forum.optyczne.pl

Wspólne plenery fotograficzne - Sulejów 2012 - V Zlot Czytelników Optyczne.pl

goltar - Czw 19 Lip, 2012
Temat postu: Sulejów 2012 - V Zlot Czytelników Optyczne.pl
Nie mogę brać udziału w tym roku w zlocie, to choć temat utworzę ;)
Wujek_Pstrykacz - Czw 19 Lip, 2012

Żałuj, na razie jest świetnie, przywitała mnie burza nad Piotrkowem Tr. podczas dojazdu na zlot. :razz:
MM - Pią 20 Lip, 2012

Napisz kiedy będziecie mieć wolną, nieszkoleniową chwilę w weekend to bym może na jakąś godzinkę, dwie podjechał i spotkał się z forumową bracią :cool:
Wujek_Pstrykacz - Pią 20 Lip, 2012

Jutro od 16.30 mamy czas wolny, przybywaj bracie.
MM - Pią 20 Lip, 2012

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Jutro od 16.30 mamy czas wolny, przybywaj bracie.


Kobita jutro po południu do roboty idzie, to ją zawiozę i... tylko napić się człowiek nie będzie mógł... :???:

Rafiki - Nie 22 Lip, 2012

Serdeczne pozdrowienia od ekipy Sony.
Było super!
:)
1.



ps.specjalne pozdrowienia dla redakcji Optyczne.pl - Świetna impreza!

Wujek_Pstrykacz - Nie 22 Lip, 2012

Potwierdzam, impreza świetna, szczególne wyrazy uznania dla organizatorów. :grin:
maziek - Nie 22 Lip, 2012

Tak, organizatorzy się spisali jak zawsze, więc w zasadzie już to jest nudne, mogliby dać ciała z raz porządnie, dla podkręcenia atmosfery ;) . Mam ciekawą obserwację - wydaje mi się, że o ile pierwsze zloty były bardzo silnie związane z forum, o tyle obecnie są jakby dwa organizmy, nie do końca tożsame - ludzie, którzy są na forum - i ludzie, którzy jeżdżą na zloty ;) ... Nie chodzi tu o jakiekolwiek wartościowanie - po prostu mam taką obserwację :) .

Miło się było spotkać ze znajomymi i też mam zawsze poczucie jakiejś niesamowitej zagadki, która powoduje, że zupełnie obcy sobie ludzie zjeżdżają się w jedno miejsce, ktoś naciska przycisk START i wszyscy czują się ze sobą, jakby znali się jeśli nie 100 lat to przynajmniej od zeszłego tygodnia. O tyle dziwne, że np. ja, osobnik dziki, nieufny, nieobyty z ludźmi i w razie spodziewanego kontaktu chowający się natychmiast w zarośla rzadko się czuje w taki sposób. Szkoda, że kilka osób nie dotarło :( .

Jeśli chodzi o poziom artystyczny, to ekipa SONY była nie do pobicia. Normalne Koło Gospodyń Wiejskich, co to tańczy śpiewa i gotuje, daje tej, ekhm, no... i haftuje ;) . Panowie mają najlepiej opracowane prezentacje, nawet jeśli momentami się nieco za mocno narzucają z pewnymi konstatacjami (moim zdaniem). Poza tym kładą całą konkurencję, bo maja porządny telewizor SONY na którym zdjęcia wyglądają lepiej niż obiekt zdjęciowy w naturze. Tym szachują resztę prelegentów, bo przecież firma CANON nie weźmie tv SONY żeby swoje zdjęcia pokazywać ;) ... Przy tym wszystko na luzie, no i jeden zawodnik gra na gitarze i takiej mniejszej gitarze (ukulele) a wszyscy mają głosy jak trąby jerychońskie ;) .

Sprzętowo to pożyczyłem sobie alfę 77 i bardzo mi się podoba. To działa. Zalety dla mnie to 12 kl/s no i hdr z puszki. Nigdy nie robiłem hdrów ale mógłbym mieć taki aparat nawet zawodowo, do zdjęć wnętrz w zabytkach przy świetle zastanym. Nie znam poprzednich modeli i nigdy nie miałem innej alfy w łapach, ale ten model jest logiczny, leży w ręce i robi dobre zdjęcia. Technologia półprzepuszczalnego lustra wydaje mi się wielce obiecująca, żeby nie powiedzieć przełomowa, choć jak gadaliśmy z hijaxem to on uważa, że to ślepa uliczka ewolucji. Może i ślepa, ale chwilowo działa ;) . Na firmie SONY jest w dobrym tonie powiesić zdechłego psa, ale ja, maziek, przytomny na ciele i umyśle, stwierdzam, że aparaty (miałem jeszcze RXa) i telewizory robią super ;) ...

At last, but not at least - żarcie było pierwsza liga, chyba najlepsze jak dotąd :) .

P.S. I jeszcze jedno - człowiek, jak każdy prymitywny, biologiczny organizm, łatwiej zauważa zmianę bodźca niż jego poziom ;) . Pięć razy byłem na zlocie i pięć razy obiektywy wypożyczała mi firma SIGMA, która robi to bez szumu a jest w pewnym sensie szkieletem całej imprezy, bo przywozi ciężkie tony sprzętu, każdy w końcu może liczyć na 2-3 szkła. Robią tak od 5 lat i dlatego trochę się człowiek do tego przyzwyczaił, tym bardziej, że to dobre, to mu się wydaje, że tak było od stworzenia świata. Pozdrowienia dla dwóch Łukaszów :) . W tym za 150 makro :) .

P.S. II. I jeszcze anegdota, jeden z prelegentów wyraził półżartem obawę, że ponieważ przyjechał z żoną w zaawansowanej ciąży, to mogą wrócić w trójkę... Na to przytomny w miejscu organizator (Robert) pyta, czy jest lekarz na sali. Ktoś tam się zgłasza ale Robert doznaje olśnienia i mówi, że ten i ten (tu pada ksywka) jest przecież ginekologiem to odbierze, a ksiądz też jest na zlocie, to i ochrzci się od reki ;) ...

hijax_pl - Nie 22 Lip, 2012

maziek napisał/a:
Tak, organizatorzy się spisali jak zawsze, więc w zasadzie już to jest nudne, mogliby dać ciała z raz porządnie, dla podkręcenia atmosfery
Potwierdzam :)
maziek napisał/a:
Mam ciekawą obserwację - wydaje mi się, że o ile pierwsze zloty były bardzo silnie związane z forum, o tyle obecnie są jakby dwa organizmy, nie do końca tożsame - ludzie, którzy są na forum - i ludzie, którzy jeżdżą na zloty
Też potwierdzam :)
maziek napisał/a:
jak gadaliśmy z hijaxem to on uważa, że to ślepa uliczka ewolucji. Może i ślepa, ale chwilowo działa .
I to też potwierdzam - oba zdania :)
Wujek_Pstrykacz - Nie 22 Lip, 2012

Na razie daje radę, ale ja się nie przyzwyczaiłem do wizjera tej A77.
MM - Nie 22 Lip, 2012

Jest pomysł, by zrobić spotkanie typowo forumowe. Bez bogatej otoczki, bez dużych kosztów, bez natrętnych reklamowo prezentacji. Takie nie sprzętowe a ludzkie, towarzyskie. Mnie do takiego spotkania ciągnie nie możliwość dotknięcia i pomacania sprzętu (bo mogę nie brać tych zabawek do ręki) tylko samo spotkanie, pogadanie, wymienienie doświadczeń. Są chętni? :mrgreen:
hijax_pl - Nie 22 Lip, 2012

