forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze lustrzanki cyfrowej - Pierwsza lustrzanka do ok. 3000 zł (edycja 2017)

Damian L - Pią 14 Kwi, 2017
Temat postu: Pierwsza lustrzanka do ok. 3000 zł (edycja 2017)
Witam.

Chciałbym zakupić jakieś zestaw do robienia zdjęć troszkę bardziej profesjonalnych patrząc na jakość niż kompakty i telefony.

Teorie już znam, bardzo lekka praktyka na kompakcie Canon SX510 HS z trybem manualny już zaliczona. Sprawy obróbki zdjęć też już poznana.

Czas zacząć troszkę bardziej profesjonalne podejście do robienia zdjęć i w przyszłości zarabianie na tym (z żoną chcemy rozwinąć firmę, która w tej chwili zajmuje sie sprawami ślubnymi itp.)

Dla hobby chciałbym fotografować krajobrazy, ulice itp. a zawodowo Ludzi.

Wiem że różne obiektywy do różnych celów ale proszę o poradę co na początek.
Jakie body z jakim najbardziej uniwersalnym obiektywem co da najlepsza możliwa jakość w tej cenie 3000pln. Kolejne obiektywy w przyszłości.

Wstępnie przekonałem sie na Sony A6000 plus jakiś obiektyw bo podobno przyszłość to własnie bezusterkowce ale nadal nie jestem w 100% przekonany. Nie moge sie przekonać do używania w celach komercyjnych bezusterkowców dlatego na isałem w dziale lustrzanek.

Dzięki

Andrzej.M. - Pią 14 Kwi, 2017

Do zaplanowanych zastosowań 3 tysiące na body to o wiele za mało - chyba że zamierzasz zacząć od używki. Śluby cropem ? No da się , sporo kolegów robiło je Pentaxami k-5(ll, lls) i K-3(ll), ale najlepiej ze szkłem takim jak Sigma Art 18-35/1,8 - dopóki Pentax nie wypuścił K-1. Większość przeszła na FF - czyli K-1. Czemu? Bo większa matryca pozwala na bezszumowe wyższe ISO. Lepszą separację "obiektu" od tła i lepszą plastykę... Oczywiście użytkownicy Canona i Nikona również preferują pełną klatkę - szczególnie w canonie , gdzie na cropie nieco mocniej szumi. Jak to wygląda można sobie zobaczyć z grubsza na stronie testów matryc. https://www.dxomark.com/Cameras/Ratings
Damian L - Nie 16 Kwi, 2017

Dziękuję za podpowiedź.
Dodam jeszcze raz że wiem że w tej cenie nic prawdziwie pro nie kupię i nie zamierzam się zabierać za zawodostwo takim tanim zestawem. Docelowo chciałbym się tym zająć ale to w przyszłości. Teraz chce pouczyć się w praktyce już na troszkę lepszym sprzęcie niż kompakt i telefon. Może jako gość porobic zdjęcia itp.
Pełna klatka to za drogo dla mnie na tą chwile.

Aha tak, może być zestaw używany.

Negatyw - Nie 16 Kwi, 2017

Nie ma sprzętu dla początkującego i niepoczątkującego profesjonalisty, szczególnie jeżeli chodzi o fotografię ślubną. Jeżeli teraz masz firmę związaną ze ślubami to masz okazję zobaczyć czym fotografują profesjonaliści. Można też sprawdzić na stronach internetowych gdzie się reklamują.
Do nauki, by zmieścić się w kwocie do 3 tys. zł też będzie ciężko gdy sprzęt będzie nowy. Może: Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM i korpus - lustrzanka APS-C dowolnej firmy by zmieścić się w tych 3 tys.

muzyk - Nie 16 Kwi, 2017

Negatyw napisał/a:
Może: Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM i korpus - lustrzanka APS-C dowolnej firmy by zmieścić się w tych 3 tys.

C40D + C.17-55 IS + jakaś tam lampa. Widziałem zdjęcia czymś "takim" na ślubie robione... były świetne.
Tyle, że nie sprzęt je zrobił, a fotograf...

komor - Nie 16 Kwi, 2017

Kiedyś robili 30D i było super, ale czasy się zmieniają. Z drugiej strony nie łudźmy się, są ludzie, którzy robią za pieniądze zdjęcia ślubne przy pomocy 3-cyfrowych Canonów…
kelvinpiotr - Nie 16 Kwi, 2017

komor napisał/a:
Z drugiej strony nie łudźmy się, są ludzie, którzy robią za pieniądze zdjęcia ślubne przy pomocy 3-cyfrowych Canonów…


Mówisz o grupie "Matysiaków " :wink:

Damian L napisał/a:
Czas zacząć troszkę bardziej profesjonalne podejście do robienia zdjęć i w przyszłości zarabianie na tym


Całe szczęście, że lekarze tak nie mogą ... :wink: :wink:

Negatyw - Nie 16 Kwi, 2017

muzyk napisał/a:
Negatyw napisał/a:
Może: Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM i korpus - lustrzanka APS-C dowolnej firmy by zmieścić się w tych 3 tys.

C40D + C.17-55 IS + jakaś tam lampa. Widziałem zdjęcia czymś "takim" na ślubie robione... były świetne.
Tyle, że nie sprzęt je zrobił, a fotograf...
Słyszałem opowieść jak 80 letnia babcia zrobiła świetne zdjęcia na ślubie wnuka telefonem komórkowym.
muzyk - Pon 17 Kwi, 2017

Negatyw napisał/a:
Słyszałem opowieść jak 80 letnia babcia zrobiła świetne zdjęcia na ślubie wnuka telefonem komórkowym.

Ty słyszałeś opowieść, ja widziałem te konkretne zdjęcia.
Komórką owszem, można wiele, jednak w sytuacjach gdzie potrzeba szybko i skutecznie kadrować itd. żaden fotograf nie użyje choćby krzyżówki najlepiej focących telefonów na rynku.

Negatyw - Wto 18 Kwi, 2017

Po pierwsze nowy Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM to cena powyżej 3 tys. zł, więc przekracza budżet, dlatego zaproponowałem Sigmę, która jest o połowę tańsza i równie dobra. Używany zestaw C40D + C.17-55 IS może się zmieścić w cenie do 3 tys. zł. Canon 40D na dzień dzisiejszy ma mały zakres czułości matrycy (brak tzw. wysokiego ISO). Owszem, daje radę, zwłaszcza gdy służy do nauki, ale ja bym wybrał coś z nowszą matrycą.
Jeżeli mówimy o profesjonalnych zdjęciach ślubnych to jak napisał przedmówca powinna być pełna klatka, np. Canon 6D + 27-70/2,8 + 70-200/2,8 + lampa. Powinien być jeszcze zestaw zapasowy. Ale pełna klatka to już inne pieniądze.

[ Dodano: Wto 18 Kwi, 2017 08:24 ]
muzyk napisał/a:
Negatyw napisał/a:
Może: Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM i korpus - lustrzanka APS-C dowolnej firmy by zmieścić się w tych 3 tys.

C40D + C.17-55 IS + jakaś tam lampa. Widziałem zdjęcia czymś "takim" na ślubie robione... były świetne.
Tyle, że nie sprzęt je zrobił, a fotograf...
Przyznaję, jak zobaczyłem tą wypowiedź to skojarzyłem C.17-55 IS z tanim Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 DC.
muzyk - Wto 18 Kwi, 2017

Negatyw napisał/a:
Po pierwsze nowy Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM to cena powyżej 3 tys. zł, więc przekracza budżet, dlatego zaproponowałem Sigmę, która jest o połowę tańsza i równie dobra. Używany zestaw C40D + C.17-55 IS może się zmieścić w cenie do 3 tys. zł. Canon 40D na dzień dzisiejszy ma mały zakres czułości matrycy (brak tzw. wysokiego ISO). Owszem, daje radę, zwłaszcza gdy służy do nauki, ale ja bym wybrał coś z nowszą matrycą.
Jeżeli mówimy o profesjonalnych zdjęciach ślubnych to jak napisał przedmówca powinna być pełna klatka, np. Canon 6D + 27-70/2,8 + 70-200/2,8 + lampa. Powinien być jeszcze zestaw zapasowy. Ale pełna klatka to już inne pieniądze.

To był tylko przykład, nie propozycja.
Taki C40D dla wielu jest nie do zaakceptowania.
Negatyw napisał/a:
Jeżeli mówimy o profesjonalnych zdjęciach ślubnych to jak napisał przedmówca powinna być pełna klatka, np. Canon 6D + 27-70/2,8 + 70-200/2,8 + lampa. Powinien być jeszcze zestaw zapasowy. Ale pełna klatka to już inne pieniądze.

Moim zdaniem nie jest koniecznością pełna klatka.
Jeśli kogoś nie stać na tak duże wydatki, a mimo to potrafi temat fotografii ślubnej ogarnąć, to i 40D zrobi bdb zdjęcia.

Stawiam na pomysł i wiedzę, jak nawet nie pełną klatką zrobić coś fajnego.
(oczywiście w granicach rozsądku bo jednak jakieś szkło f2.8 jest potrzebne, lampa do tego).

Andrzej.M. - Czw 20 Kwi, 2017

muzyk napisał/a:
Moim zdaniem nie jest koniecznością pełna klatka.
Jeśli kogoś nie stać na tak duże wydatki, a mimo to potrafi temat fotografii ślubnej ogarnąć, to i 40D zrobi bdb zdjęcia.

Stawiam na pomysł i wiedzę, jak nawet nie pełną klatką zrobić coś fajnego.
(oczywiście w granicach rozsądku bo jednak jakieś szkło f2.8 jest potrzebne, lampa do tego).

Tu się zgodzę - jak pisałem - nawet mnie się zdarzało popełnić ślub "cropem" tyle że z jasnym szkłem - stąd obrazki z 24Mpix matrycy i szkła 1,8 wychodziły nie gorsze od tych spod FF... A bywa i teraz że FF przełączam w tryb cropa - zwyczajnie nie zawsze musi być "wypas" z 36Mpix. :grin:

justi87 - Pon 29 Maj, 2017
Temat postu: Pierwsza lustrzanka + obiektyw do 3000 zl , ew. 4000 zl
Hej,

chcialabym zakupic zestaw dla poczatkujacego fotografa do 3000 tys zl,lustrzanka oraz obiektyw. Fotografia krajobrazow, miast, ludzi.
Zaczynam zabawe z fotografia, przyznam szczerze, ze po przeczytaniu wielu forow irekomendacjach, sama nie wiem, jaki aparat wybrac.

