forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu kompaktowego - Kompakt do 1500 zł (edycja 2015)

kubapol2000 - Pon 06 Kwi, 2015
Temat postu: Kompakt do 1500 zł (edycja 2015)
Witam.

Poszukuję dobrego aparatu fotograficznego. Maksymalny budżet: ok. 1500 zł.

Głównie do filmowania, więc filmy tylko w FullHD, z dźwiękiem stereo.

A poza tym:
-Dobra jakość zdjęć i filmów (to chyba wiadomo :D )
-Duży zoom.
-Lampa błyskowa.
-Dobra stabilizacja obrazu.
-Możliwość ustawiania parametrów (przysłona, czas ot. migawki itp.)
Ważne też żeby nie był zasilany z baterii AA (paluszków) :wink:

Do fotografowania i filmowania wyjazdów :) Czasami też krajobrazy etc. etc.

Zastanawiałem się nad modelami:
-Nikon Coolpix P520 (trudno dostępny i tylko w srebrnym/czerwonym kolorze)
-Sony DSC XH50
-Sony DSC XH300
-Sony DSC HX400
-Nikon Coolpix P530
-Nikon Coolpix P600
-Nikon Coolpix P610

No i wiadomo, proste pytanie: który z nich będzie najlepszy? :roll: A może jest coś innego, lepszego?

Z góry dziękuję za rady :) Pozdrawiam.

Wojmistrz - Pon 06 Kwi, 2015

Mamy taki dział: Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu kompaktowego, to też penie tam wyląduje twój post i warto byś poczytał tam znajdujące się tematy.

kubapol2000 napisał/a:

-Dobra jakość zdjęć i filmów (to chyba wiadomo :D )
-Duży zoom.
To się wyklucza

kubapol2000 napisał/a:

-Dobra stabilizacja obrazu.

Zastanawiałem się nad modelami:
-Nikon Coolpix P520 (trudno dostępny i tylko w srebrnym/czerwonym kolorze)
-Sony DSC XH50
-Sony DSC XH300
-Sony DSC HX400
-Nikon Coolpix P530
-Nikon Coolpix P600
-Nikon Coolpix P610
Nikon? Praktycznie najgorszy wybór do filmowania. O ile lustrzanki Nikona są "cycuś glancuś", tak na tym Nikon powinien zakończyć :D
W dziedzinie filmowania liczą się 3 firmy: Panasonic, Canon i Sony, z czego ten ostatni nie stara się w kompaktach, by nie robić konkurencji dla kamer.

Do filmowania z dużym zoomem dozbierał bym 99zł do Canona SX60HS ponieważ ma wszystko, czego potrzeba zarówno do fotografii (RAW, stopka ISO z eTTLII itd) jak i wspomnianego filmowania (uchylny ekran, gniazdo mikrofonu, stopniowa szybkość transfokacji, niesamowita stabilizacja).

kubapol2000 - Wto 07 Kwi, 2015

Czemu duży zoom i dobra jakość zdjęcia się wykluczają?

To z Nikonem aż tak źle? W sumie może za bardzo przyzwyczaiłem się do Nikona, i nie wziąłem pod uwagę innych marek :P

Canon SX60HS? F 3,4-6,5 Trochę nie za mało? Minimalny czas naświetlania: 1/2000s. Też trochę za dużo, Nikony miały 1/4000s. A można w ogóle wyregulować podstawowe wartości typu przysłona, czas ot migawki itp. Nie widzę pokrętła od tego. Jakoś nie przemawia do mnie ten Canon.

Masz może inne propozycje? :roll: Pozdrawiam.

Wojmistrz - Wto 07 Kwi, 2015

Masz do tego joysticko-pokrętło, możesz filmować w każdym trybie.
1/4000s do filmowania jest bardzo potrzebna :) a światłosiła ... no cóż f/3.3-6.5 w Nikonach vs f/3.4-6.5 w Canonie to rzeczywiście wielka przepaść :P
Na razie do filmowania nic lepszego nie wymyślili z megazoomów za te pieniądze, chociaż Panasonic FZ200 też byłby godny uwagi, ale nie polecam z innych powodów.

TomPL2 - Wto 07 Kwi, 2015

kubapol2000 napisał/a:
Czemu duży zoom i dobra jakość zdjęcia się wykluczają?

Bo duży zoom, to duży i skomplikowany obiektyw, który jest ciemniejszy i wprowadza więcej zniekształceń, różnego rodzaju.

Wojmistrz - Wto 07 Kwi, 2015

I jeszcze jedno, proponuję przejść się do jakiegoś sklepu z aparatami i pobawić się SX60 przez chwilę, może zmienisz zdanie.
kubapol2000 - Wto 07 Kwi, 2015

Byłem dziś w Media Expercie (włączamy niskie ceny) i niestety nie mieli w sklepie tego Canona :(

A te, które wymieniłem w pierwszym poście? Który byłby najlepszy? :P

Wojmistrz - Wto 07 Kwi, 2015

Nikony mają obrotowy ekran, ale słaby bitrate i stabilizację.
Sony tylko uchylny ekran, a to do filmowania niezbyt przydatne, za to lepszy bitrate i stabilizacja.
Żaden nie ma wejścia na mikrofon, więc licz się ze słabym dźwiękiem.
Jak bym musiał wybrać z tych, wybrał bym HX400V.

kubapol2000 - Sro 08 Kwi, 2015

Przecież każdy ma w miarę dobrej jakości mikrofon. A jakiś mega dobry itp. nie jest mi potrzebny ;)
Przeglądałem oferty sklepów i trafiłem na Panasonica Lumixa DMC-FZ72. Jasny obiektyw, całkiem dobry bitrate itd. Spodobał mi się, lecz jego nagrywanie w 25 fps to wada nie do zaakceptowania przeze mnie.

Ma ktoś może inne propozycje? :) Byłbym wdzięczny za rady, pozdrawiam.

Wojmistrz - Czw 09 Kwi, 2015

kubapol2000, mikrofony w kompaktach to pięta achillesowa. Słychać przez nie "macanie" aparatu, każdy powiew wiatru, a nawet stabilizację podczas ruchu. Tzw "zoomowanie dźwięku" tworzy w cichszych momentach takie szumy, że szkoda pisać... no chyba, że nie przykładasz do tego wagi. Jeśli będziesz nagrywał film, wywalał dźwięk i wstawiał zamiast niego muzyczkę to faktycznie, wszelkie mikrofony są ci zbyteczne, ale ja w plecaku zawsze mam mikrofon... poza tym fajnie wygląda ze zdechłym kotem :D
kubapol2000 - Czw 09 Kwi, 2015

Wojmistrz, w większości bym robił tak jak napisałeś. Czyli wywalał dźwięk, i podrzucał muzyczkę. W 75% filmów, czyli w 25 % zostawiałbym dźwięk, więc też potrzebuję w miarę dobrej jakości mikrofon w aparacie. A takie dźwięki macania aparatów nie wiem czy by wykryło, bo w większości aparat byłby na statywie :D Gorzej by było, jeśli byłoby słychać stabilizację obrazu. Wtedy to porażka :(

Jakieś może propozycje w tych kierunkach? :)

Wojmistrz - Czw 09 Kwi, 2015

Na statywie, jeśli bez ruchu, wyłączasz stabilizację :)
kubapol2000 - Czw 09 Kwi, 2015

Na statywie w samochodzie podczas jazdy, więc stabilizacji nie można wyłączyć ;)

[ Dodano: Czw 09 Kwi, 2015 19:50 ]
Ma ktoś jakieś propozycje? ;)

dcs - Pią 10 Kwi, 2015

http://allegro.pl/sony-ds...5252751249.html :wink:
siosio - Nie 12 Kwi, 2015

A Fuji S1 ???

http://www.optyczne.pl/18...ja_aparatu.html

Dostał nawet: wybór redakcji Optyczne :)

Wojmistrz - Nie 12 Kwi, 2015

siosio napisał/a:
A Fuji S1 ???

http://www.optyczne.pl/18...ja_aparatu.html

Dostał nawet: wybór redakcji Optyczne :)

kubapol2000 napisał/a:
...Poszukuję ... Głównie do filmowania, więc filmy tylko w FullHD, z dźwiękiem stereo...-Dobra jakość zdjęć i filmów...-Dobra stabilizacja obrazu...Do fotografowania i filmowania wyjazdów...

Test stabilizacji - fs1_os_001.mov - słabo!
Dźwięki z "pudła" - fs1_zoom_001.mov - zagłuszanie?
Do tego bitrate ~30Mbps dla 60fps? Żeby to było dla 30fps, to była by inna bajka. Sony HX400V też nie powala na kolana, ale przynajmniej praca aparatu jest znacznie cichsza, transfokacja płynniejsza, a stabilizacja umiarkowana.

kubapol2000 - Wto 14 Kwi, 2015

A Nikona jaki mają bitrate? (np. P510) ;) Szukam i szukam i nie mogę znaleźć.

Jak patrzę na zdjęcia z HX400V to... :(

Nawet przy niskich czułościach ISO szum jest straszny, a kolory jeszcze gorsze :/

[ Dodano: Wto 14 Kwi, 2015 18:47 ]
Poprawka: np. P610 :)

Wojmistrz - Wto 14 Kwi, 2015

tak samo słabo - 28Mbps na 60fps
kubapol2000 - Wto 14 Kwi, 2015

a na ustawionym 30 fps?
Wojmistrz - Wto 14 Kwi, 2015

Pewnie 17Mbps, bo to takie standardy, dlatego fajnie mieć 22Mbps/25fps lub 24Mbps/30fps.
Canon SX50HS miał .mov All-I i dociągał do 40Mbps dla 24fps, bo tak jakoś z przyzwyczajenia nagrywam. Super się to montowało, jakość baaardzo zadowalająca. Jeszcze nie testowałem SX60, ale jeśli nic nie skopali... to jest prawdopodobnie najlepszy kompakt do filmowania w FullHD.

Zepsuty - Nie 03 Maj, 2015
Temat postu: Kompakt do 1500 zł
Witam wszystkich użytkowników,

planuje zakup swojego własnego pierwszego aparatu.
Dlatego też potrzebuje pomocy osób zaznajomionych w temacie.

Potrzebuje aparatu:
- o dobrej jakości zdjęć (aparat będę zabierał szczególnie w góry, krajobrazy)
- cena ok. 1500 zł.


Przeglądając oferty różnych firm możną ogłupieć. Aparaty mają wifi, gps, opcje selfie.
Mi na takich "bajerach" nie zależy. Telefon jest do dzwonienia, a aparat do robienia zdjęć itp. itd.

Dlatego proszę o wskazanie aparatu gdzie będę płacił za faktyczną jakość.
Nie chcę przepłacać za niepotrzebne opcje.

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.

Wojmistrz - Nie 03 Maj, 2015

Jakieś preferencje co do wielkości i wagi?
Sunders - Nie 03 Maj, 2015

Sony DSC-RX100.
Zepsuty - Nie 03 Maj, 2015

Wojmistrz napisał/a:
Jakieś preferencje co do wielkości i wagi?


Jest mi to zupełnie obojętne. Zależy mi tylko na cena/jakość.

Wojmistrz - Nie 03 Maj, 2015

No to Sunders już ci wypisał faworyta :) Ja też polecam tego Sony. Przy dobrej promocji kupisz 2gą wersję. Ja dziś na taką trafiłem ale mieszkam w UK - £269 za RX100 II
Zepsuty - Nie 03 Maj, 2015

Dzięki Panowie za pomoc.

Jakie zasadnicze różnice są pomiędzy I i II. Warto wypatrywać promocji?

komor - Nie 03 Maj, 2015

Zepsuty napisał/a:
Jakie zasadnicze różnice są pomiędzy I i II.

Możesz zajrzeć do testów na portalu:
Test RX-100
Test RX-100 II
Test RX-100 III

W teście wersji 2 są odniesienia do wersji 1, itd. Jak przeraża Cię cały test, to zacznij od podsumowania i przeczytaj tylko wybrane, interesujące Cię fragmenty.

Zepsuty - Pon 04 Maj, 2015

Dziękuje za wszystkie rady.

Poczytałem troche, ale im więcej człowiek czyta tym coraz większe ma wątpliwości.

Na tę chwilę zainteresowało mnie 5 poniższych modeli:
Fujifilm X20
DSC-RX100
DMC-TZ70
DMC-TZ60
DMC-LX7

Nadal wśród nich wg was zwycięzcą będzie RX100? Czy warto zastanowić się nad którymś z pozostałych?

Wojmistrz - Pon 04 Maj, 2015

Dał bym im kolejno miejsca:
1 rx100
2 x20
3 lx7

Chris62 - Wto 05 Maj, 2015

Zepsuty napisał/a:
Dziękuje za wszystkie rady.

Poczytałem troche, ale im więcej człowiek czyta tym coraz większe ma wątpliwości.

Na tę chwilę zainteresowało mnie 5 poniższych modeli:
Fujifilm X20
DSC-RX100
DMC-TZ70
DMC-TZ60
DMC-LX7

Nadal wśród nich wg was zwycięzcą będzie RX100? Czy warto zastanowić się nad którymś z pozostałych?


Dla mnie RX100 nie byłby zwycięzcą zbyt okrojony z funkcji fotograficznych i za mały jednak do wygodnego użytku. Wielkośc matrycy zniszczona przez ciemne szkło sztuka dla sztuki. Nie bez powodu wyszły już modele 2 i 3.
Za ok. 1200 PLN możesz teraz kupić Samsunga NX300 matryca DX 20 MP obiektywy wymienne w kwestii jakości obrazka nie widzę konkurencji.

Wojmistrz - Wto 05 Maj, 2015

Widzę Chris62, że z Panasonica, uwielbienie na Samsunga przeniosłeś :) Poza tym chyba pomyliłeś dział, bo bezlusterkowców też jest sporo mieszczących się w budżecie i posiadających lepszą jakość od NX300, a tu piszemy o kompaktach.
Chris62 - Wto 05 Maj, 2015

Wojmistrz napisał/a:
Widzę Chris62, że z Panasonica, uwielbienie na Samsunga przeniosłeś :) Poza tym chyba pomyliłeś dział, bo bezlusterkowców też jest sporo mieszczących się w budżecie i posiadających lepszą jakość od NX300, a tu piszemy o kompaktach.


Moje uwielbienie nie ma nic do obiektywizmu.
Gość marzy o jakości możliwie najlepszej no więc dlaczego nie?
Rozmiar podobny cena niższa a nawet jest możliwość wymiany szkła.
Do Samsunga są nawet w miarę płaskie zoomy 16-50 PZ.
O jakich to modelach piszesz w tej cenie? przypomnę, że to 20 MP nie 16 z micro 4/3 które jeszcze utraci nieco pikseli po obcięciu do 3:2.
No i dolicz jeszcze koszty optyki sam korpus to mało.
Owszem są inne Samsungi jeszcze tańsze ale nie mają przydatnych funkcji z NX300.
Na horyzoncie jest świetny NX500 więc teraz ceny NX300 będą dumpingowe.

undeniable - Czw 07 Maj, 2015

Cześć!

To mój pierwszy post na tym forum, a zawitałem tu ponieważ - jakżeby inaczej ;) - chcę kupić aparat.

