forum.optyczne.pl

Inne akcesoria fotograficzne - Wybór monitora

FuzBal - Wto 19 Sty, 2016
Temat postu: Wybór monitora
Nie wiem czy to dobry dział ale raz sieżyje :twisted:

Zastanawiam się nad zmianą już mocno wysłużonego LG W2252TQ i mam niezłą zagwozdkę. Monitor będzie wykorzystywany do obróbki zdjęć, oglądania filmów i sporadycznie pyknięcia w jakąś grę. Zastanawiam się nad EIZO Foris FS2434 KLIK lub o połowę tańszym Samsungiem S24E390HL KLIK. Warto dokładać do tego EIZO? Różnica będzie mocno odczuwalna? A może jeszcze coś innego w tym przedziale cenowym (tzn coś sensownego i tańszego od EIZO :P )?

komor - Wto 19 Sty, 2016

Jak Eizo to na pewno nie takie za tysiąc czysta. W tym budżecie inne marki oferują sensowne rozwiązania. Ja ostatnio kupiłem Della U2515H i jestem zadowolony. W tym Samsungu to widzę, że pomimo 24 cali rozdzielczość tylko 1920px, w moim Dellu mam 2560px, co przy obróbce zdjęć bardzo pomaga.
Wojmistrz - Wto 19 Sty, 2016

FuzBal, dużo zarabiasz na fotografii? Jeśli dużo to kup droższy, jeśli mało to kup tańszy. Nie wiem jak się sprawują matryce PLS, ale z doświadczenia wiem, że nowy IPS, czy kalibrowany czy nie i tak ma kolorki wystarczające do obróbki, zwłaszcza amatorskiej czy niskobudżetowej, chociaż od czasu do czasu warto wyregulować kalibratorem. Tak czy inaczej różnic gigantycznych nie ma między monitorem za kilka tysięcy, a za kilkaset zł (przeliczam z funtów :) ), zwłaszcza jak sygnał dajesz z karty dla graczy, z 8bit na kanał. Ja ślepy raczej nie jestem, mam Colormunki Photo (bo jeszcze kilka drukarek na stanie) i jedynie na tanich monitorach przeszkadza mi odrobinę nie do końca równe podświetlanie, a kolory są OK.
FuzBal - Wto 19 Sty, 2016

Obecnie jestem dość mocno wyłączony z foto zarobkowej przez zapalenie nerwu wzrokowego... zresztą ogólnie to zawsze tylko dodatkowe zajęcie było czasami bardziej, czasami mniej opłacalne. Jak będę się brał na poważnie za własny punkt i rozszerzenie usług wtedy będę myślał nad czymś konkretnym. Ten monitor ma być do zastosowania domowego jednak z nastawieniem na dosć sporo obrabiania zdjęć, o :mrgreen:

Z tego co wiem PLS to IPS tylko w wydaniu samsunga i po prostu zmienione nazewnictwo ale czy to tak w 100% prawda..?

[ Dodano: Czw 21 Sty, 2016 10:32 ]
komor, długo masz już tego Della? Naczytałem się że słabo trzymaja parametry (że jasność spada itd...) i troche mi stracha narobili bo rozdzielczość faktycznie byłaby przyjemna :D

unesco - Sob 12 Mar, 2016

komor napisał/a:
Jak Eizo to na pewno nie takie za tysiąc czysta. W tym budżecie inne marki oferują sensowne rozwiązania. Ja ostatnio kupiłem Della U2515H i jestem zadowolony.

Pozwolę się nie zgodzić. Nawet biurowe Eizo (lub NEC) to zupelnie inna liga niż pozostałę marki w tym Dell czy HP. Jakość wykonania, stabilność podświetlenia, gwarancja itd. Mam dwa Eizo, jeden biurowy 19 cali, mający 10 lat jeszcze ze świetlówką i tej chwili lepiej działa niż nowe Dele itp. Drugi juz nowoczesny graficzny i to jest kosmos...

Jeśłi autor wątku jeszcze nie kupił monitora, to na pewno Eizo albo NEC będzie dobrą inwestycją.
[ Dodano: Sob 12 Mar, 2016 19:16 ]
Wojmistrz napisał/a:
Nie wiem jak się sprawują matryce PLS, ale z doświadczenia wiem, że nowy IPS, czy kalibrowany czy nie i tak ma kolorki wystarczające do obróbki, zwłaszcza amatorskiej czy niskobudżetowej, chociaż od czasu do czasu warto wyregulować kalibratorem. Tak czy inaczej różnic gigantycznych nie ma między monitorem za kilka tysięcy, a za kilkaset zł (przeliczam z funtów :) )

Różnice między kalibrowanym/profilowanym a nie, potrafią być widoczne nawet na Eizo ColorEdge, a na "blaszaku" za kilkaset zł ogromne (choć nie zawsze, bo jak fabryka nie da to nie ma nawet z czego kalibrowac).
Wojmistrz napisał/a:
zwłaszcza jak sygnał dajesz z karty dla graczy, z 8bit na kanał. Ja ślepy raczej nie jestem, mam Colormunki Photo (bo jeszcze kilka drukarek na stanie) i jedynie na tanich monitorach przeszkadza mi odrobinę nie do końca równe podświetlanie, a kolory są OK.

