forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu kompaktowego - Nikon Coolpix P7800 czy Panasonic FZ-200, a może coś innego

luxon - Nie 27 Mar, 2016
Temat postu: Nikon Coolpix P7800 czy Panasonic FZ-200, a może coś innego
Witam

Poszukuję uniwersalnego kompaktu do 1500 zł. Będzie służył do robienia zdjęć na uroczystościach rodzinnych, wakacjach, wycieczkach rowerowych itd. Chciałbym, aby miał przynajmniej 6x zoom. Przeczytałem wiele tematów, opinii i recenzji i wstępnie wybieram między wymienionymi w tytule - Nikonem P7800 i Panasoniciem FZ-200. Problem jest tylko taki, że to już dość stare aparaty i chyba już nie produkowane (dostępne są w niewielu sklepach). Czy istnieją inne, nowsze aparaty spełniające te wymagania? Czy jednak zostać przy Nikonie albo Panasonicu?

Pozdrawiam

LEX - Nie 27 Mar, 2016

Większy zoom i lepsze filmy fz200,zdjęcia p7800 ale są jeszcze inne kompakty w podobnej cenie lub niższej rx100,g16,lx7 b.dobra jakość zdjęć i filmów.Chyba że chcesz wydać więcej to napisz.
Wojmistrz - Nie 27 Mar, 2016

Zamiast FZ200 możesz kupić FZ300, a jeszcze lepsze efekty da ci FZ1000. Tak z ciekawości, jaki masz budżet?
luxon - Pon 28 Mar, 2016

Dziękuję za wszystkie propozycje.
Mój budżet to maksymalnie 1500 zł, więc FZ300 i FZ1000 odpadają
RX100 i LX7 mają trochę zbyt maly zoom. Chciałbym, aby był minimum 5x. G16 wygląda OK, bo spełnia wszystkie wymagania, ale też już chyba nie jest produkowany.
Rozumiem, że nie mam czego się obowiać wybierając 3-4 letni model i nie ma między "nowymi" konstrukcjami wielkiej przepaści technologicznej?

TomPL2 - Wto 29 Mar, 2016

Będzie dobrze, przepaści nie ma :smile:
luxon - Pon 04 Kwi, 2016

To super :)
Czyli w ostatecznym boju zostają FZ200 i P7800.
Zaletą P7800 jest rozmiar - bez problemu można wziąć go na rower czy jakieś wypady w góry itd. Z kolei FZ200 kusi sporym zoomem. Sam nie wiem co wybrać... Do tej pory korzystałem z Kodaka Z650, więc każdy z tych aparatów będzie dla mnie olbrzymim skokiem jakościowym, ale Z650 miał 10x zoom. Biorąc Nikona będzie to "tylko" 7x.
A jak jest z jasnością w Nikonie. FZ200 chwalony jest za stałe światło 2,8, a z tego co widzę Nikon ma 2.0-4.0?
Co do filmów to będę je nagrywał, ale aparat nie będzie mi służył głównie do tego. Czy Nikon przy filmach też daje radę?

Wojmistrz - Pon 04 Kwi, 2016

P7800 ma większą matrycę, bo 1/1.7", a to jednak sporo więcej niż 1/2.3". A ile to i jaka różnica? 1/2.3" ma wymiary 5.7mm x 4.2mm czyli 23,94mm2, za to 1/1.7" ma 7.6mm x 5.7mm, czyli 43.32mm2 więc jest to prawie dwa razy większa matryca. Co to zmienia oprócz samej jakości? Nawet efekt głębi przy f/4.0 na eq=200mm w P7800 będzie ładniejszy niż w FZ200 na f/2.8.
luxon - Wto 05 Kwi, 2016

Wygląda, że pojedynek ostatecznie wygrał Nikon :)
Chciałbym jeszcze wiedziec ja w porównaniu z FZ200 sprawuje się w następujących aspektach
- filmy (wiem, że FZ200 robi lepsze, ale czy P7800 jest wystarczający dobry)
- zdjęcia w zamkniętych obiektach niezbyt dobrze oświetlonych (np. kościoły)
- zdjęcia makro (np. jakies kwiaty czy inne rośliny)