Aparatu potrzebują do robienia zdjęć na wyjazdach i w codziennych sytuacjach. Będą to najczęściej krajobrazy, architektura, spotkania towarzyskie itp.

Na czym mi zależy:
- oczywiście dobra jakość zdjęć (dlatego szukam aparatu z większym niż standardowo sensorem oraz godzę się na mniejszy zoom)
- mały rozmiar
- dobra jakość kręconych filmów
- dobra jakość zdjęć w słabym oświetleniu (tu zdaje się również gra rolę duży sensor i jasny obiektyw)
- możliwość objęcia dużego kadru (krótka ogniskowa?)

Jestem amatorem dlatego zależy mi na dobrym trybie auto (zapewne większość zdjęć będzie robiony właśnie w ten sposób). Niemniej jednak jeśli kupię sobie fajny sprzęt, to na pewno spróbuję swoich sił w manualnym ustawieniu parametrów :)

Co sam znalazłem:
- Sony RX-100 Mk1 (ew. Mk2 jeśli warto) - duży sensor; jestem zaznajomiony z interfejsem aparatów Sony
- Fujifilm Finepix X30
- Panasonic Lumix DMC-LX7

Budżet ok. 1500 zł z możliwością ewentualnego powiększenia jeśli jest warto. Jest? Głównie chodzi mi tutaj o zasadność dopłacenia do RX-100 Mk2. Wychylany ekran kusi, ale czy ten aparat zrobi lepsze zdjęcia?

ralf58 - Sob 09 Maj, 2015
Temat postu: Wybór nowego kompaktu
Witam,

Obecnie posiadam Canona S3, z którego jestem zadowolony, jednak ostatnio szwankuje zarządzanie prądem (po kilku zdjęciach pokauzuje wyczerpaną baterię, trzeba wyłączyć, włączyć i znów kilka zdjęć zrobię - testowane na różnych akumulatorach).
W związku z tym przymierzam się do zakupu nowego sprzętu. Budżet jaki mam to ok 1500 PLN - jeśli trzeba to go naruszę.
Fotografować będę głównie moją małą córeczkę oraz krajobrazy/zabytki. Jestem amatorem, w większości przypadków fotografuję na ustawieniach auto. Domyślam się, że lustrzanki nie potrafił bym wykorzystać.

Chciałbym, aby nowy aparat potrafił/miał:
- zamiast baterii akumulatorki AA/AAA - choć wiem, że to relikt przeszłości
- wifi,
- obrotowy ekran,
- robił dobre zdjęcia w automacie (w tym w pomieszczeniach),

Przeglądając sample podobały mi się te z aparatów Olympus XZ-2 oraz Sony RX-100.
Który z tych 2 do moich zastosowań byłby lepszy?
Przeglądałem też informację o Olympus Stylus 1 - czy on spełniłby moje wymagania?
Czy dokładając ok 600 pln do tego Stylus 1 poczułbym różnicę robiąc zdjęcia na auto?


Prośba o porady

Wojmistrz - Sob 09 Maj, 2015

Stylus 1... a potrzeba ci takiej ogniskowej?
ralf58 - Sob 09 Maj, 2015

Cóż po tej wypowiedzi już zupełnie zobaczycie mój stopień zaawansowania - nie wiem. Nie wiem za co ona odpowiada niestety.
Za Stylus 1 przemawia również większy zoom - rzadko bo rzadko ale parę razy przydał mi się maksymalny w obecnym sprzęcie.

Wojmistrz - Sob 09 Maj, 2015

Zoom nie mówi prawie nic. To stosunek ogniskowych: krotności krótkiej w dłuższej, dlatego 70-210mm to zoom x3 tak samo jak np 18-55mm.
Ogniskowe w kompaktach są różne, ale zazwyczaj mówimy o ekwiwalencie ogniskowej, np jak w Stylus 1 ma 6.0–64.3mm co daje ekwiwalent 28–300mm dla filmu małoobrazkowego. XZ-2 ma ekwiwalent 28-112mm, a RX-100 28-100mm z czego ten ostatni ma większą matrycę co łącznie z obiektywem zapewnia najlepszą jakość zdjęć z wymienionej trójki.

ralf58 - Nie 10 Maj, 2015

A jak ze zdjęciami w pomieszczeniach tego Sony? Jest kilka wersji, rozumiem, że im nowszy tym lepszy?
dcs - Nie 10 Maj, 2015

za grosze można kupić S2 http://www.ebay.pl/itm/Ni...=item2c9a6a735b

http://j.mp/1EZ6xPJ

albo J4 http://www.ebay.pl/itm/Ni...=item2ee0cec5d5

[ Dodano: Nie 10 Maj, 2015 11:01 ]
http://www.dpreview.com/r...794098360655737

adrianeo - Nie 10 Maj, 2015
Temat postu: Kompakt do codziennych zdjęć jak i krajobrazów
Witam serdecznie,


Chciałbym abyście doradzili mi w wyborze aparatu do około 1500 zł w związku z tym że mój obecny staruszek canon a610 wyzionął ducha i jest mi potrzebny jakiś nowy aparat. To co oczekuje od aparatu:

-Obrotowy ekran
-Bardzo dobra jakość zdjęć
-Zoom nie musi być jakiś duży (mogę się przejść zamiast przybliżać), lepiej jak by był dosyć szeroki obiektyw aby panoramy mogły dobrze wychodzić , jak i w pomieszczeniach aby dało się zrobić zdjęcie
-Fajnie by było jak by dało się założyć filtry bez żadnych przejściówek/adapterów( chodzi mi tu np. o filtr polaryzacyjny)
-Zasilanie raczej na baterie
-Makro od 1 cm(chociaż to raczej już codzienność w razie czego dokupie raynox-a dcr-250)
-Nagrywanie filmów (ale raczej jako dodatek niż konieczny mus)
-Obiektyw fajnie by było jak by się zaczynał od f/2.8 albo i mniej .


Tak jak wyżej napisałem najbardziej zależy mi na jakości zdjęć tak żeby robiąc zdjęcia przy stole rodzinnym nie martwić się o szumy etc. to sam tyczy się przy robieniu zdjęć w górach/na wycieczkach (tutaj tak jak pisałem przydałby się szeroki kąt i jasny obiektyw)


Moje propozycje jak już się orientowałem to:

Lumix LX-7(niestety jego ekran jest nie obrotowy)
Lumix FZ-200 / Fujifilm FinePix S1 / Canon sx60 hs(chociaż raczej aż taki zoom nie jest mi potrzebny)

Z góry dzięki za wszystkie konstruktywne porady i propozycje.

adnaw - Pon 11 Maj, 2015

Witam,jestem tu nowa i proszę o pomoc,proszę nie tłumaczyć parametrów ,trochę to dla mnie ciemna magia jako wiekowej babci
chciałabym aparat do około 1200 zł'
dzieci,ptaki przyroda taki uniwersalny i raczej z wizjerem
polecono mi
Nikon COOLPIX i P530
,Sony Cyber-shot DSC-HX300 ,
Sony Cyber-shot DSC-H400 ,
Nikon Coolpix L830

może jakieś inne będę wdzięczna

Chris62 - Pon 11 Maj, 2015
Temat postu: Re: Kompakt do codziennych zdjęć jak i krajobrazów
adrianeo napisał/a:


Tak jak wyżej napisałem najbardziej zależy mi na jakości zdjęć tak żeby robiąc zdjęcia przy stole rodzinnym nie martwić się o szumy etc. to sam tyczy się przy robieniu zdjęć w górach/na wycieczkach (tutaj tak jak pisałem przydałby się szeroki kąt i jasny obiektyw)


Moje propozycje jak już się orientowałem to:

Lumix LX-7(niestety jego ekran jest nie obrotowy)


Świetny kompakcik mam używam, ekran nie jest obrotowy ale za to jest do niego taki wizjer tylko niestety drogi.
W kwestii obrotowego ekranu to czy na pewno chciałoby Ci się nim obracać?

adrianeo napisał/a:


Lumix FZ-200 / Fujifilm FinePix S1 / Canon sx60 hs(chociaż raczej aż taki zoom nie jest mi potrzebny)


FZ200 to zupełnie inny typ aparatu w porównaniu do LX7 jest lepszym wyborem o ile chcesz fotografować coś z oddali natomiast przy stole i w szerokich ujęciach LX7 zyskuje dzięki większej matrycy lepszej dużo jaśniejszej optyce.
Najlepiej mieć obydwa...
adrianeo napisał/a:

Z góry dzięki za wszystkie konstruktywne porady i propozycje.


No coż najważniejsze to wiedzieć do czego i z jakimi wymaganiami.
Rozważ bezlusterkowego Samsunga NX300M z zoomem 16-50 albo naleśnikiem 16/F2,4.
Zawsze możesz dopiąć do niego tele (50-200)
Matryca DX prawdziwe 20 MP hybrydowy AF bardzo korzystna cena na dzień dzisiejszy.
przeciw jest tylko jeden i aż jeden aspekt - brak wizjera.

Wojmistrz - Pon 11 Maj, 2015

Chris62, dzień bez reklamy NX300 dniem straconym :)
adrianeo - Pon 11 Maj, 2015

Dzięki za odpowiedź,

Co do wykorzystywania obracanego ekranu to tak będą go wykorzystywać tym bardziej że tak jak mówiłem teraz jak miałem a610 to się do tego przyzwyczaiłem. I tak czy z góry czy z dołu jak robię zdjęcie to nie musiałem się gimnastykować żeby coś zobaczyć na wyświetlaczu tylko go sobie obracałem.

Co do wyboru aparatu to raczej wolałbym aparat z jaśniejszym obiektywem i z bardziej szerokim kątem , niż jakiegoś ultrazooma bo jego możliwości raczej nie wykorzystam a szeroki kąt przyda się w pomieszczeniu jak i podczas robienia zdjęć krajobrazom.

Więc może znajdzie się coś typu LX-7 tylko że z obrotowym ekranem?

dcs - Pon 11 Maj, 2015

http://www.optyczne.pl/19...msung_EX2F.html
adrianeo - Wto 12 Maj, 2015

Może będę narzekał ale jest coś podobnego z zasilaniem bateriami a nie akumulatorem:)?
Wojmistrz - Wto 12 Maj, 2015

adrianeo, zasilanie bateriami to dziś ciężka sprawa, uwierz, zapasowe aku można kupić z Chin do wszystkiego za grosze.
Preskaler - Czw 14 Maj, 2015

Miałem jeden aparat zasilany akumulatorkami AA i... już nigdy w życiu nie kupię takiego. To był koszmar. Ciągle trzeba było łóadować na zmianę 2 kpl. Na kpl. nowych baterii robił 30 - 40 zdjęć. Na Akku trochę więcej (bez lampy może do 200?) ale to i tak męczarnia.
Chris62 - Pon 18 Maj, 2015

dcs napisał/a:
http://www.optyczne.pl/197.1-Test_aparatu-Samsung_EX2F.html


Brałem EX2F pod uwagę jako że EX1 mi się kiedyś marzył no ale w porównaniu do LX7 nie można podpiąć wizjera, nie ma pierścienia przysłon, filtr ND włącza się w up..y sposób sam obiektyw jest ciemniejszy i gorszy optycznie, nie ma muti aspect, itd.
Jedyną rzeczą na plus był właśnie ten ekran i nieco niższa cena.
No ale skoro do lX7 dodano futerał to ta różnica w cenie spor zmalała.
Dodatkowo trudno dziś o nowy EX2 szybko zniknął z rynku a LX7 ws=ciąż się cieszy wzięciem na całym świecie.

[ Dodano: Pon 18 Maj, 2015 16:09 ]
adrianeo napisał/a:
Może będę narzekał ale jest coś podobnego z zasilaniem bateriami a nie akumulatorem:)?


Wiesz ja niewygodnie wymienia się 4 paluszki w porównaniu do jednej płytki?
Wypadną z ręki rozsypia się po betonie a po ciemku będziesz myślał gdzi e+ a gdzie - przy każdym paluszku - po co ci to?
Akumulatory AA mają sens tylko w specjalnym pojemniku gdzie mogą być zespolone jako jeden większy i tylko w wersji enelop, które nie rozładowują się od samego przebywania w aparacie w ciągu 30 dni.

[ Dodano: Pon 18 Maj, 2015 16:16 ]
Wojmistrz napisał/a:
Chris62, dzień bez reklamy NX300 dniem straconym :)


Za kwotę 1200 PLN taki sprzęt jak NX300 nie potrzebuje reklamy...

micz84 - Sro 24 Cze, 2015

Witam,

Szukam kompaktu do około 1500 choć może dam się przkonać do przkroczenia tej kwoty nieznacznie, jeśli jakiś aparat byłby tego wart :) .

Mam 3 faworytów:
Panasonic Lumix DMC-TZ60
Samsung NX Mini (9-27mm)
Fujifilm XQ2

rozważałem też:
OLYMPUS Pen E-PL5
Olympus E-PM2
Sony Cyber-shot HX50

Myślałem też o Olympus Tough TG-4, Fujifilm X30, ale one już przekraczają budżet. Choć jeśli X30 byłby wart tych pieniędzy to może by się zdecydował.

Teraz czego oczekuję od apaparatu.

