forum.optyczne.pl

Lampy błyskowe i oświetlenie - Lampa studyjna z możliwością pleneru

dexdorma310878 - Sro 29 Mar, 2017
Temat postu: Lampa studyjna z możliwością pleneru
Dzień Dobry,
Potrzebuje porady , chciałbym kupić lampę studyjną-plenerową , max do 1200 zł,
Może chciałbym ją używać również na zewnątrz, dlatego patrzyłem na takie z akumulatorem, jednak jeśli było by cos lepszego ale bez akumulatora z późniejszym zakupem jego, też chciałbym to rozważyć, czy można prosić o propozycję ;

Potrzebuje zapiąć do :
-Yongnuo Wyzwalacz radiowy - RF-605N komplet
-Funsports Uchwyt uniwersalny z mocowaniem Bowens – pionowy
-Softbox Phottix oktagonalny Luna 110, składany jak parasolka
-Pentax ks-2
Lampę chciałbym odpalać zdalnie radiowo za pomocą RF-605n.
Jak wygląda tez wymiana palnika, czy ten wymienny asortyment, jest w ciągłej sprzedaży(jak cenowo to wychodzi)

Ogólnie mam na oku dwie

1. Lampa studyjna Quantuum Quadralite DP-600 cena około 1000zł do tego widze w sprzedaży akumulator za około 400 zł
2.Lampa plenerowa Powerlux VLP-400 Plus AC/DC studio-plener - mocowanie Bowens - 1000 zł

Bardzo dziękuje za pomoc

Wojmistrz - Sro 29 Mar, 2017

A o lampach Godox Waristo 180 nie myślałeś?
dexdorma310878 - Pią 31 Mar, 2017

o tym myślałem

QUANTUUM Lampa Dual Power DP-600 + Akumulator DP-6

Tutejszyn - Pią 31 Mar, 2017

Też szukam oświetlenia plenerowego. Bardziej skłaniam się w stronę tego "wynalazku".
To, co Ty proponujesz moim zdaniem ma dwie wady. Nawet trzy...
Po pierwsze przy 600WS, moim zdaniem, może się okazać, że będziesz miał za dużo światła. Ja dla siebie szukam czegoś słabszego, z regulacją mocy w zakresie 1/1 do 1/64. DP 600 ma tylko do 1/32
Po drugie wiele lamp Quantuum współpracują z wyzwalaczem Quantuum Navigator, dzięki czemu można zdalnie regulować moc lampy. Lampa DP-600 z Quantuum Navigator nie współpracuje. To znaczy można wyzwolić błysk, ale nie można regulować już mocy błysku.
Po trzecie akumulator... W plenerze dobrze jest dociążyć czymś statyw u dołu, aby się nie przewrócił. Teraz, aby przenieść w plenerze lampę, musiałbyś przenieść lampę, akumulator i dociążenie. Do tego aparat dyndający na pasku, na szyi i robi się cokolwiek śmiesznie.

Ciągle się biję z myślami, czy kupić lampę, którą pokazałem w linku, czy błyskać lampą reporterską. Proponowana przeze mnie lampa też nie pozwala na zdalną regulację siły błysku, ale ma ręczną regulację w zakresie 1/1 do 1/64. Akumulator (wymienny) ma w korpusie lampy. Jest mocna, ale nie za bardzo. I tak w plenerze raczej się tylko doświetla. Za to lampa reporterska pozwala na zdalne stosowanie automatyki i jest bardziej mobilna. Bez sensu jest ją tylko instalować na poważniejszym modyfikatorze...

