forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze cyfrowego aparatu bez lustra z wymienną optyką - Canon 70D czy Olympus om-d e-m5 mark II ?

Wampireq - Czw 16 Lis, 2017
Temat postu: Canon 70D czy Olympus om-d e-m5 mark II ?
Cześć,
od kilku lat używam lustra Canona, konkretnie 70D. Jestem bardzo zadowolony z jakości, ergonomii itp. Głównie fotografuję krajobrazy, street, budynki itp. Przedewszystkim wakacyjnie, tzn. bardzo dużo podróżuje :) (nie są to dwa tygodnie w roku).
Canon zaczał mi przeszkadzać ze względu na wielkość i fakt że mocno się rzuca w oczy. Jeśli chodzi o jakość zdjęć jestem zadowolony.

Rozważam przesiadkę na Olympus om-d e-m5 mark II + obiektyw 12-100mm f.4. Tylko sam nie wiem, nie miałem nigdy do czynienia z bezlusterkowcami, niby jakość ma być ta sama. Tylko nie jestem przekonany, a z drugiej strony zestaw canona naprawdę jest problemem na wyjazdach...

Czy moglibyście podpowiedzieć co zrobić? Jak to jest z tą jakością, obsługą Olympusa? Czy zmiana nie okaże się strzałem w kolano?

Wojmistrz - Pią 17 Lis, 2017

Co jest tym problemem w zestawie Canona? Przecież "Olka" też do kieszeni nie schowasz. Ja ci powiem, że jako sprzęt wakacyjny mam pełnoklatkowego Canona 6D i podpinam Tamrona 28-300 VC PZD :)
Wampireq - Pią 17 Lis, 2017

Hehehe nie chce go chować do kieszeni :)
Problemem jest to że jednak jest dużo większy od Olka, miałem go wczoraj w rękach i naprawde wagowo i objętościowo, bajka! Jednak Canon swoje waży, do niego dochodzą obiektywy ( noszę szeroki kąt, 24-105 i 70-200). Od przyszłego roku dojdzie mi jeszcze dziecko do noszenia i się bardzo mocno zastanawiam żeby odchudzić sprzęt. Z drugiej strony nie chce stracić na jakości.

Nie wspomniałem wyżej, dużo podróżuje stopem, więc gabaryty mają znaczenie. Z doświadczenia wiem że jednak ten Canon trochę mi w tym roku ciążył...

więc ponowie pytanie, czy przesiadka z 70d na Olka m5 mark 2, dużo mi uwali jakość zdjęć? Bo jeśli o aspekt tego co wychodzi z canona to zastrzeżeń nie mam :)

Wojmistrz - Sob 18 Lis, 2017

No fakt, różnica w wadze aparatów jest, tak samo jak i wielkości. Swoją drogą, nie myślałeś o takim Tamronie 16-300? Ja też do niedawno dźwigałem dzieciaki na plecach :)
T.B. - Sob 18 Lis, 2017

Wampireq napisał/a:
czy przesiadka z 70d na Olka m5 mark 2, dużo mi uwali jakość zdjęć?

Zacznij może od porównania wyników testów:
https://www.optyczne.pl/2...dsumowanie.html
tylko wstaw do porównania Canona 70D.

Pasjonat - Sob 18 Lis, 2017

Cytat:
Wampireq
Głównie fotografuję krajobrazy, street, budynki itp.


Witam Kolego.
Proponuję zapoznać się z tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=fvKpAGGZT0s
Film stworzyło rodzeństwo DR5000. Pracują z Olympusem jak również Nikonem. Sam radziłem się Kolegów z forum "optyczne" w kwestii wyboru systemu między m4/3 a FF.
Krajobrazy to raczej full frame, ulica i budynki wg mnie m4/3 w zupełności wystarczy + obiektywy Zuiko. Rafał i Diana z DR5000 kompleksowo traktują o systemie Olympusa i serdecznie Ich Tobie polecam. Przy użyciu Olympusa robią również sesje ślubne. Uzyskujesz świetne ogniskowe przy stosunkowo małych gabarytach. Wnioskuję, że dla Ciebie jest to istotne, zatem wg mnie ten system jest dla Ciebie. Możesz również pomyśleć o Panasonicu m4/3. W przyszłym roku prawdopodobnie Nikon (raczej wcześniej) i Canon wypuszczą bezlusterkowce z matrycą FF - najprawdopodobniej z bagnetem tożsamym z obecnymi lustrami FF.
Zalety bezlusterkowca to bez wątpienia cisza :) , gabaryty i cena.

