forum.optyczne.pl

Lampy błyskowe i oświetlenie - Pomieszczenie na fotografię portretową - wyposażenie

Raighto - Sob 18 Lis, 2017
Temat postu: Pomieszczenie na fotografię portretową - wyposażenie
Witam,
Mam nadzieję, że wybrałem odpowiedni dział. Podobnego tematu nie znalazłem, niestety.
Moja żona bardzo często robi zdjęcia naszemu dziecku korzystając z telefonu S7 i sprawia jej to dużo przyjemności. Chciałbym aby ta fotografia stała się w pewnym sensie hobby. Doradziłem jej zapisanie się na kurs podstaw z fotografii oraz warsztaty.
Jako prezent na święta chciałbym przygotować jej pokój do robienia zdjęć. Chciałbym aby miała odpowiedni sprzęt dla początkującego. Aparat już ma zamówiony, do aparatu dodany ma jeden obiektyw, pozostałe obiektywy wybierze sobie po kursie/-ach. Aparat nie stanowił dla mnie problemu z wyborem.Jednakto, co jest potrzebne do pokoju 3m/4m wysokość 2.2m, to już nie jestem w stanie wymyślić. Wiem wiem, stojak i tła. Ale jakie światło i co dalej, to już nie wiem :( . Pokój jest niestety ciemny, nie jestem w stanie wygospodarować jej innego pomieszczenia.
Bardzo prosiłbym o pomoc w doborze przynajmniej podstawowych elementów, które przydadzą się jej do rozpoczęcia przygody ze zdjęciami portretowymi. Budżet to około 2000-2500 zł.
Bardzo dziękuję za pomoc i sugestie.

Arek - Sob 18 Lis, 2017

W tej cenie jest w czym wybierać. Np.:

https://fotozakupy.pl/product-pol-15275-QuadraLite-Up-700-Kit-uniw.html?gclid=EAIaIQobChMI-5La0afI1wIVGUkZCh247gjAEAQYBSABEgKLqvD_BwE

Coś takiego wystarczy już do wielu i to bardzo kreatywnych zastosowań.

Wolne środki można przeznaczyć na wyzwalacze:
https://fotozakupy.pl/product-pol-14451-Quantuum-QuadraLite-Navigator-system-zdalnego-wyzwalania-dla-Move-Pulse-Move-Pro-Pulse-Pro-uniw.googleshoppingpl.html?gclid=EAIaIQobChMIq6_2u6jI1wIVi4KyCh3PdQIlEAQYASABEgLGZfD_BwE

plus dodatkowe modyfikatory np. beauty dish:
https://fotozakupy.pl/product-pol-8658-Czasza-Quantuum-QuadraLite-Beauty-Dish-Radar-bialy-55cm-uniw.googleshoppingpl.html?gclid=EAIaIQobChMItp_f5ajI1wIVHEkZCh1ZUQf3EAQYAiABEgKou_D_BwE

ryszardo - Sob 18 Lis, 2017

Taki zestaw da już spore możliwości. Bardzo polecam od razu brać wyzwalacz bezprzewodowy. Odbiornik wystarczy jeden. Pozostałe lampy można wyzwalać z fotoceli - działa bardzo dobrze.

Ja nie wziąłem i to był błąd. Kabel mocno przeszkadza. Można się o niego potknąć, statyw przewrócić, sprzęt popsuć :cry:

Arek - Sob 18 Lis, 2017

Dodatkowy odbiornik to koszt 53 zł:
https://fotozakupy.pl/product-pol-14450-Quantuum-Quadralite-Navigator-dodatkowy-odbiornik.html
a więc bez tragedii.

Fotocela w większości przypadków wystarczy, ale czasami głupieje. Ustawisz jedną lampę w rogu ciemnego pomieszczenia z tyłu jako kontrę i może nie chwycić głównego błysku.

ryszardo - Sob 18 Lis, 2017

Wiem, to bardziej było żeby podkreślić, że jeden odbiornik + fotocela to i tak dużo lepiej, niż kabel.

