forum.optyczne.pl

Lornetki - Jaką lornetkę Vortex wybrać?

NoVik - Sob 06 Sty, 2018
Temat postu: Jaką lornetkę Vortex wybrać?
Witam!

Zastanawiam się nad nabyciem kolejnej lornetki (obecnie Minolta 10x50 Standard, Zeiss Jena Dekarem 10x50, Eschenbach 8x40 trpohy). Tym razem padło na firmę Vortex. Ciekawi mnie ich wieczna gwarancja... Chciałbym poznać Wasze opinie o tych lornetkach. Milewidziane zdjęcia, choćby w wiadomości prywatnej.
Co ciekawe sceptycznie byłem nastawiony swego czasu na lornetki typu dachopryzmatycznego. Obecnie wszystkie jakie trzymałem w rekach to lornetki porro. Dlaczego lornetki typu roof są tak 'modne'? przecież ich montaż i wykonanie samych pryzmatów wymaga większej precyzji niż lornetek typu porro. Na dodatek są podobno gorszej jakości jeśli chodzi o ich funkcjonalność.

ponidziak - Nie 07 Sty, 2018

Widzę że kupiłeś tego eschenbacha. Możesz pare słów napisać na jego temat? Jak wypada w porównaniu do zeissa i minolty?

[ Dodano: Nie 07 Sty, 2018 02:01 ]
Jak będziesz kupowal vortexaa to zaglądaj na stronę sklepu kolba.pl i uzbrój się w cierpliwość bo od czasu do czasu fajne promocje mają. Ostatnio przeceniony był viper hd ale z tego co widzę to już po ptakach.

NoVik - Nie 07 Sty, 2018

W ostatnim poście tego tematu opisana moja subtelna opinia https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=31255&start=60
Abs - Nie 07 Sty, 2018

Fajny jest Vortex Viper 10x42. W sklepie Lanius jest poniżej 2000 zł. Te tańsze jak Crossfirer czy Raptor są OK...aż ok dla amatorów ale dla miłośników optyki tylko ok. Miałem 2 Vortexy i mam sentyment do tej marki ale za ceną idzie jakość (jak to zwykle bywa). Fury był znakomity ale Diamondback tylko dobry mimo fajnej obudowy. Brakuje modeli z aperturą 30mm czy 32mm.
NoVik - Nie 07 Sty, 2018

Zastanawiam się nad obiektywem 42, a 50.
Crossfire, Diamondblack?

RoboBat - Nie 07 Sty, 2018

Jaki masz budżet? Dlaczego akurat Vortex? Kręci cię ich gwarancja? Wiadomo lepiej ją mieć niż nie mieć ale czasami trudno ją wyegzekwować. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a z takimi serwis najczęściej ma do czynienia, zazwyczaj nie podlegają gwarancji.
Abs - Pon 08 Sty, 2018

Akurat Vortex honoruje uszkodzenia mechaniczne o ile nie są wynikiem działania celowego. Nie oglądałem nowych Crossfirerów i Diamondbacków. Starszy Diamondback miał bardzo dobrą obudowę, muszle ale widoczną dystorsję i AC. Poza tym obraz był ładny, ostry. Podobno nowy jest lepszy jednak moje doświadczenie są dość oczywiste - minimalna ilość wad to maksymalne pieniądze a tutaj kłania się Viper. Poniżej tego poziomu nie powinniśmy marudzić. Dostaniemy to za co zapłacimy.
RoboBat - Pon 08 Sty, 2018

Obyś nigdy nie musiał sprawdzać jak Vortex rozpatruje reklamacje. Nikt przecież nie jest idiotą, żeby celowo niszczyć własny sprzęt i sobie kłopot robić. Wszystkie uszkodzenia wg wersji klienta będą niecelowe. Dla producenta nie jest opłacalne uznawanie reklamacji. Jest parcie z góry aby pierwszą reklamację zawsze odrzucić. Dopiero jak się klient odwoła to się temu zaczynają przyglądać. Zawsze będzie, że uszkodzenie powstało z winy klienta na skutek nieodpowiedniej eksploatacji.
ponidziak - Pon 08 Sty, 2018

W USA to chyba troszkę inaczej wygląda (przy okazji polecam lekturę Marka Wałkuskiego), tam to klient nasz pan. Spodziewałbym się większych problemów ze strony polskiego dystrybutora niż amerykańskiego producenta :wink:
Abs - Pon 08 Sty, 2018

Pod lornetkami Vortex są filmiki na temat gwarancji, np.
https://kolba.pl/pl/product/6341,lornetka-vortex-raptor-6-5x32
"...nie ważne co się stanie z lornetką, czy to wina twoja, czy twojego psa...nie trzeba mieć paragonów...jeśli to Vortex my go naprawimy lub wymienimy na nowy na nasz koszt..." Tak nieustannie obiecuje producent. Dobra, nie korzystałem ale czy powinienem nie wierzyć? Czy jakakolwiek firma ma taką gwarancję? Nie słyszałem.
PS. Wychodzi że i ja się mylę pisząc "nie z własnej winy".

ponidziak - Pon 08 Sty, 2018

Trochę przycina obraz jak się przez nią patrzy( fasolkowanie), ta akurat w teleskkopy pl. jest ciutkę taniej bo za 420.

