forum.optyczne.pl

Plener 321! - IV Plener 321!

hijax_pl - Pon 22 Sie, 2011
Temat postu: IV Plener 321!
Zabawa polega na wyborze najlepszej pracy zgłoszonej przez uczestników, wstawionej do tego wątku, oznaczonej kolejnym numerem i wykonanej zgodnie z trójczłonowym tematem definiującym: tematykę, sposób obróbki i kadrowanie.

Zasady ogólne:
- Autorzy prac: jawni.
- Metoda podjęcia decyzji: jawne głosownie.
- Format zdjęć: zgodnie z regulaminem forum.
- Czas konkursu: 2 tygodnie na zamieszczenie zdjęcia od momentu jego ogłoszenia + 1 tydzień na głosowanie po którym następuje wyłonienie zwycięzcy.
- Zwycięzca ma prawo stworzyć temat nowej edycji wybierając (dowolną metodą) po jednym elemencie z następujących list:
TEMATYKA: abstrakcja, akcja (wydarzenie, sport, impreza itd.), architektura, człowiek, dowolna, fauna, flora, martwa natura, noc, pejzaż, technika (pojazdy, maszyny itd.)
TECHNIKA: grafika (kreatywna obróbka), hdr, kolorowe, krosowanie, monochromatyczne (b&w, sepia, cyan itd.)
FORMAT: dyptyk, fotomontaż, kwadrat, pionowy, poziomy, tryptyk

Zasady szczegółowe:
- Temat: architektura / hdr / kadr poziomy.
- Wstawianie zdjęć: w terminie 22.08 - 6.09 (włącznie)
- Głosowanie: w terminie 7.09 - 13.09 (włącznie)
- Ogłoszenie wyników: 14.09

Mile widziane komentowanie, dyskutowanie, dopytywanie o szczegóły i wszelkie inne gadanie, nawet odrobinę nie na temat.

Wszelkie sugestie i uwagi proszę umieszczać w tym wątku

Zapraszam do wstawiania prac!

Helium - Pią 26 Sie, 2011

1.

Uploaded with ImageShack.us

hijax_pl - Pon 29 Sie, 2011

2

masza - Pon 29 Sie, 2011

3. Przekrój budynku.

cumulus - Pon 29 Sie, 2011

4.

kasiakaaz - Sro 31 Sie, 2011

5.

Tutejszyn - Sro 31 Sie, 2011

6.

Usjwo - Pią 02 Wrz, 2011

7.

FK09 - Nie 04 Wrz, 2011

8.

hijax_pl - Pon 05 Wrz, 2011

Przypomniam, że jeszcze jeden wieczór i przechodzimy do fazy głosowania :)
mozer - Wto 06 Wrz, 2011

9.

sklsk - Wto 06 Wrz, 2011

technicznie, fotka ma dużo uchybień, jednak podoba mi się, troszkę naciągane ale mimo wszystko szerokość jest większa niż wysokość więc kadr poziomy.
10.

maput - Wto 06 Wrz, 2011

11.

moronica - Wto 06 Wrz, 2011

12

hijax_pl - Sro 07 Wrz, 2011

Ogłaszam, że wklejanie zdjęć zostało zakończone.

Od teraz mamy jeden tydzień na dyskusję i głosowanie
(7.09 - 13.09 włącznie)

Ogłoszenie wyników: 14.09.

Zapraszam!





U W A G A.
Od tego pleneru eksperymentalnie zmieniamy sposób głosowania:

Każdy głosujący ma do dyspozycji 3 żetony, które może dowolnie rozdzielić pomiędzy maksymanie 3 prace
(przykładowo 3 na pracę A, albo 2 na pracę A i 1 na pracę B, lub też po jednym na prace A, B i C).

Głosy z inną liczbą żetonów niż 3, lub przydzielone większej ilości pracy niż 3 będą traktowane jako nieważne.

Jeśli ktoś zagłosuje poprzednią metodą - uznam, że przydzielił danej pracy 3 żetony.

multics - Sro 07 Wrz, 2011

Skoro można aż 3 żetony rozdać moje idą na prace 9, 11, 12.
masza - Sro 07 Wrz, 2011

Zacznę od tego, że pozornie łatwy temat okazał się naprawdę trudny. Architektura ma to do siebie, że wyrasta w otoczeniu najróżniejszych przeszkadzajek, takich jak inna (nie tak ładna) architektura, znaki drogowe, samochody, przechodzący ludzie...
Wiele zdjęć zwróciło moją uwagę.
Hijax_pl (2) - ładne niebo i to ciepłe, płonące wnętrze.
Kasiakaaz (5) - ciekawie pokazałaś coś, co chyba jest dość zwyczajne. W świetlistych gwiazdkach i fiszajowym wykrzywieniu to coś wygląda naprawdę dobrze.
Tutejszyn (6) - uwielbiam taką perspektywę. Harmonijny kadr.
Usjwo (7) - bardzo podobają mi się gałązki. Jakby oszronione. Baśniowo wyszło. (Choć u góry nie ciachnęłabym tak blisko latarni).
FK09 (8) ładny, soczysty obrazek. Skąd to?
mozer (9) - cudowne kolory. :) Radość bije z tego obrazka.
sklsk (10) - wnętrze wygląda tak, jakby za chwilę masoni mieli zacząć tam jakieś mroczne obrządki. Jednak - jak sam zauważyłeś - blisko do kwadratu.
maput (11) piękność. Fontanny i ta flaga! (Chyba obudził się we mnie patriotyzm). Gdzie zrobiłeś to zdjęcie?
moronica (12)- cóż... królowa jest tylko jedna. :) Niesamowicie podoba mi się Twoja praca!
Jak zawsze trudno zagłosować.
Żetony rozdzielam następująco (mam nadzieję, że królowa wybaczy :wink: ):
2 dla pracy nr 12, 1 dla pracy nr 11.

Tutejszyn - Sro 07 Wrz, 2011

1. (helium) wszystko jest jak trzeba. I HDR i chmury i rzeka. Nie potrafię powiedzieć, dlaczego nie oddaje glosu.
2. (hijax_pl) Podobają mi się kolory, ale fotografia trochę za mało drapieżna :)
3. (masza) ...niczym ruiny zamku. Dawni lokatorzy pozostawili tutaj swoje ślady, a ja lubię się im przyglądać.
4. (cumulus) Ciekawa, staranna praca. Kliniczna czystość, albo muzealny spokój i cisza. Aż chciałoby się zalozyc filcowe kapcie.
5. (kasiakaaz) praca z pazurem :)
7. (usjwo) popatrzyłem na tę fotografię i jakoś skojarzyło mi się z zimą. Popatrzyłem dokładnie i rzeczywiście prawdziwy zimowy klimat ze szronem na gałęziach. To nic, że środek lata. Podoba mi się ta fotografia.
8. (FK09) Uroczy miejski widoczek. Przez ten widoczkowy charakter może troszeczkę praca odsunęła się od tematu pleneru. Ale to dość nieistotny szczegół :)
9. (mozer) No właśnie, mozer! Praca chyba też trochę nie na temat. Wszak budynki fabryk są dziełem inżynierów (budowlańców), a architektura, to dzieło raczej architektów. Kolory pojechanie i w ogóle trochę to kiczowate, ale bardzo podoba mi się ta fotografia :)
10. (sklsk) Ciekawy kadr. Trochę odwracają moja uwagę krzesła pokryte pokrowcami. Szkoda..
11. (maput) kolory.. zapatrzyłem się :)
12. (moronica) Mocny ciekawy kadr i kompozycja. Być może najlepsze zdjęcie w plenerze. Jednak swoje głosy postanowiłem oddań na prace o numerach 3, 5 i 7

