forum.optyczne.pl

Inne akcesoria fotograficzne - Skaner do pozytywów i negatywów

maziek - Pią 04 Gru, 2015
Temat postu: Skaner do pozytywów i negatywów
Stoi przede mną zadanie przebicia się przez cały tapczan starych zdjęć. Zdjęcia są b/w i lkolorowe, jest też trochę b/w i kolorowych negatywów (filmy 35 mm) oraz trochę kolorowych slajdów. Formaty pozytywów są nawet A3, ale powiedzmy, że ograniczę się do A4. Mam skaner Mustek A3 ale jest raczej kiepski. Możecie coś doradzić? Kwota 500-1000 zł.
dcs - Pią 04 Gru, 2015

I ci będziesz z tymi zdigitalizowanymi zdjęciami robić?
maziek - Pią 04 Gru, 2015

Nic. Ale chciałbym je zdigitalizować w jakości lepszej niż potrzebna do oglądania na monitorze.
dcs - Pią 04 Gru, 2015

Digitaliziwać dla digitalizowania?
A co będziesz robił na emeryturze?

Myślisz że na dysku są bezpieczniejsze niż w twoim tapczanie :???:
(o roztoczach na chwilę zapomnijmy)

Przyznaj się -nie masz gdzie trupa schować.

maziek - Pią 04 Gru, 2015

Dużo zachodu wysłać komuś tapczan, żeby sobie zdjęcia obejrzał. I póki nie odeśle - nie ma na czym spać. Trupy zaś rozpuszczam w kwasie.

A co do meritum?

dcs - Pią 04 Gru, 2015

Nie mam zdania.

Próbuję cię ustrzec przed niepotrzebną robotą i wydatkami.

maziek - Pią 04 Gru, 2015

Te, siostra miłosierdzia ;) ...
Wojmistrz - Pią 04 Gru, 2015

A nie masz klisz od tych zdjęć?
Ja mam Epsona V200, skanuje papiery i klisze. Teraz wymienię na coś z serii V500 bo potrzebuję skanować średni format. Myślałem o v700, ale na moje potrzeby to przerost formy nad treścią.

maziek - Sob 05 Gru, 2015

Przypuszczalnie zbiór zawiera zdjęcia takie, gdzie jest i pozytyw, i negatyw, i takie, gdzie jest tylko jedna z tych dwóch rzeczy, plus slajdy. Czyli jednak ten Epson V500 - bo tak z tego co widzę najczęściej doradzają ludzie?
Wojmistrz - Sob 05 Gru, 2015

Może nie koniecznie v500, a v550 lub v600.
maziek - Czw 09 Lis, 2017

Hej, odgrzewam kotleta.

Cytuję sam siebie: Stoi przede mną zadanie przebicia się przez cały tapczan starych zdjęć. Zdjęcia są b/w i kolorowe, jest też trochę b/w i kolorowych negatywów (filmy 35 mm) oraz trochę kolorowych slajdów. Formaty pozytywów do A4. Możecie coś doradzić? Kwota 500-1000 zł.

Stało i stało przede mną to zadanie aż się zachwiało i wzięło zleciało mi na łeb. Czy szanowne zbiegowisko ma jakieś nowe typy po upływie 2 lat? Nie chodzi mi o super jakość i rozróżnienie tysiąca odcieni szarości. Raczej o przyzwoitą jakość na ekran (ekran, uprzedzam pytanie, nie Eizo ;) ).

Wojmistrz - Czw 09 Lis, 2017

Ja nie mam, one nadal doskonale skanują, za to na rynku nie pojawia się nic nowego fotograficznego.
komor - Czw 09 Lis, 2017

maziek, myślę, że z upływem lat ilość typów będzie się zmniejszać, a nie zwiększać. I nawet retro-moda na analogi tego nie zmieni. Kup, co jest w zasięgu finansowym i logistycznym, albo podpal ten tapczan wraz z zawartością, tylko najpierw wystaw go do ogródka.
maziek - Pią 10 Lis, 2017

Te, komor, "wujek dobra rada" ;) sam se spal ;) .

Z jaką prędkością odbywa się skanowanie? Chodzi mi, czy przy każdym zdjęciu trzeba od nowa wszystko ustawić, wpisać nazwę pliku etc, czy to działa na tyle inteligentnie, że wkładam zdjęcie i naciskam guzik, skaner sam wykrywa format, skanuje i zapisuje do pliku? Jak szybko jedzie skaner? Mój w firmie np. A3 robi w aż 45 sekund od kliknięcia start do powrotu listwy skanującej co przy liczbie zdjęć idącej w setki będzie mordęgą.