[ Dodano: Sob 01 Kwi, 2017 11:33 ]
Po dłuższym zastanawianiu się, kupiłem w końcu lampę, którą wskazałem linkiem. Sklep obniżył cenę lampy o 150 zł i co ciekawe, a co nie było pokazane w ofercie, dorzucił jeszcze dodatkową baterię, której wartość wynosi ponad 200zł (jupi) :)

ostateczną decyzję podjąłem po obejrzeniu filmu...

dexdorma310878 - Pon 03 Kwi, 2017

Tutejszyn napisał/a:
Też szukam oświetlenia plenerowego. Bardziej skłaniam się w stronę tego "wynalazku".
To, co Ty proponujesz moim zdaniem ma dwie wady. Nawet trzy...
Po pierwsze przy 600WS, moim zdaniem, może się okazać, że będziesz miał za dużo światła. Ja dla siebie szukam czegoś słabszego, z regulacją mocy w zakresie 1/1 do 1/64. DP 600 ma tylko do 1/32
Po drugie wiele lamp Quantuum współpracują z wyzwalaczem Quantuum Navigator, dzięki czemu można zdalnie regulować moc lampy. Lampa DP-600 z Quantuum Navigator nie współpracuje. To znaczy można wyzwolić błysk, ale nie można regulować już mocy błysku.
Po trzecie akumulator... W plenerze dobrze jest dociążyć czymś statyw u dołu, aby się nie przewrócił. Teraz, aby przenieść w plenerze lampę, musiałbyś przenieść lampę, akumulator i dociążenie. Do tego aparat dyndający na pasku, na szyi i robi się cokolwiek śmiesznie.

Ciągle się biję z myślami, czy kupić lampę, którą pokazałem w linku, czy błyskać lampą reporterską. Proponowana przeze mnie lampa też nie pozwala na zdalną regulację siły błysku, ale ma ręczną regulację w zakresie 1/1 do 1/64. Akumulator (wymienny) ma w korpusie lampy. Jest mocna, ale nie za bardzo. I tak w plenerze raczej się tylko doświetla. Za to lampa reporterska pozwala na zdalne stosowanie automatyki i jest bardziej mobilna. Bez sensu jest ją tylko instalować na poważniejszym modyfikatorze...

[ Dodano: Sob 01 Kwi, 2017 11:33 ]
Po dłuższym zastanawianiu się, kupiłem w końcu lampę, którą wskazałem linkiem. Sklep obniżył cenę lampy o 150 zł i co ciekawe, a co nie było pokazane w ofercie, dorzucił jeszcze dodatkową baterię, której wartość wynosi ponad 200zł (jupi) :)

ostateczną decyzję podjąłem po obejrzeniu filmu...



Dziękuje za info.

Oczywiście tez masz rację, jednak to co zaproponowałaś, dla mnie nie za bardzo.

Zawsze Mam zamiar używać modyfikatora, posiadam juz wyzwalacze i i opcja regulacja przy aparacie nie wchodzi w grę, dlatego na tą wadę nawet nie patrzyłem.
Celowo chcę kupić 600ws, bo chodź jednak się troszkę boje to ta regulacje , która jest do 1/32 .
Co do ciężaru i przemieszczania się to nie ma tutaj lekko, albo masz reportrekę na aparacie, albo studyjna dająca dużo ciekawszy efekt.

Jeszcze widziałem coś takiego jednak wygląda troszkę jak zabawka.
Lampa plenerowa Powerlux VT-400P AC/DC studio-plener - mocowanie Bowens

komor - Pon 03 Kwi, 2017

dexdorma310878 napisał/a:
Co do ciężaru i przemieszczania się to nie ma tutaj lekko, albo masz reportrekę na aparacie, albo studyjna dająca dużo ciekawszy efekt.

Nie generalizowałbym. Dużo fajnych zdjęć da się zrobić zestawem lamp reporterskich. Tam, gdzie jest konieczność użycia dużej energii błysku, to oczywiście nie ma wyjścia.

