forum.optyczne.pl

Propozycje - Propozycja moderacji wątków zdjęciowych

mozer - Wto 31 Mar, 2015
Temat postu: Propozycja moderacji wątków zdjęciowych
Dyskusja wydzielona z wątku FOTOGRAFIA LUDZI ULICA.

Tutejszyn, wiesz... mi to rybka, ale zobacz jaki ogólnie jest poziom fot na tym forum.

Kurka wodna - oceniamy "fajne bańki", czy fotografię?

Ja na miejscu administracji bym coś z tym zrobił, bo nie chce się tu nic wrzucać pośród wszechobecnego chłamu. Sorry, że nazywam rzeczy po imieniu, ale po cholerę w ogóle istnieją tu takie wątki, do których nikt poza "spamującymi" nie zagląda?
Patrz foto kwiatów, flory, a teraz widzę, że wlewa się i tutaj. Jaka z tego płynie dydaktyka?
Ja rozumiem, że wielokrotnie tu powtarzano, że to "forum sprzętowe", ale czy naprawdę nikt z "władczych" chociaż tego jednego działu nie chciałby ulepszyć?
Kurcze, gdzie te czasy, gdy jednak można było od czasu do czasu zajrzeć do "Naszych zdjęć" i powiedzieć "WOW"?


Oczywiście to wyłącznie moje zdanie. Jeśli jestem w mniejszości, to zamilknę...

Tutejszyn - Wto 31 Mar, 2015

mozer, Można powiedzieć "zdjęcie do bani", ale mówienie "komu podoba się to zdjęcie, to jest łach" jest niefajne. A tak zabrzmiał Twój komentarz do zdjęcia.
mozer - Wto 31 Mar, 2015

Zdjęcie raczej do baniek ;)
komor - Wto 31 Mar, 2015

mozer napisał/a:
Ja na miejscu administracji bym coś z tym zrobił, bo nie chce się tu nic wrzucać pośród wszechobecnego chłamu.

Kolego mozer, sugerujesz, żeby taki Komor czy z całym szacunkiem Hijax albo Wujek Pstrykacz decydowali o fajności lub niefajności wrzucanych fot? Na przykład Twoich? Czy może należałoby zatrudnić jakiegoś uznanego fotografa z dorobkiem, żeby decydował kogo wpuścić? Ludzie oceniają lub nie te foty. Masz pełne prawo napisać, że te bańki są do bani i tyle. Cisza w dziale i brak komentarzy też coś oznacza…

mozer - Wto 31 Mar, 2015

komor napisał/a:
Cisza w dziale i brak komentarzy też coś oznacza…

Wg mnie oznacza to tyle, że wpada tam tak dużo chłamu, że nikomu już się nie chce tego przeglądać, nie mówiąc już o ocenianiu.
A jak już coś wpadnie fajnego to po prostu ginie...

Jakoś na innych forach tak się nie dzieje - wystarczy choćby spojrzeć na nikoniarzy, choć uczciwie powiem, że nie znam tamtego forum dogłębnie.

Pomysł uznanego fotografa z dorobkiem nie jest zły. Może od razu nie blokowałbym dostępu, tylko raczej ludzi odpowiednio doprowadzał do pionu, choć z moich obserwacji wynika, że po niektórych to mocno spływa. Na to rzeczywiście jedyną radą byłaby jakaś moderacja...

komor, jednak nie oszukujmy się - niektóre zdjęcia da się odrzucić od razu, bo z kilometra widać, że nie ma w nich żadnego pomysłu. Do tego naprawdę nie trzeba Wielkich Fotografów ;)


Moja krytyka podejścia do sprawy innych użytkowników właśnie się do tego sprowadza - do akceptacji tego typu 'utworów', bo można różne rzeczy powiedzieć, ale nie, że krzywy kadr z poucinanymi losowo ludźmi jest świetny...


Kurde, komor, umiesz robić zdjęcia, a jedyne co jesteś w stanie napisać to 'jesteś z Wrocka'. Masz bana na ocenianie? :P

nienietaktak - Wto 31 Mar, 2015

komor, chcesz linka do strony, gdzie porządku nie pilnują uznani fotografowie z wielkim dorobkiem, a jednak potrafią utrzymać jakiś poziom? Zresztą, sami użytkownicy pilnują, żeby to, co się nie nadaje do oglądania, było odpowiednio sklasyfikowane i ocenione.
komor - Wto 31 Mar, 2015

Panowie, ale przecież są fora stricte fotograficzne, w sensie artystyczne, nie sprzętowe, i tam są inne reguły i jakiś mod „z dorobkiem” się znajdzie. A tutaj jest forum dla ludu. Jak kasowałem posty krewkich wiadomych użytkowników obrażających innych i ewidentnie naruszających regulamin, to były pretensje, bo przecież to taki fajny kolo jest (jak nie kasowałem, to zresztą też były pretensje, tylko innych osób). A teraz mam kasować brzydkie zdjęcia?
Moim zdaniem użytkownicy doskonale sobie radzą z ocenami niektórych wykwitów „tfurczości”. Nie potrzeba siepacza moderatorskiego. Ale możemy zrobić jakiś mechanizm głosowania nad usunięciem fotki. Czyli powrót do Klubu Wzajemnej Adoracji.

mozer napisał/a:
Pomysł uznanego fotografa z dorobkiem nie jest zły.

Kto za niego zapłaci? :)

mozer - Wto 31 Mar, 2015

komor napisał/a:
Kto za niego zapłaci?

Przecież to był ekstremalny przykład... ;)

Nie wiem, gdzie według Ciebie sobie użytkownicy doskonale radzą. Wiszące trupy kilku wątków to jest wg Ciebie świetne rozwiązanie?
Spójrzmy choćby na ten wątek - kiedyś tu pojawiały się ciekawe zdjęcia uliczne, a teraz w znacznej części jest to śmietnik na zdjęcia w stylu 'udało mi się coś sfocić na ulicy - fajne, nie?'.
O wątkach typu kwiatki czy roślinki już nie wspominam...

komor napisał/a:
Panowie, ale przecież są fora stricte fotograficzne, w sensie artystyczne, nie sprzętowe, i tam są inne reguły

No to masz 15 innych wątków sprzętowych. Ten jeden nie może być "artystyczny"?
Jeśli taki nie jest, to wytłumacz mi, może ja głupi jestem, ale jaka w ogóle jest idea jego istnienia?

Że "mogę iść gdzie indziej, jak mi się nie podoba" to ja dobrze wiem, dlatego piszę, że mi to rybka co wyprawiacie na własnym podwórku - dziwi mnie tylko, że nie chcecie tego poprawić...

A to, że moderacja nie zabiera głosu w sprawach 'artystycznych' tylko sprzyja bieżącemu stanowi rzeczy...

komor - Wto 31 Mar, 2015

mozer napisał/a:
Nie wiem, gdzie według Ciebie sobie użytkownicy doskonale radzą. Wiszące trupy kilku wątków to jest wg Ciebie świetne rozwiązanie?

Radzą sobie oceniając. Przecież nie da się zagwarantować wysokiego poziomu działaniami moderacyjnymi. Zamiast słabych fot będzie po prostu zero fot, dobre foty same z siebie się nie pojawią. Czy się mylę?

mozer napisał/a:
dziwi mnie tylko, że nie chcecie tego poprawić...

mozer, nie mam pomysłu jak to poprawić. Przez usuwanie słabych zdjęć – moim zdaniem nie zadziała. Przez długi czas jako towarzystwo skutecznie przepędzaliśmy i zniechęcaliśmy wszystkich nowych, którzy próbowali tu się zadomowić. Wszystko co było poniżej poziomu, który sami przeszliśmy (mam na myśli wszystko, od zadawanych pytań czy kupić 17-55 czy 24-70, po zdjęcia w Galerii) było natychmiast glanowane, lub w najlepszym razie z wyższością i znudzeniem skomentowane na zasadzie „zieeew”.

Żeby nie było – cieszę się, że o tym dyskutujemy, knujcie dalej i drążcie. Może coś z tego będzie. Z przyczyn niezależnych od tego forum właśnie mi się poprawił humor i zmieniłem zdanie – jestem gotów eksperymentalnie podjąć się usuwania słabych fot. ;) Zacząłbym od 83. w tym wątku, co zapewne zyska Twoją akceptację, Mozeru. :) Tylko żeby potem nie było narzekania, jak pousuwam jakieś wasze krajobrazy czy inne szkockie zamki, bo zaniżają wysoki poziom. :twisted:

lexus - Wto 31 Mar, 2015

mozer napisał/a:

Wiszące trupy



taktak

90s - Wto 31 Mar, 2015

Zgadzam się w 100% z kolegą mozer, może i to forum sprzętowe ale fotograficzne.

Nie wiem czy więcej nie tracicie z powodu że wiele zamieszczanych fotografii w dziale "nasze zdjęcia" jest tak niskiego poziomu że każdy kto chce czegoś się nauczyć lub rozwijać swoje umiejętności omija to forum.
Nawet te osoby które wrzucają byle co byle gdzie z czasem dają sobie spokój bo jedyne komentarze jakie pod takimi zdjęciami się pojawiają to minuta ciszy.

Powstał nawet dział dla początkujących ale również się nie przyjął.

Więc dobrych fotografów poza kilkoma ciężko tu uświadczyć a osób które nie mają zielonego pojęcia o fotografii jest sporo i równie szybko odchodzą jak przychodzą.
Bo po prostu się ich nie komentuje.
Więc według mnie to takie blednę koło które kosi równo obie grupy i zostaje tylko stara paczka osób które są tutaj od zawsze:) lub już z przyzwyczajenia wchodzi.

maziek - Wto 31 Mar, 2015

mozer napisał/a:
...ale po cholerę w ogóle istnieją tu takie wątki, do których nikt poza "spamującymi" nie zagląda?
A, czyli spamujesz :) .

W ogóle jak w tym kawale z Jezusem - ale to się rozwinęło ;) .

mozer - Wto 31 Mar, 2015

komor napisał/a:
Zamiast słabych fot będzie po prostu zero fot, dobre foty same z siebie się nie pojawią. Czy się mylę?

No właśnie niekoniecznie. Jeśli w wątku będzie 10 przyzwoitych fot zamiast 100, to może inne osoby, które mają coś ciekawego do pokazania się chętniej "dorzucą".
Chyba że ja się mylę ;)

komor napisał/a:
Zacząłbym od 83. w tym wątku, co zapewne zyska Twoją akceptację, Mozeru.

Prawo nie działa wstecz, więc tego nie proponuję ;)

komor napisał/a:
było natychmiast glanowane, lub w najlepszym razie z wyższością i znudzeniem skomentowane na zasadzie „zieeew”.


Ale chyba o to chodzi w tej zabawie - najpierw oglądać co mają do pokazania bardziej zaawansowani, a potem dopiero wrzucać. Tym bardziej, że nauka nie postępuje liniowo, ale dąży do jakiejś tam poziomej asymptoty, więc do przyzwoitego poziomu można dojść stosunkowo szybko. Od biedy może być ten jeden wątek dla zupełnie początkujących, ale niech nie będą takowe wszystkie ;)
Sam widzę, że są osoby, które są w stanie pokazać już na samym początku coś ciekawego - wystarczy im tylko podrzucić trochę technicznych uwag.

Jak już wspomniał wyżej 90s, obecna sytuacja szkodzi wszystkim użytkownikom.

komor napisał/a:
Tylko żeby potem nie było narzekania, jak pousuwam jakieś wasze krajobrazy czy inne szkockie zamki, bo zaniżają wysoki poziom. :twisted:


Ależ nie krępuj się - kopniak w tyłek co jakiś czas ma też pozytywne działanie ;)

komor - Wto 31 Mar, 2015

mozer napisał/a:
Jeśli w wątku będzie 10 przyzwoitych fot zamiast 100, to może inne osoby, które mają coś ciekawego do pokazania się chętniej "dorzucą".

Czyli sugerujecie, że wiele osób może nie chcieć wrzucać swoich fot nie chcąc znaleźć się w kiepskim towarzystwie fot słabszych, tak?

Ale jaka recepta na to, żeby przyciągnąć lepsze foty? Przecież ktoś kto potrafi już coś i jest tego świadomy, nie będzie tutaj wrzucał swoich dojrzałych prac, bo po co jak jest Flickr, 500px i wiele innych uznanych miejsc? No, czasem ktoś taki się zdarzy, jak jeden fotograf sportowy, który chciał pozycjonować swoją stronę, ale nie był zainteresowany ani komentowaniem innych, ani w ogóle uczestniczeniem w forum. Wstawiał tylko zdjęcia w wątku FOTOGRAFIA SPORTU. Chyba nie o to Wam chodzi?

Generalnie to jak sobie wyobrażacie tak od strony praktycznej zorganizowanie tego? Wchodzi sobie rano Mozeru na forum i w wątku krajobrazowym jest moja zielona notka z poprzedniego wieczoru o tym, że usunąłem zdjęcia 89–91 kolegi XYZ, bo nie spełniały kryteriów. I co? Jak może się do tego ustosunkować, jak fotki już zniknięte? Na priv będzie pytał, albo w spamboksie będą sobie ludzie podawać linki do archiwum Google? Jaki jest sens usunięcia fotki zanim wszyscy zainteresowani ją obejrzą i wyrobią sobie zdanie, że jest do niczego?

Ja poważnie pytam, jak to zorganizować od strony praktycznej.

lcf - Wto 31 Mar, 2015

komor można jeszcze dać zielone światło na wątki autorskie, oprócz tematycznych, i każdy by mógł sobie wybrać, czy woli zasilić danym zdjęciem swój własny wątek, czy tematyczny. Od wielu lat całkiem sensownie to działa w Olympus Clubie. A na flickr masz w sumie i jedno, i drugie - zarówno swój autorski photostream, jak i to możliwość przydzielenia tego samego ujęcia do dowolnej ilości grup tematycznych, na X sposobów sobie dany kadr kategoryzując, jeśli masz ochotę.
90s - Sro 01 Kwi, 2015

komor, nie wiem czy to dobry pomysł ale pamiętam jaka była radość z każdego zdjęcia jakie zaakceptowano na 1x.com.
Prace wszystkich można było oglądać i oceniać w poczekali ale tylko te które dostały wystarczającą ilość wysokich not pojawiały się na stronie.
Ocenianie było anonimowe.
Nie wiem czy coś takiego da się zrobić na forum ale każdy nadal mógłby wrzucać swoje zdjęcia a publikacja byłaby jakimś wyróżnieniem dla osoby dodającej i nad nimi by się dyskutowało.
Natomiast odrzucone dawałby do myślenia tym co myślą że forum fotograficzne to znaczy że jak mam jakieś zdjęcie to się nadaje do publikacji.
Użytkownicy sami by decydowali co jest dobre co nie i byłoby to anonimowe, poziom powoli ale systematycznie by rósł bo wzorce już zamieszczone ustalałby tą dolną belkę.

Osoby słabsze z tematu miałby jakieś rozpoznanie czym jest dobre zdjęcie bo na razie to wrzucać można cokolwiek byle miało to poprawny numer i rozmiar.

Nie oszukujmy się też że ktoś się nauczy podstaw publikując swoje zdjęcia na forum.
To niemożliwe, podstaw się trzeba uczyć z książek lub innych publikacji.

Forum może przytoczyć owe zasady odnośnie jakieś pracy, ale osoba potraktuje taką wiedzę jako uwagę do danego zdjęcia nie pojmując zasad takich uwag.
I kolejne zdjęcie będzie z tym samym błędem i tak w koło Macieju.


Ogólnie dziwnie to wygląda, portal gdzie naprawdę jak się czyta niektórych wypowiedzi o sprzęcie to można pozazdrościć wiedzy a później się wchodzi w dział nasze zdjęcia i ma się wrażenie że się weszło jakieś małolacie na profil FB lub naszej klasy.

Kiedyś z każdego działu można było wymienić co najmniej jedną osobę której poziom był bardzo wysoki jak jest z tym dziś?

Fajne że mozer poruszył ten temat bo mnie też to dręczyło.