Ja mam kabel + fotocela (przy czym lampy mam 2, nie 3) i to jest opcja zdecydowanie najgorsza. Problemów z wyzwalaniem drugiej nie miałem, ale odległości raczej duże nie były (2-3 m maksymalnie).

komor - Sob 18 Lis, 2017

Sprzęty Quadralite też mogę z czystym sumieniem polecić, mam i używam z powodzeniem. Wyzwalacze radiowe Navigator są na tyle niedrogie, że naprawdę nie warto ich pomijać, tym bardziej, że nie chodzi tylko o wygodę wyzwalania (którą ewentualnie fotocele też zapewnią), ale także o wygodę zmiany parametrów błysku bez ciąglego biegania do lamp, które zwykle są umiejscowione w niewygodny do sterowania sposób, bo gdy kierujemy je z góry w dół, wtedy panel z przyciskami i wyświetlaczem skierowany jest w sufit.
Raighto - Pon 20 Lis, 2017

Witam,

Dziękuję za odpowiedź. Bardzo fajny ten zestaw świateł, mam nadzieje, że wystarczy. Nie wiem co to ten wyzwalacz ale jak polecacie, to dołożę.
Do czego jest ten beauty dish?

Bardzo dziękuję za pomoc

Arek - Pon 20 Lis, 2017

Raighto napisał/a:
Nie wiem co to ten wyzwalacz ale jak polecacie, to dołożę.


Wpinasz w aparat i on wyzwala lampy zdalnie gdy naciskasz spust migawki. Nie trzeba latać z żadnym kablem.

Raighto napisał/a:
Do czego jest ten beauty dish?


Stworzony do fotografii portretowej. Chyba najlepiej oświetla modelkę/modela gdy strzelamy od frontu.

komor - Wto 21 Lis, 2017

Ja lubię używać beauty-dish z góry/boku, kąt padania 45° lub nawet ostrzej z góry. Robią się fajne plastyczne cienie, jeśli chce się uzyskać bardziej kontrastowy portret, coś mniej „grzecznego”. Może na początek zabawy nie jest potrzebny, można pouczyć się na parasolkach/softboksach, ale na późniejszym etapie się przydaje, szczególnie jeśli mamy jeszcze żurawia (boom), który pozwala dać światło bliżej modela ale wysoko. Na zwykłym statywie może być niewygodnie, bo będziemy sobie czasem przesłaniać kadr.
Raighto - Wto 21 Lis, 2017

Domyślam się, że te oświetlenie i beauty dish są odpowiednie do rozpoczęcia przygody.
Jednak zapytam o bezpieczeństwo/zdrowie. Czy ten sprzęt jest odpowiedni do pracy z dzieckiem poniżej 2 lat? Nie wiem, czy to głupie pytanie, ale zapytam aby mieć 100% pewności.
Widzę, że ten zestaw lamp jest w super cenie w tym sklepie.

Dzięki za pomoc,
Pozdrawiam,

T.B. - Wto 21 Lis, 2017

Pierwsze z brzegu:
http://www.doslav.pl/lamp...i-uzupelnienie/
Jest w sieci dużo na ten temat.

FotoVideo - Wto 21 Lis, 2017

Bo robić zdjęcia z lampą błyskową to trza umić !
Wojmistrz - Sro 22 Lis, 2017

A ja się zastanawiam, czy na pewno żona musi mieć sprzęt studyjny. Dla mnie było to za duże ograniczenie dlatego fotografuję lampami reporterskimi.
Jakiego producenta aparatu wybrałeś? Niektóre systemy są bardzo łatwe do opanowania i wyposażenia w fajne i niedrogie oświetlenie.

Raighto - Sro 22 Lis, 2017

Dziękuję T.B. za artykuł.

Fotovideo, oczywiście że tak, dlatego ja jako osoba 3cia, nieznająca tematu, chciałbym uzyskać odpowiedź od osób z doświadczeniem.

Wojmistrz, aparat jaki wybraliśmy to nikon D750 a obiektyw na początek to 50mm stałoogniskowy.