Tutejszyn - Pon 03 Kwi, 2017

Świecenie w plenerze, dla mnie wiązało się z jednym podstawowym problemem. Głównym światłem powinno być światło zastane. Lampa powinna jedynie rozbić cienie, albo wydobyć z cienia. Jak w tym momencie dobrać siłę lampy? Doświadczalnie ustaliłem, ze najlepsze efekty są, kiedy osłabię moc mojej lampy o 1,7. Ale czy mam się znowu bawić w doświadczenia z nową lampą? A co ze zdjęciami, kiedy model jest dość mocno oświetlony z tyłu? Ile czasu można tracić na doświadczalne ustawienia siły lampy i potem ocenę jakości zdjęcia na malutkim ekraniku aparatu? Dlatego mój sprzętowy arsenał wzbogaciłem o nowy element :)
Oby tylko na siebie zarobił... kurcze...

dexdorma310878 - Pon 03 Kwi, 2017

Tutejszyn napisał/a:
Świecenie w plenerze, dla mnie wiązało się z jednym podstawowym problemem. Głównym światłem powinno być światło zastane. Lampa powinna jedynie rozbić cienie, albo wydobyć z cienia. Jak w tym momencie dobrać siłę lampy? Doświadczalnie ustaliłem, ze najlepsze efekty są, kiedy osłabię moc mojej lampy o 1,7. Ale czy mam się znowu bawić w doświadczenia z nową lampą? A co ze zdjęciami, kiedy model jest dość mocno oświetlony z tyłu? Ile czasu można tracić na doświadczalne ustawienia siły lampy i potem ocenę jakości zdjęcia na malutkim ekraniku aparatu? Dlatego mój sprzętowy arsenał wzbogaciłem o nowy element :)
Oby tylko na siebie zarobił... kurcze...


To kolega nieżle inwestuje

Własnie mam pytanko jak ta lampa, czy do niej zamontuje Octe 110 cm, jest ona na uchwycie bowens, bo na żadnym zdjęciu nie widzę by był przyczepiony modyfikator

komor - Pon 03 Kwi, 2017

Tutejszyn napisał/a:
Głównym światłem powinno być światło zastane.

Nie zgodziłbym się z taką zasadą ogólną. Choć najczęściej owszem, tak jest.

Tutejszyn napisał/a:
Jak w tym momencie dobrać siłę lampy?

Tak, żeby było ładne zdjęcie. :mrgreen:

Tutejszyn napisał/a:
Doświadczalnie ustaliłem, ze najlepsze efekty są, kiedy osłabię moc mojej lampy o 1,7. Ale czy mam się znowu bawić w doświadczenia z nową lampą?

Masz na myśli automatykę TTL i kompensację? Naprawdę, nie jestem żadnym miszczem, ale opanowanie manualnego ustawiania energii błysku nie jest bardzo kłopotliwe. Tym bardziej, że nawet tę kompensacje TTL to zmieniałbym pewnie w zależności od sytuacji i zamierzonego efektu.

Tutejszyn napisał/a:
Ile czasu można tracić na doświadczalne ustawienia siły lampy i potem ocenę jakości zdjęcia na malutkim ekraniku aparatu?

Polecam czapkę z daszkiem, kaptur. A najlepiej tablet i aparat z Wifi. :wink:

Tutejszyn - Pon 03 Kwi, 2017

QUANTUUM DP 600 ma metalowe mocowanie Bowens, a więc doczepisz do niej każdy modyfikator z takim mocowaniem.

[ Dodano: Pon 03 Kwi, 2017 15:52 ]
komor napisał/a:
Masz na myśli automatykę TTL i kompensację? Naprawdę, nie jestem żadnym miszczem, ale opanowanie manualnego ustawiania energii błysku nie jest bardzo kłopotliwe.
Dla mnie jest to kłopotliwe. Nie potrafię dobrze ocenić jakości zdjęcia patrząc na ekranik, nawet będąc w studiu. Kiedy mam wrażenie, że jest OK, na ekranie komputera okazuje się, ze do OK jest dość daleko. Zdjęcie zwykle jest niedoświetlone i mam potem kłopot ze szczegółami w cieniach.

komor napisał/a:
Polecam czapkę z daszkiem, kaptur. A najlepiej tablet i aparat z Wifi.
Mój aparat nie ma Wifi. Cóż... pozostanę przy opcji ze światłomierzem.
kelvinpiotr - Pon 03 Kwi, 2017

Tutejszyn napisał/a:
Oby tylko na siebie zarobił... kurcze...


