forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze lustrzanki cyfrowej - ¤ Pierwsza lustrzanka do ok. 2500 zł (edycja 2016)

Golumn1978 - Pon 06 Cze, 2016
Temat postu: ¤ Pierwsza lustrzanka do ok. 2500 zł (edycja 2016)
Witam wszystkich.
Bardzo proszę o pomoc w wyborze lustrzanki.
Będzie to moja pierwsza lustrzanka.
Zależy mi na zdjęciach w jak najlepszej jakości i przy okazji filmy.
Zastanawiam się pomiędzy takimi firmami jak:NIKON,CANON i SONY.
Kwota na zakupy to około 2500 zł.
Jestem laikiem w tym zakresie i bardzo liczę na waszą pomoc.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

fides - Pon 06 Cze, 2016

Nikon D5200 + 18-105 mm
Golumn1978 - Wto 07 Cze, 2016

Czy jest jeszcze coś wartego uwagi w tym przedziale cenowym czy dać sobie spokój i kupić tego Nikona?
fides - Wto 07 Cze, 2016

Z obiektywem 18-105 (-135, -140) w klasie lekko-wyższej chyba nic innego nie ma.
Golumn1978 - Wto 07 Cze, 2016

Kupiłem Nikon D5300
Sunders - Wto 07 Cze, 2016

Dobry wybór.
Z jakim obiektywem?

Golumn1978 - Wto 07 Cze, 2016

Z obiektywem 18-105
Sunders - Wto 07 Cze, 2016

Fajny zestaw na początek. Teraz musisz go ogarnąć. Powodzenia :smile:
seba-jakub - Czw 09 Cze, 2016

hej,
podczepiam się pod temat, już pytałem i prawie się zdecydowałem ale zawsze jest jakieś ale:)
mogę coś dołożyć do 2 tys. i waham się między teraz tymi
CANON EOS 100D + 18-55mm IS STM 1850 zł
NIKON D3300 18-105 VR -2200 zł
trochę droższe ale czy warto
CANON EOS 700D + 18-55 IS STM - 2400 zł
CANON EOS 100D z ob. 18-55 IS + 40 f/2.8 STM czy warto brać z tym szkłem za 2300


czekam na odpowiedź bo chce dzis bądź jutro zamknąć temat

Wojmistrz - Czw 09 Cze, 2016

CANON EOS 700D + 18-55 IS STM jeśli będziesz chciał trochę filmować :)
seba-jakub - Czw 09 Cze, 2016

a jeszcze jedno bo do tego chciałem sobie dokupić
CANON EOS 100D + 18-55mm IS STM + szkiełko 50mm f/1,8

[ Dodano: Czw 09 Cze, 2016 11:57 ]
jest za duży wybór w tym przedziale cenowym wiedziałem, że początki są trudne ale nie aż tak a jeszcze nie kupiłem aparatu a tu schody :lol:

[ Dodano: Czw 09 Cze, 2016 12:04 ]
Wojmistrz napisał/a:
CANON EOS 700D + 18-55 IS STM jeśli będziesz chciał trochę filmować :)

filmować to nie bardzo ale obrotowy wyświetlacz i dotykowy jest oki
a dotykowy jest wygodniejszy czy natomiast przeszkadza

Wojmistrz - Czw 09 Cze, 2016

To może poszukać Nikona z serii D5000 no D5300, bo D5500 to chyba się w twoim budżecie nie zmieści.
seba-jakub - Czw 09 Cze, 2016

help to już się robi poważnie
mam dylemat teraz już dwa zostały
5300 + 18-55
100D z ob. 18-55 IS + 40 f/2.8 STM
co wybrać pomóżcie

Wojmistrz - Czw 09 Cze, 2016

W 100D nie masz obrotowego wyświetlacza.
Sunders - Czw 09 Cze, 2016

Odchylany i obrotowy wyswietlacz, to w trzycyfrowych Canonach począwszy od 600D.
Wojmistrz - Czw 09 Cze, 2016

Ale do jako takiej fotografii, Nikony są lepsze.
seba-jakub - Pią 10 Cze, 2016

jest w końcu dokonałem zakupu:
canon 700d 18-55 is stm
mam nadzieję, że to dobry zakup???

dziękuję za pomoc wszystkim

Sunders - Pią 10 Cze, 2016

Witamy w gronie Canonierów :smile:
muzyk - Pią 10 Cze, 2016

seba-jakub napisał/a:
canon 700d 18-55 is stm
mam nadzieję, że to dobry zakup???

Dasz radę. Pofocisz trochę, to będziesz wiedział czego Ci potrzeba.

Wojmistrz - Pią 10 Cze, 2016

Dobrego światła.
Andrzej.M. - Sro 22 Cze, 2016

Golumn1978 napisał/a:
Zastanawiam się pomiędzy takimi firmami jak:NIKON,CANON i SONY.

Drobne sprostowanie - lustrzanki małoobrazkowe i APS-C obecnie produkują tylko 3 firmy : Canon , Nikon , Pentax.
Sony produkuje bezlusterkowce i SLT (bezlusterkowiec/pseudolustrzanka ze stałym lustrem półprzeźroczystym i elektronicznym wyświetlaczem). Plasuje się raczej w segmencie do którego już wcześniej przeszły Fujifilm , Olympus, Panasonic , a który zaczął się od Leica. Tyle że bez dalmierza... :wink:

Kolegom gratuluję zakupów Nikona i Canona, mam nadzieję że następny będzie Pentax KS2 a jeśli budżet puści - K-70. :cool:

muzyk - Sro 22 Cze, 2016

Andrzej.M. napisał/a:
Kolegom gratuluję zakupów Nikona i Canona, mam nadzieję że następny będzie Pentax KS2 a jeśli budżet puści - K-70. :cool:

Od razu z lodówką :mrgreen:

Andrzej.M. - Czw 23 Cze, 2016

Albo zamrażarką i kilkoma eskimoskami... :razz:
jamme1266 - Sro 29 Cze, 2016
Temat postu: Aparat do 2500tyś/zł
Witam szukam aparatu do 2500yś/zł aparat najlepiej aby nagrywał filmy w full hd w 60p .
Znalazłem dwa modele które spełniają moje wymagania
NIKON D3300
NIKON D5300
Tylko z tego co wyczytałem w Nikonach bardzo uciążliwe jest ustawianie przesłony w live view.
Proszę o pomoc w wybraniu sprzętu gdyż kwota 2500tyś/zł nie jest małą i chcę ją jak najlepiej wykorzystać

komor - Sro 29 Cze, 2016

Rozumiemy, że chodzi o 2500 zł lub też 2.5 tys. zł, a nie jednak o 2500 tys. zł. Scalam z istniejącym już wątkiem.
shikoba - Pon 15 Sie, 2016

Witam Wszystkich.
Chciałbym Was podpytać, co polecilibyście do ceny 2500zł. Dodam że dopiero zaczynam z fotografią, i będzie to w sumie nauka, ale wiadomo chciałbym żeby starczył mi na ciut dłużej niż tylko nauka. Najlepiej oczywiście nie samo body, ale już z jakimś obiektywem :)
A ja już biorę się za czytanie, bo też dużo się przyda.

Andrzej.M. - Pon 15 Sie, 2016

shikoba napisał/a:
Najlepiej oczywiście nie samo body, ale już z jakimś obiektywem

Jak tak serio chcesz wejść w fotografię , to warto zacząć od dobrej używki jak Pentax K-5 (II/IIs) taką do 2 tysięcy można kupić. Do tego np. bardzo dobrą 50 tkę /1,8 - nówkę za 500zł można kupić. Albo kilka stałek manualnych z mocowaniem K(albo m42 i adapterem) na których można się co nieco pouczyć... Oczywiście wybór jest większy - bo i nikona d7x00 czy canona dwucyfrowego też kupisz. Ale polecam Pentaxa K-5II albo K5IIs - bo to chyba najbardziej udany korpus oraz najlepiej zniesie eksperymenty z manualnymi szkłami bez konieczności montowania w nich jakiejkolwiek elektroniki. No i daje skuteczną stabilizację w korpusie dla wszystkiego co podepniesz.

Wojmistrz - Pon 15 Sie, 2016

shikoba, poczytałeś trochę tematy na forum, czy od tak walisz pytanie byśmy setny raz pisali to samo?
Roman1963 - Wto 23 Sie, 2016

Witam, robię zdjęcia totalnie-amatorsko od dawna,(krajobrazy,przyroda,rodzina.itp.) jakieś 1/2 roku temu,zakupiłem super zum nikon p900 , i zacząłem czytać o tych programach P,S,A,M (zawsze robiłem tylko na zielonym :oops: )od tego czasu coraz wiecej się wciągam w te tematy , już parę e-kursów foto zaliczyłem,(zawsze kupowałem tylko superzom,canon x50 ,fuji x30 teraz x83)
2 tygodnie temu pożyczyłem od znajomego canon 60d, i się zakochałem w lustrzance :smile:
od paru dni przeglądam neta ,i zastanawiam się nad kupnem jakieś lustrzanki
myślę nad canon 70d,760d lub nikon 5500 i mam zgryza bo nie mogę się zdecydować
(a 2 nie kupie :sad: )
już myślałem czy nie wypożyczyć jakiego nikona 5500 ale nieznalazłem
canon 70d podobny do tego 60d którego miałem pożyczonego na 3 dni.
hmm trudny wybór :???: pozdr.Roman

Andrzej.M. - Wto 23 Sie, 2016

A czytałeś wcześniejsze posty?
Roman1963 napisał/a:
canon 70d,760d lub nikon 5500

70D i 760d oraz d5500 to różne bajki. Nikon D7200 to ta sama klasa co Canon 70d czy Pentax K-5(II/IIs).
D 5500 to w tej samej grupie co 760D. Pomiędzy tymi dwoma grupami jest też Pentax K-50, KS-2 i K-70.
Dosłownie pomiędzy, bo ma uszczelnienia i dodatkowe przyciski i rolki jak dwucyfrowe canony czy nikony serii 7x00, ale najkrótszy czas migawki 1/6000s i 6 kl/s w seryjnych zdjęciach zamiast 1/8000 czy 1/4000 jak modele niższe. Te niższe jak 760 i d5500 nie mają uszczelnień i takiej ergonomii jak serie wyższe. Nie wiem czy mając 60d polubiłeś go za to że jest lustrzanką czy za zdjęcia jakie można nim zrobić. To zwykle zależy najbardziej jednak od użytego obiektywu - na tym raczej bym się skupił na puszkę wydając jak najmniej kasy. Jasne szkłoi większa matryca - to zapewne cechy których ci w sueprzoomach brakowało więc kup sobie obiektyw (stałkę najlepiej -np. 50/1,8) i do niego jakiś korpus z matrycą APS-C. Nawet nie musi być lustrzanką - są przecież bezlusterkowce. Czytaj i wybieraj mądrze. Powodzenia! :cool:

