forum.optyczne.pl

Wirtualne Plenery - XXV WIRTUALNY PLENER

goltar - Pon 08 Sie, 2011
Temat postu: XXV WIRTUALNY PLENER
XXV WIRTUALNY PLENER

Temat XXV wirtualnego pleneru, który zaproponował B o g d a n to: "Kartka z wakacji".

Zasady pleneru są następujące:
1. Kolejny temat wybiera zwycięzca tego pleneru.
2. Warunkiem udziału w plenerze jest posiadanie konta na forum.optyczne.pl.
3. Tematu jest zamykany do dnia 13.08.2011. W tym czasie każdy chętny przygotowuje swoje prace związane mniej lub bardziej z tematem.
4. 14.08.2011 temat będzie ponownie otwarty i do 27.08.2011 każdy może wstawić jedno zdjęcie. Zdjęcia powinny być kolejno numerowane. W tym czasie zakazane jest wstawianie jakichkolwiek komentarzy.
5. 28.08.2011 kończymy wklejanie zdjęć i mamy do dnia 03.09.2011 czas na dyskusje i wybór zwycięzcy. Każdy w komentarzu może oddać głos na jedno zdjęcie. 04.09.2011 podliczam głosy i ogłaszam zwycięzcę.
6. Wielkość prac ograniczona jest do 1024 x 1024 pix, format pracy to JPEG.
7. Data wykonania zdjęcia nie jest istotna (mogą to być zdjęcia już wcześniej wykonane) .
8. Edycja w programach graficznych jest dozwolona.
9. Dozwolone jest wstawianie prac zawierających w sobie kilka zdjęć.
10. Wszelkie uwagi formalne i techniczne proszę zgłaszać w TYM TEMACIE.
11. Biorąc udział w plenerze każdy z uczestników wyraża zgodę, aby praca która otrzyma największą liczbę głosów została umieszczona na głównej stronie portalu optyczne.pl wraz z nickiem autora, w informacji o nowym temacie wirtualnego pleneru, bez jakichkolwiek roszczeń autora w stosunku do właściciela portalu Optyczne.pl CO-NET Robert Olech ul. Żwirki i Wigury 11/34 83-000 Pruszcz Gdański.
12. Warunkiem publikacji pracy na głównej stronie portalu optyczne.pl jest zgłoszenie do konkursu minimum 10 prac (łącznie przez wszystkich uczestników). W przypadku jeśli do konkursu będzie zgłoszone mniej niż 10 prac, zwycięska praca nie zostanie opublikowana.
13. Biorąc udział w plenerze każdy z uczestników oświadcza, iż jest autorem wstawionej pracy i posiada do niej wyłączne prawa autorskie, a wszystkie osoby widniejące na zdjęciu wyrażają zgodę na ich opublikowanie oraz publiczną ekspozycję.

goltar - Nie 21 Sie, 2011

Pozostał tydzień na wstawianie prac.
Tomasz_ - Sro 24 Sie, 2011

1.

arietiss - Czw 25 Sie, 2011

2.

Lotuk - Czw 25 Sie, 2011

3.


cybertoman - Czw 25 Sie, 2011

4.


Usjwo - Pią 26 Sie, 2011

5.

mozer - Sob 27 Sie, 2011

6.

infocyk - Sob 27 Sie, 2011

7.

Tomasz_ - Nie 28 Sie, 2011

2. Plazy za duzo, postacie za male, raczej to nie kartka z wakacji...... nie widac co chcesz pokazac, to moje odczucie
3. Bardzo mi sie podoba obrobka i zdjecie, chce sie tam pojechaci zobaczyc, gdzie to?
4. Troszeczke przesadzone z obrobka, ale moze wieksze zdjecie albo wydrukowane wyglada super, szkoda ze buden tak malo wyeksponowany, jest fantastycznym tlem dla tych winogron i daje wspanialy nastroj, ja bym chcial go wiecej :-)
5. Takie troche nostalgiczne, brakuje horyzontu, dalby troche wiecej spokoju i podreslil atmosfere.
6. troche tu ciemno......
7. jachty ........

