forum.optyczne.pl

Cyfrowe kompakty - Panasonic Lumix DMC-LX7

goltar - Sro 18 Lip, 2012
Temat postu: Panasonic Lumix DMC-LX7
NEWS
Pierwsze wrażenia

hijax_pl - Sro 18 Lip, 2012

No no no.. Całkiem ciekawy aparacik. I 24mm ma, i f/1.4, i matryca 10Mpx, i filtr ND... No niezłe cacko :)
MC - Sro 18 Lip, 2012

Bardzo byłem ciekawy wyższych iso, ale oczywiście w RAW. Trzeba będzie poczekać na dpreview aż udostępnią coś od siebie.
hijax_pl - Sro 18 Lip, 2012

MC, racja, choć nawet bez tego wydaje się to niesamowicie ciekawą alternatywą dla EX2. Albo jako zamiennik posiadanego EX1 ;)
No i oczywiście ostry konkurent RX100 :roll:

Coś wiadomo o cenie i dostępności? Bo z tego co wyczytałem to ma być we wrześniu, ale nie wiadomo nic o cenie...

Arek - Sro 18 Lip, 2012

Fajnie się prezentuje. Wygląda, że poprawili prawie wszystko istotne w stosunku do LX5:

-jaśniejsze szkło bez straty zakresu,
-nowsza matryca
-lepszy LCD
-filmy FullHD i stereo
-filtr ND
-prędkość zdjęć seryjnych.

komor - Sro 18 Lip, 2012

Na papierze też mi się bardzo podoba jako podręczny wycieczkowiec. To lubię, jak producent robi przemyślane usprawnienia, a nie wywala poprzedni produkt do kosza i robi nowy, równie niedopracowany co poprzedni.
goltar - Sro 18 Lip, 2012

Co do ceny, to podają że nie jest znana i zostanie podana na 30 dni przed wprowadzeniem do sprzedaży, problem w tym, że nawet nie wiadomo kiedy nastąpi to wprowadzenie do sprzedaży... Nowsza matryca ale nieco mniejsza... pewnie wielkiej poprawy jakości (w zakresie szum/zakres tonalny) raczej nie ma co oczekiwać. Reszta cech na plus. W tej klasie wielkości korpusu będzie nr 1, choć osobiście z kompaktów wolę G1-X.
Arek - Sro 18 Lip, 2012

G1-X to nie kompakt, to walizka :) Dla mnie na razie Sony RX100 jest faworytem... Nie jest faworytem jego cena...
MC - Sro 18 Lip, 2012

No zgadza się, obecnie można zamówić za ok. 2700, ale cena raczej spadnie jak już się na rynku pojawi.
tadeusz69 - Sro 18 Lip, 2012

Na Photokinie pojawi się zapewne bilźniaczy kompakt od Leiki .Obiektyw gdy porównamy z poprzednikiem ( 2.0 -3.3) prezentuje się rzeczywiście super jasno.Podoba mi się zmiana przesłony pierścieniem przy obiektywie . Miałem tylko cichą nadzieję że matryca będzie większa. Na tym polu Sony wyznaczył rzeczywiście nowe standardy .Wtedy byłby to kompakt marzeń :mrgreen:
MC - Sro 18 Lip, 2012

Ja bym wolał, gdyby pierścieniem na obiektywie można było ustawiać ostrość...
jaad75 - Czw 19 Lip, 2012

MC napisał/a:
Ja bym wolał, gdyby pierścieniem na obiektywie można było ustawiać ostrość...
Być może da się tak przeprogramować. Albo pierścieniem przysłonę, a rolką z tyłu ostrość...
wielbicielxx - Pią 20 Lip, 2012

Szkoda, że nie ma jak EX2 odchylanego LCD. I pytanko czy można do niego podpiąć tujejkę na konwertery skoro na obiektywie jest pierścień przysłony?
jaad75 - Pią 20 Lip, 2012

wielbicielxx napisał/a:
Szkoda, że nie ma jak EX2 odchylanego LCD.
No szkoda, ale to nie jest konieczne.
Chris62 - Czw 09 Sie, 2012

jaad75 napisał/a:
wielbicielxx napisał/a:
Szkoda, że nie ma jak EX2 odchylanego LCD.
No szkoda, ale to nie jest konieczne.


Niemniej kiedy nie wizjera bardzo pożądane. Fakt mozna dokręcać wizjer opcjonalnie ale nie wydaje mi sie to wygodne do tego jest to kosztowny wydatek.

Pierścień mi sie podoba aczkolwiek też mnie ciekawi czy nie wpłynie to na możliwość dokręcania tulejki.

Generalnie bardzo interesujący aparat będzie dylemat między nim a EX2 przy podobnej cenie.

jaad75 - Czw 09 Sie, 2012

Chris62 napisał/a:
Niemniej kiedy nie wizjera bardzo pożądane.
Zależy przez kogo - osobiście zawsze miałem aparaty z nieruchomym LCD i nawet jak zdarza mi się używać takiego z ruchomym, to muszę dopiero przypomnieć sobie, że jest taka opcja, ale i tak najczęściej jej nie używam.
hijax_pl - Pią 10 Sie, 2012

Potwierdzam. W moim EX1 tez go w zasadzie nie używam. Hm... Prawdę mówiąc używam jak sie bawię aparatem. Jak robię zdjęcia to nie macham.
Wujek_Pstrykacz - Pią 10 Sie, 2012

Ja czasami sobie machnę, szczególnie jak chcę wysoko podnieść aparat nad głowami ludzi. :razz:
MC - Pią 10 Sie, 2012

W EX1 używam, bo mam. W 5D2 nie używam, bo nie mam. Gdybym miał, to pewnie czasami bym użył. Wniosek - lepiej mieć niż nie mieć.
jaad75 - Pią 10 Sie, 2012

Tyle, że między "lepiej mieć, niż nie mieć", a "bardzo pożądane" jest spora różnica... :wink:
Wujek_Pstrykacz - Sob 11 Sie, 2012

Bardzo pożądany to on nie jest, to fakt. :razz:
Chris62 - Wto 21 Sie, 2012

jaad75 napisał/a:
Chris62 napisał/a:
Niemniej kiedy nie wizjera bardzo pożądane.
Zależy przez kogo - osobiście zawsze miałem aparaty z nieruchomym LCD i nawet jak zdarza mi się używać takiego z ruchomym, to muszę dopiero przypomnieć sobie, że jest taka opcja, ale i tak najczęściej jej nie używam.


NIe używasz bo nie masz potrzeby.
Ale są sytuacje kiedy słońce świeci prosto w ekran i jego obrócenie względem osi obiektywu pomoże w kadrowaniu - przypominam nie mamy wizjera który rozwiązuje problem w takich przypadkach aczkolwiek nie zawsze.
Ktoś może fotrografuje coś z żabiej perspektywy więc nie trzeba się położyć na ziemi żeby kadrować obiekt wystarczy obrócić ekran i spojrzeć z góry.
Również przypadek na przykłąd koncertu będąc w tłumie często trzymamy aparat nad głową - Tu obrócenie go umożliwi względnie wygodne kadrowanie.
Kolejna sytuacja np zdjęcie ze statyw samemu sobie lub z kims w kadrze - ustawiamy ekran tak aby go widzieć stojąc przed obiektywem mamy jakiś tam podgląd sytuacji zanim samowyzwalacz uruchomi migawkę
No i np na czas transportu - obrót tyłem do zewnątrz chroni go przed zabrudzeniem.

Można wymienić wiele sytuacji kiedy ta funkcja się przydaje co oczywiście nie znaczy, że każdemu jest potrzebna.

hijax_pl - Wto 21 Sie, 2012

Chris62 napisał/a:
Ale są sytuacje kiedy słońce świeci prosto w ekran i jego obrócenie względem osi obiektywu pomoże w kadrowaniu
Doprawdy? To jaki ty masz ten ekran w tym swoim samsungu, że w słońcu nic nie widać? Ja w swoim EX1 mogę kadrować gdy słońce oświetla. Trudno ocenić kolorystykę i ekspozycję (nie patrząc na histogram) zdjęcia ale kadrować - bez problem...
Chris62 napisał/a:
No i np na czas transportu - obrót tyłem do zewnątrz chroni go przed zabrudzeniem.
A do tego to potrzeba wyświetlacza, którego da się tak obrócić. Nie każde bujane tak mają...
Chris62 - Sro 22 Sie, 2012

hijax_pl napisał/a:
Chris62 napisał/a:
Ale są sytuacje kiedy słońce świeci prosto w ekran i jego obrócenie względem osi obiektywu pomoże w kadrowaniu
Doprawdy? To jaki ty masz ten ekran w tym swoim samsungu, że w słońcu nic nie widać? Ja w swoim EX1 mogę kadrować gdy słońce oświetla. Trudno ocenić kolorystykę i ekspozycję (nie patrząc na histogram) zdjęcia ale kadrować - bez problem......

Taki sam jak Ty w swoim ale bez możłiwośsci obrotu i chyba Twój jest matowy...
Dodatkow pogarsza mi sprawę szybka ochronna CGS odbijając światło.

Pozostaje więc jeszcze kwestia...słońca?
Niestety czasem używam aparatu w poudniowych krajach i w południowych godzinach.
Kadrowanie na ekranie w takich sytuacjach jest mocno utrudnione więc używam wizjerka ale tego nie zawsze mogę z powodów wyżej opisanych.

hijax_pl napisał/a:

Chris62 napisał/a:
No i np na czas transportu - obrót tyłem do zewnątrz chroni go przed zabrudzeniem.
A do tego to potrzeba wyświetlacza, którego da się tak obrócić. Nie każde bujane tak mają...

No zakładam że to jest możłiwe na podstawie ekranu z EX1/2 czy choćcby najnowszego Nikona 7700. Jak bujać to na całego :mrgreen:

[ Dodano: Pią 12 Paź, 2012 13:45 ]
Tego modelu jeszcze nie miałem okazji dotknąć ale wziąłem w ręce LX-5 i cóż jednym słowem niewygodny w trzymaniu jak dla mnie. "Małość" też ma swoje granice, których nie powinno się przekraczać
Jeżeli LX-7 będzie miał podobnie to raczej zrezygnuję na rzecz EX2.

dcs - Pon 15 Paź, 2012

.
dpreview Panasonic Lumix DMC-LX7 Review
http://www.dpreview.com/r...-lumix-dmc-lx7/

ryszardo - Pią 23 Lis, 2012

Pobawiłem się chwilę tym aparatem na warsztatach.

Niestety nie wypowiem się na temat jakości zdjęć, ponieważ nie zdążyłem żadnego zrobić. Po prostu aparat momentalnie mnie odrzucił. Z wyglądu wydaje się być bardzo fajnym i ergonomicznym kompaktem. I może by tak było gdyby nie jeden szczegół, którego się na zdjęciach ani w specyfikacji nie znajdzie.
PRĘDKOŚĆ ZMIANY OGNISKOWEJ JEST TRAGICZNA.
Przejechanie całego zakresu zooma (niewielkiego przecież) trwa dłużej, niż w Olku 560UZ, a on ma 18x! Dla mnie ta cecha całkowicie dyskwalifikuje aparat.

Sprawdziłem w teście LX5, i jest wzmianka, ale o opóźnieniu przy włączaniu, a nie samym problemie tempa zmiany ogniskowej.

dcs - Pią 23 Lis, 2012

Powkurzam :twisted:

Panasonic LX7 for $299 ($200 off)
http://photorumors.com/20...or-299-200-off/

hijax_pl - Wto 18 Gru, 2012

To ja też. Za $274

http://www.43rumors.com/l...t-gf3-gold-box/

Chris62 - Czw 17 Sty, 2013

No za takie kwoty to bym chętnie kupił.
Prędkość zmiany ogniskowej owszem wada ale nie kluczowa.
I tak szybciej zadziała nż przepinanie stałek.
Jakość zdjeć z LX-7 mi odpowiada.

MichalPNO - Pon 28 Sty, 2013

Witam Szanownych forumowiczów, jestem tutaj nowy więc wszystkich witam i zwracam się do Was z następującymi pytaniami dotyczącymi tego aparatu, mianowicie:

1. Czy ktoś z Was orientuje się czy do tego aparatu istnieje w jakikolwiek możliwość podpięcia, wężyka spustowego, albo interwałometru? Niestety funkcja TimeLapse jest w nim strasznie okrojona i można powiedzieć że bardziej symboliczna.

2. Z racji tego że zakupiłem aparat na rynku amerykańskim nie ma w nim języka polskiego i wszystkie wymiary są w anglosaskich jednostkach. Czy jest możliwość np zmiany, wgrania mu oprogramowania na takie jakie jest w aparatach wypuszczanych na polski rynek? może to nie tylko kwestia softu?


Liczę na waszą pomoc! :)

Dla zainteresowanych udało mi się znaleźć w internecie pełny Service Manual do tego aparatu, jak się domyślacie też nie mogę się w nim niczego doszukać na powyższe tematy.

Pozdrawiam

Chris62 - Wto 29 Sty, 2013

Może po prostu wystarczy wejśc w opcje i przestawić jednostki miar w menu?
Język angielski w menu dla mnie jest OK. Mam w swoim Szajsungu polskie ale nie uzywam bo tłumaczenia wykonane przez wujka" gogla" są śmiszne :mrgreen:
Jednostki mogłem sobie ustawić bez zmiany FW.

MichalPNO - Wto 29 Sty, 2013

No niestety nie ma takiej opcji w menu, mi też ten język nie przeszkadza, ale jakoś tak przyjemniej jak widzę nasze :)
A z języków do wyboru mam ang albo esp.
A co do tych tłumaczeń to faktycznie czasem jak z chińskich zapalniczek ;)

Chris62 - Sro 30 Sty, 2013

Wgrywanie europejskiego softu moze wiązać się z ograniczeniem w kwestii filmowania, którego wersje amerykańsjkie nie mają.
MichalPNO - Sro 30 Sty, 2013

Orientujesz się może jakiego typu są to ograniczenia? Wydaje mi się że w specyfikacji PL i US wszystko jest tak samo.
Wiesz coś więcej czy jest w ogóle możliwość wgrania polskiego softu do LX7?

hijax_pl - Czw 31 Sty, 2013

Długość nagrania. W EU aparaty filmują nie dłużej niż 30min.
cube007 - Czw 31 Sty, 2013

hijax_pl napisał/a:
Długość nagrania. W EU aparaty filmują nie dłużej niż 30min.
Zgodnie z przepisami UE, sprzet ktory potrafi filmowac bez przerwy dluzej niz 30min, traktowany jest jako kamera i obkladany jest podatkiem (chyba 5,4%). Nie powoduje to automatycznie, ze kazdy filmujacy aparat sprzedawany w UE nagrywa tylko do 30min.
Wiekszosc producentow woli jednak wprowadzic ograniczenia w sofcie, niz wchodzic w podatek.

MichalPNO - na stronie PP ktos wiernie przetlumaczyl specyfikacje z glownej strony Panasonica, natomiast w polskiej instrukcji do LX7 jest info o ograniczeniu video do 29minut i 59 sekund.

Jackiller - Sro 06 Lut, 2013

Dla pstrykaczy, sample photo Panasonic DMC-LX7

Paragonia
Sylwester w RIO
Costa Rica
Singapore
Vancouver 2013
Wyspa Reunion
Festiwals 2012 China Town - ładne, chyba robione z RAWów

A tu z życia codziennego
Rodzinka z dziećmi zimą PL
Zimowe z Wisły PL
Sylwester PL - to ładne zdjęcia



Po prostu normalne fotki przy zwykłym klikaniu. Zwłaszcza nocne czy w pomieszczeniach aż takiego WOW nie robią, jak by na to wskazywały cyferki

Wojmistrz - Sro 06 Lut, 2013

Jackiller napisał/a:
Po prostu normalne fotki przy zwykłym klikaniu.

Zdjęcie pozostaje zdjęciem. Tak po prawdzie to żaden aparat nie daje szału, ale za to szum tak :twisted:

Jackiller - Sro 06 Lut, 2013

No tak, ale rozumiesz moje podejście.
Kompakt powinien być oceniany pod względem zdjęć typu "click". Czyli automatyka, szybkość ostrzenia...
Wydaje mi się, że Panas nie daje rady,wymaga znajomości podstawowych praw rządzących fotografią. Nie wykona roboty za Ciebie. A RX-100 czy P7700 jakby lepiej sobie radziły, choć podtrzymuję zdanie z innego wątku, że rx100 daje za mało jak na swoją cenę i cyferki.
Kiedyś były małpki, wszystkie takie same, z jednym przyciskiem, podobną jakością zdjęć. Aż nagle pojawił się Olympus mju2 - prawda ? I świat stal się nagle piękniejszy.
I prawdopodobnie, poszukiwacze kompaktów szukają takiego właśnie narzędzia (i ja też).

Wojmistrz - Sro 06 Lut, 2013

Czym bardziej skomplikowany aparat tym wolniejszy. Wolniej wszystko ustawia itd. Nie do przeskoczenia. Kiedyś dałem mamie A580 i na auto fotkę mierzyła z pół sekundy, słyszała pik-pik i klikała fotka gotowa. Dostała nowszy, większy zoom, lepsza matryca wielki wyświetlacz i jak jest ... na każdej fotce 2-3 sekundy dłużej.
Jackiller - Sro 06 Lut, 2013

Jeszcze w kontekście poruszanej tutaj kwestii wolnego ZOOM.
To IMO zaleta zwłaszcza przy filmowaniu, i chyba ukłon w stronę filmujących właśnie.
Szybkie zoomy fatalnie odbijały się na odbiorze filmów nagrywanych aparatem. Jeśli jest on powolny tak jak myślę, to fantastycznie powinien się sprawdzić na materiale video. Swoją drogą szkoda, że producenci nie uzależniają szybkości zoom od przesunięcia pokrętła, nacisku przycisku... tylko jest on stały (chyba, że o czymś nie wiem)

cube007 - Sro 06 Lut, 2013

Jackiller napisał/a:
Kompakt powinien być oceniany pod względem zdjęć typu "click". Czyli automatyka, szybkość ostrzenia...
Wydaje mi się, że Panas nie daje rady,wymaga znajomości podstawowych praw rządzących fotografią.
Zaawansowane kompakty - Panas LX, Olek XZ, Canon G, itp. - kierowane sa wlasnie do osob ktore maja juz jakies pojecie o fotografii...
Dla milosnikow "click" pstrykania sa dziesiatki - jesli nie setki - innych aparatow :roll:

Jackiller napisał/a:
Zwłaszcza nocne czy w pomieszczeniach aż takiego WOW nie robią, jak by na to wskazywały cyferki
Jesli ktos nie potrafi uzyc tych cyferek, to co zrobic...
Jackiller - Sro 06 Lut, 2013

cube007 - dzięki, w życiu bym na to nie wpadł :!:
Masz rację - tępaki niech oglądają chłam, nieostrą i wybarwioną chałę na swoich telewizorach fullEjczDi :twisted:
No Ofence - ale nie zgadzam się z Tobą (co do idei tworzenia kompaktów z górnej półki).
cube007 napisał/a:
Panas LX, Olek XZ, Canon G

No ale z RXa Czy P7700 jest jakby (na codzień) lepiej - prawda ?

Dominika - Nie 10 Lut, 2013
Temat postu: Konwertery
Hej. Czy do LX7 mozna podczepic za pomoca tulejki konwerter szerokokatny??? Czy pasuje do niego ta sama tulejka co do LX5???
cube007 - Wto 12 Lut, 2013
Temat postu: Re: Konwertery
Dominika napisał/a:
Hej. Czy do LX7 mozna podczepic za pomoca tulejki konwerter szerokokatny??? Czy pasuje do niego ta sama tulejka co do LX5???
Konwertera Panasonica jeszcze nie ma, tulejka od LX5 nie pasuje. Na razie opcje sa IMO takie:
- kupic adapter typu DMW-FA1 i konwerter z gwintem 37mm
- kupic tulejke 52mm i konwerter

Chris62 - Wto 19 Lut, 2013

Jackiller napisał/a:
Jeszcze w kontekście poruszanej tutaj kwestii wolnego ZOOM.


Pojęcie względne - dla mnie zoom jest w sam raz a jak trzeba szybciej przestawiamy na większy skok i zoom skacze 24, 28, 35, 50,70,90 i mam 6 jasnych stałek bez konieczności wymiany :mrgreen:

[ Dodano: Wto 19 Lut, 2013 14:36 ]
Jackiller napisał/a:

No ale z RXa Czy P7700 jest jakby (na codzień) lepiej - prawda ?


Na codzień nikt nie ma porównania z tych samych miejsc jednoczesnie.
Na codzień ważne np dla mnie jest mieć ekwiwalent 24 mm którego nie ma w ww modelach.

A bo zapomniałem powiedzieć, że "zanabyłem" LX-7 i jestem w trakcie zapoznawania się z instrukcją.

Mam pytanko pewnie cube007 jako obeznany pasikonowiec pomoże w kwestii lampy zewnętrznej +- czy ten model FL220 za 500 PLN ma odchylany palnik?
Piszą w sklepach internetowych , że ma ale jakoś ze zdjęcia nie wygląda na to....

PS.
W naszych sklepach LX-7 jest wciąż mocno za drogi ale dostałem dedykowany futerał na otarcie łez i 2 lata gwarancji.

Podoba mi sie pierścień przysłon i wybór proporcji na obiektywie (również multiaspect) a przede wszystkim jasność.
Programów natłok ja póki co tradycyjnie próbuje się bawić trybami PAS i testuję tryby AF.
Jest regulacja wielkości obszaru AF jak w moim NX10 - hurra.
Również fajnie rozwiązano włączanie filtra ND i MF.
Wieczorem pstrykałem w kiepskim swietle takie pstryki testowe z flashem wbudowanym i bez hdry itakie tam - ubytek prądu na razie niewielki.
Nie podoba mi się twardo działające pokrętłlo i brak zabezpieczenia wysuniętego obiektywu.
Szkoda też, że nie ma Amoleda z EX2.

FotoAkcesoria - Pią 22 Lut, 2013

Moim zdaniem aparat jak najbardziej godny uwagi,zresztą potwierdza o cały szereg pozytywnych opinii. Może i jest nieco droższy,ale warto zainwestować.
Jackiller - Sob 23 Lut, 2013

3 stówy taniej od RX100 to gruba przesada Panasonica (zresztą cena P7700 też nie niższa). Całe szczęście że LX7 w US jest za cirka 300-350$
hijax_pl - Sob 23 Lut, 2013

Jackiller napisał/a:
3 stówy taniej od RX100 to gruba przesada Panasonica
Tyle, że między tymi aparatami nie ma tak dużej technicznej różnicy. No chyba, że ktoś leci na sam rozmiar sensora ;)
Jackiller - Nie 24 Lut, 2013

Nie ma co dublować wpisów, więc przeniosłem swoja odpowiedź tutaj
Chris62 - Wto 26 Lut, 2013

Prosiliśta o sample więc tak tak na szybko popełniłem i wywołałem AL bez odszumiania choć zapomniałem wyzerować wyostrzanie i zostało na 43....
Zdjęcie wyszło jaśniejsze niż rzeczywistość

LX-7: 1/4 sec, f1,4, ISO 1000
oświetlenie 2x0,8W LED z łuku pod sufitem.



i crop:


Jackiller - Pią 29 Mar, 2013

Witam
Mam prośbę do posiadaczy/wiedzących
Kupiłem ten aparat (jeszcze go nie mam), ale chcę dokupić "jakiś" tele 2x.
Proszę o informację w jaki sposób odbywa się mocowanie ?
W teście napisano że
Cytat:
Interesującym dodatkiem jest umożliwienie montowania na obiektywie filtrów w rozmiarze 37 mm.

Ale nie widzę jak to realizować?
Znalazłem fotki aparatu ze zdjętą osłoną/pierścieniem na froncie obiektywu

I to mi wygląda mi na jakieś szybkie mocowanie. Czy zatem jest właśnie tak, że w miejsce tego pierścienia mocuje się tulejkę z gwintem a w niej dopiero filtry, konwertery ? Czy może w obiektywie jest gdzieś gwint którego nie widzę i trzeba każdorazowo wkręcić się w razie potrzeby ?

Pytam, bo w starym Sony DSC-H2 miałem dokupiony "Wide" który był wkręcany w tuleję. Wkręcanie aluminium w tworzywo a tym bardziej jego wykręcanie stanowiło nie lada wyzwanie, o szybkości rozwiązania nie wspominając. Stąd przerobiłem to wykorzystując osłonę przeciwsłoneczną, która jest mocowana na szybko


Rozwiązania "na szybko" będę tez szukał w LX7 - proszę o podpowiedź jak to jest rozwiązane i czy to mocowanie przedniego pierścienia/osłony to jakiś standard czy rozwiązanie tylko do tego aparatu ?? I gdzie znajduje się owe 37mm ?

hijax_pl - Pią 29 Mar, 2013

Jackiller napisał/a:
Czy zatem jest właśnie tak, że w miejsce tego pierścienia mocuje się tulejkę z gwintem a w niej dopiero filtry, konwertery ?
Zobacz jak wygląda wysunięty obiektyw:

Ten zewnętrzny pierścień możesz zdjąć i wtedy można założyć tuleję i telekonwerter, tak jak to miało miejsce w LX5. Ale dodatkowo na tym wysuniętym obiektywie jest gwint, na który możesz bezpośrednio nakręcić filtr, np polara.

Jackiller - Pią 29 Mar, 2013

Ok - dziękuję
Uzupełniając
Jakiej MAX pojemności karty pamięci sa obsługiwane przez aparat ?

hijax_pl - Pią 29 Mar, 2013

http://dlc.panasonic-euro...F&lang=pl&src=3 strona 20
Jackiller - Pią 29 Mar, 2013

Podzięki raz jeszcze
Hijax - nie widzę gwintu na obiektywie ?
LX7 large

[ Dodano: Sob 30 Mar, 2013 17:58 ]
Ok kumam (str 203 w instrukcji) jest tam osłona gwintu

Chris62 - Sro 03 Kwi, 2013

Do konwertera trzeba dokupić tulejkę specjalną do LX7.
Do filtrów wystarczy adapter przykręcany na koniec obiektywu.
Zarówno obiektyw jak i obudowa maja pierścienie które trzeba zdemontować.
Odkręcenie pierścienia z obiektywu jest trudne za pierwszym razem.
Wymaga to ostrożności - tutaj producent sie nie popisał...

Ja nie mam zamiaru póki co używać konwertrów bo LX7 jest dla mie drugim aparatem (do tele mam 50-200 NX) ale będę ciekaw jakie efekty z nich uzyskasz.

Zazdroszczę możliwości zakupu po tak niskiej cenie.
Co prawda potaniał o ok 100 PLKN od momentu kiedy ja kupiłem ale jednak cena z USA jest wciąż "groszowa".

Jackiller - Czw 04 Kwi, 2013

Dzięki
Patrzyłem na YT jak to jest z tym odkręcaniem.
Na pierwszy wyjazd zabieram bez niczego (tylko filtry dokupię, przydadzą się w maju nad Bałtykiem) i sprawdzę czy na co dzień starcza te 100mm.
Co do tele, to poprosiłem o pomoc w tym wątku (sorka za dublowanie, ale tam może mniej ludzi tam zagląda). Nie wiem na co się zdecydować.

Chris62 - Pon 22 Kwi, 2013

Kilka foci nocnych z ręki:







Jackiller - Wto 23 Kwi, 2013

Po zakupie jedna rzecz mnie jednak drażni.
Stabilizacja jest dobra, ale jednak 6letni sony dsc-h2 bije ją na głowę.
Idąc i nagrywając (a mam bujliwy chód) nie za bardzo da się oglądać materiał. Mówię o bujaniu sie góra-dół, bo prawo-lewo jakby dużo lepiej to wyglądało.
Po prostu kiepsko się ogląda materiał wideo nagrany z chodu (a nagrywałem słoneczny Kraków 19.04)

Chris62 - Pon 27 Maj, 2013

Nie wiem jaka tam w tym H2 była ale ja nie mam uwag. To co powyżej zrobiłem z ręki przy ISO 400.
Po paromiesięcznym obcowaniu z LX7 mogę tylko go chwalić jedyne czego mi brakuje to wzijer i osłona wysuniętego obiektywu (trzeba uważac w tłumie).
Lepszy by był też ekran z Samsunga EX2F ten co jest po zalepieniu folią ochronną jest mało czytelny w słońcu.

Trzeba będzie zaopatrzyć się w akcesoria.
Najgorsza sprawa z tymi cenamibo POlskie państwo łupi z nas janosikowe aż ręce opadają.