Jeżeli zarabia to proponuję:
http://fotozakupy.pl/prod...R-PRO-1500.html
lub nowszy
http://www.swiatobrazu.pl...omei-29879.html

Nie ma problemu jaki typ lampy używam, pracować może jako zasilanie wszystkiego co na planie . ( z pewnymi ograniczeniami mocy :wink: ) lampy zmienię na innego producenta -zasilanie zostaje . Duża mobilność ( gdzie z tym nie właziłem, nawet na RIB-ie mało się nie podtopiło :wink: )
U nas zwróciły się już na pewno ( pracują dwa ) Wiem, trochę drogo, ale warto chociażby ze względu na uniwersalność.

komor - Pon 03 Kwi, 2017

Tutejszyn napisał/a:
Zdjęcie zwykle jest niedoświetlone i mam potem kłopot ze szczegółami w cieniach.

Ja ten kłopot mam, gdy zapomnę w studyjnych warunkach zmiejszyć jasność ekranu. Dlatego też staram się pamiętać o korzystaniu z histogramu.

Oczywiście nie ma jednej słusznej drogi, każdy pracuje jak mu wygodnie.

Wojmistrz - Wto 04 Kwi, 2017

Zwróciłbym uwagę jeszcze na jedną, drobną sprawę. Fajnie jak masz dziś zamiast żarówki modelującej mocną diodę LED, zwłaszcza jeśli mowa o lampie w plener. Po pierwsze potencjalnie bezpieczniej bo mniej odstaje, a po drugie LED ma mniejszy pobór mocy, co ma olbrzymie znaczenie podczas sesji w miejscu bez stałego zasilania.
dexdorma310878 - Wto 04 Kwi, 2017

chyba wybrałem

Lampa studyjna Quantuum Quadralite Move 400 + wyzwalacze
Ma ona oczywiście Aku, ale póki co to chyba najlepszy wybór.
Myślałem jeszcze nad
Lampa studyjna Quantuum Quadralite Fomex E 400Ws
ale ta chyba nie ma wyzwalacza tak fajnego jak move no i w tej cenie

Tutejszyn - Wto 04 Kwi, 2017

dexdorma310878 napisał/a:
Lampa studyjna Quantuum Quadralite Move 400 + wyzwalacze
Też bym ją wybrał do domowego studia. Wyzwalacz z możliwością sterowania mocą lampy, to fajna rzecz :)

Pomyśl jeszcze o statywie i jakimś obciążeniu. Statywy oświetleniowe dostępne za 35zł raczej nie będą się nadawały. Są wiotkie, lekkie, a lampa przewróci się po przesunięciu środka ciężkości o jakeś 20cm. Dla siebie zamówiłem coś bardziej stabilnego, ale jeszcze nic nie mogę powiedzieć, bo jeszcze nie dotarł. Obciążenie można zrobić już sobie samemu. Jakiś worek... sakwy, które można wypełnić piachem... W sklepie odpowiedni worek kosztuje jakieś 25złotych..

[ Dodano: Wto 04 Kwi, 2017 11:39 ]
Statyw, który mam nadzieję dostać. Mam nadzieję... bo ten, który kupiłem nie był zwymiarowany.
Rurka fi 35mm, odległość punktów podparcia od osi - 500mm. Środek ciężkości może się wychylić o około 300mm, zanim lampa upadnie...

komor - Wto 04 Kwi, 2017

dexdorma310878 napisał/a:
Lampa studyjna Quantuum Quadralite Move 400 + wyzwalacze
Ma ona oczywiście Aku

Ta lampa nie ma akumulatora sama w sobie, chyba że zamówiłeś komplet z akumulatorem. Ile zapłaciłeś?

Tutejszyn napisał/a:
Pomyśl jeszcze o statywie i jakimś obciążeniu. Statywy oświetleniowe dostępne za 35zł raczej nie będą się nadawały.

