forum.optyczne.pl

Edycja zdjęć cyfrowych i oprogramowanie - Lightroom a Olympus PEN E-PL5

T.B. - Pią 13 Maj, 2016
Temat postu: Lightroom a Olympus PEN E-PL5
Zainstalowałem sobie wersję próbną Lightrooma CC i niby działa, ale:

- w LensCorrections -> Lens Profile nie ma w ogóle Olympusa;
czegoś nie wiem, nie rozumiem, czy to dlatego, że wersja jest próbna?

- podobnie w Camera Calibration -> Process - są tylko jakieś roczniki, a najmłodszy to 2012;
a dalej w Profile jest tylko Embedded;
wbudowany gdzie - w aparat, czy w program?
No i jak poruszę suwakami, to nadal jest Embedded (zwykle w takiej sytuacji zmienia się na przykład "as shot" na "custom").

Czy to tak po prostu jest i mam nad tym przejść do porządku?

I odrębne pytanie:
może ktoś wie, jak wygląda sprawa używania na komputerze stacjonarnym i laptopie - muszę kupić dwa razy?

komor - Pią 13 Maj, 2016

T.B. napisał/a:
- w LensCorrections -> Lens Profile nie ma w ogóle Olympusa;
czegoś nie wiem, nie rozumiem, czy to dlatego, że wersja jest próbna?

Nie jest to problem wersji próbnej – u mnie też nie odnajduję Olka, choć mam parę zdjęć wykonanych E-M1. Powody opisane są w testach szkieł, jeśli dobrze pamiętam – Lightroom obligatoryjnie nakłada korekty, ponieważ szkła Olka/Panasa w większości mają tylko software’ową korektę niektórych wad optycznych (dystorsja). Dlatego nie da się tego wyłączyć. Moduł Lens Correction jest więc w LR po prostu nieaktywny w tym przypadku.

T.B. napisał/a:
podobnie w Camera Calibration -> Process - są tylko jakieś roczniki, a najmłodszy to 2012

To jest OK, to jest ostatnia data, kiedy zmieniano algorytmy wywoływania w sposób, który był niezgodny z poprzednimi. Chodzi o to, że po takiej zmianie procesu, stare parametry wywołania (czyli wartości suwaczków) są niezgodne z nowym i trzeba sobie ustawić od nowa, albo zaufać ułomnemu procesowi automatycznego dopasowania suwaczków do nowych algorytmów.

T.B. napisał/a:
a dalej w Profile jest tylko Embedded

U mnie dla E-M1 wygląda to tak jak na załączonym obrazku.

T.B. napisał/a:
jak wygląda sprawa używania na komputerze stacjonarnym i laptopie - muszę kupić dwa razy?

Przeczytaj licencję :) ale nie, nie musisz kupować dwa razy. Nie pamiętam dokładnie, ale co najmniej można używać na jednym stacjonarnym i jednym mobilnym (to taki stary model licencjonowania Adobe, z czasów pudełkowych), albo możesz wszędzie gdzie chcesz, gdzie jesteś zalogowany do chmury Adobe, z której musisz się wylogować jeśli nie używasz już danego komputera (nowy model, chmurowy, ale nie jestem pewien czy tak to obecnie obowiązuje, lepiej doczytać albo zadzwonić do Adobe Polska).

T.B. - Pią 13 Maj, 2016

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :cool:
Arek - Nie 15 Maj, 2016

Podbijam.
T.B. - Nie 15 Maj, 2016

Dzięki.

Coś mnie tknęło i wywołałem jedno zdjęcie różnymi wywoływarkami (ta druga to DxO z oprofilowanymi moimi obiektywami).
Okazało się, że Lightroom nie koryguje wad obiektywów Olympusa, na przykład dystorsji, czego normalny człowiek na większości zdjęć nie zauważy, nie mając porównania.

Znalazłem opis problemu i podpowiedź, jak go rozwiązać:
http://fotoblogia.pl/6875...ktywu-lightroom

komor - Nie 15 Maj, 2016

T.B., będę się upierał, że jednak Lightroom (a ściślej mówiąc: moduł ACR, wspólny dla Lightrooma i Photoshopa) nakłada korekty dla obiektywów Micro 4/3. A przynajmniej tak twierdzi facet, który pracuje dla Adobe.

http://forum.luminous-lan...p?topic=68265.0

T.B. - Nie 15 Maj, 2016

Ciekawe.

1. JPG z aparatu.
2. Wywołane DxO.
3. Lightroom korekta Full.
4. Lightroom korekta Auto.

Najlepiej zapisać sobie te zdjęcia na dysku i wyświetlać je sobie na przemian.

A żeby było jeszcze śmieszniej, to JPG z aparatu nie jest skorygowany.
Nie wiem, dlatego, że miałem zapis RAW+JPG i żeby w związku z tym wyglądało jednakowo, czy dlatego, że jest to zrobione młodszym od aparatu obiektywem 25 mm i fabryka nie dała stosownej aktualizacji oprogramowania?
Musiałbym jeszcze zrobić takie zdjęcie z zapisem tylko JPG, ale na razie mi się nie chce :oops:

fides - Nie 15 Maj, 2016

Może na warunkowe wypuszczą :???:
T.B. - Nie 15 Maj, 2016

Lightroom coś tam robi, ale to nie jest to, co z DxO.
fides - Nie 15 Maj, 2016

Jest podstawa? https://pl.wikipedia.org/wiki/Warunkowe_przedterminowe_zwolnienie#Warunkowe_przedterminowe_zwolnienie_w_Polsce
Za oknem szarówa -to nie wiem po co się śpieszyć. :wink:

Arek - Nie 15 Maj, 2016

fides, Twoje posty wnoszą coś do tematu, czy tak sobie piszesz z nadmiaru czasu?
mozer - Nie 15 Maj, 2016

Fajne złudzenie wzrokowe białych kropek na przecięciach krat.
fides - Nie 15 Maj, 2016

Arek, to drugie.
Arek - Nie 15 Maj, 2016

To oszczędź mi czasu przy moderowaniu tego, ok?
komor - Pon 16 Maj, 2016

T.B. napisał/a:
Ciekawe.