3 i 4 sa takimi kartkami ktore chcialbym dostac z wakacji, pokazuja miejsce, maja urok i historie.
Stawiam na nr. 3

infocyk - Nie 28 Sie, 2011

Głosuję na nr 2 - to co lubię: mało ludzi, dużo przestrzeni i woda. :smile:
pitras - Nie 28 Sie, 2011

Podobają mi się prace 4,5 oraz 6,
Ciekawsze (bardziej żywe) kolory, uczyniły by faworytem pracę numer 5, niestety jak na kartkę z wakacji jest jak dla mnie zbyt "szara" a szkoda bo podoba mi się pomysł.
Praca numer 6, podobny dylemat - fajny wakacyjny klimat ale trochę zbyt ciemno.
Głosuję na 4 - ta kartka zachęciła by mnie do odwiedzenia przedstawionego miejsca

hijax_pl - Nie 28 Sie, 2011

Podzieliłem sobie prace na 3 kategorie:
- nie pasujące do tematu (albo powiązanie od czapy): 1
- pasujące, ale nieskupiające mojej uwagi: 5, 6, 7
- pasujące i przyciągające moją uwagę: 2, 3, 4 - i wśród nich wybrałem:

4 - ta praca otrzymuje mój głos.

edmun - Pon 29 Sie, 2011

nie ukrywam że większość zdjęć mi się podoba, ale już trzeci raz zaglądam aby wybrać zwycięzcę i jedno zdjęcie wciąż zatrzymuje mój wzrok.

Stawiam na zdjęcie numer 6.

kozidron - Pon 29 Sie, 2011

Głosuje na 6

Tylko jedno pytanie, czy jedynka miała być taką mdłą miniaturą przedstawiającą kogoś plecy ?

Ten "wiatrak" mógłby być świetnym "kontrapunktem" i z pewnością w tym miejscu dałoby się zrobić najlepsze zdjęcie z tego pleneru więc jak to powiedział kiedyś mavierk: "zrobiłeś zdjęcie miejsca gdzie można zrobić dobre zdjęcie".

B o g d a n - Pon 29 Sie, 2011

Oki, to ja może podzielę się swoimi odczuciami.
Przede wszystkim wydawało mi się, że taki temat w wakacje da więcej zdjęć, a tu ... lekki niedosyt. Trudno jest jak jest.

Po kolei:

1. Wydaje mi się, że zdjęcie zrobione gdzieś w "biegu", może przed lub po plenerze ślubnym. Miejsce fajne ale okoliczności utrwalone przy wciśnięciu spustu ... średnie. Dużo różnych ludzi, para młoda odwrócona, trochę ciasno przy wiatraku i zlewa się trochę z niebem.

2. Zdecydowanie lepiej nadaje się na kartkę z wakacji, tylko przeszkadza mi małość człowieków :wink: na zdjęciu. Przy szerokim kącie warto zbliżyć się do ludzi aby było ich widać, jeśli już są na takim jak to zdjęciu.

3. Generalnie kartka jak się patrzy, dobry kadr, jakość, efekt może się podobać, w końcu wakacje to nie tylko plaża, czy góry. Bardzo mi się podoba.

4. Winnice - moja słabość :wink: Uwielbiam takie widoki i taki klimat. W przedstawionym zdjęciu czegoś mi brakuje, nie wiem - może kadr nie taki? może coś innego? Sam nie wiem.

5. Bardzo oryginalna kartka z wakacji. Taka trochę nostalgiczna, ale może się podobać gdy ktoś ma odpowiedni nastrój.

6. Kartka fajna, tylko dlaczego tak ciemno na niej? Chyba zbyt ekstremalne ustawienia suwaków, które mi za bardzo nie odpowiadają.

