forum.optyczne.pl

Nasze zdjęcia - ASTROFOTOGRAFIA 2018

Wujek_Pstrykacz - Wto 02 Sty, 2018
Temat postu: ASTROFOTOGRAFIA 2018
Zapraszam.
cumulus - Czw 25 Sty, 2018

No to zacznijmy :mrgreen: .
Zdjęcie z dzisiaj, przy Księżycu i chmurach piętra wysokiego. 46 klatek po 60 sekund, iso 1000, 200mm f5,6

1.


Widzę duży potencjał, trzeba tylko trafić na pogodę w nowiu i Koński łeb w Orionie jest w moim zasięgu.

Arek - Czw 25 Sty, 2018

Jaki aparat?
cumulus - Czw 25 Sty, 2018

Canon 40d niemodyfikowany.
Arek - Pią 26 Sty, 2018

cumulus, to nie używaj ISO 1000, tylko pełnych wartości. Gdybyś użył ISO 1600 szum byłby pewnie mniejszy niż na ISO 1000.
pablo12311 - Pią 26 Sty, 2018

Witam
To może i ja przedstawię mgławicę w Orionie M42.
Wiatr szalał i nie pozwolił na zebranie idealnego materiału.
Zdjęcie to stack L-12x400s, RGB każdy kanał po 8x400s
Sprzęt do zbierania fotonów to astrograf TS65Q, kamera ASI1600MMC oraz montaż HEQ5.

Dodałem numerek do zdjęcia.

cumulus - Pią 26 Sty, 2018

Arek, zawsze myślałem, że większe ISO to większe szumy. Dlaczego na ISO 1600 były by mniejsze?

pablo12311, pozamiatałeś, i jak teraz wygląda moja biedna fotka :mrgreen:

pablo12311 - Pią 26 Sty, 2018

Od takich zaczynałem a radochy miałem że hej.
Astro tracker własnej konstrukcji, a na nim aparat Nikon D300 i obiektyw Tamron 150-600mm
Astrofotografia to ciężka dziedzina fotografii, tym bardziej że świateł wokół coraz więcej i pogody brak.

Arek - Pią 26 Sty, 2018

pablo12311, zacnie, zacnie :)

cumulus, w Canonach są dwa wzmacniacze, drugi włącza się dla pośrednich ISO powodując dodatkowe zaszumienie. Tak więc w Canonach używa się tylko ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 itd.

leniwiec - Czw 01 Lut, 2018

Arek, czy tak jest we wszystkich Canonach (w szczególności w mojej 5D mkII)? Rozumiem, że chodzi tylko o długie ekspozycje, tak?
Arek - Czw 01 Lut, 2018

W Twoim też :) I chodzi o wszystkie ekspozycje, krótkie też, ale w nich efekt jest mniej widoczny.
pablo12311 - Nie 11 Lut, 2018
Temat postu: NGC 2239 Mgławica Rosette (HaLRGB)
Witam
Przedstawiam mgławicę rozeta.
NGC 2239 znajduje się w odległości około 5200 lat świetlnych od Ziemi i rozciąga na obszarze 100 lat świetlnych.
Nazwa Rozeta została nadana tej mgławicy ze względu na jej kształt podobny do kwiatu róży. Wewnątrz mgławicy znajduje się gromada otwarta NGC 2244 składająca się z jasnych i młodych gwiazd. Gwiazdy te powstały z materii mgławicy około 4 milionów lat temu. Wiatry gwiazdowe wywołane przez młode gwiazdy wydmuchały dziurę w centralnej części mgławicy izolowanej przez warstwy pyłu oraz gorącego gazu.
Fotony łapane tym samym zestawem co M42 - astrograf TS65Q, kamera ASI1600MMC, montaż HEQ5

Komentarze mile widziane.

ophiuchus - Sob 17 Lut, 2018

Panie kochany, a co tu komentować? :shock: fachowa robota! Napawam się.
Arek - Nie 18 Lut, 2018

Brawo. Ten refraktorek widzę daje radę.
mickey93 - Sob 24 Lut, 2018

Wczorajsze zdjęcia z zakrycia aldebarana przez księżyc
1200mm F5, ISO 800, 1/250.
13.02.2018 g 18:07:12

13.02.2018 g 18:07:55

Arek - Sob 24 Lut, 2018

Ładnie :) Choć Księżyc trochę przeostrzony na mój gust.
mickey93 - Sob 24 Lut, 2018

no trochę go podostrzyłem(300% na 0.4px), bo falowanie go rozmyło, zdecydowanie trzymanie gołą ręką za wylot teleskopu przy takim pogarsza obraz
pablo12311 - Nie 25 Lut, 2018

Mnie zakrycie się podoba

[ Dodano: Pią 13 Kwi, 2018 00:32 ]
Zdjęcie to stack L-43x200s, RGB każdy kanał po 15x200s
Sprzęt do zbierania fotonów to astrograf TS65Q, kamera ASI1600MMC oraz montaż HEQ5.

Arek - Pon 23 Kwi, 2018

Księżyc z wczoraj.
Wojmistrz - Pon 23 Kwi, 2018

Czasami mi na forum brakuje przycisku "lubię to" :D Fajny Ci wyszedł ten księżyc, ja przedwczoraj miałem czyste niebo ale nie udało się znaleźć czasu.
pablo12311 - Pią 11 Maj, 2018
Temat postu: Gromada M13
Witam
Przedstawiam kolejny obiekt DS gromadę M13 którą można już obserwować za pomocą lornetki.
Sprzęt: TS65Q, kamera ASI1600MMC, montaż HEQ5
L-16x150sek, RGB-6x6x6x150sek

komor - Czw 17 Maj, 2018

Fajnie to wygląda, szczególnie jak na zdjęciu łapią się jeszcze dodatkowe atrakcje, takie jak ta spiralka po prawej stronie na dole. :)
pablo12311 - Pią 18 Maj, 2018

Dzięki
mickey93 - Sro 30 Maj, 2018

Zdjęcie Międzynarodowej stacji kosmicznej, wykonane za pomocą teleskopu GSO 10" z soczewką barlowa, zestaw taki daje 2500mm i F10
9

T.B. - Czw 31 Maj, 2018

Nie widzę, czy tam w oknie kogoś widać? Fajne :smile:
maziek - Czw 31 Maj, 2018

Ja też próbowałem, za pomocą 100-400L ;) ...