Roman1963 - Wto 23 Sie, 2016

dzięki za podpowiedź ,Andrzej, sugerowałem sie ruchomym ekranem.
pozdr.Roman

Andrzej.M. - Wto 23 Sie, 2016

Roman1963 napisał/a:
sugerowałem sie ruchomym ekranem

Gibane ma chyba 1/3 aparatów nie tylko lustrzanki... :wink:

Wojmistrz - Sro 24 Sie, 2016

Roman1963 napisał/a:
zastanawiam się nad kupnem jakieś lustrzanki
myślę nad canon 70d,760d lub nikon 5500 i mam zgryza bo nie mogę się zdecydować
Wybór systemu to tak naprawdę dość poważny temat, zwłaszcza dla "zakochanych" :) Warto trochę o nich poczytać, bo np dwucyfrowa seria Canona, rozpadła się po 50D na dwie i tak jest pro-filmowa 60D i następnie 70D, a aktualny model to 80D, oraz typowo fotograficzny 7D, który doczekał się unowocześnionej wersji (Mark II). Podobnie stało się z linią amatorską gdzie pojawiły się xxxxD, a xxxD zyskały także obrotowy ekran i wejście mikrofonu. Dlaczego o tym piszę? Bo jeśli wybierał bym aparaty TYLKO do fotografii, wybrał bym Nikona, ale akurat seria D5xxx jest też robiona pod względem filmowania.
Jeśli zakochałeś się w fotografii lustrzankami, to musisz być świadom, że sam korpus ma dość małe znaczenie i najważniejsze są dokupowane obiektywy. Nawet nastoletnie modele potrafią robić super zdjęcia, ale nie będę ci pisał żebyś zrezygnował z obrotowego wyświetlacza i kupił staruszka, za to może lepiej poszukać Nikona D5200 lub Canona 650D/700D i więcej zainwestować w obiektywy?

Roman1963 - Sro 24 Sie, 2016

Trudny wybór ,od wczoraj zauważyłem też Pentax 3,i wybór modeli się powiększa ,
czytałem,ogladałem do 2 w nocy o różnych aparatach :roll:
i mam jeszcze większą zagwozdkę,już nie sugeruje się ruchomym ekranem.
chce kupić lustrzankę żeby być z niej zadowolony parę latek,
czemu tego tyle naprodukowali :lol:
dziś już wiem więcej,ale nie zbliżyło mnie to do wybrania konkretnego modelu.
pozdrawiam Roman :wink:

Wojmistrz - Sro 24 Sie, 2016

Pentax k-3 ma stabilizację i sporo uszczelek, za to mają inne problemy np z doborem systemowych obiektywów na dalszym etapie rozwoju i trzeba posiłkować się firmami trzecimi. Jest jeszcze jeden argument szukając dla siebie lustrzanki. Warto przed zakupem wziąć ją do ręki, czy odpowiada waga, ustawienie przycisków itd.
Andrzej.M. - Sro 24 Sie, 2016

Wojmistrz napisał/a:
za to mają inne problemy np z doborem systemowych obiektywów na dalszym etapie rozwoju i trzeba posiłkować się firmami trzecimi

Podobne problemy mają amatorzy używający wszystkich systemów i posiłkują się firmamiu trzecimi. Bo skoro "killer stałek" jakim kilka lat temu ochrzczono Sigmę 17-50/2,8 kosztuje ok. 1500 zł - to jest najczęściej polecana zastępczyni kita dająca świetny obrazek. Bez względu na system . Drugi "killer" -to sigma 18-35/1,8 ostrzejsza od niejednej stałki już od 1,8... Codziennie się dziwię jak to możliwe żeby za 3 tysiaki zrobić takie cudo.
Wojmistrz napisał/a:
Warto przed zakupem wziąć ją do ręki,

Można nawet po zakupie... :lol: i oddać jak nie pasuje - po to wymyślono zakupy w sieci. Ja tak ostatnio kupuję wszystkie obiektywy i aparaty.
Co do Pentaxa to polecam wersję II czyli K-3II - która co prawda nie ma wbudowanej lampy ale jest ciut lepsza - zarówno matrycowo jak konstrukcyjnie - lepiej współpracuje z sigmą 18-35/1,8.

Wojmistrz - Sro 24 Sie, 2016

Andrzej.M. napisał/a:
Podobne problemy mają amatorzy używający wszystkich systemów i posiłkują się firmamiu trzecimi.
No nie bardzo, czasem trzeba sobie dokupić coś innego, konkretnego. Jak taki jesteś mądry w Pentaxach, to lepiej mi pomóż w temacie obiektywów, który wczoraj założyłem.
Andrzej.M. napisał/a:

Można nawet po zakupie... :lol: i oddać jak nie pasuje - po to wymyślono zakupy w sieci. Ja tak ostatnio kupuję wszystkie obiektywy i aparaty.
No i masz po pierwsze w plecy za wysyłkę i uwięzione pieniądze. Łatwiej jest iść do sklepu, zobaczyć, pomacać, a ewentualnie potem kupić w necie.
Wujek_Pstrykacz - Sro 24 Sie, 2016

Sigma 17-50 to kiler stałek, ha ha, śmieszne.
Andrzej.M. - Sro 24 Sie, 2016

Bardzo... :roll: :lol: :lol:
Jeszcze lepiej to brzmi w ustach "canonika" który zapewne w 2010roku wychwalał swojego Canon EF 50 mm f/1.8 II...

Wojmistrz - Sro 24 Sie, 2016

Kiler słabej stałki chyba, a nie stałek :D
Andrzej.M. - Sro 24 Sie, 2016

To pokaż tanie stałki w tym zakresie 17-50 które są lepsze! kiler - bo można było budżetowe szkła sobie darować.
Wojmistrz napisał/a:
słabej stałki chyba

A STM dużo lepszy? :wink: Też nie. Choć już nieco bliższy sigmie.
A może Canon EF 35 mm f/2.0 lepszy? Bo Canona EF 35 mm f/2 IS USM jeszcze nie było. Do kompletu trzeba by może Canon EF 20 mm f/2.8 USM? :wink: Chyba że ktoś kupi sobie Canon EF 14 mm f/2.8L USM II - będzie miał szerzej (i znacznie drożej). :cool: Jak widać , nawet teraz w twoim ulubionym systemie trudno o lepiej. O taniej nie powiem...

Wojmistrz - Sro 24 Sie, 2016

Andrzej.M., pomijasz 2 sprawy. Po pierwsze 1.8/50mm to konstrukcja pod FF, a łatwiej zrobić obiektyw pod APS-C, po drugie co lepiej, wiedząc, że nie możesz już bardziej wydłużyć czasu, zejść do f/1.8 z f/2.8 czy zmienić ISO z np 6400 na ISO16000? To jest 1,3EV! I wiesz co, o ile kiedyś psioczyłem strasznie na tego 50mm f/1.8 II, tak kiedy mam go na 6D jest całkiem OK :P
komor - Sro 24 Sie, 2016

http://www.dxomark.com/Le...187_895_319_895
Roman1963 - Czw 25 Sie, 2016

Podzwoniłem po najbliższych sklepach foto i nikt nie handluje aparatami Pentax,
będę musiał poszukać coś dalej od siebie.wycieczkę do sklepu zaplanuje może po tym wekendzie.tak jak piszesz Wojmistrz najlepiej sprawdzić aparat organoleptycznie.teraz tylko musze znalezdz sklep.
a może ktoś wie gdzie na Śląsku handlują Pentaxem?
dzieki i pozdrawiam Roman

Andrzej.M. - Czw 25 Sie, 2016

Roman1963 napisał/a:
gdzie na Śląsku handlują Pentaxem?

Fotozakupy.pl : ul. Krakowska 2, Tarnowskie Góry
Cyfrowe.pl - ul. Warszawska 61, Katowice
Fotoplus.pl : Katowice ul. Warszawska 36
Jest jeszcze Eurortv - ale chyba mają tylko w magazynie kilka sztuk i wysyłają do sklepu gdzie ma być odbiór - bo ani w Katowicach ani w Krakowie nie mają w sklepie...
Na ich stronach znajdziesz mapki dojazdu. A pomacasz chyba sprzęt każdej marki. Zresztą - możesz najpierw się upewnić czy mają wszystko co chcesz.

komor napisał/a:
http://www.dxomark.com/Le...187_895_319_895

Dzięki, nie przyszło mi do głowy że wyniki testów na optycznych i na DXO mogą się tak bardzo różnić. Pytanie czy tutaj trafili na tak kiepskie szkła canona czy tam na słabszą sigmę? :lol: Niemniej nie zmienia to faktu że różnice jakościowe obrazu nie są wielkie za to 50-tki nie da się rozciągnąć do kąta widzenia jaki ma 17mm ... nawet canona... :razz: No i nie kupisz 4 szkieł za 1500zł.

Wojmistrz napisał/a:
I wiesz co, o ile kiedyś psioczyłem strasznie na tego 50mm f/1.8 II, tak kiedy mam go na 6D jest całkiem OK

To zrozumiałe - sam mam szkła których na cropie używam w ostateczności ale na ff będą super. Fizyka panie... :wink:

komor - Czw 25 Sie, 2016

Andrzej.M. napisał/a:
Dzięki, nie przyszło mi do głowy że wyniki testów na optycznych i na DXO mogą się tak bardzo różnić. Pytanie czy tutaj trafili na tak kiepskie szkła canona czy tam na słabszą sigmę?

Wyniki DXO są wykonane (albo przeliczone???) dla jednej nowszej puszki: 70D, czyli 20mpix na APS-C. Zaktualizowany w 2015 test Optycznych wykonany jest na 5DIII, czyli 22mpix FF, podobnie jak nowsza wersja STM, czyli można je bezpośrednio porównywać. Sigma 17-50 przetestowana była na 50D, czyli na mniejszym pikselu. Obiektyw jest ostry, sztuka była dobra, więc wynik wyszedł zacny. Co do wyników DXO to nie wiem, co dokładnie oznacza ten ich parametr Sharpness, być może jakąś średnią ze wszystkich ogniskowych lub całego obszaru kadru. W każdym razie Twoja próba zdyskredytowania tanich plasticzaków 50mm Canona przy pomocy tej Sigmy jest nieudana, bo to są dość ostre obiektywy i jak na swoją cenę nie mają się czego wstydzić. Tyle że poprzednia wersja (50/1.8 II) była dość delikatna i tandetnie wykonana. Nowsza STM wg testów jest lepsza, ale nigdy nie miałem w ręku nawet. Model 50/1.8 II miałem, użytkowałem z zadowoleniem (z wyjątkiem niepewnego AF) i sprzedałem w pełni sprawnego.

