forum.optyczne.pl

Pomagamy w wyborze lustrzanki cyfrowej - Efekt rozmytego tła - proszę o poradę

AnnaWW - Nie 03 Gru, 2017
Temat postu: Efekt rozmytego tła - proszę o poradę
Witajcie :)
Proszę Was doświadczonych o pomoc. Zajmuję się rękodziełem i do tej pory swoje prace fotografuję "zwykłym" aparatem. Jednak wiem, że nie wygląda to zbyt dobrze.
Chcę, żeby wyglądały bardziej profesjonalnie ale też bez przesady ;) najbardziej chodzi mi o efekt rozmytego tła.
Nie potrzebuję jakiś specjalnych bajerów w tym aparacie.
Znalazłam Canon EOS 1300D+18-55mm III. Czy będzie on odpowiedni dla mnie laika?

Pozdrawiam i dziękuję z góry za każdą podpowiedź.
Ania

P.S nie wiem czy udało mi się dodać zdjęcie w załączniku.... o taki efekt mi chodzi.

Negatyw - Nie 03 Gru, 2017

Lepszy będzie obiektyw Canon EF 50/1,8 STM.
Andrzej.M. - Pon 04 Gru, 2017

Potwierdzam - 50/1,8 będzie lepszy , a aparat może być nawet używany - obojętnie jakiej marki. Podejrzewam że niemal każdy będzie lepszy od tego canona 1300... A taki efekt uzyskasz raczej szkłem w rodzaju 70 mm lub dłuższym. Idealny byłby zapewne Tamron 90/2,8 macro.
AnnaWW - Pon 04 Gru, 2017

Chyba za mało informacji napisałam :)
Budżet jakim dysponuję to 1700 zł.
W tej cenie chciałabym kupić aparat już z takim obiektywem, żeby wyknac takie zdjęcia jak wyżej. Bez potrzeby dokupowania dodatkowych obiektywów.
Czy mam na to szansę?

Negatyw - Pon 04 Gru, 2017

Może być lustrzanka Canon + Canon EF 50/1,8 STM, ważne by to była wersja STM bo poprzednie modele są nieudane. Może być lustrzanka Nikon + 50/1,8 lub Pentax + 50/1,8. Oczywiście 50/1,8 jest to dobry obiektyw do tego zadania i można go kupić w przyzwoitej cenie, ok. 500zł.
AnnaWW - Pon 04 Gru, 2017

Negatyw napisał/a:
Może być lustrzanka Canon + Canon EF 50/1,8 STM, ważne by to była wersja STM bo poprzednie modele są nieudane. Może być lustrzanka Nikon + 50/1,8 lub Pentax + 50/1,8. Oczywiście 50/1,8 jest to dobry obiektyw do tego zadania i można go kupić w przyzwoitej cenie, ok. 500zł.


Negatyw tylko wtedy przekraczam budżet :(
Najtańsza lustrzanka to 1500-1600 zł + obiektyw 500 zł.
Naprawdę te lustrzanki za 1600-1700 zł nie zrobią takiego zdjęcia?

Negatyw - Pon 04 Gru, 2017

Za 1700zł to tylko sprzęt używany.
Ale Canon daje w promocji zwroty, więc można dość tanio kupić Canon EOS 1300D + 18-55mm III + 50mm STM (2049zł) i dostać zwrot 130zł.
https://www.euro.com.pl/l...medium=referral

AnnaWW - Pon 04 Gru, 2017

Negatyw napisał/a:
Za 1700zł to tylko sprzęt używany.
Ale Canon daje w promocji zwroty, więc można dość tanio kupić Canon EOS 1300D + 18-55mm III + 50mm STM (2049zł) i dostać zwrot 130zł.
https://www.euro.com.pl/l...medium=referral


To mam o czym myśleć :)
jeszcze jedno pytanie, pewnie śmieszne ale nie mam bladego pojęcia :)
Czy kupując aparat jest tam instrukcja obsługi jak uzyskać różne efekty?