Jackiller - Wto 28 Maj, 2013

Chris - nie dopisałem. Chodzi mi o video
Cleef - Nie 02 Cze, 2013

Na poczatku tego roku rozgladalem sie za nowym kompaktowym aparatem, takim ktory gabarytowo zmiesci sie w kieszeni kurtki, a jednoczesnie dorowna jakoscia swoich zdjec niektorym lustrzankom z nizszej polki. Poswiecilem troche czasu na analize wyboru nowego aparatu, glownie bazujac na postach tego forum. Kryteria wyboru bylo kilka, jednak glownym najwazniejszym czynnikiem byl obiektyw i cena, stad mozliwosci bylo tylko kilka, a glownie miedzy modelami Olympusa, Panasonica i Sony. Ostatecznie do konfrontacji stanely dwa modele Sony RX100 i Panasonic Lumix LX7. Sporo obejrzalem zdjec na flickr.com robionych tymi aparatami, jest ich tam bardzo duzo, niestety na tym forum wtedy bylo ich nie wiele. Pierwsze wrazenia przemawialy na korzysc Sony. Zdjecia byly bardziej ostre, wyraziste, z wiekszym nasyceniem kolorow, pieknymi barwami, jednak ostateczna decyzje podjalem biorac kwestie finansowe. Stad wybor padl na Panasonic Lumix LX7, z tego wzgledu, ze Sony kosztowal £450, a Panasonic, dostepny tylko w jednym internetowym sklepie tylko £250. Teraz po kilku miesiacach uzytkowania moge stwierdzic, ze byl to jak najbardziej trafny wybor. Co prawda nie mialem okazji testowac Sony RX100, ale dotychczas zabawa z LX7 to naprawde wielka frajda i wciaz ten aparat mnie czyms zaskakuje odkrywajac kolejne swoje zalety, a napewno zaliczam do nich rewelacyjny jasny obiektyw, bardzo dobra jakosc wykonania i funkcjonalnosc. Mocna metalowa obudowa (spadl mi na ziemie kilkukrotnie). Matryca to jeden z ostatnich kryteriow jakie obieram podczas kupna aparatu, ale w tym modelu 12.7 mln pikseli pozwala na robienie bardzo dobrej jakosci zdjec. Zoomu nie uzywam, ale robiac kilka przyblizonych ujec zdjecia wciaz zachowuja swoja ostrosc. Kolejnym atutem jest bardzo czytelny duzy ekran oraz lokalizacja wszystkich niezbednych przyciskow danych funkcji. Dobrym rozwiazaniem jest wbudowana lampa blyskowa na gornym panelu po lewej stronie. Aparat jest rowniez wyposazony w przelacznik formatu obrazu, dzieki ktoremu w szybki sposob mozna zmienic jego wymiar. Jezeli ktos lubi krecic filmy aparatem to ten model oferuje bardzo dobra jakosc Full HD. Nagralem ich kilka i sa naprawde bardzo dobrej jakosci, ale uzywam go tylko do robienia zdjec, z ktorych jakosci musze przyznac jestem bardzo bardzo zadowolony. Oczywiscie model ten ma w sobie wiele innych przydatnych badz mniej funkcji, jak np. kilka ciekawych efektow, miedzy innymi, efekt miniatury, panoramy, B&W oraz dla mnie dosc istotna funkcje bracketingu i wiele innych. Jak dotad zanotowalem tylko dwie rzeczy, ktore ewentualnie moglbym zaliczyc do wad, a raczej sa to tylko drobne uwagi odnosnie uzytkowania. Pierwsza jest oslona na obiektyw, ktora trzeba za kazdym razem miec pod reka, a druga bardziej kosmetyczna, to przyciski na tylnym panelu, ktore podczas uzytkowania czasami sie hacza i odnosi sie wrazenie, ze mozna je oderwac. Dokupilem od razu dodatkowa baterie. Oryginalna kosztuje 50f. Na ebay mozna kupic za 9f, ktora dziala rownie dobrze jak Panasonica. Obydwie wystarcza na caly dzien zabawy z aparatem, srednio robie 800 zdjec na nich dwoch. Na tej samej stronie rowniez mozna zaopatrzyc sie w skorzany pokrowiec za 10f, ktory mocuje sie m.in. do paska u spodni.

Reasumujac, jestem bardzo zadowolony z zakupu i szczeze polecam ten model dla osob, ktorych budzet siega okolicy 1000zl. Kolega z ktorym bylem w tym roku w gorach byl tak pod wrazeniem jakosci zdjec, ze postanowil rowniez zaopatrzyc sie w ten model. LX7 jest prawie dwukrotnie tanszy od RX100, a mozliwosci ma niemal zblizone i napewno nie odbiega jakoscia zdjec.

Zdecydowanie polecam!

Dla tych, ktorzy obecnie decyduja sie na zakup nowego kieszonkowego aparatu i wciaz sie wahaja przy wyborze modelu zamieszczam kilka zdjec, by mieli mozliwosc porownania.

[ Dodano: Nie 02 Cze, 2013 01:52 ]










efekt B&W











efekt panoramy



efekt miniatury



efekt miniatury


efekt panoramy






bracketing(z reki)+HDR

nowy706 - Nie 02 Cze, 2013

Gdzie można go kupić za ok 1000 pln bo z tego co widzę to ok 1800 pln kosztuje
Cleef - Nie 02 Cze, 2013

tutaj http://www.procamerashop....black-5645.html zostal im jeden bialy, cena poszla w gore, gdy kupowalem go w lutym, byl po 249.
Chris62 - Czw 13 Cze, 2013

Cleef dobra robota:)

Dokupiłem sobie wizjerek LVF2 - teraz słoneczny dzień nie będzie straszny :mrgreen:

Z tym urządzonkiem ten aparacik nabiera zupełnie innego wymiaru.
1 440 000 punktów daje ostry czytelny obraz dla osób z wadami wzroku korekcja +/- 4 sprytnie schowanym pokrętłem pod wizjerem, który mozemy odchyalć o 90 stopni co może sie przydać w pozycjach przyziemnych.
W ciemnym pomieszczeniu obraz w wizjerze jest jasniejszy niż rzeczywistość i czysty.

Widać, że ten LX7 to jest jeszcze ta japońska jakość a nie taka chińszczyzna jak większość obecnej oferty rynkowej.

Jackiller - Czw 13 Cze, 2013

Sorry, ale to musi się tutaj znaleźć (cytat z innego wątku i odpowiedź na moje AUTO sugestie) - autor Chris62,

Chris62 napisał/a:
No coż w trybie AUTO nie odważyłbym się robić fotek innych jak "testowe".

Proponuję tryb P i pełną kontrolę nad tym co się robi.

Możesz np określic najdłuższy dozwolony czas migawki np 1/100s , kolor niebieski lub inny zniwelować w opcji balansu bieli, wpłynąć na poziom odszumienia tj zmniejszyć go aby zyskać na detalch, gdyby było ostre światło a chciabyś użyć F1,4 to automatycznie włączy się filtr ND - o czymś takim posiadacze Samsunga i Fuji moga tylko pomarzyć podbnie RX100 a tak ogólnie poza EX2F światłem F1,4 nie dysponują i zakresem 24 mm również nie.
Najważniejsz ajest jednak pełna kontrola nad trybem AF - tu możesz regulować punkt i obszar pomiaru.
Kolejną zaletą jest to oże mozesz w menu ustawićc czy przysłlonę aparat ma dobierać możłiwie najbardziej otwartą czy najkorzystniejszą dla MTF - czyli optymalna dla jakości obrazka w zależności od ogniskowej.
Poza tym mozesz ustawić zoom krokowy dzięi temu szybciej przejdziesz z 24 na 90 mm.

Opcje kolorystyki masz takie ja podałem - dla trybów PASM oczywiście.

Polecam też właczyć intelligent resolution (3 poziomy) jeżeli nie korzystasz z RAW.
Potrafi zadziwić wydobyciem drobniutkich detali.

Sam jeszcze poznaję ten aparat - na pewno najgłupszą rzeczą jest używanie trybu Auto.
Niemniej i tu można uruchomiż Auto + i po naciśnięciu kółka pojawią sie opcje uproszczone obrazkowe mała duża GO suwak kolorów itp.

a opcję vivid możesz ująć z 0 na -1 lub -2 wedle uznanaia.
Ja używam najczęściej natural +1 RAWy sobie też zapisuję bo co stoi na przeszkodzie przy karcie 64 GB? :mrgreen:
Obróbce poddaję tylko te które chcę zmodyfikować np do czarno białych albo poddać interpolacji do wyższej rozdzielczości, albo uzyskać oczoj..e kolorki i wyostrzanie a'la Olympis XZ-2 - tak tak z Panasonica też tak można :grin:

Głównie jednak RAW sie przydaje do wyciągniecia lepszego zakresu tonalnego a rozdzielczością różnie bywa w porównaiu do użycia intelligent resolution - czasem ciężką taki detal wycisnać przynajmniej w Lightroomie.
Poza tym w Lightroomie zapisałem sobie kalibrację kolorów - zmodyfikowałem czerwień i niebieski.
Zaznaczam X fotek wybierma preset kolory LX7 i za jednym kliknięciem modyfikuję przesuniecia na wszystkich - warto uzywac RAW dla określonych efektów i wcale nie musi to być dużo pracy.
W presecie możesz zapisać wiel rzeczy wyostrzanie odszumianie kontrast krzywa tonalna wyciągnięcie z cieni/ śwaiteł itd.
Myśłisz ż eposiadacze aparatów kilkukrotnie droższych tego nie robią?
Żadna cyfrówka nie zadowli wszystkich gustów.
Poza tym trzeba mieć porównanie z tej samej sceny i nie wg ustawień domyślnych producenta tylko wg własnych.
Wszystkie te aspekty można kompensowac jak napisałem a o jakości zdjeć zadecyduje pewność ukłądu AF i optymalna ekspozycja.
W trybie Auto nawet tego sie pozbawiasz - liczysz na szczęście?....


[ Dodano: Sob 29 Cze, 2013 12:19 ]
Makro, kwiatek ma z 1.5cm. Przypadkiem uchwyciłem coś na kwiatku ;)
(do kliknięcia)


Chris62 - Pon 01 Lip, 2013

Jackkiller - przy tym kwiatku mogłeś wybrać inny punkt AF. Ustawiłeś ostrość na płatek (albo aparat sam wybrał.)

Polecam wybór pojedynczego punktu AF Ii zminimalizowanie jego pola wtedy trafisz precyzyjnie.

Przy macro nie musi też być aż tak małej GO mogłeś ciut przymknąć.






Jackiller - Pon 01 Lip, 2013

No nie mogłem... był to tryb "A" :cool: z opcją AFmacro
Było bardzo pochmurnie, więc i kolorytu nie "wydobyło". Celowałem w kwiatek. Dopiero w domu zauważyłem, że coś tam siedziało :wink:

Chris62 - Wto 02 Lip, 2013

Jackiller napisał/a:
No nie mogłem... był to tryb "A" :cool: z opcją AFmacro


Nie o to chodzi - AF możesz przełączac pomiędzy 36 punktowym, wykrywaniem twarzy, śledzącym i pojedynczym punktem o regulowanej wielkści pola pomiaru.
Tylko ten ostatni tryb pozwala ostrzyć precyzyjnie na to co sie chce i w miarę szybko.

tryb śledzący wymaga czasu bo trzeba wybrać obiekt wcisnąć guziczek potem zmieniaz kadr aparat usiłuje utrzymać ostrość na wybranym punkcie - jeżeli zgubisz obiekt w kadrze to i AF sie zgubi.
Tryb 36 punktowy jest najmniej pewny wykrywa największy kontrast o to wcale nie oznacza, że o ten punkt chodzi fotografującemu. Zrób dośswiadczenie w trybie A spróbuj cyknaćc widoczek - najczęściej ostrość ustawi się na najbliższym planie a przeciez my chcemy go ustawić na nieskończoność ....

To o czym Ty piszesz Af macro decyduje tylko o czasie i odległości ostrzenia.
Tryb macro pozwala ostrzyć z 30 cm na ekw. 90 mm lecz działa wolniej niż standardowy.

Tryb A też błędem nie jest o ile kontrolujesz czas migawki i eskpozycję, czas-migawki nie może być zbyt dugi, żeby zdjecie nie było poruszone - mała odległość i dłuższa ogniskowa sprzyjają poruszeniu.

A kolory cóż od tego mamy programy*- zawsze można je poprawić

Jackiller - Nie 07 Lip, 2013

(Przepraszam za dublowanie postów)

W LX7 GO (głębia ostrości) przy postaciach wygląda mniej więcej tak:

Siostrzeniec ma ok 1m wzrostu, zdjęcie robione z 3m przy 18mm(90mm) i f/2.3


I pozostałe przykłady

Chris62 - Wto 09 Lip, 2013

Tu można porównać na zdjęciach jak pod względem małej GO wypada LX7 w porównaniu do RX100 i Canona G1 X.
Jak widać większe matryce nie wystarczyły aby coś zyskać przy portrecie - ( zdjęcie z G1X jest przy ekw. ogniskowej 112 mm - natomiast przy 90 mm będzie mniejsze rozmycie) a w już w macro to LX7 deklasuje obu konkurentów.
http://www.cameralabs.com...LX7/index.shtml

Warto też zauważyć że LX7 może używać krótszych czasów migawki przy tych przysłonach dzięki czemu łatwiej złapać coś w ruchu.

hijax_pl - Wto 09 Lip, 2013

Chris62, bo trzeba brać pod uwagę nie tylko wielkość matrycy ale i efektywną przysłonę. RX100 czy G1X mają ciemne obiektywy na długim końcu - taka konsekwencja chęci zachowania kompaktowych rozmiarów i potrzeby wepchnięcia dużej matrycy.
marcinb78 - Wto 09 Lip, 2013

Chris62 napisał/a:
http://www.cameralabs.com...LX7/index.shtml


te zdjęcia z kwiatkiem dziwne są, czy to możliwe że nie można było bliżej złapać ostrości w G1 X. Nie chce mi się wierzyć, chyba że źle odczytałem test

Jackiller - Wto 09 Lip, 2013

Ale to co pisał wcześniej hijax_pl,
Jak w tle są góry wygląda to ciekawiej w tych małpiatach.

Chris62 - Czw 11 Lip, 2013

hijax_pl napisał/a:
Chris62, bo trzeba brać pod uwagę nie tylko wielkość matrycy ale i efektywną przysłonę. RX100 czy G1X mają ciemne obiektywy na długim końcu - taka konsekwencja chęci zachowania kompaktowych rozmiarów i potrzeby wepchnięcia dużej matrycy.


No ja to wiem. Śwaidomie nie kupowąłm kompaktu z dużą matrycą tylko LX7.
Względnie dużą matrycę APS_C mam w bezlusterkowcu po co by mi była kolejna?

Wiele się o tym dyskutuje teoretycznie a mało przykładów bezpośrednich.
Dlatego podlinkowałem ten test bo często ludzie wprowadzani są w błąd.
Podobna rzecz ma się w kwestii szumów porównują to samo ISO a jak widać te kompakty nie muszą na tym samym ISO pracować w konkretnych warunkach.
Jaśniejsza optyka umożliwia użycie niższego ISO.

[ Dodano: Czw 11 Lip, 2013 09:49 ]
marcinb78 napisał/a:
Chris62 napisał/a:
http://www.cameralabs.com...LX7/index.shtml


te zdjęcia z kwiatkiem dziwne są, czy to możliwe że nie można było bliżej złapać ostrości w G1 X. Nie chce mi się wierzyć, chyba że źle odczytałem test


Nie znam danych technicznych G1X ale pewnie gdzieś tam podają minimalną odległość ostrzenia. Nie sądzę jednak aby autor testu nie wiedzial jak ustawić aparat.


LX7 ostrzy od 1 cm a na tele od 30 cm.

W NX mam stałkę 30/F2, która pozwala ostrzyć od 20cm czyli można nią portretować kotka lub pieska.

Sprawę poprawią konwertery macro (choś np RX100 i tego nie umożliwia - pewnie RX100 II już ma taką możliwosć?) no ale to niczego nie zmienia dalej mała matryca pozwoli na większe odwzorowanie i będzie można zajrzeć mrówce pod pachy.

Co innego bezlusterkowce gdzie można zapiąć dedykowany obiektyw macro.
Dlatego osobiście nie uznaję kompaktów w stylu tego Canona a tym bardziej ze stałogniskowymi obiektywami i do tego drogich.
Nawet jeśli zaoferują ciut lepszą jakość to nie na tyle aby zrekompensować spore ograniczenia funkcjonalne.

[ Dodano: Sro 17 Lip, 2013 12:08 ]
Doposażyłem się w adaptery 37 i 52 mm, filtr UV B+W szklaną osłonę lcd i automatyczny dekielek.
Ten ostatni daje wygodę przy włączaniu i wyłączaniu aparatu - polecam.
Tu uwaga są dwie wersje mniejsza i większa.
Ta większa mieści zamontowany adapter z filtrem po zamknięciu.
Niestety zamontowany dekielek nie mieści się w mordkę futerału (oryginalnego).
Pozostaje tylko górną część futerału i zostawić w domu albo trzymać na aparacie niedomknięty

Szybka Larmor jest świetna widać doskonale nie to co przez tą badziewiastą folię.

Filterek zabezpieczy mi szkiełko - pierwsze testy wypadły obiecująco pod kątem odblasków


Wizjerek jest, jeszcze filtr CPL i na wakacje:)

bardzo polubiłem tą zabawkę - szkoda, że taka droga - na system NX tyle nie wydałem....

wallace - Wto 23 Lip, 2013
Temat postu: LX7
Witam,

kupiłem LX7 jakieś 2 tygodnie temu jako potencjalnego następcę dla mojego GH2. Oprócz Panasonica mam jeszcze Nikona D700 z torbą stałek, ale ze względu na gabaryty używam go znacznie rzadziej niż Panasa.

Od początku przeznaczeniem GH2 miały być dobrej jakości filmy rodzinne (mam 2 małych dzieci) przy jednocześnie niezłej jakości zdjęć. I przez półtora roku GH2 to zadanie spełniał z obiektywem 14-42mm f3.5-5.6 oraz stałką 25mm f1.4.
Ostatnio jednak coraz częściej przeszkadzały mimo wszytko gabaryty GH2 z ciemnym (choć stabilizowanym) zoomem. Stałka 25mm f1.4 do zdjęć rewelacyjna, jednak brak stabilizacji i stały kąt widzenia (ruchliwe dzieci) powodował, że przy filmach czułem niedosyt.

I wtedy zwróciłem uwagę na LX7, który miał dla mnie mnóstwo zalet:
- jasny i bardzo dobry optycznie obiektyw o idealnym dla mnie zakresie ogniskowych
- wbudowany filtr ND 3EV
- RAW, który daje zadziwiająco dobre rezultaty jak na tak małą matrycę - używając Capture One odszumianie tylko chrominancji (bez odszumiania luminancji) daje bardzo przyjemny efekt ziarna analogowego dla wyższych czułości (>iso400)
- rewelacyjna jakość materiału wideo - nie boję się tego napisać w porównaniu do GH2 (nie crackowanego). Nagranie 1080p50 oglądane na 42" plazmie wywołało u mnie opad szczęki
- rewelacyjna stabilizacja optyczna (nieoceniona do filmów) oraz bezgłośny napęd zooma i ostrości
- możliwość ustawienia krokowej zmiany ogniskowej (24-28-35-50-75-90)
- możliwość automatycznego przywrócenia ostatniej ogniskowej po włączeniu zasilania
- możliwość użycia filtrów nakręcanych 37mm (UV zamiast dekielka zamiennie z polaryzacyjnym)
- bardzo dobra możliwość konfiguracji (praktycznie tak jak w GH2)
- odczuwalny wzrost ogólnej szybkości działania w porównaniu do GH2, tak samo szybki AF
- bardzo dobry wyświetlacz LCD o dużej rozdzielczości - znaczny postęp w stosunku do GH2, gdzie w ostrym słońcu niczego nie było widać
- standardowa gorąca stopka - mogę używać nikonowskiej lampy SB800 z własną automatyką lub radiowego wyzwalacza JJC
- doskonałe wykonanie

Ograniczenia i wady, które dostrzegam:
- brak możliwości zmiany obszaru AF podczas nagrywania wideo - nie używam ciągłego AFa podczas filmowania tylko jednokrotne przeostrzenia w razie potrzeby
- brak uchylnego ekranu - w GH2 często przydawał się do filmowania np. znad głowy

Kupiłem LX7 z założeniem, że oddam go, jeśli stwierdzę, że pracuje mi się gorzej niż z GH2. Ale po tygodniu używania LX7 wystawiłem na sprzedaż GH2 z całym osprzętem :)

Zdaję sobie sprawę z ograniczeń małej matrycy dot. głębi ostrości, jednak kwestia możliwości fotografowania w kiepskich warunkach oświetleniowych nie jest już taka oczywista. Mam D700 z jasnymi stałkami, jednak LX7 ze swoją stabilizacją o realnej skuteczności 4EV przy statycznych motywach potrafi dogonić Nikona.
Przykład: zdjęcia w ciemnym pomieszczeniu Nikon D700 z 50mm f1.4 migawka 1/50 sek iso6400, w tych samych warunkach LX7 ogniskowa 50mm f1.8 czas 1/5 sek iso400.
Oczywiście ze zdjęciami w ruchu nie jest już tak dobrze, chociaż mała matryca też wybacza dłuższe czasy naświetlania w porównaniu do pełnej klatki.

Podsumowując - LX7 to doskonały aparat, który spełnia prawie wszystkie MOJE oczekiwania i który mogę mieć zawsze przy sobie tak, żeby nie przegapić ani jednej chwili wartej utrwalenia.

Jackiller - Pią 26 Lip, 2013

(dubluję wątek - ale może tu będzie skuteczniej)
Czy ktoś wie, jakie do tego sprzętu dokupić szkło WIDE, o jak najmniejszym mnożniku, aby zdjęcie było bez czarnych naroży?
Proszę o odpowiedź w -->tym wątku<--, żeby nie robić tutaj śmietnika.

Chris62 - Pon 05 Sie, 2013
Temat postu: Re: LX7
wallace napisał/a:


Podsumowując - LX7 to doskonały aparat, który spełnia prawie wszystkie MOJE oczekiwania i który mogę mieć zawsze przy sobie tak, żeby nie przegapić ani jednej chwili wartej utrwalenia.


Jestem właśnie po urlopku. Miałem na wjeździe LX7 i NX10. Tym ostatnim robiłem tele a LX7- ką wide. To samo przez się oznacza proporcje ilości zdjęć 70:30 na rzecz LX7 a zrobiłem sporo ponad 1000 zdjęć.
Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musiałem przepinać szkieł w NX10, wymieniać kart pamięci no i mogłem rzadziej ładować akumulatory a także kręcić filmiki które tym razem były niezbędne.

Ciemne wnętrza duże obiekty z bliska albo i z dalsza ale na prosto czyli nie walące się ściany - wszystko łatwiej kiedy ma się do dyspozycji szeroki kąt z taką światłosiłą.
Ta ostatnia nabiera kolejnego dużego znaczenia po założeniu polara zwłaszcza kiedy zdjęcia pstrykałem z jadącego autokaru przez szybę bo było do wyboru albo to albo nic. Mogłem zniwelować część odbić w szybie a także użyć krótkich czasów.

Powiem tak - nigdy więcej nie kupię kompaktu bez zakresu 24 mm (Dzięki multi aspect 22mm przy 16:9) i z ciemniejszą optyką.
Dodatkowy wizjer okazał się niezbędny bo słońce było bardzo silne, również akcesoria mocowanie na filtry tulejka bardzo się przydały.
Bardzo użyteczne było automatyczne włączanie filtra ND (którego pożałowało Fuji) jako że zdjęcia robiłem w trybie najlepszego MTF a to oznacza że aparat dobiera przysłony w zakresie F2,8(W)-F4(T) lub otwarte do F1,4-F2,3 kiedy jest ciemniej.

Mam nadzieję, że następca siódemki będzie miał 18-120 mm F1-F1,8.
Wierzę, że Panasonic jest zdolny do popełnienia takiej konstrukcji:)

Póki co uważam LX7 za najlepszy kompakt na rynku.

Jackiller - Pon 05 Sie, 2013

Ja tylko dodam, że materiał video *.MTS AVCHD 1080 50/60p odtwarza się PŁYNNIE w stacjonarnych playerach z NAJNOWSZYM chipsetem REALTEK RTD1186 750MHz.. Nie potrzebna jest cała struktura AVCHD - idzie sam plik MTS. Obecnie zakupiłem najtańszy na EBAY, Egreat R8S i wkrótce życie stanie się prostsze.
W poprzednich chipsetach RTD, materiał nie odtwarza się plynnie.

Co do urządzeń z ANDROIDEM na chipsecie Rockchip to:
RK3066, Up to 1.6 GHz Dual-core ARM Cortex-A9 + graficzny Mali-400 MP (Quad core, 250 MHz) - Nie odtwarza płynnie tego materiału
Natomiast najnowszy
RK3188, Up to 1.8 GHz, Quad-core ARM Cortex-A9 + Mali-400 MP (Quad core, 533 MHz) - będę widział na dniach

Chris62 - Wto 06 Sie, 2013

Co do filmów to nagrywam w najlepszej jakości ale nigdy oryginału nie odtwarzam jako finalny bo poddaję je montażowi - wycinam co be wstawiam przejścia itd. żeby dało się to normalnie obejrzeć.
Mój program do obróbki nie ma opcji wygenerowania pliku 50 kl/s więc muszę używać 30 kl/s
No ale może kiedyś się da wykorzystać to 50 kl./s

Z tego co widzę przy odtwarzaniu oryginalnych plików vs film po obróbce to różnica w jakości jest widoczna na korzyść oryginałów.

Póki co gromadzę pliki na dysku i mam wątpliwości czy opłaca się kupić nagrywarkę Blu-Ray bo jak porównać ceny 1 TB to dyski wychodzą korzystniej niż płyty a można je odtwarzać poprzez USB wielu urządzeń...

Jackiller - Sro 07 Sie, 2013

Chris62 napisał/a:
Mam nadzieję, że następca siódemki będzie miał 18-120 mm F1-F1,8.

Chyba fizyka na to nie pozwoli

Natomiast mnie brakuje możliwości zrobienia "pełnego" zdjęcia w trakcie kręcenia filmów.
To co pstryka aparat te 2-3MPix to porażka, jak by wyjął po prostu klatkę filmu.

Druga sprawa której mi brakuje, to brak przycisku "Pauza" (jak w Samsungach) przy kręceniu video.
Jestem przekonany, że to kwestia softu.

Jeszcze jedno - nie wiem dlaczego, ale mój model, jak robię zdjęcie w trybie auto, uparcie ustawia ISO1600 lub w okolicy, w ciemniejszych pomieszczeniach/trudniejszych scenach. Spokojnie można wykonać tam zdjęcia w tybie "P" czy manualnym przy wartościach ISO 320/400 ale aparat uparcie dąży do uzyskania czasów rzędu 1/250, 1/125s. To moim zdaniem lipa, a dodam, że TZ30 w tej samej scenie nie robi takich klocków.

Aha, chciałbym nadmienić, że "zimny start" przy kręceniu filmów trwa chyba z 60 sekund. O ile zdjęcie można zrobić tuż po włączeniu, to spust filmu działa po minucie od włączenia. Na szczęście aparat ma tryb uśpienia, ale czasem człowiek się zapomni... i tak ostatnio miałem na ślubie, ze zanim zadziałał spust filmu, to było po już po przysiędze małżeńskiej.

Chris62 - Czw 08 Sie, 2013

Co do trybu Auto nie pomogę jak kiedyś pisałem nie lubię liczyć na szczęście raczej wole mu sprzyjać i decydować o wszystkim samemu nie liczyć na soft aparatu.

Co do filmowania nie cackam się nagrywam co leci bo od edycji filmów jest komputer.
Po to się zaopatrzyłem w SDXC 64GB żeby się nie martwić o miejsce.
Zazwyczaj nagrywam wciskając dodatkowy przycisk i przeważnie aparat mam w trybie P. specjalnie dużego opóźnienia nie zauważyłem. Program filmowy używam tylko wtedy kiedy wcześniej planuję kręcić.
Przydatne dla nie jest filmowanie w zwolnionym tempie - mogę się przyjrzeć jak maszyna pracuje a w normalnej prędkości kilkuset suwów na minutę wiele się nie dojrzy.

Jakość filmów jest zadziwiająco wysoka - wielu userów GH2 to potwierdza na zagranicznych forach.

"Chyba fizyka na to nie pozwoli"

Na pewno wzrósłby gabaryt aparatu. No i przydatne by było ISO 25 :grin:
Przy tej wielkości matrycy można by się pokusić o taką próbę.
Nawet dodatkowe 1 EV światła na całym zakresie tego co jest obecnie dałoby sporo.

Jackiller - Czw 08 Sie, 2013

Cytat:
Co do urządzeń z ANDROIDEM na chipsecie Rockchip to:
RK3066, Up to 1.6 GHz Dual-core ARM Cortex-A9 + graficzny Mali-400 MP (Quad core, 250 MHz) - Nie odtwarza płynnie tego materiału
Natomiast najnowszy
RK3188, Up to 1.8 GHz, Quad-core ARM Cortex-A9 + Mali-400 MP (Quad core, 533 MHz) - będę widział na dniach


Uzupełniam
W Chińskim tablecie oferowany chipset ODTWARZA PŁYNNIE 1080 30p w pliku *.MP4

Defaultowy player NIE WIDZI plików *.MTS (1080 30p, 1080 60p, 720 60p)
Sprzedawca nie wyrażał zbytniej chęci zainstalowania BSPlayera który niby czyta AVCHD na androidzie, więc będę testował na dniach na urządzeniu typu MediaPlayer

[ Dodano: Pon 19 Sie, 2013 00:54 ]
Uzupełniam i jednocześnie potwierdzam, że jedynym chipsetem który odtwarza płynnie materiał video z tego aparatu, jest Realtek - RTD 1186. Kupiłem właśnie w CHRL odtwarzacz Egreat R6S (85$) i wreszcie mogę się cieszyć pełnym 1080 60p

[ Dodano: Sob 31 Sie, 2013 12:44 ]
Wolne włączanie procesu nagrywania spowodowane było faktem, że trzymałem cały czas na karcie cała strukturę AVCHD, od pierwszego filmu. Na dysk przenosiłem z karty tylko STREAMy. Teraz, odkąd mam odtwarzacz i struktura AVCHD jest mi zbędna (gdyż czyta gołe pliki) usuwam wszystko z karty i nagrywanie rozpoczyna się natychmiastowo.