Wampireq - Nie 19 Lis, 2017

Wojmistrz napisał/a:
No fakt, różnica w wadze aparatów jest, tak samo jak i wielkości. Swoją drogą, nie myślałeś o takim Tamronie 16-300? Ja też do niedawno dźwigałem dzieciaki na plecach :)


Myślałem, nawet miałem na "testy" przez chwile. Dokładnie to przez miesiąc przerobiłem cztery sztuki, wszystkie tak mydliły że masakra. Może mialem pecha, ale skutecznie wyleczyłem się z Tamrona :) Głównie używałem 24-105 i jestem z niego mocno zadowolony. Do tego od czasu do czasu 70-200 ( gdyby był mniejszy pewnie bym częściej go nosił ale mi się nie chce, zwłaszcza na dalsze wyprawy). Dlatego opcja 12-100 olympusa jest mocno ciekawa bo tak naprawdę będę miał cały zakres w jednej puszce, do tego lekki i jakościowo nie gorszy.

T.B. porównowałem, dzięki za podpowiedź, nie wpadłbym na to :) . Wychodzi że olek w testach wypada nie wiele lepiej od canona, więc to jest to czego szukam.

Pasjonat Dzięki za zajefajny kawał, nie znałem Rafała i Diany, a teraz siedze i przeglądam ich kanał. Super mają warsztat, no i ten dron! To będzie kolejny zakup jak z Canona zejdę i do Olka się przyzwyczaję :)

Wojmistrz - Nie 19 Lis, 2017

Z Tamronem jestem zdziwiony, bo według mnie to jedno z najlepszych szkieł na rynku, jeśli chodzi o zoomy z tak dużą krotnością.
Jeśli wiesz, że chcesz Olympusa z 12-100mm, to chyba nawet nie powinieneś się pytać o wybór na forum :P

Wampireq - Nie 19 Lis, 2017

Wojmistrz napisał/a:
Z Tamronem jestem zdziwiony, bo według mnie to jedno z najlepszych szkieł na rynku, jeśli chodzi o zoomy z tak dużą krotnością.
Jeśli wiesz, że chcesz Olympusa z 12-100mm, to chyba nawet nie powinieneś się pytać o wybór na forum :P


Jeszcze się wahałem :) Natomiast rozwialiście moje wątpilowści :) Najpierw Olek, potem Mavic :)
Ogromne dzięki za pomoc!

Pasjonat - Nie 19 Lis, 2017

Cytat:
Wampireq
Pasjonat Dzięki za zajefajny kawał, nie znałem Rafała i Diany, a teraz siedze i przeglądam ich kanał. Super mają warsztat, no i ten dron! To będzie kolejny zakup jak z Canona zejdę i do Olka się przyzwyczaję :)


Cieszę się, że mogłem pomóc. Jestem ciekaw i pewno nie tylko ja Twoich wrażeń. Może po zakupie podzielisz się z nami swoimi spostrzeżeniami?

Wampireq - Pon 20 Lis, 2017

Pasjonat napisał/a:
Cytat:
Wampireq
Pasjonat Dzięki za zajefajny kanał, nie znałem Rafała i Diany, a teraz siedze i przeglądam ich kanał. Super mają warsztat, no i ten dron! To będzie kolejny zakup jak z Canona zejdę i do Olka się przyzwyczaję :)


Cieszę się, że mogłem pomóc. Jestem ciekaw i pewno nie tylko ja Twoich wrażeń. Może po zakupie podzielisz się z nami swoimi spostrzeżeniami?



Oczywiście że się podziele, dajcie czas do końca grudnia, bo pewnie prezent sobie zrobię na mikołaja, zanim się do niego przyzwyczaje to minie chwila :)

Dżozef - Wto 21 Lis, 2017

Wampireq napisał/a:
Oczywiście że się podziele, dajcie czas do końca grudnia, bo pewnie prezent sobie zrobię na mikołaja, zanim się do niego przyzwyczaje to minie chwila

Przeżywasz jakbyś żonę chciał wymienić na nową. Nowy sprzęt i radość z podbojów szybko mija a... zdjęcia dalej trzeba robić i co? - poprowadzisz dzieciaki do fotografa? czy będziesz wymieniał te gadżeciki co 3 miesiące boo... "właśnie wyszedł lepszy, taki na którego czekałem całe życie" :lol:
Ja tam bym się nie uwsteczniał, fotografowanie dzieci gadżetami to katorga i marne efekty

T.B. - Wto 21 Lis, 2017

Na kaca lepszy jest klin, niż pisanie na forum.
Wampireq - Sob 02 Gru, 2017

Mam Olka od kilku dni i moje pierwsze wrażenia są takie:
PLUSY:
- gabaryty, w stosunku do 70D, sprzęt jest mniejszy o 1/3 i lżejszy też gdzieś o tyle. Jest to mocno odczuwalne
- jakość zdjęć, w mojej ocenie jest lepiej, zwłaszcza jeśli chodzi o ostrość.
- stabilizacja obrazu - zwłaszcza podczas kręcenia aparatem. Mam wrażenie jakbym używał gimbala. Rewelacja!
- możliwości! nie rozgryzłem wszystkich opcji bo jest ich ogrom, ale to nie tylko aparat ale przenośna maszyna do obróbki zdjęć. Dla mnie dużym plusem jest fakt że mogę kręcić systemowo Time-Lapsy!
- jakość wykonania, wg. mnie level wyżej niż canon.



