forum.optyczne.pl

Teleskopy, lunety i celowniki optyczne - czy lornetka 8x lub 10x 56mm sprawdzi się w astro?

mariuszek610 - Wto 05 Maj, 2015
Temat postu: czy lornetka 8x lub 10x 56mm sprawdzi się w astro?
Witam , rozważam zakup lornetki do obserwacji ogólnych dzień, zmierzch, noc, obserwacje nieba nocą . Wiadomo 56mm kompaktowe nie będą , co do wagi to można znaleźć nieco poniżej 1kg. Mam już kilka szkieł : KOMZ BPC4x20mm . KOMZ BPP2 8x30 . NIKON P7s 10x30. VEDES-OPTIK 7x50 . telep VIXEN 114/900 ok.25mm.
1. 56mm jeśli do astro to raczej 10x powiększenie ?
2. Dlaczego np Wenus przez 7x50mm wydaje się być większy niż przez troszke wìeksze przybliżenie 8x30mm. Czy to za sprawą wielkośći szkieł ?
3. Co polecilibyście z 56ek ?

kivirovi - Sro 06 Maj, 2015

Z tanich i rewelacyjnych lornetek polecam Ecotone Kamakura wp2 10x50. To jest poziom optyczny Titanium/WO, a cena 430zl jest śmiesznie niska.

Z droższych i większych, 56mm, pokładam wielkie nadzieje w Kowa BD XD, Nikon Monarch 5 oraz Vixen New Foresta. Spośród nich wszystkich widziałem jednak tylko mniejsze modele, 42mm.

Co do parametrów... Do obserwacji nocnych ale naziemnych, jeśli nie są ekstremalne, 10x50 wystarcza. No to 10x56 juz spokojniutko. W astro niby im więcej tym lepiej, ale jak się obraz trzęsienia to robi się nie wesoło. Generalnie na czarne niebo można wziąć większą źrenice, no a na jaśniejsze nie zawsze sie opłaca.

mariuszek610 - Sro 06 Maj, 2015

A sam rozmiar obiektywu , w astro czy 56mm robi znaczącä różnice w stosunku do 50 mm pezy tych samych modelach lornetek ? Niewiem czy dobrzw mysle alw większe obiektywy przy tym samym powiększeniu powinny dać bardziej szczegòłowy obraz ?
kivirovi - Sro 06 Maj, 2015

Srednica ma wplyw na jasnosc i rozdzielczosc i to w stosunku kwadratowym. 56 w stosunku do 50mm ma o 20% większą powierzchnia soczewki. Dla mnie 10% różnica jest juz dostrzegalna wiec to będzie różnica wyraźna. Obraz będzie wyraźniejszy, ostrzejszy w słabym swietle jaśniejszy, no a na gwiazdach zwiększy się zasięg. 8x56 i 7mm źrenicą wyjsciowa to tzw. klasyka nocna niestety czesto z malym polem widzenia. 10x56 ze źrenicą prawie 6mm tez będzie jak najbardziej nocna lornetka.
widoczek - Sro 06 Maj, 2015

Do astro weź Ecotone Kamakure wp2 10x50. Pamiętaj że im cięższa lornetka i większe powiększenie tym trudniej utrzymać stabilny obraz, obserwacje astro są bardziej wrażliwe na ten czynnik niż obserwacje na dniu.

Co do Wenus, to ta 7x50 jest po porstu gorsza optycznie od 8x30, Wenus w nocy pięknie pokazuje wszelkie niedociągnięcia w optyce typu AC czy astygmatyzm. Im gorsza lornetka tym z Wenus będzie się robić większa "plama" :mrgreen:

mariuszek610 - Sro 06 Maj, 2015

ta 7x50 to pare lat ma pryzmaty bak7 ale kipiłem za cene dwóch paczek papierosów,ł tak że nie wymagam od niej wiele .
kot Sylvester - Sro 06 Maj, 2015

kivirovi napisał/a:
Srednica ma wplyw na jasnosc i rozdzielczosc i to w stosunku kwadratowym.


Zgadzam się z tym połowicznie a konkretnie z jasnością bo z rozdzielczością nie.

Mariuszek610 polecam wizytę w teleskopach róg Brzozowej i Dietla jest tam Nikon Monarch5 20x56 (oglądałem go dzisiaj) więc warto abyś i Ty "rzucił okiem"

mariuszek610 - Sro 06 Maj, 2015

Chętnie bym zobaczył tyle że mieszkam w de. Ta 7x50 Vedes-Optik była kupiona z krzywo wkręconym obiektywem i rozkolimowana przypuszczam że ktoś poprostu regulował ją w takim stanie , poprawiłem wyczernienie w okularach bo tubusy b.db wyczernione i kolimowałem w ciągu dnia tak by obraz nie był zdwojony , dzisiaj dopiero przeszła kolimacje domowym sposobem na gwiazde , efekt przyzwoity wenus już nie jest rozmazany i duży jak wcześniej ,Jowisz widoczny wyraźnie z księżycami , gustuje w lornetkach kompaktowych 30mm lecz zaczynam dostrzegać zalety większych obiektywów , raczej zapoluje na 10x56 :mrgreen:
kivirovi - Czw 07 Maj, 2015

Kowa bd xd co daj Boze. Amen.
goornik - Sro 07 Paź, 2015

Ja bym tu jeszcze wspomniał o lornetce

VIXEN ULTIMA 8x56

Jedna z najlepszych w tej klasie, do tego porro, i jeszcze ładna. Trochę małe pole.... Aktualnie to mój faworyt w tańszej klasie 56mm

Marlut - Pią 09 Paź, 2015

Popieram goornika i od siebie dodaję TS Marine 7x50 (mam i polecam) albo TS 10x50 - moc większa ale jakość trochę gorsza

[ Dodano: Pią 09 Paź, 2015 10:17 ]
goornik napisał/a:
Ja bym tu jeszcze wspomniał o lornetce

VIXEN ULTIMA 8x56

Jedna z najlepszych w tej klasie, do tego porro, i jeszcze ładna. Trochę małe pole.... Aktualnie to mój faworyt w tańszej klasie 56mm


goornik miałeś ją ostatnio w rękach? Testy były bardzo dawno, ciekawe czy coś się zmieniło od tamtej port.

goornik - Pią 09 Paź, 2015

Miałem ją w ręku w marcu tego roku. Wrażenia niezmiennie pozytywne. To taka "E II" od Vixena. Jeden z moich faworytów wśród lornetek nie-nikonowskich
Marlut - Pią 09 Paź, 2015

Fajnie, dzięki za info.
Wiesz może jak z obserwacją w okularach? Wiele lornetek nie ostrzy na nieskończoność przy wadzie wzroku -5


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group