forum.optyczne.pl

Lornetki - Piramida lornetek

Guliwer - Pią 04 Kwi, 2014
Temat postu: Piramida lornetek
Witam!
Czy istnieje piramida (ranking) lornetek, bo w necie takiej nie znalazłem?
Miłośnicy zegarków zapewne wiedzą o co chodzi. Dla niewiedzących przykładowa piramida.
http://img181.exs.cx/img1...piramida2sv.jpg
Wiem, że utworzenie takiej piramidy nie jest łatwe, bo wielu producentów robi zarówno tanie lornetki, jak i te z najwyższej półki np. Nikon.
Dotychczas na szczycie piramidy był Zeiss, Swarovski i Leica. Teraz Leica chyba obniżyła loty.
Macie na pewno swoje typy. Można wybrać do 5 marek. Nie umieściłem zbyt wielu producentów, bo można tylko 15.

kivirovi - Pią 04 Kwi, 2014

A może zrób to w formie ankiety. Niech każdy zagłosuje na 5 z 15 wybranych przez Ciebie i piramida sama się zrobi. Ja głosuję za SZKLN.
Guliwer - Pią 04 Kwi, 2014

Dziękuję z głos. Ankieta jest dołączona. Problem w tym, że można umieścić tylko 15 producentów. Zatem Twoja K (Kowa jak się domyślam) nie jest ujęta.
kivirovi - Pią 04 Kwi, 2014

Yukon, DO, WO jeszcze przełknę no ale Canon? zamiast Kowy, Optolytha czy Bushnella...
Guliwer - Pią 04 Kwi, 2014

Ankietę można zmodyfikować ale tylko w obrębie tych 15.
Podstawa piramidy też jakaś musi być. Wrzucasz tam Canona jak rozumiem. :razz:
Zatem ankieta będzie tylko pomocnicza do budowy piramidy.

kivirovi - Pią 04 Kwi, 2014

Moim zdaniem warto się oprzeć na rankingach Arka (w tym wytrzymalosciowym) jako podstawie. W końcu po to stworzył ten portal. Przy okazji dowiemy się na ile się z nim zgadza społeczność.
Pablosso - Pią 04 Kwi, 2014

Na rankingach Redaktora Naczelnego zawsze warto się opierać :-)
Głosować jednak powinno się w oparciu o własne (nawet, jak w moim przypadku, mizerne doświadczenia). Wraz z małżonką mamy i używamy Vixena New Forestę i Olympusa EXPSI i z obu jesteśmy zadowoleni (zwłaszcza z ceny :-) ). Ja kiedyś miałem w ręku i przy oku Leicę Ultravid i przyznam, że pomimo, iż legła jak długa w teście wytrzymałościowym, to nadal na nią choruję, bo mnie urzekła obrazem.

Guliwer - Pią 04 Kwi, 2014

Testy redakcyjne są nieocenione ale odniosę się jeszcze do piramidy zegarków. Tam bardziej chodzi o prestiż. Często wiąże się on z ceną ale nie tylko.
Na szczycie zegarkowych piramid jest zazwyczaj Patek Philippe (z polskimi twórcami- jak miło).

Oczywiście pytanie ankietowe można postawić inaczej np. którą lornetkę chciałbyś mieć?
I odpowiedzieć jak Kol. Pablosso, że Leicę Ultravid.
Ja z kolei bym chciał Zeissa Victory- jeszcze nie wiem jaki model :lol:

Arek - Pią 04 Kwi, 2014

Ta 15tka to za mało, bo nie ma w niej wielu ważnych producentów. Jak bym miał robić swój subiektywny ranking biorący pod uwagę obecną ofertę, to co było kiedyś i renomę producenta, to z grubsza wyglądałoby to tak:

1. Swarovski, Zeiss
2. Leica, Nikon, Steiner, Docter, Canon
3. Kowa, Fujinon, Khales, Meopta, Vortex, Olympus, Minox
4. Alpen, Bushnell, Pentax, Vanguard, Optolyth, Vixen, Delta Optical, Leupold
5. Fomei, Eschenbach, Opticron, Orion, Swift, Zen Ray, Kenko, Burris, Celestron
6. Optisan, Praktica, IOR, Tasco, Bresser, Barska, Oberwerk, Soligor, Weaver, Yukon