Karta nie ma znaczenia, jeżeli jest po linku cyfrowym (DVI/HDMI/DP). 10-bitowych kart praktycznie się nie wykorzystuje w grafice (w medycynie tak). Zysk jest widoczny tylko na syntetycznych, bardzo wysublimowanych gradientach. Na fotografii z matrycy nawet najlepszego aparatu różnicy praktycznie nie będzie. Ja uzywam 8-9 letniej karty ATI X300 (najprostrsza jaka wtedy była) i obraz jest na Eizo nieziemski.
[ Dodano: Sob 12 Mar, 2016 19:19 ]
FuzBal napisał/a:
Z tego co wiem PLS to IPS tylko w wydaniu samsunga i po prostu zmienione nazewnictwo ale czy to tak w 100% prawda..?

tak
FuzBal napisał/a:
[ Dodano: Czw 21 Sty, 2016 10:32 ]
komor, długo masz już tego Della? Naczytałem się że słabo trzymaja parametry (że jasność spada itd...) i troche mi stracha narobili bo rozdzielczość faktycznie byłaby przyjemna :D

Właśnie na tym polega różnica między Eizo i resztą konkurencji, że one trzymają parametry ;-) .

komor - Sob 12 Mar, 2016

unesco, trudno oceniać mi monitor na odległość, ale jeżeli twierdzisz, że Twój 10-letni świetlówkowy wygląda lepiej niż nowy współczesny, to albo masz czarodziejską świetlówkę, albo jednak mówimy o innej klasie Delli. Ja nie piszę o biurowych monitorach za kilka stówek, tylko o czymś jednak nieco lepszym. Miałem już kilka NEC–ów i z wszystkich byłem bardzo zadowolony. Mój poprzedni wół roboczy pracował od 2006 roku, czyli 9 lat, ale jego świetlówka pod koniec życia była jednak mocno zażółcona, a i o równomierności podświetlenia nie było już mowy.

FuzBal napisał/a:
komor, długo masz już tego Della? Naczytałem się że słabo trzymaja parametry (że jasność spada itd...)

Jeszcze niezbyt długo, pół roku nie minęło. Trudno więc oceniać, na razie gra i buczy. Przy podświetlaniu LED-owym też może spadać jasność podświetlenia?

MM - Nie 13 Mar, 2016

unesco napisał/a:
Właśnie na tym polega różnica między Eizo i resztą konkurencji, że one trzymają parametry


To niestety pobożne życzenie. Wiedza pochodzi z praktyki a nie z sufitu. Nie tyle nawet chodzi o to, że konkurencja jest taka świetna. Po prostu EIZO też daje ciała. I chodzi nie tylko o to, że swoje obecne EIZO wybierałem spośród kilku egzemplarzy. Za pierwszym podejściem ani jeden nie dał zadowalającego efektu i poczekałem na drugą partię towaru. NEC wcale nie odbiega od EIZO a nawet niektóre egzemplarze DELLA potrafią postawić EIZO do kąta. Niestety akurat w przypadku tej firmy to są to przeważnie jednak poszczególne egzemplarze...

motionocean - Sob 09 Kwi, 2016

ciekawe rzeczy piszecie, ale niewiele one dają jeśli ktoś szuka monitora za niewielką kwotę,
ja muszę znaleźć monitor za 1100 zł, i nie moze to być 6-bit + FRC,
tylko 8-bitowy wyswietlacz, co za tym idzie, bez problemu wyświetlający sRGB, rozdz. 1920x1080 lub 1920x1200 i to wszystko ma się zmieścić w 24 calach, czyli żaden z tych absurdów gdzie monitor o rozdz. 1920x1200 ma 27 cali.