Helium - Sro 07 Wrz, 2011

masza, podzielam Twoja zdanie jeśli chodzi o przeszkadzajki - bardzo trafnie to zauważyłaś :)

Ad rem:
hijax_pl, nie bardzo leży mi kadrowanie: duża część kadru na pierwszy rzut oka wydaje się (podkreślam: wydaje się) pusta. Poza tym komin leciutko leci na prawo (na wszelki wypadek sprawdziłem czy oczy nie płatają mi figla ale niestety nie)
masza, dobry pomysł i dobre wykonanie, duża ilość interesujących szczegółów, świetny kadr
cumulus, bardzo urokliwe, dobre kadrowanie, sterylne - podoba mi się :)
kasiakaaz, b&w in plus, fisheye in plus, zwyczajne miejsce pokazane w nadzwyczajny sposób :)
Tutejszyn, przeszkadza mi na tym kadrze wystający po lewej fragment innego budynku i obcięty dolny lewy róg frontu budynku głównego (z dziewiątką włącznie). Poza tym praca przykuwa oko, budynek z pozoru zwyczajny nabrał ciekawego oblicza w tej perspektywie - bardzo dobre !
Usjwo, kolejny sterylny kadr, miłe dla oka ciepłe barwy odrobinkę po lewej stornie budynki i latarnia się kładą poza tym naprawdę świetna praca.
FK09, to ujęcie sprawia na mnie wrażenie jakby woda i zieleń były głównym tematem zdjęcia a architektura "przy okazji". Nie zmienia to jednak faktu, że to baaaardzo przyjemny kadr :)
mozer, bardzo industrialnie, przeszkadza mi tutaj nadmierna saturacja... oczywiście to wrażenie subiektywne. Sama treść zdjęcia, kadrowanie bardzo miłe dla oka
sklsk, podzielam zdanie Tutejszyn'a: ostry kolor pokrowców na krzesłach odciąga oko od nieco łagodniejszych barw wnętrza. Okno mocno przepalone (brakło trochę zakresu, może trzeba było jeszcze jedną ekspozycję dla tego okna zrobić ?). Praca mimo wszystko zasługuje na uznanie :)
maput, KAPITALNE ! Tu mocne nasycenie w ogóle nie razi, a wręcz przeciwnie - właśnie to nie pozwalają oderwać oczu od tego kadru. Świetnie uchwycona kompozycja strumieni z fontanny.
moronica, pozamiatałaś :) Kapitalnie wypatrzone, świetnie skadrowane, fantastyczny kontrast między szarościami i zółcią, wygaszone światła na dolnej kondygnacji stanowią doskonały kontrapunkt. Gratuluję !

Arcytrudny wybór... 2 żetony dla kadru nr 12 i 1 żeton dla kadru nr 11 i tej wersji się będę trzymał :)

Przy okazji słowa uznania dla wszystkich pozostałych uczestników pleneru ! :)

Aszex - Sro 07 Wrz, 2011

2ży na 1, 1 ży na 7 ;)
mozer - Sro 07 Wrz, 2011

Maput, Moronica - ale żeście potasowali w ostatniej chwili :)

Moją uwagę zwróciły:
1, Już raz pisałem co mi przeszkadza w tym zdjęciu, więc nie będę się powtarzał ;)
3. Ciekawe ujęcie, fajnie wypatrzone. Chyba mi trochę przeszkadza 'przyszarzone' niebo.
7. Fajny klimat zwykłego miejsca :) Ciut zbyt ciasno u góry.
11. Świetne! Woda, światło, budynki, chmury - fajnie się to wszystko skomponowało. :) Chyba bym ciut przyciął z dołu.
12 . Również świetne! Takie subtelne.

Ogólnie to temat jest problematyczny, bo jedni idą w 'pojechane' hdry, a inni w 'realistyczne' i trochę trudno porównywać te 2 rodzaje prac :)

Dałbym po 1,5 dla 11 i 12, ale skoro nie można to 2 dla 12 i 1 dla 11. :)


PS. Ja przez pojęcie 'architektura' rozumiem wszystkie budowle, ale może się mylę :)

moronica - Sro 07 Wrz, 2011

1 Helium, troche zabalaganiony ten kadr ale kolorystyka na plus
2 hijax_pl, fajne industrialne, uzasadnione uzycie HDR, rowniez kolorystyka mi pasuje
3 masza, super miejscowka, dobra kompozycja
4 cumulus, naturalne i subtelne, takie HDRy lubie
5 kasiakaaz, widze ze ryba wsrod kobiet kroluje ;) podeszlabym blizej eliminujac jedna latarnie po lewej i troche trawnika
6 Tutejszyn, niezle przerysowane
7 Usjwo, kadr przesunelabym w gore
8 FK09, mozna by sie nie domyslec, ze zostala tu uzyta technika HDR, kadr nieco niezdecydowany
9 mozer, zazwyczaj mnie draznia takie kolorowe HDRy ale ten bardzo mi sie podoba
10 sklsk, wnetrze i warunki jakby stworzone pod HDR jednakze ten potencjal nie zostal wykorzystany
11 maput, rewelacja, po prostu ;)

2 zetony dla 11, 1 dla 4

sklsk - Sro 07 Wrz, 2011

no to jak mamy po 3 sztuki to jest teraz problem komu dać 2 szt lub wybrać 3 prace ale każda z nich się różni.
1 żeton na pewno dla nr 7 (Usjwo)
1 żeton na nr 12 (Moronica)
1 żeton na ... i tu się właśnie waham 6 czy 11. jednak na 6

10 powstała pod wpływem chwili, z ręki w ciemnym pomieszczeniu. miałem tylko chwilkę by oblecieć ją na około i nie przeszkadzać osobom tam pracującym. nawet za bardzo nie sprawdzałem co wychodzi na wyświetlaczu. dopiero w domu po złożeniu panoramki pomyślałem o plenerze. gdybym przejrzał resztę którą robiłem to zamieściłbym tą co dałem w wątku z czarnobiałymi. to była po prostu chwila ze 2 godziny od pstryknięcia.
dziękuję za opinie

maput - Sro 07 Wrz, 2011

No to czas na mnie.
1. Bardzo mi się podoba. Poza niebem... Jak dla mnie zbyt ciemne/szare i zbytnio przez to są widoczne jasne obwódki wokół drzew.
2. Mój faworyt - świetny kadr, świetny obiekt. Właśnie takie kadry stworzone są do techniki HDR. Gdyby jeszcze budynek nie leciał minimalnie na prawo..
3. Nie pasuje mi kadr. Wymagania były co do poziomego, a mi leżałby tu pionowy. Szkoda, bo fajna miejscówka. Niebo zbyt poszarzone.
4. Fajne, delikatne - poza niebem niestety. Całkiem mi to psuje odbiór...
5. Też podszedłbym troszkę bliżej, żeby złapać mniej trawy. Ale pomysł świetny!
6. Jak zobaczyłem to zdjęcie to wiedziałem, że skądś znam ten budynek, potem spojrzałem skąd jest autor i już wiem skąd kojarzę ;) Fajne. Tylko ten lewy dolny róg inaczej bym dociął.
7. Jakoś kompletnie do mnie to zdjęcie nie przemawia. Zbyt nisko cięte.
8. Podoba się. Pocztówkowe takie.
9. Pojechane! Ja bym je nieco ochłodził ;)
10. Miejsce świetne, tyko bez tych krzeseł...
11. Wrocław rzecz jasna ;)
12. Inne i przez to fajne. Porządna kompozycja. Zastosowania techniki wprawdzie nie widzę i wydaje mi się że można takie zdjęcie otrzymać bezpośrednio z puchy, ale mam nadzieję, że jak zobaczę oryginał, to się bardzo zdziwię :)

