forum.optyczne.pl

Cyfrowe lustrzanki - Canon EOS 6D Mark II - test aparatu

maciej.latallo - Czw 31 Sie, 2017
Temat postu: Canon EOS 6D Mark II - test aparatu
Zapraszamy do lektury testu lustrzanki Canon EOS 6D Mark II oraz do dyskusji.

https://www.optyczne.pl/i...rat&test_ap=380

Sunders - Czw 31 Sie, 2017

IMO warto kupić 6D Mark I, dopóki jest dostępny za ok. 2/3 obecnej ceny Marka II :smile:
ophiuchus - Czw 31 Sie, 2017

Istotnie. Miałem nadzieję na widoczną poprawę jakości obrazka, ale widzę, że trzeba będzie poczekać na co najmniej Mk III. Pierwsza wersja do większości zastosowań jest całkiem wystarczająca.
ryszardo - Czw 31 Sie, 2017

Pierwsza wersja miała w swoim czasie jedną z najlepszych matryc Canona.
Mark II niestety ma jedną z gorszych. Na wysokich czułościach przegrywa z 5D Mk IV mimo niższej rozdzielczości.

Ogólnie mam nadzieję, że nie będzie się dobrze sprzedawał. Wtedy jest szansa, że w kolejnych modelach bardziej się postarają.

studioP - Czw 31 Sie, 2017

Po lekturze testu nieco zdurniałem. Spodziewałem się, że DR będzie na poziomie starej 6-tki lub gorszy, a jednak jest nieznacznie lepszy. Z drugiej strony na DPreview porównanie fotek na ISO 100 rozjaśnionych o 4 czy 6EV obrazki z 6D mark II wyglądają nieco gorzej.

Mam 6D. Ostrzylem zęby na 6D mark II. Szlag mnie trafił na wieść o skopanym DR. Przecież głupio wydać 9 kzł za aparat z gorszym obrazkiem.
Teraz znów zaczynam się zastanawiać, bo mark II ma spore przewagi funkcjonalne nad pierwszą wersją, a DR jest na zbliżonym poziomie.

Pytanie, do tych, którzy na bebechach się znają. Czy Canon może coś tutaj poprawić update-ując firmware?

ryszardo - Czw 31 Sie, 2017

studioP
Zakres tonalny nie jest lepszy. Od testu od testu 6D zmieniła się procedura testowa i bezwzględnych wyników nie można porównywać.

studioP - Czw 31 Sie, 2017

Ponawiam pytanie. Czy jest to w ogóle możliwe, że problem z ADC Canon skoryguje poprzez update firmware? Czy to się daje skorygować softwarowo.
Wojmistrz - Pią 01 Wrz, 2017

Filmującym Canonami, jakby ktoś w mor..ę dał. Wywalić All-i i dać jakieś śmieszne poklatkowe FullHD All-i z limitem czasu 2-2.5 minuty? Sz0_ok!!!

Nie działają linki do filmów MOV 7-10.
Stabilizacja bardziej psuje niż pomaga jak widać.

Czy tylko ja mam wrażenie, że 6D ma w RAW znacznie lepszy obrazek niż 6D MkII?

MC - Pią 01 Wrz, 2017

Również zastanawiałem się nad przesiadką z 6d1. Podziękuję.
I to nie dlatego, że niby gorzej wygląda obrazek rozjaśniany o 10 EV czy inne ......, ale głównie z tego powodu, że po zmianie moje zdjęcia lepsze nie będą. A za uchylany ekran nie chce mi się wydawać kilku tysięcy. Gdyby miał focus peaking to może, ale to sobie mogę załatwić przez ML.

komor - Pią 01 Wrz, 2017

studioP napisał/a:
Ponawiam pytanie. Czy jest to w ogóle możliwe, że problem z ADC Canon skoryguje poprzez update firmware? Czy to się daje skorygować softwarowo.