[ Dodano: Pon 08 Sty, 2018 22:17 ]
Abs czy w porównaniu do vipera 10x42 spotkałeś się z lor. za ok. 2 tys. która w twoim odczuciu była znacząco od niej lepsza?

[ Dodano: Pon 08 Sty, 2018 22:19 ]
Chodzi mi o dachówkę.

m-day - Pon 08 Sty, 2018

ponidziak napisał/a:

Abs czy w porównaniu do vipera 10x42 spotkałeś się z lor. za ok. 2 tys. która w twoim odczuciu była znacząco od niej lepsza?
Chodzi mi o dachówkę.

W moim mniemaniu znacznie lepszą dachówką od Vipera, z prawie takim samym polem, jest starszy, topowy model Pentaxa, czyli 10x43 DCF ED, przed Świętami był na ebayu, z Niemiec, poniżej 1800 zł z przesyłką. Polować trzeba i się upoluje mz.

Abs - Wto 09 Sty, 2018

Pentax normalnie kosztuje jakieś 4 tys. Viper jest świetny i trudno o konkurencje na rynku nowych lornetek. Słyszałem, że konkurencję stanowi Vanguard Endeavor ED IV ale nie patrzyłem (znam 2 i też ciekawa zwłaszcza jak szuka ktoś pola).
PS. W poscie wyżej model Raptora 6,5x przytoczyłem tylko jako przykład z powodu filmików na stronce dotyczących gwarancji.

NoVik - Wto 09 Sty, 2018

Jaka różnica w funkcjonalności jest między 10x50, a 10x42? Chodzi tu o przewagę pola widzenia i jasności na rzecz 10x50?
Tzn. myślę o Vortexach tej apertury.

m-day - Wto 09 Sty, 2018

Główną różnicą jest pole Vipera HD 10x50 - 5,3*, jeśli ktoś jest na to czuły, to to jest studnia w porównaniu do 6,1* 10x42.
kot Sylvester - Wto 09 Sty, 2018

NoVik napisał/a:
Jaka różnica w funkcjonalności jest między 10x50, a 10x42? Chodzi tu o przewagę pola widzenia i jasności na rzecz 10x50?
Tzn. myślę o Vortexach tej apertury.


NoVik wystarczy porównać ich dane w bazie:

https://www.optyczne.pl/i...pryzmat=0&sort=

https://www.optyczne.pl/i...pryzmat=0&sort=

Wyraźnie widać że 10x42 jest mniejsza, lżejsza i ma większe pole natomiast 10x50 jest tylko jaśniejsza od 42-ki z powodu większej źrenicy wyjściowej, jaśniejsza o 42%.

ponidziak - Sro 10 Sty, 2018

Ciekawe, jakby bezpośrednio porównać raptora 8,5x32 crossfire 8x42 i diamontbacka 8x42 w jakiś przeciętny, niezbyt pochmurny dzień, czy by się nie okazało że to jedno licho.
NoVik - Sro 10 Sty, 2018

A jak wówczas miałyby się parametry 10x42, a 8x42? Ta druga będzie i jaśniejsza i z większym polem?
ponidziak - Sro 10 Sty, 2018

O matko, tylko nie rozmawiajmy o jasności bo zaś mi się dostanie ;) . Ale zaryzykuje stwierdzenie ze przeczucie cię nie myli i tak właśnie będzie jak mówisz. Różnicę w polu widzenia znajdziesz w specyfikacji. W niektórych lornetkach (np Nikon prostaf 3s) jest tak ze w x10 pozorne pole widzenia okularów czyli tkz AFOV jest większe niż w x8 przy równoczesnym większym rzeczywistym polu widzenia w x8. Skutkuje to tym ze masz wrażenie bardziej przestrzennego obrazu właśnie w 10 a nie w 8. Jak cos popierdzielilem to sprostujcie, zawsze bylem kiepski z teorii a pora późna.
m-day - Sro 10 Sty, 2018