Andrzej.M. - Czw 25 Sie, 2016

komor napisał/a:
W każdym razie Twoja próba zdyskredytowania tanich plasticzaków 50mm Canona przy pomocy tej Sigmy jest nieudana


To nie ja je dyskredytuje tylko canon... i użytkownicy. To nie ja sigmie nadałem tę nazwę, trzeba by sięgnąć 3-4 lata wstecz do wątków o wyborze szkła - tam to określenie funkcjonowało bez niczyjego oburzenia. Czyżbyś zapomniał? :wink:

komor napisał/a:
bo to są dość ostre obiektywy

Taaa... jakby były z metalu szło by się pociąć... :lol:
STM istotnie jest lepsza, co nie zmienia faktu że w pełni użyteczny na środku i brzegach jest od 2,8

komor - Czw 25 Sie, 2016

Andrzej.M., Canon ma w starszych modelach tyle słabszych stałek, po których można jeździć jak po łysej kobyle, a Ty koniecznie chcesz o tych lepszych rozmawiać. W skali bezwzględnej te obiektywy są okej, a biorąc pod uwagę współczynnik cena/jakość są naprawdę bardzo fajne. To nie są wybitne szkła, ale przyzwoite. Chcesz się obśmiać, to wybierz np. Canona 28/1.8 albo starszą wersję 35/2. Żadnej z nich nie kupiłem, w zamian wybrałem lepszą (i chyba droższą) Sigmę 30/1.4. I nie żałuję. Sigma 17-50 f/2,8 OS jak początkowo kosztowała tylko nieco mniej niż analogiczny Canon, to była średnim killerem. Od kiedy jest dostępna za ok. 1500 zł, to dopiero jest killer.
Andrzej.M. - Czw 25 Sie, 2016

komor napisał/a:
Canon ma w starszych modelach tyle słabszych stałek, po których można jeździć jak po łysej kobyle, a Ty koniecznie chcesz o tych lepszych rozmawiać

Eee tam, nie lubię łątwizny... poza tym kopać leżącego... :neutral:
Cytat:
Od kiedy jest dostępna za ok. 1500 zł, to dopiero jest killer.
No jednak... :smile:
jakieś cztery lata temu była droższa o tysiąc. Ale i tak kupowali. I tamrona - tysiąc róznicy swoje robił a i ten nie był najgorszy.

komor - Czw 25 Sie, 2016

Andrzej.M. napisał/a:
poza tym kopać leżącego...

Ta, leżącego. Od czasu, kiedy zastanawiałem się nad tymi obiektywami, minęło parę latek, a Canon wypuścił w tym czasie trochę nowszych szkieł, które – choć czasem drogie – to jednak podnoszą poprzeczkę wszystkim. Pentax w tym czasie walczył o przetrwanie, a nie o wypuszczanie aktualizacji swoich Limitedów i gwiazdek, których produkcję przeniósł z Japonii gdzieś do jakiejś dżungli.

Więc z tym fanbojskim podejściem i „kopaniem leżącego” to byłbym ostrożniejszy. ;) Krytykowanie szklarni Canona jest dość trudne, bo jest kompletna i wysokiej jakości. W niższym segmencie amatorskim były kiedyś spore braki, ale te dało się z nawiązką zawsze uzupełnić ofertą Sigmy, Tamrona, Tokiny i potem innych. Teraz zarówno Canon ten segment amatorski podciągnął do góry, jak i Sigma i Tamron wyskoczyli z wyższej jakości produktami dobrze konkurującymi/uzupełniającymi ofertę Canona. Nie wszystkie z nich są dostępne z mocowaniami innymi niż Canon/Nikon…

Andrzej.M. - Czw 25 Sie, 2016

komor napisał/a:
Nie wszystkie z nich są dostępne z mocowaniami innymi niż Canon/Nikon…
Na razie... nowe elementy aparatów od modelu KS pozwolą na łatwiejsze i tańsze produkowanie szkieł pod system.

[ Dodano: Czw 25 Sie, 2016 17:40 ]
komor napisał/a:
Canon wypuścił w tym czasie trochę nowszych szkieł, które – choć czasem drogie – to jednak podnoszą poprzeczkę wszystkim.

Nie tak bardzo jak Tamron i Sigma... :lol:
Po prostu musieli zauważyć konkurencję.
komor napisał/a:
Pentax w tym czasie walczył o przetrwanie

Tyle że to było przed zakupem przez Hoya Corp. Bo produkcja w Wietnamie jest już jakiś czas.
komor napisał/a:
Ta, leżącego.

taaa leżącego - mówię o tych szkłach starych a nie całej szklarni... i żeby nikt nie powiedział że wziąłem na cel coś czego się już od dawna nie produkuje. Nie robię aż takich uogólnień jak niektórzy pisząc o innych systemach.

ryszardo - Czw 25 Sie, 2016

Andrzej.M. napisał/a:
Na razie... nowe elementy aparatów od modelu KS pozwolą na łatwiejsze i tańsze produkowanie szkieł pod system.


A to dlaczego?

Andrzej.M. - Czw 25 Sie, 2016

komor napisał/a:
Więc z tym fanbojskim podejściem i „kopaniem leżącego” to byłbym ostrożniejszy

To bądź.

[ Dodano: Czw 25 Sie, 2016 17:47 ]
ryszardo napisał/a:
A to dlaczego?

Bo nie trzeba będzie dodawać elementu mechanicznego jakiego w Canonach i Nikonach nie ma , a był tylko w Pentaxie.

ryszardo - Czw 25 Sie, 2016

Andrzej.M. napisał/a:
Bo nie trzeba będzie dodawać elementu mechanicznego jakiego w Canonach i Nikonach nie ma , a był tylko w Pentaxie.


No spoko. Niestety największy problem, czyli mniejsza popularność systemu, a przez to mniejsza opłacalność obiektywów pod ten system zostaje.

Tutaj więcej dobrego może zdziałać K1, ale to jeszcze daleka droga. Pewnie kilka lat trzeba będzie poczekać, ale na dogonienie pod względem popularności Nikona nie ma co liczyć (o Canonie nie wspominając).

Roman1963 - Czw 25 Sie, 2016

dodzwoniłem się do sklepu w Katowicach mają na stanie Pentax 3 ,oraz k-70,no i Nikonów i Canonów multum,więc teraz tylko zrobić sobie wycieczkę muszę do sklepu.pozdrawiam Roman
Andrzej.M. - Czw 25 Sie, 2016

ryszardo napisał/a:
mniejsza popularność systemu, a przez to mniejsza opłacalność obiektywów pod ten system zostaje

Kolejna bzdura, jakoś do tej pory nie przeszkadzała mimo innej obsługi przysłony? Zastanów się i pomyśl logicznie - ilu użytkowników systemu Pentax jest na świecie? Nawet jeśli co 20-ty użytkownik lustrzanek to Pentaxian , a spora ich część to rozwijający się (kupujący dodatkowe szkła) - to ma się nie opłacać wymiana bagnetu i paru drobiazgów? Żeby to później wysłać tym samym transportem co do pozostałych systemów i sklepów? Jak rany - Ty to musisz się znać na biznesie... :zalamany:

ryszardo napisał/a:
na dogonienie pod względem popularności Nikona nie ma co liczyć

:lol: :lol: :lol: A po co? To system niszowy i dobrze mu tam gdzie jest - w segmencie pro (MF od wielu lat) i podróżniczym. Jak myślisz - po co w nim tyle "naleśników".

Roman1963 napisał/a:
tylko zrobić sobie wycieczkę muszę do sklepu

Powodzenia. Zdaj relację. :cool:

komor - Czw 25 Sie, 2016

Andrzej.M. napisał/a:
Nawet jeśli co 20-ty użytkownik lustrzanek to Pentaxian , a spora ich część to rozwijający się (kupujący dodatkowe szkła) - to ma się nie opłacać wymiana bagnetu i paru drobiazgów? Żeby to później wysłać tym samym transportem co do pozostałych systemów i sklepów? Jak rany - Ty to musisz się znać na biznesie...

Polecam poczytać sobie wywiad z prezesem Sigmy, nie pamiętam niestety który, nie był to ten na Optycznych, raczej jakiś anglojęzyczny. Chwila szczerości takiego prezesa bardzo dobrze robi na takie nasze polskie „przecież wystarczy tylko…” lub inne „wymiana bagnetu i paru drobiazgów”. :) Niestety realia są inne.

Edit: znalazłem: http://www.imaging-resour...ax-mount-lenses

A tu interesujący Cię fragment:
imaging-resource.com napisał/a:

The problem for Pentaxians is that there just aren't enough of them, so demand for Pentax-mount lenses is small to the point that it's economically difficult to produce them, or at least to do so in a way that would keep Pentax users happy.

The issue is that the smaller a production run, the more costly each individual unit is, due to inefficiencies associated with switching the production line from one lens to another. As the run length becomes smaller, that fixed switchover cost become a bigger and bigger part of the cost of each unit. From a practical standpoint, there's a lower limit on run length, below which it's just not profitable for them to produce a product.

For popular lens models, the minimum production run isn't too big a problem for Pentax users, as there's enough demand that Sigma can produce a batch of lenses often enough to more or less keep them in stock in the retail channel. As you get into slightly more obscure, specialized, or perhaps more expensive glass with less demand, though, the minimum affordable production run for a given model might amount to 6 months, a year, or even a couple of years' worth of demand on the Pentax mount.

As Yamaki san explained to me, it wouldn't be viable for him to produce and market a lens that might be unavailable in the market for 6 months or a year at a time - Potential customers would become very unhappy with Sigma over the poor availability. (And, adding my own interpretation here, how could they efficiently let people know "hey, remember that cool lens we said we were making for the Pentax mount that hasn't been available for the last year? It's available now, so get out your wallets!")

At first thought, you might say "well, what's the problem, they can just build a batch of them, and warehouse them until that batch runs out, then do another run." The problem is, doing so would again increase costs, because holding large quantities of lenses in inventory would tie up Sigma's capital, meaning it wasn't available for other things that would give a much higher return. Even if Sigma were able to borrow additional money to use to hold that inventory, they'd be paying interest on it, which would again increase costs.

So, that's the full story: In my latest email with him, Yamaki san expressed what I believe was very genuine regret that he isn't able to bring more of their lenses to the Pentax mount, but can only do so for the most popular models, that will generate enough demand to be produced sustainably.