Dzięki za pomoc,
Pozdrawiam

komor - Czw 23 Lis, 2017

Wojmistrz napisał/a:
A ja się zastanawiam, czy na pewno żona musi mieć sprzęt studyjny. Dla mnie było to za duże ograniczenie dlatego fotografuję lampami reporterskimi.

W sumie dobre pytanie, ja lubiłem wyjść ze sprzętem do parku i strobistować z użyciem mieszanego światła, błysk plus naturalne. Pytanie, czy kobieta będzie chciała targać ze sobą sprzęt, czy jednak woli wieczorami po pracy w domu.

Wojmistrz - Czw 23 Lis, 2017

To tak samo pytanie, czy będzie chciała ustawiać sprzęt studyjny. Niby lampy będą na statywach, a co jak się zachce zrobić coś innego, nawet zmienić dyfuzory miejscami? Nie daj Boże wpaść na pomysł parasolki pokroju 180cm :) Z tym pstrykaniem reporterskimi jest o tyle fajnie, że to uczy większej kreatywności i wybierania innych "zabawek". Bawił się ktoś np tym?

Raighto - Czw 23 Lis, 2017

Witam,

Wiem, że po pracy chciałaby sobie usiąść z młodym i porobić mu zdjęcia. W takim amatorskim studiu zrobiłaby sobie zdjęcia dla nas i dla dziadków. Czy wyjdzie z aparatem na zewnątrz, to na pewno, ale dopiero na wiosnę/lato. Jak zaczyna pracę o 7 rano a kończy o 16, to z opcji robienia zdjęć w plenerze troszkę słabo.

Pozdrawiam,

mrck - Pią 18 Maj, 2018
Temat postu: Re: Pomieszczenie na fotografię portretową - wyposażenie
Raighto napisał/a:
Jedna, co jest potrzebne do pokoju 3m/4m wysokość 2.2m, to już nie jestem w stanie wymyślić.


A ja chciałbym zapytać o wielkość pomieszczenia. Czy waszym zdaniem taki metraz jest wystarczajacy? Czy zbytnio od scian, sufitu nie bedzie sie obdijało? Albo co z kolorem ścian? Czy ma to znaczenie?

komor - Pią 18 Maj, 2018

Kolor ścian ma znaczenie, szczególnie jeśli pomieszczenie jest małe. Wysokość 2.2 to naprawdę niewiele, na portretowe zdjęcia mało, chyba że robimy dzieci i krasnale. :) Światło trzeba często/czasem unieść ponad głowę modela z softboksem, nie wszystkie zdjęcia da się zrobić na siedząco. Ale wiadomo, że wysokości pomieszczenia sobie nie zmienimy, więc trzeba sobie radzić jakoś, krzesła barowe itd. Jeśli chcesz zrobić całą postać od stóp do głów bez zniekształceń, to dwa metry odejścia to minimum, plus tło za modelem też w odległości, więc te 4 metry długości to jest minimum dla pomieszczenia bez mebli.
Wojmistrz - Pią 18 Maj, 2018

mrck, Jak chcesz studio na poważnie, to książkowe minimalne wymiary wynoszą 4m szerokości 6m długości i 3m wysokości.
mrck - Nie 20 Maj, 2018

Mam pokoj ok 3x4. Planuje kupic sprzet studyjny i zaczac bawic sie takim swiatlem. To pomieszczenie chcialbym przeznaczyc bardziej na cos w rodzaju warsztatu, pomieszczenia gdzie mogłbym sie uczyc portretu, ustawien, oswajac sie z tego typu fotografia. Zdjecia corki i zony ktore byly by krolikami doswiadczalnymi 😆 Jesli komus obcemu mialbym tam robic to aby ćwiczyc. Nic zawodowo czy profesjonalnie. Dla nauki, oswojenia sie itp. Na profesjonalnie to chyba bardziej kawalek hali jakiejs.
komor - Nie 20 Maj, 2018

mrck, a jaka wysokość? Do nauki i wielu zastosowań wystarczy i 3x4 metry, ale musisz się liczyć z tym, że nie wszystko da się tam zrobić, ale pewne rzeczy będą niewygodne. Ale dla własnej przyjemności to całkiem sporo.
mrck - Nie 20 Maj, 2018