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
ale ja się nie przyzwyczaiłem do wizjera tej A77.
I to też potwierdzam :mrgreen:

Co do samego zlotu to bardzo fajne warsztaty. Np wykład Delty z tego roku i zeszłego dzieli epoka - brawo Przemku! Tak trzymać! :)
Wyżerka pierwsza klasa, otoczenie (bliskie) trochę mnie zdegustowało, choć fajnie mi się testowało tryby DRO i HDR w różnych aparatach Sony oraz Fuji :)

Trochę zawiedziony jestem, że nie udało się nic z fotkami deep space, niestety niedopisała pogoda :(

Ogólnie zlot trzymał niezmiennie poziom i już czekam na kolejny :)
MM napisał/a:
Są chętni?
:D
krisv740 - Nie 22 Lip, 2012

MM, proponuję gizycko za niecałe dwa tygodnie.
bez otoczki, bez reklam, spokojnie nad jeziorem-z aparatami w ręku i samolocikami w górze... :)

żałujemy z żoną że nie mogliśmy być w zeszłym i w tym roku na zlocie - pozdrawiamy wszystkich uczestników i organizatorów serdecznie...

może na którąś rocznicę (poznania się na zlocie) w końcu nam się uda... :lol:

maziek - Nie 22 Lip, 2012

krisv740 napisał/a:
może na którąś rocznicę (poznania się na zlocie) w końcu nam się uda... :lol:
Pier-dzie-lisz, tak?! Ja to jednak niedoinformowany jestem ;) ...
Wujek_Pstrykacz - Nie 22 Lip, 2012

MM napisał/a:
Są chętni?


Ja tam zawsze chętny jestem na spotkania, towarzyski jestem. :grin:

Arek - Nie 22 Lip, 2012

Bardzo dziękuję za miłe słowa. Mimo zachęt maźka, postaramy się nie nawalić i w przyszłym roku. Cieszę się, że po raz kolejny dopisali uczestnicy. Dziękuję za wspaniałą atmosferę, wiele rozmów, wiele wykonanych zdjęć - mam nadzieję, że to nie nasze ostatnie spotkanie.

Bardzo dziękuję wszystkim firmom obecnym na zlocie. Odwaliliście kawał dobrej roboty. Opowiadanie i prowadzenie 4x dziennie tych samych referatów prawie non-stop przez 2 dni, to naprawdę potężny wysiłek. Szczególne podziękowania za wspaniałe zdjęcia i zdradzenie choć części tajników ich wykonania należą się fotografom obecnym na zlocie, a wiec: Kubie Atysowi, Jackowi Boneckiemu, Stanisławowi Puszczyńskiemu i Szymonowi Szcześniakowi.

Jeśli chodzi o Łukaszów z Sigmy. Fajnie wyszło, bo wracając ze zlotu mieliśmy z żoną podobne przemyślenia na ich temat co maziek. Podziwialiśmy ich zaangażowanie, chęć pomocy, profesjonalizm i to, że są przy tym po prostu równymi gośćmi i fajnymi kolegami. Mówiąc krótko Sigma Pro Centrum powinna się cieszyć, że ma takich pracowników. Mam nadzieję, że spotkamy się z nimi (i z tym co przywiozą) na następnym zlocie.

A teraz czekam na Wasze zdjęcia :)

Wujek_Pstrykacz - Nie 22 Lip, 2012

No to lecimy z fotami.
snpaulina - Nie 22 Lip, 2012

No właśnie, gdzie zdjęcia, coś zlotowicze mocno zaniedbują fotorelacje, za moich czasów!... ;)
Piekielnie Wam zazdroszczę tego zlotu, opis mazieka jeszcze mnie w tym utwierdził :)

Wujek_Pstrykacz - Nie 22 Lip, 2012

Pierwszy z prawej to drugi szef, reszta jakaś taka zmęczona :razz:
jaol - Pon 23 Lip, 2012

"Piękna i Bestia" czyli Ania i Jacek. :smile:
4.


Laureat I miejsca w konkursie na "planie". :grin:
5.

hijax_pl - Pon 23 Lip, 2012

Trochę wspominek z wykładów Jacka Boneckiego...

- Aparat nie ma znaczenia, ważne jest oko i zmysł fotograficzny. Kompozycja, a nie technikalia.
- Każdym aparatem da się zrobić dobre zdjęcie, o ile ktoś ma pojęcie o obsłudze aparatu jako takiego.
- Bezlusterkowce są bardzo fajne do nienarzucającej się reporterki (ale niekoniecznie już NEXy ;) )
- Robienie zdjęć w JPG jest wyborem osób, które:
a) pracują dla jakiejś agencji i nie mają czasu na wołanie RAWów,
b) są beta-testerami sprzętu i nie mają czym wołać RAWów,
Dodałbym od siebie też, że kolejnymi grupami są osoby, które:
c) nie potrafią obsługiwać komputera,
d) mają taki a nie inny próg akceptacji, że zasadniczo podoba im się to co wypluwa z siebie aparat na domyślnych ustawieniach producenta.

Moim zdaniem niezbyt odkrywcze wnioski - jednakże dobrze je do znudzenia powtarzać co poniektórym napaleńcom ;)
Ale zdjęcia Jacka - ech.. miło się ogląda. Baaardzo miło :)

Arek napisał/a:
A teraz czekam na Wasze zdjęcia :)
Z tym może być ciężko - tych forumowiczów co zwykle publikowali tu swoje zdjęcia jakoś w tym roku na zlocie nie widziałem. Aktywnych forumowiczów na zlocie w tym roku można było policzyć na palcach... jednej ręki.
No i muszę się zgodzić z maźkiem:
maziek napisał/a:
Mam ciekawą obserwację - wydaje mi się, że o ile pierwsze zloty były bardzo silnie związane z forum, o tyle obecnie są jakby dwa organizmy, nie do końca tożsame - ludzie, którzy są na forum - i ludzie, którzy jeżdżą na zloty ;)


Ale nie ma co narzekać - to był zlot czytelników portalu, a nie forumowiczów ;)

fatman - Pon 23 Lip, 2012

hijax_pl napisał/a:
Dodałbym od siebie też, że kolejnymi grupami są osoby, które:
c) nie potrafią obsługiwać komputera,
d) mają taki a nie inny próg akceptacji, że zasadniczo podoba im się to co wypluwa z siebie aparat na domyślnych ustawieniach producenta.


można jeszcze dodać:
e) nie chce im się po po prostu
f) stosują PictBridge
g) słabo u nich z wyobraźnią - jak możnaby pokazać rejestrowaną scenę po obróbce RAWa w kierunku, który fotografujący musi już widzieć w momencie rejestracji danego obrazu (do tego jednak potrzebna jest znajomość softu, którego się używa).

