forum.optyczne.pl

Filtry, konwertery i soczewki - System wizyjny / wideomikroskop na bazie aparatu cyfrowego?

dan - Nie 01 Paź, 2017
Temat postu: System wizyjny / wideomikroskop na bazie aparatu cyfrowego?
Cześć,

czy ktoś ma pomysł w jaki sposób zastąpić koszmarnie drogie wideomikroskopy (>10kpln) aparatem cyfrowym (kompaktem/lustrzanką/bezlusterkowcem)?

Taki zestaw miałby służyć do wizualnej kontroli jakości niewielkich elementów z tworzywa. Zaletą wideomikroskopów do zastosowań przemysłowych jest duża głębia ostrości. Natomiast powiększenie jest nawet trochę za duże jak na moje potrzeby.

Czy da się uzyskać taką głębię korzystając z aparatu cyfrowego? Myślałem o tym, żeby kupić jakiegoś dobrego bezlusterkowca, umieścić go na stabilnej kolumnie, podpiąć obiektyw makro i podłączyć taki zestaw do monitora via HDMI. Wymagana ilość światła w warunkach stacjonarnych nie powinna być problemem. Bardziej się obawiam bardzo małej głębi i grzania/wypalania matrycy przy regularnym wykorzystywaniu w ten sposób (czyli niezgodnie z tym, do czego taki aparat został zaprojektowany).

Intuicja podpowiada mi, że najlepszym wyjściem nie jest wcale duża matryca. Może jakieś porządne 1"? Porządana skala odwzorowania myślę, że minimum 2:1.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki!


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group