Najchętniej to wziąłbym do ręki oba apartay i porównał, ale byłm w Saturnie, dwóch Media Marktach, dwóch RTV Euro AGD i w Fotojokerze, ale nie był w tych sklepach dostępny żadyn z tych aparatów

Wojmistrz - Wto 05 Kwi, 2016

Przeczytaj: http://www.optyczne.pl/25...Wst%C4%99p.html
TomPL2 - Wto 05 Kwi, 2016

A ja akurat w sobotę w euro (Olsztyn) widziałem FZ-200, chyba za coś około 1400zł. Natomiast P7800 to już dawno nie widziałem w żadnym sklepie...
LEX - Wto 05 Kwi, 2016

P7800 filmy słabej jakości i slychac brzeczenie przy nagrywaniu,makro od 2cm ,na końcu ciemniejszy.
Lx7 najlepsza jakość filmu,makro od cm ,na izoomie można od biedy trzaskac z powiększeniem 7.5x to nie cyfrowy.
Większy zoom fz200.
Wybór prosty.

Wojmistrz - Wto 05 Kwi, 2016

LEX i co z tego, że na dłuższym końcu ciemniejszy, jeśli rekompensuje to matrycą?
LX7 to oczywiście jeszcze lepszy wybór.

TomPL2 - Wto 05 Kwi, 2016

LEX napisał/a:
...
Wybór prosty.
Akurat :mrgreen:
Chris62 - Wto 05 Kwi, 2016

A gdzie jasność optyki , szybkośc i celność AF?

Wybór nie jest prosty jeżeli nie wiadomo do czego to będzie służyć.
Wszystko ma plusy i minusy.
Nikon nie ma 24 mm to we wnętrzach jest wadą.
FZ200 ma 25 to już lepiej aczkolwiek ma gorszą matrycę i n a28 tylko F2,8 a Nikon F2.
To będzie często spora różnica w jakości.
Za to w plenerze z obiektywem skierowanym na dalsze plany ten Nikon z FZ200 nie powalczy.
Spróbuj poszukac w tej cenie Olympusa Stylusa 1 ma 28-300 mm/F2,8.
Będzie to kompromis pomiędzy tymi dwoma.

LEX - Wto 05 Kwi, 2016

Wybór prosty.Jak ktoś ma problem z decyzją typu megazoom duży/mały to reszta specyfikacji aparatu mu w niczym nie pomoże.

Stylus 1 też rewelacyjny nie jest w tej cenie,rozważając go również pod kątem filmu.Jak w każdym coś za coś,jak nie wielkość matrycy,światła,24mm,zooma,makro itd :)

https://www.youtube.com/watch?v=5mzz4G2cCyE

Wojmistrz - Wto 05 Kwi, 2016

Chris62 napisał/a:
Wybór nie jest prosty jeżeli nie wiadomo do czego to będzie służyć.
luxon napisał/a:
Będzie służył do robienia zdjęć na uroczystościach rodzinnych, wakacjach, wycieczkach rowerowych itd.

Jar - Wto 05 Kwi, 2016

No to sadzenie zooma >20x kosztem innych parametrów aparatu ma tu średni sens. Gdyby autor wątku był w stanie jeszcze dopłacić, to jest Olympus Stylus-1. To samo mniej więcej co P7800 pod względem matrycy, gabarytów itp. plus jeszcze dłuższy zoom o sporej jasności na dłuższym końcu. Byłby jak znalazł zarówno na rodzinne imprezy, jak i w terenie.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Do zdjęć we wnętrzach jakimkolwiek kompaktem, poza nielicznymi sztukami z ultra jasnym obiektywem i dużą matrycą koniecznie mini-statyw z małą głowiczką kulową pozwalającą na przechył aparatu o 90st.
Takie cudo można oprzeć o dowolny obiekt (a nie tylko stawiać na płaskim!). We wszelkich wnętrzach pozwala skorzystać ze ścian, filarów/kolumn, framug drzwi, balustrad itd. jako podstawy pełniącej rolę solidnego statywu. Zabierzesz taki drobiazg na każdą wycieczkę.
Oczywiście nie mówimy tu o zdjęciach z udziałem ludzi czy zwierząt (te rodzinne imprezy), bo te się ruszają. Tu zostaje dodatkowa lampa błyskowa, najlepiej ruchoma (z odbicia)

luxon - Sro 06 Kwi, 2016

Byłem już zdecydowany na P7800, zamawiałem go na Fotojoker i wywaliło błąd. Wygląda, że dostępność w sklepie była błędna, bo teraz jest już informacja, że nie jest dostępny...
Czyli zostaje mi FZ200. Olympus Stylus 1 wygląda ciekawie, ale chciałbym się zamknąć w kwocie 1500 zł