Andrzej.M. - Pią 26 Sie, 2016

:lol: :lol: :lol:
Oczywiście że pamiętam , sprzed dwóch lat! Jeszcze sigmy 18-35/1,8 na bagnet K nie było. I co ? Mam ją fabrycznie pod pentaxa... nawet USB Dock zrobili... :lol:
Prezes może jeszcze nie wiedział że będzie FF? Albo pogrywał z konkurencją ? Badał rynek? No i oczywiście o zmianach w korpusach i obiektywach też mógł nie wiedzieć... :smile:

komor - Pią 26 Sie, 2016

Przecież przedstawione w tym wywiadzie problemy magicznie nie zniknęły. Fakt, że 18-35 zrobili na Pentaksa oznacza, że najwyraźniej popyt jest wystarczający, żeby go robić. To w końcu unikalny obiektyw i to bardzo dobry. Dla wielu innych obiektywów jest inaczej. Ja chciałem skontrować Twoje lekkomyślne:

Andrzej.M. napisał/a:
to ma się nie opłacać wymiana bagnetu i paru drobiazgów? Żeby to później wysłać tym samym transportem co do pozostałych systemów i sklepów? Jak rany - Ty to musisz się znać na biznesie...


Widać, że to Ty na biznesie znasz się słabo.

Andrzej.M. - Nie 28 Sie, 2016

komor napisał/a:
To w końcu unikalny obiektyw i to bardzo dobry
komor napisał/a:
na biznesie znasz się słabo.

No taaa... Ja pisałem 2 lata temu że będzie Pentax FF - też się słabo znałem... :lol:

Wojmistrz - Nie 28 Sie, 2016

Roman1963, Pentaxy to bardzo dobre aparaty, ale jak nie chcesz się ukarać na najbliższych kilka lat, to po prostu odpuść sobie tego producenta. Na świecie jest tak, że wygrywa nie zawsze to co jest najlepsze i każda technologia i producent ma swoje wady, zalety i konkurencję. Różnice między aparatami nie są tak drastyczne jak to na forum wyolbrzymia Andrzej, za to w obiektywach potrafią mieć znaczenie.
Dam ci ciekawe przemyślenie. Często spaceruję i spotykam na trasie ludzi. Jestem bezpośrednim gadułą, nie mam problemów z nawiązywaniem znajomości więc w ten sposób poznaję setki ludzi. Średnio na jeden spacer przypada co najmniej jedna osoba, która czymś fotografuje i wiesz ile znam osób fotografujących Pentaxiem? Aż dwie. Obie posiadają bardzo dobry model, bo K-5, obie utyskują, że nie chcą dokupować kolejnych obiektywów do Pentaxa i że chcą zmienić system. Na rynku jest tak dużo używanych obiektywów do Canona i Nikona, również bardzo wysokiej klasy, że dość łatwo dorobić się niedużym kosztem konkretnego szkła na długie lata, a dopiero posiadając jakąś porządną eLkę czy nawet coś z obecnych Sigm A widzi się, że nawet słaba puszka dostaje skrzydeł. Popatrz na dział "nasze zdjęcia" i poczytaj exify. Na przykład antyczny 40D z 300mm f/4 IS USM L potrafi robić takie zdjęcia ptaszków, że kopara opada.

Andrzej.M. - Pon 29 Sie, 2016

Wojmistrz napisał/a:
jak nie chcesz się ukarać na najbliższych kilka lat, to po prostu odpuść sobie tego producenta

Tak tak wybierz canona - i dopłać drugie tyle za puszkę wydmuszkę... :lol:
Wojmistrz napisał/a:
Na przykład antyczny 40D z 300mm f/4 IS USM L potrafi robić takie zdjęcia ptaszków, że kopara opada

taa - oczywiście robi sam... ech fanboy... A wiesz jakie mogły by być zrobione Pentaxem? Nie ważne - na pentax.org znajdziesz też zdjęcia przyrody i makro zrobione nawet stareńkim Pentaxem K10D w którym wg. canonboyów nie było AF... No mieli rację - nie był najlepszy. Ale matrycę mimo że CCD - całkiem fajną. A wiele zdjęć jest tam robionych nie canonowskimi L-kami a starymi "pleśniakami" - pentaxami analogowymi , takumarami itp... np. w tym wątku... http://pentax.org.pl/view...r=asc&start=300

Wojmistrz napisał/a:
Różnice między aparatami nie są tak drastyczne jak to na forum wyolbrzymia Andrzej, za to w obiektywach potrafią mieć znaczenie.

No pewnie - zwłaszcza jak postawisz aparat na statywie w deszczu - w ogóle nie ma różnicy... Albo na plenerze podczas opadów śniegu czy mokrego śniegu - ja wychodze bez obaw a ty? Koledzy z 60d zawijali w jakieś folie... :lol: Choć niby też uszczelnione. :roll:
Oczywiście można dać za jakiegoś canona 750D cały budżet , ale równie dobrze można kupić Pentax K-50 za 1900zł i dokupić 50/1,8 za 500-600zł i mieć pierwszy jasny obiektyw oraz dobrą puszkę.
Wojmistrzowi się trochę pogorszyło po kupnie... Pentaxa K-1 gdy zobaczył że nie kupi do niego używek swoich ulubionych szkieł ... bo są to dopiero wypuszczone na rynek nówki i używek jeszcze nie ma... No współczuję... ale taki zawodowiec mógłby lepiej przewidywać wydatki i konsekwencje... No jeszcze upłynie trochę wody zanim ktoś do Twojego komisu przyniesie używki od K-1... :wink:

Wojmistrz - Pon 29 Sie, 2016

Andrzej.M. napisał/a:

taa - oczywiście robi sam... ech fanboy... A wiesz jakie mogły by być zrobione Pentaxem? Nie ważne - na pentax.org znajdziesz też zdjęcia przyrody i makro zrobione nawet stareńkim Pentaxem K10D w którym wg. canonboyów nie było AF... No mieli rację - nie był najlepszy. Ale matrycę mimo że CCD - całkiem fajną. A wiele zdjęć jest tam robionych nie canonowskimi L-kami a starymi "pleśniakami" - pentaxami analogowymi , takumarami itp... np. w tym wątku... http://pentax.org.pl/view...r=asc&start=300
Nic prostszego, zacznij wklejać zdjęcia i pokazywać wreszcie zdjęciami wyższość systemu Pentaxa nad resztą świata. Jak na razie nie widać, a kolegów fotografujących Canonami tak.

Andrzej.M. napisał/a:
No pewnie - zwłaszcza jak postawisz aparat na statywie w deszczu - w ogóle nie ma różnicy... Albo na plenerze podczas opadów śniegu czy mokrego śniegu - ja wychodze bez obaw a ty? Koledzy z 60d zawijali w jakieś folie... :lol: Choć niby też uszczelnione. :roll:
Oczywiście można dać za jakiegoś canona 750D cały budżet , ale równie dobrze można kupić Pentax K-50 za 1900zł i dokupić 50/1,8 za 500-600zł i mieć pierwszy jasny obiektyw oraz dobrą puszkę.

Mnie to nie przekonuje. Już ci napisałem w innym poście, jako to z tymi reklamowanymi uszczelnieniami jest w Pentaxie, nawet grzecznie podałem numery stron. Wiesz ile znam ludzi fotografujących w deszczu? Zero. Nawet kiedy fotografuję mecz i jest słaba pogoda to idę pod wiatę czy biorę parasol. Z doświadczenia wiem, że zazwyczaj w deszczu nie ma za bardzo czego fotografować. Ludzie mają pierwotną skłonność do uciekania przed deszczem, zła aura nie nastraja tek że do fotografii, a kiedy jestem w pobliskich gór(k)ach i zaczyna siąpić, to nakładam woreczki foliowe i dbam raczej o to, by się nie ześlizgnąć i nie zabić. Tak samo nie stanowi dla mnie problemu nałożenie woreczka w śniegu. W deszczu wszystko wygląda pesymistycznie, ale gratuluję że kochasz włóczyć się po deszczu i robić wtedy zdjęcia.
Woreczek foliowy 300szt za funta + gumka "recepturka" i mam wodoszczelniejszy aparat niż Pentax :D
Andrzej.M napisał/a:
Wojmistrzowi się trochę pogorszyło po kupnie... Pentaxa K-1 gdy zobaczył że nie kupi do niego używek swoich ulubionych szkieł ... bo są to dopiero wypuszczone na rynek nówki i używek jeszcze nie ma... No współczuję... ale taki zawodowiec mógłby lepiej przewidywać wydatki i konsekwencje... No jeszcze upłynie trochę wody zanim ktoś do Twojego komisu przyniesie używki od K-1... :wink:
Nie zmienia to faktu, że do Canona i Nikona takie super jakościowe szkła z drugiej ręki już może kupić sobie byle ambitniejszy amator. Nie każdego tak jak ciebie Andrzeju stać na kupowanie wyłącznie rzeczy nowych, zwłaszcza tych z górnej półki. Nowe po rozpakowaniu przestaje być nowym i warto o tym pamiętać. Ja nawet auta nigdy nie kupiłem nowego tylko wybieram mało zjeżdżone 3-4 latki, bo w UK potrafią kosztować nawet 15% ceny nowego.
I jeszcze tak dla pokazania przepaści, to na prawdę nie jest dla ludzi to samo.

komor - Pon 29 Sie, 2016

Kurde Wojmistrz, chyba sobie zamówię u Ciebie takie 70-200 nie bite, nie palone, Angol płakał jak sprzedawał. :) Będę miał spokój podczas moich nielicznych fuch reporterskich. Bo obecnie nie mam nic dłuższego niż 135mm, a rozmiar matrycy mi się zwiększył, więc kąty widzenia poszerzyły. :)
Wojmistrz - Pon 29 Sie, 2016

komor, looz :D
komor - Pon 29 Sie, 2016

Żeby jeszcze tylko Andrzej nie czuł się pobity na miazgę powyższymi screenshotami, trzeba dodać, że ten używany Canon jest bez stabilizacji, a ten nowy Pentax co prawda też, ale podepniesz go pod stabilizowaną matrycę. :)
Wojmistrz - Pon 29 Sie, 2016

Tak, jest bez stabilizacji, ale jakoś z przyzwyczajenia kupuję ten model. Raz miałem IS to mi go ukradli na święta, razem z 1Ds :( , a ten kupuję co jakiś czas, używam i sprzedaję z drobnym zyskiem. Poza tym IS był dla mnie słabszy optycznie, a ten model jest na takim samym poziomie jak IS II. IS kosztuje £710, a IS II £875.
Andrzej.M. - Pon 29 Sie, 2016

Wojmistrz napisał/a:
Ja nawet auta nigdy nie kupiłem nowego tylko wybieram mało zjeżdżone 3-4 latki
Ja jeszcze nie kupiłem używki... Pocieszę cię - moje obecne ma tyle ile nowe stulecie a nawet ciut więcej i jeszcze pojeździ. :cool:
Wojmistrz napisał/a:
pokazywać wreszcie zdjęciami wyższość systemu Pentaxa nad resztą świata

:lol: Sztuka to nie zawody... :lol:
Poza tym ja już 90% swoich zdjęć już zrobiłem , zostawiam to innym... :cool:
Wojmistrz napisał/a:
Nie każdego tak jak ciebie Andrzeju stać na kupowanie wyłącznie rzeczy nowych, zwłaszcza tych z górnej półki.