Wysokiego szumu przetwarzania nie da się raczej usunąć metodami programowymi, poza tym Canon chyba nigdy takich rzeczy nie robił, jak poprawa jakości obrazowania firmwarem. Według nich zapewne wszystko jest ok i odpowiednio wysokiej jakości.

maciej.latallo - Pią 01 Wrz, 2017

Wojmistrz napisał/a:


Nie działają linki do filmów MOV 7-10.



Poprawione, dzięki za zwrócenie uwagi.

Andrzej.M. - Sob 02 Wrz, 2017

No cóż, test potwierdził tylko to czego się spodziewałem po strzeleniu serii zdjęć egzemplarzem przedprodukcyjnym. Jak się okazuje nadal kolejna "wydmuszka" - słabsza od Pentaxa K-1 nie wiadomo czemu od niego droższa... Nie dziwię się więc że K-1 porównywano z 5Ds... :)
PDamian - Nie 03 Wrz, 2017

Darki "śliczne".



ISO 100: 5D III, 6D, 5D IV, 6D II

as... - Nie 03 Wrz, 2017

Mi osobiście 6d1 nie przypadł do gustu..
5d2 nawet działa z moimi słoikami, 6d działał dobrze tylko w zoomach, przy nożnym zoomowaniu aka 24L II czy 85L II aż to nie ma sensu.
Skoro c350d działał to czemu 2szt 6d af miały chyba zależny od faz księżyca bądź jego okres-u.

Andrzej.M. - Czw 07 Wrz, 2017

"W niemal całym zakresie czułości EOS 6D Mark II i Pentax K-1 idą praktycznie „łeb w łeb”. Najlepiej w tym zestawieniu wypada Nikon D750, którego przewaga nad Canonem to ok. 1/2 EV dla ISO 6400. Dla tej samej czułości, A7 II szumi mocniej od nowego 6D, o niespełna 1 EV."
- zdawało by się że napisano prawdę i canon zrobił "kośmicny" skok w jakości matrycy - niestety tak nie jest - bo Redakcja zapomniała że w różnych aparatach ISO isu nie równe... To co w Pentaxie i w Canonie pokazywanie jest na wyświetlaczu aparatu np. jako ISO 3200 przy dokładnym pomiarze okazuje się że w Pentaxie jest to rzeczywiście ISO 3265 a w Canonie tylko ISO 2400... w Nikonie ISO 2332
Przy braku instrumentu pomiarowego do którego można odnieść faktyczne wartości ISO wobec deklarowanych przez producenta - takim testem i konkluzją można się ... wiecie co... ;)
Zresztą - z tego cytatu wynika kolejna bzdura - że Nikon d750 ma mniej szumiącą matrycę niż K-1 , a tym samym również D810 czy D800E...
Chyba urządzenia pomiarowe w DxO całkiem poszalały... :D

komor - Czw 07 Wrz, 2017

Andrzej.M. napisał/a:
To co w Pentaxie i w Canonie pokazywanie jest na wyświetlaczu aparatu np. jako ISO 3200 przy dokładnym pomiarze okazuje się że w Pentaxie jest to rzeczywiście ISO 3265 a w Canonie tylko ISO 2400... w Nikonie ISO 2332

A tak konkretnie? W przypadku K-1:
Cytat:
Na powyższym wykresie widać, że czułości aż do 51200, przedstawione jako średnie wartości ze wszystkich grup senseli, są poniżej wartości nominalnych. Dla zakresu ISO 100–1600 wartości średnie znajdują się ok. 0.5 EV poniżej, a dla wyższych różnica się zmniejsza wraz ze wzrostem czułości. Dla ISO 102400 i 204800 średnie wartości są nawet wyższe od nominalnych.

https://www.optyczne.pl/3...ka_tonalna.html

Czyli jednak dla rozsądnych czułości też niżej, a nie wyżej… Mit obalony. Co nie zmienia faktu, że K-1 ma bardzo dobrą matrycę. Choć według dalszej części tekstu:
Cytat:
punkt wzmocnienia jednostkowego wypada dla czułości 497 (czyli nieco poniżej nastawy aparatu ISO 800). Przekroczenie tego progu powoduje, że za jakość obrazu odpowiadają już tylko i wyłącznie algorytmy cyfrowej obróbki sygnału, a nie tor analogowy matrycy.