Wiem też dlaczego moja propozycja dodania grupy optyczne z filckra na stronie głównej przeszła bez odpowiedzi:))) chociaż tam są zdjęcia których tutaj nigdy nie widziałem i to kawał świetnych prac.
Sami sprawdźcie.
https://www.flickr.com/groups/optycznepl/pool/

komor - Sro 01 Kwi, 2015

90s, ciężko jest ze zmianami mechanizmu forum, nie wiem czy jest jakiś plugin pozwalający wprowadzić taki mechanizm jak opisujesz, więc skończyłoby się na ręcznej, dobrowolnej umowie między nami, że wrzucamy zdjęcia do poczekalni (jeden wątek? osobne wątki na każdy wątek tematyczny?). To z kolei skończy się tak samo jak pytania „Jaki kompakt kupić, żeby robił nierozmazane zdjęcia, za 300 zł”, które lądują wszędzie, a które moderatorzy muszą pracowicie przenosić ręcznie do działu „Pomagamy w wyborze…” i najlepiej jeszcze łączyć z piętnastoma podobnymi pytaniami z poprzedniego tygodnia.

90s napisał/a:
Ogólnie dziwnie to wygląda, portal gdzie naprawdę jak się czyta niektórych wypowiedzi o sprzęcie to można pozazdrościć wiedzy a później się wchodzi w dział nasze zdjęcia i ma się wrażenie że się weszło jakieś małolacie na profil FB lub naszej klasy.

To jest właśnie dowód na to, że jedno z drugim niewiele ma wspólnego…

90s napisał/a:
Kiedyś z każdego działu można było wymienić co najmniej jedną osobę której poziom był bardzo wysoki jak jest z tym dziś?

Powiem wprost i nie obraźcie się (mnie też to dotyczy). Ludzie mają różne sposoby na zaspokajanie własnej próżności. Jedni powstrzymują się przed dodaniem swojego zdjęcia w słabsze otoczenie, bo ich to ośmiesza. Inni wolą swoje zdjęcie w słabszym otoczeniu, żeby nie wyglądało źle na tle zdjęć bardzo dobrych. Nowi z kolei piszą czasem, że nie chcą wstawić zdjęcia, bo przy tych obecnych w wątku wyglądają słabo i wstydzą się. Druga grupa z kolei nie ma oporów przed wstawieniem dowolnego knota, aż do podejrzenia prowokacji włącznie. Do tego dochodzi podgrupa tych, co obrażają się na wszelką krytykę, bo przecież znajomi na Fejsie i rodzina chwaliła tę fotkę. Nie da się tego wszystkiego pogodzić tak, żeby wszystkie te grupy były zadowolone.

Moim zdaniem Forum Optyczne nie jest, nie było i nie będzie uznanym miejscem do prezentacji swojego dorobku fotograficznego, tak żeby dopuszczenie zdjęcia tutaj było nobilitacją taką jak opisuje 90s w kontekście 1x.com. Nie taka jest rola tego forum. W najlepszym razie może być jak na Flickrze, gdzie można wstawić dowolny kit, ale pozytywne komentarze, gwiazdki i ilość śledzących buduje prestiż zdjęcia/autora. Dlatego ciężko mi stanąć po waszej stronie, drodzy 90s, mozer i inni, żeby zasady sprzyjały tym lepszym zdjęciom. Bo znowu nowi uciekną i nic nie wrzucą. A jak wrzucą to zgarną zjebkę. Wolę sytuację, w której od czasu do czasu musimy przełknąć knota, skrytykować go i będzie z tego jakaś nauka dla innych. I tak wszystko zależy od tego, czy komukolwiek będzie się chciało oceniać i uczyć nowych.

To jest oczywiście tylko moja opinia, może wypowiedzą się jeszcze inni, w tym inni moderatorzy i administracja. Możemy zrobić cokolwiek większość postanowi, o ile jest to realne w praktyce. O pisaniu oprogramowania na potrzeby forum raczej można zapomnieć. Jest silnik jaki jest, dostępne możliwości znacie. Ewentualne nowe możliwości można tylko z administracją wywalczać/ustalać, nie z moderatorstwem.

90s napisał/a:
Wiem też dlaczego moja propozycja dodania grupy optyczne z filckra na stronie głównej przeszła bez odpowiedzi:)))

Też nie wiem :) być może nie ma takiej możliwości technicznej, być może pozostała niezauważona. Wyślę link do tej dyskusji Goltarowi oraz Arkowi i Robertowi.

maziek - Sro 01 Kwi, 2015

Jestem całkowicie przeciw zmianie obecnej formuły. Precz z moderacją estetyczną.
Arek - Sro 01 Kwi, 2015

Nie mówię, że nie pochylimy się jakoś nad problemem, bo pewnie się pochylimy. Musicie jednak pamiętać, że forum nie jest celem działalności Optyczne.pl. Jest dodatkiem dla Was. Miało być pomocą, platformą dzielenia się opiniami, uwagami i zdjęciami. Jeśli społeczność tego nie potrzebuje, przyjmiemy to i pogodzimy się z agonią forum skupiając się tylko i wyłącznie na samym portalu. Mówiąc inaczej, to od Was zależy to czy forum będzie żyło czy umrze. Nie od redakcji i nie od moderatorów.

Uważam jednak, że problem jest postawiony na głowie. Jeśli forumowiczom nie chce się oceniać i komentować zdjęć innych, jeśli innym nie chce się wystawiać swoich zdjęć, bo uważają, że jakoś odstają poziomem (w górę lub w dół) od innych, to żadne nasze działania nie doprowadzą do zmiany stanu obecnego. Forum Optyczne nie miało być nigdy galerią. Zatrudnianie zawodowego fotografa do moderacji zdjęć i ich ocen niczego nie zmieni. Tutaj musiałaby być wprowadzona zmiana systemowa zmieniająca forum w galerię w stylu plfoto. A przecież nie o to chodzi.

Forum żyło i miało się dobrze bez działu "Nasze zdjęcia", który został wprowadzony na życzenie Czytelników. Tak więc, agonia forum wcale nie jest przyczyną zjawisk zachodzących w dziale "Nasze zdjęcia". Jest dokładnie na odwrót. Odpływ ludzi ze wszystkich forów tematycznych, powoduje że mniej jest aktywności w takich wątkach.

sokarsg-1 - Sro 01 Kwi, 2015

Jak dla mnie czyli osoby, która ogląda tu zdjęcia (bo te w pewnej ilości są bardzo dobre) i wrzuciła parę gniotów bardzo dobrym pomysłem było wydzielenie jednego tematu dla zdjęć początkujących (większości osób pewnie tu zaglądających) gdzie te były by konstruktywnie opiniowane, a zdjęcia słabe z innych tematów były by tylko do niego przenoszone, a nie usuwane. W końcu, jak coś ktoś tu wrzuca to po to aby otrzymać konstruktywną opinie o technice robienia zdjęcia jak i jego warstwie artystycznej (przynajmniej ja tego oczekuję). Od ochów i achów są inne miejsca w internecie.
hijax_pl - Sro 01 Kwi, 2015

No w sumie moim zdaniem Arek wyczerpał temat.
(też uważam, że moderacja artystyczna jest chybionym pomysłem)

hijax_pl - Sro 01 Kwi, 2015

Jakie powinny być kryteria słabego zdjęcia? To retoryczne pytanie - tylko przypomnę, że to co dla jednych jest tandetą dla innych będzie szczytem artyzmu.
maziek - Sro 01 Kwi, 2015

Już Ci hijax mówię definicję - słabe mi się nie podobają (a "szczyty artyzmu" jeszcze mniej hehe ;) )...
komor - Sro 01 Kwi, 2015

sokarsg-1 napisał/a:
bardzo dobrym pomysłem było wydzielenie jednego tematu dla zdjęć początkujących (większości osób pewnie tu zaglądających) gdzie te były by konstruktywnie opiniowane, a zdjęcia słabe z innych tematów były by tylko do niego przenoszone, a nie usuwane.


No już bliżej konsensusu. Co wy na to?

hijax_pl - Sro 01 Kwi, 2015

komor, to ja jeszcze raz zapytam, kto miałby być cenzorem fot? Na podstawie jakich kryteriów? No chyba, że oddać ten przywilej forumowiczom, którzy by głosowaniem (nowość w tym forum) pokazywała swoje zdanie: gdy np jest co najmniej 10 głosów z przewagą "kciuk w dół" takie zdjęcie lądowałoby w wątku "przedszkolnym" ;)
RobertO - Sro 01 Kwi, 2015

Jakie w takim razie byloby kryterium decydujace o tym ze zdjecie jest przenoszone do poczatkujacych?
90s - Sro 01 Kwi, 2015

komor napisał/a:

90s napisał/a:
Wiem też dlaczego moja propozycja dodania grupy optyczne z filckra na stronie głównej przeszła bez odpowiedzi:)))

Też nie wiem :) być może nie ma takiej możliwości technicznej, być może pozostała niezauważona. Wyślę link do tej dyskusji Goltarowi oraz Arkowi i Robertowi.


Podziękował.

komor napisał/a:
więc skończyłoby się na ręcznej, dobrowolnej umowie między nami, że wrzucamy zdjęcia do poczekalni (jeden wątek? osobne wątki na każdy wątek tematyczny?)

fakt, jak się nie da automatycznie takiego pomysłu zrealizować to nie ma sensu dodatkowej pracy na administracje zrzucać.
Tworzenie nowych działów też mija się z celem.

maziek napisał/a:
Jestem całkowicie przeciw zmianie obecnej formuły. Precz z moderacją estetyczną.


Tu nie chodzi o modernizacje estetyczną tylko by jakiś chociażby minimalny poziom ustalić.
To tak jakby na forum dla biegaczy uczyć jak dziecko ma stawiać pierwsze kroki.

hijax_pl napisał/a:
Jakie powinny być kryteria słabego zdjęcia? To retoryczne pytanie - tylko przypomnę, że to co dla jednych jest tandetą dla innych będzie szczytem artyzmu.



Nie chce przytaczać forum nikoniarze ale wystarczy pooglądać zdjęcia z tego forum i jakoś tam się nie uświadczy takich pereł jak tutaj, nie dlatego że ktoś to moderuje, tylko dlatego że ludzie widzą dobre prace i mają jakieś odniesienie do swoich.
Widzą też konkretne uwagi do konkretnych fotografii.

To pewnie blokuje wielu przed wrzuceniem byle czego, ale nie róbmy z galerii fotograficznej śmietnika typu fotosik.pl.


To tyle z moich żali :)
pozdrawiam

maziek - Sro 01 Kwi, 2015

Problem polega na tym, że jest mało komentarzy, a także na tym, że jest sporo komentarzy opartych na przeświadczeniu komentującego o słuszności własnego gustu (mam tu na myśl komentarze typu "jak wam się TO podoba to..."). Jeśli jest rozmowa o moderacji, to po pierwsze należałoby jako nietematyczne i bezprzedmiotowe moderować tego typu wpisy.

Przy czym ja ABSOLUTNIE nie jestem zwolennikiem moderacji i trzymania się topiców, tylko zauważam, że ściśle mówiąc w wątkach tematycznych wrzucenie (czyimś zdaniem) kiepskiego zdjęcia jest w temacie, a wypowiedzi niemerytoryczne w nim nie są.

Natomiast wydzielenie "wątku nowicjuszy" uważam za chybione, ponieważ może się tak stać, że nikt tam nie będzie zaglądać. Lepiej moim zdaniem, żeby te zdjęcia szły do galerii tematycznych i były dyskutowane, tym bardziej że kto to jest nowicjusz? Kupę ludzi zaczynając na forum - w sensie fotograficznym nowicjuszami absolutnie nie jest.

Wracając do początku problemem jest brak pary w kotle, czyli mała liczba osób, którym się chce napisać cokolwiek o czyimś zdjęciu. Można zawory odkręcać czy przykręcać, ale od tego pary nie przybędzie.

Myślę, że byłoby więcej komentarzy, gdyby więcej zdjęć "wyjechało" na stronę główną. W galerii jest jakiś ruch, czasami lewą ręką, czasami prawą, ale jednak ktoś coś tam napisze. Może więc dodać linijkę, na która będą trafiały ostatnio wstawione zdjęcia? Może wówczas ci, którzy nie zawsze mają czas przelecieć wszystkie tematy - skrobnęliby coś? Taka propozycja.

Arek - Sro 01 Kwi, 2015

maziek napisał/a:
Myślę, że byłoby więcej komentarzy, gdyby więcej zdjęć "wyjechało" na stronę główną. W galerii jest jakiś ruch, czasami lewą ręką, czasami prawą, ale jednak ktoś coś tam napisze. Może więc dodać linijkę, na która będą trafiały ostatnio wstawione zdjęcia? Może wówczas ci, którzy nie zawsze mają czas przelecieć wszystkie tematy - skrobnęliby coś? Taka propozycja.


A to jest bardzo dobra propozycja! Zastanowimy się nad możliwościami technicznymi.

90s - Sro 01 Kwi, 2015

maziek napisał/a:
Natomiast wydzielenie "wątku nowicjuszy" uważam za chybione, ponieważ może się tak stać, że nikt tam nie będzie zaglądać


jest już chyba nawet taki temat dla początkujących ale przepadł:)

Ja byłbym za całkowitą zmianą systemu, może powiew świeżości jakiś ciekawy pomysł jak z tą propozycją ala 1x.com nabiłby pary w kotle tego portalu.

Arek napisał że dział nasze zdjęcia i tak jest tylko dodatkiem więc można poeksperymentować
Może użyć jakieś osobnej aplikacji.
Mniej tych działów i na zasadzie oceniania.
Zdjęcia z wysoką notą automatycznie pojawiałby się w galerii na stronie głównej a nie jak teraz że każdy kto ma ponad 100 czy tam 1000 postów z miejsca wrzuca sobie co chce.

Ciężko też komentować zdjęcia które nie mają nic ciekawego w sobie ani technicznie ani tematycznie.

Myślę że nic nie tracimy nawet kosztem wyczyszczenia całego tego działu.

nienietaktak - Sro 01 Kwi, 2015

maziek napisał/a:
Myślę, że byłoby więcej komentarzy, gdyby więcej zdjęć "wyjechało" na stronę główną. W galerii jest jakiś ruch, czasami lewą ręką, czasami prawą, ale jednak ktoś coś tam napisze. Może więc dodać linijkę, na która będą trafiały ostatnio wstawione zdjęcia? Może wówczas ci, którzy nie zawsze mają czas przelecieć wszystkie tematy - skrobnęliby coś? Taka propozycja.

Prawda
90s napisał/a:
Mniej tych działów i na zasadzie oceniania.
Zdjęcia z wysoką notą automatycznie pojawiałby się w galerii na stronie głównej a nie jak teraz że każdy kto ma ponad 100 czy tam 1000 postów z miejsca wrzuca sobie co chce.

Druga prawda
Połączyć to i mamy gotowy system

mozer - Sro 01 Kwi, 2015

komor napisał/a:
Czyli sugerujecie, że wiele osób może nie chcieć wrzucać swoich fot nie chcąc znaleźć się w kiepskim towarzystwie fot słabszych, tak?

Nie o to mi chodziło - raczej o niechęć poczynienia wysiłku we wrzucanie porządnie przygotowanego zdjęcia, które potem zniknie w morzu bylejakości...
Z drugiej strony obecny stan zachęca do wrzucania kolejnych fotek tego typu, bo 'co mi tam'.

Poza tym popieram propozycję, żeby w galerii pojawiały się zdjęcia wybrane z "naszych zdjęć", a nie żeby każdy wrzucał co popadnie. Mi od dawna to przeszkadzało.
Jakiś prosty mechanizm typu pro/kontra pod każdym zdjęciem pewnie by wystarczył.

Zastanawiam się też nad organizacją całego działu "Nasze zdjęcia". Może by go jakoś logiczniej uporządkować? Teraz są tu i wątki stworzone wg klucza tematycznego i stworzone wg klucza technicznego. Czy to na pewno konieczne?


komor napisał/a:
Moim zdaniem Forum Optyczne nie jest, nie było i nie będzie uznanym miejscem do prezentacji swojego dorobku fotograficznego,

No ale czym ma być? Zrzutem wszystkiego co użytkownicy mają pod ręką?