A ja zacząłem fotografię cyfrową całkiem niedawno - kilka lat temu - właśnie od używek i starych analogowych stałek. I prostego taniego pentaxa K-x i używki K10D. Później K-5 a teraz K-3II. 16-45/4 - używka, FA28-70/4 i 35/2,4 - też, A 70-210/4 - podobnie, Sigma 12-24 również, Samyang 85/1,4 i Pentax 70/2,4 tak samo. A nawet 100/2,8 WR ... Nowe - tak mam też nowe... Ale musiałbym naprawdę mocno chałturzyć żeby kupować od razu cały komplet FF... :cool: To co mam mi wystarczy do K-1.

Roman1963 - Nie 04 Wrz, 2016

Witam,heh przejechałem się do Katowic do fotoplus,cyfrowe.żeby obejrzeć różne lustrzanki.(jak to jest,jedni walczą o wolne niedziele od handlu a niektórzy już soboty mają wolne)
i pocałowałem klamkę bo niestety w soboty zamknięte,(mogłem sam też sprawdzić na necie,ale byłem przekonany że otwarte.)będę musiał się wybrać jeszcze raz ale tylko od poniedziałku do piątku.
zakup lustrzanki się wydłuży w czasie.pozdrawiam Roman. :cry:

Andrzej.M. - Nie 04 Wrz, 2016

Roman1963 napisał/a:
niektórzy już soboty mają wolne

Widać im się dobrze powodzi i bez wekendów ... Poza tym trzeba wtedy albo ekstra płacić ludziom albo zatrudniać dodatkowych.

Roman1963 - Pon 05 Wrz, 2016

No i udało mi się dziś dojechać do sklepu ,po różnych przemyśleniach
(widziałem na żywo pentax k-70,k-3 II)
mój wybór zawęził się do nikon d7200 ,oraz canon 80d.
pozdrawiam Roman :wink:

Wojmistrz - Pon 05 Wrz, 2016

Ojojoj no to Andrzej będzie smutny. A o 7D Mark II nie myślałeś? Jeśli tylko pod foto, wybrałbym D7200, a nie 80D.
Andrzej.M. - Pon 05 Wrz, 2016

Roman1963 napisał/a:
mój wybór zawęził się do nikon d7200 ,oraz canon 80d.


Jestem niepocieszony... :lol:
Powodzenia!

Roman1963 - Wto 06 Wrz, 2016

Jest zamówiony Canon eos 80d +obiektyw EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM
teraz czekanie 48 godz. :cry: :wink:
może kto doradzić jaki dodatkowy obiektyw stały dokupić (do 1500 zł)
do portretów rodzinnych.
dzięki i pozdrawiam Roman

Andrzej.M. - Wto 06 Wrz, 2016

Do portretów - jak się zmieści w 1500zł - to 85/1,8 a jak nie to 50/1,8 STM. Albo coś innego jasnego (do F2,8) w przedziale 50-100mm.
Wojmistrz - Wto 06 Wrz, 2016

Roman1963, wstrzymaj się jeszcze z dodatkowym szkłem, pobaw się najpierw tym a potem odczujesz czego ci brak.
FotoVideo - Wto 06 Wrz, 2016

Canon EF 50mm f/1.8 STM - 499 zł
http://www.euro.com.pl/ob...f-1-8-stm.bhtml

Canon EF 50 mm f/1,4 USM - 1379 zł
http://www.oleole.pl/obie...&p=1379.00&cr=0

Tamron SP AF 90 f/2,8 Di MacroLens 1:1 - 1599 zł ,,makro portret”
http://www.euro.com.pl/ob...1-1-canon.bhtml

komor - Wto 06 Wrz, 2016

Moim zdaniem lepiej zacząć od 50/1.8 STM i nauczyć się korzystać. Przy okazji wydatek mniejszy.
Andrzej.M. - Sro 07 Wrz, 2016

Roman1963 napisał/a:
do portretów rodzinnych.

Najpierw porób "kitem" a za parę miesięcy zdecydujesz czy i czego potrzebujesz.

Roman1963 - Sro 07 Wrz, 2016

Dzięki za podpowiedzi,też tak zrobie, zaczne "urabiać " rodzinkę,idą Świeta,moje urodziny,zamiast tego całego barachła(koszule,skarpety,perfumy itp.)niech się zrzucą na jakis fajny obiektyw :mrgreen:
Andrzej.M. - Czw 08 Wrz, 2016

Powodzenia! :smile:
Roman1963 - Pią 09 Wrz, 2016

Jest !!! moja pierwsza lustrzanka ,haha stary chłop a cieszy się jak dziecko.
dziękuję wszystkim za pomoc w wyborze (canon 80d + kit 18-135)

[ Dodano: Pią 09 Wrz, 2016 09:28 ]
Dostałem z aparatem program dpp 4 ,czy ktoś na nim pracuje ,i może go zachwalić lub nie,
mam na kompie picassa 3 ,pozdrawiam Roman

Andrzej.M. - Pią 09 Wrz, 2016

Picassa? Raczej zaopatrz się choćby w RAW Therapee (darmowy) . Albo zapisz na subskrypcję do Shareware On Sale - i zaczekaj na darmowy DxO Optics Pro 8 lub 9 , dwa razy w roku te starsze wersje można ściągnąć za darmo ( najnowsza jest 11). Zwykle wiosną i jesienią. Bardzo dobry program. LR czy PS ci nie proponuje bo to kosztowna sprawa i nie ma szans na darmową licencję nawet starszych wersji. Można się zapisać na CC i płacić co miesiąc ...
muzyk - Sob 10 Wrz, 2016

Roman1963 napisał/a:
Dostałem z aparatem program dpp 4 ,czy ktoś na nim pracuje ,i może go zachwalić lub nie,
mam na kompie picassa 3 ,pozdrawiam Roman

Gratuluję zakupu!

Polecam z czasem przerobić temat plików RAW i do tego dokupić Lightroom 6 (za friko zainstalować pakiet NIK Collection)
Dopiero się zacznie zabawa... :wink:

T.B. - Sob 10 Wrz, 2016

Andrzej.M. napisał/a:
Picassa? Raczej zaopatrz się choćby w RAW Therapee (darmowy) . Albo ...

Garaż? Raczej zaopatrz się w młotek. Albo wiertarkę ... :roll:

ryszardo - Sob 10 Wrz, 2016

Skoro pojawił się temat RAW Therapee, to ma pytanie:
Poprawił się ten program jakoś znacząco w ostatnim czasie? Jak próbowałem pracować na tym niespełna dwa lata temu, to był tragicznie niestabilny, wolny i toporny, więc wróciłem do DPP. Zmieniło się coś pod tym względem i warto sprawdzić nową wersję?

Roman1963 - Pon 12 Wrz, 2016

od paru dni rozkminiam dpp4 ,coraz więcej się uczę o nim , no nieporównywalny z picassa3 :grin:
z angielskim cieniutko u mnie , jak chodziłem do szkoły to uczyli tylko ruskiego ...
ale wrzucam słowo do tłumacza i tak powolutku się uczę co do czego.
ps.zacząłem pstrykać w RAW + jpg, ale mi zaczęło zzerać pamięci w kompie .... i chyba będę musiał dokupić jakiś zewnętrzny dysk,do zdjęć.pozdrawiam Roman

Andrzej.M. - Pon 12 Wrz, 2016

ryszardo napisał/a:
Jak próbowałem pracować na tym niespełna dwa lata temu, to był tragicznie niestabilny, wolny i toporny,

Używałem mniej więcej w tym samym czasie i śmigał jak trzeba i z perspektywy czasu widzę że nie był gorszy od LR5.7.1 . Ten dopiero potrafi przymulić, ale ma kilka przydatnych funkcji więc go nie wyrzucam. Poza tym kosztował. Możliwe że miałeś za słaby komputer. Ja używałem na i5 i 6GB RAM.

Roman1963 napisał/a:
zacząłem pstrykać w RAW + jpg, ale mi zaczęło zzerać pamięci w kompie .... i chyba będę musiał dokupić jakiś zewnętrzny dysk,do zdjęć.pozdrawiam

Najlepiej ... JPG wyłącz nie będzie aż tak zżerać...

hijax_pl - Pon 12 Wrz, 2016

Andrzej.M. napisał/a:
Najlepiej ... JPG wyłącz nie będzie aż tak zżerać...
Tia.. Zmienisz zdanie gdy będziesz mieć aparat, ,gdzie RAW ma 80MB a JPG 12? :D Nie mówiąc już o tym, że wersja RAWa edytowana może mieć 120MB a nawet więcej :roll:
Andrzej.M. - Wto 13 Wrz, 2016

hijax_pl napisał/a:
Zmienisz zdanie gdy będziesz mieć aparat, ,gdzie RAW ma 80MB a JPG 12?

Przypadkiem mam... Raw 130MB - mówi ci to coś? Zrób z tego TIFF... :lol: :lol:

hijax_pl - Wto 13 Wrz, 2016

Tiaaa :zalamany: :zalamany:
Andrzej.M. - Wto 13 Wrz, 2016

Cytat:
:zalamany:

A cóż ci to biedaku? Coś zaszkodziło? :lol:

Porro - Sob 01 Paź, 2016

Decyduje się jednak na nową puszkę i obiektywy. Tym nie mniej ma być możliwie tanio.
To będzie dobre? Budżet na limicie dla mnie. Pokrywa zakres potrzebnych mi ogniskowych:

http://www.komputronik.pl..._campaign=Promo


Myślicie, że K 70 stanieje do podobnego poziomu, i jeśli tak to za ile? A jeśli nie Pentax to co w podobnej cenie?

komor - Sob 01 Paź, 2016

Porro napisał/a:
Myślicie, że K 70 stanieje do podobnego poziomu, i jeśli tak to za ile?

Do wróżki z takimi pytaniami… :)

Wojmistrz - Sob 01 Paź, 2016

K-70 dopiero wchodzi na rynek. Kiedyś stanieje.
trafiony - Wto 11 Paź, 2016

Cześć.

