forum.optyczne.pl

Teleskopy, lunety i celowniki optyczne - Kowa TSN-821???

kimek27 - Wto 04 Gru, 2012
Temat postu: Kowa TSN-821???
Witam, Mam okazje zakupu lunety Kowa TSN-821 z olularem 32xW cena 1500PLN I pytanie, czy warto? Bede przesiadał się z Opticrona HR66 z HDF 28x który ma dla mnie za dużą CA.
Kowa jest w idealnym stanie, obawiam się tylko braku szkła fluorytowego i występowania aberracji. Luneta używana do oserwacji dziennych, no może czasami wyceluje w Łysego albo Jowisza. Z góry dzięki za podpowiedzi. Pozdrawiam

RB - Wto 04 Gru, 2012

Jeśli Ci CA przeszkadza w HR66 ED to nie przesiadaj się na 821. Będzie gorzej.
Aa... jeszcze... jak stary jest ten HR?

kimek27 - Wto 04 Gru, 2012

Nie HR 66 GA ED. Jedna z pierwszych HR66 wersja nie GA choc wygladajaca identycznie.
RB - Wto 04 Gru, 2012

Aaaa, to sorry. Nie wiem jak się ma jedno do drugiego. Ale TSN821 to nie jest luneta pozbawiona CA. Jeśli CA przeszkadza to poluj na 823. Tyle, ze to trochę inne pieniądze.
kimek27 - Wto 04 Gru, 2012

Wiem i spodziewam sie aberracji, mam tylko nadzieje ze nie beda one az tak dokuczliwe. Na 823 trzeba by wylozyc ponad 2x tyle wiec nie wchodzi w rachube, mam w planach okular 21xW. Nic zaryzykuje, mam tylko nadzieje ze CA niebedzie wieksza niz w HR 66. RB wiesz moze czym sie roznila pozniejsza wersja 821M?
kivirovi - Wto 04 Gru, 2012

Biorąc lunetę 21x82 zamiast 28x66 z pewnością będzie poprawa wynikająca z większej średnicy i źrenicy wyjściowej. AC, jak i inne wady, będą mniej widoczne ale AC nadal będzie. Obawiam się też, że może być bardziej kolorowa niż w Opticronie, bo Kowa ma lepszą jasność. Tym niemniej jeśli myślisz tylko o okularze stałoogniskowym (nawet 32x) i obserwacjach wizualnych, to powinno być dobrze. Z zoomem, lub na zdjęciach byłoby znacznie gorzej.

Używany Nikon Fieldscope ED czy Kowa 823 nie powinny kosztować w konfiguracji stałoogniskowej więcej niż 2500zł. Za podobną sumę jest też Celestron Regal ED.

kimek27 - Wto 04 Gru, 2012

Kivirovi twoja opcja jest ciekawa ale niestety przekracza i tak nadciagniety budzet. Ja lunety uzywam tylko sporadycznie.

[ Dodano: Pon 10 Gru, 2012 17:18 ]
Kowa zakupiona, może troche na siłe. CA ogggrrroooomna. Luneta ostra i bardzo jasna aż za jasna jak dla mnie a co za tym idzie troche mało kontrastowa, pobedzie pewnie zemną przez sezon lub mniej, jeśli upoluje opticrona HR 66 GA ED który najbardziej przypadł mi do gustu przez ostatnie lata. :mrgreen:

jacek struski - Nie 24 Lut, 2013

Ja kupiłem opticrona HR66GA ED w Angli za 400 f był nowy i bez okularu .
adolfainsley8 - Sob 23 Kwi, 2016

Obawiam się tylko braku szkła fluorytowego i występowania aberracji. Luneta używana do oserwacji dziennych, no może czasami wyceluje w Łysego albo Jowisza. Z góry dzięki za podpowiedzi???



waleeed

[ Dodano: Sob 30 Kwi, 2016 07:18 ]
Obawiam się tylko braku szkła fluorytowego i występowania aberracji. Luneta używana do oserwacji dziennych, no może czasami wyceluje w Łysego albo Jowisza. Z góry dzięki za podpowiedzi???


== free slots ==


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group