Negatyw - Pon 04 Gru, 2017

Aż tak szczegółowej instrukcji nie ma, ale zawsze możesz zapytać na Forum.
AnnaWW - Pon 04 Gru, 2017

Bardzo Ci dziękuję za pomoc :)
Andrzej.M. - Wto 05 Gru, 2017

AnnaWW napisał/a:
Czy kupując aparat jest tam instrukcja obsługi jak uzyskać różne efekty?

W instrukcji Pentaxów zwykle jest co nieco opisu na temat co to za funkcja/opcja i do czego służy - więc akurat w tym przypadku warto ją przerobić z aparatem w ręku. Taki minimalny ale rzetelny kurs fotografowania. Co do zestawu jakim możesz uzyskać pożądany efekt - to znalazłem coś takiego - https://www.olx.pl/oferta...html#321037d161 - aparat dość stary i nie filmuje za to w dobrym oświetleniu sprawuje się świetnie, a same szkła są więcej warte. Masz i 50-tkę 1,4 i manualny 135/2,5 - którymi na pewno pożadany efekt możesz przy odrobinie wprawy uzyskać. (nowy 50/1,4 to 1600zł). No i zostaje ci kasa na statyw i/lub jakąś lampę.

AnnaWW - Wto 05 Gru, 2017

Andrzej.M. napisał/a:
AnnaWW napisał/a:
Czy kupując aparat jest tam instrukcja obsługi jak uzyskać różne efekty?

W instrukcji Pentaxów zwykle jest co nieco opisu na temat co to za funkcja/opcja i do czego służy - więc akurat w tym przypadku warto ją przerobić z aparatem w ręku. Taki minimalny ale rzetelny kurs fotografowania. Co do zestawu jakim możesz uzyskać pożądany efekt - to znalazłem coś takiego - https://www.olx.pl/oferta...html#321037d161 - aparat dość stary i nie filmuje za to w dobrym oświetleniu sprawuje się świetnie, a same szkła są więcej warte. Masz i 50-tkę 1,4 i manualny 135/2,5 - którymi na pewno pożadany efekt możesz przy odrobinie wprawy uzyskać. (nowy 50/1,4 to 1600zł). No i zostaje ci kasa na statyw i/lub jakąś lampę.


Czy lampę również muszę koniecznie kupić? Czy wystarczy może obróbka zdjęcia w photoshopie?

Wujek_Pstrykacz - Wto 05 Gru, 2017

K10d na dzisiejsze standardy to już niestety badziew. Relikt początków lustrzanek w fotografii cyfrowej. Ale najważniejsze, że Pentax i ma w instrukcji rzetelny kurs fotografowania :razz:
PDamian - Wto 05 Gru, 2017

Andrzej.M. napisał/a:
znalazłem coś takiego - https://www.olx.pl/oferta...html#321037d161 - aparat dość stary i


To nekrofilia!
https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Pentax_digital_interchangeable_lens_cameras

Andrzej.M. - Wto 05 Gru, 2017

PDamian napisał/a:

K10d na dzisiejsze standardy to już niestety badziew.

Taaa... https://www.dxomark.com/C...D___663_619_212
Badziew którego matryca CCD nie jest gorsza od tej w canonie 7D i lepsza niż w czterocyfrowych (1200d) - przynajmniej w dobrym świetle. https://www.dxomark.com/Cameras/Ratings
AnnaWW napisał/a:
Czy lampę również muszę koniecznie kupić? Czy wystarczy może obróbka zdjęcia w photoshopie?

Oczywiście - jak chcesz robić zdjęcia bez światła? Chcesz zdjęcia rysować w PS? W ostateczności może ci wystarczy światło z okna. Ale statyw ( i wężyk/pilot) i tak konieczny.
PDamian napisał/a:
To nekrofilia!
Taką "nekrofilię" miałbym do dziś w studiu, gdyby jej nie wyciągnął ode mnie kolega dla swojej córy. :lol: A coś konstruktywnego potrafisz napisać? :zalamany:
AnnaWW - Wto 05 Gru, 2017

Słuchajcie ja rozumiem, że dla Was to jest tzw. pikuś i wszystko wiecie - dlatego tutaj napisałam o poradę ale odpowiedzi typu "chcesz rysować zdjęcia w PS" można sobie naprawdę darować.....

