem kreatywna, ale się melduję! :wink:
kozidron - Wto 11 Wrz, 2012

to może ja też przestałbym dziadować i sie przyłączył, ostatnie pół roku zaniedbałem się z fotografią "dla siebie"
mozer - Sro 12 Wrz, 2012

Ja się mogę przyłączyć jako "ten, który robi tłum" ;)
maput - Czw 13 Wrz, 2012

Ja bym też chciał :)
hijax_pl - Czw 13 Wrz, 2012

No to super :)
Po wakacyjnej przerwie ruszamy z koksem. Skoro jest połowa września uznajmy, że to wakacje studenckie są ;)
Nowy temat ogłoszę w najbliższych dniach :)

masza - Pią 14 Wrz, 2012

Ja też, ja też! :)
MaciekNorth - Sro 26 Wrz, 2012

Więc kiedy ten nowy temat? :)
maput - Pią 05 Paź, 2012

hijax_pl napisał/a:
No to super :)
Po wakacyjnej przerwie ruszamy z koksem. Skoro jest połowa września uznajmy, że to wakacje studenckie są ;)
Nowy temat ogłoszę w najbliższych dniach :)

Wakacje (także te studenckie, tfu) minęły, najbliższe dni również... Czekamy ;)

[ Dodano: Pią 05 Paź, 2012 11:20 ]
Rozumiem, że jako manipulacje mam rozumieć:
moronica napisał/a:
- manipulacje (kreatywna perspektywa, wielokrotna ekspozycja, optyczne iluzje, tilt i shift)
?

łatwo nie będzie...

moronica - Sob 13 Paź, 2012

cholera, juz mialam wstawiona prace i dopiero sobie sprawe zdalam, ze manipulacje to nie fotomontaz :???:
mozer - Sob 13 Paź, 2012

Dla mnie kategoria manipulacje w ogóle jest jakaś miałka - jak można do jednego wora wrzucać kreatywną perspektywę i wielokrotną ekspozycję? Przeca to zupełnie co innego.
maput - Sob 13 Paź, 2012

Ja taki byłem chętny i gotowy na pstrykanie, ale przez te manipulacje połączone z fauną, która jest dość mocno nieprzewidywalna behawioralnie, mam spore problemy z ogarnięciem tematu :/
hijax_pl - Sob 13 Paź, 2012

maput napisał/a:
ale przez te manipulacje połączone z fauną
Florą :)
maput napisał/a:
mam spore problemy z ogarnięciem tematu :/
Oj tam, pamiętasz pomidorka swojego? ;)
maput - Sob 13 Paź, 2012

Byłem cały czas przekonany że chodzi o faunę... :oops: Nie od dziś wiadomo, że Polacy nie rozumieją tego co czytają ;)
Z florą łatwiej, więc jest szansa że jednak jakiegoś pstryka wyprodukuję :D

moronica - Sob 13 Paź, 2012

mozer, jako ze ja jestem winna popelnienia tej sugestii kiedys tam to sie wytlumacze ;) pod haslem manipulacje mialy sie kryc efekty uzyskane w momencie wykonywania zdjecia, w odroznieniu tych uzyskanych podczas obrobki. stad wlasnie zabawa perspektywa, wielokrotna ekspozycja, tilt/shift w jednym worku
mozer - Sob 13 Paź, 2012

moronica, a co mam zrobić jak mój aparat nie pozwala na wielokrotną ekspozycję? Pomijam już fakt, że nie mam t&s, bo to już moja wina ;)
Zabawy perspektywą nie liczyłbym jako manipulację, bo przecież robimy to właściwie przy każdym zdjęciu w jakimś sensie ;) Ale rozumiem, ze chodzi o coś w stylu "oszustwa perspektywą"?

moronica - Sob 13 Paź, 2012

to co te canony maja? :P
tu masa przykladow kreatywnej perspektywy https://www.google.co.uk/...bIemp0QXcu4HgCw

nienietaktak - Nie 14 Paź, 2012

moronica napisał/a:
to co te canony maja? :P

wielokrotną ekspozycję :razz:

moronica - Nie 14 Paź, 2012

nienietaktak, maja ale na nia nie pozwalaja? :P
MaciekNorth - Pią 09 Lis, 2012

Z uwagi na brak frekwencji proponuję przesunąć termin wstawiania prac o tydzień :wink:
mozer - Nie 11 Lis, 2012

Żeście dorzucili z tą abstrakcją, to teraz pomysłów nie ma ;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group