I co teraz? Jakie mądrości usłyszymy? ;)

Andrzej.M. napisał/a:
Zresztą - z tego cytatu wynika kolejna bzdura - że Nikon d750 ma mniej szumiącą matrycę niż K-1 , a tym samym również D810 czy D800E...

I czemu uważasz, że Nikon nie może mieć porównywalnej, czy momentami ciut lepszej/gorszej matrycy od Pentaksa, skoro obaj producenci korzystają z usług Sony?

Andrzej.M. napisał/a:
Przy braku instrumentu pomiarowego do którego można odnieść faktyczne wartości ISO wobec deklarowanych przez producenta - takim testem i konkluzją można się ... wiecie co...

Przecież przy obecnej procedurze masz te informacje w każdym teście, z wyraźnym komentarzem:
Cytat:
Badanie to ma na celu pokazanie zachowania fotodiod matrycy, a nie jej realnej czułości w stopniach ISO, której zgodność producenci aparatów utrzymują dla formatu JPEG. Przestrzegamy zatem przed pochopnymi osądami. Jakiekolwiek odchyłki odnotowane w tym teście nie są powodem do zmartwień, gdyż zwykle są one korygowane do wartości nominalnej przy wywoływaniu pliku RAW (w korpusie aparatu przy wytwarzaniu bezpośrednio pliku JPEG lub też przy obróbce surowego pliku w komputerze).

Andrzej.M. - Wto 12 Wrz, 2017

komor napisał/a:

I co teraz? Jakie mądrości usłyszymy?

Z testu C6DmkII : "Z powyższego wykresu możemy odczytać, że wszystkie czułości, przedstawione jako średnie wartości ze wszystkich grup senseli, są poniżej wartości nominalnych. Wartości średnie znajdują się od ok. 1/3 do 1 i 1/3 EV poniżej nastaw."
nic dodać nic ująć... wystarczy porównać wykresy obydwu aparatów - widać że o ile sensele G1 i G2 w Pentaxie są blisko czułości nominalnej a przy ISO 3200 i wyższych nawet powyżej tych wartości - to w canonie są znacznie niżej - a rozstrzał między najwyższym senselem G a najniżej położonymi R i B w canonie jest również największy. W sumie potwierdza to kwestię o której już napisałem - canon faktycznie zawyża czułości fabryczne i odnoszenie do nich wyniku testów prowadzi do mylnych wniosków że ma tak samo dobrą matrycę jak pentax co jest oczywistą bzdurą.

komor napisał/a:
I czemu uważasz, że Nikon nie może mieć porównywalnej, czy momentami ciut lepszej/gorszej matrycy od Pentaksa, skoro obaj producenci korzystają z usług Sony?

Nie uważam - napisałem o konkretnym aparacie D 750.
Tak się składa że D750 ma matrycę inną (nieco gorszą albo gorzej oprogramowaną) - mianowicie 24Mpix - a nie jak D800E czy D810 - 36 Mpix - która jest porównywalna z Pentax K-1 (możliwe że to ta sama matryca).
komor napisał/a:
przy obecnej procedurze masz te informacje w każdym teście, z wyraźnym komentarzem

Mea culpa - biję się w piersi - przeoczyłem ! I cieszę się że jest . :cool:

komor - Wto 12 Wrz, 2017

Andrzej.M. napisał/a:
nic dodać nic ująć... wystarczy porównać wykresy obydwu aparatów - widać że o ile sensele G1 i G2 w Pentaxie są blisko czułości nominalnej a przy ISO 3200 i wyższych nawet powyżej tych wartości - to w canonie są znacznie niżej - a rozstrzał między najwyższym senselem G a najniżej położonymi R i B w canonie jest również największy

Ale czy coś z tego wynika? Jak samo, czy coś złego wynika z tego, że dla K-1:
Cytat:
punkt wzmocnienia jednostkowego wypada dla czułości 497 (czyli nieco poniżej nastawy aparatu ISO 800). Przekroczenie tego progu powoduje, że za jakość obrazu odpowiadają już tylko i wyłącznie algorytmy cyfrowej obróbki sygnału, a nie tor analogowy matrycy.

