forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze obiektywu - Jasny standard do Nikona: Sigma 30/1.4 czy Nikkor 35/2

mszczyrek - Wto 22 Sty, 2008
Temat postu: Jasny standard do Nikona: Sigma 30/1.4 czy Nikkor 35/2
Jako swiezo upieczony lekarz-emigrant postanowilem zaszalec i zamienic swoja stara Praktice na cyfre. Po dlugich deliberacjach zdecydowalem sie na Nikona, wybralem D80 z mysla ze kiedys zamienie go na jego nastepce z cmosem. Za jednym zamachem kupilem jeszcze N18-70 i N55-200VR (po doglebnych analizach testow na optyczne.pl i photozone.de oczywiscie:), wszystko w Grays of Westminster wiec sprawdzone.

Zaczalem robic zdjecia, i niestety wyszlo moje rozbestwienie Zeissem 50/1.4 i Pentaconem 135/2.8 ktorych uzywalem poprzednio... Jasnosc, a raczej ciemnosc tych skadinad dobrych zoomow Nikona mnie nie satysfakconuje niestety:( Testowalem T17-50 - wyszlo mydlo na 2.8. Na pocieszenie kupilem sobie N50/1.8 - i to jest obiektyw:) Na 2.8 ostry, na 4 tnie szklo;) Do tego 85/1.8 (swietny) i jakis standard - tylko jaki?
Problem ten poruszany byl wielokrotnie na innych forach, ale ze komentujacy przeprowadzali proby w stylu "zdjecia testowe z reki przy 1/4s" szukam jakichs bardziej obiektywnych i popartych faktami opinii. Sigma ma wiadome problemy ale podobno mozna znalezc dobra. Problem w tym, ze nie bardzo chce mi sie szukac, a "Greys.." handluja tylko Nikonem:( Z drugiej strony Nikkor ciemniejszy i 5mm dluzszy (robi sie blisko mojej 50...)

Pomozecie?:) A jakby sie udalo 35/2D przetestowac, to juz wogole bylo by super...:)

mszczyrek - Wto 22 Sty, 2008

Dodam jeszcze ze fotografuje zupelnie amatorsko, glownie ludzi, wiec nie potrzebuje jakiegos super sprzetu (N28/1.4 za drogi:)
MM - Wto 22 Sty, 2008

Dla mnie jasna stałka z takiego zakresu kojarzy się tylko z jednym... jasność 1.4 lub 1.2, więc tutaj wybór jest dla mnie prosty, ale 35/2 na D200 pozostawił dobre wrażenie.
mszczyrek - Wto 22 Sty, 2008

Dzieki. Pozmyslalem tak samo, dlatego wlasnie pierwsza proboawalem Sigme 30/1.4. Ale nawet pomimo tego ze ostrosc ustawiala poprawnie, to jakos kontra N50, oba przy przeslonie 2.0, byla wyraznie gorsza. Zwlaszcza CA dawala sie we znaki. Niestety w sklepie byla tylko jedna sztuka, wiec moze taki jej urok... Nie mialem jeszcze N35 w reku wiec nie mam porownia. Moze ktos takie testy porownawcze robil?
P_M_ - Wto 22 Sty, 2008

Zajrzales na niewlasciwe forum. Tutaj canonierzy rzadza.
A porownania juz byly. Prosze bardzo:
http://nikon.org.pl/showthread.php?t=31592

Wniosek jest jeden - dobra sztuka sigmy bedzie lepsza niz dobra sztuka nikona, ale przy tej sigmie zapomnij o pelnej klatce. To jest model DC.
Sigma miala jeszcze 28mm f/1.8, ale co to jest warte - nie mam pojecia.

mszczyrek - Wto 22 Sty, 2008

Dzieki za link, niestety ten watek juz wczesniej czytalem (caly - 30 stron:). Ludzie robia tam zdjecia z reki choince, kompresuja do jpg i porownuja na tej podstawie obiektywy. Potrzebuje czegos bardziej naukowego, bardziej obiektywnego;) mozna by powiedziec. Liczb po prostu potrzebuje, tak juz mam:) W jedynych 2 prawdziwych testach ktore znalazlem (Optyczne i photozone) Sigma wypadla slabo (photozone) lub bardzo slabo (optyczne). Egzemplarz ktory ja testowalem - mizeria juz golym okiem widoczna w prostym porownaniu. Łudze sie, ze moze to jakas wadliwa seria... Optyczni w jednym z watkow na tym forum pisali, ze testowali wiecej niz 1 egzemplarz i tamte nie byly zle - z niecierpliwoscia czekam na dodatek do pierwszego testu, ale niestety na razie nie ma.