Zdjęcia Jacka Boneckiego podobały mi się bardzo. Testując jednak aparaty, których on używał a potem oglądając swoje dokonania w LR stwierdziłem, że jednak mimo, że stosowałem się do wskazówek z 3-godzinnej prezentacji...nie osiągnąłem takich efektów jakościowych jak demonstrowane przez Jacka.
Zwalam to na karb mojej amatorszczyzny. Amen.

hijax_pl - Pon 23 Lip, 2012

fatman, (e), (f) i (g) zawarłbym w (d) ;)

Co do JPG vs RAW.. Nie podejmuję się polemiki. Każdy orze jak może i umi :)

Być może ambasadorzy S mają w aparatach zmodyfikowany fw tak by wypluwany JPG był ... Ekhm... No właśnie :D

komor - Pon 23 Lip, 2012

Jak patrzę na Maźka na zdjęciu #3, to nie bardzo mi się to klei z:
maziek napisał/a:
ja, maziek, przytomny na ciele i umyśle

:twisted:

Strasznie żałuję, że znowu nie dotarłem na zlot :cry: i zazdroszczę wam spotkania.

hijax_pl napisał/a:
tych forumowiczów co zwykle publikowali tu swoje zdjęcia jakoś w tym roku na zlocie nie widziałem

No to na co czekasz? :) Podobno nie ma ludzi niezastąpionych. :razz:

hijax_pl - Pon 23 Lip, 2012

komor napisał/a:
No to na co czekasz?
Czekam na relację na głównej. Napisaną specjalnie dla czytelników portalu. :razz:
jaad75 - Pon 23 Lip, 2012

maziek napisał/a:
pożyczyłem sobie alfę 77 i bardzo mi się podoba. To działa. Zalety dla mnie to 12 kl/s no i hdr z puszki. Nigdy nie robiłem hdrów ale mógłbym mieć taki aparat nawet zawodowo, do zdjęć wnętrz w zabytkach przy świetle zastanym. Nie znam poprzednich modeli i nigdy nie miałem innej alfy w łapach, ale ten model jest logiczny, leży w ręce i robi dobre zdjęcia. Technologia półprzepuszczalnego lustra wydaje mi się wielce obiecująca, żeby nie powiedzieć przełomowa
agat1 byłaby z Ciebie dumna... :razz:
maziek napisał/a:
maja porządny telewizor SONY na którym zdjęcia wyglądają lepiej niż obiekt zdjęciowy w naturze
Jeśli na aparatach znasz się tak, jak na telewizorach, to wszystko jasne... :twisted:
Wujek_Pstrykacz - Pon 23 Lip, 2012

Słyszałem jak na zlocie pare osób zakochało się w smużącym, nie pokazującym rzeczywistości w każdych warunkach wizjerze Alfy 77. Niektórzy nawet planuja zmianę systemu. Fe. Ja bym się nie mógł przyzwyczaić do obrazu porównywalnego do tego co widać na telewizorze kineskopowym z kawałkiem drutu zamiast anteny :neutral:
Rafiki - Pon 23 Lip, 2012

fatman,
dzięki za podwózkę :)
Pozdrowienia!

jaad75 - Pon 23 Lip, 2012

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
nie pokazującym rzeczywistości w każdych warunkach wizjerze Alfy 77.
Chciałoby się zapytać, czy pokazującym rzeczywistość w jakichkolwiek warunkach... :wink:
komor - Pon 23 Lip, 2012

Chłopaki, nawet w tym wątku musi być temat dyżurny? :)
maziek - Pon 23 Lip, 2012

Jaad, Ty się skup na sensie wypowiedzi a nie na czepianiu się. Nie znam się zupełnie na telewizorach, ani nawet nie wiem jaki to był telewizor - poza tym, że SONY bo mnie to zupełnie nie interesowało, a to dlatego, że w jasno oświetlonej sali w południe świetnie było na nim wszystko widać, a miał przekątną na tyle dużą, że z powodzeniem służył za ekran do prezentacji dla kilkunastu osób. Czyli sprawdził się w praniu. Gdyby którykolwiek inny zespół też miał telewizor Twoje uwagi miałyby sens (może), ale nikt nie miał. Bo nikomu nie chciało się wyciągnąć widocznie wniosków z poprzednich zlotów. Wszyscy inni działali za pomocą projektorów, co przy pełnym słońcu i kiepskich możliwościach zaciemnienia sal oraz przyrodzonych ograniczeniach projektorów powodowało, że obraz był w porównaniu do tego z tv SONY beznadziejny - strawny jeśli chodziło o tekst czy technikalia, ale lata świetlne odległy przy prezentacji fotografii. Krótko mówiąc żaden inny zespół nie był w stanie pokazać w pełnej krasie zdjęć ze swego sprzętu, tylko kazał się nam domyślać, że są dobre, a nawet uwierzyć, że lepsze niż u konkurencji, której zdjęcia wyglądają co prawda lepiej, ale to tylko dlatego, że konkurencja ma telewizor ;) .

Jeśli chodzi o wizjer alfy to ja nie miałem najmniejszego problemu z przestawieniem się. To jest inne narzędzie niż wizjer optyczny i jeśli ktoś podchodzi do tego w ten sposób, że wizjer elektroniczny ma mu markować optyczny to się oczywiście zawiedzie. Natomiast ten wizjer oferuje masę rzeczy, których nie oferuje pryzmat nad lustrem. Generalnie widać w nim, jak będzie wyglądało zdjęcie po zrobieniu, widać przez ułamek sekundy, jak wygląda zdjęcie po zrobieniu. Plus oczywiście co tam komu potrzebne może sobie wyświetlić. Wada jest taka, że wizjer w pełnym słońcu nie wyrównywał jasności do obrazu z zewnątrz (był nieco za ciemny) i podobnie, w bardzo ciemnych miejscach uważam, że też był przyciemny, choć bez wątpienia co najmniej tyle obrazu było w nim widać, ile zobaczyłoby się przez optyczny. Tym niemniej wizjer Olympusa w tych warunkach działał jak noktowizja - ale coś za coś, albo widzimy to co będzie na zdjęciu faktycznie, albo mamy noktowizję. Zresztą być może moje uwagi wynikają stąd, że nie miałem czasu zagłębiać się w ustawienia samego wizjera, może jest to kwestia regulacji czy wybrania trybu pracy.

jaad75 - Pon 23 Lip, 2012

maziek napisał/a:
Generalnie widać w nim, jak będzie wyglądało zdjęcie po zrobieniu, widać przez ułamek sekundy, jak wygląda zdjęcie po zrobieniu.
No własnie cały czas o tym piszemy w wątkach o SLT - widać jak wyglądałby JPG z aparatu. Mnie generalnie kompletnie nie obchodzi jak wyglądałby JPG z aparatu, podobnie jak wielu innych, którzy JPG z aparatu nie używają, ani nie usiłują się do niego zbliżyć wołając RAW-a.
Wujek_Pstrykacz - Pon 23 Lip, 2012

No to jeszcze parę fotek.
hijax_pl - Pon 23 Lip, 2012

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
6.
he he... :)

Mam nawiązanie do tej foci :)


maziek - Pon 23 Lip, 2012

Jaad, nie zbudowano jeszcze aparatu dla Ciebie, i na pewno nie zrobi tego firma SONY hihi... Ale ja np. choć pracuję w rawach (może to zmienię ;) ?) - to bardzo mi się wydała pożyteczna informacja o rozkładzie świateł i cieni, prze- i niedoświetleniach zanim zrobię zdjęcie - wszak matryca nieco inaczej niż ludzkie oko widzi światło i jasności kolorów. Nie oceniałem przecież kolorystyki i tak dalej, ale podstawowe informacje o wyglądzie naświetlonej klatki wydały mi się wielce pożyteczne.

Ja oczywiście wiem, że prawdziwi masterzy szczający drutem kolczastym robią wszystko na manualu i gardzą ułatwieniami, a może nawet sobie utrudniają - ale ja jestem wygodny i nie lubię zasieków. Tym niemniej chciałbym takiego zawodowca zobaczyć w akcji, jak na manualu obskakuje pokazy lotnicze albo zaplątanego własnie w sieć pajęczą robaka pod nogami - i nie sprawdza zaraz jak mu wyszło :mrgreen: . Pewnie tacy są, podziwiam ich twardość, ale szkoda mi życia na uczenie się tego. Ale ja nie przyuważyłem na pokazach lotniczych, aby jakakolwiek osoba, fotografująca za pomoca lustrzanki nie oglądała natychmiast, jak wyszły zdjęcia na LCD ;) ... Co więcej nie sądzę, aby te osoby sprawdzały, czy dostatecznie wysublimowana jest kolorystyka albo dobrze zgięte krzywe - raczej sprawdzały banalne dla Ciebie rzeczy, jak co zostało z samolotu w kadrze, czy wyszła mijanka, jak z prześwietleniami, czy śmigło rozmazane, czy ostro... - ale pewnie nie miałem styczności z prawdziwymi fotografami ;) .