-Zastosowanie przedewszystkim fotografowanie rodziny
- dobre zdjęcia w trudnych warunkach
- nienajgorsze filmy
- dobra bateria
- dość prosty w osłudze, ale dający możliwość ustawień manualnych, lub chociaż preferencji presłony lub czasu naświetlania.
-Mile widziany format RAW i wymienne obiektwty, ale nie jest to jakiś istotny warunek.

dcs - Sro 24 Cze, 2015

Sony A5000 (ma wbudowany flesz) z 16-50mm http://allegro.pl/aparaty...m-isqm-4-e-0528
rafalmic - Nie 19 Lip, 2015
Temat postu: Aprat do 1500zł
Witam.
Szukam aparatu do 1500zł.
Zastanawiam sie nad tymi dwoma:
http://www.mediaexpert.pl...-hx300,id-13053
http://www.mediaexpert.pl...rwony,id-326595
Proszę o pomoc.
Może polecacie jakies inne?
To ma byc aparat dla amatora.
Z gory dziekuje za odpowiedz.
pozdrawiam

komor - Nie 19 Lip, 2015

rafalmic, jest już gotowy przyklejony wątek, do którego przeniosłem Twoje pytanie. Masz już trochę porad. Pewnie ktoś coś jeszcze doda.
mati243 - Sob 15 Sie, 2015
Temat postu: Aparat na wakacje dla amatora do 1500zł
Cześć
Postanowiliśmy poszukać aparat, sporego kompakta (bezlusterkowca czy jak je zwą), który:

-robi dobrze wyglądające zdjęcia w trybie AUTO (podkreślam jestem amatorem i opcje manualne jak ISO są dla mnie obce)

-fajnie jakby posiadał zoom optyczny

-nienajgorsza jakoś nagrywania filmów, chociaż ta opcja będzie stosowana bardzo sporadycznie

-pewnie leży w dłoni ( testowany był Nikon P510 i wielkość była odpowiednia)

Do tej pory były następujące propozycje (w różnym przedziale cenowym):
- Canon PowerShot SX510 HS
- Panasonic DMC FZ200
- Panasonic DMC FZ72

Interesuje mnie jak najtańszy (w najlepszym stosunku jakości do ceny), robiący fajne zdjęcia, erogonomiczny aparat, który posłuży w dobrych oraz gorszych warunkach na wyjazdach. Jeśli o czymś zapomniałem dopiszę.

lukasr - Sro 09 Wrz, 2015

Witam, mam pytanie : na który aparat się zdecydować Panasonic DMC-LX7 czy Panasonic Lumix DMC-LF1? a może jakieś inne aparaty zaproponujecie? Chodzi mi o wymiary aby były podobne no i przeglądałem testy głównie patrzyłem na jakość zdjęć jpeg i jakość obiektywu. Chodzi tylko o jakość zdjęć i nie za duże wymiary. Byłbym wdzięczny za pomoc.
losiu - Nie 27 Wrz, 2015

Witam
czego szukamy --- kompakt
do jakich celów ma służyć aparat--- rodzinne spotkania , wycieczki wczasy ( robaczki ptaszki drzewa przydałby się niezły zoom )
ile planujemy--- 1800
jakie jest nasze doświadczenie z fotografią--- raczej małe pewnie najczęściej będę korzystał z auto
potrzebuję aparatu do zdjęć i nagrywania filmików
zależ mi na dobrych zdjęciach i filmikach , dobrej stabilizacji , uchylnym wyświetlaczu
mam parę typów : :mrgreen:
1. Sony DSC-HX400V
2.Nikon Coolpix P7800
3.Nikon Coolpix P610
4.NIKON Coolpix P600
5.Fujifilm FinePix S1
6.Fuji HS50EXR
7.Panasonic Lumix DMZ-FZ72
8.Panasonic Lumix DMC-FZ200
9.CANON PowerShot SX530 HS
10.Canon PowerShot SX60 HS
11.Pentax XG-1
12.OLYMPUS SP-100 EE
proszę o wybranie 3 ( od najlepszego )
chętnie zapoznam się z czymś nowym jak ktoś poleci

losiu - Pon 28 Wrz, 2015
Temat postu: kompakt do 1600
Witam
czego szukamy --- kompakt
do jakich celów ma służyć aparat--- rodzinne spotkania , wycieczki wczasy ( robaczki ptaszki drzewa przydałby się niezły zoom )
ile planujemy--- 1600
jakie jest nasze doświadczenie z fotografią--- raczej małe pewnie najczęściej będę korzystał z auto ale lubię się pobawić ustawieniami
potrzebuję aparatu do zdjęć i nagrywania filmików
zależ mi na dobrych zdjęciach i filmikach , dobrej stabilizacji , uchylnym wyświetlaczu
mam parę typów
Sony Cyber-shot DSC-HX400V
Nikon Coolpix P7800
chyba że podacie coś lepszego ( dobra jakość zdjęć i filmików )

WojciechW - Pon 28 Wrz, 2015

Zdecydowanie poleciłbym ci P7800 bo powinien ci zapewnić znacznie lepsze zdjęcia mając matrycę o większych wymiarach, ale do ptaszków jego tele może być nieco za krótkie. W tym jedynym punkcie Hx400V ze swoim megazoomem może być lepszy.

Chyba już nie potrafiłbym też patrzeć w wizjer o tak małej liczbie pixeli jak w HX400V.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

losiu - Wto 29 Wrz, 2015

Dzięki WojciechW za pomoc , szkoda ze tylko jeden ma chęć do pomocy

a może brać pod uwagę Panasonic
Lumix
DMZ-FZ72 w testach na ,,optycznym" wypada lepiej ( cena też lepsza )

WojciechW - Wto 29 Wrz, 2015

W porównaniu z HX400V może rzeczywiście kupno FZ72 być nieco bardziej opłacalne. Zwłaszcza ze względu na cenę.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

losiu - Wto 29 Wrz, 2015

to jeszcze muszę troszke porozważać
TomPL2 - Sro 30 Wrz, 2015

losiu napisał/a:
Dzięki WojciechW za pomoc , szkoda ze tylko jeden ma chęć do pomocy
Ej, ej! Jeden, ale dobry i wystarczy :mrgreen:
Tonik - Wto 03 Lis, 2015

Witam Mistrzów!
o ile ten wątek jeszcze żyje, uprzejmie poproszę o pomoc w wyborze aparatu/ automatu :)
Aparat ma być dla kobiety i w dodatku do pracy, czyli musi być:
- możliwie mały, żeby zmieścił się do torebki (w której już jest komp, myszka i Bóg jeden wie co jeszcze ;)
- musi mieć bardzo dobry automat, bo żona nie ma czasu na ustawienie go, chodzi o sprawną, poprawną dokumentację, nie o art.
- musi sobie radzić w słabszym oświetleniu, żeby robił zdjęcia w pomieszczeniach (koniecznie!)
- ten automat musi być szybki, bo żona robi zdjęcia i produktów i ludzi
- najlepiej, żeby radził sobie bez lampy,
- atutem będzie panorama, żeby pokazać całe wnętrze lub krajobraz
- no i aparat musi wyglądać przyzwoicie (dla kobiety)
Zum nie jest priorytetem, filmy też nie. Wizjerów ani lamp nie będziemy podłączać. Chodzi o fulwypasidiotenkamera. Nie ma czasu na nic innego.

Przeorałem optyczne i wybrałem wstępnie (w kolejności od najlżejszego :) :

- Fuji XQ2 (bo XQ1 słabo wygląda
- SONY DSC RX-100 (I generacja, bo druga już wywala zakładany budżet)
- Panasonic LX7 (tu jest już trochę ciężej ale może przejdzie)

Co wybrać/?
Który aparat najlepiej sobie poradzi w pomieszczeniach, nie zawsze dobrze oświetlonych albo na imprezach? Zdjęcia nie muszą mieć gigarozdzielczości, bo nie są mocno powiększane. Muszą być ostre i możliwie jasne.
- Który ma najlepszy automat?
- Wie ktoś może, czy LX-7 ma panoramę, bo znalazłem na różnych forach sprzeczne info ? Moje serce skłania się do... Olympusa XZ-2 ale nie mogę jej tego zrobić? :)
Poproszę o pomoc.
Z góry bardzo dziękuję !!
P.S. Może redakcja jakiegoś potralu pokusi o taki przegląd? Jest klient i zainteresowanie. ;) Pozdrawiam.

komor - Wto 03 Lis, 2015

Tonik napisał/a:
Może redakcja jakiegoś potralu pokusi o taki przegląd?

Pokusiła się kilkakrotnie:
http://www.optyczne.pl/31...oinkę_2014.html
http://www.optyczne.pl/33...aktów_2015.html
starsze edycje powyższych i zestawy testów aparatów podwodnych znajdziesz tu:
http://www.optyczne.pl/testy_aparatów.html

Nie wiem czy będzie w tym roku test kompaktów pod choinkę, ale jeśli tak to niestety pewnie jeszcze zajmie to chwilę, zanim się pojawi.

TomPL2 - Wto 03 Lis, 2015

Oj nie o takie testy Tonikowi zapewne chodziło :lol:
Zauważmy, że z przedstawionych wymagań (i przykładowych modeli) wynika, że chodzi o aparat z jasnym obiektywem, matrycą większą niż standardowe 1/2.3 i świetna pracą w trybie automatycznym. Takich testów jeszcze nie widziałem na tym forum, ani na żadnym innym, bo jak pogodzić "fulwypasidiotenkamera" z profilem forum, które przecież nie jest dla idiotów :mrgreen:
Tonik, licz na siebie i wybierz z tych modeli ten, który się będzie najbardziej żonie podobał :cool:

komor - Wto 03 Lis, 2015

Chodziło mi o uświadomienie pytającemu, na co może liczyć w konkretnych budżetach. Skoro założony budżet ledwo starcza np. na Sony RX-100 w pierwszej wersji, to albo trzeba zmienić budżet, albo zmniejszyć wymagania.
TomPL2 - Wto 03 Lis, 2015

Nie chce być adwokatem w nie swojej sprawie, ale podane przez Tonika przykłady mieszczą się w budżecie autora i wątku (1300-1500).
komor - Wto 03 Lis, 2015

Przykłady niewątpliwie mieszczą się w budżecie, skoro pytający o nie wypytuje. Chcę jedynie uświadomić mu, że wymagania ma dość spore, do których albo dobry aparat, albo trochę wiedzy, a najlepiej jedno i drugie. Oczywiście nie wiemy, co dla kogo oznacza „dobra jakość” i zależy z czym porównać. Ja tylko tak ogólnie studzę zapał. :) Ja bym pewnie brał Panasonica LX-7, bo lubię jakoś ten koncept.
Tonik - Sro 04 Lis, 2015

Ok, rozumiem, że pytanie nie na to forum ;)
Jest dokładnie, jak TomPL2 napisał - szukam automat- kompaktu z przyzwoitym obiektywem i przyzwoitą matrycą w założonej kasie. Nei chcę aparatu na basen czy wakacje do piachu. To ma być aparat do damskiej torebki (macie gotoy pomysł na artykuł ;) do pomieszczeń... automat. Nie każdy jest fotografem, niech się tryb auto wykaże.
Przeanalizowałem też kilka innych modeli i łapię, że już za 2 tys. można dostać coś lepszego... ale to już bez sensu się robi (można kupić prawdziwy aparat albo lodówkę ;)
1300-1500 mi nie szkoda, a żonie się bardzo przyda.
Wydaje mi się, że w zał. budżecie to najjaśniejsze aparaty. Coś pominąłem?
Jeśli możecie - napiszcie, który byście wybrali do założonego przeznaczenia.
(i czy LX-7 ma panoramę ;)
z góry - bardzo dziękuję !

TomPL2 - Sro 04 Lis, 2015

Z małych i w budżecie to jeszcze może Canon S120, Lumix DMC-LF1, Nikon Coolpix P330, ale nikt ci tu nie powie, który ma najlepszy tryb auto.
Nie jesteś pierwszy, który tak stawia sprawę, ale nikomu nie zależy na takim teście. Napisz do naczelnego z wnioskiem o taki test, może za rok zrobią, a może nie :lol:

WojciechW - Sro 04 Lis, 2015

Myślę, że zawsze jest dobrze dotrzeć do zdjęć przykładowych na danym aparacie - np do S120 są w tutejszych testach. W moim przypadku czasami bywało tak, że niby jakiś aparat ma dobre parametry, a zdjęcia mi się nie podobały, bo np. tonacja jakaś nie taka. A jak już coś kupiłem, to zwykle z zadowoleniem sprawdzałem, że zdjęcia odpowiadały temu co było w testach.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

Tonik - Sro 04 Lis, 2015

Oglądałem zdjęcia tu: http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM
bo są prawie takie same i można porównać. Najbardziej podobają mi się olympusa, który jest za skomplikowany do tego zadania. Z optycznego też oglądałem, ale dla oodmiany podobały mi się wszystkie (znaczy - z każdego z tych aparatów). Różne sceny.. nie potrafię porównać.. może pooglądam jeszcze raz dokładniej.
Naprawdę nikt nie robi zdjęć na automacie ?
Co za czasy... :grin:
Pozdrawiam.
A panoramę LX-7 ma ?

dcs - Sro 04 Lis, 2015

To obejrzyj tu http://www.dpreview.com/r...584696328491363
Tonik - Sro 04 Lis, 2015

Dzięki !
TomPL2 - Czw 05 Lis, 2015

dcs napisał/a:
To obejrzyj tu http://www.dpreview.com/r...584696328491363

A to na pewno są wszystkie w trybie auto? No i straszne różnice w wyostrzeniu, ależ mydło u Canona...

Tonik - Czw 05 Lis, 2015

Dzięki za podpowiedzi. Przeanalizowałem wszystko. Jednak na zdjęciach widać duuże różnice. Kolory SONY zdają mi sie być bardziej naturalne, bez przesunięcia w żółcie i brązy, jakie ma Panasonic. Najbardziej leży mi odwzorowanie kolorów zapodawane przez Olympusa :) Prawdziwy aparat kupię sobie (kiedyś ;) Olympusa...
Dziś muszę zamawiać aparat dla mojej lepszej połówki. Żeby zdążył przyjechać.
Wybór zawężył się już do LX-7 i RX-100.
Chciałbym jeszcze dopytać o dwie sprawy:
- Z tym ostrzeniem to o co chodzi? I na tych zdjęciach i testach optycznych Sony ma jakby lepszą ostrość. To jakaś funkcja ostrzenia jest? Różnica jest spora. Czy to kwestia matrycy?
- Dla odmiany, poza szerokim kątem, fotki Panasonika są wyraźnie jaśniejsze. To na zdjęciach w pomieszczeniu będzie wyraźnie jaśniej ?
Aparat ma robić ostre, jasne fotki w pomieszczeniach, więc to kluczowe kwestie.
Nie bardzo mogę znaleźć zdjęć ludzi robionych w pomieszczeniu, żeby porównać.. jest z jedno zdjecie ludzi w metrze w obu testach. I tu już kompletnie nie wiem, bo Panasonika jest duużo jaśniejsze, a Sony ma duużo ładniejsze kolory i ostrość. Ciężko kurcze wybrać.
Pozdawiam.

WojciechW - Czw 05 Lis, 2015

Ja bym na pewno wybrał Sony. Dla mnie tylko 10 MP matrycy to duża wada, a przy okazji powód, dla którego zamieszczone zdjęcia przykładowe z L-X7 są jakby "mniej ostre".

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

dcs - Czw 05 Lis, 2015

Tonik,

Ja w tym porównaniu http://www.dpreview.com/r...584696328491363 (możesz zmienić modele i iso) wyrównałem wielkość zdjęć.

Tak wygląda 100% http://www.dpreview.com/r...584696328491363

RX100 ma 2,7 X większą matrycę od LX7. 116mm² vs 43mm² powierzchni.

Tonik - Czw 05 Lis, 2015

Matryca większa ale zdjęcia w tych samych parametrach (no nie do końca, bo obiektywy zaczynają się odpowiednio od 28 i 24) jednak jakby sporo ciemniejsze.
Strasznie trudny wybór.
Pamiętając, że fotki maj być w pomieszczeniach, na imprezach, co najwyżej w rozdzielczości na fejsa, powinienem wziąć LX-7, bo jaśniejszy cały obiektyw. Skleja też niedokończone panoramy bez czarnych plam. Nie będzie trzeba docinać... a i lepsza stabilizacja o "ząbek".
Z drugiej jest fajny, definiowalny pierścień, ktory obiecuje trochę zabawy i dla mnie, jakaś namiastka zooma, bardziej neutralny kolor i lepsza "ostrość".
Nie wiem kompletnie, ale bardzo dziękuję za pomoc! Jednak dużo widać na tych zdjęciach, można porównać super.
Dam znać, co kupiłem i czy się sprawdzi w najbliższej akcji żony. Może komuś się taka info przyda.
Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz - dzięki !