Jest tu też parę wątków, w których istotniejsze jest CO jest na zdjęciu, a nie jaką wartość prezentuje samo zdjęcie. Zważywszy, że to nie jest portal o innych hobby, ale o fotografowaniu, to jednak bym z tym walczył. ;)

maziek - Sro 01 Kwi, 2015

Moje porządnie przygotowane zdjęcie zniknie w oceanie bylejakości!

mozer - Sro 01 Kwi, 2015

maziek, trochę poetyckości a lud nie rozumi ;)
masza - Sro 01 Kwi, 2015

O, jakie szczere wynurzenia oraz wyrazy troski o losy forum. :) To napiszę o sobie, co mi tam. Przestałam udzielać się na forum, bo swego czasu w wielu wątkach najczęstszymi komentarzami było "ojp", albo "bo tak chciał" lub też inne hermetyczne żarciki o pentaksie, czyli ani sprzętowe, ani fotograficzne teksty z d.u.p.y.
Nie robię wyśmienitych fotografii, aczkolwiek z elementarnego szacunku dla samej siebie uznałam, że nie chcę, by były generatorami tak cienkich komentarzy. No, rzekłam. :)
Weryfikowaniu zdjęć przez PT Moderację jestem przeciwna. Stawiam na pracę u podstaw, każdy da coś od siebie (mam na myśli i zdjęcia, i wysiłek w komentowaniu, i cierpliwość dla nowych użytkowników), a i nie będzie traktował wątków jak pojemniki na beknięcia, pierdnięcia czy ziewy.
Mamy fajny czas - wiosna, odrodzenie, pobudka do życia. Jeśli ktoś się zapisze na kierownika projektu, to chętnie dołączę jako aktywny element grupy wsparcia. :)

Tak po prawdzie napisałam to wczoraj, ale nie wstawiłam, uznawszy, że mam dotkliwy wytrysk żółci. Dzisiaj mogę dopowiedzieć tyle, że pomysł Maźka z główną jest bardzo fajny. Punktowanie, ocenianie, moderowanie, dopuszczanie i niedopuszczanie nie podoba mi się. Prowadzi donikąd. Moim zdaniem formuła forum jest dobra, tylko ludzie czasami zawodzą. A że są z gruntu wspaniali, zawodzą tylko chwilowo. :)

PS Gołosłowia nie lubię, więc wrzucam w krajobrazy zdjęcie z wyrypki sprzed kilku dni. Wydaje się ostre... :)

T.B. - Sro 01 Kwi, 2015

Powiedziałem komuś, że nie interesuje mnie udział w tej dyskusji. Ale czasem człowiek musi, bo inaczej się udusi:

Brawo Masza :!: :cool:

fatman - Sro 01 Kwi, 2015

Palichy mnie już świeżbiły jak przeczytałem dziś po południu 3 strony tego wątku ale wziąłem głeboki oddech i zamknąłem klapę kompa.
Teraz widze, że masza zebrała wszystko w kupę nawet wiecej ńiż miałem napisać.
POPIERAM !

Dzięki!

Usjwo - Czw 02 Kwi, 2015

A to i ja sie dopisze, chociaz ostatnio, ani nie komentuje, ani nie wrzucam zdjec. Jakos tak brak czasu mnie troche dopadl i aparat troche sie kurzy.

Moderacja. Ja jestem absolutnie przeciwko moderacji zdjec!! Tego sie nie da zrobic sprawiedliwie, a juz na pewno nie jednoosobowo. Nawet jakby to byl super znany i doswiadczony fotograf-artysta. Z biegiem czasu wszyscy zaczeli by robic zdjecie "pod moderatora" i to juz bylaby katastrofa, zabiloby to roznorodnosc.

Komentarze. Tu niestety widac technicznosc forum. Jezeli cokolwiek sie pojawia (oprocz, jak to ladnie i trafnie ujela masza, pierdniec), to sa to typowo techniczne uwagi. "niepotrzebne przepaly", ostrosc nie w tym punkcie", "GO troche wieksze", "glowny motyw nie w zlotym punkcie", "ciecie niepoprawne" itp. Wiekszosc zdjec ktore osiagaja jakies sukcesy w kategorii "foto-art", nie przeszlaby nawet kwalifikacji na optycznych. Z drugiej strony jak nam sie pdoba to tylko "dobre" " gratki" itp. Jest technika, nie ma uczuc, ani w komentarzach, ani w zdjeciach, bo tego sie tu nie wymaga.

Forum. To ze umiera "galaz art" to widac :sad: Popatrzcie "Wirtualne plenery" ostatni post 1 stycznie 2014 (a i tak tylko dlatego ze filipinka40 dodala kilka komentrzy) "Plener321" 30 kwietnia 2013. Nawet "Skojarzenia-megasztafeta", ktora nie wymaga duzego wysilku, tylko przejzec szuflade, juz dwa miesiace nieaktywna. "Wspolne plenery fotograficzne" ratuja tylko foto-misje i zloty. Oddolnej inicjatywy brak. Gdzie sa grupy z Wroclawia, Warszawy i Lodzi (pozdrawoenia dla tych ktorym sie kiedys chcialo :grin: )? Czy juz wszyscy sie zestarzeli? Czy zyja w wirtualnym swiecie? Pamietacie foto-sztafety? W drugiej turze bylo tylu chetnych, ze samo ustalenie regulaminu zabralo kilka tygodni, a calosc trwala ponad rok. Ze tak nawiaze w zarmolalym stylu, kiedys to byly czasy :wink: . Sama zmiana spsobu wyswietlania zdjec, dodawanie punkatacji i ocen nie rozwiaze sprawy. Potrzebne sa nowe pomysly, projekty, coby tchnac troche zycia w zramolale towarzystwo wzajemnej adoracji :lol: .

Projekty. Wymyslmy kilka nowych foto-projektow i popracujmy nad nimi. Takich troche ambitniejszych, nie krotkich/szybkich i niekoniecznie opartych na rywalizacji. Takich gdzie trzeba troche popracowac i glowa, i nogami. Takich gdzie postepy beda mogly byc dyskutowane tu na forum na bierzaco (taka foto-sztafeta, nie spalniala jednak tego warunku :sad: ).

Deklaracja. Ja obiecuje zanagarzowac sie w nowe, sensowne pomysly, na ile czas, odleglosc i umiejetnosci mi pozwola. Mam tez jakies pomysly, ale jeszcze w fazie przemyslen, wiec nie bede jeszcze zdradzal. Puki co, sam na razie ugrzazlem w swoich wlasnych projektach foto i okolo-foto. Obiecalem sobie ze je skoncze, wiec je popycham... i napewno skoncze :grin: . Znajde jednak troche czasu na cos nowego. Pracujac w grupie jestesmy bardziej zmotywowani do dzialania, bo glupio opozniac innych. :lol:

Tutejszyn - Czw 02 Kwi, 2015

Podoba mi się to, co proponuje 90s. Zdjęcia trafiają do poczekalni i jeśli są kiepskie, tam zostają. Fotografie, które się podobają, oglądający za pomocą kliknięcia w plusik, przenoszą je na główną. Nie ma tu moderacji, tylko proste - podoba się, lub nie. Nowa formuła, która może tchnąć odrobinę ożywczej świeżości, a która nie niszczy togo, co już jest.
degol - Czw 02 Kwi, 2015

Od prawie zawsze lubiłem pstrykać, po prostu rejestrowałem co widziałem :D
Chyba w 2009 r. kupiłem 1 lustro i przez zupełny przypadek trafiłem na to forum.
Na początek dostałem sporo porządnych, słusznych kopniaków technicznych ... gryzłem się z nimi jak gupi :D
Z czasem dojrzałem i zrozumiałem, że te opinie techniczne bardzo mi pomagają, przestałem z nimi walczyć, a zacząłem je odbierać jako pozytyw w odniesieniu do moich prac, za co dziękuję wszystkim chcącym się wypowiedzieć pod moimi dziełami :D
Z czasem zacząłem polecać innym to forum.
Osoby te przychodziły, ale równie szybko stąd odchodziły.
Nie bardzo rozumiałem te ich szybkie ucieczki.
Dla mnie technika zdjęcia ma duże znaczenie, choć do dziś dnia sporo mi brakuje, ale dzięki temu, że zwracam uwagę na niektóre aspekty techniczne, zdjęcie jednak ma jakiś kształt, formę wyrazu, a nie bajzel śmietnikowy.

Zaglądam na inne fora, ale tam mnie właśnie razi ta dowolność wrzutek, kluby wzajemnej adoracji, plusiki, polecane etc.
No jeszcze te polecane rozumie, bo dzięki temu naprawdę dobre prace wypływają na wierzch, są widoczne w gąszczu prac wyplusikowanych.

Pamiętam fajne czasy forumowych spotkań warszawskich, bo w tych brałem udział,. ale i tu się krzaczyło, krzaczyło przez pewnych ludzi, którzy wyżej srali niż poziom ich dupska.
Drwili, wyśmiewali przy tym dobrze się bawili, ale takie zagrywki powodowały, że inni się zrażali, odsuwali, znikali i tak też się stało z WMF.
Próbowałem to ciągnąć jeszcze przez chyba dwa sezony, ale się podałem.

forum optycznych fatyczni umiera, i nie od dzisiaj, nie od wczoraj, a od kilku już lat :(

Komor, pamiętam jak niegdyś "kłóciłeś" się z dwoma userami, którzy wstawiali głównie foto sportu.
Lubiłem ich fotografię, ale kiedyś zacząłeś z nimi drzeć łacha i oni podziękowali.
Mieli fajny poziom zdjęć, do tego dzięki ich reportażom można było przenieść się w wydarzenia jakie rejestrowali na arenach sportowych, można było poczuć atmosferę, ale już ich nie ma, a szkoda.

Nie chcę by był to jakiś zarzut względem twoich wypowiedzi, ale chcę pokazać, że tamtą dyskusję może było inaczej, spokojniej przeprowadzić, ale się nie udało.

Wiem od różnych innych początkujących tu użytkowników, że irytowały ich te ciągłe techniczne aspekty i dla tego nie czuli sie tu dobrze.
Wiem, że jeśli by docenili jednak komentarze czysto techniczne, to by wiele zyskali, a nie tracili.

maziek - Czw 02 Kwi, 2015

mozer napisał/a:
maziek, trochę poetyckości a lud nie rozumi ;)





Ja jestem przeciwny ocenianiu, w każdym razie takim, które dopiero by powodowało wyjęcie zdjęcia na stronę główną. W tej chwili zdjęcia w galerii mają czasem 1, czasem kilka komentarzy. Nie widzę racjonalnych przesłanek, aby zdjęcia z wątków nagle miały ich więcej. A chodzi o to (w moim pomyśle) aby więcej zdjęć było na głównej, bo to (może) wygeneruje większy ruch i zainteresowanie. Opieranie wyniesienia tych zdjęć na główną od liczby komentarzy to postawienie tego pomysłu na głowie - zdjęć na głównej nie będzie, bo nie ma komentarzy :) .

Poza tym przy małej liczbie komentarzy, na przykład obecnie na głównej mamy 0-8-6-6-11 to "ocena" będzie czysta statystyczna loterią. Zresztą to jest dość bogato obecnie, to 0-8-6-6-11, zwykle jest 2-3-1-0-2 np. :) . Nie każdy przecież jest takim masterem jak ja, że ma ponad 10 tysięcy wejść na jedno zdjęcie ;) .

fatman - Czw 02 Kwi, 2015

maziek - trudno mieć pretensje, że komentarzy jest mało pod zdjęciami w galerii. Sam wiesz, że czasami po prostu nie ma co komentować.
Twoje komentarze są żartobliwe, fajne. Masz już tu wyrobioną markę :mrgreen:
No ale wszystkiego nie da się komentować. Jak skomentować zdjęcie jakiegoś paszteta, kedy się wie, że człowiek, który to zfotografowal darzy obiekt cieplym uczuciem... Nie chciałbyś chyba go zranić. Co innego martwa natura czy krajobrazy.

Przyczyną słabej "komentowalności" są sami wstawiający. Wstawi zdjęcie, numerek i... już. czeka co będzie.
Już kiedyś na "krajobrazowym" postulowałem, żeby autor napisał kilka zdań o swoim zdjęciu, caemu akkurat tak zrobił, co chciał pokazać, co wtedy myślał itp. To pozwoli ogldającym poczuć coś więcej niż tylko to co widać.
Zaraz ktoś powie, że zdjęcie powinno się samo bronić. Nie zgadzam się z tym poglądem.
Ja tam jak wstawiam coś do galerii to czuwam jak doktorant przy posterze na konferencji naukowej i odpowiadam na komentarze, bronie swojej fotki, wyjaśniam.

Teraz historycznie będzie. Zarejestrowałem się tu w 2008 i pamiętam jakie knoty wtedy robiłem. Potem podglądałem innych, krytykę przyjmowałem z pokorą i uczyłem się. Chciało mi się. Tę funkcję to forum w moich oczach spełnia. Można pokazać fotki w tematach i podyskutować. Oczywiście są agresywni goście (nawet starzy bywalcy) ale ignoruję ich i ich uwagi. Więćej poznałem ludzi fajnych niż niefajnych. :mrgreen:
To że ludzie odchodzą i przychodzą... to zjawisko normalne. mamy wolność to korzystamy.
Ludzie również po prostu nie mają czasu!!!

Każde forum ma swój trzon bywalców oraz grupę "wzajemnej adoracji". To normalne. Jest tak w każdym środowisku. Czytam jeszcze forum Olympusa. Tam też jest "grupa trzymająca forum".

To co bardzo się rzuca w oczy na tym forum to poziom dyskusji o sprzęcie.
Niejednemu tu nobla z fizyki by dać - tak się zna. Wielu ludzi jest mistrzami teorii, fresneli, Nyquistów, wzorów, krążków rozproszenia, bokehów i innej cholery... a jakoś zdjęć ich nie widzę.
Będą się spierac i opluwać na temat sprzętu a... w ręce go nie trzymali lub tylko oglądali w sklepie.
Zdjęcia Panie i Panowie! Pokażcie zdjęcia! Ale nie tablic laboratoryjnych czy innych checkerów.

maziek - Czw 02 Kwi, 2015

Fatman, tu nie chodzi o pretensje :) . Świat jest jaki jest. W moim pomyśle chodzi tylko o to, aby lepiej wykorzystać potencjał, który jest. Tak krawiec kraje i tak dalej (żebym nie przekręcił, co staje ;) ). Skoro galeria generuje jakiś ruch - to wykorzystać to. Żadnych pretensji do nikogo :) . Wszyscy tu jesteśmy z miłości własnej :mrgreen: , a miłość to także, a może przede wszystkim, łzy i wyrzeczenia.

Łzy i wyrzeczenia!


fatman - Czw 02 Kwi, 2015

No to zwiększmy rozmiar galerii. Nie wiem jak na to aplikacja pozwala. Ale co to da?
Będą dwa rzędy fotek i co? Komentarzy przybędzie?

Tutejszyn - Czw 02 Kwi, 2015

fatman napisał/a:
Będą dwa rzędy fotek i co? Komentarzy przybędzie?
Fakt...
Jednak wstawienie plusa uruchamia inny rodzaj aktywności, niż komentarz. Gdyby do galerii pod zdjęciem dodać możliwość oceny plusem/minusem... Podoba się pięciu osobom, nie podoba trzem. Teraz istnieje jedynie ilość odsłon, która wskazuje jedynie na zainteresowanie fotografią.

maziek - Czw 02 Kwi, 2015

Fatman, nie rozmiar galerii. Jeden pasek galeria jak jest, drugi pasek z automatu ostatnie fotki wrzucane na wątki tematyczne. A czy coś da, to nie wiem :) .

P.S. Nawet fatman mnie nie rozumie...


Tutejszyn - Czw 02 Kwi, 2015

No wiele nie napisałeś, więc jest mało do rozumienia. Postulat - więcej zdjęć na głównej.. Ale masz jakiś pomysł, aby to zrobić? Wpuścić wszystkich na główną? Jak długo wtedy będą wyświetlane cenne, ciekawe fotografie, zanim zostaną wypchnięte za margines?

Wiem.. nie popisałem się spostrzegawczością. Piszesz dwa paski..

Arek - Czw 02 Kwi, 2015

Zawsze zwiększa to szanse zauważenia wartościowego zdjęcia. I to wartościowego dla Ciebie, a nie dla innych.
mozer - Czw 02 Kwi, 2015

Kurka wodna, matko z córką!

Czy wyłanianie najlepszych zdjęć drogą głosowania użytkowników tak bardzo ograniczy Waszą wolność? Czego się boicie?

Prosty schemat: poczekalnia->wątek tematyczny->strona główna nikomu krzywdy nie zrobi, a może się niektórzy czegoś w ten sposób nauczą oraz będą mieli motywację.

A nawet przenosiny do wątków tematycznych da się zrealizować prostym skryptem.

Najnowszych fotek z automatu bym nie wrzucał na główną, bo będzie to samo co jest teraz...

[ Dodano: Czw 02 Kwi, 2015 15:39 ]
Usjwo napisał/a:
Moderacja. Ja jestem absolutnie przeciwko moderacji zdjec!! Tego sie nie da zrobic sprawiedliwie, a juz na pewno nie jednoosobowo. Nawet jakby to byl super znany i doswiadczony fotograf-artysta. Z biegiem czasu wszyscy zaczeli by robic zdjecie "pod moderatora" i to juz bylaby katastrofa, zabiloby to roznorodnosc.