Komor, takia standardowa wysokość. Nie mierzylem ale mysle ze ok 220-230. Kolor ścian to magnolia na tapetach. Dość jasny pokój bo okno dlugie na 180cm ale jasne rolety są ktore troszeczke tylko przyciemniaja pokój. Na podłodze wykładzina jasna. Chcialbym na poczatek pocwiczyc wąskie portrety i polowe sylwetki wiec może metraż wystarczy :roll: W drugiej połowie roku zaczne mocniej wgryzać sie W temat i przeglądać sprzęt jaki bedzie mi potrzebny. Chciałbym jednak kupić coś abym poźniej mogl ewentualnie zastosować w bardziej profeshonalnej pracy i w wiekszym pomieszczeniu. :???:
komor - Nie 20 Maj, 2018

mrck napisał/a:
Komor, takia standardowa wysokość. Nie mierzylem ale mysle ze ok 220-230.

Standardowa wysokość, przynajmniej w naszym kraju to 250. :) W nowych domach i więcej. Te 30 cm różnicy to czasami ratuje życie (lampie albo softboksowi), ale do zabawy wystarczy, zamiast robić portrety stojące można robić siedzące, a dla dobrej i korzystnej pozycji osoby portretowanej przydają się takie krzesła/stołki barowe, wymuszające prawidłową sylwetkę.

Wojmistrz - Pon 21 Maj, 2018

mrck, kup Brilliant White Silk gdzie znajdziesz najtaniej (w B&Q masz 10L za £16 w Argosie za £14.99) i przemaluj pokój :) Magnolia to problem przy zdjęciach ze światłami.

komor, w UK, "nowe budownictwo" od betonu na podłodze do sufitu ma najczęściej 94" czyli niecałe 240cm, co innego domy w stylu wiktoriańskim nawet w zabudowie szeregowej, tam salony potrafią być idealne do fotografii jako studio. Niedawno miałem przyjemność robić w takim sesję, ponad 5x5m i 3.70 wysokie, do tego oczywiście stylowy kominek i ... pojedyncze szyby w oknach, weź to zimą ogrzej :mrgreen:

mrck - Pon 21 Maj, 2018

Cos bede dzialac w drugiej polowie roku. Biale sciany to brzmi rozsądnie. Ewentualnie jakies szmaty na sciany powiesic 😆 Dxieki za odpowiedzi
PDamian - Pon 21 Maj, 2018

Będzie light box 2x3x4m. :zalamany:
Usjwo - Czw 24 Maj, 2018

mrck napisał/a:
Cos bede dzialac w drugiej polowie roku. Biale sciany to brzmi rozsądnie.

Biale sciany w takim malym pomieszczeniu to nie brzmi rozsadnie. Wcale nie jest latwo zapanowac nad swiatlem, jak odbija sie of wszystkich scian :grin: .
Lepiej na czarno, a zeby nie bylo hardkorowo to na siwo (128,128,128) :mrgreen:

komor - Czw 24 Maj, 2018

Jeśli nie korzysta się z najtańszego sposobu na modyfikację światła, czyli białych parasolek do strzelania przez nie, to nie powinno być dużego problemu z panowaniem nad światłem, tym bardziej, że energie błysku nie muszą być duże przy małym planie zdjęciowym. W sumie to też zależy, na jakie zdjęcia kto się nastawia, białe ściany potrafią też sporo pomóc, ale i przeszkodzić, jeśli ktoś chce wydobywać postać z mroku.
Andrzej.M. - Sro 27 Cze, 2018

Ściany w małym studiu najlepiej pomalować na ciemnoszary kolor, jak pomieszczenie jest niskie (220cm) a potrzeba oświetlenia z góry - można odpalać lampę za plecami modela i świecić odbiciem od sufitu - więc kawałek wielkości dużego softboxa (100x240cm) bym pomalował na biało.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group