8x oczywiście jest jaśniejsze. Niestety ósemki jak dla mnie to zaczynają się od 7,5*, a takich jest niezbyt wiele do wyboru. Viper HD ma 6,6*(?) co daje AFOV poniżej 53* - dla mnie za mało. Monarch 7 8x42 ma 8* to jest super, ale nie patrzyłem przez niego jeszcze i nie wiem jak tam w nim przy brzegu.
ponidziak - Sro 10 Sty, 2018

Dla mnie najbardziej bolesne są małe pola 10x50 w porównaniu z 10x42. Powstaje dylemat czy poświęcić uniwersalność dla mniejszych rozmiarów i większego pola.
m-day - Sro 10 Sty, 2018

W porro 10x50 6,5* jest standardem od Jeny począwszy. W dachówkach, zgadzając się z Twoim wpisem, ja wybrałem Deltę Chase ED właśnie z powodu pola 6,2* i nie narzekam póki co.
ponidziak - Sro 10 Sty, 2018

Mam na stanie prostafa 3s 10x42 z polem 7*. (Szkoda że to ogólnie bardzo przeciętna lornetka, nawet jak na swoją cenę. Chociaż swoje plusy jak widać ma. Może wypuszczą za jakiś czas dopracowany model). Duże pole to frajda w lornetce z małym powiększeniem. Gdy powiększenie rośnie a duże pole zostaje to już frajda do kwadratu :)
NoVik - Czw 11 Sty, 2018

Jestem zadowolony z mojej 8x40.
Wiec zastanawiam się nad nabyciem 10x42. Typowo do dziennych podglądań.
Na jakieś specjalne okazje zostawię sobie w porro 8x40 i 10x50 ;-)

[ Dodano: Czw 11 Sty, 2018 01:04 ]
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5567769989

Cosik takiego.

RoboBat - Czw 11 Sty, 2018

NoVik a po co ci n-ta lornetka z powiększeniem 10x? Kup sobie jakąś 7x to poczujesz różnicę. 7x50 są bardzo jasne a 7x35 są bardzo szerokie. Siódemki są mega stabilne z ręki. Zero drżenia obrazu. Jakbyś szukał czegoś mega szerokiego to pisz na priv, to cosik wyszukanego odstąpię ci z mojej kolekcji. Na pewno w sklepie takich już nie kupisz.
NoVik - Czw 11 Sty, 2018

Siódemka może i dobra ale do oglądania obrazów w galerii ;-)
Jej powiększenie nie zachwyta...

RoboBat - Czw 11 Sty, 2018

Skoro tak twierdzisz. Ja wolę stabilne i szerokie obrazy. Do dużych powiększeń mam lunetę na statywie z zoomem 20-60x
ponidziak - Czw 11 Sty, 2018

NoVik widzę że ci się wybór już krystalizuje. Ten który znalazłeś to diamondback Classic, oprócz niego jest jeszcze drugi bez dopisku Classic ( wygląda na dłuższy wiec pewnie ma ogniskowanie poprzez ruchy obiektywem, ale to tylko moje gdybanie). Ja na twoim miejscu zamówił bym do chaty obydwa i do tego crossfire i z tej trójki wybrał.

[ Dodano: Czw 11 Sty, 2018 11:37 ]
Jak to ludzkie oko ulega iluzji. Specyfikacja prawdę ci powie (czasami :wink: ). V. Diamondback 10x42: długość 5,8 cala, szerokość 5,1 cala. V. D. Classic 10x42: długość 5,9 cala, szerokość 5,6 cala. V. Crossfire 10x42: długość 6 cali, szerokość 5,1 cala.

NoVik - Czw 11 Sty, 2018

Skromniutkie te lornetki. Przy porro z obiektywem 42mm to jak 8x30 😉

[ Dodano: Czw 11 Sty, 2018 20:29 ]
Wezmę 10x42, ponieważ aparatura ta sama co przy 8x, a jasnością pewnie przewaga niewielka nad 10x. Więc po co tracić jeśli można zyskać dla zasięgu rezygnując z niewiele lepszej jasności? Skoro mam 8x40 i 10x50 to pomyślałem, że kupię sobie 10x tyle że poręczniejszą i lżejszą dedykowaną na dzień.

m-day - Czw 11 Sty, 2018

10x42 to trudny temat, bo pod wieloma względami jest to lornetka najczęściej używana (zakładając turystykę samochodowo-krajową). Ja bym tu nie oszczędzał jakimiś diamodbackami. Ewentualnie Vortex HD. Sam mam Monracha HG i Pentaxa DCF ED, dają radę.
ponidziak - Czw 11 Sty, 2018