Dla wszystkich chcących oddać naturę bez jej przetwarzania jpeg "neutralny" jest bardzo dobrym pierwszym przybliżeniem.

jaad75 - Pon 23 Lip, 2012

maziek napisał/a:
Jaad, nie zbudowano jeszcze aparatu dla Ciebie
Ja jestem zupełnie zadowolony ze swojego.
maziek napisał/a:
to bardzo mi się wydała pożyteczna informacja o rozkładzie świateł i cieni, prze- i niedoświetleniach zanim zrobię zdjęcie
Tyle, ze ta informacja nijak ma się do tego co masz w RAW, a zwłaszcza do położenia tych składników na osi jasności po wywołaniu zdjęcia.
maziek napisał/a:
Dla wszystkich chcących oddać naturę bez jej przetwarzania jpeg "neutralny" jest bardzo dobrym pierwszym przybliżeniem.
Zwłaszcza jeśli używasz ETTR przy kontrastowej scenie z dużą ilością cienia, który po wywołaniu będzie tonami średnimi zdjęcia i zależy Ci, żeby miął możliwie najgłębszą głębie bitową, a jednocześnie by światła zostały zachowane... :roll:
maziek - Pon 23 Lip, 2012

jaad75 napisał/a:
maziek napisał/a:
Jaad, nie zbudowano jeszcze aparatu dla Ciebie
Ja jestem zupełnie zadowolony ze swojego.
Przypuszczam, nie podejrzewałem Cię o samobiczowanie ;) .

Cytat:
maziek napisał/a:
to bardzo mi się wydała pożyteczna informacja o rozkładzie świateł i cieni, prze- i niedoświetleniach zanim zrobię zdjęcie
Tyle, ze ta informacja nijak ma się do tego co masz w RAW, a zwłaszcza do położenia tych składników na osi jasności po wywołaniu zdjęcia.
Nie zdarzyło mi się, abym na neutralnym jpegu nie miał prześwietlenia bądź niedoświetlenia - a wyskoczyło ono na raw. Odchodzisz od tematu - tych rzeczy w ogóle nie jesteś w stanie ocenić na oko w wizjerze optycznym. To nie jest żaden argument, że z tego powodu EVF jest gorszy od szkiełka. Wręcz przeciwnie, w tym wypadku EFV daje Ci pewną informację, nawet jeśli niedoskonałą (hej, chyba nikt nie będzie wywoływał fotografii przez wizjer ;) ?) - a wizjer optyczny nie daje Ci w tym punkcie nic.

Cytat:
maziek napisał/a:
Dla wszystkich chcących oddać naturę bez jej przetwarzania jpeg "neutralny" jest bardzo dobrym pierwszym przybliżeniem.
Zwłaszcza jeśli używasz ETTR przy kontrastowej scenie z dużą ilością cienia, który po wywołaniu będzie tonami średnimi zdjęcia i zależy Ci, żeby miął możliwie najgłębszą głębie bitową, a jednocześnie by światła zostały zachowane... :roll:
Jak wyżej, nie na temat, nic to nie ma do wartości dodanej wynikającej z EVF. Jeśli ta informacja Cię nie interesuje to nadal, tak jak wizjera optycznego, możesz go używać tylko do kadrowania plus wyświetlane informacje.
hijax_pl - Pon 23 Lip, 2012

maziek napisał/a:
Dla wszystkich chcących oddać naturę bez jej przetwarzania jpeg "neutralny" jest bardzo dobrym pierwszym przybliżeniem.
I zapewne tak postępują klienci aparatów EL. Klienci nieświadomi podstaw fotografii, czy też manipulowania plikami graficznymi na kompie. A jest takich sporo... Oj spooooro...

Ileż to razy w pracy słyszę "dlaczego twoje zdjęcia tak mało zajmują, a [...] choć ma mniej to na penie zajmuje 100MB"?
Syndrom nieczekania na biip.
Syndrom wysyłania coraz to większych plików JPG emailem.
Itp.. Itd...

EVF? Jest fajny bo można sobie wyświetlić histogram w wizjerze (więcej mi to da niż sam obrazek). Można powiększyć wycinek dla łatwiejszego ostrzenia manualnego czy też włączyć peaking (kto to przetłumaczył na "zakres" ?? :razz: ) I.. to w zasadzie wszystkie zalety.

Czy SLT to ślepa uliczka? Na dzień dzisiejszy tak mi się wydaje. Hybrydowy wizjer, albo hybrydowa matryca i super EVF - to jest moim zdaniem przyszłość.

Przy okazji zgadzam się z Szablą lub Rafiki (a nie pamiętam, który z nich to mówił), że "niektórzy mówią, że SLT powstało by sobie poradzić z AF przy 8fps. Zgadzam się z tą opinią: na dzień dzisiejszy nie wygląda na to by to było motywem przewodnim konstruktorów - mimo układu AF ciągle dostającego światło ten AF nadal jest sporo gorszy od rozwiązań C/N (ale fakt - może konkurować z konstrukcjami amatorskimi ;) ) :cool:

maziek, czy w A77 poziomica była też tylko na tylnym LCD, ale w wizjerze już niedostępna tak jak to w NEX7 jest? Przyznam, że A77 nie bawiłem się tak długo by coś takiego zauważyć...

HDR z puszki? Dla mnie to taka wydmuszka. ładne hasło i w sumie nic. Zrobiłem parę HDRów RX100 i NEXami. I co? Też musiałem je w kompie poprawiać by nie wyglądały na tak wyprane z koloru i kontrastu. Dziękuję - postoję.... Przy Photomatiksie :D :grin:

MC - Pon 23 Lip, 2012

hijax_pl napisał/a:
czy w A77 poziomica była też tylko na tylnym LCD, ale w wizjerze już niedostępna tak jak to w NEX7 jest?

Nie jestem jak widać maźkiem, choć imię mamy takie samo... ale jak się bawiłem A77 w FJ, to poziomica w wizjerze była.

Wujek_Pstrykacz - Pon 23 Lip, 2012

Panowie, tu pokazujemy zdjęcia i plotkujemy o tym co działo się na zlocie, a nie o słabych wizjerach aparatów. :razz:
hijax_pl - Pon 23 Lip, 2012

MC napisał/a:
le jak się bawiłem A77 w FJ, to poziomica w wizjerze była.
A to plus. Brak poziomicy w wizjerze NEX7 był dla mnie dość irytujący...

[ Dodano: Pon 23 Lip, 2012 13:52 ]
Wujek_Pstrykacz napisał/a:
plotkujemy o tym co działo się na zlocie
Otóż to! Ja plotkuje o tym co robiłem na zlocie - bawiłem się aparatami Sony :)
Wujek_Pstrykacz - Pon 23 Lip, 2012

Wiem, wiem, bawiłeś się aparatami i pisałeś posty na forum :razz: :wink:
hijax_pl - Pon 23 Lip, 2012

Tak jest !

:o :grin: :mrgreen: :lol:

Judyta - Pon 23 Lip, 2012
Temat postu: wspomnienia
9.


10.


11.



12.