Bylabym wdzieczna za wszelkie propozycje.

Z gory dziekuje
Justyna

pawel78 - Pon 29 Maj, 2017

3000 tys to 3.000.000
Wujek_Pstrykacz - Pon 29 Maj, 2017

http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=29835

Siedem stron do poczytania, może coś wyjaśni. :grin:

PDamian - Pon 29 Maj, 2017

Czekaj, czekaj...
Tak się akurat składa, że szukam bogatej żony.

justi87 - Pon 29 Maj, 2017

haha, musze cie rozczarowac PDamian, mam tylko 3000 zl

Zastanawiam sie nad Canon EOS 750D + 18-135mm IS .

Niestety jestem baardzo poczatkujaca, jesli chodzi o fotografie, od czegos tzreba zaczac. Chce zainwestowac w sprzet juz teraz i ewentualnie potem dokupic obiektywy itd.

PDamian - Pon 29 Maj, 2017

Dobry wybór
(szczególnie co do obiektywu).

Tu http://www.optyczne.pl/po...=1935&add3=1996 też inne aparaty, które możesz rozważyć.

http://camerasize.com/com...90,620.421,ha,t

http://camerasize.com/com...90,620.421,ha,b

muzyk - Wto 30 Maj, 2017

justi87 napisał/a:

Kup. 18-135 co prawda ciemny jak wewnątrz iglo po zgaszeniu światła w czasie bezksiężycowej nocy... ale na początek... wystarczy.

justi87 - Wto 30 Maj, 2017

Teraz sie jeszcze zastanawiam, czy jest sens placic tyle za aparat Canona EOS 750 D, czy nie lepiej kupic inny tanszy model aparatu. np Nikona D5300, bo z tego co czytam, to I tak obiektyw jest najwazniejszy.
komor - Wto 30 Maj, 2017

Jeśli nie jesteś szczególnie przywiązana do Canona, to Nikon D5300 zaoferuje Ci lepszą matrycę. Jeśli da się go kupić z obiektywem 18-105 VR, to na początek będzie fajnie. Niestety nie widzę w ofercie nigdzie nowszego obiektywu 18-140 VR, który się pojawił, Optyczne go przetestowały, po czym znikł? Niestety 18-200 to już koszt 2600 zł.
PDamian - Wto 30 Maj, 2017

Z 18-140mm (z którym trzeba by było porównywać) jest równie drogi co Canon https://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/8532566
i D5300 to dość stary model Data premiery http://www.optyczne.pl/po...=1793&add2=1935

justi87 - Wto 30 Maj, 2017

Znajomy fotograf polecil mi Nikon D90 + obiektyw 18-105 VR ..z tego co widze to stary model, warto?
komor - Wto 30 Maj, 2017

Moim zdaniem obecnie już nie warto, są nowsze aparaty o znacznie lepszym obrazowaniu.
PDamian - Wto 30 Maj, 2017

Do nauki taki zły nie jest.
...szczególnie jak znajdzie się go w ciekawym zestawie np. https://www.olx.pl/oferta...html#f976479a36 -podejrzewam, że da się trochę stargować.

Andrzej.M. - Wto 30 Maj, 2017

justi87 napisał/a:
do 3000 tys zl,lustrzanka oraz obiektyw. Fotografia krajobrazow, miast, ludzi.

Za tę kwotę możesz jeszcze gdzieś trafić Pentax K-50 z 18-55WR (16Mpix) i kupić używanego Tamrona 90/2,8 Macro lub Samyang 14 lub10/2,8 . Zależnie czy bardziej cię pociąga portret (i tele) czy krajobraz robiony bardzo szerokim kątem. Ewentualnie może być nowa stałka 50/1,8 również do portretu i zostanie jeszcze na torbę i kartę pamięci.
justi87 napisał/a:
Znajomy fotograf polecil mi Nikon D90 + obiektyw 18-105 VR

W przeciwieństwie do niektórych kolegów - również bym go polecił , w obrazowaniu nadal wyprzedza wszystkie canony poza D80. Może odrobinę ustępować rozdzielczością z racji tylko 12 mPix matrycy. W pomiarach w każdym razie , w realnym świecie nie sadzę byś tę różnicę zobaczyła na odbitkach mniejszych niż 40x50 albo bez podglądu na wielkim monitorze w skali 1:1.
Z nikonów D7000 lub D7200 będzie jeszcze lepszym wyborem jeśli będziesz robić zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych. Z używek poleciłbym pentax K-5II . Poleciłbym też Pentax K-3/K-3II ale nie wiem czy jest sens wydawać wszystko na puszkę. Na początek ten K-50 lub K-70 (czy używki K-5, D90, D7000) będą aż nadto dobre. Ważniejsze żeby było na przyzwoite szkło. Pod względem matrycowym przeskok na matryce 16 Mpix był sporym skokiem technologicznym i matryce 24 Mpix wiele nie zmieniły - może odrobinę w rozdzielczościach - czyli ostrości obrazu, ale tak jak mówiłem - te różnice widać tylko w specyficznych warunkach. Znacznie częściej widać banding zanikanie barw czy szumy. https://www.dxomark.com/Cameras/Ratings
Jeśli to nie musi być lustrzanka - polecam Fujifilm z genialną serią X ... (XE;X-PRO; XT...)
świetne matryce i genialna optyka zabijałyby systemy gdyby były lustrzankami - ale i tak świetnie sobie radzą i często są wyborem PRO gdy trzeba zrobić dyskretnie zdjęcia albo gdy trzeba mobilności. W tym temacie są poważną konkurencją dla lustrzanek Pentaxa które uchodzą za najmniejsze i najbardziej mobilne. Stąd cała seria Limited - szkieł których konstrukcja jest limitowana wagą i rozmiarem. I pomysł na korpus KP - który może być albo niewiele większy od bezlusterkowca , albo po doczepieniu gripów wielkości puszki PRO. Też są serie pod potrzeby amatorów oznaczone literowo - KS-2 - malutka puszka ze składanym obiektywem 18-50. Ale nadal uszczelniona , z prawdziwym pryzmatem i komfortem używania jak w zaawansowanej lustrzance. http://camerasize.com/com...90,619.380,ha,t
http://www.optyczne.pl/po...=1991&add4=2069

PDamian - Wto 30 Maj, 2017

...choć już lepiej
https://www.olx.pl/oferta...html#15b12a94c2
http://allegro.pl/nikon-d...92.html#thumb/5
http://allegro.pl/nikon-d...6833474528.html

komor - Wto 30 Maj, 2017

Andrzej.M. napisał/a:
W przeciwieństwie do niektórych kolegów - również bym go polecił , w obrazowaniu nadal wyprzedza wszystkie canony poza D80.

D80 to starszy Nikon, poprzednik D90. No i D90 nic nie wyprzedza. D90 pracował na wysokich czułościach podobnie co moje 40D i do dzisiejszych matryc Canona/Nikona ma się słabo. Każdy jeden współczesny Canon/Nikon/Pentax da lepsze obrazki. Choć puszka zacna i wygodna.

PDamian - Wto 30 Maj, 2017

To jest fajny zestaw http://allegro.pl/nikon-d...28.html#thumb/7
Andrzej.M. - Wto 30 Maj, 2017

komor napisał/a:
wyprzedza wszystkie canony poza D80.

D80 to starszy Nikon, poprzednik D90. No i D90 nic nie wyprzedza.


Mój błąd - Miało być 80D ! :lol:
No fakt - D90 to nie samochód... Ale matrycę ma sporo lepszą od wielu canonów...
Nawet z jednymi z najnowszych 7dmkII i 70D spokojnie może jeszcze dziś konkurować... a kolorem nawet przewyższać - oczywiście tylko do ISO 6400. :lol:
https://www.dxomark.com/C...0___977_895_439

komor - Wto 30 Maj, 2017

Andrzej.M., piszesz duby smalone. Zamiast wpatrywać się w tabelki weź te aparaty do ręki i zrób zdjęcia w tych samych warunkach. Robisz z siebie pośmiewisko.
Wujek_Pstrykacz - Wto 30 Maj, 2017

Ło! Od dawna, ale jak się ma klapki na oczach... :razz:
muzyk - Sro 31 Maj, 2017

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Od dawna, ale jak się ma klapki na oczach... :razz:

Oj tam oj tam... zawiasy przy klapkach zardzewiały :razz:

Andrzej.M. - Sro 31 Maj, 2017

komor napisał/a:
weź te aparaty do ręki i zrób zdjęcia w tych samych warunkach

Jak rozumiem Ty już to zrobiłeś? I oczywiście dysponujesz aparaturą pomiarową lepszą niż mają W DxO?
Więc śmiało twierdzisz że jest inaczej niż od lat w ich testach? A wiesz że kilka lat temu wziąłem takiego 60D i zrobiłem kila zdjęć na tej samej imprezie którą fotografowałem również Pentaxem K-x - a było to zanim poznałem link do DxO - i mimo podziwu dla bardziej wypasionej ogromnej puszki canona, lepsze zdjęcia wyszły z Pentaxa K-x . Mniej szumów i lepsze kolory przy ISO 1600 i 3200. Napisałem o tym już wtedy - ale tutejsi funboye oczywiście nie uwierzyli. Ty masz dalej z tym problem. Twoja sprawa. A przecież D90 ma niemal takie same parametry i na dodatek nieco wyższe użyteczne ISO niż K-x.
Możesz nadal wierzyć w to co ci się podoba , ale przeczenie faktom ich nie zmieni. Śmieszy mnie jedno - że wypuszczenie matrycy w 80D , która nareszcie zaczęła doganiać te których używa nikon, pentax, sony nie wspominając o Fuji - wzbudza w ludziach tobie podobnych i różnych canonikach aż takie emocje że niemal okrzyknięto ją "przełomową" ... dla canona... Ot , co robi marketing... :lol: :lol: :lol:
P.S. Tylko czekać jak na format klatki 24x35mm zamiast "leicowski" bedzie się mówić "cejcowski". :zalamany:

[ Dodano: Sro 31 Maj, 2017 14:11 ]
Wujek_Pstrykacz napisał/a:
ak się ma klapki na oczach...