Dżozef - Sob 09 Kwi, 2016

-Najpierw IPS, potem podświetlenie led i rozdzielczość, im większa tym lepsza byle nie za dużo cali.
A tak w ogóle to komórki mają standard FHD a w takim durnym monitorze FHD każą słono dopłacać już do dodatkowych nędznych 120 linii, terror panie :sad: .

motionocean - Sob 09 Kwi, 2016

mozliwe ze w takim malym telefoniku latwiej zrobic rowne podsiwetlenie niz w 24

tak, tyle tylko że jak napisałem wcześniej
"ja muszę znaleźć monitor za 1100 zł, i nie moze to być 6-bit + FRC,
tylko 8-bitowy wyswietlacz, co za tym idzie, bez problemu wyświetlający sRGB, rozdz. 1920x1080 lub 1920x1200 i to wszystko ma się zmieścić w 24 calach, czyli żaden z tych absurdów gdzie monitor o rozdz. 1920x1200 ma 27 cali."

Wojmistrz - Sob 09 Kwi, 2016

Tak typowo to 23.6" (błędnie często opisywany jako 24") masz 1920x1080, 24" mają 1920x1200. Podobny standard pracy masz przy 27" dla 2560x1440 i 30" dla 2560x1600... i to są faktycznie optymalne wielkości, a jaki monitor wybrać? Jak już napisał Dżozef, IPS lub też w przypadku Samsunga - PLS. Same matryce IPS różnią się od siebie dość nieznacznie, mają po prostu kilka typów które stanowią o rozłożeniu się materiału emisyjnego, ale tym nie należy się w ogóle kierować przy niskim budżecie, bo i tak najważniejsze jest podświetlanie, to ono stanowi co i jak widzisz na ekranie, ale znowu z tym budżetem nie kupisz nic lepszego i pozostaniesz przy technologii edge czyli krawędziowej. Dobre, drogie monitory mają podświetlanie direct czyli tylne, co potrafi dawać kolosalną różnicę w oddawaniu barw... ale nie za 1100zł.
motionocean - Sob 09 Kwi, 2016

o tym że lepiej szukac po IPS wiem doskonale, ale bardzo trudno jest dociec jak wyswietla monitor,
tzn. czy jest to 8-bit czy 6-bit, bo tylko VA jest zwykle 8-bitowe, problem z tym jest spory,
producenci zwykle nie podaja takich informacji a znam tylko jeden sklep internetowy ktory pozwala
na wyszukiwanie wzgledem takiego parametru jak ilosc wyswietlanych kolorow

Wojmistrz - Sob 09 Kwi, 2016

6bit masz tylko w TN.
motionocean - Sob 09 Kwi, 2016

oczywiście, że nie, mogą być 6 i 8 bit TN, a IPS-ów 6-bitowych jest większość, właściwie wszystkie ips-y do ok. 1000 zł to sześciobitowce, powyżej 1000 zdarzają się juz 8-bitowce, ale do około 2500 nie jest ich wiele, a wielu producentów nie pisze o tym w specyfikacjach, często piszą tylko 16,7 mln kolorów, a to moze oznaczać 8-bitowca lub 6-bitowca + FRC, często też pojawia się parametr xxx% sRGB coverage,
niestety bardzo rzadko jest 100% zwykle jest to od 92 do 98% nawet w 8-bitowcach, dlatego jak ktoś chce mieć pewne 100% sRGB to powinien szukać szerokogamutowca, a te niestety kosztują kilka razy więcej. Niestety ja muszę zadowolić się 98% sRGB lub domniemanym 100%, taki pomiar pokrycia sRGB mozna wykonać wieloma kalibratorami, dlatego pytam na forum, możliwe ze ktos ma taki tani monitor z sRGB lub slyszal o takim, bo niestety szukajac po speckach prod. jest to czasochlonne i czesto bezskuteczne, bo oni rzadko to podają, chyba ze monitor jest pozycjonowany do zast. prof.

Wojmistrz - Nie 10 Kwi, 2016

6bit IPS WOW, możesz podać choć jednego producenta i model?

Wiesz ile trzeba się naszukać, aby znaleźć panel LG LM230WF3? To zdaje się jedyny e-IPS 6-bit z A-FCR jaki był produkowany.

komor - Nie 10 Kwi, 2016

Na moim Dellu U2515H test na FCR z wątku http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=6 nie migocze, a klin szarości http://monitory.mastiff.pl/temp/szarosc.png wygląda dobrze po otwarciu go w Preview lub PS. W Safari, co ciekawe, ma delikatne, nieprawidłowe paski, w Firefoksie jeszcze gorzej, w Chrome prawidłowo.