Monastor - Czw 31 Maj, 2018

mickey93, to klatka z filmu czy udało Ci się strzelić serią?
mickey93 - Pią 01 Cze, 2018

to klatka z serii, zrobiłem coś koło 70 zdjęc, z filmem by nie poszło, bo prowadzenie teleskopu z podglądem live viev szczególnie w nikonie to dosyć karkołomne rozwiązanie
sokarsg-1 - Nie 03 Cze, 2018

To znaczy prowadziłeś teleskop na dobsonie patrząc w szukacz, a na aparacie miałeś ustawiony jakiś automat do robienia zdjęć w serii? Parametry naświetlania jakie miałeś, rozumiem że parę prób zrobiłeś nim je ustawiłeś? Czas naświetlania zmienia się w zależności gidze po niebie w danym przelocie leci stacja czy to bez różnicy?
ophiuchus - Nie 03 Cze, 2018

Kurde, próbowałem z matrycą 6D i 400mm, niestety brakło mi umiejętności :D Fajne strzały panowie!
mickey93 - Pon 04 Cze, 2018

sokarsg-1 napisał/a:
To znaczy prowadziłeś teleskop na dobsonie patrząc w szukacz, a na aparacie miałeś ustawiony jakiś automat do robienia zdjęć w serii? Parametry naświetlania jakie miałeś, rozumiem że parę prób zrobiłeś nim je ustawiłeś? Czas naświetlania zmienia się w zależności gidze po niebie w danym przelocie leci stacja czy to bez różnicy?

teleskop na dobsonie prowadziłem patrząc w wizjer aparatu, jednocześnie ustawiając najlepszą ostrość(pomimo 2.5m ogniskowej stacja w wizjerze jest jak pchła, widać punkt i coś przy tym punkcie(ogniwa słoneczne)) serie zrobiłem normalnie mając w aparacie ustawiony tryb seryjny i trzymając spust migawki, jednocześnie cały czas prowadząc teleskop, parametry kiedyś zobaczyłem na zdjęciu kolegów i tak się ich trzymam (oczywiście jeżeli stacja ma te -3, - 3,5mag ). zdjęcia najlepiej wykonywać w okolicach najwyższego położenia, bo wtedy jest "najmniej" powietrza które potrafi popsuć zdjecia

ps.
tam zapomniałem dopisać, na telskopie siedział nikon D7200 z parametrami ISO 400 i 1/400

Monastor - Pon 04 Cze, 2018

mickey93, jak na ogniskową 2500mm i 1/400s to wyszło mega ostre :)
mickey93 - Sob 23 Cze, 2018

wczorajsza pierwsza próba uwiecznienia srebrzystych obłoków
11.

Arek - Nie 24 Cze, 2018

Ładnie wyszło!
slimakfoto - Wto 17 Lip, 2018

12.
Droga Mleczna w Chorwacji

cygnus - Sro 18 Lip, 2018

Zaćmienie Księżyca zbliża się, więc z szuflady zaćmienie Super-Księżyca, 28.09.2015:

13.
Super Zaćmienie

Arek - Sro 18 Lip, 2018

W lipcu i sierpniu dużo się będzie działo. Już dwa materiały do lektury:

https://www.optyczne.pl/1...4%85%C4%87.html
https://www.optyczne.pl/1...%C4%99%C5%BCyca!.html

A jeszcze o Wielkiej Opozycji Marsa coś napiszę.

pablo12311 - Nie 22 Lip, 2018
Temat postu: Mgławica Laguna M8 i przyległe obszary H-alfa
Witam
Szkoda, że dział ten nie cieszy się taką popularnością jak inne, bo to piękna dziedzina fotografii.
Przedstawiam tym razem fotografię naszego nieba w palecie kolorów NarrowBand (HST).
Narrowband to nic innego jak fotografia w wąskich pasmach H-alfa - wodór, SII - siarka, OIII-tlan. Wykorzystałem filtry o paśmie przepuszczalności 7nm.
Materiał zbierany był w Czarnogórze gdyż z terenu Polski obiekt ten jest nisko nad horyzontem co utrudnia wychwycenie detalu.
Sprzęt ten sam co zawsze: Astrograf TS65Q+kameraASI1600MMC+montażHEQ5
Czekam na komentarze czy taka paleta kolorów wam się podoba.

pablo12311 - Nie 22 Lip, 2018
Temat postu: Mgławica Laguna M8 i przyległe obszary H-alfa
Pytanie do administratora forum.
Czy można zrobić małe odstępstwo od regulaminu forum z zamieścić zdjęcie M8 w galerii użytkowników, tak aby pokazać zdjęcie nocnego nieba aby popularyzować astrofotografię w Polsce.
Jeden mały wyjątek dla dobra fotografii

RobertO - Nie 22 Lip, 2018

pablo12311, dodalem cie do grupy i mozesz zrobic swoja galerie
pablo12311 - Nie 22 Lip, 2018

RobertO napisał/a:
pablo12311, dodalem cie do grupy i mozesz zrobic swoja galerie


Dziękuję

TomPL2 - Pon 23 Lip, 2018

Arek napisał/a:
W lipcu i sierpniu dużo się będzie działo. Już dwa materiały do lektury:

https://www.optyczne.pl/1...4%85%C4%87.html
https://www.optyczne.pl/1...%C4%99%C5%BCyca!.html

https://www.optyczne.pl/1...mienie_Księżyca!.html - tekst na czasie :)
W ramach przygotowań do zaćmienia 2 dni temu cyknąłem Księżyc i mam jedno pytanie - jaki balans bieli ustawiać przy takim fotografowaniu??? Bo na "auto" coś mi chyba zbyt czerwonawy wyszedł...

15. Moon

Arek - Pon 23 Lip, 2018

Możesz spróbować 5500 K.
TomPL2 - Pon 23 Lip, 2018

Czyli właściwie światło dzienne, słoneczne, tyle że odbite od Księżyca? :cool:
Spróbuję...