Ostatecznie:
2 punkty dla 2.
1 punkt dla 5.

hijax_pl - Sro 07 Wrz, 2011

Zjadłem obiad, wypiłem poranna kawę, przystępuję zatem do opisania swoich wrażeń:

1. Bardzo mi się podoba koncepcja i wykonanie. Niebo wyszło ciemno, w zasadzie nie wiem czy potrzebny był do niego HDR. I mam wątpliwości, czy 'detail enhancer' w tym przypadku jest dobrym wyborem
3. Powiedz Aaaa! ;) Kadro OK, trochę przeważa lewa strona, ale ogólnie miła ruinka :)
4. Chyba ta sytuacja dałaby się objąć poprawnym naświetleniem jednym?
5. No łady przykład zakrzywienia przestrzeni. Ale za dużo dołu.
6. Bardzo lubię takie kadry, niestety nie widzę w nim za bardzo potrzeby użycia HDRa. jakby jeszcze jakiś refleks słońca w szybie by był -byłoby miodnie. Oczyściłby też kadr z - jak to masza określiła - przeszkadzajek.
7. Fajne nocne zdjątko, tylko kadr faktycznie taki jakiś niespecjalny no i .. wygląda tak jakby kompresja zżarła detale...
8. Pocztówka jak się patrzy! To odbicie w wodzie, żywe kolorki. bardzo ładnie.
9.Industrializm pełną gębą. Tylko nie pasuje mi zupełnie kolorystyka. Za cukierkowo. Lekko.
10. Tak - miejsce super, ale ten kadr IMHO nie eksponuje tego miejsca. Ten z "naszych zdjęć" jest duuuuużo lepszy.
11. Brawo! Czysto, klasycznie i kolorowo. Wesoło. Brawo!
12. Jak wczoraj zobaczyłem to zdjęcie to mi szczena opadła i rozwaliła misternie uknuty plan głosowania. Kadr bombowy (choć czy tam HDR jest czy też LDR to nie wiem ;) )

Podsumowując: moją szczególna uwagę zwróciły prace 8, 9, 11 i 12.
A swoje 3 żetony rozdzielam tak:
2 dla 12 i
1 dla 8.

kozidron - Sro 07 Wrz, 2011

Zdjęcie nr 11 jest takie, że powinno sie podobać każdemu ale mi nie robi, dodatkowo ja chyba od początku jak jestem na forumie nie zajrzałem do wątku w "naszych" do fotografii hdr jakoś mi ta dziedzina nie robi i moze powinienem byc pozbawiony prawa głosu.


Głosuje trzema żetonami na 12 pasuje mi kadrowanie no i obróbka nie jest agresywna, do tego ujęcie tematu jest nieszablonowe.

hijax_pl - Sro 07 Wrz, 2011

kozidron napisał/a:
moze powinienem byc pozbawiony prawa głosu.
Oj tam, bez przesady :D
maput napisał/a:
Gdyby jeszcze budynek nie leciał minimalnie na prawo..
Helium napisał/a:
Poza tym komin leciutko leci na prawo (na wszelki wypadek sprawdziłem czy oczy nie płatają mi figla ale niestety nie)
Powiem wam, że (pomijając fakt, że nie wypoziomowałem głowicy) to zastanawiałem się do czego równać, do brzegu budynku czy też komina. I uznałem, że tak bardziej na budynek będę ;)
A wg LR odchyłka jest teraz 0,07 stopnia... Hm... :???:

maput - Sro 07 Wrz, 2011

kozidron napisał/a:
Zdjęcie nr 11 jest takie, że powinno sie podobać każdemu ale mi nie robi.

Szczerze mówiąc mi też nie. Za bardzo pojechałem, ale robiłem na chybcika i nie wyszło jak chciałem...
hijax_pl napisał/a:
Powiem wam, że (pomijając fakt, że nie wypoziomowałem głowicy) to zastanawiałem się do czego równać, do brzegu budynku czy też komina. I uznałem, że tak bardziej na budynek będę ;)
A wg LR odchyłka jest teraz 0,07 stopnia... Hm... :???:

Ja w sumie nie sprawdzałem, oceniałem na oko. Komin wydaje mi się bardziej prosty niz budynek.

hijax_pl - Sro 07 Wrz, 2011

maput napisał/a:
Komin wydaje mi się bardziej prosty niz budynek.
No cóż - wyszło jak wyszło... :oops:
kozidron - Sro 07 Wrz, 2011

maput napisał/a:
Szczerze mówiąc mi też nie. Za bardzo pojechałem, ale robiłem na chybcika i nie wyszło jak chciałem...


przesadzasz- jak na kwasik jest najlepsze: kolorki ładne, kadr też, moze troszku leci :wink: , mimo wszystko 12tka bardziej wpada w mój gust, no i jest "mało haderowa" - jak mozna tak powiedzieć :wink:

jaad75 - Sro 07 Wrz, 2011

1. Gdyby było poprawnie obrobione, to by jeszcze uszło, niestety, niepotrzebne elementy w LD i halo dyskwalifikują pracę nawet jako pocztówkę.
2. Kiepsko wyważony kadr i leci ne prawo, ale przynajmniej obróbka poprawna.
3. Słaba jakość i obróbka, brak pomysłu na wykorzystanie FE.
4. Nuda. Marne światło i kolory.
5. Kadr jeszcze ujdzie, temat i obróbka niezbyt interesująca.
6. Kompozycja kadru fatalna. Brak dbałości o szczegóły (LD) i zbiegi linii. Obróbka na podobnym poziomie.
7. Znowu kadr bardzo słaby (co robi ta latarnia przy górnej krawędzi? dlaczego zostawiłeś pień przy prawej?). Jakość i obróbka niestety też kuleje (przepały i CA na pniach).
8. Do bólu poprawnie, ale drętwo i płasko. Brakuje wyrazistego światła i przestrzenności.
9. Niezbyt ciekawie uchwycone, ale obiekt też mało interesujący, za to epatuje cukierkowatością kolorów. Generalnie, HDR jakiego nie lubię, ale przynajmniej bez ewidentnych technicznych baboli. Wyróżnia się in plus ze względu na poziom ogólny prac...
10. Przepały i mało interesujący, dokumentacyjno-inwentaryzacyjny kadr, choć z pewnością nie jest to najsłabsze z pokazanych zdjęć.
11. Pocztówkowy kadr i cukierkowe kolorki jeszcze ujdą, halo wokół konturów budynków już nie bardzo.
12. No cóż, lata świetlne wyprzedza resztę prac. Na tle pokazanych zdjęć - wybitne, choć obiektywnie patrząc tylko bardzo dobre...