[ Dodano: Wto 17 Lis, 2015 22:09 ]
Ostatecznie kupiłem Rx-100. Jednak możliwość regulacji parametrów pierścieniem jest genialna. Kolor jest odwzorowany na 99%, a gdzie jest ciemno, tam jest ciemno, nie szaro ;)
W LX-7 mamy tylko w pierścienu przysłonę... i jakiś moim zdaniem dziwny prztyczek- format. Wolę sobie kręcić czym chcę ;)
I design jednak rooobi różnicę. To aparat do torebki, nie do pokazania kolegom przy piwku.
Reasumując:
Jesteśmy bardzo zadowoleni !
Odwzorowanie kolorów - rewelacyjne. (dzięki za możliwość porównania !)
Bardzo przyzwoita jasność i naprawdę dobre zdjęcia przy słabym świetle (oczywiście staramy się robić przy pełnym otwarciu, ale oczko dalej też sobie radzi.)
I co do fulidiotenkamera - rewelacja ! Z 98 % fotek zrobionych na automacie jest ostrych. Ostre zdjęcia w pomieszczeniach, poruszających się ludzi w niezbyt dobrym świetle, w biegu, z palca, bez spinki, super zdjęcia wieczorem. Fajnie sam ostrzy i filmy też. Wychodzą po prostu rewelacyjne. Do tego matryca daje możliwość przybliżeń.. jak z Łowcy Androidów ;) (taka scena z szukaniem odbić na fotce i w tych odbiciach jeszcze kolejnych... taka nieskończona rozdzielczość ;) Jak sobie w kompie przybliżyłem ot tak zrobione zdjęcie podczas wizyty u dziadków - bomba, jakie widać na nim szczegóły.
Super śmieszna opcja robienia portretów, sam wycina je z większej fotki i masz niespodziankę, czasem całkiem fajną
Ogólnie - rewelacja. Jeśli kolejne edycje są jeszcze lepsze, to bardzo zastanowię się przed zakupem wymarzonego OM-D, bo po co się kurcze spinać :) Pozdrowienia i jeszcze raz - dzięki !

kakusek - Czw 19 Lis, 2015

Tonik fajnie ze opisales swoje wrazenia i zazdroszcze ze masz juz za soba ten trudny wybor :-)
Ja nadal sie waham ktory kompakt wybrac.Wlasciwie bylam juz zdecydowana na LX7 ale musialam przelozyc zakup a teraz po Twoich postach nie wiem czy nie wybrac jednak Soniaka .Tak jak Tobie zalezy mi aby aparat robil jak najlepsze zdjecia na pelnym automacie ( nie znam sie na fotografowaniu ) w gorszych warunkach oswietleniowych,pomieszczeniach ,aby byl szybki .....
Chcialabym rowniez aby mial funkcje jednego koloru i nie jestem pewna jak to dziala w kompaktach Sony ( pisze ze jest program czesciwoy kolor ) Bawiles sie moze juz ta funkcja? Czy ten jeden kolor wybiera sie z menu aparatu czy jakos inaczej? (czasami jest wybor tylko sposrod 4 podtsaowych kolorow )
Moglbys zamiescic kilka fotek zrobionych na pelnym automacie bez obrobki? :-) )

Tonik - Sob 21 Lis, 2015

Soniak spełni Twoje wymagania. wszystkie fotki robimy na automacie. wrzucę coś może późniejszym wieczorkiem. o ile mi się uda. pozdrawiam
p.s. nic nie wiem o takiej funkcji. kolory wychodzą takie wypasione jak nigdy przedtem na naszych starszych lumixach olympusach itp.. sprawdzę.

kakusek - Sob 21 Lis, 2015

Dziekuje i czekam z niecierpliwoscia :-) (napisalam priv )
martinoo - Wto 24 Lis, 2015
Temat postu: Panasonic TZ60 lub ... co?
Witam
Panowie pomóżcie mi wybrać jakiś kompakt do 1200-1300
Przeglądałem oferty i forum od lewa do prawa i ile ludzi tyle zdań. Na początku do gustu przypadł mi TZ60 lecz jednak jak zacząłem wgłębiać się w tema wiele do życzenia ma jakość zdjęć.
Moje kryteria to :
- nie lustrzanka przesiadam się z D3100 na komapkt
- potrzebuje go do: robienia zdjeć na sklep internetowy ( drobne częsci, akcesoria itd )
- duże podróżuje i chętnie fotografuje twarze - czasami muszę z większej odległości ( taki zoom jak w tz 60 nie jest mi potrzebny)
- panoramy, krajobrazy itd
- zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach - wielokrotnie nie mogę używać lampy;
Oglądałem jeszcze RX100 a moze coś bedzie w dół z ceną nie koniecznie w górę :)

TomPL2 - Wto 24 Lis, 2015

Coś słabo przeglądałeś - tyle zdań, bo przecież nie da się podać jedynie słusznego modelu :lol:
Może napisz, dlaczego TZ60 przypadł ci do gustu? To ew. pomoże zawęzić wybór...

martinoo - Wto 24 Lis, 2015

Myśle ze tak 50% to marketing i opinie użytkowników pod testami na optycznym i inne portale. Kolejne to Leica - nie wiem ile tu jest Leic'i.
Potem to już nowinki w sumie zbędne lub nie... wifi, GPS, 3D
Kurcze zawahałem się mocno ze względu na matrycę 1/2,3. Ze względu też na mój wiek wolę sie was poradzić niż ma wziąć górę reklama i "doradcy" w marketach
Może i słabo czytałem ale naprawdę mam mętlik w głowie - podsuncie cos

dcs - Wto 24 Lis, 2015

Ile zooma potrzebujesz i jak mały ma być aparat?
http://j.mp/1Ys9GR8

http://j.mp/1Ysa0iF

martinoo - Wto 24 Lis, 2015

w Nikonie miałem kit 55mm to chyba odpowiednik 210mm. Chciałbym zoom podobny ale żeby był "stabilny" nie marketingowy
Co do wielkości to wymiar TZ60 byłby super ( kompaktowy ) lub max takie jak bezlusterkowce

dcs - Wto 24 Lis, 2015

martinoo napisał/a:
w Nikonie miałem kit 55mm to chyba odpowiednik 210mm

18-55mm http://j.mp/1MAxIUN ?

[ Dodano: Wto 24 Lis, 2015 20:33 ]
może ten http://allegro.pl/top-apa...5808266678.html

http://j.mp/1R4XvHV

http://j.mp/1R4XyUa

michwarg - Wto 24 Lis, 2015
Temat postu: Aparat do 1500 zł
Witam Was serdecznie.

Wiele razy już mi pomagaliście w doborze sprzętu i tym razem również liczę na Waszą pomoc :wink:
Tym razem poszukuję aparatu dla mojej siostry. Chce na niego przeznaczyć około 1500zł. Ma być on do użytku takiego domowego (zdjęcia dzieci, filmiki z występów dzieciaków itp). Zależy mi na tym, aby jakość zdjęć i filmów była dobra. Sam troszkę szukałem i wpadł mi w oko ten aparacik: https://www.mall.pl/kompa...-rx100?v=525056
Co o nim sądzicie??
Liczę też na Wasze dobre podpowiedzi co by można było za te pieniądze kupić.

Z góry dziękuję za Waszą pomoc.

Sunders - Wto 24 Lis, 2015

Rzuć jeszcze okiem na:

http://www.fotoplus.pl/ap...medium=referral

lub ew.

http://allegro.pl/aparat-...5816119253.html

michwarg - Wto 24 Lis, 2015

Bardzo ciekawe propozycje. Dziękuję @Sunders.
Ktoś coś jeszcze może polecić??

WojciechW - Sro 25 Lis, 2015

Ja bym proponował Nikona P7800.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

martinoo - Sro 25 Lis, 2015

trochę cena wychodzi ponad budżet. Nie wiem też czy górna ogniskowa by nie była za mała
TomPL2 - Czw 26 Lis, 2015

martinoo napisał/a:
w Nikonie miałem kit 55mm to chyba odpowiednik 210mm.

A skąd takie wyliczenie? Aż 210? Może 110 ;)
Np. Lumix LX7 ma: 4.7 - 17.7 mm (ekwiwalent: 24-90 mm dla filmu 35 mm), czyli maksymalna ogniskowa trochę mniejsza, czy ci wystarczy?

dcs - Czw 26 Lis, 2015

TomPL2 napisał/a:
Może 110 ;)

Dlaczego 110?

TomPL2 - Czw 26 Lis, 2015

Tak na wyczucie - nie wiem jaką matryce ma ten Nikon (3100?), żeby odpowiednio przeliczyć te 55mm kitowego obiektywu, ale 210 to chyba przesada?
martinoo - Czw 26 Lis, 2015

23.1 x 15.4 mm - ale to nie istotne tamten zoom mi w zupełności wystarczał.
Dzisiaj oglądałem LX7 ktoś tu pisał o Fuji x20 - ale nowy jest nie dostępny x30 wychodzi poza budżet ale trzymając go zrobił na mnie wrażenie.
LX7 jestem w stanie kupić za jakieś 1100 TZ70 za 1000 po prostu mam taki metlik ale poza magiczne 1300 bym nie wychodził.
Zależy mi na nowym bo od niego odlicze sobie vat.
Panowie pomogliście nie jednemu czy ten LX7 jest wart?

dcs - Czw 26 Lis, 2015

TomPL2, prawie "85mm" a nie 110.

martinoo, powinieneś też pomanipulowć X20 i może RX100 i wybrać.

X20 to taki lżejszy, wolniejszy trochę, z nieruchomym wyświetlaczem, z innym (optycznym) wizjerem poprzednik X30. Zoomowanie jak w X30.

http://j.mp/1Yw5IHl
http://j.mp/1PQrELC
http://j.mp/1PQskRf

martinoo - Czw 26 Lis, 2015

tak jak pisałem x20 raczej nie kupię a warte jest dołożenie do RX100 400 zł względem LX7 - wiem ze to sprawa indywidualna ... co oprócz matrycy przemawia korzyść rx?
Chris62 - Pią 27 Lis, 2015

martinoo napisał/a:
23.1 x 15.4 mm - ale to nie istotne tamten zoom mi w zupełności wystarczał.
Dzisiaj oglądałem LX7 ktoś tu pisał o Fuji x20 - ale nowy jest nie dostępny x30 wychodzi poza budżet ale trzymając go zrobił na mnie wrażenie.
LX7 jestem w stanie kupić za jakieś 1100 TZ70 za 1000 po prostu mam taki metlik ale poza magiczne 1300 bym nie wychodził.
Zależy mi na nowym bo od niego odlicze sobie vat.
Panowie pomogliście nie jednemu czy ten LX7 jest wart?


Mam LX7 uważam go za świetny, uniwersalny kompakt, szczególnie kiedy doposaży sie go w akcesoria i wizjer, ale nie może on konkurować w kwestii jakości zdjęć, kontroli GO z Samsungiem NX, który ma matrycę DX 20 MP - za podaną kwotę możesz kupić np NX3000/NX300/NX20.
Kwestia do czego mialbyś używać aparat i w jakkich warunkach.
Jeżeli raczej w trudnych to radzę korpus NX i do tego zamiast kita kupić naleśnika 16(24) /F2,4 - da radę. Do zbliżeń możesz dokupić 45/1,8.

Natomiast LX-7 świetnie się sprawdza jako wycieczkowe małe pstrykadło z zoomem a do tego znakomicie filmuje ma szybki i celny AF. Wieczorem też daje rady z uwagi na ekstra jasny obiektyw który pozwala użyć niższego ISO niż użyłbyś w innym aparacie.
Co ważne masz 24 mm a w proporcji 16:9 nawet szerzej bo LX-7 ma matrycę multi aspect czyli nie cropuje telewizyjnego 16:9 z 4:3 jak to robią inne aparaty bo w LX7 masz stałą długość przekątnej kadru w 3 proporcjach. Tylko 1:1 jest cropem z 4:3.
Mało tego możesz za jednym pstrykiem zrobić zdjęcie w 4 proporcjach jednocześnie!

martinoo - Pią 27 Lis, 2015

dzięki serdeczne za odpowiedź.
Tak jak pisałem wczesniej odpuściłem sobie aparaty z wymienną optyką i potrzebuje go do robienia zdjęć na sklep internetowy ( części i akcesoria do skuterów) trochę też podróżujemy no i lubie fotografować twarze/ludzi
Będę się przyglądać LX7 - no i trochę sobie musze przetłumaczyć na jezyk polski co mi napisałeś o LX7 :)

inso1896 - Sob 28 Lis, 2015

Witam serdecznie wszystkich.
Szukam aparatu dla "bagpackera" ( podróżowanie z plecakiem ).
Jak łatwo się domyślić z powodu mocno ograniczonego miejsca zależy mi na kieszonkowym kompakcie - warunek podstawowy.
zależy mi na dobrej jakości zdjęć, bez większej zabawy w ustawieniach. Chciałbym mieć też zoom na poziomie przynajmniej 10x do 20x niestety z tym jest największy problem z tego co widzę.
Kwota jak w temacie do 1500 zł jednak czym tańszy tym dla mnie lepiej :)
Fotograf amator - jednak lubię mieć ładne pamiątki z wyjazdów.
Aparat odpowiadający moim wymaganiom to chyba CANON g7x jednak wykracza znacznie poza mój budżet.
Do 1500 zł wytypowałem CANONA s120 około 1200 zł ( 1/1.7 i f/1,8 to robi na mnie pozytywne wrażenie jednak TYLKO 5x zoom, nie zawiodę się na tym aparacie ? )
Co ewentualnie zmiast tego modelu? Z lepszym zoomem?
Poniżej 1000 zł moją uwagę przykuł CANON s200 ( gorsze parametry jednak sporo tańszy, niż powyższy )

Co myślicie o popularnych modelach w wielu sieciówkach typu: canon sx610hs, czy droższe canon sx710hs i nikon s9900

A może po prostu nie przepłacać i kupić coś budżetowego np. SAMSUNGA wb350f/380f?

Przepraszam, że trochę tego wymieniłem, ale jak to zazwyczaj bywa czym człowiek więcej wie, tym wie mniej :)

dcs - Sob 28 Lis, 2015

http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/8053992

[ Dodano: Sob 28 Lis, 2015 13:35 ]
http://www.optyczne.pl/25...lpix_P7800.html

inso1896 - Nie 29 Lis, 2015

dcs napisał/a:
http://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/8053992

[ Dodano: Sob 28 Lis, 2015 13:35 ]
http://www.optyczne.pl/25...lpix_P7800.html


Przyjrzałem się dokładniej temu Nikonowi, faktycznie prezentuje się przyzwoicie i wypada lepiej niż aparaty do których sam się dokopałem po za Lumixem DMC-LX7 jednak 3x zoom dyskwalifikuje go na starcie.

W przypadku Nikona obawiam się najbardziej o jego gabaryty a dokładnie o jego głębokość która wynosi, "aż" 5cm, da się z tym komfortowo poruszać w kieszeni spodni?

Czy znajdzie się jeszcze coś porównywalnego bądź lepszego od wymienionego wyżej Nikona, może z jeszcze większym zoomem bez znacznej utraty światła? Chciałbym mieć jednak jakiś wybór a nie ograniczać się do jednego modelu.

dcs - Nie 29 Lis, 2015

Olympus Stylus 1 za ponad 2tys.
inso1896 - Nie 29 Lis, 2015

dcs napisał/a:
Olympus Stylus 1 za ponad 2tys.