Quantuum (tfu, obecnie Quadralite) ma też firmowane przez siebie statywy, są troszkę droższe od tych zwykłych, ale chyba niewiele, a mają przyzwoitą jakość. Na górze mają też demontowalny trzpień, a w tych tańszych jest na stałe. Czasem przydaje się, bo można go wyjąć lub zamontować w poziomie.

O, tu to widać:

http://quadralite.pl/pl/s...tatyw-air-260cm

Wojmistrz - Sro 05 Kwi, 2017

Mam dwa takie Quantuumy 260cm, pozostałość po lampach Pulse 300. W sumie, to obecnie najlepsze moje statywy do lamp i są na prawdę godne polecenia.
dexdorma310878 - Sro 05 Kwi, 2017

[quote="komor"]
dexdorma310878 napisał/a:
Lampa studyjna Quantuum Quadralite Move 400 + wyzwalacze
Ma ona oczywiście Aku

Ta lampa nie ma akumulatora sama w sobie, chyba że zamówiłeś komplet z akumulatorem. Ile zapłaciłeś?

Nie mam akumlatora , ta lampa move 400 jest super, jednak aku-kosztuje koło 3 tyś.
Dlatego nie wiem co wybrać. - bo jesli wybiorę Quantuuma to bez aku, i długo go nie kupię

Potrzebował bym czegoś takiego jak;
http://www.cyfrowe.pl/wyp...nie-bowens.html
Czyli w domu się na da i na zewnątrz też
Tylko jest jeden problem bo , nie mam zamiaru podpinać tutaj parasolki, tylko Octe, a jak patrzę na tą lampę to raczej marnie to widzę.
Po drugie szukałem w internecie chociaż jednego filmy gdzie ktoś podpiał cos innego niz parasolkę i nie ma!.
Dlatego szukam i dobrze że tu jesteście bo samemu to trudno ;

to poniżej, też jest fajne tylko też nie ma oopiń za wiele jak się sprawdza?
Lampa plenerowa Nice Foto nFlash N480A

Tutejszyn - Sro 05 Kwi, 2017

dexdorma310878 napisał/a:
to poniżej, też jest fajne tylko też nie ma oopiń za wiele jak się sprawdza?

Lampa plenerowa Nice Foto nFlash N480A
Już do mnie dotarła, jednak za wcześnie na opinie. Czekam jeszcze na statyw i obciążenie i potem na jakąś sesję :)

Cytat:
Nie mam akumlatora , ta lampa move 400 jest super, jednak aku-kosztuje koło 3 tyś.
A może cofniesz się do opcji pierwszej?
"Lampa studyjna Quantuum Quadralite DP-600 cena około 1000zł do tego widze w sprzedaży akumulator za około 400 zł"
Cały czas uważam, że 600Ws to trochę dużo. Z drugiej strony, jeśli założysz wymagający modyfikator, to może się okazać, że będzie OK.
Na Allegro jest DP-300 z akumulatorem. Te akumulatory chyba nie będą już produkowane, więc z decyzją lepiej nie zwlekać zbyt długo.

dexdorma310878 - Czw 06 Kwi, 2017

DO tej dp-600 jestem mniej przekonany, bo może faktycznie mocno błyskać w domu.
_ kolejny jej minus, ale to już pisałeś, Wyzwalanie

W Quantuum move400 mam fajne w miarę nie drogie wyzwalanie ze sterowaniem, a w tej dp-600 tego nie widzę(znaczy są ale to juz przypisane do Nikona.Canona)czasy którtsze niż 1/180s , mnie nie interesują bo Pentaxa mam

Tutejszyn - Czw 06 Kwi, 2017

dexdorma310878, Pobłyskałem odrobinę w domu moją nową lampą o sile 480 WS. Światłomierz z kolei powiedział mi jak to w końcu jest z tym światłem. Pokażę zdjęcie, które zrobiłem do nowego dowodu osobistego, bo stary stracił już ważność, a więc zdjęcie bez napinania się na jakiś artyzm.



