forum.optyczne.pl

Edycja zdjęć cyfrowych i oprogramowanie - Lightroom -znaki zaptania przy katalogach - brak edycji foto

Prim - Wto 08 Lis, 2016
Temat postu: Lightroom -znaki zaptania przy katalogach - brak edycji foto
Witajcie,

włączam Lightroom, i otrzymuje jakieś informacje, patrzę dalej, a przy katalogach znaki zapytania. Wchodzę nie mogę edytować zdjęć.
Napis: "The folder not could be found"

Jak to naprawić?
Lightroom robi kopie zapasowe, jak wczytać ostatnią kopię zapasową którą zrobił?

T.B. - Wto 08 Lis, 2016

Google, Googli, Googlom, Google, Googlami, o Googlach, O! Google!

https://helpx.adobe.com/lightroom/help/back-catalog.html#restore_a_backup_catalog

Jeśli odzyskiwanie bazy ma pomóc. Bo są też inne możliwości. Jak ponowny import/usunięcie folderów (zdjęć) ze znakami zapytania, czy Library->Find All Missing Photos.

komor - Wto 08 Lis, 2016

Ejże, ejże. Najpierw trzeba sprawdzić, czy rzeczywiście zdjęcia są na swoim miejscu, zanim zaczniecie przebudowywać bazę czy odzyskiwać ją z backupu.

Prim, sprawdź gdzie wg Lightrooma powinny być te zdjęcia (nazwy dysków i folderów pokazują się explicite na liście) i zajrzyj na dysk, czy rzeczywiście tam są. Może zmieniłeś nazwę folderu nas inną?

Prim - Wto 08 Lis, 2016

Komor, dzięki za przytomną reakcję. Miałeś rację.
Tutejszyn - Czw 10 Lis, 2016

Między innymi z tego powodu nie pracuję w Lightroomie. Nie przemawia do mnie idea trzymania całej historii swoich prac w jednym pliku. Zaufałem tandemowi Bridge i CameraRaw. Identyczna funkcjonalność, ale jak czegoś nie widzę, to znaczy, ze tego nie ma. Żadnych znaków zapytania... Zwykła praca na pojedynczych plikach umieszczonych w zwykłych folderach.
komor - Czw 10 Lis, 2016

Tutejszyn napisał/a:
Między innymi z tego powodu nie pracuję w Lightroomie. Nie przemawia do mnie idea trzymania całej historii swoich prac w jednym pliku.

Ale przecież wcale tak nie jest, że coś jest w jednym pliku. Ja mam włączone używanie plików XMP, do każdego RAW-a mam plik XMP, który w każdej chwili zresztą mogę otworzyć Photoshopem i wszystkie edycje z Lightrooma mieć honorowane. Sama baza danych LR to inna sprawa i coś, co inaczej nie może być zorganizowane, jeśli chcesz z tego korzystać.
Stosując Lightrooma jako bazę danych zdjęć mogę przeglądać nawet te zdjęcia, których obecnie nie mam na dysku (to znaczy mam offline, na niepodpiętych wolumenach). Nie wiem czy Bridge też ma tę funkcjonalność, ale na pewno nie umożliwia obróbki zdjęć, które są offline, a w LR jest to możliwe, jak się włączy generowanie proxy (kosztem zajętości miejsca oczywiście). W sumie Bridge wiele powiela z LR (i pewnie odwrotnie), bo ma też tagowanie, kolorki, przeszukiwanie za pomocą tychże itd. Pracując w PS nie masz natomiast jednej zasadniczej zalety – historii operacji i możliwości wycofania się w późniejszym czasie. Oczywiście z kolei LR nie umożliwia zaawansowanej obróbki dostępnej w PS (warstwy, itd.).

avalon - Sro 08 Lis, 2017

Nie będę tworzył nowego wątku i zapytam tutaj.
Czy ktoś z obecnych przenosił katalogi Ircat i Irdata ze starszej, do nowszej wersji Lightrooma ?
Jak to wygląda w praktyce ?

komor - Czw 09 Lis, 2017

avalon, mam jeden i ten sam katalog od wersji 1 Lightrooma. Przesiadki robiłem do każdej kolejnej wersji (w sensie: zawsze przesiadałem się z n do n+1, nigdy do n+2) i nigdy nie miałem problemu z konwersją, którą Lightroom robił automatycznie po pierwszym odpaleniu nowej wersji. Zawsze miałem backup poprzedniej wersji katalogu na wszelki wypadek. Ostatnią przesiadkę robiłem tydzień czy dwa temu, bo CC 2015 po aktualizacji do CC Classic* też modyfikował katalog, ale tym razem sam wykonał kopię, pozostawiając stary katalog nienaruszony.


* Niech ich zczyści za tę nazwę i to, co się za nią będzie w przyszłości kryło.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group