Zastanawiałem się czy nie dopisać w poprzednim poście jeszcze jednej linijki pt. " Coś innego, niż Stylus 1, który przekracza budżet" :mrgreen:

Czyli z tego co rozumiem innego godnego rywala się nie doczekam. Szkoda. :)

Ok, w takim razie pozostaje mi tylko podziękować za polecenie Nikona i polować na niego podczas jakiejś świątecznej superokazji. Jeśli ktoś go posiada i chciałby podzielić się swoimi subiektywnymi odczucia chętnie poczytam na priv :)

Jar - Nie 29 Lis, 2015

Też opowiadałbym się za Olympusem Stylus1 lub Nikonem P7800. Inne aparaty z długim zoomem dzielą się na 2 kategorie:
a) tanie, z małą matrycą, przerośniętym zoomem w wariantach:
-aparaty względnie małe, ale obiektyw ciemny
-spore klocki "lustrzankopodobne", ale z jaśniejszym obiektywem, duże i ciężkie
b) spore i ciężkie klocki, ale za to z dużą matrycą i jasnym obiektywem, tylko gabaryty jak lustrzanka i cena po 3k PLN a czasem więcej.
Jeśli chcesz mieć relatywnie spory zoom 7-10x przy dobrych parametrach (matryca, jasny obiektyw), to chyba jedyne sensowne aparaty pomiędzy grupami a) i b) to właśnie Stylus 1, P7800 i jeszcze ich ubogi kuzyn Panasonic LF1
Pozdrawiam
-J.

macrac1068 - Pon 30 Lis, 2015
Temat postu: Ja również prosze o aktualną poradę
Mam dylemat pomiędzy SONY HX300 a LUMIX FZ200. Różnica w zoom-ie nie ma dla mnie znaczenia. Sony przemawia dla mnie Zeiss'em , dotychczasowym doświadczeniem z tą firmą i wg mnie lepszą/prostszą obsługą menu . Panasonic natomiast stopką pod lampę i opiniami o lepszym,jaśniejszym obiektywie. Mnie generalnie zależy najbardziej na barwie zdjęć , szybkości i ostrości w auto. Będę wdzięczny za pomoc bardziej doświadczonych.
Mobile - Sob 12 Gru, 2015

Witajcie serdecznie.

Czytam forum od jakiegoś czasu i dużo się już dowiedziałem, dzięki.

Prośba o podpowiedz gdyż stoję przed wyborem kompaktu w cenie około 1500zł.
Zdjęcia jakie będe wykonywał to rodzina, wycieczkowe ... i co wpadnie w oko.
Chciałbym by aparat posłużył kilka lat i był w miarę możliwości uniwersalny.

W tej chwili mam na tapecie w kolejności:
1. Nikon Coolpix P7800
2. Canon PowerShot G16
3. FujiFilm X30

Canona i Fuji już obmacałęm w markecie, nigdzie nie ma jednak P7800 i zastanawiam się czy warto go zamawiać czy któryś z pozostałych będzie lepszym wyborem. Jeśli coś innego polecicie również będe wdzięczny.

Pozdr

dcs - Sob 12 Gru, 2015

Mobile,
To zależy ile chcesz mieć zooma.
Jak mniej to X30,
jak więcej to P7800.

Sunders - Sob 12 Gru, 2015

Mobile napisał/a:
Canona i Fuji już obmacałęm w markecie


I co?

Mobile napisał/a:
nigdzie nie ma jednak P7800 i zastanawiam się czy warto go zamawiać czy któryś z pozostałych będzie lepszym wyborem


Ja wybrałbym FujiFilm X30.

Mobile - Sob 12 Gru, 2015

dcs,
myślę że najważniejsza dla mnie jest jakoś zdjęcia jakie aparat potrafi zrobić w każdych warunkach.
Jeśli oba aparaty robią porównywalne zdjęcie to większy zoom mógłbym traktować jako, "dobrze mieć" a pewnie się nie raz przyda. Zastanawiam się tylko czy wybierając większy zoom nie trace na jakości obrazu. Być może to już zbyt duże dywagacje.

Nikon wydaje się lepszym wyborem
- 200zł cena
- ekran obrotowy, wiecej możliwości ustawienia oraz trudniej go zarysować.
żałuje tylko że nie mogłem go obejrzęc na żywo.

Canon ma podobną koncepcje do P7800 aczkolwiek sam spust wydał mi się jakości zabawki:)
Fuji zachęca ciekawym wyglądem ale jest droższy.

dcs - Sob 12 Gru, 2015

Mobile, http://www.dpreview.com/r...628422265020206

[ Dodano: Sob 12 Gru, 2015 14:46 ]
Jakość obiektywu Nikon P7800 w tutejszym teście została oceniona troszeczkę wyżej niż jakość obiektywu Fuji X30.

wwd - Sob 12 Gru, 2015

Witam.
Ponieważ kolega chce kupić aparat za ok. 1500zł i prosił mnie o pomoc w wyborze, chciałbym prosić o poradę. Aparat do codziennego focenia i często w górach, raczej dla amatora - tak że tylko jpeg + filmy, odbitki 15x21 a czasem większe.
Po obszernej lekturze zostały takie modele:
- Panasonic LX7
- Fuji X30
- może Canon G16
Dobrze by było, gdyby zakres ogniskowych obiektywu był większy niż w tych aparatach, ale wiadomo coś za coś - albo zoom albo dobry obiektyw.
W każdym razie wszystkie w/w aparaty są do siebie bardzo podobne a ziarenko niepewności zostało zasiane przez sprzedawcę, który zaproponował Samsunga NX300 z obiektywem 18-55.
Ponieważ kolega myślał również o bezlusterkowcu (ale nie ma zamiaru inwestować w obiektywy) pytanie jest takie - czy NX300 z obiektywem kitowym będzie "robił" lepsze zdjęcia niż np. LX7 czy X30?

WojciechW - Sob 12 Gru, 2015

W tym wypadku moim zdaniem Nikon P7800.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

Jar - Nie 13 Gru, 2015

Też obstawiałbym P7800. To jest aparat b. podobny funkcjonalnie do G16, a główną różnica jest znacząco większy zakres ogniskowych. W przypadku aparatu do zastosowań turystycznych (góry, ale pewnie nie tylko) to nie jest pomijalna zaleta. Ten zakres nie jest też przesadnie rozdęty, co raczej dobrze wroży jakości obiektywu.
Pozdrawiam
-J.

wwd - Nie 13 Gru, 2015

No właśnie też czytałem o nim bo byłby to taki mały kompromis, ale jak zobaczyłem komentarze użytkowników pod testem to już zgłupiałem...
http://www.optyczne.pl/25...ików_(39)_.html
No nie chcę podkładać min koledze a sam nie mam jak sprawdzić, dlatego proszę o pomoc.
Stąd też pytanie o porównanie do tanich bezlusterkwców z kitem.

dcs - Nie 13 Gru, 2015

Z jakim tanim bezlusterkowcem z kitem do ekw. 200mm (lub choćby ekw. 135mm) chcesz porównać?
WojciechW - Nie 13 Gru, 2015

Wadą tanich bezlusterkowców (do 1500 zł) w stosunku do P7800 jest to, że nie mają wizjerów, a podstawowy kit ma zwykle za mały zakres tele. Zaletą jest nieco lepsza jakość obrazu, wynikająca z większej wymiarowo matrycy.

Ale P7800 ma się spory zoom przy nie najgorszej jakości i jasności optyki, wizjer i odchylany ekran, robi niezłe zdjęcia, a wszystko mieści się w kieszeni (nie za małej).

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

dcs - Nie 13 Gru, 2015

Za podobną kwotę można kupić używanego Nikona 1 J3 (może i J4) z 10-100mm
albo E-PL5/E-PM2 lub bezlusterkowca Sony w double kit.
a za trochę więcej Sony RX10. [ http://allegro.pl/sony-rx...5841439824.html ]

wwd - Nie 13 Gru, 2015

dcs napisał/a:
Z jakim tanim bezlusterkowcem z kitem do ekw. 200mm (lub choćby ekw. 135mm) chcesz porównać?


Chodziło o porównanie jakości zdjęć jpeg np. z X30 do NX300 z 18-55.
Ktoś powiedział koledze że taki bezlusterkowiec, nawet z obiektywem kitowym, da lepsze zdjęcie od najlepszej cyfrówki - stąd wątpliwości.

dcs - Nie 13 Gru, 2015

Ale jak zaczniesz ze zdjęcia z bezlusterkowca z obiektywem do "80mm" (ekw. ) wycinać do "200mm" to sytuacja się odwróci.

Kluczowe jest więc pytanie: jakie ogniskowe są potrzebne?

wwd - Nie 13 Gru, 2015

Rozumiem. Czyli porównując np. x30, czy też LX7 do NX300 z kitem ten ostatni da lepsze zdjęcie mimo ciemniejszego obiektywu.
Natomiast sytuacja się zmienia gdy chcemy coś sfotografować z oddali, wtedy Coolpix P7800 zrobi lepsze zdjęcie niż powiększony wycinek z NX300.
Przedstawię Wasze porady koledze, zobaczymy co z tego będzie.
Pierwotnie chciał aparat z dłuższą ogniskową, ale po wyjaśnieniu, że nie ma jasnego i uniwersalnego obiektywu, skończyło się na cyfrówkach pokroju x30 - ale niedosyt pozostał:)
Każdy chciałby robić piękne zdjęcia krajobrazów a kiedy potrzeba - pstryknąć coś z oddali. No i żeby było ostro i ładnie:)

snufkin - Nie 13 Gru, 2015

wwd napisał/a:
Każdy chciałby robić piękne zdjęcia krajobrazów a kiedy potrzeba - pstryknąć coś z oddali. No i żeby było ostro i ładnie:)

Dlatego od dobrych kilkudziesięciu lat są dostępne różne wymienne (z bagnetem) obiektywy ;)

rico45 - Czw 07 Sty, 2016

Jako ,że jest to mój pierwszy post na forum,chciałbym się przywitać ze wszystkimi. Hej!
Szukam aparatu kompaktowego do robienia zdjęć głównie pod gołym niebem.Rzadziej we wnętrzach(imprezy okolicznościowe). Koniecznie musi to być kompakt,który się zmieści do kieszeni. Powinien być odporny na krople deszczu(czasem). Jasny obiektyw,ponieważ dużo zdjęć będę wykonywał o świcie,oraz wieczorem. Nie zależy mi na zoomie. Jestem amatorem,który lubi fajne zdjęcia. Nie mam zbytnio czasu na obróbkę RAW itp,także preferuję jpeg. Do tej pory używałem Nikona D3100 jednak zupełnie się nie sprawdza z racji wielkości,w moim hobby. Gabaryty,pogoda,itp. Mogę dać za taki kompakt 2000pln aczkolwiek,może są modele które będą za 1000 a wielkiej różnicy w jakości zdjęć nie będzie. Nie mam ambicji brać udziału w konkursach :wink: . Pomóżcie proszę!

Jar - Czw 07 Sty, 2016

W Twoim budżecie mieści się Nikon P7800, ale może być trochę przyduży. Zobacz też Panasonic LF1, dość podobne parametry, ale tańszy i wyraźnie mniejszy. Pozostałe różnice to mniej rozwinięta guzikologia i nieco ciemniejszy obiektyw na końcu tele. Jako że oba mają w miarę spory (ale w granicach rozsądku) zoom, to ta ostatnia różnica nie jest zbyt istotna. Oba mają wizjer elektroniczny, co ułatwi kadrowanie także przy słabym świetle. Obiektyw dosyć jasny na krótkim końcu, bardzo uniwersalny zakres ogniskowych, w miarę duża matryca.
Dla odmiany, jeśli zależy Ci na absolutnej odporności na warunki zewnętrzne, to są aparaty wodoodporne z opcją wbijania gwoździ :wink: Z jasnym obiektywem będziesz miał tu Olympusa TG-3 lub 4. Ale ceną jest mała matryca i bardzo krótki zoom. Ja bym w to ostatnie jako podstawowy aparat wchodził tylko jeśli regularnie uprawiasz sporty wodne.
Pozdrawiam
-J.

rico45 - Czw 07 Sty, 2016

Dzięki Jar,muszę je porównać wizualnie(wielkość). Co prawda,nie uprawiam sportów wodnych,ale zdjęcia robię w pobliżu wody. O każdej porze roku. Lf-1 spełnia prawie wszystkie moje wymagania,jednak jako wędkarz wędrujący,często pływający po akwenach wodnych podczas deszczu,mam obawy o odporność na wilgoć. Tough tg-3 to jakby naturalny wybór dla mnie(zamoknięcie,upadki podczas brzegowego off roadu),jednak nie chcę rezygnować z jakości zdjęć na rzecz np.nurkowania :smile: .I ten wygląd"hammera"nie specjalnie mnie przekonuje :smile: . W każdym razie,dziękuję i pozdrawiam
TomPL2 - Pią 08 Sty, 2016

Jak do kieszeni to może Canon PowerShot S200, ale... nie ma wizjera ani wodoodporności.
rico45 - Pią 08 Sty, 2016

Z tą wodoodpornością to w sumie byłby bonus,nie jest priorytetem. Do tej pory musiałem uważać na sprzęt,tak więc nic by się nie zmieniło w tej gestii. Gabaryty,uniwersalność,intuicyjna obsługa,ergonomia,i porządne parametry aparatu to są wytyczne. Skłaniam się do Nikona P7800,ale jeszcze "dłubię" na pólce Canona G7X,Sony Rx100 mk2 :smile: . Pewnie w moim przypadku to przerost formy nad treścią,jednak może nagle zacznę bardziej ambicjonalnie podchodzić do fotografii.
Tomik - Nie 17 Sty, 2016

Cześć,
Potrzebuję rady, sugestii w sprawie zakupu aparatu. Piszę w dziale o kompaktach ale rozważam również bezlusterkowca lub lustrzankę (o ile będzie sens). Pojawiały się podobne dylematy na forum lecz nie udało mi się jednoznacznie ustalić co będzie optymalnym wyborem dla mnie. Rok temu urodził mi się syn i on jest głównym powodem zakupu i modelem (rzadko statycznym).

Jak dotąd poważnie rozważałem takie pozycje :
- Nikon P7800
- Panasonic Lumix DMC-LX7
- Olympus E-PL5 + kit
- Samsung NX300
- Panasonic Lumix DMC-GF6K
- Nikon D3300 18-55 VRII

Rozumiem, że do bezlusterkowców i lustrzanki mile widziany był by dodatkowy jasny, stało ogniskowy obiektyw (co pewnie będzie możliwe ale ze względu na wydatki ważne i ważniejsze nie od razu).
Marka nie gra dla mnie roli. Jakość zdjęć w trybie auto, szybki autofocus, nagrywanie krótkich filmów lepszej jakości niż telefonem już tak.
Doświadczenie mam żadne ale staram się powoli edukować.

Poszukiwacz - Wto 01 Mar, 2016
Temat postu: Pomoc w wyborze aparatu do 1500zł +/-
Cześć,

zastanawiam się nad zakupem aparatu kompaktowego.

Aparat służy mi do celów prywatnych (robienie zdjęć podczas wyjazdów, zdjęcia przedmiotów, zdjęcia rodzinne) ogółem do wszystkiego.

Aparat wykorzystuje jako amator, stąd też zakup kompaktówki.

Przeglądając różne wątki, sam nie wiem co mam wybrać.
Znalazłem SONY RX 100 II/III - co w o tym sądzicie ?
Widzę wiele pochlebnych opinii na temat Panasonica LX-100, ale jest za drogi.

