forum.optyczne.pl

Obiektywy fotograficzne - jaka ogniskowa w kalkulatorach odległości hiperfokalnej

patryk7710 - Sob 21 Mar, 2015
Temat postu: jaka ogniskowa w kalkulatorach odległości hiperfokalnej
hej,
posiadam aparat canon 40d(niepełnoklatkowy), mam pytanie jaką powinno się wpisywać ogniskową w kalkulatorze odległości hiperfokalnej przy:
a) obiektywie zoom (obiektyw do pełnej klatki), powiedzmy że ogniskowa 70 mm. Wpisuję ogniskową 70mm, czy ogniskową już po przemnożeniu, tj 1,6x70mm czyli 120mm?
b) drugi obiektyw jest do niepełnej klatki canon efs 10-22, i tu powiedzmy ogniskowa 10 mm. Rozumiem że używając go z canonem 40d wpisuje w kalkulatorze 10mm?
pozdrawiam

Wojmistrz - Sob 21 Mar, 2015

patryk7710, crop nie ma znaczenia, a do wyznaczania odległości hiperfokalnej potrzebna jest ogniskowa i przysłona. Poczytaj http://www.optyczne.pl/48...perfokalna.html
Ogniskowa w a i b jest taka jak podał producent, a obiektywy EF-S ze względu na mniejsze pole obrazowania, maja inne mocowanie, aby nie montować ich pod pełną klatkę. We wszystkich przypadkach, dla uzyskania takiego samego kąta widzenia, dla matryc APS-C Canona, musisz użyć mnożnika 1.6, czyli 10-22mm widzi tyle co 16-35mm na pełnej klatce, dlatego mówimy o ekwiwalencie ogniskowej.

patryk7710 - Sob 21 Mar, 2015

Ok, no to teraz wszystko już rozumiem, dzięki!
T.B. - Nie 22 Mar, 2015

patryk7710,
Nie wiem, jakiego kalkulatora używasz - ale w tych, których ja używam podaje się ogniskową prawdziwą, ale potrzebna jest też informacja o wielkości matrycy.
Przy czym może być tak, że podajesz model aparatu, a wielkość matrycy jest na tej podstawie pobierana z bazy danych.

(Tak dokładnie, to potrzebna jest wielkość krążka rozproszenia, która zwykle jest przypisana/sugerowana dla danej wielkości matrycy.)

hijax_pl - Pon 23 Mar, 2015

Wojmistrz, podajesz link do słowniczka gdzie jest wzór i piszesz, ze crop nie ma znaczenia?
Wojmistrz - Pon 23 Mar, 2015

Fakt, sam krążek rozmycia może być różny (+inaczej obliczany przez producentów), to też dla 40D powinno stosować się dla podanego wzoru zmienną c=0.019, jednakże, odpowiadając pytającemu, żadnych przeliczeń ogniskowych nie należy robić.
komor - Pon 23 Mar, 2015

Też miałem pisać o wpływie krążka rozproszenia, ale się powstrzymałem, bo pomyślałem, że do obliczenia hiperfokalnej nie jest on potrzebny, gdyż obliczamy w sumie tylko optymalną wartość nastawy ostrości, niezależną od matrycy i CoC. CoC potrzebny jest żeby obliczyć zakres ostrości przy odległości hiperfokalnej. Dobrze myślę?
T.B. - Pon 23 Mar, 2015

Nie wiem, czy dobrze myślisz - za stary jestem na to (na taki wysiłek umysłowy).
Wiem tylko tyle, że w kalkulatorze używanym przeze mnie, jeśli zmienię tylko model aparatu (czytaj: wielkość matrycy, ergo: krążek rozproszenia) i niczego więcej nie zmienię (ogniskowej, przysłony, odległości ostrzenia) - wyliczona odległość hiperfokalna zmienia się.

[ Dodano: Pon 23 Mar, 2015 12:58 ]
Myślę, że hiperfokalna to hiperfokalna i z odległością ostrzenia nie ma nic wspólnego - ale wymieniłem po prostu wszystkie cztery zmienne, które można wprowadzić do programu.

komor - Pon 23 Mar, 2015

T.B. napisał/a:
jeśli zmienię tylko model aparatu (czytaj: wielkość matrycy, ergo: krążek rozproszenia) i niczego więcej nie zmienię (ogniskowej, przysłony, odległości ostrzenia) - wyliczona odległość hiperfokalna zmienia się.

Sprawdziłem u mnie w PhotoBuddy i rzeczywiście, zmiana modelu aparatu przy zachowaniu ogniskowej i przysłony – zmienia odległość hiperfokalną, czyli moja teza jest nieprawdziwa. Pozostaje mi tylko zrozumieć dlaczego. :)

hijax_pl - Pon 23 Mar, 2015

komor, hiperfokalna to odległość, od ktorej obraz jest akceptowalne ostry. Ta "akceptowalność" to nic wiecej jak krążek rozproszenia ;-) Ot i cała tajemnica.
komor - Sro 25 Mar, 2015

Wszystko jasne. Wystarczyło doczytać jeszcze raz definicję. :)
Temi - Sob 20 Kwi, 2019

Witam . Dlaczego dwa różne kalkulatory do obliczenia hiperfokalnej podają różne wyniki przy zachowaniu tych samych parametrów. Przykładowo Eos 50d , obiektyw stałoogniskowy 35mm, przysłona f11. Jeden wyliczył hiperfokalną 5,204m a drugi 5,73m. Proszę o odpowiedz . Pozdrawiam
Negatyw - Nie 21 Kwi, 2019

Pewnie z tego samego powodu co pisali poprzednicy. Bo jest przyjęta różna wielkość (średnica) dopuszczalnego krążka rozproszenia. Teraz w dobie fotografii cyfrowej przyjmuje się 1/1400 część przekątnej kadru. Ale w czasach fotografii analogowej przyjmowano nawet 1/900. Optyczne podają: D/1730, gdzie D to przekątna detektora. https://www.optyczne.pl/2...zproszenia.html
Ze wzrostem jakości fotografii, czyli rozdzielczości matryc i rozdzielczości obiektywów dopuszczalny (czyli ten graniczny między obrazem ostrym i nieostrym) krążek rozproszenia ma coraz mniejszą średnicę. Więc nie jest to jedna jedynie słuszna wartość, tylko wartość zmieniająca się w czasie i różnie przyjmowana.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group