forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu bez lustra z wymienną optyką - Aparat do 2000 zł - wycieczki, wakacje, krajobraz

mrvajpa - Pon 19 Sty, 2015
Temat postu: Aparat do 2000 zł - wycieczki, wakacje, krajobraz
Na początku wypadałoby się przywitać z uwagi, że jestem tu nowy, więc witam wszystkich :)
Przeglądnąłem forum jednak żaden temat nie odpowiada w pełni moim kryteriom poszukiwania aparatu. Aparatu szukam jako amator używający go głownie na wyjazdach(w dużej mierze Tatry, a więc krajobrazy-więc i pewnie obiektyw szerokokątny byłby potrzebny), choć nie wykluczam że troszku bardziej zainteresuje się fotografią, jak i jestem świadom że to nie sprzęt jest odpowiedzialny za to jak zdjęcie wychodzi.
I biorąc te wszystkie aspekty pod uwagę oraz budżet do 2000zł wziąłem pod uwagę aparaty:
Sony a5000 + 14-50mm + 20mm f/2.8 za ok.1700zł
Olympus Pen E-PL5 + 14-42 mm + 40-150 mm za ok. 1800zł
Samsung nx300 + 16-50mm za ok. 1300zł
Jak i kompakta Fuji Film x20 za ok. 1800zł

Z góry dzięki za rady i opinie

muzyk - Pon 19 Sty, 2015

mrvajpa napisał/a:
Olympus Pen E-PL5 + 14-42 mm + 40-150 mm za ok. 1800zł

albo G5(klik)

mavierk - Pon 19 Sty, 2015

mrvajpa napisał/a:
Olympus Pen E-PL5 + 14-42 mm + 40-150 mm za ok. 1800zł
+1
albo rozmiary ( w sensie jak najmniejsze) dlatego też GM1 + 12-32 ;)

Sunders - Pon 19 Sty, 2015

mrvajpa napisał/a:
Olympus Pen E-PL5 + 14-42 mm + 40-150 mm za ok. 1800z


Też z podanych zestawów wybrałbym ten.

fatman - Pon 19 Sty, 2015

Popieram opinię Sundersa
mrvajpa - Pon 19 Sty, 2015

A jak wygląda kwestia obiektywów. Czy ten zestaw spokojnie wystarczy do fotek w górach czy nie lepsza byłby do tego obiektyw sony?Pytam, ponieważ na chwile obecną budżetu raczej bym nie chciał przekroczyć, a jeśli zestaw z olympusa wystarczy to pewnie mamy zwycięzcę.
Sunders - Pon 19 Sty, 2015

mrvajpa napisał/a:
Czy ten zestaw spokojnie wystarczy do fotek w górach


IMO tak.

mrvajpa napisał/a:
czy nie lepsza byłaby do tego stałka soniaka?


Jeszcze lepsza od tej stałki byłaby stałka Panasonica Lumix G 20mm F1.7 II ASPH do E-PL5 :smile:

mavierk - Pon 19 Sty, 2015

mrvajpa napisał/a:
A jak wygląda kwestia obiektywów.
Wygląda to tak, że
mrvajpa napisał/a:
Olympus Pen E-PL5 + 14-42 mm + 40-150 mm za ok. 1800zł
Daje Ci najlepsze pokrycie ogniskowych i zarówno z 14-42 będziesz mógł sobie zrobić fajne foty na imprezach / wycieczkach a jak najdzie Cię ochota na zbliżenie, to podepniesz ten drugi i wykonasz zbliżenie. Nie wierz tym, którzy mówią, że krajobraz robi się tylko szerokim kątem.
heeros - Pon 19 Sty, 2015

Sunders napisał/a:
Jeszcze lepsza od tej stałki byłaby stałka Panasonica Lumix G 20mm F1.7 II ASPH do E-PL5 :smile:


Właśnie też taka opcję rozważam. Rzeczywiście z ta stałką od Panasa efekty są zadowalające?

muzyk - Pon 19 Sty, 2015

I co, G5 z wizjerem nie przejdzie? :grin:
T.B. - Wto 20 Sty, 2015

heeros napisał/a:
Rzeczywiście z ta stałką od Panasa efekty są zadowalające?

Ten obiektyw kosztuje prawie drugie tyle, co cały zestaw E-PL5 + 14-42 mm + 40-150 mm. Podejdź więc do tego ze spokojem. Jeśli zdecydujesz się na powyższy zestaw, najpierw sprawdź sobie praktycznie różnicę pomiędzy ogniskową 20 mm, a ogniskową 25 mm. Jeśli dojdziesz do wniosku, że musisz mieć 20 mm - kup tego Panasonica. Jeśli dojdziesz do wniosku, że 25 mm może być - lepiej wypada w testach obiektyw Olympusa 25 mm f/1.8.

muzyk - Wto 20 Sty, 2015

Jest jeszcze 14 2.5 Panasonika... całkeim sympatyczne szkiełko, do tego tak małe, że prawie niezauważalne.
Oczywiście, leikopodobna osłona "firm trzecich" mus.

mrvajpa - Wto 20 Sty, 2015

Tylko,że tamten obiektyw to już drugie tyle kosztuje, a tak jak pisałem budżet ograniczony ;)
Teraz tak się zastanawiam w sumie też nad tym G5 ;)
No to powiedzmy że ostateczny wybór pomiędzy e-pl5 a g5

muzyk - Wto 20 Sty, 2015

mrvajpa napisał/a:
No to powiedzmy że ostateczny wybór pomiędzy e-pl5 a g5

Piszę wprost: jeśli masz możliwość, pójdź do sklepu i sam porównaj.

Zwróć uwagę na menu obu, jak i cichą migawkę w G5 i wizjer.
Oczywiście, guzikologia moim zdaniem pozostaje bezdyskusyjna na korzyść g5.

RB - Wto 20 Sty, 2015

mrvajpa napisał/a:
Tylko,że tamten obiektyw to już drugie tyle kosztuje, a tak jak pisałem budżet ograniczony ;)

Jeśłi rozważany był 20/2.8 Sony a 20/1.7 Pana jest nieco drogi :mrgreen: to można do m4/3 pomyślać o 19/2.8 od Sigmy. To kosztuje 6 stów i jest całkiem niezłe.

mrvajpa napisał/a:
Teraz tak się zastanawiam w sumie też nad tym G5 ;)
No to powiedzmy że ostateczny wybór pomiędzy e-pl5 a g5

Oj... tu jest bardzo silna partia mikro 4/3...
A tak poważniej:
z każdym z tych bezlusterkowców o których pisałeś dostajesz całkiem sensowny entry level zestaw.
Jeśli jesteś gdzieś w stanie kupić nx300 z 16-50 za 1300 złotych (a nie nx3000, niby jedno zero różnicy, a jednak trochę jest...) nieporysowany itede to jest to bardzo ciekawy, nieduży i niedrogi komplet. Do tego kilka dość sensownych stałek można kupić w cenach nieco niższych niż do mikro 4/3.

Zaletą G5 jest wizjer... ale tracisz i to sporo na niewielkości w porównaniu do całej reszty.

WojciechW - Wto 20 Sty, 2015

mavierk napisał/a:
mrvajpa napisał/a:
A jak wygląda kwestia obiektywów.
Wygląda to tak, że
mrvajpa napisał/a:
Olympus Pen E-PL5 + 14-42 mm + 40-150 mm za ok. 1800zł
Daje Ci najlepsze pokrycie ogniskowych i zarówno z 14-42 będziesz mógł sobie zrobić fajne foty na imprezach / wycieczkach a jak najdzie Cię ochota na zbliżenie, to podepniesz ten drugi i wykonasz zbliżenie. Nie wierz tym, którzy mówią, że krajobraz robi się tylko szerokim kątem.


Z tym ostatnim stwierdzeniem bardzo się zgadzam.

Ale chciałbym zwrócić jeszcze uwagę na ciekawy moim zdaniem i niezbyt drogi Olympus M.Zuiko Digital 12-50 mm f/3.5-6.3 ED EZ. Co prawda trudno tu bardzo zaoszczędzić, bo kupno samego body jest zwykle niezbyt opłacalne, a 40-150 i tak trzeba by dokupić. Ale jeżeli by do tych dwu dołożyć jakiś naleśnik w przedziale 17 - 20 mm, to taki zestaw do Olka byłby bardzo fajny.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

muzyk - Wto 20 Sty, 2015

No tak. Póki co system m4/3 jest skazany na ciemne paście ze światłem od 3.5 do nawet 6.3 (przy 50 mm...), albo drogie 12-35 czy 12-40 ze światłem 2.8, czy też odpowiednio ze światłem 2.8 tele np. 35-100 Panasonika...

Alternatywą są stałki i jeśli komuś zależy na czymś trochę więcej niż jaranie się, że można kit zestawowy zanabyć, właśnie nad tymi obiektywami by się zastanowił:

Panasonic 14 2.5 i 20 1.7

Sigma 19, 30, 60 2.8

Olympus 45 1.8

Z tanich, ale niestety ciemnych tele to 45-150 Panasonic czy podobny Olumpus, bądź 45-200 Panasonic.

Oczywiście, po drodze jest jeszcze trochę innych stałek, ale te albo są dużo droższe, albo nieco lub po prostu gorsze optycznie od w/w.

mavierk - Wto 20 Sty, 2015

Po co mieszacie tyle. Przecież tu chodzi o pierwszy zestaw. Idź do sklepu, kupuj to, co Ci większość poleciła i nie dawaj robić sobie papki z mózgu :mrgreen:
muzyk - Wto 20 Sty, 2015

mavierk napisał/a:
Przecież tu chodzi o pierwszy zestaw.

Czyli standardowo wydaną kasę na coś, co w przypadku większego zainteresowania później będzie zastąpione czymś innym.

RB - Wto 20 Sty, 2015

muzyk napisał/a:
mavierk napisał/a:
Przecież tu chodzi o pierwszy zestaw.

Czyli standardowo wydaną kasę na coś, co w przypadku większego zainteresowania później będzie zastąpione czymś innym.


Nie. Nie chodzi o zastępowianie. W krajobrazówce/widoczkach z wycieczek spokojnie można ciemnymi zoomami powalczyć dość długo i skutecznie. Same stałki zaś to w tym temacie średnio wygodna zabawa.

muzyk - Wto 20 Sty, 2015

Cytat:
Same stałki zaś to w tym temacie średnio wygodna zabawa.

Kwestia podejścia do tematu.

RB - Wto 20 Sty, 2015

muzyk napisał/a:
Cytat:
Same stałki zaś to w tym temacie średnio wygodna zabawa.

Kwestia podejścia do tematu.


Inaczej... nie zawsze Ci sie na zewnątrz chce (i to z obiektywnych przyczyn) zmieniac obiektyw, gdy masz akurat dopiętą skrajnie nieprzydatna ogniskowwą do danego kadru...
Oczywisćie, możesz wtedy wymyślić inny kadr (chwalebne) lub machnąc ręką (wygodne).

muzyk - Wto 20 Sty, 2015

RB napisał/a:
Oczywisćie, możesz wtedy wymyślić inny kadr (chwalebne) lub machnąc ręką (wygodne).

albo byś świadomym jednej ogniskowej - czyli w sumie: myśleć staranniej nad kadrem, bądź - dłużej. No może nie tak długo jak przy wielkim formacie :wink:

mrvajpa - Wto 20 Sty, 2015

no to ze swojej strony powiem, że obecnie stawiam na olympusa z tymi 2 obiektywami + jak jeśli budżet pozwoli to poszukam jakiegoś ciekawego używanego obiektywu.
mavierk - Wto 20 Sty, 2015

muzyk napisał/a:
Czyli standardowo wydaną kasę na coś, co w przypadku większego zainteresowania później będzie zastąpione czymś inny
Sam kupiłem sobie na początku zestaw 18-70-300 i potem żałowałem, że pozbyłem się tych szkieł na rzecz stałek. Oczywiście są pewne obiektywy, które przynoszą więcej przyjemności od innych, ale standardowe zoomy najlepiej pokazują co z czasem można zastąpić. A jak nie chcesz dokupywać niczego nowego i będziesz potrzebować sprzętu "do wszystkiego" to przynajmniej masz coś, co wystarczy na dłuższy czas ;)
Sunders - Wto 20 Sty, 2015

heeros napisał/a:
stałka Panasonica Lumix G 20mm F1.7 II ASPH do E-PL5
Właśnie też taka opcję rozważam. Rzeczywiście z ta stałką od Panasa efekty są zadowalające?


Efekty są bardzo dobre, a nie zadowalające, poza tym z tą stałką E-PL5 robi się całkiem kompaktowy i można go zmieścić w kieszeni.

WojciechW - Wto 20 Sty, 2015

heeros

Wybór w istocie lepszy niż gdybyś kupił body Panasa (zwłaszcza te wcześniejsze), i to jakby z dwóch powodów.

Po pierwsze bezlusterkowce od Pana Panasonica (w przeciwieństwie do Olków) nie mają stabilizacji matrycy, co może nie byłoby problemem gdyby wszystkie jego obiektywy miały stabilizację optyczną. Niestety nawet nie wszystkie obiektywy Panasonic mają stabilizację optyczną, a w szczególności nie mają jej chyba wszystkie stałki-naleśniki. Nie wspomnę o tym, że obiektywy Olympusa m4/3 jakby z zasady stabilizacji nie mają, bo jest stabilizacja matrycy w body.

Po drugie właściwości matryc Olków, w szczególności Olków E-PL5 i E-PM2 są, według testów na optyczne.pl, jednak często nieco lepsze od wcześniejszych matryc bezlusterkowców Panasonica. Zachęcam oczywiście do lektury testów i sprawdzenia parametrów kupowanych aparatów i obiektywów.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

mrvajpa - Wto 20 Sty, 2015

A jak się ma różnica wielkości matrycy Sony do Olympusa czy ta różnica jest tak zauważalna i czy krótszy kitowy obiektyw w sony jest znaczną różnicą?
T.B. - Wto 20 Sty, 2015

Mnożnik ogniskowej m4/3 do APS-C Sony wynosi 1.33333333333333333333333333...

Znaczy się - ogniskowa 10 mm w m4/3 odpowiada ogniskowej 13.33333333333333333333... w APS-C Sony.

RB - Wto 20 Sty, 2015

T.B. napisał/a:
Mnożnik ogniskowej m4/3 do APS-C Sony wynosi 1.33333333333333333333333333...

A) Po przekątnej,
B) nie tyle. Sorry, ale jakbyś się jeszcze jakoś tak do 3 m-sc znaczących ograniczył...
Jest kilka APS-C, w stosunku do Nikona DX, czy Sony to jest raczej około 1.31.
ale ad A)
APS-C to proporcje obrazu 3/2 mikro 4/3 to proporcje obrazu 4/3.
stosunek szerokości klatek to 1.36 (crop na szerokość)
stosunek wysokości klatek to 1.21 (crop na wysokość)

I to wszystko jest nieco płynne, bo wymiary powierzchni obrazowej sensora potrafią się nieco różnić od modelu do modelu.

T.B. - Wto 20 Sty, 2015

RB napisał/a:
w stosunku do Nikona DX, czy Sony to jest raczej około 1.31.

Nie.
http://en.wikipedia.org/wiki/Crop_factor

RB - Wto 20 Sty, 2015

skonkretyzujmy więc:

pole obrazowe przetwornika Sony DT ma wymiary 23,5 x 15,6 mm (wg. materiałów Sony) ew. 23.2 x 15.4 (wg. choćby optyczne.pl)
pole obrazowe przetwornika mikro 4/3 ma (raczej zgodnie rózne źródła tak twierdzą) wymiary 17.3 x 13 mm

Proponuję więc przeliczyć długości przekątnych i sprawdzić czy aby ich stosunek wynosi 1.3333 i jeszcze tyle trójek co Bozia na displeju kalkulatora dała.

Bo między 1.33 a 1.31 róznica jest mała
ale między 1.31 a 1.333333333333333333333333 to różnica jest już ogromna :-)

T.B. - Wto 20 Sty, 2015

Jeśli ma być do dwóch miejsc po przecinku i dla konkretnych aparatów, to mnożnik E-PL5 do Sony A500 wynosi 1,30. Dane o matrycach wg optyczne.pl.

To 1.33333.... jest mnożnikiem dla najczęściej przyjmowanych proporcji FF/m43 = 2, oraz FF/APSC = 1,5.
Dla Canona 1.25, bo FF/APSC = 1,6.




[ Dodano: Wto 20 Sty, 2015 23:46 ]
RB napisał/a:
Bo między 1.33 a 1.31 róznica jest mała
ale między 1.31 a 1.333333333333333333333333 to różnica jest już ogromna :-)


Z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku:

1.33 / 1.31 = 1.02

1.3333333333333333333333333333 / 1.31 = 1.02

RB - Wto 20 Sty, 2015

Cóż, właśnie o te miejsca znaczące chodzi.
T.B. - Sro 21 Sty, 2015

T.B. napisał/a:
mnożnik E-PL5 do Sony A500 wynosi 1,30


Prawda, tylko że w tym wątku jest mowa o A5000.
Wtedy ten mnożnik wynosi 1,29.

No. Teraz jest dokładnie, ale nie za dokładnie. Myślę jednak mimo wszystko, że gdyby pytający na użytek swoich porównań przyjął, że ten mnożnik wynosi po prostu jeden i jedna trzecia (dla Canona jeden i jedna czwarta), to byłaby wystarczajaca dokładność, a jednocześnie byłoby mu lżej, łatwiej i przyjemniej.

vulkanwawa - Sro 21 Sty, 2015

WojciechW napisał/a:
Po pierwsze bezlusterkowce od Pana Panasonica (w przeciwieństwie do Olków) nie mają stabilizacji matrycy

To ciekawe ale się mylisz...Panasonic GX7 ma stabilizację matrycy.

T.B. - Sro 21 Sty, 2015

Jeszcze o tych "cyferkach".
I obiecuję więcej nie przynudzać na ten temat :smile:

RB ma rację, że dokładnie rzecz biorąc, mnożnik ogniskowej m4/3 do APS-C jest mniejszy niż 1,33. Tylko że dokładnie rzecz biorąc, mnożnik APS-C do FF też nie wynosi 1,5 - jak się powszechnie przyjmuje. Na przykład dla Sony A5000 w stosunku do matrycy 24x36 mm wynosi on 1,55. To samo dotyczy porównań wszystkich innych matryc. Jeśli jest nam potrzebna dokładna wartość - trzeba sobie za każdym razem policzyć dla danej pary matryc.

WojciechW - Sro 21 Sty, 2015

Większość nie ma.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

Pszecineg - Wto 03 Mar, 2015
Temat postu: Bezlusterkowiec do 2 tyś
Szukam bezlustra do 2000. Bedzie służyło do głównie do nagrywania. Szukam czegoś czego na razie będę używał z kitem ale w przyszłości planuje kupić jakiś jasny nalesnik. (Więc fajnie żeby ten naleśnik był w ofercie)

Nastanawiałem se nad Sony NEX5R i Samsung NX300

Proszę o propozycje :)

T.B. - Wto 03 Mar, 2015

Pozwolę sobie zapytać:
jeśli głównie do "nagrywania", to dlaczego nie zainteresujesz się kamerami?
Na przykład takimi:
http://www.euro.com.pl/kamery,_Sony.bhtml

Pszecineg - Wto 03 Mar, 2015

Głównie przez wymiennośc obiektywów. Na razie chcę tylko nagrywać naleśnikiem, ale chce mieć możliwość dokupienia powiedzmy 80-200 i robienia pranków ulicznych czy zdjęć ptaków.
janqseven - Wto 03 Mar, 2015

SONY NEX 5T + 16-50+ 55-210
http://allegro.pl/sony-ne...5113590340.html

T.B. - Wto 03 Mar, 2015

Pszecineg napisał/a:
Głównie przez wymiennośc obiektywów.

Czy wiesz, że nawet najtańsza z kamer na podlinkowanej przeze mnie stronie ma obiektyw o ogniskowej, przeliczonej na "pełną klatkę", od 27mm do ponad 800mm (mówię tylko o zoomie optycznym), i przysłonę od F1,8 do F4,0 ?
Kupisz do aparatu obiektyw 800mm F4,0?

heeros - Wto 03 Mar, 2015

Ja noszę sie z zamiarem wyboru bezlusterkowca lub lustrzanki. Wybór pod sesje portretowe oraz relacje koncertowo kulturalne. Waham sie miedzy Olymusem omd e-m10 do niego stalka olympusa 45mm 1.8 ktory kwotowo wyjdzie 3300zł czy lepiej w tej kwocie wybrać inny bezlusterkowiec, który da zbliżone jakościowo zdjęcia a będzie nieco tańszy.
dcs - Wto 03 Mar, 2015

heeros,

używany albo nowy ale rezygnujesz z wizjera.

...albo zadowalasz się Sony A3000 lub Panasonic G5.

T.B. - Wto 03 Mar, 2015

Znaczy się - przy którym rezygnuje z wizjera?
Bo E-M10 ma.

dcs - Wto 03 Mar, 2015

Przy innym bezlusterkowcu, który da zbliżone jakościowo zdjęcia a będzie tańszy.
heeros - Wto 03 Mar, 2015

stawiam na nowy sprzęt, w perspektywie moge przy dokupywaniu obiektywów skusić się na używany. Chyba jednak w przyzwoity wizjer jak e-m10 już jednak warto się zaopatrzyć. Znalazłem na allegro body za 2299zł , zaś stałkę 45mm 1.8 za 999zł dokupię w fotojokerze to chyba sensownie cenowo wyjdzie.
dcs - Wto 03 Mar, 2015

Wiem, że to nie to ale jest b. tani http://allegro.pl/sony-il...5125636788.html
heeros - Pią 06 Mar, 2015

Zakupiłem Olympusa omd e-m10 (samo body) za niecałe 2200zł i do niego stalka olympusa 45mm 1.8 za 999. Pytanie mam jakie zmiennoogniskowe szkla powinienem rozważyc do tego modelu? Zastanawiam sie nad 12-50mm, jakieś sugestie?
RB - Sob 07 Mar, 2015

heeros napisał/a:
Zakupiłem Olympusa omd e-m10 (samo body) za niecałe 2200zł i do niego stalka olympusa 45mm 1.8 za 999. Pytanie mam jakie zmiennoogniskowe szkla powinienem rozważyc do tego modelu?