Słusznie prawisz. Jednak poniewieranie po krzakach lornetki za 2 tys. dla większości ludzi ( w tym dla mnie) wymaga przełamania pewnej bariery natury psychologicznej. Ja bynajmniej jeszcze do tego dojrzewam.
Nowik, spoglądając na twój arsenal, 10x42 będzie pewnie najczęściej używane. Nieprzypadkowo kupujesz je zaraz po zakupie eschenbacha. Ten, mimo ze dobry, to jednak wycieczkowa lornetką nie jest, nie wspominając o 50 tkach.

m-day - Czw 11 Sty, 2018

2 tysie jak na lornetkę to na tym forum raczej niska kwota ;)
ponidziak - Czw 11 Sty, 2018

Tylko to forum to lornetkowe Beverly Hills. Reszta narodu zajada się hamburgerami ( aculonami), popierduje sobie i nie ma ani potrzeby ani chrapki na ośmiorniczki prosto od Swarowskiego:)
NoVik - Pią 12 Sty, 2018

Svarowski prędzej bym powiedział, że to kawior z szampanem ;-)
Tak jak kolega wyżej - patrząc na niektóre ceny lornetek sam wybałuszam oczy. Znam kilku myśliwych z krwi i kości, którzy używają Delta lub Bushnell, a to chyba niezbyt profesjonalne sprzęty jak na - wydawałoby się - tak odpowiedzialne zajęcie. Niby widać i przez to i przez to, że lecz pasja myślistwa wiąże się z odpowiednim sprzętem. W końcu jak pasja to pasja. A nie gumiaki i Mosin. Mogę się mylić. Wiadomo, że zależy to od zasobności portfela delikwenta i nie należy też tego negować. Ale poprzeczkę trzeba sobie stopniowo podnosić i dążyć do usprawniania.
Otóż, jak pisałem wcześniej - 10x50 i 8x40 porro to lornetki typowo do OBSERWACJI. Rozumiem to poprzez np. zasiądzienie na ambonie na jakiś czas i omiatanie nimi horyzontu. Natomiast tą, którą zamierzam kupić uważam za bardzo mobilną, w miarę lekką do szybkiego przeglądu. Nie ukrywam, że lornetki porro uważam w swoim wykonaniu za profesjonalne, a dachówki za lornetki raczej tylko do przeglądu i nie wynikałbym tutaj w jasności zmierzchowe, gdyż są one nieosiągalne w porównaniu z porro - dobrze myślę?
Poza tym ciekawi mnie wasza stajenka i kciuki w niej, może jakieś araby? I nie ma w tym żadnej uszczypliwości. Ile i jakie macie lornetki? Jaki kapitał w nich drzemie? Ja patrząc na swojej myślę czasem że przesadziłem... Trzy lornetki i jeszcze czwarta ci potrzebna? Zastanawiam się nad kupnem tego Vortexa. Kawalerem jestem, co mi tam. Kasę mam, tylko tak lekko ręką wydać dziewięć stów... To jest ta bariera natury psychologicznej.

ponidziak - Pią 12 Sty, 2018

W tej chwili stadko liczy 19 sztuk, 20 w drodze. Samiec alfa Nikon 10x42 Se. Oczywiście w szafie. Psycholog zabronił mi z nim wychodzić dalej niż na balkon :wink:

[ Dodano: Pią 12 Sty, 2018 01:24 ]
Jak gotówka tak mocno cię nie ogranicza to przemyśl słowa m-day i Abs, może warto się przełamać, poczekać na jakąś obniżkę i kupic Vipera. Nic cie nie goni, masz przez co patrzeć. Lepiej mieć kilka arabów niż stado kucyków :wink:

[ Dodano: Pią 12 Sty, 2018 03:08 ]
Z testu wynika że Viper ma transmisję 90%. Niejedno porro ma mniej ( współczesny Nikon ex), twój eschenbach też ma 90%.

[ Dodano: Pią 12 Sty, 2018 03:36 ]
Olympus EXPS 10x42, jedno z lepszych o ile nie najlepsze porro do 1000zl, ma 87%.
To oczywiście tylko jeden wyrwany z kontekstu parametr, ale widac po nim że dobra dachówka nie musi być ciemniejsza od porro.

m-day - Pią 12 Sty, 2018

NoVik, Mysliwych to ja nigdy nie rozumiałem i nie zrozumiem i nie chodzi mi o strzelanie do żywych istot, tylko o filozofię zakupów. Giwery za grube patyki, a noże, latarki, zegarki i lornetki z tyłka. Żenada.
NoVik - Pią 12 Sty, 2018

No właśnie. To diabeł tkwi w szczegółach, to one powodują że czuje się pewnie i w pewnym sensie spełnionym. Tak też jest teraz przy wyborze lornetki.

[ Dodano: Sro 17 Sty, 2018 07:54 ]
Chyba jednak pozostanę przy swoich Porro...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group