Jak się jest cwanonikiem - to na pewno...
Mam wrażenie że niezniszczalność Pentaxa na tym forum niektórym sprzedawcom czy właścicielom sklepików działa na nerwy... bo chyba tylko oni (i dla uciechy ja :) ) pozostali na tym forum...
Od lat przecież - a jestem tu od 2011 roku - słyszę o upadku Pentaxa, a to nie dość że nie pada , to jednak się dobrze trzyma, modernizuje optykę, wchodzi w FF, nadal produkując średni format którego ani cwanon ani nikon jakoś nie wypuścili... I oferuje coraz ciekawsze rozwiązania - jak choćby bardzo spersonalizowany KP - może być małym - niewiel ewiększym od bezlusterkowca aparatem podróżnym , albo po dokręceniu dużych gripów pełnowymiarową lustrzanką zaawansowaną. I dale podąża swoją drogą nie patrząc na "wieszczów"...
To już nawet sony przestał robić lustrzanki ... bo SLT to dziwoląg z wizjerem elektronicznym nie lustrzanka. :lol:

komor - Sro 31 Maj, 2017

Andrzej.M. napisał/a:
Jak rozumiem Ty już to zrobiłeś? I oczywiście dysponujesz aparaturą pomiarową lepszą niż mają W DxO?

Jeszcze raz powtarzam: zostaw w spokoju specyficzne testy DXO i popatrz na zdjęcia. Realne zdjęcia na ISO 1600 i wyższych.

Andrzej.M. napisał/a:
A wiesz że kilka lat temu wziąłem takiego 60D i zrobiłem kila zdjęć na tej samej imprezie którą fotografowałem również Pentaxem K-x - a było to zanim poznałem link do DxO - i mimo podziwu dla bardziej wypasionej ogromnej puszki canona, lepsze zdjęcia wyszły z Pentaxa K-x .

Trudno mi oceniać co zrobiłeś, jak i dlaczego, ale robiłem zdjęcia D90 i innymi aparatami z tego samego okresu i niestety nie mogę potwierdzić Twojej tezy. I raczej nie ja jeden…

Andrzej.M. napisał/a:
Śmieszy mnie jedno - że wypuszczenie matrycy w 80D , która nareszcie zaczęła doganiać te których używa nikon, pentax, sony nie wspominając o Fuji - wzbudza w ludziach tobie podobnych i różnych canonikach aż takie emocje że niemal okrzyknięto ją "przełomową" ... dla canona...

80D nie wzbudza moich emocji. :lol: Owszem, cieszę się, że choć częściowo prezentuje ona te cechy, które w matrycach produkowanych przez Sony są od dawna, choć nadal szału nie ma, w każdym razie nie przeskoczyli konkurencji. Ale to i tak przełom dla Canona, więc owszem, można uznać że przełomowa, choć nieco połowicznie.
Zupełnie nie rozumiem, czemu nie widzisz swojego fanbojstwa, a szukasz go u mnie. Ja Canona nie kocham, tylko go używam, to dobry system i nie samymi testami DxO się mierzy jego jakość. Kibicuję pozostałym, bo im gorzej sobie radzą inne firmy tym gorzej dla mnie, bo bez konkurencji nie ma bodźca do rozwoju.

Wujek_Pstrykacz - Sro 31 Maj, 2017

Andrzej.M. napisał/a:

Jak się jest cwanonikiem - to na pewno...

A kim Ty jesteś, Andrzeju M. co? :razz:
Funboyem Pentaxa z mocno zardzewiałymi zawiasami w klapkach na oczach, namolnym aż do przesady.
Ja tam nie polecam Canona w każdym wątku, nawet bezlusterkowców czy kompaktów, jak katarynka. :razz: :lol:

justi87 - Sro 31 Maj, 2017

a co sadzicie o aparacie Nikon D7000 + 18-105 mm ED VR ? Czy lepszy Canon EOS 750D?
bo widze ze sa w identycznych cenach w jednym ze sklepow

Zastanawiam sie czy jesli chce na poczatek fotografowac krajobrazy, miasta, ludzi, glownie podczas podrozy (ew. portrety) powinnam zdecydowac sie na obiektyw 18-105 na poczatek, Czy lepiej kupic dwa obiektywy, jeden 18-55, drugi np. 55-200.
Zastanawiam sie teraz nad tymi aparatami Nikon D7000, Canon EOS 750 D, lub Nikon D5500, jakie obiektywy ? Jestem totalnie zielona w tej kwestii, wiec prosze o pomoc. Dzieki!

PDamian - Sro 31 Maj, 2017

Powinnaś je pomacać w sklepie.
Nie jest pewne, czy D7000 przypadnie ci do gustu. Jest trochę większy i cięższy. Nie ma gibanego wyświetlacza.
http://camerasize.com/compact/#580,7,598,ha,f
http://camerasize.com/compact/#580,7,598,ha,b
http://camerasize.com/com...90,598.545,ha,t

Do podróży to najlepiej Sigma C 18-200mm -taka https://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/10862819
lub 18-140(105) Nikona lub 18-135 IS USM (czy STM) Canona.

[ Dodano: Sro 31 Maj, 2017 22:51 ]
Na samym dole jest waga aparatów http://www.optyczne.pl/po...3=1250&add4=764
D5500 470 g (z akumulatorem i kartą pamięci), a D7000 780 gramów

komor - Sro 31 Maj, 2017

justi87 napisał/a:
a co sadzicie o aparacie Nikon D7000 + 18-105 mm ED VR ? Czy lepszy Canon EOS 750D?

Nikon D7000 lepszy niż Canon 750D (taki ze mnie fanboy Canona). Choć rzeczywiście jest nieco większy i cięższy (dla mnie to zaleta, dla kobiety niekoniecznie), a Canon sporo nowszy, co oznacza, że będzie miał nowsze bajery typu Wifi. Ale patrząc na czysto fotograficzne cechy – Nikon lepszy.

muzyk - Czw 01 Cze, 2017

d7000 i 750d to trochę inna półka aparatów, mimo, że 750d nowszy.
Do samego fotografowania wybrałbym d7000, albo lepiej: d7100
Do filmów też: zdecydowanie 750d.

PDamian - Czw 01 Cze, 2017

http://allegro.pl/lustrza...6838059441.html -tanio
Andrzej.M. - Czw 01 Cze, 2017

komor napisał/a:
popatrz na zdjęcia. Realne zdjęcia na ISO 1600 i wyższych

No nie mogę... Piszę że zrobiłem zdjęcia zanim pojawiły na tym forum się testy DxO , a ty nadal swoje... :roll:
komor napisał/a:
nie widzisz swojego fanbojstwa, a szukasz go u mnie. Ja Canona nie kocham, tylko go używam, to dobry system

No i widzisz - piszę dokładnie to samo! Tylko o Pentaxie. A że pisząc na forum o nim wspominam - to dlatego że nie widzę powodu w przepłacaniu za droższe i gorsze puszki canona, podczas gdy można mieć lepsze Pentaxa... :cool:
Wujek_Pstrykacz napisał/a:
nawet bezlusterkowców czy kompaktów, jak katarynka.
To już Twoja katarynkowa sprawa, ja się nie mieszam - nie nazywam siebie canonikiem ani pentaxikiem, :razz: i daleki jestem od polecania bezlusterkowców i kompakt ów canona i pentaxa - bo wiem że wybrał bym i tak pewnie fuji z bezlusterkowców - bo są po prostu świetne , wręcz godne rąk zawodowców. Kompaktów żadnych nie polecam - szkoda kasy , podobny efekt dostaniesz w telefonie.
justi87 napisał/a:
Nikon D7000 + 18-105 mm ED VR ? Czy lepszy Canon EOS 750D?
bo widze ze sa w identycznych cenach w jednym ze sklepow

Zdecydowanie Nikon d7000, to aparaty z różnych półek , nie dość że Nikon ma ergonomię i budowę zak jedno i dwucyfrowe canony to na dodatek ma lepszą matrycę, choć o mniejszej liczbie pikseli.
justi87 napisał/a:
Czy lepiej kupic dwa obiektywy, jeden 18-55, drugi np. 55-200.

Jeśłi już dwa - to 18-55 i stałka np Tamron 90/2,8 macro lub 85/1,8 jeśli portretówki lub macro ci potrzebne. Na początek jeśli jeszcze nie wiesz czego ci będzie potrzeba - 18-105 powinien cię zadowolić i dać pojęcie co kupić w następnej kolejności . Czy jasny 18-35/1,8 czy 17-50/2,8 czy 85/1,4 a może 100 macro.
A może jednak coś szerszego jak Samyang 10 lub 14mm/2,8 lub Irix...

[ Dodano: Czw 01 Cze, 2017 12:16 ]
justi87 napisał/a:
glownie podczas podrozy (ew. portrety) powinnam zdecydowac sie na obiektyw 18-105 na poczatek
Zdecydowanie tak.
justi87 - Czw 01 Cze, 2017

Dzięki za opinię. Bardzo cenne wszystkie informacje. Faktycznie ten Nikon jest trochę ciężki i to jest dla mnie taki mały minus, poza tym czytałam, że ważna w aparacie teraz jest funkcja stabilizacji obrazu. Nikon tego nie ma, Canon tak. Warto na to patrzeć?
PDamian - Czw 01 Cze, 2017

Nikon i Canon mają stabilizację w obiektywach -tych z IS (Canon) i VR (nikon) w nazwie.
justi87 - Czw 01 Cze, 2017

Ok dzieki!
Jeszcze Was pomecze moimi watpliwosciami: Lepszy Nikon Nikon D5500 + 18-105 f/3.5-5.6 G ED VR, czy ten Nikon D7000 18-105mm F3.5-5.6 VR?

Wujek_Pstrykacz - Czw 01 Cze, 2017

D7000 choć wyższej serii to już trochę stary jest, natomiast D5500, którego trochę poużywałem na Majówce Fotograficznej, daje bardzo ładny obrazek, autofokus działa bardzo szybko, jest niewielki i poręczny, do małych kobiecych rączek będzie pasował idealnie.
Andrzej.M. - Pią 02 Cze, 2017

justi87 napisał/a:
Nikon jest trochę ciężki i to jest dla mnie taki mały minus, poza tym czytałam, że ważna w aparacie teraz jest funkcja stabilizacji obrazu

Podobną funkcjonalność jak w d7000 znajdziesz w Pentax K-5 - a jest mniejszy i lżejszy, jeszcze mniejszy i lżejszy jest KS-2 - obydwa mają uszczelnienia obie rolki sterowania parametrami, tryby użytkownika , pryzmaty i 100% obrazu w wizjerze optycznym. Do tego posiadają wbudowaną wydajną stabilizację w korpusie.
http://camerasize.com/com...06,462,677,ha,t

muzyk - Pią 02 Cze, 2017

Andrzej.M. napisał/a:
Do tego posiadają wbudowaną wydajną stabilizację w korpusie.

