forum.optyczne.pl

Wirtualne Plenery - XL WIRTUALNY PLENER

hijax_pl - Sob 03 Lis, 2012
Temat postu: XL WIRTUALNY PLENER
XL WIRTUALNY PLENER

Tematem kolejnego wirtualnego pleneru, który zaproponował mnich jest: "Kwadraty".


Zasady:
- Wątek jest zamykany do 23.11.2012 (włącznie). W tym czasie każdy chętny przygotowuje (lub wyciąga z szuflady) swoją pracę.
- Po tym czasie, tj. 24.11.2012, temat będzie ponownie otwarty i przez 10 dni do 3.12.2012 (włącznie) każdy zainteresowany może wstawić jedno zdjęcie. Zdjęcia powinny być kolejno numerowane. W tym czasie nie wstawiamy komentarzy.
- Od 4.12.2012 do 10.12.2012 (włącznie) mamy czas na dyskusje, głosowanie i wybór zwycięzcy. Każdy w komentarzu może oddać głos na jedno zdjęcie.
- 11.12.2012 ogłaszam zwycięzcę.
- Zwycięzca definiuje temat kolejnego pleneru.
- Wielkość zdjęć: zgodnie z regulaminem forum.

Wszelkie uwagi formalne i techniczne proszę zgłaszać w TYM TEMACIE.

Zapraszam do udziału!

hijax_pl - Sob 24 Lis, 2012

1

Tomasz_ - Sob 24 Lis, 2012

2.

hijax_pl - Pią 30 Lis, 2012

Informuję, że termin prezentowania prac zostaje wydłużony o 3 dni
martin819 - Sob 01 Gru, 2012

3.
hijax_pl - Pon 03 Gru, 2012

Przypominam, że pozostało niecałe 6 godzin na zgłoszenie swojej pracy.
sklsk - Pon 03 Gru, 2012

4.

masza - Pon 03 Gru, 2012

5.

FK09 - Pon 03 Gru, 2012

6.

hijax_pl - Wto 04 Gru, 2012

Ogłaszam, że wklejanie zdjęć zostało zakończone.

Od teraz mamy jeden tydzień na dyskusję i głosowanie
(4.12 - 10.12 włącznie)

Ogłoszenie wyników: 11.12.

Zapraszam!

mozer - Wto 04 Gru, 2012

To ja zacznę na tym zebraniu - głosuję na 2.
1 i 5 też zwróciły moją uwagę, a na 6 - ciekawy rebus :)
No, ale wybrać trzeba jedno :)

pioroon - Wto 04 Gru, 2012

mozer napisał/a:
No, ale wybrać trzeba jedno :)

Nie trzeba, możesz podzielić swoje 3 punkciki, nawet na połówki.
Chodziaż połówka z definicji = nic.

mozer - Wto 04 Gru, 2012

pioroon, to nie ten plener - tu głosujemy na jedno ;)
pioroon - Wto 04 Gru, 2012

mozer, oszzz kurde, widać jestem typowym Kowalskim, co regulaminów nie czyta :razz:
Miałem dać po 1 na 1, 2, 6 ale stety niestety 2ka imo najlepsza. Doliczyć temu panu ;)

Usjwo - Sro 05 Gru, 2012

Ja glos na 2 niebanalne zdjecie i jak sie wpasowalo w temat.
1, 3 - takie "bezglosowe" wyroznienie.

Cytat:
Chodziaż połówka z definicji = nic.


Nie tylko gastronimicznie, matematyczne zaokraglenie 0.5 to 0 :razz:

pioroon - Sro 05 Gru, 2012

Usjwo napisał/a:
Nie tylko gastronimicznie, matematyczne zaokraglenie 0.5 to 0 :razz:

Gastronomicznie zdecydowanie, szczególnie na dwóch :P
A matematyka obecnie kłamie, bo instytucje finansowe często zaokrąglają w górę, kwestia regulaminów ;)

Usjwo - Sro 05 Gru, 2012

pioroon napisał/a:
A matematyka obecnie kłamie, bo instytucje finansowe często zaokrąglają w górę, kwestia regulaminów ;)


raczej to instytucje finansowe klamia :razz:

pioroon - Sro 05 Gru, 2012

Usjwo napisał/a:
raczej to instytucje finansowe klamia :razz:

Dokładnie, źle się wyraziłem ... i w dodatku macza się w tym palce :oops:

FK09 - Sro 05 Gru, 2012

Usjwo napisał/a:
matematyczne zaokraglenie 0.5 to 0 :razz:


Hej? A od kiedy to tak? Królowa nauk od wiek wieków mówi, że 0,5 do 1 się zaokrągla.
A mój głos oddaję na 1,5 w poprawnym zaokragleniu :wink: .

baracuda - Sro 05 Gru, 2012

Numer 2.
Usjwo - Czw 06 Gru, 2012

FK09 napisał/a:
Usjwo napisał/a:
matematyczne zaokraglenie 0.5 to 0 :razz:


Hej? A od kiedy to tak? Królowa nauk od wiek wieków mówi, że 0,5 do 1 się zaokrągla.



