forum.optyczne.pl

Serwis sprzętu i usterki - Nikon D80 Err r09

Renia - Pon 26 Gru, 2011
Temat postu: Nikon D80 Err r09
Przed świętami koleżanka podrzuciła mi swojego nikona z prośbą o pomoc, więc teraz muszę się doszkolić ;) mam nadzieję że pomożecie :)

Po włączeniu aparatu wyświetla się od razu Err, po wciśnięciu spustu migawki do połowy pojawia się komunikat r09, aparat nie ustawia ostrości, nie można też zmieniać ustawień... po wciśnięciu spustu migawki do końca aparat tak jakby robi zdjęcia tj. 'klapie lustrem' - ale nic się nie zapisuje na karcie. Od początku ma włożoną kartę SD Extreme III i podpięty obiekty sigma 18-200mm. Na innej karcie jest to samo, po odpięciu obiektywu również.

na forum nikona znalazłam że komunikat r09- to pojemność bufora... myślałam że może to jakiś błąd wynikający z komunikacji aparat- karta pamięci, przez co nie zrzuca zdjęć na kartę. Po przejrzeniu kilku wątków na forach już nie wiem co myśleć, ale pewnie bez serwisu się nie obejdzie.

Może ktoś spotkał się z podobnym problemem? podzieli się doświadczeniem i informacjami co to było, ile naprawa i gdzie najlepiej z tym pójść? może macie już przetestowane serwisy najlepiej z Warszawa lub Lublin.

hijax_pl - Pon 26 Gru, 2011

Odłącz obiektyw, przestaw na M i zobacz czy zrobi zdjęcie. Jeśli tak to coś nie gra we współpracy korpus-obiektyw...
Renia - Pon 26 Gru, 2011

Dzięki za zainteresowanie :)
Po odłączeniu obiektywu jest to samo, niby lustrem klapie ale na karcie nadal pusto... próbowałam na różnych trybach, resetowałam ustawienia, wyjmowałam baterię, czyściłam styki nic to nie dało. Postaram się jeszcze przetestować na innych obiektywach u znajomych, bo sama mam canon, więc teraz nie mam jak.

hijax_pl - Wto 27 Gru, 2011

Jeśli karta nie ma wlaczonej blokady zapisu to moim zdaniem serwis...
luke130 - Wto 27 Gru, 2011

Jeszcze ewentualnie można spróbować sformatowania karty bezpośrednio w aparacie.
Renia - Wto 03 Sty, 2012

Dzięki chłopaki za zainteresowanie :)
Już trochę poczytałam i zrobiła zwiad ;) Z informacji wynika że jest to wada fabryczna jakiegoś podzespołu w tym modelu nikona. Więcej można na forum marki poczytać, tam też znalazłam polecaną osobę która już ożywiła kilka D80 i nie tylko:) więc po weekendzie mój podopieczny jedzie po nowe życie ;)

Amadek - Nie 15 Lis, 2020

Witam,

Mam podobny problem z moim Nikonem D80. Zachowuje się dokładnie tak samo jak opisała Renia w pierwszym poście tego wątku.

Czy wiadomo co jest przyczyną tego błędu? Czy można na własną rękę wymienić ten uszkodzony podzespół? Ewentualnie będę wdzięczny za informacje ile kosztuje naprawa?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group