Aparat najlepiej do 1500zł, ale jeśli będzie duża różnica między aparatami to ostatecznie dołożę pare złociszy (ale nie rzędu 1000zł).

Dziękuje za poświęcony czas.
Pozdrawiam.

tumur - Wto 01 Mar, 2016

bardzo poledcam przyjrzenie sie ostatniej szansie na nikon coolpx A
niebawem znikna i wiecej nie zobaczysz ;)

pózniej beda juz tylko atrakcją dla poszukiwaczy w antykwariacie


a takie sprawy jak rx przeminą jak sniegi na wiosne;)
ze niedawno polecałem to samo czemuz miałabym zmieniac zdanie ;)

Sunders - Wto 01 Mar, 2016

http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=27094
tumur - Wto 01 Mar, 2016

a co to ma poza ceną wspólnego?


ja ...... jak komus mozna wciskac hs60 skoro o czyms talkim nie myslał
na ki diabłeł propaguje sie zooma komus kto go nie chce a w koncu uzna ze pewnie chce i tylko na tym straci bo i tak go nie chce a tylko zepsuje to co ma bez

ile tego pseudo zooma 40 wystarczy?
a 4k tez trzeba wcisnąc by chciał, napisał że ma cheć sie bawic w spilberga? czy moze wszyscy juz muszą sie w to bawić i zajezdzac swoje aparaty głupimi zabawkami w rezysera
ktorych i tak nikt nie ogląda pózniej a trzeba je wciskac "znajomym" z facebuga

parkinsun - Wto 01 Mar, 2016

coolpix A ma stały obiektyw i niezbyt zachwycający jasnością (f/2.8 - a to stałka). No i brak stabilizacji obrazu - dla mnie to znaczne wady.
tumur - Wto 01 Mar, 2016

wszystko ma wady nawet pentax k1 :)

gdyby miał 1.8 wady by byly bardziej dotkliwe -rozmiar by urósł i trzeba by nosic torbe
jedyna prawdziwa wada to to ze nie ma wizjera i trzeba trzymac na wyciagnietych - nie kazdy umie i ludziom sie trzęsa ręce



oo i jest jeszcze lx7 w handlu , moze gdzieś promocjo/wyprzedaż - tez warty rozważenia poza tymi co tam wybrano
...i napewno nie on jeden :)

Jar - Sro 02 Mar, 2016

Poszukiwacz, pomyśl o Nikon P7800. Ostatnio staniał właśnie do 1500zł. Jest to solidny wół roboczy: w miarę spora matryca, choć oczywiście sporo mniejsza od Sony RX100, w miarę jasna optyka z przyzwoitym zakresem zooma (ale bez przesady kosztem jakości). Wizjer elektroniczny (b. przydatne). Ustawienia na pokrętłach i przyciskach na obudowie (w tym b. przydatna korekta ekspozycji), nie trzeba za wszystkim grzebać w menu, możliwość zdefiniowania własnych trybów pracy użytkownika na pokrętle zmiany trybów.
Pozdrawiam
-J.

Chris62 - Pią 04 Mar, 2016
Temat postu: Re: Pomoc w wyborze aparatu do 1500zł +/-
Poszukiwacz napisał/a:
Cześć,


Aparat najlepiej do 1500zł, ale jeśli będzie duża różnica między aparatami to ostatecznie dołożę pare złociszy (ale nie rzędu 1000zł).

Dziękuje za poświęcony czas.
Pozdrawiam.


Wliczyłeś w to kartę SD i zapasowy akumulator?

Za 1500 PLN może ciut ciut więcej jeszcze jest szansa nabyć Samsunga NX20 ze świetną stałką np. 16(24) /F2,4 lub 30(46)/F2.
Kity 18-55 są na ogół do wszystkiego i do niczego wiec bym go sprzedał.
Samsung NX20 to matryca DX 20 MP kręcony ekran ma wizjer flash ot tak mini lustrzanka - to samo dotyczy jakości zdjęć - poziom mniej więcej Canona 70D za ponad 3 tys. PLN bez stałki..

Można tez nabyć gorszy korpus bez wizjera bardziej prosty stricte amatorski w stylu NX3000 lub starszy ale aparat bez wizjera co tu gadać ma swoje wady w określonych okolicznościach.

Jeżeli jesteś gotów ciut dołożyć to można do niewiele droższego NX30 bywają czasem na alle w okolicach 1500 PLN. Zyski są tu jednak czysto funkcjonalne i na szybkości działania.
Na jakości zdjęć stosunkowo niewielkie w porównaniu do NX20

Jeżeli jesteś gotów poświęcić na jakości to kompakt z zoomem i matrycą 1/1,7" też jest jakąś opcją ale wieczorem będzie gorsza jakość zdjęć, rozmycie tła w przypadku oddalonego obiektu od obiektywu praktycznie niemożliwe.
Plusem aparatu tego typu natomiast jest możliwość zoomowania i przyzwoite macro o które trudno przy większej matrycy bez dodatkowego osprzętu..
Nikon P7800, Lumix LX-7, Fuji X30 (matryca 2/3") są podobne ale jednak się różnią zasadniczo.
P7800 wyróżnia się zakresem tele 200 mm/F4, Lumix ma najszerszy kąt 24/F1,4 a Fuji największą matrycę.
Jeszcze jest Sony RX100 maleństwo z matrycą 1" (niestety szybko ciemnieje obiektyw i zysk z tego jest tylko w dzień z uwagi na aż 20 MP do tego nie bardzo jest jak podpinać akcesoria do tego aparatu) ale tak ogólnie radziłbym każdy z nich potrzymać w rękach i upewnić się czy używanie tego czegoś sprawi przyjemność czy nie.

Kogut123 - Pon 04 Kwi, 2016

Witam!

Trochę poczytałem i swoje już wiem że dobry aparat musi kosztować, ale proszę o podanie konkretnych modeli, które być może udało by się znaleźć w tym przedziale cenowym.

Znalazłem pewien artykuł i zacytuję z niego pewną część odnoszącą się do tego co większość poszukuje, więc myślę że warto to zapamiętać a nawet rozsyłać producentom w listach z zastrzeżeniem by gorszych nie robili (a na pewno nie na taką skalę):

"aparat, który ma dużą matrycę (APS-C lub 1”), uniwersalny zoom (ekwiwalent ok. 24-100 mm), dobre światło (f/1.8-2.8), a do tego świetne osiągi na wysokich czułościach ISO"

Właśnie czegoś takiego poszukuję. Od siebie dodam że lustrzanka nie nadaje się do filmowania bo auto focusa nie łapie i hałasuje.

Wojmistrz - Pon 04 Kwi, 2016

Kogut123 napisał/a:
Od siebie dodam że lustrzanka nie nadaje się do filmowania bo auto focusa nie łapie i hałasuje.
Tak? To poszukaj sobie sampli z Canonów EOS M, M2, M3, M10, 100, 650D, 700D, 750D, 760D, 70D, 7D MkII z obiektywami z oznaczeniem STM. Oczywiście nie piszę o wpadkach i uszkodzeniach, które też można znaleźć (jak w każdym sprzęcie czasem coś się trafia) ale takich typowych testach i nagraniach? I jak tam z szybkością i niełapaniem ostrości? Uszy od pracy silnika też chyba nie odpadają? :P
...
Czytaj jak już przejrzysz sample w necie.
Jak widzisz, twoja ocena jest absolutnie niesprawiedliwa jeśli chodzi o sprzęty Canona z obiektywami STM, bo działa to ekstremalnie dobrze i bezszmerowo, więc jeśli ciebie stać i chcesz mieć kawał dobrego wybierz jednak lustrzankę lub bezlusterkowca.

Kogut123 - Pon 04 Kwi, 2016

Wojmistrz napisał/a:
Kogut123 napisał/a:
Od siebie dodam że lustrzanka nie nadaje się do filmowania bo auto focusa nie łapie i hałasuje.
Tak? To poszukaj sobie sampli z Canonów EOS M, M2, M3, M10, 100, 650D, 700D, 750D, 760D, 70D, 7D MkII z obiektywami z oznaczeniem STM. Oczywiście nie piszę o wpadkach i uszkodzeniach, które też można znaleźć (jak w każdym sprzęcie czasem coś się trafia) ale takich typowych testach i nagraniach? I jak tam z szybkością i niełapaniem ostrości? Uszy od pracy silnika też chyba nie odpadają? :P
...

Czytaj jak już przejrzysz sample w necie.
Jak widzisz, twoja ocena jest absolutnie niesprawiedliwa jeśli chodzi o sprzęty Canona z obiektywami STM, bo działa to ekstremalnie dobrze i bezszmerowo, więc jeśli ciebie stać i chcesz mieć kawał dobrego wybierz jednak lustrzankę lub bezlusterkowca.


OK, aż takim znawcą nie jestem, dlatego też pytam tutaj. Co do tych lustrzanek i ich możliwości filmowania, rozumiem że chodzi o takie możliwości: https://youtu.be/3iQI5Y5IJ6A Czyli już masz odpowiedź że raczej chciałbym bardziej wszechstronny obiektyw, stąd za przykład dałem ten obiektyw z tytułu w filmie. W 1:40 minucie widać pracę autofocusu na tych kwiatkach, całkiem przyjemnie. Jednak jest ale...Zwykle do filmów z lustrzanek podkładane jest tło z delikatną muzyczką a oryginalna ścieżka niemalże cała kasowana...Ciekawe czemu? Chyba o ten odgłos silnika chodzi, nie?
Ale jeśli chodzi o mniej przyjemne reczy przy wyborze aparatu to głównym jest...kasa. Co też ważne, to czy taki obiektyw nada się do czterocyfrowych modeli? Canon 1200D? Raczej nie dam 4 tysięcy za aparat z obiektywem, który raczej byłby podstawowym. W tym wątku szukam czegoś do 1500zł z nadzieją na sukces, choć wiem że może się nie udać bo oczekuję czegoś na poziomie LX100 za ponad 2000zł w kwocie ok. 1500zł. Najlepiej ze stałym obiektywem. Poza tym lustrzanka...Spadnie, lusterka się poprzemieszczają i lipa, tak samo jeśli chodzi o gabaryty, lustrzanki są zwykle większe. Oczywiście lustrzanka ma większe fizycznie matryce, ale...Czy aż tak potrzebuję APS-C? 1" też wystarczy, byle nie koszmarne 1/2,3, które mamią klienta ilością MPX.

Wojmistrz - Pon 04 Kwi, 2016

Może raczej jak w takim teście 50mm f/1.8 STM https://www.youtube.com/watch?v=9oVLbQVhSAc i takim 40mm f/2.8 STM i kilku innych USM https://www.youtube.com/watch?v=djOPPQycZ8g.

Modele 4 cyfrowe też się nadają, zapomniałem o nich :) ale jeśli masz kasę to lepiej jakiegoś 650D czy 700D kupić nawet z 18-55 IS STM. Może lepiej już jest wybrać 100D, jest mały poręczny, tani i flaki ma praktycznie jak 700D.

Tu masz przykład 650D z 18-135 STM, jak słychać, słychać dotykanie sprzętu na, ale jak zwykle, nie ostrzenie przez silnik STM, dopiero przy pozostałych dwóch obiektywach jest spora różnica: https://www.youtube.com/watch?v=Nqu71TsB9sA, a tu 700D z 18-55 STM, podobnie: https://www.youtube.com/watch?v=PVNW_pGijSY

LX100 miałem, super aparacik, warto dozbierać.
Zasadniczo mam lekki problem z doradzaniem kompaktów i oceną ich jakości, ponieważ używam głównie aparatów pełnoklatkowych, gdzie jakość jest znacznie wyższa i z przyzwyczajenia już widząc obraz z aparatów z matrycami wielkości małego paznokcia... u nogi, jestem zniesmaczony jakością. Poza tym dziś już ciężko rozróżnić słabą jakość kompaktu od słabej jakości telefonów komórkowych :)

Kogut123 - Wto 05 Kwi, 2016

Wojmistrz napisał/a:
Może raczej jak w takim teście 50mm f/1.8 STM https://www.youtube.com/watch?v=9oVLbQVhSAc i takim 40mm f/2.8 STM i kilku innych USM https://www.youtube.com/watch?v=djOPPQycZ8g.

Modele 4 cyfrowe też się nadają, zapomniałem o nich :) ale jeśli masz kasę to lepiej jakiegoś 650D czy 700D kupić nawet z 18-55 IS STM. Może lepiej już jest wybrać 100D, jest mały poręczny, tani i flaki ma praktycznie jak 700D.

Tu masz przykład 650D z 18-135 STM, jak słychać, słychać dotykanie sprzętu na, ale jak zwykle, nie ostrzenie przez silnik STM, dopiero przy pozostałych dwóch obiektywach jest spora różnica: https://www.youtube.com/watch?v=Nqu71TsB9sA, a tu 700D z 18-55 STM, podobnie: https://www.youtube.com/watch?v=PVNW_pGijSY

LX100 miałem, super aparacik, warto dozbierać.
Zasadniczo mam lekki problem z doradzaniem kompaktów i oceną ich jakości, ponieważ używam głównie aparatów pełnoklatkowych, gdzie jakość jest znacznie wyższa i z przyzwyczajenia już widząc obraz z aparatów z matrycami wielkości małego paznokcia... u nogi, jestem zniesmaczony jakością. Poza tym dziś już ciężko rozróżnić słabą jakość kompaktu od słabej jakości telefonów komórkowych :)


Dzięki za pomoc. Ja mam duże braki jeśli chodzi o obiektywy do lustrzanek i w ogóle w fotografii biegły nie jestem, ale jako laik nawet powiedzieć mogę że żaden iphone SE czy LG G4/G5, ani tanie kompakty do 1000zł z matrycami 1/2,3 są dziś niedopuszczalne przy tak wysokim rozwoju fotografii cyfrowej na przestrzeni tylu lat, a przecież większość rynku fotograficznego takie słabizny oferuje, przekonując klienta liczbą MPX.

1" to z tego co widziałem na materiałach w internecie powinno być standardem za jakieś 1000zł. Te mniejsze niech montują w telefonach, jakoś tam ujdą.

Z tego co widzę to lustrzanki dają chyba lepszą ostrość, ale jednak "pracują" ciężej i to widać przy zmianie na pierwszy i drugi plan. Słyszałem też że krócej mogą nagrywać filmy bo się nagrzewają szybko, ale to chyba wszystko trzeba często weryfikować bo przecież technologia idzie do przodu i z roku na rok problemy mogą powoli zanikać.

Także jestem póki co i tak bardziej za czymś w stylu LX100, bo o ile się dobrze obchodzi ze sprzętem to lepiej trochę więcej wydać (taki mamy klimat, niestety jeszcze długo chyba) niż coś za 1000zł podobnego do tego co oferują smartfony. No i obawiam się trochę awaryjności lustrzanek. Jak to jest po upadku na podłogę, powiedzmy to na wykładzinę czy panele, uszkadzają się lusterka od razu? Oglądałem też film co facet mówił o gwarancji na migawkę, która tylko w tych naprawdę drogich jest na ilość zdjęć a reszta na 2 lata chyba a jak padnie to jest tak droga że nie opłaca się wymieniać, coś jak z projektorami do filmów i lampami do nich. Dlatego też myślę że dla takiej zwykłej osoby to coś w stylu LX100 powinno być standardem, ale pytanie zadane podtrzymuję, czy jest coś podobnego, tańszego do 1500zł?