Ciekawe czy te testy na FCR są nadal aktualne, bo producenci nie śpią przecież…

Wojmistrz - Nie 10 Kwi, 2016

U2515H ma AH-IPS 8bit panel więc czemu ma migotać?
komor - Nie 10 Kwi, 2016

Wojmistrz, to tak apropos czy za okolice 1400 zł można mieć IPS-a bez specjalnych oszustw. :) Teraz pewnie taniej. motionocean, dołóż te dwie stówki.
Wojmistrz - Nie 10 Kwi, 2016

Co komu potrzeba. Dziś odwiedziłem znajomego, który ma punkt fotograficzny w muzeum, gdzie kroi na pamiątkowych fotkach. Foty robi na zielonym tle, podkłada w PS tło i drukuje na termosublimacyjnej... a monitor, 21" za całe £79.
motionocean - Nie 10 Kwi, 2016

komor, w Twoim monitorze jak najbardziej siedzi 8-bitowy panel
http://www.panelook.com/L...view_23651.html
do tego fabrycznie skalibrowany i rzeczywiście pokrywa sRGB prawie idealnie

Wojmistrz - Pon 11 Kwi, 2016

Pokrycie sRGB to w IPS nie jest sztuka. Problem jest jak potrzebujesz AdobeRGB.
motionocean - Pon 11 Kwi, 2016

Wojmistrz napisał/a:
Pokrycie sRGB to w IPS nie jest sztuka. Problem jest jak potrzebujesz AdobeRGB.


większość monitorów do 1500 pln nie pokrywa sRGB, zwykle jest to 92 - 96 %
niby tylko kilka procent, ale zwykle jest to niedostateczna ilość zieleni, co skutkuje
np. zdjęciami przyrody, które wydają się wściekle zielone i nic poza tym, fakt, że żeby zobaczyc dobrze takie zdjęcie i tak trzeba mieć AdobeRGB, ale dobre sRGB czyli pełne, również trochę tych zieleni wyświetla.

Wojmistrz - Pon 11 Kwi, 2016

motionocean, ale cały czas piszemy o IPS? Wlazłem na stronę pobliskiego sklepu i zacząłem przeglądać monitory IPS od najtańszych modeli. Pierwszy: 21,5" za £91.80, czyli jakieś 500zł, faktycznie ledwo się sRGB mieści. Oczywiście nie sprawdzam wszystkich, bo jest tego od groma, ale teraz przeskok ceny od £150, najtańszy na liście dokładnie za £152.81, 23" sRGB 100%, AdobeRGB 96%. No to może coś 27" WQHD. Pierwsza pozycja za £202.86, chińszczyzna, niestety musi być bardzo słaby, bo nikt nie testował i producent też nie udziela informacji o przestrzeni barw. Biorę drugi na liście, według TFT Central: "100% sRGB, 80% NTSC, 79.1% Adobe RGB". Czyli chyba nie jest taki problem ze znalezieniem w miarę sensownego i nawet taniego monitora.
motionocean - Pon 11 Kwi, 2016

tak, cały czas piszemy o ips, nie pisałbym takich rzeczy bezpodstawnie, mam lepsze zajęcia, nie bawi mnie trolowanie na forach
Komora monitor to wyjątek za te pieniądze, a i tak jest w niektórych testach jest to 95% w innych 98%, poza tym jego 8-bit,
a jakieś 95% oferty Della za około 1500 i mnie to 6 bit + FRC, to niestety widać na gradientach itp. poza tym od czasu do czasu widać
charakterystyczny szum w ciemnych kolorach, to jest właśnie FRC

podaj modele, ba na razie jest bardzo abstrakcyjnie :lol:

Wojmistrz - Pon 11 Kwi, 2016

Przesadzasz moim zdaniem. Jak widzę, ciężej trafić w IPS chłam, niż coś całkiem zdatnego. Ze sprawdzonych, oprócz tego pierwszego (i tych gdzie nie udało się znaleźć informacji) wszystko pokrywało sRGB w 100%.
motionocean - Wto 19 Kwi, 2016

Wojmistrz napisał/a:
Ze sprawdzonych, oprócz tego pierwszego (i tych gdzie nie udało się znaleźć informacji) wszystko pokrywało sRGB w 100%.