I głośny AF i drogie te lepsze obiektywy i brak niektórych u innych producentów.

Andrzej.M. - Pią 02 Cze, 2017

muzyk napisał/a:
I głośny AF

Fakt, ale jak ma być lekki i mały to bez wbudowanego silnika tak jest. Od lat Pentax robi puszki i szkła właśnie dla podróżników i jakoś nikt nie narzeka. Nigdy nie miałem problemu z odczuwaniem wagi sprzętu podczas górskich wypadów. Nawet paska nie musiałem zmienić na wygodniejszy jak koledzy z innych systemów... :lol:
Cóż, silniki, jasność, stabilizacje szkieł - to wszystko troszkę waży... :razz:

komor - Pią 02 Cze, 2017

Andrzej.M. napisał/a:
Od lat Pentax robi puszki i szkła właśnie dla podróżników i jakoś nikt nie narzeka.

Canon też od lat robi różne rzeczy i nikt nie narzeka. Z wyjątkiem Andrzeja M., dla którego wszystkie wady Canona (te prawdziwe i te wyimaginowane) są dyskwalifikujące, a wszystkie wady Pentaksa – pomijalne, nikt nie narzeka…

Andrzej.M. - Sob 03 Cze, 2017

komor napisał/a:
Canon też od lat robi różne rzeczy i nikt nie narzeka.

Uhm , drukarki, kopiarki... ale na forum canona już nie wchodzę więc nie czytam narzekań... :razz:

Kristopheros - Sob 03 Cze, 2017
Temat postu: Co na początek? ~3000zł
Witam wszystkich bardzo serdecznie, z góry przepraszam jeśli temat nie różni się od któregoś, który był na forum zamieszczony przede mną.

Od niedawna zacząłem interesować się fotografią na tyle bardzo, że aparat w smartfonie mi nie wystarcza. Chciałbym kupić aparat z prawdziwego zdarzenia, nie chce by był to aparat na chwilę i w momencie kiedy moje umiejętności będą znacznie lepsze to będę musiał zmienić sprzęt, bo już nie będzie spełniał moich oczekiwać.

Sprzęt ma mi służyć do wszelakich zdjęć od krajobrazów przez zdjęcia na imprezach, po zdjęcia macro i luźne zdjęcia. Dobrze by było jakby nie był zbyt ciężki w obsłudze ( nie wiem czy nowoczesnosc w tym temacie to kwestia na plus dla apratu ) i z wymiennymi obiektywami. Jeśli cena z obiektywem przekroczy 3000zł a będzie naprawdę warto, jestem skłonny dołożyć. I czy mam się kierować w lustrzanki czy raczej w kompakty.

I czy modele jak Nikon D5300 czy Pentax K-50 są dobrymi wyborami, czy są też lepsze waszym zdaniem? :)

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź, pozdrawiam :)

komor - Sob 03 Cze, 2017

Pytanie scalone do zbiorczego wątku. Kristopheros, masz trochę porad na czterech stronach wątku.

Plus trochę przepychanki.

Andrzej.M. - Sob 03 Cze, 2017

Kristopheros napisał/a:
I czy modele jak Nikon D5300 czy Pentax K-50 są dobrymi wyborami

Jak najbardziej o ile ma to być lustrzanka... Mniejsze ale bardziej "wypasione" korpusy daje Pentax - lecz to już lepiej samemu sprawdzić. Co komu pasuje.
Z nie-lustrzanek albo bezlusterkowców - poleciłbym Fujifilm z serii X od XA (ze zwykłą matrycą jak w nikonie czy pentaxie) po XE czy XT (z matrycami X-trans) - które nie dość że mają wspomniane świetne matryce, to jeszcze nawet podstawowy obiektyw jest bardzo ostry nawet na maksymalnym otworze - mimo że krótki koniec ma dość trudne do zrobienia a fajne w obrazowaniu 16mm.

Kristopheros - Pon 05 Cze, 2017

Jeśli zdecydowałbym się na lustrzankę to jaki obiektyw będzie niezbędny? Co do bezlusterkowców, musiałbym się zagłębić w temat bo tak jak mówiłem jestem kompletnym nowicjuszem :/

[ Dodano: Pon 05 Cze, 2017 11:41 ]
I który z fujifilm jakie mi zaproponowałeś byłby najlepszym wyborem? :)

Andrzej.M. - Pon 05 Cze, 2017

Kristopheros napisał/a:
jaki obiektyw będzie niezbędny?

Ten który jest w komplecie - na początek 18-55 pozwoli ci zorientować się jaki rodzaj fotografii i na jakich ogniskowych będziesz najczęściej robił zdjęcia ( system zapisuje takie dane na zdjęciu) więc bedzie ci później łatwo zdecydować jakie szkło ci najbardziej potrzebne. Może się również okazać że potrzebujesz np. jasnego zooma jak sigma 17-50/2,8 czy 18-35/1,8 ART. Albo stałki 50/1,8 czy nawet 90 lub100/2,8. Albo szerokiej 14 lub 15mm.
Kristopheros napisał/a:
który z fujifilm

Obecnie seria fuji trochę się skurczyła , choć można dostać i poprzednie modele ... http://fujifilm-x.com/pl/cameras/
Ich testy znajdziesz : http://www.optyczne.pl/in...=Wyszukaj&sort=
klikając test każdego . Zależnie czy potrzebujesz aż 24Mpix czy wystarczą 16Mpix matryce. I czy mają być "normalne" czy X-trans. Moim zdaniem na początek było by sensownie kupić używkę X-Pro1 (bywają po 1500-2000zł) korpus więcej niż przyzwoity. Matryca też. Ale nawet kupując X-A1 - z matrycą bayerowską - obrazka się nie powstydzisz. Podobnie jak X-A10. Jaką matrycę wybrać? Myślę że poprzeczka jest ustawiona tak wysoko że z każdej będziesz zadowolony. Oczywiście dla siebie brałbym X-trans, ale ja traktuję fotografię bardziej profesjonalnie i robię duże powiększenia wystawowe i do druku na plakaty więc tę jakość muszę mieć dość wyśrubowaną. Choć zdarza mi się drukować zdjęcia również ze starszych aparatów które miały 10 i 12 Mpix.
Każdy z tych aparatów można kupić ze szkłem 16-50/3,5-5,6 II IOS - więc wzorcowo ostrym.
Tak więc wybór modelu pozostaje otwarty - zależy co ci w ręku lepiej "siądzie" i które funkcje bardziej ci się przydadzą.

hazard2 - Sro 07 Cze, 2017

Czyli co by wybrać nikona d 5300 pentax k 50 czy jakiegoś fujifilm. Do tej pory mialem nikona d 40.
Wujek_Pstrykacz - Sro 07 Cze, 2017

Zostałbym przy Nikonie. Przynajmniej guzikologia podobna. :grin:
Andrzej.M. - Czw 08 Cze, 2017

hazard2 napisał/a:
d 5300 pentax k 50 czy jakiegoś fujifilm.

To zależy czy ma być lustrzanka czy bezlusterkowiec. Ale zdjęcia wyjdą podobne.
Co do ergonomii - to guzikologia w d5300 jest tak podobna do d40 jak ta w pentaksie k-50... , chociaż - może i racja - w obu nikonach jest faktycznie skromniejsza. Nie mają przedniej rolki, i tego wszystkiego co ma tak jak wyższe modele nikona ten k-50. Za to K-50 nie ma na pokrętle tych ślicznych obrazków z trybami , tylko nudne programy i tryby użytkownika.

wkargo - Pią 16 Cze, 2017

Witam

Podchodze do wymiana mojego wysluzonego kompakta Sony DSC-H5 na cos nowego i teraz problem co wybrac. Po siedzeniu troche czasu w sieci wybralem nastepujace pozycje od lustrzanki do kompakta. Moj cel do glownie 'szybki' apart ktory poradzi sobie prawie z kazdymi warunkami. Nie planuje obecnie kupowac innych obiektywow niz te podstawowe (18-55) ale nie chce byc zablokowany na przyszlosc dlatego poszedlem w strone gdzie mam takie opcje (procz panasa) .

Moja prosba to teraz ktory z tych modeli ( a moze jeszcze inny) daje najwieksze mozliwosc 'zabawy' ustawieniami i jakosc zdjec , video jest na drugim miejscu ( czytalem z NIKON chyba tutaj wypada najsłabiej - prosba o potwierdzenie dlaczego). Czy jest sens inwestowac w kolejnego kompakta dla osoby ktora miala takowy juz 10 lat i chcialaby sprawdzic jak wyglada inny swiat (i czy te modele nie-kompatkowe pozwola mi na to)

NIKON D5500

PENTAX K-S2

FUJI X-T10

Panasonic FZ1000

Wojmistrz - Pią 16 Cze, 2017

wkargo, największą uniwersalność da ci Lumix, ale trochę słabiej wypadnie w obrazowaniu niż pozostałe. To nie będzie jakaś przepaść jakościowa, ale jak być obok siebie położył fotki w słabszym oświetleniu to zauważyłbyś tą różnicę. Nikon D5500 to dość nowa konstrukcja, nie wiem, czy nie lepiej byłoby kupić D7100. Pentaxa też wybrałbym innego, a mianowicie k-50 chyba że by na k-70 wystarczyło. Fuji są świetne tak jak są, w podejściu - aparat z jednym obiektywem też się spisze, ale to system w którym właśnie warto odkładać na dobre obiektywy, niestety ich jest mało.
Jeśli następny obiektyw masz kupić za np 5 lat, to lepiej kupić kompakt ze względu na uniwersalność. Rynek ciągle się zmienia, co jakiś czas wchodzą nowe modele, aparaty starzeją się moralnie dość szybko, a obiektywy są prawie wieczne. Wybierając lustrzankę wybierasz jakiś system i pod niego budujesz zakup akcesorii i obiektywów, po czym zwykle zmieniasz korpus a obiektywy zostają. Ja dla przykładu używam od wielu lat Canona (mam i jeszcze czasem używam takich na kliszę w systemie EOS) przez co obiektywy nawet z XX wieku (mój ulubiony teleobiektyw miał premierę w marcu 1997r ), ciągle działają i są dobre w moich cyfrowych aparatach tej marki.
Kolejna sprawa piszesz, czy jest sens w kolejnym kompakcie. No wiesz, co innego kompakt z matrycą CCD 1/2.5", a co innego z 1". To jest inny świat. Nawet 1/1.7" to już by był przeskok.