A cel zakupu można by przybliżyć?

komor - Sob 07 Mar, 2015

heeros, pytanie RB w sensie: co zamierzasz/lubisz fotografować. Przyrodę, ludzi, sport, itd.
heeros - Sob 07 Mar, 2015

komor napisał/a:
heeros, pytanie RB w sensie: co zamierzasz/lubisz fotografować. Przyrodę, ludzi, sport, itd.


Na pewno będę tworzył sesje portretowe z udziałem modelek, dlatego zaopatrzyłem się we wcześniej wymieniona stałkę. Poza fotografowaniem osób z pewnością najczęściej wykonuje zdjęcia na koncertach, wydarzeniach kulturalnych, zdjęcia krajobrazowe też od czasu do czasu się trafią. W każdym razie koncerty przeważają zdecydowanie.

mavierk - Pon 09 Mar, 2015

heeros, na koncerty najfajniejsze byłoby 35-100/2.8 :)
A do portretu to myślę, że niebawem zmienisz 45tkę na coś innego ;)

heeros - Wto 10 Mar, 2015

mavierk napisał/a:
heeros, na koncerty najfajniejsze byłoby 35-100/2.8 :)
A do portretu to myślę, że niebawem zmienisz 45tkę na coś innego ;)


Mavierik to jaki konkretnie rekomendujesz?

mavierk - Sro 11 Mar, 2015

Jak klikniesz na mój nick, tuż nad obrazkiem to unikniesz błędów w przepisywaniu :mrgreen:

A polecę Ci 45tkę, bo tania, ma szybki AF, jest ostra i będziesz mógł ocenić, czy po niej kupić coś dłuższego czy krótszego,
A na odsprzedaży, jak kupisz używkę to nic nie stracisz (ja np. jeszcze zarobiłem).

heeros - Nie 22 Mar, 2015

mavierk napisał/a:
Jak klikniesz na mój nick, tuż nad obrazkiem to unikniesz błędów w przepisywaniu :mrgreen:

A polecę Ci 45tkę, bo tania, ma szybki AF, jest ostra i będziesz mógł ocenić, czy po niej kupić coś dłuższego czy krótszego,
A na odsprzedaży, jak kupisz używkę to nic nie stracisz (ja np. jeszcze zarobiłem).


Mavierk sorry za literowkę :mrgreen: Wlasnie 45 jest ostra ale jednak wąska ina koncercie wspomagalem sie zaawansowanym kompaktem sony hx30. Przydalby mi sie jakiś szerokokatny do E-M10. Polecaja 9-18mm z olympusa a ewentualnie z innych firm tego typu szklo dobre np z tamrona czy np samyang może panasonic kompatybilne z systemem micro 4:3. Co radzicie ?

RB - Nie 22 Mar, 2015

heeros napisał/a:
Polecaja 9-18mm z olympusa a ewentualnie z innych firm tego typu szklo dobre np z tamrona czy np samyang może panasonic kompatybilne z systemem micro 4:3. Co radzicie ?


Masz stałoogniskowe obiektywy systemowe 12/2, 15/1.7, 17/.18, 20/1.7 z tych mniej lub bardziej szerokokątnych. Jak powyższe to za drogo to jest niezła Sigma 19/2.8 albo całkiem używalny Olympus 17/2.8 za 7-8 stów.
Jak ma być zmiennoogniskowo... to jak szeroki kąt Ci jest potrzebny? Bo może starczy 12-32 (ciemne ale względnie tanie i małe) albo 12-40/2.8, 12-35/2.8 (dość jasno, ale duże i zdecydowanie nietanie).
9-18 to się kupuje dla UWA od 9 do 12 mm. Jak aż tak szeroko nie potrzebne to nie ma sensu płacić 2 tysięcy za ten obiektyw.

heeros - Nie 22 Mar, 2015

RB dzięki za ogólne pogrupowanie opcji, które warto rozpatrzyć i przydatne uwagi. Z tych zminnoogniskowych to 12-40 uzywany ostatnio za 3tys był. Zobaczę ten 12-32 chyba na koncertach tez dalby radę ? Aze stalek tą Sigme i 17 olympusa ogarne. Jesli macie jeszcze jakieś sugestie to śmiało.
RB - Pon 23 Mar, 2015

heeros napisał/a:
Zobaczę ten 12-32 chyba na koncertach tez dalby radę ?


Nie wiem, nie moja działka. Natomiast on na 12 mm to ma otwór względny 3.5 - jeszcze nieźle, ale już na 18 to jest 4.2, na 25 to już 5.2 by potem zrobić się 5.6 na miernych 32 mm... Jak Ci potrzeba światła to nie jest to najrozsądniejsza droga. Ale to Ty fotografujesz na koncertach, nie ja.

michaszko - Pią 24 Kwi, 2015
Temat postu: Dla amatora do 2000 zł; podróże,imprezy
Szanowni,
Planuję zakup swojego pierwszego "poważnego" aparatu. Nie będę ukrywał że jestem kompletnym amatorem, a moje doświadczenia z fotografowaniem sprowadzały się do tej pory do używania funkcji auto w starym kompakcie. Aparat będzie służył głównie jako narzędzie do utrwalania chwil z podróży w formie zdjęć jak i wideo. Ponad wszystko cenię sobie jakość, dlatego aparat musi posiadać mikrofon stereo, FHD, dobrą stabilizację obrazu. Na drugim miejscu stawiałbym chyba na baterię/czas pracy oraz rozmiar sprzętu. W związku z powyższym mam do was kilka pytań:
1. Jak korespondują bezlusterkowce do lustrzanek w aspekcie akumulatora i jakości zdjęć (z naciskiem na jakość zdjęć)? Z tego co wyczytałem na forum czas pracy na baterii w bezlusterkowcach są o wiele gorsze od lustrzanek.
2. Modele które do tej pory brałem pod uwagę to NX300/M lub Sony NEX-5N/R z bezlusterkowców lub Nikon D3200/5200 z lustrzanek.

Biorąc pod uwagę że jestem amatorem, lubiącym pogrzebać w ustawieniach sprzętu i z chęciami do uzyskania dobrych zdjęć, który z aparatów polecilibyście? W lustrzankach D3200/5200 nie do końca pasuje mi ich rozmiar i jeśli jakość obrazu/zdjęć jest porównywalna do wymienionych przeze mnie bezlusterkowców to skłaniałbym się ku nim.

komor - Pią 24 Kwi, 2015

michaszko, scaliłem Twoje pytanie do zbiorczego wątku, w którym masz już trochę porad i propozycji dotyczących Twojego problemu. Na pewno niebawem też koledzy dopiszą coś konkretniejszego.
seba1910 - Sro 15 Lip, 2015

Witam wszystkich,
Zastanawiam się ze względu na gabaryty nad jakimś bezlusterkowcem moje propozycje:
Olympus E-PL6
Olympus E-PL7
Olympus M10

Mam jeszcze dwie opcje:
Zaszaleć i kupić kompakt Panasonic DMC-LX100

lub

Lustrzanke Nikon d5100 body plus jakiś jasny obiektyw?

Możecie coś poradzić co by było najlepszą opcją waszym zdaniem.

Pozdrawiam

RB - Sro 15 Lip, 2015

seba1910 napisał/a:

Możecie coś poradzić co by było najlepszą opcją waszym zdaniem.


Ale do czego ma być "najlepsze"?

Masz potrzbę/pieniądze/ochotę aby kupować i zmieniać obiektywy?

seba1910 - Sro 15 Lip, 2015

Aparat na wypady rowerowe , krajobrazy, ale również imprezy rodzinne . Budżet to absolutne max 3500tys. , ale najlepiej jak najmniej..

Pieniądze mam i stać mnie na zakup w przyszłości obiektywów , ale nie lubię wydawać na zabawki których nie będę mógł w pełni wykorzystać i niepotrzebnie się lansować przed innymi.
Więc się zastanawiam czy warto zakupić bezlusterkowca gdzie wszędzie go wezmę ze sobą i nie będzie ciążył jak lustrzanka?
Co najlepiej kupić w tym budżecie:
bezlusterkowiec
lustrzanka - body + obiektyw
czy topowy kompakt ?

RB - Czw 16 Lip, 2015

Jeśli uważasz, ze obiektywy zmienia się w celu lansowania i to niepotrzebnego to nabądź sobie LX100.

Lustrzanka na rower przy Twoim budżecie i celach ma moim zdaniem sens wtedy gdy jak najdluzej trzymająca bateria będzie bardzo istotna. Inaczej szkoda pchać się w te gabaryty, szczególnie ze nie jesteś mocno ograniczany pieniędzmi.

seba1910 - Czw 16 Lip, 2015

Wiele osób kupuje lustrzanki i aparaty z wymienna optyką bez wiedzy po to żeby tylko się popisać przed innymi... o to mi chodziło a nie , że nie niepotrzebnie się kupuje obiektywy.

Chciałbym się czegoś nauczyć i poszerzać wiedzę w kierunku fotografii.
Dlatego się zastanawiam co by było najlepsze w moim przypadku ?
Lustrzanka chętnie bym ją zakupił, ale największy minus duże gabaryty,Z drugiej strony najlepsze zdjęcia porównując ją z topowymi kompaktami i bezlusterkowcami. Pytanie czy iść na kompromis?

RB możesz polecić od siebie propozycje bezlusterkowców oraz kompaktów zbliżone do tego panasonica LX100?
Ewentualnie lustrzankę(Nikon albo Canon) - najtańsze body i dobry obiektyw?

Kwota 3500 jest bardzo naciągnieta , więc najlepiej jakby było najmniejszym kosztem jeśli oczywiście ma to sens.

dcs - Czw 16 Lip, 2015

http://camerasize.com/com...01,493.359,ha,t

http://j.mp/1K9tuVg
D5100 + Sigma 17-50/2.8 3000zł
X-E2 +18-55 3500zł

RB - Czw 16 Lip, 2015

seba1910 napisał/a:
Wiele osób kupuje lustrzanki i aparaty z wymienna optyką bez wiedzy po to żeby tylko się popisać przed innymi... o to mi chodziło a nie , że nie niepotrzebnie się kupuje obiektywy.

OK, ale jakie jest Twoje staniwisko w tej kwestii? Popatrz tak, LX100 jest mały, ma dość jasny obiektyw o sensownym zakresie ogniskowych, ale mu brakuje właśnie możliwości zastosowania innego, nieco bardziej specjalistycznego obiektywu. Jak o fotografii wiesz mało, to ryzykujesz, że może jednak kiedyś jakiś inny by Ci się przydał. Niemniej warto zauważyc, że obiektyw jaki tam wsadzono jest właśnie do takich widoczkowo-rodzinnych potrzeb skrojony na miarę.
Bezlusterkowiec też będzie mały, ale kosztem jasności obiektywu (co niekoniecznie przełozy Ci sie na cokolwiek, no na pewno zdjęcia od tego ciemniejsze nie będą :-) ). Z drugiej strony, możesz go zmienić... no ale to generuje koszty (w systemach bezlusterkowych niemałe) i... gdy chcesz go zmienić na uniwersalny zmiennoogniskowy jasny obiektyw to cała tą małość w zasadzie trafia szlag (ale od lustrzanki z podobnym obiektywem będzie wciąż nieco mniejsze - ale też droższe, często wyraźnie).

seba1910 napisał/a:
Lustrzanka chętnie bym ją zakupił, ale największy minus duże gabaryty

No znowu kwestia - jak ją masz zamiar na rowerze przewozić? Masz jak to sensownie zapakować? Sporo osób wozi lustrzanki i mimo rozmiaru z tym żyje.


seba1910 napisał/a:
Z drugiej strony najlepsze zdjęcia porównując ją z topowymi kompaktami i bezlusterkowcami.

A to już niekoniecznie. Zależy jakie lustrzanki z jakimi bezlusterkowcami porównujesz, jakie obiektywy itd. Jeśli chodzi o techniczną stronę fotek to lustrzanki na które masz fundusze nie będą obrazoway lepiej (jeśłi w ogóle) od niemałej rzeszy bezlusterkowców za 3.5 tys.

seba1910 napisał/a:
RB możesz polecić od siebie propozycje bezlusterkowców oraz kompaktów zbliżone do tego panasonica LX100?
Ewentualnie lustrzankę(Nikon albo Canon) - najtańsze body i dobry obiektyw?

Jakie priorytety?
Jak ma być małe, ocierające się o możliwośc przewożenia na rowerze w kieszonce na plecach, ale z wymienną optyką:
Sony A6000 + ob. 16-50
Olympus O-MD E-M10 + 14-42 EZ
Panasonic G-M5 + ob 12-32 (ten najmniejszy, najwygodniejszy do przewożenia, i moim zdaniem najmniej wygodny do użytkowania...)

Kwestia wyboru to zawsze jakiś kompromis. Zwolennicy wszystkich opcji się znajdą i kazdy z nich ma swoje sensowne racje.

dcs - Czw 16 Lip, 2015

Tyle że
RB napisał/a:
Sony A6000 + ob. 16-50
Olympus O-MD E-M10 + 14-42 EZ
Panasonic G-M5 + ob 12-32


to nie są jaśniejsze ani lepsze obiektywy.

seba1910 - Czw 16 Lip, 2015

DCS i RB dziękuję za odpowiedzi.

DCS:
Poleciłeś D5100 + obiektyw Sigmy 17-50/2.8 . Czasami tamron 17-50 nie wypadał lepiej optycznie?
Jak z kalibracja takiego obiektywu żeby mógł działać autofocus? Obiektywy firm trzecich pracują w kratkę z tego co usłyszałem. jak to jest naprawdę? Może lepiej na początek 18-105 nikona?

RB:
Stanowisko w kwestii lustrzanki: jestem jak najbardziej na tak , ale targać duzy sprzet w plecaku w góry tak jakoś średnio Więc najlepiej bezlusterkowiec choć kusi lustrzanka :razz: Chciałbym zakupić w fotojoker na raty i jakbyście mogli podać kilka najlepszych propozycji według Was?
Budżet się zmniejszył do 2500 zł niestety :sad:

Sunders - Czw 16 Lip, 2015

seba1910 napisał/a:
Budżet się zmniejszył do 2500 zł niestety


No to może: http://www.e-fotojoker.pl...3D#.VagmC_ntlBc ?

WojciechW - Pią 17 Lip, 2015

Całkiem niezła propozycja. W przyszłości mógłbyś uzupełnić jasną stałką o nieco skróconej ogniskowej.


Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

seba1910 - Pią 17 Lip, 2015

Sunders dzięki rozważę Twoją propozycję. Olympus zresztą ma jakąś promocję na swoje aparaty i obiektywy.

Jeszcze coś w tej cenie podobnej do tego olka jest warte kupna jeśli chodzi o bezlusterkowce?

RB - Pią 17 Lip, 2015

To:
http://abfoto.pl/panasoni...rny-o_2556.html


BTW - tak naprawdę warte to jest to:

http://www.oleole.pl/komp...m-srebrny.bhtml

(bo cena obiektywu samego to ca 1300 - 1500, i to jest fajny obiektyw ;-) )

ale obawiam się, ze nie byłbyś zachwycony posiadaniem jednej ogniskowej. A na zakupienie taniego zooma 14-42 z drugiej ręki Ci nie starczy.

seba1910 - Sob 18 Lip, 2015

Więc z tych trzech co byłoby najlepszą opcją jeśli chodzi o bezlusterkowce?

Olympus OM-D E-M5 z ob. 12-50mm

Panasonic DMC- GX7 + 14-42

Panasonic DMC-GX7C 20 mm

Choć cały czas chodzi mi po głowie body Nikona D5100 jest teraz w promocji za 1350zł....

Jest teraz taka masa tego sprzętu , że ciężko ogarnąć osobie poczatkującej i zdecydować się na najlepszą opcję...

Sunders - Sob 18 Lip, 2015

IMO Olympus OM-D E-M5 z ob. 12-50mm .
RB - Sob 18 Lip, 2015

seba1910 napisał/a:
Więc z tych trzech co byłoby najlepszą opcją jeśli chodzi o bezlusterkowce?

A myślisz, ze jest jakaś ogólnie najlepsza opcja? Sorry, musisz wybierać :-)
Wybierz sobie najlepszą dla Ciebie.

GX7 z 20mm to sobie odpuść, chyba ze zdajesz sobie sprawę, że zooma tam nie ma i jak to jest mieć taki średnio szerokokątny obiektyw jak jedyny.

T.B. - Sob 18 Lip, 2015

seba1910 napisał/a:
Więc z tych trzech ...

... to ja bym wybrał OMD E-M5.

seba1910 - Nie 19 Lip, 2015

Chyba wezmę Olympusa OMD E-M5 jak radzicie. Recenzja bardzo dobra :grin: Tylko ten duzy i ciemny obiektyw :cry:
Jakieś jasne szkła do tego aparatu istnieją?
Mam nadzieje , ze dokupię do Olka dobra optyka zanim się zestarzeje...
Taka stałka jak w tym panasonicu DMC-GX7C 20 mm także by się przydała do "nauki".
Najwiekszym minusem bezlusterkowców sa droższe obiektywy i jest ich o wiele mniej porównując z lustrzankami, ale zawsze jest jakieś "ale" nie można mieć wszystkiego.
Podsumuwując ten Olek do najlepsza opcja z bezlusterkowców w budzęcie 2500zł?

T.B. - Nie 19 Lip, 2015

Nie powiem, czy to najlepsza opcja - bo nie wiem, bo mnie napadną fanboje innych marek, bo zależy dla kogo co jest naj. Ale na pewno jest to bardzo dobry wybór. Całkiem niedawno - do września 2013 roku - był to topowy model Olympusa, coś w rodzaju obiektu westchnień, a rewolucja od tego czasu nie nastąpiła (są fajne nowości w nowszych modelach, ale to nie jest rewolucja).

Z jasnych stałek polecam M.Zuiko (Olympus) 25 mm f/1.8.

[ Dodano: Nie 19 Lip, 2015 22:59 ]
Jeśli go kupisz - sprawdź jaką wersję oprogramowania ma zainstalowaną i zaktualizuj jeśli nie jest najnowsza.

RB - Nie 19 Lip, 2015

seba1910 napisał/a:
Chyba wezmę Olympusa OMD E-M5 jak radzicie. Recenzja bardzo dobra :grin: Tylko ten duzy i ciemny obiektyw :cry:
Jakieś jasne szkła do tego aparatu istnieją?
Mam nadzieje , ze dokupię do Olka dobra optyka zanim się zestarzeje...
Taka stałka jak w tym panasonicu DMC-GX7C 20 mm także by się przydała do "nauki".
Najwiekszym minusem bezlusterkowców sa droższe obiektywy i jest ich o wiele mniej porównując z lustrzankami, ale zawsze jest jakieś "ale" nie można mieć wszystkiego.
Podsumuwując ten Olek do najlepsza opcja z bezlusterkowców w budzęcie 2500zł?


Do m4/3 jest całkiem sporo jasnej i dobrej optyki. Raczej nie taniej. I raczej staloogniskowej. Bo zoomy 12-35/2.8 i 12-40/2.8 są po prostu już nie tyle "nie tanie" co mocno kosztowne - około 3.5- 4 tysięcy za nówkę (ale jak się ma te pieniądze i nie ma się parcia na bardzomałe obiektywy to warto).

Jak chcesz mieć 20/1.7 to kup GX7 z tym obiektywem i zakup gdzieś używanego zooma za kilka stów. Panasonika 20/1.7 nawet z drugiej ręki za kilka stów raczej nie kupisz. W tej sytuacji zakup zestawu Olympusa po prostu się Ci nijak nie kalkuluje.

A czy korpus e-m5 jest lepszy od gx7 to wątpię. W drugą stronę zresztą też.

seba1910 - Nie 19 Lip, 2015

Odpowiednik jasny do lustrzanki kosztuje w okolicach 800-1000zł ,strasznie zdzierają z ludzi. Kurcze musze się zastanowić czy mi się to opłaca.. :cry:
RB - Nie 19 Lip, 2015

seba1910 napisał/a:
Odpowiednik jasny do lustrzanki kosztuje w okolicach 800-1000zł ,strasznie zdzierają z ludzi. Kurcze musze się zastanowić czy mi się to opłaca.. :cry:


No... dla porządku nówki Sigmy i Tamrona 17-50/2.8 to raczej ponad tysiąc :-) co zresztą różnicy nie robi.
Niestety, dla mikro 4/3 Sigma robi tylko 3 stałki 2.8 (optycznie dobre do rewelacyjnych za 5-7 stów sztuka), Tamron zaś jakiegoś dość koszmarnego mega zuma.

Co zaś do cen - jeśli ma być bardziej tanie niż małe to nawet nie myśl o mikro 4/3. O innych bezlusterkowcach zresztą też. Cen najtańszego sensownego asortymentu obiektywów lustrzankowych tu raczej nie osiągniesz.