Pisząc o moderacji miałem na myśli wyrzucanie jedynie ewidentnych baboli, a nie ocenę jakości artystycznej prac jako takiej.

komor - Czw 02 Kwi, 2015

maziek, testujesz ile razy wrzucisz tego GIF-a zanim moderacja wytnie go za niską wartość artystyczną? :)
mozer - Czw 02 Kwi, 2015

komor, a tak w ogóle to maziek może śmiać się z mojej poezji, a ja się z kijowych fotek nie mogę? Sprawiedliwości!
fatman - Czw 02 Kwi, 2015

maziek napisał/a:
Jeden pasek galeria jak jest, drugi pasek z automatu ostatnie fotki wrzucane na wątki tematyczne. A czy coś da, to nie wiem :) .


A jak często średnio ludzie zaglądają na forum w stosunku do tego co jest wstawiane w wątkach?
Na pasku Galeii mieści się 5 fotek.
Wystarczy, że pół dnia nie spojrzysz to już ze 3 Ci "przelecą" i ich nie zobaczysz bo zostaną nadpisane przez nowe.

maziek - Czw 02 Kwi, 2015

Komor, sam przestałem, zanim napisałeś :) (ale teraz nikt nie uwierzy). Autozmoderowałem się :) .

Fatman - nie wiem, to tylko propozycja. Być może guzik to da. Wg moich obliczeń w ciągu ostatnich 24 godzin na forum było blisko 150 zarejestrowanych użytkowników, którzy jak widać pozostawili kilka komentarzy pod zdjęciami (przepychanek nie liczę). Kiedyś było inaczej. Raczej nie da się tego wytłumaczyć tym, ze jedni przychodzą a drudzy odchodzą. Widocznie jakoś zmienia się mentalność (statystycznie).

W szerszej perspektywie to się pokrywa z moją obserwacją, jak zmieniają się zloty. Na początku na zlotach było całe forum i zdjęcie grupowe z imienia i nazwiska, a teraz (na ostatnim nie byłem) forum to dodatek krawiecki, zdjęcie anonimowe itd. :) . Dryfujemy razem z planetą, nic na to nie poradzimy :) .

90s - Czw 02 Kwi, 2015

Ja poproszę o zmianę nazwy "zdjęcia ludzi" na portret jak nie zniszczy to idei wolności wszelakiej:)
Usjwo - Pią 03 Kwi, 2015

A moze zrobic podobnie jak na plfoto. W "Nasze zdjecia" dzielimy nie na kategorie tematyczne/techniczne, tylko na watki uzytkownikow:
Zdjecia 90's
Zdjecia maziek
Zdjecia xxx
Dodatkowo jeden watek "Ostatnio wstawione", gdzie mozna by obejzec wszystkie wstawione zdjecia bez podzialu na kategorie. Komentowac mozna tylko w watkach uzytkownikow.
Mamy same zalety, wchodzimy w "ostatnio wstawione" i ogladamy wszystkie zdjecia, nic nam nie ucieka, nic nie przegapimy. Nie trzeba wchodzic do wszytskich watkow, tylko do tych gdzie chcemy wstawic komentarz.
... i duzo latwiej napisac "niepochlebny komentarz odwetowy", nie trzeba szukac zdjec po roznych watkach ;)

Oczywiscie piec ostatnio dodanych na glownej to bardzo dobry pomysl :smile:

Teraz Nasze zdjecia to niezly bajzel, watki tematyczne, watki techniczne. Niektore zyja tylko kilka postow.

komor - Pią 03 Kwi, 2015

Usjwo napisał/a:
A moze zrobic podobnie jak na plfoto. W "Nasze zdjecia" dzielimy nie na kategorie tematyczne/techniczne, tylko na watki uzytkownikow

Czym to miałoby się różnić od istniejącej już galerii? Tam właśnie przecież jest podział na użytkowników.

Moim zdaniem – przy całym szacunku – przeciętny czytelnik nie jest zainteresowany zdjęciami osoby X czy Y, tylko zdjęciami architektury, albo makro, albo samochodów – w zależności od tego czym się interesuje. Nie widzę też jaki problem sprawia fakt, że istniejący podział jest mieszany, tematyczny i techniczny. W czym to przeszkadza? Przecież to powstało bo tak chcieli użytkownicy, którzy wstawiają tam zdjęcia.

mozer - Pią 03 Kwi, 2015

komor, niektórzy chcieli, niektórzy nie - chyba w końcu nie było nad tym głosowania.
Możliwe, że trochę to przeszkadza, bo technika staje się wartością samą w sobie.

Ja bym też nie dzielił wątków na użytkowników, chociaż byłoby wtedy łatwiej ignorować niektóre wątki :P

Usjwo chyba miał na myśli dział nasze zdjęcia a nie galerię...

degol - Pią 03 Kwi, 2015

Cała dyskusja zaczyna przypominać bicie piany.
Czuję, że wyjdzie jak zwykle, czyli tak jak np. z " WMF "


Arek - Pią 03 Kwi, 2015

degol napisał/a:
Cała dyskusja zaczyna przypominać bicie piany.
Czuję, że wyjdzie jak zwykle, czyli tak jak np. z " WMF "


I to pewnie wina moderatorów i redakcji ;)

maziek - Pią 03 Kwi, 2015

komor napisał/a:
przeciętny czytelnik nie jest zainteresowany zdjęciami osoby X czy Y, tylko zdjęciami architektury, albo makro, albo samochodów – w zależności od tego czym się interesuje.
Bo ja wiem. Ja raczej patrzę na zdjęcia jako obrazy, kompozycje. Kwestia czym jest sfotografowana rzeczywistość jest drugorzędna. Może nie do końca, nie lubię "pustych" zdjęć, ale nie chodzi o rodzaj przedmiotu/rzeczywistości, tylko o to, że jest jakaś treść.
ryszardo - Pią 03 Kwi, 2015

Dyskusja zaczyna prowadzić donikąd, więc spróbuję zebrać wszystko do kupy.

Problem:
Zbyt niski poziom i mała aktywność wątków tematycznych w dziale "Nasze zdjęcia".

Zaproponowane rozwiązania:

1. Moderacja i usuwanie zbyt słabych zdjęć

2. Poczekalnia, z której dobre zdjęcia trafiałyby do wątków tematycznych/galerii.

3. Wątki personalne zamiast tematycznych

4. Wyróżnianie najlepszych zdjęć z wątków tematycznych poprzez umieszczenie na stronie głównej forum.

Czy coś pominąłem?

Moje opinie:

1 -> NIE.
Pomysł kontrowersyjny i z tego co czytam nie tylko mi się nie podoba.

2 -> Sądzę, że zbyt mało ludzi zaglądałoby do poczekalni, więc też niewiele osób by wrzucało.

3 -> Raczej nie.
Taki system jest na wielu innych forach i nawet działa, ale tu podoba mi się, że jest inaczej i mogę oglądać konkretnie wątek krajobrazowy itp.
Na zrobienie działów tematycznych z wątkami prywatnymi chyba nikt nie liczy.

4 -> Moim zdaniem najlepsza opcja.
Możliwe są dwie wersje:
a) Głosowanie użytkowników.
Jestem przeciw - natychmiast powstaną kółka wzajemnej adoracji...
b) Wybieranie przez osoby uprawnione.


Moim zdaniem najlepsza jest opcja 4b. Widzę to tak:
Wybrać kilku aktywnych użytkowników forum (można z moderatorów lub nadać dodatkowe uprawnienia): "recenzentów", którzy powiedzmy reprezentują pewien poziom fotograficzny i umieją oceniać innych (do oceny redakcji/moderatorów - moim zdaniem kilka osób się znajdzie), którzy mieliby prawo wyróżnić dobre zdjęcie "wyborem redakcji" umieszczając je w oddzielnej galerii i wyświetlając na głównej stronie forum (z informacją, kto zdjęcie wyróżnił).

Dodatkowo spośród tych zdjęć można by było wybierać zdjęcia tygodnia/miesiąca/roku (tu już przez głosowanie użytkowników) lub dodać wyróżnienie dla użytkownika, który w określonym czasie będzie miał najwięcej wyróżnionych zdjęć.

W ten sposób byłby motywacja, żeby prezentować dobre zdjęcia, żeby trafić do galerii wyróżnionych i wziąć udział w konkursie na zdjęcie roku.

Oczywiście pojawia się problem wyboru "recenzentów", ale to chyba jest do załatwienia.


Jeśli były jakieś inne propozycje, o których zapomniałem, to piszcie, też się ustosunkuję.
I żeby nie było: nie mówię, że tak być musi, a inne opcje są złe, ale moim zdaniem ta jest najlepsza.

maziek - Sob 04 Kwi, 2015

[quote="ryszardo"]Dyskusja zaczyna prowadzić donikąd.../quote]Jak to u zgniłych inteligentów ;) ...
mozer - Sob 04 Kwi, 2015

Jednak myślę że jest przynajmniej pewien konsensus, że zdjęcia na stronie głównej powinny być bardziej 'limitowane'? Czy się mylę?

Pomysł wybierania zdjęć przez osoby uprawione, zwłaszcza na TYM portalu, jest według mnie zupełnie chybiony. Zacznijmy od tego jak mielibyśmy wybrać tych przedstawicieli skoro nawet wypowiadający się w tym wątku mają diametralnie różne spojrzenie na kwestie estetyczne... A redakcja sama wielokrotnie przyznawała, że tym bardziej nie ma do tego kompetencji...

Ja bym się nie bał na razie TWA - zobaczyłbym jak to wyjdzie w praniu.

maziek - Sob 04 Kwi, 2015

mozer napisał/a:
Jednak myślę że jest przynajmniej pewien konsensus, że zdjęcia na stronie głównej powinny być bardziej 'limitowane'? Czy się mylę?
Jeśli o mnie chodzi - to całkowicie :) .
mozer - Sob 04 Kwi, 2015

maziek, całkowicie się mylę, czy się ze mną zgadzasz? :D
maziek - Sob 04 Kwi, 2015

Całkowicie się mylisz :) (że jest konsensus). Zgadzam się z Tobą, że ocena nie wypali. Redakcja się kryguje, to jest forum redakcji i mogłaby, co by chciała (w granicach prawa), a decydować o umieszczaniu zdjęć osobiście lub za pośrednictwem pełnomocników na pewno.

Jedno jest pewne - sądząc z dyskusji jest kilka osób, którym leży na sercu to forum (aczkolwiek się ze sobą nie zgadzają ;) ). Nie jest obiektywnie pewne, czy to dobrze, czy źle (dla forum), że takie osoby są :) . Druga niepewność dotyczy rozwinięcia się akcji - wg polskiej tradycji, jeśli istnieje grupa rodaków, której coś leży na sercu, ale nie mogą się między sobą dogadać, jak to chronić i wspomagać - powinni to zniszczyć ze szczętem do korzeni, korzenie przeorać, a ziemię w której rosły zalać naftą, aby już nigdy nic tam nie wyrosło ;) .

90s - Sob 04 Kwi, 2015

Po prostu każdy ocenia tę sprawę swoją miarą.
Dla maziek, galeria jak i ogólnie zdjęcia są jak żart i nie widzi problemu w tym że odbija się to na poważnym postrzeganiu tego portalu jakby nie patrzeć z fotografią związanego.
Zdjęcie w galerii najlepszym dowodem.
tutaj masz podobną tematykę jaką ktoś wrzucił na nikoniarze.pl
http://forum.nikoniarze.p...348#post3543348
i to wylądowało w dziale foto żart, na optycznych jest to praca godna galerii chociaż też mamy dział foto żart.
Sorry panowie jak nas widzą tak o nas piszą.

Skoro sami nie potrafimy sprawić żeby tu był jakiś poziom to ciężko oczekiwać że moderacja lub jakieś zmiany systemu to zmienią.

mozer, i kilka osób ze mną włącznie chciałby podnieść jakość prac by miały jakąś wartość dla forum i innych, by faktycznie było o czym rozmawiać. Wole jedno średnie zdjęcie z wadami nad którymi można pogadać jak 100 byle jakiego materiału który i tak każdy przemilczy.

Jak to zrobić? dla mnie poczekalnia i anonimowe zdjęcia tak samo i anonimowe oceny, do czasu pojawienia się ich w odpowiednich działach. Te najwyżej oceniane trafiają do galerii
Macie jakiś lepszy pomysł aby zachęcić ludzi by się bardziej starali dawać swoje najlepsze zdjęcia jak byle co?

Krzywdzące dla innych? nie sądzę bo zdjęcia w działach i galerii będą na poziomie i ktoś kogo zdjęcie się nie załapało szybko wyłapie różnice pomiędzy jego pracą a tą która wisi.

Teraz wrzuca się prace na różnym poziomie i brak komentarzy ani żadnej innej oceny nie mówi nic o tym co jest dobre, słabsze lub bardzo słabe. Jaka w tym wartość dla początkujących? żadna.

Walczyć ani przekonywać nie chce bo nie mam do tego prawa, ale myślę że jakość a nie ilość to podstawy każdej dobrej rzeczy w tym zdjęć.

pozdrawiam i wesołego jajka życzę:)

sp. przepraszam Cię kolego maziek że wziąłem Ciebie za przykład ale chciałem zobrazować jak to odbierać można z innej perspektywy.

Wujek_Pstrykacz - Sob 04 Kwi, 2015

Było dobrze, nic się nie zmieniło i jest źle, czyli typowo polskie bicie piany o nic. :neutral:

To, że forum trochę przymarło nie jest niczym nowym. Wszystkie fora trochę przymierają, te w których uczestniczę :neutral:

maziek - Sob 04 Kwi, 2015

90s, ni mom żalu do nikogo, a tym bardziej do Ciebie przyjacielu :) .

Sądziłem, że będzie czytelnym, że umieszczenie tego żartu w galerii jest kontrapunktem naszej tu dyskusji. Nie bierz sytuacji wyjątkowej, jaką jest złożenie życzeń za stałą galaktyczną. W mojej galerii jest ponad setka zdjęć, z których za żart pokroju tych życzeń można uznać jeszcze jedno, albo dwa. Reszta to są rzeczy, które mi wydawały się godne pokazania.

I tu właśnie jest ta różnica, która powoduje, że "poziom" to jest rzecz całkowicie względna. Pomiędzy dwoma przykładowo wyróżnienia biegunami "taka sobie fotka ale czegoś" a "dobrze obrobione zdjęcie w zasadzie niczego" jest olbrzymia rozpiętość i każdy gdzie indziej upatruje lokalnego maksimum. Tych biegunów jest oczywiście ze 40 i nie chodzi mi tu o dyskusję, czy lepsze jest zdjęcie pociągu, który właśnie przełamał barierki ale jeszcze nie wleciał do wody, czy dobrze obrobione lokomotywy z muzeum, czy może takie w b/w, na którym w ogóle trudno poznać, czy to lokomotywa.

Przy czym ja nikomu nie odmawiam, a Ty chyba uważasz, że można ;) . Z mego punktu widzenia jest masa knotów w galerii, które jak się jednak okazuje podobają się sporej grupie ludzi - a często bywa też odwrotnie.

Pod każdym zdjęciem każdy może napisać co go boli. Nie wiem, czy chęć do wstawiania zdjęć nie zmalałaby znacznie, gdyby ktoś ex cathedra pisał "a to to se możesz do kurnika wstawić, to kury może podziobią, bo do galerii to się nie nadaje".

Arek - Sob 04 Kwi, 2015

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
To, że forum trochę przymarło nie jest niczym nowym. Wszystkie fora trochę przymierają, te w których uczestniczę :neutral:


Ha! Wyszło szydło z worka! To może Cię zbanujemy? :)

maziek - Sob 04 Kwi, 2015

:mrgreen:
mozer - Sob 04 Kwi, 2015

maziek napisał/a:
powinni to zniszczyć ze szczętem do korzeni, korzenie przeorać, a ziemię w której rosły zalać naftą, aby już nigdy nic tam nie wyrosło

Strasznie dramatyzujesz ;)

Rozumiem, że Tobie wszystko na forum odpowiada i nie chcesz żadnych zmian?

Poza tym z tego co widzę Ty raczej się mało interesujesz tworzeniem fotografii, więc właściwie dlaczego Cię ten temat interesuje? ;)
Będzie Ci przeszkadzało jak na głównej będą lepsze prace? Ubędzie Ci jak założymy sobie, że tak to górnolotnie nazwę, kącik art? Szczerze nie bardzo rozumiem o co walczysz...
Zresztą jak Cię fotografia nie kręci, to przecież możesz zaglądać tylko do wątków sprzętowych...