Krollowa nauk od zawsze mowi ze x.5 zaokraglamy do najblizszej parzystej
0.5 = 0
1.5 = 2
2.5 = 2
3.5 = 4 itd.
Zaokraglenie w gore, to modyfikacja ekonomii. Szkoda ze w szkole tego nie tlumacza dokladnie.

FK09 napisał/a:
A mój głos oddaję na 1,5 w poprawnym zaokragleniu :wink: .


No w tym wypadku, akorat sie zgadza :)

hijax_pl - Czw 06 Gru, 2012

Usjwo napisał/a:
Krollowa nauk od zawsze mowi ze x.5 zaokraglamy do najblizszej parzystej
Raczej nie królowa nauk, a przyjęta zasada obliczeń inżynierskich, a w szczególe sposób implementacji tego dziadostwa w np koprocesorach ;)
Co oczywiście powoduje często problemy...

hijax_pl - Czw 06 Gru, 2012

Zapomniałem oddać głos :)
Dla mnie najlepiej się prezentuje 2 :)

cybertoman - Czw 06 Gru, 2012

Dorzucam sie do 2.
masza - Czw 06 Gru, 2012

Aha, 2.
Tomasz_ - Czw 06 Gru, 2012

Moj wybor jest miedzy 1, 3 a 5
Stawiam na 1

Usjwo - Pią 07 Gru, 2012

hijax_pl napisał/a:
a w szczególe sposób implementacji tego dziadostwa w np koprocesorach ;)

To raczej sprawa wtorna.

Przy zaokraglaniu do parzystej wystepuje symetria
-3.5 = -4 , 3.5 = 4
przy fakturowym zaokraglaniu
-3.5 = -3 , 3.5 = 4, i wez tu oblicz srednia z niby przeciwnych liczb :)

Dobra juz koncze, zanim mnie mod wywali :razz:

hijax_pl - Pią 07 Gru, 2012

Usjwo napisał/a:
Dobra juz koncze, zanim mnie mod wywali :razz:
Nie nie.. Nie kończ, bo temat mnie zaciekawił bardzo. To , że metod zaokrąglania jest wiele to wiadomo nie od dziś, mnie chodzi nie o to skąd się wzięło to "do parzystej" tylko co to ma wspólnego z królową nauk? Matematyka jest tak stara jak świat i zaokrąglanie było używane od jej zarania. Z tego punktu widzenia, usankcjonowanie metody "do parzystej" (jak mi gugiel podpowiada) w celu ustandaryzowania pewnych obliczeń statystycznych w 1940 roku to taka swoista nowość. Co więcej - co "kraj" to obyczaj: jak sam zauważasz w bankowości zaokrąglają w górę (a dokładnie to używana jest metoda "od zera").

To jeszcze raz: co to ma wspólnego z królową nauk? ;)

Usjwo - Pią 07 Gru, 2012

hijax_pl napisał/a:

To jeszcze raz: co to ma wspólnego z królową nauk? ;)


No jak to co??? Zaokraglanie liczb to chyba czesc matematyki. Ja z problemem spotkalem sie jakies 10 lat temu (podczas pisania programu, ktory musial wlasnie zaokraglac liczby), wtedy cos szukalem i wyszlo ze matematycznie jest do parzystej. Ale matematyka jest tak scisla ze mamy 7 metod zaokraglania.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rounding

Musialby sie jakis matematyk wypowiedziec co obowiazuje, albo c jest najczesciej stosowane.

pioroon - Pią 07 Gru, 2012

Eee tam, takie funkcje w programach się robi jak klient sobie życzy ;)
Czasami stosuje się inne algorytmy do fakturowania i inne do księgowania ... ale oczywiście w celu żeby się wszystko zgadzało.

mozer - Sob 08 Gru, 2012

Usjwo, mnie w szkole i na studiach zawsze uczyli, że 5 zaokrągla się "w górę". Nie sądzę, żeby tu był związek z bankowością. Poza tym dlaczego mam wyciągać średnią z zaokrąglonych liczb - to właśnie w bankowości masz zaokrąglanie kwot i tu dopatrywałbym się wprowadzenia tej parzystości, a nie odwrotnie ;)

A przede wszystkim proponowane przez Ciebie rozwiązanie jest matematycznie niekorzystne, gdyż zaburza statystykę wartości w danym zbiorze.