TomPL2 - Pon 23 Lip, 2018

5500K zdecydowanie lepiej, bliżej tego co oko widzi - dzięki!
BeautySensitive - Sro 25 Lip, 2018

18 chyba. Zebym to ja wiedział co pstrykam i psuje mi ujęcie drogi mlecznej =D


Kerebron - Sro 25 Lip, 2018

Podejrzewam, że chodzi Ci o tzw. obłoki srebrzyste (noctilucent clouds)?
mickey93 - Sro 25 Lip, 2018

tym razem księzyc z T150 600G2
19

20

BeautySensitive - Czw 26 Lip, 2018

Kerebron, Tak tylko ze nie wiedziałem ze to one =D a wykurzałem sie bo bylo jasno mimo ze była 2-3 nad ranem =D
TomPL2 - Czw 26 Lip, 2018

mickey93, 19 - ten komin(?) to jakiś znaczący obiekt, że go z Księżycem cyknąłeś?
Kerebron - Czw 26 Lip, 2018

BeautySensitive napisał/a:
Kerebron, Tak tylko ze nie wiedziałem ze to one =D a wykurzałem sie bo bylo jasno mimo ze była 2-3 nad ranem =D

Za to efekt jest bardzo dobry. :grin: To jest fajne w fotografii krajobrazowej, że praktycznie z każdej sytuacji można wyjść "ogromnom rękom". :razz:

mickey93 - Pią 27 Lip, 2018

TomPL2 napisał/a:
mickey93, 19 - ten komin(?) to jakiś znaczący obiekt, że go z Księżycem cyknąłeś?

nie po prostu chciałem zrobić jakieś urozmaicenie, poza tym takie coś kojarzy mi się z kuflem od piwa :mrgreen:

T.B. - Sob 28 Lip, 2018

Byłem, widziałem.
Chociaż natura trochę zagrała mi na nosie. Przez całą fazę całkowitego zaćmienia, właśnie tam gdzie był Księżyc, rozłożyła się wielka chmura. Nad głową gwiazdy, za plecami gwiazdy, a tam - chmura. Dopiero gdy Księżyc zaczął wychodzić z cienia, wzięła i się rozpłynęła ta chmura.

21.


PDamian - Nie 29 Lip, 2018

:wink:
T.B. - Nie 29 Lip, 2018

Mam też takie

22.


Arek - Nie 29 Lip, 2018

Mała mozaika ode mnie. Pierwszych faz zaćmienia nie udało się sfotografować ze względu na złą pogodę. Zdjęcia nie są wybitnie ostre, bo była mgła.

Nikon D500 + Nikkor AF-S 200–500 mm f/5.6E ED VR

TomPL2 - Nie 29 Lip, 2018

Na Warmii podobnie - dopiero po 22-giej chmury dały nam szansę :)

Panasonic FZ1000

24. godz. 22.40
25. godz. 23.15

ophiuchus - Nie 29 Lip, 2018

Na Roztoczu nie było najgorzej. Początkowo trochę chmur, ale większość zjawiska dało się oglądać bez problemów. Chyba nawet ISS (?) przeleciało w zenicie.

26.
Początek by Piotr Soloducha, on Flickr

27.
Coraz więcej by Piotr Soloducha, on Flickr

28.
Środek z Marsem by Piotr Soloducha, on Flickr

29.
Środek bez Marsa by Piotr Soloducha, on Flickr

30.
I po zabiegu by Piotr Soloducha, on Flickr

TomPL2 - Pon 30 Lip, 2018

@28 - z Marsem pozazdrościć, u mnie "za wysoki" horyzont :cry:
T.B. - Pon 30 Lip, 2018

Z Marsem sfotografowała moja żona, a ja dodałem do takiej składanki - ta iskierka na dole po prawej, to Mars

31.


Etkrol - Pon 06 Sie, 2018

Arabia Saudyjska pozwoliła na zdjęcia pierwszej połowy zaćmienia :wink:
Niestety w powietrzu jest dużo piachu, który nie pomaga w utrzymaniu ostrości

Canon 60D + Canon 100-400 mm II @400mm, cropped


32


33


34


35

Jar - Wto 07 Sie, 2018

Etkrol napisał/a:
Arabia Saudyjska pozwoliła na zdjęcia pierwszej połowy zaćmienia :wink:
Niestety w powietrzu jest dużo piachu, który nie pomaga w utrzymaniu ostrości


I tak możesz sobie gratulować. To i tak o niebo lepiej niż Pakistan :razz: Monsun przelazł złośliwie przez zachodnie Himalaje i w dol. Indusu tylko kawałek fazy częściowej dało się zobaczyć. Co przerwało niestety interesujące spotkanie towarzyskie z udziałem pakistańskich studentek medycyny (wiedziały o zaćmieniu), których wycieczka rezydowała obok. Zobaczywszy sprzęt foto-obserwacyjny oraz obecność naszych koleżanek przełamały lokalne konwenanse i nawiązały kontakt z alienami :mrgreen: Chmury niestety popsuły imprezę, w końcu nawet ja zwinąłem posterunek...
-J.

TomPL2 - Wto 07 Sie, 2018

35. to malowane na płótnie? :wink:
Arek - Pią 10 Sie, 2018

Aktywność Perseidów cały czas rośnie i nad ranem widać już około 20 meteorów na godzinę. Poniższe zdjęcie przedstawia Perseida sfotografowanego aparatem Fujifim X-E1 z obiektywem Samyang 2/12. Pojawił się on w malowniczym obszarze Drogi Mlecznej w nocy z 9 na 10 sierpnia o godzinie 23:33 UT. Na zdjęciu widać też wiele ciekawych obiektów m.in. gromady Chi i h Per, galaktykę M31, gromadę otwartą Plejady, mgławicę emisyjną Kalifornia, a także, jeśli wie się gdzie patrzeć, kometę 21P/Giacobini-Zinner.
TomPL2 - Pią 10 Sie, 2018

Ładnie, ładnie :) Dzisiaj zamierzałem, ale idą chmury...
Arek - Pią 10 Sie, 2018

Ja czekam na 12/13. Ma się wypogodzić. Potem jeszcze pojadę 14-16, bo będę chciał kometę 21P złapać z mgławicami Serce i Dusza.