No ciekawe i na pewno warto podrążyć. Jak spojrzeć na testy Optycznych to widać, że korekta aberracji nakładana przez oprogramowania nie jest 100-procentowa. To znaczy wcale nie jest tak, że wynikowe zdjęcia mają aberrację i winietowanie na poziomie zera. Być może DXO doprowadza je właśnie do zerowego poziomu, a Lightroom nie.

T.B. napisał/a:
czy dlatego, że jest to zrobione młodszym od aparatu obiektywem 25 mm i fabryka nie dała stosownej aktualizacji oprogramowania?

Jestem przekonany, że szkła systemowe Mikro 4/3 komunikując się z aparatem przekazują odpowiednie współczynniki korekcji i do obsługi korekty nowego obiektywu nie jest wymagana aktualizacja oprogramowania aparatu.

T.B. - Wto 17 Maj, 2016

Może kogoś zainteresuje ciąg dalszy.

5. Obiektyw 25 mm, zapis tylko JPG, dystorsja nie jest skorygowana.
6. Obiektyw 14-42 mm, ogniskowa 25 mm, dystorsja skorygowana (w RAW też).
Zdjęcia prosto z aparatu.

Taka mi myśl przyszła do głowy, że może obiektyw uszkodzony? Ale co miałoby być uszkodzone? Program, który ma profil tego obiektywu, dostaje razem z obrazkiem informację potrzebną do jego skorygowania.

FotoTadek - Wto 17 Maj, 2016

Ale o co tutaj chodzi? Na jednym masz korektę, a na drugim nie, co widać na załączonych przykładach.
monkowy_dziadek - Wto 17 Maj, 2016

FotoTadek napisał/a:
Ale o co tutaj chodzi?

O fotografię płotów może?

komor - Wto 17 Maj, 2016

T.B. napisał/a:
5. Obiektyw 25 mm, zapis tylko JPG, dystorsja nie jest skorygowana.

Może jest skorygowana, ale nie do końca? Masz RAW-a z tego zdjęcia? Możesz wysłać? (Tak, wiem, napisałeś, że zapis tylko JPG, ale może uda się jeszcze raz wykonać?)

T.B. - Wto 17 Maj, 2016

FotoTadek napisał/a:
Ale o co tutaj chodzi? Na jednym masz korektę, a na drugim nie,

Właśnie o to chodzi :roll:

[ Dodano: Wto 17 Maj, 2016 20:00 ]
komor,
OK - ale "za chwilę". :wink:

FotoTadek - Wto 17 Maj, 2016

ale to jakoś psuje Ci zdjęcia?
monkowy_dziadek - Wto 17 Maj, 2016

FotoTadek napisał/a:

ale to jakoś psuje Ci zdjęcia?

Hmmmm... Może i racja, że to psuje zdjęcia T.B.

mozer - Wto 17 Maj, 2016

W tym kraju zawsze dobrze znaleźć winnego :P
paul80 - Sro 25 Maj, 2016

Ping ;-)
T.B. - Pią 26 Sie, 2016

Ta "chwila" trochę długo trwała, ale coś się w tym czasie wyjaśniło.

W Lens Corrections->Profile są dwie opcje do zaznaczenia. Tej drugiej - Enable Profile Corrections - nie należy zaznaczać, jeśli nie posiada się własnego profilu obiektywu.
Jeśli jej nie zaznaczymy, to na dole tej sekcji pojawia się, albo się nie pojawia "Build-in Lens Profile applied".
I tak dla obiektywów:
- Olympus 14-42/3.5-5.6 II R jest,
- Olympus 25/1.8 nie ma,
- Olympus 7-14/2.8 jest,
- Panasonic 100-300/4.0-5.6 nie ma.
Ostatni przypadek tłumaczę sobie - nie wiem, czy słusznie - tym, że to jest obca firma (aparat mam Olympusa).
Sprawa 25/1.8 mnie dziwi, ponieważ starszy i nowszy obiektyw mają/zapisują wbudowany profil. I nie jest tak, że temu nie trzeba korygować dystorsji. Otóż trzeba, co zbadałem doświadczalnie, także porównując działanie Lightrooma z działaniem DxO. Ten drugi ma własny, oprogramowany profil tego obiektywu.
Czy ktoś umie odpowiedzieć na pytanie:
- M.Zuiko 25/1.8 nie zapisuje w zdjęciach profilu i już, bo tak ma, czy powinien zapisywać, a z moim egzemplarzem jest coś nie tak?
Najbardziej liczę na specjalistów optyczne.pl testujących obiektywy, ale może ktoś inny coś wie.

[ Dodano: Pon 29 Sie, 2016 17:51 ]
Cytat:
Enable Profile Corrections - nie należy zaznaczać, jeśli nie posiada się własnego profilu obiektywu.
Mówię oczywiście o obiektywach m4/3 Olympusa i Panasonika.

[ Dodano: Sob 25 Mar, 2017 11:13 ]
Okazuje się, że to nie z moim egzemlarzem jest coś nie tak. Znalazłem coś takiego:
https://www.dpreview.com/forums/thread/3739387
Miło znaleźć się w towarzystwie :smile:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group