forum.optyczne.pl

Filmowanie cyfrowe - Mikrofon do filmowania

robertrobert1 - Wto 26 Sie, 2014
Temat postu: Jaki mikrofon wybrać?
Potrzebuję mikrofonu, który będzie zbierał dźwięk tylko z jednej strony, a nie wszystko, co słychać. Jak się nazywa taki mikrofon? Nie chodzi mi o takie do lustrzanek.

Wiem, że ci panowie takie trzymają:


moronica - Wto 26 Sie, 2014

robertrobert1, mikrofon jednokierunkowy (unidirectional po angielsku)
Wojmistrz - Wto 26 Sie, 2014

Chodzi ci o pozycyjny, czy podsłuch? To ma być mikrofon na wysięgniku? Zwróć uwagę, że ciężko robić za kamerzystę i dźwiękowca na raz.

Ja używam rekordera Tascam dr07 mkII. Ma wszystko co potrzeba na każdą okazję :)

robertrobert1 - Wto 26 Sie, 2014

Wojmistrz napisał/a:
Zwróć uwagę, że ciężko robić za kamerzystę i dźwiękowca na raz.
To oczywiste :smile: Chciałem tylko wiedzieć jaki to mikrofon i mam jeszcze jedno pytanie: na co zwracać uwagę przy wyborze jakiegokolwiek mikrofonu?

Musi być dobrze słychać dialog i to co bohater robi: chodzi, coś przesuwa itd.

komor - Wto 26 Sie, 2014

robertrobert1, musisz podać jakiś budżet. Takie zabawki mogą kosztować od paru stówek do paru tysięcy (dolarów). To ma być coś do zabawy i nauki czy do poważnej pracy?
robertrobert1 - Wto 26 Sie, 2014

Do poważnej pracy nie. Myślę coś w granicach 200-300 zł. To dużo nie jest, ale, widziałem testy niektórych mikrofonów w tej cenie i byłem zadowolony.

A jakie parametry mówią o poziomie szumu?

[ Dodano: Sro 27 Sie, 2014 20:06 ]
Mógłby mi ktoś szybko wyjaśnić o co chodzi z tymi różnymi parametrami? Nie chcę kupić jakiegoś mikrofonu, do którego będzie trzeba przykładać usta, by było coś słychać.

tores - Pią 29 Kwi, 2016
Temat postu: Mikrofon do filmowania
Czy do kamer mini DV ,HDV można stosować mikrofony elektretowe zasilane własnym żródłem 1,55V (LR). Elektrycznie nie będzie problemu?
Trafił mi się BM70 Canona (mono) i chciałbym go zastosować w HV20/30

mozer - Pią 29 Kwi, 2016

Oczywiście, że nie. Ja do tej kamery stosowałem mikrofon zasilany paluszkami.
tores - Pią 29 Kwi, 2016

Dzięki za info, Niestety trzeszcząca pokrywa winy kasety dobrze się nagrywa przy używaniu zoom'a :(
Filip1996 - Pon 04 Lip, 2016
Temat postu: Mikrofon, ok. 300 zł
Witam. Posiadam Lumixa G7 i poszukuję do niego sensownego mikrofonu w granicach 300-400zł. Czy Rode VideoMic GO to dobry wybór? Kosztuje 300zł
Wojmistrz - Wto 05 Lip, 2016

Ja miałem RØDE VideoMic Pro, mam zwykłego TakStara SGC-598 i też jest super.
Ragnar - Wto 16 Sie, 2016
Temat postu: Mikrofon, 500 zł
Witam
Poszukuję mikrofonu do zamocowania na Panasonicu Lumix G6, budżet: do 500 zł. Na początku skłaniałem się ku rode videomic go, atrakcyjna cena i popularność - w końcu ludzie nie mogą się mylić. Jednakże poczytałem trochę i jest o nim sporo negatywnych opinii. Przeczytałem na forum o Takstarze SGC-598 i musze przyznać jest to dosyć ciekawa opcja. Jakieś inne propozycje? Chciałbym od czasu do czasu zawiesić mikrofon na 'kiju' więc dobrze jakby się sprawdził także i w takiej sytuacji.

Wojmistrz - Wto 16 Sie, 2016

Nie ma rzeczy uniwersalnych. TakStar jest fajny do mocowania na aparat, ale na kija to mam 40cm "patyk", a do rozmów krawatówki.
Ragnar - Sro 17 Sie, 2016

Ale w przypadku przedłużki i przejściówki chyba dałby rade na kiju? Ogólnie, jest on wart zainteresowania czy lepiej wybrać rode video mic go, a może coś jeszcze innego. Cena bardzo atrakcyjna więc fajnie by było. Naoglądałem się jego porównań z Rode Videomic Pro, czyli modelem o 600 zł droższym a szczerze mówiąc poziomem aż tak się nie różniły.
Wojmistrz - Czw 18 Sie, 2016

