forum.optyczne.pl

Aparaty analogowe - Agfa Isolette II pierścień odleglosci ob Apotar 4,5 /85

tores - Czw 29 Wrz, 2011
Temat postu: Agfa Isolette II pierścień odleglosci ob Apotar 4,5 /85
Mam problem z "restauracją" starej Agfy Isolette II.
O ile mechanika mieszka, migawki, przeslony funkcjonuje o.k, to mam kłopot z pierścieniem ustawiania odległości ostrzenia.Nie wiem czy byl poprzednio żle zmontowany, czy kwestia czasu i zastania.Może doświadczeni poradzą.Migawka Prontor-S
W załączniku foto delikwenta czkającego na zabieg

ghost - Czw 29 Wrz, 2011

smar się zastał. miałem to samo.
zaznaczasz sobie położenie pierścienia względem soczewki od frontu (żeby nie kalibrować ostrości od nowa) odkręcasz 3 śrubki na obwodzie i siłowo wykręcasz przednią soczewkę (licząc obroty). czyścisz i smarujesz. wkręcasz i ustawiasz jak było.

sprawa łatwa, ale trzeba bardzo uważać, żeby nie męczyć się potem z kalibracją nieskończoności.

tores - Sob 01 Paź, 2011

Dzięki za rady.
Pewnie przydadzą się przy pozostałych "zabytkach"
Jakiego użyć luzowacza.
Oliwka zegarmistrzowska No "0" czy "1" ?

ghost - Sob 01 Paź, 2011

ja owinąłem front kablem i odkręciłem na siłę (analogicznie jak otwiera się słoiki, czy odkręca filtr oleju w aucie). jak się ruszył, to dalej było łatwiej. benzyną usunąłem zielonkawą substancję, która kiedyś była smarem, potem trochę towotu i chodziło jak marzenie. moja miała apotara, ale migawkę - lepszą :mrgreen: . i faktycznie trzymała 1/500s. żaden następny aparat z tych czasów, jaki miałem, nie przekracza 1/350 @ 1/500.




ładne te Twoje cacka i wygląda, że w świetnym stanie.

tores - Nie 02 Paź, 2011

Wszystko uruchomione.I w Isolette i w drugim Billy Record.
Metoda na owijkę się sprawdziła.Jeden ruch i luz.
Teraz gotowe do strzału są wszystkie z foto
Orionwerk Hannover Rio10C
Franka Billy Record
Agfa Isolette II
Unibox
Zeiss Ikon Nettar
Rolifex II
Podziekowania za dobre (sprawdzone! )rady.

Z_photo - Pon 16 Sty, 2012

ghost napisał/a:
żeby nie kalibrować ostrości od nowa...
... ale trzeba bardzo uważać, żeby nie męczyć się potem z kalibracją nieskończoności.


Kalibrację warto przeprowadzić, tym bardziej że jest to bardzo proste. W obu posiadanych przeze mnie Isolette (wersja III) kalibrowałem ustawienie pierścienia obiektywu oraz niesprzężonego dalmierza. Było co poprawiać, mimo że aparaty zachowane były w wizualnie w bardzo dobrej kondycji. Słabą stroną Agfy były/są mieszki, które pękają w narożach. Mnie zmusiło to do ich wymiany. Nowe mieszki z cielęcej skóry zamówiłem u producenta w Anglii. Podobne ale z tworzywa sztucznego (zamówiłem dwa rezerwowe) wykonuje człowiek na Hawajach :)

candy - Wto 17 Sty, 2012

z czystej ciekawości po ile te mieszki były?
może czas rozpocząć produkcję w Polszy...
ja już kilka popełniłem,ale do formatu 4x5

Z_photo - Wto 17 Sty, 2012

candy napisał/a:
z czystej ciekawości po ile te mieszki były?
może czas rozpocząć produkcję w Polszy...
ja już kilka popełniłem,ale do formatu 4x5


Za dwa mieszki z cielęcej skóry zapłaciłem ok. 63 funty wraz z kosztami ich przesyłki do Polski.
Mieszki syntetyczne były tańsze, ok. 52 dolary (za dwie sztuki) - również z kosztami przesyłki.
Z tym, że to było w 2007 roku.
Mogłoby się wydawać, że to droga impreza. Jednak jakość obrazu uzyskiwanego z tych aparatów jest naprawdę imponująca. Moje Isolette to wersje z Solinarem 4,5/85 mm i topowym Solinarem 3,5/75 mm, z migawkami Synchro - Compur.