Wczoraj zebrałem sporo materiału na D500 plus Sigma 1.4/105. Będzie co obrabiać :)

maziek - Sob 11 Sie, 2018

Ta sama noc - nietypowy towarzysz zdjęć na polu ;) ...

37.

38.

ophiuchus - Sob 11 Sie, 2018

:shock: zielone ludziki? Ja czas mam dopiero w łykęd, a tu pogoda taka kapryśna.
maziek - Sob 11 Sie, 2018

Jakie tam zielone ;) - zarząd przyleciał się przewietrzyć do zielonych płuc i karoca się spsuła na polu - to porzucili (chwilowo) ;) . Nawiasem mówiąc łuna w tle to Zamość :) . Może dołączysz - mamy miejscówkę w Starym Majdanie jakieś 30 km od Zamościa, ciemno jak w kieszeni u górnika w kopalni... Nastawiamy się na noc niedziela-poniedziałek. Będzie sam nadredaktor oraz może też Marcinek?
T.B. - Sob 11 Sie, 2018

W którą stronę świata (wg róży wiatrów) trzeba jutro patrzeć, żeby widzieć Perseidy?
Wszędzie rysują mi tylko mapki kawałka nieba i każą szukać gwiazdozbiorów, czyli zgadywanka pod tytułem "gdzie na niebie jest ten kawałek nieba?". A czy ja jakiś astrolog jestem?

maziek - Sob 11 Sie, 2018

Zasadniczo gdziekolwiek, zwłaszcza, jeśli w danym kierunku masz dobre warunki (ciemno, brak przeszkód). Zakładając, że mimo wstrętu do astrologii wiesz która to Polarna, to na prawo od niej, nieco niżej, jest Kasjopea - bardzo łatwo rozpoznać, takie rozciągnięte W. Poniżej zaś niej jest Perseusz, który specjalnie charakterystycznie nie wygląda, więc nie opiszę go, jest po prostu pod spodem tego W - i stamtąd pozornie będą leciały. Najlepiej nie patrzeć w to miejsce, tylko nieco obok, powiedzmy 1/8 sfery, 45 stopni, coś koło tego, w bok. Wówczas jest szansa, że zaobserwujesz, iż przedłużone do tyłu ślady przecinają się w radiancie. W który bok nie ma znaczenia, ale nie patrz w zenit, bo tam prawdopodobieństwo spada.
T.B. - Sob 11 Sie, 2018

Dzięki.
Polarna, to na północy - każdy to wie :wink:

Ja za to znalazłem coś takiego:
https://www.lightpollutio...ers=B0FFFFTFFFF

Tylko że przestało działać - w każdym razie u mnie - wyszukiwanie po nazwie miejscowości.
Nie wiem też, co to VIIRS ale przestawiam na 2018, bo wymyśliłem sobie, że to lepiej niż Atlas 2015.

Soniak10 - Nie 12 Sie, 2018

Wczorajszy połów. Sony A700, ISO 800, CZ 16-80 ustawiony na 16mm, f/4, 20 sekund. Wszelkie odszumiania wyłączone. Statyw Manfrotto 190XProB z głowicą MG460, wężyk spustowy Minolta RC100.
Arek - Nie 12 Sie, 2018

Korekta barwowa za bardzo w niebieski poszła, ale meteorek zacny.
Soniak10 - Nie 12 Sie, 2018

Wybrałem tylko "Usuń dominantę barwną" i wskazałem zażółcone chmury. Efekt jest, jaki jest, ale generalnie bardziej zbliżony do naturalnego, niż na fot. 39. A co do meteora to niewiele brakowało, a bym go przeoczył, bo najpierw podglądałem tylko na ekraniku lustrzanki i w ogóle nie zwrócił mojej uwagi. Dopiero gdy powiększyłem fotkę i zacząłem przeglądać w zbliżeniu, zauważyłem, że pojawiła się krótka, biała smuga. Gdybym oglądał fotkę na ekraniku bez powiększania, to pewnie uznałbym że nic się nie zarejestrowało i zapewne bym fotkę skasował. Piszę to tytułem ostrzeżenia dla innych, początkujących łowców meteorów. Podejrzewam, że parę meteorów już tak skasowałem, bo na żywo je widziałem, ale na podglądzie bez powiększenia nic nie widziałem... :oops: No a dzisiaj część druga nasiadówki.
Ps: na tle jakiej konstelacji ten akurat się pojawił? U góry widać Wielki Wóz...

TomPL2 - Pon 13 Sie, 2018

O jakiej porze robiłeś te zdjęcia?
multics - Pon 13 Sie, 2018

Jak to mawiają "fart ale jednak nie fart". Perseid jest, ale za krzyżem :)
Perseids by Michal Ziembicki, on Flickr

Wszelkie uwagi mile widziane, bo deko zastałem się w foto (do tego stopnia, że nie zwróciłem uwagi na to że przesłona zablokowana jest na F22 :( )

DarkRaptor - Pon 13 Sie, 2018

Mi nie dali wolnego w poniedziałek, to nie mogłem poobserwować nieba w niedzielę. A w sobotę przechodziły chmury i deszcz. Tak więc w tym roku z Perseidów nici...

Aby pozostać w temacie "astro", bo trochę zaczyna mnie temat wciągać ;) ...dwa kadry z łysym.

42. Łysy i Wenus (przynajmniej tak sądzę, zdjęcie zrobione w Indonezji, kierunek północno-zachodni, zaraz po zmroku)


43. Wschód superksiężyca nad kołczanowcami (Aloidendron dichotomum) w Namibii. Podwójna ekspozycja.

T.B. - Pon 13 Sie, 2018

44. Perseid (a imię jego 44 :wink: )


Arek - Pon 13 Sie, 2018

Silna grupa forumowa w składzie: maziek, marcinek, ophiuchus i ja (tudzież małżonki i dziatwa) obserwowała maksimum Perseidów z miejscowości Stary Majdan położonej pomiędzy Chełmem i Zamościem. W obserwacjach przeszkadzały trochę chmury, ale maksimum i tak było miłe. Najwięcej meteorów było między 1 a 2 w nocy. Wtedy zdarzały się momenty, że w ciągu kilkunastu sekund pojawiało się nawet 5 Perseidów. Najjaśniejsze zjawisko miało -5 mag, pojawiło się nad Marsem i zostawiło ślad, który rozwiewał się przez 20 sekund.