Rozumiem, że dokupić do aparatu można tysiące rzeczy ale sądziłam, że lampa w aparacie jest i do zrobienia zdjęcia (nie artystycznego) wystarczy i ewentualne rozjaśnienie go w PS..... ale może oczywiście się mylę.

A do czego jest mi potrzebny wężyk i pilot? Czy z ręki takich zdjęć nie zrobię?

Andrzej.M. - Wto 05 Gru, 2017

AnnaWW napisał/a:
że lampa w aparacie jest

Widzisz - to że jest - nie znaczy że zrobisz nią dobre zdjęcie... W większości przypadków trudno nawet o przyzwoite, nie mówiąc już o stosowaniu modyfikatorów itp. Jak chcesz np. oświetlić przedmiot z boku? Lampą na stałe zamontowaną na aparacie? No powiedzmy, że doświadczony fotograf miałby z tym "troszkę" problemów... O ilości światła nawet nie mówię.
AnnaWW napisał/a:
Czy z ręki takich zdjęć nie zrobię?

Nie .
Czytając Twój post widzę że u Ciebie problemem nie jest uzyskanie rozmytego tła , tylko brak umiejętności fotografowanie w ogóle. Zanim więc zaczniesz kupować sprzęt - poczytaj o fotografii przedmiotu , może jakiś kurs?

FotoVideo - Wto 05 Gru, 2017

Oj tam oj tam nie bierz pod uwagę tych ostatnich rad kup zestaw który zaproponował Ci Negatyw podepnij 50mm f1.8 ustaw w aparacie A, JPEG+RAW przysłonę ustaw na f1.8 ustaw odpowiednio kompozycje zainstaluj w komputerze PS + Camera RAW "wywołaj" RAW jak najlepiej umiesz i cała filozofia a lampę błyskową kup później najpierw przetestuj tą wbudowaną ze światłem zastanym !
AnnaWW - Wto 05 Gru, 2017

Czytając Twój post widzę że u Ciebie problemem nie jest uzyskanie rozmytego tła , tylko brak umiejętności fotografowanie w ogóle. Zanim więc zaczniesz kupować sprzęt - poczytaj o fotografii przedmiotu , może jakiś kurs?[/quote]

Widzisz a może faktycznie tak jest..... akurat ten efekt o którym pisałam bardzo mi się podoba ale oglądając inne zdjęcia rękodzieła (bez rozmytego tła) wydaje mi się, że zdjęcia są bardziej profesjonalne (nawet nie umiem tego do końca opisać).
Dla porównania dwa zdjęcia, pierwsze ot takie zwykła, natomiast to drugie wygląda chyba inaczej? czy mam coś z oczami?

[ Dodano: Wto 05 Gru, 2017 21:51 ]
i drugie zdjęcie

[ Dodano: Wto 05 Gru, 2017 21:54 ]
kurczę nie wiem jak dodać to drugie zdjęcie :( a chcę kupić lustrzankę :)

[ Dodano: Wto 05 Gru, 2017 21:57 ]
FotoVideo napisał/a:
Oj tam oj tam nie bierz pod uwagę tych ostatnich rad kup zestaw który zaproponował Ci Negatyw podepnij 50mm f1.8 ustaw w aparacie A, JPEG+RAW przysłonę ustaw na f1.8 ustaw odpowiednio kompozycje zainstaluj w komputerze PS + Camera RAW "wywołaj" RAW jak najlepiej umiesz i cała filozofia a lampę błyskową kup później najpierw przetestuj tą wbudowaną ze światłem zastanym !


Filozofa chyba jest :) co to jest Camera RAW?