7. Taka trochę tekstura wyszła, tyle, że z małą głębią ostrości. Nie przekonuje mnie ani kolorystycznie ani tematem.

I na którą pracę głosować? :smile:

Głosuję na 3.

masza - Pon 29 Sie, 2011

Podobają mi się 4, 5 i 6.
Głosuję na 4 - prawdziwie soczysty obrazek. :)

PS 7 też niezłe.

multics - Pon 29 Sie, 2011

6 bo bardzo mi się widzi :)
mga - Pon 29 Sie, 2011

2 - jak napisał Bogdan - zbliżyłabym się do ludzi, pustka akurat mi nie przeszzkadza;
Będąc w Pradze... bo to Praga na 3, Lotuk? na pewno zatrzymałabym się nad tą kartką;
4 i 5 - na pewno bym wysłała, w 7 chciałabym zobaczyć trochę inną głębię ostrości;
6 - za ciemna;
Trudny wybór.4, 5, czy 3?

4... minimalnie, może zadecydowało miejce, skąd taką kartkę się wysyła? :smile:

litlfisch - Wto 30 Sie, 2011

nie rozpisując się 6
cumulus - Wto 30 Sie, 2011

Głosuję na 6 bo lubię takie zdjęcia.
kasiakaaz - Sro 31 Sie, 2011

Ja wahałam się między 3, 5, a 6 ...
Głosuję na 5 :grin:

arietiss - Sro 31 Sie, 2011

5 - fajny pomysł!
cybertoman - Sro 31 Sie, 2011

7 Dla mnie wystarczylby nawet jeden jacht...
skrzydlaty - Czw 01 Wrz, 2011

Najbardziej podobają mi się fotografie 1, 3 i 4, a na pozostałe także spoglądam z przyjemnością.

1. Nostalgiczna w delikatnej tonacji barw komponującej się z tematem. Dobra kartka dla znajomych planujących małżeństwo i nie tylko. Pewnie, by można zrobić inne ujęcie, ale czy lepsze? Trudno ocenić nie widząc tego drugiego. Fotograf najczęściej musi wykorzystać zastaną sytuację, a szukanie najdogodniejszego ujęcia przy obecności ludzi może zostać zauważone i wywołać sztuczne pozy. Wtedy cały zamysł weźmie i tak w łeb. Jestem zdania, że jednak lepiej wykonać fotografię, tak jak pozwalają okoliczności, niż nie zrobić jej wcale. Nie zgadzam się również z zarzutami, że młoda para jest odwrócona plecami. Zgoda, według dawnych konwencji byłoby to naganne, a może nawet obraźliwe. Jednak dzisiaj takie ujęcie zachowuje intymność ukazanych osób, a pozostawia nastrój wywołany ich obecnością.

3. Kartka w dawnym, dobrym stylu. Kolorystyka adekwatna do przedstawionego miasta ze starą zabudową. Dobra, można powiedzieć profesjonalna robota.

4. Trochę za dużo zielonego szpaleru, ale przypuszczam, że inne ujęcie było trudne do wykonania. W tle widać barwę ziemi, budynek – następne charakterystyczne elementy przedstawionej krainy. Chciałoby się tam pojechać, w wyobraźni już się smakuje tamtejszego wina.

Głos oddaję na zdjęcie nr 4, za niekonwencjonalność.

patigol - Czw 01 Wrz, 2011

Ja głosuję na 4.
MaciekNorth - Pią 02 Wrz, 2011

Wakacje to lato, plaża itp. dlatego mój głos na 6. :)
mozer - Sob 03 Wrz, 2011

1, 2 - takie pstryki...
3 - bardzo fajne zdjęcie pocztówkowe, brakuje mi tylko jakiegoś odniesienia do wakacji
4 - nie pasuje mi obróbka (np. biała obwódka na granicy liści, dziwne niebo, brak kontrastu na zabudowaniach); kadr też nie bardzo mi się widzi - z lewej sterczy drażniący kawałek zielonego (można by ciachnąć ciut z lewej - wtedy nie byłoby tego zielonego krzaka i uciętego drzewa w tle), nie wiem czy poziomy kadr się w tym przypadku sprawdza
5 - fajny pomysł, ale realizacja mnie nie przekonuje
6 - za ciemne ;P
7 - kadr nie do końca mi pasuje; przydałoby się ciekawsze światło

Z dostępnych opcji wybieram 3 :)

goltar - Nie 04 Wrz, 2011

Wyniki „XXV wirtualnego pleneru” forum Optyczne.pl

Temat konkursu: "Kartka z wakacji".