Niestety przez całą noc w obserwacjach troszkę przeszkadzały chmury wysokie. Przeszkodziły też troszkę w przypadku poniższego zdjęcia, gdzie są widoczne jako jaśniejsze, lekko zabarwione obszary.

Zdjęcie jest jednak fajne, bo oprócz dwóch Perseidów widać na nim gromady Chi i h Per (gromada podwójna), gromadę otwartą M103 w Kasjopei, kometę 21P/Giacobini-Zinner oraz czerwonawe mgławice emisyjne Serce i Dusza.

Sprzęt to Nikon D500 plus Sigma A 1.4/105 posadzone na Star Adveturer. ISO 2000, f/1.6, exp. 30 sek.

T.B. - Pon 13 Sie, 2018

multics,

Fajny obrazek wyszedł. Pewnie przez tę zablokowaną przysłonę 22 czas się wydłużył na tyle, że chmury są w ruchu. Perseid trafia w taką ciemną plamę na krzyżu i wygląda jakby on to wypalił. Czasem zbiegi okoliczności są szczęśliwe.

Arek - Pon 13 Sie, 2018

multics, za dobrze to wygląda na f/22. Za dużo gwiazd i meteor musiałby być strasznie jasny, żeby przy tak przykniętym obiektywie się złapać.
Arek - Pon 13 Sie, 2018

Oprócz Nikona D500 z Sigmą 105 mm całą noc pracował Fuji X-E1 z Samyangiem 2/12. Zestaw złapał w sumie ponad 40 meteorów. Najładniejszy poniżej.
multics - Pon 13 Sie, 2018

Dzięki za komentarze.
T.B., Arek, Zdjęcie było zrobione około godziny 22 (sporo światła jeszcze było). ISO 800 i 30sek ekspozycji. Wiem, że był ustawiony na F22, bo ten obiektyw ma blokadę mechaniczną przy tej przesłonie, a dopiero w domu zauważyłem że jest zablokowany.

Sam perseid był bardzo jasny.

EDIT - a jednak może to było na F2.8, sprawdziłem i pomimo blokady, można sterować przesłoną z body aparatu.

Arek - Pon 13 Sie, 2018

multics, to fizycznie niemożliwe. Na 100% nie jest to f/22. Natomiast f/2.8 jak najbardziej pasuje.
T.B. - Pon 13 Sie, 2018

DarkRaptor,

Ale latasz :shock: :smile: Z Dżakarty do Windhuk jest małe 10 tys. kilometrów - w linii prostej.

Podoba mi się Twój superksiężyc. W ogóle lubię taką astrofotografię z ziemskim anturażem, jak na Twoim zdjęciu, albo multicsa. Pewnie dlatego, że nie jestem ani znawcą, ani pasjonatem astronomii, czy też astrologii jako takiej. Ale mnie nie udało się jeszcze zrobić zdjęcia tego rodzaju.

Edit:
Może dlatego mi się nie udało, bo nie próbowałem. Wczoraj kazali wszystkim robić zdjęcia, no to zrobiłem :wink:

Arek - Pon 13 Sie, 2018

Pomęczę Was jeszcze trochę zdjęciami z Sigmy 105.

Malowniczy rejon konstelacji Strzały i Liska z gromadą M71 i mgławicą M27 oraz charakterystycznym "wieszaczkiem". Plus zielony meteor.

Więcej o tym rejonie nieba na:
https://www.optyczne.pl/index.php?art=321
https://www.optyczne.pl/index.php?art=325

ophiuchus - Pon 13 Sie, 2018

Serdecznie dziękuję za "Mikro Zlot"! :mrgreen: Miejscówka rewelacyjna. W imieniu mojego miasta serdecznie przepraszam za łunę nad południowym horyzontem :D . Pragnę złożyć też podziękowania na ręce maźka, który udostępnił mi leżaczek. Poniżej to co wydłubałem z karty pamięci. EOS 6D, Zenitar 2.8/16 (nieco przymknięty), ISO3200, 30 sek. Bez prowadzenia.

48.
12.08.2018 22:46 by Piotr Soloducha, on Flickr

49.
12.08.2018 22:55 by Piotr Soloducha, on Flickr

50.
12.08.2018 23:05 by Piotr Soloducha, on Flickr

51.
12.08.2018 23:07 by Piotr Soloducha, on Flickr

52.
12.08.2018 23:11 by Piotr Soloducha, on Flickr

53.
12.08.2018 23:30 by Piotr Soloducha, on Flickr

Fotoreporter - Pon 13 Sie, 2018

Obrabiane na lapku z fatalnym ekranem, więc może być lekka masakra kolorystyczna.

54.)

Z wielkim wozem rozmytym z pomocą dymu z ogniska.

55.)

56.)

Dwie sztuki z andromedą

57.)

Największa złapana, niestety zaczynało już świtać.

58.)


59.)

Chmury chwilę po zachodzie słońca.

54-57 D4+Sigma 35 1.4 @ 2.0, 10s, ISO 6400.
58 D750+14-24 2.8 @2.8, 14mm, 25s, ISO 6400.
59 D4+Sigma 35 1.4 @ 1.4, 10s, ISO... 160 ciągnięte w górę.
Robione z Bacówki Pod Małą Rawką w Bieszczadach, niestety "lokalne" zanieczyszczenie świetlne od światłem budynku/ogniska trochę zaszkodziło :/

Soniak10 - Pon 13 Sie, 2018

@TomPL2: 3 minuty po północy. Zegar w aparacie śpieszy się ok. 40-50 sekund, a pokazywał 0:04
maziek - Pon 13 Sie, 2018

Kilka ode mnie :) . Wszystko jak leci z matrycy, tylko zmniejszone. Kometa na 400 mm :) .