Waham się przy wyborze, wybór zawęziłem już do Canona 700D oraz Nikona D3300. Oba mieszą się w moim budżecie w zestawie z obiektywem oraz niezbędnymi dodatkami (na więcej przyjdzie czas).

Przeznaczenie aparatu: fotorelacje z koncertów, zdjęcia na użytek social media + krótkie video (typu parę słów artysty, zapowiedź wydarzenia, ujęcia po 30-60 sekund max).

Nikon jest zdecydowanie lepszy "na papierze", chociaż gdy kilka razy w życiu obsługiwałem lustrzankę to był to zawsze Canon o którym też się mówi że ma lepsze video. Ale czy na pewno akurat w tym przypadku? Rozdzielczość, liczba klatek oraz wejście mikrofonowe też przemawiają za Nikonem.
Jak żyć, co wybrać? :)

Sunders - Wto 11 Paź, 2016

Canona 700D z obiektywem STM :smile:
Wojmistrz - Wto 11 Paź, 2016

700D z STM powinno być idealne.
unana - Wto 25 Paź, 2016
Temat postu: Pierwsza lustrzanka dla "pol"amatora
Dzien dobry i z gory dziekuje za kazda odpowiedz :)

Potrzebuje rady: jaka lustrzanka bedzie najlepsza dla osoby, ktora mysli za kilka lat (po doszlifowaniu warsztatu) wejsc w profesjonalna fotografie dziecieca?

Chcialabym na start body + podstawowy zestaw obiektywow za oko 2,5tys, najchetniej Canon.
Spokojnie aparat moze byc bez mozliwosci krecenia filmow, nawet lepiej jesli tej fukncji nie bedzie. Najwazniejsze aby aparat dawal rade "nadazyc" za dziecmi, a obiektyw byl jasny.

Do tej pory robilam zdjecia wylacznie kompaktem, dwa miesiace temu pierwszy raz w zyciu zrobilam zdiecia lustrzanka (Canon EOS rebel Xs - pozyczone od rodziny) i od razu zalapalam tryby manualne.

Dopiero wgryzam sie, wczytuje, ucze ale mam juz w glowie taki wir, ze nie wiem co bedzie najlepsze. Canon 70D? Bo 5D to raczej za wysoka liga na start ;) [/list]

Wojmistrz - Wto 25 Paź, 2016

unana, najlepiej wybrać system dla siebie i wcale nie musi to być lustrzanka. Dziś w ofercie rynek ma sporo fajnych aparatów np bezlusterkowców i warto pomyśleć o czymś jak Olympus czy Panasonic.
Najważniejsze to to, że kiedy wybierzesz system to będziesz inwestować w obiektywy i akcesoria do niego, a warto pamiętać, że aparaty zmieniają się co roku i są coraz lepsze, a obiektywy zazwyczaj kupuje się na prawie całe życie.
Wybór 70D nie jest złym wyborem, ale na początek do nauki wystarczył by znacznie gorszy model, za to jak najwięcej kasy przeznacz na obiektywy. Dobrym rozwiązaniem było by uczenie się na pełnej klatce Canona, gdzie pierwszego 5D kupisz nawet poniżej 1500zł, a w tym systemie w twojej torbie powinny znaleźć się do dzieciaczków takie szkła jak 50/1.2 czy 135/2. One kosztują na prawdę dużo dla amatora, ale miło jest potem patrzeć na fotki.

Sunders - Wto 25 Paź, 2016

unana, czy sprzęt może być używany?
unana - Wto 25 Paź, 2016

Moze byc uzywany, tylko musialabym miec od sprawdzonej/pewnej osoby i z jak najmniejszym "przebiegiem".
Sunders - Wto 25 Paź, 2016

unana napisał/a:
Chcialabym na start body + podstawowy zestaw obiektywow za oko 2,5tys, najchetniej Canon.

unana napisał/a:
Canon 70D?

unana napisał/a:
uzywany, tylko musialabym miec od sprawdzonej/pewnej osoby i z jak najmniejszym "przebiegiem"


Jeśli kupisz 70D w dobrym stanie i z małym przebiegiem, to na obiektywy braknie Ci kasy. Jeśli nie możesz zwiększyć budżetu, to rozważ nowy 700D lub używany 60D.

unana - Wto 25 Paź, 2016

Dziekuje, juz cos wiecej wiem :)

edit: a powiedzcie mi jakie obiektywy by byly najlepsze na sam start? Jakie beda "bezpieczne" przy pozniejszej zmianie body (w sensie zeby byly kompatybilne)?

komor - Wto 25 Paź, 2016

Obiektywy to zależy od budżetu, niestety 2500 zł to niezbyt wiele do konkretnej fotografii. Jak uda Ci się kupić wybrany korpus z jakimś podstawowym kitowym zoomem, to na początek warto kupić jeszcze najtańszą stałkę Canona do portretów, czyli EF 50mm f/1.8 STM. Do dzieciaczków i nauki akurat.
unana - Wto 25 Paź, 2016

komor napisał/a:
Obiektywy to zależy od budżetu, niestety 2500 zł to niezbyt wiele do konkretnej fotografii. Jak uda Ci się kupić wybrany korpus z jakimś podstawowym kitowym zoomem, to na początek warto kupić jeszcze najtańszą stałkę Canona do portretów, czyli EF 50mm f/1.8 STM. Do dzieciaczków i nauki akurat.


Dzieki wielkie! Wlasnie na takie komenatrze liczylam :)

Wojmistrz - Sro 26 Paź, 2016

unana, wszystko fajnie, ale jeśli chcesz gonić jakością i klimatem takie osoby jak np Elena Shumilova, to wiedz, że ona fotografuje Canonem 5D MkII i posiada tylko dwa wymienione przeze mnie obiektywy: 50/1.2 i 135/2. Warto zbierać na te szkła, a na początek do nauki wystarczy cokolwiek. Nawet zestawowym zoomem 18-55mm można robić dobre zdjęcia, a po kilku miesiącach sama doskonale będziesz wiedzieć czego ci brakuje. 50/1.8 też pozwoli ci się nieźle oswoić ze stałką.
unana - Sro 26 Paź, 2016

Wojmistrz napisał/a:
unana, wszystko fajnie, ale jeśli chcesz gonić jakością i klimatem takie osoby jak np Elena Shumilova, to wiedz, że ona fotografuje Canonem 5D MkII i posiada tylko dwa wymienione przeze mnie obiektywy: 50/1.2 i 135/2. Warto zbierać na te szkła, a na początek do nauki wystarczy cokolwiek. Nawet zestawowym zoomem 18-55mm można robić dobre zdjęcia, a po kilku miesiącach sama doskonale będziesz wiedzieć czego ci brakuje. 50/1.8 też pozwoli ci się nieźle oswoić ze stałką.


Proponowano mi właśnie 5D MkII ale poczytałam o tym aparacie i stwierdziłam, że to od razu skok na głęboką wodę, a ja póki co muszę się NAUCZYĆ robić porządnie zdjęcia (i je obrabiać) i dopiero gdy osiągnę profesjonalny poziom to możliwe, że przejdę właśnie na piątkę. Na razie nauka, nauka i jeszcze raz nauka.

Przeczytałam co znalazłam w internecie, podumałam, porównałam aparaty i chyba wybrałam - nowy 700D + kitowy obiektyw 18-55 mm i dokupię stałkę 50/1.8. To będzie mój punkt startowy :)

Bardzo Wam dziękuję za pomoc, wreszcie widzę światełko w tunelu :)

WojciechW - Sro 26 Paź, 2016

Porro napisał/a:

Myślicie, że K 70 stanieje do podobnego poziomu, i jeśli tak to za ile? A jeśli nie Pentax to co w podobnej cenie?


Sam, choć bez dużych emocji, przyglądam się cenom k-70, ale myślę, że jak w przyszłym roku stanieje do 2500 zł za body lub body z najtańszym kitem, to będzie całkiem dobrze.

Serdecznie pozdrawiam,

WojciechW

Sunders - Sro 26 Paź, 2016

unana napisał/a:
porównałam aparaty i chyba wybrałam - nowy 700D + kitowy obiektyw 18-55 mm i dokupię stałkę 50/1.8. To będzie mój punkt startowy


Dobry punkt startowy pod warunkiem, że oba obiektywy będą wyposażone w STM. :smile:

unana - Sro 26 Paź, 2016

Sunders napisał/a:
unana napisał/a:
porównałam aparaty i chyba wybrałam - nowy 700D + kitowy obiektyw 18-55 mm i dokupię stałkę 50/1.8. To będzie mój punkt startowy


Dobry punkt startowy pod warunkiem, że oba obiektywy będą wyposażone w STM. :smile:


Tak, obydwa mają STM.

Ale teraz jak myślę, to zastanawiam się czy 18-55mm nie będzie za wąski. Bo na pożyczonej lustrzance jest właśnie taki obiektyw i są sytuacje gdy jednak brakuje mi szerszego spojrzenia (że tak to ujmę).

Sunders - Sro 26 Paź, 2016

unana napisał/a:
zastanawiam się czy 18-55mm nie będzie za wąski. Bo na pożyczonej lustrzance jest właśnie taki obiektyw i są sytuacje gdy jednak brakuje mi szerszego spojrzenia (że tak to ujmę)


Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM

Wojmistrz - Sro 26 Paź, 2016

unana, 18mm na APS-C to nie jest za szeroko, w Canonie to odpowiednik 29mm dla kliszy małoobrazkowej, ale(!)... czego się spodziewasz w swoim budżecie? Każdy kolejny milimetr kosztuje, a czym mniejsza matryca, tym ciężej uzyskać dobry obraz na szerokim kącie, dlatego wiele osób jednak decyduje się na pełną klatkę, dokładnie odwrotnie do tych, którzy fotografują ptaszki czy samoloty, ci niższym budżetem są w stanie mieć dobre rezultaty. Obiektyw 18-55mm jest uniwersalny na tyle, że daje szansą na naukę i wiedzę o własnych brakach, również tych w portfelu.
Nauki masz przed sobą dużo, ale mniej będzie w tym aparatu, czy obróbki, a więcej opanowania światła i postępowania z dziećmi. Wszystko zależy od tego co chcesz tak na prawdę robić i jaki target dzieci bierzesz na "odstrzał" :)

[ Dodano: Sro 26 Paź, 2016 14:40 ]
Sunders napisał/a:
Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM
Tak, ale to kolejny tysiak...
Sunders - Sro 26 Paź, 2016

Wojmistrz trochę przesadzasz:
http://www.foto-net.pl/sk...medium=referral
http://allegro.pl/canon-e...6579034961.html
:smile:

T.B. - Sro 26 Paź, 2016

Wojmistrz napisał/a:
czym mniejsza matryca, tym ciężej uzyskać dobry obraz na szerokim kącie, dlatego wiele osób jednak decyduje się na pełną klatkę, dokładnie odwrotnie do tych, którzy fotografują ptaszki czy samoloty, ci niższym budżetem są w stanie mieć dobre rezultaty.

