forum.optyczne.pl

Warsztat foto, literatura, teoria, art - Kilkugdzinne zdjecie nocnego nieba... składenie zdjec w PS.

konczako - Wto 15 Gru, 2015
Temat postu: Kilkugdzinne zdjecie nocnego nieba... składenie zdjec w PS.
Witam.
Chciałem wykonać zdjęcie "pewnego obiektu" na tle wirującego nocnego nieba. Widziałem taki efekt i zakładam ze ekspozycja powinna trwać jakieś 2-4 godzin. Nie sądzę żeby to mój aparat wytrzymał (mówię nie tylko o baterii). Słyszałem o technice składania zdjęć. Mam funkcje interwałometru w aparacie tylko waham się jakich interwałów użyć żeby ruch gwiazd był dość płynny? Powiedzmy 30s x 300 co 5s, parametry f8, iso100?? Na co dzień do obróbki używam LR...i w zasadzie zapomniałem zupełnie przez tego dziada o PSie:). Tyle ze w tym przypadku chyba będę musiał się z nim przeprosić bo w LR chyba nie ma funkcji składnia wielu zdjęć w jedno??
Jak to zrobić w PS?? Dużo tych pytań ale mam nadzieje ze pomożecie??:)

Preskaler - Sob 19 Gru, 2015

Nie bardzo wiem o co tak dokładnie chodzi bo nie widze sensu robienia zdjęć z interwałem. i później składania ich w programie.zdjęcia gwiazd eksponowane przez 30 sek. będą żle wyglądały bo (szczególnie przy szerokim kącie. będą krótkimi odcinkami łuku - prawie punkty. Ja bym wybrał czas ekspozycji 30 min. i przy czułości 100 ISO przymknął przysłonę do wartości 11. To powinno wystarczyć. Jeśli nie to powtórzył bym natychmiast ponownie kilka takich zdjęć i potem je złożył. Oczywiście z nieruchomego aparatu. W wypadku gdyby gwiazy były za mocno naświetlone albo tło nieba zbyt jasne zastosował bym filtr szary.
konczako - Pią 01 Sty, 2016

Preskaler napisał/a:
Nie bardzo wiem o co tak dokładnie chodzi bo nie widze sensu robienia zdjęć z interwałem. i później składania ich w programie.zdjęcia gwiazd eksponowane przez 30 sek. będą żle wyglądały bo (szczególnie przy szerokim kącie. będą krótkimi odcinkami łuku - prawie punkty. Ja bym wybrał czas ekspozycji 30 min. i przy czułości 100 ISO przymknął przysłonę do wartości 11. To powinno wystarczyć. Jeśli nie to powtórzył bym natychmiast ponownie kilka takich zdjęć i potem je złożył. Oczywiście z nieruchomego aparatu. W wypadku gdyby gwiazy były za mocno naświetlone albo tło nieba zbyt jasne zastosował bym filtr szary.

No niestety próbowałem 30min (tyle max robi na bulbie). Efekt jest nie zadowalający. Gwiazdy pokonują za krótka drogę przez ten czas. Z tego co wyczytałem to te widowiskowe zdjęcia są składane z wielu i tak się matryca tez nie grzeje:). Nie wiem jak to składać dlatego myślałem ze to bardziej oczywiste ale widzę że to jakiś temat tabu:).

[ Dodano: Pią 01 Sty, 2016 23:06 ]
Preskaler napisał/a:
Ni przy czułości 100 ISO przymknął przysłonę do wartości 11.

I tak jeszcze zapytam po co aż do f11?? łuki wyjdą za słabe przy takiej przysłonie....

[ Dodano: Pią 01 Sty, 2016 23:13 ]
Preskaler napisał/a:
Jeśli nie to powtórzył bym natychmiast ponownie kilka takich zdjęć i potem je złożył. Oczywiście z nieruchomego aparatu. W wypadku gdyby gwiazy były za mocno naświetlone albo tło nieba zbyt jasne zastosował bym filtr szary.

Przy 30 minutach bez odjęcia darka w aparacie będzie stos hotów które będą nie do usunięcia w LR. Czyli Robiac 30min muszę czekać drugie tyle żeby aparat odjął darka. Lepiej robić wiele zdjęć w krótkich odstępach czasu przez 2 godziny i luki beda wyraźniejsze i dłuższe... Tylko czy jest jakiś prosty sposób składanie tego w ps?

slimakfoto - Pią 11 Mar, 2016

konczako,

Zdjęcia nakładamy w warstwy na siebie i wszystkie oprócz dolnej dajemy mieszanie jaśniej :)
Dokładniej - Jedną zaznaczamy "jaśniej" , kopiujemy styl warstwy, zaznaczamy resztę i wklejamy styl warstwy.

Trzeba pamiętać że obraz rozjaśni się w stosunku do orginału więc lepiej nie prześwietlać zdjęcia. :mrgreen:
Co do czasów , przesłony i iso trzeba kombinować.
Jednak nie uważam za słuszne 30 min. Ja robiłem po 30-60 sekund.

Pamiętaj jednak, że porządne wirówki mają krajobraz naświetlany oddzielnie i łączony w ps :)

koziot - Wto 31 Maj, 2016

slimakfoto napisał/a:
konczako,

Zdjęcia nakładamy w warstwy na siebie i wszystkie oprócz dolnej dajemy mieszanie jaśniej :)
Dokładniej - Jedną zaznaczamy "jaśniej" , kopiujemy styl warstwy, zaznaczamy resztę i wklejamy styl warstwy.


Jezu, a ja się męczyłem ręcznie z ustawieniami... no mistrzem psa nie jestem i to dlatego :D

Monastor - Sro 01 Cze, 2016

Jak chcesz się pobawić na szybko to spróbuj sobie programu Startrails, jest dostępny za darmo i bardzo prosty (służy praktycznie tylko do tego jednego celu).

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group