Arek

Guliwer - Pią 04 Kwi, 2014

Roma locuta, causa finita :razz:
Moim zdaniem niektóre modele Nikona zasługują na szczyt piramidy, czyli nr 1.
Canon tak wysoko? Bo robi lornetki ze stabilizacją obrazu?
To tylko Kivirovi ich nie kocha. :mrgreen:

kivirovi - Pią 04 Kwi, 2014

Ja jednak właśnie ze względu na prestiż nadal wierze w trójce święta, Arek jakwidac zwątpił. Te ostatnie wpadki są jednak wbrew pozorom drobne, a Najnowsze i najstarsze modele je niwelują. Canon robi z siebie producenta niszowego wiec niech ma za swoje.
15 to wcale nie za mało do piramidy. Mało kto potrafi tyle wymienić ;) a jeszcze mniej tyle widziało tyle flagowych modeli 15 marek
Z wielkiej Trojcy preferuje S i L, ale Uświadomiłem sobie jednak, ze jak mowię "lornetka" to nadal myśle Zeiss.

Arek - Pią 04 Kwi, 2014

Nawet bez wpadki wytrzymałościowej najlepsze Ultravidy ustępują optycznie najlepszym Swarovision i Victory, a także EDG, HG czy SE Nikona stąd brak Leiki w na szczycie. Wpadka wytrzymałościowa tylko utwierdza w decyzji. Canon robi lornetki niszowe, ale świetne optycznie. Kto przez nie spoglądał, ten wie. Nikon nie jest na szczycie za oszczędzanie na produktach, w których oszczędności nie powinno być i głupią politykę wycofywania z rynku sprawdzonych i niezawodnych rozwiązań.
Guliwer - Pią 04 Kwi, 2014

kivirovi napisał/a:
15 to wcale nie za mało do piramidy

Zegarkowe piramidy mają od 40 do ponad 100 firm. Tam są też dyskusje, która piramida lepsza. :roll:
Piramida Arka ma 41 cegiełek. Można by niektóre lornetki dać o poziom wyżej, inne o poziom obniżyć, dopisać kilka firm, ale cieszę się, że taka pierwsza piramida prestiżu lornetek jest na forum i chyba w ogóle pierwsza w polskim necie.
To taki schemat ułatwiający wybór.

kivirovi - Pią 04 Kwi, 2014

No to teraz zrobcie ankiete. Arek moze umozliwic 40 opcji w odpowiedziach. Zobaczymy ile osob sie nia w ogole zainteresuje. No i oczywiscie przydalaby sie taka sama na AB.
tool - Pią 04 Kwi, 2014

No oddałem swój głos w ankiecie. Nie mniej uważam, że używanie określenia "piramida prestiżu" trochę tu nie pasuje. Posiadanie Swarka lub Cajsa to jednak nie bardzo prestiż. To po prostu posiadanie najbardziej zaawansowanego optycznie instrumentu do obserwacji.
Guliwer - Pią 04 Kwi, 2014

Znów odniosę się do zegarków. Tu można przeczytać jak powstaje piramida prestiżu. Dyskusje o zegarkowych piramidach ciągną się latami.
W zegarkach jest większa rozpiętość cenowa, bo nawet do milionów $. Jest tam więcej firm, modeli.
Lornetka, to przede wszystkim przedmiot użytkowy, ale czy tylko?
Mimo, że lornetka nie jest galanterią, czy biżuterią, to pewne marki (Z,S,L) mają swój prestiż, np. w kołach łowieckich. :razz:

kivirovi - Pią 04 Kwi, 2014

Etam nie jest bizuteria; kobiety wieszaja sobie kolie z perel a faceci Ultravid :)
Zdziwilo mnie, ze w rankingu Arka nie wystepuje np. Celestron, Fujinon zajmuje tak niskie miejsce a DO tak wysokie...

Guliwer - Sob 05 Kwi, 2014

kivirovi napisał/a:
Etam nie jest bizuteria; kobiety wieszaja sobie kolie z perel a faceci Ultravid :)
Zdziwilo mnie, ze w rankingu Arka nie wystepuje np. Celestron, Fujinon zajmuje tak niskie miejsce a DO tak wysokie...


Dick Casull powiedział, że męska biżuteria to pistolety, ale to w... Ameryce. :grin:
Faktem jest, ze niektórzy mężczyźni oprócz zegarka, czy smartfona, noszą firmowe noże (niekoniecznie składane), latareczki, multitoole, zapalniczki Zippo (również niepalący). To i ładna lornetka np. z logiem jastrzębia może być galanterią.

Zrób swoją piramidę lornetek. Kilka piramid da jakieś porównanie.