60.


61.


62.


63.


64.

T.B. - Pon 13 Sie, 2018

Co ja właściwie tutaj sfotografowałem?
Poza jakimiś flarami albo plamami (a może też ciałami astralnymi? :zalamany: ).
Strona świata - północny wschód.

65.



No i poza jeszcze jednym Perseidem, który się objawił po powiększeniu zdjęcia.

66.



Po dwóch godzinach wyglądało to tak:

67.

maziek - Wto 14 Sie, 2018

Ogólnie to flary i stawiałbym na satelitę (ta kreska). Na zdjęciach dość trudno odróżnić satelitę od meteoru, ale na oko nie wychodzi to z radiantu Perseidów (co samo w sobie nie oznacza, że to na pewno nie meteor - latają też z innych rojów i tzw. sporadyczne, czyli "strzały znikąd" nie przypisane do rojów). Do tego ma regularny, wrzecionowaty kształt. Meteory są zaś często asymetryczne (początek różni się od końca, jakieś asymetryczne rozbłyski po drodze) - choć też nie zawsze, i są kolorowe a nie białe. Tylko shutter lub równoczesna naoczna obserwacja potwierdza stuprocentowo, czy dane zjawisko to meteor. Albo, jeśli na poprzednim lub następnym zdjęciu możesz się dopatrzyć słabego początku lub kontynuacji tej kreski - to na pewno satelita. To zdjęcie tak wyszło z matrycy, czy coś majdrowałeś? Bo jeśli poprawiałeś kolory to może zabiłeś kolor meteoru. Jak jest w oryginale np. zielono-żółty to meteor.
DarkRaptor - Wto 14 Sie, 2018

Kurcze, ale wam latało :) Ja muszę poczekać na przyszły rok lub poczekać, na któryś z mniej zasobnych rojów...


T.B. napisał/a:
DarkRaptor,

Ale latasz :shock: :smile: Z Dżakarty do Windhuk jest małe 10 tys. kilometrów - w linii prostej.

Podoba mi się Twój superksiężyc. W ogóle lubię taką astrofotografię z ziemskim anturażem, jak na Twoim zdjęciu, albo multicsa. Pewnie dlatego, że nie jestem ani znawcą, ani pasjonatem astronomii, czy też astrologii jako takiej. Ale mnie nie udało się jeszcze zrobić zdjęcia tego rodzaju.
(...)


:D Te dwa zdjęcia dzieli ok. pół roku, więc pontonem i wiosłem, przy sprzyjających prądach oceanicznych, płynących ku brzegom Afryki, dało radę :lol:
Ja się dopiero wkręcam, ale już widzę, że chyba przerzucę się na kamerki astronomiczne. Wygoda użytkowania większa i nie żal katować matryce. Chcę niedługo zrobić eksperyment i podłączyć kamerę mikroskopową. W sumie te same sensory, co w ZWO, choć wyposażone w filtr IR. Ale na łysego, jak znalazł ;)

maziek - Wto 14 Sie, 2018

W grudniu masz Geminidy a zaraz po Nowym Roku Kwadrantydy - są to "bardzo zasobne" roje tylko mniej rozpropagowane, bo po pierwsze zima i ludzie siedzą pod pierzyną a nie wyznają sobie miłość pod gwiazdami, a po drugie ciężko trafić z pogodą. Znaczy na ogół jej nie ma. Ale jak się trafi, to jeden i drugi rój jest porównywalny z Perseidami in plus (mają one jeszcze większą aktywność).
Arek - Wto 14 Sie, 2018

T.B., to flara.

maziek, na 64 masz tego fajnego. To był chyba drugi najjaśniejszy tej nocy. Mi Kasjopea uciekła już z pola widzenia wtedy i go nie mam.

DarkRaptor - Wto 14 Sie, 2018

maziek napisał/a:
W grudniu masz Geminidy a zaraz po Nowym Roku Kwadrantydy - są to "bardzo zasobne" roje tylko mniej rozpropagowane, bo po pierwsze zima i ludzie siedzą pod pierzyną a nie wyznają sobie miłość pod gwiazdami, a po drugie ciężko trafić z pogodą. Znaczy na ogół jej nie ma. Ale jak się trafi, to jeden i drugi rój jest porównywalny z Perseidami in plus (mają one jeszcze większą aktywność).

No i dochodzi lepsza przejrzystość powietrza, jak są warunki i bonusowe chłodzenie matrycy :mrgreen: Będę próbował. Może do tego czasu rozgryzę jakiś montaż z prowadzeniem...

To jeszcze aby nie było "pustego przebiegu". Dwa kadry z Namibii, podchodzące pod astro.

65. Łysy robiony D300s i Tamim 150-600 z ręki.


66. "First ever, ever" startrails. W sumie najbardziej mnie interesowało to co na ziemi, czyli drzewko Cyphostemma currorii, na tle masywu Spitzkoppe, a smugi miały być dodatkiem ;)

maziek - Wto 14 Sie, 2018

Łysy niezły :) . Co do montażu kup sobie to gówienko za półtora patyka:
https://deltaoptical.pl/glowica-astrofot-sw-star-adventurer-zestaw

Chyba, że chcesz jechać na 600 mm to może nie do końca dać radę - kometę powyżej robiłem z niego na 400 mm, ale nie wiem, czy ten nieznaczny ruch gwiazd to wina urządzenia, czy raczej nie dość dokładnie wycelowałem je w biegun. Ale to 2 minutowa ekspozycja więc jest prawie że idealnie jak na tak długi czas.

Ale wart jest swej ceny, mały, do statywu i na paluszki, wszystko ma w sobie, w tym różne prędkości, także do time-lapsów.

No i zazdraszczam miejscówek :) .

Arek napisał/a:
T.B., to flara.

maziek, na 64 masz tego fajnego. To był chyba drugi najjaśniejszy tej nocy. Mi Kasjopea uciekła już z pola widzenia wtedy i go nie mam.


Na 64 z 50D 17-70Sigma@17 mm i na 61 z 20D 8mm Samyang :) .