Ciekawe.
Mnie - z moich eksperymentów z ptaszkami, samolotami i szerokim kątem wyszło coś wręcz przeciwnego: im dłuższa ogniskowa, tym gorzej na moim 4/3.

Wojmistrz - Sro 26 Paź, 2016

Sunders, strzelałem i dużo się nie pomyliłem, 10% do nówki, 20% do używki.
T.B., a jakie masz do tego szkła? Poza tym raczej myślałem o przełożeniach FF vs APS-C, a nie bezlusterkowce m4/3.

komor - Sro 26 Paź, 2016

Wojmistrz napisał/a:
akie osoby jak np Elena Shumilova, to wiedz, że ona fotografuje Canonem 5D MkII i posiada tylko dwa wymienione przeze mnie obiektywy: 50/1.2 i 135/2

Nieprawda. Zajrzyj na Flickra. Nie chce mi się wchodzić dalej, ale najnowsze zdjęcia to 5DIII i 85L. Ale ona to mogłaby i bele 50/1.8 mieć… :)

T.B. - Sro 26 Paź, 2016

Wojmistrz napisał/a:
T.B., a jakie masz do tego szkła?


Nie ma się czym chwalić, ale przynajmniej jest porównywalne:
- Olympus 14-42/3.5-5.6
- Panasonic 100-300/4.0-5.6

Teoretycznie wytłumaczyłem to sobie tak:
im dłuższa ogniskowa (i odpowiednio większa odległość fotografowania), tym z zasady mniej szczegółów, a do tego, żeby obejrzeć/wydrukować obrazek o zadanych wymiarach w cm, mój muszę powiększyć dwukrotnie w stosunku do obrazka z FF - i robi się kicha do kwadratu (bo powiększanie zdjęcia bez szczegółów nie objawi tych szczegółów, tylko pogorszy odbiór obrazka).
Zakładam przy tym porównywalne upakowanie pikseli na matrycy.

Porównanie tego mojego tele z Olympusem 25/1.8 jest już żadne (na korzyść tego 25 mm). Zwłaszcza po przymknięciu przysłony do 5.6

Wojmistrz - Czw 27 Paź, 2016

komor, może źle się wyraziłem, bo faktycznie, z czasem każdy sprzęt zmienia, a nie śledzę takich spraw. Tak czy inaczej zasłynęła w czasie, kiedy posiadała zaledwie 5D MkII i owe szkła + swoją wiedzę artystyczną z malarstwa.
T.B., nie łam się, ja na moim G6 też mam słabe rezultaty, tylko odwrotnie, 14-42 mam Panasonica, a długiego mam Olympusa 40-150/4-5.6 R ED :P

WojciechW - Czw 27 Paź, 2016

Akurat oba obiektywy z dualkitu Olka są lepsze na krótszym końcu (oczywiście w przypadku 14-42 r II), więc na przykład przy 40 mm lepsze zdjęcia daje ten dłuższy. Do częstszego zakładania 25/1.8 wciąż jest mi trochę trudno się przyzwyczaić z uwagi na długość ogniskowej, chociaż niby standardowa.

Serdecznie pozdrawiam,
WojciechW

T.B. - Czw 27 Paź, 2016

WojciechW napisał/a:
Do częstszego zakładania 25/1.8 wciąż jest mi trochę trudno się przyzwyczaić

A ja inaczej:
- 25/1.8 mam założony stale i czasem go zmieniam na 14-42 z konwerterem dla szerokiego kąta, albo na tele.

unana - Nie 30 Paź, 2016

Podpowiedzcie mi jeszcze jedną kwestię: bo przez ostatni tydzień robiłam zdjęcia tym co mam i w tym canonie jest standardowy obiektyw 18-55 i kurde, często mi jednak brakuje większego zoomu, takiego 18-135. Ale w domu ten pierwszy w większości wypadków wystarcza, dopiero na spacerze robi się za "krótki". No i mam zgryza: czy brać 18-135 czy lepiej 18-55 i 55-250 (znalazłam dwie oferty kitów różniące się tylko stówką gdzie ten tańszy ma tylko obiektyw 18-135 a drugi 18-55 i 55-250). Niestety nie mam od kogo pożyczyć większego obiektywu żeby się pobawić przed zakupem.
komor - Nie 30 Paź, 2016

18-135 jest na pewno wygodniejszy do codziennego noszenia niż 18-55, który mocno ogranicza jako jedyny obiektyw. Z kolei ciągłe żonglowanie między 18-55 a 55-250 może być dla początkującej osoby uciążliwe. Na teleobiektyw do 200-300 mm można poczekać, aż fotografia wciągnie. Brałbym więc w miarę możliwości finansowej 18-135.
IwonaK - Nie 20 Lis, 2016

Powiedzcie mi proszę która opcja byłaby lepsza
Nikon D3330 z AF-P 18-55 VR + Tamron AF 70-300 mmm czy z 18-105 VR?

Nie wiem czy za te pieniądze jest coś lepszego/

DarkRaptor - Pon 21 Lis, 2016

IwonaK napisał/a:
Powiedzcie mi proszę która opcja byłaby lepsza
Nikon D3330 z AF-P 18-55 VR + Tamron AF 70-300 mmm czy z 18-105 VR?

Nie wiem czy za te pieniądze jest coś lepszego/


Jak zwykle, "to zależy". Od budżetu i tematu fotografii.

Pierwsza opcja - masz większy zakres ogniskowych, z małą "dziurą" w zakresie 55-70. Tamron 70-300VC to całkiem niezłe, amatorskie "tele". 70-300VR, ale Nikona, mam niemal zawsze w plecaku, niezależnie od pozostałych szkieł. Przydaje się do detalu lub uchwycenia dzikiej przyrody, choć oczywiście niezbyt odległej.
Nie baw się w Tamrony 70-300 bez stabilizacji, bo ich jakość jest tragiczna.

18-105 - masz węższy zakres, ale wszystko w jednym szkle, więc nie musisz się bawić w przepinanie obiektywów. I cena pewnie jest znacznie atrakcyjniejsza.

Osobiście, optowałbym za pierwszą opcją, ale koniecznie szkło ze stabilizacją. Jeśli jednak nie potrzebujesz tak długich ogniskowych, 18-105 powinno Ciebie w zupełności zadowolić.

komor - Pon 21 Lis, 2016

Popieram kolegę DarkRaptor w tym:
DarkRaptor napisał/a:
Nie baw się w Tamrony 70-300 bez stabilizacji

Lepiej kupić z Nikkorm 18-105 VR, a za jakiś czas dokupić porządniejsze tele. Nawet jeśli nie Tamrona 70-300 w wersji VC (ze stabilizacją), to chociaż któryś z plastikowych Nikkorów z serii 55-250 czy podobne. Delikatne, ale optycznie lepsze niż stary Tamron 70-300 (bez VC).

FastMan - Sob 26 Lis, 2016
Temat postu: Pierwsza lustrzanka i obiektyw do 2000-2500zł
Witam, rozglądam się za jakąś lustrzanką razem z obiektywem do około 2000zł, max 2500zł jeżeli faktycznie warto dołożyć te kilka stówek.
Chciałbym, żeby aparat był dość uniwersalny, głównie zdjęcia robię ludziom na tle krajobrazów, czyli np. jakieś zdjęcia z wakacji. Chciałbym też mieć możliwość kręcenia filmów FHD w dobrej jakości, aby móc zmontować z takiego materiału jakiś fajny filmik. Fajnie jakby można było też nagrywać w jakiejś większej ilości FPS, aby później zrobić z tego slow-motion.
Fotograf ze mnie żaden, lustrzanką nigdy nie robiłem zdjęć, tylko zwykłymi kompaktami.

[ Dodano: Sob 26 Lis, 2016 20:19 ]
Oglądając sample strasznie spodobał mi się zestaw nikon d5300 + 18-105mm,tylko przeraża mnie trochę cena, a z kolei czytałem, że nikon d3300 jest podobnym modelem tylko bez zbędnych mi bajerów (gps, wifi). D3300 z obiektywem 18-105 widzę już nawet po 2200zł. Czy te body mocno się różnią? Trochę też nie wiem co robić bo zacząłem czytać o bezlusterkowcach i nie wiem, czy to nie będzie dla mnie lepszy wybór?

komor - Nie 27 Lis, 2016

FastMan, scaliłem Twoje pytanie do istniejącego już wątku zbiorczego na ten temat.

FastMan napisał/a:
spodobał mi się zestaw nikon d5300 + 18-105mm,tylko przeraża mnie trochę cena

Większość amatorskich lustrzanek wyposażonych w coś ciut więcej niż kompletne minimum oscyluje w granicach 3000 zł. Nikon D5300 z tym obiektywem to fajny uniwersalny zestaw na początek. D3300 jest jednak jeszcze bardziej okrojony. Nie patrz tylko na listę „zabawek” typu GPS czy Wifi, ale popatrz też w wizjer, weź do ręki, oceń wygodę „guzikologii”. Seria D3xxx jest mniejsza i prostsza od D5xxx.

Matpol7 - Sob 31 Gru, 2016

Witam. Wiele razu poruszałem już tematy aparatów na tym forum i zdobyłem przyzwoitą wiedzę na temat zakupu sprzętu :grin: Po wielu pytaniach i rozmowach doszedłem do wniosku, że potrzebuję zakupić Canona :mrgreen: Może być używany, choć wolałbym nowy.
Zastanawiam się nad 600d/700d/750d/760d. Do zdjęć i nauki filmowania :) Wiem że jest jeszcze Lumix G7 ale przerabiałem już ten temat wiele razy i wiem że aktualnie G7 odpada, może w przyszłości się zdecyduję przejść na system micro 4/3.
Cena: im taniej tym lepiej, ale nie mogę przekroczyć 3000zł. Myślałem jeszcze nad używanym 70d, ale trochę mi to drogo wyjdzie... wolałbym cenowo coś tańszego, chyba że są aż takie różnice, że warto dołożyć. Słyszałem dużo dobrego o 600d ale może warto dołożyć?
Interesuje mnie oczywiście Magic Lantern :mrgreen: Nie musi być wraz z kitowym obiektywem.