Moja, wzorowana na arkowej, po małych poprawkach, wyglądałaby wstępnie tak:

1. Swarovski, Zeiss, Nikon
2. Leica, Fujinon, Steiner, Docter
3. Kowa, Khales, Meopta, Vortex, Olympus, Minox, Canon
4. Alpen, Bushnell, Pentax, Vanguard, Optolyth, Vixen, Leupold
5. Fomei, Foton, Eschenbach, Delta Optical, Opticron, Orion, Swift, Zen Ray, Kenko, Burris, Celestron
6. Optisan, Praktica, IOR, Tasco, Bresser, Barska, Oberwerk, Soligor, Weaver, Yukon, ZOMZ, PZO

Niektórych marek nie znam, więc opieram się na Autorytecie Kol. Redaktora. :idea:

Abs - Sob 05 Kwi, 2014

Guliwer fajny pomysł. Leica dla mnie to zdecydowany szczyt - nie mają w ofercie czegoś takiego jak Aculony Nikona (mimo szczytnej serii EDG czy HG). U mnie Nikon w drugiej grupie ze względu na dywersyfikację cenową - zdecydowanie.
kivirovi - Sob 05 Kwi, 2014

No dobra, po długim namyśle oto moja piramida osobista. Kupując obecnie lornetkę dla siebie i kierując się głównie prestiżem, a pomijając inne uwarunkowania:
------------------------------------------------------
Leica
Swarovski, Zeiss
Vortex, Nikon, Kowa
Steiner, Docter, Minox, Optolyth
Pentax, Olympus, Vixen, Bushnell, Celestron
------------------------------------------------------

Arek - Nie 06 Kwi, 2014

kivirovi napisał/a:
Zdziwilo mnie, ze w rankingu Arka nie wystepuje np. Celestron, Fujinon zajmuje tak niskie miejsce a DO tak wysokie...


Celestron występuje w grupie nr 5.

Fujinon oprócz FMT nie ma zbyt wiele do pokazania. KF jest przewartościowana. MF też nie jest niczym specjalnym. A pozycję w prestiżu obniżył chińskim chłamem w postaci serii HCF.

Delta za to na odwrót. Może pozycja trochę na wyrost, ale to bonus za ciągłe podążanie we właściwym kierunku. Wystarczy popatrzeć gdzie byli 10 lat temu, a gdzie są teraz.

Mnie z kolei dziwi u Ciebie przyrównanie prestiżem Vortexa i Nikona. Dla mnie to przepaść. Pierwszy to jednak naklejacz nalepek (choć ma udane produkty), drugi to potężna firma z ogromnymi tradycjami z duża ilością hitowych produktów praktycznie w każdej kategorii.

kimek27 - Nie 06 Kwi, 2014

Ja bym w tej piramidzie zostawil I dodal tylko producentow lornetek, a usunol "producentow" zamawiajacych swoje produkty w chinskich i japonskich fabrykach oem. Od razu sporo by sie zmienilo :evil:
Arek - Nie 06 Kwi, 2014

To by prawie nikt nie został... Zeiss swoją serię Terra też zamawia w Chinach...
kivirovi - Nie 06 Kwi, 2014

Co do Nikona Arek, masz racje dopuki poruszamy się wsród lornetek za 3000 lub e2. Znikających powłok na etapie produkcji Action ex i na etapie dostaw w m7 8x30 nie można wybaczyć firmie z pierwszej, a nawet drugiej ligi. Vortex jest jak dla mnie najbardziej rokująca firma. To oni wymyślili gwarancje wieczysta i to na wszystko. W ogóle długo się zastanawiałem czy czjaponskiej 3 ligi nie zamienić miejscami z niemiecka czwarta. Jeśli chodzi o prestiż to jest to uzasadnione. DO zaś to tylko nalepką i to taka, która łatwo odpada. Musza podjąć wielkie ryzyko i dużo zainwestować żeby się znaleźć w piramidzie. Titanium to udana ale niszowa seria. Dopuki nie staną się graczem globalnym i nie zaczną konkurować lornetkami najpopularniejszymi, można im tylko kibicować. A taki jest właśnie Celestron.

Kimek ma dużo racji. Gdyby Patek przeniósł produkcje czegokolwiek do Chin to pewnie tez by spadł w piramidzie.

Arek - Nie 06 Kwi, 2014

kivirovi napisał/a:
To oni wymyślili gwarancje wieczysta


Nie. To nie oni.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group