No i chcialbym zobaczyc Nikkora 35 w testach koniecznie:)

Przy okazji do redakcji: odwalacie kawal dobrej roboty, razem z Photozone i Photodo (ktore ....... ostatnimi czasy, a bylo bardzo dobre kiedys) stanowicie jedno z niewielu rzetelnych zrodel informacji o optyce. Szkoda ze nie jestescie po angielsku, mielibyscie multum odwiedzin:(

Pozdrawiam,

Arek - Wto 22 Sty, 2008

Mam w planach upgrade testu Sigmy 1.4/30 i mam teraz w testach Nikkora 2.0/35 - tyle mogę powiedzieć. Ale teraz idzie PMA, mamy roboty tyle, że głowa boli więc nie jestem w stanie powiedzieć kiedy to wypuszczę.

Arek

Elian - Wto 22 Sty, 2008

Jako były własciciel owej Sigmy pragnę dodać jeszcze tylko to:
-bardzo kontrastowa, nie z klucza puszki lecz z samej optyki
-bardzo ostra po lekkim przymknięciu(ale tez w środku)
-ekspozycyjna, no ale to juz widać
Cała reszta w materii optyki jest do luftu. Jesli te 3 praktyczne cechy do kogoś przemawiają to brać nie zastanawiać się.

mszczyrek - Wto 22 Sty, 2008

Dzieki Arek - miod na moje serce skolatane, wstrzymuje sie z zakupem do testu.

Tak sie sklada, ze blisko siedziby Sigmy mieszkam, chcialem tam pojechac i sobie wybrac ladna sztuke, zadzwonilem, ale nie wiedzieli o czym mowie, Pani doradzila mi z internetu zamowic:)

Dla porownania: Strzelam wyczynowo z karabinu. Dziesiatka ma 0,5mm (pół milimetra) i oddalona jest o 10m, rekord swiata - 600pkt na 60 strzalow. Rozrzut wlasny typowego karabinu ze sklepu wynosi okolo 1mm (promien, na 10metrach). Karabin kosztuje tyle co dobry obiektyw, ale jesli pogadasz z fabryka i ladnie poprosisz - znajda ci "pod lada" taki ktory ma rozrzut 0,5mm - 2 razy mniejszy. Moj znajomy pol roku czekal na lufe do kuli, az sie wystarczajaco dobra znalazla. A potem dopiero sie zaczyna - bo teraz trzeba jechac do drugiej fabryki amunicje dobrac sposrod 50 partii:) Ale to sa Niemcy...

Nie wszyscy z nas maja natrectwa i nie moga zyc bez 2 linii/mm ktorych braku nigdy nie zauwaza bo robia odbitki male albo wcale. Ale jesli nam zalezy, to powinnismy te linie dostac. Dlaczego producenci szkiel tego nie widza? Poza niemieckimi, oczywiscie...:)

Pozdrawiam:)

P_M_ - Sro 23 Sty, 2008

Czekam wiec na porownanie, bo jeden z nich chcialbym kupic.
Remol71 - Sro 23 Sty, 2008

P_M_ napisał/a:
Zajrzales na niewlasciwe forum. Tutaj canonierzy rzadza.
.....



Skandaliczna prowokacja.

P_M_ - Sro 23 Sty, 2008

Remol71 napisał/a:
P_M_ napisał/a:
Zajrzales na niewlasciwe forum. Tutaj canonierzy rzadza.
.....



Skandaliczna prowokacja.

Nie sadze. Raczej stwierdzenie faktu. Zauwaz, ile wypowiedzi pojawilo sie w tym watku. Po drugie - nie widze niczego zdroznego w tym, ze forum jest faktycznie zdominowane przez canonierow. Reszta przeciez tez cos dla siebie znajdzie i jakos sie nie zjadamy.
Ja sam wole to forum niz cyberfoto, czy fotopolis.

MM - Sro 23 Sty, 2008

Zapomniał ktoś tutaj o ludziach, dla których tak naprawdę jest obojętne czy trzymają w ręku Canona czy Nikona i mają moźliwość pracowania na obu systemach :wink:
MC - Czw 24 Sty, 2008

MM napisał/a:
Zapomniał ktoś tutaj o ludziach, dla których tak naprawdę jest obojętne czy trzymają w ręku Canona czy Nikona i mają moźliwość pracowania na obu systemach :wink:

Ale juz do Sony odczuwaja wrodzona odraze? :lol:

mavierk - Czw 24 Sty, 2008

Bijcie się!

