forum.optyczne.pl

Warsztat foto, literatura, teoria, art - Jaka książka dla początkującej osoby w fotografii

SylTro - Pon 20 Cze, 2016
Temat postu: Jaka książka dla początkującej osoby w fotografii
Zapytam wprost - jaką książkę polecilibyście osobie, która jest początkująca w temacie fotografii i chciałaby nauczyć się robić zdjęcia nie tylko w trybie AUTO czy P, ale także manualnym. Jeden konkretny tytuł i autor.
witkot - Pon 20 Cze, 2016

Może coś z tej serii.
Proste, fajnie napisane.Znajdziesz coś dla siebie :wink:
Książki
Pozdrawiam

Sunders - Pon 20 Cze, 2016

Fotografia bez tajemnic - Bryan Peterson
T.B. - Wto 21 Cze, 2016

Powiem więcej:
"Kreatywna fotografia bez tajemnic", Bryan Peterson.

Chociaż w innym wątku zostałem wysłany na drzewo razem z tą książką, mnie ona się podoba i mojej żonie też.
Natomiast jeśli chodzi o "chciałaby nauczyć się robić zdjęcia nie tylko w trybie AUTO czy P, ale także manualnym", to te książki nie są o tym. O trybach fotografowania przeczytaj w Internecie i to najlepiej od razu. Tego nie trzeba studiować - wystarczy przeczytać gdziekolwiek i przyjąć do wiadomości kilka zdań na temat każdego z trybów.

maziek - Sro 22 Cze, 2016

Przekornie - nie poleciłbym żadnej, jeśli chcesz do czegoś, choćby amatorsko dojść. Jeśli mógłbym coś polecić - to oglądanie zdjęć i kombinowanie "jak to zrobić". Na albumy warto pieniądze wydać. To że odrobisz lekcję wg przepisu i coś "przekalkujesz" nie da Ci wielkiej satysfakcji. Oczywiście są pewne technikalia ale tak naprawdę w aparacie są dwie rzeczy: czas i przysłona. A w obrazie kadr. Jak oswoisz się z nimi (i ich skutkami) - to będziesz myślał twórczo. Zaznaczam, że nie chce tu polaryzować dyskusji - po prostu mam takie zdanie :) .
T.B. - Sro 22 Cze, 2016

Ale ja, przez zupełny przypadek, akurat z tym się zgadzam. Dlatego polecam tę właśnie książkę. Pisząc, że ona nie jest o tym, miałem na myśli to właśnie, że ona nie jest o technikaliach. A w każdym razie technikalia są w niej na marginesie.
Nie wiem, czy znasz tę książkę? Jeśli tak, to może potwierdzisz (albo zaprzeczysz). Ja bym ją określił właśnie jako pouczający album. Dużo zdjęć, mało gadania, za to na obrazkach pokazane na przykład, jak wygląda ta sama scena różnie sfotografowana.

SylTro - Sro 22 Cze, 2016

Za wszelkie opinie dziękuję i proszę o kolejne wypowiedzi. Największym moim problemem jest ustawienie czasu oraz ekspozycja. Z przysłoną jakoś sobie radzę czyli otrzymuję to co chcę, żądaną głębię. Na rynku jest wiele książek, ale istotne są zrozumiałe konkrety.
Szukałam też literatury na temat obróbki RAW. Zamówiłam już specjalne wydanie Digital Camera - RAW w Adobe Photoshop. Mam nadzieję, ze dobrze wybrałam.

T.B. - Sro 22 Cze, 2016

SylTro napisał/a:
Największym moim problemem jest ustawienie czasu oraz ekspozycja. Z przysłoną jakoś sobie radzę czyli otrzymuję to co chcę, żądaną głębię.

Fotografuj w trybie preselekcji przysłony. Wybierasz przysłonę, a czas i ISO dobierze automat. Jeśli będzie za bardzo podbijał ISO (szum), zablokuj ISO na akceptowalnej wysokości, patrząc jednocześnie, jaki wtedy dobiera czas i czy ten czas jest do przyjęcia. Inaczej mówiąc - zablokuj ISO na najniższej wartości, przy jakiej czas jest jeszcze dla Ciebie do przyjęcia.
Czy można coś jeszcze dodać na temat trybu preselekcji przysłony? :???:

maziek - Pią 24 Cze, 2016

T.B. nie wiem, czy mam tę książkę w domu. Mam kilka książek fotografów, którzy piszą jak fotografować, ale żadnej nie przeczytałem, aczkolwiek z przyjemnością przejrzałem zdjęcia. Więc nie wiem.
stalowypępek - Pią 24 Cze, 2016