TS - Sob 08 Gru, 2012

Głosuję na rebus, czyli 6 :)

Jaki ciekawy zakamuflowany wątek ;)

W matmie najczęściej używa się zaokrąglenia typu ,,podłoga'' albo ,,sufit''. W matmie - tzn. np. przy dowodzeniu niektórych twierdzeń czy wyprowadzaniu wzorów.

W życiu codziennym - tak jak pisze mozer, dlatego też tak uczą w szkole.

W komputerach występuje zaokrąglenie do najbliższej liczby mającej dokładną reprezentację w arytmetyce FL, którą to posługują się procesory (teraz zwykle podwójna precyzja, czyli 64 bity na liczbę). Co ciekawe to zaokrąglenie miało kiedyś poważne skutki - z jego powodu baterie Patriot nie trafiały w irackie Scudy podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej.
http://mathworld.wolfram.com/RoundoffError.html

Sam zresztą miałem o tym okazję przekonać się na studiach. Jedno z zadanek na ,,Matematyce Obliczeniowej'' brzmiało:
Podać dwie liczby, dla których wynik obliczenia (a^2-b^2)=(a-b)*(a+b) dwoma sposobami różni się o ponad 50% (podwójna precyzja, sprawdzane było w Matlab/Octave)
;)

FK09 - Nie 09 Gru, 2012

A ja sobie pozwolę zacytować Encyklopedię Szkolna Matematykę, WSiP, Warszawa: 1989
"Przybliżenie dziesiętne, przybliżenie liczby rzeczywistej przez ułamek dziesiętny mający określoną liczbę cyfr po przecinku dziesiętnym. [...] P.dz. powstałe przez odrzucenie cyfr poczynając od (n+1)-szej po przecinku dziesiętnym różni się od danej liczby mniej niż o 10 do potęgi (-n). Zazwyczaj przyjmuje się p.dz. z niedomiarem, gdy pierwsza z odrzucanych cyfr jest mniejsza od 5, natomiast p.dz. z nadmiarem, gdy pierwsza z odrzucanych cyfr jest nie mniejsza od 5."
Ufff :smile: chyba skończyłam :smile: .
A co do przybliżeń dziesiętnych to uczą ich w tej chwili w szkole... chyba w 5 klasie :wink: . O ile dobrze pamiętam to ostatnio nawet jedno z zadań miało w treści "wynik przedstaw z dokładnością do dwóch cyfr znaczących".
Przyznam się tez szczerze, że z zaokrągleniami typu "podłoga" czy "sufit" spotkałam się dopiero w programach do "nazwijmy to" obliczeń jak np. EXCEL czy MATLAB.

TS napisał/a:

W matmie najczęściej używa się zaokrąglenia typu ,,podłoga'' albo ,,sufit''. W matmie - tzn. np. przy dowodzeniu niektórych twierdzeń czy wyprowadzaniu wzorów.


TS? Podaj proszę przykłady takich twierdzeń lub wzorów.

TS - Pon 10 Gru, 2012

FK09 napisał/a:
TS? Podaj proszę przykłady takich twierdzeń lub wzorów.

Mnóstwo, zobacz na przykład:
http://en.wikipedia.org/w...iling_functions

Podłoga i sufit pojawiają się przy różnych oszacowaniach. Natomiast nie przypominam sobie żadnych zastosowań w matematyce dla zaokrąglania, które cytujesz za tą encyklopedią. Jego efekt ma nieprzydatne własności, gdy nie znamy liczby :) .

To nie jest zarzut wobec tej encyklopedii, bo w szkole wiele pojęć jest definiowanych błędnie (np. funkcja liniowa jako f(x)=a*x+b, f: R\to R, liczby naturalne jako 1,2,3,..., ) lub inaczej niż przyjęto w matmie (np. iloczyn skalarny wektorów przy pomocy długości i kąta - podczas gdy jest odwrotnie). Tylko po to, żeby były łatwiejsze do zrozumienia lub bardziej użyteczne w życiu...

mozer - Pon 10 Gru, 2012

TS napisał/a:
funkcja liniowa jako f(x)=a*x+b

A gdzie tu błąd?

hijax_pl - Pon 10 Gru, 2012

TS napisał/a:
Mnóstwo, zobacz na przykład:
http://en.wikipedia.org/w...iling_functions
Nooo nie powiem... Dość specyficzny przykład :D
TS napisał/a:
Natomiast nie przypominam sobie żadnych zastosowań w matematyce dla zaokrąglania
Bo w zasadzie to teoria tylko praktyka wymusiła te zastosowania...
TS - Pon 10 Gru, 2012

mozer napisał/a:
TS napisał/a:
funkcja liniowa jako f(x)=a*x+b

A gdzie tu błąd?