Muszę pisać na co głosuję?

hijax_pl - Sro 07 Wrz, 2011

jaad75 napisał/a:
Muszę pisać na co głosuję?
Jeśli masz ochotę głosować to tak :)
jaad75 - Sro 07 Wrz, 2011

Myślałem, że to oczywiste - całość na 12.
B o g d a n - Sro 07 Wrz, 2011

praca nr 7 - 1 głos
praca nr 8 - 1 głos
praca nr 12 - 1 głos

masza - Sro 07 Wrz, 2011

jaad75 napisał/a:
brak pomysłu na wykorzystanie FE

Ośmielę się polemizować. Taki miałam pomysł. I nie zamierzam się tego wypierać. :)
Może Ci się nie podobać. Jednak sugerowanie, że przypadkowo machnęłam aparatem z przypadkowo założonym obiektywem i akurat przypadkowo nacisnęłam spust migawki zahacza o wróżenie z fusów. Ale być może to Twoja domena. :)

Monastor - Sro 07 Wrz, 2011

12
jaad75 - Sro 07 Wrz, 2011

masza napisał/a:
Jednak sugerowanie, że przypadkowo machnęłam aparatem z przypadkowo założonym obiektywem i akurat przypadkowo nacisnęłam spust migawki zahacza o wróżenie z fusów.
Nie sugeruję tego. Sugeruję, że udałaś się w ciekawe miejsce, z obiektywem, którym można je ciekawie i oryginalnie pokazać i zrobiłaś nieciekawe zdjęcie, kompletnie nie wykorzystując swojej szansy. Dodatkowo skopałaś obróbkę. Zapewne też zgodnie z zamierzeniami... :razz:
masza - Sro 07 Wrz, 2011

jaad75 napisał/a:
Nie sugeruję tego. Sugeruję, że udałaś się w ciekawe miejsce, z obiektywem, którym można je ciekawie i oryginalnie pokazać i zrobiłaś nieciekawe zdjęcie, kompletnie nie wykorzystując swojej szansy. Dodatkowo skopałaś obróbkę. Zapewne też zgodnie z zamierzeniami... :razz:

Napisałeś, że zabrakło pomysłu. A z tym trudno mi się zgodzić. Miałam i pomysł, i chęci jego zrealizowania. Na dodatek znalazłam ciekawe miejsce, w które mogę wrócić. Chcesz namiary, by pokazać, jak takie ruiny fotografuje mistrz? :)
Obróbki nie skopałam celowo. Nie umiem obrabiać HDR. Pewnie kiedyś się nauczę - w końcu to moja pasja.

mozer - Sro 07 Wrz, 2011

Wreszcie ktoś nas na ziemię sprowadził :)
muzyk - Czw 08 Wrz, 2011

3 x na 12 :!:
Helium - Czw 08 Wrz, 2011

jaad75, za dużo akronimów... żółtodziób się nie połapie... pokornie proszę Koleżanki i Kolegów o wyjaśnienia (mam nadzieję, że za niewiedzę nikt tu nie bije) ;)
LD - szto eta ? Gdybym miał strzelać to może Low Dynamic... tylko co znaczy "niepotrzebne elementy w LD" tak mówiąc bardziej obrazowo ?
FE - FishEye jak mniemam...
CA - Aberracje Chromatyczne (z ang. Chromatic Aberrations) ? Domysł ale to by pasowało...

Z góry dzięki za pomoc mądrzejszym ode mnie.

hijax_pl - Czw 08 Wrz, 2011

Lewy Dolny,
Fish-Eye
Chromattic Aberrations

;)

arietiss - Czw 08 Wrz, 2011

3-1
11-1
12-1

Helium - Czw 08 Wrz, 2011

hijax_pl, serdecznie dzięki... przynajmniej teraz wiem o co chodziło Jaad'owi :mrgreen:
cumulus - Nie 11 Wrz, 2011

Moje głosy to:
12-1
9-1
5-1

fotka - Pon 12 Wrz, 2011

Nie wiem czy wolno głosować jeśli samemu się nie pokazuje zdjęć, ale jeśli tak to moje głosy oddaję (po jednym) na:

nr 8 (Soderkoping). Sympatyczny widoczek, tylko trochę szkoda, że silos wystaje.
nr 2 (Linkoping ??) Fajne kolorki
nr 12 (tego nie rozpoznaję, ale też ładne)

szaleniec - Pon 12 Wrz, 2011

Witam!
No chyba jeszcze zdążyłem z głosami!

1. Już pisałem w innym dziale że podoba mi się to zdjęcie:)
2. Niezłe i rzeczywiście fajne niebo wyszło, kadr spoko:)
3. Kadr hmmm dziwny;) Ale jako całość spoko:)
4. Niezła sielanka choć jak dla mnie mało tu hdr;)
5. Kadr fajny mnie się podoba ale jak dla mnie chyba lepiej by wyszło w kolorze;)
6. Jak dla mnie mało hdra;)
7. Fajne zdjęcie choć trochę irytuje mnie ta lampa z lewej nie wiem czemu;)
8. Sielankowo:) Spoko zdjęcie:)
9. Troche przehadeerowane ale dla mnie może być:) Ciekawy kadr kolorki i niebo:)
10. No tak gdyby nie te siedzenia;)
11. Świetne kolorki i kadr ale trochę mało mi tu architektury;)
12. Hmmm no jak dla mnie to mało hdra, kurde chyba jestem jakiś dziwny bo każdemu się podoba;)

A moje głosy idą na zdjęcia:
1 głos - zdjęcie nr 1
1 głos - zdjęcie nr 9
1 głos - zdjęcie nr 11 za te kolorki ;)

Pozdrawiam!

hijax_pl - Pon 12 Wrz, 2011

fotka napisał/a:
Linkoping ??
Bingo :)
MariuszSca - Pon 12 Wrz, 2011

2 głosy na "12"
i 1 na "11"

12 najbardziej mi się podoba, bo najmniej widać w nim "hdr'a".
a 11 bo temat imo najciekawszy.

W temacie architektura spodziewałem się trochę innych (tematycznie) zdjęć.

cybertoman - Pon 12 Wrz, 2011

architektura / hdr / kadr poziomy.

Jako, ze zadna praca nie wyroznia sie ani poziomoscia kadru, ani porywajaca architektura skorzystalem z ostatniego kryterium HDR. I z tych prac, ktore po mojemu spelniaja kryterium HDR oddaje po jednym zetonie na.

2. Za najciekawszy HDR
8. Za najpelnieszy HDR
9. Za najbardziej hadeerowaty HDR

hijax_pl - Pon 12 Wrz, 2011

MariuszSca napisał/a:
W temacie architektura spodziewałem się trochę innych (tematycznie) zdjęć.
A jeśli mogę zapytać - czego się spodziewałeś?
mozer - Pon 12 Wrz, 2011

Może więcej klasycznej architektury, typu zamki, pałace itp?:)
hijax_pl - Pon 12 Wrz, 2011

Pytam, bo w zasadzie ideą 321! były i są nadal (wg mnie) jak najszersze tematy tak, by nie zapuszkować inwencji twórczej ;)
FK09 - Pon 12 Wrz, 2011

fotka napisał/a:

nr 8 (Soderkoping)

Hmmm... faktycznie, tak było napisane przy wjeździe do miasteczka :wink:

A moje głosy oddaje na zdjęcia nr 1, 3 i 11.

MariuszSca - Pon 12 Wrz, 2011

hijax_pl napisał/a:
Pytam, bo w zasadzie ideą 321! były i są nadal (wg mnie) jak najszersze tematy tak, by nie zapuszkować inwencji twórczej ;)


Mozer ma trochę racji. Faktycznie spodziewałem się raczej pałaców aniżeli obiektów przemysłowych :-) Z tym puszkowaniem to faktycznie problem jest. Ale to chyba bardzo delikatna kwestia i wiele zależy od samego tematu. Np odniosłem wrażenie, że w poprzednim 321 - większość uczestników zbyt dosłownie odniosła się do tematu "martwa natura". A imo możliwości interpretacji było tam o wiele więcej niż w temacie architektura. Dlaczego zatem krzywię się na zdjęcia w tym "321" wydaniu? Ano, bo mi jednak milej patrzy się na ładne elewacje starych kamienic i ew. nowoczesną architekturę mieszkalną.
Jak widać "ludziom nie dogodzisz" :-)

cybertoman - Pon 12 Wrz, 2011

hijax_pl napisał/a:
jak najszersze tematy tak, by nie zapuszkować inwencji twórczej
No wlasnie, moze jakas dyskusja... A co do tematu, to moim zdaniem powinien byc widoczny i rozpoznawalny na zdjeciu. W przeciwnym przypadku do tematu "niebo" pasuje kazda fotka ze skrawkiem firmamentu a do tematu "architektura" kazda z kawalkiem budynku.
hijax_pl - Pon 12 Wrz, 2011

cybertoman napisał/a:
A co do tematu, to moim zdaniem powinien byc widoczny i rozpoznawalny na zdjeciu.
Zgoda, z tym, że w założeniach 321 jest... brak tematu. To co mamy to tylko wskazówki jak zrobić zdjęcie - temat każdy wymyśla sobie sam. Co i po tych zdjęciach widać.