13.


14.


15.

russelle - Pon 23 Lip, 2012

Miło nam było kolejny rok z rzędu uczestniczyć w zlocie czytelników optyczne, bardzo nam się podobała zarówno atmosfera zlotu jak i formuła wykładów. Postaramy się udzielać na forum w większym stopniu (czyli w ogóle :lol: ) a nie tylko zaglądać na portal.
Przede wszystkim jesteśmy pełni podziwu dla fotografów przedstawiających swoje prace na wykładach, są to nietuzinkowe osobowości, których zdjęcia mówią o autorach najwięcej. Podobało nam się wyważenie dyskusji o sprzęcie od strony technicznej i praktycznej. Słuchając dokładnie słów wykładających można było dowiedzieć się więcej o dobrej fotografii aniżeli czytając stosy książek.
Ogólnie nasze wrażenia są jak najbardziej pozytywne, jedzenie super, towarzystwo ciekawe , dużo pozytywnych wrażeń "artystycznych", piękna okolica, no i nie najgorsza pogoda.
16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

32.

33.

maziek - Pon 23 Lip, 2012

Hijax, dla mnie hdr to jeszcze większa wydmuszka niż dla Ciebie, bo ja w ogóle takich zdjęć nie robię - ale zawodowo często mam problem, że muszę dobrze zdjąć wnętrze przy świetle zastanym i to jest dla mnie super udogodnienie, bo mam na to 5 sekund a nie 2 godziny. W ogóle wiecie, ja (niestety :cry: ) nie jestem ambasadorem marki SONY, opisuję tylko co mi osobiście się spodobało jako użytkownikowi canona - po jednodniowym użytkowaniu alfy.
russelle - Pon 23 Lip, 2012

Judyta, dlaczego nie dałaś 14ki na konkurs, bardzo fajna fota :grin:
dcs - Pon 23 Lip, 2012

hijax_pl,

Da się wyświetlić poziomnicę.

Judyta - Pon 23 Lip, 2012

Russelle dzięki, moja pierwszą myślą była 11 pt. podróż w czasie, jednak w ostatniej chwili zmieniłam zdanie. Nagrody zostały rozdane fajnie bo z tego co zauważyłam, Ci, co wygrali nie zdublowali zeszłorocznych wygranych :)
Arek - Pon 23 Lip, 2012

Judyta, no mi też 14ka podoba się znacznie bardziej od tej, którą dałaś. Choć ja nie byłem w jury, więc moje podobanie nie ma żadnego znaczenia :)
komor - Pon 23 Lip, 2012

russelle, 23 boskie!
3mnich - Pon 23 Lip, 2012

Dziękuję Organizatorom, Wykładowcom i Uczestnikom za kolejny udany zlot :) )

34.

By mnichy at 2012-07-23

35.

By mnichy at 2012-07-23

36.

By mnichy at 2012-07-23

37.

By mnichy at 2012-07-23

38.

By mnichy at 2012-07-23

elgreen - Pon 23 Lip, 2012

Tyle sprzetu bylo, ze na zdjecia zabraklo czasu. Jak nie obiektywy, to aparaty.
No, ale po obejrzeniu prezentacji p. J. Boneckiego znalazlo sie troche zapalu do tworzenia gniotów :twisted:
39

40

41

42

43
44

45

46

Wujek_Pstrykacz - Pon 23 Lip, 2012

Dwie twarze tych co zadbali o szkła na zlocie i jeden kolega zachwycony Fuji. :razz:
maziek - Pon 23 Lip, 2012

No to kilka ode mnie, zacznę od najgorętszego tematu ;) . Ludzi co prawda nie fotografuje zupełnie, ale co tam :) ...

50.


51.


52.


53.


54.

bhpchmiel - Pon 23 Lip, 2012

maziek, ja tu widzę kawał ładnego murku :wink:
maziek - Pon 23 Lip, 2012

Stary, wiem, że jak coś nie ma śmigła i nie buczy, to jest dla Ciebie niezauważalne ;) ...
bhpchmiel - Pon 23 Lip, 2012

maziek napisał/a:
Stary, wiem, że jak coś nie ma śmigła i nie buczy, to jest dla Ciebie niezauważalne ;) ...


No i się wszystko wydało :mrgreen:
Jakby nie było, zazdroszczę Wam tego spotkania :cry:

Wujek_Pstrykacz - Pon 23 Lip, 2012

Maźku, strasznie duży szum ten Twój Canon daje, np. na murze fotki 50 w nieostrościach z prawej :neutral:
fatman - Pon 23 Lip, 2012

Rafiki napisał/a:
fatman,
dzięki za podwózkę :)
Pozdrowienia!


Hej Rafiki ! Fajnie było pogadać jeszcze kilka godzin o różnych aspektach fotografii i nie tylko :mrgreen:
Pozdrowienia !

Wujek_Pstrykacz - Pon 23 Lip, 2012

A ja musiałem sam ponad trzy godziny jechać i nudzić się wyprzedzaniem zawalidrogów :razz:
MM - Pon 23 Lip, 2012

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
A ja musiałem sam ponad trzy godziny jechać i nudzić się wyprzedzaniem zawalidrogów :razz:


Wyprzedzałeś? Musiałeś być niesamowicie pobudzony :mrgreen:

maziek - Pon 23 Lip, 2012

Wujek, ale to nie canon ;) ... Szumiał ;) . Aczkolwiek nie oszukujmy się, ja na swojej lampce katodowej tego po prostu nie widzę :) . Może jakbym zobaczył, to\bym coś z tym zrobił.

Dobra, czas na robaki. Canon i sigma 150 macro. Światełko było mocno takie sobie :) .

55.


56.


57.


58.


59.


60.


61.


62.


63.


64.


65.


66.


67.


68.


69.


70.


71.

Arek - Pon 23 Lip, 2012

Tak na marginesie, jest relacja:
http://www.optyczne.pl/27...3%B3w_2012.html

P.S. Maziek - fajne te robale.

maziek - Wto 24 Lip, 2012

Dzięki.
Obejrzałem zdjęcia modelki na LCD i to nie jest żaden szum. Zdjęcia alfą robiłem jako jpegi średniej jakości a to co bierzesz Wujek za szum to są artefakty po ponownym zapisie do jpega po cropowaniu i obróbce, bo, jak już wspominałem, leniwy jestem ;) ...

MC - Wto 24 Lip, 2012

maziek, to jest Sigma 150 macro z czy bez OS?
hijax_pl - Wto 24 Lip, 2012

Z :)
MC - Wto 24 Lip, 2012

Hmmm, zdjęcia bardzo dobre. Ciekaw jestem bezpośredniego porównania...
maziek - Wto 24 Lip, 2012

Ale co konkretnie chcesz porównać, jeśli chodzi Ci o rawy z makro (canon 50d) mogę Ci przesłać próbki. Ta sigma jest niesamowita, zrobiłem niewiele zdjęć, było ciemno jak u sztygara po fedrunku za uchem, większość robiłem na przysłonie typu 4,5 i czasach np 1/50, 1/100 a mimo to bardzo dużo mam trafień ostrych aż do cropa 1:1. Fantastyczny obiektyw na robale. OS trochę jarmoli ;) ...
MC - Wto 24 Lip, 2012

W zasadzie to tylko wrażenia z użytkowania OSa. Bo juz starsza wersja jest jak dla mnie wystarczająco ostra.
Fajnie, że wyszedł dobry obiektyw, szkoda tylko, że cena jest zła.
W każdym razie - dzięki.

maziek - Wto 24 Lip, 2012

A no to nie wiem, tą sigmą bez OSa bawiłem się rok temu, trudno coś powiedzieć. Optycznie to jest chyba to samo.
Wujek_Pstrykacz - Wto 24 Lip, 2012

Rewelacyjna ta Sigma macro, a ja dupek jeden nawet 100L nie przewietrzyłem :razz:
maziek - Wto 24 Lip, 2012

No widzę, że podział na czytaczy forum i czytaczy portalu jest ostry jak żyleta, skoro nikt nie wrzuca zdjęć... ;) . Ja zamierzam swoja koprodukcję doprowadzić do końca :) .