źle sprawdzasz, większość z nich to 92-96% i najlepszy kalibrator nie pomoże..
są gorsze np. 88-89% sRGB, ale są takie które mają nie tylko 100% sRGB ale też 80-85% AdobeRGB
mimo relatywnie niskiej ceny, dlatego trzeba poszukać i wybrać najlepszy...
Trolowanie tego tematu nikomu nie wyjdzie na dobre, pełne sRGB dla każdego uzytkownika
internetu jest w interesie wszystkich, od sprzedawców ciuchów na Allegro po fotografów sprzedających wydruki swoich fotografii w internecie, a że padnie kilku producentów ultra tanich tn-ów .. no cóż, i tak za długo wciskaliście nam ten chłam :roll:
Najlepszy monitor sRGB i tak nie jest w stanie konkurować z dobrym szerokogamutowcem jak te z 99% AdobeRGB, więc to żadna konkurencja dla Eizo i Neca, czy Asusa.


komor, koleżanka ma tego U2515H i jak się rozgrzeje to nieco zażółca obraz, Twój też tak ma ?
(ma ustawiony sRGB w menu i profil z kalibratora, więc to nie kwestia ustawienia nieodpowiedniej temp. kolorów)

Wojmistrz - Wto 19 Kwi, 2016

motionocean, jeśli źle sprawdzam, to mnie naucz. Czytać ze zrozumieniem nauczyłem się na tyle dawno temu, a samemu nawet mi się nie chce rozbrajać sprzętu, tworzyć procedur i laboratoriów, więc ufam tym, którzy poświęcają swój czas i często pieniądze na przeprowadzenie tychże. Przecież nie szukam tych informacji tylko na stronach producentów, ale także w niezależnych źródłach, gdzie ludzie używają spektrokolorymetrów i innych narzędzi w celu zmierzenia tych danych.
muzyk - Wto 19 Kwi, 2016

Wiele testów monitorów.
Lista polecanych monitorów do fotografii

fatman - Wto 19 Kwi, 2016

Według tego zestawienia
ja mam "najtańszy na którym coś widać", który "nadaje się do amatorskiej fotografii z naciskiem na amatorską".

24" [16x10] [1920x1200] DELL U2410 [AH-IPS] [AdobeRGB] [WG-CCFL] [PWM 180Hz] [✘]

I jestem szczęśliwy I zadowolony! :mrgreen:

motionocean - Sro 20 Kwi, 2016

Cytat:
komor, koleżanka ma tego U2515H i jak się rozgrzeje to nieco zażółca obraz, Twój też tak ma ?
(ma ustawiony sRGB w menu i profil z kalibratora, więc to nie kwestia ustawienia nieodpowiedniej temp. kolorów)


Moje małe niedopowiedzenie, koleżanka ma monitor z matrycą jak ten Dell, źle ją zrozumiałem.

fatman napisał/a:
Według tego zestawienia
ja mam "najtańszy na którym coś widać", który "nadaje się do amatorskiej fotografii z naciskiem na amatorską".

24" [16x10] [1920x1200] DELL U2410 [AH-IPS] [AdobeRGB] [WG-CCFL] [PWM 180Hz] [✘]

I jestem szczęśliwy I zadowolony!


jak wielu innych którzy nie widzieli jak to powinno wyglądać, chociaż akurat ten Twój dell możliwe że jest ok

fatman - Sro 20 Kwi, 2016

motionocean,
Nie wiem czy zauważyłeś ale ja "robię" głównie w cz-b fotografii :wink:
A poza tym naprawdę czysto amatorsko.

komor - Sro 20 Kwi, 2016

motionocean napisał/a:
komor, koleżanka ma tego U2515H i jak się rozgrzeje to nieco zażółca obraz, Twój też tak ma ? (…) Moje małe niedopowiedzenie, koleżanka ma monitor z matrycą jak ten Dell, źle ją zrozumiałem.

Żółcenia nie zauważyłem, choć głowy odciąć sobie nie dam, bo jednak oko się adaptuje. Natomiast nie wiem czy to jest możliwe, żeby przy podświetleniu ledowym mogło pojawiać się jakieś zażółcenie po rozgrzaniu, a jak rozumiem ten monitor ma LED-y. Mam ustawione 6500K, jak by co.

motionocean - Sro 20 Kwi, 2016

możesz regulować jasność w trybie sRGB ? niektóre monitory z tej półki cenowej mają zablokowaną tą możliwość, co jest trochę dziwne... i co jest niezgodne z normami jak podejrzewam, świecą np. na 90% Brightness w sRGB
komor - Sro 20 Kwi, 2016

O ile sRGB to jest ustawienie w menu Color > Preset Modes > Standard (z manuala nie wynika czy to jest sRGB), to mogę regulować jasność/kontrast.
motionocean - Sro 20 Kwi, 2016

a jest jakiś tryb w którym nie możesz kontrolować parametru Brightness ?

[ Dodano: Sro 20 Kwi, 2016 17:09 ]
komor napisał/a:
Mam ustawione 6500K, jak by co.

no właśnie, i na tych 6500 możesz regulować jasność ?

komor - Czw 21 Kwi, 2016

motionocean napisał/a:
i na tych 6500 możesz regulować jasność ?

