forum.optyczne.pl

Teleskopy, lunety i celowniki optyczne - synta 6

astromak - Czw 14 Sty, 2016
Temat postu: synta 6
założyłem wcześniej temat i zdecydowałem się na synta 6. powiedzcie co zobaczę tym teleskopem? czy będzie dobry do księżyca i planet? może trochę mgławic?

jeszcze jedno pytanie: czy w newtonach powiększenie maksymalne to 1,5x średnica obiektywu?



dzięki za odpowiedzi.

pozdrawiam.

widoczek - Czw 14 Sty, 2016

Nie przekraczaj 250x z tą Syntą i będzie dobrze. Na większość polskich warunków przydaje się powiększenie ok 150x

Tak zobaczysz Księżyc i planety z miasta bez problemu. A jak pojedziesz daleko poza miasto, tak żeby było widać wyraźnie Drogę Mleczną, to i mgławice będą ładnie wyglądać.

astromak - Pią 15 Sty, 2016

A czy 130/900 będzie się dużo różnić?





dięki za odpowiedzi

Arek - Pią 15 Sty, 2016

6" Synta to bardzo uniwersalny instrument z racji na światło f/8. Dzięki czemu nadaje się do wielu zastosowań. Fajnie zobaczysz już Księżyc i planety, a jednocześnie 150mm zwierciadło pozwoli zebać sporo światła i mgławice też będą wyglądac dobrze.

Tak jak pisze widoczek, nie przesadzaj z powiększeniami. Ja bym nawet optował za maksymalnym powiększeniem na poziomie 150-200x. Więcej to za dużo ze względu na średnicę zwierciadła i montaż.

Docelowo warto dokupić lepsze okulary. Jakieś szerokie 2" do dużych obiektów mgławicowych i przeglądów oraz jakiegoś planetarnego wymiatacza o ogniskowej 6-8 mm.

astromak - Pią 15 Sty, 2016

dzięki już wszystko wiem.




pozdrawiam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group