Andrzej.M. - Wto 05 Gru, 2017

FotoVideo napisał/a:
JPEG+RAW przysłonę ustaw na f1.8 ustaw odpowiednio kompozycje zainstaluj w komputerze PS + Camera RAW "wywołaj" RAW

Dobre rady... :lol:
Ech... Może wypadało by przerobić taki rozdział z instrukcji " Głębia ostrości" - można nawet sobie ściągnąć odpowiedni kalkulator ... Statyw - po to by ustawić tak ostrość , żeby to co się ma w niej zmieścić było tam gdzie trzeba - z ręki to nie ma możliwości żeby cokolwiek zmierzyć a dopiero ustawić... Tło można mieć ostre lub nie - to już kwestia wyboru , ale najpierw trzeba umieć zrobić ostre zdjęcie. Na f 1,8 w budżetowym szkle raczej o to trudno.

komor - Sro 06 Gru, 2017

Negatyw napisał/a:
ważne by to była wersja STM bo poprzednie modele są nieudane

Co masz na myśli pisząc, że są nieudane? Są bardzo udane szczególnie w kontekście ceny, ale biorąc pod uwagę fakt, że nowy 50/1.8 STM kosztuje nadal niewielkie pieniądze, raczej nie warto sobie starszymi wersjami zawracać głowę, chyba że naprawdę tanio można kupić używanego 50/1.8II w dobrym stanie.

Andrzej.M. napisał/a:
Badziew którego matryca CCD nie jest gorsza od tej w canonie 7D i lepsza niż w czterocyfrowych (1200d) - przynajmniej w dobrym świetle.

Ręce i nogi opadają…

FotoVideo napisał/a:
zainstaluj w komputerze PS + Camera RAW

I to wszystko za 1500 zł z kosztami korpusu i obiektywu? :)


AnnaWW, Twój budżet nie jest za duży, a na dobre zdjęcia składa się znacznie więcej elementów niż tylko sam aparat czy obiektyw. W oświetlenie fotograficzne raczej nie będziesz inwestować (moim zdaniem nie musisz), będziesz natomiast musiała nauczyć się wykorzystywać światło zastane (i robić zdjęcia nie wtedy, kiedy masz czas, tylko kiedy jest dobre światło…), tak jak często robią to blogerzy kulinarni. Ale nie obejdziesz się bez statywu, jeśli chcesz się zbliżyć do tych wzorców, które pokazałaś powyżej, bo przy świetle zastanym i sensowym przymknięciu obiektywu oraz nieużywaniu wysokich czułości będziesz miała czasy naświetlania zbyt długie, żeby robić to z ręki. Rzeczywiście obiektyw klasy 50mm f/1.8 przyda się do rozmytego tła, to najtańszy sposób na to, wszystkie inne jasne stałoogniskowe szkła będą droższe. Ale nie rezygnowałbym z kitowego obiektywu typu 18-55, żeby zachować jakąś elastyczność i możliwości.

AnnaWW - Sro 06 Gru, 2017

komor napisał/a:
Negatyw napisał/a:
ważne by to była wersja STM bo poprzednie modele są nieudane

Co masz na myśli pisząc, że są nieudane? Są bardzo udane szczególnie w kontekście ceny, ale biorąc pod uwagę fakt, że nowy 50/1.8 STM kosztuje nadal niewielkie pieniądze, raczej nie warto sobie starszymi wersjami zawracać głowę, chyba że naprawdę tanio można kupić używanego 50/1.8II w dobrym stanie.

Andrzej.M. napisał/a:
Badziew którego matryca CCD nie jest gorsza od tej w canonie 7D i lepsza niż w czterocyfrowych (1200d) - przynajmniej w dobrym świetle.

Ręce i nogi opadają…

FotoVideo napisał/a:
zainstaluj w komputerze PS + Camera RAW

I to wszystko za 1500 zł z kosztami korpusu i obiektywu? :)


AnnaWW, Twój budżet nie jest za duży, a na dobre zdjęcia składa się znacznie więcej elementów niż tylko sam aparat czy obiektyw. W oświetlenie fotograficzne raczej nie będziesz inwestować (moim zdaniem nie musisz), będziesz natomiast musiała nauczyć się wykorzystywać światło zastane (i robić zdjęcia nie wtedy, kiedy masz czas, tylko kiedy jest dobre światło…), tak jak często robią to blogerzy kulinarni. Ale nie obejdziesz się bez statywu, jeśli chcesz się zbliżyć do tych wzorców, które pokazałaś powyżej, bo przy świetle zastanym i sensowym przymknięciu obiektywu oraz nieużywaniu wysokich czułości będziesz miała czasy naświetlania zbyt długie, żeby robić to z ręki. Rzeczywiście obiektyw klasy 50mm f/1.8 przyda się do rozmytego tła, to najtańszy sposób na to, wszystkie inne jasne stałoogniskowe szkła będą droższe. Ale nie rezygnowałbym z kitowego obiektywu typu 18-55, żeby zachować jakąś elastyczność i możliwości.