maziek, najlepsza książka do fotografii to instrukcja obsługi aparatu ewentualnie jakaś sensowna publikacja o modelowaniu światłem. Wszystkie inne bzdety typu 'fotografia kreatywna' są psu na budę. Jeśli nie umiesz być kreatywny, to z książek tej zdolności nie posiądziesz - możesz ewentualnie nauczyć się jak perfekcyjnie kopiować osoby kreatywne.
No ale ludzie lubią się łudzić, więc kupują to wszystko i chodzą na różne kursy, wyjazdy z fotografami i inne takie...

komor - Pią 24 Cze, 2016

Instrukcja obsługi? :roll: Z niej się nauczę czegoś o fotografii? Myślałem, że co najwyżej o fotografowaniu, a i to niewiele, więc bardziej o użytkowaniu aparatu.

Oczywiście że jak ktoś nie jest kreatywny, to się po przeczytaniu książki nie stanie. Ale tym bardziej warto wtedy patrzeć na dobre wzorce, żeby własne pstryki – bo przecież nie artystyczne dzieła – wyglądały lepiej i były bardziej strawne. Choć sam jestem samoukiem w wielu dziedzinach, także w tych, z których zarabiałem w życiu na chleb, to jednak nie deprecjonowałbym dobrej książki z ładnymi obrazkami.

stalowypępek napisał/a:
ewentualnie jakaś sensowna publikacja o modelowaniu światłem

Z tym się zgodzę, choć to też troszkę coś innego niż kreatywność w fotografii, bo tu już bardziej ścisła i twarda wiedza jest istotna, a nie samo wyczucie i kreatywność, którą można dość daleko zajechać nie mając zupełnie pojęcia o fotografowaniu. Ogarnięcie modelowania światłem moim zdaniem niewiele pomoże w rozwoju obserwacji fotograficznej, a myślę, że zdolność do obserwacji światła i zauważania okazji fotograficznych to jest klucz do tej kreatywności.

stalowypępek - Pią 24 Cze, 2016

komor napisał/a:
Myślałem, że co najwyżej o fotografowaniu, a i to niewiele, więc bardziej o użytkowaniu aparatu.

Dokładnie to miałem na myśli - tyle potrzeba. Reszta to obserwacja.

komor napisał/a:
Ogarnięcie modelowania światłem moim zdaniem niewiele pomoże w rozwoju obserwacji fotograficznej, a myślę, że zdolność do obserwacji światła i zauważania okazji fotograficznych to jest klucz do tej kreatywności.

Żeby móc naśladować i obserwować rozwiązania oświetleniowe trzeba jednak znać technikalia. W przyrodzie światła układają się jednak bardziej przewidywalnie.

komor - Pią 24 Cze, 2016

stalowypępek napisał/a:
Reszta to obserwacja.

Ale tak zasadniczo, to w ogóle odrzucasz koncepcję edukacji szkolnej i książek? :) Bo przecież książka o fotografii to taka sama książka edukacyjna, jak każda inna. Oczywiście może być dobra lub kiepska, ale ta dobra powinna coś dać, coś nauczyć, dać przykład.

T.B. - Sob 25 Cze, 2016

No wiesz, komor - po co masz przeczytać w książce, albo zobaczyć w atlasie, że jest Ameryka? Przecież to byle głąb potrafi. Prawdziwa sztuka to jest wsiąść do kajaka i odkryć Amerykę.
stalowypępek - Pon 27 Cze, 2016

komor, nie popadajmy w skrajności. Ja mówię o książkach 'uczących' kreatywności.
komor - Pon 27 Cze, 2016

stalowypępek, chodzi o inspirację. Nauczyć kreatywności się nie da, ale można ją rozbudzić. Poza tym, czy każdy musi być kreatywny? Po prostu trzeba poznać dobre wzorce, żeby robić lepsze pstryki.
stalowypępek - Pon 27 Cze, 2016

komor, jak już ktoś wspomniał wcześniej - do inspiracji są zdjęcia innych osób. Jeśli celem nie jest kreatywność, do spoko, ja tylko do tego piłem.
komor - Pon 27 Cze, 2016

No to mamy zgodę chociaż w jednym wątku. :wink: Ale jeszcze wbiję szpilę – czy książka Kelby’ego czy kogo tam – niewątpliwie zawierająca zdjęcia – nie spełnia kategorii:
stalowypępek napisał/a:
do inspiracji są zdjęcia innych osób