Andrzej.M. - Pią 16 Cze, 2017

wkargo napisał/a:
PENTAX K-S2

Po kompakcie to dobry wybór po kompakcie - mimo zdawało by się prostego "amatorskiego" designu - posiada i guzikologię i uszczelnienia jak semi pro. I przy tym dużo mniejszy -bradziej przypomina bezlusterkowce mimo że to pełnoprawna lustrzanka z pełnym pryzmatem i 100% polem widzenia w wizjerze.
wkargo napisał/a:
FUJI X-T10
Bardzo dobry wybór wśród bezlusterkowców , genialne obiektywy, świetne matryce. Jakość obrazka podobna do K-50 i K5IIs. Czyli wszystko co z 16Mpix matrycy APSC można wydobyć.
http://www.optyczne.pl/30...razu_w_RAW.html Tam sobie możesz porównywać wycinki 100% z różnych aparatów. Najlepiej przy ISO 3200 lub 6400. W dobrym świetle nie warto - każdy będzie dobry. Różnice widać gdy go brakuje...

PDamian - Pią 16 Cze, 2017

Pentaksiarze jako indywiduaiści zmienią, jak widzę, religię na Fudzi.
...Niebawem.

Andrzej.M. - Pią 16 Cze, 2017

PDamian napisał/a:
religię na Fudzi.

Nie tylko, koledzy od canona i nikona też...
Po prostu świetna optyka, dyskretna praca, znakomite matryce i dobry AF... wielu zawodowców sięga po nie ... sam znam od dobrych kilku lat - miałem przyjemność fotografować i X1-PRO i XE-1 wkrótce po premierze i spisywały się nie gorzej od Pentaxa K-5 i dawały ostrzejsze obrazki. Gdyby były FF pewnie bym rozważał zmianę.

wkargo - Pią 16 Cze, 2017

Wojmistrz , Co do Pentaxa K-70 to budzet sie znajdzie. Pytanie teraz jezeli to ma byc moje pierwsze body to ktore: NIKON , PENTAX czy ....

Przynam sie ze nie wiem jak wygląda dostępność i ceny obiektywów w poszczególnych systemach. Wiec tutaj liczę na wsparcie (chodz pewnie w tym temacie dyskusje tez sie ciagna :) jak przy telewizorach kiedyś plazma czy LCD :P ).

D5500 postawiłem na mojej liscie jako 1. jako preferowany wybor. Uzywke na gwarancji mogę kupic za 2.300 (z 18-55) http://allegro.pl/show_item.php?item=6855319363 lub 2550 z 140mm. http://allegro.pl/lustrza...2b-0258773f0422

Caly czas sie miotam po tym co napisałeś odnośnie kompaktow vs lustrzanki ( ich uniwersalności i starzenia sie body). Inwestując teraz w lustro/bez lustro zostanie mi po nim na pewno jakiś obiektyw, przy kompakcie znow bede musial inwestowac w 'calosc' - a ceny tych wszystkich modeli (nowych) oscyluja 2,7-3,4k PLN . Takze powoli sklaniam sie ku body nawet jesli nigdy nie zlapie bakcyla i pozostane z jednym obiektywem - nie wiem na ile te moje przemyslenia maja sens wg Was

PDamian - Sob 17 Cze, 2017

X-A1, X-E1 (a więc i X-PRO 1) i X-E2 które miałem/mam wcale nie mają dobrego AF.
Od X-T10 jest lepszy, od X-T2 -dobry.

Wojmistrz - Sob 17 Cze, 2017

wkargo, ja nie widzę sensu w kupowaniu dobrej lustrzanki z obiektywem 18-55 jako jedynym na kolejne lata, nawet jeśli te dziś bywają całkiem niezłe optycznie. Można by rzec, że aparat jest tak dobry jak jego obiektyw i to poniekąd się sprawdza. Często spotkasz się z opinią, że tani aparat + dobry obiektyw jest znacznie lepszy niż drogi aparat + słaby obiektyw i ja też się pod tym podpisuję. Na rynku masz aparaty na podobnych, a nawet takich samych matrycach, ale w różnej klasie i cenie. Najbardziej dało się to chyba zauważyć w Canonie, gdzie przez lata katowano ten sam sensor. Lwią część ceny nie stanowi matryca, a ergonomiczna i mechaniczna część aparatu. Ideą lustrzanki jest wymiana obiektywów więc nie mając zamiaru inwestować, w mojej opinii lepiej jest wybrać bardziej dostosowany kompakt.
Dam Ci inny przykład. Na rynku jest sporo bezlusterkowców z matrycami m4/3, które robią głównie Panasonic i Olympus. Panasonic z pewnym momencie wypuścił kompakt LX100 w cenie taniego bezlusterkowca z podstawowym obiektywem. Aparat jest na matrycy m4/3 i ma obiektyw tak dobry, że gdyby wypuścili go na rynek osobno, to kosztował by myślę co najmniej 5000zł. Jak masz chwilę, zobacz sobie jego >> test <<.

wkargo - Sob 17 Cze, 2017

W takim razie lx100 czy fz1000 ?
Wojmistrz - Sob 17 Cze, 2017

To tylko propozycje i zwrócenie uwagi w konkretnej kwestii.
wkargo - Sob 17 Cze, 2017

Jasne i powaznie biore je sobie do serca i rozwazam czy to nie chwilowe napalenia sie na lustro.
Tego lx100 odrzucilem z kompaktow na rzecz fz1000 bo ma ruchomy wyswietlacz ale widze obiektyw jest ciemniejszy dlatego pytam ktory z nich wg Was i chyba czas przeniesc sie do innej kategorii forum.

Wojmistrz - Sob 17 Cze, 2017

Takich kompaktów wartych uwagi jest znacznie więcej więc np Sony RX100 czy RX10, więc sam sprecyzuj jaki rodzaj aparatu chcesz.
Andrzej.M. - Nie 18 Cze, 2017

wkargo napisał/a:
Co do Pentaxa K-70 to budzet sie znajdzie

Teraz możesz kupić razem z obiektywem DA50/1,8 (za 1zł).

Mówi się że starzenie technologiczne i ciągłe zmienianie body to konieczność - ale moim zdaniem to przesadzone opinie - w końcu już 7 lat jak wyszła genialna matryca 16Mpix i nadal jest stosowana z powodzeniem , a 24 Mpix jakoś nie może jej wyprzeć, - zwyczajnie nie daje nic więcej poza większymi plikami do obróbki. Więc czy prędko wymiana? Biorąc pod uwagę że do niedawna 12 Mpix zadowalało nawet zawodowców w większości przypadków - a 20 to było aż nadto, dobry korpus DX/APSC (lustrzany czy nie) powinien wystarczyć na bardzo długo. Taa... wiem, kilka lat temu mówiono to samo... ale czy dziś canonierzy wyrzucają sprzęt bo ma słabe matryce? Nie , bo wystarcza im do tego co robią. Co innego "zawodowcy" -ci muszą walczyć z konkurencją posiadającą coraz lepszy sprzęt i nadążać za coraz wyższymi wymaganiami klientów... ale też bez przesady... :cool:
W małych matrycach jest jeszcze pole do popisu, bo im mniejsza tym trudniej zrobić dobre zdjęcie w trudnych warunkach , więc tu postęp pewnie będzie większy - jak w telefonach, ale miałbym kupować kompakt - to równie dobrze kupiłbym dobrego smartfona.

wkargo - Pon 19 Cze, 2017

Obecny aparat wymieniam po 11 latach (DSC-H5) - glowny powod to lampa blyskowa bardzo wolno sie laduje i czasem musze czekac kilka sekund zanim moge zrobic zdjecie. Druga sprawa to rozdzielczosc filmow jest kiepska.

Szukam aparatu ktory w pierwszej kolejnosci robil dobre zdjecia w wiekszosc warunkow - podjaralem sie lustrzankami i od niich zaczelam wybierajac Nikona /pentaxa . Jednak skoro obiektywow nie planuje kupowac ( chyba ) zeszlo na kompakty - wiec szykam teraz w tym szeregu - ale wg Ciebie to smartfona lepiej kupic :)

Namierzyłem tego Panasa FZ-1000 jako kompromis bo jest i Rx10 czy FZ200 , RX10 II ale to juz ceny powyzej 5k i nie wiem cyz jest sens w kompakt za takie pieniadze isc :)

Wojmistrz - Wto 20 Cze, 2017

FZ200 to kompakt z małą matrycą (1/2.3")
Andrzej.M. - Czw 22 Cze, 2017

FZ200 ? Po lustrzankach i bezlusterkowcach z matrycami DX? (1/2 matrycy małoobrazkowej)? No to już niżej niż 4/3 bym nie schodził - (rozmiar 1/2 matrycy DX) jakość jeszcze porównywalna z lustrzankową, ale mniejsze? :roll:
To już można zostać przy smartfonach... :lol:

Bedu - Czw 29 Cze, 2017

Witam wszystkich.
Mam podobny problem, co wkargo. Obecnie jestem posiadaczem DSC-H50. Z racji fotografowania dzieci podczas jazdy konnej zacząłem odczuwać głód czegoś lepszego. Nie jestem mega pasjonatem fotografowania, ale lubię trochę poeksperymentować. Nie mam również za bardzo możliwości, aby za zgromadzone oszczędności sukcesywnie powiększać kolekcję obiektywów, filtrów itp. Limit budżetu ustawiłem na około 3000zł. Metodą eliminacji, mając na uwadze moje podstawowe wymagania (zmienna ogniskowa w dość szerokim zakresie w jednym obiektywie, możliwość kręcenia zarówno w miarę dobrych filmów i robienia dobrych zdjęć, czasami w słabszym oświetleniu, w ruchu) doszedłem do modeli RX10 i FZ1000. Z racji potrzeby obiektywu z powiększeniem optycznym na podobnym poziomie, co DSC-H50 (potrzebowałbym max od 12x do 15x) pozostał mi tylko fz1000. Niestety moich poszukiwań nie zatrzymałem na tym modelu, ale zacząłem zastanawiać się, czy nie jest lepszym wyborem jakaś kombinacja tańszego bezlusterkowca lub lustrzanki. W tym momencie już całkowicie ogłupiałem. Analizując dostępne ceny tańszych lustrzanek i bezlusterkowców z wymiennym obiektywem, doszedłem do wniosku, że w tej cenie na zestaw z dobrym w miarę jasnym obiektywem nie mam co liczyć. Zrodziło się w mojej głowie pytanie, co jest lepsze matryca 1 cala i obiektyw 2.8-4 w fz1000 lub nawet 2.8 w całym zakresie w RX10, czy też większa matryca w lustrzance, ale słabszy obiektyw? Gabaryty i waga nie mają tak dużego znaczenia.