Jedno ze zdjęć powyżej jest zrobione przeze mnie obecnym aparatem - to ze znakiem wodnym egoCraft.
I teraz pytanie do Was - czy to zdjęcie nie jest, aż tak bardzo złe?
Bo tak czytając Was to dochodzę do wniosku, że chyba temat mnie przerósł i raczej z tym nie podołam - miałam nadzieję, że jest to trochę łatwiejsze :)

Bo jeżeli to moje zdjęcie nie jest tragiczne to jednak usiądę na tyłku (póki co) i będę sobie nim dalej cykać. Bo wydatek 2 tys nie jest dla mnie mały i musi być przemyślany..... co sądzicie o tym zdjęciu?

komor - Sro 06 Gru, 2017

AnnaWW napisał/a:
Jedno ze zdjęć powyżej jest zrobione przeze mnie obecnym aparatem - to ze znakiem wodnym egoCraft. I teraz pytanie do Was - czy to zdjęcie nie jest, aż tak bardzo złe?

Moim zdaniem nie jest złe, jest klimatyczne i poprawnie naświetlone. Brak rozmytego tła moim zdaniem jest w takiej kompozycji zaletą, a nie wadą. Oczywiście inne kadry, może z innymi produktami, będą dobrze wyglądały z rozmytym tłem. Sama wiesz, jakie miałaś warunki oświetleniowe do tego zdjęcia, z metadanych wynika, że ISO 80, 1/250 s, f/2.8, czyli dość jasno. Przy takich warunkach możesz robić zdjęcia z ręki, tym bardziej, jeśli przysłona nie będzie mocno przymknięta. Canon 1300D plus obiektyw 50/1.8 lub jakikolwiek inny analogiczny aparat w podobnej cenie da możliwość zrobienia takich zdjęć. Detalu powinno być nieco więcej i większa możliwość użycia nieco wyższej czułości plus większe możliwości wyboru przysłony (czyli także głębi ostrości >>> rozmytego tła).

T.B. - Sro 06 Gru, 2017

AnnaWW,
Twoje zdjęcie jest całkiem dobre.

Negatyw - Sro 06 Gru, 2017

komor napisał/a:
Negatyw napisał/a:
ważne by to była wersja STM bo poprzednie modele są nieudane

Co masz na myśli pisząc, że są nieudane? Są bardzo udane szczególnie w kontekście ceny...
Mam na myśli tandetne wykonanie wynikające z zastosowania kiepskich materiałów, oraz brak odpowiedniej kontroli jakości. W serii STM poprawiono jakość, pewnie dlatego, że Canonowi deptały po piętach chińskie odmiany tego obiektywu, podobnej jakości ale znacznie tańsze:
https://www.optyczne.pl/3...Wst%C4%99p.html
Jeżeli budżet jest bardzo ograniczony to można kupić Yongnuo za 233zł plus wysyłka, czyli z wysyłką poniżej 250zł.

AnnaWW - Sro 06 Gru, 2017

Wszystkim bardzo dziękuję za rady i opinie :)
Póki co wstrzymam się z tym zakupem....... ale pewnie będzie mi chodził cały czas po głowie i być może jeszcze tu wrócę :lol: ale już z pytaniami odnośnie robienia dobrych zdjęć :)
Trzymajcie się ciepło.

Andrzej.M. - Czw 07 Gru, 2017

AnnaWW napisał/a:
Jedno ze zdjęć powyżej jest zrobione przeze mnie obecnym aparatem - to ze znakiem wodnym egoCraft.