T.B. - Wto 14 Sie, 2018

Dziękuję za wyjaśnienia.

Kolorów nie ruszałem tak dosłownie, poza jasnością, kontrastem, światłami, cieniami itp. (co jakoś tam na kolor też wpływa). Ale sprawdziłem RAW i kolor jest taki, jak z matrycy.

To jasne, żółte, świecące, zaznaczone strzałką - to też flara? Wygląda jakby było źródłem światła (niekoniecznie własnego). Flary znam (znałem, jeśli to flara) tylko te półprzezroczyste, produkowane przez obiektyw.

Arek - Wto 14 Sie, 2018

DarkRaptor, Księżyc OK, ale za mocno wyostrzony.

Maziek, a masz go jeszcze na kamerze? Ciekaw jestem czy też był na tle Kasjopei.

maziek - Wto 14 Sie, 2018

Muszę sprawdzić, nie wyrabiam ;) . Kółko od taczki się oderwało ;) . Złożę też dziś składanki, ale muszę pokombinować, bo na video ten lekki cirrus wygląda jak fruwające, białe gacie - proste złożenie "jaśniejszy piksel wygrywa" wysyca kadr niemalże do maksimum jako że cirrus raz był tu, a raz tam. Musze jakiś manewr zastosować, ale nie uśmiecha mi się ręczne wyczernianie dookoła meteorków kilkuset obrazków ;) . A wywalenie wszystkich kadrów z chmurami znacznie zuboży efekt.
maziek - Wto 14 Sie, 2018

PS jednak nie mam - był za wysoko.
maziek - Sro 15 Sie, 2018

PS II (może scalić?) - składanki z dwóch kamer z maksimum Perseidów. W sumie ok. 500 meteorów. Do dwóch kolejnych nie mam już dziś zdrowia :) .

67.


68.


I jeszcze - galaktyka Andromedy, Perseid w Kasjopei i jego ewoluujący ślad :) .

69.

Arek - Sro 15 Sie, 2018

Imponujące :)
ophiuchus - Sro 15 Sie, 2018

O! maziek! Jak zawsze materiał pierwsza klasa :shock:
Fotoreporter - Sro 15 Sie, 2018

70.)
Mars w "okienku" wraz z drogą mleczną.
D4+14-24 2.8 @ 2.8. ISO 6400(dodatkowo pchane w PP o jakiś 1 EV), 25s

multics - Pią 17 Sie, 2018

maziek, 69 jest łał a nawet wow.
Arek - Pią 17 Sie, 2018

Zaczynam przekopywać się przez materiał zebrany podczas dwóch nocy w Starym Majdanie (mateczniku Jakuba Wędrowycza). Na pierwszy rzut poszedł Saturn świecący w Strzelcu na tle pięknej okolicy, w której mamy mgławice Trójlistna Koniczyna oraz Laguna (te dwie kolorowe po prawej i w dół od Saturna) oraz gromady kuliste M22 i M28 plus jeszcze kilka gromad otwartych (m.in. M23 i M25).

To żółte na dole to łuna od Zamościa... Nisko było...

Nikon D500 + Sigma 105 mm f/1.4 @ f/1.6.
55 ekspozycji po 30 sekund. ISO 1600.
Prowadzone na SkyAdveturer.

Arek - Nie 19 Sie, 2018

Kolejna fotka z nocy, tym razem ciut wyżej, granica Strzelca, Tarczy i Węża.

Dwa czerwone obiekty to mgławice Orzeł (M16) i Omega (M17). Poza tym widać gromady otwarte M18, M23 i M25.

Nikon D500 + Sigma 105 mm f/1.4 @ f/1.6.
16 ekspozycji po 30 sekund. ISO 1600.
Prowadzone na SkyAdveturer.

Arek - Pon 20 Sie, 2018

I kolejne gęste pole. Tym razem okolice Denneba w Łabędziu z dobrze widoczną mgławicą Ameryka Północna.

Nikon D500 + Sigma 105 mm f/1.4 @ f/1.6.
18 ekspozycji po 30 sekund. ISO 2000.
Prowadzone na SkyAdveturer.

Arek - Wto 21 Sie, 2018

To już z nocy z 12/13 sierpnia. Trochę cirrusa na niebie, przez co wokół jasnych gwiazdek zrobiła się lekka aureola dodająca trochę uroku.

Na zdjęciu konstelacje Strzały i Liska.

Nikon D500 + Sigma 105 mm f/1.4 @ f/1.6.
30 ekspozycji po 30 sekund. ISO 2000.
Prowadzone na SkyAdveturer.

Fotoreporter - Wto 21 Sie, 2018

Zielona kropka na 74 to M27? Co też wpływa na naświetlanie klatek po 30s? Powyżej tej wartości zysk na obniżeniu ISO zostałby skonsumowany przez większy szum termiczny? Czy też jest to kwestia tego, że przy krótszym czasie jest mniejsza szansa na złapanie na zdjęciu "czegoś" psującego klatkę?

Miałbym też pytanie o sam montaż. Czy w poniższych konfiguracjach sprzętowych będzie jakakolwiek widzialna różnica w jakości prowadzenia pomiędzy Sky adventurer'em, a "dorosłym" montażem typu Heq5Pro?
1.) 70-200 2.8 @200mm na body FF 16-24 Mpix.
2.) 200 2.0 na wysokorodzielczym body pokroju D850.
3.) 200 2.0+ TC 1.4 na wysokorodzielczym body pokroju D850.

Arek - Wto 21 Sie, 2018

Fotoreporter, tak to Hantle czyli M27.

30 sekund to moje lenistwo. Maksymalny czas nie bulb. Ustawiałem więc 30 sek i spinałem wężykiem, a sprzęt robił. Szkoda, że Nikon nie ma tak jak system u43 standardowo dostępnego czasu 60 sek.

Ja używałem podstawowej wersji StarAdveturera bo nie chciało mi się brać kompletu z przeciwwagą. Wersja z przeciwwagą ma szansę obsłużyć wymienione przez Ciebie sprzęty w wariancie 1 i 2. Wariant 3 to już trochę za duża ogniskowa i waga.