Tak. Właśnie to testowo uczyniłem.

janqseven - Pią 19 Sie, 2016

1. Jaki monitor jest dobry do fotografii krajobrazowej kolorowej a jaki do czarno-białej fotografii?
2. 4k czy FHD?
3. Czy mój monitor Samsung T22E390 22" to dobry wybór? ...

Wojmistrz - Pią 19 Sie, 2016

1. Dobry IPS, nawet 8bit ale koniecznie bez FRC
2. Co komu potrzeba i na co starczy funduszy. Jeden kupuje 1920x1080/1200, kto inny 2560x1440/1600, a jeszcze innych stać na 4K. Mi najwygodniej pracuje się na monitorach 27" 2560x1440.
3. Najgorszy możliwy wybór dla fotografa - panel TN (Twisted Nematic).

janqseven - Sob 20 Sie, 2016

Wojmistrz napisał/a:
1. Dobry IPS, nawet 8bit ale koniecznie bez FRC.

Co to FRC..jak to sprawdzić..

Wojmistrz - Sob 20 Sie, 2016

FRC czyli Frame Rate Control. Jest metodą osiągnięcia większej ilości kolorów z mniejszej ilości możliwych do wyświetlenia przez kolorowy wyświetlacz. Paneli RGB 6bit/kolor mając w sumie 18 bit nie jest w stanie wyświetlić normalnie 16,7 milionów kolorów, czyli tyle co daje typowe 24-bit (8bit/kolor), ale może je symulować dzięki tej technologii z zaledwie 262144 kolorów. Czasami widać w opisie monitorów TN lub IPS takie coś "6+2bit", to właśnie monitory wyposażone w FRC i niestety czasem trzeba się tego dokopać dopiero w opisie lub teście, bo producenci stosują algebrę "6+2=8, no to dajemy, że to 8bit" :sad: . FRC jest formą ditheringu (rozproszenia) pomiędzy różnymi odcieniami kolorów i w ten sposób symulowania pośrednich odcień.
komor - Sob 20 Sie, 2016

Przekładając z polskiego na nasze: piksele mrugają między jednym odcieniem a drugim, żeby udawać odcień pośredni. Nie polecamy. Ja mam Della U2515H i jest to moim zdaniem rozsądny kompromis między ceną a jakością. Jest też analogiczny wariant U2715H, dokładnie spełniający warunek Wojmistrza:
Wojmistrz napisał/a:
Mi najwygodniej pracuje się na monitorach 27" 2560x1440.

Mój ma 25 cali bo ja lubię blisko i małe piksele. :)

janqseven - Sob 20 Sie, 2016

A czy Monitor Eizo CG248-4K to dobry monitor?
Jakie ma on tańsze odpowiedniki?

komor - Sob 20 Sie, 2016

To wysokiej klasy monitor profesjonalny. Nie ma takiego czegoś jak tańsze odpowiedniki, są po prostu tańsze monitory o innych parametrach, bez 10-bitowego przetwarzania, sprzętowej kalibracji wbudowanej w elektronikę monitora itd. Spokojnie możesz uderzać w niższą półkę. Między Twoim Samsungiem na matrycy TN a tym Eizo jest jeszcze cała gama możliwości, w niższym budżecie.
janqseven - Sob 20 Sie, 2016

komor, im droższy monitor tym lepiej wyświetla obraz? co byś polecał?
komor - Sob 20 Sie, 2016

janqseven napisał/a:
im droższy monitor tym lepiej wyświetla obraz?

W pewnym uproszczeniu – tak. Musisz trochę poczytać, jeśli zadajesz takie podstawowe pytania. Zakres odwzorowywanych kolorów, dokładność odwzorowania, jednolitość podświetlenia, itd.

Poczytaj trochę starsze wątki:
Monitor Eizo CS czy CX
Jaki monitor do obrobki zdjec...? zaczynajac od najtanszych
Profesjonalny monitor + zwykła karta graficzna dla graczy.

fatman - Sob 20 Sie, 2016

Na tym się wygodnie pracuje:
http://www.sklep-dell.pl/...4-210-adys.html

janqseven - Sro 24 Sie, 2016

fatman napisał/a:
Na tym się wygodnie pracuje:
http://www.sklep-dell.pl/...4-210-adys.html

Bardzo szeroki jest ten monitor. Ale za to wąski. Nie lepiej kupić monitor IPS 4K?
Teraz zwracam się do wszystkich:
Jakie macie doświadczenia z monitorami?

komor - Sro 24 Sie, 2016

janqseven napisał/a:
Bardzo szeroki jest ten monitor. Ale za to wąski.