Teraz czas na dokument o rozniecaniu zmysłów. Wiadomo co roznieca zmysły - rusałki i takie tam inne, kuzytki i tym podobne...

72. Rusałka zapędzona w kozi róg i zmuszona do współpracy...


73... ku uciesze fotografistów...


74. Męska część widowni oczywiście natychmiast podejmuje oblężenie...


75. Jedni padają, żebrząc o baterię, inni dostają, co chcieli...


76. Sytuacja zmienia się dynamicznie,


77. Butch Cassidy i Sundance Kid ;) ...


78. Nawet Napoleon w tym wysiada ;) ...


79. Miało być Austerlitz, a wyszło Waterloo...


Przez grzeczność nie zacytuję, co powiedział Napoleon ;) ...

hijax_pl - Wto 24 Lip, 2012

maziek, świetne !!! :-)
komor - Wto 24 Lip, 2012

Dobrze dajesz, Maziek. Jestem głodny fotek ze zlotu! :) Hijax, Ty chyba nie zabrałeś na zlot ani jednego ze swoich licznych aparatów, a te pożyczone Fuji i Sony to były wszystkie zepsute, prawda? :)
Wujek_Pstrykacz - Wto 24 Lip, 2012

Widziałem jak robił fotki, ale wstydzi się słabej jakości zdjęć z Sony i przereklamowanego FUJI :razz:
krzysiek - Wto 24 Lip, 2012

To jeszcze ja ze swojej strony Wszystkim podziękuję. W zasadzie z dwóch: z tej prywatnej i z tej nowej, ''marketingowej'';) Miło było się znowu spotkać i poznać nowych. Mam nadzieję, że na wykładach nie zanudziliśmy Was z Przemem?;)

To był pierwszy zlot na którym praktycznie żadnego zdjęcia nie zrobiłem... :( Za to zostałem nagrodzonym modelem;]


Maziek, a dlaczego tych robali nie było w zdjęciach konkursowych? :shock:

maziek - Wto 24 Lip, 2012

Panie, nie mieć na czym obejrzeć, a tym bardziej obrobić z rawa. Dać z brzegu, co było w jotpegu i pod rękę podeszło ;) .

Nie, nie zanudziliście. Mi się bardzo podobało. Ja oczywiście mam poniekąd skręt w tę stronę, więc nie jestem obiektywnym targetem ;) ...

Arek - Sro 25 Lip, 2012

A uczyli na zlocie, żeby robić w JPEGach... A ten se RAWy wymyślił...
hijax_pl - Sro 25 Lip, 2012

komor napisał/a:
Hijax, Ty chyba nie zabrałeś na zlot ani jednego ze swoich licznych aparatów, a te pożyczone Fuji i Sony to były wszystkie zepsute, prawda? :)
Wziąłem tylko jeden, ten najcięższy i ponoć taki, który jest za ciężki. I zrobiłem nim jedno zdjęcie :)



To w kontekście zobrazowania jak mały jest RX100 ;)

krzysiek napisał/a:
Mam nadzieję, że na wykładach nie zanudziliśmy Was z Przemem?;)
Nope :)

Ja tylko żałuję, że się nie udało jednak zmierzyć z AstroTrakiem czy ty Polarise'em. :cry:

Arek - Sro 25 Lip, 2012

Zdjęcia z aparatu goornika wykonane podczas zebrania lornetkowych maniaków.
3mnich - Sro 25 Lip, 2012

... i tak wygląda "optyczna mniejszość" (:
maziek - Sro 25 Lip, 2012

Wkleiłem to do autoportretu, ale co tam, przynależy to do Sulejowa ;) ...

84.


85.


86.


87.


;) ...

hijax_pl - Sro 25 Lip, 2012

Trochę pstryków ode mnie :D


88


89 Flara z Zeissa 24/1,8


90


91


92


93


94 HDR wprost z RX100


95


96


Wiem... mało ludzia. No ale na usprawiedliwienie mogę powiedzieć tylko tyle, że od reporterki stronię :wink:

komor - Sro 25 Lip, 2012

kla2.jpg - jak widać panie nie zawsze wybierają najgrubsze i najdłuższe. :)

hijax_pl, 93 bardzo fajowe.

dcs - Sro 25 Lip, 2012

Narcyzm?
hijax_pl - Sro 25 Lip, 2012

komor napisał/a:
bardzo fajowe.
Musi być - toż to X-Pro1 ! :D
(choć pojechane asterixem-fotomatixem)

Jeszcze parę wypustów aparatowych:

97


98


99 Kolejny HDR prosto z Sony - tym razem NEX7


100


101


102 I panoramka z NEXowej szczekaczki ;)

maziek - Sro 25 Lip, 2012

Ode mnie także kilka fotek z kościoła, przepięknego. Większość to hdr-y z puszki.

103.


104.


105.


106.


107.


108.

dcs - Sro 25 Lip, 2012

maziek,

Jaka jest różnica między 103., a 104. ?

maziek - Sro 25 Lip, 2012

Ojtam ojtam... A teraz? ;)
dcs - Sro 25 Lip, 2012

Jednak narcyzm. :razz:
fatman - Czw 26 Lip, 2012

To ja też wrzucam zlotową historyjkę.


Spotkaliśmy się w Hotelu Podklasztorze
109.


Nad pięknym Zalewem Sulejowskim
110.


Jedzenie było dobre
111.


Mury klasztorne sprzyjały kontemplacji i mnisim obyczajom (degustacji piwa)
112.


Fotografowaliśmy piękne dziewczyny
113.


Słuchaliśmy wykładów profesora...
114.


...o tym, że należy robić w jpegach. Testowaliśmy również aparaty.
Poniżej różne fotki wykonane RX-100 (prosto z puszki, nie śmigane) :mrgreen:
Profesor Bonecki zhadeerowany tym aparatem - powyżej.

Niektórym ujęciom HDRy nie służą. Opalenizna Pań przypomina zaawansowane bielactwo. :mrgreen: :twisted:
115.


Ale już tu by uszedł
116.


zwłaszcza, że widoczek zdjety normalnie wyglądał tak:
117.


w pobliskim kościele pełno było ciekawych detali do zfocenia
118.


których strzegły groźne lwy, legenda tego miejsca
119.

120.


Organy były imponujące
121.


chociaż w RX-100 wyglądały jak zabawki:
122.


Za kościołem kwitły kwiaty (trzeba przyznać, że ta mała czarna bestia RX spisała się w tych ujęciach znakomicie)
123.

124.


dzień jak zawsze kończył się pieknym zachodem słońca
125.


A po zachodzie na niebie, nawet bez użycia sprzętu dostrzec można było ciekawe planety.
126.


Zlot się już niestety zakończył i krata klasztorna zię za nami zatrzasnęła.
Do zobaczena za rok !
127.


