forum.optyczne.pl

Propozycje - Rankingi na portalu Optyczne.pl

August0502 - Sob 06 Wrz, 2014
Temat postu: Rankingi na portalu Optyczne.pl
Wątek wydzielony z dyskusji „FujiFilm X20, Olympus XZ-2 a może E-PL3 ?”.


No tu jest jakiś ranking :)
http://www.optyczne.pl/ranking.html

Sunders - Sob 06 Wrz, 2014

August0502 napisał/a:
No tu jest jakiś ranking
http://www.optyczne.pl/ranking.html


Zapomij, że go widziałeś. :smile: Lepiej już poczytaj testy optycznych niż ten ranking :wink: . IMO bezsensowne są zasady tworzenia takiego rankingu, który osoby niezorientowane może wprowadzić w błąd. Jego aktualny wynik wydaje się dość egzotyczny, NX1100 prowadzi, przed m.in. Olympusem OM-D E-M5, a E-PL5, NX2000, A5000 czy DMC-GX1 w nim w ogóle nie ma.

komor - Nie 07 Wrz, 2014

Warto patrzeć ile opinii składa się na ranking danego aparatu czy obiektywu. Jak są trzy opinie, to rozrzut może być od sasa do lasa. Przy dwudziestu można zacząć myśleć, choć dziś, w czasach „rozproszonego marketingu społecznościowego” :) chyba wszelkie takie rankingi użytkowników są mocno niewiarygodne.
Sunders - Nie 07 Wrz, 2014

Może gdyby zmienić tytuł z "Rankingi Czytelników" na np. "Opinie Czytelników", to nie byłoby tak mylące :???:
komor - Nie 07 Wrz, 2014

Ranking powstaje na podstawie opinii. :) To nie to samo, bo ranking to podsumowanie statystyczne.
Sunders - Nie 07 Wrz, 2014

Ranking to wg sjp klasyfikacja osób, rzeczy, firm itp. według określonych kryteriów. Ale na co komu taka klasyfikacja, w której np. Canon 650D wyprzedza Nikona D4, a Samsung NX1100 Olympusa OM-D E-M5, wg jakich kryteriów można je ocenić wyżej :???:
komor - Nie 07 Wrz, 2014

Sunders, no taka natura rankingów powstających na podstawie opinii użytkowników.
Sunders - Nie 07 Wrz, 2014

Ale przecież to źle świadczy o nas, użytkownikach tego forum :zalamany:
komor - Nie 07 Wrz, 2014

Co więc proponujesz? :)
Sunders - Pon 08 Wrz, 2014

komor napisał/a:
Co więc proponujesz? :)


Zrezygnować z umieszczania w tytule słowa "ranking" i zastąpienie go np."opinie użytkowników forum".

TomPL2 - Pon 08 Wrz, 2014

Sunders napisał/a:
Ale przecież to źle świadczy o nas, użytkownikach tego forum :zalamany:

Nie, to źle świadczy o statystyce :mrgreen:
I zmiana tytułu niczego tu nie zmieni. Może dany sprzęt w takim pseudo-rankingu powinien wchodzić na listę dopiero po zarejestrowaniu co najmniej np. 10-20 opinii?
Ale to naprawdę jest pseudo-ranking, bo on przecież nie jest wcale porównawczy! On pokazuje, jaki procent opinii jest pozytywny, ale nie określa, który sprzęt jest lepszy. To jest "ranking zadowolenia klienta ze sprzętu" :cool:

Sunders - Pon 08 Wrz, 2014

TomPL2 napisał/a:
to źle świadczy o statystyce


Podobnie jak w dowcipie: proszę się nie sugerować statystyką, bo statystycznie gdy człowiek wychodzi z psem na spacer to każdy z nich ma po trzy nogi :mrgreen:

TomPL2 napisał/a:
I zmiana tytułu niczego tu nie zmieni.


To może zlikwidować :?:

TomPL2 napisał/a:
To jest "ranking zadowolenia klienta ze sprzętu"


A może własnie to jest właściwy tytuł dla tych tabelek :?: :twisted:

komor - Pon 08 Wrz, 2014

Sunders napisał/a:
Zrezygnować z umieszczania w tytule słowa "ranking" i zastąpienie go np."opinie użytkowników forum".