Sunders - Sro 06 Kwi, 2016

Możesz jeszcze rozważyć: Panasonic Lumix DMC-LF1 i Canon PowerShot G15.
Jar - Czw 07 Kwi, 2016

LF1 jest podobny do P7800, ale mniej rozbudowany jeśli chodzi o sterowanie i tańszy. Ma też ciemniejszy na długim końcu obiektyw. O ile przypadkiem nie jest lepszy w filmach i jeszcze autorowi zapytania szczególnie na nich zależy, to absolutnie nie ma sensu zamieniać P7800 na ten aparat. Nic mu z resztą w ogólności nie ujmując.
G15 podobnie zaawansowany co do sterowania jak P7800, ale kosztem zooma (sporo krótsze tele) bardzo jasna optyka. Okienkowy wizjer optyczny, co jest wg. mnie jednak minusem w stosunku do EVF (wizjer elektroniczny) w kompakcie, bo nie patrzysz przez obiektyw. Miałem kiedyś zacnego kompakta z takim rozwiązaniem i choć z wizjera optycznego korzystałem, częściej kadrowałem na zombie czyli na LCD bo było po prostu dokładniej.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Ja bym szukał nadal P7800, ale to byłby mój wybór

luxon - Nie 10 Kwi, 2016

A jak działa ten dodatkowy zoom optyczny w LX7?
W recenzji na optyczne.pl znalazłem taką informację, a nie do końca mogę sobie wyobrazić jak miałoby to wyglądać.

LEX - Pon 11 Kwi, 2016

http://blog.almalence.com...telligent-zoom/
luxon - Czw 02 Cze, 2016

Witam ponownie!

Chciałbym wszystkim podziękować za pomoc w wyborze aparatu :)
Zdecydowałem się na Panasonica LX7. Jestem z niego bardzo zadowolony, choć muszę jeszcze trochę się go nauczyć :)

W wątku o tym aparacie zamieściłem kilka zdjęć wykonanych tym aparatem. Jeśli moglibyście zerknąć na nie i udzielić mi wskazówek co mogę zrobić aby zdjęcia były lepsze byłbym Wam bardzo wdzięczny

cvxcvx - Pią 03 Cze, 2016

luxon
Witam. Gdzie udało Ci się kupić lx7?
Dawno temu go kupiłeś? Bo też bym go chciał, ale nigdzie już nie ma.

LEX - Pią 03 Cze, 2016

Z jakiego miasta jesteś cvxcvx, ?
cvxcvx - Pią 03 Cze, 2016

Krasnystaw, Lubelskie, a czemu pytasz?
U mnie to dziura i nic nie ma.

luxon - Sob 04 Cze, 2016

cvxcvx napisał/a:
luxon
Witam. Gdzie udało Ci się kupić lx7?
Dawno temu go kupiłeś? Bo też bym go chciał, ale nigdzie już nie ma.


Kupiłem go na Allegro (tutaj) 20 kwietnia, ale już wtedy były problemy z dostępnością (był jeszcze dostępny na Morele.net i w Euro, ale tam był tylko z wystawy)
Miałem ten sam problem co Ty, tyle że z Nikonem P7800. Byłem na niego zdecydowany, ale nigdzie nie udało mi się go dostać

cvxcvx - Nie 05 Cze, 2016

Ja znalazłem kilka z wystawy, ale odbiór osobisty i nie z moich okolic. A nie będę jechał na drugi koniec Polski żeby go kupić.
Więc zdecydowałem się na to
http://www.mediaexpert.pl...zarny,id-219144


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group