Jako, że mam "na stanie" Nikon D3100 z obiektywem DX 18-105 o powtórzę się z innego watku. Porównanie z LX7 o 1:00 w nocy z ręki

LX7 ISO320 1/8s
http://imageshack.us/a/img689/146/k4p9.jpg
D3100 ISO1600 1/8s
http://imageshack.us/a/img9/7941/fe8h.jpg
D3100 ISO800 1/4s
http://imageshack.us/a/img19/6858/n5xd.jpg
D3100 ISO400 1/2s
http://imageshack.us/a/img600/5891/mwpr.jpg

[ Dodano: Sob 31 Sie, 2013 12:46 ]
I porównanko
http://imageshack.us/a/img845/3872/mz96.jpg

greg1000 - Pon 17 Lut, 2014

@Chri62 Czy możesz mi powiedzieć gdzie kupiłeś ten większy dekielek automatyczny? Właśnie kupiłem ten aparat i przydałby się ten dekielek z możliwością stosowania filtrów.
Chris62 - Wto 18 Lut, 2014

Dekielek kupiłem w jakiś sklepie z alledrogo nie pamiętam nazwy.Pamiętam, że z Łodzi
W każdym razie dekielek, filtr UV, pierścień, tulejka i szybka ochronna na ekran.
Żaden inny sklep nie oferuje pełnego setu tak że łatwo ich znajdziesz.

Wizjerek troszkę taniej dostałem z firmowego sklepu Panasonica z Gliwic.
Świetnie się sprawdził na wakacjach.

Dekielki sa w 2 typach płytkie i głębokie. Te płytkie mogą nie zmieścić filtra CPL w pozycji zamkniętej.
Używam tego dekielka tylko kiedy robię dużo zdjęć.
Na codzień aby tylko aparat mieć przy sobie i okazjonalnie pstryknąć focię stosuję oryginalny bo jest lepszym zabezpieczeniem dla obiektywu i wchodzi do futerału ochronnego ten też świetnie chroni aparat.

Myślę teraz nad Raynoxem do macro bo czasem w pracy potrzebuję coś maleńkiego powiększyć do analizy a do fotek w terenie zastanawiam się nad konwerterkiem wide np Olympusa aby uzyskać ekw. 18 mm.

Tulejkę też warto mieć np do zdjęć w tłumie bo komapkty mają delikatne te obiektywy wysuwane i łatwo je utrącić a tulejka sama w sobie daje "pancerne' zabezpieczenie i filterek 52 mm UV/CPL można założyć.
To samo w deszczową pogodę czy zawieruchę.
Fajne jest to w tym kompakcie że można go konfigurować odpowiednio do warunków.

Jeszcze szukam maleńkiego flasha niby są ale nie takie jak bym chciał.
Czy nie ma małych lamp z kręconym/odchylanym palnikiem?
Widzę tu dużą lukę na rynku...

greg1000 - Wto 18 Lut, 2014

Dzięki, pytałem właśnie w tym sklepie mailowo i gościu mi odpisał, że nie mogą być jednocześnie stosowane, ten dekielek i filtr. Dziwne bo sprzedają zestawem. Czy ten zestaw jest dobrej jakości tzn ta szybka i filtr uv? Doczytałem na jakimś zagrnicznym forum, że dekielki z końcówką BK mieszczą filtr, a w tym zestawie jest dekielek BK.
Chris62 - Wto 18 Lut, 2014

Dobrze Ci napisał to co w zestawie nie kupuj tylko wybierz pojedynczo z oferty sklepu na ich stronie - wpisz LX-7 w wyszukiwarce i dostaniesz wszystko co mają do niego.
Filtr zmieści ten grubszy dekielek (nie jest w zestawie) filtr B+W 37 mm (na tanie filtry szkoda kasy) wymaga pierścienia redukcyjnego z zestawu i ten pierścień trzeba zakręcić na obiektywie ale aby to zrobić to trzeba zdemontować fabryczny - pierwsze odkręcenie niech szlag trafi siedzi jak przyklejony ale jakoś mi się udało.
Szybkę też tą droższą dedykowaną do LX7 szkło które przylega athezyjnie bez kleju jest bardzo dobra wyraźnie widać obraz a ta folia z zestawu jak każda folia to badziew.
Reasumując nie bierz zestawu tylko skompletuj własny i zamów hurtem za jedną przesyłką.
Zapasowe aku też się przyda jak nie mają to polecam zamiennik Hama

Jakby C przyszło do głowy kupić CPL 37 mm to radzę slim żeby nie dawał winietowania.
Ja używam 52 mm na tulejce łatwiej kręcić i nie trzeb atak uważać na obiektyw.
Na 37 mm tylo UV montuję dla ochrony szkła np w deszczu - bywa że w środowisku fabrycznym jest mgła olejowa itp warunki potem trudno to wyczyścić to z soczewki.
Te wszystkie dodatki mi się przydają gdyby ich nie było to bym już zajechał ten aparat.

greg1000 - Wto 18 Lut, 2014

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, ale z tego co patrzę na te dekielki, to w zestawie jest ten sam co pojedynczo, więc różnica polega prawdopodobnie w filtrze który jest grubszy w zestawie. Szybka ochronna też wygląda na tą samą co sprzedają oddzielnie. Czy możesz sprawdzić jakie masz oznaczenie na dekielku (ALC-LX7BK)? Jeżeli tak to wg opisu zestawu to ten sam dekielek, a różnica polega na tum, że kupiłeś bardzo cienki filtr, który się mieści w dekielku, szkoda tylko, że sam ten filtr kosztuje tyle co cały zestaw.
Chris62 - Czw 20 Lut, 2014

Na pewno mam filtr standardowej grubości firmy B+W z Fripersa (właśnie odnalazłem)
NA 100% mam grubszy dekielek na zdjęciach z serwisu to zauważyłem i zamówiłem taki właśnie i na pewno się domyka.
Możliwe że w tym momencie mają tylko krótką wersję, jutro dam Ci info jakie oznaczenie ma moja.
Jeżeli będziesz stosować filtr 37 mm to odpuść sobie krótką wersję dekielka bo się nie domknie. Może gdzie indziej mają wydłużoną?
Widzę też szybkę Larmor za 44 PLN - polecam fajna jest.
Futerał jakiś śmiszny oferują ten co dostałem z aparatem oryginalny jest kulturalnie wykonany i z porządnej skóry.

Widziałem gdzieś dekielki które mają ładniej zaprojektowane 4 a nie 3 listki dzięki czemu nie są szpiczaste tylko nie wiem czy można takowe dostać do LXa. W tym dekielku wkurzające są te zawiasy listków niepotrzebnie wystają na zewnątrz.

greg1000 - Czw 20 Lut, 2014

Dzięki, zamówiłem zestaw patrząc na oznaczenia dekielka i na szczęście się zamyka, więc jednak w zestawie jest głębszy. Szybka z zestawu jakaś super rewelacyjna nie jest ale daje rade, filtr też bez rewelacji ale zdjęcia wychodzą ok bynajmniej w pomieszczeniu. Zestaw był tani a na droższe elementy na razie się nie zdecydowałem bo brak kasy. Dokupie jeszcze jakiś filtr polaryzacyjny i z czasem wymienie tą szybkę i filtr uv, na razie ten z zestawu musi wystarczyć.
Jackiller - Sob 05 Kwi, 2014

powiem tylko tyle... rok od zakupu (w US 400$ BRUTTO)
do dzisiaj:
KONKURENCJI - BRAK
CENA w sklepie DLA IDIOTÓW - CIĄGLE WYŻSZA
Znajomi, oglądając filmy 1080 60p pytają, co to za profi nakręciło
Inni pytają, czy ten aparat ma lampę... i jak to jest że robię zdjęcia bez lampy w pomieszczeniach i to biegających dzieci ?!
To jest ciągle baaaaardzo atrakcyjny zakup.

Seli - Nie 06 Kwi, 2014
Temat postu: Witam
Hej wszystkim na wstępie przepraszam jak napisze bez ładu i składu ale to mój pierwszy post na forum foto i tak za bardzo nie wiem jakie panują zwyczaje :) w sumie wpadłam z pytaniem odnośnie LX7 . Mam go od piątku żaden ze mnie fotografik a amator i dopiero go próbuje opanować i dojść do robienia ładnych zdjęć. Moje pierwsze pytanie to odnośnie zrobionego już zdjęcia,często choć nie zawsze po zrobieniu zdjęcia i późniejszym obejrzeniu na podglądzie zdjęcia miewają czarne migające plamy ... jaka może być przyczyna ,co nie tak jest ustawione ?
RB - Nie 06 Kwi, 2014
Temat postu: Re: Witam
Seli napisał/a:
odnośnie zrobionego już zdjęcia,często choć nie zawsze po zrobieniu zdjęcia i późniejszym obejrzeniu na podglądzie zdjęcia miewają czarne migające plamy ... jaka może być przyczyna ,co nie tak jest ustawione ?


W ten sposób Panas pokazuje Ci prześwietlenia i niedoświetlenia na zdjęciu. Można to (znaczy pokazywanie) wyłaczyć w menu, ale po co? W plikach wynikowych Ci migać nie będzie. Ale prześwietlone lub niedoświetlone będzie.
Rada - naświetlaj poprawnie. Włacz histogram i staraj się aby dobrze naswietlić. Po to ten migacz jest abyś zaczęła takie pytania zadawać :-)

Seli - Pon 07 Kwi, 2014

Właśnie o to mi chodziło bardzo dziękuje :)
martinezzg - Wto 06 Maj, 2014

witam serdecznie - ja znowu biegam po sklepach gdzie zamęt sieją mi straszny - jeden gośc powiedział - zarejestruj sie na optyczne i zapytaj tam dostaniesz odpowiedz bez naciągania sprzedawców :)tak więc zrobiłem
sprawa taka : pozostały mi oli xz2 rx100 i panasonic LX7 - pytanie do posiadaczy - mam obecnie ex1 samsunga - ale ze zależy mi na fajnych filmach chcę kupić coś nowego - tu juz wyczytałem ze są ok nawet bardzo - ale pytanie do posiadaczy lx7 - czy ma on taką opcję jak w ex1 (baaardzo fajna sprawa) po wykonaniu zdjęcia możnago bardziej "nasycić kolorami"?
wiem ze kolory intensywne ma sony (ale boję się jego szumów) a że lubię taką własnie kolorystykę to chciałbym wiedzieć czy takowa opcja/funkcja istnieje?
i czy nie mam się co bać o szczególowość zdjęc bo jak zobaczyłem porownanie lx7 z innymi choćby lx5 to jakaś masakra zdjęcie z lx7 - strasznie mdłe jest - http://www.optyczne.pl/19...brazu_JPEG.html
nie wspomne już jak zaznaczyłem sobie iso 800 i wyższe - to mam wrażenia jakby zdjęcie z lx7 było robione komórką :) (
z góry dzięki za odpowiedź bo temat wyboru mnie już psychicznie wykańcza ...
no chyba ze rx100 - tylko ta cena :(

Chris62 - Wto 13 Maj, 2014

Zassij sobie instrukcję do LX7 jest tam sporo opisane.- Owszem ma sporo filtrów i to w 2 wersjach.
Można je też zastosować po zrobieniu zdjęcia w zasadzie tak najlepiej bo przed zrobieniem to chyba ryzyko prawda?
Ja preferuję w trakcie naturalny wygląd (tonacja nasyceni ekontrast, ostrość ekspozycja kadr a zabawę w efekty ewentualnie potem.
W opcjach kolorystycznych masz do wyboru natural standard krajobraz portret vivid - to łaśnie daje najbardziej nasycone zdjecia i mnożesz to regulować od -2 do +2 pod względem nasyceni akontrastu odszumienia i ostrości jak każde inne ustawienie.
Jakość zdjęć zależy od ustawienia jego parametrów tym co widzisz na tym portalu w testach się nie sugeruj daleko temu do rzeczywistości.
CO do ISO 800 to prawie nigdy go nie użyłem jasna optyka zadowala się max ISO 400 i to w kościele - ostatnio na komunii pstrykałem w zakresie ISO 80-400 i wyszło znakomicie chyba nawt RAWa nie będę musiał obrabiać.

A filmu z LX7 są naprawdę świetnej jakości.
Niemniej musisz wiedzieć że nawet Ferrari nikomu nie pomoże jak jeździć nie potrafi.
Nawet jak ktoś potradi i wsiądzie pierwszy raz to zajmie mu nieco czasu zanim opanuje nową maszynę.

LX7 to świetny aparat z jedną wadą - brakiem wizjera, który ja dokupiłem bo bez niego nie da się kadrować w słońcu.
Niemniej wolałbym wbudowany bo taki by nie wystawał.

Teraz zastanawiałbym się nad Nikonem P79800 lub Olympusem Stylus 1 bo obydwa mają wizjer i dłuższe tele no ale z drugiej strony nie mają 24 mm i to F1,4 a przy tej wielkości matrycy konieczność w ciemniejszych sceneriach.
Suma summarum dalej to chyba najlepszy kompakcik jest - kiedy dokupisz wizjer of course.

LEX - Wto 13 Maj, 2014

Dokładnie jak pisze @Chris62 nie kierować się do końca tym co jest w testach w sieci bo daleko temu do rzeczywistości.Też przekopałem multum stron porównania itd i na koniec gdy miał paść wybór okazuje się,że nie wiem dalej który wybrać aparat.Najlepiej wybrać się do sklepu.

LX-7
http://obrazki.elektroda...._1399979591.jpg

XZ-2
http://obrazki.elektroda...._1399979793.jpg



Funkcje,możliwości LX-7 posiada ogromne o reszcie będą decydować użytkownika umiejętności.Ogólnie świetnie sobie radzi przy słabym świetle,jakość filmów szczena opada,zdjęcia jakie ? trzeba się nauczyć :)

G15,HX100 drogie a w przypadku Sony to już wcale się nie dziwię (logo) Lepiej te pieniądze przeznaczyć na karte i futerał.

XZ-2 fajny aparat odchylany ekran + dotykowy też bym chciał chociaż odchylany ekran w lx-7 no cóż.
W praktyce Zdjęcia jak i filmy robi ciemniejsze.
Na karcie SD (tania 1GB bo taką miałem wtedy) przy nagrywaniu (z terkotką na czele) na ekraniku lcd obraz rwie.Przy odtwarzaniu na komp. jest płynnie.
Dopatrzyłem się również ,że w odległych miejscach na zdjęciu tam gdzie jest ciemniej lub pada dużo cienia w miejscu tym co chcemy coś dostrzec jest słabo widoczne.Jak jest ciemniej to w gorszych warunkach oświetleniowych będzie gorzej.
Nie jest to zły aparat ale jak ktoś ma pieniążków na tyle by dołożyć do LX-7 który nie jest też tani to polecam,będzie zadowolony.

RB - Wto 13 Maj, 2014

LEX napisał/a:

XZ-2 ...
W praktyce Zdjęcia jak i filmy robi ciemniejsze.


A skąd te wieści? I w jakich warunkach (tzn. co na aparacie poustawiane)?

martinezzg - Wto 13 Maj, 2014

Dziękuję za informację a jeszcze jedno pytanie jak aparat radzi sobie na pełnej automatyce żona lub córka nie ustawi nic poza zielonym :) a też dużo zdjęć robią więc jest to ważne dla nas ... Aparat radzi sobie z doborem na auto jak należy ?
Chris rozumiem że mnogość ustawień po zrobieniu zdjęcia jest duża? Nasycenie kontrast itp??

Chris62 - Czw 15 Maj, 2014

NA pełnej autoamtyce generalni eradzi sobie dobrze i mało tego nawet na nią jest wpływ takie uproszczone i konkowe regulacje.
Możesz wpływać np an to aby aparat dobierał mniej lub bardziej przymknięte wartości przysłony - rozmywać tło lub nie, odcień kolorystyczny cieplejszy-zimniejszy - i coś tam jeszcze znajdziesz to w instrukcji.
Niemniej automatyka czasem niepotrzebnie podbija ISO no i bywa że dla danej sytuacji nie stosuje optymalnej opcji AF.
Ja mam hopla na punkcie dokłądności AF i w tym celu zmniejszam kwadrat obszaru AF do minimum po to aby dokładnie pokazać aparatowi na którym obszarze mi zależy - mała uwaga - nie każdy aparat ma taką funkcję.
Ten kwadrat można przemieszczać po ekranie wtedy nie musimy przekadrowywać.
Przy zdjęciach macro - z bliska i na pełnym otowrze to ważne bo F1,4 nawet tu ma swoje wymogi.
Przy AF macro aparat ostrzy znacznie wolniej ale umożliwia zbliżenie do obiektu na 30 cm przy ogniskowej 90 mm - to daje dosyć dobre zbliżenie.
Do tego można dokupić Raynoxa jak komuś na lepszym macro zależy (mocujemy przez dodatkową tulejkę).
W normalnym trybie LX7 jest szybki - około 0,25s zajmuje zrobienie zdjęcia z wyostrzeniem! To jest poziom lustrzanek!
Co ważne ciemny pokój itp AF nie ma problemu.



Po zrobieniu zdjęcia najwięcej wyciśniesz z formatu RAW możesz regulować wszystko poza punktem ostrości. Oczywiście trzeba zadbać o jako taką ekspozycję bo mocnych przepałów czy nadmiernego niedoświetleni anie odzyskasz.
Niemniej aparat naświetla w miarę dokładnie. Są 3 tryby pomiaru jak w innych.
W samym aparacie po zrobieniu zdjęcia możesz stosować różne filtry dostępne w menu np czarno białe, żywe, jaśniejszy cień pod światło i wiele innych.
Przed zrobieniem zdjęcia możesz stosować różne bracketingi naprawdę mnóstwo funkcji nie sposób to opisać w jednym poście.
Wiele razy przydał mi się bracketing proporcji boków miałem wersję na plazmę i papier 4:3 lub 3:2 jednocześnie.
Można też robić zdjęcia w trakcie kręcenia filmu.
Filmujesz i w odpowiednim momencie robisz pstryk - chyba do 20 fotek można za jedną sekwencją filmową cyknąć aczkolwiek chyba tylko do 3 MP nie pamiętam ale t oi tak fajna sprawa bo nie trzeba wybierać czy filmowąć czy pstrykać a na telewizor to nawet tylko 2 MP by stykło.

LX7 ma taką domyślną urodę ze robi jaśniejsze zdjęcia - zwłaszcza w cieniach czasem to może powodować wrażenie wyprania itp. coś na styl HDR. Tu chodzi jednak o zachowanie widoczności w cieniach właśnie więc kiedy chcemy uczynić zdjęcie żywszym wystarczy podbić kontrast wedle włąsnego uznania.
Można to zrobić przed pstrykiem w regulacji kolorystyki w menu i zostawić na stąłe lub zapisać do ustawień własnych.

LX7 ma też fajne wyostrzanie inteligentne - i takie faktycznie jest bo wyostrza np tylko obszar drobnych detali a powierzchnie gładkie pomija dzięki temu nie podbija szumów na tych gładkich powierzchniach a drobnica jest czytelna.
są 3 stopnie tego wyostrzania niezależnie od standardowego wyostrzania.
Kombinacje między nimi dają różne efekty siły wyostrzenia i wyrazistości.
Bez problemu możemy też uzyskać miękki prawie lustrzankowy obraz - nie każdy lubi oczo..y styl.
Co zauważam to wydruki z LX7 na papierze wychodzą świetnie i to już z jpga.
Monitory są różne ich kalibracje też no i różnie zdjęcia mogą wyglądać. Ktoś widzi OK a ktoś to samo określi jako mydło itp.

Co do porównań jakości jest ich wiele odwiedź dpreview scenkę porównawczą jest test LX7 albo Imaging resource - bardzo rozbudowany test obrazuje różne opcje kolorystyki, dynamiki wyostrzania itd. itp.

LEX - Sob 17 Maj, 2014

Chris62,

Co może być przyczyną gdy kopiuje z aparatu zdjęcia i filmy 3.8GB na dysk i kopiowanie zatrzymuje się w różnym miejscu i stoi tak ? Trzy razy próbowałem przerzucić i zatrzymuje się przy każdym w innym miejscu ?

[ Dodano: Sob 17 Maj, 2014 20:18 ]
Ok problem rozwiązany.

[ Dodano: Pon 19 Maj, 2014 14:05 ]
Kilka moich focin :)


fireman82 - Wto 20 Maj, 2014

A tak z ciekawości, czym różni się Panasonic LX7 od Leica D-Lux 6, poza ceną oczywiście?

[ Dodano: Sro 21 Maj, 2014 20:47 ]
Jeszcze jedno, orientuje się ktoś może, co to za funkcja, gdy chcę zrobić zdjęcie, ostrzę i gdy tło jest jaśniejsze od obiektu, wtedy obiekt sam robi się jaśniejszy automatycznie, co to jest?

magik22 - Wto 27 Maj, 2014

Witam.

Mam takie pytanie. Przeglądałem praktycznie wszystkie wątki odnośnie LX7, wiele przykładowych zdjęć na różnych stronach, ale zastanawia mnie słabe nasycenie barw (czerwona, niebieska, zielona itd.). Nie wiem czy to kwestia jakiś ustawień, ale na większości zdjęć barwy są takie nijakie.

Do tej pory pstrykałem zdjęcia Sony A300 z kitowym (do kitu :) )obiektywem oraz tamronem tele i mam wrażenie, że kolory były dużo bardziej wyraziste.

Potrzebuję zakupić jakąś małpkę z dość jasnym obiektywem i nagrywaniem filmów hd, żeby często ją mieć po ręką bo przyszła na świat mała pociecha, a nosić Alfę jest ciężko.

Zastanawiam się miedzy LX7 a Sonym rx100.

Dajcie znać proszę, jak to wygląda u Was, u posiadaczy LX7.

Z góry serdeczne dzięki.
Maciek

Chris62 - Wto 27 Maj, 2014

magik22 napisał/a:
Witam.

Mam takie pytanie. Przeglądałem praktycznie wszystkie wątki odnośnie LX7, wiele przykładowych zdjęć na różnych stronach, ale zastanawia mnie słabe nasycenie barw (czerwona, niebieska, zielona itd.). Nie wiem czy to kwestia jakiś ustawień, ale na większości zdjęć barwy są takie nijakie.


Wyżej o tym pisałem to kwestia wyboru opcji w menu - bardzo rozbudowanym dodam.
Aparat naświetla stosunkowo jasno - można spotkać aparaty które przy tym samym ISO, czasie i przysłonie zrobią 2x ciemniejsze zdjęcia.
Z tego względu nie należy za bardzo sugerować się ISO w testach bo LX7 użyje ISO 100 tam gdzie inny aparat użyje ISO 400-800 w zależności od tej cechy właśnie i jasności obiektywu a ta w LX-7 jest najlepsza z kompaktów.

Aby uzyskać ciemniejsze bardziej kontrastowo wyglądające zdjęcia wystarczy obniżyć EV często aż o 1- podbić kontrast, ewentualnie skalibrować balans bieli.
Generalnie ja jednak nauczyłem się operować na RAWach i nie zwracam uwagi na takie aspekty.
Dla mnie liczy się precyzja AF, optyka i cechy matrycy.
Kolorki kontrasty itp nigdy nie wiemy jakie wyjdą zanim nie obejrzymy tego na papierze albo skalibrowanym monitorze.
Na jednym monitorze może być super na innym pasta.
Inaczej trzeba obrobić fotki do prezentacji na monitorze inaczej na papier zwłaszcza dużego formatu.

magik22 napisał/a:


Zastanawiam się miedzy LX7 a Sonym rx100.

Dajcie znać proszę, jak to wygląda u Was, u posiadaczy LX7.

Z góry serdeczne dzięki.
Maciek


Obydwa kompakty zasługują na uznanie.
Ja wybrałem akurat LX7 jako zapas do bezlusterkowca taki zoom na codzień przy sobie i do pracy. Nie używam go jak małpki raczej korzystam z jego możliwości - przypinam tulejkę redukcyjną stosuję filtr polaryzacyjny - tulejka pełni też rolę ochrony obiektywu w tłumie, wszak ktoś może trącić ramieniem w wysunięty tubus obiektyw i trwale go uszkodzić, poza tym tuleja + filtr UV stanowi ochronę przed deszczem i kurzem dla obiektywu.
Do stopki na flasha przypinam wizjer kiedy słońce daje po oczach generalnie LX7 nie jest małpką - to aparat mocno zaawansowany wymagający wiedzy i umiejętności korzystania z jego opcji.
Poza tym LX7 ma lepsze cechy w kwestii macro od RX100 i lepszy AF.
Z tego co porównywałem optyka LX7 lepiej wypada na obrzeżach kadru i przewaga RX100 w megapikselach na matrycy idzie w gwizdek na tym obszarze.
Na zakup trzeba jednak spojrzeć pod kątem własnych potrzeb i wymagań.
LX-7 nie zaoferuje tak małej głębi ostrości jak bezlusterkowiec ze stałką, w tele też nie poszalejemy jak np Stylusem 1 itp.
Za to mamy bardzo przydatny szeroki kąt i F1,4 do wnętrz z zoomem 4x, macro i wiele innych zalet - filmowanie FHD , zdjęcia 3d itd itp.
Kompromis jak zawsze.

TomPL2 - Wto 27 Maj, 2014

Chris62 napisał/a:
... Aparat naświetla stosunkowo jasno - można spotkać aparaty które przy tym samym ISO, czasie i przysłonie zrobią 2x ciemniejsze zdjęcia.
Z tego względu nie należy za bardzo sugerować się ISO w testach bo LX7 użyje ISO 100 tam gdzie inny aparat użyje ISO 400-800 w zależności od tej cechy właśnie i jasności obiektywu a ta w LX-7 jest najlepsza z kompaktów...

Któryś już raz piszesz o tym, ale czy w testujący w testach zdaje się na automatykę (ustawienie ISO)? Przecież świadomy i doświadczony w używaniu tego aparatu użytkownik ustawi jak chce i takie stwierdzenia jak "naświetla stosunkowo jasno" nic nie wnoszą, a wręcz zaciemniają sytuację.

Chris62 - Sro 28 Maj, 2014

TomPL2 napisał/a:
Chris62 napisał/a:
... Aparat naświetla stosunkowo jasno - można spotkać aparaty które przy tym samym ISO, czasie i przysłonie zrobią 2x ciemniejsze zdjęcia.
Z tego względu nie należy za bardzo sugerować się ISO w testach bo LX7 użyje ISO 100 tam gdzie inny aparat użyje ISO 400-800 w zależności od tej cechy właśnie i jasności obiektywu a ta w LX-7 jest najlepsza z kompaktów...

Któryś już raz piszesz o tym, ale czy w testujący w testach zdaje się na automatykę (ustawienie ISO)? Przecież świadomy i doświadczony w używaniu tego aparatu użytkownik ustawi jak chce i takie stwierdzenia jak "naświetla stosunkowo jasno" nic nie wnoszą, a wręcz zaciemniają sytuację.


Nie ustawi jak chce tylko tak jak pozwala światło.
Jeżeli fotografujesz ruchomy obiekt wymagający użycia migawki 1/640s do zamrożenia ruchu to masz ograniczenie nr 1.
Potem w zależności od wymaganej głębi ostrości dobierasz przysłonę i tu masz ograniczenie nr 2.
Kiedy światła jest mało i chcesz uniknąć wejścia w nieużywalny zakres ISO musisz przysłonę otworzyć - zmniejszyć GO.

W zależności od światła zostanie dobrane więc ISO a to wcale nie oznacza, że zdjęcia z różnych aparatów wyjdą takie same pod względem jasności - komu wyjdą za ciemnie będzie musiał ISO skorygować na wyższe i tym samym pogorszy mu się jakość bo wzrośnie szum.
Mam kilka aparatów i często widzę takie zjawiska.
Ostatnio na przykład ten sam widoczek LXem załatwiłem przy ISO 100; 1/2000s/ F4 a NXem dla tej samej sceny musiałem czas wydłużyć do 1/1600s a i tak dostałem ciemniejsze zdjęcie i musiałem w post procesie podbić EV.
Akurat w tym zakresie to nie problem ale kiedy światła jest mało to takie podbijanie podbija szum.
W drugą stronę jest tylko lepiej

Jeżeli obiektyw ma wadę winietowania to dodatkowo trzeba rozjaśniać zdjęcia.

Generalnie zwracam uwagę, żeby z rezerwą podchodzić do porównań komapktów na tych samych ISO w testach bo w praktyce nigdy na tym samym ISO nie pracują aby uzyskać identyczny efekt co wynika właśnie z pola powierzchni matrycy stopnia jej pokrycia przez optykę, cech optyki, jej jasności jak i czułość samej matrycy.
W kompakcie obiektywu nie wymienisz i trzeba go oceniać po całości a nie wyrywkowo.

Podam taki przykład z życia - na wakacjach byłem w grupie z firmy wielu było takich co zabrali lustzranki z kitem różne Nikon D5000 Sony Alfa 200 itp.
Tam gdzie ja miałem ISO 400 przy ekw. 24/F1,4 oni mieli ISO 3200 i 28 mm bo 24 kit lustrzanki nie obsługuje. Często nei mogli objąć tego i owego w kadrze co ja bez problemu obejmowałem bo np przy proporcji 16:9 LX-7 dysponuje jeszcze szerszym kątem widzenia na dłuższym boku dziei matrycy multi aspect.
Kit lustrzanki na pełnym otworze to mizeria optyczna a LX-7 na pełnym otworze daje radę.
F2-2,8 to dla niego optymalna przysłona a lustrzanka optimum uzyskuje przy F4-F8.
Efekt jest taki że fotki z kompaktu wypadły lepiej niż z lustrzanek.
Wniosek jest taki że optyka ma bardzo duży wpływ na efekt - ale to chyba nie nowość?

