forum.optyczne.pl

Lornetki - Małe pytanko-parametr odległość od oka w lornetkach.

Dziubiński M. - Sob 18 Lut, 2017
Temat postu: Małe pytanko-parametr odległość od oka w lornetkach.
Cześć.

W trakcie obserwacji przez opisywaną kilka postów wcześniej Dakotę 7x28 zauważyłem że muszę nieco oddalić lornetkę od oczu aby mieć pełny, komfortowy obraz. Nie noszę jeszcze okularów:-) Oczywiście muszle mam wykręcone maksymalnie. Parametr eye relief Dakoty wynosi 19mm. I teraz mam pytanie: czy w przyszłości muszę w zakupach planować lornetki o odsunięciu źrenicy większej od tej wartości aby nie powtórzył się problem? Może mam wadę wzroku? Może to dziwne pytanie dla Was ale piszemy na tym forum o różnych małych lornetkach, ich zaletach i wadach a ten parametr jakoś jest rzadko "mielony". Z tego co widzę to odsunięcie 19mm w małych lornetkach to duża wartość. Jak to właściwie jest?

RoboBat - Sob 18 Lut, 2017

Ja noszę okulary. To bardzo ważny parametr dla okularnika jeśli nie chcesz ściągać okuarów do obserwacji. 19 mm to komfortowa odległość. Ja odrzucam w przedbiegach wszystkie lornetki, które mają ER mniejszy niż 17mm. Gdy nie nosisz okularów i ER jest duży to musisz wykręcać muszle oczne właśnie po to aby ustawić oko w optymalnej odległości od okularu. Bliżej lub dalej powoduje zawężanie pola widzenia i/lub czarne mroczki.
Dziubiński M. - Sob 18 Lut, 2017

Właśnie te czarne mroczki są tym problemem. Czy problem w moim przypadku zniknie jeśli ER kolejnej lornetki będzie mniejszy? A może jednak wszystko mierzyć, dopasowywać przed zakupem?
goornik - Sob 18 Lut, 2017

To prawda - o odsunięciu źrenicy pisze się stosounkowo mało, a to jeden z czynników decydujących o komforcie obserwacji. "Sucha" wartość odsunięcia wynika z ogniskowej okularu i jego budowy optycznej. Natomiast comfort obserwacji zależy od anatomii gęby :)
W zależności od tego, jak głęboko osadzone są gałki oczne, jak silnie wysunięte łuki browiowe, jak szeroka jest nasada nosa, ta sama lornetka przez dwie różne osoby może być odbierana skrajnie różnie. ZA DUŻY eye relief raczej nie jest problemem - odsuwać się zawsze można. Co do długości muszli ocznych i zakresu ich regulacji - producent zwykle projektuje muszle pod mniej więcej standardową gębę. Jeśli muszle są za krótkie, zawsze można je prowizorycznie przedłużać jakąś gumą itp (ja za młodu z dętki rowerowej robiłem sobie muszle oczne do okularów PZO do teleskopów)

Dziubiński M. - Sob 18 Lut, 2017

Dzięki goornik:-)
Pomyślę o tej gumie, znaczy dętce:-)

[ Dodano: Sob 18 Lut, 2017 11:59 ]
Niestety te kombinowanie z odległością od oka powoduje że traci się punkt podparcia a to powoduje wiadome niedogodności. A to wszystko w lornetce o powiększeniu 7x gdzie stabilizacja jest jej wielką zaletą. Cóż. Damy radę ;-)

mariuszi - Sob 18 Lut, 2017

W uproszczeniu
im mniejsza źrenica wyjściowa przy dużym ER tym więcej mroczków , w słoneczny dzień kiedy dużo światła powoduje zwężenie źrenic trzeba najwięcej uwagi poświęcać ustawieniu lornetki przy oczach ,

Np w lornecie 7x50 z ER 14mm w nocy nie będziesz widział mroczków

[ Dodano: Sob 18 Lut, 2017 15:36 ]
No i oczywiście dobrze ustawiony rozstaw jest podstawą

Dziubiński M. - Sob 18 Lut, 2017

Ha ciekawe to. Bo teraz widać że lornetki umownie nazywając małe są też przez to mniej komfortowe. Oczywiście nie muszę się za bardzo przejmować bo póki co okularów nie noszę i mogę sobie pozwolić na mniejsze ER. No właśnie mniejsze czyli ...? Ile wynosi to powiedzmy normalne ER?
RoboBat - Sob 18 Lut, 2017

10 do 15 mm
Dziubiński M. - Nie 19 Lut, 2017

Dziękuję. Pozdrawiam.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group