Choć w sumie myślę, że większym wyzwaniem nie było znalezienie interpretacji architektury, ale znalezienie takiej architektury i warunków, przy których wykorzystanie techniki HDR byłoby celowe.

cybertoman - Pon 12 Wrz, 2011

hijax_pl napisał/a:
Pytam, bo w zasadzie ideą 321! były i są nadal (wg mnie) jak najszersze tematy

hijax_pl napisał/a:
w założeniach 321 jest... brak tematu.

Niekonsekwencja.

hijax_pl - Pon 12 Wrz, 2011

cybertoman napisał/a:
Niekonsekwencja.
No tak. Konsekwentnie, to w pierwszym cytacie słowo "temat" powinno być w cudzysłowach a nie jest...
MariuszSca - Wto 13 Wrz, 2011

cybertoman napisał/a:
hijax_pl napisał/a:
Pytam, bo w zasadzie ideą 321! były i są nadal (wg mnie) jak najszersze tematy

hijax_pl napisał/a:
w założeniach 321 jest... brak tematu.

Niekonsekwencja.


Tym bardziej, że skoro "brak tematu" tzn jet to tylko wytyczna. To dlaczego trzymać się akurat HDR ? Wychodzi wtedy przerost formy nad treścią.

cybertoman - Wto 13 Wrz, 2011

I pozostaje tworcze wyzywanie sie w trzecim z nietematow...
hijax_pl - Wto 13 Wrz, 2011

Tak - wytyczne: HDR, kadr poziomy i architektura. HDR i kadr chyba są dość jednoznaczne w przeciwieństwie do architektury?

Hm.. ale o czy tu dyskutujemy? :roll:

masza - Wto 13 Wrz, 2011

A dlaczego by czasem nie pobawić się w realizowanie dzieła typu "przerost formy nad treścią"? Dla mnie są to ciekawe warsztaty.
MariuszSca - Wto 13 Wrz, 2011

hijax_pl napisał/a:
Tak - wytyczne: HDR, kadr poziomy i architektura. HDR i kadr chyba są dość jednoznaczne w przeciwieństwie do architektury?

Hm.. ale o czy tu dyskutujemy? :roll:



Wydaje mi się, że o tym, na ile fotografowany przedmiot (w tym przypadku architektura) nam się podoba.
:-)
Bardziej serio, to podzielam zdanie cybertoman'a, że temat powinien być rozpoznawalny. Architektura to rodzaj sztuki, więc obiekty przemysłowe nie pasują mi do tego tematu. Zresztą podobnie jak i ruiny domu mieszkalnego chyba, że ktoś taki dom zrujnuje "artystycznie".

Co do tematu " przerost formy nad treścią" to również wydaje mi się on bardzo ciekawy i dający wyjątkowo duże pole do popisu.

jaad75 - Wto 13 Wrz, 2011

MariuszSca napisał/a:
Architektura to rodzaj sztuki, więc obiekty przemysłowe nie pasują mi do tego tematu.
Architektura, to nauka/sztuka projektowania i wykonywania budowli. Obiekty przemysłowe są takimi samymi obiektami architektonicznymi, jak inne budynki. Ba, w szeroko rozumianej definicji architektury znajdują się działy takie jak architektura krajobrazu (czyli np. zrekultywowany kamieniołom zamieniony w park jest obiektem architektonicznym), architektura wnętrz, a także np. inżynieria lądowa (obiekty typu wały, tamy, nasypy itp.). Obiektem architektonicznym może być równie dobrze katedra, co huśtawka, piaskownica, czy osiedlowy śmietnik.
moronica - Wto 13 Wrz, 2011

MariuszSca, absolwenci architektury nie maja tytulu "artysta akchitekt" niczym "artysta plastyk" tylko "inzynier architekt". wszelkie budowle, lacznie np z mostami, jak najbardziej pasuja do tematu. nie posuwalabym sie jednak do tych smietnikow itp bo te nie sa projektowane przez architektow tylko przez projektantow form przemyslowych
mozer - Wto 13 Wrz, 2011

Nie może być temat zbyt dowolny, bo ciężko będzie porównywać różne prace - i tak już jest za trudno :)
jaad75 - Wto 13 Wrz, 2011

moronica napisał/a:
nie posuwalabym sie jednak do tych smietnikow itp bo te nie sa projektowane przez architektow tylko przez projektantow form przemyslowych
Mówiłem akurat o budynku śmietnika, a nie samym koszu na śmieci, ale nawet projektowanie tego typu przedmiotów, a już zwłaszcza elementów tzw. "małej architektury", mieści się w definicji architektury sensu largo.
MariuszSca - Wto 13 Wrz, 2011

jaad75 napisał/a:
MariuszSca napisał/a:
Architektura to rodzaj sztuki, więc obiekty przemysłowe nie pasują mi do tego tematu.
Architektura, to nauka/sztuka projektowania i wykonywania budowli. Obiekty przemysłowe są takimi samymi obiektami architektonicznymi, jak inne budynki. Ba, w szeroko rozumianej definicji architektury znajdują się działy takie jak architektura krajobrazu (czyli np. zrekultywowany kamieniołom zamieniony w park jest obiektem architektonicznym), architektura wnętrz, a także np. inżynieria lądowa (obiekty typu wały, tamy, nasypy itp.). Obiektem architektonicznym może być równie dobrze katedra, co huśtawka, piaskownica, czy osiedlowy śmietnik.


Faktycznie pojęcie architektury ma szerszy zakres i myliłem się co do swojego rozumienia tego tematu. Zwykle gdy jest mowa o jakiś wartościach estetycznych architektury to raczej nie myśli się o obiektach przemysłowych - chyba?. :-) Ale to nic nie zmienia w temacie "tematu" :-)

kasiakaaz - Wto 13 Wrz, 2011

Ja ten plener traktuję jako warsztaty. Mobilizuje mnie do próbowania różnych technik, których pewnie jeszcze długo bym nie dotknęła, o ile w ogóle (większość: martwa natura, kros i HDR były pierwszymi, jakie popełniłam w swej "karierze" pstrykacza). Staram się przyłożyć do tematu, a że wychodzi mi to z różnym skutkiem lub w ogóle, to już inna inszość :smile: Z kolei konkretniejsza tematyka, która nie wyznacza ram technikaliów dominuje w Wirtualnych Plenerach i tam też można spróbować się "wykazać", co komu pasuje :wink:
W przypadku tego pleneru zmienne: kadr poziomy - bardzo ściśle określony parametr, HDR, jak dla mnie też ścisła interpretacja, czyli kilka ekspozycji złożonych do kupy z sensem, przy czym mz wyzwaniem było zarówno znalezienie sytuacji wymagającej HDRa, jak i samo jego wykonanie. Inna sprawa, że HDRy mogą być bardzo różne, począwszy od naturalnie wyglądających po różnego rodzaju koszmarki i tutaj znowu, co kto lubi. Natomiast zupełnie się nie zgodzę ze stwierdzeniem:
MariuszSca napisał/a:
Mozer ma trochę racji. Faktycznie spodziewałem się raczej pałaców aniżeli obiektów przemysłowych
A dlaczego? Przedstawienie w nieszablonowy sposób obiektów przemysłowych, ruin, architektury zieleni itp. (jak słusznie zauważył jaad) może być bardziej inspirujące i ciekawsze niż pocztówkowe kadry pałacyków, czy kamienic.
cybertoman napisał/a:
A co do tematu, to moim zdaniem powinien byc widoczny i rozpoznawalny na zdjeciu. W przeciwnym przypadku do tematu "niebo" pasuje kazda fotka ze skrawkiem firmamentu a do tematu "architektura" kazda z kawalkiem budynku.