[ Dodano: Sro 28 Maj, 2014 12:29 ]
fireman82 napisał/a:
A tak z ciekawości, czym różni się Panasonic LX7 od Leica D-Lux 6, poza ceną oczywiście?

[ Dodano: Sro 21 Maj, 2014 20:47 ]
Jeszcze jedno, orientuje się ktoś może, co to za funkcja, gdy chcę zrobić zdjęcie, ostrzę i gdy tło jest jaśniejsze od obiektu, wtedy obiekt sam robi się jaśniejszy automatycznie, co to jest?


Leica D-Lux 6 zawiera soft Lightroom wiec moze toby ć ciekawa alternatywa dla kogoś kto ma zamiar kupić ten soft no ichce mieć znaczek Leica na aparacie.
Poza tym ma nieco inny korpus - dla mnie LX-7 wygląda lepiej i ma mały grip dla lepszego uchwytu.

Co do naświetlania to masz widocznie obiekt z tylnym oświetleniem i pytanie na czym Ci zależy. Możesz zmienić pomiar światła na punktowy i pokazać np tło aparat przycieni obiekt wieć aby go oświetlić potrzebujesz flasha lub innego źródła światła.
Jeżeli wskażesz na obiekt dostaniesz przepalone tło jasną poąwiatę.
Możesz wybrać pomiar matrycowy i uśrednić jedno z drugim.
Efekt zależy od tego jaka ta różnica jest.

Bez doświetlania możesz spróbować użyć programu HDR który LX posiada - zrobi 2-3 zdjęcia różnie naświetlone i połączy w jedno.
O ile ja próbowałem tą opcje to stwierdziłem żę na fabrycznych nastawach otrzymałem zbyt jasne zdjęcia dlatego przestawiłem w menu na ciemniejsze i HDR wychodzą OK aczolwiek obiekty w ruchu mogą się rozmazać.
Niemniej to super opcja dla tych, którzy nie robią HDR ręcznie

TomPL2 - Sro 28 Maj, 2014

Chris62 napisał/a:
Ostatnio na przykład ten sam widoczek LXem załatwiłem przy ISO 100; 1/2000s/ F4 a NXem dla tej samej sceny musiałem czas wydłużyć do 1/1600s a i tak dostałem ciemniejsze zdjęcie i musiałem w post procesie podbić EV.

W przypadku potrzeby stosowania tak krótkich czasów to zgoda - mamy ograniczenia, choć wydaje mi się, że "na co dzień" rzadko potrzebujemy takiej ekstremalnej kombinacji GO i migawki. A zdjęcia testowe to już w ogóle zazwyczaj są bardzo statyczne ;)

martinezzg - Sro 28 Maj, 2014

magik22- dokładnie wiem o czym piszesz - w sumie to powiem szczerze ze każdy aparat który nie złapiesz teraz w rękę w porównania do sonego będzie robił takie zdjęcie ze będziesz miał wrażenia małego nasycenia barw - sony podbija je bardzo z automatu - większość osób które robią zdjęcia nie lubi tego - ale z kolie dużo osob który cykają od okazji do okazji chwali sobie sony za te włąśnie "bajkowe kolory" sam o to pytałem w tym wątku wcześniej -
magik22 - Czw 29 Maj, 2014

martinezzg i co wybrałeś?
Ja już straciłem 3 dni na czytanie testów oraz zagranicznych forów ale ile ludzi, tyle opinii.
Wybór jest bardzo ciężki

fireman82 - Czw 29 Maj, 2014

Chris62 napisał/a:
Możesz zmienić pomiar światła na punktowy i pokazać np tło aparat przycieni obiekt wieć aby go oświetlić potrzebujesz flasha lub innego źródła światła.
Jeżeli wskażesz na obiekt dostaniesz przepalone tło jasną poąwiatę.
Możesz wybrać pomiar matrycowy i uśrednić jedno z drugim.


Pytanie banalne, Chris62, jaki pomiar światła to matrycowy? i powiedz jak masz ustawione Tryb AF i Tryb Pomiaru? w ustawieniach.

cube007 - Pią 30 Maj, 2014

martinezzg napisał/a:
magik22- dokładnie wiem o czym piszesz - w sumie to powiem szczerze ze każdy aparat który nie złapiesz teraz w rękę w porównania do sonego będzie robił takie zdjęcie ze będziesz miał wrażenia małego nasycenia barw
Chyba kazdy aparat - nawet prosta małpka - pozwala na ustawienie nasycenia kolorów :roll:
LEX - Sob 31 Maj, 2014

Jak ktoś chętny zapraszam do oglądania :) ścinkami itp rzeczami się nie przejmować wiadomo YouTube.

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

Chris62 - Nie 01 Cze, 2014

TomPL2 napisał/a:
Chris62 napisał/a:
Ostatnio na przykład ten sam widoczek LXem załatwiłem przy ISO 100; 1/2000s/ F4 a NXem dla tej samej sceny musiałem czas wydłużyć do 1/1600s a i tak dostałem ciemniejsze zdjęcie i musiałem w post procesie podbić EV.

W przypadku potrzeby stosowania tak krótkich czasów to zgoda - mamy ograniczenia, choć wydaje mi się, że "na co dzień" rzadko potrzebujemy takiej ekstremalnej kombinacji GO i migawki. A zdjęcia testowe to już w ogóle zazwyczaj są bardzo statyczne ;)


Tu nie chodziło o konkretną kombinację tylko różnice w ekspozycji dla takiego samego oświetlenia których być nie powinno.
Przy takim świetle akurat nieszkodliwe ale kiedy światła mniej to każde EV ma znaczenie.
Dlatego zanim ktoś porówna ISO należy sprawdzić stopień naświetleni aż konkretnych porównywanych aparatów bo co z tego że aparat ma fajne ISO 1600 skoro inny aparat użyje zaledwie ISO 400 też fajnego dla takiego samego zdjęcia i całe to porównanie jest o kant d.. potłuc.?

Co do zamrażania wychodzę z założenia że będzie mi często potrzebne a tu trzeba dołożyć sprawność AF a ta też rośnie jeżeli światło jest lepsze.
Jasność optyki sprzyja krótszym czasom i niższemu ISO a w przypadku małej matrycy nie trzeba za bardzo martwić się o zbyt małą GO.
W słabym świetle i przy ciemnym obiektywie nawet lustrzanki mogą polec właśnie z powodu AF a jak polegnie AF to na nic lepsza matryca i koło się zamyka.
Przy ruchu na nic też jakakolwiek stabilizacja i statyw chyba że panoramować będziemy .:mrgreen:

[ Dodano: Nie 01 Cze, 2014 16:32 ]
fireman82 napisał/a:
Chris62 napisał/a:
Możesz zmienić pomiar światła na punktowy i pokazać np tło aparat przycieni obiekt wieć aby go oświetlić potrzebujesz flasha lub innego źródła światła.
Jeżeli wskażesz na obiekt dostaniesz przepalone tło jasną poąwiatę.
Możesz wybrać pomiar matrycowy i uśrednić jedno z drugim.


Pytanie banalne, Chris62, jaki pomiar światła to matrycowy? i powiedz jak masz ustawione Tryb AF i Tryb Pomiaru? w ustawieniach.


Aparat mierzy cąły kadr, średni ważony i punktowy.
Na przykład w dzień punktowy np zmierzy ci światło za oknem wtedy wszystko w pokoju wyjdzie ciemne. (możesz to doświetlić lampą i będzie OK.)
Jeżeli punktowo zmierzysz np obiekt w pokoju na tle okna to za oknem będzie plama.

Matrycowy uśredni to tak, żeby było coś tu i tu - każda sytuacja może być inna nie ma wyjścia trzeba myśleć i wiedzieć na czym nam zależy i trochę popraktykować.

Punkt AF też zależnie od potrzeb - punktowy możemy skierować na konkretny obiekt czym zwiększamy precyzję.
Wielopunktowy może zadziałać losowo - tzn z reguły ustawi się na największy kontras ale to wcale nie znaczy że tam gdzie nam zależy.
Do gębusi jest wykrywacz twarzy - używam jak komuś daje w ręce aparat i proszę o pstryka bo wątpię ze ktoś potrafi punktowym ustawić i przekadrować albo ustawić ostrość bez przekadrowania.
Są też opcje śledzenia obiektu co pozwala utrzymać ostrość na wybranym detalu nawet przy przekadrowaniu.
A no i macro - konieczne do włączenia przy bliższych planach zwłaszcza w tele (od 30 cm przy 90mm) ale wtedy aparat ostry znacznie wolniej.

LEX - Czw 12 Cze, 2014

Zainteresowałem się DIGISCOPINGIEM do LX7 ma ktoś wiedzę na ten temat który i jak to zamocować ?
Jar - Czw 12 Cze, 2014

Rozejrzyj się za tym:
http://deltaoptical.pl/bl...65mm,d1976.html
albo za podobna konstrukcją innego producenta u dystrybutorów sprzętu astro, w działach typu adaptery/złączki lub astrofotografia. Oprócz deltoptical masz jeszcze teleskopy.pl, astromarket, astrokrak, fotzakupy.pl, astroshop.pl (ten ostatni to filia niemieckiego dystrybutora, reszta to krajowi).
Potrzebujesz adaptera w takiej formie, bo LX7 nie ma możliwości instalowania tzw. tulejki filtrowej osadzanej na korpusie aparatu, a jedynie adapter do filtrów 37mm mocowany bezpośrednio do ruchomej tulei obiektywu. Wieszanie do lunety aparatu za ruchomy koniec obiektywu byłoby średnio mądrym pomysłem.
Prawdopodobnie (domysł) LX7 dobrze się sprawi w digiscopingu, bo ma obiektyw ze stosunkowo małym zoomem.
Adapter typu linkowanego powyżej ma regulowana platformę ze statywowym gwintem 1/4" pod aparat, oraz szczęki/zacisk do zamocowania tego na korpusie okularu lunety/teleskopu -sprawdź zakres średnic (ten konkretny model występuje w dwóch wersjach). Ważne: Twoja luneta powinna mieć okular o dużym eye relief (odstępie źrenicy wyjściowej, co najmniej 18-20mm) oraz długoogniskowy (czyli dający małe powiększenie). W praktyce jedno jest zwykle pożenione z drugim. Jeśli to jest sprzęt z wymiennymi okularami (np. standard 1.25"), to możesz sam dobrać odpowiedni. Jeśli luneta z okularem typu zoom (zwykle niewymiennym), to wybierz taką o mniejszym powiększeniu minimalnym i naprawdę zadbaj o duży eye relief. Projekcja afokalna (to jest typ zestawienia optyki aparatu i lunety w digiscopingu) daje bardzo duże efektywne ogniskowe wypadkowe (łatwo przesadzić) i jest bardzo podatna na drastyczne winietowanie, jeśli trafi nam się za małe wysunięcie źrenicy wyjściowej okularu projekcyjnego (w zestawieniu z danym aparatem).
Pozdrawiam
-J.
P.S. W wielu przypadkach poprawne zestawienie aparatu z lunetą w projekcji afokalnej nie jest łatwą sprawą -winietowanie, dystorsja, problemy z ostrością. Ogólnie sporo zmiennych do optymalnego ustawienia. Z rad których mi kiedyś udzielał spec od tych spraw pamiętam jeszcze użycie trybu makro w aparacie. Generalnie łączenie z teleskopem/luneta aparatu z wymienna optyką jest prostsze i bardziej efektywne. Ale widziałem też całkiem przyzwoite przykłady zdjęć z projekcji afokalnej, zarówno dziennych, jak i nocnych (astro). Niektóre aparaty "daja radę", inne nie. Paradoksalnie, całkiem nieźle w tej metodzie potrafią się spisać telefony komórkowe...

LEX - Czw 12 Cze, 2014

Wielkie dzięki Jar,
Chris62 - Sob 14 Cze, 2014

Jar napisał/a:
.
Potrzebujesz adaptera w takiej formie, bo LX7 nie ma możliwości instalowania tzw. tulejki filtrowej osadzanej na korpusie aparatu, a jedynie adapter do filtrów 37mm mocowany bezpośrednio do ruchomej tulei obiektywu. Wieszanie do lunety aparatu za ruchomy koniec obiektywu byłoby średnio mądrym pomysłem.
..


LX7 ma obie możliwości. Zarówno tulejkę 52 mm mocowaną do korpusu jak i gwint na końcu obiektywu do którego przykręca się adapter na filtr 37 mm.
Wcześnie j pisaliśmy o takowych akcesoriach.
Tuleja 52 mm umożliwia podpięcie ciężkich konwerterów wide/tele/macro.
Stosuję ją także do filtra CPL bo dzięki niej obiektyw jest chroniony przed mechanicznymi uderzeniami wodą kurzem itp.
To 37 mm jest dla tych którzy chcą mieć jednocześnie mały aparat i filtr na obiektywie. bo tulejka wydłuża korpus więc do kieszeni już nie wejdzie.
Za to operuje się nim wygodniej i bezpieczniej.

Jar - Pon 16 Cze, 2014

Aha, czyli muszę odszczekać fragment tego, co napisałem. Zmylił mnie ten adapter 37mm mocowany do obiektywu, na opisy którego natrafiłem, badając sprawę. Dzięki Cris62 za korektę.
@LEX: Możesz zatem wykorzystać oba sposoby mocowania, tulejkę i ten regulowany adapter z podstawką i szczęką.
Pierwszy sposób ma te zaletę, że automatycznie eliminuje problem z osiowością oraz bocznym światłem. Lepiej się sprawdza przy cięższych aparatach, ale tu najsłabszym ogniwem jest zawsze wyciąg okularowy/gniazdo okularu lunety. Minusem (dużym, ostrzegam!) jest to, że musisz jakoś dorobić złączkę do zamocowania tego na okularze teleskopu/lunety, problem znam z autopsji. Standardowych rozwiązań właściwie brak, za wyjątkiem słabo dostępnych i drogich, specjalnych adapterów będących dedykowanym projekcyjnym okularem (w standardzie 1.25" albo 2") z gwintem 52mm. Widziałem coś takiego pod marką William Optics lub Baadera w cenie kilkuset zł.
Druga metoda to ta omówiona w poprzednich postach, czyli ten regulowany adapter Baaadera ze szczękami/zaciskiem. Wymaga wprawdzie regulacji aby zachować osiowość, ale wystarczy to zrobić raz, no i zamocujesz to bez żadnych dodatkowych elementów. To ułatwi sprawę szczególnie w przypadku lunet z niewymiennymi okularami. Problem bocznego światła rozwiązujesz banalnie kawałkiem rurki/opaski z dowolnego czarnego materiału. Dlatego rekomendowałbym raczej to rozwiązanie, chyba, że masz łatwy dostęp do tokarza.
Pozdrawiam
-J.

LEX - Pon 16 Cze, 2014

Tulejki nie chcę stosować bo mam adapter z filtrem.Natomiast boczne światło to drugi sposób też mi się wydaje lepszy.Przemyślę jeszcze cały taki zestaw.

[ Dodano: Sob 21 Cze, 2014 21:03 ]
https://www.youtube.com/watch?v=VlGd9cxKLfw

Chris62 - Sro 09 Lip, 2014

Jar napisał/a:
Aha, czyli muszę odszczekać fragment tego, co napisałem. Zmylił mnie ten adapter 37mm mocowany do obiektywu, na opisy którego natrafiłem, badając sprawę. Dzięki Cris62 za korektę.
-J.

Oj tam trudno wszystko wiedzieć po to wymieniamy informacje.
Dla mnie też ciekawe te "myki" z astro bo kompletnie się na tym nie znam.
Napiszcie coś więcej o tym.

Co do adaptera 37 mm to dodano go w stosunku do poprzednika LX5 dla tych, którzy chcieli zakładać filtry bez tulejki 52 mm a która przecież powiększa aparat no i to komuś może przeszkadzać.
Teraz po prostu jest wybór pomiędzy tymi dwoma opcjami i ja korzystam z obu w zależności od sytuacji.

Born2Be3 - Czw 30 Paź, 2014

adaptery, przejściówki 58mm, 37mm powiem Wam szczerze że już się pogubiłem... Wytłumaczcie mi proszę najprościej jak się da czy będę mógł do aparatu podpiąć filtr polaryzacyjny a do niego automatyczny dekielek? Jeśli filtr polaryzacyjny to na ile mm powinienem kupić?
Chris62 - Czw 30 Paź, 2014

Jeżeli auto dekielek to CPL 52 mm odpada.
Auto dekielek jest otwierany wysuwąjcym się obiektywem.
W tym celu taki dekielek musisz kupić w wersji grubszej (aby filtr pod nim się zmieścił bo inaczej się nie zamknie)
Do tego taki cieńki pierścień redukcyjny obiektyw -> 37 mm
do tego filtr CPL 37 mm.

Ja jednak stosuję cpl 52 mm na tulejce - tulejk achroni obiektyw od deszczu wiatru kurzu i sił zewnętrznych - łatwiej kręcić pierścieniem filtra na końcu tulejki niż na obiektywie - poza tym miałbym obawy ż ego "obkiwam."

Owszem w pewnych sytuacjach stosuję filtr UV 37 mm i auto dekielek.
Często też stosuję opcję fabryczna bez niczego bo tylko taka mieści się w firmowym skórzanym futerale i tak na codzień aparat noszę.
Konfiguracje tulejkowo filtrowe stosuję kiedy mam jakieś plany fotograficzne zrezta wszystko to mieści sie w kartonowy m pudełeczku i w razie czego chwial moment i aparacik gotowy do akcji.
A i dodatkowo też wizjerek noszę.

Trochę to pokręcone dlatego marzyłby mi się LX7 z wbudowanym wizjerem, łatwo dostępnym bagnetem na tuleję 52 mm nie wymagającym odkręcania pierścienia no i nie wiem dlaczego obudowa obiektywu od razu nie ma gwintu na filtry tylko jakiś zewnętrzny wymagający dodatkowej redukcji.

Mając porównanie do Szajsunga widzę, że Panasonic tak to obmyślił żeby więcej kasy za aparat zainkasować - za jego cenę z wizjerem można kupić aparat NX z matryca DX i wbudowanym wizjerem. Jest zdecydowanie za drogi no ale lubię go jasny zoom mały gabaryt dobra jakość zdjęć i bezawaryjność.

W Szajsungu dobre też już chyba się kończy bo np do NX30 ładowarki nie dają a i akumulator zmienili na złość. Cóż uczą się od najlepszych..


BTW zapasowy aku do Panasa też drogi jest...

LEX - Czw 30 Paź, 2014

Najprościej tłumacząc: adapter 37mm + filtr 37mm + auto dekielek
http://fripers.pl/product...-FreePower.html
http://fripers.pl/product...C--C--37mm.html
http://fripers.pl/product...asonic-LX7.html

i wygląda to tak http://www.alibaba.com/pr..._850270328.html

Drugi sposób to: http://fripers.pl/product...-FreePower.html i do tego montujesz tak samo różne filtry,osłony przeciwsłoneczne tylko z gwintem 52mm.
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/2996_10152724303950603_913861029_n.jpg
http://4.bp.blogspot.com/...s1600/elvis.png

Według mojej ocenie pierwszy sposób lepszy bo mieści się w futerale.

Chris62 napisał/a:
łatwiej kręcić pierścieniem filtra na końcu tulejki niż na obiektywie - poza tym miałbym obawy ż ego "obkiwam."

Można śmiało kręcić filtrem nic się nie stanie,plastyk wytrzymały.
http://www.youtube.com/watch?v=4qj3mL3VL3E
Chris62 napisał/a:
no i nie wiem dlaczego obudowa obiektywu od razu nie ma gwintu na filtry tylko jakiś zewnętrzny wymagający dodatkowej redukcji.

Dla pieniędzy.Na początku też myślałem tak, wkręcić stary filtr od kamery bezpośrednio do obiektywu ale ocierałby o szkło,filtry musieli by robić dłuższe.

Born2Be3 - Czw 30 Paź, 2014

takiej właśnie odpowiedzi oczekiwałem, dziękuje Wam Chris i Lex :) Korzystając jeszcze z okazji chciałbym zapytać o kartę SD, czy karta HAMA 32GB SDHC CLASS10 UHS-I 45MB/s da radę pociągnąć filmy FHD? Gdybym miał więcej gotówki bez zastanowienia wybrałem jakiegoś sandiska, ale ze względu na okrojony budżet muszę kupić coś tańszego.

http://allegro.pl/karta-p...4725803515.html

LEX - Czw 30 Paź, 2014

Do filmów FHD nawet radzi sobie karta class4 :)

HAMA 32GB SDHC CLASS10 UHS-I -śmiało,nie warto przepłacać bo różnicy nie zauważysz chyba ,że przy kopiowaniu w czytniku komputerowym.

Pomyśl nad microsd szersze użycie np dajesz oglądać fotki znajomym na tablecie itp sytuacje.

http://www.komputronik.pl...apterem_SD.html

http://www.komputronik.pl...apterem_SD.html

Kolejna dobra rzecz przy okazji to zamiast bawić się w łączenie kablem kup sobie http://www.komputronik.pl...SB_czarny.html# wkładasz karte w czytnik do tv i oglądamy :)

Born2Be3 - Czw 30 Paź, 2014

Dziękuje :) W takim razie nie będę przepłacał i zdecyduje się na wspomnianą HAME. Przeczytałem instrukcje od deski do deski i wydaje mi się że większość rzeczy rozumiem, poza jedną... W swoim już leciwym FZ38 nie miałem trybu "schematy programowe" a w instrukcji piszą o tym jedynie ogólnie. Do czego ten tryb służy i który z trzech najlepiej wybrać: Standard, Max, MTF?
Chris62 - Pią 31 Paź, 2014

Dobre pytanie ale odpowiedź jest banalnie prosta kiedy sobie uświadomisz że ten aparat ma obiektyw F1,4 a czas migawki ograniczony do 1/2000s przy tej przysłonie. (standard dla migawki centralnej) za to flash ma synchro na dowolnym czasie to spora zaleta
Co miałbyś zrobić gdybyś potrzebował użyc F1,4 w słońcu? Musiałbyś dokupić filtr ND i zakręcać,
A LX7 taki filtr ma wbudowany i włącza się on automatycznie w trybie P.
I tu masz do wyboru max - aparat dostosuje parametry do maksymalnego możliwego otwarcia przysłony,
MTF - aparat dobiera przysłonę optymalną pod kątem paramterów optycznych tj aby uzyskać najlepszą ostrość i inne cechy - każdy obiektyw osiąga swoje max po przymknięciu i tu nie musisz wiedzieć która przysłona jest optymalna - aparat to wie.
(podobnie też wie kiedy używasz trybów automatycznych)


Standard to standard czyli nie wiadomo - z praktyki wnioskuję ze jest to mix obu trybów stosowany w zależności od oświetlenia.

Polecam tryb max i mtf zapisać do pamięci C (4 do wyboru) można je szybko włączać a zapisać można też inne paramtery np tryb AF korekcję ev zasadniczo wszystkie nastawy.
Poza tym aparat zawsze pamięta nastawy z każdego innego trybu.
Dodatkowo filtr ND możesz szybko włączać/wyłączać dźwignią nad ekranem kiedy pracujesz w trybie M, S lub A - o prześwietleniu aparat ostrzega nie tylko histogramem ale też czerwonymi wartościami ekspozycji.

Co tu gadać to profi maszynka tylko kompaktowa.

A kartę to machnij sobie od razu SDXC 64GB - przy filmowaniu to duży komfort.
Czasem San Diska można kupić w obniżce a to sprawdzona firma.
Kiedyś oszczędziłem i kupiłem Good RAm po roku nagrywania filmów wa więc częstej ciągłej pracy po prostu padła i wyrzuciłem tak się oszczędność skończyła

Born2Be3 - Pią 31 Paź, 2014

Czyli dotyczy to filtra ND, teraz rozumiem. ND był jednym z kilku ( 24mm, nawet 22mm, F 1.4, dobra jakość filmów, odpowiednie gabaryty i ergonomia przycisków, timelapse) czynników determinujących kupno tego aparatu. W tej półce cenowej nie znalazłem dla niego żadnej konkurencji która odpowiadałaby moim wymaganiom, a na widok RX100 MK3 wąż zaczął syczeć mi w kieszeni :) Z czasem dokupię sobie jeszcze używany wizjer na ebayu i lx7 stanie się idealnym kompanem podczas moich wojaży górskich. Dziękuje Wam jeszcze raz za cenne informacje :)

[ Dodano: Wto 04 Lis, 2014 15:54 ]
Panowie macie włączone opcje takie jak i.dynamika, i, rozdzielczość, wielokr eksp? Czy to możliwe że zdjęcia ostrzejsze wychodzą w 4:3 niż 16:9? Takie właśnie dzisiaj odniosłem wrażenie. Jaka wartość przyszłony jest najbardziej optymalna w przypadku naszych LX7? Z moich obserwacji wynika że pomiędzy 3.2 a 3.5 Co do jakości zdjęć mam na razie mieszane uczucia.

LEX - Pią 07 Lis, 2014

Czytaj instrukcje dotąd aż będziesz wiedział co,gdzie i jak wykorzystać metodą prób i błędów jak nie to
http://www.youtube.com/watch?v=49BxQ36hSRo jest tam wszystko to samo m.in i.dynamika.Osobiście mam wył. gdy robię w dzień.
Wielokrotna ekspozycja - nic innego jak łączenie dwóch lub trzech zdjęć w jedno (informacje na lcd prowadzą za rączkę) np zrób zdjęcie sobie a kolejną fotkę nieba itp zobaczysz efekt.A czy ktoś ma wł/wył tę opcje tj pozostałe to wybór każdego z nas.
I.rozdzielczość jak sama nazwa podpowiada + z ostrzejszymi zarysami ale przed tym użyj własnych ustawień jakości obrazu str.134
Born2Be3 napisał/a:
Jaka wartość przyszłony jest najbardziej optymalna w przypadku naszych LX7? Z moich obserwacji wynika że pomiędzy 3.2 a 3.5

http://alphacorner.eu/ind...iczba-przeslony
http://alphacorner.eu/ind...glebia-ostrosci
Born2Be3 napisał/a:
Czy to możliwe że zdjęcia ostrzejsze wychodzą w 4:3 niż 16:9

Oglądam zdjęcia zrobione w 16:9 na tv fhd i wyglądają świetnie nie mam zastrzeżeń to samo w 4:3 ale wolę 16:9 z oczywistych powodów.



http://camerasim.com/photography-students/

Born2Be3 - Pią 07 Lis, 2014

i.Dynamikę mam wyłączoną, lepiej wychodzą zdjęcia przy pomiarze centralnie ważonym i punktowym którego cały czas się uczę. I.Rozdzielczość też wyłączyłem, metodą prób i błędów doszedłem do wniosku że lepiej ostrzyć na statywie i przy wyłączonej stabilizacji. Czyli W.Ekspozycja to nic innego jak EV w kilku zdjęciach prześwietlonych i niedoświetlonych z których robimy HDR, teraz rozumiem. Filmy AVCHD w PSH kręci rewelacyjne, naprawdę jestem przeszczęsliwy jakością jakie daje LX7 :) Natomiast w przypadku filmów 100FPS jest tragedia, obraz gorszy niż w niejednym telefonie, czy Wy też tak macie? Wrzucam przykładowy film z 100fps.
https://vimeo.com/111247849

LEX - Sob 08 Lis, 2014

Mylisz pojęcia ale dojdziesz do tego.

HDR-W aparacie można uzyskać pojedyncze prawidłowo naświetlone zdjęcie
z bogatą gradacją odcieni dzięki nałożeniu kilku zdjęć zarejestrowanych
przy różnych ustawieniach ekspozycji.

W.ekspozycja-Istnieje możliwość łączenia dwóch lub trzech zdjęć w jedno zdjęcie to efekt ala photoshop.

Nałożenie i łączenie robi różnicę ;)

Kompensacja ekspozycji tzw auto bracket- w zależności od ustawionej na początku eksp. (-3.0.+3) aparat wykona 3 zdjęcia które nie są łączone ani nakładane na siebie.


Born2Be3 napisał/a:
Natomiast w przypadku filmów 100FPS jest tragedia, obraz gorszy niż w niejednym telefonie, czy Wy też tak macie? Wrzucam przykładowy film z 100fps.
https://vimeo.com/111247849


Jak na format obrazu 16:9 w rozdz. 1280x720 to na monitorze 1680x1050 i youtubie wygląda slow motion jak twój gdy odtworzę to na tv fhd to jakość bardzo dobra.

tu moje http://www.youtube.com/watch?v=WngeM1DKHGY

[ Dodano: Sob 08 Lis, 2014 15:58 ]
Tak wygląda W.eksp.

Chris62 - Sro 12 Lis, 2014

LEX napisał/a:
jest tam wszystko to samo m.in i.dynamika.Osobiście mam wył. gdy robię w dzień.


A ja używam w opcji low - pomaga zachować detale w cieniach i światłach a kontrast łatwo podbić później.
Oczywiście to nie ma żadnego znaczenia dla RAW.

Born2Be3 - Wto 18 Lis, 2014

których z tych dwóch filtrów polaryzacyjnych będzie lepszym wyborem?
http://allegro.pl/filtr-p...4726871083.html
http://allegro.pl/c-filtr...4727539327.html
a może jeszcze jakiś inny? Nie chciałbym przepłacać jeśli w rozsądnych pieniądzach można dostać stosunkowo dobry produkt.

agatttka - Czw 27 Lis, 2014

Zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze aparatu. Używam od kilku lat Canon 350D+Sigma 17-70. Dużo podróżuję, ale jest on mi już za ciężki, poza tym wiecznie trzeba go pilnować...