Wojmistrz - Wto 05 Kwi, 2016

Co powinno być standardem to inna rzecz do dochodów firm, które zawsze będą wypychały na rynek chłam, by od ludzi wyciągać kasę. 1" jest już całkiem przyjemnym narzędziem o ile jest oczywiście uzbrojony w odpowiednią optykę, niestety 1000zł to ciągle za mało na taki aparat. Co do przegrzewania się... akurat Canon dawno już opracował matryce tak, że nie ma problemu z przegrzewaniem się, dlatego wyborem lustrzanki do filmowania jest właśnie ta marka. Nie wiem co nazywasz cięższym pracowaniem przy zmianie planu? Jeśli porównujesz do urządzeń z maleńkimi matrycami, gdzie praktycznie nie masz głębi, to faktycznie tam prawie nie dochodzi do zmian i kolejna sprawa to akceptowalność odbioru przez nasze zmysły - najodpowiedniejsze jest ostrzenie ręczne, człowiek wie czy w danym momencie obiekt się oddala czy przybliża i nawet zmieniając ostrość z jednego planu na drugi, robi to w dwóch krokach, najpierw szybko mniej więcej dobrze, a potem powoli do pełnej ostrości, ale nie jeździ jak wszystkie automaty przód, tył, przód, tył aż trafi. Akurat obiektywy STM są jednymi z najlepszych i przy matrycach dual mają dobrą tendencję do celności, choć mi nadal przeszkadza ta automatyka. I jeszcze o ograniczeniach. Aparaty to nie kamery, mają ograniczenia długości nagrywania, ale są to ograniczenia prawne. Aparat legalnie nie może nagrywać obrazu ruchomego dłużej niż 29'59".
Lustrzanka przetrwa więcej niż kompakt, zwłaszcza te kompakty bardzo rozbudowane pomimo metalowych obudów są bardzo delikatne. Z założenia lustrzanki były sprzętem do pracy i nawet te najtańsze są bardzo wytrzymałe. Migawka? Cóż jest mechaniczna i ma swoją żywotność, ale weź do ręki kompakt, który przeżył wykonanie 50000 zdjęć :) Ja takiego nie znam.

Elentari - Pią 15 Kwi, 2016

Żeby nie śmiecić w dziale, podpinam się pod ten temat, bo nie mam aż tak sprecyzowanych wymagań.
Otóż szukam aparatu kompaktowego, maksymalnie do 1500 zł, ale wolałabym się zmieścić w okolicach 1300zł za sam aparat (nie wliczając w to karty SD, pokrowca, wymiennego akumulatora itp. itd.), jeśli różnica w jakości byłaby niewielka, bądź dotyczyłaby funkcji, z których mogę zrezygnować. Oczywiście pierwsze co, to zaczęłam czytać jaki aparat powinnam kupić i właściwie obecnie wiem jeszcze mniej, niż wiedziałam, czy też raczej czuję się w tym totalnie zagubiona.

Do tej pory korzystałam z Sony Cyber-shot DSC-WX1, ale byłam średnio zadowolona z jakości zdjęć. Dużo podróżuję, zwłaszcza po górach i zdjęcia krajobrazów z tego aparacika wychodziły kiepsko (szczerze powiedziawszy bardziej mi się podobały te, które zrobiłam na zwykłym smartfonie), zwłaszcza jeśli chodzi o kolory.

Ponieważ podczas chodzenia po górach nie zawsze mam możliwość bliższego podejścia do kadrowanego obiektu, rozważam zakup megazooma. Po przejrzeniu mnóstwa różnych stron, wyselekcjonowałam takie aparaty:

- Canon Powershot SX50 HS
- Panasonic Lumix DMC-FZ200
- Panasonic Lumix DMC-FZ70
- Fujifilm FinePix S1

Z drugiej strony wciąż nie wiem, czy warto się tak obciążać, czy nie lepiej zdecydować się na mniejszy kompakt z jakichś bardziej zaawansowanych. Tyle, że wybór takowego, to już w ogóle czarna magia, patrząc na ich ilość. :razz:
Z takich, które sobie wyróżniłam, to wyszły mi m.in.:
- Panasonic Lumix DMC-LF1
- Olympus XZ-2
- Panasonic Lumix DMC-LX7
- Fujifilm FinePix X20
Jak tak patrzę, to głównie skłaniam się w stronę Panasonica, myślałam też by sprawdzić Fuji albo Canona. Raczej nie planuję ponownego zakupu Sony.

Ogólnie aparat służyłby mi głównie do wykonywania zdjęć krajobrazów, kwiatów, chmur, domów itp. Raczej nie planuję fotografować dzikich zwierząt. Często robię zdjęcia o zmierzchu, fajnie by było, gdyby w aparacie były jakieś przydatne funkcje na takie zdjęciowanie. Do tego potrzebuję dobrego trybu makro oraz siatki pomocniczej - zbieram pocztówki i fotografuję swoje zbiory jako iż nie posiadam skanera, więc jest to dla mnie również bardzo ważne.
Dodam też, że praktycznie nie interesuje mnie opcja filmowania, więc ta funkcja jest dla mnie mało istotna.

Byłby w stanie ktoś coś polecić? Ewentualnie wypowiedzieć się, czy warto zainwestować w któryś z wypisanych przeze mnie aparatów. Będę bardzo wdzięczna za jakąkolwiek pomoc. :)

TomPL2 - Pią 15 Kwi, 2016

Jeśli naprawdę konieczny ten megazoom w górach, to jednak nie większy niż te 500-600mm, bo i tak przejrzystość powietrza nie wybaczy, więc z tej grupy ew. FZ200 (a najlepiej dozbierać do FZ1000 ;) )
Z drugiej strony sądzę, że nawet w górach powinien wystarczyć mniejszy zoom...

Jar - Pią 15 Kwi, 2016

Odpuść megazooma, bo ten wybór z nielicznymi (i bardzo kosztownymi!) wyjątkami oznacza zwykle pogorszenie WSZYSTKICH ISTOTNYCH parametrów aparatu.
Obejrzyj sobie Nikona P7800 (mieści się w Twoim budżecie od niedawna). To taki Panasonic LF-1, tylko duuużo lepszy. Może nie pod kątem filmowania, nie znam się na tym, a Panasonic ogólnie jako firma ma lepsze doświadczenie w tym segmencie. Ale tego punktu nie było w Twoich wymaganiach.
Co do fotografowania z długą ogniskową (potocznie z dużym zoomem) w górach, to tak jak Ci napisano wyżej kluczem są warunki atmosferyczne. Nie tylko przejrzystość powietrza (aerozole i pyły), ale też rozmycie obrazu związane z ruchem turbulentnym powietrza i strefami o różnej gęstości. Te ostatnie zjawiska degradują bardzo mocno rozdzielczość obrazu, więc drastyczne przybliżanie zoomem niewiele pomaga jeśli chodzi o jakość obrazu i dostrzegalność szczegółów. Dobre warunki do fotografowania z dużym przybliżeniem występują dość rzadko (u nas głownie zimą), no i nie ma co przesadzać z tym przybliżaniem. Liczne megazoomy mają te zoomy rozdęte ponad wszelką potrzebę w tym względzie. Co innego "strzelać" sikorkę na czubku sosny, co innego przybliżać kilkadziesiąt razy sąsiednie pasmo górskie. Sam fotografuję sporo w górach, także na dłuższych ogniskowych...
Gdybyś koniecznie chciała coś z dłuższą ogniskową niż odpowiednik 200mm dla pełnej klatki (taki długi koniec zooma maja LF-1 i P7800) to z aparatów poniżej 2.5 tyś zł brałbym Olympus Stylus 1, który ma na długim końcu zooma odpowiednik 300mm -to całkiem spore tele. Oczywiście znajdziesz bez liku taniutkich megazoomów w swoim przedziale cenowym do 1.5tyś., tylko one wszystkie bez wyjątku mają bardzo małe matryce. A i krotność zooma nie sprzyja jakości obiektywu, zwykle też b. ciemnego (wyjątek -Panasonic FZ200, FZ300).
Pozdrawiam
-J.

Elentari - Pią 15 Kwi, 2016

Dziękuję za szybkie i konkretne odpowiedzi. :mrgreen:

Nikona zaraz sobie sprawdzę, zwłaszcza że póki co jakoś w ogóle się tymi aparatami nie interesowałam. A jakaś alternatywna opcja dla porównania może by się znalazła? :wink:

janko125 - Pon 18 Kwi, 2016
Temat postu: Jaki aparat do 1500 zł
Od razu dodam, że będzie to aparat wykorzystywany do indywidualnych celów - fotografowania podczas wypadów turystycznych, spotkań rodzinnych, przyrody, obiektów itd.
Krótko mówiąc aparat który będzie robił ładne, wyraźne zdjęcia, dawał dużo frajdy ale jednocześnie automat. Aby nie było konieczności wprowadzania zbyt dużej ilości ustawień manualnych. Dla osoby która nie miała do tej pory wiele wspólnego z fotografią. Budżet do 1500 zł Możecie polecić coś w tym zakresie?

muzyk - Pon 18 Kwi, 2016

janko125 napisał/a:
jednocześnie automat. Aby nie było konieczności wprowadzania zbyt dużej ilości ustawień manualnych.

To nie ten dział - poczytaj w aparatach kompaktowych.

janko125 - Wto 19 Kwi, 2016

To proszę admina o przeniesienie do kompaktowych.

Znalazłem też w Mall te dwa aparaty:

SONY aparat cyfrowy DSC-WX500, biały: https://www.mall.pl/apara...dsc-wx500-bialy

Nikon Coolpix A Srebrny https://www.mall.pl/apara...olpix-a-srebrny

Który z nich byście polecili (ewentualnie jakaś alternatywa)

I dlaczego oni w przypadku tego Sony napisali, że cenę pierwotną 11 490 zł, przekreślona i cena u nich to 1389 zł?

WueN - Wto 19 Kwi, 2016

Ponieważ im się 1 z przodu dopisała.

Nikon ma obiektyw stałoogniskowy (nie ma zooma), ale ma jaśniejszy obiektyw i matrycę APS-C (tej wielkości, co wielu lustrzankach).

janko125 - Wto 19 Kwi, 2016

Czy poleciłbyś któryś z tych aparatów? Ewentualnie jakiś inny? W budżecie do 1500 zł?

Zastanawiam się jeszcze nad Sony HX50? Warto?

WojciechW - Czw 21 Kwi, 2016

Elementari Chciałbym zaznaczyć, że zaliczam się również do zwolenników Nikona P7800. Sam go co prawda nie kupiłem, ale z powodzeniem poleciłem go koledze, skądinąd swego czasu uprawiającemu bardzo ambitną fotografię analogową.

Ale chciałbym ci zwrócić uwagę, że jeżeli nie przeszkadzają ci wymiary aparatu - całkiem np. spore u megazooma, to za sumę rzędu 2200 zł (bo sam widziałem dziś taką ofertę na) możesz sobie kupić Nikona D3300 z 18-140, nie wspominając o zestawach z 18-105. Biorąc pod uwagę większą rozdzielczość to może nawet w sumie dać lepszy zakres tele niż P7800.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

komor - Sro 27 Kwi, 2016

Scalone do zbiorczego tematu. janko125, możesz jeszcze parę stron wstecz poczytać, żeby zorientować się w dostępnych opcjach.
Angelika220 - Pon 02 Maj, 2016
Temat postu: Aparat dla amatora na wyprawy do 1500zł
Dzień dobry!
Poszukuję aparatu na dalekie wyprawy 2 razy do roku - budżet do 1500zł.
Jestem amatorką kompletną, ale chciałabym mieć ładne zdjęcia, jeśli w tej cenie to możliwe chciałabym, by aparat potrafił uzyskać efekt bokeh.
Aparat koniecznie nowy, nie za ciężki, bez wymiennych obiektywów, bo się po prostu na tym nie znam. Raczej z nowszych modeli, technika za szybko idzie do przodu, by kupować coś starszego. Ważne, żeby robił dobre zdjęcia również wieczorem. Przeczytałam mnóstwo wątków na temat zakupu aparatu i nie wiem już nic :(

Co myślicie o takim aparacie?

http://www.nikon.pl/pl_PL...16/coolpix-p610

Sunders - Pon 02 Maj, 2016

Angelika220 napisał/a:
Co myślicie o takim aparacie?

http://www.nikon.pl/pl_PL...16/coolpix-p610


Że nie za bardzo pasuje do twoich wymagań. IMO lepszy za taką kasę będzie Sony DSC-RX100.

fides - Pon 02 Maj, 2016

Angelika220, a co myślisz o tych?
http://www.optyczne.pl/29...rShot_G7_X.html

http://www.optyczne.pl/29...jifilm_X30.html

http://www.optyczne.pl/25...lpix_P7800.html

http://www.optyczne.pl/in...rat&test_ap=257

Porównanie http://www.optyczne.pl/po...=1785&add4=1801

Angelika220 - Pon 02 Maj, 2016

fides napisał/a:
, a co myślisz o tych?
http://www.optyczne.pl/29...rShot_G7_X.html

http://www.optyczne.pl/29...jifilm_X30.html

http://www.optyczne.pl/25...lpix_P7800.html

http://www.optyczne.pl/in...rat&test_ap=257

Porównanie http://www.optyczne.pl/po...=1785&add4=1801


Dzięki za odpowiedź! A czemu ten Nikon nie spełnia moich wymagań?
Nikon Coolpix P7800 i Olympus Stylus 1 są chyba za stare - 2013 to juz prawie 3 lata.
Canon PowerShot G7x trochę za drogi- znalazłam za 2050zł.
Fujifilm x30 - dla mnie wydaje się fajny, poczytałam parę recenzji. Zastanawiaja mnie jedynie te 12 mpix, czy to nie za mało? Mój stary Sony DSC h10 miał 8.1

http://www.optyczne.pl/592-Sony_DSC-H10 specyfikacja_aparatu.html


Przepraszam, jeśli to głupie pytanie. Na co powinnam patrzeć szukając "mojego" aparatu?

Sunders - Pon 02 Maj, 2016

Angelika220 napisał/a:
Canon PowerShot G7x trochę za drogi- znalazłam za 2050zł


A co powiesz o Canonie PowerShot G9 X?

fides - Pon 02 Maj, 2016

Co z tego, że Coolpix P7800 i Stylus 1 mają prawie trzy lata jak posiadają pótorakrotnie większe matryce od P610 i dodatkowo jaśniejsze obiektywy.
Chciałaś
Angelika220 napisał/a:
Ważne, żeby robił dobre zdjęcia również wieczorem.



A to
Angelika220 napisał/a:
jeśli w tej cenie to możliwe chciałabym, by aparat potrafił uzyskać efekt bokeh

to raczej G7x, jeśli w ogóle.

[ Dodano: Wto 03 Maj, 2016 00:10 ]
O właśnie, wykorzystywałaś (często) maksymalny zakres zooma w Sony DSC-H10?