Miałem Rode, wolę TakStara.
Ragnar - Czw 18 Sie, 2016

Dziękuje za opinię. Upewniłem się i kupuje TakStara.
Matpol7 - Nie 21 Sie, 2016
Temat postu: Mikrofon do aparatu.
Witam, poszukuję mikrofonu za niewielką kwotę (max. 200-300 zł). Będę go montować na aparacie araz chciałbym także na kiju. :mrgreen: Słyszałem o TakStar który mieści się w mojej cenie oraz Vide Mic Go. Co wy polecacie?
komor - Nie 21 Sie, 2016

Scaliłem dwa podobne wątki.
Wojmistrz - Nie 21 Sie, 2016

Dopiero co był Mikrofon, 500 zł, gdzie znowu cena jest praktycznie bez znaczenia.
Matpol7 - Nie 21 Sie, 2016

Racja, przepraszam za dodawanie niepotrzebnego artykułu.
A TakStara SGC-598 nie zamocuję na "kiju"? (jakaś rurka i przejściówki żeby go zamocować)

Wojmistrz - Nie 21 Sie, 2016

Zamocujesz, ale potrzeba głównie długiego kabla :)
Matpol7 - Pon 22 Sie, 2016

Aha. Takiej przejściówki (przedłużki) wejścia mikrofonowego?
Wojmistrz - Pon 22 Sie, 2016

Tak, przedłużacz mini jack.

Zgrywając dźwięki warto myśleć o typowych mikrofonach na kija. Ja mam zwyczajną chińszczyznę HTDZ HT-81. Taka podróbka Rode NTG-2, ale zasilanie 1x AA, w zestawie długi kabel, gąbka wytłumiająca, przejściówka Jack - miniJack i dwie odmiany montażu, jedna do stopki i gwintem 1/4", a druga typowo pro. Co najważniejsze, mikrofon jest wyposażony w gniazdo XLR, ale jeśli chcesz je po nim zasilać, nie zapomnij wyjąć baterii, bo będą mikro trzaski w basach. Dołączony kabel jest XLR-Jack. Instalacja tego mikrofonu na aparacie jest dość komiczna, chyba, że masz 20-30cm kabel, inaczej wisi ci dodatkowe "pół kg" przy aparacie :) , za to idealnie pasuje do wszystkich "wytłumiaczy" przypasowanych pod Rode NTG-2 w tym pod Zeppelina (Blimpa).

Matpol7 - Wto 21 Mar, 2017

Witam. Potrzebuję mikrofonu krawatowego (lavalier), do filmików na YT. Cena nie większa niż 100 zł ale to już max, musi być super okazja, raczej wolałbym coś w granicach 50 - 60 zł. Filmuję Canonem 60d, nie mam rejestratora, mikrofon będzie wpięty do smartfona raczej (chyba nie do lustrzanki?). Z góry dziękuję :mrgreen:
Wojmistrz - Wto 21 Mar, 2017

Jak daleko będziesz do aparatu? Jesteś pewien, że nie lepiej shotgun? Jeśli kręcisz w pomieszczeniach czy miejscach bez przewalających się tłumów, wybierałbym shotgun, a tam gdzie miałbyś sporo dodatkowych źródeł dźwięku, stojąc daleko od kamery lub będąc w ruchu, wybrałbym krawatówkę.
Jeśli masz w miarę dobry smartfon, to nie trzeba daleko szukać mikrofonu. Testowałem w swoim czasie RODE smartlav+, używam obecnie taniej chińszczyzny (około £3) i daje radę, jedynie wymagało to ode mnie zakupu specjalnej przejściówki, która odseparowała cztero-stykowy minijack, osobno na mikrofon i osobno na standardowe słuchawki, coś w tym stylu:

Szczerze powiedziawszy, mając dobre oryginalne słuchawki z mikrofonem, jesteś w stanie nagrać materiał nawet nimi, a i na rynku jest już sporo modeli, które nie wymagają żadnych przejściówek.
Osobiście nie lubię rozwiązania "krawatowego", ponieważ nawet te bardzo drogie mikrofony potrafią bardzo ściągać otoczenie.
Jeśli faktycznie szukasz czegoś w z dobrym stosunkiem cena/jakość i możesz wydać lekko ponad 100zł, to szukaj JK MIC-J 044, ale nie wiem czy jest dostępny na polskim rynku.

Matpol7 - Sro 22 Mar, 2017

TakStar Sgc-258, którego za jakiś czas będę kupował do innych celów da radę?
Wojmistrz - Czw 23 Mar, 2017

Nie znam takiego modelu.
Matpol7 - Czw 23 Mar, 2017

Sgc-598 literówka się wkradła :mrgreen:
Wojmistrz - Czw 23 Mar, 2017

AAaaa ten znam, mam i jestem zadowolony bardzo. Daje radę zarówno na aparacie, jak i na kiju z przedłużaczem do rekordera.
bubka9 - Czw 05 Maj, 2022

Również ciągłe problemy z mikrofonem. Zapisuje inny szum, nie zagłuszając go, myślę o zakupie nowszego, gdzie jest funkcja szumu.
Jeśli również spędzasz wolny czas w sieci https://polskie-sloty.com/bonus-category/bonus-bez-depozytu/ radzę spróbować.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group