Funkcja liniowa w zerze musi się zerować, co wynika z tego, że jest addytywna (definicja). A to wyżej to funkcja afiniczna :)

Funkcja liniowa ma dużo więcej zastosowań w matmie. Opiera się na niej rachunek różniczkowy i całkowy (przy jej pomocy definiuje się pochodną - przy okazji, szkolna definicja jako granica ilorazu różnicowego też jest mocno ograniczona). Stefan Banach kiedy współtworzył nowy dział matematyki nazwany później analizą funkcjonalną, to główne dzieło zatytułował "Teoria Operacyj", tom 1: "Operacje Liniowe", o tu można poczytać:
http://kielich.amu.edu.pl...eracji-pol.html

hijax_pl napisał/a:
Dość specyficzny przykład :D

No bo pisałem o zastosowaniach w matmie. Tak samo całka używana w matmie jest inna od tej znanej np. z zastosowań inżynierskich.

Te podłogi przede wszystkim upraszczają zapis wielu dowodów, w których są różne oszacowania (ale nie tylko takich). Trudno mi tutaj podawać przykłady tych dowodów, tym bardziej, że trochę latek minęło ;)

hijax_pl - Pon 10 Gru, 2012

Przypominam, że pozostało niecałe 10h głosowania.
cybertoman - Pon 10 Gru, 2012

TS napisał/a:
http://en.wikipedia.org/w...iling_functions
Tylko co to ma wspólnego z zaokrąglaniem.
lvl3ha - Pon 10 Gru, 2012

ja glosuje za nr. 2
Tutejszyn - Pon 10 Gru, 2012

Głosuję na 6. Od razu mi się spodobało - ma w sobie tyle tego.. takiego.. kobiecego.. Bo facet, to tylko piwo i piłka nożna. Faceci tak nie potrafią :)
hijax_pl - Wto 11 Gru, 2012

Wyniki XL wirtualnego pleneru forum Optyczne.pl

Temat: "Kwadraty".

Do konkursu zgłoszono 6 zdjęć.

Łącznie oddano 12 głosów.

III miejsce
z 1 głosem zdobyła praca nr 1, którego autorem jest hijax_pl.
II miejsce z 2 głosami zdobyła praca nr 6, którego autorką jest FK09.
I miejsce i zwycięstwo z wynikiem 9 głosów zdobyło zdjęcie nr 2, którego autorem jest Tomasz_.

Serdecznie gratuluję zwycięzcy.

Poniżej jeszcze raz zwycięskie zdjęcie.



Tomasz_ - Wto 11 Gru, 2012

Wielkie dzieki za glosy i uznanie :-)
mozer - Wto 11 Gru, 2012

Gratulacje! Co to w ogóle jest? :)
pioroon - Wto 11 Gru, 2012

Tomasz_, gratulacje!
mozer, jak to co? Wziął trzy pudła i porozrzucał po łące :P

mozer - Wto 11 Gru, 2012

pioroon, dziękuję, jesteś nieoceniony :P
Tomasz_ - Wto 11 Gru, 2012

Dziekuje :-)
Od kilku lat sie na to gapie i sam nie wiem, wyglada na jakas abstrakcje.
Wokol tego sa polozone pola golfowe, ogromny park z wolno chodzacymi zwierzetami (sarny itp.) W samym sercu jest kwatrat trawy ciagle rowno pielegnowany (jak pola golfowe) a na nim lezy takich kilka kostek. (zreszta je przestaiaja od czasu do czasu)
tu linek do google maps :-)
Tak apropo to co roku caly swiat zwala tu na rykowisko . Jelenie do ludzi zwyczajone i "dosc blisko" podejsc mozna a i teren ograniczony, ale duzy. zdjecia piekne wychodza.

hijax_pl - Wto 11 Gru, 2012

W zasadzie wygląda to jak makietka :)
hijax_pl - Wto 11 Gru, 2012

Tomasz_ napisał/a:
tu linek do google maps
O - niedaleko DTU :)
Tomasz_ - Wto 11 Gru, 2012

DTU to lezy 500 m od mojego adresu :-)
Ups, zapomniawszy ze DTU zostalo na Amager zamkniete i w remoncie :oops:

dcs - Wto 11 Gru, 2012

Futurystyczne domki dla krasnoludków.
filipinka40 - Sro 01 Sty, 2014

To zdjęcie w lesie jest bardzo fajne

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group