Co zaś do obiektywu Olympusa 12-50/3.5-6.3 to IMO ma dwie zalety - zakres od 12 mm i uszczelnienia. Niestety, jest jak widać fizycznie dłuugi i dość taki sobie optycznie (to akurat podobnie jak większość ciemnych zoomów mikro4/3), a na długim końcu już przesadnie ciemny. IMO zakup OM-D E-M5 z tym jest zakupem dla zakresu - szczególnie z dołu - z sensowne pieniądze. Jeśli kąty widzenia 12 w stosunku do 14 Cię nie ciągną za bardzo - to sens tego jest dość taki sobie. Zoomy 14-42 są jednak mniejsze i optycznie raczej nie gorsze.

dcs - Pon 20 Lip, 2015

http://allegro.pl/listing...v1-ele-1-2-0629

http://www.skapiec.pl/cat/47/1.3.6,4.10/sort/price

T.B. - Pon 20 Lip, 2015

seba1910 napisał/a:
musze się zastanowić czy mi się to opłaca.. :cry:

Zastanów się przede wszystkim, co sprawi Ci przyjemność. Co chciałbyś mieć.
Jeśli chcesz mieć lustrzankę, to nie słuchaj, że bezlusterkowce są fajniejsze.
Jeśli chcesz mieć 4/3, to nie słuchaj, że FF jest lepsze.
Jeśli chcesz mieć aparat za 2500,- zł, to nie słuchaj, że za tysiaka też można kupić.
Itede itepe ...

To taka moja wskazówka, jak kupić aparat fotograficzny i nie zwariować.

seba1910 - Pon 20 Lip, 2015

T.B. napisał/a:
seba1910 napisał/a:
musze się zastanowić czy mi się to opłaca.. :cry:

Zastanów się przede wszystkim, co sprawi Ci przyjemność. Co chciałbyś mieć.
Jeśli chcesz mieć lustrzankę, to nie słuchaj, że bezlusterkowce są fajniejsze.
Jeśli chcesz mieć 4/3, to nie słuchaj, że FF jest lepsze.
Jeśli chcesz mieć aparat za 2500,- zł, to nie słuchaj, że za tysiaka też można kupić.
Itede itepe ...

To taka moja wskazówka, jak kupić aparat fotograficzny i nie zwariować.



Masz rację decyzja podjęta jak najbardziej bezlusterkowiec ze względu na gabaryty tak jak wcześniej pisałem to mój największy priorytet.

GX7 14-42 jest nowszą konstrukcja od Em5. Oprócz tego mamy szerokokątny obiektyw w zestawie. Czyli zaczynamy bardziej uniwersalnie niż w przypadku 20 1.7 co nie zmienia faktu, że jest to świetny obiektyw. Byłem w ABFOTO i jest tele obiektyw , za 899 zł 45-150, który byłby fajnym przedłużeniem tego zawartego w zestawie z GX7 .

Z finansowego punktu tak jak to zauwazyl RB najlepiej opłacalnym zakupem jest GX 7 + 20/1.7 + dokupić tele obiektyw 45-150 nowy lub używany niż olympus z zoomem + stałkę w przyszlosci .

Można jeszcze zakupić GX-7 z 14-42 a stałke zakupić później , ale to podobny wybór co olympus z 12-50.

Oceńcie jeszcze raz która opcja jest najlepsza według Was pomoże mi to już w ostatecznym wyborze ?

Dzięki wszystkim za odpowiedzi i za wyrozumiałość :wink:

WojciechW - Wto 21 Lip, 2015

No dobrze, ale ten Panasonic 20/1.7 to w zestawie raczej zamiast 14-42, a nie razem z nim. Bo oddzielnie kosztuje 1.5 tys PLN.

Niezależnie od tego, że jest to bardzo dobry jasny i dobrze rysujący obiektyw, to jego ogniskowa jest bardziej wygodna w codziennym użyciu niż tzw. standardowa. Tańszą, nieco gorszą i większą wymiarowo alternatywą za ok. 600 PLN jest Sigma 19/2.8.

Tak nawiasem mówiąc, mając 20/1.7, pewno często zamiast dodatkowych obiektywów brałbym do drugiej kieszeni swojego Fujifilm F 550 EXR lub podobny mały kompakt ze sporym 15-krotnym zoomem, zakładając, że potrzeby w zakresie zdjęć o lepszej rozdzielczości i w trudniejszych warunkach oświetleniowych rozwiąże mi bezlusterkowiec ze stałką, a palące potrzeby użycia dłuższej lub krótszej ogniskowej dotyczyć będą sytuacji przy lepszym oświetleniu.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

RB - Wto 21 Lip, 2015

seba1910 napisał/a:

Oceńcie jeszcze raz która opcja jest najlepsza według Was pomoże mi to już w ostatecznym wyborze ?


Co Ci mamy oceniać? Ty musisz wybrać.
Chcesz mieć 20/1.7 - to opłaca się Ci ją kupić teraz bo jest tanio. Ale w takim wypadku na razie masz jedną ogniskową.
Jak rezygnujesz teraz ze stałki to wybierasz albo nieco mniejsze wymiary albo nieco większy zakres ogniskowych.
Możesz też spokojnie wybrać ten korpus, który Tobie się bardziej podoba. GX7 i E-M5 to dobre, całkiem porównywalne aparaty. Ale trochę inne choćby w wyglądzie, trzymaniu, działaniu. Jeden odpowiada jednym, drugi bardziej drugim.
Ty masz wybrać, nikt za Ciebie tego nie zrobi.

seba1910 - Sro 22 Lip, 2015

Mam jeszcze jedna propozycję co o niej sadzicie porównujac ja do Olympusa i Panasonica?

Fuji X-E1





Obiektyw Fujinon XF 35mm f/1,4 R około 2000zł

dcs - Sro 22 Lip, 2015

seba1910, fajnie, tylko nie ma zoomu standardowego -czyli w ogóle brak szerokich kątów.
http://allegro.pl/listing...category-148840
seba1910 napisał/a:
Obiektyw Fujinon XF 35mm f/1,4 R około 2000zł

na promocji ~1500
http://allegro.pl/listing...category-148840

X-E1 + 18-55 http://www.cyfrowe.pl/apa...ACFFJIXE11855-B 2600zł
http://allegro.pl/listing...s0-ele-1-4-0629

seba1910 - Nie 25 Paź, 2015

Witam,
Zakupiłem GX7 ze stałką w komplecie 20mm / 1.7 najlepszy zakup z ekonomicznego punktu widzenia. Jeszcze raz dziękuje za porady i cierpliwość. Teraz to tylko poszerzać wiedzę z fotografii.
Mam w planach dokupić jakiegoś zooma do tego aparatu polecicie coś co jest najbardziej opłacalne?

muzyk - Sro 28 Paź, 2015

seba1910 napisał/a:
Zakupiłem GX7 ze stałką w komplecie 20mm / 1.7 najlepszy zakup z ekonomicznego punktu widzenia.

Bardzo mądry zakup. Gratuluję!
(fajna zabawka - też czasem po nią sięgam)

Co do zooma... jest taki 35-100 2.8, ale kosztuje krocie.
Od bidy możesz coś zaadoptować z M42 zanim kupisz jakiś zoom.
Ja podpinam Pentaxa 75-150 f4. Cóż... brak AF.
P.S. Tudzież Sonnar 180 2.8 czy 300 f4 z bagnetem P Six... :twisted: :razz:

Michaelmeyers19 - Pon 02 Lis, 2015

Witam wszystkich,
Obecnie jestem na etapie zakupu aparatu dla swojej dziewczyny, która jest w tym temacie laikiem. Aparat będzie wykorzystywany do robienia zdjęć podczas podróży, na imprezach okolicznościowych, po prostu zdjęcia typowo amatorskie (możliwe że przerodzi się to z czasem w jakąś pasje). Przeglądając forum oraz po kilku wizytach w rożnych sklepach zostałem postawiony przed wyborem pomiędzy:
Sony Nex 7 http://allegro.pl/showItem2.php?item=574514212
Olympus E Pl6 z dwoma obiektywami http://www.e-fotojoker.pl...07#.VjfAVl_NWnM
Oraz lustrzanka Nikon D5200 z kitowym obiektywem 18-55.

Zdaje sobie sprawę że prawdopodobnie lustrzanka mogłaby ją najbardziej ucieszyć jednak chciałbym poznać fachowe opinie jeśli chodzi o odczuwalne różnice w osiąganych zdjęciach na pewno jpeg bez raw.

dcs - Pon 02 Lis, 2015

Michaelmeyers19 napisał/a:
Witam wszystkich,
Obecnie jestem na etapie zakupu aparatu dla swojej dziewczyny, która jest w tym temacie laikiem.
itam.
Zdaje sobie sprawę że prawdopodobnie lustrzanka mogłaby ją najbardziej ucieszyć jednak chciałbym poznać fachowe opinie jeśli chodzi o odczuwalne różnice w osiąganych zdjęciach na pewno jpeg bez raw.

To musiał bym ją poznać bliżej.
-bo bardziej ją może ucieszyć coś /znacznie/ mniej nachalnego z większym zoomem.

D3200 z 18-105mm lub np. Olympus Stylus 1
albo i odwrotnie np. Panasonic GM1/GF7 + 12-32mm

Nie ważne co najwięcej uznania zdobędzie wśród "fachowców".

Zabierz dziołchę do sklepów i niech sobie wybierze.

Michaelmeyers19 - Pon 02 Lis, 2015

Z tego aparatu będę też ja korzystał z racji rożnych wspólnych wyjazdów. Zależy mi na możliwie jak najlepszej ostrości tych zdjęć zdaje sobie sprawę ze to kwestia obiektywów natomiast chciałbym aby baza była już na poziomie umożliwiającym wykonywanie dobrych zdjeć ponieważ nie mam aktualnie środków na dokupienie dodatkowego obiektywu.
WojciechW - Pon 02 Lis, 2015

Może d3300 z 18-105, bo ma lepszy, kosmiczny plastyk. I oczywiście zapewnia wyraźnie lepszą rozdzielczość.

Serdecznie pozdrawiam,
WojciechW

Michaelmeyers19 - Pon 02 Lis, 2015

D3300 będzie lepszy od D5200? Rozumiem ze wykluczylibyscie tego Nexa 7?
dcs - Pon 02 Lis, 2015

Oj "musiałbym" razem.

Obiektyw 18-105mm będzie lepszy od 18-55mm.

Michaelmeyers19 - Pon 02 Lis, 2015

Rozumiem ale biorąc pod uwagę, że za jakiś czas pewnie będziemy chcieli dokupić ten drugi obiektyw lepiej jest teraz kupić D3300 od razu z tym obiektywem czy D5200 z 18-55 i z czasem dokupić 18-105? Ponawiam pytanie co do bezlusterkowców
dcs - Wto 03 Lis, 2015

Do bezlusterkowców trudno o obiektyw w podobnym do 18-105 zakresie.

Albo jakieś 14-42, 12-32 lub 12-50mm do m4/3, albo 16-50 lub 18-55mm do Sony i Samsunga
...albo 14-140mm do m4/3 lub duże 18-200mm do Sony i Samsunga.
-nie ma nic pomiędzy

Do Fuji jest 18-135mm;
do Sony 16-70mm
ale są drogie.
Do Sony jest też 18-105PZ ale sporo kosztuje i jest duży.

RB - Wto 03 Lis, 2015

Ty się nie przejmuj ostrościami... akurat ostrość to mimo wszystko, mimo dość takich sobie obiektywów zapewnia wszystko co na początku wymieniłeś.
Zastanów się raczej, czy ma być małe czy niekoniecznie (i czy w wypadku gdy ma być małe lustrzanka z jej obiektywem jeszcze się pod małość łapie), czy ma mieć wizjer (jeśli tak, to e-pl6 jest nieco bez sensu, bo extra wizjer do tego tani nie jest), ewentualnie jaki zakres ogniskowych Cię interesuje - czy maja być jakieś większe przybliżenia.

Jeśli patrzysz na lustrzanki to kupuj zestaw z "docelowym" obiektywem zestawowym. Kupienie z krótszym 18-55 i kupowanie za jakiś czas dłuższego 18-105 moim zdaniem sens ma średni. Z punktu widzenia zarówno ekonomicznego (w zestawach te obiektywy sa po prostu tańsze - oczywiście gdy kupisz używany to może być tanio), oraz ogólnego - po co wydawać pieniądze na ciut lepszego zooma o podobnym zastosowaniu, gdy można przeznaczyć pieniądze na zakup czegoś zaspokajającego inne potrzeby (inne ogniskowe, inne światło obiektywu). Pamiętaj, że 18-55 sprzedasz albo tanio albo w ogóle.

komor - Wto 03 Lis, 2015

RB napisał/a:
Kupienie z krótszym 18-55 i kupowanie za jakiś czas dłuższego 18-105 moim zdaniem sens ma średni.

Dokładnie, jeśli jest zestaw z 18-105 to nie ma co się zastanawiać, bo kupowany osobno jest o wiele droższy.

WojciechW - Wto 03 Lis, 2015

Uwaga o gorszej rozdzielczości i gorszym plastyku odnosi się również do porównania d5200 z d3300, ale oczywiście ten pierwszy ma wciąż szereg przewag jak odchylany ekran, 14 bitowy RAW, czy więcej punktów czujnika AF (choć i tak na niego narzekają). Tyle, że zawsze jest pytanie czy nie dodać kilkaset złotych i mieć d5300, właśnie też z lepszym plastykiem i rozdzielczością.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

Michaelmeyers19 - Czw 05 Lis, 2015

Dziękuję bardzo za pomoc, zdecydowałem się zakupić Nikona D5200 + 18-105. Pozdrawiam
funiek - Czw 05 Lis, 2015

Witam wszystkich.

Potrzebuję rady ponieważ mam całkowity mętlik. Szukam sprzętu do zdjęć rodzinnych, na wakacje itd. Myślałem nad lepszym kompaktów ale stwierdziłem że jeśli mam płacić ponad tysiąc złotych to wolę bezlusterkowca. Ostatnio wpadł mi w oko fuji x-a2 ale nie wiele mogę znaleźć opinii na jego temat no i cena nie jest najlepsza. Zastanawiałem się też nad samsungiem nx300 ale z kolei nie wiem czy będzie znaczna różnica niż w lepszym kompakcie. Może cós polecicie tak w połowie drogi między nimi? Budżet ok 1500 zł, im mniej tym lepiej. W zmianę obiektywów (na razie?) nie będę się bawił, kit mi wystarczy.

RB - Czw 05 Lis, 2015

Samsung NX300 da Ci widoczną róznicę w por. do "lepszego kompaktu" za Twój budżet (uwaga, tzw. lepszy kompakt za 1500 PLN może dać Ci inne możliwości przybliżania - po prostu możesz za te pieniądze kupić kompakt z dużoem szerszym zakres opgniskowych).
Jeśli nie będziesz chciał nowych obiektywów to spokojnie go kupuj. Jeśli przewidujesz rozbudowę całości - małe ale: Samsung w naszym pięknym kraju nie będzie już oficjalnie sprzedawał niczego do swojego systemu bezlusterkowego NX (to co teraz możesz nabyć to pozostałości oferty). Na razie nie wiadomo, ażeby miał w ogóle zaprzestać wytwarzania aparatów i osprzętu NX, jednak moim zdaniem to możliwość i takiego ruchu ze strony Samsunga należy rozważyć przy ewentualnym zakupie.

dcs - Czw 05 Lis, 2015

RB napisał/a:
z dużoem szerszym zakres opgniskowych

-dłuższym

funiek - Czw 05 Lis, 2015

Na zoomie mi nie zależy więc kompakty z 30x sobie opuściłem. Raczej zależy mi na dobrej jakość zdjęć w pomieszczeniu bo wakacje zbyt często się nie zdarzają. Czytałem że samsung podobno się zwija ale zawsze jest możliwość użycia konwertera. Zastanawiam się czy nx300 wystarczy czy szukać coś lepszego i nieco droższego. Może olek pl6 lub sony a5000 czy wspomniany fuji x-a2?
RB - Czw 05 Lis, 2015

funiek napisał/a:
Raczej zależy mi na dobrej jakość zdjęć w pomieszczeniu bo wakacje zbyt często się nie zdarzają.

Pewnie polecono by Ci jaśniejszy obiektyw na te wnętrza, ale nowy do bezlusterkowca i do tego tak aby wszystko było za 1500 złotych... no way. Poszukaj w necie używanych stałoogniskowych obiektywów koło 30mm (apsc) lub 20mm (m4/3) i otworze względnym nie większym niż 2. Zobacz, jakie są róznice cen. Podumaj, kup korpus z zestawowym zoomem, do niego zakup używany obiektyw j.w.


funiek napisał/a:
Czytałem że samsung podobno się zwija ale zawsze jest możliwość użycia konwertera.

A co masz zamiar konwertować?

funiek napisał/a:
Zastanawiam się czy nx300 wystarczy czy szukać coś lepszego i nieco droższego. Może olek pl6 lub sony a5000 czy wspomniany fuji x-a2?

Nie wiem czy Ci wystarczy. I obawiam się, ze nikt nie wie. Przypuszczam zaś, że Ci wystarczy - patrząc na to co ony aparat potrafi zrobić we w miarę wprawnych łapkach. Ale zastanawiać się zawsze warto.

funiek - Czw 05 Lis, 2015

Rozumiem że obiektyw musi być jasny do wnętrz i to on robi różnicę ale jak sam wspomniałeś w tej kasie mniej niż 3,5 będzie ciężko. Wolałbym jednak kupić obiektyw kitowy mimo swoich minusów. Co do konwertowania miałem na myśli przejściówki na inne systemy ale do tego mi jeszcze daleko.

Zapytam wiec tak, czy odczuje różnice między nx300 a np. okiem epl6 czy którymś z tańszych fuji? Wszystko w kicie?

RB - Czw 05 Lis, 2015

funiek napisał/a:
. Co do konwertowania miałem na myśli przejściówki na inne systemy ale do tego mi jeszcze daleko.


W zasadzie to NIE MA przejściówek na inne systemy. Możesz podłączyć nienatywne obiektywy, i to różne (jednak dalece nie wszystkie), ale tracisz AF, sterowanie przysłoną itd.

funiek napisał/a:
.Zapytam wiec tak, czy odczuje różnice między nx300 a np. okiem epl6 czy którymś z tańszych fuji? Wszystko w kicie?

Na pewno. Każdy z nich się nieco inaczej obsługuje.
Nota bene, jotpegi z każdego też będą nieco inne.

Chcesz tego nx300 to go kupuj. Zdjęcia zrobi całkiem sensowne. A z jakim obiektywem ten zestaw sobie upatrzyłeś?
Jakąś 30/2 Samsunga za 7, no 8 stów powinieneś zdołać znaleźć.

dcs - Czw 05 Lis, 2015

http://www.ebay.pl/itm/Ca...Y8AAOSwPcVVhFWj
funiek - Pią 06 Lis, 2015

Tak jak wspominałem szukam z kitem a naleśniki odpadają, potrzebuję zooma. Gdyby eos byl tańszy to bym się pewnie zdecydował, niestety przegapiłem wyprzedaż w euro rtv.
RB - Sob 07 Lis, 2015

funiek napisał/a:
Tak jak wspominałem szukam z kitem


Który zestaw? Z 18-55 (najpowszechniejszy), z 20-50 (starsze zestawy, ale może się jeszcze trafiają?) czy 16-50 (pewnie import)?

cyclooxy - Wto 10 Lis, 2015

Witam

Chciałbym zakupić nowy aparat w cenie do maksymalnie 2000-2200 zł

Miałby służyć do robienia zdjęć:
- w ruchu -> sport, ruch uliczny (autobusy, pociągi, tramwaje) , zwierzęta (np. wystawa psów) co do ostatniego mam z tym duży problem mój obecny kompakt nie wyrabia, w słabym świetle na hali wystawowej przy f.3.4 i iso400 zdjęcia psiaków z uwagi na wolną migawkę są rozmazane, a psy wiadomo są niestety ruchliwe, zdjęcia ponad iso 400 są zaś bardzo słabej jakości. Chciałbym aby nowy aparat w trybie manualnym był zdolny do zrobienia takich zdjęć.
- w nocy często z użyciem statywu i długim czasem naświetlania
- krajobrazy
- zdjęcia seryjne mile widziane (5 kl./s)
- zdjęcia w muzeach, pałacach czy zamkach
- zdjęcia na imprezach w domu (urodziny, imieniny) to znowu rzadkość.

No i na razie będę musiał zadowolić się obiektywem który jest dostarczony z aparatem czyli tzw. kit.