Ustawienia:
Czas 1/180s (czyli czas synchronizacji)
Przysłona f/10 (dość dużo)
Moc lampy 1/4 (czyli lampa świeciła mniej więcej z 2/3 swojej mocy))
Lampa oddalona o 2 metry (daleko), przysłonięta parasolką transparentną, która zabrała lampie 1 EV

Podsumowanie: Jak widać lampa o mocy 480Ws w mieszkaniu ma moc, którą da się ujarzmić. Podejrzewam, że gdybym założył jakiś głębszy softbox z dwoma dyfuzorami, moc lampy byłaby odpowiednia do domowego studia. Myślę że 600Ws byłoby za dużo. Piszę, bo ciągle się zastanawiałem, czy przypadkiem nie pomyliłem się odradzając 600Ws.

komor - Czw 06 Kwi, 2017

Tutejszyn, jeśli przy f/10 masz 1/4, to co będzie, jak zechcesz zrobić coś na f/2,8? Nawet jeśli lampie wystarczy regulacji, to powtarzalność błysku będzie zdaje się dość słaba. Do wnętrz jako pierwsza/jedyna lampa wydaje mi się dużo. Może niekoniecznie za dużo, ale na pewno dużo. Ja mam 2x300 i na razie nie odczuwam potrzeby użycia silniejszej lampy.
Tutejszyn - Pią 07 Kwi, 2017

Lampę kupiłem głównie do pleneru, więc moc jest OK. Do pleneru wystarczy też tylko jedna.
dexdorma310878 - Pią 07 Kwi, 2017

Tutejszyn napisał/a:
dexdorma310878, Pobłyskałem odrobinę w domu moją nową lampą o sile 480 WS. Światłomierz z kolei powiedział mi jak to w końcu jest z tym światłem. Pokażę zdjęcie, które zrobiłem do nowego dowodu osobistego, bo stary stracił już ważność, a więc zdjęcie bez napinania się na jakiś artyzm.

Obrazek

Ustawienia:
Czas 1/180s (czyli czas synchronizacji)
Przysłona f/10 (dość dużo)
Moc lampy 1/4 (czyli lampa świeciła mniej więcej z 2/3 swojej mocy))
Lampa oddalona o 2 metry (daleko), przysłonięta parasolką transparentną, która zabrała lampie 1 EV

Podsumowanie: Jak widać lampa o mocy 480Ws w mieszkaniu ma moc, którą da się ujarzmić. Podejrzewam, że gdybym założył jakiś głębszy softbox z dwoma dyfuzorami, moc lampy byłaby odpowiednia do domowego studia. Myślę że 600Ws byłoby za dużo. Piszę, bo ciągle się zastanawiałem, czy przypadkiem nie pomyliłem się odradzając 600Ws.



Bardzo ci dziękuje, a tą lampę gdzie kupiłeś bo nigdzie jej nie widzę, mocowanie BOWENS, ma solidne czy to taka zabawka.

Ten Światłomierz działa fajnie ?, też kiedyś chciałem sobie kupić jednak dużó kasy kosztuje, czy nie ma Tańszych i równie dobrych(też do błysku)

I kolega tez ma racje , robiłeś przy F10, o matko a co będzie jeśli będziesz chciał użyć dużej dziury, to 600 Ws będzie dużo i to bardzo

[ Dodano: Pią 07 Kwi, 2017 10:34 ]
Twoja lampa ma tez możliwość podłączenia do gniazda, czy tylko działa na baterii.?
i czy moc lampy modelującej 35W to nie za mało w plenerze?