Zdjęcia 109, 110, 126 i 127 - Canon 5MkII
Pozostałe - Sony RX-100
Oprócz 110 - wszystkie prosto z puszki.
Z RX-110 - wyłącznie jpegi (tak jak nauczał Profesor B.) :razz:

Wujek_Pstrykacz - Czw 26 Lip, 2012

Te daty na zdjęciach to taki ekstra dodatek do tego RX100 :razz:
fatman - Czw 26 Lip, 2012

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Te daty na zdjęciach to taki ekstra dodatek do tego RX100 :razz:


Można właczyc i wyłączyć. Na podglądzie ich nie widziałem, dopiero jak wrzuciłem do kompa :grin:
A potem musiałem walcować w te same miejsca i... zrobić to samo jeszcze raz ale bez dat :twisted:

Wujek_Pstrykacz - Czw 26 Lip, 2012

Momo wszystko historia fajna, zdjęcia fajne, tylko pogratulować , ja nad jezioro nie dotarłem :razz:
sz.starczewski - Czw 26 Lip, 2012

Skoro JPEG-i prosto z puszki stały się tak popularne, to ja dorzucę parę swoich :wink: A dokładniej HDR-y z 5D MkIII (Fisheye 8-15/4)

128.


129.


130.


131.


Pozdrawiam serdecznie :smile:
132.


133.


134.


135.


136.


137.


Pozdrawiam serdecznie :smile:

Introverder - Pią 27 Lip, 2012
Temat postu: -
Cudowne zdjęcia od redaktora, super wykorzystany fish-eye, miodzio :) . B. mi się podobają, piękne :) .
komor - Pią 27 Lip, 2012

Maźkowe dylematy dotyczące wkopiowywania daty w zdjęcie wydzieliłem tutaj: Tagowanie, sortowanie, daty wkopiowane z zdjęcie.
maziek - Sob 28 Lip, 2012

Jakie maźkowe :shock: ?! Dylematy to macie Wy ;) ...

Trochę ludziów. Nie mam za wiele a wujek jest bodaj hijaxa.

138. Gdzie się człowiek nie ruszył, nawet jak to była 5 rano, to wiadomo...


139. Grupa wiczorem.


140. Płeć piękna kontra osy, atak...


141. ... i obrona :) .


142. Redaktor w stanie spoczynku, z języczkiem.


143. Martwa natura z melancholijnym wujkiem w kwiatach.

Lianna - Sob 28 Lip, 2012

Ponoć lepiej późno niż wcale. Poniżej moje zdjęcia, z lekkim opóźnieniem, ale już po powrocie ze szpitala - przy okazji jeszcze raz dziękuję za wszystkie życzenia na zlocie.

144. Zdjęcie "z wyjazdu na Zlot", tj. zza kierownicy, Okęcie:


145. Sesja z modelką


146. +1


147. "na letkim gazie".


148.


149. Klasztor w obiektywie:


150.


151.


152.


153.


154.


155.


156. Zamyślenie:


157. Światłość:


158. Radość fotografowania:


159. "Bezkompromisowy"


Redakcjo - dzięki za znakomitą organizację.

Dziękuję za możliwość uczestnictwa w tej wspaniałej imprezie.

Mam nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku.

komor - Sob 28 Lip, 2012

158 - jak widać statyw przydaje się nawet do fotek wykonywanych obiektywami ze stabilizacją. :)
Wujek_Pstrykacz - Sob 28 Lip, 2012

Na 148. widać ile radosci może sprawić potrzymanie i pofotografowanie ekstra obiektywem :razz:
fatman - Nie 29 Lip, 2012

Jeszcze jedno z wieczornego wypadu nad rozlewisko:

160.

Wujek_Pstrykacz - Nie 29 Lip, 2012

Gdzieś Ty tam łaził, do tego jeszcze wieczorem :razz:
Arek - Pon 30 Lip, 2012

Z tego co pamiętam silna grupa fatman, tomal i Arek (nie ja!) pobiegła focić ten zachód. Narzekali, że trochę za późno dotarli na miejsce. Ale jak widać, coś fajnego udało się ustrzelić.
Wujek_Pstrykacz - Pon 30 Lip, 2012

Jeszcze trzy pstryki z 1 Dx-a.
maziek - Pon 30 Lip, 2012

Wujku, jak popatrzyłem na Twoje ostatnie zdjęcie to zobaczyłem coś takiego... Nie wiem teraz, kto pierwszy mnie zabije ;) ...


dcs - Pon 30 Lip, 2012

Cud!

Ale ta Polska B religiancka. :wink:

Wujek_Pstrykacz - Pon 30 Lip, 2012

Maziek. Masz "chłopie" oko. Ja tego nie zauważyłem, a dokładnie się przyglądałem fotce.
matemaciek - Pon 30 Lip, 2012

I ja dziękuję wszystkim za wspaniały Zlot (-:

Kilka migawek ode mnie, zgodnie z modą "jotpegi prosto z puszki" - czyli tak, jak lubię. No dobra, 179. i 193. są tylko trochę przycięte.

164. Pierwszego wieczoru zabawy w pisanie laserem, tu widać mało - mur oświetlała fantazyjna lampa, o zmiennym w czasie natężeniu i kolorze światła...


165. ...tu widać trochę więcej (-:




166. Następnego dnia od rana sesja z modelką. W środku wbrew pozorom światła czasem aż za dużo (-;


167. ...więc wyszliśmy w plener.


168. Chętnych do fotografowania wielu (-:


169. Ale czasem udało się uchwycić samą modelkę nawet trochę szerszym kątem - no, prawie samą...


170. Na poważnie...


171. ...i na mniej poważnie.


172. "A teraz proszę się przestraszyć tego muru!"


173. "Na mój sygnał pani puści tą spódnicę..."


174. Ostrzał z dwóch stron.


Canon spisał się dobrze z wypożyczaniem sprzętu - można było potestować niesamowite zestawy.

175. Co takie obiektywy robią z ludźmi... (Dziękuję współzlotowiczowi za zrobienie mi tego zdjęcia (-: )


176. Niestety, Sony tak dużych obiektywów nie miało (-;


177. Uwielbiam 400/2.8. Można wyodrębniać najróżniejsze detale.


178. Wycieczka na pobliską łąkę.


179. Takie coś nam śpiewało. Ptakolodzy, co to?


180. Tu z kolei ptaszek w czasie przeszłym (-;


181. Czy ja już mówiłem, że uwielbiam ten obiektyw?


182. Na polowanie! (-;


183. Kilka zdjęć ośrodka. Wewnątrz...


184. ...na zewnątrz...


185. ...i z trochę innego punktu widzenia.


Mieliśmy szczęście trafić na ślub w pobliskim kościele.

186. Panna młoda...


187. ...i jej orszak fotograficzny.


188. Niezaplanowaną atrakcją było wejście na wieżę "muzyczną".


189. Stój bo strzelam!


Na koniec wypad nad łąkę wieczorem.

190. I od razu jest model!


191. Szybko jednak pokazał, co myśli o próbie rozłożenia statywu )-:


192. No i jak tu niebanalnie pokazać coś tak oklepanego jak zachód słońca...


193. Pora jak widać kolacyjna.


194. Wegetarianie też coś wcinają.


195. I na zakończenie turboślimak (-:

Wujek_Pstrykacz - Wto 31 Lip, 2012

1Dx plus 35L
zwirek210 - Czw 02 Sie, 2012

WIdze ze fajnie sie wszyscy bawilie.