? :grin:

stalowypępek - Pon 27 Cze, 2016

Ja nie będe szpili wbijał, bo z mojego położenia zaraz się okaże, że mam złe intencje :P
Preskaler - Czw 30 Cze, 2016

Z kreatywnością jest tak jak z... chodzeniem. Najpierw należy nauczyć się chodzić a dopiero potem biegać. Dla mnie WSZYSTKIE książki coś tam kiedyś wniosły w moją osobę. Polecam więc czytać wszystko a także o fotografii analogowej bo wiele kwestii jest podobnych. Pomijam oczywiście wiedzę dotyczącą materiałów i ich obróbki.
SylTro - Czw 30 Cze, 2016

Kolega z naszego forum zrobił mi wspaniały prezent i oddał mi kilka książek nt. fotografii. Dziękuję koledze TS. Jedna z tych książek poświęcona jest światłu czyli temu z czym miałam (mam) problemy. Korzystając z okazji chciałaby więc prosić o opinię jaką książkę wybrać aby zaczerpnąć wiedzy odnośnie kompozycji.
TS - Pią 01 Lip, 2016

Ojej, SylTro, co Ty opowiadasz, teraz mam skrzynkę zapchaną wiadomościami czy nie oddam jakiejś książki ;) Ale poważnie, to robiłem porządki i niepotrzebne książki bym wywalił. Cieszę się więc bardzo, że nie musiałem i że Ci się przydają :)
ukrytysmok - Nie 31 Lip, 2016

Panowie, odświeżę nieco temat - ktoś może polecić jakąś książkę na temat postprodukcji?
Myślałem o "Profesjonalny retusz i fotomontaż"
lub
"Adobe Photoshop Lightroom CC i Lightroom 6. Podręcznik dla fotografów"
Jakieś opinie na temat tych książek?
Z góry uprzedzam, że wiem, że w internecie jest mnóstwo informacji na ten temat, przeszedłem m.in. przez kurs retuszu z eduweb, jednak była to fotografia typu beauty, szukam czegoś więcej co pozwoli mi usystematyzować pracę z danym programem, pojąć więcej techniki i poznać parę przydatnych tricków.
Pozdrawiam

Tutejszyn - Nie 31 Lip, 2016

ukrytysmok napisał/a:
szukam czegoś więcej co pozwoli mi usystematyzować pracę z danym programem


...ale nad jakim programem? Chodzi o Photoshopa, czy Lightrooma?
Na pewno dobrze jest mieć pozycje opisujące program, tutaj "Adobe Photoshop Lightroom CC i Lightroom 6. Podręcznik dla fotografów", jak i coś, co pokaże, jak używać danego narzędzia, tutaj "Profesjonalny retusz i fotomontaż", dlatego najlepiej jest kupić obie. Obrazowo można powiedzieć, że jedna opisuje kuchnię, jej sprzęty, gdzie można znależć opis kuchenki i lodówki, a druga mówi o tym, jak zrobić pieczeń i deser z avocado.
Osobiście polecam naukę przez problem. Masz jakieś zadanie do wykonania i w trakcie jego realizacji stajesz przez jakimś problemem. Rozwiązanie go wiąże się z koniecznością zajrzenia do jednej książki na stronie 215 i do innej na stronie 126, oraz do kupienia jeszcze innej pozycji, omawiającej lepiej dane zagadnienie.. Oczywiście jest jeszcze internet i tutoriale, o czym wiesz...

ukrytysmok - Czw 04 Sie, 2016

Zamówiłem póki co Profesjonalny retusz i fotomontaż, dzięki za doradzenie, chyba faktycznie będę musiał wziąć obie pozycję. Pozdrawiam
SylTro - Czw 04 Sie, 2016

Możecie polecić jakąś ciekawą książkę na temat łączenia zdjęć tzw. HDR? Chodzi o podstawy, krok po kroku.
ster - Wto 30 Maj, 2023

Kupuje właśnie lustrzankę taka dla początkujących i chciałam zapytać czy macie może jakieś polecajki na kursy online czy kogoś na YT gdzie można się nauczyć podstaw? Ja nie mówię o jakiś profesjonalnych, superduper, dla fotografów. Szukam raczej czegoś żeby nauczyć się obsługi tego aparatu, funkcji i podstawowych definicji dla kogoś kto chce robić ładne zdjęcia ;)
Zastanawiam się nad tego typu kursem https://photo-passion.pl/ Co o tym sądzicie?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group