Tutejszyn - Pią 07 Kwi, 2017

dexdorma310878 napisał/a:
a tą lampę gdzie kupiłeś bo nigdzie jej nie widzę, mocowanie BOWENS, ma solidne czy to taka zabawka.
kupiłem tutaj, ale chyba kupiłem ostatni egzemplarz w Polsce :) Na serwisach zagranicznych jest dostępna wersja odświeżona, z kilkoma ficzerami, których nie mam w swojej lampie.

dexdorma310878 napisał/a:
Ten Światłomierz działa fajnie ? (...) czy nie ma Tańszych i równie dobrych(też do błysku)

Jestem zachwycony tym światłomierzem. Jak mówi komor, nie jest to rzecz niezbędna, wystarczy podgląd na ekraniku, wyczucie, doświadczenie i histogram, jednak ja miałem zawsze tendencję do niedoświetlania i potem walczyłem w PS, aby uratować sesję. W plenerze miałem inny problem. Albo błyskałem za mocno i wtedy model wyglądał, jakby był sfotografowany na tle fototapety, albo za słabo, albo wręcz nie byłem pewny, czy światło w ogóle dotarło do modela i czy nie błyskam tak tylko, aby coś błysnęło. Trudno to dobrze ocenić, patrząc jedynie na ekranik aparatu. Światłomierz, który kupiłem, oprócz wskazania poprawnej wartości do ustawienia siły lampy, ma jeszcze jeden genialny wskaźnik, mianowicie podaje, jaki jest udział procentowy światła błyskowego do ogólnej ilości światła w scenie.
Warto zobaczyć ten filmik..

dexdorma310878 napisał/a:
Twoja lampa ma tez możliwość podłączenia do gniazda, czy tylko działa na baterii.?

i czy moc lampy modelującej 35W to nie za mało w plenerze?
Nie. Nie ma możliwości podpięcia do gniazda 230V. Jak padną baterie, to lampa nadaje się do kosza.. Mam nadzieję, że będą dostępne kiedyś w przyszłości same baterie. Można tez dokupić adapter sieciowy, ale na razie nie myślę o tym..

Lampa modelująca jest za słaba nawet w domu, albo ja jestem taki ślepy, że mi ta lampka nic nie daje :)

dexdorma310878 - Pią 07 Kwi, 2017

a masz szklaną osłonę palnika, bo czytałem w instrukcji tej Quadralite,że z tym się zdjęcia robi , dobrze piszę ?

Mam Tez pytanie do Ciebie, kolego jakim aparatem robisz.
Skoro Lampa 480ws w pomieszczeniu daje ok i nie trzeba się martwić o moc. To na zewnątrz przynajmniej u mnie (Pentax) przy czasie 1/180 i przysłonie np. f10, może zabraknąć światła by doświetlić plan, a o czasach krótszych mogę przy Pentaxie zapomnieć
No i faktycznie pytanie o tą osłonę szklaną palnika, czy ona powinna być założona? A może lepiej by była?

komor - Pią 07 Kwi, 2017

Szklana osłona ma być założona zawsze. Co do energii błysku, to skoro przy f/10 Tutejszyn używał z dwóch metrów 1/4, to znaczy że masz jeszcze 4 razy więcej światła do dyspozycji. To dość sporo, chyba że chcesz oświetlić tym dużą grupę ludzi.
dexdorma310878 - Pią 07 Kwi, 2017

dexdorma310878 napisał/a:
Ten Światłomierz działa fajnie ? (...) czy nie ma Tańszych i równie dobrych(też do błysku)

Jestem zachwycony tym światłomierzem. Jak mówi komor, nie jest to rzecz niezbędna, wystarczy podgląd na ekraniku, wyczucie, doświadczenie i histogram, jednak ja miałem zawsze tendencję do niedoświetlania i potem walczyłem w PS, aby uratować sesję. W plenerze miałem inny problem. Albo błyskałem za mocno i wtedy model wyglądał, jakby był sfotografowany na tle fototapety, albo za słabo, albo wręcz nie byłem pewny, czy światło w ogóle dotarło do modela i czy nie błyskam tak tylko, aby coś błysnęło. Trudno to dobrze ocenić, patrząc jedynie na ekranik aparatu. Światłomierz, który kupiłem, oprócz wskazania poprawnej wartości do ustawienia siły lampy, ma jeszcze jeden genialny wskaźnik, mianowicie podaje, jaki jest udział procentowy światła błyskowego do ogólnej ilości światła w scenie.