Jeszcze raz: ranking powstaje na podstawie opinii. Opinie masz pod poszczególnymi modelami jak coś wybierzesz tu: http://www.optyczne.pl/obiektywy.html lub tu: http://www.optyczne.pl/aparaty.html a na ich podstawie (prostą operacją statystyczną) powstaje ranking tu: http://www.optyczne.pl/ranking.html Pierwsze słowa na tej stronie, dodatkowo wytłuszczone, to:

Cytat:
Rankingi Czytelników tworzone są na podstawie Waszych opinii…


TomPL2 napisał/a:
Może dany sprzęt w takim pseudo-rankingu powinien wchodzić na listę dopiero po zarejestrowaniu co najmniej np. 10-20 opinii?

To jest konstruktywna uwaga.

Powiem wam jeszcze, że do czasu wypłynięcia tematu rankingu w tym wątku, nie zdawałem sobie sprawy z istnienia takiego działu na portalu Optyczne. :)

Sunders - Pon 08 Wrz, 2014

komor napisał/a:
Powiem wam jeszcze, że do czasu wypłynięcia tematu rankingu w tym wątku, nie zdawałem sobie sprawy z istnienia takiego działu na portalu Optyczne.


Ja z kolei nie zdawałem sobie sprawy, że ktoś może brać jego "wyniki" pod uwagę kupując sprzęt :wink:

komor napisał/a:
Pierwsze słowa na tej stronie, dodatkowo wytłuszczone, to:

Cytat:
Rankingi Czytelników tworzone są na podstawie Waszych opinii…


IMO to własnie "uwiarygadnia" ten "ranking" i w nie najlepszym świetle stawia opiniodawców :smile:

TomPL2 - Pon 08 Wrz, 2014

To teraz na poważnie, tylko nie wiem do kogo to zgłosić:
1. Słowo "ranking" powinno zniknąć. "Ocena", "opinie", itp.
2. Kolejność na liście powinna być alfabetyczna!
3. Po spełnieniu warunku 2. pojawienie się na liście nie musi być związane z ilością głosujących.

Sunders - Pon 08 Wrz, 2014

Te propozycje wydają mi się jeszcze bardziej konstruktywne od poprzedniej. IMO zapobiegły by dezinformacji, o której wspominałem. Jestem za.

P.S.Może warto by wydzielić posty dotyczące rankingu z tego wątku i umieścić je jako osobny wątek w dziale "propozycje"?

komor - Pon 08 Wrz, 2014

TomPL2 napisał/a:
Słowo "ranking" powinno zniknąć

Dlaczego? Jeszcze raz powtarzam, że opinie i oceny są gdzie indziej, wskazałem w moim poprzednim poscie.

Sunders - Pon 08 Wrz, 2014

komor, po co w ogóle tworzone są te "rankingi"?
Arek - Pon 08 Wrz, 2014

Dla zabawy.

Opinii zrobiło się na tyle dużo, że spokojnie można podnieść limit wchodzenia do rankingu z 3 opinii do więcej np. 5 lub 7, tak aby prawo małych liczb nie fałszowało tabelki.

TomPL2 - Wto 09 Wrz, 2014

komor napisał/a:
TomPL2 napisał/a:
Słowo "ranking" powinno zniknąć

Dlaczego? Jeszcze raz powtarzam, że opinie i oceny są gdzie indziej, wskazałem w moim poprzednim poscie.

Słowo "Ranking" sugeruje zestawienie porównawcze: kto lepszy, większy, bogatszy (np. Ranking 100 najbogatszych Polaków ;) ) Tymczasem wartości punktowe w tym rankingu powstają z ocen nie dotyczących zaawansowania technicznego czy też jakości sprzętu, a jedynie na podstawie subiektywnej oceny zadowolenia z danego sprzętu, na co największy wpływ mają wcześniejsze oczekiwania oceniających, które mogą być bardzo zróżnicowane, a poziom techniczny sprzętu nie ma tu większego znaczenia. W efekcie może często dochodzić (i jak widać na przykładzie Augusta - dochodzi) do błędnej interpretacji takiego zestawienia, gdy czytający zakłada, że najwyżej w rankingu są aparaty najlepsze technicznie.
Jeśli nie istnieje lepsze słowo niż "ranking" to proponuję zestawienie prezentować w kolejności alfabetycznej.