Tak myślałem. Całkiem przyzwoite zdjęcie jak na potrzeby i możliwości oglądania w sieci. Do tego wystarczy zwykły "kitowy" obiektyw, byle znać jego możliwości i wady. Oczywiście kalkulator GO pewnie by się przydał - choćby po to żeby oglądać zdjęcie zamiast czytać książkę... Co do lampy - jeśli masz fajne naturalne światło z okien - pewnie się obejdziesz , tyle że fotografowanie będziesz musiała odkładać na godziny dzienne, co zimą może być czasem problemem. A świecenie byle czym ( żarówki, ledy, świetlówki) tak delikatnych kolorystycznie elementów może się zemścić w formie różnych zafarbów i braków w kolorze. Oczywiście można później szaleć suwakami w postprodukcji - tylko po co? Szczególnie że i tak może to być później widoczne.
Negatyw napisał/a:
W serii STM poprawiono jakość, pewnie dlatego, że Canonowi deptały po piętach chińskie odmiany tego obiektywu, podobnej jakości ale znacznie tańsze:
Trudno się nie zgodzić z kolegą - zachwalane STM-y wreszcie dorównały poziomem optyki normalnym "kitowym" szkłom jakie zawsze były w Pentaxie, a nie polecałem canona - szczególnie używki - bo raczej małe szanse są byś nabyła takową z STM, jeśli już to z tymi słabszymi szkłami kitowymi. W tym kontekście proponowany Pentax K10D ze szkłem FA50/1,4 , manualnym 135/2,5 i 18-55 - jeśli wszystko jest sprawne - to moim zdaniem okazja. Tym bardziej że do zdjęć ze statywu nie musisz mieć użytecznego ISO 3200 i serii 8fps. A 10 Mpix pod potrzeby internetu czy nawet wydawnictw folderowych spokojnie wystarcza.
Wojmistrz - Czw 07 Gru, 2017

Jest dobre światło, czy nie, zawsze można postawić aparat na statywie, dać odpowiednio długi czas naświetlania, a kolorki ustawić przy wywoływaniu raw.

Andrzej.M., pamiętasz? Miałeś pisać pentax :D
Nie zachwalałbym także tych "kitów" od Pentaxa, bo te Canonowskie "padła" już od czasów modeli IS się bardzo poprawiły, a STMki są wręcz rewelacyjne. Dochodzi jeszcze jedna sprawa, która koleżance nie będzie potrzebna, ale niektórym się przydaje, np fotografując dzieciaczki. Mowa o głośności. Mam na półce dwa modele Pentaxa 18-55 (czarny z zielonym paskiem i full plastik ze srebrnym) oraz dwa Canony 18-55mm (pierwszy IS i IS STM). Niestety dźwięki z Pentaxów mogą obudzić nawet głuchego zmęczonego osiemdziesięciolatka, IS USM nie przeszkadza, a IS STM po prosu nie słychać.

Negatyw - Czw 07 Gru, 2017

Wojmistrz napisał/a:
...
Andrzej.M., pamiętasz? Miałeś pisać pentax :D

Jeżeli mamy się czepiać do pisowni to tylko w przypadku gdy jest błędna.
Andrzej.M. napisał/a:
...W tym kontekście proponowany Pentax K10D ze szkłem FA50/1,4 , manualnym 135/2,5 i 18-55 - jeśli wszystko jest sprawne - to moim zdaniem okazja...
W tym przypadku moim zdaniem duża litera jest prawidłowa.
Wojmistrz napisał/a:
...
Mam na półce dwa modele Pentaxa 18-55 (czarny z zielonym paskiem i full plastik ze srebrnym) oraz dwa Canony 18-55mm (pierwszy IS i IS STM)...
Tu niestety nieprawidłowa.
Andrzej.M. - Czw 07 Gru, 2017

Wojmistrz napisał/a:
Miałeś pisać pentax

Rzeczywiście - jakoś mi wypadło z głowy...
Wojmistrz napisał/a:
est dobre światło, czy nie, zawsze można postawić aparat na statywie