Prosiłbym o poradę, czy interesować się lustrzankami lub aparatami z wymienną optyką, czy też raczej nie zaprzątać sobie tym głowy i pójść w tego lumixa. W tych granicach cenowych i podanych wyżej ograniczeniach (zoom) nie specjalnie mam wybór. Chyba, że możecie podsunąć jakiś inny model...

Z góry dziękuję za rzetelną odpowiedź

Wujek_Pstrykacz - Czw 29 Cze, 2017

Bedu, ale tu rozmawiamy o wyborze lustrzanki, a nie aparatu kompaktowego.
Bedu - Pią 30 Cze, 2017

Wiem, przepraszam, że trochę poza tematem, ale jednak trafiłem na ten wątek, a i moje rozterki toczą się wokół lustrzanki. Moje ostatnie doświadczenia z lustrzanką mam z młodości, gdy byłem jeszcze posiadaczem aparatu zenit. O obecnych lustrzankach nazwijmy to mam zerowe pojęcie. Szukam czegoś lepszego. Mając mały wybór wśród kompaktów zacząłem również interesować się lustrzankami. I tutaj pojawił się mój problem, czy droga jest słuszna. Pewnie będę musiał sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Pozdrawiam.
Andrzej.M. - Pią 30 Cze, 2017

Bedu napisał/a:
o jest lepsze matryca 1 cala i obiektyw 2.8-4 w fz1000 lub nawet 2.8 w całym zakresie w RX10, czy też większa matryca w lustrzance, ale słabszy obiektyw?

Biorąc pod uwagę róznicę wielkości matrycy i parametry obiektywów - to odpowiedź jest prosta - lepszy obrazek bedzie z lustrzanki z matrycą APSC np Pentax K-50 z kitem 18-55/3,5-5,6 niż z pozornie jaśniejszego szkła 2,8 przy ogniskowej 4,5mm. Piszę pozornie - bo malutka matryca ma znacznie mniejszą możliwość pracy na wysokim ISO , na dodatek ogniskowa rzędu 4 czy 5 mm daje na 2,8 ostrość w każdym miejscu - co uniemożliwia operowanie głębią ostrości jak w lustrzance. Na dodatek Kupując Pentaxa K-70 dostajesz w komplecie stałkę 50mm f.1,8 którą można naprawdę fajnie fotografować. Poprzednika - czyli K-50 kupisz jeszcze jakiś tysiąc taniej - więc możesz dokupić używaną sigmę 17-50/2,8 albo dołożyć 500zł i kupić nową. Albo kupić drugie szkło np. 55-300 które ma tę zaletę że ma świetną ostrość w zakresie 200-300 mm - jeśli ci zależy na długiej ogniskowej.

PDamian - Pią 30 Cze, 2017

Pentaxy ( i Nikony) są słabe do filmowania.
Bedu napisał/a:
mając na uwadze moje podstawowe wymagania (zmienna ogniskowa w dość szerokim zakresie w jednym obiektywie, możliwość kręcenia zarówno w miarę dobrych filmów i robienia dobrych zdjęć, czasami w słabszym oświetleniu, w ruchu)


Bedu, bezlusterkowiec Panasonic G7 z obiektywem 14-140mm nie zmieści się w budżecie 3 tys.
Za 3 tys. w lustrzankach z uniwersalnym zoomem (filmujących lepiej -czyli Canonach) też nie będziesz miał w czym wybierać. Taka uniwersalna Sigma C 18-200mm kosztuje ~1500.

Andrzej.M. - Pią 30 Cze, 2017

PDamian napisał/a:
są słabe do filmowania.

A ktoś pytał o filmowanie??? :shock:

Bedu - Pią 30 Cze, 2017

Dziękuję za odpowiedź

Filmowanie tak, ale sporadycznie na zasadzie krótkich filmików.

Co do ceny, jeśli troszeczkę przekroczy ten założony budżet, to również dopuszczam taką myśl, jeśli tylko będę przekonany, że warto. W końcu satysfakcja jest najważniejsza. Wcześniej wydawało mi się, że obiektyw za 1500zł w zakresie 18-200mm nie zaspokoi moich potrzeb. Dlatego też jestem tutaj, pytam i widzę, że jednak warto również brać pod uwagę aparaty z wymiennymi obiektywami - zarówno lustrzanki, jak i bezlusterkowce.

bergercs - Pią 30 Cze, 2017

Andrzej.M. napisał/a:
PDamian napisał/a:
są słabe do filmowania.

A ktoś pytał o filmowanie??? :shock:


Bedu napisał/a:

Metodą eliminacji, mając na uwadze moje podstawowe wymagania (zmienna ogniskowa w dość szerokim zakresie w jednym obiektywie, możliwość kręcenia zarówno w miarę dobrych filmów i robienia dobrych zdjęć, czasami w słabszym oświetleniu, w ruchu)


A ty w ogóle czytasz cokolwiek czy tylko ograniczasz się do pisania w każdym nowym wątku "Pentax"???

Andrzej.M. - Pią 30 Cze, 2017

Bedu napisał/a:
Filmowanie tak, ale sporadycznie na zasadzie krótkich filmików.

To chyba różnicy nie robi. Można każdą lustrzanką i bezlusterkowcem. Są wystarczające. Skoro priorytetem są dobre zdjęcia. Zwłaszcza tam gdzie trzeba użyć wyższego ISO Pentax się powinien sprawdzić, jako marka która na potrzeby marketingu nie "forsuje" ISO . To oznacza że przy tych samych warunkach oświetleniowych przy tym samym czasie ekspozycji i przysłonie Pentax będzie miał np ISO 3200 , canon ISO 4000 a Lumix ISO 5000. To jeden z drobiazgów których nie widać i zwykle się ich nie sprawdza , a jednak mają istotny wpływ na jakość zdjęć. Na dole zamieszczam wykresik gdzie zmierzono to co podają producenci w stosunku do rzeczywistości i zakresu tonalnego(bits).

PDamian - Pią 30 Cze, 2017

Jak widzę Andrzej.M. twoja pentaksowa obsesja ma się dobrze -mało tego: rozkwita.

Zdrowia życzę.

muzyk - Sob 01 Lip, 2017

Za dużo uszczelek, mało powietrza :mrgreen:
Andrzej.M. - Nie 02 Lip, 2017

PDamian napisał/a:
obsesja ma się dobrz
Wiem że masz obsesję na punkcie Pentaxa i moim , szkoda tylko że to cała merytoryczna strona tej wypowiedzi.
stomek - Pią 04 Sie, 2017

Witam wszystkich,

Obecnie posiadam bezlustro NX300 Samsunga z kitem 18-55, które zakupiłem przypadkiem jakiś czas temu. Rok temu dokupiłem do niego obiektyw 50-200 F4,5-5,6. Trochę popstrykałem i wciągło mnie. Sprecyzowały mi się też wymagania co do sprzętu.
A więc chciałbym "strzelać" głównie żywą, biegającą i latającą przyrodę oraz czasem z doskoku pokazy lotnicze. Niestety na to w/w samsung raczej się nie nada ze względu na dostępne szkła i brak nadziei na nowe.
Szukam czegoś na dłuższą metę, czyli raczej nie chciałbym zmieniać korpusu za rok ani nawet za 2, i raczej w systemie też wolałbym się zadomowić.
Myślę obecnie o Nikonie D7100 (D7000 albo D7200 ewentualnie) oraz obiektyw do tego Sigmę lub Tamrona 150-600. To razem wyjdzie sporo więcej niż tematowe 3k ale pytanie będzie o samą puszkę.
I teraz choćbym nie wiem ile czytał to nie bardzo mogę rozsądną alternatywę znaleźć w innych systemach. Zależy mi bardziej na precyzyjnym i szybkim autofokusie niż "ładności" obrazka. Po nocach też nie mam zamiaru biegać.
Proszę o powstrzymanie się od komentarzy typu "że to duże będzie i ciężkie", zdaję sobie sprawę z wagi i wymiarów. Sprawa obiektywu też nie jest do końca przesądzona ale na pewno będzie to jakiś tele z minimum 400mm na długim końcu.
Wątpliwości związane z Nikonem to głównie brak gibanego LCD (przyzwyczaiłem się do tego, a czasem może będę chciał pstryknąć jakiegoś mniejszego gada z perspektywy ziemi - oczywiście zamierzam też posiadać krótsze szkła docelowo )
Wiem że Canon ma odchylane ekrany w xxD, ale 70D ma opinię awaryjnego, a 77D i 80D to już trochę odstają cenowo od N D7100.
Pentax może by jakiś się znalazł ( oczywiście używki też mogą być),ale tu mam wątpliwości bo jedyny chyba obiektyw to musiałby być DA 300mm F4 ( jeśli dobrze pamiętam ) z konwerterem 1.4 a to dalej mniej niż wspomniany duet Sigma/Tamron , no i zoom będzie bardziej uniwersalny niż stałe 300 (420)mm.
Sony raczej odpada ze względu na elektroniczny wizjer.
Jeśli ktoś miałby jakieś pomysły to chętnie rozważę.

Andrzej.M. - Pią 04 Sie, 2017

Pentax K-70 ma ponoć celny AF (jak piszą optyczni) tyle że porównywany do canona 800D i nikona D5300 więc pewnie słabszy niż D7100 czy 7200 które mają af pochodzący z reporterskiego nikona. Co do szkła - pewnie Pentax D HD FA 150-450 mm f/4.5-5.6 ED DC AW byłby dobry, pod warunkiem że jak każdy szanujący się Pentaxian masz zbędną nerkę... :lol:
Jak nie - to 55-300 na długim końcu czyli 200-300 jest więcej niż przyzwoity.

stomek - Sob 05 Sie, 2017

Nerki mam obie zdrowe, więc jedna chyba zbędna :)
ale mimo to wolałbym poświęcić ją ewentualnie na inne cele.

Rozważałem tego K70, ale żaden ptasiarz ani tym bardziej spoter (czy jak oni się tam zwą ) nie zaleca wchodzenia w ten system.

więc chyba zostaje Nikon i Canon.

Można by pomyśleć o czymś 4/3 z racji cropa x2, ale nie wiem jak się sprawują te elektroniczne wizjery , na logikę optyczny powinien być lepszy dlatego raczej nie biorę tego pod uwagę.