Metamaciek
czemu jakoś zdjęc taka słaba ? rozdzielczość że nie da sie ogladać

matemaciek - Czw 02 Sie, 2012

Hm, któreś konkretne, czy wszystkie? Tzn. jakość jest taka, że nic nie widać, czy po prostu nie idealnie ostra? Może coś je u Ciebie konwertuje...
Wujek_Pstrykacz - Czw 02 Sie, 2012

matemaciek, a czytał Ty regulamin forum, gdzie pisze, że maksymalny rozmiar zdjęć wklejanych to 1024x na dłuższym boku. Może dlatego niektóre są mniej ostre bo są konwertowane na mniejszy rozmiar, przynajmniej na mojej przeglądarce tak się robi i faktycznie niektóre sa lekko mydlane. :neutral:
matemaciek - Czw 02 Sie, 2012

A kiedy to było, to czytanie regulaminu (-; Może to i dlatego - faktycznie może to zależeć od silnika przeglądarki. Wrzuciłem na serwer zmniejszone, po kilku odświeżeniach powinno być ok.
MM - Czw 02 Sie, 2012

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
faktycznie niektóre sa lekko mydlane


Bardzo dyplomatycznie to nazywasz, moderatorowi nie wypada inaczej. Zdecydowana zdjęć jest po prostu słaba, źle trafiona lub rozmyta. Dużo w tym przypadku, kompletnie brak koncepcji. Trzeba troszkę udoskonalić warsztat, popracować nad głębią. Może być mała, ale niech będzie w dobrych miejscach. Zdjęcia odstają na minus i nie chodzi tutaj kompletnie o skalowanie...

zwirek210 - Czw 02 Sie, 2012

Metamaciek teraz obraz wyglada dobrze jesli chodzi o skalowanie bo rano była tragedia. Każdy z nas kiedyś zaczynał ale jak masz słabe fotki to ich po prostu nie wrzucaj. Ja bym nie pokazał napewno: 166 - megaprzepał, 182 - ciemne , 190,191 - mydło. Reszta w miare poprawna sam nie jestem mistrzem więc nie krytykuje.
matemaciek - Czw 02 Sie, 2012

OK, nie zdawałem sobie sprawy, że jest aż tak tragicznie. Ale w sumie po to tu zdjęcia wrzucam, by usłyszeć konstruktywną krytykę.
maziek - Czw 02 Sie, 2012

E, no znowu bez przesady, z takich spędów to się wrzuca co się ma głównie dla tych, co byli, inna jest ocena, sytuacyjna czy też kontekstowa. Jest kilka zdjęć których ja osobiście bym nie wrzucił (ale ja nie jestem Tobą) jak np. te z kotem, które są zwyczajnie ruszone, ale z drugiej strony 170 jest dobre a 172 doskonałe, nawet jeśli przypuszczam, że trochę przypadkiem ;) ... Jednakowoż, żeby wystąpił przypadek, trzeba być na miejscu i przypadkowo zrobić zdjęcie ;) ...
dcs - Czw 02 Sie, 2012

maziek,
Przez brak dystansu najcieńsze zdjęcia w galeriach przedstawiają dzieci i kobiety fotografujących.

komor - Pią 03 Sie, 2012

dcs, nie da się ukryć, że masz rację, ale nie lubię Cię za tę konstatację. :)

Głównie fotografuję swoje córki.

maziek - Pią 03 Sie, 2012

To ja Ci podrzucę inną rację ;) - brak dystansu bardziej widać w komentarzach niż zdjęciach ;) ... A w danej sytuacji jest nieco tak, jak z oglądaniem pitupitu zdjęć z domowego albumu - ci, którzy byli na zlocie patrzą na te zdjęcia zupełnie inaczej niż ci, którzy nie byli (co widać po komentarzach - c.b.d.o.).

Nie ma sensu przykładanie tu takiej samej miarki jak do zdjęć zamieszczanych w wątkach tematycznych. Sam wiesz jak to jest po zlocie - a tu maziek na mnie patrzy strasznym wzrokiem, a tu komor drapie się za uchem... a tu się łezka kręci.

komor - Pią 03 Sie, 2012

maziek, true, true. Nie zna życia, kto nie pływał w marynarce. :)
dcs - Pią 03 Sie, 2012

maziek,

Nie miałem na myśli zdjęć przedstawiających uczestników /nawet narcystycznych autoportretów :razz: / i foto-pamiętnika, ale "personal works".

Wujek_Pstrykacz - Pią 03 Sie, 2012

Ten temat jest po to aby pokazać co się na zlocie działo, a działa się, działo. Ale jednak wypada dawać ostre, chyba, że to ma być artystyczna fantazja - to sorrry, nawet trzeba dać nieostre. Zresztą wieczorami po paru piwach nawet obiektywy nie ostrzyły tak jak powinny, chyba, że to było Sony :razz:
cybertoman - Sob 04 Sie, 2012

dcs napisał/a:
Przez brak dystansu najcieńsze zdjęcia w galeriach przedstawiają dzieci i kobiety fotografujących.
Parafrazujac stare powiedzenie o niezrobionych zdjeciach zaryzykuje stwierdzenie, ze najcieńsze zdjęcia w galeriach to sa te niewstawione.

[ Dodano: Sob 04 Sie, 2012 01:05 ]
maziek napisał/a:
Sam wiesz jak to jest po zlocie - a tu maziek na mnie patrzy strasznym wzrokiem, a tu komor drapie się za uchem... a tu się łezka kręci.
To emocjonalna warstwa obrazu, nie dla wszystkich dostepna, nie dla wszystkich odbiorcow jednoznaczna. No chyba, ze jest to zdjecie placzacego dziecka z urywanym przez granat palcem - nic ladnego, ale przejmujace. Prawie kazdemu lezka sie zakreci.
russelle - Sob 04 Sie, 2012

To jeszcze kilka fotek od nas:

198.


199.


200.


201.


202.


203.


204.


205.


206.


207.


208.


209.


210.


211.


212.


213.


214.


215.


Dziękujemy wszystkim za przesłane zdjęcia, z niecierpliwością czekamy na kolejny zlot, oby więcej tak udanych imprez!

Wujek_Pstrykacz - Sob 04 Sie, 2012

212 i 213 dobre :grin:
moronica - Sob 04 Sie, 2012

212 rewelacja a cala seria chyba najlepsza jak do tej pory ;)
russelle - Sob 04 Sie, 2012

Dzięki za miłe słowa.
mozer - Sob 04 Sie, 2012

Gratulacje! Muszę przyznać, że ciężko jest stworzyć ciekawy klimat z odbytem psa na pierwszym planie ;)
komor - Sob 04 Sie, 2012

Mi się bardzo podobają 198, 199, 200, 204, 208, 215, ale:
moronica napisał/a:
a cala seria chyba najlepsza jak do tej pory

russelle - Sob 04 Sie, 2012

Tyłek Billa na pierwszym planie to fakt, ale nie chciał się inaczej ustawić :0 Zdjęcie z dedykacją dla J.Boneckiego.
fatman - Nie 05 Sie, 2012

215 Suuuuuuuuuuuuuuuper !!!!!
Wujek_Pstrykacz - Wto 14 Sie, 2012

Czy doczekamy się fotorelacji ze zlotu w galerii forum, Coś długo nic nie ma :neutral:
krzysztoff77 - Sob 18 Sie, 2012

Nieobecni choć głosu nie mają, też czekają... :razz:
sz.starczewski - Sro 05 Wrz, 2012

Ogarnąłem wreszcie galerię zlotową:

http://forum.optyczne.pl/album_cat.php?cat_id=27

Sorka, że to tyle trwało, ale zawsze to Krzysiek robił, a ja zupełnie zapomniałem, że poza napisaniem relacji mam jeszcze galerie na forum do zrobienia. Niestety dopiero niedawno mi to uświadomiono ;)

A zdjęcia konkursowe znajdziecie tutaj:

http://forum.optyczne.pl/album_cat.php?cat_id=26


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group