Jakiś czas temu myślałem też o zoomie bo wiadomo fajnie jest coś tam gdzieś przybliżyć.
ale niestety jakość zdjęć z zoomem jest ciężko pogodzić nie mniej w takim kompakcie zoom x8 był dla mnie już wystarczający :)

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

Jar - Sro 11 Lis, 2015

Obawiam się, że bezlusterkowcem z kitowym obiektywem, o ile będzie to kitowy zoom, nie zrobisz w słabo oświetlonym wnętrzu zdjęć psiakom bez drastycznego podbicia ISO. Po prostu dla tego typu ruchomych obiektów (psiak kręcący mordą czy machający łapami) musisz mieć czasy migawki przynajmniej rzędu 1/40- 1/50s lub krótsze.
Dlatego musisz kupić jakaś jasną stałkę, może być używana. Mogę się odnieść do systemu m4/3 który znam, pozostałe niech uzupełnią inni. Do dyspozycji masz 20/1.7 Panasonica i 19/2.8 od Sigmy. Ten ostatni jest najtańszy, nowy kosztuje ok. 690 zł. Razem z jakimś tanim korpusem i kitowym zoomem możesz nawet zmieścić się w budżecie. Tego 20/1.7 czasem można dorwać jako obiektyw kitowy razem z body (a kit-zooma dokupić osobno za śmieszne pieniądze). To drugie rozwiązanie ma wadę, bo skazuje Cię na wybór body Panasonica (patrz niżej). Z tanich stałek wtym systemie masz jeszcze niezły 14/2.5, ale on jest już za szeroki do robienia zdjęć np. pojedynczym ludziom z bliska, nie wiem czy w przypadku sporomniejszych piesków będzie tak samo. Za to wnętrza są jego
Fotki w muzeach, zamkach, kościołach itp. zabytkach: Oj, tam bywa ciemno. Tu już wejdziesz w czasy naświetlania rzędu 1/10s i dłuższe, jednym ratunkiem przy foceniu z ręki jest stabilizacja, a większość krótkich stałoogniskowych szkieł w tym systemie jej nie ma, potrzebna jest więc stabilizacja w korpusie. Patrz na Pen-y Olympusa, może używane OMD EM10 i GX7 (ten Panasa). Alternatywą/uzupełnieniem jest mini statyw. W odróżnieniu od dużego statywu da się go zabrać prawie zawsze i wszędzie. Idealnie, aby miał głowicę kulową pozwalającą na przechylenie aparatu o 90* Porzuć tylko nawyk z dużych statywów, że stawiamy toto gdzieś, kadrujemy i potem nie dotykamy poza przyciśnięciem spustu migawki z samowyzwalaczem. Wtedy wszystkie narożniki, framugi drzwi, kolumny/filary i barierki są podstawą, do której dociskasz rękami aparat w trakcie ekspozycji. W czasach kompaktu raz zrobiłem nawet fotkę ze sklepienia zamkowego korytarza.
Pozdrawiam
-J.

komor - Sro 11 Lis, 2015

Jar napisał/a:
Obawiam się, że bezlusterkowcem z kitowym obiektywem, o ile będzie to kitowy zoom, nie zrobisz w słabo oświetlonym wnętrzu zdjęć psiakom bez drastycznego podbicia ISO.

Ale dziś każda współczesna lustrzanka/bezlusterkowiec zrobi przyzwoite zdjęcia przy ISO 1600, a to już daje większe pole do popisu niż ISO 400. Oczywiście jasny obiektyw jeszcze tylko by to ułatwił.

WojciechW - Sro 11 Lis, 2015

Byłem bardzo dodatnio zaskoczony możliwościami robienia zdjęć moim E-PM2 z kitem w muzeach a nawet stosunkowo ciemnych kościołach. Patrząc na exify stwierdziłem, że tylko w niektórych wypadkach ISO dochodziło do 1500. Na moich porzednich aparatach zupełnie nie dało się tego robić - chyba tylko po położeniu aparatu na kościelnej ławce jako statywi. Oczywiście 20/1.7 Panasonica jest cenne samo w sobie w - także przy pełnym słońcu.

Serdecznie pozdrawiam,

Wojciech

dcs - Sro 11 Lis, 2015

Fuji X-E1 (albo X-M1) z 18-55/2.8-4

albo któregoś Samsunga z 30/2 (i zestawowym zoomem)

cyclooxy - Sro 11 Lis, 2015

Zanim zobaczyłem wasze wypowiedzi trochę poczytałem i spodobał mi się:

- Olympus OM-D E-M10
- Panasonic DMC-GX7

Aktualnie na Olympusa było by mnie stać ale z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL 14‑42mm f/3.5‑5.6 II R , o którym jeszcze zbyt wiele nie przeczytałem, ma co prawda f/3.5, liczyłem jednak, że właśnie nadrobię ISO jak pisze powyżej kolega komor

Panasonic w zestawie jest do kupienia znów z obiektywem LUMIX G 20mm / F1.7 Ⅱ ASPH
tutaj wydaje mi się, że jednak zabraknie drugiego bardziej uniwersalnego obiektywu.

Dlatego jest to dosyć duży dylemat i szukam dalej.

Najlepszy byłby zakup aparatu i trzech obiektywów ;)
ale to już odpowiednia kwota, dlatego też jakiś czas temu zastanawiałem się nad
Panasonikiem Lumixem FZ-1000. ;)

Pozdrawiam

WojciechW - Sro 11 Lis, 2015

Można np kupić GX-7 z 20/1.7 za nieco ponad 2500 i do tego 14-42 VRII Olka za poniżej 700 zł oraz ewentualnie konwerter szerokokątny Olka za ok. 400 zł. Oczywiście konwerter pasuje raczej tylko do 14-42 Vr II.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

T.B. - Czw 12 Lis, 2015

Jar napisał/a:
Do dyspozycji masz 20/1.7 Panasonica i 19/2.8 od Sigmy.

Oraz 25/1.8 Olympusa - prawdopodobnie najlepszy z tych trzech, także pod względem uniwersalności ogniskowej.

dcs - Czw 12 Lis, 2015

WojciechW, co to jest "14-42 VRII Olka"?
http://www.optyczne.pl/in...Wyszukaj&sort=1
Z tego co wiem, to Olympus nie robi obiektywów ze stabilizacją.
-a w 14-42mm Panasonica ona będzie http://www.optyczne.pl/in...Wyszukaj&sort=1

Polecanie obiektywów Olympusa -bez stabilizacji do GX-7 lub innych Panasoników jest moim zdaniem bez sensu.

T.B. napisał/a:
Oraz 25/1.8 Olympusa - prawdopodobnie najlepszy z tych trzech, także pod względem uniwersalności ogniskowej.

-cena http://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/9325508 też "najlepsza"...
jak Panasonic 25mm 1.7 kosztuje 200euro http://www.amazon.de/gp/o...8&condition=new

WojciechW - Czw 12 Lis, 2015

Tyle tylko, że GX-7 i jego następca GX-8 właśnie wyjątkowo wśród Panasoników mają stabilizację matrycy, a w tutejszym teście GX-7 jest nawet sfotografowany z kitowym obiektywem Olka.

Oczywiście Panasonic ma swój dobry naleśnikowy kit ze stabilizacją, do którego o ile wiem, niestety nie można założyć dopasowanego konwertera szerokokątnego, a pod taki konwerter dobrze jest mieć własnie normalny dłuższy obiektyw Olka 14-42 vrII, bo ten skrócony ma znacznie gorszą rozdzielczość na krótkim końcu.


Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

dcs - Czw 12 Lis, 2015

WojciechW napisał/a:
Tyle tylko, że GX-7 i jego następca GX-8 właśnie wyjątkowo wśród Panasoników mają stabilizację matrycy, a w tutejszym teście GX-7 jest nawet sfotografowany z kitowym obiektywem Olka.

-to jak zaglądałeś do testu, to wiesz jak ta stabilizacja matrycy działa.

No i co że optyczne zrobiło zdjęcie Panasonica z obiektywem Olka.
Na pewno takiego zestawu od Panasonic Polska nie dostali.

WojciechW napisał/a:
obiektyw Olka 14-42 vrII

Jeszcze raz: jakie vrII?

Jaki vr?
http://www.optyczne.pl/in...Wyszukaj&sort=1 -który to?

[ Dodano: Czw 12 Lis, 2015 10:23 ]
WojciechW napisał/a:
Panasonic ma swój dobry naleśnikowy kit ze stabilizacją, do którego o ile wiem, niestety nie można założyć dopasowanego konwertera szerokokątnego,

można http://shop.panasonic.com...on+Lens&start=1

[ Dodano: Czw 12 Lis, 2015 10:24 ]
https://www.ephotozine.co...on-lenses-18194

WojciechW - Czw 12 Lis, 2015

Wersja II R.

Obiektyw polecam bo jestem z niego zadowolony, w tym z jego pracy z konwerterem szerokokątnym.

Nie można jednak powiedzieć, że GX-7 nie ma stabilizacji. Myślę, że wprowadzono ją m.in. własnie dlatego, by móc czasami korzystać z optyki Olympusa.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

dcs - Czw 12 Lis, 2015

WojciechW napisał/a:
Myślę, że wprowadzono ją m.in. własnie dlatego, by móc czasami korzystać z optyki Olympusa.

-żartujesz chyba?
Panasonic na pewno nie robi niczego żeby konkurencja mogła upchnąć swoje obiektywy.

Pewnie już przy GX-7 myśleli o Dual I.S.

T.B. - Czw 12 Lis, 2015

O Panasonicu 25 mm f/1.7 wcześniej nie słyszałem - to nowość.
W takim razie ten obiektyw też trzeba brać po uwagę. Natomiast czy jest tani i dobry, czy tylko tani, to się dopiero dowiemy.

snufkin - Czw 12 Lis, 2015

dcs napisał/a:
T.B. napisał/a:
Oraz 25/1.8 Olympusa - prawdopodobnie najlepszy z tych trzech, także pod względem uniwersalności ogniskowej.

-cena http://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/9325508 też "najlepsza"...
jak Panasonic 25mm 1.7 kosztuje 200euro http://www.amazon.de/gp/o...8&condition=new

Twoja manipulacja też jest "najlepsza".
Porównujesz polskie, zawyżone ceny Olympusa 25/1.8 z niemieckimi Panasonica 25mm 1.7.

W niemieckich sklepach ten Olympus jest po 339 EUR + dodatkowo 75 EUR cashback i ta różnica cen jest zdecydowanie inna niż sugerujesz.

Cytat:
Panasonic na pewno nie robi niczego żeby konkurencja mogła upchnąć swoje obiektywy.

W bezlusterkowcach brak stabilizacji matrycy to poważna wada i nic dziwnego, że Panasonic zaczął o tym myśleć. Bezlusterkowce są często wybierane z myślą o używaniu manualnych obiektywów, w których o stabilizacji nie ma mowy.

WojciechW - Czw 12 Lis, 2015

dcs napisał/a:
WojciechW napisał/a:
Myślę, że wprowadzono ją m.in. własnie dlatego, by móc czasami korzystać z optyki Olympusa.

-żartujesz chyba?
Panasonic na pewno nie robi niczego żeby konkurencja mogła upchnąć swoje obiektywy.

Pewnie już przy GX-7 myśleli o Dual I.S.


Uzgodnili przecież wspólny system m 4/3 co chyba w założeniu miało współwymienność obiektywów.

14 - 42 Panasonica są chyba zwykle droższe od 14 -43 II r Olympusa.

Ale jak ktoś nie chce to nie musi - tyle, że może.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

dcs - Czw 12 Lis, 2015

T.B. napisał/a:
W takim razie ten obiektyw też trzeba brać po uwagę. Natomiast czy jest tani i dobry, czy tylko tani, to się dopiero dowiemy.

Ten tu http://www.optyczne.pl/36...WER_O.I.S..html Panasonic w teście wyszedł, jak pamiętam, lepiej od Olka 45/1.8:


Ten http://www.optyczne.pl/28...H._P.O.I.S.html jest równiejszy od konkurencyjnego Olka...

[ Dodano: Czw 12 Lis, 2015 20:08 ]
snufkin napisał/a:
Twoja manipulacja też jest "najlepsza".
Porównujesz polskie, zawyżone ceny Olympusa 25/1.8 z niemieckimi Panasonica 25mm 1.7.

-to podaj polską cenę Panasa

T.B. - Czw 12 Lis, 2015

dcs napisał/a:
-to podaj polską cenę Panasa

Jeśli jest znana, to taki mistrz linkowania jak dcs powinien ją też znać i nam podlinkować.
Póki co - snufkin bardzo dobrze sprowadził Twoje porównanie na właściwe tory i niczego nie musi dodawać do tego.

dcs - Czw 12 Lis, 2015

T.B. napisał/a:
Jeśli jest znana, to taki mistrz linkowania jak dcs powinien ją też znać i nam podlinkować.

-jak słusznie zauważyłeś -jakby była znana, to bym ją podał.

U Olympusa w Polsce jest ciągła "promocja" -kupujesz obiektywy najdrożej w Europie*, ale twoja kasa nie idzie na marne, bo z niej są opłacane liczne artykuły sponsorowane na portalach i u blogerów. :wink:

*ceny innych producentów w Polsce są porównywalne z europejskimi -stąd duża sprzedaż polskich sklepów internetowych do Unii. Tu nawet mogą konkurować ceną.

WojciechW - Czw 12 Lis, 2015

Ogniskowa 20 mm jet jednak fajniejsza do codziennej fotografii dla m4/3 niż 25 mm, a jeszcze lepsza byłaby 18 mm. Z kolei 45 mm to już obiektyw portretowy.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

T.B. - Czw 12 Lis, 2015

dcs napisał/a:
Panasonic w teście wyszedł, jak pamiętam, lepiej od Olka 45/1.8:...
Ten... jest równiejszy od konkurencyjnego Olka...

Fajnie, ale co to ma do omawianej tutaj rzeczy?

WojciechW napisał/a:
Ogniskowa 20 mm jet jednak fajniejsza do codziennej fotografii dla m4/3 niż 25 mm, a jeszcze lepsza byłaby 18 mm. Z kolei 45 mm to już obiektyw portretowy.

20 mm to już prawie, a 18 mm to już całkiem szeroki kąt. 45 mm to już portretowy obiektyw. A pośrodku jest najlepsza, najbardziej uniwersalna ogniskowa 25 mm (50 mm dla FF). I nie ja to wymyśliłem, tylko inni już sto lat temu. W innym wątku (dcs podlinkuje) nowy użytkownik Olympusa 25 mm nie może wyjść z podziwu nad nim i ja ten entuzjazm podzielam. Mam też, używam i inne obiektywy - a mam tych innych jeszcze trzy plus konwerter szerokokątny - są mi potrzebne tylko czasem, czyli rzadko.

RB - Czw 12 Lis, 2015

Cytat:
A pośrodku jest najlepsza, najbardziej uniwersalna ogniskowa 25 mm (50 mm dla FF). I nie ja to wymyśliłem, tylko inni już sto lat temu.

Hmmm, 50 mm (jego niewąsko definiowane okolice) jest nie tyle najbardziej uniwersalny co dający odwzorowanie zbliżone to tego jakie nasz mózg odbiera poprzez nasze oczęta. Z tym, że ogólnie przyjęło się o takowych - tzw. standardowych - obiektywach mawiać, ze ich ogniskowa jest zbliżona do przekątnej klatki filmu.
Jeśli kogokolwiek w tym wątku to interesuje to owa przekątna dla filmu 135 wynosi 43mm...
Te standardy miały zresztą różne wariacje od 40paru milimetrów do cn. 58mm (Gieliosy z Sowietskowo Sojuza).
Moim zdaniem wybór ogniskowej obiektywu 'do wszystkiego' z zakresu pomiędzy 20 a 30 mm w formacie 4/3 to kwestia raczej osobistych preferencji, a nie sztywnej prawdy serwowanej powyżej. Mówiąc obcesowo i nieco niegrzecznie wojenka o przewagi 25/1.8 nad 20/1.7 czy też odwrotnie jest moim zdaniem dość kretyńska.

WojciechW - Czw 12 Lis, 2015

T.B. napisał/a:

WojciechW napisał/a:
Ogniskowa 20 mm jet jednak fajniejsza do codziennej fotografii dla m4/3 niż 25 mm, a jeszcze lepsza byłaby 18 mm. Z kolei 45 mm to już obiektyw portretowy.

20 mm to już prawie, a 18 mm to już całkiem szeroki kąt. 45 mm to już portretowy obiektyw. A pośrodku jest najlepsza, najbardziej uniwersalna ogniskowa 25 mm (50 mm dla FF). I nie ja to wymyśliłem, tylko inni już sto lat temu. W innym wątku (dcs podlinkuje) nowy użytkownik Olympusa 25 mm nie może wyjść z podziwu nad nim i ja ten entuzjazm podzielam. Mam też, używam i inne obiektywy - a mam tych innych jeszcze trzy plus konwerter szerokokątny - są mi potrzebne tylko czasem, czyli rzadko.


Ja to piszę z perspektywy kogoś, kto większość życia przefotografował na standardowej ogniskowej, a później dostał w ręce aparat ze skróconą ogniskową i przekonał się, że jest znacznie fajniej, bo nie trzeba daleko biegać i perspektywa jest mniej płaska.

A najlepszy dowód to to, że nieliczne już kompakty ze stałą ogniskową, jak np. Fuji X100T ma ją znacznie skróconą (wspomniany Fuji ma równowaznik 35 mm).

I nie piszę tego jako szczególny fan krótkich ogniskowych. Fish Eye to dla mnie w ogóle nie istnieją, a bardzo mnie denerwuje jak np. kompakt otwiera się na równoważniku 24 mm, bo jest to ogniskowa z jaką nie powinno się fotografować ludzi.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

T.B. - Czw 12 Lis, 2015

WojciechW napisał/a:
A najlepszy dowód to to, że nieliczne już kompakty ze stałą ogniskową, jak np. Fuji X100T ma ją znacznie skróconą (wspomniany Fuji ma równowaznik 35 mm).

Był taki okres w dość niedawnej (rzecz względna - wielu użytkowników forum nie było wtedy na świecie) historii, kiedy to ze względu na przystępną cenę powszechnie dostępne stały się plastikowe aparaty typu włącz i pstryknij (niektóre były nawet jednorazowego użytku - takie opakowanie na film połączone z obiektywem i migawką). Zresztą dzięki tym aparatom mamy mnóstwo zdjęć z naszych podróży i nie tylko. No i te aparaty miały właśnie obiektywy z ogniskową odpowiadającą 35 mm dla "pełnej klatki", ponieważ przy takiej ogniskowej te obiektywy mogły nie mieć żadnych, zmiennych nastaw, a nastawiania ostrości w szczególności - takie pudełko z dziurką. Zniekształcenia obrazu były nierzucające się już w oczy, a obraz mógł być jeszcze na stałe ostry (głębia ostrości od tutaj, do nieskończoności). Wg mnie taka była "tajemnica" stosowania tej ogniskowej w stałoogniskowych kompaktach.

[ Dodano: Czw 12 Lis, 2015 23:05 ]
Coś sobie właśnie uświadomiłem/przypomniałem :!:
Te obiektywy miały ogniskową 35 mm - a nie odpowiednik tej ogniskowej. Bo to były przecież aparaty fulfrejm, pełnoklatkowe :mrgreen:

funiek - Wto 17 Lis, 2015

RB napisał/a:
funiek napisał/a:
Tak jak wspominałem szukam z kitem


Który zestaw? Z 18-55 (najpowszechniejszy), z 20-50 (starsze zestawy, ale może się jeszcze trafiają?) czy 16-50 (pewnie import)?


Trochę nie miałem czasu zająć się tematem wiec dopiero mogę odpisać. Nx300 tylko z 18-55 można jeszcze dostać. W import nie chce się bawić. Ale porównałem sobie z Nx3000 który jest z 16-50 i myślę że to nie głupi zestaw. Obiektyw lepszy a sprzęt praktycznie ten sam.

Korci mnie też Canon 100d. Pobawiłem się nim przez weekend i nawet z 18-55 zdjęcia całkiem sensowne wychodzą.

WojciechW - Wto 17 Lis, 2015

Canonem 100d z kitem też ludzie robią zdjęcia, choć to przecież lustrzanka.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

Wojmistrz - Sro 18 Lis, 2015

funiek, o dziwo zakup 100D nie jest wcale takim głupim pomysłem. To jest najmniejsza na świecie, ale jednak lustrzanka i to pełną gębom. Kupując ją, zyskujesz możliwość wkręcenia każdego szkła z bagnetem EF/EF-S wszystkich bajerów związanych z lampami błyskowymi, zabawą w ich zdalne wyzwalanie łącznie z automatyką błysku i rewelacyjnie spisuje się jako kamera, zwłaszcza z obiektywami STM. Zważ, że jest to mniejszy "brak bliźniak" Canona 700D. Za jedyną wadę tego malucha można uznać zasilanie LP-E12, od razu planuj zakup drugiej, nawet taniej chińskiej bateryjki.
WojciechW - Sro 18 Lis, 2015

Ala ja wcale nie odradzam 100d i popieram zdanie kol Wojmistrza.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

funiek - Sro 18 Lis, 2015

Wybiorę się w tygodniu i pomacam fuji x-a2 i samsunga. Kuszą mnie najbardziej. Jeśli nie przypadną mi do gustu będzie 100d.

[ Dodano: Sro 16 Gru, 2015 00:00 ]
Czasu sporo minęło ale sprzętu dalej nie ma. Fuji i samsung odpadły i szykowałem się do zakupu 100d. Już miałem zamówić ale będąc w galerii zachaczyłem o stoisko z aparatami. Ze względu na rozmiary musiałem zmienić zdanie. Wziąłem pomacać Olka e-pl6 i tak jak na samym początku zupełnie mi się nie podobał tak teraz bardzo przypadła mi do gustu. I teraz do was pytanie, brać epl6 z 14-42 II R za niecałe 1400 zł czy dorzucić 400 zł do epl7 z tym samym obiektywem? Nie brałem go pod uwagę wcześniej ale w tej cenie bardzo kusi.