Chcę kupić coś małego i zależy mi przede wszystkim na jednym: REWELACYJNA JAKOŚĆ ZDJĘĆ, żeby były ostre i nasycone. Dodam, że najczęściej niestety używam trybu AUTO (potem je ciut upiększam w Picassa), fotografuję przyrodę, akcje w ruchu i w pomieszczeniach, jak to na wycieczce. Od wielu miesięcy poluję na LX7 (na allegro teraz 1330,-), ale zaczęłam się zastanawiać nad nową propozycją TZ60 (1450,-) - kuszą mnie odrobinę mniejsze gabaryty (do kieszeni) i to że jest nowszy, czy lepszy?? Do tego staniał RX100 (1750,- maluteńki, trochę się boję czy nie za ciemny), a wczoraj mnie jeszcze skusił Sony HX50V (sporo tańszy 1000zł), ale to już jest wymyślanie.

No i jestem w kropce... Dlatego proszę o pomoc, zwłaszcza, że żadnego z nich nie miałam w rękach (mieszkam w mieścinie, a w Trójmieście kilka razy akurat go nie mieli, czy faktycznie jest za duży jak na kieszeń?). Dodam, że jestem amatorką i na kurs już się chyba nigdy nie zapiszę, nie mam czasu ;)

Dla ułatwienia link porównawczy: http://www.optyczne.pl/po...=1599&add3=1750 Cyba że jest jeszcze inna ciekawa propozycja ;)

Podsumowując: jakim aparatem na funkcji "głupek" wyjdą najładniejsze fotki z podróży?? Będę wdzięczna za zainteresowanie :)

qwer7y - Czw 27 Lis, 2014

Pytanie do posiadaczy LX7 udaje się Wam tym sprzętem robić zdjęcia np. portretowe, z małą głębią ostrości? Macie może jakieś przykładowe?
komor - Czw 27 Lis, 2014

Wpisz do Google: „Lumix DMC-LX7 shallow depth of field portrait”.
qwer7y - Czw 27 Lis, 2014

komor napisał/a:
Wpisz do Google: „Lumix DMC-LX7 shallow depth of field portrait”.

Dzięki za podpowiedź. W google wprawdzie dużo nie wyskoczyło, ale nakierowałeś mnie na kilka anglojęzycznych stron :)

LEX - Pią 28 Lis, 2014

agatttka napisał/a:
Od wielu miesięcy poluję na LX7 (na allegro teraz 1330,-

Nic jak tylko brać za tą cene.

agatttka napisał/a:
kuszą mnie odrobinę mniejsze gabaryty (do kieszeni)

LF1 i S120

agatttka napisał/a:
Podsumowując: jakim aparatem na funkcji "głupek" wyjdą najładniejsze fotki

Jak sama nazwa wskazuje,loteria.

Jar - Pią 28 Lis, 2014

agatttka, porównujesz aparaty z zupełnie różnych klas jeśli chodzi o ich osiągi. Nie kieruj się tylko ceną. LX7 i RX100 to aparaty z wyższej półki, mające o wiele większe możliwości. Zawdzięczają to jasnym obiektywom i dużym matrycom. Te zalety ujawnią się często nawet przy pstrykaniu w trybie auto, szczególnie przy słabszym oświetleniu. Czytaj: rano/wieczorem, w ciemnym lesie, w pomieszczeniach (na imprezie, w zabytkowych wnętrzach etc.) Po prostu te pozostałe z Twojej listy w pogarszających się warunkach wcześniej i bardziej zaczną knocić zdjęcia (poruszone, zaszumione/z detalami wypranymi przez odszumianie, gorszą dynamiką).
Niestety, samo kupno lepszego aparatu nie pomoże. Chcesz np. się bawić w manipulowanie głębią ostrości (portret), co w kompaktach z racji małych matryc jest raczej trudne. RX100 i LX7 przypuszczalnie (uwaga:nie zamierzam udawać eksperta w tej sprawie!) dadzą jakieś tam możliwości w tym zakresie dzięki kombinacji b. jasny obiektyw + większa matryca, jednak by je ewentualnie wykorzystać musisz odejść od ograniczeń trybu auto, świadomie regulując przysłonę. Ingerencja w pracę aparatu przyda Ci się również w innych typach zdjęć. To nie jest wiedza tajemna, wystarczy trochę poczytać, jaki wpływ na dany typ zdjęcia mają poszczególne parametry pracy aparatu (przysłona, czas migawki, czułość,ogniskowa). Nie myśl, że musisz nauczyć się być komputerem, który to wszystko na raz sam ustawi przed zrobieniem każdego zdjęcia. Tryb manualny stosuje się rzadko, do pewnych specyficznych ujęć (np. fotografia ze statywu, zwłaszcza w nocy). W praktyce, przy "normalnym" robieniu zdjęć korzysta się z trybów półautomatycznych, które pozwalają nam ustalić 1-2 parametry, a pozostałe nadal dobiera aparat, zaś wynikowy zestaw możemy jeszcze b. szybko skorygować przyciskiem/pokrętłem tzw. korekty ekspozycji (to b. pożyteczna funkcja, zobacz, jak się z niej korzysta). Nie bój się tego, to bardzo zwiększy odsetek udanych fotek w Twoim wykonaniu.
Pozdrawiam
-J.

agatttka - Pią 28 Lis, 2014

Jar napisał/a:
agatttka, porównujesz aparaty z zupełnie różnych klas jeśli chodzi o ich osiągi. Nie kieruj się tylko ceną. LX7 i RX100 to aparaty z wyższej półki, mające o wiele większe możliwości.


Jar, bardzo dziękuję za wsparcie. Przepraszam z góry, że się na tym wszystkim nie znam... Rozumiem, że z dwóch powyższych da się więcej wyciągnąć. Problem w tym, że nie będę nigdy świetnym fotografem, bo nie mam do tego cierpliwości, ani naprawdę czasu, choć po Twojej zachęcie kiedyś spróbuję w końcu coś poprzestawiać ;) Mam dobre oko do kadrowania i wyszukiwania ujęć, ale to wszystko, więc dalej będę się upierała przy Auto i szukam takiego sprzętu, gdzie będzie ono najtrafniejsze ;) Ojciec ma kilka lat Canona Powershot 720, koleżanka też jakiegoś nowszego i na tych zdjęciach widać ziarno i są brzydkie jak dla mnie. Nie chcę tego.

Wyczytałam przy LX7: "Rzadko kiedy spotyka się w kompaktach duże sensory o rozdzielczości 10 megapikseli" Czy to znaczy, że wartość 10 megapixeli LX7 ma być zaletą? Myślałam, że im więcej ich, ty lepiej. Wiem, że im większa matryca tym lepiej, ale z tymi pikselami się pogubiłam. Boję się trochę, że kupię LX7 a za chwilę się dowiem, że "trzeba było dorzucić 2 stówki i mieć... coś tam z nowszej generacji czymś tam... Pewnie śmiesznie to brzmi, ale nie wiem czy nie będzie zaraz przestarzały??

[ Dodano: Pią 28 Lis, 2014 23:01 ]
P.S. Czytałam też o światłosile i można powiedzieć że f/3.3-6.5 jest lepsza niż f/3.5-6.3? Rozumiem, że im dolna granica jest niższa tym jaśniej, ale o co chodzi z górną? Jak widzicie staram się, ale niektórych rzeczy nie doczytam się ;)

TomPL2 - Sob 29 Lis, 2014

agatttka napisał/a:

[ Dodano: Pią 28 Lis, 2014 23:01 ]
P.S. Czytałam też o światłosile i można powiedzieć że f/3.3-6.5 jest lepsza niż f/3.5-6.3? Rozumiem, że im dolna granica jest niższa tym jaśniej, ale o co chodzi z górną? Jak widzicie staram się, ale niektórych rzeczy nie doczytam się ;)

3.3 a 3.5 to nieistotna różnica. Górna granica to światłosiła gdy dasz maksymalny zoom dla danego aparatu. Bo te 3.3 to masz zazwyczaj tylko, gdy ustawisz szeroki kąt obiektywu. Gdy zmieniasz zoom zwykle zmienia się i światłosiła, takie są własności obiektywów, choć są też aparaty które mają na całym zakresie zoomu stałą światłosiłę, ale to wyjątki...

Jar - Nie 30 Lis, 2014

agatttka napisał/a:
Mam dobre oko do kadrowania i wyszukiwania ujęć, ale to wszystko [...]
Wyczytałam przy LX7: "Rzadko kiedy spotyka się w kompaktach duże sensory o rozdzielczości 10 megapikseli" Czy to znaczy, że wartość 10 megapixeli LX7 ma być zaletą? Myślałam, że im więcej ich, ty lepiej.


Czyli masz to, co najważniejsze i czego mi jak dotąd mocno brakuje. Serio. Techniki od strony sprzętowej można się zawsze nauczyć, natomiast wyczucie tematu i kadru to już trochę sztuka (choć też są pewne ogólne reguły). Jedni łapią pomysł na zdjecie lepiej, inni gorzej. Gdyby było inaczej, każdy mógłby zostać świetnym fotografem, a tak przecież nie jest. Chciałbym umieć tak robić zdjęcia, jak niektórzy moi znajomi. Akurat mam porównanie, bo myślę w tej chwili o paru ludziach, z którymi czasem (ale nie za często) podróżuję, a wtedy robimy fotki w tych samych miejscówkach. No i oni robią ciekawsze na ogół...
Co do pixeli: za dużo pixeli na małej matrycy to niedobrze, bo są one mniejsze, więc łapią mniej światła,co pogarsza niektóre aspekty pracy matrycy (dynamika, szumy). Przykład (nieco uproszczony: weź kompakta z matrycą 1/2.3", drugiego z matrycą 1/1.7", oraz aparat z matrycą 4/3 czy APS-C. Jeśli maja tę samą liczbę pixeli (np. 16Mpix) i matryce w podobnej technologii oraz optykę o tej samej światłosile, to będzie tak: 1/1.7" będzie nieco lepszy od 1/2.3", natomiast oba od 4/3 czy APS-C będzie dzielił duży dystans, bo matryce tych ostatnich są kilka razy większe. Nieprzypadkowo LX7(matryca 1/1.7") ma tak jasny obiektyw -pozwala mu to zredukować częściowo ten dystans jeśli chodzi o szumy i dynamikę zdjęć, bo może dłużej na niższym ISO pracować.
Pozdrawiam
-J.
P.S.1 http://www.dpreview.com/g...em/sensor-sizes
P.S.2 Nie bój się techniki. Poradników fotograficznego ABC jest w sieci mnóstwo (na optycznych tez znajdziesz trochę artykułów), sporo się można nawet nauczyć z opisów w instrukcji obsługi aparatu. Trzeba tylko poczytać i popróbować samemu

agatttka - Pon 01 Gru, 2014

Czytam i czytam... Powoli przekonuję się do RX100, ale można kupić już II za 1700zł, w różnych testach wychodzi, że robi lepsze jakościowo fotki od poprzednika RX100, może się skusić?? Czy według Was LX7 nadal będzie lepszy od tej II?? Nie wiem co robić, szkoda, że nie można sprawdzić aparatu w domu, bo to megawydatek ;) Pomóżcie proszę...
Chris62 - Sro 17 Gru, 2014

qwer7y napisał/a:
Pytanie do posiadaczy LX7 udaje się Wam tym sprzętem robić zdjęcia np. portretowe, z małą głębią ostrości? Macie może jakieś przykładowe?


Najlepsze efekty pod tym względem daje kombinacja 90/F2,3 ale tak ogólnie to do takich zadań w zapasie mam bezlusterkowca Samsunga (matryca APS-C) z jasną stałką lub zoomem tele.
LX7 kupiłem właśnie po to żeby mieć dużą GO i żeby go nosić na codzień jak telefon komórkowy. Nie lubię fotografować telefonem ani też jakimiś "idioten kamerami"
Już pisałem to aparat dla ludzi świadomych, obeznanych z technikami fotografii i wymagających.

Jeżeli ktoś szuka" Idioten kamera" produkującego ocz...ne focie na wejściu to niech lepiej sobie kupi Olympusa.

Do portretów i małej GO lepiej kupić bezlusterkowca Samsunga NX (np NX300/NX3000 lub NX20/30) jest w podobnej cenie co dobre kompakty a oferuje jakość o wiele lepszą
Taki NX300 z naleśnikiem (np obiektyw 30/F2) nie będzie nawet wiele większy od kompaktu.

[ Dodano: Sro 17 Gru, 2014 10:13 ]
agatttka napisał/a:
Czy według Was LX7 nadal będzie lepszy od tej II?? Nie wiem co robić, szkoda, że nie można sprawdzić aparatu w domu, bo to megawydatek ;) Pomóżcie proszę...

Nie ma na to jasnej odpowiedzi - w pewnych warunkach lepszy będzie ten w innych tamten.
Wszytko zależy od stopnia świadomości własnych wymagań i tematyki zdjęć.
Generalnie obydwa są dobre w tej klasie.
Jak nie wiesz czego chcesz to może bezlusterkowiec?
Mały jak kompakt ,jakość zdjęć lustrzankowa GO też a i ceny kompromisowe.
Popatrz na Samsunga NX jak już pisałem.
Jest też taki mały zoomik 16-50/f3,5-F5,6 działa jak te w kompaktach dzięki tem nawet z zoomem aparat jest stosunkowo mały.

serbio - Pon 22 Gru, 2014

Witajcie
To jest mój pierwszy aparat cyfrowy ,posiadam instrukcję czytam,czytam,czytam tylko niektóre rzeczy mi ciężko pojąć lub nie wiem gdzie ustawić z pozycji aparatu.
Zauważyłem oglądając zdjęcia że ten aparat robi rewelacyjne zdjęcia i to na jpg.A moje to jakaś słabizna porównując to z oglądanymi.
Największą różnicę zauważyłem w ostrości.

Przeczytałem taki oto fragment na teście optyczne: Jakość obrazu JPEG
"W przeciwieństwie do “trybów koloru” profile z grupy “styl zdjęć” możemy modyfikować poprzez ustawienia kontrastu, ostrości, saturacji i odszumiania. Musimy przyznać, że w tym zakresie producent wyszedł naprzeciw oczekiwaniom użytkownika".

oraz

"Standardowo postanowiliśmy przetestować zasięg działania opcji wyostrzania i odszumiania zdjęć"

oraz

"Trzeba przyznać, że szum nawet na wysokich czułościach ISO nie jest widoczny. Niestety - tak samo jak detal. Jest to swoiste potwierdzenie efektywności procesu odszumiania zdjęć wykonywanego przez aparat nawet na najniższym ustawieniu tej opcji w menu"

Mam pytanie gdzie z pozycji aparatu można ustawić wyostrzanie lub odszumianie ?
Czy to są te elementy opisane na stronie 134?
Jak wy macie tę regulację jakości obrazu ustawione?




Chris62 napisał/a:


LX7 ma też fajne wyostrzanie inteligentne - i takie faktycznie jest bo wyostrza np tylko obszar drobnych detali a powierzchnie gładkie pomija dzięki temu nie podbija szumów na tych gładkich powierzchniach a drobnica jest czytelna.
są 3 stopnie tego wyostrzania niezależnie od standardowego wyostrzania.
Kombinacje między nimi dają różne efekty siły wyostrzenia i wyrazistości.
Bez problemu możemy też uzyskać miękki prawie lustrzankowy obraz - nie każdy lubi oczo..y styl.
.


Gdzie z na aparacie można ustawić te 3 stopniowe wyostrzenie?

Chris62 napisał/a:


Aby uzyskać ciemniejsze bardziej kontrastowo wyglądające zdjęcia wystarczy obniżyć EV często aż o 1- podbić kontrast, ewentualnie skalibrować balans bieli.


W jaki sposób to co powyżej można zrobić?
Jak obniżyć EV?
1- podbić kontrast?
Jak skalibrować balans bieli?


Chris62 napisał/a:

Do gębusi jest wykrywacz twarzy - używam jak komuś daje w ręce aparat i proszę o pstryka bo wątpię ze ktoś potrafi punktowym ustawić i przekadrować albo ustawić ostrość bez przekadrowania.
.


Gdzie ustawić w aparacie wykrywacz twarzy żeby tak jak piszesz ktoś obcy mógł zrobić zdjęcie?

Czy jak się ustawi w "Styl Zdjęć" Kontrast-Ostrość-Nasycenie-Redukcja szumów" np.Ostrość na poziomie +2 to będą zdecydowanie ostrzejsze niż na 0 ? Nie widzę różnicy jak suwak przesunę na max w prawo.


Serdecznie dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

LEX - Sro 24 Gru, 2014

serbio napisał/a:
To jest mój pierwszy aparat cyfrowy ,posiadam instrukcję czytam,czytam,czytam tylko niektóre rzeczy mi ciężko pojąć lub nie wiem gdzie ustawić z pozycji aparatu.

Bo chcesz wszystko naraz pojąć tak się nie da,aparat ma multum funkcji i kombinacji pomału a do przodu :)
serbio napisał/a:
Czy to są te elementy opisane na stronie 134?
Jak wy macie tę regulację jakości obrazu ustawione?

To jest ta strona a ustawiasz sobie jak tobie pasuje.
serbio napisał/a:
Gdzie z na aparacie można ustawić te 3 stopniowe wyostrzenie?

Chodziło chyba o miękką ostrość str72.
serbio napisał/a:
W jaki sposób to co powyżej można zrobić?
Jak obniżyć EV?
1- podbić kontrast?
Jak skalibrować balans bieli?

str111-115
serbio napisał/a:
Gdzie ustawić w aparacie wykrywacz twarzy żeby tak jak piszesz ktoś obcy mógł zrobić zdjęcie?

str97

str25 jak poruszać się w menu i co nacisnąć,jednocześnie masz tam ust obrazu.
serbio napisał/a:
Czy jak się ustawi w "Styl Zdjęć" Kontrast-Ostrość-Nasycenie-Redukcja szumów" np.Ostrość na poziomie +2 to będą zdecydowanie ostrzejsze niż na 0 ? Nie widzę różnicy jak suwak przesunę na max w prawo

Widać różnicę.
Podobnie z funkcją i.Dynamika bo też pewnie nie zauważysz a widać.
https://www.flickr.com/ph...tream/lightbox/

serbio - Pon 29 Gru, 2014

Dziękuję za odpowiedzi.
Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość zrobienia zdjęcia takiej oto sytuacji.
Na przykład:
Ostrze na drzewo które jest w centrum kadru ( lekko przyciśnięty spust migawki i nie zdejmując palca z migawki) a ławka z boku. Następnie przekadrowuje ,drzewo teraz jest z boku a środek kadru jest teraz na ławkę ( cały czas mam lekko naciśnięty spust migawki) i robię zdjęcie.Powinno wyjść że drzewo będzie ostre a tak nie jest ,ostra jest ławka.Dlaczego?
Chciałem żeby drzewo pozostało ostre.
Co zauważyłem, że jak tak zrobię zdjęcie to ostrość ustawiła się na to co było po przekadrowaniu a nie na drzewo.
Jakoś jestem przyzwyczajony że w ten sposób robię zdjęcia lustrzankami.
Jakiego trzeba użyć trybu czy na jakiej stronie jest to opisane?
Czytałem że może to być na stronie 99 ale jak tak robię to nadal drzewo jest nieostre/
Pozdrawiam

LEX - Wto 30 Gru, 2014

Jeśli ci nie wychodzi tym sposobem to sprawdz metodę blokowanie ostrości i ekspozycji str 103 tylko najpierw zaznacz w menu co ma być zablokowane AF czy AE lub dwa naraz.

Wracając do pierwszego problemu,jak masz punktowe ustawianie ostrości to logiczne że wykona pomiar nowej pozycji obszaru AF.
Do tego masz mieć zaznaczone 1-obszarowe ustawianie ostrości.

Instrukcja nie jest po Hebrajsku a kompakt należy do zaawansowanych to nie małpka za 300zł Jak nie wiesz co i gdzie znajduje się w aparacie to czytaj instrukcję tak często aż do skutku.

Możesz zaczerpnąć wiedzy od tego gościa oglądając filmiki na temat FZ200 - posiada te same menu i ustawienia. https://www.youtube.com/user/ghough12/videos

Chris62 - Pon 12 Sty, 2015

serbio napisał/a:
Witajcie
....


Chris62 napisał/a:


LX7 ma też fajne wyostrzanie inteligentne - i takie faktycznie jest bo wyostrza np tylko obszar drobnych detali a powierzchnie gładkie pomija dzięki temu nie podbija szumów na tych gładkich powierzchniach a drobnica jest czytelna.
są 3 stopnie tego wyostrzania niezależnie od standardowego wyostrzania.
Kombinacje między nimi dają różne efekty siły wyostrzenia i wyrazistości.
Bez problemu możemy też uzyskać miękki prawie lustrzankowy obraz - nie każdy lubi oczo..y styl.
.


Gdzie z na aparacie można ustawić te 3 stopniowe wyostrzenie?


Nie 3 stopniowe tylko regulowane w 3 stopniach.
W każdym stylu koloru z menu masz dostępne regulacje odcienia, nasycenia, kontrastu i poziomu odszumienia.
Standardowe 0 obniż do najniższego -2 ta matryca nie szumi i nie ma potrzeby odszmiania a nawet przy -2 jeszcze ciut ciut jest obraz odszumiony i ciut rozmazany - róznicę widać jak się wywoła rawa.

Nie wiem jak tam jess po Polsku bo ja używam angielskiego menu u mnie to funkcja Intelligent resolution (inteligentna rozdzielczość/wyostrzanie) i tu są 3 opcje właśnie niskie, standardowe i silne.
Właczyzz tą funkcję i aparat będzie wyostrzał obszary gdzie jest dużo detali a gładkie obszary zostawi w spokoju dzięki temu można uzyskać dobre jpg.
Podobna sprawa jest z zasięgiem tonalnym polecam ustawienie niskie (low)

serbio napisał/a:

Chris62 napisał/a:


Aby uzyskać ciemniejsze bardziej kontrastowo wyglądające zdjęcia wystarczy obniżyć EV często aż o 1- podbić kontrast, ewentualnie skalibrować balans bieli.


W jaki sposób to co powyżej można zrobić?
Jak obniżyć EV?
1- podbić kontrast?
Jak skalibrować balans bieli?


EV obniżysz albo w menu albo po prostu wciskając rolkę tylną i obracając w lewo - wyświetla się na zółto wskazanie EV.
kontrast masz w nastawach stylu kolorów tam gdzie odszumianie i odcień .

Balans bieli - po prostu naciskasz kursor WB a tylnej ściance w prawo wyskoczy taki obszar z punktami i osiami przesuwasz kursor w stronę danego koloru np jak masz za niebieskie zdjęcia to w przeciwną stronę i poziom niebieskości spadnie.
Możesz też naświetlić białą kartkę w danym świetle dla ustawienia Custom wtedy dla danych warunkow masz najdokładniejszy balans bieli

serbio napisał/a:

Chris62 napisał/a:

Do gębusi jest wykrywacz twarzy - używam jak komuś daje w ręce aparat i proszę o pstryka bo wątpię ze ktoś potrafi punktowym ustawić i przekadrować albo ustawić ostrość bez przekadrowania.
.


Gdzie ustawić w aparacie wykrywacz twarzy żeby tak jak piszesz ktoś obcy mógł zrobić zdjęcie?

Czy jak się ustawi w "Styl Zdjęć" Kontrast-Ostrość-Nasycenie-Redukcja szumów" np.Ostrość na poziomie +2 to będą zdecydowanie ostrzejsze niż na 0 ? Nie widzę różnicy jak suwak przesunę na max w prawo.


Serdecznie dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.


Wykrywacz twarzy to opcja w nastawach AF. działa tak samo jak wielopunktowy tyle że wykrywa twarze kiedy takowe znajdzie.
praktyki powiem że działa to to do pewnej odległości.
Kiedy twarze robią się maleńkie przestaje działać.
Możęsz to potestować na ekranie tv kiedy są jakieś wiadomości itp.

Bywa w niektórych wyjątkowych sytuacjach że aparat automatycznie ustawia ostrość na inny obiekt niż chcemy - dotyczy to wszystkich układów AF wtedy najpewniejszą metodą jest ustawienie punktowe AF - naciskając lewy kursor możesz przesunąć obszar AF w wybrany obszar nawet na skraj kadru a kręcą rolką możesz zmienić jego wielkość - im mniejszy obiekty tym mniejszy powinien być ten żółty kwadracik.
Można też ostrzyć na centralny punkt trzymać przycisk przekadrować i pstrykać.
Można korzystać z blokady ekspozycji il/ub AF.

To wszystko trzeba niestety praktycznie przećwiczyć.

Jeżeli nie masz wprawy w nastawach jpg bezwzględnie korzystaj z RAW bo z nich wyciągniesz fotki z właściwym balansem bieli zakresem tonalnym itp.
Najważniejsze na początek aby trafić z ostrością i jako tako naświetlić.

RAwy można obrabiac programem Lightrom lub darmowymi jak Silkypix dostarzony z aparatem lub RAW Therapy.
Ten ostatni nie stosuje automatycznego prostowania geometrii - niezbędnego czasem na zakresie 24 mm. Lightroom prostuje automatycznie - nie wiem czy da się to wyłączyć.

fireman82 - Sro 14 Sty, 2015

Orientuje się ktoś może co to może być, gdy przekręcam pokrętło funkcji (PASM) w Panasie LX7 na pozycję C2 to aparat samoistnie przełącza się na ekranie na C1? i tak co jakiś czas sam się przełącza z C1 na C2 i odwrotnie, nawet jeśli nie dotykam pokrętła. Co to może być?
qwer7y - Pią 16 Sty, 2015

Może ktoś polecić "zgrabny" futerał do LX7? Co myślicie o czymś takim?:
http://fripers.pl/product...-FreePower.html
Nigdy nie miałem do czynienia z pokrowcami tego typu. Czy lepiej wziąć jakiś standardowy uniwersalny?

Drugie pytanie odnośnie zapasowej baterii i doświadczeń z zamiennikami? Możecie coś polecić albo doradzić czy jakiejś firmy lepiej unikać. Pytam bo przedział cenowy baterii do tego modelu wynosi od 40 do 220! zł :)

fireman82 - Pią 16 Sty, 2015

fireman82 napisał/a:
Orientuje się ktoś może co to może być, gdy przekręcam pokrętło funkcji (PASM) w Panasie LX7 na pozycję C2 to aparat samoistnie przełącza się na ekranie na C1? i tak co jakiś czas sam się przełącza z C1 na C2 i odwrotnie, nawet jeśli nie dotykam pokrętła. Co to może być?


Ok, Sprawa zamknięta. Aparat w serwisie :???:

LEX - Pią 16 Sty, 2015

qwer7y napisał/a:
Może ktoś polecić "zgrabny" futerał do LX7

Złapał mnie 2x mocny deszcz i w tym futerale nic nie przemokło :) http://www.cyfrowe.pl/apa...-granatowa.html zgrabny i wygodnie się wkłada i wyjmuje aparat,podobne pokrowce albo lata aparat w środku albo za ciasne.

qwer7y napisał/a:
Drugie pytanie odnośnie zapasowej baterii i doświadczeń z zamiennikami? Możecie coś polecić albo doradzić czy jakiejś firmy lepiej unikać. Pytam bo przedział cenowy baterii do tego modelu wynosi od 40 do 220! zł

np HAMA Akumulator 3.6V/1050mAh/3.8Wh od tej pojemności niżej staraj się nie schodzić.Te z allegro no name po 40zł i roczną a czasem 6 miesięczną gwarancją ciężko powiedzieć jak długo na tym będziesz pstrykał.Hama sprawdzony + 5 lat gwarancji.

qwer7y - Nie 18 Sty, 2015

dzięki za pomoc :)
serbio - Czw 22 Sty, 2015

Chris62 napisał/a:


Bywa w niektórych wyjątkowych sytuacjach że aparat automatycznie ustawia ostrość na inny obiekt niż chcemy - dotyczy to wszystkich układów AF wtedy najpewniejszą metodą jest ustawienie punktowe AF - naciskając lewy kursor możesz przesunąć obszar AF w wybrany obszar nawet na skraj kadru a kręcą rolką możesz zmienić jego wielkość - im mniejszy obiekty tym mniejszy powinien być ten żółty kwadracik.
Można też ostrzyć na centralny punkt trzymać przycisk przekadrować i pstrykać.
Można korzystać z blokady ekspozycji il/ub AF.




Chciałbym serdecznie podziękować za wszystkie rady które mi udzieliliście super,cały czas się uczę.
To co wyżej Chris napisał to tak właśnie robię w więc:
-ostrze centralnie trzymam przycisk ,przekadrowanie i pstryk

lub

- korzystam z blokady ekspozycji auto focusa wraz z parametrami .

I teraz moje pytanie ,dlaczego po zrobieniu zdjęcia jak nacisnę (dźwignia ND/focus) żeby sprawdzić ostrość zdjęcia to pokazuje mi na wyświetlaczu ostrość nie tą na której była blokada czy też przed przekadrowaniem tylko tam gdzie ostatnio zdjęcie zrobione i to środek.
Ostrość pokazuje tam gdzie ostatnio było zdjęcie zrobione a nie na wybrany obszar AF w wybranym obszarze.
Czy tak powinno być?

Pozdrawiam.

T.B. - Czw 22 Sty, 2015

serbio napisał/a:
dlaczego po zrobieniu zdjęcia jak nacisnę (dźwignia ND/focus) żeby sprawdzić ostrość zdjęcia to pokazuje mi na wyświetlaczu ostrość nie tą na której była blokada czy też przed przekadrowaniem tylko tam gdzie ostatnio zdjęcie zrobione i to środek.