BartekG - Sob 05 Sie, 2017

stomek napisał/a:
Witam wszystkich,

A więc chciałbym "strzelać" głównie żywą, biegającą i latającą przyrodę oraz czasem z doskoku pokazy lotnicze.


Do biegającej i latającej przyrody zdecydowanie lustrzankę dla możliwości patrzenia przez obiektyw bez zużywania baterii i fazowy autofokus.
Jaki konkretnie model aparatu określają dostępne obiektywy. Tamron i sigma 150-600 C są tanie, dobre i moim zdaniem lekkie - niecałe 2 kg + aparat to nie jest jakaś straszna waga dla dorosłego człowieka. Butelka koli waży 2kg a jakoś nikt nie narzeka że nie może jej podnieść.
Spotkałem też osobę, która skutecznie używała 300mm F4 i TC 1.4 na pełnej klatce.
Odnośnie rozmiaru sensora - lepsza jakość obrazu pełnej klatki bierze się z większej powierzchni sensora, ale trzeba tą powierzchnię wypełnić obrazem. Przy kadrowaniu do powierzchni takiej jak aps-c albo mniejszej żadnej przewagi nie będzie. Mi rzadko kiedy udaje się podejść wystarczająco blisko żeby wypełnić aps-c przy 600mm, kaczek i łabędzi w parku nie liczę.
Odnośnie odchylanego ekranu - mam i nie korzystam wcale. Jak fotografuję jaszczurki to raczej z góry bo przy fotografowaniu na poziomie gruntu trawa i kamienie by je zasłaniały.
Tanie nikony mają lepszą jakość obrazu niż tanie canony (czemu ludzie je kupują?) a 150-600 pozwoli zrobić więcej zdjęć niż 300 + TC1.4 dzięki większemu zasięgowi.

Wujek_Pstrykacz - Sob 05 Sie, 2017

Fotografowanie zwierząt, czy ptaków z podejścia to słaby temat. Czasem się uda, ale trzeba mieć trochę doświadczenia. Natomiast do fotografowania z zasiadek wystarczą ogniskowe 400-500mm. Pentax niestety wygląda blado ze względu na AF, ten śledzący. Do tego słabo w szkłach, nawet Sigma i Tamron nie oferują swoich 150-600 pod Pentaxa. Tutaj królują Nikon i Canon z wszelaką optyką. Polecam Nikona serii D7xxx z Sigmą 150-600 C, seria S jest już ciężka, ale też lepsza. :grin:
No i pokazy, tu to już obowiązkowo 500-600 mm. :grin:

stomek - Sob 05 Sie, 2017

Czyli zgodnie z tym co myślałem N D7xxx w tym zakresie cenowym nie ma realnej konkurencji. Jak rozumiem używane wyższe modele (starszej generacji ) to zbyt wielkie ryzyko. Domyślam się że raczej będą mocno wyeksploatowane nawet jeśli opisy aukcji wskazują na "minimalne zużycie". W końcu chyba nikt nie kupuje profesjonalnego sprzętu po to żeby amatorsko cyknąć parę fotek na wakacjach.

A co sądzić o modelach niższych ? jak D5xxx lub konkurencyjne Canony

Podobno wizjer sporo ciemniejszy, puszka mniejsza (będzie komicznie wyglądać z dużym obiektywem, ale czy nie straci też na wygodzie użytkowania ) i czy AF mocno odstaje od serii wyżej ?

Tu jest sporo więcej używek na rynku wtórnym, zapewne sporo ludzi kupiło jako pierwszy aparat po czym stwierdzili że to jednak zabawa nie dla nich. Wolę jednak na body wydać mniej niż więcej, bo cena obiektywu jest jaka jest i cokolwiek bym nie wybrał to będzie jednak dla mnie spory wydatek.

Wujek_Pstrykacz - Sob 05 Sie, 2017

Powiem tak: próbowałem ostatnio zrobić zdjęcia sikorek wlatujących i wylatujących z dziupli(ostatnia majówka Optycznych w Łochowie) Nikonem D5600 i niestety nie dawał rady, słaba seria, AF taki sobie. Podpięty miałem Nikkor AFS 600/4. Dopiero podpięcie D500 dało swobodę fotografowania. Niestety nie było nic z D7xxx, ale już dadzą radę. :grin:
Osobiście używam Canona i jestem mega zadowolony. Polecam 80d/7dII. :grin:

Andrzej.M. - Pon 07 Sie, 2017

Jak masz obie zdrowe - to przypomnę że jest jeszcze KP - trochę droższy ale spokojnie konkurujący celnością AF z wyższymi modelami n i c . http://www.optyczne.pl/36..._ergonomia.html

[ Dodano: Pon 07 Sie, 2017 10:55 ]
Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Sigma i Tamron nie oferują swoich 150-600 pod Pentaxa.

Pentax D HD FA 150-450 mm f/4.5-5.6 ED DC AW - ma własny obiektyw pod FF i cropa , a jak ktoś ma rzeczywistą potrzebę to może się zasadzić na Pentax smc FA 250-600 mm f/5.6 DE (IF) - rzadko ale można trafić... albo dokupić Pentax smc DA HD 560 mm f/5.6 ED AW - drobne 24 tysie za dobre szkło . :)
Wujek_Pstrykacz napisał/a:
blado ze względu na AF, ten śledzący.

Sprawdzałeś KP czy K-1? Nadal jesteś pewny tego co napisałeś? "blado" wobec czego? Którego modelu? O ile droższego? :zalamany:

Wujek_Pstrykacz - Pon 07 Sie, 2017

Tak, słabo to wygląda w porównaniu z konkurencją od N i C. Choćbyś tu na uszach stawał niestety Pentax jest trochę w tyle w ślędzącym AF :razz:
Andrzej.M. - Pon 07 Sie, 2017

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
od N i C.

Jak widzę NIC cię nie powstrzyma od wygłaszania bzdurnych ogólników... Co z czym porównywałeś? Konkretnie proszę... nie umiesz odpowiedzieć? Jeszcze raz zapytam - miałeś w rękach i sprawdzałeś K-1 i KP że się wypowiadasz? To popatrz sobie na wynik testu celności choćby tu - na optyczne.pl Jak widzisz Pentax zrobił w kwestii AF w ostatnich 2 latach więcej niż cvanon w matrycach przez ostatnie 10lat. I tego NIC nie zmieni... :lol: :razz:
Nawet porównywanie KP z 7DmkII i D500... :lol:
Wujek_Pstrykacz napisał/a:
jest trochę w tyle w ślędzącym AF

Tak - wobec tych modeli . Tyle że różnice pewnie zobaczyłbyś robiąc zdjęcia seryjne bolidów F1 pędzących na ciebie 300km/h... Choć i tu można by przy odrobinie wprawy Pentaxem się pobawić... na Pentaxowej grupie fejsa sportowe fotki to nic nowego. Przyrodnicze też. więc opowiadanie że "się nie da" - to leciutka przesada. Takie głupie generalizowanie. Wiesz dobrze że Pentax we wszystkich modelach daje swoje najnowsze osiągnięcia - więc różnic w AF , pomiarze czy DR miedzy modelami prawie nie ma , w odróżnieniu od tego co robi cwanon - który daje je tylko najwyższym modelom a im niżej tym gorzej. U Pentaxa róznice mogą wynikać jedynie z rzeczywistego postępu między modelami. Więc generalizowanie - przy takiej rozpiętości i nawiązywaniu do najwyższych modeli ma tyle wspólnego z prawdą co koń z koniakiem... :razz:

Wujek_Pstrykacz - Pon 07 Sie, 2017

Właśnie K1 sprawdzałem, a kolega porównywał, czy tylko teoria z testów. Była okazja na majówce do K1 podpiąć 150-450, ale szału nie ma. :neutral:
Andrzej.M. - Pon 07 Sie, 2017

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
K1 sprawdzałem

A jakich trybów używałeś? Z czym porównywałeś? Czego ci brakowało? To porzecież nie canon i rozwiązania ma inne - tak jak ja musiałbym się canona uczyć tak ty Pentaxa... Tak jakoś się składa że akurat porównywałem najnowszego canona 6DmkII z K-1 pod względem szybkości i celności AF - Canon z 135/2,0L a Pentax z DA*200/2,8 - obydwa na AFC i jakichś różnic nie widziałem. Przeogniskowanie o obiektu na obiekt trwało podobnie. Światło było to samo i dzienne i świetlówkowe - dość obfite. Pewnie różnice pokazały by się w słabym świetle na korzyść Pentaxa - ale cóż , to był tylko nowy 6DmkII, z takim samym układem jak w 5DmkIV. Tylko "czujniki" mniej czułe niż w 5-tce.

Wujek_Pstrykacz - Pon 07 Sie, 2017

Trybów czego? AF ciągły i przeostrzanie z minimalnej odległości na nieskończoność i odwrotnie. Na 450 mm. Wystarczy? Porównanie z 7dII i starym na dzisiejsze standardy 1dIII. Ze 100-400 L II na 400mm.
Andrzej.M. - Pon 07 Sie, 2017

Wujek_Pstrykacz napisał/a:
przeostrzanie z minimalnej odległości na nieskończoność i odwrotnie.

Twój canon zawsze tak szuka ostrości? :lol: Nie uważasz że takie "testy" to bzdura?
Wujek_Pstrykacz napisał/a:
Trybów czego?

Tak jak pisałem - warto poznać sprzęt żeby móc sensownie porównywać. Zwłaszcza AFC ma sporo możliwości tak w canonie jak w Pentaxie .
Wujek_Pstrykacz napisał/a:
7dII i starym na dzisiejsze standardy 1dIII

I który według ciebie ma lepszy AF? Staruszek czy najnowszy crop?

stomek - Pon 07 Sie, 2017

Panowie,

Daremna kłótnia, weszliście na poziomy cenowe gdzie faktycznie musiałbym sprzedać nerkę (albo obie).
D7100 to jest koszt +/- 3000 za body (nowe) , do tego 150-600 to około 4000 i to jest absolutny max dla mnie. 1,5 tys. dołożone do korpusu musiałbym urwać z obiektywu.
Dlatego w pytaniu zawarłem właśnie d7100 ponieważ z moich rozeznań wynika że to najlepszy wybór w tych pieniądzach. I chciałem zapytać na forum nie związanym z żadną marka o alternatywę dla niego właśnie.