[ Dodano: Sro 16 Gru, 2015 09:55 ]
Warto dopłacać?

remix1986 - Pią 15 Sty, 2016
Temat postu: Jaki aparat wybrac? Prosze o pomoc
Pytanie do osob ktore posiadaja owe aparaty albo mają wiedze na ich temat . Zdecydowalem sie na wybor poniedzy trzema opcjami i chciałbym sir poradzić który wybór będzie najlepszy. Mianowicie chodzi oaparaty :
-Samsung NX300M
-Samsung NX500
-Sony a6000
Jesli chodzi o Samsunga jest sens doplacacici do 500 ? A moze jednak Sony ? Albo całkiem inna opcja lepsza od w/w. Jesli ktos ma jakies propozycje.
Podkresle aparat dla amatora nie ma co ukrywac do uzytku typu urlopy,spacery,imprezy rodzinne itd, raczej nie hobbistycznie. Choc lubie robic zdjecia wiec nie chce ograniczac sie do zwyklego kompaktu bo nigdy nie wiadomo :)
Z gory dziekuje za pomoc

blaine - Pią 15 Sty, 2016

A czy planujesz w przyszłości dokupić inne obiektywy, niż ten dołączony w zestawie?
remix1986 - Pią 15 Sty, 2016

Nie wykluczam takiej mozliwosci, na pewno nie odrazu ale w przyszlosci byc moze :) Dlatego chcialbym zostawic sobie taka furtke
blaine - Pią 15 Sty, 2016

Więc jeśli to rozważasz, to weź Sony - wybór obiektywów dużo większy, a Samsung to już praktycznie martwy system, jeśli wierzyć wszystkim plotkom.
Wojmistrz - Pią 15 Sty, 2016

remix1986, największą zaletą NX500 jest tryb filmowania. Jako jeden z dwóch obecnych na rynku (NX1 i NX500), ma możliwość filmowania w 4K z użyciem kodeka h.265. Sam zastanawiam się nad dokupieniem albo NX500 albo Panasonica DMC-G7. Sam h.265 ma jeszcze słabe wsparcie jeśli chodzi o późniejsze obrabianie tego materiału.
blaine - Pią 15 Sty, 2016

No jeśli filmowanie w 4k jest niezbędne, to wtedy wybór się zdecydowanie zawęża ;)
moronica - Pią 15 Sty, 2016

blaine napisał/a:
Więc jeśli to rozważasz, to weź Sony - wybór obiektywów dużo większy, a Samsung to już praktycznie martwy system, jeśli wierzyć wszystkim plotkom.

czy to takies inne plotki poza tymi, ze kupil ich Nikon? bo te juz zostaly zdementowane jakis czas temu

remix1986 - Pią 15 Sty, 2016

Wiec tak co do filmow :) nie musza byc 4k ale fajnie jak beda dobrej jakosci choc nie jest to jakis podstawowy wyznacznik dla mnie :) wazniejsza jakosc zdjec (wiem wiem ze wiele zalezy ode mnie a nie tylko od aparatu) ale zostawiajac plotki na boku i przyjmujac ze Samsung nie zniknie :) dalej sony6000 wypada lepiej ? Wkleje linki do ofert ktore mniej interesuja i bede wdzieczny za podpowiedzi i ewentualnie moze jakies inne opcje bo jesli jest cos lepszego nie zamykam sie na tylko te opcje ktore wypisalem. Ceny beda w funtach bo mieszkam w Anglii.

- Samsung NX300M Kit with 16-50mm - 284 f
https://www.onedigitals.c...Hg6IRoC9fLw_wcB

- Samsung NX500 With 16-50mm Kit - 379 f
http://www.digitalrev.com...pa6HRoCJtTw_wcB

- Sony Alpha A6000 Digital Camera with 16-50mm Lens Kit (ILCE-6000L) - 390 f
http://www.valuebasket.co...AhSLhoCl3Dw_wcB

blaine - Pią 15 Sty, 2016

moronica napisał/a:

czy to takies inne plotki poza tymi, ze kupil ich Nikon? bo te juz zostaly zdementowane jakis czas temu


To wychodzi na to, że nie jestem na bieżąco. Musiało mnie ominąć jakieś oficjalne info.
Ale fakt, że nie było ich na CES i to, że wycofali się z bezlusterkowcami z rynków niemieckich i brytyjskich o czymś jednak może świadczyć.

komor - Pią 15 Sty, 2016

moronica napisał/a:
czy to takies inne plotki poza tymi, ze kupil ich Nikon? bo te juz zostaly zdementowane jakis czas temu

Chodzi o wycofywanie się z niektórych rynków, w tym w sumie w PL też.
http://www.optyczne.pl/91..._Brytanii_.html
http://www.optyczne.pl/88...ynku_foto_.html

remix1986 - Pią 15 Sty, 2016

Caly czas sa to plotki ;) nic potwierdzonego oficjalnie a poza tym :) chcialbym zwrocic uwage ze tematem byla porada :P nie plotki :P wiec jakbym mogl prosic :)
RB - Pią 15 Sty, 2016

Wycofanie się z Germanii i Brytanii (do tego HK, Australia...) to akurat nie są plotki,
(np. http://www.eoshd.com/2015...#prettyPhoto/2/
http://www.techradar.com/...-rumors-1310244 )

ale jak nie chcesz tego słuchać tylko porady...
To na wszelki wypadek radzę Ci nie wchodzić w NX. Cobyś za rok po obiektyw przez Kanał do Calais nie musiał się wybierać...

BTW - prawdopodobieństwo znikniecia NX nie jest wielkie, system sprzedaje się w USA, części rynków azjatyckich.

remix1986 - Pią 15 Sty, 2016

Ok czyli Sony duza roznica miedzy 5100 a 6000 ? czy masz moze jakas inna propozycje ?
rafalik - Pią 15 Sty, 2016

Musisz sam zdecydować co najważniejsze jest dla Ciebie i czego oczekujesz przy wyborze aparatu a5100 czy a6000.

Matryce i AF to jest to samo.
A5100 nie ma:
- gorącej stopki np. do lampy, mikrofonu itp
- wizjera elektronicznego
- brak koła nastaw na górze dla przesłony/czasu (jeśli robisz w auto bez różnicy jak już w trypie A/S/M dla mnie minus)

a6000 ciut większe w najnowszej wersji oprogramowania dostała kodek XAVC S (wiec to samo co 5100). Ma lepszy, troszkę większy grip ale lepiej się go trzyma.

Jedyny plus a5100 dotykowy ekran. Jeśli planujesz zmieniać obiektywy, dodatkowo trochę bardziej kreatywnie wykorzystywać aparat kup zdecydowanie a6000. Jeśli planujesz tylko robić fotki z kitem 16-50 proponuję panasonic lx100 (sam własnie na nim się zastanawiam ale jako 2 aparat) i da lepszy obraz niż a6000 z kitem

Napisz może do czego potrzebujesz aparat, jakie zdjecia chcesz robić no i najważniejsze budżet

remix1986 - Pią 15 Sty, 2016

Budzet ok 2000 zl / 300-400 funtów bo w anglii mieskam. Jesli chodzi o wykorzystanie aparatu to urlopy, wycieczki, spacery, moje szalone koty :) raczej takie amatorskie podejscie i wiedza :) czasem lubię pobawic się i porobic zdjecia :) glownie zależy mi na dobrej jakosci zdjęć i w miarę dobrej jakosci filmow ale filmy to traktuje jako dodatek , bajer a nie glowny wyznacznik przy wyborze.
rafalik - Pią 15 Sty, 2016

2000 zł starczy jedynie na 5100.

Propozycje za 2500:
Ja bym podszedł chyba do tego w ten sposob jesli np chcesz sie rozwijać i bedziesz zmieniał obiektywy a6000 jesli bez zmian obiektywów lx100 (ma super filmy nawet w 4k). Według tego co oglądałem i porównywałem lx100 da lepszy obrazek od a6000 z 16-50. W panasonicu super obiektyw jasny rowniez masz duza matryce oraz wizjer.

Chris62 - Czw 21 Sty, 2016
Temat postu: Re: Jaki aparat wybrac? Prosze o pomoc
remix1986 napisał/a:
Pytanie do osob ktore posiadaja owe aparaty albo mają wiedze na ich temat . Zdecydowalem sie na wybor poniedzy trzema opcjami i chciałbym sir poradzić który wybór będzie najlepszy. Mianowicie chodzi oaparaty :
-Samsung NX300M
-Samsung NX500
-Sony a6000
Jesli chodzi o Samsunga jest sens doplacacici do 500 ? A moze jednak Sony ? Albo całkiem inna opcja lepsza od w/w. Jesli ktos ma jakies propozycje.
Podkresle aparat dla amatora nie ma co ukrywac do uzytku typu urlopy,spacery,imprezy rodzinne itd, raczej nie hobbistycznie. Choc lubie robic zdjecia wiec nie chce ograniczac sie do zwyklego kompaktu bo nigdy nie wiadomo :)
Z gory dziekuje za pomoc


Jest sens dopłacać do Sony? Jeżeli masz taki budżet a nie inny to
Samsunga kupisz już dziś z dodatkowymi obiektywami stałoogniskowymi albo dłuższym zoomem i będziesz mógł z nich korzystać już dziś a nie za jakiś czas.
NX500 kasuje konkurencję technicznie w tym przedziale.
Ma na dziś najlepszą matrcę DX 28 MP i najlepszy AF a do tego 4k.
4k już tu i teraz a przecież telewizory 4k stają się już standardem!
mając 4k możesz też uzyskiwać zdjęcia w szybkiej serii przy rozdzielczości 8 MP (tyle ma 4k)
Jeszcze długo konkurencja w tej kwocie nie zaoferuje nic równie dobrego.
Ja używam ciut gorszego NX30 (ma wizjer) i jestem bardzo zadowolony
Ludzie kupują gorsze kompakty po znacznie wyższych cenach a przecież kompaktów nikt nie będzie produkował wiecznie.
Napis zdjęć nie robi, marketing będzie Ci pociskał co się da tak jego rola Ty sobie przemyśl za co faktycznie warto dopłacać.
W przypadku sprzętu Foto istotą są dobre obiektywy a nie napis.
Do NXa polecam naleśniki 16/F2,4 30/F2, 45/F1,8.
Ich zaletą jest dobra światłosiła- bardzo ważny aspekt i maleńki rozmiar przy zachowaniu bardzo dobrej jakości optycznej. Takich obiektywów pomimo setek do wyboru nie masz nawet w Canonie. Z samym kitem nie poszalejesz nawet jak to będzie aparat Leica.
Jak potrzebujesz tele to do NXa jest tani i dobry zoom 50-200 (lub drogi ale znakomity 50-150/F2,8)
Nawet przy zakupie NX300M z kitem 16-50 + 50-200 masz pokryty ekwiwalent 24-300 mm.
Do tego któraś jasna stałka np. 45/1,8 do portretów i dysponujesz o wiele lepszym dużo bardziej użytecznym zestawem niż Sony z kitem.
Na 5 lat wystarczy. Potem będą aparaty dużo lepsze od wszystkich obecnych i pewnie wszystkie będziemy wymieniać. Dlatego nie warto przepłacać.
Co będzie potem? Wróż Maciej może odpowie...

Oczywiście to tylko moje zdanie do przemyślenia przez Ciebie bo to ma być Twój sprzęt na Twój użytek i wydajesz własne pieniądze.

Wojmistrz - Czw 21 Sty, 2016

Z tą najlepszą matrycą bym się nie rozpędzał, bo bezlusterkowce Fuji mają lepszą. NX500 ma też wady, czyli te swoje 4K w niewspieranym jeszcze przez producentów sprzętu i oprogramowania kodeku oraz brak przejrzystości co do przyszłości systemu. Poza tym, jak najbardziej wart kupienia.
remix1986 - Czw 21 Sty, 2016

Chris62 czyli według ciebie z tej dwójki Samsung :) a jak Samsunga zestawie z Olympus e-m10 ? Bo ostatnio wiele osob wlasnie Olympusa ni polecalo.
mac91 - Sob 12 Mar, 2016

Witam !
Jestem nowy na forum więc najpierw, witam wszystkich ;)

Przeczytałem cały ten temat oraz kilka innych żeby znaleźć coś dla siebie. Poszukuję aparatu kompaktowego, o dobrych parametrach, tak żeby wystarczył na jakiś czas. Jednak jest bardzo dużo aparatów w moim przedziale cenowym i chciałbym prosić o radę bardziej doświadczonych fotografów.
Chcę wydać do 2000 zł, oczywiście jeżeli będę miał wydać te 200 zł więcej to nie będzie problemu.
Aparat będę chciał wykorzystywać głównie do nauki oraz robienia zdjęć na wyjazdach, wakacjach oraz na koncertach i imprezach kulturalnych.

Z tego co do tej pory znalazłem to :

Olympus OM-D E-M5
Olympus E-PL7
Sony Alpha 5100
Panasonic DMC-GM1K

Poczytałem trochę na ich temat, jednak nie potrafię stwierdzić który jest najlepszym wyborem.

Może jest jeszcze jakiś aparat na który warto zwrócić uwagę ?

Z góry dzięki za pomoc :)

WojciechW - Nie 13 Mar, 2016

Słowo kompaktowy kojarzy się raczej z kompaktami, a nie wymienionymi przez ciebie tzw. bezlusterkowcami, tzn. aparatami bez lustra z wymienną optyką. Ponadto jeden z wymienionych OM-D E-M5 ma własny wizjer elektroniczny, (co wpływa na większą cenę), do dwóch wizjer można dokupić, a do jednego (Sony) w ogóle nie.

Nie wiem czy nie chodziło ci jednak o kompakt, a nawiasem mówiąc, może zresztą kompakt byłby dla ciebie odpowiedni (z kompaktów od pewnego czasu polecam wszystkim Nikona P7800).

Jeżeli zaś chodzi o bezlusterkowce, to każdym z wymienionych można robić niezłe zdjęcia, może czasami trzeba tylko komuś podpowiedzieć jak.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

mac91 - Nie 13 Mar, 2016

Nie chodziło mi o kompakt. Pisząc kompaktowy miałem na myśli jego gabaryty.
Poczytałem o aparatach bez lustra i myślę że właśnie czegoś takiego poszukuję. Mógłbym efektywnie uczyć się na nim oraz powoli wykorzystywać jego możliwości bez zmiany sprzętu przez jakiś czas.

Wymienna optyka będzie czymś na pewno wygodnym pod względem nauki lub po prostu urozmaicenia oraz powiększenia możliwości fotografowania.

Poczytałem również o Olympus OM-D E-M10 Mark II i wydaje się idealnym wyborem, jednak jego cena znacznie przekracza 2000 zł.

Zależy mi na stabilizacji obrazu, która w tym aparacie wygląda na całkiem przyzwoitą.
Wizjer też jest przydatnym elementem, gdyż osobiście nawet tak wolę robić zdjęcia. Głównie będę fotografował na zewnątrz więc słońce świecące na wyświetlacz może przeszkadzać....

Czy coś w tym przedziale cenowym znajdzie się coś co spełni takie oczekiwania ?

WojciechW - Nie 13 Mar, 2016

Możesz kupić EM-5. Mam tylko taką uwagę, że lepiej go kupić z normalnym obiektywem 14-42 II r, a nie tym skróconym (chyba nazywanym ED). Skrócony obiektyw jest znacznie mniej osrtry dla krótszych ogniskowych i chyba nie można stosować z nim konwertera szerokokątnego. A ten ostatni to całkiem sympatyczne uzupełnienie II r, z którego jestem bardzo zadowolony.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

mac91 - Nie 13 Mar, 2016

Rozumiem. Ciekawy aparat, już poczytałem coś o nim. Z tym że nie mogę go nigdzie znaleźć w cenie do 2000-2300 zł.... Chyba, że szukam nie na tych stronach.

Ogólnie zanim kupię aparat to chciałem jechać do sklepu stacjonarnego i go obejrzeć, "pobawić" się nim chwilę. Ale zanim to zrobię chciałem mieć już jakieś 2-3 typy.

avalon - Pon 14 Mar, 2016

WojciechW napisał/a:
Możesz kupić EM-5. Mam tylko taką uwagę, że lepiej go kupić z normalnym obiektywem 14-42 II r, a nie tym skróconym (chyba nazywanym ED). Skrócony obiektyw jest znacznie mniej osrtry...
Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW


14‑42mm f/3,5‑5,6 EZ Pancake tego nie bierz. Z oznaczeniem --> EZ... bo oznaczenie ED występuje w znacznej części obiektywów m4/3. Wersja EZ Pancake jest faktycznie ponoć słabsza optycznie. Coś za coś, w takich gabarytach.

mac91 - Wto 15 Mar, 2016

Znalazłem coś takiego : Olympus OM-D E-M5 + ED 12-50 mm w cenie ~2500 zł....
Czy to były dobry wybór ?

Słyszałem opinię, że Olympus ma małą matrycę i nie polecano mi go. Czy będzie to problematyczne lub po prostu będzie uciążliwe z czasem ?

Jaki inny aparat mógłbym wybrać zamiast tego ? Co osobiście polecacie ?

Ogólnie EM5 przypadł mi do gustu ze względu na stabilizację matrycy oraz uszczelnienie. Podoba mi się też jak aparat :) Chociaż nie miałem go jeszcze w rękach....

muzyk - Wto 15 Mar, 2016

mac91 napisał/a:
Słyszałem opinię, że Olympus ma małą matrycę i nie polecano mi go.

Ta, pytaj się "pana w sklepie" to poleci wiadro kompresji...

Matryca micro 4/3, apsc, ff - wszystko zależy od kasy i potrzeb.
mac91 napisał/a:
Ogólnie EM5 przypadł mi do gustu

Kup. Dobry aparat.

P.S. Polecam ewentualnie Panasonic GX7 w jakimś kicie.
Też dobry, a nawet nieco lepszy momentami.

mac91 - Sro 16 Mar, 2016

Podesłano mi jeden tekst na temat porównania matryc, potem już sam szukałem i trochę się naczytałem o tym.

Rzeczywiście, osobiście po przeczytaniu kilku artykułów, nie widzę wielkiej różnicy pomiędzy micro4/3, a APS-C, oczywiście jeżeli chodzi o moje potrzeby dla których chcę kupić aparat.

muzyk napisał/a:
Matryca micro 4/3, apsc, ff - wszystko zależy od kasy i potrzeb.


Rozumiem, że większe potrzeby = większa kasa :mrgreen:
Ale na to przyjdzie czas :)

Myślę, że zawsze można w razie potrzeby przeskoku, czy ogólnej chęci zmiany zmienić system i nie jest to jakiś wielki problem, chociaż na pewno kosztowny.

Poczytałem parę testów OM-D-E i na prawdę co raz bardziej zaczyna mi odpowiadać ten aparat. Brakuje mi dosłownie paru rzeczy, typu tej lampy wbudowanej (chociaż dają w zestawie doczepianą), oraz kilku bajerów które ma już OM-D-E5 Makr II, jak np. WiFi. Jak już o model wyższy aparat coś ma, to chce się to mieć :p chociaż to zbędne....
Jednak trzeba wybrać jakiś kompromis cena/zastosowania/potrzeby.

WojciechW napisał/a:
Możesz kupić EM-5. Mam tylko taką uwagę, że lepiej go kupić z normalnym obiektywem 14-42 II r, a nie tym skróconym (chyba nazywanym ED). Skrócony obiektyw jest znacznie mniej osrtry dla krótszych ogniskowych i chyba nie można stosować z nim konwertera szerokokątnego. A ten ostatni to całkiem sympatyczne uzupełnienie II r, z którego jestem bardzo zadowolony.


Mógłbyś podać mi jakiś link do obiektywu o którym mówisz ? Chciałbym poczytać też na jego temat, bo ciężko mi znaleźć bez ED... A jak są to najczęściej ED EZ, chyba że to dopisują sprzedawcy żeby mieć więcej słów do wyszukania ;)

avalon napisał/a:
14‑42mm f/3,5‑5,6 EZ Pancake tego nie bierz. Z oznaczeniem --> EZ... bo oznaczenie ED występuje w znacznej części obiektywów m4/3. Wersja EZ Pancake jest faktycznie ponoć słabsza optycznie. Coś za coś, w takich gabarytach.


Czyli lepiej dopłacić trochę i mieć inny obiektyw jako kitowy ?

Na samym początku na pewno będę korzystał z kitowego obiektywu i podejrzewam, że najbliższe na najbliższe wakacje pojedzie ze mną tylko ten kitowy, a chciałbym przywieźć już dobre zdjęcia.
Wiem, że mogę robić jednym obiektywem zdjęcia portretowe, krajobrazu i zbliżenia tylko mija się to z celem. Czy ten obiektyw 14-42 II, o którym pisze WojciechW, będzie wystarczająco uniwersalny ? Czy są po prostu obiektywy typu 'must have' i tyle, jeden do portretu, jeden do krajobrazu i powiedzmy ten kitowy do pstrykania fotek "typowych z wakacji leżąc na plaży" ;)

snufkin - Sro 16 Mar, 2016

Cytat:
Poczytałem parę testów OM-D-E i na prawdę co raz bardziej zaczyna mi odpowiadać ten aparat. Brakuje mi dosłownie paru rzeczy, typu tej lampy wbudowanej (chociaż dają w zestawie doczepianą), oraz kilku bajerów które ma już OM-D-E5 Makr II, jak np. WiFi. Jak już o model wyższy aparat coś ma, to chce się to mieć :p chociaż to zbędne....
Jednak trzeba wybrać jakiś kompromis cena/zastosowania/potrzeby.

To może jednak ten OMD E-M10?
Wbudowana lampa, WiFi, sterowanie z poziomu telefonu/tableta, focus peaking, tryby Live bulb/composite/time to wcale nie są takie niepotrzebne bajery.
Musisz sam zdecydować czy wolisz to, czy trochę lepszą stabilizację i uszczelnienia.

Cytat:
Wiem, że mogę robić jednym obiektywem zdjęcia portretowe, krajobrazu i zbliżenia tylko mija się to z celem. Czy ten obiektyw 14-42 II, o którym pisze WojciechW, będzie wystarczająco uniwersalny ? Czy są po prostu obiektywy typu 'must have' i tyle, jeden do portretu, jeden do krajobrazu i powiedzmy ten kitowy do pstrykania fotek "typowych z wakacji leżąc na plaży" ;)

Do krajobrazu 14 to czasem trochę za wąsko, ale nie jest to jakiś wielki problem i powinien wystarczyć do krajobrazu i tych "typowych z wakacji leżąc na plaży".
Bardziej przydałby się jakiś jasny do portretu, tym bardziej że obiektywy "portretowe" w m43 są o wiele tańsze od tych szerokokątnych.

komor - Sro 16 Mar, 2016

mac91 napisał/a:
Mógłbyś podać mi jakiś link do obiektywu o którym mówisz ?