j/w :wink:

moronica - Wto 13 Wrz, 2011

zgadzam sie, ze tutejsze tematy to wlasciwie nie tematy. kazdy chyba widzi roznice miedzy tematem typu "architektura" i w jak roznoraki sposob mozna go ugryzc i np "nawiedzony dom" - niby rowniez architektura ale o ile wezszy i bardziej restrykcyjny temat. mi to pasuje, rowniez sie ciesze ze moge sie wykazac w technikach ktorych zazwyczaj nie tykam
Usjwo - Wto 13 Wrz, 2011

Im bardziej szeroki i pojemny temat tym lepiej. Wstawione prace sa roznorodne i bardziej ciekawe niz w waskiej specjalizacji. Chociazby nowy temat WP, moze naprawde byc ciekawie jezeli bedzie kilka prac. Ja juz kiedys postulowalem zeby tematy byly jednowyrazowe, wtedy jest naprawde pole na "art". W wersji hardcore mozna ograniczyc temat do przymiotnika :mrgreen:
mozer - Wto 13 Wrz, 2011

No niestety wiele tematów WP nie dawało w ogóle pola do popisu, bo co tu można wymyślić oryginalnego jak tematem jest 'górski szlak'. Już nie mówiąc o sytuacji, gdy ktoś po górach nie chodził ;)
hijax_pl - Wto 13 Wrz, 2011

Z kronikarskiego obowiązku tylko przypomnę, że do końca głosowania zostało niecałe 10h
MariuszSca - Wto 13 Wrz, 2011

kasiakaaz napisał/a:
Ja ten plener traktuję jako warsztaty. cut
W przypadku tego pleneru zmienne: kadr poziomy - bardzo ściśle określony parametr, HDR, jak dla mnie też ścisła interpretacja, czyli kilka ekspozycji złożonych do kupy z sensem, przy czym mz wyzwaniem było zarówno znalezienie sytuacji wymagającej HDRa, jak i samo jego wykonanie. Inna sprawa, że HDRy mogą być bardzo różne, począwszy od naturalnie wyglądających po różnego rodzaju koszmarki i tutaj znowu, co kto lubi. Natomiast zupełnie się nie zgodzę ze stwierdzeniem:
MariuszSca napisał/a:
Mozer ma trochę racji. Faktycznie spodziewałem się raczej pałaców aniżeli obiektów przemysłowych
A dlaczego? Przedstawienie w nieszablonowy sposób obiektów przemysłowych, ruin, architektury zieleni itp. (jak słusznie zauważył jaad) może być bardziej inspirujące i ciekawsze niż pocztówkowe kadry pałacyków, czy kamienic.


Widzisz, tutaj wchodzimy właśnie na grząski teren "co kto lubi" :-).
Nie kwestionuję faktu, że obiekty przemysłowe i inne, można ciekawie pokazać wręcz przeciwnie. Ale sam fakt użycia HDR dla obiektów przemysłowych nie czyni takiego ujęcia nieszablonowym. Poza tym dlaczego uważasz, że kadry pałacyków czy kamienic można przedstawiać jedynie w sposób "pocztówkowy" ? Wielu osobom (mi też) podoba się w tej edycji 321 zdjęcie nr 12. Może jest tak, że w szerszym kadrze ten budynek wcale nie wyglądałby lepiej niż np ten z pracy hijax_pl'a ? i vice versa :-)

kasiakaaz - Wto 13 Wrz, 2011

MariuszSca napisał/a:
Ale sam fakt użycia HDR dla obiektów przemysłowych nie czyni takiego ujęcia nieszablonowym.

A czy ja coś takiego stwierdziłam? :razz:
MariuszSca napisał/a:
Poza tym dlaczego uważasz, że kadry pałacyków czy kamienic można przedstawiać jedynie w sposób "pocztówkowy" ?

Tego też nie powiedziałam.
MariuszSca napisał/a:
Może jest tak, że w szerszym kadrze ten budynek wcale nie wyglądałby lepiej niż np ten z pracy hijax_pl'a ? i vice versa :-)

Noooo..., to chyba nie jest właśnie pałacyk ani kamienica?

masza - Wto 13 Wrz, 2011

Można ciekawie pokazać śmietnik. Można beznadziejnie pokazać pałac. Można beznadziejnie pokazać śmietnik. Można ciekawie pokazać pałac. Można brać udział w zabawach na forum. Można nie brać udziału w zabawach na forum.
A architektura to bardzo szerokie pojęcie.

MariuszSca, mam ochotę zapytać: "Ale o co chodzi?". :)

MariuszSca - Wto 13 Wrz, 2011

masza napisał/a:
Można ciekawie pokazać śmietnik. Można beznadziejnie pokazać pałac. Można beznadziejnie pokazać śmietnik. Można ciekawie pokazać pałac. Można brać udział w zabawach na forum. Można nie brać udziału w zabawach na forum.
A architektura to bardzo szerokie pojęcie.

MariuszSca, mam ochotę zapytać: "Ale o co chodzi?". :)


No ja tez nie wiem. Stwierdziłem tylko, że spodziewałem się raczej pałacyków niż fabryk i wyszedł z tego jakiś problem. :-) Chyba można mieć tu własne zdanie lub oczekiwania?

[ Dodano: Wto 13 Wrz, 2011 15:00 ]
kasiakaaz napisał/a:
MariuszSca napisał/a:
Ale sam fakt użycia HDR dla obiektów przemysłowych nie czyni takiego ujęcia nieszablonowym.

A czy ja coś takiego stwierdziłam? :razz:
MariuszSca napisał/a:
Poza tym dlaczego uważasz, że kadry pałacyków czy kamienic można przedstawiać jedynie w sposób "pocztówkowy" ?

Tego też nie powiedziałam.
MariuszSca napisał/a:
Może jest tak, że w szerszym kadrze ten budynek wcale nie wyglądałby lepiej niż np ten z pracy hijax_pl'a ? i vice versa :-)

Noooo..., to chyba nie jest właśnie pałacyk ani kamienica?