Przecież to wcale nie oznacza, że K-1 powyżej ISO 800 oszukuje, albo że Canon oszukuje.

Andrzej.M. - Sro 13 Wrz, 2017

komor napisał/a:
Ale czy coś z tego wynika?
owszem wynika - że redakcja pisząc : ... zakresie czułości EOS 6D Mark II i Pentax K-1 idą praktycznie „łeb w łeb”"... mija się z prawdą !
To oczywiste - znając prawdę o różnicach w faktycznym ISO aparatów - nadal porównywanie wartości "nominalnych producentów" - jest delikatnie mówiąc nieporozumieniem. Szczególnie gdy dołożyć do tego wyniki pomiaru szumów... Patrząc na tak cienką matrycę 6D takie porównanie nawet nie oburza ale zwyczajnie śmieszy... :lol:

komor - Czw 14 Wrz, 2017

Andrzej.M. napisał/a:
To oczywiste - znając prawdę o różnicach w faktycznym ISO aparatów

Aha, czyli jednak nadal nie rozumiesz, jak to działa. Okej.

muzyk - Czw 14 Wrz, 2017

Co tam na forumie?

Pentax z lodówki kontra reszta świata :lol:

Wujek_Pstrykacz - Pią 15 Wrz, 2017

Pentax w każdym wątku o wyborze. Teraz K-50 na topie. :razz:
Andrzej.M. - Wto 19 Wrz, 2017

Cytat:
nadal nie rozumiesz, jak to działa. Okej.

Widzę że się pogodziłeś , choć nawet nie próbowałeś "sprostować" mojego "nierozumienia" . Choć nie jestem inżynierem - to nie widzę problemu ze zrozumieniem tego działania - wręcz to co zaczęli mierzyć optyczni potwierdza moje stwierdzenia. Ale widać inżynierske patrzenie (jeśli dobrze pamiętam masz inż. ) ma jakieś "ale" do toku rozumowania, więc może doczekam się bardziej "łopatologicznego" - takiego dla prostaczków bez inż. prze nazwiskiem - objaśnienia. Będziesz łaskaw? Czy może sam nie rozumiesz? :zalamany:

Dżozef - Sro 20 Wrz, 2017

Ło matko jakaś nowa teoria spiskowa.- "Canon zamiast podnieść ISO" potajemnie zwiększa jasność obiektywu albo wydłuża czas naświetlania :lol:
No chyba że w Pentalibowie o jednostce EV nie słyszeli i wierzą mocno że Pentax nie lukruje RAW już od swojej najniższej czułości.

Andrzej.M. - Pią 06 Paź, 2017

Dżozef napisał/a:
"Canon zamiast podnieść ISO" potajemnie zwiększa jasność obiektywu

Świetne! :lol: :lol: :lol: Trzeba by Pentaxa do takiego potajemnego zwiększania jasności szkieł namówić... :lol: Dżozef - jak już coś wymyślisz to tylko padać ze śmiechu... :lol:

[ Dodano: Pią 06 Paź, 2017 13:52 ]
Dżozef napisał/a:
Pentax nie lukruje RAW już od swojej najniższej czułośc

Ależ Pentax lukruje wszystko! Najbardziej korpusy amatorskie - możesz dostać w dowolnym kolorze lukru! :lol:

Plugawy Leon - Sro 01 Lis, 2017

ryszardo napisał/a:
Pierwsza wersja miała w swoim czasie jedną z najlepszych matryc Canona.
Mark II niestety ma jedną z gorszych. Na wysokich czułościach przegrywa z 5D Mk IV mimo niższej rozdzielczości.

Ogólnie mam nadzieję, że nie będzie się dobrze sprzedawał. Wtedy jest szansa, że w kolejnych modelach bardziej się postarają.


No malkontenci :
printscren z RAWA



Tu Raw Po wołaniu i ciągnięciu z cieni



Tutaj zaś ISO 12800



Podsumowując myślę,że jest to moja najlepsza puszka od wielu lat...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group