Polecam skorzystanie z szukajki. Wchodzisz na Optyczne.pl, w menu na górze wybierasz pozycję Obiektywy, w menu Producent wybierasz interesującego Cię producenta (tym razem chodzi o Olympusa), po dokonaniu wyboru menu Model zawęzi się jedynie do produktów wybranego producenta. Zobaczysz tam parę pozycji z ogniskowymi 14-42, w tym taki co na końcu nazwy ma „II R”. Po jego wybraniu dostaniesz się do parametrów, no i będziesz widział pełną nazwę, której możesz potem poszukać na Ceneo czy w wybranym sklepie internetowym. Akurat ten model nie jest przetestowany przez Optycznych, więc nie ma linku do testu. W przypadku niektórych pozostałych będzie dodatkowo link do testu.

muzyk - Sro 16 Mar, 2016

mac91 napisał/a:
Rozumiem, że większe potrzeby = większa kasa :mrgreen:

Nie że większe, tylko konkretne. Bawiąc się FF, nie przeszkadza mi używać aparcików typu GF1, czy GX7. Czasem jakiś 40de się trafi, by poprzez kilka klepnięć lustra kurz oddalić :mrgreen:

mac91 - Sro 16 Mar, 2016

snufkin napisał/a:
Jednak trzeba wybrać jakiś kompromis cena/zastosowania/potrzeby.
To może jednak ten OMD E-M10?
Wbudowana lampa, WiFi, sterowanie z poziomu telefonu/tableta, focus peaking, tryby Live bulb/composite/time to wcale nie są takie niepotrzebne bajery.
Musisz sam zdecydować czy wolisz to, czy trochę lepszą stabilizację i uszczelnienia.


W pierwszej kolejności jak znalazłem serię OM-D-E właśnie ta 10-ka mi najbardziej podeszła, a konkretnie MK II. Jednak brak uszczelnienia oddaliły te plany. Chcę móc robić zdjęcia w różnych warunkach, też w trakcie lekkich opadów, mżawki, porannej rosy czy w warunkach powiedzmy z kurzem, czy piaskiem. Obawiałbym się za bardzo o sprzęt....chyba, że są to błędne obawy ?
Tak czy inaczej wolałbym mieć to uszczelnienie....
Ale również, te dodatki które wypisałeś i teraz dochodzi do wyboru co bardziej będzie mi potrzebne/przydatne :neutral:
Jeżeli chodzi o stabilizację to chodzi mi o to, żeby móc robić zdjęcia z ręki bez przesunięć, wiadomo w jakimś sensownym czasie naświetlania, co do dłuższych niestety zawsze musi być statyw... Więc podejrzewam, że ta z 10-ki byłaby też dobra ;)

Może jakieś rady ?

komor Dzięki, jakoś do tej pory nie zwróciłem uwagi na to. Pewnie dlatego, że zapatrzony byłem tylko w napis "TESTY" :razz:



muzyk napisał/a:
Nie że większe, tylko konkretne. Bawiąc się FF, nie przeszkadza mi używać aparcików typu GF1, czy GX7. Czasem jakiś 40de się trafi, by poprzez kilka klepnięć lustra kurz oddalić :mrgreen:


Ale do tego to już i umiejętności inne i właśnie potrzeby, nawet samych aparatów, co do tego kurzu :razz:

muzyk - Sro 16 Mar, 2016

mac91 napisał/a:
Ale do tego to już i umiejętności inne

Ależ...

zawsze wychodzę z złożenia, że każdy kupuje to co chce.
Możesz sobie nawet średni format za kilkadziesiąt tysięcy euro kupić, jeśli Cię stać.
Umiejętności - owszem. Trzeba się trochę orientować w obsłudze aparatu by różne pstryki uskuteczniać, ale trzeba mieć solidną wiedzę jak robić portrety, ślub itp.
Do tego wszystkiego dochodzi bardzo ważna rzecz: pomysł na zdjęcie - czyli kreatywność, talent.

mac91 - Sro 16 Mar, 2016

Dokładnie, każdy kupi to co chce, ale po co początkującemu taki sprzęt jak napisałeś ? Bo mnie stać ! Pewnie dlatego...
Tutaj umiejętności to o czym mówisz, do tego pomysł na zdjęcie ale również doświadczenie i znajomość sprzętu. Za dużo czynników się robi... :p

No nic, trzeba się zabrać za któryś z nich :)

Korzysta ktoś może z aparatu bez uszczelnienia w wyżej wymienionych przeze mnie warunkach ? Jak to może odbić się na sprzęcie ? Zastanawiam się teraz czy to uszczelnienie jest mi tak bardzo niezbędne...

avalon - Sro 16 Mar, 2016

avalon napisał/a:
14‑42mm f/3,5‑5,6 EZ Pancake tego nie bierz. Z oznaczeniem --> EZ... bo oznaczenie ED występuje w znacznej części obiektywów m4/3. Wersja EZ Pancake jest faktycznie ponoć słabsza optycznie. Coś za coś, w takich gabarytach.


Czyli lepiej dopłacić trochę i mieć inny obiektyw jako kitowy ?[/quote]

Osobiście wolę i wolałem dopłacić i do nowej 5-ki mkII i do 12-40 PRO ale to zupełnie inne pieniądze. I jak zawsze można nieodkrywczo stwierdzić, że coś za coś.
Tutaj test praktyczny starej 5-ki wraz z dwoma kitami, które rozważasz: http://forum.olympusclub....OlyTosterze-%29
Warto zajrzeć do działu Giełda, na forum olympusclub, czasem można wyhaczyć sprzęt w fajnych pieniądzach. Chyba, że w grę wchodzi tylko funkiel nówka ;)

Tutaj dla porównania testy m.12-50 m14-42 na optycznych:
--> http://www.optyczne.pl/25...%87_obrazu.html
--> http://www.optyczne.pl/17...%87_obrazu.html
Choć pisałeś, że w grę wchodzi tylko uszczelniany korpus, więc głupio byłoby nie mieć też uszczelnianego szkła. Tą drogą eliminacji pozostaje Ci wybrać m.12-50 :)

snufkin - Sro 16 Mar, 2016

mac91 napisał/a:
W pierwszej kolejności jak znalazłem serię OM-D-E właśnie ta 10-ka mi najbardziej podeszła, a konkretnie MK II. Jednak brak uszczelnienia oddaliły te plany. Chcę móc robić zdjęcia w różnych warunkach, też w trakcie lekkich opadów, mżawki, porannej rosy czy w warunkach powiedzmy z kurzem, czy piaskiem. Obawiałbym się za bardzo o sprzęt....chyba, że są to błędne obawy ?
Tak czy inaczej wolałbym mieć to uszczelnienie....
Ale również, te dodatki które wypisałeś i teraz dochodzi do wyboru co bardziej będzie mi potrzebne/przydatne :neutral:
Jeżeli chodzi o stabilizację to chodzi mi o to, żeby móc robić zdjęcia z ręki bez przesunięć, wiadomo w jakimś sensownym czasie naświetlania, co do dłuższych niestety zawsze musi być statyw... Więc podejrzewam, że ta z 10-ki byłaby też dobra ;)

Może jakieś rady ?

A jaki chcesz podpiąć obiektyw? Uszczelniany korpus to tylko pół sukcesu. Potrzebny jeszcze uszczelniany obiektyw. A z tym średnio lub nawet kiepsko. Ledwo przeciętny 12-50 lub koszmarnie droga armata 12-40.
Cóż, ja używam OMD E-M10 w górach latem i zimą, w różnych warunkach pogodowych i działa do dziś. Aparaty nie mają jakichś dziur, przez które przelewa się woda. Problem może być dopiero gdy już solidnie leje, ale wtedy trzeba mieć jakiś sensowny powód i pomysł na zdjęcie by wyciągać nawet uszczelniany aparat.

Ja stałem przed podobnym dylematem i wybrałem M10. Uszczelniony M5 kupię dopiero kiedyś w przyszłości, gdy będzie na rynku jakiś sensowny uszczelniony obiektyw.

mac91 - Czw 17 Mar, 2016

snufkin napisał/a:
[...]Cóż, ja używam OMD E-M10 w górach latem i zimą, w różnych warunkach pogodowych i działa do dziś. Aparaty nie mają jakichś dziur, przez które przelewa się woda. Problem może być dopiero gdy już solidnie leje, ale wtedy trzeba mieć jakiś sensowny powód i pomysł na zdjęcie by wyciągać nawet uszczelniany aparat.

Ja stałem przed podobnym dylematem i wybrałem M10. Uszczelniony M5 kupię dopiero kiedyś w przyszłości, gdy będzie na rynku jakiś sensowny uszczelniony obiektyw.


Czyli z tego co napisałeś wynika, że powiedzmy "zwykły" czyli nie uszczelniany aparat da sobie radę właśnie podczas kilku stopniowego mrozu, dużej wilgotności powietrza czy w warunkach gdzie mamy do czynienia z kurzem, pyłem. Oczywiście w ramach rozsądku.
Zimą pewnie nie chodzisz z nim pół dnia w ręku ?

Na przykład chciałbym wyjechać w miejsce gdzie jest gorąco i sucho, czy nieuszczelniony aparat będzie dobrym wyborem ? Może się zdarzyć, że będzie w niektórych miejscach będzie duża wilgotność powietrza i również będzie gorąco, czy taka pogoda nie będzie miała dużego wpływu na nieuszczelniony aparat np. właśnie OM-D-E10 (MK I/II) ?
Ogólnie pewnie, w trakcie takich wycieczek, nie będę miał aparatu cały czas włączonego i w ręku, ale myślę, że na pewno chciałbym pstrykać dużo fotek (jak bateria pozwoli...).
Bardzo chciałbym uniknąć sytuacji, w której mój nowy aparat nie będzie chciał się włączyć czy zostanie uszkodzony......

Wiadomo, przy dużym deszczu na pewno bym go nie wyjął bez odpowiedniej osłony czy też siatki :P


avalon napisał/a:
[...]Tutaj test praktyczny starej 5-ki wraz z dwoma kitami, które rozważasz: http://forum.olympusclub....OlyTosterze-%29
Warto zajrzeć do działu Giełda, na forum olympusclub, czasem można wyhaczyć sprzęt w fajnych pieniądzach. Chyba, że w grę wchodzi tylko funkiel nówka ;)

Tutaj dla porównania testy m.12-50 m14-42 na optycznych:
--> http://www.optyczne.pl/25...%87_obrazu.html
--> http://www.optyczne.pl/17...%87_obrazu.html
Choć pisałeś, że w grę wchodzi tylko uszczelniany korpus, więc głupio byłoby nie mieć też uszczelnianego szkła. Tą drogą eliminacji pozostaje Ci wybrać m.12-50 :)


Niestety link do tego testu praktycznego nie działa, a szkoda, bo idealnie by się przydał :)

Ogólnie chcę kupić nowy aparat, na gwarancji i najlepiej w sklepie stacjonarnym, chociaż to drugie to nie jest wymóg. Jeżeli zamawiając przez internet będzie taniej to pewnie tak to się skończy ;)

Mieć ograniczony dostęp do obiektywów, które są uszczelniane ze względu na ich małą liczbę oraz cenę to nie jest to czego szukam :P . Ale rozumiem, że za takie zachcianki trzeba płacić. Tu widzę będzie większy problem niż myślałem. Bez sensu brać uszczelniane body bez uszczelnionego obiektywu....
Muszę to jeszcze przemyśleć dobrze. Poczekam jeszcze na Wasze odpowiedzi względem użytkowania aparatów w takich warunkach.
Może nie potrzebnie chciałem na siłę mieć to uszczelnienie :grin:

muzyk - Czw 17 Mar, 2016

mac91 napisał/a:
Korzysta ktoś może z aparatu bez uszczelnienia w wyżej wymienionych przeze mnie warunkach ?

Ostatnio miałem GF1 (tytanem uszczelnień to on nie jest) w Alpach.
Owszem, więcej przebywał w plecaku, ale zdarzało się to i owo sfocić na lekkim mrozie, czy przy opadach śniegu.

Zero problemów.
Baterie zapasowe oczywiście w ciepłym miejscu.

snufkin - Czw 17 Mar, 2016

mac91 napisał/a:
Czyli z tego co napisałeś wynika, że powiedzmy "zwykły" czyli nie uszczelniany aparat da sobie radę właśnie podczas kilku stopniowego mrozu, dużej wilgotności powietrza czy w warunkach gdzie mamy do czynienia z kurzem, pyłem. Oczywiście w ramach rozsądku.
Zimą pewnie nie chodzisz z nim pół dnia w ręku ?

Na przykład chciałbym wyjechać w miejsce gdzie jest gorąco i sucho, czy nieuszczelniony aparat będzie dobrym wyborem ? Może się zdarzyć, że będzie w niektórych miejscach będzie duża wilgotność powietrza i również będzie gorąco, czy taka pogoda nie będzie miała dużego wpływu na nieuszczelniony aparat np. właśnie OM-D-E10 (MK I/II) ?
Ogólnie pewnie, w trakcie takich wycieczek, nie będę miał aparatu cały czas włączonego i w ręku, ale myślę, że na pewno chciałbym pstrykać dużo fotek (jak bateria pozwoli...).
Bardzo chciałbym uniknąć sytuacji, w której mój nowy aparat nie będzie chciał się włączyć czy zostanie uszkodzony......

Wiadomo, przy dużym deszczu na pewno bym go nie wyjął bez odpowiedniej osłony czy też siatki :P

Byłem zimą na większości szczytów Tatr, gdzie temperatura daleka jest od "kilku stopniowego mrozu" :) Latem w Dolomitach, w Alpach gdzie nisko gorące lato, wyżej totalna zima.
Oczywiście w ręku nie mam ciągle aparatu bo ręce zajęte, ale problemu z używaniem nie ma. Mam albo w kieszeni, albo w małej torbie przy uprzęży. Głównie z tego powodu wybrałem system m43.
Zresztą widziałem jak masa ludzi używała nieuszczelnianych lustrzanek (ale te są w takich warunkach bardzo nieporęczne), kompaktów i jakoś wszystko działało. Ważne by przy gwałtownej różnicy temperatur (np. wejście zimą do schroniska) aparat był w szczelnym opakowaniu.

Gorący i suchy klimat też raczej nie jest większym problemem.
Najgorsze są bardzo wilgotne i gorące tropiki lub jakiś bardzo drobny pył o konsystencji popiołu. Wtedy uszczelnienia są niemal nieodzowne.

Oczywiście zawsze jest jakieś ryzyko przy nieuszczelnionym ale większość aparatów, które widać u ludzi to te bez uszczelnień.
No i tak jak pisałem wcześniej, gdyby był jakiś solidny i koniecznie mały uszczelniony obiektyw to wybrałbym E-M5. Ale z braku takowych na razie używam E-M10 bo i tak podpinam nieuszczelniane obiektywy.

Sam musisz podjąć decyzję bo chociaż małe, to teoretycznie jakieś ryzyko zawsze jest przy niesprzyjających warunkach.

RB - Czw 17 Mar, 2016

mac91 napisał/a:

Czyli z tego co napisałeś wynika, że powiedzmy "zwykły" czyli nie uszczelniany aparat da sobie radę właśnie podczas kilku stopniowego mrozu, dużej wilgotności powietrza czy w warunkach gdzie mamy do czynienia z kurzem, pyłem. Oczywiście w ramach rozsądku.
Zimą pewnie nie chodzisz z nim pół dnia w ręku ?


Zimą do -20. Działały. Nawet mi w śnieg wpadły, nawet nie raz czy dwa. Na szczęście było zimno, nie była to śnieżna breja :-)

Swego czasu zdarzyło mi się dłużej przemieszkiwać w Azji płd-wsch. Od kwietnia do października 100% wilgotności +30. Działały. Inna sprawa czy w takich warunkach będziesz chciał w ogóle gdzieś się ruszać ;-) a jak tak to jak intensywnie.
(Jak tam leje, to bardziej interesujesz się jak tu nie spłynąć, niż jak foty robić...)
Problem w tych warunkach:
przechowaniu tego: przyjaciele stamtąd polecali mi to przechowywać na dłużej gdy nieużywany w szczelnych workach z pochłaniaczem wilgoci (tam to normalnie dostępne kulki które sie co jakiś czas wypraża), by nie zapleśniał - really, kolega pokazał mi swego czasu pleśń na matówce Nikona f50 po miesiącu trzymania bez worka. Metoda na worek jest OK, wsadzasz na noc do worka, w dzień używasz.
Wychodzeniu z klimatyzowanych (tam zazwyczaj naprawdę ostro) środków komunikacji :-) Paruje optyka. Od zewnątrz. Od środka teoretycznie mogłoby w odwrotną stronę, ale nie spotkało mnie to.

Aparaty były nieuszczelnione, cyfrowe i analogowe lustrzanki i niekoniecznie, raczej średni, średnio niższy segment. Optyka nieuszczelniona.

Na pustyni byłem daaawno (tak ze 20 lat temu...), jeszcze z Zenitem. Zepsuł się (dzień przed wizytą w Petrze...). Ale ten drań się psuł pi razy drzwi co rok, dość regularnie. Wtedy poszła akurat migawka. Naprawili.

Jar - Czw 17 Mar, 2016

Mróz (w granicach rozsądku) nie jest żadnym problemem, poza kwestią czestej wymiany baterii, co akurat(mam nadzieję) jest oczywiste. Natomiast uważać trzeba, i to poważnie) na kondensację po wniesieniu aparatu do ciepłego wnętrza. Lepiej go wtedy nie wyjmować przez 20-30 minut z torby, a najlepiej wsadzić na ten czas w plastikowy worek bezpośrednio przed wejściem. Oczywiście mówimy o kamerze, która przebywała godzinami na mrozie, a nie została wyniesiona na 5 minut na zewnątrz.
Bardziej obawiałbym się piachu na plaży czy pustyni podczas wiatru czy wilgoci w ciepłych krajach gdy jest naprawdę wilgotno, typu jakieś opady monsunowe albo dżungla. Tyle tylko, że uszczelniany aparat/obiektyw pomoże tylko na to pierwsze, bo wilgoć i tak się do środka dostanie -aparat musiałby być gazoszczelny, aby para wodna nie przedostała się do środka. Kwestia wystarczająco długiej ekspozycji w środowisku j.w. te uszczelnienia chronią jedynie przed zalaniem, kondensację pary wodnej z powietrza mogą jedynie ograniczyć (co z resztą czasem jest zupełnie wystarczające w praktyce)
Dlatego kwestią uszczelnień przejmowałbym się wyłącznie wtedy gdy zamierzasz:
-aktywnie robić zdjęcia w trakcie intensywnego opadu lub bardzo częstych opadów
-fotografować na pustyni/plaży/ innych warunkach silnego zapylenia i na wietrze.
Poza tymi przypadkami starczy zwykłe rutynowe bhp. Czyli staramy się na tej plaży czy w ulewie nie zmieniać obiektywów, w deszcz chowamy bezpiecznie aparat, zdjęć raczej nie robimy (chyba że czasem podczas mżawki, a nie ulewy) lub z osłoniętego przed opadem miejsca. Jeśli przeżyliśmy z aparatem schowanym gdzieś na wierzchu (np. pod kurtką) solidną zlewę lub mimo lekkiego opadu fotografowaliśmy, po przybyciu do cywilizacji/na kwaterę aparat suszymy. Wielokrotnie po bardzo mokrej wycieczce wycierałem zamoczony kroplami deszczu aparat chusteczkami do nosa, albo (na wszelki wypadek) suszyłem go na parapecie i jest O.K.
Ale ogólna zasada jest taka, że generalnie staramy się aparatu nie zamoczyć deszczem, czy bryzgami wody z innych źródeł. Kwestia uwagi i staranności, bo przykre konsekwencje mogą być. Uszczelnienia mogą pomóc, ale nie są niezbędne, chyba, że musisz koniecznie robić zdjęcia w warunkach jak opisane wyżej.
Pozdrawiam
-J.

mac91 - Czw 17 Mar, 2016

Super ! Dokładnie o takie historie mi chodziło :)

Zazdroszczę :grin:
snufkin napisał/a:
[...]Latem w Dolomitach, w Alpach[..]]

RB napisał/a:
[...]przemieszkiwać w Azji płd-wsch[...]


A jeżeli chodzi o pustynię, to mam nadzieję być w wakacje, nie wiadomo tylko czy będzie można jechać w te kierunki :P Na pustyni na pewno będę chciał coś popstrykać ;)

Tak czy inaczej, Wasze doświadczenia wykluczają potrzebę posiadania tego uszczelnienia. Dlatego wolę zrezygnować z niego na rzecz innych 'dodatków'.

Przeczytałem już sobie testy OM-D-EM10 MK I oraz MK II, porównałem te dwa aparaty i niestety nie wynikło z tego, który byłby lepszym wyborem. W jednej części MK I jest lepszy, w innej MK II. Może któryś z użytkowników się wypowie ? Snufkin ?
Jeżeli nie patrzeć na parametry wewnętrzne, to MK II podszedł mi bardziej ze względu na rozmieszczenie przycisków :P Przynajmniej na zdjęciach....

Macie jakieś sprawdzone sklepy z których kupować, a których się wystrzegać ?

snufkin - Czw 17 Mar, 2016

Ja OMD E-M10 Mk II nigdy w ręku nie miałem, więc ciężko coś konkretniej powiedzieć.