MINUSY:
- skomplikowany w obsłudze, trzeba poświęcić chwilę na zrozumienie opcji
- pliki .ORF ( RAW ) nie są obsługiwane przez przez wcześniejsze wersje Lightrooma niż 6.
- trochę niewygodnie aparat się trzyma ( myślę że to kwestia przestawienia się z canona na coś dużo mniejszego)
- słaba standardowa lampa błyskowa... Niby większa niż w Canonie (porównuje do wbudowanej) ale Canonowska jest o niebo lepsza.


Jutro zamierzam go w terenie sprawdzić, zobaczymy co z tego wyjdzie :) Generalnie narazie uważam że to był bardzo dobry zakup.

Pasjonat - Pon 11 Gru, 2017

Wampireq napisał/a:
Mam Olka od kilku dni i moje pierwsze wrażenia są takie:
PLUSY:
- gabaryty, w stosunku do 70D, sprzęt jest mniejszy o 1/3 i lżejszy też gdzieś o tyle. Jest to mocno odczuwalne
- jakość zdjęć, w mojej ocenie jest lepiej, zwłaszcza jeśli chodzi o ostrość.
- stabilizacja obrazu - zwłaszcza podczas kręcenia aparatem. Mam wrażenie jakbym używał gimbala. Rewelacja!
- możliwości! nie rozgryzłem wszystkich opcji bo jest ich ogrom, ale to nie tylko aparat ale przenośna maszyna do obróbki zdjęć. Dla mnie dużym plusem jest fakt że mogę kręcić systemowo Time-Lapsy!
- jakość wykonania, wg. mnie level wyżej niż canon.



MINUSY:
- skomplikowany w obsłudze, trzeba poświęcić chwilę na zrozumienie opcji
- pliki .ORF ( RAW ) nie są obsługiwane przez przez wcześniejsze wersje Lightrooma niż 6.
- trochę niewygodnie aparat się trzyma ( myślę że to kwestia przestawienia się z canona na coś dużo mniejszego)
- słaba standardowa lampa błyskowa... Niby większa niż w Canonie (porównuje do wbudowanej) ale Canonowska jest o niebo lepsza.


Jutro zamierzam go w terenie sprawdzić, zobaczymy co z tego wyjdzie :) Generalnie narazie uważam że to był bardzo dobry zakup.



Świetnie, że się odezwałeś i cieszę się, iż wstępnie jesteś zadowolony z wyboru Olka. Czekamy zatem na refleksje dotyczące fotografowania i jakości obrazka.

Wampireq - Sob 20 Sty, 2018

W końcu miałem trochę czasu i możliwości do protestowania sprzętu w terenie. I cóż mogę powiedzieć? Zakup to była bardzo dobra decyzja, w końcu noszę jedną, małą i lekką torbę, a sam aparat się nikomu w oczy nie rzuca :)
Co do jakości to mam wrażenie że zdjęcia są ostrzejsze od tych Canonem robionych, oprócz tego nie widzę różnicy na jakości. Kolory, tony - bardzo ładnie odwzorowane. Fenomenalna jest stabilizacja obrazu, zwłaszcza przy filmach - na ogniskowej 20-50 nie widać różnicy pomiędzy gimbalem a kręceniem z ręki ( mówię oczywiście o powolnych ruchach, bez biegania czy podskakiwania :) ) na ogniskowej 200 już są widoczne różnice, ale też nie ma tragedii.
Niestety podczas kręcenia filmów i zmianie ogniskowej aparat za długo szuka ostrości - to minus.

Podsumowując, jeśli ktoś się waha tak jak ja kilka tygodni temu - brać, to naprawdę kawał porządnego sprzętu. Może wygląda mniej profesjonalnie, może nie jest wielki, ale jakością nie ustępuje kroku.

Pasjonat - Czw 03 Maj, 2018

Świetnie, że podzieliłeś się swoimi spostrzeżeniami. Powodzenia w fotografowaniu nowym sprzętem ;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group