Wujek_Pstrykacz, nie było dobrze - na tym forum zdjęcia zawsze średnio odstawały w dół od innych portali, które miały jakieś ambicje...

maziek - Sob 04 Kwi, 2015

Ech dobra, bo groch o ścianę ;) .
Wujek_Pstrykacz - Sob 04 Kwi, 2015

Arek napisał/a:
Wujek_Pstrykacz napisał/a:
To, że forum trochę przymarło nie jest niczym nowym. Wszystkie fora trochę przymierają, te w których uczestniczę :neutral:


Ha! Wyszło szydło z worka! To może Cię zbanujemy? :)


Ale za co, przecież się staram :razz:

Poziom zdjęć musi być różny, bo różni są autorzy, Ci początkujący muszą trochę odstawać, ale są tu przykłady takich co po Waszych radach zaczęli całkiem całkiem dobrze rejestrować otoczenie :grin:

ryszardo - Sob 04 Kwi, 2015

mozer napisał/a:
Jednak myślę że jest przynajmniej pewien konsensus, że zdjęcia na stronie głównej powinny być bardziej 'limitowane'? Czy się mylę?

Pomysł wybierania zdjęć przez osoby uprawione, zwłaszcza na TYM portalu, jest według mnie zupełnie chybiony. Zacznijmy od tego jak mielibyśmy wybrać tych przedstawicieli skoro nawet wypowiadający się w tym wątku mają diametralnie różne spojrzenie na kwestie estetyczne... A redakcja sama wielokrotnie przyznawała, że tym bardziej nie ma do tego kompetencji...

Ja bym się nie bał na razie TWA - zobaczyłbym jak to wyjdzie w praniu.


Moim zdaniem właśnie tak powinno być, żeby "recenzenci" mieli różne pojęcia estetyki. Zapobiegałby to sytuacji, w której jakieś zdjęcie nie zostanie wybrane, bo przedstawia góry/morze/psa/cokolwiek, czego "recenzent" nie lubi (lub jest to B&W, HDR itp.).

Wydaje mi się za to, że zgodzimy się w dwóch kwestiach:
-wybór odpowiednich "recenzentów" jest największą trudnością tego rozwiązania i jeśli uda się to rozwiązać, to taki system powinien nieźle działać
-bez względu na sposób wybierania dobrych zdjęć do galerii (głosowanie lub "recenzenci") taki system powinien być lepszy, od obecnego

Mam rację?

90s napisał/a:
Jak to zrobić? dla mnie poczekalnia i anonimowe zdjęcia tak samo i anonimowe oceny, do czasu pojawienia się ich w odpowiednich działach. Te najwyżej oceniane trafiają do galerii
Macie jakiś lepszy pomysł aby zachęcić ludzi by się bardziej starali dawać swoje najlepsze zdjęcia jak byle co?


Ja uważam, że lepszym pomysłem jest promowanie najlepszych zdjęć.

Poczekalnia ma tę wadę, że bardzo utrudnia dyskusję na temat zdjęcia. Jeśli na być anonimowo, to nie będzie można w żaden sposób wymienić opinii z autorem, dopytać o szczegóły itp.
Dyskusja po przejściu zdjęcia do galerii też raczej nie zadziała, bo nie sądzę, żeby ludziom chciało się czekać z pytaniami i komentarzami. Szczególnie, że równolegle będą pojawiać się kolejne zdjęcia w poczekalni.
A chyba po to wrzuca się zdjęcia na forum, żeby o nich dyskutować.

mozer - Sob 04 Kwi, 2015

ryszardo napisał/a:
bez względu na sposób wybierania dobrych zdjęć do galerii (głosowanie lub "recenzenci") taki system powinien być lepszy, od obecnego

Z tym się zgadzam. W recenzentów bym się jednak nie bawił.

Wujek_Pstrykacz - Sob 04 Kwi, 2015

Jak zdjęcie jest dobre to w galerii na głównej robi robotę, a w tematach "Nasze zdjęcia" powinny być różne poziomem do oceny :)
matys - Sob 04 Kwi, 2015

Nie śledzę tematu od początku i dokładnie. Wiec nie wiem czy taka propozycja już była.
A jakby dołączyć możliwość punktowania każdego zdjęcia które jest wrzucane na forum ??
Wrzucałoby się post i zdjęcie np w takim czymś jak "spojler" z zerową punktacją i można dodawać plusy albo minusy. Jak zdjęcie zejdzie poniżej np -10 punktów to wtedy spojler się zamyka i nie musimy tego oglądać prosto mówiąc. Często stosowana metoda na różnych portalach w przypadku komentarzy...

90s - Sob 04 Kwi, 2015

ryszardo napisał/a:

Poczekalnia ma tę wadę, że bardzo utrudnia dyskusję na temat zdjęcia. Jeśli na być anonimowo, to nie będzie można w żaden sposób wymienić opinii z autorem, dopytać o szczegóły itp.
Dyskusja po przejściu zdjęcia do galerii też raczej nie zadziała, bo nie sądzę, żeby ludziom chciało się czekać z pytaniami i komentarzami. Szczególnie, że równolegle będą pojawiać się kolejne zdjęcia w poczekalni.
A chyba po to wrzuca się zdjęcia na forum, żeby o nich dyskutować.


Pominąłeś drugi etap, z poczekali zdjęcia idą do odpowiednich działów jakie są np teraz. Tam możesz rozmawiać i dyskutować.
Najlepsze prace lecą do galerii.

Dużo osób tutaj porusza problem gustów, a przecież o gustach się nie dyskusje, większość myślę że liczy na uwagi techniczne.

Problem w tym że jest masa zdjęć "zwykłych pstryków" i tych prac nikt nie komentuje bo nawet nie ma jak się zaczepić i pomyśleć co można byłoby zrobić lepiej, te osoby wrzucają następne a po nich następne bo i tak nie wiedzą czy są tak dobre że nikt nie ma się do czego doczepić czy tak słabe że szkoda gadać.

Co ci ludzie z tego mają mieć? nic, jakby zdjęcie nie przeszło poczekalni a w działach oraz galeriach były prace nawet na średnim poziomie które byłyby komentowane to by mieli jakiś punkt odniesienie i dużo więcej by im to dało.

Sami ustalamy poziom prac na tym forum i z czasem by powoli ale sukcesywnie rósł. Bo fotografia to też dużo czasu spędzonego na oglądaniu dobrych prac innych.
Dlatego tutaj nie udało się wybić ani wyrobić poziomu bo nikt nie trzyma tego minimalnego.

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Było dobrze, nic się nie zmieniło i jest źle, czyli typowo polskie bicie piany o nic. :neutral:


Zwróciłem uwagę na temat fotografia ludzi zamiast portretu bo do portretu jest wiele zagadnień technicznych którymi można się podzielić, jeżeli człowiek wie że to co ktoś zamieścił to miał być portret a nie jak teraz fotografia człowieka, fotki z imprez i inne cuda.

I tutaj bym wpasował Twój cytat. Było dobrze bo każdy wiedział że tam dajemy tylko portrety, jest źle bo teraz ludzie dosłownie pakują tam wszystko co z człowiekiem związane.
Jak to teraz oceniać technicznie skoro człowiek sam już nie wie czy to foto imprez aktu czy portretu?.
Jednak zasady są inne dla każdej tej kategorii.
Zwierzęta rozdrobiono nawet na dzikie i zwykłe, do tego są ptaki i makro.

Maziek wiem że to było pod ten temat, ale potrzebowałem mocnego przykładu którego nikt nie podważy że mu się zdjęcie podoba.:)) jeszcze raz przepraszam :)



Dziękuje że mogłem się wypowiedzieć.

dcs - Sob 04 Kwi, 2015

90s,
90s napisał/a:
Prace wszystkich można było oglądać i oceniać w poczekali ale tylko te które dostały wystarczającą ilość wysokich not pojawiały się na stronie.
Ocenianie było anonimowe.
Nie wiem czy coś takiego da się zrobić na forum ale każdy nadal mógłby wrzucać swoje zdjęcia a publikacja byłaby jakimś wyróżnieniem dla osoby dodającej i nad nimi by się dyskutowało.
Natomiast odrzucone... dawałby do myślenia tym co myślą że forum fotograficzne to znaczy że jak mam jakieś zdjęcie to się nadaje do publikacji.


Natomiast odrzucone http://en.wikipedia.org/w...es_Refus%C3%A9s
http://pl.wikipedia.org/wiki/Salon_Odrzuconych

komor - Nie 05 Kwi, 2015

90s, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby założyć osoby wątek PORTRET. To tak abstrahując od głównego problemu rozpatrywanego w tym wątku.

dcs, trafna uwaga.

T.B. - Nie 05 Kwi, 2015

A co by było, gdyby ci na wysokim poziomie przenieśli się tam, gdzie progi są odpowiednio wysokie?
Ci na niskim poziomie nie mają się gdzie przenieść, bo dno jest tutaj:
Cytat:
tutaj nie udało się wybić ani wyrobić poziomu bo nikt nie trzyma tego minimalnego

dcs - Nie 05 Kwi, 2015

Kamień odrzucony przez budujących
stał się kamieniem węgielnym.
Ps 118 http://www.nonpossumus.pl/ps/Ps/118.php

fatman napisał/a:
postulowałem, żeby autor napisał kilka zdań o swoim zdjęciu, caemu akkurat tak zrobił, co chciał pokazać, co wtedy myślał itp. To pozwoli ogldającym poczuć coś więcej niż tylko to co widać.
Zaraz ktoś powie, że zdjęcie powinno się samo bronić. Nie zgadzam się z tym poglądem.

-to zmierzanie w kierunku fotografii konceptualnej (czyli nie obrazu, ale idei [jego powstania])
nie jest ważne samo dzieło sztuki, większą rolę przykładano do samego procesu twórczego http://pl.wikipedia.org/wiki/Sztuka_konceptualna
https://www.google.pl/sea...=2&ved=0CB8QsAQ
Prezentację wszystkiego (każdego rodzaju zdjęcia) można uzasadnić opisem.
-tylko po co?
[po co się tłumaczyć
Po co tłumaczyć swoją twórczość?]

fatman napisał/a:
Niejednemu tu nobla z fizyki by dać - tak się zna. Wielu ludzi jest mistrzami teorii, fresneli, Nyquistów, wzorów, krążków rozproszenia, bokehów i innej cholery... a jakoś zdjęć ich nie widzę.

Kwestionujesz tym kryteria testów na głównej optyczne.pl
i wymaganych do ich robienia iluś tam semestrów laborków z fizyki
ważniejszych od umiejętności robienia ładnych/ciekawych zdjęć.
(takie pamiętam tłumaczenia naczelnika na czyjeś grymaszenie na atrakcyjność tych zdjęć)

[Tutejsze "Zdjęcia przykładowe" mało zachęcają do zakupu czegokolwiek.
(No, chyba żeby patrzeć tylko na ostrość na brzegu i takie rzeczy)]

fatman napisał/a:
Zdjęcia Panie i Panowie! Pokażcie zdjęcia! Ale nie tablic laboratoryjnych czy innych checkerów.

Oddajesz się dążeniu do technicznej perfekcji (opanowania jakiejś modnej w danym czasie techniki (hdr-y, te rozmazania wody albo chmur, konwersja cz-b "na ciemno")
[-cała kreatywność w technice]
a dla niektórych ważniejsze jest oko i klimat.

[...że nie wspomnę już maniery kolorystycznej z Sigmy DP]



90s napisał/a:
Jak to zrobić? dla mnie poczekalnia i anonimowe zdjęcia tak samo i anonimowe oceny Te najwyżej oceniane trafiają do galerii

-zdjęcia większości stałych bywalców nie są anonimowe: bez patrzenia na nick czy awatara wiadomo kto je zrobił

[ Dodano: Nie 05 Kwi, 2015 02:19 ]
90s napisał/a:
Dużo osób tutaj porusza problem gustów, a przecież o gustach się nie dyskusje, większość myślę że liczy na uwagi techniczne.
-to ma być ocena jakości technicznej?
lcf - Nie 05 Kwi, 2015

dcs napisał/a:
Oddajesz się dążeniu do technicznej perfekcji (opanowania jakiejś modnej w danym czasie techniki (hdr-y, te rozmazania wody albo chmur, konwersja cz-b "na ciemno")
[-cała kreatywność w technice]
a dla niektórych ważniejsze jest oko i klimat.


Otóż to. Jak sobie byśmy przyjęli jakieś kryteria techniczne jako podstawy moderacji, to by się potem mogło okazać, że ujęcia w stylu The Bull Market lub A flock of Guillemots były by za słabe, żeby pozwolić je oglądać użytkownikom forum. A kryteria nie-techniczne z kolei są bardzo mocno subiektywne (coś, co dla jednego będzie uchwyceniem świetnej chwili dla drugiego będzie "zwykłym pstrykiem"), więc też ciężko by było taką moderację zrobić, żeby nikt nie poczuł się urażony.

W ramach zachęcania do szlifowania warsztatu i szukania ciekawych ujęć IMO konkursy można by po prostu organizować, np. tematyczne, w stylu DPReview Challenges, gdzie subiektywnymi głosami czytelników byśmy wybierali najbardziej interesujące prace, a potem zwycięskie prace (lub top 3, z informacją o miejscu) mogły by przechodzić do dedykowanej galerii konkursowej. Albo nawet jakieś prostsze rzeczy, w stylu po prostu "zdjęcie tygodnia" - też mogło by zachęcić bo wspólnej zabawy i podnieść poziom zdjęć.

mozer - Nie 05 Kwi, 2015

Mówimy o prostym mechanizmie głosowania co się komu podoba a co nie - nie nakazujemy przecież odrzucać zdjęć z jakichś konkretnych powodów...
Oczywiście, że pełno jest świetnych zdjęć niedoskonałych technicznie.
Chodzi o to, żeby jak ktoś znajdzie dajmy na to w 'poczekalni' interesujące zdjęcie (z różnych względów), mógł to zaznaczyć i przekazać to innym.

dcs, Twoje przykłady są z sufitu, bo nie mówimy o dziełach sztuki, przy których można się spierać o ich przekaz, ale o fotkach pstrykniętych z biodra bez większego pomyślunku...

lcf, wirtualne plenery już tu były i wygasły...

90s - Nie 05 Kwi, 2015

komor napisał/a:
90s, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby założyć osoby wątek PORTRET. To tak abstrahując od głównego problemu rozpatrywanego w tym wątku.

Myślę że wystarczy zmienić ten dział fotografia ludzi tam i tak portrety wrzucaliśmy do tego mamy jeszcze akty, fotografia imprez i ludzie ulica.
Osoby wątek jest zbędny.
Dziękuje też że jakaś odpowiedz na tę uwagę padła.

Cytat:
A co by było, gdyby ci na wysokim poziomie przenieśli się tam, gdzie progi są odpowiednio wysokie?
Ci na niskim poziomie nie mają się gdzie przenieść, bo dno jest tutaj:


też wyznaje taką zasadę, coś się nie podoba to...:)

Dlatego tutaj kończę i kajam się :oops: w poniedziałek się wychłostam :)

fatman - Nie 05 Kwi, 2015

@dcs
Odpowiem Ci po kolei, bez przytaczania fragmentow z Pisma Świętego.
1. Tak. Jestem zwolennikiem konceptualnego podejścia do fotografii. Przynajmniej krajobrazowej. Nie przeglądasz literatury z tego tematu, zdaje sobie z tego sprawę bo przecież nie można sie interesować wszystkim dlatego pozwolę sobie na uzupełnienie Twojej i tak juz obszernej wiedzy. Czytam regularnie takie periodyki jak "Landscape Photography", "On Landscape" i "Outdoor Photography". Nurt konceptualny w fotografii krajobrazowej jest dominujący. Poczytaj ksoążki Lee Frosta, Cornisha, Galena Rowella, Charliego Waita, Davida Nitona, Petera Watsona czy Rossa Hodinotta to bedIesz wiedzieć dlaczego.

2. Laborek z fizyki zalczyłem w swoim czasie całkiem sporo i zapewniam Cie, że wiem "czym to pachnie" jednak dyskusja nad tym o ile szczegół na brzegu jest ostrzejszy od szczegółu na środku i analizowanie fotografii tylko na podstawie cropów i wypinanie klaty ile to sie wie podczas, gdy w zaciszu domowym drukuje się zdjęcia w formacie pocztówek (o ile wogole się drukuje) jest imho żałosna probą leczenia własnych kompleksów.