Czy są jakieś warte polecenia freewarowe albo choć tanie programy do skanowania zdjęć wykonujące tego typu czynności "nastawcze" z automatu i np. ułatwiające zgrubną obróbkę typu równoważnie poziomów etc?

Wojmistrz - Pią 10 Lis, 2017

Robi preskan, niektóre firmy nawet się chwalą, że np 3s preskan A4, po czym co inteligentniejsze oprogramowanie wykrywa nawet odrębne fotki, zaznacza je lub mniej inteligentne obszar który będzie skanować. Możesz wtedy jeszcze zmienić wielkość skanowanej powierzchni jeśli uznasz to za stosowne lub dać po prostu skanuj. Zazwyczaj oprogramowanie ma opcję nagrania preferencji co do rozdzielczości itd i często ma opcje auto, która dość sensownie ustawia poziomy. Czym wyższa rozdzielczość, tym wolniej skanuje no i robi gigantyczne pliki. Warto o tym myśleć nastawiając skan, bo jak np V200 ma max 4800 dpi x 9600 dpi i 48bit, to jak mu dasz fotkę 4x6" i tak zeskanujesz to masz plik 6,18GB Teraz sobie wyobraź skan czegoś na całą stronę. Ja nawet klisz nie skanuję na max. Dlaczego skanować do tiff, to już chyba tłumaczyć nie muszę.

Warto poczytać jakie mają swoje programy do skanowania, bo nawet stare skanery potrafiły mieć genialny soft.

Jak bym robił taką akcję, to bym poszukał na byle serwisie aukcyjnym 2-3 jakichkolwiek skanerów i zaprzęgł do roboty na więcej niż 1 komputerze, a jeszcze lepiej laptopie. Ja akurat mam inną sytuację, bo starszych kompów ci u mnie pod dostatkiem, więc jak tu by się skanowało, to na drugim ustawiałbym skan kolejnej fotki, żeby nie marnować czasu. Inna sprawa, że zakup skanera, czy "drukaczki" ze skanerem która z powodzeniem wystarczy do archiwizacja prywatnych zdjęć, to nie jest teraz duży wydatek.
Jeszcze ciekawszym mogą być skanery nie wymagające komputera i zapisujące skan na kartę SD lub sticka.

maziek - Pią 10 Lis, 2017

Dzięki, jeszcze tak dla pewności - chodzi o takie cuś?
http://allegro.pl/skaner-...7038202758.html

Wojmistrz - Pią 10 Lis, 2017

Niby tak, ale przemyśl, czy jest ci potrzebny tak drogi skaner. W takim płacisz za możliwość skanów średnioformatowych, a do skanu fotek wystarczy dowolny CCD powyżej 1200dpi. Ja wiele razy do retuszu dostałem fotki skanowane na domowych urządzeniach wielofunkcyjnych i jakiś różnic do drogich skanerów raczej nie widać :)
Osobiście mam V200.

maziek - Pią 10 Lis, 2017

Tzn. mam też filmy b/w i kolorowe oraz slajdy - wszystko 35 mm. Mam też trochę swych wypocin na 6x6 ale to w zasadzie, o ile pamiętam te wypociny - można pominąć ;) . To (35 mm) coś zmieniłoby w Twojej ostatniej radzie?
Wojmistrz - Pią 10 Lis, 2017

V200 skanuje klisze 35mm, robi to dość fajnie, bo właśnie zapisuje każdą klatkę jako osobny plik.
maziek - Pią 10 Lis, 2017

OKi dzięki :) .

[ Dodano: Sob 16 Gru, 2017 09:45 ]
Jeszcze jedno pytanie do praktyków - jakie rozdzielczości skanowania jest sens zastosować do pozytywów, a jakie do negatywów? Żeby powiedzmy wydrukować w ~takiej samej jakości zeskanowane zdjęcie w formacie, z którego było skanowane - a z negatywu/slajdu wydrukować niekolącą w oczy odbitkę A4? Większość zdjęć jest jak na dzisiejsze standardy nieostra (w znaczeniu: nie istnieje na nich strefa ostrości "jak żyleta"). Nie chce przesadzić z czasem i objętością.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group