No to szeroki czy wąski? :twisted: To cudo jest dość specyficzne, ale nawet już mój U2515H jest bardzo szeroki, co jest przydatne, bo ekran z Lightroomem i zdjęciem formatu 3:2 wypełnia ekran zostawiając odpowiednie miejsce na panele z obu stron.

janqseven napisał/a:
Jakie macie doświadczenia z monitorami?

Ja mam 30-letnie. :twisted: Od monochromatycznej, zielonej bańki kineskopowej począwszy.

fatman - Sro 24 Sie, 2016

Podobnie jek komor jestem zwolennikiem rzeczy praktycznych a nie wyrzucania pieniędzy. Studia fotograficznego nie mam i albumów ślubnych nie robię.
Z wystaw fotograficznych nie da się wyżyć więc wielkich wydruków nie robię.

Rzeźbię na dwóch monitorach: Dell U2410 i HP2207

janqseven - Sro 24 Sie, 2016

W gruncie rzeczy chodzi o jakikolwiek IPS o wielkości dostosowanej do potrzeb?
komor - Sro 24 Sie, 2016

janqseven, na forum posucha, nudy, więc miło się odpowiada na Twoje kolejne pytania z cyklu „jak żyć” :) ale co tu więcej napisać. Jakikolwiek – nie jakikolwiek. O wielkości dostosowanej do potrzeb – jak ktoś ma nieograniczony budżet, to może być wielkość dostosowana do potrzeb. Ja potrzeby mam duże :) a budżet niekoniecznie. Muszę więc szukać jakiegoś sweetspot między potrzebami, warunkami technicznymi i ceną. Dlatego jeśli chodzi o monitory to od dawna kręciłem się w okolicy firmy NEC, bo mają przyzwoite monitory w dobrych cenach. Teraz mam Della, jednego z tych na panelu IPS, który bywa polecany na listach dyskusyjnych/forach, w których uczestniczę. Jak miałbym więcej pieniędzy to zastanawiałbym się nad jakimś Eizo, ale przy budżecie typu 10 tysi to chyba wolałbym sobie kupić iMaca 5K i w ten sposób upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Do tego kalibrator jakiś i to mi wystarczy.
janqseven - Sro 24 Sie, 2016

komor, iMac 5K? Warty jest swojej ceny [8-9k zł] Możesz coś więcej o nim napisać?
Zwykły pc za 4ooo + 4ooo na monitor to gorsza opcja?

komor - Sro 24 Sie, 2016

Nie wiem czy gorsza, nie wiem czy wart swojej ceny, ale ja używam maków ze względu na system operacyjny, więc mam trochę inne opcje dostępne i niedostępne. Przedstawiłem tylko mój punkt widzenia. W zasadzie to przydałoby się poczytać jak ten panel 5K przestawia się po np. dwóch latach użytkowania, czy pozbyli się w tym modelu problemu z kurzem za szybą, może niedługo jakaś druga generacja tej matrycy albo lepsza grafika, itd., itp. Nie namawiam, bo to decyzja dotycząca nie tylko ekranu.
janqseven - Czw 25 Sie, 2016

Mac mają z tego co widziałem "odbijający monitor" Ja preferuję matowe. Cykl życia monitora za 10k i taniego za 1k jest taki sam... czy ten droższy wystarcza na dłużej?
fatman - Czw 25 Sie, 2016

Retina to Retina.
Jakość obrazu jest powalająca, mimo, że odblaskowy.
Ja mam odblaskowy HP i matowy Dell.
Na Matowym obrabiam zdjęcia a na odblaskowym oglądam bo... nabierają życia :wink:

janqseven - Czw 25 Sie, 2016

Eizo robi matowe. Coś w tym musi być. Retiny jeszcze nigdy nie używałem. Ale tez trzeba myśleć o odbiorcy. Kto tam wie jakich monitów używają np. forumowicze oglądając fotki galerii. Kupię porządny, a ktoś pokręci nosem bo u niego źle to wygląda. Powinien być jakiś standard, ze każdy widzi tak samo.
fatman - Czw 25 Sie, 2016

janqseven napisał/a:
Eizo robi matowe. Coś w tym musi być. Retiny jeszcze nigdy nie używałem. Ale tez trzeba myśleć o odbiorcy. Kto tam wie jakich monitów używają np. forumowicze oglądając fotki galerii. Kupię porządny, a ktoś pokręci nosem bo u niego źle to wygląda. Powinien być jakiś standard, ze każdy widzi tak samo.