3. Tak. Oddaję się dążeniom do technicznej perfekcji i obserwuję trendy w fotografii (w niektórych dziedzinach: krajobraz, architektura) rozmycia wody, hdry. Możesz to nazwać tanim podążaniem za tymczsową modą. Ja to określam jako poszukiwanie własnego stylu. Chcę się najnormalniej sprawdzić w róznych rodzajach fotografii i doskonalić swój warsztat. Zwróć uwagę, że jeszcze nie zaczałem fotografować ludzi, nie robie portretów ani nie "powąchałem" aktu. Wsystko jeszcze przede mną. Ja widzę szklankę do połowy pełną. Ty... do połowy pustą. No cóż...

4. Kryteriów testów na Optycznych nie kwestinuję i nigdy tego nie robiłem. Czytam natomiast dyskusje "znafców" pod testami. Po nickach widać, kto jest ciągłym pieniaczem i hejterem bez wzgledu na rodzaj i markę testowanego sprzętu. To jest właśnie godne pożałowania.
Świadomy posiadacz przysłowiowych "drzwi od stodoły" zrobi nimi lepsze zdjęcie niż domorosły komentator "znafca", który zna się na wszystkim i zawsze najlepiej. Są tacy na tym forum...

5. Co do Twoich przytyków do Sigmy DP nie wypowiem się głębiej bo uważam Twoje uwagi za uwagi "pońiżej pasa". Ja pisząc o Sigmie izamieszczając zdjęcia przynajmniej wiem o czym piszę. O czym mam z Tobą tutaj dyskutować? I po co te personalne przytyki w wątku gdzie mamy dyskutować o poprawieniu naszego forum.
Dlatego odpuść sobie te jazdy pod moim adresem. Wyżywaj się proszę na innych polach. Widziałem, że już kilku uzytkowników prosiło Cię o bycie mniej agresywnym.
Życzę Ci Wesołych Świąt, refleksji, spokoju i zadowolenia z własnych fotografii.

dcs - Nie 05 Kwi, 2015

mozer napisał/a:
nie mówimy o dziełach sztuki, przy których można się spierać o ich przekaz, ale o fotkach pstrykniętych z biodra bez większego pomyślunku...


fotka bez pomyślunku + niedoskonałość techniczna zdjęcia = łomografia

["Lomographic aesthetic

Similar to Eastman Kodak's concept of the "Kodak moment", the philosophy behind Lomography is summarized in its motto, "Don’t Think, Just Shoot."[4] This motto is accompanied by The Ten Golden Rules which are supposed to encourage spontaneity and the taking of photographs anywhere, while minimizing considerations of formal technique.[7] Typical Lomography cameras are deliberately low-fidelity and of simple construction. Some cameras make use of multiple lenses and rainbow-colored flashes; some exhibit extreme optical distortions and light leaks.[8] The intention of the lomographic style is one of acceptance of such deficiencies in order to create images with a unique character." http://en.wikipedia.org/wiki/Lomography ]

...a w niej o tym czy jest to dobre czy złe zdjęcie decyduje chyba tylko niecodzienny wygląd, wyjątkowy charakter obrazka.
-Odrealniony pstryk.


Ten temat jest dla mnie obojętny bo jak już fatman napomknął :wink: nie prezentuję tutaj zdjęć.

Pytanie: w jakim kierunku włodarze/forumowicze chcą pchnąć "W[/N]asze zdjęcia" (z którego ze znanych rozwiązań skorzystać) :?:


(tak na marginesie:
[bo powtórzę: Ten temat jest dla mnie obojętny i nie bardzo mam prawo do wypowiadania się w nim]

-pomysł selekcji zdjęć uważam za chybiony:
mz zmniejszy to ilość wstawianych zdjęć,
(zależy na nim głównie starym forumowym wyjadaczom);
głosy "za" będą rozdawane w istniejących kręgach wzajemnej adoracji + coś za dobre foty dla spoza ich...)

[ Dodano: Nie 05 Kwi, 2015 12:36 ]
fatman,
to są tylko przytyki (na przykładach) do twojej niekonsekwencji:
jak piszesz: raz aspekty techniczne nie są ważne (i zarzucasz mi że przykładam do nich za dużą wagę) oraz liczy się koncept, a raz są bardzo ważne: dążysz do doskonałości technicznej używanej techniki i uprawiasz "ekshibicjonizm sprzętowy".

tylko czyj to koncept?
podobnych zdjęć jest masa.
(nie byłbym w stanie po nich określić autora)

Poszukiwanie w czyimś portfolio własnego stylu?

mozer - Nie 05 Kwi, 2015

dcs napisał/a:
fotka bez pomyślunku + niedoskonałość techniczna zdjęcia = łomografia

Wiedziałem, że się na to złapiesz :D

Wiesz, do wszystkiego można dorobić ideologię. Niektórzy wystawiają fekalia w galeriach sztuki...

Cytat:
mz zmniejszy to ilość wstawianych zdjęć,
(zależy na nim głównie starym forumowym wyjadaczom);

A w szeroko pojętej sztuce liczy się ilość czy jakość?

dcs napisał/a:
głosy "za" będą rozdawane w istniejących kręgach wzajemnej adoracji

Skąd ta hipoteza? Jakoś na innych forach tak się nie dzieje a przynajmniej nie w znaczącym stopniu...

dcs - Nie 05 Kwi, 2015

mozer napisał/a:
A w szeroko pojętej sztuce liczy się ilość czy jakość?


Nie wiem.
mz sztuka to wytwór czyjejś (własnej) kreatywności -aż tyle i tylko tyle.
("ilość" i "jakość" nie ma w moim wzorze na sztukę)

"W[/N]asze zdjęcia" są galerią sztuki -z pstrykami czy bez.

mozer - Nie 05 Kwi, 2015

dcs, no oczywiście, ale co to za kontrargument, że będzie mniej zdjęć? Skoro nie wiesz czy to dobrze, czy źle, to czemu go używasz?


A swoją drogą to większego natężenia kółek wzajemnej adoracji niż w tzw. współczesnej/nowoczesnej sztuce to nie ma chyba nigdzie ;)

dcs - Nie 05 Kwi, 2015

^^^
edytowałem poprzedni

mozer napisał/a:
większego natężenia kółek wzajemnej adoracji niż w tzw. współczesnej/nowoczesnej sztuce to nie ma chyba nigdzie ;)

Oczywiście.
I dlatego:
"jedni są lepsi, a drudzy są gorsi
A gorsi są tańsi, a lepsi są drożsi"
https://www.youtube.com/watch?v=l7VykCTXX7M

"lepsi", "gorsi" :wink:

mozer - Nie 05 Kwi, 2015

dcs, myślę że za bardzo filozofujesz w kwestii, która jest dość banalna. Każdy ma prawo wystawić co chce, ale inni mają prawo ocenić, do której "galerii" ta "sztuka" wg nich się kwalifikuje. Tylko tyle i aż tyle. ;)
dcs - Nie 05 Kwi, 2015

mozer napisał/a:
Skoro nie wiesz czy to dobrze, czy źle, to czemu go używasz?

żałujesz internetu? :wink:
mozer napisał/a:
Każdy ma prawo wystawić co chce, ale inni mają prawo ocenić, do której "galerii" ta "sztuka" wg nich się kwalifikuje.

-ale ma być posegregowane po "lepszości" a nie tematycznie.

Ja bym się nie odważył strącać do piekła.
"Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem" :razz: J 8, 7

fatman - Nie 05 Kwi, 2015

dcs, prosiłem Cię już raz o zakończenie personalnych "wycieczek" pod moim adresem.
Przypomnę, że jest to wątek dotyczący moderacji watków zdjęciowych.
Rownie dobrze "nasladownictwem" mógłbyś nazwać stosowanie antycznej reguły "złotego podziału" czy używania np techniki Hi-Key.
Konsekwentnie bedę robił takie zdjęcia jakie zechcę i sprzętem jakim zechcę. Nie zachęcam Cię ani do patrzenia na nie ani do ich komentowania.

mozer - Nie 05 Kwi, 2015

dcs napisał/a:
Ja bym się nie odważył strącać do piekła.

A jaka różnica, czy strącasz komentarzem, czy przeniesieniem do innego wątku? ;)

dcs - Nie 05 Kwi, 2015

fatman napisał/a:
personalnych "wycieczek" pod moim adresem.
Przypomnę, że jest to wątek dotyczący moderacji watków zdjęciowych.

sam zacząłeś wycieczki personalne, ale odwagi ci nie starczyło na napisanie o kogo chodzi.
Sam też zacząłeś o sprzęcie:
fatman napisał/a:
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2015 12:54
To co bardzo się rzuca w oczy na tym forum to poziom dyskusji o sprzęcie.
Niejednemu tu nobla z fizyki by dać - tak się zna. Wielu ludzi jest mistrzami teorii, fresneli, Nyquistów, wzorów, krążków rozproszenia, bokehów i innej cholery... a jakoś zdjęć ich nie widzę.
Będą się spierac i opluwać na temat sprzętu a... w ręce go nie trzymali lub tylko oglądali w sklepie.
Zdjęcia Panie i Panowie! Pokażcie zdjęcia! Ale nie tablic laboratoryjnych czy innych checkerów.

kontynuacja http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=26903

Mój pierwszy post w tym temacie "04 Kwi, 2015 23:56"

[ Dodano: Nie 05 Kwi, 2015 13:38 ]
mozer,
łatwiej klepnąć dyslajka (czy nie dać lajka) niż napisać co się nie podoba.
To pierwsze nie jest konstruktywne -nic nie wnosi.

Wymagane powinno być "uzasadnienie wyroku".

ryszardo - Nie 05 Kwi, 2015

mozer napisał/a:
Z tym się zgadzam. W recenzentów bym się jednak nie bawił.

Ja z kolei nie bawiłbym się w głosowanie.
Czyli mamy pewne porozumienie, nie do końca się zgadzamy, ale znamy swoje stanowiska.
Teraz przydałoby się, żeby inni wypowiedzieli się na temat tego pomysłu (która wersja lepsza, dlaczego i czy w ogóle).

90s napisał/a:
Pominąłeś drugi etap, z poczekali zdjęcia idą do odpowiednich działów jakie są np teraz. Tam możesz rozmawiać i dyskutować.
Najlepsze prace lecą do galerii.


Problem jest inny:
Wszystkie zdjęcia na początku będą w poczekalni. Jeśli tam wejdę, żeby je obejrzeć i ocenić, to po co wchodzić do wątków tematycznych, gdzie nie zobaczę nic nowego?
Jeśli z kolei użytkownicy nie chcą oglądać słabych zdjęć, to nie wejdą do poczekalni i nie będzie komu wybierać tych lepszych, więc wątki będą puste. Koło się zamyka.
Moim zdaniem doprowadziłoby to do całkowitego zamarcia dyskusji o zdjęciach na forum.


Wybaczcie mi, że nie odnoszę się do ostatnich postów, ale zdążyłem zgubić się, o co właściwie toczy się w nich spór :roll:

mozer - Nie 05 Kwi, 2015

Cytat:
mozer,
łatwiej klepnąć dyslajka (czy nie dać lajka) niż napisać co się nie podoba.
To pierwsze nie jest konstruktywne -nic nie wnosi.

Wymagane powinno być "uzasadnienie wyroku".


No ale tu koło się zamknie, bo nikomu nie będzie się chciało komentować słabych prac, a przecież ideą wniosku było ograniczenie takowych...
Zaproponuj może coś konstruktywnego, co będzie sprzyjało podniesieniu poziomu prac.

[ Dodano: Nie 05 Kwi, 2015 14:48 ]
ryszardo napisał/a:
to po co wchodzić do wątków tematycznych, gdzie nie zobaczę nic nowego?

No np. po to, żeby porozmawiać i podyskutować ;)

Wiele portali ma taki system i jakoś nie brakuje ludzi po obu stronach "progu".

ryszardo - Nie 05 Kwi, 2015

mozer napisał/a:

No np. po to, żeby porozmawiać i podyskutować

Wiele portali ma taki system i jakoś nie brakuje ludzi po obu stronach "progu".


Tylko, że jeśli teraz brakuje tutaj ludzi komentujących i wrzucających dobre zdjęcia, to istnieje spore ryzyko, że zabraknie również ludzi oceniających zdjęcia w poczekalni.

Oczywiście mogę się mylić, ale ryzyko jest spore, a wprowadzenie poczekalni wymagałoby radykalnych zmian. Moim zdaniem nie warto robić takich eksperymentów.

mozer - Nie 05 Kwi, 2015

ryszardo, ja się przy poczekalni nie upieram. Niech to będzie jakikolwiek mechanizm weryfikujący, a nie że każdy może wrzucić co chce.
dcs - Nie 05 Kwi, 2015

mozer, dlaczego użytkownicy linczowani wcześniej za tzw. poziom zdjęć wstawiają kolejne im podobne?

-Bo mają opinie krytyków w w głębokim poważaniu?
No i ich rozumiem.
To jeden z powodów dla których tu (i nigdzie gdzie nie muszę) nie wstawiam.
Bo, z całym szacunkiem, nie interesuje mnie wasza opinia.
A jakbym musiał jeszcze odpowiadać na komentarze... masakra
(pochlebstwa też mnie słabo łechczą :wink: )

Jedyna weryfikacja jakiej się poddaję (i w bardzo ograniczonym stopniu mnie ona rusza) jest robiona przez tych co przelewają mi na konto.

Co zmieni piętnowanie jednych fot/ stawianie na piedestał innych?

Nie rozumiem fatmana, który tak reaguje na moje opinie (które go nie interesują) i nie potrafi mnie polać ciepłym moczem.

mozer - Nie 05 Kwi, 2015

dcs napisał/a:
Co zmieni piętnowanie jednych fot/ stawianie na piedestał innych?


Zostało to już uzasadnione w tym wątku co najmniej 5 razy.
Dyskutujesz tylko dlatego, że Ci się nudzi?

fatman - Nie 05 Kwi, 2015

dcs napisał/a:
Nie rozumiem fatmana, który tak reaguje na moje opinie (które go nie interesują) i nie potrafi mnie polać ciepłym moczem.

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Urofilia
Sądzę, że istnieją fora gdzie będziesz mógl sobie o tym podyskutować.

dcs - Nie 05 Kwi, 2015

fatman napisał/a:

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Urofilia
Sądzę, że istnieją fora gdzie będziesz mógl sobie o tym podyskutować.
Cytat:
O czym mam z Tobą tutaj dyskutować? I po co te personalne przytyki w wątku gdzie mamy dyskutować o poprawieniu naszego forum.

komor - Nie 05 Kwi, 2015

Jak widać ciężko będzie o konsensus, skoro zaczyna się już zaogniać wymiana personalna. Ja generalnie już się trochę pogubiłem, ale skłaniam się do tej opinii, że próby skomplikowania systemu nie pomogą, bo głównym problemem jest mała ilość osób wrzucających zdjęcia i je komentujących, a to po skomplikowaniu systemu i utrudnieniu dostępu może tylko zmaleć, a nie urosnąć.

Wróćmy może na chwilę do początku, czyli stwierdzenia, że za dużo jest wstawianych knotów. Czy ograniczać to, a jeśli tak, to jak. Poczekalnie i inne formy sita są zbyt skomplikowane, mogą odstraszać jeszcze bardziej niż surowe, czasem gburowate i zdawkowe oceny, jakie obecnie mamy. Od tego ubędzie nowych, czyli znowu lądujemy w TWA.

Może w takim razie wprowadzić mechanizm umożliwiający usuwanie ewidentnych i powtarzalnie wstawianych gniotów? Analogiczny do ostrzeżeń i banowania użytkowników naruszających regulamin. Czyli ktoś, to parokrotnie wstawi słabe zdjęcie, nie robi postępów i ignoruje krytykę (lub się na nią obraża) może zostać przez Świętą Kapitułę skierowany na przymusową banicję, skazany na usunięcie z wątków słabych prac lub coś podobnego? Tylko tą Kapitułą nie mogą być moderatorzy, a raczej jakieś grono wyłonione spośród TWA, tfu, chciałem powiedzieć: spośród aktywnych uczestników forum.