Moim subiektywnym zdaniem:
Mi się bardziej podoba nowsza wersja, lepszy wizjer, elektroniczna migawka i prawdopodobnie trochę lepsza ergonomia. Jest tez trochę lepsza stabilizacja, ale to już mniej dla mnie istotna różnica niż te poprzednio wymienione.
W starszej wersji zawsze przeklinam beznadziejny włącznik, którego bardzo ciężko użyć w rękawicach. W nowszej wersji (na zdjęciach) wygląda on sensowniej. Przynajmniej w teorii. Podobnie jak kółka sterujące, w starszej wersji czasem przez nieuwagę można coś przestawić i co jakiś czas na bieżąco kontroluję ustawienia. Możliwe, że to poprawili bo te rolki są już inne w Mk II.

Ja w Polsce nie kupuję sprzętu foto bo Olympus ma w Polsce złodziejskie ceny. W innych krajach zawsze znajdowałem zdecydowanie taniej.

Cytat:
Na pustyni na pewno będę chciał coś popstrykać ;)

Otwierasz torbę, wyciągasz aparat, robisz zdjęcia, chowasz aparat, zamykasz torbę.
W przypadku burzy piaskowej - nie wyciągasz ;)

RB - Czw 17 Mar, 2016

mac91 napisał/a:

Przeczytałem już sobie testy OM-D-EM10 MK I oraz MK II, porównałem te dwa aparaty i niestety nie wynikło z tego, który byłby lepszym wyborem. W jednej części MK I jest lepszy,

W jakiej?

mac91 - Pią 18 Mar, 2016

RB napisał/a:
mac91 napisał/a:

Przeczytałem już sobie testy OM-D-EM10 MK I oraz MK II, porównałem te dwa aparaty i niestety nie wynikło z tego, który byłby lepszym wyborem. W jednej części MK I jest lepszy,

W jakiej?


Zaczerpnięte z testu Optyczne.pl
Optyczne.pl napisał/a:

Jakość obrazu i szumy w RAW

Ocena jakości zdjęć w surowym formacie pokazała, że E-M10 Mark II pozostaje niestety nieco w tyle za swoim poprzednikiem. Zarówno na wycinkach zdjęć scenki, jaki i w pomiarach można zauważyć (szczególnie na wyższych czułościach), że stary E-M10 szumi w mniejszym stopniu niż jego następca.[..]


Egronomia, to kwestia gustu.

Gdzieś jeszcze widziałem komentarze, że jest gorzej spasowany niż poprzednik oraz jakość materiałów mogłaby być większa. Niestety nie mogę tego odnaleźć....Więc nie można tego traktować jako wyrocznię.

Ogólnie w teście Optyczne.pl wypadł lepiej niż poprzednik.

Optyczne.pl napisał/a:
Podsumowując test E-M10 Mark II można stwierdzić, że niemal we wszystkich kategoriach prezentuje on wyższy lub porównywalny poziom do poprzednika. [...]


Może ktoś jest użytkownikiem MK II ? I mógłby coś dodać od siebie ? ;)

Chyba, już powoli zapada decyzja. Myślę OM-D-EM10 MK II będzie dobrym wyborem :D Chyba, że nie uda się znaleźć nigdzie w dobrej cenie z obiektywem to MK I też będzie dobrym wyborem :)

Do tego jakiś fajny kitowy obiektyw dobrze byłoby mieć.
Z testów wcześniej wymienionych lepiej wypada M.Zuiko Digital 14-42 mm f/3.5-5.6 ED i jakoś bardziej mi podchodzi po przeczytaniu obu testów.

snufkin Piszesz, że kupujesz poza granicami, masz jakiegoś sprawdzonego dostawcę ?
Może podesłałbyś mi wiadomość prywatną ze sklepami, o ile oczywiście to nie tajemnica :)

Może ktoś widział gdzieś OM-D-EM10 MK II z 14-42 w dobrych cenach ? :)

RB - Pią 18 Mar, 2016

mac91 napisał/a:


Zaczerpnięte z testu Optyczne.pl
Optyczne.pl napisał/a:

Jakość obrazu i szumy w RAW

Ocena jakości zdjęć w surowym formacie pokazała, że E-M10 Mark II pozostaje niestety nieco w tyle za swoim poprzednikiem. Zarówno na wycinkach zdjęć scenki, jaki i w pomiarach można zauważyć (szczególnie na wyższych czułościach), że stary E-M10 szumi w mniejszym stopniu niż jego następca.[..]




A popatrzyłeś jakie to są różnice?
Jak nie to popatrz:
http://tinyurl.com/h82rwbc

I daj sobie święty spokój z analizowaniem róznic w obrazowaniu między nimi. To są mega...duperele.

mac91 - Sob 19 Mar, 2016

[quote:RB]A popatrzyłeś jakie to są różnice?
Jak nie to popatrz:
http://tinyurl.com/h82rwbc

I daj sobie święty spokój z analizowaniem róznic w obrazowaniu między nimi. To są mega...duperele.[/quote]

Można dojrzeć nieznaczne różnice, jednak są one nikłe i jednak, na dość sporym powiększeniu ;)
Masz rację, lepiej dać sobie z tym spokój.

Teraz trzeba szukać gdzie takie rzeczy w dobrej cenie kupować :D

mareko - Sro 22 Cze, 2016

Witam, odświeżę trochę temat. :wink:
Szukam aparatu zwłaszcza do zdjęć w podróży, a więc krajobrazy, zabytki, ale również zdjęcia portretowe na tle budynku, krajobrazu, zdjęcia w ruchu to rzadkość, więc na to się nie nastawiam. Dopiero zaczynam moją przygodę z fotografią, więc potrzebuję Waszej rady (za którą z góry dziękuję).
Zależy mi przede wszystkim na dobrej jakości zdjęć oraz niezbyt dużych gabarytach aparatu.
Mój budżet to 1800-2000 zł i nie chciałbym go przekroczyć.
Wstępne efekty moich poszukiwań wskazywały na Panasonic Lumix DMC-GF6 + 14-42mm + 45-150mm (niecałe 1800 zł), następnie nasunęły mi się:
- Olympus PEN E-PL6 + 14-42mm II + 40-150mm (ok. 1900 zł),
- Olympus PEN E-PL5 + 14-42mm + 40-150mm (ok. 1900 zł),
- Fujifilm FinePix X-A1 + 16-50mm (ok. 1900 zł),
- Fujifilm FinePix X-M1 + 16-50mm (ok. 1800 zł).

Czy to dobry trop czy może pobłądziłem? Co sądzicie?

WojciechW - Czw 23 Cze, 2016

W pierwszym podejściu odrzuciłbym pozycje 2 i 4, a zostawiłbym 1 i 3.

Zauważyłbym, że zestawy Olków zawierają zestaw dwu obiektywów podstawowych obsługującym w sumie szerszy zakres ogniskowych, natomiast Fuji oferowane są w podobnej cenie tylko z jednym obiektywem podstawowym przesuniętym w stronę krótszych ogniskowych. To ostatnie jest też bardzo atrakcyjne, choć do Olków z obiektywem 14-42 II można dokupić dobrze dopasowany konwerter szerokokątny. Można też (w przeciwieństwie do Fuji) dokupić wizjer elektroniczny.

Ale jak ktoś nie ma za dużych potrzeb w zakresie zdjęć z długą ogniskową to może wybrać Fuji. W końcu ma większą matrycę APSC.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

RB - Czw 23 Cze, 2016

WojciechW napisał/a:
W pierwszym podejściu odrzuciłbym pozycje 2 i 4, a zostawiłbym 1 i 3.


szczerze mówiąc nie rozumiem ni w ząb czemu zamiast M1 z fuji matrycą x-trans nalezy kupować "normalnomatrycowego" A1... szczególnie gdy M1 jest na dodatek tańszy.
Poza matrycą to jest w zasadzie to samo, a matryca X-trans jest nieco fajniejsza moim skromnym zdaniem.

Jak Fuji to z tych dówch X-M1. Szczególnie, gdy nie trzeba do lepszej matrycy dopłacać a wręcz przeciwnie... :wink:

WojciechW - Czw 23 Cze, 2016

RB Moje wskazanie na X-A1 wyniknęło z wyższej punktacji w tutejszych testach (lepszy AF i wyższa rozpiętości tonalna), przy dość zbliżonej cenie zestawów wymienionych przez kol. mareko. Ale twoja rada ma jak widać swoje umotywowanie.

Chyba mniejsze wątpliwości dotyczą Olka E-Pl6, który jest nowszy i trochę poprawiony w stosunku do E-Pl5. Ponadto moim zdaniem lepiej jest jednak kupić zestaw z normalnym obiektywem 14-42 II.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

mareko - Czw 23 Cze, 2016

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Rozumiem, że Lumix DMC-GF6 to niższa półka i świadomie o niej nie piszecie?
Jeżeli chodzi o E-PL6 i E-PL5, to takie też wnioski nasunęły mi się po kilku przeczytanych artykułach. Jednak w tej dziedzinie wolałem się na swoim zdaniu nie opierać :wink:
Porównując Olympusy i FujiFilm sugerowałem się porównaniem m.in. tu: TU Niestety testu E-PL6 nie ma.
Wygląda na to, że E-PL5 został odrzucony.
Posiłkowałem się też porównaniem typowo sprzętowym, np. porównanie
Możecie troszeczkę rozjaśnić porównanie matryc Fuji i Olympusa E-PL6? W sensie, jak to się przekłada na wykonywanie przeze mnie zdjęć?

RB - Czw 23 Cze, 2016

WojciechW napisał/a:
RB Moje wskazanie na X-A1 wyniknęło z wyższej punktacji w tutejszych testach (lepszy AF i wyższa rozpiętości tonalna), przy dość zbliżonej cenie zestawów wymienionych przez kol. mareko. Ale twoja rada ma jak widać swoje umotywowanie.


Tutejszą punktację warto rozpatrywać wiedząc, ze akurat zasady punktowania rozpiętości tonalnej uległy dość istotnej zmianie i dlatego bezpośrednie porównywanie po punkcikach tego parametru nie ma tu najzwyczajniej najmniejszego sensu gdy jeden test jest sprzed zmiany a drugi po zmianie.
Info o zmianie jest np tutaj na samym dole strony:
http://tinyurl.com/hebbjsv

matryca x-trans w takim X-E2 to to samo co w X-M1. To takie info dla miłośników porównań punktowych...

Poza tym, ...warto oprócz punktów przeczytać też test... tam jest nieco porównań tych bardzo podobnych aparatów.


Natomiast zdjęcia z X-transa i z A1 można porównać choćby na do bólu znanym wszystkim dpreview.
http://tinyurl.com/zwavlvk
Przy okazji zdjęcia z epl5 (epl6 to jest w zasadzie to samo, poza kilkoma duperelami o których tutaj: http://www.optyczne.pl/58...PEN_E-PL6.html) oraz z gx7.

IMO róznice widać (nie są drastyczne). Co komu bardziej odpowiada - można wybrać.
A1 też produkuje bardzo ładne fotki.




mareko napisał/a:
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Rozumiem, że Lumix DMC-GF6 to niższa półka i świadomie o niej nie piszecie?

Niższa, nie niższa... to dość uproszczony pod względem sterowania aparat, ogólnie żadna mecyja jak na dziś. Nie dałbym za niego 1800 gdy jest taka konkurencja i tyle.


mareko napisał/a:
Niestety testu E-PL6 nie ma.

To samo co do większości spraw co epl5. Nowszy soft, parę dorzuconych rzeczy i tyle. Jak nie trzeba dopłacać to po co brać starszego?

mareko napisał/a:

Możecie troszeczkę rozjaśnić porównanie matryc Fuji i Olympusa E-PL6? W sensie, jak to się przekłada na wykonywanie przeze mnie zdjęć?

Najprościej - Fuji robi jedne z najfajniejszych plików jpg prosto z aparatu. Olympusy też złe nie są, ale trochę wolałbym Fuji.
Natomiast ewentualna rozbudowa Fuji jest mimo wszystko sprawą droższą niż rozbudowa systemu m4/3. A obiektywy są dość istotną sprawą w fotografii. Te zestawowe to takie jakby nieco szaraczki...
Ja mam m4/3 bo na Fuji mnie po prostu nie stać :-)

fides - Pią 24 Cze, 2016

Olympus E-PL5 i EPL6 mają dość uciążliwą dla podróżnika cechę -brak wbudowanej lampy błyskowej.

Do Fuji "drugi obiektyw dla amatora" -czyli tele zoom 55-230mm wcale nie jest taki drogi.
Od razu lepiej go kupić w zestawie http://www.euro.com.pl/ko...rny-torba.bhtml

mareko - Pon 27 Cze, 2016

Fakt, w Fuji są lampy wbudowane, ale patrząc na testy odnoszę wrażenie, że są mniejszej mocy niż i tak niezbyt mocna lampa zewnętrzna dołączana do Olympusa.
Nie wiem jakie to będzie miało dla mnie znaczenie, ale Olympus posiada stabilizacje matrycy, Fuji natomiast nie.
Na korzyść Olympusa przemawia chyba również rozbudowany tryb wideo.
Fujifilm x-a1 i x-m1 wygrywają jakością zdjęć w JPEG, przynajmniej tak to wygląda w testach i tak Wy twierdzicie, więc ufam Wam na słowo.
Muszę się chyba przejść sklepu i zobaczyć jak Olympus i x-m1 lezą w dłoni, może to mi pomoże w decyzji.

RB - Pon 27 Cze, 2016

mareko napisał/a:

Nie wiem jakie to będzie miało dla mnie znaczenie, ale Olympus posiada stabilizacje matrycy, Fuji natomiast nie.


Prawie wszystkie zoomy systemu XF są stabilizowane (wyjątkiem AFAIR 16-55 mm f/2.8 R LM WR).
Jeśli więc nie celujesz w stałoogniskowe lub we wspomnianego wyżej zooma... to samo oceń jakie ma to znaczenie.

Jar - Wto 28 Cze, 2016

Jeśli mareko zamierza eksploatować wyłącznie zoomy, to temat stabilizacji w korpusie jest pomijalny.
Ale: Ze swojej praktyki foto-turystycznej wiem, że jasne, krótkie stałki są bezcenne podczas zwiedzania zamkniętych obiektów. Bez stabilizacji jednak może być i tak za mało światła do robienia zdjęć z ręki. Tutaj stabilizacja w aparacie jest bezcenna, bo często te wnętrza są naprawdę słabo oświetlone (jak na wnętrza właśnie). To był np. dla mnie jeden z głównych powodów wyboru Olka swego czasu.
Pozdrawiam
-J.

fides - Wto 28 Cze, 2016

Jar napisał/a:
Ze swojej praktyki foto-turystycznej wiem, że jasne, krótkie stałki są bezcenne podczas zwiedzania zamkniętych obiektów.

-O jakich jasnych, krótkich stałkach mowa -tej http://www.ceneo.pl/24291419
czy tej http://www.skapiec.pl/sit.../13914532#ceny?

mareko - Wto 28 Cze, 2016

RB napisał/a:
Prawie wszystkie zoomy systemu XF są stabilizowane (wyjątkiem AFAIR 16-55 mm f/2.8 R LM WR).


Nie wiem, czy dobrze rozumiem, zoomy systemu XF to są obiektywy Fuji (z wyjątkiem wymienionego przez Ciebie i obiektywów stałoogniskowych)? I mają one stabilizację na poziomie obiektywu? Jeżeli tak, to czy jest ona lepiej/gorzej działająca od stabilizacji w aparacie? Czy może trudno ocenić?

Jeżeli natomiast chodzi o takie obiektywy stałoogniskowe jak wymienił fides, to raczej nie przewiduję wydać takiej kwoty na pojedynczy obiektyw (chyba, że tylko tak teraz mówię, jak się w to nie wkręciłem :wink: ).

fides - Wto 28 Cze, 2016

mareko, tak myślałem.

Jest jeszcze bez autofokusu http://www.ceneo.pl/31192...YAOTnV-LTDAhQO0

RB - Wto 28 Cze, 2016

mareko napisał/a:
RB napisał/a:
Prawie wszystkie zoomy systemu XF są stabilizowane (wyjątkiem AFAIR 16-55 mm f/2.8 R LM WR).


Nie wiem, czy dobrze rozumiem, zoomy systemu XF to są obiektywy Fuji (z wyjątkiem wymienionego przez Ciebie i obiektywów stałoogniskowych)? I mają one stabilizację na poziomie obiektywu? Jeżeli tak, to czy jest ona lepiej/gorzej działająca od stabilizacji w aparacie? Czy może trudno ocenić?

Jeżeli natomiast chodzi o takie obiektywy stałoogniskowe jak wymienił fides, to raczej nie przewiduję wydać takiej kwoty na pojedynczy obiektyw (chyba, że tylko tak teraz mówię, jak się w to nie wkręciłem :wink: ).


Obiektywy pasujące do Fuji X-M1 czy X-A1 (ogólnie do bezkusterkowych Fuji) to system XF, włącznie ze stałoogniskowymi i z tym jednym nieszczęsnym 16-55 mm f/2.8 R LM WR.

Ale prościej - zoomy pasujące do bezlusterkowych korpusów Fuji mają stabilizację (z wyjątkiem jednego, który kosztuje circe about 4 tysiące złotych). Stałoogniskowe obiektywy pasujące do tych korpusów stabilizacji nie mają.

Lepiej czy gorzej działa w korpusie czy obiektywie - to nie jest żadna reguła, zmienia się zależnie od modelu obiektywu i z czym porównujesz. A ta w EPL5 czy 6 działa przyzwoicie, ale znowu żadnym cudem nie jest, choć stabilizuje OK. Nowe Olympusy typu OMD em5II czy 10II mają wyraźnie wydajniejsze stabilizacje. Ale wracając do obiektywów - IMO stabilizacja w obiektywach jest ogólnie rzecz biorąc zdecydowanie wystarczająco działająca. Bez tego też zresztą całkiem nietrudno zrobić nieporuszone zdjęcie.

Ale patrzmy na wszystko w odpowiednich proporcjach - w normalnej fotografii stabilizacja to zaledwie miły dodatek, a nie najważniejszy punkt programu. Moim zdaniem kupując korpus E-PL6 nie odczujesz żadnej funkcjonalnej różnicy jeśli chodzi o stabilizację względem ewentualnie zakupionego X-M1.
Jak się znowu "wkręcisz" i wydasz mnooostwo pieniedzy na niestabilizowane obiektywy Fuji to będziesz już co najwyżej rozpatrywał brak stabi w pewnych przypadkach jako pomniejszą niedogodność.

Ty może bardziej weź pod uwagę jakie obrazki Ci się bardziej podobają - z m4/3 czy z Fuji, czy chcesz wizjer (można kupić jeszcze korpusy z wizjerami za wyraźnie mniej niż 2 tys - Pana G5 i G6 - a to jest naprawdę przydatna rzecz, bo nierzadko na ekranie w słońcu nie widdać za wiele), czy rozważasz zakup kiedyś jakiś obiektywów i na ile będą Cię obchodziły róznice w cenie między tymi do Fuji a tymi do mikro 4/3.

Jar - Sro 29 Cze, 2016

fides napisał/a:
-O jakich jasnych, krótkich stałkach mowa -tej http://www.ceneo.pl/24291419
czy tej http://www.skapiec.pl/sit.../13914532#ceny?


fides, na myśli miałem np. 17/1.8 Olka, czy 14/2.5 albo 20/1.7 Panasa. Sam mam pierwsze dwa. Ten Olkowy jest dość drogi jako nowy, ale używane można czasem dostać w rozsądnych cenach. To ostatnie dotyczy też 20-tki, a 14-tka na wtórnym rynku jest już bardzo tania jak na m4/3 w ogóle. Do listy dodaj jeszcze 15/1.7, ten podobnie jak 17-tka do tanich nie należy.
W dłuższych ogniskowych też masz całkiem ładny wybór, np. 25/1.7.
Pozdrawiam
-J.

mareko - Pon 25 Lip, 2016

Dzięki za pomoc, chwilę się nie odzywałem.
Zdjęcia wykonane Fuji wyglądają ostrzej; czasem mam wrażenie, że aż nienaturalnie ostro (nie powiem jednak, że zdjęcia wyglądają źle).
Załóżmy, że wybrałbym Olympusa E-PL6, znalazłem w ramach założonego budżetu Olympusa E-P5 (LINK). Z tego co czytałem, to jest to aparat klasę lepszy, mieści się w moim budżecie, więc pomyślałem, że czemu nie on. Zwłaszcza, że mógłbym dokupić w przyszłości wizjer VF-4.
Czy Waszym zdaniem, jako bądź co bądź amator, odczuję różnicę między E-PL6 i E-P5?

T.B. - Wto 26 Lip, 2016

Nie ma znaczenia - amator, czy nie amator.
E-P5 i E-PL6 mają ten sam system obrazowania (matryca, procesor obrazu), więc różnicy w obrazkach nie będzie. E-P5 ma co nieco więcej - np. 5-osiowa stabiizacja (vs 2-osiowa), wbudowana lampa i nie wiem, co tam jeszcze. Za to E-PL6 kupisz w cenie nawet nieco niższej z dodatkowym obiektywem 40-150 mm. Musisz sobie to sam przemyśleć.

TS - Wto 26 Lip, 2016

Myślę, że skoro wzięcie do ręki E-P5 i E-PL6 nie rozstrzyga, a różnice w specyfikacji nic nie mówią, to wystarczy ten prostszy korpus...

Zresztą ja bym w ogóle nie pakował się w przerośnięte korpusy bez wizjera, tym bardziej, że i tak chcesz go dokupić. Olympus też porzucił linię E-Px. Jeśli ma być bardziej zaawansowany Olek niż E-PL6 to moim zdaniem E-M10 (wersja I lub II). Tak, E-P5 ma lepszą stabilizację (błędnie przez marketing nazywaną ,,5-osiową'' i odnoszoną do ,,2-osiowej''), ale nie jest to różnica dramatyczna.