LiSzajFuj - Czw 23 Sie, 2018

75 -74
DarkRaptor - Czw 23 Sie, 2018

LiSzajFuj, Świetne oba i nie wiem, które lepsze. Świetna kolorystyka i kontrast, Czy to może Wyspy Kanaryjskie? Mam smaka na Lanzarote :mrgreen:
ophiuchus - Czw 23 Sie, 2018

Ładnie pojechaliście Redaktorze :shock: Wygląda, że ten montaż to w zasadzie podstawowe wyposażenie astrofotoamatora.
Fotoreporter - Nie 26 Sie, 2018

Dzięki ;)
LiSzajFuj - Pon 27 Sie, 2018

wstawiam ponownie :mrgreen:
T.B. - Pon 27 Sie, 2018

LiSzajFuj
74-76 takie właśnie mi się podobają. Gwiazdy z ładnie widocznym czymś ziemskim.

Jeśli same gwiazdy, to takie jak robi pablo12311 - nie wiadomo o co chodzi, ale ładnie wygląda jako obraz.

DarkRaptor - Pon 27 Sie, 2018

A ja nie dostałem odpowiedzi w kwestii miejscówki 74-75 :mrgreen: 76 ładne, ale wolę dwie poprzednie ;)
LiSzajFuj - Pon 27 Sie, 2018

DarkRaptor napisał/a:
A ja nie dostałem odpowiedzi w kwestii miejscówki 74-75 :mrgreen: 76 ładne, ale wolę dwie poprzednie ;)

Sorrrry Timanfaya :mrgreen:

DarkRaptor - Czw 30 Sie, 2018

O. Czyli Lanzarote :) Potwierdzasz tylko moje plany względem tej wyspy :D
LiSzajFuj - Czw 30 Sie, 2018

77
TomPL2 - Pią 31 Sie, 2018

Piękna plantacja, widziałem ją zapewne ale tylko w dziennym świetle, z gwiazdami wygląda to fantastycznie :cool:
cygnus - Pią 31 Sie, 2018

Ja zaś polecam La Palma.
Oprócz wspaniałych tarasów speclalnie dla obserwacji nieba urządzonych można tam zobaczyć taką oto astrokamerkę.
Nb. byłem też na Lanzarote a za miesiąc śmigam na Teneryfę.

Gran Telescopio Canarias, największy teleskop na świecie:

LiSzajFuj - Pią 31 Sie, 2018

78-80 też ciekawe spojrzenie na astrofoto :smile:
Arek - Wto 18 Wrz, 2018

Zorza nad Ballstad. Na szybko jedna fotka z pobytu, z którego właśnie wróciłem.
Fuji X-T2 + Samyang 2.8/8

LiSzajFuj - Wto 18 Wrz, 2018

81 :lol:
https://youtu.be/uM4QrIlxDRU

sokarsg-1 - Wto 18 Wrz, 2018

81 naprawdę pięknie się kręci. Arek chyba jedno z Twoich najlepszych.
LiSzajFuj - Sro 19 Wrz, 2018

82
DarkRaptor - Czw 20 Wrz, 2018

81. Zarąbista :) Zazdroszczę widoków.

82. Fajny pomysł.

Ja się bawiłem wczoraj w bardziej klasyczne ujęcia, ale w nietypowej konfiguracji. Kamera mikroskopowa, podpięta przez przejściówkę do Tamrona 150-600 G1. Muszę dowalić TCx2 lub kamerę z mniejszym sensorem, to będę mógł wypełnić księżycem cały kadr ;)

83.


I filmik z "przelotu". Widać jak falowała atomosfera ;)

https://www.youtube.com/watch?v=x6U4mRIHreQ

Arek - Pią 21 Wrz, 2018

Jeszcze kilka zórz z tegorocznych Lofotów.
m_smyl - Pią 21 Wrz, 2018

@arek ten domek to chyba Twoje ulubione miejsce na Lofotach :D

91



Selfie na wysokości 2700 m. ISO 5000 +1 EV w pp, więc mocno zaszumione niestety

Arek - Pią 21 Wrz, 2018

Fajnie mgiełka gwiazdy powiększyła.
Jar - Nie 23 Wrz, 2018

Takie tam...

92. Strzelec, Skorpion i Czapa Biskupa

Arek - Wto 25 Wrz, 2018

Jeszcze coś z Lofotów, ale nie zorze. Ostatnia noc była pogodna, ale aktywność zorzowa mała więc pobawiłem się w inne astrofoto. Nie miałem jednak żadnego montażu więc zdecydowałem się wykorzystać moce matrycy X-T2 i jasność obiektywu Samyang 1.2/35.

Mamy więc tutaj stack 15 klatek 8 sekundowych wykonanych na ISO 6400 przy f/1.4. Oczywiście jest to obraz trochę przycięty, bo bez prowadzenia niebo się przesuwało i po wyrównaniu zrobiły się brzegi, które były do wyrzucenia.

Wynik mile mnie zaskoczył.

Zelber - Sob 13 Paź, 2018

Zainspirowany między innymi poprzednim zdjęciem Arka poszedłem o krok dalej i głębiej, czyli M31 bez prowadzenia.

Stack 200 zdjeć z D850+ 200 2.0 naświetlanych przy 1.6s, f/2.0, ISO 6400.

Arek - Sob 13 Paź, 2018

Ciekawie wyszło. Choć środek taki za bardzo mleczny...
Arek - Wto 16 Paź, 2018

Z nowej Sigmy 60-600 mm @ 600 mm @ 50D
Arek - Nie 28 Paź, 2018

Tym razem z 27.10.2018. Wyżej nad horyzontem i lepsze warunki. Znów nowa Sigma 60-600.
DarkRaptor - Pon 29 Paź, 2018

W sumie tak patrząc, to "stary" Tamron 150-600 G1 z fotki 83 wypada całkiem nieźle :)
Chciałem ostatnio powtórzyć to ujęcie z TCx2, ale warunki zupełnie nie dopisały. Ponadto polowanie na księżyc, ze zwykłego statywu, przy takim kącie widzenia, wcale nie jest prostą sprawą... :mrgreen:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group