Idziemy w tę stronę?

mozer - Nie 05 Kwi, 2015

Zawsze to coś. A nie da się nic zrobić w stronę ograniczenia zdjęć w głównej galerii? Nabicie iluś tam postów to słaba rekomendacja umiejętności foto...
dcs - Nie 05 Kwi, 2015

Lepiej dostawcie drugi pasek dla oceniającyego /lajkującego się (punktującego się jak w Plener 321! czy Wirtualne Plenery ?) TWA choćby nawet nad już istniejącym "Ostatnie zdjęcia"
...i niech będzie dodatkowa punktowana galeria.

komor napisał/a:
Może w takim razie wprowadzić mechanizm umożliwiający usuwanie ewidentnych i powtarzalnie wstawianych gniotów? Analogiczny do ostrzeżeń i banowania użytkowników naruszających regulamin. Czyli ktoś, to parokrotnie wstawi słabe zdjęcie, nie robi postępów i ignoruje krytykę (lub się na nią obraża) może zostać przez Świętą Kapitułę skierowany na przymusową banicję, skazany na usunięcie z wątków słabych prac lub coś podobnego?

-też mogą poczuć się tym urażeni i dać nogę
Za pisanie bzdur -ewidentnych nieprawd i nie uczenie się w tematach technicznych też chcesz rozdawać zakazy pisania?
[jak to piszę uświadamiam że coraz mniej mnie to obchodzi]

mozer - Nie 05 Kwi, 2015

dcs, mało Cię to obchodzi, ale nie przeszkadzało to wejść z buciorami w temat z docinkami osobistymi...
ryszardo - Nie 05 Kwi, 2015

komor napisał/a:
Może w takim razie wprowadzić mechanizm umożliwiający usuwanie ewidentnych i powtarzalnie wstawianych gniotów? Analogiczny do ostrzeżeń i banowania użytkowników naruszających regulamin. Czyli ktoś, to parokrotnie wstawi słabe zdjęcie, nie robi postępów i ignoruje krytykę (lub się na nią obraża) może zostać przez Świętą Kapitułę skierowany na przymusową banicję, skazany na usunięcie z wątków słabych prac lub coś podobnego? Tylko tą Kapitułą nie mogą być moderatorzy, a raczej jakieś grono wyłonione spośród TWA, tfu, chciałem powiedzieć: spośród aktywnych uczestników forum.

Idziemy w tę stronę?


Jestem za. I podobnie jak mozer byłbym za tym, żeby galeria była bardziej ograniczona.

Jakby już powstała taka Kapituła, to teoretycznie mogłaby też wybierać najlepsze zdjęcia z wątków do galerii. Da radę w ten sposób?

mozer - Nie 05 Kwi, 2015

Generalnie na początku można by rzeczywiście do galerii wstawiać zdjęcia, przy których w wątku widać, że się podobają. I tak musicie Panowie Moderatorzy przeglądać te wątki ;)
dcs - Nie 05 Kwi, 2015

mozer napisał/a:
dcs, mało Cię to obchodzi..
dcs napisał/a:
Za pisanie bzdur -ewidentnych nieprawd i nie uczenie się w tematach technicznych [-]coraz mniej mnie to obchodzi]

mozer napisał/a:
... ale nie przeszkadzało to wejść z buciorami w temat

mozer napisał/a:
Zaproponuj może coś konstruktywnego, co będzie sprzyjało podniesieniu poziomu prac.

mozer napisał/a:
z docinkami osobistymi...

dcs napisał/a:
Wysłany: Dzisiaj 13:28
fatman napisał/a:
personalnych "wycieczek" pod moim adresem.
Przypomnę, że jest to wątek dotyczący moderacji watków zdjęciowych.

sam zacząłeś wycieczki personalne, ale odwagi ci nie starczyło na napisanie o kogo chodzi.
Sam też zacząłeś o sprzęcie:
fatman napisał/a:
Wysłany: Czw 02 Kwi, 2015 12:54
To co bardzo się rzuca w oczy na tym forum to poziom dyskusji o sprzęcie.
Niejednemu tu nobla z fizyki by dać - tak się zna. Wielu ludzi jest mistrzami teorii, fresneli, Nyquistów, wzorów, krążków rozproszenia, bokehów i innej cholery... a jakoś zdjęć ich nie widzę.
Będą się spierac i opluwać na temat sprzętu a... w ręce go nie trzymali lub tylko oglądali w sklepie.
Zdjęcia Panie i Panowie! Pokażcie zdjęcia! Ale nie tablic laboratoryjnych czy innych checkerów.

kontynuacja http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=26903

Mój pierwszy post w tym temacie "04 Kwi, 2015 23:56"

komor - Nie 05 Kwi, 2015

dcs napisał/a:
Za pisanie bzdur -ewidentnych nieprawd i nie uczenie się w tematach technicznych też chcesz rozdawać zakazy pisania?

Jesteś na tyle długo na forum, że powinieneś wiedzieć, że zawsze byłem temu przeciwny.

mozer napisał/a:
nie przeszkadzało to wejść z buciorami w temat z docinkami osobistymi...

No już nie przesadzajmy z tymi docinkami. Moim zdaniem to wyłożenie kawy na ławę, bez ogródek, nie pierwszy raz na tym forum. Dajmy już temu spokój.

mozer napisał/a:
A nie da się nic zrobić w stronę ograniczenia zdjęć w głównej galerii? Nabicie iluś tam postów to słaba rekomendacja umiejętności foto...

ryszardo napisał/a:
Jakby już powstała taka Kapituła, to teoretycznie mogłaby też wybierać najlepsze zdjęcia z wątków do galerii.

mozer napisał/a:
Generalnie na początku można by rzeczywiście do galerii wstawiać zdjęcia, przy których w wątku widać, że się podobają.

Ten kierunek mi się podoba. Można zmienić zasady udzielania wejścia do galerii. Z dostępnych już mechanizmów w silniku forum mamy głosowanie, można więc urządzać głosowania o przydzielenie galerii na wniosek osoby zainteresowanej/Kapituły/ludu. Opcje / / / do przedyskutowania.

mozer - Nie 05 Kwi, 2015

komor napisał/a:
No już nie przesadzajmy z tymi docinkami. Moim zdaniem to wyłożenie kawy na ławę, bez ogródek, nie pierwszy raz na tym forum. Dajmy już temu spokój.


Ale nie musiał się wtrącać z czymś takim jak o czym innym rozmawiamy...

dcs - Nie 05 Kwi, 2015

A tak z ciekawości,
które zdjęcia byś wywalił? http://forum.optyczne.pl/album.php
Jakoś nie widzę tu nowych, których napływ jest w interesie forum.

Zmniejszenie dostępności ma zwiększyć atrakcyjność galerii?
Dla kogo?
(wszyscy wiemy że jest wiele lepszych miejsc do prezentacji zdjęć)
Chcecie się kisić w swoim paru- parunastu osobowy gronie?

Nie podniesie też to poziomu prac mz.
Nikogo do tego w ten sposób nie zmotywujesz.
Mam wrażenie że chodzi tylko o wycięcie "chłamu"
...i paru osób przy okazji
i wielu którzy tu wpadną i zaraz potem dadzą nogę.

Czy aby dostęp do galerii nie jest tylko dla TWA (i na jego wniosek)?

BTW T.B. swoich baniek do galerii nie wrzucił.

mozer - Nie 05 Kwi, 2015

dcs, napisałem już raz - zaproponuj wreszcie coś konstruktywnego, a nie tylko wszystko negujesz.
dcs - Nie 05 Kwi, 2015

mozer, Temat jest wydzielony z wątku.
Ty widzisz problem w "wszechobecnym chłamem" -jakość kosztem ilości zdjęć,
a
komor napisał/a:
bo głównym problemem jest mała ilość osób wrzucających zdjęcia i je komentujących,


Myślisz że da się to pogodzić?

Czy (zakładając że komor ma rację) ograniczenie dostępu nie będzie gwoździem do trumny prezentacji zdjęć tutaj?

...a jak źle definiuje problem to mz skończy się jak napisałem w poprzednim poście.

Na innych polskich forach nie bryluję :wink: ale jak zaglądałem
to tam fotki są lepsze.
Tak szczerze: dużo lepsze.

Wątpię aby tamtejsi forumowicze tu się przenieśli.

Będąc początkującym z N na pewno bym tu nie siedział (pamiętacie kto wyjaśnił problemy z D750?).
Na CB dawno nie zaglądałem, ale też tam było ciekawiej...
Gdzie indziej widziałem artykuły jak polepszyć fotki ze smartka.
[zaraz Arek się spyta: to co tu robisz? :wink: ]

T.B. - Pon 06 Kwi, 2015

Z ciekawości wszedłem na forum nikoniarze.pl i od razu - w jednym z wątków fotograficznych - rzucił mi się w oczy przyklejony temat "Zasady Umieszczania Zdjęć Na Forum - Ważne !!!"
Oprócz wskazówek technicznych, tylko takie coś tam jest (pogrubienia i podkreślenia moje):
Cytat:
Komentowanie:
1. Oceniaj zdjęcie a nie fotografa
2. Nie rób żadnych wycieczek osobistych...zamiast napisać – ty robisz kiepskie zdjęcia – napisz – to zdjęcie jest kiepskie ponieważ...
3. Nie mścij się na autorze za jego negatywne oceny, oceniaj zdjęcie a nie swoja sympatie, co do osoby fotografa
4. Jeśli chcesz zejść z tematu to tylko, jeśli to będzie małe nieistotne wtrącenie, jeśli istnieją duże szanse ze skierujesz dyskusję w zupełnie nowym kierunku, ale już nie związanym z tym zdjęciem to załóż oddzielny watek i odnieś się w nim to tego zdjęcia, jeśli to konieczne.
6. Jeśli nie masz nic do powiedzenia to nie pisz. Jeśli nie wiesz co powiedzieć, z pisaniem wstrzymaj się aż będziesz wiedział, jeśli odczuwasz negatywne emocje, wstrzymaj się z komentarzem i wróć do zdjęcia jak ochłoniesz...
7. Nie pisz na siłę...jeśli nic mądrego nie przychodzi Ci do głowy, pamiętaj, że milczenie jest złotem...
8. Jeśli zdjęcie, jego tematyka lub postawa autora Cię bulwersuje, omiń ten wątek, a jeśli już musisz się wypowiedzieć, staraj się w komentarzu wytłumaczyć swoje emocje zachowując maksimum dobrego wychowania
9. Jeśli cokolwiek skłania Cię do złamania któregokolwiek z powyższych punktów to najlepiej przejdź do następnego wątku

W kolejnym wątku - przyklejony temat, a w nim (to tylko fragment):
Cytat:
Komentarze skrótowe, monosylabowe i inne typu, „bdb”, „JW”, „dobre”, „takie se”, „Super, gratki.”, „Miód”, „rewelacja”, „Smakowite” itp. będą kasowane jako nic niewnoszące. Jeżeli nie masz nic mądrego do powiedzenia, lepiej milcz.

Odnoszę wrażenie - może się mylę, bo to tylko dwa przypadkowe wątki - że nie wymyślili tam jeszcze "cenzury estetycznej", za to stanowcze "NIE" mówią temu, co Masza nazywa pierdnięciami i beknięciami komentujących. Myślę też, że w "Zasadach" (patrz pierwszy cytat) zawarta jest próba zapobieżenia formom komentowania typowym dla towarzystw wzajemnej adoracji.

nienietaktak - Pon 06 Kwi, 2015

T.B., "No jasne - miszczu się odezwał. Od oszpecania kobiet :D "
poznajesz to? jeżeli tak, to może najpierw zrób porządek ze sobą.
fatman, jeżeli już tu piszę, to chciałbym przecztać Twoje wyjasnienie do definicji "pasztet" i co miałes na myśli.

fatman - Pon 06 Kwi, 2015

T.B., nareszcie jakaś sensowna i pokazująca kierunek wypowiedź. Podoba mi się.
nienietaktak, przepraszam za to słowo. Emocje mnie poniosły. Nie powinienem się tak wyrażać.

Tutejszyn - Pon 06 Kwi, 2015

Komentarze krótkie, jednosylabowe, pierdnięcia... są na dłuższą metę irytujące, jednak przekazują zerojedynkową informację, czy fotografia się podoba, czy nie. Tego typu komentarze pokazuję coś jeszcze, że często nie ma czasu, albo zwyczajnie się nie chce rozwijać, dlaczego coś się podoba, albo nie. Przed wyjściem z domu, na pytanie "jak wyglądam", najczęściej odpowiemy "OK", a nie "ten pasek doskonale komponuje się z apaszką, a falbany spódnicy układają się należycie..".
Więc zamiast zakazywać ludziom odpowiadać jednosylabowo, dajmy im możliwość zwiększania plusem, albo minusem licznika akceptacji, lub dezaprobaty.

komor - Pon 06 Kwi, 2015

Właśnie napotkałem w astro dobry przykład od przedyskutowania, jakie podejście mamy ustalić – czy takie fotki, jakie stawił Borneq, miałyby według nowych zasad być wywalone w ogóle (jestem przeciw), przeniesione do wątku dla początkujących (jestem niechętny), czy po prostu nie powinny mieć szansy znaleźć się w galerii.

Jeszcze raz powtórzę, że moim zdaniem (i tu chciałbym uzyskać jakieś poparcie), dział „Nasze zdjęcia” na tym forum nie powinien być miejscem do prezentacji zaawansowanej twórczości, ale miejscem do nauki i uzyskania porad, doskonalenia się. Z zastrzeżeniem, że kompletne dno wywalamy (w jaki sposób i kto – do ustalenia), no i oczywiście świetne fotki osób zaawansowanych też chętnie bym tam widział, a ponadto w galerii i/lub w tym nowym miejscu na głównej, promującym najlepsze foty.

Ja rozumiem, że na forach systemowych (Nikoniarze, Kanondeska, …) poziom wysoki wynika z tego, że w sporym stopniu prezentują się tam albo zaawansowani hobbyści, albo aspirujący do takiego grona. Ale tutaj mamy forum zaczynające się od pułapu „jaki kompakt za 500 zł”, poprzez „lustrzanka za 3000”, a stosunkowo rzadko dochodzimy do „zestaw za 50k do ptaków” czy „ślubne, 30k”. Nie dziwi mnie, że poziom prezentowanych zdjęć odzwierciedla tę statystykę.

mozer - Pon 06 Kwi, 2015

Zgadzam się, że forum powinno służyć rozwojowi, ale wrzucanie zdjęć na takim zupełnie podstawowym, rzekłbym zerowym, poziomie umiejętności niczemu nie służy. Jak już wspomniał wcześniej 90s, do pewnego poziomu trzeba dojść samemu czytając, oglądając, ćwicząc we własnym zakresie. Nikt nie ma takich zasobów czasu i cierpliwości, żeby prowadzić każdego początkującego użytkownika za rączkę od momentu nauki naciśnięcia spustu migawki...

Ja bym takie zdjęcie usunął, w ostateczności do wątku dla początkujących, ale nadal obstaję przy powyższym akapicie...

Argument o zawodowcach na forach systemowych do mnie nie trafia - ilu zawodowców ma chęci i czas rejestrować na forach? Oczywiście są tacy, ale wg mnie są w znaczącej mniejszości. Sugerujesz, że znaczny procent użytkowników takich nikoniarzy to posiadacze sprzętu za kilkadziesiąt tysięcy zł? Śmiem zaryzykować stwierdzenie, że typowy sprzęt to coś pokroju Nikona d5000, jeśli nie niżej...

A ludzie którzy szukają kompaktu za 500 zł raczej nie bawią się we wstawianie fotek na fora, ale potrzebują aparatu do typowych zdjęć rodzinnych/wycieczkowych.


Zresztą co ma sprzęt do rzeczy - jak ktoś ma zapał to i komórką będzie świetne foty robił znając jej ograniczenia....

ryszardo - Pon 06 Kwi, 2015

komor napisał/a:
Właśnie napotkałem w astro dobry przykład od przedyskutowania, jakie podejście mamy ustalić – czy takie fotki, jakie stawił Borneq, miałyby według nowych zasad być wywalone w ogóle (jestem przeciw), przeniesione do wątku dla początkujących (jestem niechętny), czy po prostu nie powinny mieć szansy znaleźć się w galerii.


Na pewno nie powinny się znaleźć w galerii. Jak są w tematycznym, to raczej przenosić do wątku dla początkujących. Szczególnie, że mamy do czynienia z przypadkiem, który pewnie będzie się co jakiś czas powtarzał i inni początkujący też mogą spróbować, zobaczyć rozwiązanie itp.
Nie wywalałbym, bo autor przyjmuje krytykę i stara się poprawić.