Dlatego:
Cytat:
-ostrze centralnie trzymam przycisk ,przekadrowanie i pstryk


Aparat nie wie, że ostrząc celowałeś w teściową, a nie w żonę. Wie tylko, że ostrzyłeś centralnie.

Tak na marginesie:
przekadrowywanie nie jest najlepszym sposobem na wyciśnięcie maksymalnej ostrości. Jeśli w Twoim aparacie jest możliwe wskazanie punktu ostrości, to lepiej jest go wskazać i nie poruszać aparatem.

WojciechW - Pią 23 Sty, 2015

T.B. napisał/a:

Aparat nie wie, że ostrząc celowałeś w teściową, a nie w żonę. Wie tylko, że ostrzyłeś centralnie.



Wie, bo ręce się trzęsą.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

muzyk - Pią 23 Sty, 2015

WojciechW napisał/a:
Wie, bo ręce się trzęsą.

Dobre :mrgreen: :twisted: :lol:

wuju70 - Pią 13 Lut, 2015

Czesc

Jako nowy uzytkownik forum,Witam Wszystkich.
Zakupilem Lumix LX7,do fotografowania dziecka ,krajobrzu,spotkan-na poczatku pewnie bede korzystal z automatu ,poniewaz jestem totalnie zielony ale chce sie nauczyc korzystac z tego sprzetu ,mam nadzieje ,ze to mi sie uda.
Na poczatek mam pytanie odnosnie sprawdzenia licznika aparatu,czy jest mozliwe odczytanie ile dany aparat zrobil zdjec?(jakas kombinacja przyciskow)
Aparat nowy zakupiony przez internet,chce sprawdzic czy nie trafil mi sie uzywany np: z ekspozycji.

Prosze o odpowiedz

LEX - Pią 13 Lut, 2015

wuju70 napisał/a:
pytanie odnosnie sprawdzenia licznika aparatu,czy jest mozliwe odczytanie ile dany aparat zrobil zdjec?(jakas kombinacja przyciskow)

W kompakcie jest to nie istotne.Liczba zrobionych zdjęć jest ważna w lustrzankach tam liczy się żywotność mechanizmu lustra i migawki szacowana na ileś tyś zdjęć.
wuju70 napisał/a:
Aparat nowy zakupiony przez internet,chce sprawdzic czy nie trafil mi sie uzywany np: z ekspozycji.

Jak była folia na wyswietlaczu,nie ma rys itd i jest pełna gwarancja 2-letnia to nie zawracaj sobie tym głowy :) tylko rób zdjęcia.

Też kupiłem z gabloty i mi tam lotto czy było coś pstrykane a jak już tobie zależy możesz sprawdzić PhotoMe lub Opanda iexif ale nie wiem czy zadziała - instr Wrzucasz ostanio zrobioną fotkę i szukasz w tabelce danych Exif pola pokazującego które było to zdjęcie zrobione tym aparatem.

wuju70 - Pią 13 Lut, 2015

LEX napisał/a:
wuju70 napisał/a:
pytanie odnosnie sprawdzenia licznika aparatu,czy jest mozliwe odczytanie ile dany aparat zrobil zdjec?(jakas kombinacja przyciskow)

W kompakcie jest to nie istotne.Liczba zrobionych zdjęć jest ważna w lustrzankach tam liczy się żywotność mechanizmu lustra i migawki szacowana na ileś tyś zdjęć.
wuju70 napisał/a:
Aparat nowy zakupiony przez internet,chce sprawdzic czy nie trafil mi sie uzywany np: z ekspozycji.

Jak była folia na wyswietlaczu,nie ma rys itd i jest pełna gwarancja 2-letnia to nie zawracaj sobie tym głowy :) tylko rób zdjęcia.

Też kupiłem z gabloty i mi tam lotto czy było coś pstrykane a jak już tobie zależy możesz sprawdzić PhotoMe lub Opanda iexif ale nie wiem czy zadziała - instr Wrzucasz ostanio zrobioną fotkę i szukasz w tabelce danych Exif pola pokazującego które było to zdjęcie zrobione tym aparatem.


Na wyswietlaczu nie bylo folii ,na pudelku od aparatu nie bylo zadnych plomb,zakupiony w agito.Czy kupujac aparat lumix lx7 ,pudelko jest jakos zabezpieczone otwierajac je po raz pierwszy?
Wyswietlacz jest nie porysowany.

Mam chyba 14 dni na zwrot ,najwyzej odesle.(byc moze mam aparat ze zwrotu jesli sa jakies zabezpieczenia (naklejki) przy pierwszym otwarciu- u mnie nie bylo)

Prosze o odpowiedz.

LEX - Sob 14 Lut, 2015

Ogladnij filmy YouTube wpisujac unboxing lx7 i będziesz wiedzial tj pisalem kupilem z gabloty wiec widziałem co bralem i jest ok 😃 📷
wuju70 - Sob 14 Lut, 2015

LEX napisał/a:
Ogladnij filmy YouTube wpisujac unboxing lx7 i będziesz wiedzial tj pisalem kupilem z gabloty wiec widziałem co bralem i jest ok 😃 📷



Dzieki.Wszystko jest w porzadku.Filmy z tego aparatu sa bardzo dobre,zdjecia robie narazie na auto ustawieniach,chyba go sobie zostawie.

Ps.
Wykupujecie ubezpieczenia od nieszczesliwych zdarzen np:uszkodzenie aparatu wskutek upadku,w niektorych sklepach oferuja ta mozliwosc.(warto-czy tez pozniej sa jakies problemy z tym)

narazie

Born2Be3 - Czw 19 Lut, 2015

zdążyłem sobie już dokupić, dodatkową baterię, przejściówkę, filtr polaryzacyjny, automatyczny dekielek, został mi jeszcze ten nieszczęsny wizjer nad którym ubolewam najbardziej. Na myśl o wydaniu minimum 400pln wąż mi zaczyna syczeć w kieszeni dlatego zastanawiam się nad jakąś sporo tańszą alternatywą. Czy są na rynku jakieś viewfindery które byłyby kompatybilne z naszą lx7?
jedynie co znalazłem to ten, choć nie mam do końca pewności czy pasuje. Tyle że ramka jest "klejona" do aparatu.
http://allegro.pl/viewfin...4858452999.html

LEX - Pią 20 Lut, 2015

-olej to :) jedyny wizjer wart uwagi to Panasonic DMW-LVF2 tylko cena za wysoka (760zł).
Born2Be3 - Pią 20 Lut, 2015

no właśnie nie da się tego olać. Bez wizjera czuje się jak bez jednej ręki, po prostu nie umiem kadrować :razz: Dokładanie prawie 1k do samego wizjera to przesada, wolałbym wtedy kupić rx100, lx100, lub A6000. Chopy i dziewuchy - muszę mieć wizjer, byle jaki ale żeby był! :wink:
no to jak znajdzie się jakaś jeszcze alternatywa, czy kupować tego viewfindera na lcd?

jaqb - Sob 21 Lut, 2015

Spójrz może na wizjery rewolwerowe do Zorki / Leici. Wsuwasz w szyny lampy, ustawiasz ogniskową (klasycznie: 28, 35, 50, 85, 135) gasisz ekran (w lx7 chyba można) i gotowe :)

http://olx.pl/oferta/celo...99-ID8MKJp.html

Powyższy link wkleiłem poglądowo. "Rewolwer" można upolować taniej (ja dałem c. stówę)

Born2Be3 - Sob 21 Lut, 2015

takich cudów jeszcze w życiu nie widziałem ;) Rozwiązanie ciekawe ale chyba nie do końca praktyczne, musiałbym co chwila włączać ekran i spoglądać na histogram i inne opcje, poza tym 28mm będzie nieco zawężać w odniesieniu do 24mm z którego korzystam w 90% zdjęć. Chyba będzie jednak trzeba zapolować na używkę DMW-LVF1, na amazonie widziałem je po ok 80$, tyle że mogą doliczyć cło i vat. Prześpię się jeszcze z tym. Dzięki za propozycje! :)
LEX - Sob 21 Lut, 2015

Ja bym tego na swój aparat nie założył :mrgreen:
-tu tak :) https://royalrat.files.wordpress.com/2011/07/zorki-4.jpg

Born jak bardzo chcesz ten wizjer to nie wiem czy nie lepiej dołożyć do dwójki,wiem że bardzo drogi ten wizjer ale co zrobisz.Chris ma DMW-LVF2 i bardzo sobie chwali.

http://allegro.pl/listing...&fallback=fuzzy
-ten powyżej 500zł w ogóle się nie opłaca jak nowy DMW-LVF2 jest za 760zł

komor - Nie 22 Lut, 2015

Ale te wizjery można stosować wymiennie? Moim zdaniem trzeba mieć taki zgodny ze swoim aparatem.
LEX - Nie 22 Lut, 2015

komor napisał/a:
Moim zdaniem trzeba mieć taki zgodny ze swoim aparatem.

o tym pisze :) z innym bym nie ryzykował skoro sam producent zaleca (na samym dole w optics) http://shop.panasonic.com...=0&cgid=cameras

Born2Be3 - Nie 22 Lut, 2015

LEX napisał/a:

Born jak bardzo chcesz ten wizjer to nie wiem czy nie lepiej dołożyć do dwójki,wiem że bardzo drogi ten wizjer ale co zrobisz.Chris ma DMW-LVF2 i bardzo sobie chwali.

sprzedam LX7 dołożę 700 stów, i wezmę lx100 na kilka rat. Bardziej to rozsądne niż wydawanie połowę wartości aparatu na sam wizjer. Kupię LVF1 do max 350pln, albo wdrożę plan awaryjny przedstawiony wyżej :)

LEX - Pon 23 Lut, 2015

Z tym wizjerem mogłeś wcześniej pomyśleć przed kupnem lx7.

:?: zakładając że sprzedasz go z dodatkami za tę samą cenę to do lx100 masz dopłaty 1700zł w zaokrągleniu a biorąc drugą cenę za lx100 3500zł to sobie policz ;) czy to rozwiązania rozsądne ? chyba nie :) w DMC-LF1 też masz wizjer i jest tańszy ;)

serbio - Sob 28 Lut, 2015

Born2Be3 napisał/a:
zdążyłem sobie już dokupić, dodatkową baterię, .html



Gdzie zakupiłeś dodatkową baterie?
Czy ktoś może polecić sprawdzony sklep gdzie można do LX7 kupić baterie.

fireman82 - Nie 01 Mar, 2015

serbio napisał/a:
Czy ktoś może polecić sprawdzony sklep gdzie można do LX7 kupić baterie.


Ja kupiłem oryginalnie zapakowaną baterię firmy Hama od prywatnego gościa, dałem ok. 60 zł, używam ponad roki i powiem ci, różnicy z oryginałem nie ma. Normalnie w sklepie kosztuje ok 120-140zł. Sprawdzona :mrgreen:

Born2Be3 - Nie 01 Mar, 2015

serbio napisał/a:
Born2Be3 napisał/a:
zdążyłem sobie już dokupić, dodatkową baterię, .html



Gdzie zakupiłeś dodatkową baterie?
Czy ktoś może polecić sprawdzony sklep gdzie można do LX7 kupić baterie.


kupiłem na chińskim Ali, http://www.aliexpress.com...1956236392.html
Mogę zdecydowanie polecic, wygląda łącznie z pudełkiem/papierami jak oryginał i co najważniejsze działa jak oryginał. Być może jest to też oryginał.

Chris62 - Pon 02 Mar, 2015

Born2Be3 napisał/a:
LEX napisał/a:

Born jak bardzo chcesz ten wizjer to nie wiem czy nie lepiej dołożyć do dwójki,wiem że bardzo drogi ten wizjer ale co zrobisz.Chris ma DMW-LVF2 i bardzo sobie chwali.

sprzedam LX7 dołożę 700 stów, i wezmę lx100 na kilka rat. Bardziej to rozsądne niż wydawanie połowę wartości aparatu na sam wizjer. Kupię LVF1 do max 350pln, albo wdrożę plan awaryjny przedstawiony wyżej :)


Obawiam się ze LWF1 może nie pasować to był wizjer do LX-5.
Jeżeli taki krok chcesz podjąć to upewnij się czy się da.
Poza tym to nie są takie same wizjer technicznie ta cena nie bierze się znikąd.

Plan kupna LX-100 jest tu bardziej rozsądny będziesz miał aparat z wizjerem i większą matrycą poza tym z dobrym obiektywem.
Kiedy ja kupowałem LX-7 to LX-100 nie było na rynku.
Już wtedy wyrażałem opinie ze wizjer w LX-7 powinien być wbudowany i o dziwo Panasonic "posłuchał" szkoda tylko ze tak późno.
Kolejny kompakt LF-1 dostał właśnie EVF w korpusie - szkoda, że kiepskiej jakości no ale zawsze coś.
Mało tego nawet do kieszonkowych TZ60/70 tez dołożyli wizjerki przy czym model TZ70 nieco lepszy - brawo!

Tak czy inaczej pomimo wydanej kasy na LVF2 - cieszy mnie to ustrojstwo obraz jest duży wyraźny i rozjaśnia się kiedy panuje półmrok.
Do tego można go odchylać do pionu - na statywie fajna sprawa.
Ten typ wizjera jest tez przewidziany do bezlusterkowego Panasa GX-1 więc jak ktoś ma jedno i drugie to ma jakiś sens.

Wadą mocowania wizjera w snaki lampy niemożność podpięcia lampy w tym samym czasie. Poza tym aparat robi się sporo większy mniej wygodny do wciśnięcia w kieszeń.
Reasumując LX-100 to lepsza opcja aczkolwiek zakres GO w stosunku do LX7 zmaleje znacznie - pytanie czy dobrze czy źle?
Ja kupiłem LX-7 właśnie dla dużej GO i parametrów obiektywu.

Born2Be3 - Pon 02 Mar, 2015

skoro LVF1 nie pasuje a LVF2 na pewno nie kupię to pozostała tylko jedna opcja - sprzedać aparat i rozejrzeć się za czymś innym, tylko czym... Potrzebuje szerokiego kąta, jasnego obiektywu, filmów porównywalnych do lx7 no i przede wszystkim wbudowanego wizjera. Czy znajdzie się jakiś sprzęt nie gorszy od LX7, ale posiadający cechy wymienione wyżej? Porwałbym się na LX100, ale ten wąż w kieszeni syczy i syczy i szybko nie przestanie, jakby nie było 3400k to całkiem pokaźna sumka. Ostatecznie mogę wydać 2500 na nowy sprzęt + - 200PLN. Czy ktoś coś?
Chris62 - Wto 17 Mar, 2015

Nie wiem, może Sony RX100-Mk3?
A może jakiś używany wizjerek taniej dostaniesz?
Ostatnio robiłem fotki przy użyciu CPL na tulejce dla eliminacji odbić tafli wody - a jak wiem CPL przyciemnia aż o 2EV więc jasne szkło LX7 ma tu sporo zalet.
Póki co nie ma konkurencji.

Born2Be3 - Sro 18 Mar, 2015

zastanawiałem się między rx100 III a LX100, po obejrzeniu tych dwóch aparatów na żywo postanowiłem dołożyć i ostatecznie zdecydowałem się na Panasonica. Mam nadzieję że sprzęt posłuży mi przez kilka następnych lat.
Chris62 - Czw 19 Mar, 2015

Born2Be3 napisał/a:
zastanawiałem się między rx100 III a LX100, po obejrzeniu tych dwóch aparatów na żywo postanowiłem dołożyć i ostatecznie zdecydowałem się na Panasonica. Mam nadzieję że sprzęt posłuży mi przez kilka następnych lat.


Na pewno tak będzie.
24-70 to najczęściej używany zakres - przyzwoite światło pozwoli używać niższych ISO.
W sumie LX100 i LX7 są bardzo podobne w kwestii funkcjonalności wiadomo LX100 oferuje lepszą jakość i plastykę (no ale LX7 ma też swoje mocne strony).
Pozostaje więc rozeznać jak wygląda sprawa tulejki na akcesoria - konwertery wide/tele i działać.
Chętnie bym kupił taki kompakt tylko, żeby miał zakres 20-120.
Kto wie może kiedyś ktoś taki zrobi.
Póki co mi wystarcza LX7 a dla lepszej plastyki mam NXa z wymienną optyką.
Z naleśnikiem też jest maleńki jak kompakt.

wuju70 - Czw 02 Kwi, 2015

Witam

Zakupilem dekielek automatyczny do lumix lx7,jak go sie montuje,cos jeszcze potrzebuje zeby go zamontowac?

Wojmistrz - Czw 02 Kwi, 2015

https://www.youtube.com/watch?v=lLLCrFZbOco
wuju70 - Czw 02 Kwi, 2015

Wojmistrz napisał/a:
https://www.youtube.com/watch?v=lLLCrFZbOco


Dzieki

kakusek - Pon 04 Maj, 2015

Witam
Przez kilka dni czytalam forum i jestem juz prawei zdecydowana na zakup LX7 (myslalam jeszcze o Sony rx100 i Canon G16 )
Zaczelam dobierac akcesoria do aparatu i mam problem gdyz moja wiedza fotograficzna jest zerowa ( to moj pierwszy aparat :wink: )
Prosze doradzcie jakiej firmy i pojemnosci powinnam dokupic baterie/akumulator zamienny do LX7 .Czy kupic cos oryginalnego czy sa firmy ktore produkuja dobre zamienniki.
Mysle nad http://www.cyfrowe.pl/apa...-pan-bcj13.html
lub tym http://www.cyfrowe.pl/apa...-dmw-bcj13.html Czy te firmy Blumax /Ansmann sa dobre?
Jakie wy macie zapasowe akumulatorki?
Mam jeszcze dylemat odnosnie torby/pokrowca.
Chce cos niezbyt duzego aby dobrze chronil aparat ( na plazy , podzas wycieczki itp )
Widzialam ze proponowany byl futeral LOWEPRO Rezo 60 ale nie jest on juz dostepny :sad: Polecicie jakis pokrowiec podobny do Rezo ktory bedzie pasowal?
Podoba mi sie Apex ale chyba tylko 60 by pasowala (20 raczej za mala ) tylko ze wolalabym cos mniejszego aby aparat "nie latal " w srodku .
Z gory dziekuje za podpowiedzi i wasze opinie :grin:
ps
Mam nadzieje ze szybko naucze sie obslugiwac ten aparacik bo na poczatku pewnie bede pstrykac tylko na funkcji auto

Wojmistrz - Pon 04 Maj, 2015

Ja kupuję do aparatów najtańsze zamienniki o najniższej/zbliżonej do oryginału pojemności. Zazwyczaj są odrobinę mniej wydajne od oryginałów, a kosztują ułamek ceny. Unikam podróbek z pojemnościami z kosmosu np: oryginał 980mAh, tania podróba 950mAh (faktyczna z 850mAh), droga podróba 2200mAh - znaczy że to ściema i może ma z 1100mAh.
kakusek - Pon 04 Maj, 2015

Wojmistrz a moglbys zerknac na strone http://www.cyfrowe.pl/apa...ix-dmc-lx7.html i doradzic ktory akumulator powinnam dobrac?
Oryginalny Panasonic ma 1250 pojemnosci a zamiennik z Blumax juz 1000 .
Ten drugi o ktorym myslalam (Ansmann ) nie ma podanej pojemnosci .
Nie wiem czy ma znaczenie ze w symbolu Panasonika jest BCJ13 E a podrobki nie maja tego E ?
Mysle ze z tej strony kupie aparat (nie wiem ktore sa jeszcze pewne przy zakupie przez internet ) wiec chcialabym od razu dokupic akumulator i karte aby nie placic za dodatkowe przesylki.Karte wezme 32 GB Extreme -myslisz ze bedzie ok?

Wojmistrz - Pon 04 Maj, 2015

kakusek, zerknij http://www.ebay.pl/itm/Ak...bf9493#shpCntId
Born2Be3 - Pon 04 Maj, 2015

Ja Ci ze swojej strony mogę polecić baterię z alixpress, miałem ją w lx7 i wydajnościowo niczym nie odstawała od tej oryginalnej, teraz mam w lx100 również od tego sprzedawcy i poza drobnymi szczegółami w wyglądzie działa identycznie jak oryginał.
http://www.aliexpress.com...1956236392.html

kakusek - Pon 04 Maj, 2015

Dziekuje chlopaki :-) Wezme moze te proponowana przez Born bo widze zeprzesylka do Irlandii za free wiec mi to pasuje :-)
Nie wiem czemu nie wpadlam na pomysl poszukania czegos na amazon lub ebayu-wydawalo mi sie ze tam bedzie drozej lub z mniej sprawdzonego zrodla niz sklep :roll:
Born skoro miales LX7 to mozesz pokazac jaki miales do niego futeral? Wiem ze sa te dedykowane (podobne jak dawniej smiena miala) ale ja szukam czegos bardziej "szcelnego" na zamek bo jak pisalam chce go zabrac na wakcje na plaze a tak wlasnie keidy zalatwilam aparacik dziecka ( nie domykala sie przyslona przez piasek)

Born2Be3 - Pon 04 Maj, 2015

LX7 miałem zaledwie kilka mscy, więc nie zdążyłem nawet do niego kupić futerału. Gdzieś obiło mi się o uszy że dashpoint 20 pasuje do lx7'ki. Futerał naprawdę funkcjonalny, możesz go podpiąć pod pasek do spodni, ale i również do szelek od plecaka. Mam zamiar go kupić do lx100 tyle że wersję oczko wyższą "30"
Prezentacja: https://www.youtube.com/watch?v=FdymJPujkxc

Wojmistrz - Pon 04 Maj, 2015

He he, a ja w nim noszę rekorder dźwięku Tascam.
kakusek - Pon 04 Maj, 2015

Zgadza sie Dashpoint20 pewnie pasuje na LX7 bo jest na stronie cyfrowe jako akcesoria. Osobiscie bardziej podoba mi sie wersja APEX tylko nie wiem czy "60" nie bedzie na styk na wysokosc (ma 12 cm a aparat 11 cm
Tutaj gosc prezentuje ten futeral z jakims lumixem ale nie wypatrzylam jaki to model :razz: https://www.youtube.com/watch?v=Cw0hAiLZTb0

A tak z ciekawosci czemu pozbyles sie LX7 ? Ja jestem poczatkujaca wiec zastanawiam sie czy nie przesadzam kupujac aparat z takimi duzymi mozliwosciami ale mam nadzieje ze skoro ma jasny obiektyw to nawet bez moich umiejetnosci zrobi ladne zdjecia (czyt auto )Moze kiedys sie wciagne i zaczne cos sama ustawiac .....
Myslalam jeszcze nad LF1 lub cos z soniakow ale chyba w gorszych warunkach nie zrobia ladnej foty (wnetrza itp ) oczywiscie na poczatku na auto

Born2Be3 - Pon 04 Maj, 2015

Wojmistrz napisał/a:
He he, a ja w nim noszę rekorder dźwięku Tascam.


Jak wrażenia z dłuższego użytkowania?

kakusek napisał/a:

A tak z ciekawosci czemu pozbyles sie LX7 ?

Brak wizjera...

Wojmistrz - Pon 04 Maj, 2015

Bardzo pozytywne.
Chris62 - Wto 05 Maj, 2015

kakusek napisał/a:

Jakie wy macie zapasowe akumulatorki?

Ja mam zapas z firmy hama ale zapasu używam tylko na wyjazdach wakacyjnych normalnie na jednym ładowaniu aku na dzień musi wystarczyć chyba że kręcisz długie filmy to wtedy można mieć nawet 3-4:)

kakusek napisał/a:

Mam jeszcze dylemat odnosnie torby/pokrowca.


Aparat dostałem z oryginalnym futerałem w komplecie - używam na codzień jako transport ochronny dla jednej fotki na kilka dni wystarczy.
Kiedy mam zamiar robić więcej zdjęć biorę po prostu małą torbę bo do bojowych zadań zbroję LXa w tulejkę filtr często CPL i wizjer. W takiej konfiguracji jest bardziej poręczny i zabezpieczony - nie obawiam się ze stuknę w coś obiektywem i go uszkodzę.
Tulejka chroni też obiektyw przed deszczem i kurzem.

kakusek napisał/a:

ps
Mam nadzieje ze szybko naucze sie obslugiwac ten aparacik bo na poczatku pewnie bede pstrykac tylko na funkcji auto


Najgorsza opcja - jak już to używaj raczej trybów tematycznych krajobraz, sport, HDR portret itd itp.

Generalnie każdy nowy aparat trzeba opanować i poznać i nawet zaawansowani potrzebują na to nieco czasu przetestować różne warianty ustawień itp więc to żaden wstyd.
Na pewno LX7 możesz ustawić jak tylko chcesz trzeba tylko rozeznać wszystkie opcje.
Na początek dla bezpieczeństwa używaj RAW (lub RAW+jpg) jak coś nie wyjdzie będzie łatwiej poprawić w obróbce i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

kakusek - Wto 05 Maj, 2015

Dziekuje serdecznie -troche podniosles mnie na duchu :-) Wczoraj zaczelam czytac instrukcje jak ustawiac menu itp i pwoiem szczeze ze bylam lekko podlamana bo ja slaba jestemw te klocki . Mam jeszcze troszke czasu do zakupu wiec albo dalej bede brnela w LX7 albo kupie najzyklejsza malpke aby popstrykac troche fotek podczas wakacji .
Strasznie napalilam sie na ten aparat zwlaszcza jak ogladam zamieszczane przez was fotki ale musze tez mierzyc sily na zamiary .Nie jest to rzecz tania wiec musze meic pewnosc ze bede go wykorzystywac (zlapie bakcyla ) wiecej niz raz w roku :wink:
Mozecie polecic jakas stronke gdzie mozna poczytac o podstawach fotografi? Jak co ustawic w konkretnych sytuacjach zeby wyszla fajna fotka :-)

Jar - Wto 05 Maj, 2015

Kakusek, jest tego sporo. Znajdziesz wyszukiwarką.
Ze znanych np. fotografuj.pl, szerokikadr.pl
Jako lekturę uzupełniającą polecam Ci instrukcję obsługi aparatu. Serio. Równolegle z lekturą ww. poradników itp. poczytaj sobie w instrukcji, jak działają tryby tematyczne w Twoim aparacie. Przynajmniej kiedyś w porządnych instrukcjach obsługi była w ich opisach wzmianka, co konkretnie robią. Np. tryb sportowy stara się wymusić jak najkrótszy czas ekspozycji by uniknąć rozmazania szybko poruszających się obiektów, krajobraz ustawia ostrość na nieskończoność i przymyka przesłonę dla uzyskania dużej głębi ostrości, a tryb zdęcia na śniegu koryguje ekspozycję względem tego, co pokazuje światłomierz, bo scena zawiera nietypowo dużo bieli. Itd. itp. Podobne efekty uzyskasz samodzielnie, tylko w sposób bardziej kontrolowany, przy użyciu półautomatycznych trybów ekspozycji (A/tA, S/tV, P) oraz (dostępnej z nimi) funkcji "korekta ekspozycji" (+/-EV). W tych trybach aparat działa niemal jak w trybie auto, ale Ty możesz w sposób świadomy ustawić/skorygować 1-2 parametry, co pozwala Ci potencjalnie w niektórych sytuacjach zrobić lepsze zdjęcie niż w danym miejscu i czasie zrobiłby je algorytm aparatu w trybie auto, ustalony przez producenta. To kwestie czysto techniczne.
Reszta to zasady kadrowania, kompozycji. Zwrócenie uwagi na światło i pomysł na zdjęcie. Z własnych, bardzo skromnych umiejętności i praktyki wiem, że te ostatnie sprawy są najtrudniejsze...
Pozdrawiam
-J.

Chris62 - Pon 11 Maj, 2015

Jar napisał/a:
Np. tryb sportowy stara się wymusić jak najkrótszy czas ekspozycji by uniknąć rozmazania szybko poruszających się obiektów, krajobraz ustawia ostrość na nieskończoność i przymyka przesłonę dla uzyskania dużej głębi ostrości,
-J.


Mała korekta - w przypadku krajobrazu LX7 dobiera przysłonę adekwatną do najlepszych osiągów obiektywu w tym przypadku jest to zakres F2,8-F3,2 w zależności od użytej ogniskowej
Maksymalne przymykanie przysłony w takim aparacie powoduje pogorszenie ostrości (dyfrakcja).

Tryb P ma rewelacyjną funkcję priorytetu bądź to pełnego otwarcia przysłony bądź maksymalnego MTF , która dobiera optymalny otwór przysłony dla ostrości zdjęć.

Maksymalne otwory przysłony w LX7 to głębia ostrości podobna do pełnoklatkowego F8-F11.
W praktyce oznacza to że np w ciemnej jaskini na F1,4 mamy taką GO jak w lustrzance FF na F8 albo w lustrzance DX na F11.
Jeżeli akurat zależy nam na takiej GO to w praktyce może się okazać, że lustrzanka wypadnie gorzej bo będzie musiała użyć znacznie wyższego ISO....

Dlatego tez LX7 zawsze ze sobą wożę obok aparatu z dużą matrycą.

wuju70 - Sob 30 Maj, 2015

Witam

Odkręcenie pierścienia z obiektywu lumix lx7,dam rade to sam zrobic(poczatkujacy),czytalem ze za pierwszym razem ciezko odkrecic.
Prosze o linka ,jesli taki jest na youtube ,jak to bezpiecznie zrobic.