Angelika220 - Pon 02 Maj, 2016

Sunders napisał/a:
Angelika220 napisał/a:
Canon PowerShot G7x trochę za drogi- znalazłam za 2050zł


A co powiesz o Canonie PowerShot G9 X?


Generalnie ciężko mi cokolwiek powiedzieć na temat aparatów, dlatego tutaj pytam :D
Pierwsze co mi się rzuca w oczy to brak wizjera, a słyszałam, że bez wizjera jest kijowo.

[ Dodano: Wto 03 Maj, 2016 00:31 ]
fides napisał/a:
Co z tego, że Coolpix P7800 i Stylus 1 mają prawie trzy lata jak posiadają pótorakrotnie większe matryce od P610 i dodatkowo jaśniejsze obiektywy.
Chciałaś
Angelika220 napisał/a:
Ważne, żeby robił dobre zdjęcia również wieczorem.


A to
Angelika220 napisał/a:
jeśli w tej cenie to możliwe chciałabym, by aparat potrafił uzyskać efekt bokeh

to raczej G7x, jeśli w ogóle.

[ Dodano: Wto 03 Maj, 2016 00:10 ]
O właśnie, wykorzystywałaś (często) maksymalny zakres zooma w Sony DSC-H10?



Myślę sobie, że skoro teraz kupię aparat, który jest juz na rynku od 3 lat, to mam o 3 lata skrócone użytkowanie. Mój Sony DSC h10 miał premiere w 2008 roku, ja go miałam może z 5 lat i powiem, żę nie używałam go często, rzadziej wyjeżdżałam na wyprawy. W tym momencie jest do wyrzucenia, zniszczył mi zdjęcia z ostatniego wyjazdu, nie nadaje się do użytku.
Myślisz, że kupując taki starszy aparat, starczy mi choć na 5 lat, tak żebym nie chciała trzasnąć nim po dwóch latach o ścianę?

Co do zooma: Czasem obiekt faktycznie był tak daleko, że wciskałam maksymalny zoom, jednak obraz był już wtedy tak poruszony, że żadne zdjęcie z tego nie wychodziło.

Czytam o jasności obiektywu: wychodzi, że czym mniejsza wartość f, tym lepiej. A co jak aparat ma podaną nie konkretną wartość f, tylko zakres, jak np: f/2.0-4.0 ?

fides - Wto 03 Maj, 2016

To znaczy że z wydłużeniem ogniskowej ciemnieje.

Starsze niekiedy jest lepsze.

Angelika220 - Wto 03 Maj, 2016

Skłaniam się ku Fuji, da się nim nawet zrobić bokeh ponoć.
http://www.optyczne.pl/29...jifilm_X30.html

Czy ktoś mógłby mi napisać, co oznacza w jakości zdjęć mała matryca? Czy tu chodzi o to, że np: mając w oddali piramidę, będę musiała dużo się oddalić, żeby ująć ją całą?

fides - Wto 03 Maj, 2016

Jak będzie mniej światła -ciemniej, a aparat użyje wyższego ISO -czułości, to im mniejsza matryca tym gorsza jakość zdjęć.
http://www.dpreview.com/r...852209944751374

Zostaje jeszcze kwestia zooma -maksymalnych ogniskowych
bo Sony DSC-H10 miał "38 - 380 mm" -ekwiwalent dla 35 mm
a proponowane mają Ogniskowa obiektywu http://www.optyczne.pl/po...=1785&add4=1801 : "24-100 mm", "28 – 112 mm" (Fuji), "28-200 mm" i "28 – 300 mm"

[ Dodano: Wto 03 Maj, 2016 13:25 ]
Te różnice w wielkości matryc wymienionych aparatów są takie http://j.mp/1Z6VfBn

Sunders - Wto 03 Maj, 2016

fides napisał/a:
Jak będzie mniej światła -ciemniej, a aparat użyje wyższego ISO -czułości, to im mniejsza matryca tym gorsza jakość zdjęć


... i większa GO, a co z tym związane mniejsze szanse na ładny bokeh.

fides - Wto 03 Maj, 2016

Dlatego, o ile: zoom wystarcza i brak wizjera nie wyklucza
-brałbym G7 x.

[ Dodano: Wto 03 Maj, 2016 13:48 ]
Co to za sklep?
http://rtvagdzone.com/ind...medium=referral
-niby z Niemiec

Angelika220 - Wto 03 Maj, 2016

[ Dodano: Wto 03 Maj, 2016 22:11 ]
fides napisał/a:
Dlatego, o ile: zoom wystarcza i brak wizjera nie wyklucza
-brałbym G7 x.

[ Dodano: Wto 03 Maj, 2016 13:48 ]
Co to za sklep?
http://rtvagdzone.com/ind...medium=referral
-niby z Niemiec


Brak wizjera za tą cenę mnie kompletnie nie przekonuje. Jeżdżę w miejsca, gdzie słońce wali drzwiami i oknami. Brak wizjera nie będzie komfortowy. Znalazłam stronkę, fajne porównanie Canon PowerShot G7 X i Fujifilm x30. W sumie w przypadku Fujifilm znalezli 17 powodów dlaczego jest lepszy od Canona, w przypadku Canona 11 powodów przewagi nad Fuji. Canon ma więcej pikseli, większa matryca, wieksza rodzielczosc, szerszy otwór przy minimalnej ogniskowej. Fuji z kolei ma też lepszą jakość nagrywania wideo, co również może mi się przydać i wydajniejsza baterie 470shots vs 210shots.

https://versus.com/pl/fujifilm-x30-vs-canon-powershot-g7-x

A co myślicie o Sony Alpha 5000?

http://www.optyczne.pl/27...Wst%C4%99p.html

fides - Wto 03 Maj, 2016

Nie ma wizjera. :razz:
Angelika220 - Wto 03 Maj, 2016

fides napisał/a:
Nie ma wizjera. :razz:


grrrrrrrrrrr :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

janko125 - Sro 04 Maj, 2016

Szukam jakiegoś aparatu kompaktowego do 500 - 600zł. Do użytku domowego, robienia zdjęć dzieciom z możliwością nagrywania filmów. Możliwością nagrywania film w jak najlepszej jakości. Możecie polecić coś w tym zakresie?
Angelika220 - Sro 04 Maj, 2016

A Canon G 16?

http://www.optyczne.pl/24...Wst%C4%99p.html

Widzę, że ciężko sprostać moim wymaganiom w tej cenie. Myślę, że muszę być skłonna przymknąć oko na premierę 3 lata temu. Chyba wolę jednak to niż dopłacić 500zł do Olympusa Stylus 1.

fides - Sro 04 Maj, 2016

Takie wizjerki to wąskie tuneliki -mało w nich widać.
Ten w Nikon P7800 jest lepszy.
I w ogóle jest lepszy.

Angelika220 - Sro 04 Maj, 2016

fides napisał/a:
Takie wizjerki to wąskie tuneliki -mało w nich widać.
Ten w Nikon P7800 jest lepszy.
I w ogóle jest lepszy.


Dzięki. Podsumowując, czy ten Nikon P7800 będzie lepszy niż mój Sony DSC H10? :P
Czy cena jest warta tego, co oferuje? Czy jednak warto dołożyć te 500 zł np do Olympusa, pamiętając o moim totalnym amatorstwie?

fides - Sro 04 Maj, 2016

Angelika220, obejrzyj oba -osobiście i będziesz wiedziała czy warto.
Angelika220 - Czw 05 Maj, 2016

fides napisał/a:
Angelika220, obejrzyj oba -osobiście i będziesz wiedziała czy warto.


Dzięki za pomoc. Po przeczytaniu jeszcze innych recenzji , zdecyduję się jednak na Fujix30, Nikona P7800 nie widać juz nawet w porównaniach na ceneo, pewnie beda go wycofywać, wezmę coś nowszego.

komor - Sob 07 Maj, 2016

janko125 napisał/a:
Szukam jakiegoś aparatu kompaktowego do 500 - 600zł.

Czemu w wątku „1500 zł”? Moderator źle scalił czy pomyliłeś wątki?

MichalAMG - Wto 10 Maj, 2016

Witam wszystkich.
Proszę o podpowiedź, poradę w doborze aparatu, gdyż nie jest to "moja dziedzina" :razz:
Do tej pory posiadałem (proszę się nie śmiać :mrgreen: ) Nikon coolpix s7c w którym brak dobrego światła lub użycie lampy błyskowej każdorazowo kończyło się czerwonymi oczami. I to jest pierwsza rzecz której chciałbym w miarę możliwości uniknąć w nowym aparacie.
Zapewne będzie on użytkowany jak poprzednik - 90% w trybie auto - głownie w wakacje: fotografie ludzi, zabytków, czasem krajobraz. Ważne by był niewielki (graniczny rozmiar to Lumix LX7), miał dobry tryb auto i znośne zdjęcia wieczorem/nocą. Po 5 dniach czytania i porównywania najlepsze wydają mi się :
Lumix DMC-LX7 (ok1400 zł)
Lumix DMC-LF1 (ok 1000 zł)
Pytanie: czy warto dołożyć do LX7, czy w słoneczny dzień będzie różnica w jakości zdjęć, czy też tylko przy słabym świetle.
Jeżeli jest coś innego lepszego, może też nowszego w porównywalnych cenach, to również jestem otwarty na wszelakie propozycje z Waszej strony. Z góry dziękuję :mrgreen:

no_fear - Pon 30 Maj, 2016

Witam,
to i ja poproszę o poradę :cool:

Aparat dla osoby starszej:
- 90% fotek na auto
- standard - wakacje nad morzem, w górach czy u cioci na imieninach - do wszystkiego :wink:
- bardziej pożądany szeroki jasny obiektyw niż duży zoom optyczny
- może nie mieć wizjera
- nowy, dostępny w sklepach (np. LX7 wygląda fajnie ale już niedostępny)
- max 1500zł


Fuji X30 też wygląda sympatycznie - ale jest za drogi.


Ktoś coś ? :roll:

fides - Pon 30 Maj, 2016

https://www.morele.net/ap...lf1eg-k-765134/

a może bezlustro http://allegro.pl/panason...6231466288.html

[ Dodano: Pon 30 Maj, 2016 11:42 ]
http://allegro.pl/listing...ce-ele-1-1-0516

[ Dodano: Pon 30 Maj, 2016 12:02 ]
Porównanie:
http://j.mp/1OXv8aO

http://j.mp/1OXvcHy

http://j.mp/1OXvuOp

no_fear - Pon 30 Maj, 2016

Nie dopisałem - z wymienną optyką odpada.
Ma być płaski naleśnik do noszenia w damskiej torebce :cool:

fides - Pon 30 Maj, 2016

To ty chciałeś do babcinej torebeńki Fuji X30 zapakować.

http://j.mp/1WtCLNZ

http://j.mp/1WtD7UK

TomPL2 - Pon 30 Maj, 2016

Do torebki to Canon PowerShot S200 :cool:
fides - Pon 30 Maj, 2016

Jak do babcinej, to musi być od razu takie dziadostwo?

Wiadomo skąd ma tą matrycę 10 Mpix CCD. http://www.optyczne.pl/po...=1774&add4=1866

TomPL2 - Pon 30 Maj, 2016

To nie dziadostwo, tylko udany kompromis rozmiaru i wagi z przyzwoitą jakością w cenie około 1000zł :!:

ps. sądzisz, że dla babci istotne są różnice między CCD a CMOS? :mrgreen:

fides - Pon 30 Maj, 2016

Po prostu Canon do PowerShot S100 z 2011 roku włożył matrycę z S95 z 2010 roku i powstał S200,
a większość ludzi myśli, że to następca S120. -tylko że ten miał już CMOS BSI -lepszą szybkość i nowszy obiektyw,
S100, S110, S120 -miały już FHD a nie marne HD jak S 200 i S 95...

no_fear - Pon 30 Maj, 2016

nie mogę edytować to jeszcze raz

Kompakcik dla osoby starszej:

- 90% fotek na auto, reszta tematyczne programy :wink:
- standard - wakacje nad morzem, w górach czy u cioci na imieninach - czyli do wszystkiego :wink:
- bardziej pożądany szeroki, jasny obiektyw niż duży zoom optyczny
- wizjera może nie posiadać
- fabrycznie nowy i dostępny
- nie wielkie wymiary - do damskiej torebki
- max 1500zł


Na razie moim faworytem jest RX100...

fides - Pon 30 Maj, 2016

I chyba nic lepszego nie znajdziesz.
Andek - Pią 03 Cze, 2016

Który z tych aparatów wybrać?
nie brałem pod uwagę już niedostępnych jak LX7 na przykład

Porównanie

PowerShot G9 X
Lumix DMC-LF1
DSC-RX100
Nikon 1 S2
Olympus 1 S2

ewentualnie coś podobnego nowego dostępnego

fides - Pią 03 Cze, 2016

http://olx.pl/elektronika...oat_price%3Aasc
Andek - Pią 03 Cze, 2016

ma być nowe ze sklepu a nie z aukcji 4 letni już nie prezentowany nawet na stronie producenta
fides - Pią 03 Cze, 2016

No to G9 X.
Andek - Sob 04 Cze, 2016

mam pytanie, czy te kompakty z jasnym obiektywem robią dobre zdjęcia krajobrazom?
chodzi o to, że większość zdjęć robię we wnętrzach no ale raz w roku z Chorwacji też trzeba ładne zdjęcia krajobrazowe przywieźć...

[ Dodano: Sob 04 Cze, 2016 09:19 ]
stwierdziłem, że nie ma co przepłacać i kupię Sony DSC-W830 za 450 zł

[ Dodano: Wto 07 Cze, 2016 10:55 ]
połaziłem po sklepach (2 xMM i 2xRTVAGD) i stwierdzam, że jest bardzo mały wybór dobrych aparatów kompaktowych, pomacałem tylko RX100 i G9x, reszta to same duże zoomowce i lustrzanki, kiepsko z dostępnością i to tuż przed wakacjami...
brak Panasoniców, Fujifilm, Nikkona, Olympusa

IwonaK - Czw 23 Cze, 2016

Witam :)
Mam ogromną prośbę bo już szaleję w poszukiwaniu aparatu ;/ co strona to inne opinie. Mam nadzieję, że Wy mi pomożecie:) :roll:

szukam aparatu do 1500 zł ew do 1700-800 ale to musi być warto dołożyć:)
Na początku chciałam bezlusterkowaca, ale biorąc pod uwagę że nie planuję rozbudowy porzuciłam ten pomysł.
Oglądałam już:
- sony cyber-shot DSC-Hx90 (nie wiem czym różni się wersja z v)
- Sony Cyber-shot DSC-HX400V
- panasonic DMZ-FZ72
- Nikon P7800
- Panasonic fz300 (ale za drogi) więc myślałam o 200
i wiele wiele innych i już nic nie wiem :(

nie zależy mi na żadnym konkretnym modelu

zależy mi żeby robić dobrej jakości i ostre zdjęcia na wyjazdach i od okazji :) ważne by miał optyczny wizjer.

będę bardzo wdzięczna za pomoc :) :):)

[ Dodano: Nie 20 Lis, 2016 21:59 ]
Który z tych zestawów byłby lepszy? pytam bo kompletnie sie nie znam a cena taka sama.
Nikon D330 z obiektywem AF-P 18-55 VR + Tamron AF 70-300 mmm
czy Nikon D330 z 18-105 VR


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group