Kolego dzięki za filmik, Faktycznie dobry sprzęt


I teraz mam myślenie,
Chyba sprzedam swój Obiektyw Pentax 100 mm f/2.8 D-FA WR Macro
Najlepsze jest to że jest jak nowy kupiony może 10 razy użyty, i pewnie pójdzie za około 1900 zł


Pytanie mam bo światłomierz według tego filmy przelicza według zadanych parametrów i, koleś na tym filmie mówi że wyszedł mu parametr f11,9 a według aparatu jest to przesłona f16, gdzie jest jakis przelicznik jak to sprawdzić?
Czy na tej podstawie wybrałeś Światłomierz, czy ktoś ci doradził bo tego jest dużo i mnóstwo odmian

Ten Światłomierz jest do Światła błyskowego , czy ogólnie zmierzy pomiar jaki powinien być zadany na Aparacie
Czyli podam ISO,F a on wskże mi czas odpowiedni?

A tak na Marginesie, to fajnie że koledzy pomagacie

Tutejszyn - Pią 07 Kwi, 2017

dexdorma310878 napisał/a:
Chyba sprzedam swój Obiektyw Pentax 100 mm f/2.8 D-FA WR Macro
Jeśli po to, by kupić światłomierz, to poczekałbym jednak jakiś czas, aż ostygnie krew, aby nie była to decyzja pochopna i nieprzemyślana.

dexdorma310878 napisał/a:
Pytanie mam bo światłomierz według tego filmy przelicza według zadanych parametrów i, koleś na tym filmie mówi że wyszedł mu parametr f11,9 a według aparatu jest to przesłona f16, gdzie jest jakis przelicznik jak to sprawdzić?
Niepotrzebny jest żaden przelicznik. Pokażę, jak to wygląda na wyświetlaczu...

W tym momencie światłomierz w pomarańczowym polu (1) pokazuje oczekiwaną wartość przysłony: jedenaście i osiem dziesiątych. Wartość jedenaście wyrażona jest liczbą, a osiem dziesiątych zaznaczone jest na tej małej skali poniżej jedenastki. Jednak niczego nie trzeba przeliczać, bo masz powtórzone wskazania dla przysłony, na skali (2), u szczytu wyświetlacza. Ta skala odzwierciedla już wartości z pierścienia przysłon i nie powinno być już żadnej wątpliwości. Górna skala pokazuje prawie szesnaście (czyli właśnie 11,8) :)



dexdorma310878 napisał/a:
Ten Światłomierz jest do Światła błyskowego , czy ogólnie zmierzy pomiar jaki powinien być zadany na Aparacie

Czyli podam ISO,F a on wskże mi czas odpowiedni?
Tak :) Można zmierzyć różne warianty oświetlenia, można mierzyć czas i przysłonę, dla światła zastanego, odbitego (jak w aparacie), czy padającego na obiekt. Jednak taki światłomierz kupuje się głównie po to, aby zmierzyć wartość przysłony dla światła błyskowego i jego procentowy udział w całości oświetlenia. Tutaj nie mierzy się czasu migawki, bo ta wartość jest równa czasowi synchronizacji. Za to można zmierzyć czas trwania błysku... sprytne :)
komor - Sob 08 Kwi, 2017

Tutejszyn napisał/a:
Jeśli po to, by kupić światłomierz, to poczekałbym jednak jakiś czas, aż ostygnie krew, aby nie była to decyzja pochopna i nieprzemyślana

No ja myślę. Jak można sprzedać obiektyw makro, żeby kupić światłomierz. ;)

Andrzej.M. - Sob 20 Maj, 2017

dexdorma310878 napisał/a:
o czasach krótszych mogę przy Pentaxie zapomnieć

Niby dlaczego? Nie wiesz co to HSS? Wejdź na forumy Pentaxa i poczytaj. Może najlepiej na Pentaxforums.com ... Lampy Godox 360 są jak znalazł - u mas są podobne pod marką Quadralite reporter 360 i GENESIS reporter 360 i 180.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group