Ale za to jest to imo dobry przykład nieszablonowego podejścia do tematu.
Swoje wypowiedzi formułowałem w kontekście tego pleneru i tylko tu mają one zastosowanie.

cybertoman - Wto 13 Wrz, 2011

kasiakaaz napisał/a:
j/w
ale co? Ja nic o palacach czy smietnikach nie konkretyzowalem - dla mnie moze byc kamien na kamieniu. Chodzilo mi o wyrazistosc przekazu. Jesli jest jakis temat-nietemat, wytyczna czy jak to tam zwal, to powinno odzwierciedlac sie to na zdjeciu. Konkretyzujac - jesli na zdjeciu jest latarnia, dziewczyna, fontanna, niebo i jakas chalupa/smietnik/kamien na kamieniu, to ma byc widac, ze o chalupe chodzi, a nie o dziewczyne pod latarnia. Jesli jako obiorca nie mam takiego odczucia, to dla mnie nie w temacie, tak jak nie jest HDRem cos o rozpietosci 4 EV, nawet jesli bylo skladane z 8-miu obrazkow.
moronica - Wto 13 Wrz, 2011

wlasne zdanie miec mozna, oczekiwania rowniez, ale nalezy zostawic prawo do interpretacji tematu uczestnikom. temat jest jasny i to, ze np ktos oczekiwal domkow z klockow a inny np tylko antycznych ruin, nie sprawia ze prace nie spelniajace tych oczekiwan nie pasuja do tematu. poza tym jesli o mnie chodzi to uwazam ze to pozytywne jesli przedstawione prace, przynajmniej niektore, wykraczaja nieco poza to co na dane haslo pierwsze wpada nam do glowy. w tym lezy sila kreatywnosci, nie w tym by przedstawiac takie zdjecia jakich kazdy z gory sie spodziewal
masza - Wto 13 Wrz, 2011

W regulaminie wirtualnego pleneru jest zabawny zapis o wstawianiu prac "mniej lub bardziej związanych z tematem". To dopiero daje możliwości! Praca nie na temat uświęcona mocą regulaminu. :)
Helium - Wto 13 Wrz, 2011

A ja sobie tak luźno myślę, że idea i forma Pleneru 123 jakie przyjął hijax_pl sprawdzają się wyśmienicie, a jak to mówi znane prawo Murphy'ego: "Jeśli coś jest dobre, to nie poprawiaj tego". Możemy sobie polemizować, ale jak widać w praktyce swoboda jaką zostawia forma Pleneru123 odpowiada Userom ;)
Usjwo - Wto 13 Wrz, 2011

cybertoman napisał/a:
Jesli jako obiorca nie mam takiego odczucia, to dla mnie nie w temacie, tak jak nie jest HDRem cos o rozpietosci 4 EV, nawet jesli bylo skladane z 8-miu obrazkow.


Po to sa wlasnie zetony, zeby ich w takim momecie nie przyznawac :mrgreen: i czas na dyskusje zeby "przywalic" autorowi :mrgreen:

kasiakaaz - Wto 13 Wrz, 2011

1. Szkoda, że widziałam już to zdjęcie w wątku, bo pewnie zrobiłoby na mnie większe wrażenie :wink: Bardzo podobają mi się kolory, choć szkoda bałaganu w LD. Nie wiem czy dałoby się lepiej skadrować? Mam wrażenie, że ostrość trochę kuleje i trochę przeszkadza poświata nad linią drzew.

2. hijax, zabrałeś mi pomysł :razz: :wink: Miałam upatrzoną podobną, industrialną miejscówkę. Ale do rzeczy: ładnie oświetlony budynek, ciekawy pomysł, choć kadr trochę leci w prawo i przeważa po tej stronie. Jak dla mnie HDR - technicznie bez zarzutu.

3. Świetna miejscówka i pomysł, fajne bebechy ma ten budynek. Długo i kilka razy się przyglądałam i już wiem, co mi nie pasuje: kadr przeważa na lewo i chyba byłby lepszy w pionie. Szkoda, że świeci.

4. Bardzo ładny, spokojny, sielski obrazek. Mam wrażenie, że odrobinę leci w lewo, ale to mi nawet nie przeszkadza, podobnie jak wątpliwości, czy HDR był tu potrzebny. Przeszkadza mi niestety niebo.

6. Zwyczajny budynek w ciekawym kadrze (lubię takie). LD trochę "szwankuje" i burzy odbiór.

7. Mam wrażenie, że kompresja totalnie zeżarła ostrość. Lampa zbyt blisko górnej krawędzi i dość widoczna CA. Dodatkowo nie przemawia do mnie na tym zdjęciu ta brązowa tonacja. Też w pierwszym momencie zastanawiałam się czy to zima? :wink:

8. Za dużo wszystkiego w jednym kadrze, nie wiem na co patrzeć.

9. Fajny industrial, ale kolorystyka mi zupełnie nie leży (choć lubię czasem takie pojechane HDRy).

10. Duży potencjał miejscówki, ale zdjęcie w wątku o niebo lepsze. Tutaj kadr mi się nie podoba i można było ten przepał na oknie zniwelować. Kadr poziomy trochę naciągany, ale to akurat mi nie wadzi :wink:

11. Super kolory i dobry kadr. Szkoda, że budynek trochę świeci.

12. No i pozamiatałaś, jak zobaczyłam. Świetny kadr i kolorystyka. Przyjmuję "na słowo", że to HDR, bo nie wygląda (choć absolutnie nie jest to zarzut - wręcz przeciwnie).

2 żetony na 12 i 1 żeton na 11.

hijax_pl - Sro 14 Wrz, 2011

WYNIKI CZWARTEJ EDYCJI PLENERU 321!

architektura / hdr / kadr poziomy

Do zabawy przystąpiło 12 forumowiczów.
Oddano 23 ważnych głosów (rozdano 69 żetonów).

III miejsce z 4 punktami zajęły ex-aequo prace forumowiczów:
FK09, Helium, hijax_pl, mozer, Usjwo

II miejsce z 11 punktami zajęła praca maputa.

I miejsce z wynikiem 30 punktów zajęła praca:

moroniki




______________________________________________________

Gratuluję wszystkim świetnych pomysłów, interpretacji, kreatywności i warsztatu!


moronica jeszcze raz gratuluję i jednocześnie proszę o zdefiniowanie parametrów kolejnego tematu (w poście w tym wątku), a ja zajmę się stworzeniem odpowiedniego wątku na forum.

Przypominam listę zmiennych:

TEMATYKA: abstrakcja, akcja (wydarzenie, sport, impreza itd.), architektura, człowiek, dowolna, fauna, flora, martwa natura, noc, pejzaż, technika (pojazdy, maszyny itd.)
TECHNIKA: grafika (kreatywna obróbka), hdr, kolorowe, krosowanie, monochromatyczne (b&w, sepia, cyan itd.)
FORMAT: dyptyk, fotomontaż, kwadrat, pionowy, poziomy, tryptyk

Maszynka do losowania znajduje się tutaj

moronica - Sro 14 Wrz, 2011

hijax_pl, blagam odmieniaj "moroniki" :P

takie pytanie zanim wybiore - czy fotomontaz nie powinien byc przypadkiem w technice? przeciez fotomontaz moze byc kadrem pionowym, poziomym, itd

hijax_pl - Sro 14 Wrz, 2011

moronica, Poprawione :oops:

Hm... A jeśli założyć, że chodzi o kolaż ?