[ Dodano: Nie 01 Sty, 2017 14:18 ]
I mam jeszcze kilka pytań. Czy używa się w filmach/jest potrzebna funkcja HDR, czy raczej jest to tylko bezużyteczny gadżet? I do czego potrzebny jest/przydaje się dodatkowy ekran w 760d?

[ Dodano: Sro 04 Sty, 2017 22:26 ]
No, z tego co widzę to canon 70d mocno wyprzedza 700d. Ale czy dla amatora różnice będą aż tak widoczne?
70d jest dla mnie drogi, troszkę za drogi. Bardzo mi się spodobał 700d, dużo dobrego słyszałem. Może troszkę o moich filmowych zamiarach

1. Ruch kamery -panoramowanie, bieganie (niekoniecznie z szybkością Usaina Bolta ale chodzenie czy wolny bieg, tak) z RIG, czasem nagrywanie ze statywu.

2. Jakość - obowiązkowo Full HD

Zdjęcia również amatorka, w pomieszczeniach, w plenerze. Dużo przedmiotów i przyrody, czasem jakiś portrecik.
750d - jak dla mnie fajny aparacik, podobnie jak 760d, ale nie wiem czy warto dokładać, wolę zaoszczędzić. Słyszałem, (dowiedziałem sie na forum :) ) że z STM nawet amatorska linia Canona radzi sobie nieźle. Potrzebuję tylko wiedzieć więcej o różnicach :)

[ Dodano: Sob 07 Sty, 2017 21:07 ]
Chmm... widzę że 600d odpada na rzecz 650d. A może nie 70d tylko 60d? 700d raczej nie jest dla mnie atrakcyjny(jeszcze niedawno był) , także na rzecz 650d.

muzyk - Wto 10 Sty, 2017

Matpol7 napisał/a:
Zastanawiam się nad 600d/700d/750d/760d. Do zdjęć i nauki filmowania

650/700D wystarczy.

Matpol7 - Wto 10 Sty, 2017

Wcześniej pisałem, że mam budżet do maks. 3000 zł ale aktualnie mogę wydać do 2000 zł. Przepraszam za nieodpowiednie wybranie działu dla mojego tematu.

Muzyk, nie ma dużej różnicy między 60d? Dużo przeczytałem opinii o tym, że ta różnica jest spora.

muzyk - Wto 10 Sty, 2017

60D to inna półka w zakresie ergonomii i ficzerów.
Zobacz sam.
Zwróć uwagę np. na pomiar światła punktowy ile % kadru (im mniej, tym lepiej), jak zbudowany jest AF, jaki wizjer.
Ewentualnie najkrótszy czas otwarcia migawki 60D ma 1/8000.
Synchronizacja lampy błyskowej (60D ma 1/250 sek.)
Wydajność akumulatora.

Jeśli któreś z tych rzeczy bardzo są potrzebne, to 60D.
Nie wiem jak jest z bitrate w nagrywaniu Video.

Wojmistrz, może coś byś podpowiedział? :wink:

Matpol7 - Wto 10 Sty, 2017

Hmmm... ten wizjer będzie podczas robienia fotek dużo lepszy? Różnica w pomiarze światła mnie nie jakoś bardzo nie przekonuje. Tylko, że cenowo te aparaty są tak podobne, że aż kusi kupić 60d. Ale dzięki za przedstawienie różnic :grin:

[ Dodano: Wto 10 Sty, 2017 22:33 ]
A zakładając, że odpuszczę sobie filmowanie to jakie różnice znajdę między 450d (którego posiadam) a 650d? Czy ta rozdzielczość i ta ilość Mpx jest aż tak znacząca w fotografii?

muzyk - Czw 12 Sty, 2017

Zobacz.
650D jest przede wszystkim dużo nowszy, ma więcej pikseli i przy tym też ma wyższe iso niż najwyższe w 450D czyli 1600.
Większa ilość pikseli powinna z 650D dać lepszą jakość, ostrzejszy obraz, jak z 450D.
Także AF jest sprawniejszy i w 650D wspomaga STM.

Matpol7 - Pią 13 Sty, 2017

No teraz mam już konkurencję 700d vs 60d. Za 60d przemawia tylko wizjer pentapryzmatyczny. Doczytałem się już takich opinii "jeśli zajrzysz przez wizjer pentapryzmatyczny to do lustrzanego już nie wrócisz" . W 60d brakuje mi natomiast wsparcia dla STM, nowszego procesora obrazu (to się może na szumach odbić, nie?) i wieku... trochę on stary. No i w sumie to bym wolał nowy jeśli jest taka możliwość. Rozumiem że ten lustrzany wizjer jest sporo gorszy od pentapryzmatu ale czy w takim razie nie lepiej korzystać z Live View w 700d, czy nawet dokupić wizjer zewnętrzny?
Wojmistrz - Pią 13 Sty, 2017

Matpol7, 60D jest z okresu 550D. 600D było już w stanie konkurować, a 650D (i 700D bo to kosmetyka) są moim zdaniem lepszym wyborem od 60D.
Matpol7 - Pią 13 Sty, 2017

No a 7d? Tu już choćby AF lepszy, choć są też kategorie w których wygrywa 700d np. AF w filmach. Dla amatora, który lepszy?
Wojmistrz - Nie 15 Sty, 2017

7d i 60D to ten sam okres. Oba są następcami 50D, ale 7D był pro fotograficzny a 60D pro filmowy. Dla zwykłego lub świadomego amatora, taki 700D może okazać się znacznie lepszym wyborem. 7D wygrywa jedynie bardziej przyjazną ergonomią i jakością wykonania (użytymi materiałami).
Matpol7 - Pon 16 Sty, 2017

A 70d, czy 80d (pomijając mój budżet)? Tam już sytuacja wygląda inaczej, czytałem że 70d to już spore różnice w stosunku do 60d a 80d w stosunku do 70d też nie prezentuje się jako odgrzewany kotlet. Naczytałem się sporo o tym, że różnic w obrazku nie ma, ale są ogromne w ergonomii użytkowania. Tylko nie wiem, czy w moim, amatorskim przypadku to jest tak ważne, czy nie lepiej za te pieniądze (ewentualnie, bo i tak budżet ciężko naciągnąć) dokupić stabilizator, mikrofon, czy nawet kolejny obiektyw.
Wojmistrz - Pon 16 Sty, 2017

Pro filmowo oczywiście że wybrałbym 80D, ale do fotografii ... może jednak 7D MkII?
Matpol7 - Pon 16 Sty, 2017

Szczerze mówiąc to o 80d pytałem bardziej orientacyjnie, jego cena go wyklucza. Patrząc przez dość kluczowy w moim przypadku pryzmat ceny też skłaniam się bardziej ku 700d. Może właśnie on + dobry obiektyw byłby dobrym rozwiązaniem? Rozumiem, że różnice między 700d a 70d widać tylko w ergonomii, nie w obrazku?
Gniewko20 - Czw 15 Cze, 2017

Siemanko. Jestem Gniewko, będę poszukiwał lustrzanki do siebie do firmy. Jako że będzie to mój pierwszy aparat i jestem zielony w temacie będę potrzebował pomocy przy wyborze. Zajmuję się detailingiem i do tego będzie służył aparat czyli robieniu zdjęć w pomieszczeniach jak i na dworzu/plener jak kto woli. Muszę nauczyć się podstaw jak poprawnie robić zdjęcia więc chwile mi to zajmie. Czy mógłbym prosić o drobne porady co wybrać, co teraz jest opłacalne w zakupie? A ja w między czasie będę buszował po forum szukając informacji. Dzięki ! :mrgreen:
Andrzej.M. - Pią 16 Cze, 2017

Matpol7 napisał/a:
różnice między 700d a 70d widać tylko w ergonomii, nie w obrazku?


Niestety - to różne matryce i ta 70D kjest lepiej oprogramowana https://www.dxomark.com/C...___1076_895_870
Jak już to 750D na tej co w 80D (?)... w każdym razie tez 24Mpix.

Gniewko20 napisał/a:
Zajmuję się detailingiem i do tego będzie służył aparat

A co to takiego? Czyżby kolejny "spec" od fotografii produktowej? :lol:
Jak mam być szczery - najbardziej opłacalne będzie oddanie zdjęć w ręce fachowca który będzie wiedział jak je zrobić. A zająć się klientami i sprzedażą. Niech każdy robi to co potrafi. :cool:

komor - Pią 16 Cze, 2017

Detailing – pucowanie, polerowanie, konserwacja, restauracja elementów ozdobnych samochodu – wnętrza i/lub elementów zewnętrznych. Nie ma szans, żeby robił to fotograf, bo zdjęcia robione są bodaj codziennie. No chyba że to jakieś auto-cudo za grube pieniądze będzie obrabiane.
Andrzej.M. - Pią 16 Cze, 2017

A myślałem że jakiś spec od handlu detalicznego... :lol:
A skoro tak , rzeczywiście problem jest. Może jakiś bezlusterkowiec - automatyczny w rodzaju Fuji XE , XT, a może nawet mniejszy jak lumix? Lustrzanka wymagała by obiektywu macro i statywu ( np pentax k-50 plus Tamron 90/2,8 macro - to już spory wydatek ok. 3,7 tysięcy). No chyba że zamiast podwajania wartości aparatu szkłem macro za 1600zł kupi nasadkę Raynox za 260 zł. Biorąc pod uwagę że Pentax jest uszczelniony powinien się sprawdzić w warsztacie na dłuższą metę.

komor - Nie 18 Cze, 2017

Trochę takich zdjęć oglądałem i zamiast obiektywu makro przyda się raczej 50/1.8 lub coś w stylu 35mm. Tak naprawdę dobre zdjęcia tego rodzaju można zrobić dobrym kompaktem typu RX100, wszystko zależy jakim oświetleniem do pracy dysponuje Gniewko20 – jeśli ma stanowisko obstawione halogenami, które uwypuklają wszelkie wady lakieru, to dobrze można pokazać stan auta „przed i po”.
Andrzej.M. - Nie 18 Cze, 2017

komor napisał/a:
można zrobić dobrym kompaktem

A nawet smartfonem...

komor - Pon 19 Cze, 2017

No powiedzmy, że przydaje się jednak możliwość zmiany ogniskowej i zrobienia detalu z bliska na ogniskowej maksymalnej, a nie jakimś trybie makro z perspektywą rozdeptanej żaby (czyli szeroki kąt i bliskie ogniskowanie).
Andrzej.M. - Czw 22 Cze, 2017

komor napisał/a:
powiedzmy, że przydaje się jednak możliwość zmiany ogniskowej

Są już takie co to mają, a nawet 2 obiektywy albo wręcz całe nasadki (układy optyczne) ... :cool:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group