forum.optyczne.pl

Aparaty analogowe - FED 5 - Uszkodzony licznik klatek

c6h12o6 - Sob 26 Mar, 2016
Temat postu: FED 5 - Uszkodzony licznik klatek
Witam wszystkich!
Ostatnio w ręce wpadł mi FED 5. Wszystko działa jak należy, nie licząc licznika klatek. Problem polega na tym, że po załadowaniu filmu i dwukrotnym naciągnięciu licznik ustawia się na pozycję 1, no niech będzie. Jednak potem w miarę robienia zdjęć nie przesuwa się on na pozostałe cyfry, a lekko cofa się przed jedynkę. Naciągam migawkę, licznik idzie na 1, zwalniam ją, licznik cofa się do pozycji -1/2, tak to określę.
Czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć w czym może leżeć problem? Ma ktoś może wiedzę na temat zasady działania tego licznika? A może jakieś plany?

WojciechW - Sob 26 Mar, 2016

Obym nie miał racji, ale trochę mi twoje objawy wyglądają na jakieś wyrobienie się jednego z kółek zębatych pod górną pokrywą.

Z podobnych aparatów używałem bardzo bardzo dawno Zorki 6, a nawet widziałem ten skomplikowany układ kółek zębatych związanych z naciągiem filmu i migawki wraz z blokadą po zdjęciu obudowy. Na szczęście robił to ktoś inny i nie zostało mi w ręku kilku kółek zębatych i sprężynek. Producenci stosowali też zwykle jakieś zabezpieczenia przed rozbiórką aparatu przez użytkowników polegające na maskowaniu śrub itp.

Podejrzewam, że te wszystkie radzieckie mechanizmy miały swoje źródło we wczesnej niemieckiej Leice.

A moja rada to udać się do jakiegoś warsztatu, w którym jeszcze są specjaliści od starych aparatów - konsultacja powinna być za darmo.

Serdecznie pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt,

WojciechW


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group