Pozdrawiam

Dalem rade ,ostroznie i z wyczuciem odkrecilem.

serbio - Pią 21 Sie, 2015

Witam
Mam takie pytanie,czy jest możliwość doświetlenia lampą błyskową cieni mp.twarzy w słoneczny dzień .Próbowałem to i jakoś mi nie wychodzi choć nawet wymusiłem otworzenie lamy ale lampa się nie zapaliła.
Jak to jest z taką sytuacja.
Pozdrawiam
S.

fireman82 - Sob 22 Sie, 2015

Możesz doświetlić lampą, musisz w ustawieniach włączyć lampę (znak pioruna) wtedy gdy tylko wysuniesz lampę to błyśnie zawsze, albo włącz pomiar jasności (w ustawieniach) na punktowy, też rozjaśni obiekt.
lukasr - Pią 11 Wrz, 2015

Witam,
czy ma ktoś porównanie jak się ma LX7 do LF1? Chętnie bym kupił LX7 tylko przeraża mnie stopień zaawansowanie aby móc z niego korzystać a czytam, że auto nie jest najlepsze. W testach parametry LX7 i LF1 są bardzo zbliżone a jest napisane ze w LF1 auto działa bardzo dobrze. Na plus przemawia również rozmiar LF1(kieszonkowy) a na minus światłosiła. Ma ktoś wiedzę jak to w praktyce wygląda? Czy LF1 jest dużo gorszy od LX7?

Chris62 - Pon 14 Wrz, 2015

LF1 ma inny zakres ogniskowych - mniej szerokiego kąta więcej tele coś za coś.
Matryce mają taką samą niemniej na jakości stracisz w słabszym świetle gdzie F1,4 bardzo dużo daje - zbije ISO do niższego.

Jak rozważasz LF1 to możesz też alternatywnie pomyśleć o Nikonie P7800 ma bardzo dobre szkło o tym samym ekwiwalencie 28-200.

Opcje nie trzeba się bać z początku mogą przerażać ale po czasie pomagają.

Jest jeszcze kwestia tego rodzaju że przy obecnych cenach możesz kupić bezlusterkowca z matrycą DX taką samą jak w lustrzankach co za tym idzie przy małym gabarycie i uzyskiwać lepsza jakość i kontrolę GO a do tego mieć możliwość wymiany optyki.
Rzuć więc okiem na Samsunga NX300/30/20 itp.

Kwesta do czego ten aparacik ma służyć i jakie masz wymagania..

[ Dodano: Pon 14 Wrz, 2015 15:43 ]
W związku z wymianą informacji z użytkownikami LX7 chcę zwrócić uwagę na zgłaszany problem w tym modelu konkretnie pojawiania się wyblakłej okrągłej plamy w centrum kadru.
Można to zobaczyć nawet w teście LX7 tu na portalu optyczne - przyjrzyjcie się zdjęciu schodów ruchomych tam taka plama jest.
Próbowałem taką plamę uzyskać na swoim egzemplarzu na czyjąś prośbę ale jedyne co mi się udało to flara jak to pod światło bywa i którą można przytłumić osłoną.
Powstaniu takiej plamy sprzyja przymkniecie obiektywu najgorzej jest na F8 szczególnie kiedy przed obiektywem jest jakieś źródło światła dlatego radzę F8 nie używać wcale (po co?) a jeśli już to ze światłem za plecami
Możliwe że jakaś partia ma wadliwe obiektywy nie wiem póki co aby uniknąć takiej niespodzianki lepiej używać LX7 raczej z otwartą przysłoną (tryb P priorytet MTF lub MAX dla filtra ND załatwia sprawę)
Pamiętajcie F1,4 w LX-7 odpowiada w przybliżeniu F8 z Zenita a F2,8 to daje GO jak F16 na FF.
Naprawdę nie ma powodu aby domykać to szkło powyżej F3,5.

Jestem ciekaw jak to wygląda w waszych modelach z tą plamką.

fireman82 - Wto 15 Wrz, 2015

Robiłem zdjęcia przy f8 w ciemnym , jasnym, plamki nie zauważyłem.
LEX - Czw 17 Wrz, 2015

Prosze o sprawdzenie tego dokładnie jak opisują i podzielenie się czy faktycznie macie plame w centrum.Podejrzewam,że każdy lx7 jest identyczny w tej sytuacji,niżej jest zdjęcie D-LUX który ma to samo i jest przedstawiona fotka z różnicą dla filtra ND być może z tego powodu został użyty filtr ND.

http://www.fotocommunity....dmitte---371511
http://www.dpreview.com/forums/post/52262367
http://www.dpreview.com/forums/thread/3560927
https://plus.google.com/photos/105069533844165737934/albums/5882266093018267313
https://plus.google.com/photos/105069533844165737934/albums/5882266093018267313/5882267622593223490?pid=5882267622593223490&oid=105069533844165737934
https://www.flickr.com/ph...gia/8260060531/
http://www.dslr-forum.de/...27&postcount=54
http://www.digimanie.cz/r...otisvetlo-2-hdr

fireman82 - Nie 20 Wrz, 2015

Faktycznie, sprawdziłem jeszcze raz i przy maksymalnie przymkniętej przysłonie, fotografując szczególnie ciemniejszy obiekt przy jasnym tle zjawisko to występuje. Ciekawe co to jest, czy to wada? czy nie?
LEX - Sro 23 Wrz, 2015

Jak już Chris napisał mocno przymknięta przysłona nadaje się do długich naświetleń a w normalnych warunkach taka wartość daje słabą jakość zdjęcia.Uparcie można skorzystać z filtru nd w aparacie i po problemie.

fireman82 napisał/a:
czy to wada? czy nie?

Ciężko stwierdzić,najlepiej było by napisać do Panasonica lub zadzwonić.
Z drugiej strony jak bym miał plamę na każdej ustawionej przysłonie to bym sam reklamował,póki co z aparatu jestem zadowolony.

serbio - Sro 25 Lis, 2015

Posiadam już rok w/w aparat i zauważyłem że większość zdjęć czy to a automatyce na P lub na iA czy też na tematycznych to przysłona we większości zdjęć tak około 90% przymyka się do f2,8 czasy,iso to się zmienia cały czas a przysłona taka sama f2,8.
Również tak macie w LX7 ?
wydawało mi się że jak nastawię krajobraz to przysłona powinna się zwiększać a tu f2,8.
Pozdrawiam

Chris62 - Pią 27 Lis, 2015

serbio napisał/a:

wydawało mi się że jak nastawię krajobraz to przysłona powinna się zwiększać a tu f2,8.
Pozdrawiam


Nic podobnego.
Dla LX-7 przysłona F2,8 to max dla krajobrazu większe przymknięcie tylko może pogorszyć anie polepszyć. Dla matrcy tej wielkości granica dyfrakcji to około F2!
F2,8 w LX-7 to odpowiednik F16 dla pełnej klatki.
Ja przymykam przysłonę tylko do macro aby zwiększyć GO, normalne zdjęcia robię na pełnym otwarciu, które odpowiada F8-F11 w zalezności od zoomu a to wystarczająco duża GO często nawet za duża.
Ludzie miewają nawyki z Zenita itp, które nie przekładają się w przypadku aparatów z małą matrycą.

serbio - Wto 01 Gru, 2015

Wielkie dzięki Chris62 za odpowiedź. Masz rację z tym przyzwyczajeniem , jest to mój pierwszy cyfrowy aparat ponieważ na co dzień robię na analogu Canon 30V a materiał to slajd z tąd moje nawyki do ustawiania przysłon do robienia zdjęć na przysłonach większych przy widokach lub mniejszych przy portretach by mieć małą głębie. Czy możesz mi napisać jak to ma się do właśnie tej konkretnej cyfrówki.
Staram ustawiać preselekcje przysłony a więc sam wybieram jaka przysłona a aparat ustawia mi czas lub ustawiam wszystko w M.
Chris jeśli tak to ma się że do widoków max f2,8 to kiedy używać większe ?
I jak to ma się do przysłon z typowej fotografii f/1.4 , f/1.8, f/2.8, f/5.6 .
Pytanie jaki jest odpowiednik analog a cyfra.
Jeśli :
F2,8 - F16
F1,4 -F...
F2 -F...
Czy da się coś takiego napisać?
Pozdrawiam

T.B. - Sro 02 Gru, 2015

Tak zwany "analog", a aparat cyfrowy - to, wydaje mi się, nie ma praktycznego znaczenia. Ale domyślam się, że chodzi Ci o to, jak ma się klatka (matryca) 36x24 mm do małej matrycy w kompakcie, jeśli chodzi o te parametry.

Wszystko da się policzyć, ale najlepiej zainstaluj sobie w komputerze, a jeszcze lepiej w telefonie, kalkulator głębi ostrości. Dlaczego? Żeby Cię głowa nie rozbolała. :smile:

Jeśli chcesz mówić o ekwiwalencie przesłony dla oczekiwanej głębi ostrości, to pamiętaj, że o takim ekwiwalencie można mówić tylko wtedy, gdy ekwiwalentne są również długości ogniskowych i jednakowe są odległości od fotografowanego przedmiotu (jednakowe są odległości, na które nastawiana jest ostrość).

Przykładowe pytanie, które ma sens:
- na pełnej klatce nastawiałem ogniskową 24 mm, przysłonę 11, a ostrość na 5 m. Jaką przysłonę mam ustawić w LX-7, przy ogniskowej 4.7 mm i ostrości na 5 m, żeby uzyskać taka samą głębię ostrości jak na FF?

[ Dodano: Sro 02 Gru, 2015 18:57 ]
Przy pytaniu postawionym tak, jak wyżej - mnożnik (albo dzielnik) przysłony pi razy oko (a może nawet dokładniej) wynosi tyle, ile wynosi mnożnik (albo dzielnik) ogniskowych dla danych matryc.

Chris62 - Pią 08 Sty, 2016

serbio napisał/a:

Chris jeśli tak to ma się że do widoków max f2,8 to kiedy używać większe ?

A po co? używałeś większego przymknięcia od F16?
W zbliżeniach macro Go mocno maleje wtedy moż esię przydac przymknięcie do F4-F5,6 ale nigdy przy krajobrazach.
serbio napisał/a:

I jak to ma się do przysłon z typowej fotografii f/1.4 , f/1.8, f/2.8, f/5.6 .
Pytanie jaki jest odpowiednik analog a cyfra.
Jeśli :
F2,8 - F16
F1,4 -F...
F2 -F...
Czy da się coś takiego napisać?
Pozdrawiam


Ni ema co popadać woblczienia wystarczy zakodować ż edl atej matrycy F1,4 w przybliżeniu odpowiada F8
Skor tak to F2 = F11
F2,8 = F16
F4=F22

Zakresu GO odpowiedniej dla poniżej F8- tym aparatem nie uzyskasz.

tacim - Nie 24 Sty, 2016

Czy na chwile obecną LX7 ma realnego konkurenta w podobnej cenie :)
Chris62 - Wto 26 Sty, 2016

Z kompaktów raczej nie ma nic ciekawszego chyba że komuś zależy na długim tele to powinien dołożyć np. do Nikona P7800 , Olympusa Stylusa 1s itp. ale te z kolei nie mają ekw. 24 mm i gorsze światło.
W tej cenie można też kupić bezlusterkowca Samsunga NX z matrycą DX czyli lustrzankową 20MP co owocuje lepszą jakością zdjęć i filmów szczególnie przy wyższych ISO no ale to nieco bardziej skomplikowane użytkowo i finansowo z uwagi na możliwość wymiany obiektywów.

Do LX7 można też przypinać konwertery wide i tele oraz macro poprzez tulejkę adaptacyjną.
To w pewnym zakresie poszerza jego funkcjonalność.

Powiem tak, jeżeli chcesz robić portrety z płytką GO lepszy Samsung NX zwłaszcza że za niewielkie pieniądze można do niego dostać dobrą jasną stałkę.
Do innych rodzajów zdjęć LX7 sprawdza się znakomicie poza tym ma macro a zakres GO adekwatny do bezlusterkowca micro 4/3 z kitem czyli przy portretach wypadnie podobnie.
Jakiś starszy korpus micro 4/3 też nie powinien kosztować dużo i też możesz go rozważyć np. Panasonic G3/G5 zaleta to to ze mają wizjer.

tacim - Wto 26 Sty, 2016

Dzięki tak myślałem, że coś skrobniesz bo przeczytałem milion tematów od tygodnia i Twoje wpisy od kilku lat. Został mi LX7 i RX100 ale to wszyscy tak tu mają hehe. Jadę za tydzień do stanów ale tam 300 dolców to co u nas :)

[ Dodano: Pią 29 Sty, 2016 21:16 ]
No i aparat dotarł do mnie :) maleńki jest , ale w porównaniu do mojego starego Canona 640IS to inny świat . Obiektyw na prawdę jasny w ciemnym pokoju zdjęcia wychodzą jak za dnia bez lampy a opcje- cóż dla mnie to kosmos hehe 90 % rzeczy z instrukcji nie rozumiem hehe. Chciałem kupic adapter do UV ale nie jest dostępny nie wiem czy nie trzeba zerknąć na Aliexpress.

LEX - Nie 31 Sty, 2016

tacim napisał/a:
Dzięki tak myślałem, że coś skrobniesz bo przeczytałem milion tematów od tygodnia i Twoje wpisy od kilku lat.

Chyba nikt nie zna lepiej tego aparatu od Chrisa :mrgreen:
tacim napisał/a:
90 % rzeczy z instrukcji nie rozumiem hehe

i troche ci zejdzie ;)
Cytat:
Chciałem kupic adapter do UV ale nie jest dostępny

W fripersie się wyprzedały.

[ Dodano: Wto 02 Lut, 2016 00:49 ]
Kupiłem wizjer Dmw-lvf2 jestem

Chris62 - Pią 05 Lut, 2016

tacim napisał/a:
Dzięki tak myślałem, że coś skrobniesz bo przeczytałem milion tematów od tygodnia i Twoje wpisy od kilku lat. Został mi LX7 i RX100 ale to wszyscy tak tu mają hehe. Jadę za tydzień do stanów ale tam 300 dolców to co u nas :)

[ Dodano: Pią 29 Sty, 2016 21:16 ]
No i aparat dotarł do mnie :) maleńki jest , ale w porównaniu do mojego starego Canona 640IS to inny świat . Obiektyw na prawdę jasny w ciemnym pokoju zdjęcia wychodzą jak za dnia bez lampy a opcje- cóż dla mnie to kosmos hehe 90 % rzeczy z instrukcji nie rozumiem hehe. Chciałem kupic adapter do UV ale nie jest dostępny nie wiem czy nie trzeba zerknąć na Aliexpress.


No tak najtrudniej podjąć decyzję:)
Co do adaptera to lepiej kupić tulejkę 52 mm - po pierwsze wygodnie operuje się filtrem polaryzacyjnym po drugie chroni obiektyw przed uderzeniem wodą kurzem a po trzecie można do niej przypiąć konwertery wide/tele bez straty światła.
Konwerter wide da Ci ekwiwlent 18mm!
Tele też się może przydać jakiś Raynox 2x przełuzy do 180mm i wtedy razem z opcją iZoom można uzyskać 360 mm/F2,3....
Ja nie stosuję bo mam jeszcze NX30 z zoomem 50-200 i inne obiektywy ale gdyby to był jedyny aparat jaki mam to bym dokupił.
Do tego jakiś mały flash by się przydał - LX-7 nie ma ograniczenia 1/200s w synchro i w dzień przy czasie migawki nawet przy 1/1000s możesz sobie doświetlać cienie najtańszą lampą ewentualnie wbudowaną..

No ale na początek faktycznie dobrze jest rozgryźć instrukcję obsługi:)
Żaden wstyd, sam też miesiąc musiałem poświecić, żeby jako tako opanować tego Lumixa a jeszcze w trakcie użytkowania pewne rzeczy mnie zaskakiwały.
Do każdego sprzętu trzeba się przyzwyczaić.
Jeżeli robisz ważniejsze zdjęcia korzystaj z RAW na wszelki wypadek gdyby Ci coś nie wyszło zawsze z RAW jest więcej opcji poprawy.
Aparat pomimo że kompaktowy ma wiele opcji cennych dla profesjonalistów - np. pierścień przysłon, przełącznik proporcji kadru, trybu AF, multi aspect, bracketingi w tym bracketing proporcji zdjęcia (4:3; 3:@ 16:9 i 1:1 w jednym pstryku i z różnymi kątami widzenia w kierunkach pion/poziom!, do tego bardzo przydatny wbudowany automatyczny filtr ND (działa trybie P w opcji max otwarcie przysłony i optymalny MTF)i wiele innych.
Do tego wszystkiego bardzo dobrze filmuje.
Nawet tryb auto ma opcje poszerzone adekwatne dla laika jak np. obrazkowe menu w stylu stopień rozmycia tła, nasycenia kolorow itp.
Radzę używać trybu P z opcją ND max/mtf na przemian w zależności od sytuacji.
Możesz zaprogramować minimalny czas migawki aby uniknąć poruszonych zdjęć
Z trybów automatycznych można użyć HDR i sport oraz krajobraz działają przyzwoicie aczkolwiek zalecam użycie opcji AUTO+ i po swojemu dostroić parametry.
Dla HDR musiałem w swoim modelu obniżyć korekcje EV bo za jasne zdjęcia wychodziły.

Filtry efektowe można stosować w aparacie po zrobieniu zdjęcia w trybie play, tak że w trakcie pstrykania szkoda się nimi zajmować.

Jak opanujesz jego możliwość na pewno będziesz mógł nim robić świetne zdjęcia - obiektyw jest bardzo dobrej jakości ładnie "rysuje".

Powodzenia.

martinoo - Pią 19 Lut, 2016

Panowie a będąc przy temacie jakie oprogramowanie jest do LX 7 żebym miał podgląd po USB?
Na płytce dostałem SILKYPIX i Photo fun Studio - ale tam takiej mozliwości nie widzę.
Najchetniej jakiś program darmowy

serbio - Sob 27 Lut, 2016

Chris62 jesteś skarbnicą wiedzy o tym aparacie.
Mam pytanie jak robisz zdjęcia lampą ale tą wbudowaną co masz ustawione w aparacie. Zauważyłem u siebie że jak robię w pomieszczeniu to zawsze wychodzą prześwietlone.
Pozdrawiam.

Chris62 - Pon 29 Lut, 2016

serbio napisał/a:
Chris62 jesteś skarbnicą wiedzy o tym aparacie.
Mam pytanie jak robisz zdjęcia lampą ale tą wbudowaną co masz ustawione w aparacie. Zauważyłem u siebie że jak robię w pomieszczeniu to zawsze wychodzą prześwietlone.
Pozdrawiam.


Akurat lampy w LX-7 używam sporadycznie (mam zewnętrzną do Samsunga bezprzewodowo sterowaną więc mogę błyskać wbudowaną i zewnętrzna w tym samym czasie a to daje lepszy efekt bo np. niweluje cienie za obiektem) no ale zasady użycia flasha dla wszystkich aparatów są podobne.

Na odległość trudno mi zdiagnozować przyczynę Twoich przepaleń..
Może na początek sprawdź w jakim trybie masz to prześwietlenie.
Najprostsza opcja to włączyć program iAuto naświetlenie powinno być poprawne.
W tym modelu jednak nawet tryb auto można regulować na jaśniejsze lub ciemniejsze nastawy - tak matryca LX-7 mocna zbiera światło korekcja na -1/3EV- -2/3EV nie zaszkodzi.
Sprawdź też sytuację przed aparatem - jakiś bliski obiekt może odbić światło a naświetlenie zależy przecież od odległości od obiektu.
Bliski obiekt może wymagać przymknięcia obiektywu - dalszy otwarcia - ten bliski decyduje jednak o naświetleniu - jeżeli za bardzo otworzysz przysłonę po prostu powstanie przepalenie.
Opcja iAuto ma jednak podstawową wadę - nie zapisuje RAW wiec jeśli chcesz mieć RAW to tryby PASM - polecam M lub S- bo ten tryb symuluje naświetlenie przed pstrykiem)
Inne tryby zmieniają kolor ekspozycji co informuje o nieprawidłowym naświetleniu wg aparatu - ale skąd aparat ma wiedzieć jakie dla nas jest prawidłowe?
To my wiemy i my decydujemy jak naświetlić.
W opcjach flasha masz regulację siły błysku możesz go obniżyć.
Może miałeś za wysokie ISO?
Staraj się używać niskich czułości 80-200 ISO.
Wiesz o pracy z flashem można epopeję napisać - niestety musisz poćwiczyć różne warianty praktycznie i wiedzieć czego oczekujesz od flasha w danej sytuacji.
Np. w dzień na tle okna w ciemniejszym pokoju raczej należy ustawić ekspozycje na światło za oknem zablokować a obiekt na tle okna doświetlić lampą wtedy uzyskasz zbalansowane światło w pokoju i na zewnątrz.
Kiedy naświetlisz na pokój widok za oknem będzie jasną plamą.
Kiedy nie doświetlisz flashem a ekspozycja będzie na widok za oknem to sylwetki w pokoju będą - no właśnie sylwetkami.

A co jeśli okno będzie z a Tobą? Wtedy flash może być zbędny a jeśli nie to może być przyczyną brzydkich cieni na ścianie.
Wbudowany flash LXa nie ma możliwości zmiany kierunku - odbicia swiatła od sufitu wtedy dobrze błysnąć drugim z innego kierunku np. za pomocą specjalnego sterownika.

Generalnie przy flashu musisz uważąć na czas migawki. Kiedy aparat jest w trybie A może być tak, że automatyka dobierze np. 1/2 s i wtedy flash Ci nie pomoże - poruszysz zdjęcie.
Próbuj trybu M - kontroluj czas migawki np. 1/125s i przysłonę oraz ISO - opcja auto ISO nie zawsze jest optymalne przy flashu więc próbuj ręcznie ustawić ISO 100-200 (im dalej tym wyżej) przysłonę F2,8-F4 powinno wyjść OK możesz regulować naświetlenie przysłoną (lub ISO ale ISO trzeba trzymać możliwie najniżej)).
Czas migawki ma wpływ na doświetlenie tła - światło flasha tam nie dociera w takiej ilości bo odbija się od obiektu. Jeżeli tło wyjdzie za ciemnie czas możesz wydłużać adekwatnie do stopnia niedoświetlenia - raczej nie stosuj dłuższych czasów od 1/30s.
Ma zewnątrz LX-7 synchronizuje nawet do 1/1000s więc śmiało można używać lampy do doświetlenia np. sylwetki ze słońcem za plecami które świeci w stronę obiektywu.
Pozwala to widzieć fotografowaną osobę a nie jej sylwetkę na tle krajobrazu - wiele razy z tego skorzystałem właśnie w LX-7 z bardzo dobrym efektem.

Jak uzyskasz dobre rezultaty zapisz to sobie do któregoś trybu C1-4 żeby na przyszłość mieć zapamiętane.

CANiKON - Nie 20 Mar, 2016

Super temat :) Od niedawna mam LX-7 i właśnie brakowało mi takich informacji jakie są w tym wątku.
Mam pytanie czy można jakoś włączyć Auto ISO dla trybu manualnego ?
Pozdr.

LEX - Pon 21 Mar, 2016

A po co jest tryb manualny w tej sytuacji M ?

-w pozostałych możesz a nawet ustawić górną granicę iso.

Czytaj instrukcje.

CANiKON - Wto 22 Mar, 2016

Aha. Jeśli takie coś nie istnieje to przepraszam. Ja mam taką kombinację w aparatach dlatego pytam.
knieszporek - Wto 29 Mar, 2016

LEX napisał/a:
A po co jest tryb manualny w tej sytuacji M? [...]

No pewnie po to, żeby samemu wybrać i przesłonę i czas, a jednocześnie nie martwić się o poprawną -- wg aparatu oczywiście (w szczególności od ustawionego trybu pomiaru światła) -- ekspozycję. Jak w LX7 jest nie wiem, ale Nikony uwzględniają w M + Auto ISO nawet kompensację ekspozycji, co -- wbrew pozorom -- się przydaje.

A instrukcję czytać na pewno warto, tyle że w przypadku Panasoniców od dłuższego czasu trzeba sobie wydrukować tą załączoną na CD-ROM, bo ta wydrukowana dołączana do aparatu, to raczej Quick Start a nie Manual :P

TomPL2 - Wto 29 Mar, 2016

"M + Auto ISO" , czyli jak - ustawię czas i przesłonę a auto mi dobierze, znaczy naprawi :lol: poprzez dobór ISO, to co źle ustawiłem??? :shock:
Kiedy to się może naprawdę przydać?

hijax_pl - Wto 29 Mar, 2016

Kiedy na przykład chcesz użyć konkretnej nastawy przysłony (bo interesuje Cię jakaś tam głębia ostrości) oraz rozmazanie ruchu czegoś tam (czyli konkretna nastawa czasu migawki). A o ekspozycję ma się martwić automatyka aparatu.
CANiKON - Czw 31 Mar, 2016

Dokładnie o to mi chodziło - te dwie nastawy są w największym stopniu fototwórcze i jeśli nie ma zbytnio czasu na grzebanie w menu (mimo, że LX7 ma wygodny dostęp do ISO) to można skorzystać z automatyki do naświetlenia zdjęcia. Przy punktowym pomiarze i tak mamy spory wpływ na oczekiwany efekt.

W pytaniu miałem na myśli aktualizację albo alternatywny firmware.

W trybie manualnym mogę korzystać z AutoFocusa ? czy to też lamerstwo ? :mrgreen:

LEX - Pią 01 Kwi, 2016

knieszporek napisał/a:
LEX napisał/a:
A po co jest tryb manualny w tej sytuacji M? [...]

No pewnie po to, żeby samemu wybrać i przesłonę i czas, a jednocześnie nie martwić się o poprawną -- wg aparatu oczywiście (w szczególności od ustawionego trybu pomiaru światła) -- ekspozycję. Jak w LX7 jest nie wiem, ale Nikony uwzględniają w M + Auto ISO nawet kompensację ekspozycji, co -- wbrew pozorom -- się przydaje.

A instrukcję czytać na pewno warto, tyle że w przypadku Panasoniców od dłuższego czasu trzeba sobie wydrukować tą załączoną na CD-ROM, bo ta wydrukowana dołączana do aparatu, to raczej Quick Start a nie Manual :P


Miałem na myśli pełną kontrolę nad aparatem (ustawienia) i nie chciałbym aby w tym trybie (M) aparat mi cokolwiek podpowiadał.Jak będę chciał to sobie przestawię na którykolwiek P,A,S lub iauto a z ostatniego nigdy nie korzystam :)
Jeśli są aparaty które dyktują iso w trybie manualnym i nie ma możliwości tego wył. to ja takim aparatem bym się nie zainteresował.

Instrukcja - wiadomo,że chodziło o pełną.Można na tableta sobie ściągnąć pdf :razz:


CANiKON napisał/a:
W pytaniu miałem na myśli aktualizację albo alternatywny firmware.


O jakiejkolwiek aktualizacji już zapomnij do tego modelu,najwyrazniej nie potrzebuje.

TomPL2 - Pią 01 Kwi, 2016

hijax_pl napisał/a:
Kiedy na przykład chcesz użyć konkretnej nastawy przysłony (bo interesuje Cię jakaś tam głębia ostrości) oraz rozmazanie ruchu czegoś tam (czyli konkretna nastawa czasu migawki). A o ekspozycję ma się martwić automatyka aparatu.

No to czasami może z tego wyjść kaszana :mrgreen:

hijax_pl - Pią 01 Kwi, 2016

Niby dlaczego? Nadal korzystać można z korekcji ekspozycji, obserwować drabinkę czy co tam dostępne jest...
Chris62 - Wto 05 Kwi, 2016

knieszporek napisał/a:
LEX napisał/a:
A po co jest tryb manualny w tej sytuacji M? [...]

No pewnie po to, żeby samemu wybrać i przesłonę i czas, a jednocześnie nie martwić się o poprawną -- wg aparatu oczywiście (w szczególności od ustawionego trybu pomiaru światła) -- ekspozycję.


LX7 w trybie P i opcji Auto ISO umożiwia zmiane czasu i przysłony w ramach ekspozycji po prostu poprzez pokręcenie tylnym kółkiem w lewo przymyka przysłonę wydłuża czas - w p prawo skraca czas otwiera przysłonę. Efekt jest więc dokładnie ten sam i nie trzeba przestawiać trybu pracy na pokrętle trybów.
W LX-7 jest to lepsze rozwiazanie z uwagi no automatykę filtra ND który pilnuje trybu ND max lub MTF. Chodzi o możliwość użycia pełnego otwarcia przysłony nawet w pełnym świetle słonecznym albo o dobór optymalnej przysłony dla danej ognsikowej.
W trybie M i pozostałych filtr ND trzeba włączać ręcznie.
Do tego mamy oczywiście korekcję ekspozycji i wiele opcji z menu jest dostępnych nawet kiedy włączyliśmy RAW.

knieszporek napisał/a:
[
Jak w LX7 jest nie wiem, ale Nikony uwzględniają w M + Auto ISO nawet kompensację ekspozycji, co -- wbrew pozorom -- się przydaje.


W pewnych sytuacjach sie przydaje a w pewnych przeszkadza - nie zawsze chcemy użyć ekspozyji takiej jak chce automatyka pomiaru.
Zdając się na automatykę ryzkujemy np. wyższe ISO niż jest faktycznie potrzebne a to może wręcz zepsuć zdjęcie.

Jednym słowem w LX-7 na wszystko pozwala tryb P - do tego są 4 nastawy użytkownika więc w pamieci mamy 5 konfiguracji tzn 4xC+aktualna nastawa aparatu jako piąta.
Ponadto możemy zdefiniować maksymalne dopuszczalne ISO i najdłuższy czas migawki np aby uniknąć poruszenia - jak na kompakt wszystkie profesjonalne nastawy są.

