forum.optyczne.pl

Inne akcesoria fotograficzne - Statyw Velbon Videomate 638/f

Bejdam - Pon 28 Sie, 2017 11:50
Temat postu: Statyw Velbon Videomate 638/f
Witam serdecznie. Niedawno dokonałem zakupu statywu, mianowicie jak w tytule - Velbon Videomate 638/f. Niestety mam z nim pewien problem. A więc teoretycznie poziomica na statywie pokazuje środek, ale przy obracaniu głowicą w pewnym momencie widać ze się ona odchyla. Bardzo mnie to zmartwiło. Czym to może być spowodowane? Może u Państwa zasięgnę jakieś rady, bo po dwóch tygodniach eksploatowania owego statywu po prostu doprowadza mnie już do białej gorączki i odechciewa się na nim nagrywać. Myślałem, że za takie pieniądze dostanę naprawę świetny statyw i praca z nim będzie samą przyjemnością. Ma on oryginalnie olejową głowice i to jest jego największą zaletą, ale co z tego jak przy obracaniu nią obraz po chwili jest krzywy.
Liczę na odpowiedź.

kot Sylvester - Pon 28 Sie, 2017 16:59

Bejdam jeżeli ten Velbon Videomate 638/f został zakupiony jako nowy z gwarancją to nie ma się nad czym zastanawiać tylko udać się z nim do sklepu aby sprzedawca naocznie sam stwierdził jego wadę. Zażądać naprawy lub wymiany na nowy. A w przyszłości omijać wyroby tej firmy szerokim łukiem. Inni też mają w ofercie olejowe głowice. Firmy statywowych nie brakuje więc wybór jest spory.
Bejdam - Pon 28 Sie, 2017 17:46

Niestety. Zakupiłem ten statyw jako lekko używany. Sprzedawca wspominał mi, że są tylko problemy z poziomicą, ale nie spodziewałem się, że obraz na nim będzie krzywy. Teraz chyba jedną opcją jest znaleźć jakiś "patent" na to, bo to naprawdę jest wkurzające.
Velbon - firma, która ma tyle różnych statywów do zaoferowania i co, wszystkie mają taką wadę? Ja zawsze myślałem, że jest to firma oferująca świetne akcesoria i może pod względem stabilności czy wytrzymałości są dobre, to ta jego krzywość jest nie do zniesienia...

ryszardo - Pon 28 Sie, 2017 23:08

Jeśli jest problem z poziomicą to możliwe, że głowica jest w porządku. Nieprawidłowe wypoziomowanie statywu objawia się właśnie tym, że przy obrocie w poziomie kadr się przechyla.

Spróbuj zrobić tak:
1. Ustaw aparat i głowicę tak, żeby obiektyw był skierowany poziomo w kierunku równo między dwiema nogami statywu.

2. Dwiema wspomnianymi nogami wyreguluj statyw tak, aby kadr był poziomy.

3. Wykonaj obrót o 90 stopni w poziomie

4. Długością trzeciej nogi wyreguluj poziom kadru w obecnym położeniu (nie ruszaj pozostałych nóg!)

(4,5) Dla pewności możesz sprawdzić, czy po powrocie głowicy do poprzedniej pozycji (obrót o 90 stopni) kadr dalej jest poziomy. Jeśli nie, to najpewniej zrobiłeś coś niedokładnie.

5. Sprawdź, czy przy takim ustawieniu statywu obrót powoduje przechylenie kadru. Jeśli nie, to najpewniej wadliwa jest tylko poziomica. Jeśli dalej jest źle, to głowica do dupy.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group