Modele alternatywne to żeby sprowadzić Was na ziemię Pentax k-70 i Canon 77d. W pentaksie kupiłbym do tego stałe 300mm i tc1.4, a do Canona szukałabym używki elki 1 generacji 100-400 albo coś stałego ewentualnie wspomniane 150-600 tamrona lub sigmy.
Nie chciałbym opierać się na testach , tylko na opiniach ludzi którzy są wstanie powiedzieć jak to wygląda "na żywo". Może ktoś zna z autopsji wspomniane zestawy i jest w stanie coś doradzić.

Takie są wg mnie możliwości i teraz proszę o dyskusję.
A organy wewnętrzne chciałbym zachować.

Andrzej.M. - Wto 08 Sie, 2017

stomek napisał/a:
Canon 77d.
słyszałem że to jakaś pomyłka - bardziej trzy niż dwucyfrowy. Jeśli już to 80d.
stomek napisał/a:
A organy wewnętrzne chciałbym zachować.

Jak tak to k-70 będzie dobrym wyborem plus DA55-300 - na 300mm jest naprawdę ostry. Choć pomysł z TC + 300/4 też niezły- stosunkowo jasne szkło z TC będzie całkiem użyteczne. https://www.dxomark.com/L...279_914_694_914
Można jeszcze poszukać sigmy 120-400 albo 150-500 z bagnetem K.

M.Parol - Sro 06 Wrz, 2017
Temat postu: Jaka lustrzanka do 2500zł (ew 3000zł)
Potrzebuję pomocy przy zakupie lustrzanki. Będzie to moja pierwsza lustrzanka i do tej pory używałem korzystałem z bezlusterkowca Sony alfa 5000. Postanowiłem jednak zakupić lustrzankę w celu robienia lepszych zdjęć, np sesje fotograficzne aut, bo tym zacząłem się ostatnio zajmować. Więc jaką lustrzankę polecacie do kwoty około 2000zł (ewentualnie 3000zł)?
Andrzej.M. - Czw 07 Wrz, 2017

Do 2000 zł i żeby to był aparat a nie wydmuszka wykastrowana ze wszystkiego - to tylko Pentax K-50 jeszcze nowego trafisz. KOrpus dość zaawansowany z dwoma pokrętłami i dedykowanymi guzikami, oraz programowanymi trybami użytkownika - co daje wygodę i szybkość pracy - raz programujesz warunki pod konkretny rodzaj zdjęć w konkretnych warunkach (np. oświetlenie hali wystawowej) i masz spokój - zawsze włączasz dany tryb i go w tych warunkach używasz - ewentualne korekcje możesz zrobić przy obróbce RAWów. Za 3000 to już K-70 możesz mieć z dodatkowymi funkcjami jak pixel shift - przydatny gdy światełko niezbyt dobre a chcesz wydobyć mimo to kolory i detale - oczywiście ze statywu. Jeśli używki - używany K-5II albo K-3 na pewno długo posłużą. Matrycowo są one na podobnym poziomie co sony A5000 albo lepsze więc na pewno nie zanotujesz regresu.
Swoją drogą - zastanowił bym się na d zakupem lepszych szkieł pod to sony niż zmianą aparatu bo a5000 ma naprawdę dobrą matrycę . Lepszą niż wszystkie cropy canona.

Wojmistrz - Czw 07 Wrz, 2017

M.Parol, masz dobry aparat, a na faktycznie lepszy nie masz budżetu. Przemyśl zakup obiektywów za tą kasę i odpuść zakup aparatu, chyba, że ciągnie ciebie do innego systemu.
Raissa - Czw 21 Wrz, 2017

A jaki aparat + obiektyw polecilibyście osobie z niewielkim doświadczeniem, która chciałaby robić zdjęcia rodzinne (+ dzieci, ew. Brzuszki). Budżet na wszystko ~4k-4,5k
Andrzej.M. - Sob 23 Wrz, 2017

Jeśli to nie ma być zarobkowo i bardzo "pro" to uważam że Pentax KS2 (K-50 /K-70) i Sigma 17-50/2,8 powinny wystarczyć. Dla bardziej wymagających Pentax K-5II(s) albo K-3 /K-3II - tyle że już w odrobinę wyższej cenie.
Sunders - Sob 23 Wrz, 2017

Raissa, Nikon D5600 + Nikkor AF-P 18-140 VR lub Canon EOS 800D + Canon 18-135 IS STM
Andrzej.M. - Czw 28 Wrz, 2017

Raissa napisał/a:
Budżet na wszystko ~4k-4,5k

https://www.euro.com.pl/l...tax,d2,f3.bhtml plus Sigma 17-50/2,8 - masz porządne uszczelnione korpusy (nie boją się deszczu i kurzu) oraz pokrętła jakich potrzebujesz do regulacji parametrów zdjęcia bez zaglądania w menu aparatu. Może ci nawet zostać na jakąś porządną lampę z PTTL (i HSS?).

komor - Czw 28 Wrz, 2017

Andrzej.M., a ta Sigma też jest uszczelniona? :)
PDamian - Pią 29 Wrz, 2017

Za uszczelki trzeba troszeczkę dopłacić https://www.ceneo.pl/608066

[ Dodano: Pią 29 Wrz, 2017 04:45 ]
Raissa ostatnio się logowała w Pią 22 Wrz, 2017 12:31.

Andrzej.M. - Pią 29 Wrz, 2017

komor napisał/a:
ta Sigma też jest uszczelniona?

Niestety nie ale w komplecie masz szkło pentaxa na niepogodę... :lol:

Herus - Pią 20 Paź, 2017

Witam, mam dylemat co do wyboru lustrzanki na "początek" aczkolwiek, chciałbym kupić taką, która nie będzie mnie w dużym stopniu blokować w przyszłości. Co do zdjęć będą to głównie portrety oraz w późniejszym czasie zdjęcia produktowe stylizacji seryjnych.

Ostatnio spędziłem trochę czasu na czytanie w sieci i na tą chwilę zastanawiam się nad kilkoma zestawami:
1.D5300+18-105 (2900zł)
2.D5300+sigma 17-50 f/2.8 (+-3300zł)
3.D5600+18-55 (+-2600 zł zakładając cashback)plus używana stalka 50mm
4.D7100+18-55(+-3300zł)

Prosiłbym o poradę na temat tego co wybrać z wymienionych, ewentualnie jakieś alternatywy. Z góry dziękuję za pomoc.

Andrzej.M. - Pią 20 Paź, 2017

Herus napisał/a:
4.D7100+18-55(+-3300zł)

Jeśli już koniecznie Nikon to ten, choć lepiej 7200.
Herus napisał/a:
która nie będzie mnie w dużym stopniu blokować w przyszłości

Co to znaczy? Jaką blokadę masz na myśli?
Masz do wyboru lustrzanki (Canon; Nikon; Pentax) bezlusterkowce APSC ( Fuji, Sony). Każdy system ma swoje wady i zalety - Pentax ma świetne korpusy i duży wybór małych Ltd - limitowanych wielkością i wagą szkieł, ale mały wybór szkieł w porównaniu z konkurencją (NiC) choć osobiście jakoś nie narzekam, jest ich wystarczająco wiele , jest też mniejszy wybór szkieł producentów jak sigma , tamron czy tokina - mimo zmiany konstrukcji sterowania przysłoną - chyba jakieś umowy "o niekonkurowaniu" musiały po cichu zaistnieć , więc części nowych szkieł tych producentów pod pentaxa nie kupisz. Co nie zmienia faktu że i tak jest czym focić... Canon - ma bardzo dużą szklarnię z pięknie prezentującymi się eLkami - za to mają najsłabsze matryce. Nikon równie obszerną szklarnię - choć bez ślicnego czerwonego paseczka i bardzo dobre matryce - zresztą te same co w sony i pentaxie. Genialne mają Fuji z serii X- Trans ale każda "odmienność" powoduje że trochę trudniej jest obrabiać pliki w popularnych "wołarkach" jak LR czy PS. Za to ma genialne szkła - tak świetne, że nie słyszałem żeby focący fuji narzekali na brak szkieł systemów trzecich.
Więc wiele zależy od tego co bedziesz fotografował i jakie masz preferencje odnośnie korpusów. Jeśli ma to być aparat duży i ciężki z dużymi plikami do obróbki - bierz D7200 , jeśli mały i lżejszy - pentax k-5IIs , KS2 albo KP które ze szkłami Ltd są niewiele większe od bezlusterkowców.

komor - Sob 21 Paź, 2017

Andrzej.M. napisał/a:
jest też mniejszy wybór szkieł producentów jak sigma , tamron czy tokina - mimo zmiany konstrukcji sterowania przysłoną - chyba jakieś umowy "o niekonkurowaniu" musiały po cichu zaistnieć , więc części nowych szkieł tych producentów pod pentaxa nie kupisz

Jakie umowy o niekonkurowaniu, przykładowo prezes Sigmy wyraźnie się wypowiadał, że jest zbyt mały popyt na szkła z mocowaniem K i dlatego pewne model są nieopłacalne, biorąc pod uwagę czas i koszt przestawiania produkcji między mocowaniami/modelami.

Lia_F - Sob 28 Paź, 2017
Temat postu: Lustrzanka do 3000zł
Cześć :)

Poszukuję lustrzanki dla osoby średniozaawansowanej. Do tej pory działałam na Sony Alfa 390, chciałabym kupić teraz coś bardziej profesjonalnego.

Aparat byłby głównie używany do fotografii krajobrazowej i portretowej. Zależałoby mi na tym, żeby dobrze radził sobie ze zdjęciami przy słabym oświetleniu, w pomieszczeniach.


Z góry dziękuję za pomoc :)

ophiuchus - Sob 28 Paź, 2017

Uszanowanko, a czy rozważasz zakup sprzętu używanego, czy może tylko nowy wchodzi w rachubę?
Lia_F - Sob 28 Paź, 2017

ophiuchus napisał/a:
Uszanowanko, a czy rozważasz zakup sprzętu używanego, czy może tylko nowy wchodzi w rachubę?


Myślałam raczej czymś nowym, jednak zakup czegoś używanego w dobrym stanie byłabym w stanie rozważyć :)

Wojmistrz - Sob 28 Paź, 2017

3000zł za puszkę dobrze radzącą sobie w słabym oświetleniu... słabo... zwłaszcza w Sony. W tym budżecie to chyba tylko Pentax. Za około tysiaka więcej to używanego Canon 6D by się dostało... pełna klata i przez niektórych nazywany "noktowizorem od Canona".
Wujek_Pstrykacz - Sob 28 Paź, 2017

Koleżanko Lia_F, scaliłem Twój temat do już istniejącego i proszę przeczytać te "pare" postów wstecz, może coś się narzuci z pomysłów na wybór.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group