komor - Wto 09 Wrz, 2014

TomPL2, ale to jest ranking wedle ocen czytelników. Naprawdę nie rozumiem czemu macie z tym taki problem. Zawsze są pułapki związane z interpretacją rankingów, obojętnie wedle jakich kryteriów będą konstruowane. Czytanie ze zrozumieniem niestety jest wymagane.
Arek - Wto 09 Wrz, 2014

Dokładnie. Wiadomo jak tworzony jest ranking. Jeśli ktoś chce tylko na nim polegać, jego sprawa. Zawsze jednak może dokładniej zapoznać się z opiniami, a także z naszymi testami. Dopiero wtedy dostaje się całościowy obraz sytuacji.
komor - Wto 09 Wrz, 2014

Proponuję wprowadzić w czyn to:
Arek napisał/a:
Opinii zrobiło się na tyle dużo, że spokojnie można podnieść limit wchodzenia do rankingu z 3 opinii do więcej np. 5 lub 7


Ewentualnie może pomyśleć też o rankingu na bazie testów? Ich baza jest też na tyle duża, że ranking przetestowanych aparatów miałby sens. Obiektywy nie mają punktacji, to odpada.

TomPL2 - Wto 09 Wrz, 2014

Jest "Lornetki (rankingi Optyczne.pl)" na podstawie testów i to jest bardzo OK. Podobnie należałoby dla aparatów.
Natomiast zadziwia mnie, że nie widzicie niebezpieczeństwa iż opis "Rankingi Czytelników tworzone są na podstawie Waszych opinii" może zmylić nie jednego, gdy w tabelce widać liczby typu 5.0, 4.87 itp.

komor - Wto 09 Wrz, 2014

TomPL2 napisał/a:
Natomiast zadziwia mnie, że nie widzicie niebezpieczeństwa iż opis "Rankingi Czytelników tworzone są na podstawie Waszych opinii" może zmylić nie jednego,

Co konkretnie jest mylącego w tym tytule/opisie? Co konkretnie masz na myśli z tymi liczbami 5.0, 4.87?

Sunders - Wto 09 Wrz, 2014

komor, zapytam jeszcze raz - potrafisz wyjasnić po co są tworzone te rankingi czytelników, czemu maja słuzyć :?:
komor - Wto 09 Wrz, 2014

Sunders, nie, nie potrafię. :) Nie ja je tworzyłem i nie korzystam z takich rankingów. Ale nie widzę ani nic niezrozumiałego, ani mylącego w tych opisach i liczbach, które tam są. Ktoś chce korzystać – to może. W tym wątku ciągle jest problem ze słowem ranking (nie rozumiem czemu) oraz brak konkretnych zarzutów, co mylącego jest i dlaczego.
Arek - Wto 09 Wrz, 2014

To ja odpowiem. Ranking jest po to aby łatwiej było znaleźć interesujący nas i warty wydatków sprzęt. Nie wszystko jesteśmy w stanie przetestować, więc trzeba opierać się na opiniach czytelników. Trzeba to robić mądrze, nikt nas nie zwolni z myślenia. A taki ranking ułatwia zawężenie wyboru. Na pewno nikomu nie przeszkadza.
knieszporek - Sro 10 Wrz, 2014

To może iść tropem Amazon-a?

W opinii (czytelnika) dodać "Czy poleciłbyś ten obiektyw/... innym?" oraz, dla czytających, zaznaczenie, czy dana opinia okazała się przydatna, a potem już można zapodać najbardziej przydatną pozytywną i najbardziej przydatną negatywną na początku opisu.

A ranking konstruować zliczając "polecenia" +1 za tak, -1 za nie.

I może -- celem uproszczenia -- zostawić tylko gwiazdki oceny ogólnej, usunąć pole Cena zakupu (Po co to? Chyba, żeby zdenerwować czytającego, że przepłacił...) i usunąć pole Wykorzystanie (Również po co to? Osoba zawodowo wykorzystująca obiektyw oceni go lepiej, jeśli jest solidnie zbudowany, co można napisać w zaletach i powinno uwzględnić się w gwiazdkach).

W ramach upraszczania, ale to już dużo pracy, do pól Wady i Zalety można dodać predefiniowane, najczęściej używane wady i zalety.