Bez światła nawet długi czas nie pomoże... :lol:
Wojmistrz napisał/a:
Niestety dźwięki z Pentaxów mogą obudzić nawet głuchego zmęczonego osiemdziesięciolatka

kupże sobie wreszcie K-3 ... :lol:
Poza tym w systemie Pentax są tez ciche szkła - jeśli nie zauważyłeś np. 18-50/4-5,6 czy 17-70/4... Może jest ich mniej niż w u konkurencji ale też nie musi ich być aż tyle skoro w przeciwieństwie do konkurencji mają całkiem dobry "śrubokręt" we wszystkich modelach. J jestem do tego bzykania tak przyzwyczajony że bez niego nie wiem czy mam ostrość... :lol:

komor - Czw 07 Gru, 2017

Andrzej.M. napisał/a:
Trudno się nie zgodzić z kolegą - zachwalane STM-y wreszcie dorównały poziomem optyki normalnym "kitowym" szkłom jakie zawsze były w Pentaxie

Mowa jest o modelu 50mm f/1.8 STM, ale wiadomo, jak coś jest o Canonie, to musi przyjść Andrzej i skrytykować, nawet jeśli nie na temat…

Mydlane kitowce Canona skończyły się dawno temu, jak już Wojmistrz napisał. Podobnie jak dawno temu skończył się dinozaur K-10D, którego nie wiedzieć czemu nadal chcesz komuś polecać…

Andrzej.M. - Sob 09 Gru, 2017

komor napisał/a:
Mydlane kitowce Canona skończyły się dawno temu,

Faktycznie przeoczyłem Canon EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS II który od 2011 daje obrazki jak kity Pentax. Cóż - trudno śledzić wszystkie szkła konkurencji , szczególnie te absolutnie podstawowe.
komor napisał/a:
dawno temu skończył się dinozaur K-10D, którego nie wiedzieć czemu nadal chcesz komuś polecać…

Skoro tak często spotykałem się z polecaniem jeszcze starszych canonów 20D ,oraz 30 i 40 D to nie widzę w tym żadnego problemu - sam jeszcze nie tak dawno miałem ten aparat. I tak się składa że jest to model bardzo udany - moim zdaniem bardziej niż późniejsze do modelu k-7 włącznie. Poza tym polecam również ze względu na szkła - co wyraźnie napisałem - FA50/1,4 sam kosztuje więcej, nie wspominając o 135/2,5 i 18-55. I takim kompletem można zrobić naprawdę fajne zdjęcia za niewielkie pieniądze. Więc wybaczcie - macie link do podobnej oferty Nikona czy Canona - proszę... a nie to siedźcie cicho... :zalamany:

Wojmistrz - Sob 09 Gru, 2017

Konkurencji? Znaczy pracujesz w Pentaxie :( Szkoda, myślałem, że jesteś fotografem.
Andrzej.M. - Pon 11 Gru, 2017

Wojmistrz napisał/a:
Konkurencji? Znaczy pracujesz w Pentaxie
Cytat:
trudno śledzić wszystkie szkła konkurencji
- w sensie konkurencji Pentaxa, nie mojej ... :lol: Trudno było by mi pracować w Pentaxie który ma siedzibę w Warszawie mieszkając stale w Krakowie,
choć pewnie nie było by to niemożliwe. Pazerny na kasę nie jestem żeby dojeżdżać taki kawałek... :lol:
Wojmistrz napisał/a:
myślałem, że jesteś fotografem.
I dobrze myślałeś - nic się nie zmieniło...
Negatyw - Pon 11 Gru, 2017

A mnie ciekawi dlaczego firma Pentax nie może zatrudnić fotografa? Czyli dlaczego jeżeli ktoś pracuje dla firmy Pentax to nie może być fotografem?
Andrzej.M. - Wto 12 Gru, 2017

To ciekawe pytanie! A dotychczasowe kontakty z firmami wręcz sugerują że często ich pracownicy zajmują się również fotografią na poziomie amatorskim. A możliwe że nawet są fotografami. Co mnie jakoś specjalnie nie dziwi. Tak jak to że w sklepach muzycznych pracują muzycy. Może kol. Wojmistrz ma inne doświadczenia? A może chodzi mu o to że skoro Pentax jest tak inny , to dystrybucję ma postawioną na głowie? :lol: :zalamany:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group