Jest. Nazywa się sRGB.

janqseven - Czw 25 Sie, 2016

fatman, przyjrzyjmy się takiej sytuacji:
Ja mam troszkę przyciemniony monitor żeby tak mocno nie raził, i obrabiam na nim zdjęcie. Ktoś ma rozjaśniony i większy kontrast ustawiony to czy obaj widzimy to samo?

komor - Czw 25 Sie, 2016

janqseven, jakie masz rozwiązanie tego filozoficznego problemu? :) Pamiętaj też, że oprócz monitora o odbiorze obrazu decyduje też oświetlenie pomieszczenia. Też chcesz je wszystkim ustandaryzować w domach? (I zakazać oglądania tabletów/komórek poza domem.)

Do obróbki zdjęć monitor powinien mieć ustawioną odpowiednią jasność i temperaturę barwową, to jako minimum. W pomieszczeniu powinno być też w miarę przyzwoite i nie za mocne oświetlenie, a ściany nie powinny być pomalowane na intensywne kolory. Dawniej, jak redakcje wydawnictw stać było jeszcze drogi i profesjonalny sprzęt, to bywało, że zdjęcia obrabia się w zaciemnionym pomieszczeniu, odciętym od zewnętrznego światła słonecznego i oświetlonego bardzo niewielką ilością odpowiedniego światła sztucznego. Monitory miały jasność ustawioną dość nisko, z jednej strony dlatego, żeby jak najbardziej zbliżyć się do symulacji papieru, z drugiej strony, żeby nie wypalać zbyt szybko drogiego sprzętu. :)

Generalnie znowu wkraczamy na kolejne nowe (dla janqseven) terytorium, o którym jest w internecie sporo poradników i wiedzy. Sugeruję odpowiednie lektury, zanim zadasz tu następne podstawowe pytania.

fatman - Czw 25 Sie, 2016

janqseven, na przykład tu:

http://www.mva.pl

Znajdziesz odpowiedzi na 99% Twoich pytań zadawanych w tym wątku.

janqseven - Czw 25 Sie, 2016

Nie jestem ekspertem od monitorów chyba jak większość tutaj. Wiec czasem zadam proste pytanie. Może, gdy ktoś będzie czytał to forum za parę lat, to te moje pytania i Wasze odpowiedzi się przydadzą...
Moderator powinien cieszyć się że ktoś coś pisze [że forum nie umarło] :mrgreen:

fatman napisał/a:
http://www.mva.pl
Znajdziesz odpowiedzi na 99% Twoich pytań zadawanych w tym wątku.

Dziękuję za pomoc :)

komor - Czw 25 Sie, 2016

Sęk w tym, że o tych sprawach było już parę razy pisane. Wystarczy przeszukać tytuły wątków w tym dziale… Nie możemy każdemu osobno pisać o sprawach zupełnie podstawowych. I tak już jest to nie do opanowania w pytaniach typu „Pierwszy aparat w cenie xxx”, gdzie jest to zrozumiałe, bo tam trafiają ciągle nowo zapisani forumowicze, którzy w większości już tu potem nie wracają.
heniutek - Sro 30 Paź, 2019

Problem z monitorami jest tego typu, że każdy z nas inaczej odbiera wyświetlane kolory. Kiedyś nawet była kłótnia w sieci o kolor sukienki, czy była złota czy niebieska. Wracając do zasadniczego tematu - czym przede wszystkim kierujecie się przy wyborze monitora? Pamiętam, że u mnie w latach studenckich najważniejsza była cena. Teraz - jakość, obsługa gwarancyjna (gdyby trzeba było skorzystać), niezawodność. Teraz nadszedł czas na kolejny monitor, do kompa na którym będą obrabiane zdjęcia i materiały video do sklepu internetowego. Problemem jest urodzaj. Bardzo wpadł mi w oko ten dell u2715h https://gigam.pl/monitor/966-monitor-dell-u2715h-27-qhd-16-9-2xhdmi-dp-mdp-5xusb-30-3yppg-1276560.html. Co o nim myślicie?
komor - Czw 31 Paź, 2019

Mam ten monitor w wariancie 25-calowym (U2515H) i nie narzekam. Obrabiam na nim fotografie, sprawuje się pod tym względem przyzwoicie. Ale te modele mają już od jakiegoś czasu przynajmniej jednego następcę, linkujesz do jednego z nielicznych chyba już sklepów, które mają go jeszcze w ofercie. O ile to nie jest oferta wirtualna i przy próbie zamówienia nie skończy się informacją o braku towaru.
janko125 - Pią 15 Lis, 2019

Też planuję w perspektywie czasu zakupić dwa monitory + uchwyt, aby można było przymocować je do ściany. Wielkość - wydaje mi się, że takie na 23-24' Czekam tylko na jakieś dobre wyprzedaże.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group