Usjwo - Czw 11 Wrz, 2014

Dlaczego klikajac na ten temat przenosi mnie do pierwszej wiadomosci w watku, a nie do pierwszej nieprzeczytanej? To dzieje sie tylko tutaj, w innych watkach dziala :???:
komor - Czw 11 Wrz, 2014

U mnie działa normalnie. Mówisz o klikaniu z listy nieprzeczytanych tematów czy z listy tematów w dziale Propozycje? Ja wszedłem z listy nieprzeczytanych i od razu przeniosło mnie do Twojego postu.
Usjwo - Czw 11 Wrz, 2014

Lista tematow w dziale Propozycje, po kliknieciu na temat laduje na pierwszej stronie, i tylko jedynie w tym temacie.
TomPL2 - Czw 11 Wrz, 2014

Ja kliknąłem w listę i też zadziałało normalnie, czyli przeniosło do powyższych postów.

[ Dodano: Czw 11 Wrz, 2014 11:06 ]
knieszporek napisał/a:
To może iść tropem Amazon-a?
W opinii (czytelnika) dodać "Czy poleciłbyś ten obiektyw/... innym?" oraz, dla czytających, zaznaczenie, czy dana opinia okazała się przydatna, a potem już można zapodać najbardziej przydatną pozytywną i najbardziej przydatną negatywną na początku opisu.
A ranking konstruować zliczając "polecenia" +1 za tak, -1 za nie.
I może -- celem uproszczenia -- zostawić tylko gwiazdki oceny ogólnej, usunąć pole Cena zakupu (Po co to? Chyba, żeby zdenerwować czytającego, że przepłacił...) i usunąć pole Wykorzystanie (Również po co to? Osoba zawodowo wykorzystująca obiektyw oceni go lepiej, jeśli jest solidnie zbudowany, co można napisać w zaletach i powinno uwzględnić się w gwiazdkach).
W ramach upraszczania, ale to już dużo pracy, do pól Wady i Zalety można dodać predefiniowane, najczęściej używane wady i zalety.

Łomatko! Mam nadzieję, że to tylko żart? ;)

Sunders - Czw 11 Wrz, 2014

TomPL2 napisał/a:
kliknąłem w listę i też zadziałało normalnie, czyli przeniosło do powyższych postów


Mam tak samo.

Usjwo - Pią 12 Wrz, 2014

A u mnie ciagle d pierwszego postu :( . Dobrze ze to tylko w tym watku tak sie dzieje :)
Chris62 - Czw 02 Paź, 2014

Sunders napisał/a:


Ja z kolei nie zdawałem sobie sprawy, że ktoś może brać jego "wyniki" pod uwagę kupując sprzęt :wink:


A niby czemu nie?
Czy po ot ktoś tam się produkował żeby to "olać"?
Każda opinia jest cenna - niestety zdarza się ze wpadnie jakiś nawiedzony i powypisuje stek bzdur na koniec rzuci "nie kupujecie tego szmelcu tylko Toyota" itp.

Ja na przykład czytam co ludzie piszą o tym czy tamtym potem sobie weryfikuję czy faktycznie jest tak czy tak i czy mi dana specyfikacja odpowiada bo wiadomo wszędzie jest jakiś kompromis.
Jak powiedziałem koledze, że za słuchawki zapłaciłem ponad 1000 PLN to się po głowie pukał co za idiota ze mnie jakoś nie mógł pojąć że dla mnie były tyle warte i te 2x tańsze nawet w gę nie wchodziły.
No i takie tańsze w recenzji bym zjechał że słabizna ale dla niego to będzie cud miód orzeszki i dałby im najwyższe oceny tylko dlatego, że brzęczą.

Reasumując nie wynik końcowy "rankingu" jest przydatny tylko poszczególne pojedyncze rozsądne opinie napisane przez osoby obyte z tematem i znające się na rzeczy.
Wynik jest często korelacją klasy sprzętu do ceny czyli ludzie oceniają czy był wart danej kwoty czy są zawiedzeni. Nie każdy wie że mógł zapłacić mniej i kupić coś równie dobrego albo i nawet lepszego albo dołożyć tylko troszkę i kupić coś znacznie lepszego - tu jest pies pogrzebany.
Dlatego kiedyś wyraziłem opinię w komentarzu że sprzęt jest wart albo niewart uwagi.
Zdecydowanie mamy zbyt dużą liczbę modeli na rynku 75% z nich mogłaby nie istnieć i nikt by nie odczuł ich braku no ale marketing..


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group