T.B. - Wto 26 Lip, 2016

Dlaczego błędnie nazywaną?
Albo ją ma, albo jej nie ma. A jak ma, to ma.
Chyba, że chciałbyś mówić: dwupłaszczyznową + trzyosiową.
Albo: wokół trzech osi i jeszcze wzdłuż dwóch z nich.
Albo: pięciowymiarową? (to byłoby najbardziej "naukawe")
Tylko po co?

("Fotografia analogowa" też nie istnieje tak, jak w powszechnym rozumieniu tego określenia - a wielu ją robi. Na optyczne.pl poświęcono jej cały dział.)

[ Dodano: Wto 26 Lip, 2016 17:59 ]
Eureka!
(Ale na kanapie, nie w wannie.)
Stabilizacja dla pięciu stopni swobody - to jest to :!:
Tylko która fotografa to zrozumie?

TS - Wto 26 Lip, 2016

T.B. napisał/a:
Eureka!
(Ale na kanapie, nie w wannie.)
Stabilizacja dla pięciu stopni swobody - to jest to :!:
Tylko która fotografa to zrozumie?


Właśnie tak :) Skrótowo można nazwać 5-ruchową lub 5-stopniową (wiem, że stopnie będą kojarzyć się ze stopniami skuteczności w jednostce EV, ale generalnie stopnie kojarzą się też ze stopniami temperatury czy miary kąta, więc można spojrzeć szerzej).

Po co? Tak tylko wspomniałem, żeby zwrócić uwagę na różnicę między tymi stabilizacjami. Ale może faktycznie trzeba przyjąć taki nowomodny język. Tak jak nowe rozwiązania techniczne nazywa się teraz nowymi technologiami, choć technologia to sposób produkcji czegoś, a nie efekt końcowy, czyli urządzenie lub oprogramowanie.

mareko - Pon 01 Sie, 2016

Przekonałem się do Olympusa OM-D E-M10, miałem go w rękach i jestem praktycznie na niego zdecydowany.
Możecie mi pomóc z wyborem wersji (obiektywu)?
Czym różnią się obiektywy z tych dwóch ofert?
- Pierwsza
- Druga

T.B. - Wto 02 Sie, 2016

Obiektyw 14-42 EZ jest (chyba) mniejszy i na tym kończą się jego zalety.
Optycznie - mówią, że jest gorszy i nie wiem, czemu tak drogo.
14-42 też jest mały, chociaż plackiem nie jest.
Brałbym pierwszy.
(Elektryczny zoom w 14-42 EZ dla mnie nie jest zaletą.)

Ale - w razie czego -wybór należ do Ciebie.

Jar - Wto 02 Sie, 2016

Też czytałem opinie o marnej jakości 14-42 EZ, ale to tak kątem oka i nie umiem rzetelnie ocenić. Wolałem więc nie pisać.
ALE: pozostaje kwestia elektrycznego napędu zooma. To jest ogromny pożeracz baterii. W aparacie przeznaczonym do turystyki na łonie natury wybór obiektywu z elektrycznym zoomem jest wg. mnie dużą pomyłką. Pamiętam swoją przesiadkę z kompakta na bezlustro -różnica w praktycznej wydajności baterii była kolosalna, nie do wyjaśnienia np. pojemniejszą baterią. Przy zachowaniu tej samej mniej więcej "taktyki" robienia zdjęć, włączania i wyłączania aparatu. Szczególnie te ostatnie czynności są prądożerne w elektrycznych zoomach, bo zawsze towarzyszy im wysuwanie i parkowanie obiektywu.
Pozdrawiam
-J.

Lelo - Czw 15 Wrz, 2016

Znajomi polecają Panasonic Lumix DMC-GF7 , można kupić z obiektywem za 1600 zł, warto ?? Do zdjęć auto na wakacje, oraz poczatku przygody z fotografią.
WojciechW - Czw 15 Wrz, 2016

Zawsze dobrze jest porównać testy, najlepiej pochodzące z tego samego źródła:
http://www.photozone.de/m43/885_olympus1442f3556ez
http://www.photozone.de/m...pus1442f3556iir

Jak można zobaczyć photozone.de dał wyższą ocenę vrII. W szczególności z ich testów wynika lepsza zdolność rozdzielcza vr ii dla krótszych ogniskowych, a z kolei na dłuższym końcu EZ zachowuje się przyzwoiciej.

Kupując obiektywy zwykle opierałem się bardziej na opiniach photozone.de niż tutejszych. Photozone ma testy większej liczby obiektywów i chyba nie trafiają do nich te gorsze egzemplarze.

Pozdrawiam,
WojciechW

Barnie90 - Nie 18 Gru, 2016

Cześć wszystkim,

jestem nowicjuszem chętnym do rozpoczęcia swojej przygody w świecie fotografii, z nadziejami na opanowanie rzemiosła na poziomie ambitnego amatora.

Choć pewnie dobre i ładne zdjęcia można robić choćby tanim smartfonem, chciałbym zacząć od sprzętu z wymienną optyką, możliwością robienia zdjęć w RAW i manualnego ustawiania parametrów ekspozycji.

Pierwszym moim pomysłem była (oczywiście) lustrzanka, ale znajomy siedzący nieco dłużej w temacie zaproponował mi rozejrzeć się także za bezlusterkowcami.

Kieruję zatem pytanie do Was, przyjaciele. Co moglibyście polecić komuś takiemu jak ja, w cenie od 2 do 2,5 tysiąca złotych polskich? Preferowane są zestawy z obiektywem. Dobrze, gdyby aparat miał stabilizację matrycy (lub dobry wybór obiektywów ze stabilizacją) oraz wizjer. Co do zastosowania aparatu, to priorytety wyglądają następująco:

1. Miasto, architektura
2. Krajobraz
3. Portret
4. Nocne niebo
5. Makro

Domyślam się, że aparatu 'do wszystkiego' w tej cenie nie znajdę, dlatego głównie zależy mi na pierwszych trzech. Fajnie, gdyby do aparatu dostępny był szeroki zakres przyzwoitych szkieł w sensownych cenach.

Do tej pory zastanawiałem się nad:
- Olympus OM-D E-m10 (mark II już trochę przekracza budżet z tego co widziałem, a I ciężko znaleźć...)
- Fujifilm X-E2 (niestety bez stabilizacji)
- Sony A6000 (brak wizjera, i ciężko trafić zestaw ze szkłem mieszczący się w budżecie)
- Canon EOS M3 (nie wiem, jak canon stoi w temacie bezlusterkowców?)

a z lustrzanek:
- Pentax K-S2 (niestety z obiektywem trochę ponad budżet)
- Sony alpha a58 lub a68 (pierwsze ciężko dostać; drugie z obiektywem niestety już nieco przekracza budżet)

Chętnie też rozpatrzę modele używane, z małym przebiegiem.

Pozdrowienia serdeczne!

PDamian - Nie 18 Gru, 2016

http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/8532567

[ Dodano: Nie 18 Gru, 2016 22:09 ]
http://allegro.pl/aparaty...-3-1018&order=p

_Silent_ - Sro 15 Mar, 2017

Hej!
Szukam aparatu który sprawdziłby się również pod wodą (niskie głębokości). Najbardziej zaciekawiły mnie a5000 i GF7 ale nie jestem pewien czy ich obiektywy są dostatecznie jasne.

forrest - Sro 15 Mar, 2017

_Silent_, ten nikon się nada.
Napisali, że wytrzymuje do 15m pod wodą.

_Silent_ - Sro 15 Mar, 2017

O, dzięki.
Natomiast nie muszę koniecznie mieć szczelnego body. Dobry aparat+jakiś worek dicapac by mi starczył;)
Bardziej pytam o same właściwości robienia zdjęc, czy obiektyw daje rade etc. Szczególnie, że nikon tani nie jest.

kioiko - Sob 17 Cze, 2017

Moze mi ktos powiedziec jaka jest roznica miedzy E-PL6 a E-PL7? Zastanawiam sie czy doplacać. Nie widzę, żadnej różnicy jak porównuje suche liczby. Gdzieś przeczytałem, że E-PL7 ma stabilizacje video (trojosiwą? E-PL6 jej nie ma czy ma gorsza?)

Chciałbym kupić samo body (roznica 300 zl miedzy nimi) i obiektyw 45mm f/1.8 i nie wiem czy warto doplacac.

muzyk - Sob 17 Cze, 2017

klik
EP-L7 ma lepszy AF, lepszy wyświetlacz, Wi-Fi

nulus - Czw 06 Lip, 2017
Temat postu: Bezlusterkowiec za ok. 2000 zł, uniwersalny.
Dzień dobry! :)

Jestem na etapie poszukiwania bezlusterkowca i nie mam pojęcia co wybrać bo też nie siedzę w fotografii zbyt mocno. Mam budżet ok. 1,5 do 2 tysięcy złotych,

Aparat będzie wykorzystywany przede wszystkim na wyjazdach wakacyjnych więc nie może być zbyt duży. Fajnie by było gdyby była możliwość dokupienia obiektywu w przyszłości.

Drugie zastosowanie aparatu to będzie foografia mniejszych obiektów, powiedzmy produktów.

Co byśie mi polecili?

komor - Czw 06 Lip, 2017

nulus, scaliłem Twoje pytanie do zbiorczego wątku na ten temat. Masz już coś do poczytania, może ktoś jeszcze coś doradzi nowszego.
Andrzej.M. - Czw 06 Lip, 2017

nulus napisał/a:
Mam budżet ok. 1,5 do 2 tysięcy złotych,

W tej kwestii kłaniają się fujifilm XA-1 /2 Które można kupić za tę kwotę , a mają genialne obiektywy ze stabilizacją (16-50 ma bardzo ostry obraz bez przymykania co powoduje że kupowanie jaśniejszego szkła jest tylko przy absolutnej konieczności) a biorąc pod uwagę świetną matrycę - można robić zdjęcia nawet przy ISO 6400 bez dużej straty jakości obrazu - co z jasnością szerokiego kąta 16mm f3,5 i stabilizacją obrazu - daje możliwość fotografowania dosłownie wszędzie. Polecam!

nulus - Czw 13 Lip, 2017

Andrzej.M. napisał/a:
nulus napisał/a:
Mam budżet ok. 1,5 do 2 tysięcy złotych,

W tej kwestii kłaniają się fujifilm XA-1 /2 Które można kupić za tę kwotę , a mają genialne obiektywy ze stabilizacją (16-50 ma bardzo ostry obraz bez przymykania co powoduje że kupowanie jaśniejszego szkła jest tylko przy absolutnej konieczności) a biorąc pod uwagę świetną matrycę - można robić zdjęcia nawet przy ISO 6400 bez dużej straty jakości obrazu - co z jasnością szerokiego kąta 16mm f3,5 i stabilizacją obrazu - daje możliwość fotografowania dosłownie wszędzie. Polecam!


Super, dzięki za informację. A gdyby wejść w budżet 2 do 2,5 tysiąca - znajdzie się i aparat zdecydowanie lepszy od tego który proponujesz?

Andrzej.M. - Pią 14 Lip, 2017

Nie sądzę. Nie z tak dobrym obiektywem. Chyba że jakiś inny Fuji z serii X (XE, XT).
muzyk - Pon 17 Lip, 2017

Fuji - najpierw w sklepie wypróbuj... czy taka guzikologia jest ok.
nulus - Sro 23 Sie, 2017

Wracam do tematu wyboru uniwersalnego bezlusterkowca dla amatora ;)

Trochę poczytałem i na faworytów wyrośli Sony A6000, Fuji XA 1 lub XA 2

Czy któryś z tych modeli się jakoś wybija ponad inne?

Andrzej.M. - Czw 07 Wrz, 2017

Fuji matrycowo nie gorszy od Sony ale ma znakomite szkło kitowe 16-50 ostre od pełnej jasności. Aż żal że nie ma ich z innymi mocowaniami - bo brałbym pod lustrzankę. :lol:
Negatyw - Pon 18 Wrz, 2017

Nie jest możliwe wykonanie takiej konstrukcji optycznej do lustrzanki.
Andrzej.M. - Wto 19 Wrz, 2017

Możliwe , niemożliwe... co to ma za znaczenie... :lol:
Negatyw - Czw 21 Wrz, 2017

Takie znaczenie, że pod lustrzankę nie jest to kwestia mocowania.
marcin0218 - Wto 16 Sty, 2018

A powiedzcie mi jak ten Fuji sprawdza sie podczas filmowania. Bo chce sprzedsc swoją kamere Panasonic v750 i kupic aparat by miec dwa w jednym. Czyli cos co zdobi dobre zdjecie i nagra dobry film :)
dart - Pią 27 Lip, 2018

Witam. Jestem nowicjuszem tego forum jak i fotografii -prosiłbym o wyrozumiałość, przeglądając testy i czytając forum wiele terminów/zagadnień to dla mnie czarna magia mam nadzieję, że "na razie".
Aparat wykorzystywany będzie do: zdjęcia plenerowe/widokowe ( np.: Mazury, wyprawy górskie), ale także spotkań rodzinnych.
Chciałem zacząć przygodę z fotografią jednym z poniższych aparatów:
-Olympus PEN E-PL7 https://foto-szop.pl/olympus-pen-e-pl7-mzuiko-digital-1442mm-13556-ii-r-srebrny-p-27959.html 1950zł (lub wersja czarna 50zł taniej)
-Olympus PEN E-PL8 https://camfoto.pl/produkt/olympus-pen-e-pl8-czarny-14-42mm-ii-r-gratisy-kurier-0zl/ 2000zł ale czytałem, że nie ma znaczących zmian względem pl7 i tu pyt. czy warto dorzucić zł
-OLYMPUS E-M10 Mark II https://camfoto.pl/produkt/olympus-e-m10-mark-ii-14-42mm-ii-r-srebrny-czarny-zwrot-350zl-gratis/ 2699zł (cashback 350zł), finalnie 2350zł ten wybór zapewne byłby najlepszy , ale niestyty i najdroższy :/

Patrząc na testy zamieszczone w portalu i bliską oceną ogólną ( do pen e-pl7)zacząłem się zastanawiać także nad
-Fujifilm x-A10, który jest sporo tańszy ~1600https://www.cyfrowe.pl/ap...r_box=quarticon Ale minusem dla mnie na dzień dzisiejszy to większy gabarytowo (obiektyw).
Nie wiem czy z takim brakiem wiedzy i praktyki fotograficznej iść w droższe opcje zakupu. I czy nie lepiej byłoby zacząć od tańszego rozwiązania i wraz z nabywaniem doświadczenia poznawać czego mógłbym w przyszłości oczekiwać od sprzętu.
Przy Olympusach "+" są ich gabaryty ( wraz z kitowym obiektywem). wybrałem z R II gdyż czytałem, że placek EZ gorsze jakościowo robi zdj.
Z przeczytanych opinii, recenzji wszystkie powyższe modele są chwalone za jakość zdjęć (porównywalne)
Proszę o porady i utwierdzenie w wyborze. Z góry dziękuję.

pienio92 - Pią 27 Lip, 2018

Też jakiś czas temu miałem ten sam dylemat co Ty, tylko jeszcze brałem pod uwagę lustrzanki.
Jestem totalnym amatorem dopiero wchodzącym w foto.
Ostatecznie zdecydowałem się na Olympus OM-D E-M10 Mark II + EZ-M1442EZ i jestem mega zadowolony, dla mnie jakość jest super (podkreślam, jestem amatorem:) ). Do tego niedrogi obiektyw 40-150 i jak dla mnie, przynajmniej na ten moment, nie potrzeba nic więcej.

dart - Pią 27 Lip, 2018

Tak , pod względem jakościowym zdj. to najlepszy wybór z wymienionych ale też najdroższy. A nie ukrywam, że im taniej tym lepiej.
Może inne modele o zgrabnej budowie są bardziej opłacalne w stosunku cena/jakość ?

PDamian - Pią 27 Lip, 2018

dart napisał/a:
Może inne modele o zgrabnej budowie są bardziej opłacalne w stosunku cena/jakość ?


Panasonic GX800 i Sony A5000 oraz A5100. Wszystkie mają wbudowane lampki błyskowe -w przeciwieństwie do E-PL i 8.
GX800 ma wideo 4K.

Albo z wizjerami: Panasoniki GX80 czy G7 lub Sony A6000.
Panasoniki mają wideo 4K.

dart - Pią 27 Lip, 2018

Przyglądałem się także GX80, chciałem nawet wymienić go razem z powyższymi , ale cena aparatów w moim zapytaniu wydaje mi się bardziej korzystna. ~2300zł a na sobrą sprawę E-M10 II wyszedł lepiej w testach i cenowo z cashbackiem także. Co prawda jeśli chodzi o testy zdaje sobie sprawę, że te kilka cyferek na "+" czy"-" różnicy nie robi.
Andrzej.M. - Sob 28 Lip, 2018

dart napisał/a:
-Olympus PEN E-PL7 ...
-Olympus PEN E-PL8 ...
-OLYMPUS E-M10 Mark II

dart napisał/a:
-Fujifilm x-A10

Wszystko zależy od potrzeb, jakości zdjęć z tego fuji olek raczej nie przebije - bo genialnej matrycy 16Mpix i do rtego świetnego i ostrego szkła "kitowego" zazdroszczą fuji róznież posiadacze lustrzanek APSC. Większy obiektyw - ale też większa matryca. Zależy jeszcze jakie szkła zamierzasz dokupić - warto o tym pomyśleć . Samo robienie zdjęć różnymi formatami matrycy również powoduje pewne ograniczenia - dla przykładu rozmycie tła przy tej samej jasnośći obiektywu ale przy różnych matrycach tez będzie się bardzo różnić.,. Generalnie - im większa matryca tym lepiej...

dart - Sob 28 Lip, 2018

Nie jestem w stanie na dzień dzisiejszy określić jakie będą potrzeby dotyczące dodatkowych obiektywów. Nie mam doświadczenia i co za tym idzie sprecyzowanych potrzeb. Dlatego liczę na rady ludzi tego forum, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie. Stąd dylemat czy warto wydawać 1/4 ceny więcej na inny model gdy nie zna się jeszcze tego czego będzie mi brakowało, co będzie miało większe czy też mniejsze dla mnie znaczenie.
Andrzej.M. - Nie 29 Lip, 2018

dart napisał/a:
Nie mam doświadczenia i co za tym idzie sprecyzowanych potrzeb.

W tej sytuacji brałbym Fuji - ma szkło które pozwoli na bardzo ostre zdjęcia i większą matrycę (jak w lustrzankach) dającą większe możliwości na przyszłość. Na dodatek masz w zapasie trochę grosza na karty pamięci , torbę czy zapasową baterię...

dart - Nie 29 Lip, 2018

Także właśnie myślę w podobny sposób. Choć przypuszczam, że wszystkie z wymienionych przeze mnie aparatów początkowo spełniłyby pierwsze oczekiwania. A, że wiedza na razie u mnie nikła to i większy wydatek początkowy myślę zbędny. Stąd myśl o X-A10.
PDamian - Pon 30 Lip, 2018

Fujifilm X-A10 nie ma nawet gorącej stopki na lampę błyskową
a ta wbudowana jest słabiutka.

dart - Pon 30 Lip, 2018

Myślałem o tym. tzn o przyszłej ewentualnej rozbudowie, powiększeniu zestawu o lampę, inne obiektywy. I tu wybór padłby ma E-M10 Mark II lub lustrzankę, ale gabaryty i waga przy rozbudowanym zestawie staje się minusem na dzień dzisiejszy. Z kolei PEN-E PL7/PL8 ma możliwość dołączenia lampy, jest również mniejszy(poręczniejszy). Wg testów standardowa lampa nie powala. I jest droższy o 1/4 ceny.
dart - Wto 31 Lip, 2018

A co myślicie o używanych? Na co zwracać uwagę ?
Znalazłem ciekawe oferty OM-D E-M10II nie przekraczające 2k - tak mi się wydaje, że ciekawe
https://allegro.pl/olympus-om-d-e-m10-mark-ii-gratisy-i7483615925.html#thumb/6
https://allegro.pl/olympus-om-d-e-m10-mark-ii-komplet-obiektyw-i7470428370.html#thumb/1

Andrzej.M. - Sro 01 Sie, 2018

dart napisał/a:
Stąd myśl o X-A10.

Bardzo dobra myśl. Aparat ma tak dobrą matrycę że lampy się praktycznie nie używa.
dart napisał/a:
wybór padłby ma E-M10 Mark II lub lustrzankę,

Właśnie lustrzanki mogą tylko pozazdrościć i matrycy i obiektywu. Może sam korpus "guzikologią" nie rozpieszcza ale cóż więcej chcieć za tę cene... Zawsze możesz zmienić na XT.

dart - Czw 16 Sie, 2018

Wracam po 2 tyg. Przeglądnąłem art., więcej testów, ceny itd. Znalazłem x-a10 z dodatkowym obiektywem FujinonXC 50-230mm F4.5-6.7 OIS II. Osobno kupowany kosztuje ~1500zł (w różnych sklepach) a w zestawie z X-A10 około 500zł.
Czy warto dołożyć do takiego obiektywu? Mało testów obiektywu XC 50-230 znalazłem.

Andrzej.M. - Czw 23 Sie, 2018

Warto. Oczywiście, jeśli potrzebujesz tego zakresu ogniskowych. Szkło może nie wygląda solidnie , ale daje akceptowalne obrazki nawet w porównaniu z dużo droższymi obiektywami.
marcin0218 - Wto 02 Paź, 2018

Czy rzeczywiście ten Fuji X-a10 jest taki dobry? Można go mieć juz za 1500 zł, a w jakimś global za 1100 zł. Jakby miał dotykowy ekran to bym brał bez zastanowienia. ALe cały czas zastanawiam się między nim a Panasonic gx800 lub jakimś kompaktem z jaśniutkim obiektywem.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group