Helium - Sro 14 Wrz, 2011

moronica, szczerze gratuluję ! Od samego początku nie miałem wątpliwości, że ten właśnie kadr zdobędzie laur tego Pleneru :) A przy okazji zapytam z czystej ciekawości: możesz podzielić się z nami "technikaliami" swojej pracy (jaki sprzęt, jakie parametry ekspozycji, z ilu kadrów, z jakim odstępem EV, jakim softem, jaka obróbka dodatkowa, jeśli w ogóle) ? :)

P.S. Dziękuję wszystkim, którzy dostrzegli mój kadr i go skomentowali.

hijax_pl, kolaż to szczególny przypadek fotomontażu - zgadzam się, ale to moim zdaniem nadal technika, która może być zawarta w kadrze poziomym, pionowym czy kwadratowym (pod tym względem podzielam zdanie moroniki).
Proponuję zatem przenieść "fotomontaż" do "technik".
Luźno natomiast proponuję i poddaję pod Twoją rozwagę by w "formacie" dodać format "panorama" (tj. o proporcjach 16+:9) - wiem, że jest to szczególny przypadek formatu poziomego ale nieco ogranicza swobodę proporcji, co może być dodatkowym wyzwaniem dla uczestników pleneru.

moronica - Sro 14 Wrz, 2011

hijax_pl, fotomontaz i kolaz to jednak rozne techniki, tak mysle

+1 dla tej panoramy tylko bez narzuconego formatu

a historia mojego kadru jest bardzo trywialna. podczas gdy byl czas na przygotowywanie prac to albo sleczalam w pracy albo walczylam z przeziebieniem a w odroznieniu od poprzedniej edycji nie moglam sie po prostu zamknac w pokoju i cos cyknac. tak wiec juz wlasciwie sie pogodzilam ze nie wystartuje. i tak gdzies o 22:30 w dniu terminu skladania prac pomyslalam sobie, czy by nie przejrzec archiwow bo pamietalam ze mialam troche wieczornych generycznych fasad z Tokio. wrzucilam jednego RAWa, ktorego wczesniej do glowy mi nie przyszlo by wywolac bo wydawal mi sie cienki, do photomatixa, zabawa suwaczkami w tone mapping, pozniej winietka i jazda. i gdyby to zdjecie nie bylo moje to i tak glosowalabym tak samo ;)

cybertoman - Sro 14 Wrz, 2011

moronica, gratulacje!.

Skoro ponad polowa uczestnikow znalazla sie na podium - rowniez gratulacje, mozna chyba zaryzykowac stwierdzenie o wyrownanym poziomie.

mozer - Sro 14 Wrz, 2011

moronica, gratulacje! To z ilu zdjęć złożyłaś tego HDRa?
moronica - Sro 14 Wrz, 2011

z jednego RAWa ;)
mozer - Sro 14 Wrz, 2011

moronica, hm... ale wiesz, że to nie HDR w takim razie? ;)
moronica - Sro 14 Wrz, 2011

no taki udawany HDR, wiem ;)
hijax_pl - Sro 14 Wrz, 2011

Nowy temat pleneru został stworzony http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=16605
moronica zaproponowała następujący zestaw: technika / grafika / kadr pionowy

masza - Sro 14 Wrz, 2011

Gratulacje, moronica! A z nowym tematem to poszalałaś... :)
moronica - Sro 14 Wrz, 2011

raz sie zyje ;)
multics - Czw 15 Wrz, 2011

Gratulacje dla zwyciężczyni! Generalnie trzeba powiedzieć że bardzo dobry plener z tego wyszedł.
jaad75 - Czw 15 Wrz, 2011

Cytat:
Generalnie trzeba powiedzieć że bardzo dobry plener z tego wyszedł.
_________________
:shock: :lol: :roll:
mozer - Czw 15 Wrz, 2011

jaad75, złośliwiec ;)
hijax_pl - Czw 15 Wrz, 2011

jaad75, wyluzuj, to zabawa tylko :)
Nikt tu nie wrzuca dzieł sztuki, a założenie jest takie by doskonalić warsztat ;)

jaad75 - Czw 15 Wrz, 2011

hijax_pl, ja jestem wyluzowany, osłabiają mnie tylko takie komentarze jak ten wyżej... :mrgreen:
mozer - Czw 15 Wrz, 2011

jaad75, to byś podniósł poziom pleneru - z korzyścią dla wszystkich ;)
hijax_pl - Czw 15 Wrz, 2011

jaad75, widzisz... każdy ma inny poziom percepcji. Za niski czy za wysoki - nie ważne :)
multics - Czw 15 Wrz, 2011

jaad75, mi ten plener bardzo się podobał, jak Tobie się nie podoba to Twoja sprawa :)
jaad75 - Czw 15 Wrz, 2011

multics napisał/a:
jaad75, mi ten plener bardzo się podobał
No cóż... Że zacytuję:
hijax_pl napisał/a:
każdy ma inny poziom percepcji.
:razz:
Usjwo - Czw 15 Wrz, 2011

Dobre, slabe, wane ze sie kreci. Dobry byl bo sporo ludzi sie bawilo, a zdjecia jak zwykle jedne lepsze, drugie gorsze.
Ja naprzyklad zrobilem swoj pierwszy HDR. Trzy ujecia juz dawno lezaly na dysku, ale jakos tak nigdy nie mogle tego zhadereowac.
Moronica gratulacje, za zetony odadne na mojego hdr'a dziekuje :grin: .
Dzieki zetona, na pudle sie ciasniej zrobilo :mrgreen:

multics - Czw 15 Wrz, 2011

jaad75, "jeden lubi róże, drugi rzygać na karuzeli"
jaad75 - Czw 15 Wrz, 2011

multics, trudno jednak "rzyganie na karuzeli" zaliczyć do estetycznych doznań... :mrgreen:
moronica - Czw 15 Wrz, 2011

jaad75, zepnij sie jesli wyluzowanie prowadzi u ciebie do oslabienia ;)
cumulus - Pią 16 Wrz, 2011

Gratuluje zwyciężczyni :) i dziękuję za opinię i oddane głosy.

hijax_pl pytałeś czy moje zdjęcie wymagało techniki HDR ;) ? Ja uważam, że większość zdjęć w tym plenerze nie wymagała użycia tutaj techniki HDR. Ale przecież nie chodziło w tym plenerze o to by się zastanawiać czy dane zdjęcie wymaga HDR-a, tylko chodziło o użycie tej techniki, a bardziej obróbki z tą techniką związaną.

hijax_pl - Pią 16 Wrz, 2011

cumulus napisał/a:
Ale przecież nie chodziło w tym plenerze o to by się zastanawiać czy dane zdjęcie wymaga HDR-a, tylko chodziło o użycie tej techniki, a bardziej obróbki z tą techniką związaną.
Widzisz... A mi się wydaję, wręcz przekonany jestem, że wymóg HDR był po prostu zaleceniem by taka technika była zastosowana z zamysłem. ;)
cumulus - Pią 16 Wrz, 2011

No tak, ale tak naprawdę nigdy nie dowiemy się na 100% czy dane zdjęcie wymagało użycia tej techniki, bo nie było nas przy jego wykonaniu. Dlatego nie wiemy jakie były warunki przy wykonywaniu zdjęcia. Możemy się jedynie domyślać ;) .
hijax_pl - Pią 16 Wrz, 2011

cumulus napisał/a:
Dlatego nie wiemy jakie były warunki przy wykonywaniu zdjęcia. Możemy się jedynie domyślać .
Oczywiście, choć w zasadzie to po zdjęciu widać, że było "wyciągane", czy też nie.. "Wyciągane" - to znaczy zrobione z kilku ekspozycji
cumulus - Pią 16 Wrz, 2011

Nasza rozmowa dotyczy osób, które używają techniki HDR do uzyskania efektu końcowego jak najbardziej podobnego do rzeczywistości, jaką zastali przy wykonywaniu zdjęcia. I tutaj się z tobą zgadzam, że nie zawsze trzeba używać tej techniki. Kiedy trzeba a kiedy nie tutaj nie ma co polemizować bo to wiemy ;) .
Ale trzeba pamiętać o tym, że większość osób korzysta z tej techniki do zupełnie innych celów, typu cukierkowość, baśniowość czy dramatyzm etc. I dla nich większe znaczenie ma uzyskanie zamierzonego efektu (np. za pomocą suwaków w danym oprogramowaniu HDR) niż prawdziwość oddania danej sytuacji w której zrobili zdjęcia.

Edit,
Cytat:
że większość osób korzysta z tej techniki

źle napisałem, nie większość osób a część osób ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group