CANiKON - Pią 08 Kwi, 2016

Chris62 napisał/a:

LX7 w trybie P i opcji Auto ISO umożiwia zmiane czasu i przysłony w ramach ekspozycji po prostu poprzez pokręcenie tylnym kółkiem w lewo przymyka przysłonę wydłuża czas - w p prawo skraca czas otwiera przysłonę. Efekt jest więc dokładnie ten sam i nie trzeba przestawiać trybu pracy na pokrętle trybów.


No właśnie w tybie P wg mnie efekt jest z reguły dokładnie inny. Jeżeli chcę czas 1/640 to taki wybieram a kombinuje resztą parametrów aby doświetlić zdjęcie, przysłoną zdecyduję czy rozmażę tło czy nie. W trybie P masz taką możliwość ?

luxon - Sro 01 Cze, 2016

Witam

Od pewnego czasu jestem posiadaczem LX7. Jest to mój pierwszy tak zaawansowany aparat i cały czas uczę się jak wykonywać dobre zdjęcia. W załączniku kilka zdjęć wykonany przeze mnie tym aparatem (wiem, że plik trochę zajmuje, ale specjalnie załączyłem RAW, żeby można było lepiej ocenić zdjęcia). Zdjęcia były robione w trybie P. Wydaje mi się, że zdjęcia makro wyglądają całkiem przyzwoicie, ale zdjęcia nie w trybie makro wydają się być trochę nieostre.
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki co mogę zrobić aby zdjęcia były lepsze.



PozdrawiamZdjęcia

cvxcvx - Sro 01 Cze, 2016

Witam. Wie ktoś może gdzie można kupić LX7 nówkę?
fides - Czw 02 Cze, 2016

Polska:
http://www.euro.com.pl/ap...x7-czarny.bhtml

Towar z ekspozycji:
https://saturn.pl/foto-i-kamery/aparat-panasonic-dmc-lx7ep-k?utm_source=porownywarki&utm_medium=nokaut&utm_term=nokaut&utm_campaign=xml
https://mediamarkt.pl/foto-i-kamery/aparat-panasonic-dmc-lx7ep-k

Nie-Polska:
http://www.ebay.pl/sch/Ap...mCondition=1000 -nie warto


http://www.ebay.pl/itm/Pa...bUAAOSw2GlXKQou

cvxcvx - Czw 02 Cze, 2016

Dzięki. Ale to już sprawdzałem. Dostępne z ekspozycji i gdzieś w Polsce. Nic w mojej okolicy. A może coś innego by mi ktoś polecił? Żeby robił dobre zdjęcia przy słabym świetle. Do 1500.
Z góry dziękuję.

LEX - Czw 02 Cze, 2016

Są to ostatnie sztuki z ekspozycji z odbiorem osobistym,the end tego modelu.
zsolpyw - Czw 09 Cze, 2016

Jak na poekspozycynjy - za drogo.

Pytanko do uzytkownikow LX7. Jak aparat radzi sobie z filmowaniem w trudnych warunkach, w półmroku widac mocno szumy ?

Filmowanie w ciemniejszym pomieszczeniu pod swiatlo, w strone okien.
W moim TZ10 wyraznie zaszumione, okno mocno przeswietkowne plus fioletowe pionowe smugi.

Porownywalem film zrobiony komorka w tych samch warunkach, znacznie lepszy. Wiec widac ze sie da.

Tylko potrzebuje maly kompakt do slabo oswietlonych scenerii i dobrze filmy krecacy w pomieszczeniach.

Thx :D

Andek - Czw 09 Cze, 2016

zsolpyw napisał/a:
Jak na poekspozycynjy - za drogo

pytałem w sklepie ile opuszczą to się okazało, że z ceny nie mogą zejść ale mogę coś dobrać za darmo do kwoty 80 zł (np czajnik :mrgreen: )

zsolpyw - Czw 09 Cze, 2016

Uzywki sa na necie za 800-1000. Calkiem ladne. Ja sie sklonie do uzywki. O ile wybiore LX7 bo nie jestem przekonany :P
LEX - Czw 09 Cze, 2016

zsolpyw napisał/a:
Pytanko do uzytkownikow LX7. Jak aparat radzi sobie z filmowaniem w trudnych warunkach, w półmroku widac mocno szumy ?


https://www.youtube.com/watch?v=hIIHMDfYmc8

https://www.youtube.com/watch?v=pDIvPTS4UXU

https://vimeo.com/56672263

https://vimeo.com/57774112

Wez pod uwagę,że yt i tak zaniża jakość,surowy plik bardzo ładny obraz i ma b.db. ostrość.

zsolpyw napisał/a:
Filmowanie w ciemniejszym pomieszczeniu pod swiatlo, w strone okien.
W moim TZ10 wyraznie zaszumione, okno mocno przeswietkowne plus fioletowe pionowe smugi.


https://www.szerokikadr.p...zydatna-kazdemu
http://arturnyk.pl/2013/1...afowac-wnetrza/

Można wyeliminować jasną plamę (okno).Blokując ekspozycję na oknie,ustawiasz ponownie kadr z wykorzystaniem lampy błyskowej (z regulacją siły błysku).

Andek napisał/a:
pytałem w sklepie ile opuszczą to się okazało, że z ceny nie mogą zejść ale mogę coś dobrać za darmo do kwoty 80 zł (np czajnik :mrgreen: )


A nie możesz dobrać futerał lub kartę pamięci do aparatu itd.

Chris62 - Pią 17 Cze, 2016

[quote="CANiKON"]
Chris62 napisał/a:


No właśnie w tybie P wg mnie efekt jest z reguły dokładnie inny. Jeżeli chcę czas 1/640 to taki wybieram a kombinuje resztą parametrów aby doświetlić zdjęcie, przysłoną zdecyduję czy rozmażę tło czy nie. W trybie P masz taką możliwość ?


Proponuję myśleć bardzie w praktyczny niż teoretyczny sposób.
1/640s może być wymagana do zamrożenia ruchu innych zastosowań przy obiektywie 24-90 nie widzę.
Taki obiektyw zadowoli się migawką nawet 1/30s w pełnym zakresie dzięki zerowym wstrząsom i stabilizacji optycznej skutecznej na 3-4 EV.
W jaskiniach robilęm zdjęcia na 80 mm /F2,3 i 1/10s + seria żeby wyeliminować poruszenie od wciskania spustu - wyszły OSTRE!

Wróćmy jednak do tego 1/640s - musi być dobre światło żeby ISO nie przekroczyło 400 skoro tak to po co zmiana ISO?
Tryb P domyśłnie użyje możliwie najkrótszego czsu migawki do danych warunków - jeżeli warunki będą słabsze wydłuzy czas podbije ISO a przysłona bezie w oparciu o wybrany tryb MTF. Przypominam albo pełny otór obiektywu dla uzyskania minimalnej możiwej GO albo przysłona optymalna dla ostrości w związku z wybraną ogniskową czyli przysłona taka aby wyeliminowac wady optyczne w stylu winieta itd itp. tu przysłona juz jest duża na tyle że dalsze przymykanie nie ma sensu - pamiętajmy o ekwiwalenice LX7 na pełnym otworze daje ekwiwalent F8 dla 24 mm -F11 dla tele - czyli mniej więcej tyle samo co kitowy obiektyw w systemie micro 4/3.
Za to dzięki jego jasności możemy używać krótszych czasów migawki w tych samych warunkach. DO tego dyspoujemy synchronizacja flasha nawet na 1/1000sW odóżnieniu od kitowca z micro 4/3 mamy też macro ! Dodając nasdaki Raynoxa na tulejce 52 mm mamy super macro.


Inna sytuacja - bardzo mocne słońce chcemy użyc pełnego otworu przysłony np F1,4 a tu zonk bo migawka na tym otowrze to max 1/2000s a tu by trzeba 1/8000s.
Jest rozwiązanie filtr ND wbudowany można go prosto załączyć takim prztyczkiem pod wizjerem - jeden szkopuł w tak ostrym słońcu można o tym zapomnieć i prześwietlić foty w trybach A, S lub M
W trybie P nie ma tego problem ND sam się włączy!

W kwestii naświetleni aautomatycznego Auto ISO w M jest zbędne w przypadku takiego komapktu jak ten.
Do czego więc tryb M? Ano włąśnie do tego ąby uzyskać coś co nam pasuje nie automatyce - prześwietlić niedoświetlić bo akurta w wwybranym kadrze mamy inne priorytety niż cłąościowa średnia ekspozycja.
I co byśmy nie robili zalecam nie przekraczać ISO 400 bo to matryczka 1/1,7" dzięki niej aparat jest mały i ma tak jasną optykę.
Do tego dla uzyskania dobrych rzultatów to ISO 400-800 wymaga już RAW i postprocessingu np w LIghtroom choc jak się dobrze ustawi jpgiteż można z tym żyć.

Jeżeli ktoś pyta co w zamian małego i nadającego się do trudnych warunków w kwocie do 1500 PLN odpowiem - używanmy Canon G7X itp albo bezlusterkowy Samsung NX z płaskim obiektywem 16/F2,4 lub 30/F2.
Ceny korpusów od 500-2000 PLN obiektywy za 500-800 można dostać.
Samsungiem można bez problemu naświetlać przy ISO3200 ale z praktyki powiem rzadko w takie czułości wpada - przy szkle F2,4 ISO 800-1600 daje radę w naprawdę kiepsko oświetlonych pomieszczeniach.
Pamiętajmy ze ISO producenci różnie definiują w tych samych warunkach jeden aparat naświetli przy 1600 inny przy 3200.
Jeżeli chodzi o LX-7 to jego naświetlanie jest dosyć optymistyczne - często używam korekcji EV na minus to oznacza że w praktyce czasy migawki są nieco krótsze a to dobrze dla fotografowania akcji.
Kompakcik znika juz z półek sklepowych, następcy chyba nie będzie - nowszy LX100 jest lepszy ale dużo droższy i sporo większy.
Przyszłość kompaktów należy do smartfonów....

LEX - Pią 17 Cze, 2016



Chris62 napisał/a:
Kompakcik znika juz z półek sklepowych, następcy chyba nie będzie - nowszy LX100 jest lepszy ale dużo droższy i sporo większy.


i nadal jest zainteresowanie tym aparatem :)

Chris62 napisał/a:
Przyszłość kompaktów należy do smartfonów....


Smartfony to wygoda która przesłoniła jakość i mimo olbrzymich postępów,nigdy nie nastanie czas dla osób podchodzących poważniej do fotografii aby zastąpić aparat smartfonem.

komor - Sob 18 Cze, 2016

LEX napisał/a:
Chris62 napisał/a:
Przyszłość kompaktów należy do smartfonów....


Smartfony to wygoda która przesłoniła jakość i mimo olbrzymich postępów,nigdy nie nastanie czas dla osób podchodzących poważniej do fotografii aby zastąpić aparat smartfonem.

Chrisowi chodziło raczej o to, że teraz smartfony pełnią taką funkcję, jaką kiedyś kompakty. Czyli popularnego środka fotograficznego dla ludzi chcących uwiecznić wydarzenia ze swojego życia, a nie entuzjastów fotografii jako takiej. W każdym domu była jakaś analogowa, a potem cyfrowa małpka, dzięki której dziś wiemy jak babcia Stasia wyglądała 30 lat temu, albo jaki kolor marynarki tato miał podczas naszej pierwszej komunii. :)

Dziś kompakty jako rynek popularny się przecież skurczyły i prawie wyginęły, jak wiadomo. Rozwija się natomiast segment kompaktów premium, dla osób zainteresowanych trochę bardziej samym procesem fotografowania, a nie tylko mających potrzebę uwiecznienia cioci na imieninach.

zsolpyw - Pon 20 Cze, 2016

Nabylem LX7 niedawno. Ucze sie i testuje. W porownaniu z seria TZ - miodzio :D

Chce rozbudowac kompakta on akcesoria.
W pierwszej kolejnosci filtr polaryzacyjny, UV.

W PL nie ma juz adapterow 37mm. Znalazlem na ALi taki

http://pl.aliexpress.com/...7.12783.31568.0


Czy bedzie OK ? moze ktos polecic jakis dobry, rzeczywiscie dzialajacy i w miare ekonomiczny filtr UV 37mm ? fajnie jaby na ALi tez byl, moze taniej sie sciagnie z konwerterem.

Przy okazji pytanko, jesli zastosuje filtr polaryzacyjny, czy zdjecia beda troszke ciemniejsze ? automat uwzglenia przy nastawach rowniez swietlo odbite, skoro filtr je wytnie, to moze byc ciemniejsze zdjecie ?

s2000 - Wto 21 Cze, 2016

Trochę poczytałem i nie wiem który wybrać, Panasonic lx7 czy Sony rx 100.
Mogę wydać max 1500zl. Gdzie swojego kupiłeś zsolpyw ?

zsolpyw - Wto 21 Cze, 2016

Na OLX. Okazalo sie ze z lombardu :D stan perfect!
To rzeczywiscie FOTOGRAFUJE w mroku! Zdjecia w ciemnym pomieszczeniu, czy w nocy przy slabym swietle by uzyskac takie jak oko widzi, bez stresu sie pstryka.

Zabawa sie zaczyna jak chcemy zrobic foto jasniejsze niz oko widzi. Rewelka tryb nocny z reki, super stabilizacja sie sprawdza, foto z czasem 1/4s jest realne bez zamazania, ISO mimo ze 1600-3200 przesadnie jeszcze nie zaszumia.

Moze ktos testowal Panasa i Sony rownoczesnie. Jesli nie to pewnie ciezko doradzic.
Jak chcesz nowy z gwarancja, to Sony sa w sklepach.

s2000 - Sro 22 Cze, 2016

Czy one wychodziły w kilku wersjach? DMC-LX7EB-K czy DMC-LX7K to jest to samo?
Chris62 - Pon 27 Cze, 2016

zsolpyw napisał/a:


Przy okazji pytanko, jesli zastosuje filtr polaryzacyjny, czy zdjecia beda troszke ciemniejsze ? automat uwzglenia przy nastawach rowniez swietlo odbite, skoro filtr je wytnie, to moze byc ciemniejsze zdjecie ?


Filtr polaryzacyjny mozesz uzyć do eliminacji odbić światła na powierzchni wody lub szyby a także do uwypuklenia chmurek na niebie.

Zabiera on ca 2 EV światła to oznacza ze czas migawki wydłuży się np z 1/1000s do 1/250s przy tym samym ISO i przysłonie.
W bardzo słoneczne dni nawet go nie ściągam.
Niemniej polecam kupić 52 mm i montować na tulejce - chroni ona obiektyw i wygodniej się operuje sprzętem.
Pisaliśmy o tym wcześniej w tym wątku.

s2000 - Czw 30 Cze, 2016

Kupiłem używany LX7, który pochodzi ze stanów. Jest w nim język angielski i hiszpański. Nie przeszkadza mi to aż tak bardzo ale zapytam, czy jest możliwość wgrania softu europejskiego, jeżeli taki istnieje ?
LEX - Nie 03 Lip, 2016

Ściągnij sobie ServiceManual masz tam skróty przycisków (dokładnie sobie przetłumacz) i robisz to na własną odpowiedzialność.

[ Dodano: Pią 15 Lip, 2016 11:40 ]
https://www.youtube.com/watch?v=yASs6a0M_mE

Chris62 - Wto 19 Lip, 2016

s2000 napisał/a:
Kupiłem używany LX7, który pochodzi ze stanów. Jest w nim język angielski i hiszpański. Nie przeszkadza mi to aż tak bardzo ale zapytam, czy jest możliwość wgrania softu europejskiego, jeżeli taki istnieje ?


To się ciesz że masz amerykański soft.
Europejski ni epozwala foilmować powyżej 30 minut - gdyby pozwalał to aparat byłby uznanu y za kamerę i obłożono by go wyższymi podatkami.
Ot takie unijne bzdury.

LEX - Wto 19 Lip, 2016

AVCHD (Continuous recordable time [motion pictures]) approx. 90 min (PSH), 100 min (FSH)

MP4 (Continuous recordable time [motion pictures]) approx. 110 min (FHD)

AVCHD (Actual recordable time [motion pictures]) approx. 50 min (PSH), 55 min (FSH)

MP4 (Actual recordable time [motion pictures]) approx. 60 min (FHD)


Jeśli była możliwość taka przy wyborze NTSC to żałuję iż tego nie zrobiłem :mad:

Jackiller - Sro 09 Lis, 2016

Jeżeli ktoś chce oryginalny plik MTS lub MP4 z LX7ki to piszcie
jkozlows76 (na gmaila)
Chętnie udostępnię. Ba - nawet nagram jak znajdę chwilę, preferowane video.
Powtarzam to już w różnych miejscach - ten aparat nie ma konkurencji w swojej grupie cenowej. Mało tego, ten apatrat jest wystarczającym produktem dla Pareto 80 (a może 90%) użytkowników.
Szukając na siłę kosztów w tym roku - nie mam na co go zmienić.

Wojmistrz - Czw 17 Lis, 2016

To umieść gdzieś sample i podeślij link. Może być na priv.
Chris62 - Wto 29 Lis, 2016

Faktycznie robniąc kilka chałuturek użyłem LX7 do filmowania.
Nie jest to jakość jak z Samsunga NX i stałki ale w dobrym świetle jest bardzo OK - dziękli dużej GO AF ma łatwiej a przy stałce F1,8 rozmycie obiektu trwa na filmie dłuzej no i dźwięk prosto z wbudowanego mikrofonu nawet nie jest tragiczny.

Co do jakości i tak musiałem w post procesie zredukowac do HD (720p) bo do dziś wielu ludzi nie dorobiło się telewizorów FHD i sprzętu zdolnego taki film w jakości FHD płynnie odtworzyć...
No takie HD na FHD też nie wygląda źle.
Niemniej nadchodzi era 4k i tu już jakośc FHD dla nagranego filmu staje się niezbędnym minimum ab yna ekranie 4k nie raziło.

general2381 - Sob 25 Lut, 2017

Witam Wszystkich, odświeżę troszkę temat i zadam pytanie:
Czy po założeniu adaptera z filtrem będę mógł użyć oryginalny dekielek zabezpieczający obiektyw?

Filtr UV B+W MRC 37mm
https://fripers.pl/p/filtr-uv-bw-mrc-37mm/

Adapter FreePower do Panasonic DMC-LX7 37 mm
https://fripers.pl/p/adapter-37mm-do-panasonic-dmc-lx7-freepower/

tacim - Pią 17 Mar, 2017

Ja jak kolega dołączę do pytania ??"
Mimo upływy 2 lat od zakupu jestem mega zadowolony ( może nie jestem specem) jasny obiektyw to dla mnie miszcz :) .
Miałem okazję na szybko robić zdjęcia w Grand Canionie jak było już dla oka dość ciemno i wyszły no jak dla mnie mega a wiecie co przy takie przestrzeni można sobie lampą doświetlić.

Chris62 - Pon 20 Mar, 2017

Oryginalny dekielek nie pasuje do filtrów 37 mm.
jeżeli zapinam już taki adapter to uzywam dekielka automatycznego.
Najczęściej jednak dopinam tulejkę 52 mm z polarem.
Chroni ona obiektyw i lepiej się trzyma to maleństwo.

general2381 - Pią 31 Mar, 2017

Dzięki za odpowiedz. Jestem nowy w temacie i mam mnóstwo pytań.

Czy podczas stosowania tulei 52mm z polarem jest sens zakładać jeszcze filtr UV 37mm na adapterze?

Jaki polecacie pokrowiec aby wszedł do niego aparat z założoną tuleją 52mm? - jak zabezpieczyć filtr na tulei?

Czy ten filtr: http://www.cyfrowe.pl/apa...-super-dhg.html będzie się nadawał?

Chris62 - Czw 11 Maj, 2017

Po co dodatkowy filtr UV?
Poza tym ten UV uderzyłby w CPL na tulejce.
Możeszw gorszych warunkach oświetleniowych i pogodowych zamiast CPL użyć UV będziesz mał "uszczelniony" obiektyw.
Kiedy istnieje zagrożenie blikami itp najlepiej zdjąć wszystkie filtry - tulejka o ile nie przeszkadza w transporcie to w trakcie fotografowania jest pożyteczna - chroini wysunięty obiektyw przed uderzeniem z boku itp.

weeman - Wto 28 Lis, 2017

prosba nie jestem ekspertem, czy ktos moze doradzic jak moge zrobic dzieciom w nocy przy swietle zarowek w pomieszczeniach dobre zdjecia? jakie ustawienia w tym aparacie ustawic?
komor - Wto 28 Lis, 2017

weeman, to jest raczej kategoria „mission impossible”, choć oczywiście zależy jak masz ten pokój oświetlony i jak dobry będzie ten kompakt, o który pytasz w innym wątku. Generalnie na cuda nie ma co liczy. Ustawienia takie, żeby np. na priorytecie przysłony ustawić jak najmniejszą przysłonę, dość wysoką czułość (jaką konkretnie, to zależy od aparatu, rozmawiamy o LX7?) i w miarę krótki czas, jeśli te dzieci mają być biegające. Niestety sprawność autofocusa też będzie miała znaczenie.
Wojmistrz - Wto 28 Lis, 2017

weeman, w Canonie 6D by się tak dało zwłaszcza w RAW. Znalazło by się jeszcze kilka aparatów pełnoklatkowych o takich możliwościach, ale LX7... raczej zapomnij.
W sumie to nie podałeś jakie masz szkło do tego aparatu, bo jak coś f/0.95 i tych żarówek jest sporo, to może, może...

weeman - Sro 29 Lis, 2017

Tak, mam lx7 i nie wiem czy jestem taki lewy ze mi z niego zdjecia nie wychodza czy potrzebuje nowy aparat. Najwyzej ten wystawie na allegro.

Ustawiam na p to chyba oznacza ze czas naswietlania automatycznie jest dostosowany, bawie sie glownie iso i barwa swiatla w ustawieniach.

Kupilego go bo niby ma jasny obiektyw 1.4 to jest model bez mozliwosci wymieniania obiektywow. Ale zdjecia jak dzieciaki sie rusza przy sztucznym swietle rozmazane a filmy wtedy tez z szumami nie za specjalne.

Jar - Sro 29 Lis, 2017

weeman, w tej formie jak próbowałeś to się nie mogło udać. Czy sprawdzałeś, jakie były czasy ekspozycji na tych zdjęciach, co nie wyszły? Próby zmiany ISO to był dobry krok, ale póki nie zajrzysz do ustawień aparatu, to nie wiesz, co ustawił automat jeśli chodzi o czasy migawki. I czy w danym przypadku winne było to ustawienie, czy też doszedłeś do ściany z możliwościami/ograniczeniami aparatu. Przecież aparat nie wie, czy fotografujesz biegające dzieciaki, czy budzik na szafce. Tak samo gdy fotografujesz w trybie auto. Tryb P różni się tylko tym, że możesz ręcznie jednym pokrętłem/przyciskiem przesunąć proporcje miedzy przysłoną a migawką, czyli zmodyfikować w pewnych granicach algorytm producenta. Podgląd, co ten algorytm ustawił, masz po zrobieniu zdjęcia dopiero. Spróbuj trybów S i A, w których jeden z tych parametrów (migawka/przysłona -odpowiednio) jest ustawiany całkowicie ręcznie, zaś automat dobiera drugi. Ty zaś masz je na podglądzie przed zrobieniem zdjęcia. To Ci da kontrolę nad poruszeniem zdjęcia w przypadku ciemnych miejscówek i ruszających się obiektów (dzieci). Optyka i matryca aparatu będą mogły w danych warunkach sobie poradzić, albo nie, ale już będziesz to mógł stwierdzić jednoznacznie.
Jest jeszcze przydatna funkcja korekta ekspozycji, ale to już temat na później. Na razie poczytaj lub poeksperymentuj, przy jakich mniej więcej czasach ekspozycji (to zależy też od ogniskowej, czyli upraszczając jak mocno przybliżasz zoomem) postacie ruszających się ludzi nie będą (z reguły, bo jak gwałtownie machnie ręką, to...) rozmazane. I sprawdź po prostu, czy w warunkach słabo oświetlonego pokoju dasz radę to zrobić tym aparatem. Dla wielu kamer bywa to istotnie mission impossible, chyba, że podbije się ISO do absurdalnych wartości, ale zdjęcie wyjdzie i tak marnej jakości (skutki szumów i ich usuwania przez obróbkę zdjęcia w aparacie).
Pozdrawiam
-J.
Pozdrawiam
-J.

weeman - Czw 30 Lis, 2017

Ok. Szacuneczek

Przestawilem na tryb a i rzeczywiscie jest lepiej. W trybie s bylo srednio.

Jak teraz mam tryb a to mam sie bawic przeslona? Ktorym przyciskiem nia sie steruje w tym modelu?

Jar - Czw 30 Lis, 2017

Litości!!! To sprawdź już może łaskawie w instrukcji obsługi... W różnych aparatach jest różnie. Może to być (w odpowiedniej konfiguracji, bo są zwykle wielofunkcyjne) któryś z przycisków na krzyżowym wybieraku (tak jest akurat u mnie) albo pokrętło-kółko "szczelinowe", oba na tylnej ściance obudowy. Nie miałem tego modelu, więc ta wiedza nie była / nie jest mi potrzebna. Oprócz instrukcji obsługi możesz zajrzeć też tu:
https://www.optyczne.pl/1...cjonalność.html
...i dojechać do sekcji elementy sterowania, ale widzę, że tam jest b. ogólnie. Zły pomysł.
Tak więc raz jeszcze: RTFM. Instrukcja obsługi każdego bardziej złożonego urządzenia, a takim jest zaawansowany aparat fotograficzny, to pasjonująca lektura. Zdziwisz się, ile się z niej nauczysz nie tylko o tym konkretnym aparacie i o tym, co on potrafi... Czytaj i próbuj pomału w praktyce. Nie wszystko naraz, wystarczy, że opanujesz to co Ci akurat potrzebne.
Pozdrawiam
-J.

weeman - Pią 01 Gru, 2017

ok. ogarnalem. jest na obiektywie:) dzieki

jezeli nic mi nie wyjdzie to chyba nie ma sensu kupowac cos za 3-4 tys tylko kupic ipgona lub samsunga i na automacie jechal....

Jar - Nie 03 Gru, 2017

Lepiej ogarnąć. Dasz radę! Pamiętaj, że tryb auto ogranicza w pewnym stopniu każdy aparat i pracując tylko na nim nigdy nie wykorzystasz w pełni realnych możliwości sprzętu.
Cała sprawa sprowadza się do zrozumienia podstaw robienia zdjęcia i świadomej ingerencji użytkownika w ustawienia aparatu. Sam aparat też jest ważny, ale poprawa jego parametrów nie zastępuje kompetentnej obsługi. Wymiana sprzętu ma sens wtedy, gdy już nic więcej nie można z niego wycisnąć. A LX7 należy do tych lepszych w swojej klasie.
Pozdrawiam
-J.

weeman - Nie 03 Gru, 2017

dobra poddaje sie....:/ jakby ktos chcial kupic mojego lx7 to niedlugo wystawie na allegro.

jest noc, swiatlo zarowek, kobinuje na s i z pzeslana albo na a i lipa. dzieciaki sie ruszaja, wszystko rozmwazane, nie wiem czy to szybkosc fokusa czy migawki mzoe tez zawodzi albo ja jestem taki lewy.....

kupie albo s8 albo htc u11...

Jar - Nie 03 Gru, 2017

Ewidentnie za mało światła na nieporuszone zdjęcia biegających dzieci. Żaden aparat sobie nie poradzi bez drastycznego podbicia ISO do maksymalnych wartości (LX7 wyciąga ponad 12000). Można to zrobić, ale zdjęcie będzie wyglądało inaczej niż robione przy dobrym świetle -odszumianie zlikwiduje większość drobnych szczegółów. Jeśli jakoś będzie zadowalająca dla Ciebie, to O.K. Sprawdź, przy jakim ISO uzyskujesz w tych warunkach np. czasy krótsze niż 1/50-1/80s. Albo lepiej sprawdź przy lepszym świetle jakich najdłuższych czasów możesz użyć, aby biegające dzieci nie były poruszone. To naprawdę trudny cel (przy słabym świetle). Jeśli sądzisz, że te same ograniczenia (tylko bardziej!) nie dotyczą smartfona, to gratuluję myślenia magicznego. To przecież działa tak samo, tylko masz mniejszy obiektyw (w sensie fizycznej apertury) i mniejszy sensor = mniej zarejestrowanego światła. Prawa fizyki obowiązują...
Chcesz się zatem pozbyć aparatu, który w każdych warunkach jest w stanie zrobić zdjęcie lepsze od każdego smartfona. A że w pewnych warunkach/sytuacjach po prostu nie da się robić dobrych zdjęć, to już inna bajka. Istotne jest to, która kamera polegnie szybciej w pogarszających się warunkach zdjęciowych.
Pozdrawiam
-J.

rudzik12 - Wto 09 Paź, 2018

Witam wszystkich serdecznie.
Ostatnio nabyłem swojego LX7, do którego niestety nie otrzymałem żadnych akcesoriów. Po lekturze forum zdecydowałem się na zakup tulei/adaptera 52mm, ale niestety przedmiot ten nie jest już dostępny w sklepach (pisałem nawet do Chińczyków na alibaba.com, niestety nie mają już w sprzedaży). Mam w związku z tym pytanie, czy nie ma może któryś z kolegów/koleżanek 2 sztuk tego akcesorium?
Natknąłem się jeszcze na inny model adaptera - Bower AFZPLX7, ale z komentarzy wynika, że ta wersja jest za krótka w przypadku montażu dodatkowych soczewek/filtrów:
https://www.amazon.com/Bo...customerReviews
Może jednak ktoś używa tego modelu i spisuje się dobrze? A może jakieś tuleje ze starszych modeli, np LX3 (podobno od LX5 nie pasuje).

Pomożecie?

Pozdrawiam.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group