Ja jakoś tam z początku też myślałem, że ludzie biegną za swoim systemem, a teraz dochodzę do wniosku, że każdy mówi, co wie, a jakże wie coś o canonie - to mówi o canonie :)

mszczyrek - Sob 26 Sty, 2008

Kupilem N35/2 na probe, w Grays. Nie mam sily szukac mitycznej udanej Sigmy. No chyba ze jakies cuda pokaze na Optycznych;) W centrum na pewno bedzie dobra, to juz wiemy z recenzji A700, Ale boje sie ze brzegi beda slabe...
mszczyrek - Wto 29 Sty, 2008

Nikosia juz mam w reku. Rzeczywiscie, przydalo by sie moze te 5mm mniej we wnetrzach. Ale poza tym - SUPER! Pod kazdym wzgledem. Juz chyba ze mna do pelnej klatki doczeka:)
Remol71 - Sro 30 Sty, 2008

mszczyrek napisał/a:
....... Juz chyba ze mna do pelnej klatki doczeka:)


No tu Sigma mu nie podskoczy.

Zygmunt - Sro 30 Sty, 2008

Ja bym brał Nikkora. Mam ambiwalentny stosunek do tak zwanych Third Party Lenses. Wszelkie Sigmy, Tamrony średnio spisują się z body innych firm. Wolałbym mieć pewniejszy AF. Nikkora podepniesz jeszcze pod FF, a Sigmę, z tego co wiem, chyba nie.
pawextelinfo - Czw 31 Sty, 2008

sigma 1,4 po korekcie fokusa na d300 ostrzejsza od nikkora 50 1,4 na pełnej dziuze
bez ustawienia ff na trzech przetestowanych sztukach
musiałem ostawić na +17 (skala do 20) na puszce aby wynik ostrzenia był prawidłowy

mszczyrek - Czw 31 Sty, 2008

A jak sie zachowuje na brzegu? Porownywalnie? Moze to ten mityczny udany egzemplarz:) Mam szybkie pytanko - czy D300 pamieta kalibracje dla poszczegolnych obiektywow, czy trzeba za kazdym razem przestawiac?Ja sie swoim Nikkorem ciesze jak dziecko na razie, tego mi brakowalo:)

http://www.foto.moon.pl/zdjecie/59406/tytul/Fish

Pozdrawiam,

pawextelinfo - Czw 31 Sty, 2008

d300 pamięta ustawienia dla obiektywu nie trzeba nic przestawiac
na brzegi nie zwracałem uwagi tylko tam gdzie ostawiałem ostrość czyli centrum
myślę ze problemem mydła tego szkła to bf/ff i brak korekcji w innych puszkach z tond obiegowa opinia o ich jakosci

pawextelinfo - Czw 31 Sty, 2008

Przed chwila zrobiłem mały teścik na szybko.

sigma
http://foto.aol.pl/galler...Se1v4xQp5Fd3Ig=

nikkor
http://foto.aol.pl/galler...edv4xQp5Fd3Ig=/

Sami oceńcie ostrość obiektywów ja uważam że w centrum widocznie sigma bije nikkora, na brzegach już nie.

Dla mnie przy takiej głębi ostrości i tak ważniejsze jest centrum kadru.

Te same ustawienia nawet jak robie bez lampy to sigma jaśniejsza

Na zewnątrz idealny kontrast po auto levels w programie graficznym prawie nie widać różnicy

Czekam na wasze opinie

komor - Czw 31 Sty, 2008

pawextelinfo napisał/a:
Czekam na wasze opinie


Jeśli chodzi o moją opinię, to Likier Wiśniowy powinien mieć niższą cenę, jego wartość jest przeszacowana.


:twisted:

Remol71 - Czw 31 Sty, 2008

komor napisał/a:
pawextelinfo napisał/a:
Czekam na wasze opinie


Jeśli chodzi o moją opinię, to Likier Wiśniowy powinien mieć niższą cenę, jego wartość jest przeszacowana.


:twisted:


Ale Tyskie netto 1.55 to jest dobra cena :D

pawextelinfo - Pią 01 Lut, 2008

czepiacie sie
wziąłem pierwsza lepsza kartek z remanentu
nad zdjęciem macie pobierz orginal (lepiej widać dla tych nie zorientowanych)
a dla tych co im ceny pasują zapraszam na pizze do lokalu
:)

mszczyrek - Nie 10 Lut, 2008

Czekamy na testy, Droga Redakcjo;)

Pozdrawiam:)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group