Wracając do galerii: padła propozycja wyboru przez głosowanie/kapitułę użytkowników, którym nadawano by galerie prywatne. Mi raczej chodziło o to, żeby stworzyć jedną galerię główną (można z podziałami tematycznymi) i tam umieszczać wybrane przez kapitułę/głosowanie najlepsze zdjęcia z wątków.

Galerie prywatne mogłyby zostać, ale chodzi o to, żeby na głównej pojawiały się najlepsze zdjęcia bez względu na to, kto je zrobił.

Można to też bardziej rozwinąć i dodać takie rzeczy, jak:
-odnośniki do galerii prywatnych (jeśli istnieją) przy zdjęciach w galerii głównej
-utworzenie galerii prywatnej powyżej n zdjęć zaakceptowanych do głównej

Takie wyróżnianie najlepszych prac i użytkowników regularnie wstawiających dobre zdjęcia mogłoby być motywacją do starań i spowodować podniesienie poziomu (czy zadziała, nie wiem).

System tego typu jest możliwy (zarówno 'ideologicznie', jak i technicznie)?

komor - Pon 06 Kwi, 2015

mozer napisał/a:
Argument o zawodowcach na forach systemowych do mnie nie trafia

Mozeru, nie pisałem o zawodowcach. Też uważam, że większość nie ma czasu ani ochoty (choć część może się trochę udzielać, w końcu dla niektórych praca to też pasja i hobby :) ). Pisałem:

komor napisał/a:
zaawansowani hobbyści, albo aspirujący do takiego grona.

mozer - Pon 06 Kwi, 2015

komor, chcesz mi powiedzieć, że ci od "30 kzł za ślubny zestaw" to są hobbiści? ;)

Dobra, przekomarzam się, ale tak jak mówię - sprzęt to tylko sprzęt. Każdy kto 'aspiruje' kupuje taki, na jaki go stać. Ja często widzę świetne zdjęcia na różnych portalach a w podpisie d5100 czy coś takiego.

komor - Pon 06 Kwi, 2015

Kuźwa, stąd właśnie wszystkie nieporozumienia. :) Gdzie ja pisałem o sprzęcie? :)
mozer - Pon 06 Kwi, 2015

komor, no jak gdzie - wyżej. Argumentujesz, że niskie ceny poszukiwanego tutaj sprzętu mają odbicie w jakości prac...
komor - Wto 07 Kwi, 2015

Nie że niskie ceny, tylko że spektrum osób zaczyna się od takich zupełnie niezainteresowanych ani dłuższym pobytem na forum, ani rozwijaniem się fotograficznym. Więc startujemy ze znacznie niższego pułapu niż na forach systemowych, gdzie zapisują się już raczej osoby związane z jakąś grupą sprzętu, a to są przeważnie osoby, które można nazwać hobbystami. Forum Optycznych to następny krok po zupełnie zerowym wejściu. Tak uważam.
mozer - Wto 07 Kwi, 2015

komor, Ty tu moderujesz to pewnie wiesz lepiej, ale czy to co piszesz nie dotyczy raczej części sprzętowej?
dcs - Wto 07 Kwi, 2015

Tylko ci nowi -dziś jeszcze uczący się są jedyną nadzieją że to forum przetrwa.
(jak widać starzy ostatnio często odchodzą lub przestają odwiedzać i pokazywać zdjęcia)
Zmiany powinny przede wszystkim sprawić żeby tu chcieli zostać na dłużej i zastąpić wszystko już wiedzące TWA.
Więc raczej nie wyznaczać nowych, im niedostępnych rewirów, a się posunąć*.

Wyobrażacie siebie w 2020. na forum.optyczne.pl?




*to prawdopodobnie nie o tym o czym myślisz fatman :wink:

fatman - Wto 07 Kwi, 2015

dcs napisał/a:

Więc raczej nie wyznaczać nowych, im niedostępnych rewirów, a się posunąć*.
Wyobrażacie siebie w 2020. na forum.optyczne.pl?
*to prawdopodobnie nie o tym o czym myślisz fatman :wink:


Oj żartowniś z Ciebie. Widzę, że lubisz się czasem niegrzecznie zabawić :wink:

ryszardo - Wto 07 Kwi, 2015

Ponieważ dyskusja ponownie schodzi z tematu mam jedno pytanie:
Czy ktoś jeszcze dąży tu do wprowadzenia jakichś zmian?
Chyba po to założony został ten wątek.

Zaangażowałem się w dyskusję, ale jeśli będzie się ona toczyć o wszystkim i o niczym, to chyba można skończyć temat.

komor - Wto 07 Kwi, 2015

ryszardo, spokojnie, tutaj nie ma co się spieszyć, trzeba dobrze przemyśleć zmiany. Jest trochę wniosków, z którymi zgadza się większość, trochę rzeczy spornych.

Jakieś uwagi do ostatniego postu dcs? Szczególnie do tego:
dcs napisał/a:
Zmiany powinny przede wszystkim sprawić żeby nowi tu chcieli zostać na dłużej i zastąpić wszystko już wiedzące TWA.

ryszardo - Sro 08 Kwi, 2015

Do tej linijki nie mam zastrzeżeń (oprócz tego, że brak w niej propozycji rozwiązania), ale już ostatnia jest czystą prowokacja nie wnoszącą nic do tematu.

Chodzi mi o to, że wątek zaczął się od propozycji moderacji.
W wyniku dyskusji powstało kilka propozycji zmian.

Pierwotny pomysł został już (chyba) odrzucony, ale zostały co najmniej 2 inne i to w kilku wariantach.

Tymczasem znowu zapominamy o proponowanych zmianach i zaczynamy dyskutować o tym, że jest źle, zamiast jak to naprawić.

Po prostu liczyłem na to, że jak pojawiły się różne opcje, to uczestnicy dyskusji ustosunkują się do nich i ewentualnie zaproponują ich modyfikacje lub jeszcze inne opcje.
A zrobiła to mniejszość :roll:

Usjwo - Sro 08 Kwi, 2015

ryszardo napisał/a:

A zrobiła to mniejszość :roll:


Pozostaje tylko causus pes'a :cry:


dcs - Czw 09 Kwi, 2015

mozer napisał/a:
No i właśnie dlatego proponowałem zaczęcie od poczekalni...
http://forum.optyczne.pl/...ghlight=#485899
mozer, Poczekalnia przed tematycznymi w "Nasze zdjęcia" jest bez sensu.
Zniechęci nowych.

mozer - Czw 09 Kwi, 2015

dcs, w wielu miejscach to dziala i jakos nie zniecheca.
Ale mowilem - nie upieram sie, to tylko moje zdanie.

dcs - Czw 09 Kwi, 2015

Lepiej zróbcie sobie tą punktowaną galerię (nad obecną?)
i niech wyświetla się najwyżej punktowanych (od lewej) 5 zdjęć (...tygodnia?).

Byłaby to próba wskrzeszenia konkursów/rywalizacji i
zachęciłaby nowych do doskonalenia warsztatu.

mozer - Czw 09 Kwi, 2015

dcs, ale po co ma być też ta obecna z tym całym barachłem?
ryszardo - Czw 09 Kwi, 2015

dcs napisał/a:

Lepiej zróbcie sobie tą punktowaną galerię (nad obecną?)
i niech wyświetla się najwyżej punktowanych (od lewej) 5 zdjęć (...tygodnia?).


Skąd te zdjęcia? Z galerii prywatnych, jakiejś ogólnej, czy wątków tematycznych?

dcs napisał/a:
Byłaby to próba wskrzeszenia konkursów/rywalizacji i
zachęciłaby nowych do doskonalenia warsztatu.


Z tym się zgadzam w pełni.

I tez uważam, że w takiej sytuacji obecne zdjęcia z galerii prywatnych niepotrzebne. Oczywiście przy założeniu, że 'głosujemy' na zdjęcia z wątków.

dcs - Czw 09 Kwi, 2015

mozer, racja.

Wszyscy będą mogli brać udział w konkursach, a na głównej wyświetlane tylko najlepsze 5/najlepsze 10/tylko punktowane (do wyboru)...
a resztę zdjęć biorących udział -po wejściu na podstronę(galerię?).

-możliwość głosowania tylko dla poddających ocenie swoje zdjęcia (w danym tygodniu /miesiącu?)-zachęci do czynnego brania udziału

-nad można z automatu (po zsumowaniu głosów) prezentować najlepsze (najwyżej punktowane) zdjęcia z dłuższego przedziału czasu (miesiąca/kwartału -w zależności od popularności tej zabawy)

ryszardo,
Coś w rodzaju konkursu na zdjęcie tygodnia.

ryszardo - Czw 09 Kwi, 2015

dcs napisał/a:
Coś w rodzaju konkursu na zdjęcie tygodnia.


OK. Jak w takim razie będą wybierane zdjęcia do konkursu?
Zgłaszane przez autora, czy wybierane z wątków?

Chodzi o to, żeby podnieść poziom wątków, więc chyba należałoby stamtąd wybierać zdjęcia. Co o tym sądzisz?

dcs - Czw 09 Kwi, 2015

Zgłaszane przez autora.

ryszardo napisał/a:

Chodzi o to, żeby podnieść poziom wątków, więc chyba należałoby stamtąd wybierać zdjęcia.

Kto miałby wybierać?
Dwukrotnie wybierać: raz do konkursu, drugi raz -najlepsze w konkursie?

Nie wystarczy, że na głównej ze zdjęć biorących udział w konkursie wyświetlane byłyby te najlepsze, a nie wszystkie?

ryszardo - Czw 09 Kwi, 2015

dcs napisał/a:
Nie wystarczy, że na głównej ze zdjęć biorących udział w konkursie wyświetlane byłyby te najlepsze, a nie wszystkie?


To wystarczy, żeby podnieść poziom zdjęć w galerii.
Nie wystarczy, żeby podnieść poziom w wątkach tematycznych.

Pytanie, co jest naszym celem?

dcs napisał/a:
Kto miałby wybierać?
Dwukrotnie wybierać: raz do konkursu, drugi raz -najlepsze w konkursie?


Można uprościć: głosowanie w wątkach i po przekroczeniu iluś głosów promocja do galerii.

mozer - Czw 09 Kwi, 2015

ryszardo napisał/a:
Można uprościć: głosowanie w wątkach i po przekroczeniu iluś głosów promocja do galerii.

Czyli dwa wiersze galerii: jeden z najnowszymi zaakceptowanymi, drugi z wyróżnionymi wiszącymi dłużej?

dcs - Czw 09 Kwi, 2015

-[górna galeria]
Zdjęcia Miesiąca
maksymalnie 5* (żeby nie było problemów przy ex æquo) najwyżej punktowanych zdjęć z poprzedniego miesiąca -ostatnich 4 tygodni (może się zdarzyć, że nie będą to zwycięzcy z ostatnich tygodni Zdjęcia Tygodnia)

-[dolna galeria]
Zdjęcia Tygodnia
maksymalnie 5* najwyżej punktowanych zdjęć z poprzedniego tygodnia
reszta w: Galeria Zdjęcie Tygodnia

(Dlatego z poprzedniego, a nie obecnego tygodnia?
-żeby galerię uzupełniać tylko raz w tygodniu po upływie terminu głosowania
-żeby głosowanie wstawiających zdjęcia było niejawne. Przy jawnym (jak było w WIRTUALNY PLENER czy Plener 321) jak ktoś głosuje jako ostatni może celowo przechylić szalę na czyjąś stronę lub doprowadzić do remisu na szczycie) i żeby się nie sugerować głosami innych.

-Zdjęcia zgłoszone do Zdjęcia Tygodnia prezentowane w temacie Zdjęcie Tygodnia w Nasze Zdjęcia -gdzie będzie można komentować (ale nie mówić na które się głosuje)





*widok na stronie forum.optyczne.p

ryszardo - Czw 09 Kwi, 2015

mozer napisał/a:
Czyli dwa wiersze galerii: jeden z najnowszymi zaakceptowanymi, drugi z wyróżnionymi wiszącymi dłużej?


Nie myślałem o tym, ale nie jest to zły pomysł.

dcs, ja bym szedł w kierunku większego rozróżnienia, pomiędzy galeriami (jeśli mają być dwie).

Na przykład:

Oceniamy zdjęcia w skali od 0 do 10.

Galeria górna: 5 zdjęć o największej popularności*

Galeria dolna: 5 najnowszych zdjęć, które osiągnęły minimum, żeby znaleźć się w galerii.


*popularność można zdefiniować na przykład jako sumę wszystkich ocen podzielonych przez czas, od ich wystawienia (w dniach). Do tego aktualizacja codziennie i będzie jakiś ranking.
Pełny aktualny ranking oczywiście dostępny pod linkiem.
I do każdego zdjęcia (w galerii) informacja o aktualnym i najwyższym dotychczasowym miejscu.

Oczywiście powyższą definicję popularności należy jeszcze zmodyfikować, bo moim zdaniem zbyt szybko się to będzie w tej wersji zmieniało.
Można tak: popularność = suma ( O/(t+5) )
gdzie: O - ocena, t - czas od wystawienia w dniach.
Przesunięcie o 5 (przykładowo) w celu zniwelowania bardzo szybkiego spadku wagi w pierwszych dniach.

Wtedy można by dodać też statystyki:
-najwyższa średnia ocena
-najdłużej na pierwszym miejscu
-najdłużej w pierwszej piątce/dziesiątce

Dlaczego proponuję tak skomplikowany system?
Bo spowoduje on, że starsze zdjęcia będą stopniowo spadały w rankingu, ale nie wypadną z niego całkowicie. Co więcej im lepsze zdjęcie, tym dłużej powinno się utrzymać.

Średnia z ostatnich 4 tygodni ma tą wadę, że na szczycie przez miesiąc może wisieć zdjęcie, które raz dostało wysokie noty (nawet niewiele) i więcej nikt nie głosował.

Co sądzicie?
Może ktoś wymyśli coś lepszego.

komor - Pon 13 Kwi, 2015

Jakieś konkluzje? Mamy myśleć o wdrożeniu czegoś? Jakiś konsensus ze strony zainteresowanych zmianami?
ryszardo - Pon 13 Kwi, 2015

komor napisał/a:
Jakieś konkluzje? Mamy myśleć o wdrożeniu czegoś? Jakiś konsensus ze strony zainteresowanych zmianami?


Przyznam, że sam nie wiem, jakie są wnioski.

Jako tako udało się chyba dogadać mi i mozerowi (różnica poglądów jest, ale kompromis się znajdzie), poza tym raczej brak wspólnego frontu.

Jedyne wspólne stanowisko większości (chyba - niech mnie poprawi ten, kto się nie zgadza) to taka modyfikacja galerii na stronie głównej, żeby pojawiały się tam tylko najlepsze zdjęcia.

Porozumienia skąd miałyby być wybierane, przez kogo i w jaki sposób na razie brak.

Takie moje wnioski.
Co miałem do przekazania, to już napisałem w poprzednich postach. Chętnie przeczytam, jaki jest stosunek innych do propozycji w nich zawartych.

Arek - Wto 14 Kwi, 2015

Żeby Was uspokoić. Tematu nie olewamy. Coś pewnie w tym kierunku podziałamy. Nasz informatyk ma teraz inną dużą rzecz do zrobienia, ale jak skończy to wtedy najprawdopodobniej zajmie się tym zagadnieniem.
cybertoman - Sro 15 Kwi, 2015

ryszardo napisał/a:
Jedyne wspólne stanowisko większości (chyba - niech mnie poprawi ten, kto się nie zgadza)
Wiekszosc opowiedziala sie raczej przeciw reglamentacji.
ryszardo - Sro 15 Kwi, 2015

cybertoman napisał/a:
Wiekszosc opowiedziala sie raczej przeciw reglamentacji.

Większość wyraziła sprzeciw tytułowej "moderacji wątków zdjęciowych" (sam też jestem przeciwny).
Propozycja zmian w galerii pojawiła się później i w dyskusji na ten temat brało udział tylko kilka osób.

Przynajmniej ja tak to zrozumiałem.

mozer - Sro 15 Kwi, 2015

cybertoman napisał/a:
Wiekszosc opowiedziala sie raczej przeciw reglamentacji.

Ci co robią najwięcej hałasu to jeszcze nie większość...

cybertoman - Sro 15 Kwi, 2015

W tym watku to Ty robisz najwiecej halasu.
ryszardo - Wto 02 Cze, 2015

Odkopię.

Jakieś ustalenia redakcji są?
Wiadomo, które propozycje są możliwe do zrealizowania?

Arek - Wto 02 Cze, 2015

Pracujemy nad inną dużą rzeczą. Jak ona zostanie zrealizowana, to dopiero zielone światło dostaną inne.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group