Do konkursu zgłoszono 7 prac.

Łącznie oddano 19 głosów.

II miejsce z 3 głosami zdobyło zdjęcie nr 3, którego autorem jest Lotuk.

I miejsca i zwycięstwo wynikiem 6 głosów zdobyły jednocześnie dwa zdjęcia: nr 4, którego autorem jest cybertoman i nr 6, którego autorem jest mozer.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
Zapraszamy do udziału w kolejnym wirtualnym plenerze, który zostanie ogłoszony już wkrótce.
Poniżej jeszcze raz zwycięskie zdjęcia.
O temat kolejnego pleneru poproszę na PRIV obu zwycięzców. Następnie dokonam losowania aby wybrać temat który zostanie opublikowany.

pitras - Nie 04 Wrz, 2011

Gratulacje dla zwycięzców.
multics - Nie 04 Wrz, 2011

Gratulacje i brawa :)
Tomasz_ - Pon 05 Wrz, 2011

Gratulacje dla zwyciezcow
i dzieki za komentarze.
W jedynce pluje sobie w brode ze nie spytalem sie tej pary czy moge im zrobic kilka zdjec, na pewno bylo by cos bardziej ciekawego-.....

cybertoman - Pon 05 Wrz, 2011

Gratulacje!

Dziekuje za komentarze i glosy - jedne i drugie sprawily mi ogromna przyjemosc.

infocyk - Pon 05 Wrz, 2011

Gratulacje :smile: i owacje :smile: dla zwycięzców, oraz brawa :smile: dla pozostałych uczestników pleneru.

W sumie, to wyszła całkiem przyjemna, wakacyjna degustacja wina (w koszu) z widokiem na morze. :smile:

mozer - Pon 05 Wrz, 2011

Gratulacje dla współzwycięzcy oraz dzięki dla wszystkich za komentarze i głosy! :)

Wobec licznych opinii, że 'za ciemno' zastanawiam się, czy widzimy to zdjęcie tak samo :)

Lotuk - Wto 06 Wrz, 2011

Gratulacje i uznanie dla zwycięzców :smile:
fotoG3 - Wto 13 Wrz, 2011

Pierwszy raz wyniki idealnie pokrywają się z moimi odczuciami.
Obydwa zdjęcia są super.

Winnica jest rewelacyjna kompozycyjnie i fotograficznie - to najlepsza szkoła pejzażu.
Kosze i ciemne chmury urzekają klimatem i okiem fotografa, który to dostrzegł.

@mozer
Cytat:
Wobec licznych opinii, że 'za ciemno' zastanawiam się, czy widzimy to zdjęcie tak samo

Zdjęcie jest OK. Ja mam dobrze skalibrowany monitor i moim zdaniem jest na tyle ciemno, żeby robić fajny klimat.

patigol - Wto 13 Wrz, 2011

Gratuluję zwycięzcom!
mozer - Czw 15 Wrz, 2011

fotoG3, dzięki za info :)
fotoG3 - Pią 16 Wrz, 2011

mozer
Na moim monitorze górna krawędź koszy jest odrobinę jaśniejsza od krzaków w tle. W krzakach oczywiście nie ma już szczegółów, ale nawet w lewym rogu widać linię krzaków na tle trochę jaśniejszego nieba.
Zdjęcie jest naprawdę OK. Piękne kolory na niebie i klimat końca dnia. Piasek nie może być biały jak w dzień skoro za kilka minut słońce zajdzie całkowicie.
Monitor ma kilka lat i tanią matrycę TN.

Jednak problem jasności jest trudny do rozwiązania.
Wbrew pozorom łatwiej jest dobrze skorygować zdjęcie kolorystycznie niż gęstościowo.
Prosta zasada rozróżniania kilku odcieni w najwyższych światłach i najgłębszych cieniach nie do końca się sprawdza w dobie regulacji POZIOMÓW (Levels).
Do tego dochodzi wolna amerykanka ustawień monitorów użytkowników.
Nawet na portalu stricte fotograficznym mamy tak odmienne zdania, a co dopiero jak dodamy zwykłych użytkowników, którzy nigdy nic nie regulowali w swoich monitorach.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group