candy - Wto 17 Sty, 2012

jakość świetna też i dlatego że większa klisza = więcej informacji
ja z mojej mamuśki C220 Pro z Sekorem 80mm 2.8 też jestem zadowolony

Cena adekwatna do przedmiotu,mało kto się tym teraz zajmuje to i płacić trzeba więcej

Z_photo - Wto 17 Sty, 2012

candy napisał/a:
ja z mojej mamuśki C220 Pro z Sekorem 80mm 2.8 też jestem zadowolony


Ja również :grin: .
Uzupełniona o Sekora 55 mm i 180 mm jednak już trochę waży. Agfy Isolette nosiłem nawet w kieszeniach, np. w trakcie tej imprezy:
https://picasaweb.google.com/Zbyszekphoto/Skandynawia2007#

candy - Sro 18 Sty, 2012

hehe,przy tamtej armacie wygląda na maleństwo

a mi sprzątnęli sprzed nosa powyższe obiektywy na ebay'u :neutral:
tzn. ktoś wyskoczył z ceną sporo wyższą niż moje założone maksimum...
ale jeszcze je dorwę! (chyba że do LF cuś ładnego prędzej ustrzelę)

Z_photo - Sro 18 Sty, 2012

candy napisał/a:
hehe,przy tamtej armacie wygląda na maleństwo


To fakt, C220 z "dwururką" 180 mm i wysuniętym mieszkiem wygląda imponująco :) i zupełnie odmiennie niż współczesny sprzęt fotograficzny.
Wykorzystując tę cechę włazłem kiedyś bezczelnie na środek budowy z aparatem taszczonym na solidnym statywie. Akurat z tego miejsca mogłem uchwycić najkorzystnieszy kadr. Nikt mnie nie niepokoił, bo wyglądałem jak geodeta dokonujący pomiarów :mrgreen:

candy - Czw 19 Sty, 2012

no nieźle :D
freefire - Pon 24 Lip, 2017

Hej!
Może ktoś napisać coś więcej o kalibracji obiektywu w isolette II? Chciałem swój wyczyścić ale pogubiłem się w obrotach przy odkręcaniu i teraz nie mam pojęcia jak to naprawić. Na razie dokręciłem obiektyw do końca jako nieskończoność.

ghost - Pon 24 Lip, 2017

Otwierasz tył, zamiast kliszy przykładasz matówkę (ja zrobiłem z pleksi). Ostrzysz na nieskończoność i ustawiasz, żeby było ok, przyglądając się obrazowi przez lupę.

Wersja b) to użycie innego aparatu jako kolimatora.
potrzebujesz inny aparat (najwygodniej z jakąś 50, czymś z dobrą skalą ostrości i o podobnej ogniskowej), Ustawiasz go na nieskończoność i przykładasz obiektywami do siebie.
Teraz patrzysz w drugi aparat i kręcisz ostrością w kalibrowanym, tak żeby zobaczyć ostro w/w pleksi (dobrze sobie na nim coś wyskrobać / maznąć). Obraz powinien być ostry kiedy oba aparaty będą ustawione na nieskończoność.

freefire - Wto 25 Lip, 2017

Jeżeli dobrze rozumiem ma to wyglądać jak na załączonych obrazkach?
Przyłożyłem filtry na lampę błyskową. Na d750 obiektyw 85 1.8, w isolette również 85 mm. Oba na nieskończoność.

https://1drv.ms/i/s!AhP8P4eqYuvIgeo8ooI0BPYTQJNXLg
https://1drv.ms/i/s!AhP8P4eqYuvIgeo7oNTgmfJWYuZeIg

ghost - Wto 25 Lip, 2017

Yep. Pamiętaj, że tam dokładność idzie w drobne części milimetra, więc np grubość nalepki / wygięcie plastiku może mieć znaczenie.
freefire - Wto 25 Lip, 2017

Robiłem kalibrację drugi raz. Teraz na negatywie, bo na dobrą sprawę przy maksymalnym powiększeniu na LV widać strukturę filmu. Okazało się, że nieskończoność miałem na 10m. Niestety nadal nie mam pewności co do skuteczności moich ustawień, ponieważ tutaj wchodzi w grę kwestia docisku filmu. Nie wiem czy film na rollach jest tak dokładnie napięty jak przy kalibracji. Dodatkowo zauważyłem, że blaszka dociskająca wewnątrz klapki jest lekko zagięta, co pewnie też wpłynie na ostrość.
Ale nie będę wiedział jak nie sprawdzę w praktyce. Jutro zaczynam testy:)
Wielkie dzięki za pomoc! :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group