forum.optyczne.pl

Materiały światłoczułe i akcesoria ciemniowe - Przeterminowane filmy.

photoamator - Pią 01 Lis, 2013
Temat postu: Przeterminowane filmy.
Czy ktoś wie jak się zachowują takie filmy po wywołaniu??
Jakie iso wybrać i jak zmodyfikować proces wywołania??

ghost - Pią 01 Lis, 2013

różnica jest taka, że nie wiesz co wyjdzie z przeterminowanego.
problem bywa zwykle z zadymieniem, obniżeniem kontrastu, czułości, ziarnem.

kiedyś miałem sporo starych ORWO i po paru rolkach doszedłem do wniosku, że najlepiej mi wychodziło z czasem "nominalnym", ale na ciągłym mieszaniu, zamiast zwyczajowego co minutę.

photoamator - Pią 01 Lis, 2013

oki dzięki za pomoc
kojut - Pią 01 Lis, 2013
Temat postu: Re: Przeterminowane filmy.
photoamator napisał/a:
Czy ktoś wie jak się zachowują takie filmy po wywołaniu??

Różnie. Zależy jak były przechowywane. Jak w lodówce, to nawet takie kilkuletnie (3-4 lata) powinny zachowywać się normalnie. Jak nie wiadomo jak były trzymane, to przy wywoływaniu to wielka niewiadoma.
photoamator napisał/a:
Jakie iso wybrać i jak zmodyfikować proces wywołania??

ISO takie, na jakie naświetlałeś (do wywoływania). Do naświetlania to próbuj- zrób jedną rolkę na nominalne, drugą podnieś o dwie działki, trzecią o cztery. Ja bez potrzeby bym naświetlał na nominalną wartość. Wywołuj też w/g tabelki.
PS
Przeterminowane filmy mogą stracić np. kontrast. Spróbuj jedną rolkę wywołać bezakutacyjnie.
PPS
A film masz w szpuli czy kasetkach?

photoamator - Pią 01 Lis, 2013

Efke 50 medium format 120.Według osoby od której kupiłem (ebay) filmy były przechowywane w zamrażarce, ja je teraz włożyłem do lodówki. Mam zamiar je przez weekend wypstrykać, dopiero zaczynam przygodę z średnim formatem i światłomierzem więc użyje te filmy (8 rolek) jako testowe...pomiar światła.
kojut - Pią 01 Lis, 2013

photoamator, do testowania pomiaru to raczej bym wykorzystał jakieś pewne filmy (FP4+ chociażby) zakupione z pewnego źródła. Jak ghost zauważył, na przeterminowanych mogą wyjść cyrki i nie będziesz w stanie działania światłomierza ocenić.
photoamator - Pią 01 Lis, 2013

O tym nie pomyślałem,pójdę za Twoją radą.
mavierk - Sob 02 Lis, 2013

Kupiłem sobie jakiś czas temu rossmanowe Farbwelty 100 z terminem kończącym się w 2005 (za 1zł/szt). Naświetlałem jakby to było iso 80. Z racji że ponoć były trzymane cały czas w lodówce i potem miesiąc w aparacie jedynym mankamentem było delikatne zielonkawe zabarwienie, ale wydaje mi się że ten typ tak ma.
photoamator - Sob 02 Lis, 2013

Jak wywołam to wrzucę skany...będzie widać co z tego wyszło...mam jedynie problem z czasami..większość może być nie doświetlona...robię na iso 50, nic nie zmieniałem,jak tylko mogę to prześwietlam o jeden do dwóch stopni.

[ Dodano: Sob 02 Lis, 2013 14:44 ]
A tak na marginesie gdzie można kupić filmy EFKE ???

Andrzej.M. - Sob 02 Lis, 2013

Ciekawe jakie będą rezultaty. Ja miałem zwyczaj najpierw wywołać jedną rolkę naświetloną stopniowo od prześwietlenia +1 EV do niedoświetlenia co 1/3 przysłony. I jedna klatka czysta. Wywołanie standardowe. Zależnie od efektu zmieniałem ekspozycję i/lub wołanie.
kojut - Sob 02 Lis, 2013

photoamator napisał/a:
A tak na marginesie gdzie można kupić filmy EFKE ???

http://www.ebay.com/sch/i...cat=0&_from=R40

mavierk - Sob 02 Lis, 2013

wg tego co sobie kiedyś poczytałem to.. w ogóle opłaca się to Efke kupować?
photoamator - Pią 10 Sty, 2014
Temat postu: Podsumowanie użytkowania przeterminowanych filmów.
To był pierwszy i ostatni raz kiedy kupiłem przeterminowane filmy ...nigdy ale to nigdy więcej....:-) :lol:
Tak jak ktoś już wspomniał w tym wątku ZADYMIENIA....na 70% klatek zadymienia oraz nietolerancja na wywołewacz...ciężko było mi przewidzieć czasy wywołania ...filmy różniły się czułością podczas wywoływania....Podsumowanie lepiej dołożyć do nowego filmu i mieć pewność jakie będą wyniki...dzięki wszystkim za odpowiedzi w tym wątku.

marinko - Wto 17 Cze, 2014

No tak, Polak mądry po szkodzie. Coś wiem w tym temacie. nigdy więcej używanych filmów. Nie warto.
Wojmistrz - Wto 17 Cze, 2014

warto, tylko zalezy do czego. jak dla mnie sa idealne do lomografii.
cube007 - Sro 18 Cze, 2014

Oj tam, oj tam... zależy w jakich warunkach film się przeterminował. Poniżej pstryk ze Smeny i filmu naświetlanego 8 lat po terminie. Tyle, ze ta rolka terminowała w mojej lodowce ;)


pes - Sro 18 Cze, 2014

Popieram, nie bać się przeterminowanych klisz!
mavierk - Czw 19 Cze, 2014

Chyba, że Efke, która chyba nówka sztuka dupy nie urywała.

Jakby co to mam do oddania Farbwelty 100 z terminem ważności do ok. 2005. W Wrocku za piwko. Poza wrockiem koszt wysyłki :P


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group